Samenwerking der vrije organisaties dient nog veel nauwer te worden Grote Houtstraat van Woensdag af afgesloten Het acht voorgestelde medezeggenschap van gemeente en orkest te verstrekkend Amsterdamse Beurs Het huis aan de baai ENGLAND SPIEL!! MAANDAG II APRIL' 1949 HAARLEMS DAGBLAD f BLOEMBOLLENCUL TUUR „Als er één onderwerp vandaag en voort durend de aandacht vraagt is het wel het organisatieleven van de beoefenaren van het bloembollenvak", aldus begon jhr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden van morgen zijn openingsrede op de algemene vergadering van de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur, welke in de turn zaal van het Gemeentelijk Concertgebouw gehouden is. Spreker zeide nu niet te wil len spreken over de verdeeldheid van be langen en de daaruit mede voortkomende verdeeldheid der meningen, hoe droevig ook, doch deze heeft ten minste een natuur lijke oorzaak en zal wel nimmer geheel kunnen worden opgelost. Sr is ook een te groot aantal van instellingen en lichamen, welke zich met de belangen van het vak bezig houden en juist door hun aantal en onvoldoende samenwerking geven zij zo spoedig aanleiding tot verschillende me ningsvorming. Spreker herinnerde aan de onderhandelingen, welke gevoerd zijn tus sen de Bond van Bloembollenhandelaren en het hoofdbestuur. Volgens de voorzitter dienen de vrije organisaties nog veel nau wer samen te wei-ken dan ooit het geval is geweest, om te voorkomen dat ze te gronde gaan. Voorts herinnerde sprekgr aan het verwerpen van voorstellen op de vorige vergadering. De wijze van vergade ren en de wijze van het uitbrengen van de stemmen der afdelingen dienen veranderd te worden. Afzet der producten. Ten aanzien van de afzet der producten stemt het tot voldoening dat de export naar Engeland zodanig is verruimd dat een hoeveelheid van 1500 ton méér kan wor den uitgevoerd en het gewichtscontïngent pi-imair is gesteld. Hoewel dit niet goed maakt hetgeen gebeurd is in het afgelopen seizoen, blijkt toch wel hoe een regeling te treffen valtv welke enerzijds een rede lijke afzet in hoeveelheid en tegelijkertijd een goede winstmogelijkheid voor de ex porteur in zich houdt. De grote teruggang van de verkoop aan de broeiers in Amerika wordt gelukkig steeds meer gecompenseerd door de afname voor de droge verkoop. Het staat wel vast dat de onpersoonlijke recla me aldaar op de goede weg is en vruchten begint af te werpen. Nu vei-wncht mag worden, dat de teruggang van de verkoop aan de broeiers geleidelijk tot stand zal komen, is de verwachting niet ongewettigd dat de totale omzet in de Ver. Staten en Canada in de naaste toekomst een geleide lijke stijging zal gaan vertonen. Het is daarom van het grootste belang dat on danks de grote moeilijkheden, welke deze met zich brengen, de kwekers en expor teurs zich volledig houden aan de maat regelen en voorschriften van de Planten- ziektenkundige Dienst. Juist nu wij voor een gunstige afzetontwikkeling staan naar deze landen zou het onvergeeflijk zijn als Nederland door kortzichtigheid aan hen, die de import aldaar ongunstig gezind zijn, zelf de wapenen in handen zouden geven om deze te weren. Dat met name de aard appelmoeheid en haar bestrijding grote problemen opwerpen en tot haast onover komelijke moeilijkheden, met name in de Noord, aanleiding geven, is ongetwijfeld volkomen juist. Even juist is het echter dat deze problemen nog veel groter en on overkomelijker zouden worden als de afzet der producten naar deze zo belangrijke afnemers zou worden stopgezet. Het is hier ongetwijfeld kiezen tussen twee kwaden, doch niet zonder reden wordt steeds aan bevolen daarvan nog maar de minste te kiezpn, zelfs als dit betekent poetsen van de bollen en wisselteelt van aardappelen. Dat goede bewaring -van aangevoerde bollen, goede verpakking en late versche ping de exporteurs nog eens zeer in het bijzonder moet worden aanbevolen zou eigenlijk niet nodig moeten zijn. Ook hier zal samenwerking van kwekers en expor teurs nodig zijn, ieder voor zijn aandeel, om door gezonde cultures en goede afleve ring aan de uiteindelijke afnemer de te recht verworven roem van Hollandse bloembollen te handhaven en uit te brei den. Dat de vereniging, naast voorlichting, keuringen enz. daartoe ook daadwerkelijk wil medewerken, blijkt wel uit de met succes bekroonde Winterflora 1949 en de De eerste Bollenzondag Er was gisteren nog maar weinig