Eleonora Duse, beroemde vertolkster der romantische li efdestragedies DAjCO film Metaalverwerkende industrie te Heemstede door brand vernield Kort en BondigO DONDERDAG 21 APRIL 1949 3 Een kwart eeuw geleden stierf: Vandaag is het een kwart eeuw geleden, 'dat in de Amerikaanse industriestad Pitts burgh de vrouw met de mooiste handen van de wereld geestelijk zowel als lichame lijk uitgeput overleed: de toen 65-jarige sublieme actrice Eleonora Duse. Haar stof- j£lijk overschot werd per oorlogsbodem naar haar geboorteland Italië overgebracht, waar men haar onder overweldigende publieke belangstelling in haar woonplaats Asolo ter aarde bestelde. Zij speelde als laatste rol dezelfde waarmee zij in 1909 haar eigenlijke loopbaan in Europa had be sloten, te weten die van Ellida in „De vrouw van de zee" door Henrik Ibsen, welke zij beter vertolkte dan welke kunst zuster dan ook. Zij was een tijdgenote van de brillante Sarah Bernhardt, doch had een vrijwel tegenovergestelde opvatting van haar werk. Haar spel was dermate vergeestelijkt en zij doorleefde iedere i^ol telkens opnieuw zo intens, dat een beniamd criticus eens schreef: haar gezicht is de spiegel van haar ziel. Naar de mening van velen overtrof zij als Marguérite Gauthier haar rivale, voor wie zij altijd de warmste bewondering koes terde, ondanks de bij herhaling van haar ondervonden smadelijke bejegingen. Met 0e elegantie, waartoe de Franse rede in staat is, oordeelde een Parijse toneelrecen sent: „La divine Sarah est inimitable, mais la Duse est incomparable!" Andere ver maarde rollen van haar waren onder zeer veel meer: „Théodora" en „Fédora" van Sardou, la Santuzza in „Cavalleria Rus- ticana" en „De herbergierster" van Goldoni. Tragédienne bij uitstele, verwierf zij de bij- tiaam: Notre Dame de la douleur. Eleonora Duse was geen schoonheid in de gewone zin van het woord. Als kind vond men haar, een hongerig zigeunerjong, zelfs lelijk en spichtig. "Wat haar gelaat aan regelmatige vormen ontbeerde, aldus haar biograaf Rheinhardt, werd rijkelijk vergoed door de wonderbaarlijke expressie van haar bewegelijke trekken. En ~Shaw, die haar tienmaal hoger schatte dan Sara Bernhardt, oordeelde in een van zijn beschouwingen: Duse behoeft slechts vijf minuten op het toneel te staan om de schoonste vrouw ter wereld'twintig jaar vooruit te zijn. Achter 0e kleinste trek van iedere uitbeelding staat een zuiver menselijke idee. Het leven heeft haar met zware beproe vingen overladen, doch men krijgt uit wat Omtrent haar lotgevallen her en der staat aangetekend en vooral uit haar in ver heven bewoordingen gevoerde correspon dentie wel de indruk dat zij haar smart Verdi's Traviata door j,DeNeder!andscheOpera" Niet de toneelhandeling, maar wel de psychologisch verantwoorde typering van de ten tonele gevoerde personen is het hoofdkenmerk geworden van Verdi's opera „La Traviata". Voor de spanning der con crete gebeurtenissen trad die van de inner lijke conflicten en van de wisselwerking tussen de verschillende karakters in de plaats. Alleen een geniaal dramaturg als Guiseppe Verdi met een rijke muzikale fantasie kan het wagen een dergelijke reeks van psychische reacties in een opera samen te vatten zonder dat de dramatische span ning aan intensiteit inboet. Al staat soms de uiterlijke actie vrijwel stil bij het zin gen van een aria, de ontwikkeling naar een hoogtepunt van sterke -geladenheid gaat met onweerstaanbare kracht door. De mu ziek is hierbij niet een afzonderlijk ele ment, maar vormt een onverbreekbare een heid met het woord en de sfeer van de opera en zij dient daarom bij een opvoering alle aandacht te krijgen. In dit opzicht werd aan de opvoering van „La Traviata", die gisteravond voor de leden van de vereniging „Geloof en Weten schap" in de Haarlemse Stadsschouwburg werd gegeven, zeker niet te kort gedaan. Een