c 3 Labour s tweede vijfjarenplan gaat minder ver dan het vorige Demonstratietuin voor bloembollenvak aan stichtingsbestuur overgedragen Dat is zó lekker! Gebakken schelvis! Haarlemse Oranje-comités stelden veelbelovend programma samen Wereldnieuws DINSDAG 19 APRIL 1949 Voorzichtigheid het kenmerk, productie-verhoging het doel (Van onze correspondent te Londen) De beste kenschetsing van de economische politiek der Labourregering is, dat de tot nu toe uitgevoerde nationalisaties en de nieuwe voorstellen, die in 1950 aan de kiezers zul len worden voorgelegd, voor alles rationa lisatie beogen. Daarop ligt ook nu weer het zwaartepunt. Zoals ik reeds meermalen heb uiteengezet, is de Engelse politiek, ook de socialistische, minder ideologisch getint dan op het continent het geval is. Het gaat meer om practische dan om principiële dingen. Indien Labour in de eerste plaats de eigen - theorie wilde doen zegevieren, zou het niet ongeveer 80 procent der particuliere onder nemingen ongemoeid laten. De partij blijft voorzichtig te werk gaan, ondanks de aandrang uit eigen kringen om radicaler maatregelen te nemen. Het was reeds lang duidelijk, dat de socialisten hun tempo zouden vertragen. Dit is niet alleen toe te schrijven aan de druk van Amerika dat er weinig voor voelt het socialistisch experiment te financieren. Er zitten echter ook aan de nationalisatie zoveel 'problemen vast, dat een periode van consolidatie nodig is, willen er geen ongelukken gebeuren. De mijnindustrie vertoont thans voor het eerst een kleine winst, dank zij de export van anthraciet. Vernieuwing van installaties, waarvoor de particuliere mijnen meestal geen kapitaal bezaten en verbetering van de arbeidsvoorwaarden, alsmede de hoge compensatie voor- de onteigende maat schappijen brengen de eerste tientallen jaren enorme lasten voor de genationali seerde bedrijven met zich mede. Een ander probleem is om de geschikte mensen te vinden, die verantwoordelijkheid hebben te dragen voor de industrieën als geheel. Er wordt aan getwijfeld of vakverenigings functionarissen daarvoor altijd wel de aan gewezen personen zijn. Voorzichtigheid. Op het partijcongres van Bournemouth, nu drie jaar geleden, hoorde^ ik de grijze Franse socialistische leider Léon Blum be zorgd waarschuwen, dat socialisme in één land (van Europees formaat) zeer moeilijk uitvoerbaar is. Zijn eigen ervaring met zijn volksfront regering was voor hem bitter genoeg. De internationale problemen zijn nu ingewik kelder dan ooit. Dit alles maant Labour tot voorzichtigheid. De nieuwe plannen zijn derhalve Veel beperkter in opzet dan het verkiezingsprogramma van 1945,dat vrij wel geheel is uitgevoerd. Alleen is er, ook al weer in verband met de internationale complicaties, aarzeling o-ver de nationali satie van de ijzer- en staalindustrie, die-in elk geval zal blijven wachten tot na de nieuwe -verkiezingen. Bedrijven, die met steun van de overheid in leven worden ge houden en monopolies, .die de productie beperken en prijzen kunstmatig hoog hou den, komen het eerst in aanmerking om door de staat te worden overgenomen. Assurantie -wezen. Het.principe van allé nationalisaties be rust op uitkoop van aandeelhouders. Pas over vijftig of zestig jaar, wanneer de laat ste compensatie zal zijn afbetaald en deze zware last van de bedrijven is afgewen teld, zullen deze volledig in staatsbezit zijn overgegaan. De nationalisatie van het ver- - zékeringswezen, waarbij het vooral te doen is om de industriële verzekering", die ech ter niet los te maken is van de rest, werd reeds in 1942 in het beroemde rapport van de liberaal Beveridge aanbevolen. Geen polisbezittexf of verzekerings-agent