te mer ken van een toevloed van vreemdelingen naar de Bollenstreek. Ondanks het vrien delijk zonnetje was het nog een weinig te guur en te winderig voor de fietsers en het autoverkeer beperkt zich in hoofdzaak tot dat van onze Zuiderburen. In het ontvangstcentrum te Hillegom kwam een gezelschap van 300 Belgen met autobussen aan, die daar door de burge meester werden ontvangen. De politie behoefde geen speciale maat regelen te nemen en verkeersongevallen hebben zich niet voorgedaan. De grote stroom verwacht men met de Paasdagen. Stormschool vertrekt Vanmorgen vroeg is een compagnie van de Stormschool naar Rozendaal vertrokken om in de Engelbrecht van Nassau-kazerne kwartier te gaan maken voor de rest van de troepen, die hen voor 30 April gevolgd tullen zijn. Op die datum zal het gebouw „de Wildhoef" dus weer vrij gekomen zijn. Het gemeentebestuur van Bloemendaal, dat zo lang gastheer is geweest van de duizenden militairen die hier hun opleiding hebben gekregen, zal de manschappen die er dan nog zijn omstreeks 20 April een af scheidsavond aanbieden. Op 30 April houdt de Stormschool een parade in Rozendaal. verdere plannen tot organisatie ener grote tentoonstelling. Opnieuw was op de agenda geplaatst het voorstel van het hoofdbestuur om de stern- tabel te wijzigen. In de vorige vergadering toen reeds enige afgevaardigden de bijeen komst hadden verlaten, is het voorstel ver- worpen. De voorzitter merkte op, dat het doel van het voorstel is rechtvaardig heid te betrachten tegenover een aantal afdelingen. Het moet niet kunnen voor komen, dat kleine afdelingen een te grote invloed op de besluiten hebben. Na een koi-te bespreking werd het voor stel verworpen. Het hoofdbestuur stelde voor, orrude tot standkoming van wijzigingen van nft han delsreglement van de bloembollenhandel te reglementeren. De bedoeling is een vaste commissie samen te stellen. Daarin hebben zitting twee leden van het Hoofdbestuur, twee van de Bond van Blcembollenhande- laren en drie van het Scheidsgerecht voor de Bloembollenhandel. De meningen van de afgevaardigden waren over dit voorstel verdeeld. De tegen standers meenden, dat de commissie een te grote bevoegdheid krijgt, en de voorstan ders betoogden, dat de belangen van het vak door de instelling van de commissie het beste behartigd worden. Het voorstel werd aangenomen met 266 tegen 66 stemmen. De mededelingen inzake de betaaldata, bedoeld in artikel 25 van het handelsregle ment, werden voor kennisgeving aange nomen. De situatie is inmiddels gewijzigd en de partijen zijn weer bijeen gekomen. Het overleg wordt voortgezet en over het resultaat zal in een volgende vergadering gesproken kunnen worden. De jaarverslagen van de secretaris-pen ningmeester werden goedgekeurd. Bij de rondvraag werden enkele vragen gesteld over de inkomstenbelasting. Afge vaardigden deelden mee, dat vele kwekers gedupeerd zijn. De voorzitter ant woordde, dat een speciale commissie uit de vereniging de zaak onderzocht heeft en spreker was van mening, dat deze wat be reikt heeft. De afdeling O b d a m herinnerde er aan, dat vorig jaar de hyacintenteelt onverwacht vrij gegeven is. Het is niet uitgesloten, dat ook regelingen ten aanzien van andere cultures gemaakt worden. De afgevaardig de vroeg het hoofdbestuur de minister van Landbouw te verzoeken de besluiten zo spoedig mogelijk bekend te maken. De voorzitter zegde toe de moge- lijl&ieid na te gaan. De afdeling Noordwijkerhout in formeerde of de minister overleg zal plegen met het vak, alvorens een beslissing geno men zal worden. De voorzitter herinnerde er aan, dat er geen eenheid heerst in het vak over de saneringsmaatregelen. Daarom is het niet te verwachten, dat de minister contact zal zoeken. Spreker drong daarom aan op een goede samenwerking. Wijziging buslijnen Met ingang van Woensdag 13 April zal de Grote Houtstraat worden opgebroken ter voorbereiding van de asfalterings- werkzaamheden. De buslijnen 1, 2, 5 en 6 zullen met in gang van die datum, komende van de Baan, respectievelijk van de Wagenweg, de volgende route volden: Lorentzplein, Van Eedenstraat, Raamsingel, Wilsons- plein, Wilhelminastraat, Raaks, Gedempte Oudegracht, Nassaulaan, Parklaan, Jans- weg, Station en verder normaal naar hun eindpunten. Op de volgende punten zullen halten komen: Lorentzplein. Wilsonsplein, Wil helminastraat hoek Keizerstraat, Raaks en Parklaan. De halten Plein, Verwulft, Grote