overvloed van muzikale schoonheid werd geschonken, zowel vocaal als instru mentaal, met aangrijpende dramatische kracht. Men had de opvoering in handen gegeven van het gezelschap „De Nederlandsche Opera", van welk ensemble de zangeres Louise de Vries een in alle opzichten voor treffelijke creatie gaf van de hoofdfiguur Violetta Valéry. Het tot uitdrukking bren gen van de geestelijke sublimering van dit aanvankelijk frivole type was bewonde renswaardig. En 'voorts bracht Louise de Vries het auditorium in verrukking met haar prachtige zang. Vrijwel op gelijk niveau was het spel en het zingen van Chris Scheffer in zijn rol van Alfredo Germont. C-erard Holthaus als Alfredo's vader Giorgio Germont heeft eveneens veel in druk kunnen maken, vooral met zijn aan deel in het tweede bedrijf. Kleinere 'rollen werden vervuld door Jo v. d. Meent (Flora Bervoïs>, Berthe Lowey (Annina), Chris Taverne (Gastone), Jos. Burcksen (Don- phol), Frits Bos (d'Obigny), Henk Ange- nent (Dokter Grenvil), L. Spaans en Gerard v. Vliet. Zij handhaafden de eenheid van deze opvoering. Vermelding verdient eveneens het op treden van het koor, dat volkomen voor zijn taak berekend was al kwam het op het kleine toneel wel eens in de verdrukking. Otto Glastra van Loon leidde al? dirigent deze opvoering. Hij bracht over het alge meen een goed contact tot stand tussen het bekwame orkest en de spelers op het toneel, die aan het slot van de avond zeer lang durig werden toegejuicht. De dirigent werd terecht in het grote»succes betrokken. P. ZWAANSWIJK voedde. In een brief aan haar vriendin Matilde Serao schreef zij, nadat enkele couranten zich et; over verwonderd hadden dat zij kort na elkaar de zo geheel verschil lende karakters van Wassieliesa uit „Nacht- asyl" van Maxim Gorki en Monna Vanna van Maeterlinck kon spelen: „Maar weet men dan niet dat er duizend vrouwen in mij leven en dat ieder van haar mij op haar beurt doet lijden?" De meeste ellende beleefde zij van haar hartverterende liefde voor het schijngenie Gabi'ielle d'Annunzio, die na de breuk met Duse doorging met het schrijven van tra gedies, nu voor Sarah Bernhardt, dan voor de beroemde Irma Gramatica en voor de beeldschone Ida Rubinstein. Deze omgang werd in zekere zin voor haar carrière nood lottig. Franz Blei ontmoette het paar eens in een herberg te Brescia, waar de actrice in een vlaag van woede een bord stuk sloeg op de kale schedel van de dichter. Het doet na het lezen van de in extatische toon ge stelde beschrijvingen van haar leven enigs zins deugd te vernemen, dat deze elegische vrouw daarbij scheldwoorden uitkraamde als een viswijf. Nog geen vijf minuten latei- volgde er een verzoening en tekende een glimlach èen regenboog op haar tragisch gelaat. La Duse was echt, wat men noemt, een theaterdochter. Zij werd geboren in een trein tussen Venetië en Vigevano. Haar Vader Alessandro was een reizend acteur, haar grootvader Luigi een zeer geziene vernieuwer van de commedia delharle. Als kind van nog geen vijf debuteerde zij als Cosette in „De Ellendigen" van Victor Hugo en op veertienjarige leeftijd even oud als de heldin speelde zij de hoofdrol in „Romeo en Julia" in Verona, de werke lijke plaats van handeling. Haar impresario Schürmann deelt in zijn herinneringen mecle dat zij dikwijls, ook ten koste van grote geldelijke offers, wei gerde op te treden als zij zich ook maar enigszins onzeker gevoelde. Nooit zwichtte zij voor het argument dat de zaal uitver kocht was. „Als er zoveel mensen zijn ge komen om mij te zien spelen, mag ik ze niet teleurstellen met een onvoldoende voorstelling." Zij verbood zelfs staatshoof den en leden van koninklijke families de toegang tot haar kleedkamer met het mo tief: „In de schouwburg hoor ik alleen aan mijn kunst toe". DAVID KONING De aangewezen film voor' uw vacantiefoto's en allerlei andere