zal van deze nationalisatie enig nadeel ondervin den, zo wordt uitdrukkelijk meegedeeld. Het motief is, dat alleen door staatsbeheer vele misstanden in de assurantiewereld zullen verdwijnen, terwijl de hoge winsten voortaan ten goede zullen komen aan de gemeenschap. De belangrijkste maatschap pijen, die men wil overnemen, zijn de Pru dential en de Pearl. In hoeverre de verzeke- ringsmaatschappijijen in het buitenland, die over het algemeen nauw met de Engelse zijn verbonden, door de eventuele maat regel zullen worden beïnvloed, valt thans nog niet te zeggen. Suiker en water. De suikerfabricage is practisch in han den van een onderneming, Tate and Lyle, die ook belangen bezit in koloniale gebie den. die de regering zo krachtig mogelijk wenst te ontwikkelen.. Zij acht daarom nationalisatie van de productie van dit be langrijke volksvoedsel, dat nog steeds op de bon is, noodzakelijk. De radio geeft Woensdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7 00 8.00. 13.00, 1.8.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 New Maifair- orkest. 8.15 Rumba's en tango's. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Franse'Kamermuziek. 10.00 Dr. N Beets: „Kinderen". 10.05 Morgenwijding. 11.20 Kooknraatje. 10.30 Als de stofzuiger zwijgt. 11.00 Kindei-verzorging en opvoeding. 11-30 Platen. 12.00 Accordeola. 12.30 Weer- praatie. 12.33 Voor 't platteland. 12.38 De Kilima Hawaiïans. 13.15 Kalender. 13.20 Tango-rumba-orkest. 13.50 R.A.F.-dans- orkest. 14.00 Gesproken- portretten. 14.15 Jeugdconcert. (liederen van Schubert). 15.00 Voor kleuters. 15.15 De regen in de muziek. 15 30 Voor zieken. 16.00 Kinderkoor. 16.1o Het stond in de krant. 16.45 Vragen staat vrij. 17 15 Promenade-orkest. 18.20 Engelse lied jes. 18,30 Voor de strijdkrachten. 19,00 De Nederlands-Indonesische Unie. 19.15 Piano. 19.30 Dr. J. P. A. Eernstman: „Wat geeft het?". 19.40 Jeugdkroniek. 19.45 Afgeluisterde gesprekken. 20.05 Dingen van de dag. 20.15 Hallé-orkest (RossiiTi, Williams en Roussel). 21.10 „De brand in de Jonge Jan". 22.25 Hul diging Willem van Cappellen (60 jaar). 22.45 Gedichten, van Gabriël Smit. 23.15 Bruce Lowe zingt. 23.35 Kwartet Jan Corduwener. HILVERSUM II, 414.5 M. 7 00. 8.00, 13.00, 19.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Woord voor de dag. 8,15 Platen. 9.00 Voor zieken. 9.35 'Vierde symphonic van Mahler. 10.30 Morgendienst. 11.00 Concerto grosso no 7, Handel. 11.15 Luisterspel „Uyt minne bevo len" (II). 12,00 Liederen van Brahms. 12.30 Weerpraatje. 12.33 Metropole-orkest. 13.15 Maandolinata. 13.45 Kamerorkest (Mozart, Havdn. Fauré). 14.40 „Spiegeltje aan de wand". 15.00 Concertgebouwkwintet (Hinde- mith en Koetsier). 15.30 Lichte muziek. 16.00 Arbeid in vrije tijd. 16.15 Vóór de jeugd. 17.30 Platen. 17.45 De medische nood in Oost en West. 13.00 Koor. 18,30 Jef Last: „Het Huis Islam II". 19.15 Nieuws uit Indonesië. 19.30 Actualiteiten. 19.45 Engelse les. 20.15 „Wij hebben een woord voor de wereld. 20.45 „In een marine-bommenwerper boven bezet Indië", 21.05 Orgel. 21.35 Hallé-orkest (Eerste symphonie van Brahms). 22.25 Piano- sonate van Beethoven. 22.45 Overdenking. 