Pasen PARKET VLOEREN Guépin van der Vlugt Sport in het kort kleine ZATERDAG 16 APRIL 1949 HAARLEMS DAGBLAD 4 Pasen moeten wij zien met Goede Vrijdag als achtergrond. De felste bliksemschichten winnen voor ons oog nog aan intensiteit naarmate het zwerk donkerder is. Zo is het ook met het Licht van de Opstandings morgen. Op Golgotha was het schijnbaar alles duisternis. Jezus, die door de profeten was aangekondigd als het Licht der wereld, de Messias, de Redder van zijn volk, de Koning die tot in der eeuwigheid zou heer sen, Bij wiens geboorte de engelen in de velden van Efratha, omgeven door hemelse lichtglanzen, hun jubel zongen, hing nu aan het kruis. De zon was verduisterd. Ook in het hart van zijn volgelingen was het een nacht van droefheid, teleurstelling'en ont goocheling. Moest dit het einde zijn? Hij zou zijn volk bevrijden en nu was Hij zelf gebonden. Uit de mond van de Lijder klonk de droeve klacht „Mijn God, mijn God. waarom hebt Gij Mij verlaten?" Wat moet dit alles voor Maria, de moeder van Jezus, die met enige discipelen bij het kruis stond, zijn geweest! Zij zal ongetwij feld gedacht hebben aan de lofzang van Simión, die bij de voorstelling van het kind Jezus in de tempel, tot haar zei „een zwaard zal door uw ziel gaan". Even komt de gedachte op of Maria, menselijk gesproken in dit detail nog niet zwaarder geleden heeft dan haar zoori Jezus wist waarom en waartoe Hij aan het kruis hing, maar zijn moeder was aan ver twijfeling ten prooi, zij begreep het niet, alle vastheid was haar ontvallen. Het wondde haar ziel toen de spotters hoonden: „Anderen heeft Hij verlost, laat Hij nu zich zelf verlossen". Ook „Indien Gij Gods Zoon zijt, kom af van het kruis en wij zullen in U geloven". Misschien hoopten Maria en de discipelen nog op een wonder, maar het einde kwam. De doodstrijd was geleden en Jezus gaf met „Het is volbracht" de geest. In him smart was het aan de weinigen die aan de voet van het kruis mede leden, ontgaan dat Jezus niet willoos de foltering onderging. Hij beheerste immers de situatie. Had hij niet aan de mede-kruiseling, die boete deed voor zijn zonden, gezegd: „Heden zult gij met Mij in het paradijs zijn?" Verslagen gingen de discipelen naar huis. Zij hadden voor goed hun Meester verloren. Zij konden Hem alleen hun blijvende liefde betonen door te zorgen voor het stoffelijk omhulsel. In hun verlatenheid nam in de volgende dagen hun droefheid nog toe. Geen troost kon verlichting brengen. Maar toen de Paasmorgen. De vrouwen maakten de droeve gang naar het graf om Jezus' lijk te balsemen. Het laatste wat zij nog vermochten. Toen kwam de verrasring, die evenwel aanvankelijk slechts schrik verwekte. Het graf was ledig! Wel ver kondigde een engel „vreest niet, de Heer is opgestaan!", maar zij durfden het niet te geloven. Slechts schoorvoetend werkte de blijde zekerheid op hen in. Met de andere discipelen was het even zo. Roerend wordt in het evangelie de ondervinding der Emmaüsgangers ge tekend. Kleopas en zijn vriend wandelden op de weg van Jeruzalem naar Emmaus, een vlek in de nabijheid. Een onbekende voegde zich bij hen. Zij spraken over het vreselijke wat op Golgotha gebeurd was en het „ontstellende" verhaal der vrouwen, die het graf ledig gevonden hadden. Toen ging de onbekende, die de verrezen Heiland bleek te' zijn, de Schriften openen. „Begin nende bij Mozes en alle profeten, legde Hij hun uit hetgeen van Hem geschreven was. Moest de Christus met deze dingen lijden en alzo in Zijn heerlijkheid ingaan?" Onmiddellijk snelden Kleopas en zijn vriend weer naar Jeruzalem, om aan de andere discipelen te vertellen wat zij onder vonden hadden. Even later stond Jezus zelf in die kring met Zijn „Vrede zij ulieden". Maar de dis cipelen werden „verschrikt en zeer be vreesd", want zij meenden een geest te zien. Eerst nadat Jezus zijn handen en voeten met de tekenen der nagelen van het kruis getoond had, kwam bij allen de zekerheid en maakte de verwondering plaats voor blijdschap. Nog duurde het tot na het Pinksterfeest, de uitstorting van de Heilige Geest, die in alle waarheid leidt, voor de volgelingen doordrongen