Markt en Ridderstraat zullen tijdelijk vervallen. Noord-Zuidverkeer. Op Eerste Paasdag zullen de Kruisweg tussen Stationsplein en Parklaan en de Gierstraat weer bereden kunnen worden. Met ingang van die dag zullen de lijnen 3 en 4 weer de normale route volgen en de lijnen 1, 2, 5 en 6 via Parklaan, Nassau laan, Ged. Oudegracht en Gierstraat weer het Plein bereiken. De halten Wilhelmina- Keizerstraat en Wilsonsplein (richting Zuid) vervallen dan weer en de halte voor •1 en 2 op de Botermarkt en die voor 5 en 6 op de Ged. Oudegracht bij het Verwulft worden weer ingesteld. Afhalen distributiebescheiden Dinsdag 12 April is in Heemstede (kantoor Binnenweg) de letter A aan de beurt voor het afhalen van distributiebescheiden en in Zandvoort (Haltestraat) de letters A en B. Reorganisatie van het gevangeniswezen Rapport der Staatscommissie in hoofdzaak gevolgd In ons blad van 10 en 11 Maart gaven wij in een interview dat wij hadden met dr. G. Th. Kempe, directeur van het Cri- monologische Instituut tè Utrecht, uitvoe rige bijzonderheden over de plannen der Staatscommissie voor de reorganisatie van het gevangeniswezen. De voorstellen dezer commissie werden daarin breedvoerig toe gelicht. Thans heeft de minister van Justitie bij de Tweede Kamer een wetsontwerp inge diend om tot die reoi'ganisatie over te gaan. Daarbij worden in hoofdzaak de voorstellen dezer Staatscommissie gevolgd. Leerlingen-uitvoering van Toonkunst De tweede leerlingenuitvoering in dit seizoen van de Haarlemse muziekschool van de Maatschappij tot Bevordering der Toon kunst, Zaterdagmiddag in de Stadsschouw burg gegeven, schonk evenals zovele voor gaande uitvoeringen wederom talrijke in drukken van het peil van het onderwijs aan genoemde instelling en in samenhang daarmede talrijke variërende impressies van de muzikale aanleg bij de optredende leerlingen. Twee leerlingen van de heer Jac. Zwaan leidden deze demonstratie in met piano- vooi'drachten. waarvoor zij dapper de ge boden moeilijkheden het hoofd bleven bie den. Toen was de sfeer geschapen voor een leerling van de vioolleraar, de heer F. Alt huizen, om met „An afternoon sleep" van A. Carse te beginnen en daarna een wakkere vertolking te geven van een aardig Allegro, waarover men inderdaad tevreden kon zijn. Een zeer goede indruk maakten vervol gens jeugdige leerlingen van de piano lerares mejuffrouw Bekkers met door rhythmiek, klank en phrasering opvallend spel, een niveau, dat eveneens bereikt werd door muzikale leerlingetjes van de pianiste Bert je Davelaar. Een leerlinge van Bets Nederkoorn ver kreeg een behoorlijk resultaat met de voor dracht van een Allegro voor piano van W. A. Mozart en hierna kwam er een aardig muzikaal-tafereel, met de uitvoering van een trio-fragment* uit het le Trio voor piano, viool en violoncel, waarbij de pianiste, leerlinge van Bets Nederkoorn, haar partij goed in handen had. Voor de pauze kwamen nog meer piano-discipelen aan de beurt. Twee leerlingen van de pianist Karei de Jong gaven door mooie toonvormïng opvallende vertolkingen van Nocturnes van Chopin en een leerlinge van de heer R. Riphagen speelde vaardig een sonate-deel van Jos. Haydn. Hiervoor waren nog aan de beurt gekomen een violoncel-leerlingetje van de heer Ed. Biele, die haar grote instrument zeker onder de knie zal gaan krijgen; verder een fluit- leerling van de heer Jos. de Klerk, die te zamen met zijn leraar mooi van klank en melodievorming rhythmisch musiceei-de. En ten slotte kwam een jeugdige bas. leer ling van mejuffrouw Kitty Nederkoorn, zijn mooie stem in dienst stellen van een voordracht van een aria uit Mozarts opera „De Toverfluit". Afzonderlijke vermelding verdient het optreden van het kinderklasje voor algemene muzikale ontwikkeling, onder leiding van mejuffrouw A. Michiel- sen. Een vlotte vertolking van een sonate- deel van N. Gade door twee leerlingen uit de samenspel-klas van de directeur der school, de heer A. de Vogel, was de eerste van een reeks prestaties, waarmede de meest gevorderde leerlingen zich na de pauze konden onderscheiden. Achtereen volgens worden hier genoemd een muzikale, prijzenswaardig spelende vioolleerling, die een modei-n getint werk van zijn leraar, de heer Althuizen, psychisch moest trachten te benaderen. Dan uitstekende piano leerlingen van de heer De Vogel, die kwa men met werken van Debussy en Chopin, een zeer vei-dienstelijk zingende leerlinge van