Lunchroom Franken ïxMaXon De proteststaking bij de N.Z.H. Maison MARCEL Olie Permanent f 8.- tussen 6 en 8 uur diners a la carte Het huis aan de baai Paastournooi van HBS is prachtig geslaagd DINSDAG 19 APRIL 1949 HAARLEMS DAGBLAD 4 Communiqué van de Bedrijfsunie Door de NZBVM is bij de Minister van Verkeer en Waterstaat een verzoek inge diend om gedurende de zomerdienstrege ling een ontheffing van het rijtijdenbesluit toe te staan op basis van één vrije Zondag in de zes weken. Desgevraagd heeft de Bedrijfsunie Ver voer, omvattende de Nederlandse Vereni ging van spoor- en tramwegpersoneel, de B.K. Bond van spoor- en tramwegper soneel „St. Raphael" en de Protestants- Christelijke bond van spoor-, tram- en ander vervoerspersoneel, de minister ge adviseerd dit verzoek af te wijzen, omdat eerder naar meer dan naar minder Zon dagsrust gestreefd dient te worden. Dit laatste standpunt heeft aldus het com muniqué dat ons door de Bedrijfsunie Vervoer wordt verstrekt ook sterke weerklank in de Staten-Generaal gevon den bij de behandeling van de begroting voor Verkeer en Waterstaat. Terwijl nu de onderhandelingen over een tussenvoorstel van de NZHVM nog bezig zijn en o.a. de Minister aan de Bedrijfsunie heeft verzocht antwoord te mogen ontvan gen voor 20 April, heeft de inspecteur- generaal een ontheffing voor de tijd van zes weken verleend, op basis van één vrije Zondag in de zes weken zonder over leg met de vakverenigingen. Zondag 17 April, dus eerste Paasdag, was de eerste Zondag waarop deze ontheffing zou worden toegepast. Dat deze handelwijze van de RVI tot moeilijkheden aanleiding zou geven was te verwachten, zo wordt in het communiqué gezegd. Hier komt nog bij, dat de Minister van Verkeer nog steeds niet de loonvoor- stellen voor de trams, welke reeds drie maanden op het ministerie liggen en waar over tussen werkgevers en werknemers volledige overeenstemming bestaat, heeft goedgekeurd. Een telegrafisch verzoek van de Bedrijfs unie om een onderhoud met de Minister te mogen hebben is al meer dan een week oud, zonder dat hierop antwoord is ontvangen. In de afgelopen week is de Bedrijfsunie met haar leden in een vergadering bijeen geweest en in een motie is uitgesproken, dat een dergelijke houding van de minister tot optreden moet leiden. Ook deze motie is wederom ter kennis van de minister gebracht. Ongelukken in Bloemendaal Zaterdagmiddag raakte het portier van een auto, welke op de Zandvoorterweg in Aerdenhout reed, open. Toen de bestuurder het dicht trok, verloor hij de macht over het stuur en reed tegen een Aerdenhoutse jongeman aan, die in dezelfde richting fit ste Deze werd gewond en moest naar het St." Elisabeths Gasthuis worden overge bracht. Zijn fiets was ernstig beschadigd. In 'het Openluchttheater is Zondag een Amsterdamse jongen gevallen, waar door hij een hersenschudding opliep. Hij is naar de Deo vervoerd. Een twintigjarige bewoonster uit As sendelft fietste Maandagmiddag de Hoge Duin en Daalseweg in de verboden rich ting af. Zij viel in de bocht bij het Open luchttheater en hep een wonde aan de lin kerknie op. In de Deo is de wonde gehecht, waarna zij naar haar bro'er in Haarlem is gegaan. Verder zijn in de afgelopen dagen en kele aanrijdingen gebeurd, evenwel niet van ernstige aard. H. 3. Ph. van Blanken overleden In de ouderdom van 66 jaar is overleden de heer H. J. Ph. van Blanken, m leven por tier van de N.V. Café-restaurant voorheen gebroeders Brinkmann. aan de Grote Maikt. Van 3 Mei 1928 is hij in dienst geweest bij Brinkmann en vele jaren zat hij op zijn post achter de draaideur. De heer Van Blanken was een geziene persoonlijkheid door zijn bereidwillig optreden tegenover de bezoelcers. Woensdagmorgen na aankomst van trein 10.08 uur te Westerveld zal zijn stoffelijk overschot verast, worden. Afhalen distributiebescheiden Woensdag is het de beurt voor het afhalen van distributiebescheiden in Heemstede (Binnenweg) aan De tot en met E en in Zandvoort (Haltestraat) van de letter P tot en met S. