Gemeentelijk onderwijs met school voor moeilijke kinderen uitgebreid LINDBERGH TOURINGCARS Stormschool defileerde voor hel laatst door Bloemendaals dreven - Het huis aan de baai Amsterdamse Beurs DONDERDAG 21 APRIL 1949 HAARLEMS DAGBLAD 4 GEMEENTERAAD VAN HAARLEM Uitbreidingsplan Eindenhoat" vastgesteld Met algemene stemmen besloot de Haarlemse gemeenteraad gistermiddag tot de oprichting van een school voor moeilijk opvoedbare kinderen en de instelling van een schoolpsychologisch bureau, in de verwachting, dat de 95.100 gulden die de aanvaarding van dit voorstel aan kosten voor de gemeente met zich meebrengt, ruimschoots zullen worden gecompenseerd door het welzijn van die kinderen, die, indien deze maat regelen niet getroffen zouden zijn, in het maatschappelijk leven zouden mislukken en wellicht ten laste van de gemeenschap zouden komen. De heer Happé (Arb.), mejuffrouw Bolsius (K.V.P.) en mevrouw Van E c kTh iel (Arb.) gaven uiting aan hun waardering voor de voortvarendheid, waarmede het college deze zaak had aan gepakt en door vragen wethouder Geluk gelegenheid kreeg enkele facetten van het voorstel toe te lichten. We hoorden hoe nadat twee jaar ge leden reeds begonnen was met de speciale klassen voor de „reparabele" gevallen, die na observatie met een „gebruiksaanwijzing" naar hun 1 oorspronkelijke school werden teruggestuurd het advies van de be kende paedagoog prof. dr. M. J. Lange- veld tot de conclusie leidde, dat de scho len van de moeilijke gevallen verlost moes ten worden in het belang van de kinderen zelf, opdat aan deze de aandacht besteed zou kunnen worden, die hen toekomt. Vooral op de Jan Ligthartschool was het probleem urgent: veel a-sociale gevallen en slechts vier leerkrachten op zes leer jaren maakten speciale maatregelen nood zakelijk, zoals het nieuw benoemde school hoofd in een rapport had duidelijk ge maakt. De minister verzette zich echter tegen de aanstelling van twee voor hun taak berekende leerkrachten, omdat 150 scholen reeds een dergelijk verzoek hadden gedaan en een wetsontwerp op deze soort scholen betrekking hebbende, in voorbe reiding is. Wethouder Geluk sprak met grote waar dering over een pas afgestudeerde vrijwil lige kracht, waarover men in de afgelopen winter op de Jan Ligthartschool de be schikking had gehad. De lange lijst van moeilijke leerlingen, die op deze school was opgesteld, wilde echter niet zeggen, dat deze ook allen voor de nieuw te stichten school in aanmerking komen. Die zal trou wens klein moeteri beginnen (de opzet voorziet in vier groepen van leerlingen) omdat én het gebrek aan leerkrachten én aan ruimte de mogelijkheden zeer beper ken. Mejuffrouw Bolsius kreeg de toe zegging, dat het medische en paedagogische gedeelte gescheiden zullen worden, opdat het contact met de gezinnen door zo wéinig mogelijk personen wordt onderhouden. De „visiting teacher" zal wel degelijk met dè sfeer en de gezindte van de omgeving der kinderen rekening houden. De heer Happé werd gerustgesteld: de schoolpsychologische dienst zal voorlopig wel in het gebouw aan de Zijlstraat kun nen blijven, want dit zal voorshands toch niet gebruikt kunnen worden als uitbrei ding van de belendende bank, die er de eigenaresse van is. Stadsapotheek exit Bij het voorstel tot opheffing van de Stadsapotheek wei-den niet veel tranen ge plengd,- ook al had mejuffrouw Bolsius van een ingewijde de tip gekregen, dat de nieuwe Geneesmiddelenwet de ziekenhui zen wel eens dwingend zou kunnen voor schrijven er een eigen apotheek op na te houden. De heer Voogd (Arb.) vond dat evenwel geen reden het aannemen van dit voorstel te vertragen. Het personeel zou toch op wachtgeld komen en men moest dan maar even wachten met het van de hand doen van de inventaris. De heer Bakker (A.R.) gaf een uit eenzetting waarom het college van Re genten van het St. Elisabethsgasthuis er niets voor voelde de Stadsapotheek over te nemen, zoals sommige graag hadden ge zien: aan de receptuur werd vrijwel niets meer gedaan sinds de verpakte geneesmid