opnamen. Vraagt uw fotohandelaar Z O i'in I 0ok in tropenverpakking li verkrijgbaar. ).a X 11 J l.So 1 Nederlandsche Fotografische Industrie N.V., Soest Voorjaarsconcerf van „Caecilia" Het Koninklijk Mannenkoor Caecilia is tot een massaal ensemble aangegroeid, dat verleidt om er nu ook weer eens geweldige dingen mee te doen, die de oude tijd in herinnering kan roepen van de hardnek kige zangwedstrijden, waarbij het niet ging om een eerste prijs met een bepaald aantal punten, maar om de eerste prijs, om de absolute voorrang. En zo gebeurde het ditmaal, dat de dirigent Nico Hooger- werf, als een veldheer zijn manschappen monsterend en deze in staat achtend om het geduchte bravourwerk „Le Chant des Matelots" van J. Th. Radoux naar be horen te vertolken, er op het vborjaarscon cert in Haarlem zijn slag mee thuis haalde. Het geldt hier een stuk dat kenmerkend is^voor een genre, dat aan zijn overdrijvingen in het zoeken naar effect bezweken is. Er is terecht veel op afgegeven en het heeft het mannenkoorgenre bij velen in discrediet gebracht. Maar de koorzan gers zullen er in de regel niet. veel kwaads- van willen horen. Nu veel kwaads zal ik er ook niet van zeggen, want, afgezien van de „excessen" die ik tot de artistieke gru welen reken, zit er in het koorwerk van Radoux muziek van opmerkelijke waarde, die de hand van een vaardig vakman en van een bezield kunstenaar verraadt. Ik zeg niet te veel, wanneer ik aldus „Le Chant des Matelots" ook het muzikale hoogtepunt van het koorprogramma van deze avond noem, niettegenstaande de din gen er in die tegenstaan. De enorme eisen die het stelt kwam het koor onder de kundige leiding van Hooger- werf vrij goed te boven. Dat wil niet zeggen, dat het klankevenwicht helemaal gaaf was of dat alle beoogde effecten en koortrucjes raak uitvielen. Laat dit voor behouden zijn aan een volgende uitvoering. En dan zou het mij niets verwonderen, dat de Caecilianen met dit parade-paard nog eens ten strijde togen, en wel met ver zekerd succes! Over de rest van het koorprogramma (waaronder „Wildzang" van Hoogerwerf) valt betrekkelijk weinig te zeggen. Er werd meestal toonvast gezongen en in de korte nummers van de eerste beurt was vooral mooie koorklank te beluisteren. De medewerking van de harpiste Rosa Spier,, de jonge tenor Henk Meyer en de pianiste Corry Koppen verleende veel glans aan de concertavond. Men hoorde harp spel zoals men het niet delicater of virtuo- ser kan wensen; en de warme en lenige tenorstem van Henk Meyer, alsook zijn smaakvolle voordracht van Engelse, Franse en Nederlandse liederen maakten zijn optreden tot een groot succes. Dit dankte het mede aan de voortreffelijke be geleidingen van Corry Koppen. JOS. DE KLERK ONDERWIJZERS ACHTER HET LEER Woensdag speelden de Haarlemse onder wijzers op het terrein aan de Donkerelaan een voetbalwedstrijd tegen hun Bloemen- daalse collega's, die zij met 7-6 verloren. Aanstaande Maandag vindt de revanche plaats om half drie op het terrein aan de Kleverlaan, Niets is heter, duurt zo lang, als BAKKER's R. D..behang Vanaf 60 cent per rol Desgew. vakkundige behangers beschikbaar. Gen. Cronjésiraat 135 - Telefoon 11657 (Adv.) Agemda voor Haarlem DONDERDAG 21 APRIL City: „Tarzan in New York", alle leeft., 2.15, 4.30. 7.00 en 9.15 uur. Spaarae: „De_ dui vels van het wilde westen", 14 j., 2.30, 6.50 en 9.15 uur. Frans Hals: „Per luchtpost". 14 j., 2.30. 7.00 en 9.15 u. Rembrandt: „Drie onder nemende meisjes", alle leeft., 2.00, 4.15. 7.00 en 9.15 uur. Palace: „Met twee Jantjes op staD", 14 j.. 2.00, 4.15. 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Sneeuwwitje en de zeven dwergen", alle leeft.. 2.00 en 4.15 uur. „De prins en de piraat", 18 j., 7.00 en 9.15 uur. VRIJDAG 22 APRIL Stadsschouwburg: Ballet Tilly Sylon, 8 u. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. Costuumshow in het Frans Halsmuseum Op Zaterdag 23 April zal onder auspiciën van de Stichting „Haarlems Bloei" weer een costuum-show worden gehouden door de heer Cruys Voorbergh in de Renaissance-zaal van het Frans Hals Museum. De heer Voorbergh zal een aantal antieke costuums uit zijn verzameling tonen en daar bij een toelichting geven. Reeds enige malen heeft de heer Voorbergh stukken uit zijn collectie in Haarlem laten bewonderen, vooral de boeiende wijze, waar op de heer Voorbergh over deze pronkjuwe len weet te verhalen, maakt deze shows zeer aantrekkelijk. Gezien het .verwachte grote bezoek van vreemdelingen aan Haarlem gedurende het komende week-end. wordt gehoopt dat velen hunner op deze prettige wijze kennis komen maken met oud-Hollandse klederdrachten. Mocht een groot aantal buitenlanders inderdaad van deze gelegenheid gebruik ma ken. dan zal de heer Voorbergh ook een Engelse en een Franse uitleg in zijn causerie verwerken. /Zonsopgang" De meeste amateurgezeischappen, die doorgaans niet verder kijken dan een populaire fondscatalogus dik is, hebben de grootste moeite om telkens weer aan een bruikbaar stuk te komen. Maar gisteravond trad het Haarlemse „Rokato" toch wel met een zeer merkwaardig product voor het voetlicht, te weten: „Zonsopgang" door een zekere Johan van Eekelen, naar de vorm een soort zedepreek in drie bedrijven. Ter karakterisering van de inhoud schieten alle termen tekort. Het gaat over een halsstarrig meubel fabrikant, die zijn tienjarige zoon naar een strenge kostschool verbant, omdat deze in een onbewaakt ogenblik een gouden pen, die hij op tafel vond, mee naar zijn kamer nam om een tekening af te maken, daar de punt van zijn potlood was gebroken. De vader beschouwt dit als diefstal gepaard met levenslang eerverlies en rammelt het kind met een zweep op het blote lichaam. Als hij hem dan na vijftien jaar (nota bene) eindelijk voor het eerst weer in zijn huis ontvangt, blijkt de jongen te zijn opge groeid tot een edelmoedig uitvinder, aan wie men de directie van een concurrerende onderneming heeft aangeboden. Deze wei gert echter de positie te aanvaarden, om dat de gehechtheid aan de eigen haard het na een melodramatische beproeving wint van zijn nogal vage andere gevoelens. On nodig te zeggen dat een plotseling ontlui kende liefde een rol in deze volkomen onaanvaardbare verhoudingen speelt. De genoemde auteur (een veel te mooi woord) kan ten eerste geen toneelstuk be denken, ten tweede absoluut geen dialogen schrijven en ten derde het voor één en het ander doorgaande niet plausibel voorstellen. Alleen reeds de gewrongen constructie van zijn zinnen en de onbedaarlijke lengte van zijn tirades, welke doen denken aan de stichtelijke lectuur uit de tijd dat groot moeder jong was, maakte het voor de sym pathie-verwekkende en zeker niet onbe dreven spelers in ieder opzicht onmogelijk er iets van terecht te brengen dat toneel mocht heten. Het bestuur heeft een wisselbeker beschikbaar gesteld voor de acteur of ac trice, die naar de per stembiljet tot uitdruk king gebrachte mening van de donateurs de beste prestaties levert. De uitslag van deze eerste ronde zal mij benieuwen. Het is te hopen dat Rokato bij de vol gende voorstelling, die op 1 Juni zal plaats hebben, een stuk presenteert met rijkere speelkansen. Vooral de heien C. A. Bouw meester, Joop Warmerdam en Anton Jan sen kunnen stellig meer dan slecht proza voordragen. DAVID KONING De Vrouwenbond N.V.V. afd. Haarlem houdt op Maandag 25 April een filmavond in de bovenzaal van het ..Concertgebouw". Ver toond zal worden de film „Wit Wint". MISLUKKING TE BATAVIA? Nederlands „working paper" stelt voorwaarden Dr. van Roijen heeft in een uitvoerig en gedetailleerd „working paper" tijdens de voor-conferentie te Batavia als het Neder landse standpunt geopenbaard, dat de Nederlandse