Tulpen Rallye-rijders en RAC-West treffen de laatste voorbereidingen RCH ontvangt HVV „Wij zien de komst van Europees parlement in het verschiet" Merkwaardig jubileum van „Tante Bep' Groeiende verwarring in de valuta-verhoudingen Suépio van der ligt P. SCHOEN MEUBILERING ZATERDAG 9 M.-dIL !9«3 HAARLEMS DAGBLAD De start-datum nadert Cracks uit het buitenland zijn van de partij De begindatum van de Rallye de Tulipes nadert en allerwegen zijn lieden bezig aan hun automobielen te spijkeren, formulieren in te vullen deviezen en grenspapieren te bemachtigen, routes uit kienen, kortom om de duizend en één dingen te doen, die een Rallye-rijder nu eenmaal te doen heeft. Dat geldt voor de 75 Nederlandse équipes die aan dit auto-festijn mee mogen doen en dat geldt ook voor de buitenlandse équipes waarvan sommigen er blijkbaar niet tegen hebben op gezien om een heel eind uit de buurt te komen. Zo zijn er twee équipes uit de USA en uit Canada komt er één. Het leeuwendeel van de buiten landers komt uit Engeland (18) en uit België (15>. De voorlopige buitenlandse inschrijving van 61 équipes is niet groot en zeker minder groot dan het enthousiasme dat buiten de grenzen voor deze rit bestaat, maar deviezen- beperkingen en benzine-moeilijkheden zijn daar voor een groot deel schuld aan. De laatste reden heeft ook het uitvallen van de startplaatsen Stockholm en Oslo op zijn ge weten. Bij de buitenlanders zijn overigens wel enige „kanonnen" present. Zo komt uit Engeland Yan Appleyard met de Jaguar waarmee hij de Franse Alpenrit won en voorts Weiss, Warden en Ainsworth en uit Frankrijk komt dr. Angelvin met zijn vrouw in een minuscule Simca, waarmee hij zijn klasse in de Rallye de Monte Carlo won. Een geducht concurrent, die eigenlijk de geeste lijke vader van de Tulpen-rallye is. Van de Nederlandse cracks komen Barendrecht en Karei Ton aan de start, die hun sporen als équipe-genoten van Gatsonides en Bakker Schut in de ritten naar Monte Carlo hebben verdiend. Velen van onze groten op autosport- gebied zullen hun kennis ditmaal echter in dienst moeten stellen van de organisatie. De Amsterdamse taxi-chauffeur Hans de Rijk is weer van de partij. Kleine wagens Het grootste aantal deelnemers is te vinden in de grote klasse (boven 1500 cc.), hoewel de klassementsproef die op 29 April op het Zandvoortse circuit zal worden gehouden, ditmaal zo is uitgeknobbeld, dat de kleine wagens ook een zeer behoorlijke kans heb ben. De fout van de Rallye de Monte Carlo, dat mensen, die in de al'standsproef straf- punten haalden, door hun goede klassements proef toch nog in de prijzen kwamen, zal zich hier waarschijnlijk niet voordoen, om dat deze rit zo licht is gehouden dat een zeer groot aantal rijders het zonder strafpunten zal halen. Zulks' is gedaan met het doel zoveel mogelijk rijders binnen onze grenzen te krijgen. Den Haag blijkt van de vijf startplaatsen de populairste te zijn. Vijfenvijftig deel nemers waaronder 36 Nederlanders" zullen daar de rit beginnen. Uit Rome gaan er 21, uit Monte Carlo 20, uit Bern 14, uit Brussel 12, uit Glasgow 8 en uit Londen 6. Triomftocht. Wanneer de deelnemers op 28 April de Nederlandse grens bij Wernhout passeren, wacht hen een ware triomftocht. Zij krijgen aan de grens de eerste bloemen, bij Breda staan - kappers gereed om hen wat cp te frissen en bovendien worden zij voorzien van worstbroodjes, in Arnhem kunnen zij in Musis Sacrum een uiltje knappen en worden zij vergast op Arnhemse meisjes (koekjes wel te verstaan) en zo gaat het feest door tot in Noordwijk, waar de na-feesten beginnen. De route door Nederland, waar een ge middelde snelheid van slechts 45 kilometer moet worden gehaald en waar het gemiddel de niet hoger dan 65 km. mag bedragen, is voor alle deelnemers gelijk. Zij passeren Vel- sen tussen 13.13 uur en 19.36 uur. Bij de Velser pont worden speciale maatregelen