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 16 April 1949 GEHUWD: 15 April, J. Oranje en A. Brouwer. BEVALLEN van een zoon: 14 April, C. A. Tangermannde Vos; 15 April, M. W. H. Spaargarenvan Holland; 16 April, J. E. J. A. Reijn—Bijster; J. Logtenberg—Luijken; M. A. Vogelaar—Rijksen. BEVALLEN van een dochter: 12 April: J. C. Filmer—Duwel; 14 April, M. C. Calvelage Mostert; C. Bakker—Bekker; A. G. van Tintelen—Dokkum; C. Kleinhuis—Kuurstra; A. Sleijster—Heemskerk; R. Siepel—Plat; A. A. de Jongvan Dam; G. J. HoningBan- nink; 15 April, W. van den Ham—van Wie ner; A. C. Engeringhvan Alphen; C. Roo- senhart—Smit; 16 April, J. A. van Rooijen— Grimbergen. T OVERLEDEN: 13 April. C. J, Paauw—Lijn- kamp, 55 j-, Rijksstraatweg; H. M. Louman, 57 j., Iordensstraat; 14 April, H. Dekker, 73 j., Luzacstraat; L. van Olst, 80 j„ Kenaupark; J. J. van Schuijlenburg, 88 j.. Kloppersingel; J. de Jong, 53 'j., Hazepaterslaan; M. J. Jan sen. 14 m., Kamperlaan; M. P. J. de Paus Heinsbergen. 42 j., v. 't Hoffstraat; N. Hand- graaf, 82 j., Atjehstraat; 15 April, H. J. Ne- lissen, 65 j.. Obistraat; B. G. Schermer- Koning, 80 j., Gen. de la Reijstraat. Exclusieve Coiffures - Verven - Kleur- spoelingen in prachtige natuurlijke tinten. H. WAKKER ex chef-kapper Stoomvaart Mij. Nederland GED. OUDE GRACHT 38 - TELEFOON 20837 (Adv i AgeuMÜa voor Haarlem DINSDAG 19 APRIL Stadsschouwburg: Stichting Haarlemse Operette „Tsarewitsch", 8 uur. Gemeentelijk Concertgebouw: Beethovenconeert HOV, 8 uur. City: „Tarzan in New York", alle leeft., 2.15. 4.30. 7.00 en 9.15 uur Spaarne: „De dui vels van het wilde westen". 14 j„ 2.30, 6.50 en 9.1.5 uur. Frans Hals: „Per luchtpost", 14 j., 2.30. 7.00 en 9,15 u. Rembrandt: „Drie onder nemende meisies" alle leeft., 2.00. 4.15 7 00 en 9.15 uur. Palace: ..Met twee Janties op stap". 14 j., 2.00, 4.15. 7 00 en 9.15 uur. Luxor: „Sneeuwwitje en de zeven dwergen", alle leeft.. 2.00 en 4.15 uur. „De prins en de piraat", 18 j., 7.00 en 9.15 uur. WOENSDAG 20 APRIL Bioscopen; Middag- en avondvoorstellingen. Dit alles was aanleiding voor het per soneel om op eerste Paasdag te weigeren uit te rukken. Na ongeveer anderhalf uur staking heeft men op advies van de hoofd besturen de arbeid hervat. De hoofdbesturen, onder wier leiding deze gehele actie staat, zullen Vrijdag hun leden wederom in vergadering bijeen roepen om hun houding te bepalen. In die tijd zal gepoogd worden voor de gerezen moeilijkheden een oplossing te vinden. Mocht dit laatste niet gelukken, zo besluit het communiqué van de Bedrijfsunie Ver voer, dan zijn verdere verstoringen van de bedrijfsvrede niet uitgesloten. Was Uw ivol veilig in ALK ALIVRIJ j 35 ct. per pak Weer een ongeluk op het Zandvoortse circuit Opnieuw heeft zich op het Zandvoortse auto-circuit een ernstig ongeluk voorge daan, thans tijdens de trainings-races op Zaterdagmiddag. De bekende coureur L. Simons uit Rijs wijk viel op het rechte eind even voorbij de tribune in volle vaart vlak voor de kromming van de „haarspeldbocht". Simons, die een 500 cc Velocette bereed, verdween voor de ogen van de talrijke toe schouwers in een wolk van stof en zand. De eerste hulp-posten van het Zandvoortse Rode Kruis onder leiding van dr. C. A. van Fraassen, waren onmiddellijk ter plaatse, waarbij werd geconstateerd dat het. slacht offer het linker sleutelbeen had gebroken en ernstige schaafwonden had opgelopen aan handen en armen. Nadat eerste hulp was verleend, werd Simons, die bovendien nog shock-verschijnselen vertoonde, naar een ziekenhuis in Haarlem per ziekenauto overgebracht. Later is hij naar zijn woning overgebracht. Volgens deskundigen is het ongeval te wijten aan te sterk remmen bij het naderen van de bocht, waardoor de motor, die vrij ernstig werd beschadigd, is geslipt. Het Frans Halsmuseum De directeur van het Frans Halsmuseum, de heer H. P. Baard, geeft op 23 en 30 Mei en 8 en 13 Juni weer een speciale cursus voor bezoekers die meer intensiever bekend willen worden met de schatten uit het Frans Halsmuseum dan mogelijk is op een