Haarlems Dagblad Na Oorlog Ontmanteling van Duitse fabrieken met belangrijk percentage verminderd Repatriëring van militairen hervat Lichtingen 1941 tot en met 1944 worden wellicht opgeroepen Gevangenisstraffen voor Hitiers diplomaten Besprekingen te Batavia begonnen Wandaden in enkele kampen zijn kort na de bevrijding gepleegd 63e Jaargang No. 19219 Bureaux: Grote Houtstr, 93, Tel. Adv. en Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Donderdag 14 April 1949 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal ƒ4,25. Franco per post ƒ4,75. Postgiro 273107. Advert-tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom en Oprcrhtc 'tjaaclemsctje Courant (Ittno 165:6) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem DAT IN DE EERSTE TIJD na de be vrijding zich wantoestanden in som mige kampen voor politieke delinquenten hebben voorgedaan heeft de minister van Justitie, mr. Wijers, gisteren in de Eerste Kamer niet verheeld. Wel heeft hij het aantal kampen en de periode van gepleegde mishandelingen nadrukkelijk begrensd, maar zijn commentaar op het gebeurde was niet mals. „Natuurlijk moet iedereen, die Nederland als een rechtsstaat wenst te zien optreden, vervuld zijn van diep afgrij zen en schaamte over de in bedoeld opzicht gepleegde misslagen". Hij heeft ook gespro ken van „schandelijke dingen, die in de eerste tijd na de bevrijding zijn voorgeval len". De moeilijkheid is dat nu achteraf stelselmatig onderzoek naar al het gebeur de vrijwel ondoenlijk is geworden, ook doordat klachten over mishandelingen dik wijls veel later zijn ingediend en dan de juistheid der feiten niet meer te achter halen valt. Ten aanzien van gegronde klachten zullen ernstig onderzoek en even tueel strafvervolging worden ingesteld. Met „gegrond" zal de minister wel bedoe len, dat zij voldoende gestaafd worden door getuigenverklaringen. Later heeft hij gezegd dat „de zuivering, een griezelige geschiedenis" vrijwel afge-t lopen is. En deze opmerking betreft een aangrenzend terrein, waarop de rechtsstaat na de bevrijding deerlijk in het gedrang is geraakt. Dat is in menig opzicht en op ontstellende wijze geschied. Men zal zich herinneren dat in de afgelopen jaren her haaldelijk op deze plaats daarover alarm is geslagen. Het is ook in andere bladen ge schied: het vond lange tijd weinig weer klank. De remmen waren los na een oorlog. Het heeft jaren gevorderd om de bezinning op de goede, geijkte rechtsnor men bij velen te doen weerkeren. Dat is langzaam-aan gekomen. Afgezien van mis standen in kampen, die al jaren achter ons liggen, kan ook nu nog niet gezegd worden dat de rechtsstaat in Nederland tenvolle hersteld is. De minister heeft, sprekende over ge pleegde wandaden jegens politieke delin quenten, gezegd dat men zich weer even moet voorstellen hoe betreurenswaardig maar begrijpelijk de geestesgesteldheid is geweest van vele personen, die dadelijk na de Duitse kwellingen het heft in de kam pen in handen kregen. Met „begrijpelijk" heeft hij zeker niet bedoeld „te excuseren", maar wel „te verklaren". De verklaring van het verschijnsel valt inderdaad niet moeilijk te geven. Voorzover sommige ex- politieke delinquenten dat nog niet begrij pen kan men hun slechts toewensen, dat nog eens wat meer inzicht in de gebeurte nissen en in de menselijke natuur hun zul len geworden. De arrogante wijze, waarop de N.S.B. vóór de oorlog in ons land op.trad, de beledigende taal die haar woordvoerders en haar bladen uitsloegen tegen onze vrij heids-beginselen en onze staatsinstellingen vormden een soort inleiding van de Duitse inval in ons land. Het door de N.S.B. ver heerlijkte Duitse régime, dat deze laffe overval op een klein land pleegde, oefende vijf jaar tirannie over ons uit, liet door zijn bandieten talloze misdaden plegen en beroofde ons land van zijn welvaart. Een groot aantal leden van de N.S.B. trad in enigerlei vorm als handlangers van de be zetters op. Ik herinner in deze