waren van de grote betekenis van de verrijzenis. Paulus kon het later uitjubelen: „De dood is (door Christus) verzwolgen tot overwinning." Elk jaar staan allen die in Jezus hun Heiland zien, in gedachten aan de voeten van het kruis. Zij zingen: Is dat, is dat mijn Koning. Maar kunnen met Pasen laten volgen: Want nu de Heer is opgestaan, Nu vangt het nieuwe leven aan. Een leven door Zijn dood bereid. Een leven in Zijn heerlijkheid. Jezus zei aan Pilatus: „Mijn koninkrijk Is niet van deze wereld". Gelukkig zeggen wij thans. Geen koning alleen van Israel, maar het Hoofd van zijn gehele gemeente, over de ganse aarde verspreid. Alle gelovi gen zullen eens burgers zijn van Zijn ko ninkrijk, dat aan het einde dezer aardse bedeling als het nieuwe Jeruzalem zal nederdalen uit de hemel. Daarom wordt gebeden: Uw Koninkrijk kome! Nog staat de mensheid en ieder afzonder lijk voor het^ rechthuis van Pilatus, waar deze vraagt: „Wie zal ik loslaten, Jezus of Barabbas", de moordenaar? De tijd van beslissing is nog niet verstre ken. Nog altijd klinkt uit vele monden de wrede kreet: Kruis Jezus! Maar anderen heffen dankend en bid dend de handen omhoog en herhalen de uit roep van Maria Magdalena, toen Jezus haar bij het geopende graf verscheen: Rabbouni, 'Meester! Jezus heeft gezegd: „Wie Mij lief heeft neme zijn kruis op en volge Mij." Daarmee heeft de Heiland willen zeggen, dat de gelovigen nog een moeilijke strijd op aarde wacht. Zij moeten, bij het dragen van hun kruis. Hem, in lijdzaamheid en vertrouwen, tot verheven voorbeeld nemen. Vele martelaren hebben dit gedaan, in het verladen en heden. Ook vele eenvoudige zielen. Jezus heeft ook gezegd: „Ik ben met ulieden" Dat is de rijke troost, ook in moeilijke tijden, zelfs bij het wenken van de dood. Ook Zijn verzekering dat allen die Hem hebben aangenomen eens uit het graf zullen opgewekt worden. De nieuwe Paasmorgen, de nieuwe Op standing. In het Vaderhuis zijn vele woningen. VAN T. Afhalen distributiebescheiden Dinsdag 19 April is in Heemstede (kan toor Binnenweg) Bu tot en met Da aan de beurt voor het afhalen van distributiebeschei den en in Zandvoort (Haltestraat) de letters L tot en met O. Een Duitse constructeur heeft een microbeeld-camera gebouwd in de vorm van een polshorloge. Het toestelletje dat met 8 mm smalfilm werkt en met een f2,5 lens is uitgerust, is thans te zien op een expositie van Duitse industrieproducten in Radio City, Ne 10 York. Boven het toestel ligt ter vergelijking van de afmetingen een normaal armbandhorloge, links het filmmagazijn. Herdenking der bevrijding Ds. P. J. Mackaay spreekt in de Grote Kerk Naar wij vernemen zal de door de af deling Haarlem van de Bond van Oud- illegale Werkers verzorgde herdenking van de gevallenen aan de vooravond van de Bevrijdingsdag weer bestaan uit een bijeen komst in de Grote Kerk, gevolgd door de Stille tocht naar het omnument aan de Dreef. Ds. P. J. Mackaay zal in de Grote Kerk de gedachtenisrede houden. Het knapen koor van de Basiliek van St. Bavo zal de plechtigheid opluisteren. Voor de Stille tocht is dit jaar een kor tere route, namelijk door de Lange Veer- straat en de Kleine Houtstraat en verder via Kleine Houtweg en Baan gekozen, om te zorgen, dat de twee minuten stilte in derdaad bij het monument zullen worden gehouden. Daar bij het gedenkteken aan de Wester gracht geen afzonderlijke herdenkings plechtigheid wordt gehouden zoals men weet is men landelijk overeengekomen, dat de hulde voor de gevallenen een sober ka rakter moet dragen wordt de Stille tocht van de Dreef doorgetrokken tot het monument aan de Westergracht. De inwoners van Haarlem-Oost kunnen zich bij de Kampervest hoek Kleine Hout straat aansluiten aan de stoet, die uit Haar lem-Zuid-West bij de Emmabrug. In Haarlem-Noord zal wel een afzonder lijke herdenkingsbijeenkomst worden ge organiseerd, waarschijnlijk op het Scho- terbosplein, doch ook hier zal deze aan de Stille tocht naar het kruis aan de Jan Gijzenkade vooraf gaan. De twee minuten stilte zullen om stipt acht uur bij het mo nument in acht worden genomen. Ir. G. de Haas, sinds 1924 directeur van de Kon. Nederlandse Zout-industrie te Boekelo is Vrijdagmiddag plotseling over leden. Hij bereikte de leeftijd van 64 jaar. RUBBER KURK EBELTRIP Vraagt gratis onze brochure „Een praatje over vloerbedekking" EDELHOUT Tel. 20340 - Van 't Hoffstr. 