rondleiding op Woensdagmiddag. De deelnemers aan deze cursus betalen slechts vier keer de gewone toegangsprijs. Aanmeldingen moeten voor 18 Mei bin nen zijn. Inzegening M. 3. A. Haan Zondagmorgen heeft in de Lutherse kerk in de Witte Herenstraat te Haarlem de in zegening plaats gehad van de heer M. J. A. Haan uit Zandvoort als predikant. De be langstelling was groot: O.m. woonde het bestuur van het Luthers Dispuut Gezel schap F. C. de plechtigheid bij. Voor de preekstoel waren twee sierlijke bouquetten witte bloemen geplaatst. Ds. C. M. Brandt hield een inzegenings- predicatie over Joh. 20 vers 8. De inzege ning geschiedde ook door ds. Brandt. Ver volgens had de handoplegging plaats door ds. W'. Spliethoff, die daarna in een korte toespraak de betekenis van de inzegening uiteenzette. Staande zong de gemeente de jonge predikant toe: „De Heer zal U steeds gadeslaan". In de kerkdienst te houden op Zondag 1 Mei te Purmerend zal ds. Haan door ds. W. Spliethoff bevestigd worden als predikant der Evangelisch Lutherse Gemeente aldaar; des namiddags zal ds. Haan daar zijn in trede doen. De commissie uit de Grote Kerkeraad der Evangelisch Lutherse Ge meente te Haarlem heeft een gezamenlijke autobustocht naar en van Purmerend ge organiseerd. Na afloop van de bevestiging van ds. Haan zal een korte autobustocht- door de dan bloeiende Beemster geschieden. Vervolgens zal de kerkdienst worden bijge woond, waarin ds. Haan zijn intrede in zijn gemeente te Purmerend zal doen, welke dienst des namiddags te half vier zal be ginnen. Posffanfare won eerste prijs op concours in Arnhem Maandag werd in Arnhem een muziek concours gehouden van P.T.T.-harmonie- en fanfaregezelschappen. Het was het eer ste concours onder de vlag van het Neder landse verbond van P.T.T.-verenigingen. Later zullen de'deelnemende verenigingen elkaar in Haarlem de eer betwisten. In de eerste afdeling fanfare won de postfanfare Haarlem een eerste prijs met 140 punten. De medaille van de directeur van het felefoondistrict te Arnhem gaat naar Haarlem. Concert in de Grote Kerk Op de eerste van de twee bondsdagen, waarvoor de leden van de Koninklijke Bond van Christelijke Zang- en Oratorium verenigingen gisteren en vandaag bijeen gekomen zijn, werd een concert in de Grote Kerk het muzikale intermezzo tussen een begroetingssamenkomst in „De Leeuwerik" en een tocht per autobus in de bloemrijke omgeving van onze stad. Het kerkconcert werd ingeleid door het Ned. Hervormde Kapelkoor uit Santpoort met de vertolking van werken van da Pa- iestrina onder leiding van zijn directeur, de heer H. J. de Haas. Afgezien van enige op drijving van de toon, werd dit optreden een mooi, kunstzinnig begin van het concert. Met een goed stijlbegrip en beschaafde klank werd ook de sublimerende invloed van de acoustiek van betekenis voor de in druk van deze koorzang. Een zelfde ver tolkingsniveau bereikte het koor later op de middag met de uitvoering van compo sities van Joh. Wagenaar en Meindert Boekei. De koorzang werd afgewisseld door orgel spel van de organisten Leo Mens en R. Beintema. Leo Mens koos voor ,zijn optreden de Echo-fantasië in a van J. P. Sweelinck. Muziek met de karakteristieke klank- sterktecontrasten der registerdynamiek, waarvan ook de door de organist uitgevoer de Toccata en fuga in d kl. terts van J. S. Bach een typerend voorbeeld is. De vrij' bewogen voordracht van Leo Mens was er blijkbaar op gericht het klankkarakter te bewaren en hierbij kon het machtige orgel met zijn dispositie hem uiteraard van dienst zijn. Minder gewillig was het vorstelijke instrument voor dé waarschijnlijk meer op harmonium-timbres ingestelde reeks Varia ties over „Er is een Kindeke geboren op aard" van W. Mudde. De Variaties over „Daar juicht een toon" van Henk Pijlman, die de organist R. Bein tema speelde, zijn onmiskenbaar ontstaan in het muzikale klimaat, dat ook Muddes variaties beïnvloedde. Maar Beintema schonk zijn krachten ook aan de Chaconne in F van Henry Purcell en aan een com positie van S. Karg Elert, waarmede