Kitty Nederkoorn (Air de Lia van Debussy) en een leerling van de pianist P. Vincent, die met geslaagde uitvoeringen van composities van Liszt en Chopin be wijzen van goede pianistische vorming en begaafdheid gaf. Een mooi besluit van deze middag werd de vertolking van een Concerto grosso van A. Corelli door het strijkorkest der school onder leiding van Ed. Biele. P. ZWAANSWIJK. SCHEEPVAART Aldabi, Buenos AiresRotterdam pass. 10 April Kaapverdische Eilanden. Alphard, MontevideoRotterdam 10 April Rio Grande. Alphacca, Buenos AiresNew York 10 April van Recife naar Rio de Janeiro. Aagtekerk, RotterdamSydney 10 April te Adelaide. Abbekerk, Port SoedanKarachi pass. 9 April Perim. Alderamin, MontevideoRot terdam pass. 9 April Fernando. Algenib, RotterdamBuenos Aires pass. 9 April St. Vincent. Boissevain. 9 April van Manilla te Hongkong. Celebes, 10 April van Makassar, naar Soerabaja. Congostroom. 9 April van Lagos naar Port Gentil. Drente. JavaRot terdam pass. 10 April 2 uur Gibraltar. H.O.V.-BESTUUR MOTIVEERT ZIJN AFTREDEN Gebrek aan waardering bij het gemeentebestuur In ons blad van Vrijdag: deelden wij reeds mede, dat het bestuur van de Haar lemse Orkest Vereniging in ziin geheel was afgetreden. Wij voegden daar aan toe, dat het bestuur tot deze stap was gekomen, meer door de toon van de discussies in de gemeenteraad bij de behandeling van het rapport van de muzïekcommissie, dan door de voorstellen van die commissie zelf. Thans is de tekst van het antwoord, dat het bestuur op de brief van het College van B. en W., waarin van de aan de subsidie verlening over 1949 verbonden voorwaar den mededeling werd gedaan, voor publi catie beschikbaar. Het bestuur schrijft: „Wij lezen in de van U ontvangen stuk ken, dat de gemeenteraad bij zijn toeken ning van subsidie aan de H.O.V. over het jaar 1949, naast de gebruikelijke voor waarden, een drietal nieuwe gesteld heeft. Wij constateren, dat deze voorwaarden haar oorsprong hierin vinden, dat én Uw College én de Raad van ooi-deel zijn, dat de leiding van de H.O.V., zowel zakelijk als artistiek gezien, bij ons Bestuur niet in goede handen is. Daarover kunnen en wil len wij niet met U in discussie treden." Eens over de dirigentenkwestie. „Gedeeltelijk kunnen wij het met de beschouwingen van de sub-commissie voor de Muziek en de daaruit blijkens de aan de subsidie verbonden voorwaarden door U getrokken consequenties accoord gaan en dan heeft dit speciaal betrekking op de eerste voorwaarde, welke inhoudt, dat de leiding van het orkest toevertrouwd moet worden aan één dirigent en dat wel aan de meest geschikte dirigent, die bij een zorg vuldige beoordeling van sollicitanten kan worden gevonden, zoals dat in Uw brief nader omschreven wordt. Wij zijn het daarmede eens, doch voegen daar aan stonds aan toe: „in de tegenwoordige om standigheden". Immers het hebben van twee dirigenent hebben wij vroeger wij denken aan de periode, toen de heren Verhey en Adam onze dirigenten waren nooit als een bezwaar gevoeld, zeker niet voor het artistieke peil van ons orkest, im mers in genoemde pex-iode stond de H.O.V. artistiek gesproken, op een zeer hoog peil. De medezeggenschap. „Wij zouden het ook alleszins kunnen billijken, indien U een door U aan te wij zen persoon als Uw adviseur in ons bestuur had willen zien opgenomen worden op de zelfde wijze als het Rijk dit reeds vroeger gedaan heeft het Rijk, dat in feite veel meer subsidie aan de H.O.V. geeft dan de gemeente Haarlem. Maar hetgeen U thans wilt, gaat ons te ver, zeker als wij de be doeling daarvan onder het oog zien, zoals in Uw schrijven omschreven, nog daarge laten dat wij zulk een benoeming in strijd met de statuten achten." Ook derde voorwaarde onaanvaardbaar. „Zo is ook de derde voorwaarde voor ons onaanvaardbaai-, waar U voorschrijft, dat wij ook in de artistieke aangelegenheden regelmatig met de mening van de leden van het orkest moeten rekening houden. Wij voegen hieraan toe, dat de artistieke leiding, waaronder wij met U menen te moeten verstaan programmaleiding enz., steeds voor het allergrootste deel in han den was van de dirigenten en onze secreta ris, dr. De Crauw, wiens competentie door zijn twintigjarige ai-beid op muzikaal- artistiek gebied in den lande van voldoen de bekendheid geacht mag worden. Wijzi gingen van hun adviezen zijn slechts ge nomen in het dringend financieel of orga nisatorisch belang der vereniging'. Een