getroffen om het oversteken zo vlot mogelijk te doen gaan. Door Haarlem komen zij tus sen 13.49 en 20.30 uur. In Noordwijk gaan de wagens in het „pare fermé" en worden de motorkappen verzegeld. Het enige wat een rijder dan nog aan zijn wagen mag doen is een band repareren. De volgende morgen vertrekt de hele stoet, geëscorteerd door motor-ordonnansen naar Voetbaloverzicht De kampioenscompetitie wordt voortge zet met VSVNOAD, AGOVV—Heeren veen en BWSW. De returnwedstrijd tussen de clubs uit IJmuiden en Tilburg staat dus morgen reeds op het programma. De afgelopen Zondag zijn de IJmuidenaren goed voor de dag gekomen en vermoede lijk zullen zij morgen ook weer winnen. In Breda zal het spannen, waar BW en SW tegen elkaar komen. De eerste helft van het programma van de promotie- en degradatiecompetitie eer ste klas van district. II wordt morgen be sloten met een wedstrijd tussen de eerste klassers in Dordrecht en een tussen de tweede klassers in Heemstede. Twee be langrijke ontmoetingen. Verliest DFC van DHC dan is de Dordtse club practisch uit geschakeld en de Hagenaars moeten win nen, om de kans te behouden. RCH staat er prachtig voor, doch het doel is nog lang niet bereikt. Spelen de Haarlemmers met dezelfde geestdrift als tegen de eerste klas sers, dan kan een goed resultaat tegemoet worden gezien. Stormvogels trekt naar ZFC in Zaandam en als de IJmuidenaren niet al te ontmoe digd zijn na de nederlaag van de vorige week. kan een spannende strijd tegemoet worden gezien. In het Olympisch Stadion komen DWV en Sparta tegenover elkaar. Schoten krijgt als derde tegenpartij in de promotiecompetitie Baarn op bezoek op het terrein van*EDO. Wij veronderstellen, dat de Haarlemmers zich zullen herstellen na de twee nederlagen en een overwinning zullen boeken. De Kennemers en WA ontmoeten elkaar in Amsterdam. Wij geven de tweede klassers de beste kans. Voor district II is vanmiddag in het Gem. Sport park te Velsen Velsen-TYBB vastgesteld, waarvoor ongetwijfeld grote belangstelling zal bestaan. Een gelijk spel kan verwacht worden. Morgen speelt Scheveningen tegen ONA.. DIO krijgt op het terrein aan de Mui- derslotweg bezoek van TIW en Terras vogels begint de tweede helft der degra datiecompetitie met een wedstrijd op eigen terrein tegen Swift uit Amsterdam. De bekercompetities vorderen al aardig en morgen zijn reeds enige candidaten be kend, die in de volgende ronde uitkomen. In de groep Z is de ontmoeting Bloemen- daalHBC van groot belang. Beide clubs hebben een goede kans, om naar de vol gende ronde over te gaan. Bloemendaal heeft na twee van de vier wedstrijden vier punten behaald en HBC na drie wedstrij den eveneens, vier, Zandvoort, waar de rem- en acceleratie- proeven worden gehouden, die nu eenmaal nodig zijn om een beslissing te forceren. Bij deze proeven zal gebruik worden gemaakt van een speciale klok, die bij de artillerie wordt gebruikt om de senlheid van granaten te bepalen, en die tot op een duizendste seconde nauwkeurig kan meten. Na de proef komt het hele gezelschap naar Haarlem, waar het gemeentebestuur een ontvangst heeft voorbereid en 's avonds is er een voorstelling in het openluchttheater in Bloemendaal. Het week-end daarna is gereserveerd voor een lange reeks feestelijkheden en recepties in Noordwijk. Geweldige prijzen-collectie. Zaterdagavond worden in Huis ter Duin de prijzen uitgereikt als beloning voor degenen die het in deze rit van plusminus 2700 kilometer en de klassementsproef het beste deden. De hoofdprijs, een prachtig stuk van zilversmeedkunst dat een vaas met tulpen voorstelt, gaat als wisselprijs en voorts zijn er nog de prijzen voor de verschillende klas sen en de damesprijs. Om deze laatste zal door zeven équipes, zes Hollandse en één Frans-Hollandse worden gestreden. Aan alle prijzen zijn bovendien niet onaanzienlijke geldprijzen verbonden, die door de RAC- West