Likdoorns LEIDSTER Dr. Van Royen over de gewijzigde Nederlandsegrondwet Vertoning onder regie van Scharoff belangrijker dan het stuk Amsterdamse Beurs Kort en Bondig Hypotheek PIANO KELLER Hulp i. d. Huishouding Tandarts-Assistente Dagmeisje Ds. I. VASSEUR Laborant(e) gevraagd Speeltuinopzichters eerste klas draaier bekwame kracht bekw. drukkerij-snijder-binder 1ste of 2de klas drukker met wortel en al &iÏ83wrn ■EOTTGERING DINSDAG 19 APRIL 1949 HAARLEMS DAGBLAD 5 Tweede bijeenkomst te Batavia Op de tweede bijeenkomst van de voor bereidende conferentie te Batavia gaf dr. Van Royen een uiteenzetting over het nieuwe hoofdstuk der Nederlandse grond wet. Hij verklaarde, dat het nieuwe hoofd- stuk was gebaseerd op de overeenkomsten van Linggadjati en de Renvillé doch hij wilde in het bijzonder twee uitdrukkingen verklaren die niet bepaaldelijk in de docu menten van Linggadjati en de Renville voorkomen en „mogelijk oorzaak zijn van vrees, die blijkbaar bestaat". Hij doelde j hierbij op de clausule, dat de unie zal garanderen „rechtszekerheid" en „deugde lijk bestuur". Dr. Van Royen zeide: „Het schijnt dat soms wordt gevreesd, dat deze voorzienin gen Nederland zullen verplichten er op te staan dat de unie-organen een veto-recht of macht zullen hebben om zich te mengen in het bestuur van de deelgenoten der unie. j Laat mij verklaren, dat deze vrees geheel ongegrond is. De Nederlandse grondwet dwingt daartoe in genen dele en evenmin staat mijn regering op enige macht van de unie om in te grijpen in de binnenlandse aangelegenheden van de deelgenoten". Dr. Van Royen besloot zijn rede met de vraag: „Wat denkt de republiek te doen aan haar grondwet met het oog op het weg nemen van een mogelijke hinderpaal op de weg van de vestiging van de VSI?" „Het zou van geen nut zijn te verhullen, dat de republikeinse grondwet ons en de federale gebieden aanzienlijke vrees heeft gegeven en geeft, daar om slechts een voorbeeld te geven deze grondwet nadrukkelijk het federale principe uitsluit". Dr. Van Royen vroeg aan Mah. Roem nauwkeurig de positie van de republikeinse grondwet te verklaren en zeide hierover: De andere partij in het geschil heeft nogal met ach terdocht naar de Nederlandse grondwet gekeken, die echter, zoals ik juist uiteen heb gezet, geheel in overeenstemming is met Linggadjati en Renville". Hedenochtend zijn de besprekingen tus sen de Nederlandse en republikeinse dele gaties onder auspiciën van de UNO-com- missie over de kwestie van de terugkeer der republikeinse regering naar Djokja voortgezet. Voor de formele besprekingen, die Donderdag worden gehouden, zal men nog informeel bijeenkomen, aldus werd hedenochtend besloten. Intussen zijn de onderscheidene delega ties van Borneo der BFO eveneens in Ho tel des Indes bijeengekomen en wel voor de eerste besprekingen over de vorming van de Negara Kalimantan (Borneo). Deze besprekingen worden gehouden onder voor zitterschap van Pangeran Kartanegara, de secretaris van staat voor zelfbestuurszaken, die zelf afkomstig is uit Oost-Borneo. SCHEEPVAART Arendsdijk, 18 April van Victoria naar Santos. Barendrecht, 18 April van Suez naar Abadan. Raki, 18 April van Djibouti naar Suez. Volendam, RotterdamJava 