de organist zich een vaardig instrumentalist kon tonen, evenals Leo Mens dit kon dóen ten aanzien van- zijn aandeel in dit kerk concert, dat met het gezamenlijk gezongen Bondslied werd besloten. P. ZWAANSWIJK 3. C. van Goudoever De heer J. C. van Goudoever, die vroeger als onderwijzer aan de Chr. School op de Bakenessergracnt is werkzaam geweest en die toen in het verenigingsleven te Haar lem een vooraanstaande plaats heeft be kleed, is te De Bilt overleden. De over ledene is hier ter stede onder meer geweest secretaris van een der commissiën tot we ring van schoolverzuim, bestuurslid der afdeling Kennemerland van de Vereniging van Chr. Onderwijzers en onderwijzeressen in Nederland en de Overzeese Bezittingen; penningmeester der antirev. kiesvereniging; secretaris der afdeling van de Nederlandse Middernachtzendingvereniging; tweede se cretaris der afdeling van de Vereniging tot bestrijding van het Nieuw 'Malthusianisme; en eerste secretaris van „Onze Tuin", ver eniging tot bescherming van onwettige en verwaarloosde kinderen. Hij heeft verder zitting gehad in het hoofdbestuur van de Nat. Woningraad. Begrafenis J. J. v. Schuylenburg Op de algemene begraafplaats aan de Kleverlaan is vanmiddag ter aarde besteld het stoffelijk overschot van de heer J. J. van Schuylenburg, oud-inspecteur van de Volksgezondheid. Aan de groeve herinner de dr. J. H. Stekhoven namens de over heid aan het werk dat de overledene voor de volksgezondheid heeft gedaan. In Gro ningen gedenkt men nog met dankbaar heid zijn werk waardoor velen, die onder kommervolle omstandigheden gehuisvest waren, naar een zonnige omgeving ver huisd zijn. Ds. J. W. Siertsema, predikant bij de Gereformeerde Kerk van Haarlem, las Psalm 19 en het eerste deel van Johannes 14 en besloot met de geloofsbelijdenis. Namens de familie werd dank gezegd voor de blijken van deelneming. Het Internationale StafmiCziekkorps van liet Leger der Heils uit Londen bracht een bezoek aan Soestdijk en speelde voor de Koninklijke familie. De Koningin en de drie Prinsesjes luisteren op het bordes van het paleis naar het concert in gezelschap van (v.l.n.r.)de leider van de band Rushton, de commandant stafchef J. J. Allen en de Nederlandse commandant Charles Durman. Politiejeep sloeg over de kop Twee agenten ,en drie jongetjes gewond Zondagmiddag is een jeep van de Am sterdamse politie op de Velserweg door een heg gereden en over de kop geslagen. De twee inzittende agenten werden gewond evenals drie kleine jongens, die achter de heg aan het spelen waren. Van de drie jongens, broertjes van 9, 11 en 14 jaar, was de 11-jarige er vrij ernstig aan toe. Het ongeluk geschiedde toen de agenten in de jeep achter twee jongemannen aan reden die op de Velserweg met hun motor fietsen snelheidswedstrijden hielden. Twee agenten, die aan de Velserweg wonen, had den hen reeds gewaarschuwd op te houden, doch de motorrijders trokken zich hiervan niets aan. De agenten waarschuwden het bureau Admiraal de Ruyterweg, vanwaar onmiddellijk een jeep werd gezonden. De agenten hielden de twee motorrenners aan en constateerden, dat geen van beiden in het bezit was van een rijbewijs. De agenten be sloten daarom de jongemannen mee te nemen naar het bureau en bevolen hen voor de jeep uit te rijden. Op een gegeven ogenblik kreeg de chauffeur van de jeep de indruk, dat de beide motorrijders trachtt ener van door te 'gaan door bij een kruising van de weg ieder een andere richting uit te rijden. Hij verhoogde zijn snelheid, doch moest voor een paar voorbij gangers uitwijken en verloor daarbij de macht over zijn stuur. De jeep reed door een heg heen, sloeg over de kop en raakte daarbij de drie jongetjes. De twee motorrijders waren, doorgereden naar het politiebureau. Doodstraf geëist tegen drie bewakers van kamp Rees De advocaat-fiscaal bij het Bijzondere Gerechtshof te Amsterdam heeft de dood straf geëist tegen de Duitsers A. F. Heinse, F. D. Rohrig en R. D. E. Brunner, kamp bewakers van het werkkamp Rees in Duits land, waar Nederlandse