23.15 Tweede pianoconcert van Rachmani noff. 23.50 Tino Rossi zingt, De waterleiding wil de regering even eens centraal beheren. Op het ogenblik heerst er een chaos in de watervoorziening. Londen wordt bijvoorbeeld door niet min der dan 30 maatschappijen, waaronder gemeentelijke, verzorgd. Nationalisatie van gemeentebedrijven, wanneer deze beter in groter verband kun nen functioneren, leidt echter herhaaldelijk tot verzet en bij plaatselijke verkiezingen, zoals die pas gehouden zijn, speelt dit een niet onbelangrijke rol. Nieuw is de gedachte vaix een industriële gezondheidsdienst die de medische verzor ging der individuele bedrijven zal coördi neren. Concurrerende staatsbedrijven. Een noviteit is ook om concurrerende staatsbedrijven op te richten voor de pro ductie van schaarse artikelen, waaraan dringende behoefte bestaat, of van goederen van sociaal belang, die niet door het vrije bedx-ijf worden voortgebracht. Wat hier mede precies bedoeld wordt, dient te wor den afgewacht. Het plan is vei-der om kleine fabrikanten financiële bijstand te geven. In de kleinhandel zal niet worden ingegrepen. Wel zal de distributie van fruit en groente, indien Labour terugkeert, goed koper worden gemaakt. Kleine winkeliers zullen ook voorraden ontvangen van goede ren, die in massale kwantiteit voor de openbare diensten worden aangekocht, zulks om lagere prijzen te bevorderen. Opening van nieuwe winkels zal niet meer aan restricties worden onderworpen. Productie-raden. De „Daily Herald", het Labour-partij' orgaan, vindt dat al deze voorstellen om de kosten van levensonderhoud te verlagen, niet ver genoeg gaan, omdat het twijfel achtig is of de tussenhandelaren, die de dingen zo duur maken, wel verdwijnen zul len. Het plan beoogt voorts de verplichte instelling van raden, voor industriële ont wikkeling, samengesteld uit werkgevers, werknemers en onafhankelijke leden met het doel om de efficiëncy van een aantal particuliere bedrijven zoveel mogelijk op te voeren. Het parlement besloot reeds tot oprichting ervanDe totstandkoming der raden is echter nogal tegengewerkt. De groothandel in ylees zal geheel in staatshanden overgaan,' als er een nieuwe Labourregei'ing komt. Na het brood, de spelen. Ook de vacanties zullen worden genatio naliseerd. Er komt een vacantieraad, die mensen zal onderbrengen in leegstaande landhuizen. Het adagium van het hele plan is, dat de productie tot het uiterste dient te worden opgevoerd, zo alleen zullen de dure sociale maatregelen bekostigd kunnen worden. Communisten in Tynje los van de C.P.N. De afdeling Tijnje (gemeente Opster- land Fr.) der Communistische Partij Ne derland heeft met grote meerderheid be sloten met een onafhankelijke lijst aan de gemeenteraadsverkiezingen deel te nemen. Tot deze meerderheid behoort het com munistische lid der Provinciale Staten van Friesland G. Roorda, wethouder van de gemeente Opsterland. Verder wenst men op deze lijst te plaatsen de thans zitting hebbende communistische raadsleden van Opsterland, de heren P. de Leeuw uit Tijnje en IJ. de Vries uit Siegerswoude. Jongeman doodgestoken Zaterdagavond is de 20-jarige J. F. te Smilde door de eveneens 20-jarige J. B. met een mes doodgestoken. B. die zijn meisje naar huis had gebracht, passeerde op de terugweg een café. F. die voor het café stond, riep hem aan. Er ont stond een woordenwisseling, waarbij B. een mes trok en F. in de borst stak. Deze viel dood neer. De dader is gearresteerd. Stuurman van de IJM 5 was toch voor Pasen thuis Stuurman De Wijn van de IJmuiden 5 wilde de Paasdagen graag bij vrouw en kinderen in Den Helder doorbrengen. Daarom stapte hij met toestemming van de kapitein in Lübeck van boord en reed mee met een vistransport naar de Neder landse grens. Uit economische overwegin gen brengen namelijk de Nederlandse log gers, die in de Noordelijke wateren vissen, hun vangst via Duitsland met vrachtauto's naar Nederland. De stuurman vergat echter in Lübeck een z.g. „exit permit" aan te vragen en werd daarom aan de Duits-Nederlandse grens bij Denekamp door Engelse mili tairen aangehouden en in arrest gesteld. Dit geschiedde op 10 April. Van Neder landse zijde werd