19 April te Sabang. Alderamin, MontevideoRotter dam 18 April van Las Palmas. Hcstia, 18 April van Curasao te Trinidad. Johan van Oldebarnevelt, AmsterdamJava 18 April v. Port Said. Kamerlingh Onnes. Java—Rotter dam pass. 18 April Algiers. Madoera, Java Amsterdam pass. 18 April Gibraltar. Oranje, JavaAmsterdam 18 April van Southampton. Roebiah, Amsterdam—Java 18 April te Port Said. Kota Inten, 19 April van Batavia te Rotterdam. Slamat, 18 April te Batavia. Zui derkruis, 17 April van Rotterdam te Batavia. COMEDIA SPEELDE „NACHTASYL" Men zou ten minste enige kolommen ter beschikking moeten hebben om de artis tieke verdiensten der voorstelling van „Nachtasyl" door de toneelgroep Comedia op hun juiste waarde te kunnen schatten. Want mede door de dikwijls adembene mende hoogte, die onder de magistrale regie van professor Peter Scharoff bereikt werd en vooral door de infiltratie met de typisch Russische mentaliteit verbreedde zich de kloof, die onze denkbeelden om trent de menselijke natuur in het algemeen en de dramatisering van het leven in het bijzonder van deze geheel andersgestemde verbeeldingswereld gescheiden houdt. Maxim Pesjkow, die zichzelf de naam gaf waaronder hij als schrijver een inter nationale vermaardheid verkreeg: Gorki, hetgeen wil zeggen: de bittere, schilderde in dit uit 1902 daterende stuk het totaal verkommerde bestaan dat enkele vagebon den, die eens menselijke wezens waren, in de letterlijke zin van het woord te lijden hebben in een groezelige slaapstee. In dit ellendige milieu voerde hij de vriendelijke, steeds hulpvaardig rondscharrelende pel grim Loeka binnen, die door het influiste ren van „mooie leugens" de vlam poogt aan te wakkeren welke licht zou kunnen werpen op hun uitweg naar een hoopvolle toekomst. Tijdens een wilde vechtpartij tussen een stuk of wat van deze door liefde en haat verhitte holbewoners verdwijnt hij even ongemerkt als hij gekomen is. De achtergeblevenen zijn wel enigszins aan het filosoferen gebracht over menselijke waardigheid en eerbied voor het leven, doch vinden perslot van rekening, niet bij machte zich tot een redelijker bestaan op te beuren, hun enige illusie in een wee moedig dronkemansfeest, dat tot overmaat van rampzaligheid nog wordt verstoord door de zelfmoord van één hunner lotge noten op de binnenplaats. Voor onze begrippen blijft deze breed uitgesmeerde en dooif de tijd achterhaalde reportage, hoe waarachtig zij ook moge wezen, toch min of meer onwerkelijk door de eigenaardige toevloed van zoveel schuim der maatschappij in een volkomen van de beschaving afgesloten vergaarbak. Daar komt nog bij, dat het Russische zwelgen in zelfbeklag, het pathetische uitkramen met aan wellust grenzende monotonie van eigen rampspoed, het janken tegen de maan, zoals een Amerikaans commentator het eens aardig formuleerde, ons te enen male vreemd is. Professor Scharoff heeft deze lamentatie de volle kracht gegeven. Natuurlijk. Hij kent dit drama van haver tot gort en genoot destijds het voorrecht de diepste bedoelingen uit de mond van de auteur te vernemen. Maar hij deed gelukkig meer. Hij slaagde er in de rauwe taferelen, waarin deze toe standschildering (Gorki is hierin een zwak ke navolger