enkele woorden aan de gebeurtenissen, niet om daar ook maar op enigerlei wijze mee goed te praten, dat mishandelingen van politieke delinquenten gepleegd zijn want uit ons Nederlands rechtsstandpunt beschouwd geeft dat in derdaad, zoals de minister gezegd heeft, aanleiding tot afgrijzen en schaamte maar wel om nog eens vast te stellen, dat de N.S'.B.'ers de. boze geesten zelf ontketend hadden. Er zijn er nu nog die er zich bij gelegenheid op beroepen dat zij het „toch zo goed bedoeld hadden". En daar zijn on getwijfeld mensen bij, die niemand hebben ven-aden aan de Duitsers. Welnu, ook zij hebben ertoe bijgedragen, door hun lid maatschap van die beweging, dat wij ge durende vijf jaar in voortdurende span ning in jarenlange onzekerheid over het lot onzer naasten hebben geleefd. Het bewustzijn dat verraad onder een deel van onze eigen landgenoten school en vaak tot rampzalige gevolgen leidde is een bittere, grievende, benauwende ervaring geweest. En de opgekropte spanningen, door dit alles gewekt, hebben bij een aantal mensen met weinig zelfbeheersing tot verkeerde wraaknemingen geleid. De meesten hebben 2ich bedwongen. Let wel: bedwongen. Men herinnert niet gaarne aan deze dingen, omdat de tijd van vergiffenis jegens de ex-politieke delinquenten is aangebro ken. Lang nawrokken ligt. in het algemeen gesproken, niet in onze volksaard. En het is nodig te erkennen dat die mishande lingen, in 1945 en 1946 in de kampen ge pleegd. beschamend voor ons volk zijn. Maar laten diegenen, die daardoor opnieuw tot misverstand geneigd mochten zijn, wel begrijpen dat vergeten niet tegelijk met vergeven kan komen. De reclassering van ex-politieke gevan genen is een werk, dat wij gaarne aanbe velen. Dat moet geschieden en de tijd is er rijp voor. Als zij rustig en onopvallend hun gang gaan zullen zij bij velen begrip en mede werking vinden. De rampzalige geschiede nis moge velen hunner hebben geleerd, hoe onverantwoordelijk het is zich in te laten met zaken, die ver boven eigen be grip liggen en die krachten ontketenen, die tot de machtigste ter wereld behoren. Er is een tweede wereldoorlog geweest. Een oorlog, die opnieuw de duivelen heeft ontketend. Wij zwoegen nu nog voort om de gevolgen te boven te komen. God geve dat een volgende verhoed moge worden. R. P. Scandinavische tolunie Te Annecy in Frankrijk, waar thans in ternationale handels- en tariefbesprekingen Worden gehouden, hebben Denemarken. Noorwegen en Zweden bekend gemaakt, dat zij de vorming van een Scandinavische tol unie met een uniform tarieven-systeem overwegen. In een uitgegeven aanvullende verklaring Werd meegedeeld, dat de unie „mogelijk ook IJsland zal omvatten". BELGISCHE HUISCOMMÏSSIE KEURT PACT GOED De commissie voor Buitenlandse Zaken Van de Belgische Kamer van Volksverte genwoordigers heeft thans het wetsontwerp ter goedkeuring van het Atlantisch pact met 12 stemmen tegen 1 (communist) en 1 onthouding aanvaard. Geen fabricage van synthetische rubber en benzine WASHINGTON, 13 April (Reuter) Engeland, de Verenigde Staten en Frank rijk hebben Woensdag een scherpe reductie van het aantal fabrieken aangekondigd, dat ontmanteld en als herstelbetaling uit West-Duitsland zou worden verwijderd. Door deze beperking, die gemaakt is met het oog op de behoeften van het Europees hersteiprogram, wordt de uitrusting van 159 fabrieken geheel of gedeeltelijk van de oorspronkelijke lijst van herstelbetalingen in de vorm van industriële installaties ge schrapt. Het betreft hier de uitrusting van 32 staal-, 88 metaal-, 32 chemische- en 7 non-ferrometaalfabrieken. De drie Westelijke militaire gouverneurs van Duitsland hebben, tegelijkertijd met de bovengenoemde aankondiging, in Berlijn een verbod uitgevaardigd voor de Duitse productie van synthetische rubber, syn thetische benzine uit steenkool en vele andere grondstoffen voor de oorlogs industrie. De productie van ruw staal blijft beperkt tot 11.1 millioen ton per jaar. De