kunnen worden uitgereikt omdat zij bij de lastige en kostbare organisatie van deze wedstrijd, die speciaal voor de bollenstreek van zo'n eminent belang is, een zeer grote steun heeft ondervonden van allerlei instel lingen en bedrijven. Voetbal Voetbalelftallen voor Zondag RCH verschijnt tegen HVV in de vol gende opstelling: doel: Van der Vliet; achter: Koppen en Van Rheenen; midden: Heyer- man. Vos, Biesbrouck; voor: Botter, De Wette, Hanse, Koster en Bleeker. Schoten komt tegen Baarn uit met: doel: Kessens; achter: Klooster en Meyer; midden: De Klyen; Butter en Alkema; voor: Bot, Geurts, Van Oosten, Tjeertjes en Keu- lemans. DIO speelt in de volgende opstelling tegen TIW: doel: Van Egmond; achter: Bak ker en Vons; midden: Dansik, Willemse en Werdekker; voor: Smits, Beumer, Munk, Veen en Korevaar. Deense voetbalclub op bezoek bij „Schoten" Tijdens de Paasdagen zullen voetballers uit Kopenhagen de gasten zijn van de voet balclub „Schoten". Zij spelen op Eerste Paas dag op het terrein van EDO een wedstrijd deze Haarlemse ploeg. Denen zijn lid van de Boldklubben „Ydun" en worden Donderdagavond in Am sterdam verwacht. Dan reizen zij door naar Haarlem en worden ondergebracht bij leden van „Schoten". Enige excursies, onder andere naar Marken, Volendam. de bloembollenvel- den en de Afsluitdijk staan op 't programma. De gasten spelen twee voetbalwedstrijden, een maal in Den Helder en Zondag 17 April tegen Schoten. Plannen zijn in voorbereiding, om leden van Schoten dit jaar een reis naar Kopenhagen te laten maken. Gymnastiek Heemstede—Concordia In 1946 is door de Haarlemse verenigingen Bato, Concordia en Tur..lust het plan opge vat om tussen de leden jnrlijks een ver enigingswedstrijd te houden. Ook tussen de G.V. „Heemstede" en „Concordia" is in de turnzaal van „Heemstede" een wedstrijd gehouden, waaraan van beide zijden een Lampekappen Stomen Alle goederen voor Pasen gereed CHEMISCHE WASSERIJ KEI3SER LORENTZPLEIN 25 - TELEFOON 12478 (Adv.) Korfbal Voortzetting bekerwedstrijden In de tweede klasse A, waarin „Aurora" en „Sport Vereent" uitkwamen," zijn Amum (A'dam) en Excelsior uit Hilversum gelijk geëindigd op de onderste plaats, zodat een beslissingswedstrijd noodzakelijk is om uit te maken welke club zal degraderen. Deze is vastgesteld' voor Zondag op het terrein van „Olympia" te Bussum. In de competitie won Amum thuis met 83 van „Excelsior", doch uitspelend verloor het met 73. Oosterkwartier gaat voor de beker naar KCN, dat reeds twee maal verloor, n.l, beide keren met 63 respectievelijk tegen Luto en Swift, zodat „Oosterkwartier" in staat geacht moet worden deze wedstrijd te winnen. Animo Ready ontvangt Archipel 2 en moet om zich in de volgende ronde te willen plaat sen, winnen, hetgeen echter geen gemakke lijke taak is. Watervliet 2 kan eindelijk een succes boe ken, daar Groen Geel 2 op bezoek komt. Handbalprogramma Het programma voor Zondag luidt: Districtskampioenschap: dames: HCG ADA; EHV—Actief. Heren: CWPAalsmeer. Prom./degr. le-2e kl. distr. West A: dames: Blauw Wit— Niloc. Prom./degr. 2e kl. West A/le kl. afd. A'dam: dames: Sagitta—WVGV. Heren: VriendschapUD. Distr. Ie klas, heren: ZeeburgSp. Ver eent (te Amersfoort). Textielhandelaars vragen: Voor Pasen 50 punfen Het bestuur en de raad van bijstand van de vakgroep detailhandel in textielgoederen heeft in een te Amsterdam gehouden ver gadering de mogelijkheid der opheffing van de textieldistributie besproken. Unaniem was men van oordeel dat het dringend gewenst is om vóór Pasen vijftig textielpunten aan te wijzen. Opheffing van de textieldistributie achtte men zeer wel mogelijk zonder dat de volksbelangen ge schaad worden. Besloten werd het volgende telegram aan de minister van Economische Zaken te zenden: ,De raad van bijstand van de Vakgroep Detailhandel in textielgoederen, in verga dering bijeen, verzoekt U terstond vijftig