van Tsjechow) uiteen dreigt te vallen, in een strak raam samen te vatten, zodat de geladen atmosfeer zelfs niet door de pauze werd gebroken. Een nog wonder baarlijker kunststuk speelde hij klaar door licht en donker van deze roes der misera belen, grauwe uitputting en losbandige vrolijkheid, als een samenhangend geheel voor de lens van onze belangstelling te schuiven. Door de spelers tot intense bele ving rijp te maken, kon hij bewerkstelligen dat ieder detail van deze opvoering, van de kleinste gesticulatie tot de hevigste gemoedsuitstorting, zich logisch en uit in nerlijke noodzaak ontwikkelde. De term toneelschikking zou men in dit geval door die van compositie willen vervangen. Van de zeventien medewerkenden heeft Henk Rigters, in een rol die zich daar trouwens het meest toe leende, als de onder invloed van de alcohol gedegenereerde acteur met de gesmoorde stem op mij de diepste indruk gemaakt. Deze tragische creatie wekte een ontroerend meegevoel op, waartoe geen der anderen inspireerde. Cor Hermus was prachtig als de wijsheid uitstralende pelgrim, vol van de hartver heffende humor, waar zijn hogere levens visie hem recht op gaf en Ton Lutz ge heel in het lamlendige wezen van de tot volstrekte afhankelijkheid verlopen baron opgegaan zoog in het laatste bedrijf met zijn sublieme tirade over onze kleding stukken ieders onverdeelde aandacht naar zich toe. Han Bentz van den Berg leek mij niet de aangewezen vertolker van de waar heidszoeker en kwartjesvinder Satien. al verried zijn spel een bijna ongelooflijke concentratie op het wezenlijke van deze door zijn idealisme gefolterde valsspeler tn een verfijnd besef voor de komische as pecten der machteloze redekaveling. Zijn lelie uitbarstingen wekten soms de indruk Van schreeuwen. Verder moeten genoemd worden: Nelly Ernst, die met haar rijke en diepe stem de liederlijke Wasieliesa al haar bedorven passie liet ventileren en Ellen de Thouars, die aan de hysterisch krijsende Naastja een geloofwaardige bewogenheid verleende. Met blijdschap zag men Rika Hopper terug op de planken. Truus Dekker slaagde er niet in haar doen van enige gekunsteldheid te zuiveren, waardoor zij het gevaar, in een andersgeaarde rol uit de algemene toon te vallen, niet kon bezweren. Voor de overige mannen niets dan lof. Vooral John Soer als de wandluis Kostyl- jow en Otto Sterman als de in zijn simpele vroomheid aandoenlijke Tartaar, maar ook Guus Hermus als de eerlijke dief en Lucas Wensing als de zwetsende mutsenmaker zouden, meer aandacht voor hun zeer per soonlijke, tot in alle vezels beheerste op vattingen hebben ondervonden als de nor male lengte van een bespreking niet reeds lang overschreden was. Om tot een samenvatting te komen: een perfecte, rijkgeschakeerde en toch strak gespannen vertoning van een stuk, dat mijnentwege in de vergetelheid had mogen blijven rusten. Aleida Schot maakte een rechtstreekse vertaling en Hans van Norden ontwierp het décor. De regie van professor Scharoff tenslotte was een warm pleidooi voor het onmiskenbare door dagelijkse om gang met het verpauperiseerde uitschot van de samenleving tot in het diepst van de ziel met deernis geverfde kunstenaarschap van Maxim Gorki, die de