overeenkomst betreffende verboden en beperkte industrieën, die eveneens Woensdagavond werd gepubliceerd in de Duitse hoofdstad, staat Duitse scheepswer ven toe schepen te bouwen tot maximaal 7.300 b.r.t. met een snelheid~van 12 kno pen. Duitsland zal in het buitenland tot 100.000 b.r.t. aan tankscheepsruimte mogen aanschaffen. De snelheid der tankschepen mag de 14 knopen niet overschrijden en de tonnage der schepen niet groter zijn dan 10.700 b.r.t. In de bekendmaking betreffende de fa brieken wordt gezegd, dat de nieuwe over eenkomst die fabrieken van de ontman- telingslijst schrapt, „welke, indien zij in Duitsland blijven, het meest kunnen bij dragen tot het gecoördineerde economische herstel van de landen, die deelnemen aan het Europese herstelprogram". Ook werd overeengekomen, dat de „ver wijdering van nog niet geheel gedemon teerde installaties zo spoedig mogelijk zal worden voltooid". Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken zegt verder, dat de wij ziging van de herstelbetalingslijsten werd voorgesteld door de Amerikaanse regering. De generaals Robertson en Clay, de Britse en Amerikaanse militaire gouver neurs, hebben Woensdag Duitse economi sche leiders en bankdirecteuren voor een Eerste groepen komen reeds na 13 Mei terug De minister van Oorlog, minister van Marine ad interim, maakt bekend, dat met ingang van 13 Mei de repatriëring van Nederlandse militairen uit Indonesië zal worden hervat. In het tijdvak 13 Mei tot en met Septem ber zullen reeds repatriëren militairen, die hetzij wegens afkeuring voor tropendienst of ziekte, hetzij wegens andere redenen niet tegelijk met hun onderdeel kunnen terug keren, voorts drie compagnieën Aan- en Afvoertroepen, de laatste vier bataljons Oorlogsvrijwilligers, vier afdelingen veld artillerie, twee compagnieën genietroepen, drie eskadrons pantserwagens, het per soneel van twee mobiele was- en bad inrichtingen en van een hulpverbandplaats- afdeling, welke onderdelen waren toege voegd aan de reeds gerepatrieerde batal jons Oorlogsvrijwilligers. In dit tijdvak zul len ook groepen marinepersoneel, waar onder mariniers, terugkeren. In het tijdvak October 1949 tot en met Januari 1950 zullen terugkeren de 7 De- cember-divisie met de eerste uitgezonden zes bewakingsbataljons, alsmede het per soneel van de tweede divisie, dat wegens zijn totale diensttijd tot de 7 December- divisie kan worden gerekend. In dit tijdvak zullen eveneens groepen marinepersoneel, waaronder mariniers, repatriëren. Hefschroefvliegtuig vliegt weer Het hefschroefvliegtuig der Stichting Hefschroefvliegtuigen, dat geruime tijd ge leden bij een noodlanding te Nootdorp werd beschadigd, heeft Woensdag weer gevlo gen. De helicoptère is door twee majoors- vliegtuïgmakers van de Koninklijke Ma rine hersteld. conferentie te Frankfort bijeengeroepen ter bespreking van maatregelen tot het ver- vullen van de verplichtingen van Bizonië in het kader van het plan-Marshall. De plannen, die door de organisatie voor de Europese economische samenwerking te j Parijs werden goedgekeurd, dringen aan j op een uitgebreid program van Duitse bin nenlandse investeringen in sleutel-in- j dustrieën. De geallieerde autoriteiten zijn PI- rtipf- van mrpvtnïörJ Hat r]ia nnHaorc er niet van overtuigd dat de Duitsers ern stig pogingen doen om de kapitaalsvorming te bevorderen, die nodig is voor een der gelijke investering. Vredesonderhandelingen in China begonnen Na twaalf dagen van officieuze bespre kingen zijn Woensdag de officiële vredes onderhandelingen tussen de Chinese rege ring en de communisten begonnen op basis yan de acht voorwaarden van de leider der communisten, Mao Tse Toeng, aldus deelt de communistische radio volgens AFP mee. Syrië en Israel tekenden wapenstilstandsaccoord Israel en Syrië hebben een overeenkomst „staakt het vuren" getekend, aldus wordt te Damascus officieel bekend gemaakt De wapenstilstandsbesprekingen tussen beide partijen zijn