textielpunten te willen geldig verklaren, teneinde de bevolking in de gelegenheid te stellen, zich oudergewoonte voor Pasen nieuwe kleding aan te schaffen. De bij de handel aanwezige voorraden laten deze aanschaffing toe. De raad acht die voorraden zelfs voldoende om een op heffing der distributie verantwoord te doen zijn." Cacaofabriek in de Zaan ging in vlammen op In de Zaandamse wijk „Het Kalf", waar enkele weken geleden de molen „De Strijd" afbrandde, is in de afgelopen nacht de cacaofabriek „De halve Maan" van de N.V. Jan Schoenmaker in vlammen opgegaan. Honderden tonnen grondstoffen en afge werkte producten gingen verloren. De grondstoffen, cacaoboter en pinda- afval, waren zeer brandbaar, zodat de fa briek brandde als een fakkel. De autospui ten konden niet dichtbij komen, omdat de brug naar het fabrieksterrein niet bere kend is op zwaar verkeer. Een der spuiten die deze hindernis toch wist te overwinnen, zakte daarna tot de assen in de slappe veengrond van het weggetje, dat naar de fabriek leidt. Met een kraanwagen moest de spuit uit de modder worden getrokken. Nadat het dak van de fabriek was inge stort verminderde de vuurgloed. De schade, die in de tonnen loopt, wordt door ver zekering gedekt. De oorzaak van de brand is nog onbe kend. Mr. P. J. Oud op VVD-congres: Nieuwe vormen moet men voorzichtig doch zonder grote vrees tegemoet treden99 Bij de opening van de tweedaagse alge mene vergadering van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie, die in Utrecht is gehouden, hield mr. P. J. Oud een rede, waarin hij onder andere de Indonesische kwestie besprak. De nieuwe rechtsorde moet niet worden opgelegd bij eenzijdig wilsbesluit van Ne derland, doch in vrij overleg van alle erbij betrokken bevolkingsgroepen. De grote sta-in-de-weg om tot dit vrij overleg te geraken was, volgens mr. Oud de republiek Indonesië. Haar regering pretendeerde de vertegenwoordiging te zijn van geheel Indonesië. Veel te lang was naar de over tuiging van de partij de Nederlandse re- „Nee meneer, van mij krijgt U niets te horen", zegt „Tante Bep" zoals mejuffrouw Beek door iedereen in de buurt van „Duinvliet" wordt genoemd, energiek als we haar duidelijk hebben gemaakt dat we een praatje komen maken nu we gehoord hebben, dat zij Zondag erop kan bogen zestig jaar van haar geboorte af in hetzelfde huisje aan de Max-celisvaart ge woond te hebben. Een merkwaardig record, dat wel niet spoedig geslagen zal worden. En al wil Tante Bep van die „gekheid in de krant" wel niets weten, we mogen haar heiligdom toch eens even bekijken. Nu, al is het niet groot, wie weet hoe- velen er nog een lief ding voor over zou den hebben om zich hier na de dagtaak te kunnen terugtrekken of de levensavond door te brengen. Want Haarlem mag dan in die zestig jaar een stuk dichter bij ge komen zijn en de grond, waarop het huisje van mejuffrouw Beek staat, werd Het huisje van Tante Bep. Zestig jaar in hetzelfde huis in 1927 dan ook door de Spaarnestad ge annexeerd, hetgeen zij eigenlijk nog steeds jammer vindt het is aan de Marcelis- vaart nog volop buiten, met een prachtig gezicht op bos, wei en bollenveld. „Daar om heb ik hier ook nooit weg gewild, want ik ben dol op de natuur," verklaart de jubilaresse, „ieder jaar geniet ik opnieuw van de komst der lente, van het ontluiken van het groen, van het lied der lijsters, van het eerste geloei van Elswouts rood bont...." Zelfs de Duitsers kregen haar niet van haar erf tijdens de evacuatie: „al moesten ze me d'r af schieten". En als de dag van gisteren herinnert zij zich de sombere zesde December van het jaar 1944, toen de „Grüne" op slavenjacht voor de oorlogsmóloch van het Derde Rijk zelfs het smalle pad naar de Marcelisvaart wist te vinden. Dat waren spannende ogenblikken, want Tante Bep had niet alleen de zorg voor twee Zandvoortse évacués en zeven radiotoestellen, maar