al het mogelijke gedaan om De Wijn vrij te krijgen, maar deze pogingen hadden geen resultaat. Donderdag wist de stuurman uit zijn gevangenis te ontsnappen en de Neder landse grens te bereiken. De Nederlandse grenscontrole liet hem passeren, zodat hij nog voor Pasen bij vrouw en kinderen aan kwam. De aanstaande nationale feesten vindt 't Vissertje Wéér een recept van de Voedingsraad! U hebt nodig: 1 11/, kilo schelvis, zout, bloem, (iüelk), olie, boter of margarine. Was de vis (vooral de buikhol te) goed en doe er zout op. Dan goed laten uitlekken en door bloem of melk (of een dun papje van beide) halen. Laat de olie in de koekenpan dampend- heet worden (boter of marga rine lichtbruin). Bak de schel vis bp een heet vuur snel bruin en gaar. Garneren met slablaadjes of peterselie. Geef er eventueel wat citroenpartjes bij. Dien gebakken schelvis op met ge kookte aardappelen, boter- of zure saus, kropsla, worteltjes of andijvie. Gebakken schelvis sm aakt héér lijk bij rijsttafel of gort met kerrie Een der wensen van het bloembollenvak was de aanleg vap een demonstratietuin, waar, als in een natuurlijke, kleurenrijke catalogus, men kon treffen al wat de bloem- bollenhandel aan het publiek te bieden had. Zulle een demonstratietuin bedoelt niet, voor bepaalde handelaren reclame te ma ken, maar alleen, het publiek bekend te maken met de bolbloei.rsn, de hyacinten, narcissen, tulpen, gladiolen en alles wat tot de familie behoort, en het te laten zien hoe men deze kan aanwenden in gazons, bor ders, rotstuin enz De vervulling van déze langgekoesterde wens is mogelijk geworden door de ge meente Hillegom, die het terrein voor het oude buiten „Treslong" heeft afgestaan, en het besluit der Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur, op dit terrein een de monstratietuin te doen inrichten. De dienst van openbare werken der gemeente Hille gom heeft van het vroegere wandelpark Treslong, dat na de oorlog veranderd was in een kale, platgetrapte, boomloze vlakte, waar de jongens voetbaldeix, een zeer mooi aangelegde tuin gemaakt, waarin de heesters reeds opschieten, waar het jonge gras geurt en hier en daar in de rotstuin reeds bescheiden enkele plantjes beginnen te kleuren. Vooral de rotstuin, waarvoor men 600 ton Ardenner steen heeft aangevoerd, is een stukje romantiek. Een watervalletje kla tert over de grote steenblokken. Het ziet er nu allemaal nog een beetje nieuw en kaal uit, maar dat zal spoedig anders worden, wanneer het mos over de stenen groeit en de rustieke bruggetjes verscholen zijn tus sen groen en bloemen. In het voorterrein zijn verdiepte gazons aangebracht, die daaraan het vereiste relief geven. Verder op vindt men de bollen in perk- en borderbeplanting, en tegen de achtergrond rijst het oude, kasteelachtige .Treslong". Volgend voorjaar zullen de bloemen overvloedig bloeien, op het ogenblik is er, behalve in de rotstuin, nog niet veel te zien. Maar het feit dat men thans reeds de tuin aaxx de stichting „Demonstratietuin" kon overdragen, vond zijn oorzaak in het zeer zachte winterweer, waardoor men zeer snel voortgang' met het werk kon maken. Het oorspronkelijk plan is van de heer H. Boer, opzichter van de Dienst der Plant soenen te Hillegom, die de tuin ontwierp voor eeix vollegronds-tentoonstelling ter ge legenheid van het 70-jarig jubileum der afdeling Hillegom van „Bloembollencul tuur". Dit plan werd echter doorkruist door het initiatief tot het vestigen van een per manente bloemententoonstelling, een de monstratietuin. Een stichting werd gevormd onder voorzitterschap van de secretaris der Algemene Vereniging' voor Bloembollèn- cultuur, de Heer H. J. Voors te