mens, zelfs in zijn smerigste vernedering, als een eerbied waardig wezen en een beginsel der waar heid erkende. DAVID KONING. Getuigenis over beraamde negeropstand in Amerika Een uit de Amerikaanse staat Georgia afkomstige neger onthulde heden tijdens het pro.ces tegen Amerikaanse communis tische leiders dat er communistische plan nen zouden zijn gesmeed voor het stichten van een negerstaat in het meest Zuidelijke gedeelte der Verenigde Staten. Deze staat zou uit revolutie moeten worden geboren, waarna hiervandaan het communistische geweld zich door de Verenigde Staten had moeten verspreiden. De neger, die dit getuigenis aflegde, Wil liam Odett Nowell geheten, is thans in dienst der Amerikaanse regering. Nowell verklaarde in de Sovjet-Unie door instructeurs van het rode leger te zijn opgeleid in „de wetenschap van het voeren van een burgeroorlog". Hoofdbestuur Ex-po-ge's wil communisten weren Op Zaterdag 21 Mei houdt de Neder landse Vereniging van Ex-politieke ge vangenen in Utrecht een buitengewoon congres. Het hoofdbestuur heeft als enig punt van behandeling op de agenda ge plaatst: Het lidmaatschap van de Commu nistische Partij Nederland wordt onver enigbaar geacht met dat van de Neder landse Vereniging van Ex-politieke gevangenen. Het hoofdbestuur motiveert dit voorstel met te verwijzen naar de verklaringen van de Franse communistenleider Maurice Thorez en van de secretaris van de C.P.N., Paul de Groot. Het acht deze in strijd met de statuten der Vereniging. BURGERLIJKE STAND HEEMSTEDE GEBOREN: Jacobus Jan, z. van A. Spruijt en J. Wiersma; Josephine Maria, d. van J. M. van der Prijt en M. F. S. Heeremans; Hans, z. van G. W. Leih en A. G. Ward; Jo hannes Cornehs, z. van J Rusman en A. J. Jansen; Joanna Maria Adriana, d. van A. W. Touw en A. M. Frijters; Wilhelmus Petrus Jacobus, z. van W. Frijters en D. T. M. van Bakel; Cornelis Johannes, z. van C. A. Heij- nis; Paulus Jacobus Maria, z. van J. N. M. van der Asdonk en H. M. Janus: Nicolaas Hendricus, z. van N. Teeuwen en F. M. Wes- terveld: Theodorus Henricus Maria, z. van T. J. M. Lohman en M. H. Winnubst. ONDERTROUWD: P. J. Ekama en E. M. van Kempen; J. M. J. Vester en M. A. Jan- sen; J. Molenaar en A. Weidijk; A. H. de Bruin en C. J. M. Rutten; H. van Looij en J. Weijers. GETROUWD: J Blankenstein en E. van Rijn: E. J. M. W Smits en A. C. M. Behage: R. H. van Dijk en H. W. Romp; W. Post en P. Bouma. OVERLEDEN: Wed. C. JulianusJacobs, 67 j.; Apolinia H. C. van Houten, 57 j.; Jansje S. Stubert, 74 j.: Mevr. N. Driessen— Griekspoor, 26 E. Niezen, 86 j. De „Kota Inten" in Rotterdam aangekomen Met het troepentransportschip „Kota Intcn" zijn ongeveer 350 militairen, waar van ruim 200 zieken en gewonden in Ne derland teruggekeerd. Op deze reis is een man overleden. Hij miste een been, doch was gezond. Onder weg kreeg hij longontsteking en een lever aandoening. In de Middellandse zee is hij gestorven. Na een sobere maar indrukwek kende plechtigheid is hem een zeemansgraf gegeven. Zaterdagavond is in het Strijdkrachten programma .verzocht de militairen, die zo lang geen interlandwedstrijd hebben ge zien, in de gelegenheid te stellen Zaterdag de wedstrijd Nederland-Frankrijk bij te wonen. Enige uren later hadden meer dan veertig Nederlanders hun kaarten beschik baar gesteld. Slotkoers Openings 14 April koersen Koninklijke Olie. 297% 293 244% 240 237# 226% A. K. U 162% 163% Nederlandse Ford 271 Nederlandse Kabel 268% v. Berkei's Patent 113'/t Scheepvaart-Unie. 162% 160 Holl.Amerika Lijn 165 Deli Maatschappij 143% 142% H. V. A 158 156 A'dam Rubber 144% 143% Ned. Handel Mij. 157% N.