ook voor negen on derduikers. De vijand sloeg echter bij zijn speurtocht de zolder van het huis over, tot onuitsprekelijke blijdschap van de negen mannen, die zich daar schuil hielden. „Ón ze Lieve Heer heeft ons bewaard", zegt juffrouw Beek ootmoedig, want aan Gods vertrouwen heeft het haar nooit ontbroken. En hoewel de ischias haar de laatste jaren venijnig kan plagen, heeft haar blijmoe digheid het nog altijd van de zorgen wonnen. Dat zij daarmee vele vrienden heeft gemaakt, zal Zondag in talrijke ge lukwensen en andere blijken van belang stelling wel tot uiting komen. Als we weggaan, zegt ze nog eens be zwerend: „Maar vooral geen gekheid in de krant, hoor!" Erfecten- en Geldmarkt Nach Golde drangt, am Golde hangt doch Alles - Ach, wir Armen, heeft Goethe eens geschreven. En er is sindsdien op dit punt in de we reld nog niets veranderd. De betekenis van het goud in het economisch leven zij in de loop der tijden verminderd, zijn func tie als binnenlands ruilmiddel moge zijn vervallen (officieel althans) als internatio naal betaalmiddel heeft het goud ook na de tweede wereldoorlog zijn functie ge handhaafd. De reden hiervan is dat de V.S. het goud tegen de reeds in 1933 vast gestelde prijs van 35 dollar por ounce ac cepteren als betaalmiddel voor goederen en diensten. Doordien dus de dollar is vast gekoppeld aan het goud en de landen, aan gesloten bij het Monetaire Fonds de waar de van hun valuta uitdrukken in dollar centen, zijn dus ook deze landen met hun valuta aan het goud gebonden. Van natuurlijke valuta verhoudingen is dus geen sprake. Omdat de valuta's van de meeste landen op de dollar gebaseerd zijn in een vaste verhouding, is deze verhou ding kunstmatig en de ervaring heeft dan ook reeds geleerd dat daaruit allerlei moeilijkheden zijn ontstaan. De goud- producerende landen zijn reeds meer dan eens in verzet gekomen tegen de te lage goudprijs. Immers de productiekosten van goud zijn, evenals die van alle andere pro ducten, aanzienlijk gestegen, de exploitatie is daardoor minder of niet meer lonend geworden, de betrokken regeringen heb ben aan de goudmaatschappijen subsidies meisjes-, jongens-, dames- en herenploeg j moeten verlenen (Canada) en voor „zwart deelnamen. De wedstrijd stond onder leiding j goud" wordt op de vrije markt veel meer van de heer G j Wiethaar, leider van i di,n 35 doIlar per ounce betaald. Zuid- 1 DaT^enSedl" log ajelhSiïfSe jaren i bestaat is het te verklaren, dat de leden nog^at Z1J bedrijven voor het maken van gou- den voorwerpen in het leven heeft geroe pen en zo langs een omweg dus voor het goud een hogere prijs weet, te bedingen. De goudproducerende landen blijven bij de V. S. aandringen op verhoging van de goudprijs en de minister van Financiën van Zuid-Afrika heeft onlangs verklaard dat het proces van voorbereiding, dat aan een herziening van de officiële goudprijs moet voorafgaan, in gang is. niet over voldoende routine beschikken en behaalden de meisjes-, jongens- en dames- ploegen van „Concordia" dan ook een voor sprong op de groepen van „Heemstede". Deze voorsprong ging echter voor „Concordia" te niet, doordat de heren van „Heemstede" een zodanig aantal punten behaalden, dat zij voor hun vereniging de overwinning in vei ligheid stelden, al was het verschil niet zo groot. „Heemstede" behaalde in totaal 910.20' punten en „Concordia" 902.60 punten. Op 25 April beslaat het Vrouwen Hulp Korps vijf jaar. Het opleidingskamp) voor deze vrouwelijke soldaten bevindt zich in Kijkduin. Per vrachtauto worden de V.H.K.