Heemstede, die door andere deskundigen geassisteerd, het oorspronkelijk ontwerp omzette in een (naar thans al blijkt) zeer gelukkig ge slaagd plan voor een demonstratietuin. Het was daix ook ïniet zonder trots, dat "de heer Voors bij de opening van de tuin rondblikte op wat eens een wildernis was geweest en nu in een unieke bloementuin herschapen. Na een rondgang over de tuin door-" het bestuur der stichting, het college van B. en W., de directeur van Openbare Werken van Hillegom en het afdelingsbestuur van „Bloembollencultuur" verenigde het gezel schap zich in restaurant „Flora" waar de heer Voors de voox-gëschiedenis memo reerde en dank bracht zowel aan B. en W., Openbare Werken van Hillegom en de heer Boer voor hun aandeel ixx dit werk. Hier na droeg de heer K. J. van Gemert, direc teur van Openbare Werken van Hillegom, de demonstratietuin aan het Stichtings bestuur over. Ook herdenking op 4 Mei van gevallenen overzee De Commissie Nationale, Herdenking 1940-1945 deelt mede dat zij hóar naam heeft veranderd in Commissie Nationale Herdenking. Zij wil door deze naamsver andering tot uitdrukking brengen, dat met ingang van dit jaar'niet alleen de in de tweede wereldoorlog omgekomen militai ren, zeelieden en illegale werkers op de vierde Mei herdacht zullen worden, doch ook de militairen, die na de oorlog in In donesië zijn gevallen. Ter herdenking van het offer, dat deze in Indonesië gesneuvel de militairen hebben gebracht, wil de com missie een monument oprichten. Voor .de bouw van een monument op de Waalsdorpei-vlakte nabij Den Haag is nog niet voldoende geld bijeen gebracht. Het gironummer van de commissie is 1713. Zij is gevestigd Laan Copes van Cat- tenburg 15, Den Haag. Heringa Wuthrich HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES GRONDVERWARMING (Adv.) Panda en de Meester*Ontdekkingsre3ziger Nog slechts enkele weken en Koningin Juliana zal haar eerste verjaardag als vorstin van ons land vieren. De-leden van de in de verschillende delen van Haarlem werkzame comités hebben begrepen, dat het feestprogramma dat voor deze bijzondere dag uit de bus moest komen, getuigenis moest afleggen van de liefde voor het Oranjehuls en zodanig moest zijn samengesteld dat de Haarlemse bevolking in al haar geledingen aan de algemeixe feestvreugde deel kan hebben. Daartoe was in de eerste plaats noodzakelijk, dat de festiviteiten gevariëerd en van een boven de middelmaat uitstekend gehalte zijn en uit het hieronder volgende overzicht van de voornaamste progx-ammapunten blijkt zonneklaar, dat men daarin volkomen is geslaagd. Sport, Ver maak, Kunst en Kijkspel zijn rijkelijk vertegenwoordigd op alle tijden van de Koning innedag en de Nationale feestdag. Daar deze hoogtijdagen zo dicht bij elkaar zijn komen te liggen, is het trouwens mogelijk geworden een meer geschakeerd programma op te stellen, door verscheidene „vaste objecten", zoals het Lunapax-k, intensiever te gebruiken. Een enkel woord willen we vooraf nog zeggen over de Oranjecomités, werkzaam in Noord, Oost, Kleverpark, Zuid-West, Spaarndam en Centrum en wier activiteit ge- coördneerd wordt door het Haarlemse Comité voor Nationale Feesten. De buurt- comités zorgen voor een zo aantrekkelijk mogelijk programma in hun wijk, waarbij het Centrumcomité „Koninginnedag" een aparte plaats inneemt, omdat nu een keer de stedelingen de gewoonte hebben bij feestelijke gelegenheden naar het centrum van hun woonplaats op te trekken, omdat zij verwachten daar iets bijzonders te vinden. Dat wil niet zeggen, dat de activiteit van de buurtcomités minder waardevol zou zijn. Integendëel, zij helpen mee de hand, die de bewoners van één wijk verbindt, te verstevigen. Alle bestuursleden van alle Oranjeverenigingen hebben deze eigenschap gemeen, dat hun kosten noch moeiten teveel zijn om hun medeburgers te laten genieten van goed-georganiseerde, verantwoorde feestviering. En het is te betreuren, dat over lxet algemeen hun organisaties veel te weinig leden tellen en dat te veel wórdt overgelaten aan de werklust en het initiatief van enkelingen. 