-I. Handelsbank 110% 111 Biliton Mij. II BINNENLAND Prins Bernhard heeft het ere-lidmaat- schap aanvaard van de Rotary-club te Am sterdam. Ds. H. R. Meeuwenberg, emeritus-predi kant der Nederlands Hervormde Kerk en oud-president-directeur van het opvoedings gesticht „Valkenheide" is te Oegstgeest in de ouderdom van 76 jaar overleden. De Bijzondere Raad van Cassatie zal de zaak tegen A. van der Waals, die door de Rotterdamse Kamer van het Bijzondere Ge rechtshof tot de doodstraf was veroordeeld, niet behandelen op 4 Mei, zoals eerst was bepaald, doch op 11 Mei. HAARLEM EN OMGEVING Bij de Geref. Kerk onderh. art. 31 K. O. te Santpoort-Beverwijk is beroepen de heer N. Bruin, cand. te Ermelo. De Haarlemse Postfanfare behaalde gis teren op het concours voor PTT-muziek- corpsen te Arnhem in de eerste afdeling fanfare een eerste prijs met 140 punten. Het tweede gedeelte van dit concours wordt op Tweede Pinksterdag in Haarlem gehouden. Op Zondag 24 April worden in het Ge meentelijk Concertgebouw te Haarlem twee voorstellingen gegeven van een nieuwe Nederlandse geluidsfilm voor de jeugd: „Trouwe kameraden". De Haarlemse Vereniging voor Schooi en Werktuinen herdenkt haar vijfentwintig jarig bestaan. Vandaag cn morgen worden de kinderen in het Frans Hals-theater voor stellingen van „De kinderen van de grote Fjeld" aangeboden. Een ongenode gast, die tijdens de afwe zigheid van de bewoners gedurende de Paas dagen een woning aan de Kijkduinstraat was binnengedrongen, werd door de inmiddels door de buren gewaarschuwde politie in zijn duistere plannen gestoord. Hij nam een duik door het raam in de voorkamer en verkoos het (Paas) hazenpad. De politie heeft hem niet weer gezien. Glas- en Verfindustrie Sabelis Kerrèbijn N.V. te Haarlem. De Jaarl. Alg. Vergadering v. Aandeelhouders zal worden gehouden 28 April a.s. des voormiddags 11 uur, ten kan tore der Vennootschap, An- thoniestraat 19-31. Aandeelhouders, die deze vergadering wensen bij te wonen, moeten hun aandelen minstens 4 dagen te voren deponeren ten kantore der Vennootschap, alwaar dc agenda met de te behande len punten, alsmede de Ba lans en Winst- en Verliesre kening ter inzage liggen. S. van der Veer, directeur Glasverzekering Mij. Sabelis Kerrebfjn N.V. te Haarlem. De Jaarl. Alg. Vergadering v. Aandeelhouders zal worden gehouden 28 April a.s. des voormiddags 10.30 uur, ten kantore der Vennootschap Anthoniestraat 1931. Aandeelhouders, die deze vergadering wensen bij te wonen, moeten hun aandelen minstens 4 dagen te voren deponeren ten kantore der Vennootschap, alwaar de agenda met de te behande len punten, alsmede de Ba lans en Winst- en Verliesre kening ter inzage liggen. S. van der Veer, directeur VERKOPING TE HILLEGOM De deurwaarder J. H. Oos- terwfjk te Leiden zal ten ver zoeke van de heer