delen in het groot werden ingekocht, waar door de vijf thans nog in dienst zijnde krachten onvoldoende emplooi vonden. Ook een grote inventaris was onnodig, in de toekomst zou men met een assistente en een beperkte outillage kunnen volstaan. Wethouder Noordhoff illustreerde dit betoog met een paar droevige cijfers: in 1939 werden nog 37.400 drankjes en poe ders bereid, in 1945 nog geen twintigdui zend; in 1939 werden 15.138 verpakte ge neesmiddelen afgeleverd, in 1945 nog slechts 4646. Doch de onkosten stegen van twaalf mille in het eerste tot zeventien mille in het laatsgenoemde jaar! öesconinqhsBRAetspit ye kinq's qRilL koRie leièseöw&RsstR&so; 24 bv. amsteRöam {eoven„'tswaRTeschaep 1687") tel. -19178 opening vrijö&q 29 &prii &.s. a ons„BRaetspit"is het„eeniQhe" 's-zonöAqs gesloten 9 zie ook onze Aövententie van qisteRen t swaRte schaep ao 1687 Feest op de Kruisweg en het Stationsplein Dezer dagen is opgericht de vereniging „Haarlems Entree", waarvan bewoners van het Stationsplein en de Kruisweg lid kun nen worden. De bedoeling is speciaal acties te voeren voor het publiek door winkeliers bij voorkomende gelegenheden. De verbetering van het wegdek op het Stationsplein en de Kruisweg was voor het nieuwe bestuur aanleiding Vrijdag een feestelijkheid te houden. De leden zijn uit genodigd des middags om vier uur de vlag gen uit te steken. Om zeven uur geeft de Postfanfare een concert op het Stations plein. Leden en genodigden komen in hötel „Royal" bijeen, waar de voorzitter van "Haarlems Entree" een korte toespraak houdt. Daarna begeeft men zich naar bui ten. Voorafgegaan door een versierde stoomwals en arbeiders van de wegenbouw wordt een wandeling gemaakt tot de Nieu we Gracht. Homerisch tukje g Waarom heeft de rechtbank onze vor- j I dering niet toegewezen?"wilde mevrouw Van Eek, die niet voor niets mr. voor c haar' naam heeft staan, over een onteige- ningsprocediire weten. „Een ordinaire j fout", legde mr. Schreurs uit. Het num- mer van het onderhavige perceel klopte ij 8 in de stukken niet met dat van het i-j kadaster. De Commissie heeft het niet s gemerkt, B. en W. niet, de raad evenmin, 8 Gedeputeerden lazen er ook overheen, 8 de Raad van State evenzo, de Kroon. allemaal Groten die een dutje deden. Alleen Vrouwe Justitia ontdekte de ver- j 8 gissing. „In hoger beroep maken we wel j 8 een kansje", troostte de wethouder. Maar mevrouw Van Eek was er toch niet j 8 helemaal gerust op en wilde liever de 8 gehele procedure van voren af aan be ft ginnen. 8 jrAllebei doen en kijken wie het eerst 8 aan komt", mompelde een sportieve P geest. Met het oog op de mededelingen van mej. Bolsius vond de wethouder het beter de opheffing „op een nader te bepalen datum" in plaats van op 1 Juli te laten ingaan, al geloofde hij niet bijster in dat dwingend voorschrijven" van een eigen apotheek voor de ziekenhuizen. Trouwens: „dwingen is er niet bij", zei hij tot de heer Van dePas (C.P.N.), die tot halsstarrige onwil van de dames en heren regenten had geconcludeerd. Hoewel zowel de heer Noordhoff als de heer Bakker ver zekerde, dat daar geen sprake van was, lie ten de communisten toch hun tegen-stem aantekenen. „Tegen!" „Tegen!" zeiden de communisten ook op het voorstel tot verhoging van het ver- pleegt'arief van het St. Elisabeths Gasthuis, hetgeen wethouder Noordhoff volko men onbegrijpelijk vond, omdat de ge meente nu reeds per dag vele guldens op de ziekenhuisverpleging toelegt en de zie kenfondsen over een stevige verevenings- kas beschikken om deze verhoging te kun nen dragen. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten zou dan ook wel wat verder willen gaan dan één gulden per dag meer. „Tegen", zeiden de heer Proper (C.P.N). en de zijnen ook op het voorstel tot verkoop van grond in het Zuiderhoutpark aan een gerepatrieerde weduwe, hoewel wethouder Angenent erop wees, dat dat hun giste ren afwezige fractiegenoot Mol er in de Commissie mee accoord was gegaan. De heer Proper bleef echter van oordeel, dat de tijd om villa's zelfs al hadden ze dan het formaat van een zomerhuisje te bouwen nog niet was gekomen. Tenslotte verzette de communistische fractie zich tegen de reeds bij de behande ling van de begroting uitvoerig besproken overdracht van bevoegdheden van de raad aan het College tot het doen aanleggen of verbeteren van wegen, waterleidingen, straten, pleinen, grachten, gebouwen en dergelijke, indien voor deze posten op de begroting reeds bedragen uitgetrokken zijn. De heer Albrecht (Arb.) stelde voor deze delegatie alleen voor het lopende jaar toe te staan, in afwachting van het rapport dat een commissie over deze materie zal uitbrengen. B. en W. namen dit amendement spoor slags over. De Automarkt De heer Spek (A.R.) met blijkbaar minder goede ervaringen met oude Fordjes dan de olieman van Louis Davids was verre van enthousiast over het plan weer een automarkt in te stellen, want hij herin nerde zich nog te goed het duistere voor oorlogse verleden van deze instelling en vond ook nu de praktijk nog niet daverend. Als het er dan al van komen moest, dan wilde hij alleen leden van erkende organi saties toelaten en een taxatie-certificaat over de aangeboden wagens verplicht stel len. Bovendien vreesde hij schade aan het onderwijs op de drie scholen aan het Leidse plein, waar al die oude beestjes naar harte lust zouden gaan proefdraaien. Wethouder Schreurs die van gan- Extra - koffie: „ZWARÏMERK" f 1 .1 0 per '/2 pond V^^i^|jLl ser harte een voorstel van de heer Prik-1 kei (Arb.) overnam om de markt op de Goede Vrijdag niet te laten doorgaan geloofde, dat er van een gecontroleerde markt nog wel iets te maken viel, waarbij hij meer van het toezicht door de markt meester en de politie verwachtte dan van uitsluiting der particulieren of van taxatie rapporten. „Gaat het niet, dan kunnen we de markt immers afschaffen." De H. O. V. impasse Wethouder Geluk deelde in antwoord op vragen van de heer Happé (Arb.) mede, dat B. en W. zich ernstig hebben be raden over de brief, waarin het bestuur van de H.O.V. zijn aftreden motiveert. Het College meent, dat in ieder geval voor komen moet worden, dat het orkest in moeilijkheden geraakt en heeft daarom verleden week op een bespreking met het bestuur dit verzocht de zaken voorlopig nog waar te nemen en de bestuursverkie zing uit te stellen om intussen met de ver tegenwoordigers der gemeente na te gaan op welke wijze de reorganisatie tot stand dient te komen. "De wethouder zei voorts, dat in de loop van het debat de waardering en het res pect, die het College het bestuur toedraagt voor de wijze, waarop het gedurende een lange reeks van jaren zijn beste krachten aan het orkest had gegeven, vaak gepaard met de aanvaarding van financiële lasten, onvoldoende tot uiting waren gekomen, ook al blijven de bezwaren tegen het beleid, zoals dat thans wordt gevoerd, bestaan. Het bestuur zou zich gisteravond over het antwoord op dit verzoek beraden. Commissies worden uitgebreid De burgemeester deelde in antwoord op vragen, naar wij vernamen van de heer Van Boekhoven (Arb.) mee, dat de Industrialisatiecommissie en de Commissie voor de Stadsontwikkeling zullen worden uitgebreid met vertegenwoordigers van de arbeiders, de eerste bovendien met een van de middenstand. Volgens mr. Cremers wa ren deze groepen aanvankelijk niet opge nomen omdat de Commissies toen een be perkter taak was toegedacht. Bij hamerslag of na korte discussie gingen er een paar kunstzaken door: de nieuwe bepalingen voor het beheer van het Frans Halsmuseum, de aanvaarding van een legaat van mejuffrouw J. Ganderhey- den,.de aanbieding van enkele boekwerken aan het British Museum en de aanvaarding van een doek van de Haarlemse schilder A. Miolée, dat door een comité ter gelegen heid van de zeventigste verjaardag van de kunstenaar werd aangeboden. Ten behoeve van de lichte industrie wer den enige leningen voor de bouw van werk plaatsen aan de Stephensonstraat verstrekt. Ter verfraaiing en vervolmaking van het toekomstige stadsgezicht zal tot onteige ningsprocedures