151, Haarlem Anno 1804 Spaarne 56 Telefoon 11896 Beleggingen - Safe Giroverkeer (Adv.) Bloemendaal bij dag en avond Wie in den lande nooit in Bloemendaal is geweest en dat komt inderdaad nog voor ziet bij het horen van die plaats naam een visioen van bloemen en tuinen, boslaantjes en parken, met hier en daar een vriendelijke villa tegen een achter grond van blonde duinen. Dat doet de naam alleen al maar wie dan in deze voor- jaarstijd eens een bezoek brengt aan het plaatsje vindt zijn verwachtingen nog verre overtroffen. De schoonheid van Bloemen daal en omgeving, waaraan tuinarchitecten en bouwkundigen in weldadig-aandoende aesthetische saamhorigheid hun beste krachten gegeven hebben en nog geven, in de onmiddellijke omgeving van Haarlem en onder het bereik van de natuurlievende Amsterdammer, beloont de reiziger en wandelaar met alles wat „de buiten" ge ven kan: Bossen, bloemen, wandelparken, de zee, duinen, comfortabele restaurants, een prachtig openluchttheater, het Kopje met zijn uitzichttoren, kortom, men kan zich geen idealer vacantie-oord denken en een weekeinde hier doorgebracht onder de milde Paas-zon laten we hopen dat ze nog een poos onbewolkt schijnen blijft geeft nieuwe moed en levenskracht. Maar ook 's avonds is er in Bloemendaal het een en ander te genieten. Het open luchttheater ontsteekt heden en met de Paasdagen in de avonduren zijn feeërieke verlichting en ook het „Kopje" zal ver licht zijn. Men moet het effect van deze illuminatie hebben gezien om te beseffen hoe de techniek de schoonheid der natuur verhogen kan. Een aanwinst voor Bloemendaal zowel bij dag als bij avond is de opening van hotel Zomerzorg, dat zijn deuren voor de moede wandelaar Vrijdag heeft openge steld na jarenlang andere doeleinden ge diend te hebben. *3 De vreemdelingenaccomodatie is hier mede weer een stap verder naar het her stel, waardoor Bloemendaal zijn reputatie van comfortabel verblijfsoord weer wat meer eer kan aandoen, nu de inconveniën- ten van de oorlog langzamerhand tot ver dwijnen zijn gedoemd. N.Z.H. overweegt buslijn naar J Autosport Indische- en Transvaalbuurt Naar wij vernemen overweegt de direc tie van de NZH de aan de westelijke oever van het Spaarne gelegen woonwijken in Haarlem-Noord een aparte buslijn naar het centrum te geven. Hierdoor zouden de pas sagiers uit de Indische- en Transvaalbuurt niet meer naar de Rijksstraatweg behoeven te lopen. Het staat nog niet vast of deze verbinding door routewijziging van lijn 6 tot stand zal worden gebracht of dat hier toe de achtste lijn aan het Haarlemse stads net zal worden togeevoegd. De nieuwe lijn als hij er al komt zal niet voor de winterdienstregeling van dit jaar in ge bruik worden genomen. NACHTDIENST APOTHEKEN - Firma Duym en Keur, Keizerstraat 6, tel. 10378; Begeman en Sneitjes, Kruisweg 30, tel. 10043; Marnix-Apotheek, Marnixstraat 65, tel. 23525. Honkbal Sportclub „Haarlem" Maandag wordt in het Noorder Sportpark het honkbalseizoen in Haarlem geopend met wedstrijden om de „Haarlem-beker". De leiding berust bij de Sportclub Haarlem, die met HHC, EDO en HCK deelneemt. Het programma luidt: 9.30 uur HHC—Haar lem; 11 uur EDOHCK. Zondag 24 April spelen eerst de verliezers tegen elkaar en dan volgt de eindstrijd. Dammen Meure kampioen hoofdklasse In de finale om het persoonlijk kampioen schap district Kennemerland, hoofdklasse, is de Haarlemmer J. H. Meure, er na spannen de strijd in geslaagd beslag te leggen op de kampioenstitel. Hij is nu gerechtigd deel te nemen aan het kampioenschap van Noord holland. De eindstand luidt: gesp. gew. gel. verl. pnt. 1. J. H. Meure 10 5 3 2 13 2. J. P. v. Eijk10 4 4 2 12 3. P. H. Meure10 4 4 2 12 4. P. C. Bais 10 2 5 3 9 5. J. H. Bakhuys.. 