Mr. L. van Bommel, Rapenburg no. 27 aldaar, curator in het fail lissement van de N.V. Expe ditie-Onderneming v/t. W. v. d. Linden, i. 1., te Hillegom, op Vrijdag, 22 April 1949, n.m. 2 uur, in hotel „Het Wapen van Friesland" Hoofd straat no. 109 te Hillegom, in het openbaar tegen contante betaling, verhoogd met 11 pet. opgeld verkopen: De rechten van genoem de N.V. op uitoefening van een geregelde dienst voor het vervoer van goe deren ten behoeve van derden met een vracht auto op het traject Hille gom—Rotterdam v.v. Slechts zij, die met geldige vergunningen een beroeps- goederen-vervoeronderne- ming met autotractie drijven, komen in aanmerking. TAPIJTEN—LOPERS Schoonmaakaanbieding voor elke beurs: Karpetten f 56.80 en f 105; prachtige mach. Smyrna's f 94.30 en f 211; Co- cos en bouclé lopers, Bedstel- len f 48, zware dekens f 14.50, vitrage en overgordijnstof- fen. Verkoop Woensd., Don- derd. Vrijd. Zaterd. van 10-12 en 1.30-5 uur. TAPIJT- HANDEL „MARO" N.V., Geb. St. Bavo, Smedestraat 23, Haarlem. Aangeboden DET. HANDEL verf, verfw., huish. schoonm. toiletart. Parf., galant., pa- pierw. kl. text., chocol., sui kerwerken verplegingsart. Goed bestaan. Ie stand volks buurt Haarlem. Woningruil of r. woning te koop gevr. Brieven G 3093. Grote financiële instelling heeft gelden beschikbaar op solide woon- en winkelhui zen tegen 3 1/4 pet. rente 's jaars. Geen kosten vooruit. Brieven no. 3091. merkSTEINBACH Mooie toon 5 jaar garantie Eiken kast. 975 GULDEN W. ALPHENAAR, Kruisweg 49. Te koop Engels salonameublement, mass. mah. b. t. uit bank, en drie faut. met Pulman kus sens en salontafel. Spotprijs f 800. Delftlaan 227. Te zien 's av. na 6 uur. WONINGRUIL Aangeb. tweede bovenhuis hoek van Woustraat, Albert- Cuypstr., Amsterdam. Riant uitzicht, bev. 5 kam., lceuk., zold. f 25 p. m. Gevr. woning in Haarlem onversch. welke huurpr. desgew. direct te ruilen. Inlichtingen geeft: Makelaardij de Wolff. Je roen Boschlaan 10, tel. 11125, Heemstede. WONINGRUIL Amsterdam-Haarlem of Half weg, Gevr. vrij huis, liefst A'damse kwartier. Geboden: moderne 3e etage in Amster dam-W., bev. 2 kamers en suite, zijsuite, keuken, bad- cel, 2 balcons en ruime fiet senbergplaats. Brieven onder no. 3095. WONINGRUIL Aangeb. in A'dam VRIJ BO VENHUIS (laagb.) bev. ben. kamer en s. keuk war. Bov.: 2 gr. slpk. en kamertje, badk. war. 2 W.C.'s Gevr. omgev. Haarlem: Benedenh. m. tuin Br. ond. H. 17 Adex, Keizers gracht 158, A'dam. WONINGRUIL Gevr. Haarlem of omstr. kl. mod. Villa, bevatt. 3 a 4 gr. kamers, garage en c. v. Agb. Amsterdam Nw. Zuid vrü Herenhuis, bevatt. 7% kam. badk., keuken, tuin c. v. Huur f 125 p. m. Br. no. 1181 Wensing's Adv. Bur. Tempe liersstraat 32. TE HUUR: gem. of gestoft, kamers le st. bij de Hout, op het Zui den. Prima keuken, goede verzorging, alle comfort. Br. no. 3094. Besch. Echtpaar vraagt 2 ongem. kamers met keuken. Bl'daal of Over- veen. Br. no. 6300 Boekh. de Wit, Bloemendaal. WONINGRUIL. HOORN—HAARLEM Aangeb. te Hoorn: mooie wo ning, ben. 2 kamers en keu ken en bijkeuken, boven 2 slaapkamers met vaste was tafel en zolder. Huur f 5 p. w. Gevr.: woning te Haar lem. Huur tot pl.m. f 7 p. w. Aanbiedingen bij Boom- Ruygrok N.V., Ged. O. Gr. no. 138, Haarlem. HET BRUIDSHUIS, Verhuur- inrichting voor Dames- en Herentrouw- en avondkle ding naar maat. Ook sto men en plisseren. Eigen ate liers. Haarlem: Barteljoris- straat 4, tel. 21470. Amster dam: Sarphatipark 88, tel. 98828. Den Haag: Zuider- parklaan 252, tel. 399027. Velleman koopt! Alle soorten goede meu belen. tapijten, kristal, goud en zilver, etc., voor hoge prijzen. TEL. 14637 - ZIJLSTR. 