regering instemt met een her stel van de republiek te Djokja, voorop gesteld dat de republiek een order „staakt het vuren" uitvaardigt en deelneemt aan de_ Haagse Ronde Tafelconferentie. Waar-" nemers te Batavia zien dit als een climax in de besprekingen en tevens als de moge lijke mislukking ervan: het republikeinse standpunt is, dat eerst de republiek te Djokja moet worden hersteld en dat daarna deelneming aan de Haagse conferentie zal worden overwogen. De republikeinse dele gatie heeft bij monde van Roem verklaard dat zij, alvorens te antwoorden, het Neder landse „working paper" zorgvuldig wil be studeren. Men verwacht dat de volgende bijeenkomst, die misschien Zaterdag of anders volgende week zal plaats hebben, tevens de laatste bijeenkomst zal zijn. (United Press) Aan de activiteit van de Heemsteease brandweer is het te danken, dat een felle brand, welke Woensdagmiddag om 3 uur woedde in de metaalverwerkende industrie van de firma Van der Kwaak aan de Ble- kersvaartweg beperkt is gebleven tot dit bedrijf. De voor de uitgebrande werkplaats gelegen drie panden hepen wel water schade op, doch bleven door het snelle in grijpen der brandweerlieden behouden. Personeel van de firma ontdekte de brand en enkele leden haalden nog wat Dezer dagen vonden besprekingen plaats tussen de drie militaire gouverneurs van de Westelijke bezett'mgs-zönes en veertien afgevaardigden van de Duitse parlementaire raad ever het bezettingsstatuut. De militaire gouverneurs en hun raadsmannen tijdens de conferentiev.l.n.r. de heer Seydoux. politiek adviseur van generaal König, generaal König (Frankrijk), generaal Clay (V.S.), generaal Robertson (Engeland) en de politieke adviseur van generaal ClayJames Riddlebergcr. De Heemsteedse brandweer bedwong een felle brand in een metaalverwerkende in dustrie aan de Blekersvaartweg. brandbaar materiaal uit de werkplaats. Het brandde echter spoedig zeer fel en het duurde niet lang, of de vlammen sloegen uit het dak. Op het alarm van een grote brand rukte de brandweer met volledig materiaal uit en legde elf slangen uit. Zij kon de vuurhaard gemakkelijk bereiken aan de zijde van de Kerklaan en ook aan de Blekersvaartweg werd het vuur beste den. Het duurde niet lang of de vlammen verminderden en na korte tijd was de brandweer het vuur meester. Door de aan wezigheid van een groot aantal brandbare artikelen vroeg het nablussingswerk nog enige tijd. Het bedrijf achter de drie percelen, waar van één van de firma Van der Kwaak, brandde geheel uit. Toen de brandweer haar werk begon brandde het zo fel. dat gevaar voor uitbreiding naar deze panden niet denkbeeldig was. Voor de zekerheid werd huisraad naar buiten gebracht. De waterschade aan de achterzijde is groot. Naar de oorzaak van de brand wordt een onderzoek ingesteld. Verzekering dekt de schade. Voorlopig is het bedrijf niet te ge bruiken. Bloemendaalse Reddingsbrigade Voor het Eenheidsdiploma van het Oranje Kruis slaagden de dames E. A. van Donke laarBoots, M. HeitlagerRami. M. C. Lex, A. G. Polak en K. Th. H. Veldhuis en de heren J. F. C. Baarslag. C. Heitlager. A. J. Kroon, C. J. van Oorschot en H. van Oor schot. Voor het aanvangsdiploma slaagden de dames C. L. Baggerman, A. Hendriks—Groen. E. A. van Leeuwen. M. Postema en E. J. Tames en de heren J. Booms, A. Ham, B, J. Keppler en D. de Lange. De technische examens zwemmend redden worden a.s. Zondagmorgen afgenomen. Hyacinfenkwekers willen feeltregeling Niet accoord met regerings beleid De minister van Landbouw heeft on langs, vrijwel geheel onverwacht, de teelt van hyacinten vrijgegeven en deze als het ware losgemaakt uit de teeltregeling voor bloembollen. Deze maatregel kan worden beschouwd als een eerste stap op weg naar een ge heel vrije teelt, hoewel het naar alle waar schijnlijkheid wel even zal duren voor het zover is en de teeltregeling