gedeporteerde ar beiders op gruwelijke wijze zijn mishan deld. Vele gedeporteerden zijn aan de ge volgen van deze mishandeling overleden. Tweehonderdvijftig doden registreerde het comité „Nazorg Rees", dat zicli na de be vrijding het lot van de overgeblevenen aan trok en de graven trachtte te identificeren. Over het lot van zeshonderd mensen ver keert men thans nog in het ongewisse. „Zij behoren aldus de advocaat-fiscaal tot het grote leger naamlozen dat ten offer is gevallen aan de ziekelijke vernietigings drang van de grote en kleine machtheb bers van Duitsland. Rohring bedreigde de bevolking van Rees met zware straffen als zij de Neder landers aan voedsel hielpen. Dr. Brunner nam de „keuringen" op zich. Heinse beval, dat zij die eten kregen van de bevolking, met knuppels moesten wor den bewerkt. ENKEL GEBROKEN Mevrouw J. M. B. van der W. uit Haar lem die met echtgenoot en dochter een duinwandeling maakte, brak bij een sprong van een bunker bij IJmuiden een enkel. De kustwacht waarschuwde de heer A. P. Bakker, die de enkel heeft gespalkt. De dame is daarna naar een ziekenhuis in Haarlem overgebracht. (Adv.) De Mei-viering in Haarlem Minister Mansholt komt spreken Naar wij vernemen zal minister S. L. Mansholt op 2 Mei ter gelegenheid van het door de federatie Haarlem van de Partij van de Arbeid in samenwerking met de andere socialistische organisaties in Haar lem georganiseerde Mei-feest in de Ge meentelijke Concertzaal het woord voeren. Aan deze avond werken verder mee 's Middags heeft in het wijkgebouw aan de Molena arstraat een speciale bijeen komst voor oudere socialisten en voor hen, die 's avonds verhinderd zijn, plaats. Deze samenkomst wordt verzorgd door de Vrou wenbonden van de Partij van de Arbeid en van het NVV. „Excelsior", „De Stem des Volks", de AJC, de Culturele Sportbond, de „Nieuwe Koers" en mevrouw T. KerkhoffPet, die zal declameren. Aan deze bijeenkomst gaat de traditionele Mei-optocht vooraf. De Mei-viering van de Partij van de Ar beid in Heemstede heeft plaats in het ge bouw van de Nederlandse Protestanten bond, waar ds. A. van Biemen als spreker zal optreden. Tennis Nederland—Denemarken 2—3 Na een spannend slot heeft de Neder landse Davis Cup-ploeg de oefenwedstrijd tegen de onvolledige Deense ploeg met 23 verloren. De eerste dag heeft een ge lijke stand gebracht. Van Meegeren speelde ondanks zijn oefening aan de Rivièra min der sterk dan deze winter op overdekte banen. Hij verloor van Ulrich, die minder eenzijdig speelde, met 57, 46, 16. Het tweede enkelspel bracht meer afwisseling. Van Swol sloeg Bjerre, die een vertragend en verdedigend spel speelde met 06, 61 7—5, 4—6, 6—3. Van Swol was Maandag in tempo heel wat trager dan Ulrich en bovendien was hij veel minder vast. Hij serveerde niet op volle kracht, miste menige smash en her haaldelijk werd hij gepasseerd door snel, scherp en schuin plaatsen. Van Swol ver loor met 26, 26, 68. Van Meegeren was beter op slag dan Zondag, Bjerre daarentegen mat en onvast. Met 62, 62, 62 bracht Van Meegeren de stand op 22. In het dubbelspel leken Van Swol en Rinkel aanvankelijk gemakkelijk te gaan winnen (63), doch de voorsprong van twee sets tegen een (63, 46, 62) ging in de vierde set verloren (46) en in de vijfde mochten zij van 25 op 55 komen. Het verliezen van de service van Van Swol besliste de.strijd: 36, 64, 26, 64, 86 voor Ulrich en Bjerre. Voetbal Franse spelers voor Rotterdam De Franse voetbalbond heeft voor de wedstrijden tegen Nederland op 23 April te Rotterdam en tegen Schotland op 27 April te Glasgow 15 spelers uitgenodigd de reis naar Nederland en Schotland mede te ma ken. De definitieve samenstelling van het elftal zal pas enkele dagen voor de betref fende wedstrijd worden bekend gemaakt. De volgende spelers zijn aangewezen: doel: Vignal (R. C. Paris); achter: Stade Frangais) en Salva (R.C. Paris); midden: Jonquet (Reims), Mindonnet (Nice), Cuis- sard (St. Etienne); Hori (Stade Frangais) en Prouff (Reims); voor: Gabet (Racing Paris), Baratte (Rijssel), Favre (Stade Frangais), Baillot (Metz), Batteux (Reims), Flamion (Reims) en P. Sinibaldi (Reims). FEUILLETON door ANDREW MACKENZIE, vertaald uit het Engels. 