heden in het gebied van Misjmar Hayarden, aan de Syrisch-Israeli- sche grens, hervat. In tegenwoordigheid van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is gisteren op de Jansplaats in Arnhem een standbeeld van hertog Karei van Celre onthuld. Tenzij betrokkenen zich melden voor de Nationale Reserve Den Haag, 14 April. Naar aanleiding van berichten over het oproepen van de lichtingen 1941 tot en met 1944 wordt van officiële zijde het volgende medegedeeld: Er bestaan plannen de jongemannen, be horende tot de lichtingen 1941 tot en met 1944 aan een keuring te onderwerpen, ten einde de mogelijkheid te openen hen geheel of gedeeltelijk te kunnen inschakelen in de landsverdediging. Hieraan kan het vol gende worden toegevoegd: Een zeer groot gedeelte van hen, die behoren tot de vier genoemde lichtingen, verkeert in een zeer gunstige positie ten opzichte van de dienstplichtigen, behoren de tot de lichtingen 1945 en latere jaar klassen, op wie de volle zwaarte van de dienstplicht, voor velen bestaande uit enige jaren tropendienst, drukt, alsmede tegen over de oorlogsvrijwilligers, die eveneens enige jaren dienst in Indonesië of hier te lande hebben verricht en waarvan velen tot de lichtingen 1941 tot en met 1944 be horen. Toen in 1944 en 1945 een begin werd ge maakt met de opbouw van onze krijgs macht, moest men er noodgedwongen van afzien een beroep te doen op deze vier lich tingen, omdat de mogelijkheid niet aan wezig was deze alsnog voor de dienstplicht op te roepen. Sedertdien is een viertal jaren verlopen, waarin de wenselijkheid is gebleken om, boven en behalve de in het kader der Wes telijke Unie te vormen operatieve strijd krachten, te beschikken over territoriale troepen, bestemd voor de handhaving van orde en rust in Nederland tegen aanslagen van binnen en van buiten. Medé om te vermijden dat daartoe alsnog een beroep zou moeten worden gedaan op vorenbe doelde lichtingen is de regering overgegaan tot vorming der nationale reserve. De Nederlandse jongemannen, op wie tot dusver geen militaire plichten drukten, hebben het thans in eigen hand om. door Twee ondernemende Haagse jongelui hebben „ergens in Nederlandeen vergeten eenmans-duikboot op de kop getikt en het grimmige oorlogsscheepje met behulp van hun spaarduitjes getransformeerd tot een vredige motorboot, die hun nu zowel de trekkracht voor 'kun luoonsclüp als een bescheiden broodwinning verschaft. Het uit zonderlijke vaarfuig ligt thans in het Spaarne, waar de eigenaars er gisteren mee demonstreerden.-Na Pasen gaat de tocht verder naar Amsterdam en later hopen det jougelui zelfs de buitenlandse rivierejI te gaan bevaren. in ruime mate gevolg te geven aan de tot hen gerichte oproep en aldus op betrekke lijk weinig offers eisende wijze hun vader landse plicht te vervullen, het de regering mogelijk te maken te blijven afzien van het gebruik der bedoelde lichtingen. Mocht het gewenste resultaat onver hoopt niet worden bereikt, dan zou moeten worden overwogen de vrijwilligheid te ver vangen door het alsnog opleggen van ver plichtingen. Aangezien het ogenblik voor deze beslissing nog niet is aangebroken, zijn alle tot dusver hierover verschenen berichten voorbarig. Labour forceert meerderheid in Londense Graafschapsraad LONDEN, 13 April (Reuter). De ver kiezingen van de vorige week voor de Lon dense graafschapsraad leverden een gelijk aantal zetels op voor Labour en de Conser vatieven, namelijk 64 voor elk. Als enige liberaal werd in de raad gekozen de 73- jarige sir Percy Harris. Woensdag koos de nieuwe raad een voorzitter, de socialist J. W. Bowen, die in de vorige raad een zetel had, doch deze bij de verkiezingen verloor. Dit resultaat voor Labour was te danken aan de stemmen van de aangebleven socia listische wethouders. Het resultaat van de stemming was 71 tegen 64. Hierna volgde de benoeming van 11 nieuwe wethouders. Gekozen werden 6 socialisten en 5 conser vatieven. De samenstelling van de