meer rekening houden met de mening van de dirigenten in dit opzicht is dus niet mogelijk. Voor de artistieke mening van orkestleden verwijzen wij U o.a. naar de orkestmening in 1930 en 1933 over de heren Van Beinum en Schuurman, over wie men verklaarde: „dat zij het nooit zouden leren"." Aan deze opmerkingen over de gestelde voonvaarden, voegt het bestuur nog de volgende opmerkingen toe: „Enigen onzer hebben de beraadslagin gen in de Raad over deze kwestie, althans gedeeltelijk, meegemaakt en het is daar over dat wij gaarne nog iets naar voren zouden willen brengen, immers hetgeen daar gezegd wordt, is niet alleen gericht tot de raad, doch tot de gehele burgerij. „Niet op de hoogte". Wij hoorden daar de woordvoerder van de K.V.P., de heer Schippers, dingen zeg gen, welke ongetwijfeld niet weersproken waren gebleven, indien er slechts één lid van de raad geweest zou zijn, die op de hoogte is van de vroegei'e gang van zaken bij de H.O.V. en waaruit ook bleek, dat de heer Schippers zelf daarvan niet op de hoogte is, hetgeen ook niet te verwonderen is, daar hij toch nooit een concert van de H.O.V. bezoekt. Natuurlijk memoreerde hij de Haarlemse Bachvereniging, „zaliger na gedachtenis" aldus zijn woorden, welke vereniging uit de aard der zaak des tijds altijd een grote handicap voor ons geweest is, maar daarnaast beweerde hij, dat het artistieke peil van de H.O.V. nooit van enige waarde was geweest en dat het hebben van één of twee dirigenten daar voor ook niet van belang was. Wij wijzen dit geacht raadslid op de bovengenoemde periode, toen de heren Verhey en Adam de leiding hadden en op de periodes, toen de heren Van Beinum en Schuurman onze dirigenten waren, gedurende alle welke periodes het artistieke peil communis opinio zeker wél zeer behoorlijk was." De „onder-onsjes". „Daax-naast heben degenen, die de be raadslagingen in de raad bijwoonden, ook verslag uitgebracht over hetgeen Uw wet houder voor het onderwijs daar gezegd heeft. Hier had Uw wethouder het onder meer over „onder-onsjes" in het bestuur en staafde dit n.b. met het aanhalen van een brief, welke de wethouder van ons oud-besturuslid, de heer Delfos, ontvangen had. De heer Delfos heeft niet langer dan een half jaar deel uitgemaakt van ons be stuur en heeft toen bedankt op gronden, welke overeenstemmen met die, door de heer Geluk genoemd. Wij stellen vast, dat de heer Delfos geregeld de bestuursver gaderingen heeft bijgewoond en zich nooit over de gang van zaken heeft beklaagd. En nu bex-oept Uw wethoudejj voor het onder wijs zich op een brief van deze heer Delfos. Ieder onzer tart de wethouder te bewijzen, hetgeen hij hier in het openbaar, zonder kans op tegenspraak, heeft gezegd. Verder hoorden wij dat ons bestuur niet bereid zou zijn, nieuwe paden in te slaan, hetgeen dan weer met een naar onze mening on gelukkig voorbeeld wox-dt aaixnemelijk ge maakt en tenslotte kwam als slag op de vuurpijl, dat het noodzakelijk is, dat er een frisse wind in het bestuur waaien gaat." Het bestuur besluit: „Welnu, nu wij kennelijk op niet de minste waardering ook van Uwe zijde mo gen rekenen, willen wij deze fx-isse wind dan ook voor de volle 100 laten waaien. Wij delen U daarom mede, dat wij unaniem besloten hebben, af te treden als bestuur. U zult willen begrijpen, dat dit besluit ons moeite gekost heeft en ons zeer ter harte gaat. Er zijn in ons midden bestuux-sleden, die tien, twintig jaar en langer hun beste krachten aan de H.O.V. gewijd hebben en daai-bij moeite noch tijd gespaard hebben. Onder de moeilijkste omstandigheden, toen de daadwerkelijke belangstelling van of ficiële zijde nog zeer gering was, hebben wij mét de volledige medewerking van de leden van het ox-kest, waarop wij gaarne en met nadruk de aandacht vestigen, het orkest staande gehouden, waarin wij toch zeker ook altijd een groot Haarlems belang gezien hebben. Wij wensen ook thans slechts deze De- langen te dienen en waar dat naar Uw mening beter zonder ons dan met ons kan geschieden, zo aarzelen wij niet daaruit de enig mogelijke conclusie te trekken. Onze beste wensen vergezellen de H.O.V." Sultan van Djokja onverwacht naar Batavia BATAVIA, 11 April (A.F.P.). Het Fx-anse persbureau A.F.P. meldt, dat de Sultan van Djokjakarta, die in het repu blikeinse kabinet minister zonder porte feuille is, heden met het vliegtuig van de UNO-commïssie onverwacht uit Djokja te Batavia is aangekomen. Hij