10 1 6 3 8 6. H. Willemse 10 1 4 5 6 Handbal Vijf ontmoetingen tussen Haarlem en Amsterdam Op Tweede Paasdag wordt op de terreinen aan de Schalkwijkerweg een stedenontmoe- ting gehouden tussen Haarlem en Amster dam. Voor iedere klasse en zowel voor dames als heren is een wedstrijd vastgesteld. Ook zullen de veteranen in het veld komen. Het programma luidt als volgt: 10 uur: 2e damesklasse Haarlem—Amster dam; 11 uur: 2e herenklasse: 12 uur: le damesklasse; 2 uur: veteranen heren; 3.15 uur: le herenklasse. De dames van HOC zetten haar competitie voor de promotie eerste klas West-A voort. Zij ontvangen op het terrein aan de Schalk wijkerweg de Amsterdamse kampioene tweede klas Blauw Wit, die zeer sterk geacht wordt. Schoolhandbal. Evenals in practisch alle grote steden in ons land worden er dit jaar in Haarlem weer schoolhandbalwedstrijden gehouden, waar aan deelnemen: groep 1214 jaar: HBS-A, le HBS-B, Gymnasium, ULO-A en Kenn. Lyceum. Groep 14 jaar en ouder: le HBS-B, Bron- steeschool, ULO-A, Kenn. Lyceum, Rijks kweekschool eri HBS-A. Er wordt gespeeld op 20 en 22 April; de finales zijn vastgestèld op 25 April. EXTRA-TREIN VOOR SUPPORTERS VAN RCH. De belangstelling bij de suppor tersvereniging van RCH voor de Maandag in Den Haag te spelen wedstrijd tussen HW en RCH is zo groot de de Ned. Spoorwegen be sloten hebben een extra trein te laten rijden, welke om 11.45 uur uit Haarlem vertrekt. De trein is speciaal bestemd voor de supporters. EIERENRIT VAN H. S. V. „DE KAM PIOEN". Maandagochtend zal de H. S. V. „De Kampioen", op het traject in Haarlem- Noord de jaarlijke eierenrit houden. Hiervoor schreven alle bekende renners der vereni ging reeds in. De prinses en de piraat (Luxor) Wie Bob Hope destijds te keer heeft zien gaan tussen de Arabieren, die weet al zo ongeveer wat hij in deze nieuwe film van die meester-grollenbakker te verwachten heeft. In „De prinses en de piraat" raakt Bob, een vierderangs bard, in de knel tussen een bende wasechte zeventiende- eeuwse zeeschuimers, die als sluitstuk van hun carrière een beeldschone prinses ontvoeren. Min of meer per ongeluk, en geheel tegen zijn zin, krijgt Bob dan de heldenrol opgedrongen die hij zijns on danks tot een goed einde brengt, nadat hij twee uur lang «van het ene ongeluk in het andere bloedbad verzeild geraakt, en van angst duizend doden gestorven is. Maar als hij tenslotte loon naar werken in casu de kussen van de prinses wil incasseren, dan stort deze ondankbare zich in de armen van een volslagen vreemde, wiens ganse rol zich tot die drie seconden slotkus bepaalt: Bing Crosby! En terwijl de cameraman al „afknijpt" voor de slot fade-out, hoort men Bob nog verontwaardigd mopperen: „Bing weer, hè heb ik me daar nou de hele film blauw voor gewerkt!" Zo zijn er meer en betere vond sten, meestal toespelingen op actuele toe standen, bon mots en politieke grapjes, alleen moet men behoorlijk Engels ver staan of liever: Lower Manhattans om ze allemaal naar waarde te kunnen schatten. Wie het niet zover brengt kan echter ook ruimschoots zijn plezier bele ven aan deze technicolor-toverbal: een machtig (maar lang niet onverteerbaar) brok onzin vol kostelijk gepersifleerde schooljongens-romantiek. H. C. Per luchtpost (Frans Hals) Hoe wel hier een concessie is gedaan aan het publiek dat met Pasen nevens eieren een luchtig bioscoop-programma wenst, moet worden gezegd dat het kiezen van deze film althans geen concessie aan de slechte smaak is. Het is een zeer Amerikaans en goedmoedig verhaaltje over de verwikke lingen die in een gezin worden geschapen door de vaderlandsliefde van de jongste dochter, die om een oorlogs-vlieger in lop- vorm te houden, hem een serie brieven zendt onder de naam. van haar oudere zus ter. De vlieger spendeert zijn verlof prompt aan een bezoek aan het huis van zijn „briefschrijfster" die in werkelijkheid nog charmanter blijkt te zijn dan op de foto, die hem was toegestuurd. Pijnlijk is na tuurlijk dat de oudere zuster verloofd is met een zeer respectabele, maar nogal ver velende bankbediende. Nadat de malle situatie eigenlijk iets te lang gerekt is, komt alles gelukkig voor elkaar. Behalve voor de bankbediende natuurlijk. De enige griezelige conclusie die men uit deze wer kelijk genoeglijke verfilming van een even genoeglijke