62. OVERAL TE ONTBIEDEN. SPAARNWOUDERSTB. 13 Tel. 15778 v. hele of halve dagen, v. g.- g. v. en niet beneden 20 jaar. Mevr. v. Liemt-Hoogeveen, Middenlaan ^arlem gevraagd. Br. met inl. onder no. 1191 Wensing's Adv. Bur. Tempeliersstraat 32. Voor kantoor werkzaamhe den gevraagd: een jong, beschaafd meisje, ongeveer 16 jaar. in het be zit van Mulo-diploma. Liefst enigszins bekend met typen, Keur en Sneltjes, Harmen- jansweg 21, Haarlem. Beschaafde telefoniste gevr. leeft, boven 25 j. Schriftel. inl. m. referenties a. d. Di rectie v. h. St. Elisabeth's Gasthuis. Gevraagd in klein gezin zon der kinderen een van 9 tot 3 uur. Aanmelden 's avonds na 8 uur. Ver- spronckweg 123. Zuiderkapel, Zulderstr. 15. Donderdag 21 April 8 uur: Voor direct flinke hulp i.d. huishouding liefst bekend met verpleging Aanmelden tussen 4-6 uur. Mevr. Krug, Julianapark 54. GEMEENTE HAARLEM. Bij de weefinrichting van d Haarlemse Werkinrichting wordt gevraagd: een Kennis van handwerken en eenvoudig weefwerk voor verstandelijk misdeelden is vereist. Salaris f 2232 tot f 2640 per jaar. Sollicitaties op zegel met uitvoerige in lichtingen over diploma's, lft. referenties enz. inzenden aan de Burgemeester van Haar lem binnen 10 dagen na plaatsing van deze adverten tie. Persoonlijk bezoek uit sluitend na oproeping. voor direct. Foto Kino Ham burg, Hogeweg 60, Zand- voort-Bad. Tel. 2510. voor 6 maanden. Schrifte lijke soil. Verbond van Haar lemse Speeltuinverenigingen Kampersingel 70. Levenspositie aangeboden voor gewend aan moderne draai bank. Voor direct. Prettige werkkring. Metaal-afdeling Fa. Keur en Sneltjes. Dental- fabriek Harmenjansweg 21, Haarlem. Bankwerkers gevraagd Möhringer, Groendaalsteeg, Haarlem. Aankomende kantoorbediende gevr. voor direct op handels kantoor, accuraat kunnende typen en rekenen. Goed sa laris. Brieven no. 3092. FLINKE MEISJES GEVRAAGD voor alle afdelingen. Aanmelden EERSTE HAARLEMSE STOOMWASSERIJ N.V. Kampersingel 50—56, Haarlem. Ten kantore van BOOM-RUYGROK N.V. kan per 1 Juni a.s. worden geplaatst een HANDIG MEISJE voor eenvoudige administratieve werkzaamheden. Leeftijd 16 jaar. Eigenhandig geschreven brieven worden ingewacht op het adres: Ged. Oudegracht 138, Haarlem. GEVRAAGD flinke meisjes voor alle afdelingen. Chemische Wasserij HOEK EN VAART, Bloemendaalse- straatweg 17, Santpoort-Station. Wegens huwelijk van tegenwoordig meisje gevraagd HULP VOOR DE HUISHOUDING v.d.e.n. Goede behandeling en huiselijk verkeer. Verlichtingsornamentenfabriek te Haarlem vraagt, wegens huwelijk van de tegenwoordige juffrouw, voor de afdeling Lampekappenatelier een die in slaat is leiding te geven aan ca. 35 naaisters. Sollicitanten moeten volledig bekend zijn met het vak en behoorlijk algemeen zijn ontwikkeld. Brieven met uitvoerige inlichtingen, met opgaaf van verlangd salaris, leeftijd, vorige werkkring(en) en pas foto onder no. 3090. Gevraagd zo spoedig mogelijk een prima DAMESKAPPER(STER) geheel zelfstandig. E. SPOELDER, Haltestraat 14, Zandvoort, tel. 2462. Grote rederij te Amsterdam vraagt voor spoedige in diensttreding: GOED ONDERLEGD MANNELIJK ADMINISTRATIEF PERSONEEL leeftijd 21 t/m 26 jaar. ENIGE STENOTYPISTES Nederl.