43. Dat was wat! Panda had het er be nauwd van! Aan de ene kant zaten de dames Woesteling in hun bedstede, zwaar met poken gewapend, en aan de andere kant stonden er achtervolgers op de deur te bonzen, en hier in het midden stond hij.met Joris, die er in het nachthemd met de neepjesmuts alleen maar raar uit zag en verder niets deed! „Dat komt er van!" dacht hij maar hij Icon niet eens bedenken waar het van kwam, want op dat ogenblik vloog de deur, al open en de boze achtervolgers kwamen naar bin nen. Dat waren danGeofridus Goud bakker met Dop en nog een trawant. Blijk baar hadden zij het gevecht met Ben Piep- seh gewonnen, want die was er niet bij. „Handen omhoog!" brulde Geofridus. „Waar is Goedbloed?" Maar nu werd het de dames Woesteling toch werkelijk te machtig, en met gierende gillen sprongen zij hun legerstede uit.' En Joriswat deed Joris? Vocht hij? Stelde hij zich te weer?, Neen,**»: Joris, deed precies wat de dames Woesteling deden dat wil zeggen dat hij ook zijn armen in de lucht stak en gilde. En toen zag Geofridus Goudbak ker niets anders meer dan gillende dames in lange hemden met nette mutsen op. „Trek ze die mutsen af!" riep hij. „Eén van hen moet Goedbloed zijn!" Maar de dames wilden hun mutsen niet kwijt en stelden zich met poken te weerEn Panda.... die is er niet meer. Die is op het tweede plaatje onder Joris' rokken ge- sprongen3 waar niemand hem meer. ziet. Beide feestdagen worden officieel inge luid met muzikale réveilles in de verschil lende stadsdelen, waarbij de onderschei dene padvindersorganisaties hun gewaar deerde medewerking verlenen. Van het Stadshuis zal om acht uur bazuingeschal weerklinken en op de pleinen, waar vlagge- stokken zijn opgesteld, zal de driekleur in top gaan. ,».«•- Niet minder dan vijfduxzend schoolkxn- deren zullen om negen uur op de Grote Markt de aubade brengen, aangevoerd door de onvermoeibare L. J. van Mechelen. Muziek genoeg Na afloop van de aubade worden de kin deren vervolgens in de Haarlemse biosco pen aangenaam bezig gehouden, terwijl buiten de Haarlemse Harmoniekapel en de Accordeonvereniging A.S.V.A. op platte wagens door de stad zullen rijden om xx verscheidene straten en op pleinen hun vro lijke deunen te doen horen. Muziek zal er trouwens genoeg zxjn die dagen en goede ook, want het Centrumco mité heeft beslag weten te leggen op het fameuze orkest van de Royal Fuseliers, dat van 11 tot 13 uur op de Grote Markt zal concerteren. Het Kleverpark doet hier overigens met voor onder en heeft het 140 man sterke Pijpers- en trommelcorps uit Vlaardingen laten komen. Dit ensemble marcheert van half twee tot twee uur van het Plein naar het Santpoorterplein, waar het vervolgens in een zelf meegebrachte muziektent een concert geeft. Wielerwedstrijden Liefhebbers van de wielersport kunnen 's middags in den Hout hun hart ophalen aan de nationale wielerwedstrijden voor amateurs en nieuwelingen, die de H.S.V. „De Kampioen" voor het Centrumcomité organiseert Ruim honderd renners zullen aan de start verschijnen, waaraan verschei dene prominenten. De prijsuitreiking vindt plaats in „De Leeuwerik". Anderen zullen misschien liever naar het sportterrein aan de Kleverlaan gaan, waar „Noord" voor gecostumeerde en gewone voetbalwedstrijden tussen