-ers van kamp Juliana naar hun dagtaak vervoerd. Thans is definanciële en economische wereld over de mogelijkheid van een her ziening van de goudprijs in beroering, een beroering, welke in de financiële centra van de wereld verwarring heeft teweeg gebracht. Want een verhoging van de goudprijs in de V. S. heeft vèrreikende gevolgen, zowel voor de Verenigde Staten zelve als voor de goudproducerende en ook voor de overige landen. Tot voor kort was men in de U.S.A. tegen een verhoging van de goudprijs ge kant, omdat deze de vraag naar goederen door de goudproducerende landen zal ver hogen, in de V. S. zelf nieuwe prijsstijgin gen zal teweegbrengen en dus inflationis- tische invloed uitoefenen, Ook de landen, die geen goud produceren maar over goud reserves beschikken, bijvoorbeeld Enge land, zouden hun koopkracht zien stijgen, Tevens echter zou elke valuta, welke aan de dollar gekoppeld is, door een waarde daling van de dollar ook in waarde dalen, een algemene prijsverhoging van goederen en diensten zou er het gevolg van zijn. Verhoging van de officiële goudprijs zou dus op een algemene devaluatie neerko men, waarin de V.S. dan zouden voorgaan. Dat men thans, ondanks de recente ver klaringen van Amerikaanse zijde, de mo gelijkheid van een hogere goudprijs gro ter acht, houdt weer verband met de recente prijsdaling in de V. S. op de goe derenmarkt, waarin sommigen de aanwij zing van een komende depressie zien. Ver hoging van de goudprijs zou nieuwe vraag naar goederen veroorzaken, hogere prijzen, grotere productie en dus een bestrijdi-g van de gevreesde werkloosheid kunnen be tekenen. Het is nu maar de vraag wat Amerika doen zal. Aan de ene kant wil het zijn bedrijfsleven op p.il houden, waartoe de export moet worden gehandhaafd, aan de andere kant wil het de Marshall-landen nopen tot grotere export naar de V. S., waartoe de devaluatie van de valuta der Marshall-landen tegenover de V. S. naar men meent, bevorderlijk zou zijn. Herhaal delijk duiken dan ook geruchten op dat in het kader van het Marshall-plan de Euro pese valuta's zullen worden „herzien" ten einde deze meer in overeenstemming te brengen met hun werkelijke ruilwaarde op de buitenlandse markten. Ziedaar de grote verwarring welke er thans ten aanzien van de internationale valutaverhoudingen bestaat en die er reeds toe geleid heeft dat de koers van het En gelse pond in Amerika vrij gevoelig is gedaald en op de beurzen voor zakelijke waarden nieuwe vraag is ontstaan. Ook in Amsteruam is dit het geval, ook al menen wij dat de jongste koersstijging op de aandelenmarkt niet uitsluitend met de mogelijkheid van een devaluatie der valuta verband houdt. Men weet dat van bevoegde zijde, bijvoorbeeld door prof. Tinbergen de noodzaak van een devaluatie van de gulden niet wordt erkend en dat sinds de jongste Beneluxovereenkomst, de Nederlandse gulden tegenover de Belgische franc aanzienlijk in waarde is gestegen. Algemeen gesproken, brengt devaluatie ons niet uit de moeilijkheden. De export kan er mogelijk voor een tijd door worden bevorderd, de import moet hoger worden betaald en in het binnenland worden nieu we sociale spanningen opgeroepen. In elk geval is het dringend gewenst, dat op korte termijn ten aanzien van het valuta-vraag stuk zekerheid wordt geschapen omdat, 'e- lijk wij vroeger al eens hebben'opgemerkt, de vrees voor devaluatie in zijn gevolgen voor het economisch leven niet minder erg is dan de devaluatie zelve, Anno 1804 Spaarne 56 - Telefoon 11896 Effecten - Safe Assuranties Jeugdappèl op Bevrijdingsdag Oproep aan de organisaties Het Centrumcomité „Koninginnedlag" te Haarlem heeft het voornemen de vie ring van de Bexrijdingsdag te beginnen met een groot Jeugd-appèl bij het monu ment aan de Dreef. Daartoe heeft aanstaande Maandagavond in hotel „De Leeuwerik" een voorberei dende bespreking met de vertegenwoordi gers van de Haarlemse jeugd- en sportor ganisaties plaats. Het Comité verzoekt langs deze weg alle verenigingen, die op deze terreinen werk zaam zijn, dringend een afgevaardigde naar deze bijeenkomst te zenden, opdat de Haarlemse jegd in zo groot mogelijke ge tale aan de plechtige opening van de Na tionale feestdag zal deelnemen. Kindermode-show Het