werd vergezeld door drie republikeinse persoonlijkheden. Zij werden afgehaald door het Ameri kaanse lid van de UNO-commissie de heer Merle Cochran. Zij zeiden, naar Batavia te zijn gekomen „om contact op te nemen" met aldaar vertoevende republikeinse per soonlijkheden, met name met Soetan Sjahrir. Hunkomst zou verband houden met de voorbereidende besprekingen voor de Rondetafel-conferentie, die, naar uit ge zaghebbende bron wordt vernomen, Don derdag 14 April een aanvang zullen nemen. Slotkoers Openings Vrijdag koersen Koninklijke Olie. 299% 229% 240% 240% Philips 228 229% A. K. U 1641/2 164% Nederlandse Ford 278% Nederlandse Kabel 275 v. Berkei's Patent 113 Scheepvaart-Unie. 163% 164% Holl.Amerika Lijn 164 Deli Maatschappij 147% 146% H. V. A 160% 158% A'dam Rubber 146 145% Ned. Handel Mij. 155% N.-I. Handelsbank 112% 112% Biliton Mij. II 355 FEUILLETON 13) door ANDREW MACKENZIE, vertaald uit het Engels. LEZING MAJOOR DE GRAAF, Dinsdag 12 April, 8 uur kl. zaal Concertge bouw. Toegangsbew. verkrijgbaar bij de Boekpers, Gr. Houtstraat 55 en aan de zaal, (Adv.) Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 9 April 1949 BEVALLEN van een zoon: 8 April: J. Zijïdamvan der Weg. M. vzfn der Vossen— Hangjas. BEVALLEN van een dochter: 8 April: A. M. Wijtkampvan der Meij, P. A. E. de Waard—Thijssen. M. B. SchuljtvlotSaltier. 8 April: M. G. Toeset—Heeremans. OVERLEDEN: 8 April: A. Hoogenboom— 85 j., Kamperlaan. Wij hebben daar weinig last van. Maar we betalen goed en behandelen al leen betrekkingen in de eerste milieu's. De meisjes, die wij plaatsen, zijn van het beste soort. Het persoonlijk element is van groot belang in onze zaken. I De kolonel had niet overdreven, toen hij i van zijn wapèncollectie sprak. Deze was I inderdaad bijzonder. Er waren oude gan zenroeren en pistolen, oude geweren en wapens uit Indië, maar het talrijkst was zijn collectie dienstgeweren, voor het groot- I ste deel modem en van de meest uiteen lopende types. Ik heb ze overal ter wereld opgepikt, legde de kolonel uit. Als ik een wapen zag, dat ik hebben wilde, zorgde ik ervoor dat ik het kreeg. Zelfs al moest ik er ie mand'voor omkopen. En ze kunnen alle maal ook heden ten dage nog gebruikt worden, indien nodig. Roberts maakt ze dagelijks schoon. Hij is de enige bediende, I die hier mag komen. De dominee, die de wapens met de groot ste interesse bekeek, wees op een inderdaad 1 wonderlijk uitziend geweer. -T- Mag ik dat eens nader bekijken? I vroeg hij, terwijl hij het wapen van de muur af nam. Dit is werkelijk iets zeer bijzonders. Ik heb zo'n exemplaar nog nooit eerder gezien. De kolonel straalde onder de loftuitin gen. Dat is ook één van de pronkstukken. Het komt oorspronkelijk uit Abessinië. Ik kocht het, toen ik enige jaren vóór de oorlog in de Soedan was. Ik geloof wel, dat dat geweer heel wat zou kunnen ver tellen over de bittere gevechten tussen de stammen in Ethiopië, die daar plachten uitgevochten te worden. Het - is voor dat geweer eigenlijk een vernedering zou ik zo zeggen hier in een rustig Engels landhuis tex'echt te moeten komen. De kolonel lachte om zijxx eigen opmer king, maar hij hield hiermee op, toen de dominee kalm opmerkte: Maar dit ge weer is kort geleden nog gebruikt. Onmogelijk! Het is niet van de muur af geweest sinds ik het hier heb neerge hangen, riep onze gastheer uit. Kijkt u maar. Het is overduidelijk. De kolonel graaide het geweer bijna uit de ander z'n handen. U verbeeldt zich dingen, dominee. Ik heb nog nooit een dominee ontmoet, die verstand van wapens had, zelfs niet de leger predikant en, die zich verbeeldden, dat ze er wel iets van begrepen. Maar grote goden, u hebt gelijk! Ik heb enige minutie in voorraad voor al mijn semi-modeme wapens, voor het geval ik ze wil proberen, en ik weet dat voor dit exemplaar ook munitie aanwezig is. De kolonel trok aan een ouderwetse bel De butler verscheen zó snel en geluidloos, dat het leek alsof hij buiten de deur had gestaan. Allemachtig Roberts, wie heeft dit geweer gebruikt? tierde de kolonel. Ik kon m'n oren niet geloven, toen de dominee me zei, dat ermee geschoten was. Bekijk het eens goed. Ik wed, dat het kort geleden gebruikt is. De butler was niet in het minst van zijn stuk gebracht. Hij keek het geweer zorgvuldig na, nadat hij het uit de handen van zijn meester had aangenomen. Ja meneer, er is mee geschoten, con stateerde hij kalm, Maar hoe is dat