-Engels. Brieven onder No. 2227, Adv. Bur. Aelen N.V. Heren gracht 570. Amsterdam-C. In onze modern ingerichte drukkerij is plaat6 voor verantwoording kan nemen voor papiermagazijn t 3itie en Prettige werkkring, goed salaris. Brieven onder noo. Rijwielgroothandel GEBR. DIK, Schagchelatraat 45-47 vraagt voor direct LEERLING RIJWIELMONTEURS en een NETTE JONGEN voor loop- en magazijn werk. Bij het 50/10 kV Schakelstation te OTERLEEK van het PRO VINCIAAL ELECTRICITEITSBEDRIJF VAN NOORD HOLLAND kan worden geplaatst: EEN SCHAKELBORDWACHTER Dipl. Ambachtsschool (electricien) en/of Nijverheids avondschool en/of V.E.V. Sterkstroommonteur strekken tot aanbeveling. Salarisgrenzen f 2419.20f 3110.40. be nevens een vergoeding van f 10.— per week dien6t voor de wachtdienst (momenteel 1 x pei 14 dagen). Slechts die candidaten kunnen in aanmerking komen, die een woning voor een gezin van 4 personen in het gebied tussen Beverwijk en Heemstede in ruil kunnen aanbieden. Woning te Oterleek bevat 4 kamers, de huur bedraagt f 16.76 per maand. Uitvoerige, eigenhandig geschreven sol licitaties te richten aan de Directie, Ign, Bispincklaan 19, i Bloemendaal, De Twnnosan Remedy van Dr. Polland doet drie dingen: Stilt onmiddellijk de meest snerpende pijn en sluit de deur voor infectie. weekt den kwelgeest los..,.;. Binnen twee dagen' plukt U hem, zooals U een madeliefje zoudt plukken. met wortel en al, zoodat Hij niet meer terugkomt. Martel niet onnoodig. Doe er vanavond een Trannosan Remedy op. - Doosje voor 8 toepassingen. Bruisend Voetbad gratis erbij. óók hij PARKETVLOEREN compleet gelegd van I 4*" tot f 14-50 per M', in PERPLEX en HOUT. Bij Rijksinstelling te Haarlem kunnen terstond geplaatst worden: een aankomend bediende mnl. of vrl. (leeftijd 16-21 jaar) een administr. kracht mnl. of vrl. (leeftijd 21-25 jaar) Vereisten: Diploma M.U.L.O. of H.B.S. of daarmede gelijk staande schoolontwikkeling. Salaris en arbeidsvoorwaarden volgens Rijksregeling. Sollicitaties, onder opgave o.m. van leeftijd, diploma's, op leiding en. referenties te richten onder no. bureau van dit blad. aan het LEO MEIJERS METAALHANDEL N.V. Korte Veers'.raat 3 te Haarlem, vraagt voor spoedige indiensttreding: ASSISTENT MAGAZIJNBEDIENDE voor lichte magazijnwerkzaamheden en loopwerk. Leeftijd ongeveer 17 jaar. Telefoon 15474—18623. VROOM DREESMANN HAARLEM N.V. AMBITIEUZE JONGELUI die bewijzen van aanleg kunnen overleggen, om tot DECORATEUR EN RECLAMESCHILDER te worden opgeleid. Zij, die ln het bezit zijn van A.B.S. Afd- Reclame tekenen, genieten voorkeur. Aanmelding 's middags van 3—5 uur, alsmede 's Maandags* morgens van 10—12 uur Afd. Personeelszaken, Grote Hout* straat, of schriftelijk onder vermelding van leeftijd, oplet* ding en v.erl, salarfc),

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 3