voor narcis sen en tulpen zal vrij zeker nog wel enige tijd gehandhaafd blijven. De hyacintenkwekers zijn het met deze maatregel van de minister allesbehalve eens. Dit bleek wel tijdens een vergadering welke Woensdagmiddag in „Flora" te Hil- legom, onder voorzitterschap van de heer W. M. Driehuizen, werd gehouden en waar ook de voorzitter der Algemene Vereniging van Bloembollencultuur, jhr. mr. dr. O. van Nispen tot Pannerden en dr. C. J. Briejèr, directeur van de Plantenziekten- kundige Dienst, tegenwoordig waren. Het bestuur van de Vereniging „De Hya cinth" wenste opnieuw een regeling op basis van de teeltvergunningen 1947-1948 of. voorzover men daarover niet beschikte, op basis van het beteelde areaal 1948-1949. Het spreekt vanzelf, dat de verwoede anti- saneerders hiertegen luid hun stem verhieven, maar ook onder de voorstanders van een regeling waren de meningen ver deeld. Aangezien men niet tot eenheid kon komen herleidde het bestuur de zaak tot de principiële kwestie: voor of tegen teeltregeling, zodat men zich dan later over de technische détails kon beraden. Een grote meerderheid (157 tegen 44 stemmen) sprak zich uit voor wederinvoe ring van de teeltregeling. De grote vraag is nu natuurlijk, of de minister zich van deze uitspraak iets zal aantrekken. Totnogtoe heeft de minister zich kenne lijk laten leiden door de conclusies van de Commissie ter bestudering van de Moei lijkheden op Bloembollengebïed, die in Maart 1948 rapport heeft uitgebracht; een commissie die geheel bestond uit ambte naren en waarin niet één kweker of ex porteur zitting had. Het is deze commissie die tot de slotsom is gekomen, dat tot afschaffing van de maatregelen voor hyacinten kon worden overgegaan. De hyacintenteelt, zo rede neerde zij, wordt in het algemeen beoefend door de financieel sterkste bedrijven uit het bloembollenvak, die in staat geacht kunnen worden zekere risico's te dragen. Voorts vertrouwde men er op, dat de hya cintenkwekers zelf hun gezond verstand zouden laten spreken en de vrijheid niet in ongebondenheid zouden doen ontaarden. Hieraan heeft de minister in zijn beslissing nog eens in 't bijzonder uiting gegeven. Het evenwicht in de teelt en de afzet van hyacinten kan echter gemakkelijk ver loren gaan. De situatie is toch zo, dat een bepaald aantal hyacinten-bollen, door het zogenaamde „hollen" of „snijden", voor plantgoed wordt bestemd. Wanneer men nu jaarlijks ongeveer 5% hiervoor reser veert, heeft men voldoende plantgoed om het huidige areaal te handhaven. De hya cintenkwekers echter vrezen dat, nu de teelt is vrijgegeven, straks de markt zal worden overstroomd met ruïneuze gevol gen voor kweker zowel als exporteur. Het hotel van de toekomst Volgens een artikel in het Kiplinger Magazine, een te Washington verschijnend tijdschrift, is men in Amerikaanse hótel- kringen van mening dat er een groeiende voorkeur te constateren valt voor kleinere hotels. Vele hötel-eigenaars die door dit tijdschrift ondervraagd werden, hebben te kennen gegeven dat naar hun mening hotels met 1000 kamers thans uit den boze zijn geworden, aangezien de enorme ver- warmingsinstallaties, het onderhoud van de waterleidingen en het uitgebreide per soneel te kostbaar zijn. Het blad wees er op dat hotels met 200 of minder kamers naar verhouding de meest gunstige exploitatie-resultaten ople veren. Thans wordt reeds voorspeld dat hotels langs de grote verkeerswegen zullen wor den gebouwd op afstanden van 10 tot 15 km van de grote steden. Zakenlieden en toeristen die per auto reizen, zullen hier mede gebaat zijn, aangezien zij van de ver moeienissen van de dag zullen kunnen uit rusten zonder eerst genoodzaakt te worden zich door het drukke stadsverkeer neen te worstelen. Deze hotels aan de grote ver keerswegen. zogenaamde Motor Hotels, zullen 75 tot 100 kamers teller, en van