mogelijk? Jij bent de enige, die in deze kamer komt, behalve ik zelf. U vergeet de jachtopzieners, meneer. Ilc zet hun wapens hier altijd neer. Nu ik me goed bedenk, herinner ik me, dat er over geredetwist werd, of sommige van deze wapens nog gebruikt konden worden. Een van de jachtopzieners ik geloof dat het Barthelomeus was hield vol, dat dit geweer uit elkaar zou springen, als iemand het gebruikte. Ik beweerde, dat hij het volkomen veilig kon hanteren. Hij zei dat hij het voor geen geld zou afschieten. Toen ik hem zei, dat hij een lafaard was, stond hij er op er enige schoten mee te lossen om te bewijzen, dat hij dat niét was. Een paar avonden geleden heeft hij ermee in de bossen geschoten. De kolonel staarde naar zijn butler. Ik kon duidelijk zien, dat hij zich met moeite beheerste, maar de kalmte van de man tegenover hem maakte, dat de boze woor den niet over zijn lippen kwamen. Nu, je moet in het vervolg voorzich tiger zijn, bracht hij er tenslotte met moeite uit. Barthelomeus had gelijk. Het is nooit zeker, of deze dingen niet zullen explode ren. Als de man er in gebleven was, zou de politie ons zeker lastig gevallen zijn. Laten dergelijke dingen niet meer voorkomen. Nadat de butler met een buiging en een onbewogen gezicht verdwenen was, bleef de kolonel doorgaan met jammeren. Ik vind het vreselijk als een burger omgaat met vuurwapens, zei hij. Ze wil len altijd proberen, wat er gaat gebeuren, zoals die stommeling van een Roberts. Als ik het te zeggen had, zouden maar héél weinig mensen een vergunning krijgen tot het bezitten van een geweer of zelfs een revolver. Zo iets vraagt gewoonweg om ongelukken. Maar waarom zijn uw jachtopzieners dan gewapend? vroeg de dominee. Deze vraag had ik zelf ook aan mijn gastheer willen stellen. De kolonel scheen verlegen te zijn met deze vraag. Ik dacht wel, dat u dat zoudt vragen, dominee, maar ik kan u vertellen, dat ik min of meer gedwongen word dit te doen, om mijn personeel te houden. Anders zou den ze er met hun allen vandoor gaan. Waarom in vredesnaam? O, het is natuurlijk allemaal onzin, antwoordde de kolonel vaag. Maar u weet, hoe vrouwen zijn. Ze zijn altijd angstig en zien overal spoken. Ik dacht, dat ik met dat soort dingen in India voor goed had afgerekend. Maar tot mijn verrassing kwam ik dit verschijnsel wederom hier in het rustige Engelse landleven tegen. Aan de uitdrukking van het gezicht van de dominee zag ik, dat hij zeer geïnteres seerd was in hetgeen de kolonel vertelde U wilt toch niet zeggen, dat de legen darische figuur met de maskerkap, die naar men zegt op het terrein van het Huis aan de Baai rondspookte, wederom gezien is? vroeg hij. (Wordt vervolgd); (Korf en Bondig BINNENLAND In de Amsterdamse haven is aangeko men het s.s. Venus" van de Ncptun Rederij uit Bremen, "t eerste Duitse schip, dat na de oorlog in Amsterdam goederen komt laden. Van de mast woei de nieuwe Duitse handels- vlag, blauw-wit-rood-wit-blauw. HAARLEM EN OMGEVING Mr. J. H. Klewlet de Jonge zal Donder dagmiddag 21 April aan een maaltijd van het departement Haarlem van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel in „Brinkmann" zijn causerie over Rusland vep* volgen. Het echtpaar M. HoogendoornVerha gen, de man is gepensioneerd hoofd-fitter van het Haarlemse waterleidingbedrijf, zal op Woensdag 27 April zijn gouden huwelijks feest vieren. Op Vrijdag 22 April wox-dt door de Algemene School voor Accordeons, direc teur P, de Haan, een serenade gebracht en wel 's avonds om 8 uur voor het huis de Genestetstraat 51, Haarlem-Oost. De Ned. Prot. Bond Haarlem Noord, houdt op Woensdagavond 13 April in het ge bouw Berkenstraat 10 een wijdingsuur. waar- in ds. A. van Biemen zal spreken en een strijkkwartet zal uitvoeren: „Die Sieben worte des Erlösers am Kreuze" van Joseph Haydn. De causerie „Mens, durf te lachen!", die de heer David Koning hedenavond voor de Haarlemse Kunstgemeenschap zou houden, is wegens ziekte van de spreker uitgesteld. „Linos" bestaat 30 jaar Als onder-afdeling van de gymnasiale vereniging „Amicitia Juncti" herdenkt de muziekvereniging „Linos" dit jaar haar dertigjarig bestaan. Deze heuglijke gebeur tenis heeft de traditionele jaarlijkse mu ziekuitvoering omstreeks Pasen, waarvoor een talrijk auditorium Zaterdagavond in het gebouw van de Vrijz. Hervormden belang stelling toonde, een feestelijk karakter ge geven. Er waren droevige redenen, waarom de feestvreugde