raad is thans, de 10 aangebleven socialistische wet houders medegerekend: socialisten 80, con servatieven 69 en liberalen 1 zetél. Israels UNO-lidmaatschap De Algemene Vergadering der UNO heeft met 47 tegen zeven stemmen en twee ont houdingen besloten het verzoek van Israel om tot de UNO te mogen toetreden, op de agenda te plaatsen. Met 31 tegen 18 stem men en zeven onthoudingen werd daarna de kwestie naar de politieke commissie ver wezen. Het Amerikaanse tribunaal voor oorlogs misdaden te Neurenberg, dat Hitiers voor naamste diplomaten heeft berecht, heeft heden de volgende straffen uitgesproken: Ernst von Weiszacker, staatssecretaris van het departement van buitenlandse zaken onder Hitier, zeven jaar gevangenis straf. Ernst Bohle, hoofd van de buitenlandse I organisatie van de nationaal-socialistische partij, vijf jaar gevangenisstraf. Ernst Wörmann, vroeger hoofd van de politieke afdeling van het departement van Buitenlandse Zaken, zeven jaar gevange nisstraf. Karl Ritter, Hitiers ambassadeur voor bijzondere opdrachten, vier jaar. Edmund Veesenmayer, Duits gevolmach tigd minister in Hongarije, twintig jaar. Hans Lammers, hoofd van de Reichs- kanslei, twintig jaar. Richard Darre, Reichsminïster van Land bouw en Voedselvoorziening, zeven jaar. Otto Dietrich, staatssecretaris van het ministerie van Propaganda, zeven jaai\ Gottlob Berger, chef van het hoofdkwar tier van de SS, vijf-en-twïntig jaar. Lutz Schwering Krosigk, Reichsminister van Financiën, tien jaar. Negen anderen kregen straffen variërend van 15 jaar tot enkele maanden. BATAVIA, 14 April (Aneta). lieden te 10.45 uur plaatselijke tijd zijn in de bal zaal van het Hotel des Indes te Batavia de voorbereidende besprekingen tussen Neder land en de Indonesische republiek onder auspiciën van de UXO-commissie begonnen. Dr. van Royen heeft aan de vooravond van de besprekingen te Batavia tegenover de pers verklaard, _dat Nederland de uit nodiging tot deelneming aan de prelimi naire besprekingen onvoorwaardelijk ac cepteerde. „Volgens de Canadese resolutie van 23 Maai-t", aldus dr. Van Royen. „zijn drie punten waarover overeenstemming moet worden bereikt: het staken van het vuren, het herstel van het republikeinse gezag in Djokja en het tijdstip en de voor waarden voor het houden van de Ronde Tafelconferentie. Deze drie punten zijn met elkaar verbonden, daar de resolutie spreekt van „an agreement" en niet van „agree ments". Over de punten kan afzonderlijk gesproken worden, doch wanneer het komt tot het bereiken van een beslissing, be schouwen wij ze als een geheel. De mening, dat de republikeinse regering eerst in Djokja moet worden hersteld als vooraf gaande voorwaarde voor verdere, bespre-, kingen is buiten geding", aldus dr. Van Royen. Indien de republiek echter ver onderstelde, dat er slechts een punt op de agenda stond, zouden er moeilijkheden kunnen rijzen. Dr. van Royen merkte op dat de i-epublikeinse woordvoerder herhaal delijk verwees naar de Veiligheidsraads resolutie van 28 Januari en herinnerde er Het woord is aan De Koran: Stoot het kwade met het betere terug en zie, hij die tot nu toe een vijand van u is geweest, zal zich een warm vriend tonen. aan, dat het eerste punt van die resolutie de republiek verzocht de guerilla-activiteit te staken. Wat de pessimistische voorspel lingen over de besprekingen betrof, zeide dr. Van Royen: „Het is mij niet duidelijk, waarom men pessimistisch zou moeten zijn over deze besprekingen, wanneer beide par tijen en de UNO-eommissie overeenstem ming wensen te bereiken, zijn de verschil len zo klein, dat zij met goede wil aan beide zijden overbrugd kunnen worden". De heer Cochran opende de vergadering als voorzitter voor deze week van de UNO- commissie, waarna de heren Van Royen en Roem. de voorzitters der beide delegaties, de standpunten hunner regeringen uiteen zetten. De bijeenkomst werd na 55 minuten, zonder dat er verdere besprekingen plaats hadden, verdaagd