jeugdverenigin gen heeft gezorgd, of misschien naar- de speeltuin „Het Oosterkwartier", waar men versteld kan staan over de duizelingwek kende toeren, die de bekende hoogdraad- kunstenaarsfamilie Kion op het slappe koord verricht. En of dat allemaal nog niet genoeg is, heeft het comité in Noord ook nog het cabaret van Huib van Meurs ge ëngageerd, dat zich achtereenvolgens naar drie pleinen in Haarlem-Noord zal laten rijden om daar een voorstelling te geven. In de avonduren treedt de familie Kion weer boven de speeltuin „Het Oosterkwar- 1 tier" op, op de Botermarkt (als er weinig wind is wellicht op de Gedempte Oude Gracht tussen Verwulft en Kleine Hout straat) zal het Philips filmkanon zijn beel den op een enorm projectiedoek afschie ten. Het programma vermeldt, behalve de nieuwste kleurenfilm over de bollenvel den een fascinerende vertolking van de Hongaarse rhapsodie van Liszt. enkele op namen van Fanny Blankers-Koen op de Olympische Spelen en het geestige kleu- renfilmpje „Aladin en de wonderlamp", een in Haarlem nog nimmer vertoonde re portage in kleuren van de kroningsplech tigheden door Henk Alsem. Voor de swing-enthousiasten is er een groot Oranjebal in het Krelagehuis, waar een dans- en een promenade-orkest hun opwekkende rhythmen zullen produceren tot één uur in de morgen. Draverij met Toto! Maandagmiddag, 2 Mei, wordt op de Pla- netenlaan in Haarlem-Noord een korte- baandrav rij gehouden om het kampioen schap van Noordholland. Deze draverij zal voor velen des te aan trekkelijker zijn nu er een totalisator aan verbonden zal worden, zodat zij die tegen een gokje geen bezwaar hebben, dit langs legale weg kunnen bedrijven. De loting heeft 's morgens in „Suisse" plaats. Jeugdappèl Op de Bevrijdingsdag zal om negen uur op de Grote Markt een appèl van sport- en jeugdverenigingen plaats vinden, waarna gezamenlijk naar lxet monument aan de Dreef zal worden getrokken voor een kranslegging. De kinderen uit Haarlem-Oost zullen in het Rembrandt-theater worden onthaald, die uit Haarlem-Noord zullen in de grote ATO-garage aan de Rozenstraat een voor stelling van „Bulletje en Bonestaak" kun nen bijwonen. V^n half elf tot het middaguur zal de Accordeonvereniging A.S.V.A. in de mu ziektent op de Grote Markt spelen. Singelloop De H. A. V. „Haarlem" houdt om elf uur een Singelloop voor C-, D- en E-klessers en voor militairen. De start en de finish hebben plaats voor de H.B.S.- A aan de. Zijlvest en het parcours luidt: Zijlvest, Wilhelminastraat, Raamsingel Gasthuissingel, Kampersingel, Turfmarkt. Donkere Spaarne, Koudenhorn, Nieuwe gracht, Kinderhuisvest en Zijlvest, een af stand van ongeveer drie kilometer*. Voor alle klassen zijn bekers en médailles als prijzen beschikbaar Ter bevordering van de volkszang heeft het Centrumcomité een zangconcours voor de lagere scholen in zijn rayon uitgeschre ven, dat 's middags in den Hout bij „Dreef- 'zicht" wordt gehouden. Zeven scholen dingen naar de uitgeloofde wissel beker en de drie geldprijzen als bijdrage voor een schoolreisje. De jury bestaat uit mej. A. Bonarius en de heren Jos. de Klerk en L. J. van Mechelen. In de buitenwijken zullen gedurende de middaguren verscheidene muzikale omme gangen plaats hebben. Toneel op de binnenplaats van het Proveniershuis Het bestuur van het Centrum-comité „Koninginnedag" heeft gemeend op de Be vrijdingsdag iets te moeten bieden, dat het gebruikelijke stx-amien van feestelijkheden op originele wijze doorbreekt, een behoox*- lij-k artistiek niveau bereikt en toch voor iedereen te volgen en te begrijpen valt. Het meent zo'n schaap met vijf poten gevonden te hebben in Molièr.e's „Dokter tegen wil en dank", dat door de Koninklijke Letter lievende Vereniging „J. J. Cremer" op de binnenplaats van lxet Proveniershuis dx'ie keer zal worden opgevoerd. 