18) Het schot raakte de boom boven mijn hoofd. Natuurlijk ging ik er daarna van door. En daarom greep u de gelegenheid aan om vandaag de geweren van de kolonel eens na te kijken? grinnikte ik. Precies. Ik had er een .vermoeden van, dat het schot gegeven werd met een ongewoon soort geweer. Juist. U zult nu wel geen haast heb ben om nog eens in dat bos te gaan wan delen! M'n beste kerel, waarom niet? Het vogelleven fascineert me! Ik stónd op en stak hem mijn hand ten afscheid toe. U moet me meenemen op uw vol gende tochten, dominee, zei ik. Twee mensen zien meer dan één. Geloof je dat werkelijk? De stem van de dominee klonk nu ernstig. Arlen, ik ben van mening, dat er in deze streek duistere en vreselijke dingen gebeuren. Waar ben jij naar aan het speu ren? Ik voel, dat je hier met een voorop gezet doel bent. Eén enkel ogenblik kwam ik in de ver leiding om hem in vertrouwen te nemen. De ernst in zijn stem was echt, dat voelde ik duidelijk. Maar ik wist dat ik mijn on derzoek alleen moest volbrengen, En de hele figuur van de dominee was te twij felachtig in verband met alles wat hier voorviel, dat ik hem mijn vertrouwen kon schenken. Mijn doel hier? Niet anders dan mijn gezondheid terug te krijgen, antwoordde ik dus. Na deze woorden nam ik afscheid van hem. Toen ik het pad van de pastorie af dalend, nog eens omkeek, zag ik hem in de tuin me na staan kijken, een donkere zwarte figuur, met brilleglazen, die in het maanlicht glansden. HOOFDSTUK VI. Ik was van oordeel, dat het tijd werd, dat ik naar Londen ging om Brannigan op te zoeken. Hoewel ik nog maar enkele dagen weg was, vond ik dat ik hem genoeg te vertellen had. Bovendien was ik het niet met me zelf eens over de weg, die ik nu verder moest volgen. Ik was er van overtuigd, dat voortdurend bezoeken aan het Huis aan de Baai en nachtelijke speur tochten niet zouden leiden tot de oplossing van het mysterie. Burton reed na het ontbijt mijn oude sportwagen voor. Ik vond het een zonder linge combinatie: een chauffeur in zo'n versleten auto, maar we hadden nu eenmaal weinig gelegenheid om ongestoord te praten en verder zou Brannigan hem zeker ook willen zien. Ik stopte in Chelmsford om Brannigan op te bellen. We hadden afgesproken, dat ik hem niet in de Yard zou opzoeken, voor het geval we gevolgd werden. De plaats van onze ontmoeting was een café in een zijstraat van Fleet Street. Burton was bezig met de motor, toen ik uit het postkantoor terugkwam. Raadt u eens, wie hier net langs ge komen is, zei hij. De kolonel. Nee, de dominee. Ik floot even. Het was niet in me opge komen, dat iemand uit het dorp me had willen volgen. Geloof je, dat hij jou zag? Wis en waarachtig, meneer. Hij keek in deze richting. Hij zat in een Austin. Vijf kilometer voorbij Chelmsford zag ik een Austin uit een. zijweggetje komen, nadat wij daar gepasseerd waren, en ach ter ons blijven rijden op een afstand van een paar honderd meter, hoe we onze vaart ook beurtelings opvoerden en min derden. Zelfs in de voorsteden van Lon den konden we onze achtervolger niet kwijt raken. Toen we in het drukkere ver keer kwamen, werd de afstand tussen ons en hem kleiner, zodat we steeds voor de zelfde verkeerslichten moesten wachten. Opeens zag ik mijn kans. Een geweldige tankauto kwam uit een zijstraatje en be lette ons bijna door te rijden. Burton gaf echter snel gas en zodoende waren we het laatste voertuig dat nog net voor het grote gevaarte heen kwam. Ik hoorde de wagen, die ons achtervolgde, met geweld van de remmen gebruik maken. Laat mij er bij de verkeerslichten uit, zei ik. Breng de wagen naar Northumber land Avenue en kom te voet naar het af gesproken café. Het plan werkte schitterend. Ik was nog maar net in een portiek geschoten, toen ik de Austin met de dominee over het stuur gebogen achter Burton aan zag racen. Ik nam de bus en zat enige ogenblikken later