tot Paas-Zaterdag te 10 uur voormiddag. B.F.O. wil deelnemen. In de heden gehouden vergadering van de Bijeenkomst Federaal Overleg heeft de voorzitter, Sultan Hamid. medegedeeld, dat hij met de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon en dr. Van Royen besprekingen heeft gevoerd over het verzoek van de B.F.O. om als partij te kunnen deelnemen aan de be sprekingen over de Indonesische kwestie. Besloten werd, dat de Nederlandse delega tie het verzoek schriftelijk bij de UNO- commissie zal indienen en het namens de Nederlandse regering ?al ondersteunen. EERSTE KAMER Onderzoek en eventueel vervolging als gegronde klachten worden ingediend (Van onze parlementaire redacteur) In één opzicht heeft minister Wijers, die overigens bij de beantwoording van het debat over de begroting van Justitie, een zeer grote voorzichtigheid in acht nam door nagenoeg niets concreets te zeggen, goed werk gedaan, toen hij namelijk heel wat meer dan men juist na de op dit punt be scheiden opmerkingen van de Kamerleden had kunnen verwachten, over wantoestan den in kampen van politieke delinquenten te berde bracht. Voorop stelde hij, dat der gelijke toestanden zich niet in alle, doch in een paar kampen hadden voorgedaan en dit eigenlijk in hoofdzaak vóór 1 Januari 1946. Natuurlijk moet elkeen die Neder land als een rechtsstaat wenst te zien op treden, vervuld zijn van „diep afgrijzen en schaamte" over de in bedoeld opzicht gepleegde misslagen, aldus de minister. Voor zover een en ander onder het militair gezag was gebeurd, onttrok het zich goed deels aan de burgerlijke justitie. Onder dat gezag waren er wel zaken berecht, maar dikwijls liep het dan op te lichte straffen uit. Overigens moest men zich thans wel even voor ogen houden, hoe' betreu renswaardig, maar begrijpelijk de gees tesgesteldheid was geweest van vele per sonen die terstond na de Duitse kwellingen in de kampen het heft in handen kregen. Toen de bijzondere rechtspleging de bewa king van de politieke delinquenten onder haar hoede kreeg, is er zo streng mogelijk tegen uitwassen opgetreden. In 1946 en 1947 hebben de Tweede Kamerleden, be horende tot de vaste commissie voor pri vaat- en strafrecht zich door bezoeken aan de kampen kunnen Vergewissen van de situatie, die toen heel wat beter was dan in de eerste maanden na de bevrijding. Een en ander samenvattende verklaarde minister Wijers, dat aangenomen moet worden dat er vooral in de eerste tijd na de bevrijding schandelijke dingen ten op zichte van politieke delinquenten zijn ge beurd, dat er sinds begin 194G nog wel eens iets hier of daar misdreven is, maar dat dit toch een uitzondering was. dat nu achteraf een stelselmatig onderzoek naar alles vrij wel ondoenlijk is geworden, onder meer ook doordat klachten over mishandelingen dikwijls veel later zijn ingediend en dan de juistheid der feiten niet meer te achter halen valt. Intussen verzekerde hij, dat ten aanzien van gegronde klachten een ernstig onderzoek en eventueel een strafvervol ging zullen worden ingesteld. Mei betrekking tot oud-S.S.'ers en wa pendragers, die met hun gezinsleden het Nederlanderschap verloren hebben (het gaat hier om nagenoeg 60.000 gevallen), koestert de minister het voornemen om te zijner tijd de weg van collectieve her naturalisatie in te slaan, waarvan dan de ernstige gevallen uitgezonderd zullen wor den. Ook bleek hij er voor te voelen om, zodra de tijd daarvoor rijp is, aan de poli tieke delinquenten de hun ontnomen rech ten massaal te doen teruggeven. Wanneer dat zal zijn en waarom met het oog op de zijns inziens op den duur onmisbare re classering tevens herstel in de kiesrechten nodig is, maakte de minister niet duidelijk. Hij kon met genoegen vaststellen, dat de „zuivering, een griezelige geschiedenis" vrijwel afgelopen is. De onder beheerstel- ling en het herstel rechtsverkeer zullen nog wel wat langer moeten voortduren, al kon wel een reorganisatie van het Beheers instituut