geschiedenis moet trekken, be treft de intelligentie van een Amerikaanse officier die zijn hart kwijt raakt aan de geestesproducten van een twaalfjarig meisje. Is men bereid over zulke kleinig heden heen te stappen en verlangt men niet een snelle afwerking van een probleem als dit, dan zal men er zeker zijn plezier aan beleven. W. L. B. „Tarzan in New York" (City) Johnny Weissmüller heeft reeds meer dan voldoende bewezen dat hij zich in de wil dernis op zijn plaats voelt en het verblijf in hoge bomen prefereert boven een huis van steen op de begane grond. Zijn oer- woudavonturen zijn echter op den duur wei enigszins eenzijdig en het zal daarom mis schien de belangstelling in de Tarzan- figuur vernieuwen dat hij thans zijn terrein van actie verplaatst heeft naar dat oerwoud van wolkenkrabbers, New York. Een Tar zan in een wereldstad is op zich al een curieus verschijnsel, en wanneer men dan weet dat ook deze film een overvloed van spannende situaties biedt, die in vlot tem po worden opgediend, zal men de kennis making met de aapmens zeker eens willen vernieuwen. J. L. „Drie ondernemende meisjes". (R e m- brandt.) Met medewerkenden als Jeanette MacDonald en José Iturby is het te verwachten, dat de bezoekers van Rem brandt kunnen genieten van mooie zang en^prachtig piano-spel. Maar om dit twee tal groeperen zich nog enige actrices, die er voor zorgen, dat de film „Drie onderne mende meisjes" („Three daring daugh ters") een amusant verloop heeft, niet alleen door haar muzikale prestaties, maar ook door haar wijze van optreden. Zij willen haar moeder, die gescheiden is, hel pen en tijdens haar afwezigheid stellen de ondernemende dochters pogingen in het werk haar vader naar huis te krijgen,hoewel dit niet naar de zin van de moeder is, om- lat zij inmiddels opnieuw getrouwd is. Grappige verwikkelingen doen zich hierbij voor, waarbij een industriëel, die tijdens zijn maaltijden steeds gestoord wordt een bijzondere rol vervult. Hoewel het gegeven vrij eenvoudig is biedt de film door het geestige spel van de drie meisjes en de muziek veel aantrekkelijks. A. O. De duivels van het Wilde Westen. (Spaarne). Een Western van het op windendste soort met galopperende paar den, knallende pistolen, helden die in moei lijkheden geraken door de machinaties van minder achtbare heren, maar op het laatst toch het fatsoen doen overwinnen, kortom alles wat een verhaal uit de „wild and woolly West" spannend kan maken. Dat alles is ditmaal bovendien met een hoop verve in elkaar gezet en zal iedgre liefheb ber van deze ruige romantiek voldaan huiswaarts doen keren. In het voorpro gramma zien we Roy Rogers in Circus parade en die naam alleen al zegt genoeg voor hen die hun hart hebben verpand aan de ongekroonde koning van de bere den charme. W. L. B. Met twee Jantjes op stap. (P a 1 a c e). Twee Amerikaanse Jantjes gaan passagie ren in Sydney, zetten elkaar op amoureus gebied de voet dwars, houden hun meer deren voor de mal, verschijnen als „dame" verkleed op een feest en zetten daar de boel op stelten volgens het van ouds be kende gooi- en smijtrecept. William Bendix en Dennis O'Keefe spelen hun rollen in deze dwaze klucht op een zodanige manier dat zelfs zij, die zich ver verheven achten boven deze kolder, met moeite hun lachen zullen kunnen bedwingen. S. K. Het Journaal Het Polygoon-journaal altijd trouwens uitstekend van afwerking verdient deze week wel bijzondere vermelding. Niet al leen omdat de aandacht van het publiek nog eens wordt gevestigd op Carel Briels' reuzen-ganzenbord „Wie wint de pot?" ten bate van het zwakke Nederlandse kind, om de geestige opnamen van een bezoek van een Mexicaans gezelschap aan de hoofd stad of om de aan de eerste uitvoering van de Mattheuspassie in de vertaling van Jan Engelman door de Verenigde Doopsgezinde Zangkoren van Haarlem en Beverwijk gewijde shots, maar bovenal om de fascinerende reportage die de camera man J. Bransjaar van de nieuwe route via Mauritius van de K.L.M.