Patronenhuis van mevrouw J. A. Agema-Bertke aan het Julianapark te Haarlem heeft Vrijdagmiddag op de Kin dermode-Show in hötel de Leeuwerik laten zien dat met goedkope middelen alleraar digste kinderkleding te maken is. De mo dellen werden toegelicht door mevrouw Hoevenagel-Koert, presidente van de Ne derlandse Mode-Vakbond. De 'Nederlandse Mode-Vakbond, in 1912 opgericht, heeft thans 86 scholen in Nederland, waarvan het Patronenhuis van mevrouw Agema er een is. Er werden verschillende aardige toilet- jes vertoond. Van de ochtendmanteltjes noemen wij in het bijzonder Cita, een al lerliefst verlegen-lachend meisje, tot op de tenen in zachtrose gehuld. De jurkjes ver toonden veel verscheidenheid, jurkjes met de hand gesmokt, of geborduurd met fi guurtjes van vilt. Wij denken hier aan Erna en Boy, twee peuters van amper vier, die hand in hand op het podium versche- nen, gereed om naar de kleuterschool te üJd °.m mmwe vormen vraagt. De centrale gering in gebreke gebleven om te doen wat in haar vermogen lag, om op het terrein, dat door de regering van die republiek heette te worden beheerst de orde en veilig heid te herstellen. Wij verlangden daarom, zo vervolgde spreker, dat het Nederlandse schip van staat een andere koers zou gaan varen, hetgeen wij hebben uitgedrukt in onze verkiezingsleus „Het roer moet om". Intussen was de partij zich bewust, dat het varen van een andere koers geen ge makkelijke taak zou zijn. Reeds lang voor het optreden van het nieuwe kabinet in Augustus had de internationale wereld zich met het Indonesische probleem bemoeid. Dat zij daarmede buiten haar boekje was gegaan, stond volgens mr. Oud vast. Een regering moet echter met de politieke wer kelijkheid rekening houden. Op de buiten staanders kan dit dan de indruk maken als had de kapitein van het schip van staat het doel van zijn reis veranderd. Het be tekent niets anders dan dat hij het enige doet, wat hem de omstandigheden veroor loven. Wie dit niet in het oog houdt, is niet in staat het regeringsbeleid der laatste maanden naar billijkheid te beoordelen. De Anti-Revolutionnaire partij heeft voor de realiteit te weinig oog. Aan de V. V.D. werd verweten dat na 't optreden van mr. Stikker in het kabinet van een omgaan van het roer niets zou zijn gebleken. In December 1948, toen het besluit van de regering kwam om orde en rust op het republikeinse gebied te herstellen, werd de andere koers duidelijk aangegeven. Vrij wel onmiddellijk na de gebeurtenissen van 18 December is de internationale storm met ongekende hevigheid losgebarsten. De hoofdmoeilijkheid is thans, dat de republiek bij de besprekingen een bijzon dere status verlangt. Zodanige status, al dus mr. Oud, bezit zij niet. De republi keinse leiders hebben evenzeer als de lei ders in de andere gebieden aanspraak op een aandeel in de regering. Zij hebben die aanspraak ook op dezelfde voet als die anderen. De republiek verlangt, dat zij zal worden hersteld in het gezag, dat zij vóór 18 December bezat. Dat de regering dit niet kan toestaan, is duidelijk. Wil dit nu zeggen, dat de Nederlandse regering in geen geval zal kunnen bewilli gen in een terugkeer naar Djokja? Onaan vaardbaar zou zijn een terugkeer als eefl souvereine regering, los van het federaal verband der Verenigde Staten van Indo nesië en het gezag der Nederlandse rege ring. Onaanvaardbaar zal voorts zijn een terugkeer, die niet gepaard gaat met een ondubbelzinnig bevel alle guerilla-activi- teit te staken. Onaanvaardbaar zal zijn een terugkeer zonder de volstrekte erkenning van Nederlands recht en plicht om, zolang de souvereiniteitsoverdracht aan de Ver enigde Staten van Indonesië niet heeft plaats gehad, voor de handhaving van orde en recht op het terrein der voormalige republiek zorg te dragen. Maar als aan deze voorwaarden wordt voldaan, is niet in te zien, dat de Nederlandse regering ontrouw