worden overgegaan om gronden bij de Faradaystraat en bij de weg naar Schiphol, in bezit te krijgen en werd het uitbreidingsplan „Zuid-West" (Einden- hout) vastgesteld. De rechtspositie en de bezoldiging van het beroepspersoneel van de brandweer werden bij verordening geregeld, evenals de toekenning van een toeslag op de van gemeentewege verleende pensioenen. Personalia De heer J. H. W. Scholte werd tot direc teur van het Haven- en Marktwezen be noemd. Mejuffrouw E. J. A. Hooghoudt wordt tijdelijke lerares aan de Meisjes-H.B.S., de heren C. A. A. Bakker en J. Wagenaar tij delijke leraren aan de Handelsavondschool; de dames mej. J. E. A. Maazen, mej. M. M. Richard en mej. K. Witvoet worden onder wijzeres respectievelijk aan de Corn. Hout man-, Prinsen- en Jan Ligthartschool en mej. K. Bouman wordt aangesteld als leid ster bij het gemeentelijk Montessori-kleu- teronderwijs. die fas <7 s* a (Adv.) DE TIEN MEI-HERDENKING Baron de Vos van Steenwijk houdt herdenkingsrede Naar wij vernemen zal de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, tij dens de jaarlijkse plechtigheid van de Ne derlandse Vereniging van Ex-politieke Ge vangenen uit de bezettingstijd, die op 10 Mei op de Ere-begraafplaats te Overveen plaats heeft, de herdenkingsrede uitspreken. Het Koninklijk Mannenkoor „Caecilia", onder leiding van Nico Hoogerwerf en de Politiemuziekvereniging zullen aan de bij eenkomst medewerken. Op de herdenkingssamenkomst 's avonds in de Haarlemse Stadsschouwburg zal pater Gilles een kort woord spreken, mevrouw Rolien Numan declameren en de Koninklijke Mannenzangvereniging „Apol lo" onder leiding van Fred Roeske zingen. Mr. P. O. F. M. Cremers zal de deel nemers om half twaalf voor het vertrek van de stoet naar de Zeeweg, op het bor des van het stadhuis toespreken. Mef dagelijks naar DE BLOEMBOLLENVELDEN vertrek 10-30 en 14.30' uur f 2.50 DE BLOEIENDE BETUWE vertrek 8.15 uur ..-,f 8. ARNHEM en omgeving vertrek 8.15 uur f 7.50 ARNHEM, NIJMEGEN, BERG EN DAL vertrek 8.15 uur f 8. VELUWETOCHT - APELDOORN vertrek 8.15 uur f 7.50 en vele andere dagtochten. ZATERDAG 23 April speciale tocht naar het BLOEMENCORSO. Vertrek 10 uur. Terug 18 uur f 4. ZATERDAG 23 APRIL naar ROTTERDAM wedstrijd HOLLAND-FRANKRIJK, vertrek 13 uur f 3. ZATERDAG 30 APRIL speciale GOOITOUR vertrek 13.30 uur f 4.50 Vanaf 1 Mei a.s. dagtochten naar ANTWERPEN en BRUSSEL elke Zondag, Dinsdag en 'Donderdag vertrek 7.30 uur f 12.50 p. p. Woensdags en Zondags dagtocht naar VALKENBURG (Zuid-Limburg) vertrek 6.30 uur f 12.50 p. p. Plaatsbespreken bij Reisbureau Lindbergh Kleine Houtstraat 1 (t/o Anegang) Haarlem Telefoon 17229. Vraagt het Lindbergh reisprogramma voor binnen- en buitenlandse reizen LINDBERGH REIZEN BETERE REIZEN (Adv.) Eerste hulp aan de lopende band Een Haarlemmer kwam Woensdag in Bloemendaal met zijn bakfiets de Hoge Duin en Daalseweg in verboden richting afrijden. Als„lading" vervoerde hij zijn echtgenote. Toen hij voor een militaire vrachtauto moest uitwijken, sloeg de bak fiets als gevolg van de grote snelheid om en smakte de passagiere op straat. Er werd een dokter gewaarschuwd, die spoedig per auto arriveerde. Na een onderzoek advi seerde hij de vrouw naar het St. Elisa beths Gasthuis in Haarlem te laten over brengen. Nauwelijks was de dokter gereed of een achttien jarige Haarlemmer, die eveneens het verbod om de Hoge Duin en Daalseweg af te fietsen negeerde, botste in volle vaart tegen de doktersauto. De fiets van de jongeman werd vernield; hijzelf liep lichte kwetsuren op en is met een politie-auto naar huis gebracht. Dezelfde dokter werd korte tijd later naar de Brouwerskolkweg ontboden, waar een jongen uit Haarlem van zijn fiets was gevallen en een diepe vleeswond aan een zijner benen had gekregen. Nadat de dok ter de eerste hulp had verleend is de knaap met een ziekenauto naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo in Haarlem overge bracht. De dokter moest zich vervolgens bezig houden met twee knaapjes van respectie velijk drie