dezelfde gerieven voorzien zijn als de ho tels in de steden. Er zijn thans 15.000 hotels in de Vere nigde Staten met in totaal 1.500.000 kamers, waarvan er gemiddeld 87% in gebruik zijn. Dit percentage is hoger dan dat van voor de oorlog, doch 3% lager dan in 1947 en zelfs 8% beneden het cijfer voor 1946. In tussen zijn de exploitatie-kosten evenwel gestegen. Teneinde meer bezoekers te trekken, zijn de hoteleigenaars overgegaan tot het mo- dernizeren van hun inrichtingen, en sinds 1946 hebben zij hiervoor reeds 2.000.000.000 dollar uitgegeven. Zij hebben de on productieve salons voor het publiek om gebouwd tot productieve bureaux, winkels, restaui-anis en bars. Verder zijn zij er toe overgegaan de keukens te mechaniseren. BINNENLAND Het Amsterdamse Bijzondere Hof heeft de 28-jarige G. J. K. uit Almelo wegens ver raad tot 6 jaar met aftrek veroordeeld. K. was ten laste gelegd, dat hij de Duitsers in December 1944 inlichtingen had verstrekt over een illegale groep, met wie hij zelf nauw had samengewerkt. Verscheidene ondergrondse werkers werden gearresteerd. "Belangrijk illegaal materiaal viel de Duitsers in handen. K. heeft steeds volgehouden on schuldig te zijn. Nabij de De Ruyterkade.te Amsterdam is uit het IJ het lichaam opgehaald van de 55-jarige schipper G. Bartels uit Rotterdam. B. die stuurman was op een vrachtboot „De Linge", is vermoedelijk twee weken geleden bij stormachtig weer te water geraakt en ver dronken. Dc 63-jarige molenbaas K. uit Dor drecht is op Schiphol gearresteerd wegens diefstal van uit de Nieuwe Waterweg opge baggerde goudstaven Toen indertijd 2ijn medeplichtigen in deze zaak werden ge arresteerd werkte hij in Noord-Afrika. Een gezelschap Engelse tuinders is in ons land aangekomen voor een verblijf van acht dagen. Men zal Boskoop, Aalsmeer, de bollenvelden, de Noord-Oostpolder en de fruitbomenkwekerijen in Zundert bezoeken. Prinses Wilhelmina heeft Woensdag in de Grote Kerk te Apeldoorn de bijeenkomst bijgewoond ter herdenking van de bevrijding van Apeldoorn. De, burgemeestérs van Apel doorn en Arnhem en de oud-hofpredikant ds. J. F. Berkel voerden het woord. Slechts enkele honderden mensen woonden'deze her denkingsdienst bij. In Ede zjjn Woensdag 180 ha. heide die door de strenge oorlogswinters, d.e schade door heidekevertjes toegebracht en door de droge zomer van 1947 in desolate toestand ver keerde. door Staatsbosbeheer afgebrand. Na korte tijd zal op deze zwartgeblakerde vlak te nieuwe en gezonde heide prijken, waarbij de as van de oude calluna de nieuwe tot voedingsbodem zal dienen. In Hedel (Gld.) is eo-n schoolgebouw waarin een Protestantse en een Rooms- Katholieke school waren gevestigd, totaal uitgebrand. De onlangs gerestaureerde kerk, die op 25 meter afstand staat, werd gespaard. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. HAARLEM EN OMGEVING De Ned. Christen-Vrouwenbond verga dert Maandag 25 April in het Wijkgebouw Ged. Oude Gracht 104. Lode van Gent spreekt over: „Met de camera dwars door Afrika's Wildernis", geïllustreerd met kleu- renprojecties. Door het dilettanten Operette Gezel schap „Diogé" zal op Donderdag 28 en Vrij dag 29 April worden opgevoerd de bekende opera-comique van Jacques Offenbach „De dochter van de Tambour-Majoor". De regie is in handen van de heer K. Baars. Het geheel staat onder leiding van Henk Steenkist. De Haarlemse Weer- en Sterrenkundige Kring houdt Donderdag 28 April een bijeen komst in het R.K. Lyceum aan de Zijlweg. waarin prof. dr. S. W. Visser van de Bilt zal spreken over „Weervoorspelling op lange termijn". Het tentoonstellingsschip van de Stich ting Nationale Koopvaardijweek 1948 komt naar Haaxlem. Het krijgt ligplaats in het Spaarne bij de Korte Veerstraat. De opening der tentoonstelling is Dinsdag 26 April om 14 uur: Ds. A. R. dc Jong zal op de acht Maan dagen van 230 