tegenover Brannigan in een aparte kamer op de afgesproken plaats, De dominee bleef me achtervolgen en parkeerde vlak achter me, rapporteerde hij. En u had z'n gezicht moeten zien, toen hij merkte, dat ik alleen was. Hij nam zelfs niet de moeite me te volgen. Wie is die dominee? vroeg Brannigan. In de vrij sombere kamer overheerste de geweldige gestalte van de Inspecteur ons gezelschap. Zijn bruine verweerde ge zicht was onbewogen, maar de kleine groe ven bij zijn ogen duidden meer nog dan te voren op grote vermoeidheid. Ik vertelde hem alles wat er te vertellen viel. Brannigan luisterde aandachtig. Hij liet me de gebeurtenissen in het Huis aan de Baai, die culmineerden in de schiet partij, in detail herhalen. Uitstekend, merkte hij op. Ik heb het gevoel, dat we in de goede richting bezig zijn. Heb je de indruk, dat het schot op jou gemunt was, of alleen op het meisje? Op het meisje, zou ik denken. Die vent, wie het ook was, kon schieten, dat staat vast; Als ze niet juist een trede lager was geweest, zou de kogel dwars door haar hoofd gegaan zijn. Geloof je, dat er voldoende licht was, om haar duidelijk waar te nemen? Ik dacht even na, voordat ik antwoord de. Ik bij ervan overtuigd, dat het on mogelijk moet zijn geweest het meisje daar op de stoep te identificeren. Het licht uit de deur kwam van achteren. Precies. Edith Simpkins kan uitge schakeld worden, omdat ze erg lang is en bij het aflopen van de stoeptreden geassis teerd zou moeten worden. Het schot kan dus bedoeld zijn geweest voor hetzij Judith Taylor, hetzij het dienstmeisje Mary. iWordt .vervolgd) Hockey Het prachtige weer was een gunstige factor voor het slagen van het Paastour nooi van de hockey-club HBS, maar de voorbereidingen waren van die aard ge weest, dat het geheel een vlot verloop had. Drie dagen is gespeeld opde terreinen aan de Donkerelaan in Bloemendaal. Een prettige stemming heerste er onder de gasten en goed spel is te zien gegeven. Bij de heren namen twee Engelse ploe gen en- een Antwerpse ploeg deel. De Me tropolitan Police H.C. uit Londen bleef ongeslagen. Tegen HBS bracht de ploeg het niet verder dan een puntloos spel en tegen Antwerpen was het resultaat 1-1. Door een beter doelgemiddelde dan Zand voort kwam Suf of lk Exiles H.C. (Ipswich) in het bezit van de tweede prijs. Zandvoort behaalde Zaterdag en Zondag drie over winningen, maar verloor Maandag van de Engelse ploegen. HBS werd vierde. Het boekte tegen de Engelsen goede resultaten, namelijk gelijke spelen. Antwerpen be zette de vijfde plaats in de halve compe titie en Upward uit Arnhem de zesde. De Antwerpse dames wonnen in de an dere afdeling dank zij een beter doelge middelde dan HBS. De uitslagen luiden: Heren: Zaterdag: Zandvoort-HBS 1-0; Metropolitan Police-Suffolk Exiles 3-1; Ant werp HC-Zandvoort 0-1; Antwerp HC- Upward 2-2; Upward-HBS 0-2. Zondag: Metropolitan Pólice-HBS 0-0; Upwarcl- Zandvoort 1-2; Suffolk-HBS 1-1; Suffolk- Antwerp HC 2-2; Metropolitan-Antwerp HC 1-1; Maandag: Metropolitan-Upward 2-0; Antwerp HC-HBS 2-2; Suffolk-Up ward 2-1; Suffolk-Zandvoort 3-1; Metro- politan-Zandvoort 1-0. Metropolitan Police 5 3 2 0 8 72 Suffolk Exiles HC.. 5 2 2 1 6 9—8 Zandvoort 5 3 0 2 6 55 HBS 5 1 3 1 5 5—4 Antwerp HC 5 0 4 1 4 7—8 Upward 5 0 1 4 1 4—10 Dames: Zaterdag: Upward-HBS 12* Antwerp HC—Rood Wit 40; Zondag. Antwerp HC—HBS 0-0; Upward-Rood Wit 2-2; Maandag: Rood Wit-HBS 1-2; Antwerp HC-Upward 2-1. Antwerp 3 2 1 '•0 5 61 HBS 3 2 1 0 5 4—2 Upward 3 0 '1 2 1 46 Rood Wit 3 0 1 2 1 3—8 Zondag is in hotel „Duin en Daal" een geslaagde feestavond voor de speelsters en. spelers gehouden. Paardensport Draverijen op Mereveld De uitslagen van de Maandag gehouden draverijen op Mereveld te Utrecht luiden: De Locomotief-prijs, afstand 2000 m. voor amateur rijders voor paarden, die f 1000 doch nog geen f 6000 hebben gewon nen: 1 Koerier (R. Bosma) tijd 3.00 kmtijd 1.30, 2 Laetare A (G. J. Venneman) tijd 3.00.8 kmtijd 1.30.4; 3 Lord Gregor (G. v. d. Wal) tijd 3.06 kmtijd 1.33. Totalisator: winnend: 7.60; plaats 