-vliegtuigen naar Indonesië maakte. Wij vernamen reeds, dat de Londense bioscopen besloten deze op namen ook in hun journaal te brengen, „hoewel dit een reclame voor een met de Engelsen concurrerende maatschappij be tekent". Een onverdacht compliment voor de K.L.M. en voor de capaciteiten van de staf van Polygoon! J, H, B. Dit jaar geen Alfa's op de wedstrijden De leiding van de Alfa-Romeo-fabriek heeft dezer dagen de Italiaanse autosport onaangenaam verrast met de mededeling dat er in 1949 door deze bekende fabriek geen' afvaardiging naar wedstrijden zal worden gezonden. De reden hiervan is dat de firma alle be schikbare krachten zal inzetten om de algemene productie op te voeren, aangezien de interne organisatie dit vereist. Deze maatregel zou echter niet van blij vende aard zijn, doch zou als een tijdelijke onderbreking van zuiver zakelijke aard moe ten worden beschouwd. De kans dat deze snelle wagens aan de Zandvoortse Grand Prix zullen deelnemen is dus verkeken. Voetbal Engelse league Het programma van de Engelse league trok Vrijdag ruim 900.000 voetballiefheb bers. De twee candidaten voor het kam pioenschap Portsmouth en Newcastle Uni ted wonnen. Portsmouth, dat in de wed strijd tegen Birmingham met de rust met 10 achter stond, scoorde daarna drie doelpunten in 20 minuten. Het record van ongeslagen zijn in eigen huis werd gehand haafd. Newcastle sloeg Middlesbrough met 10 door een doelpuntjvan Milburn, kort voor het einde gemaakt." Hierdoor staat Middles brough stevig onderaan de ranglijst. De uitslagen luiden: BlackpoolArsenal 11; Bolton Wande rersManchester United 01; Burnley Derby County 31; LiverpoolHudders- field Town 01Manchester CityChelsea 10; Newcastle UnitedMiddlesbrough 10; PortsmouthBirmingham City 31; Preston North EndStoke City 21; Sun derlandAston Villa 00. „IJdun" op bezoek bij „Schoten" De voetballers van de 'Kopenhaagse club „Ydun" zijn Donderdagavond na een tocht van twee en twintig uur in Haarlem aan gekomen, waar zij de gasten zijn van de voetbalclub „Schoten". Bij leden van deze vereniging zijn zij ondergebracht. Vrijdag hebben de Denen kennis gemaakt met een deel van de provincie. Zij bezochten Mar ken en Volendam en trokken vervolgens naar Amsterdam. De tocht door de Am sterdamse grachten stond op het program- a. Vanmorgen vroeg zij zij naar het Noor delijk deel van de provincie getrokken. Allernaar en de Afsluitdijk worden bezocht. Daarna volgt een voetbalwedstrijd tegen H.R.C. in Den Helder. Met leden van „Schoten" wordt Zondag ochtend een trip gemaakt door de Bloem bollenstreek. De tocht gaat verder naar Zandvoort en het Openluchttheater in Bloemendaal. Des middags komt de Deense club op het terrein van E.D.O. tegen „Schoten" uit. „Ydun" speelt in een divisie, welke onge veer overeenkomt met de tweede klas in ons land. D.I.O. ontmoet D.V.A.V. Eerste Paasdag speelt DIO thuis een pro motiewedstrijd tegen_PVAV uit Diemen, de andere vierde klas kampioen. Indien DVAV wint, staat het gelijk met DIO dat nu de leiding heeft. Wint DIO, dan behouden de Haarlem mers de leiding. Het is geenszins uitgeslo ten, dat de voorsprong op. SLTO en TIW vergroot zal worden, daar deze clubs elkan der tweede Paasdag te Amsterdam bekam pen. De wedstrijd wordt op eerste Paasdag gespeeld, doordat enige spelers van DIO Maandag moeten werken en de tegenstan der het voorstel van DIO om Maandags middags om 4 of 5 uur te spelen niet kon aanvaarden. DIO verschijnt in de volgen de opstelling: doel: N. van Egmond; achter: J. Bakker en G. Vons; midden: B. van Dan- sik, F. Willemse, C. Werdekker; voor: J. H. Smits, A. Munk, H. Veen, H. Beumer en W. Korevaar, Jeugdploegen van Engeland en N. Ierland in Haarlem Vandaag worden jeugdige voetballers uit Engeland, Schotland, Noord Ierland, Frank rijk, België, Oostenrijk en Nederland in Zeist verwacht. Zij nemen deel aan het interna tionale jeugdtournooi, dat in enige steden van ons land gehouden wordt. Ook in Haar lem wordt een wedstrijd gespeeld en wel Maandagmiddag op het terrein van HFC. Dan komen Noord Ierland en Engeland tegen over elkaar. De Nederlandse ploeg bindt Maandag in Utrecht de strijd aan tegen Oostenrijk. Dinsdag worden in Amsterdam en Hilversum de halve eindstrijden gehouden en Donderdag de eindstrijd in Rotterdam. De wedstrijden duren twee maal veertig minu ten. Bij een gelijk spel wordt twee maal tien minuten verlengd. Schoolwedstrijden De uitslagen van Donderdag luiden: Afd. E le ronde (vervolg): Haarlemse MontessorischoolWeth. Westerveldschool 20; VondelschoolNassauschool 02; P. H. v. d. LeyschoolBeatrixschool 41; Corn. HoutmanschoolMontessorischool (Bakkerstr.) 