wordt aan hetgeen zij in de laat ste maanden herhaaldelijk als haar politiek heeft uitgestippeld, indien zij de heren van Djokja de gelegenheid geeft zich mede als een voorlopige deelstaat te constitueren en met de regeringen der andere voorlopige deelstaten deel te nemen aan het overleg om de ronde tafel. Of de mogelijkheid tot een dergelijke oplossing aanwezig is, zal kunnen blijken op de preliminaire conferentie. Nieuwe vormen. Sprekende over de veranderingen in de wereld zeide mr. Oud, dat deze verande ringen ons verplichten te zoeken naar nieuwe vormen van staatsrechtelijke en volkenrechtelijke aard. Daarbij vraagt in het bijzonder onze aandacht hoe aan de volksvertegenwoordiging haar rechtmatige invloed op de gang van zaken zal blijven verzekerd. De parlementen worden in de regel eerst tot een beslissing geroepen als alles al in kannen en kruiken is. Steeds levendiger wordt daarom het ver langen naar boven-nationale parlementaire organen. Wij zien de komst van een Euro pees parlement in het verschiet. Ongetwij feld moet hier met voorzichtigheid worden voortgeschreden. Maar die voorzichtigheid mag niet omslaan in een vrees om nieuwe wegen te betreden. Daarom begroeten wij het begin, dat zal worden gemaakt met de consultatieve Europese Raad te Straats burg, met grote vreugde. Gemeentelijke zelfstandigheid. Onze gemeenten zijn de bakermat van onze democratie. De Grondwetsherziening van 1848, doch bovenal Thorbecke's gemeentewet van 1851, maakte de gemeenteraden tot wer kelijke vertegenwoordigingen der burgerij. Toch is in later jaren voor die gemeente lijke zelfstandigheid nieuw gevaar ont staan. De Duitse tijd had haar radicaal op geruimd. Wij konden niet vermoeden, dat het, na het vertrek van de bezetter, zoveel moeite zou kosten de gemeentelijke zelf standigheid terug te winnen. Vooral op twee hoofdzaken berustte die zelfstandig heid: op de financiën en op de politie. Op beide punten was zij na de bevrijding zoek. Thans zijn wij bezig haar op het stuk der financiën terug te winnen. Op het stuk der politie zijn wij echter nog ver van huis. De gemeenten weten best, dat een nieuwe gaan. Opvallend waren ook de jurkjes met nervures, randjes van dun jcoord ingestikt door een machine met twee naalden. Door het onderjurkje ruim en van stijf katoen te maken, gaf dit aan sommige zijden jurk jes een grappig wijd uitstaand effect. Heel handig was het rokje, dat losgeknoopt kon worden en dan een schattig pofbroekj e liet zien van dezelfde stof. De kleintjes toonden zich heel dapper, al was een huilend Doornroosje de eerste die op het podium verscheen. Later aan de hand van haar moeder bleek het meisje zich in haar verschillende creaties won derwel thuis te voelen. Deze kindermode-show, de eerste in Haarlem, ontlokte veel applaus, waarvoor de kinderen vaak met grappige buiginkjes dankten. A. S. De „Waterman'7 wordt Maandaq verwacht Het tvoepentransportschip „Waterman" wordt in de nacht van Zondag op Maan dag in de Rotterdamse haven verwacht. De ontscheping zal Maandagmorgen negen uur beginnen, regeling ga echter niet verder dan onver mijdelijk is. Bij de uitvoering dele men aan de plaatselijke organen een ruime taak toe. prima afwerking compleet Mahonie slaapkamer f 475— SPAARNWOUDERSTRAAT 130. (Adv.) TWEE KIESKRINGEN IN HAARLEM B. en W. van Haarlem stellen de gemeente raad voor bij de aanstaande verkiezingen de gemeente in twee kieskringen te verdelen. Vroeger waren er drie. Kieskring I omvat het deel der gemeente, gelegen ten zuiden van de grens, gevormd door de spoorlijn HaarlemIJmuiden van de gemeentegrens met Bloemendaal af tot de Verspronckbrug. de Schotersingel, de Kloppersingel en het Noorder Buitenspaarne tot de gemeente grens met Haarlemmerliede c.a. Kieskring 2 omvat het deel der gemeente, gelegen tea noorden van deze grens,

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6