in uitzicht worden gesteld. In be ginsel moeten politieke delinquenten niet als paria's worden behandeld; met ver lening van paspoorten, dus verschaffing van gelegenheid om zich naar het buiten land te begeven is, ten opzichte van onbe trouwbare elementen echter voorzichtig heid geboden. De minister kondigde aan van plan te zijn door wetswijziging de eis van vooraf gaande goedkeuring van statuten van ver enigingen te laten vervallen. Binnen niet al te lange tijd zal een wetsontwerp inzake de vermogensrechtelijke handelingsbe voegdheid van de gehuwde vrouw worden ingediend. Wat waakzaamheid tegen extremistische elementen betreft een onderwerp waar over de heren Van Santen (Comm.) en Molenaar (V.V.D.) elkaar later nog een beetje in de haren zaten zei mr. Wijers dat de regering inzake de handhaving van het gezag en het ingaan tegen gezagsonder mijnend optreden diligent is. Zij overweegt een nadere regeling tot wering van beden kelijke elementen uit het ambtenarencorps, bereidt verder coördinatie en verbetering van de inlichtingendiensten voor. Tuchtrecht voor journalisten achtte de minister nuttig; hij vond het belangrijker daarmee te beginnen dan met strafwelbe- palingen. Bovendien wordt nagegaan of er reden is door middel van het strafwetboek pers-uitwassen te beteugelen. Overigens noemde de bewindsman onjuiste en mis leidende voorlichting gevaarlijker dan ex cessen. Met betrekking tot rechtszaken vond hij het in het algemeen wijs de Pers door voorlichting zoveel mogelijk in ver trouwen te nemen en daarbij tevens te ver zoeken geen namen of gegevens die het onderzoek kunnen belemmeren, te publi ceren. Na nog vermeld te hebben, dat jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck althans het succes kon boeken dat de minister ten aanzien van Nederlandse, vóór de oorlog met Duit sers gehuwde vrouwen met betrekking tot herstel in haar vermogensrechten wel te- gemoetkomend bleek te willen zijn, kom ik tot besluit aan het moeilijke vraagstuk van de verantwoordelijkheid voor handhaving van de openbare orde en veiligheid. Moei lijk bovenal voor de minister van Justitie. Deze had in zijn Memorie van Antwoord kenbaar gemaakt dat volgens hem de politie onder justitie thuis hoort, hoewel mr. De Wilde (A.R.) er op wees dat de minister van Binnenlandse Zaken in ae Tweede Ka mer beweerd had. dat de politie onder zijn departement valt. Hoe het zal moeten wor den is bij een commissie in studie. Maar de Anti-Revolutionnaire woordvoerder, zelf voorstander van het standpunt van minis ter Van Maarseveen. wenste te horen hoe het er thans mee gesteld is. De Staten- Generaal hadden het recht om op zulk een vraag van de ministerstafel uitsluitsel te krijgen. Op dit betoog van mr. De Wilde gaf de minister van Justitie echter een van duidelijkheid gespeend antwoord. Enfin, zelfs de Communisten bleken hem tenslotte goedgezind, want de Kamer nam zijn be groting zonder hoofdelijke stemming aan. GEEN KRANT OP GOEDE VRIJDAG Morgen. Goede Vrijdag, zal ons blad niet verschijnen. Griekenland en nabuurlanden j tot besprekingen geïnviteerd Dr. Herbert Evatt, voorzitter van ae Algemene Vergadering der UNO heeft de vertegenwoordigers van Griekenland. Joegoslavië, Bulgarije en Albanië uitge nodigd de besprekingen ter bijlegging van de geschillen te hervatten, aldus wordt uit gezaghebbende bron vernomen. Men hoopt, dat de volgende week een bijeenkomst zal worden gehouden. Men verwacht, dat be paalde grensvraagstukken zullen worden besproken. DROOG EN OVERWEGEND ZONNIG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond: (opge maakt te 10 uur) In de vroege ochtend hier en daar tij delijk mist. Overigens droog en over dag zonnig en zacht weer. Zwakke of matige wind tussen West en Zuid. 15 April: Zon op 5.45 uur. onder 19.37 uur Maan op 23.31 uur. onder 6.30 uur 16 April: Zon op 5.42 uur,, onder 19.38 uur Maan op uur, onder 6.57 uur

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1