slechts met reserve aan de dag kon treden. De praeses van „Amicitia", Kees Aronds, gewaagde ervan in zijn openingstoespraak, toen hij de vrienden van „Linos" noemde, die de vereniging door de dood zijn ont vallen. Van de vele aanwezige vrienden be groette hij in het bijzonder de rector van het gymnasium dr. C. Spoelder en de cura toren, onder wie de Wethouder van Onder wijs, de heer D. J. A. Geluk. En dan richtte de praeses zich nog tot de vroegere diri gent en ere-lid van „Linos", dr. D. M. Hoo- geveen. Ook de voorzitter van „Linos", Jan Bei-kelbach v. d. Sprenkel sprak een kox-t welkomstwoord, voordat het orkest onder leiding van zijn' dirigent Eduard Biele de Linosmars van dr. Hoogeveen als muzikale begroeting deed horen. Een blik op het programma, dat voor deze avond was samengesteld gaf de zekerheid, dat de rector van het Haarlemse gymna sium geen boze opmerkingen van de be woonsters van de Parnassus behoeft te verwachten. Integendeel, zij zullen met in stemming hebben opgemerkt hoe het devies „noblesse oblige" voor een onderwijsinstel ling met zo bijzondere relaties tot de oud heid, ook in de samenstelling van dit jubi leum-programma tot uitdrukking is ge komen. Het aandeel van het orkest hierin be stond uit het Divertimento in D grote terts voor fluit en strijkorkest van Joh. Chris- tiaan Bach (1735—1782), een driedelige oi-kestsuite ,,La Racine" van de onbekende componist Joseph Bodin de Boismortier (1691—1765) en bewerkingen van F. Kreislers „Liebesleid" en van de Mazurka uit het Ballet „Coppélia" van Delibes. Er werd met grote toewijding gemusiceex-d en afgezien van wat ongelijkheid hier en daar en intonatie-bezwaren door weerbarstige violoncelsnaren, konden de uitvoeringen veel bevrediging geven. Jan Berkelbach v. d, Sprenkel onderscheidde zich hierbij door zeer muzikaal fluitspel. Verder was het orkest een steun voor Marianne Bonkes. die een gevoelige voor dracht gaf van het Andante uit Mozarts Pianoconcert in A (K.V. 488). Verder zorg den Marta en Theo Wezelenburg met Attie van Oosterom aan de vleugel voor een mu zikale verrassing met de goede uitvoering van de Sonate in E voor 2 violen en piano van A. Vivaldi. Menno Sluyter had veel succes met nadrukkelijk romantische ver tolkingen van een Nocturne van Chopin en van Rachmaninof's beroemdste Prélude. Nog twee pianovoordrachten waren er op deze avond: een voortvarende, zeer bewe gelijke van Fiep van Acker, die een Etuda de concert van Piemé speelde, en een in getogen vertolking, mooi van klank en stemming, van Debussy's Clair de Luna door Hetty v. Meurs. Het vocale gedeelte van het programma had het koor van „Linos" onder leiding van Mevrouw C. KatBijlevelt op zich ge nomen. Het meisjeskoor zong uitstekend twri liederen van Purcell „Let us wander" en „Sound the trumpet". Versterkt met mannen- en jongensstemmen wijdde het zijn krachten aan werken van Beltjens en Haagh. Met de uitvoering van ïïngelsa volksliedjes en van „Ik heb mijn wagen volgeladen" kwam weer een hoogtepunt van koorzang. Dirigente en dirigent werden met bloemen gehuldigd en de slot-toespraak van dr. Spoelder kon beschouwd worden als de samenvatting van aller waardering voor wat op deze avond geboden was. P. ZWAANSWIJK Bloemendaal Bloemendaalse schooljeugd voerde „Repelsteeltje" op Zaterdagavond kwam de heer Beaumont, onderwijzer aan de Bloemendaalse School vereniging, in hótel Vreeburg te Bloemen daal voor het voetlicht met de kinder operette „Repelsteeltje", opgevoerd door jeugdige dilettantjes van aclxt tot veertien jaar, die blijk gaven de repetities van da heer en mevrouw Beaumont met aandacht en animo te hebben gevolgd. De vele ouders en jongere belangstellenden die de gehele zaal vulden, hebben niet grote interesse de geschiedenis van kaboutermeester Repel steeltje gevolgd en intens meegeleefd met de ontdekking van Repelsteeltje's naam die het behoud van het prinsekind voor zijn moeder betekende. De groslijst van de Partij van de Arbeid De groslijst voor de gemeenteraadsver kiezingen van de afd. Bloemendaal van de Partij van de Arbeid is alsvolgt samen gesteld: 1 C. Schulz, 2 mr. H. W. Vliegen, 3 ir. C. A. de Vassy, 4 mevr. F. F. Dal- meyer-van Bachurn de Boer, 5 P. Bas, 6 P. J. Kapteyn, 7 prof. dr. A. D. Fokker, 8 J. Dekker Sdr., 9 mevx'ouw G. Parson» Zijlstra, 10 mevrouw C. Verhoeven-Bak» ker, en 11 H, Stapel, j

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 3