Mei en 1327 Juni, als Goethe-herdenking, een Faust-cursus over Faust I en II geven in het O.R.G. centrum, Westerhoutpark la. Dc Vereniging van Vrijzinnig Hervorm den geeft Maandag 25 April in het gebouw Jaeobstraat 6 een voordrachtavond, welke gehouden wordt dooi- mevr. Rielc Bonset Horst. Het onderwerp is „Het minnedicht in de loop der eeuwen". Dit jaar zal de jaarlijkse driedaagse Conferentie der Stads Evangelisatie plaats hebben op 8, 9 en 10 Mei. Sprekers zijn ds. J. Monsma, ds. J. Segaar. evangelist. A. C. Amelrooy en W. F. Kloos. Medewerking ver lenen Flip Stoof en Adrie Pape (solo-zang), het gem. koor Eben-Haëzer en het muziek gezelschap Regoluto, Haarlem. Het aantal dokters Doordat enige correctieregels zijn blijven staan, is een passage in het artikel „Inte ressante cijfers" in een vorig nummer, on leesbaar geworden. Dit stukje over het aan tal dokters herhalen wij: De getalssterkte van het geneeskundig personeel in ons land steeg van 2332 in 1900 tot 4582 in 1930 en 6886 in 1942. Latere cijfers zijn niet bekend. J. II. W. SCIIOLTE IN DE BLOEMETJES Vanmorgen trof de heer J. H. W. Scholte, die gisteren door de Haarlemse gemeente raad tot directeur van het Haven- en Marktwezen werd benoemd, een met bloe men overladen havenkantoor aan. Namens de ambtenaren en de brugwachters sprak de heer F. Boone de nieuwe chef toe, waar bij hij de toenemende betekenis van beide diensten belichtte. Velen wipten even aan om de heer Scholte te complimenteren. Burgerlijke stand van Haarlem ONDERTROUWD 20 April. J. C. Snidgeest en A. E Opdam: J. E Lukkien en W. van Dijk: Z. B Odijk en C. J. Oldenburg: A. Baas en G. Brendel; K. H. Plasse en A. Boulonois; G J. ter Bruggen en M. J. Verbeek: W. de Wilde en E. We'oer; C Klomp en A. Sepers; A. J. F. Lammerse en M. J Kloosterman: W. Traksel en J. M. van der Ven; C. J. van Gel deren en J. M. Bianchi: G. Dijkstra en A. R. de Vries; T. Rose en R. Evelijn; H. Rompa en C. F. Bosman: H. W. de Vos en H. C. Ste- man; A. G. A. van der Reep en P. Versloot; H. M. Otter en J. H. Tichelaar; P. A. dé Jong en P. Cornet; J. W. Linnekamp en J. Hart man; J. P. Dijkzeul en J. W. Htilsebos; J. H. Beenders en M. A. Houtkamp; T. H. Goemans en H. C. Booms; J. P Vunderink en N. Krol; J. de Nobel en M. F. 2de Prez; C. Jansen en C. Calandt; F. Le Grand en W. M. Berkhout. GEHUWD: 20 April. J. H. van der Weide en A. M. E. Hoonhout; P. C. Sens en A. C. Sabelis; T. S. Dijt en M. C. van Zon; R. Otto en M. H. Proper; H. van Blokland en A. C. Out; J. M. de Haan en E. van Zanten; K. Timmerman en G. II. Stoltenborg; H. C. van Fraeijenhove en L. M. J. Michels; H. A. M. van der Weiden en I-I. A. Groenveld; T. J. A, Termets en E. M. Moeskops; C. D. Hoek stra op. F„ M. M. Koekmann: E. J. Haamans en W. J. Brouwers: J. M. A Melissen en M. T. van Schoot; K. Groot en C. E. Stijnman; G. Klooster en J. van Wijk; J. Bijlsma en R. Damstra; A. Bijster en M. E. Lucas; W. A. P. van der Pol en L. van Leeuwen. J. Trom melen en G. H. Korbeeck; A. W. van Tol en M. T. P. Westra; E. Voogt en W. Bosgraaf; A. Jansen en E. A. Cornelisse; H. N. L. Ste vens en W. van Hamburg; P. Blaauwbroek en A, Enderman; G. J. Floothuis cn E. C. van Poeteren. BEVALLEN van een zoon: 18 April, W. C. M. AllesJanssen Schmidt; T. C. M. van der MeePeters: J G KlasterKloet: 19 April, B. VoorderhaakDijkstra: L. TopBoerrig- ter; J. A BarendregtAnssems. 2 z.; J. H. van der KuijlTjallema; A. M. C. van de Kaa—Veldman; C. M. J. Mensink—Stapel; A. L. SchorfhaarSchild. BEVALLEN van een dochter: 17 April, W. A GrootBruggeman: 18 .April. J. j" Duin- ker—Plant; D. M. BlunkenRietkerk; 19 April. C. C. van Dijk—Zuurendonk; C. Broekhuizenvan Eijk; 20 April, W. A. vank HamThuis: P. M. van VughtBraspenning.- OVERLEDEN: 18 April, B. Kupex-us, 65 j. Westerhoutstraat.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 5