2.40, 1.50, 1.80. Paas-prijs. Afstand 1780 m, hengsten en ruins die nog geen f 400 hebben gewon nen: 1 Meerkoet S (B. U. de Jong). Tijd 2.37.8 kmtijd 1.29.7; 2 Larus S (P. J. Rui ter) tijd 2.38 kmtijd 1.29.8; 3 Judge Scott jr. (W. Leeuwenkamp) tijd 2.40.8 kmtijd 1.30.3. Totalisator: winnend: 3.20; plaats: 1.60, 2.10, 1.80. Utrecht-prijs. Afstand 1780 m. voor merriën, die nog geen f 400 hebben ge wonnen: 1 Miss Axworthy (J. Wagenaar) tijd 2.45.2 kmtijd 1.34.9; 2. Nikosa (W. H. Geersen) tijd 2.48.2 kmtijd 1.36.7; 3: Lente bloempje B (T. Groen) tijd 2.52 kmtijd 1.36.6, totalisator: winnend: 7.90 (stal met Margretha Hanover); plaats 1.90, 1.30, 2.00. Voorjaars-prijs. Afstand 1780 m voor paarden, die f 400 doch nog geen f 1500 hebben gewonnen. 1. Mountaineer (W. Geersen) tijd 2.35 kmtijd 1.28.1; 2. Mon Dragon (W. Leeuwenkamp) tijd 2.34 km tijd 1.28.1; 3 Miss A (J. Wagenaar) tijd 2.40.7 kmtijd 1.29.3; totalisator: winnend: 1.80 (stal met Lancier) plaats 1.20, 1.40, 1.20. Mereveld-prijs. Afstand 2040 m. voor paarden, die f 1500 doch nog geen f 4000 hebben' gewonnen. 1. Luxor (H. Geersen) tijd 3.06.3 kmtijd 1.30.5, 2 Marie V. en King Spencer (D. Willemstein) tijd 3.14.7 kmtijd 1.35.5; 3 Lady Zora (J. Wagenaar) tijd 3.16 kmtijd 1.35.1; totalisator: winnend 1.40; plaats T.40, 1.60, 2.90. „Trocadero" D.H.-prijs. Afstand 2040 m voor paarden die f 4000 dooh nog geen f 10.000 hebben gewonnen. 1 Joe Axkit (A. Bosveld) tijd 3.00.8 kmtijd 1.28.6; 2 Louis Axkit (W. H. Geersen) tijd 3.01.5 kmtijd 1.28.2, 3. Jopie the Saint (A. T. v. d. Veen) tijd 3.02.4 kmtijd 1.28.5; totalisator: winnend; 6.20; plaats: 1.10, 1.10, 1.10. De A.T.O.-prijs. Afstand 206Ó m. inter nationaal voor paarden, die f 10.000 of meer hebben gewonnen. 1 Intrepid (S. J. van Leeuwen) tijd 2.56 kmtijd 1.27.1. 2: Heny's Gold (P. Smit) tijd 2.56.4 kmtijd 1.27.3; 3 Gratie Hanover (D. Leeuwen kamp) tijd 2.56.8 kmtijd 1.25.9. Totalisator: winnend: 5.10; plaats: 1.80, 1.70, 2.60. To taalomzet f 61.728. Wandelsport Bloembollentocht onder ideale omstandigheden Tweede Paasdag is voor de wandelsport weer een hoogtijdag geweest. Ruim 8300 tip pelaars hebben de twee wandeltochten, de bloembollentochten te Hilleg'om en Victoria- tocht te Dordrecht uitgelopen. De bloembol lentocht te Hillegom is een waar succes geworden. Reeds van 9 uur af stroomden de wandelaars het H.O.B.A.H.O.-gebouw binnen om van daar hun wandeling door de prach tige bollenvelden te beginnen. Alles werkte mede om deze dag te doen slagen, ook het prachtige weer en de bollenvelden in hun bonte kleuren. Behalve de narcissen en hyacinten waren er ook reeds vele tulpen in bloei. Het drukke verkeer op de smalle wegen geraakte wel eens in de knoop doch dit werd spoedig weer geregeld. De wan delaars uit alle delen van het land afkomstig, vormden door hun manier van wandelen als mede door him praetische en vlotte kleding een mooie propaganda voor hun sport. Reeds om twee uur kwamen de eerste wandelaars binnen. Zij waren vol lof over het prachtige parcours en de goede organisatie, tot zes uur kwamen de groepen en individuelen binnen, velen rood en bruin verbrand door de zon. Om zes uur maakte het jurylid de heer H. H. Winters de uitslag bekend van de extra prijzen welke bestemd waren voor die ver enigingen welke gedurende de wandeling de beste algemene indruk hadden gemaakt. De uitslag was: 25 km. senioren: 1. Favo- rita uit Kampen; 2. W.H.V. te Utrecht en 3. W. S. V. Kievit uit Breda. 15 km. senioren: 1. V.E.N.K. te Utrech; 2. Vlug en Vaardig uit Purmerend en 3. Tot Ons Genoegen uit Leerdam. 15 km. junioren: 1. Riouw te Amsterdam; 2. Don Bosco te Schiedam; 3. Irene te Velp. Denkt om de sinaasappel-bonnen! Er is in Haarlem nog slechts 1/4 van de sinaasappelen-bonnen ingeleverd. Heden was de laatste dag. Om evenwel aan de nalatigen tegemoet te komen, is de termijn één dag verlengd. In Haarlem kunnen dus morgen de bon nen voor het laatst bij de kleinhandel wor* den ingeleverd»

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6