's Middags om 4 uur, 's avonds om half acht en kwart over negen zullen telkens duizend. Haarlemmers in de gelegenheid worden 'gesteld dit spel gratis bij te wonen. Zij kunnen daartoe op Donderdag 28 April tussen 20 en 21 uur voorkeurslcaarten (ten hoogste twee per persoon) afhalen in hotel „De Leeuwerik''. De leden van het Haar lems Comité voor Nationale Feesten en de daarin samenwerkende wijk verenigingen hebben in het voorafgaande uur gelegen heid tot het afhalen van een voórlceux*s- kaart. Deze voox'keürskaarten verwallen vijf minuten'voor iedere voorstelling. Dan wordt het publiek zonder kaarten toege laten. Zij, die meer voor een dansje in de open lucht voelen, kunnen de gehele avond op de Grote Markt terecht. De Bevrijdingsdag wordt, besloten -met een groot vuurwerk, dat om elf uur op het terrein op de hoek van de Wagenweg en de Helenalaan wordt afgestoken. Op de Wagenweg en omgeving heeft men daarop een riant uitzicht. Vier dagen Lunapark De vermakelijkheden, die dit jaar niet alleen op het Phoenixterrein, maar ook op het Wilsonsplein zijn te vinden, zijn ge opend op 30 April, 2 en 3 Mei en 5 Mei. Grondig. Robert Taft, voorzitter van de politieke commissie der republikeinse fractie in de Amerikaanse senaat, heeft nu te Washington verklaard, dat de re publikeinse senatoren „een volledig debat" over het Atlantische pact zullen forceren. De senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen is voornemens ongeveer 100 opinies over het pact te horen. De audities zullen waarschijnlijk ongeveer 2-7 April beginnen en een maand of zes weken duren. Dominions. Volgens een te New Delhi ont vangen bericht hebben manschappen van Pakistan in Kasjmir Donderdag het vuur geopend op manschappen van In dia, die patrouilleerden in de frontlinie bij het dorp Tsjor Koendjian, ten Zuid- Oosten van Tithwal. Volgens dit bericht beantwoordden de Indische militairen het vuur niet. Op dezelfde dag hebben troepen van Pakistan het in de Indische frontlinie gelegen dorp Kopra, 1% kilo meter ten Oosten van Tsjor Koendjian bezet. Ook grondig. De generale staven van de landen der Westelijke Alliantie werken plannen uit voor gecombineerde mili taire manoeuvres na de gezamenlijke vlootmanoeuvx-es, die in Juni zullen worden gehouden, aldus geruchten, die te Londen de ronde doen. Deze manoeuvres, de grootste sinds de oorlog, zullen de graad van samenwer king tussen de staven van België, Enge land, Frankrijk, Luxemburg en Neder land grondig op de proef stellen. Half. Genei-aal Clay, de Amerikaanse gou verneur in Duitsland, heeft' de ge vangenisstraffen van vijf Polen en Duit sers, die wegens spionnage in de Ame rikaanse zóne waren veroordeeld, gehal veerd. Een Pool, van wie bewezen ge acht wex-d dat hij de leiding had van het komplot van vijf man, dat voor de Poolse geheime dienst werkte, zal thans 15 jaar in de gevangenis moeten door brengen in plaats van 30. Vreclestocht. Henry Wallace, leider der Amerikaanse progressieve partij, zal op 27 April een „vredestocht" door Ame rika beginnen, waarop hij vijftien ste den zal bezoeken. Hij heeft drie afge vaardigden van Europese volksvertegen- woox-digingen uilgenodigd hem op deze tocht te begeleiden. Twee van hen Michele Giua, lid van de Italiaanse socialistische meerderheidspartij, en Loster Hutchinson, Labour-lid van het Britse parlement hebben reeds een visum gekregen. Het verzoek van Fierra Cot, onafhankelijk lid van de Franss Kamer, wordt nog bestudeerd,

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2