170; Julianaschool—School vereniging Aerdenhout-Bentveld 11, (Schoolver, A-B wint); Prinses Margriet- schoolDreefschool (H'stede) 06; Mr. BruchschoolPrins Bernhardschool 70; Juliana van StolbergschoolVoorwegschool 40; St. LuciaschoolSt. Bavoschool 3 (Eemstr.) 00, (St. Luciaschool wint); St. LambertusschoolJacobaschool 15; St. Antoniusschool (Haarlem)St. Bavoschool 2 (Eemstr.) 12; R.K. Schoolver.Heilig Hartschool 04; St. Franciscus Xaverius- schoolSt. Willebrordusschool 40; St. Antoniusschool (A'hout)St. Luciaschool 2 12; St. Bavoschool 2 (Westergracht) ge- disqualificeerd. Afd. D le ronde: Dr. KuyperschoolH. B.S. A 5 31; Wim Gertenbachschool 2 H.B.S. B 8 0—0, (H.B.S. B 8 wint); Coorn- hertlyceum 2Kon. Wilhelminaschool 4 60; 2e Centr. School 1Prinses Irene- school 3 70; U.L.O. B 5le Centrale School 2 3—0; U.L.O. A 5—Chr. Burger school 3 80; 2e Centrale School 2Gym nasium 3 00, (2e Centrale school wint); H.B.S. B 9Coornhertlyceum 3 00, (H. B.S. B 9 wint)Triniteitslyceum 6St. Ca- nisiusschool 21. Afd. C le ronde: Lorentzlyceum 4U.L. O. C 2 04; Gymnasium 1U.L.O. B 4 3-0; Chr. Dreefschool 2H.B.S. B 6 05; Bron- steeschool 2Coornhertlyceum 1 12; U. L.O. C 1U.L.O. A 3 30; Lorentzlyceum 3H.B.S. B 7 130; Bronsteeschool 1H. B.S. A 4 3—2; H.B.S. B 5—Chr. Burger school 2 20; Prinses Ireneschool 2U.L. O. B 3 10; Bronsteeschool 3Kon. Wil helminaschool 3 0—4; Lorentzlyceum 5 U.L.O. A 4 04; Chr. Lyceum 2Gymna sium 2 10; St. Jeroenschool 2R.K. U.L. O. 4 (O. Gracht) 50; St. Henricusschool 2—R.K. U.L.O. 3 (O. Gracht) 15—0; Ttri- niteitslyceum 3St. Henricusschool 3 31; le Centr. school 1 gedisqualificeerd. Afd. B le ronde: Kennemer Lyceum H..B.S. A 2 00, (Kennemer Lyceum wint); Wim Gertenbachschool 1Prinses Irene school 1 32; Lorentzlyceum 2H.B.S. B4 2—0; U.L.O. A 2—U.L.O. B 1 0—4; Chr. Dreefschool 1—H.B.S. A 3 1—0. Geschiedenis Over dit Paasrapport, zoonlief, kunnen we tevreden zijn. Het ziet er plezierig uit met al die achten en negens. Ge hebt uw vacantie wel verdiend. Maar hoe komt ge aan die vijf voor geschiedenis? Het komt mij voor dat we het daar eens over hebben moeten. Geschiedenis, zoon, is niet zo maar een verzameling jaartallen"" en dode koningen. Zij is de bron van het heden, zij draagt in zich de verklaring van het leven en de wereld van vandaag. Ziet, geschiedenis leren is herdenken. En uw vijf voor geschiedenis op dit Paas rapport wil zeggen dat ge de waarde van. het herdenken niet genoeg hebt ingezien. Dat zal anders moeten worden. Laten wij uw geschiedenisboek eens ter hand nemen en zien hoe we u in het vervolg beter aan het herdenken kunnen zetten. .Wij zullen er een speld insteken en in het wildeweg eens lezen uit die rijkdom der herinneringen. Op 14 September 1812 trokken de Fran sen onder Napoleon Moskou binnen. Dat zullen we maar laten voor wat het is, er staan interessanter dingen in. Zie, steek uw speld. 1814 De Engelsen veroveren Pa rijs. Steek nog eens, ge moet een hoofdstuk hebben waarin de mensen niet andermans hoofdsteden binnentrekken. In 1854 be stormen en veroveren de Engelsen en Fran sen Sebastopol. Dat is tenminste geen hoofdstad, maar verder is het ongeveer hetzelfde. Wij zullen eens wat verder bla deren. In het jaar 1864 vallèn de Pruisen en Oostenrijkers Denemarken binnen. Ja, zo ging dat blijkbaar in het verleden, de mensen konden moeilijk thuis blijven. In 1866 gaan de Pruisen voor de verandering- eens in Oostenrijk op bezoek. In 1877, op de acht-en-twintigste Januari, marcheren de Duitsers Parijs in. In 1914 wandelen diezelfde Duitsers door België en Frankrijk, weer op weg naar Parijs. Maar zie, ditmaal komen zij niet zover. Toch wordt het een tonig, dat geschiedenisboek van u. Want in 1940 komen zij weer wèl zover, zij hou den Parijs zelfs tot 1944 toe. Maar daarna worden de rollen omge draaid. Ik geef toe dat het er niet veel in teressanter door wordt, maar in 1945 stor men de Russen Berlijn binnen. Dat moet al geweest zijn voordat de Duitsers weer uit Parijs terug waren. Ja, zoon, ik begin die vijf nu een beetje te begrijpen. Maar ik zal u eens wat ver tellen, doe dat boek maar dicht en berg het weg, kijk het in uw Paastijd niet méér in. Want de dingen die wij herdenken moe ten staan niet in dat boek. Luister. Op 25 April 1945 stond een zes man sterke Amerikaanse patrouille aan de Elbe in Duitsland. Aan de andere zijde van de rivier naderde een kleine troep Russische soldaten, ge weet, dat waren bondgenoten in de laatste oorlog. De Amerikanen én de Russen naderden elkaar over een nood brug, zij reikten elkaar de hand. Want voor het eerst waren de beide fronten, het Westelijke en het Oostelijke, verenigd op de grond van de verslagen Duitse vijand. En toen werd de „eed van de Elbe" ge zworen. Want op het terrein waar de kleme troepjes soldaten uit Oost en West elkaar begroetten, lagen de lijken van twee-hon derd Duitse burgers, mannen, vrouwen en kinderen, die door het artillerievuur om het leven waren gekomen. Een kind van zes jaar omklemde in de dood nog haar pop van surrogaat-celluloid. Kunt ge u voorstellen dat die soldaten walgden van hun vak? Zie, die Russen en die Amerikanen zwoe ren elkaar dat zij hun verder leven zouden besteden aan pogingen om te voorkomen dat de wereld ooit weer door zo iets af grijselijks zou worden bezocht. Dat moeten wij herdenken, zoon. Er waren daar maar zes Amerikanen en niet veel meer Russen, die de „eed van de Elbe" zwoeren. Zij hadden met millioenen moeten zijn. Zij zullen moeite hebben om de wereld er toe te brengen, de vijf-en- twintigste April te herdenken. Want die wereld van vandaag is in twee helften verdeeld, die staan tegen elkaar te schelden en gelijk te hebben. Die twee helften den ken niet aan de mogelijkheid van zo een „eed aan de Elbe". Zes mensen aan weerskanten zullen die eed herdenken. Dat is niet veel, zoon, dat zal nauwelijks worden gemerkt. Maar wij zullen afspreken dat wij op die dag samen in gedachten aan de Elbe staan. En dan zullen wij proberen om die hele bloedige geschiedenis uit uw boek te vergeten en alleen maar te denken aan dat dode Duitse kind .met haar pop van surrogaat. Kijk, wij zouden de mensen moeten vra gen om op die manier geschiedenis te le ren. Als wij in uw boek bladeren hebben wij allemaal wel eens in de historie eikaars hoofdstad veroverd. Laten we dan nu maar zeggen dat het mooi genoeg geweest is. En thuis blijven, zolang wij te leven heb ben. Laten wij ons korte leventje niet beste den aan het vermoorden van mensen om te bewijzen dat wij gelijk hebben. Want als ge uw bloederige boek nog eens na leest dan zult ge begrijpen dat we maar op één manier het grootste gelijk van de wereld kunnen krijgen: Dat is door de vrede te dienen, door dik en dun. Begrijp dat, zoon, en peins daarover met de Paasdagen. Dan krijgt ge van mij voor geschiedenis een tien. J. L. Begin de dag met IVOROL Tanden blank en rein; adem fris als morgendauw. Zwitserse internationals bij „Haarlem" op bezoek Dinsdagavond na de Paasdagen krijgt Haarlem bezoek van het sterke Zwitserse prof-elftal Cantonal Neuchatel F. C. In dit elftal spelen o.a. de bekende achterspelers uit het Zwitserse elftal Steffen en Gyger van welke spelers Steffen o.m. 36 maal uit kwam voor het Londense Chelsea. Cantonal is voor de wedstrijden in Nederland nog versterkt met de international Erni van Servette F.C. Volgens de laatste berichten zal Cantonal uitkomen in de volgende op stelling: doel: Bequin; achter: Gyger en Steffen; midden: Brupbach, Ebner, Erni; voor: Muller, Oberer, Unternahrer, Sydler, Guillaume. Als reserves maken Mathez, Losey, De- riaz, Morgenegg, Carcani en Gauthey de reis mee. Cantonal speelt drie wedstrijden in ons land, n.l. tegen B.V.V., Willem II en Haar lem. Het gezelschap, dat Vrijdag in ons land is gearriveerd, zal in 's-Hertogenbosch officieel worden ontvangen op het stadhuis»

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6