en vier jaar, die een menings verschil op zodanige wijze met een schep je hadden beslecht, dat de vierjarige een gat in het hoofdje had. Ook deze gewonde is naar de Deo overgebracht. Nog kon de dokter niet vertrekken, want doordat de sturen van hun fietsen elkaar raakten, rolden twee jongens over de Brou werskolkweg. Een hunner liep daarbij ver moedelijk een hersenschudding op, zodat ook zijn overbrenging naar een ziekenhuis in Haarlem nodig werd geoordeeld. Afhalen distributiebescheiden Vrijdag 22 April zijn in Heemstede (kan toor Binnenweg) Ha tot en met Hi aan de beurt voor het afhalen van distributie bescheiden en in Ove'rveen en Bloemendaal (Hartenlustschool). A tót en met BI. Een foto van het défilé voor de autoriteiten voor het Bloemendaalse Raadhids. Vanmorgen om halfelf stonden de offi cieren, onderofficieren en manschappen van de Stormschool voor het laatst voor hun vertrek naar Roosendaal op het voorplein van „Wildhoef" in carré opgesteld. Generaal-majoor J. H. Jager, bevelheb ber in het eerste militaire gewest, inspec teerde de troepen en hield een toespraak waarin hij op het nut van de opleiding op de Stormschool wees en herinnerde aan de faam, die deze inrichting tot ver over de grenzen geniet, waarvan ook de bezoeken die vele buitenlandse militaire autoriteiten aan „Wildhoef" brachten, getuigenis afleg gen. De „Stormschool" is een paradepaardje van het Nederlandse leger, aldus spreker, en van grote betekenis voor de vorming van onderofficieren, die nu eenmaal de rugge- graat van de troep moeten vormen. Vervolgens vertolkte de Bloemendaalse loco-burgemeester, mr. F P. Th. Rohling, de spijt van het gemeentebestuur over het vertrek van de school-, die een jong en fris element was in een omgeving waar anders Geen ULO meer, maar weer MULO 3. en W. voldoen aan'de wens der ouders In de loop der jaren is gebleken, dat een onderwijsinrichting, aangeduid als „ULO- school", in de ogen van tal van ouders zij 't ten onrechte niet gelijkwaardig is te achten met de hun van ouds bekende „MULO-school" en dat zij daarom bij het kiezen van een school voor hun kinderen de voorkeur geven aan een, welke wordt aangeduid als „MULO-school". Daarom, zo hebben B. en W. van Haarlem overwogen, verdient het aanbeveling, het onderwijs, aan de gemeentelijke scholen voor ULO, evenals aan de meeste bijzondere scholen voor ULO geschiedt, te omschrijven als „MULO". Daarom zullen de „A. H. Ger- hardschool", de „Klaas de Vriesschoöl" en de „Th. M. Ketelaarschool" voortaan aan geduid worden als scholen voor MULO. LOODGIETER VIEL VAN EEN DAK. Een loodgieter uit Santpoort, die in dienst van een Haarlemse firma aan het werk was op een dakkapel van een villa aan de Militairenweg in Bloemendaal, ver loor zijn evenwicht en viel in de tuin. De man die vermoedelijk een lichte hersen schudding had opgelopen, is naar het zie kenhuis St. Joannes de Deo overgebracht. Successen van „saboteurs" ij Amerikaanse manoeuvres Leden van de Amerikaanse geheime dienst slaagden er tijdens de voorjaars manoeuvres der Amerikaanse bezettings troepen in Duitsland in, „sabotage" aan te richten, waardoor het depot van een Ame rikaans genie-corps te Schwetzingen „bui ten werking werd gesteld". De scheidsrechters bij deze oefeningen verklaarden dat vier van deze vermomde agenten er in slaagden, ongehinderd ver schillende sabotagedaden te bedrijven, waardoor onder meer „ontploffingen" wer den veroorzaakt in vertrekken met staf kaarten van het terrein, waar de oefenin gen worden gehouden. Voorts verklaarden de scheidsrechters dat de te Frankfort gevestigde fabriek voor het vervaardigen van verduurzaamde levensmiddelen „als gevolg van vijandelijke actie" was uitgeschakeld, waardoor de be- voorading der Amerikaanse troepen niet meer van Frankfort uit kon geschieden. bij FEUILLETON 20) door ANDREW MACKENZIE, vertaald uit het Engels. Je kunt er zeker van zijn, dat het huis onder bewaking staat sinds mijn bezoek. Als ik de gravin ondervraag, zal de af perser daar achter komen en zullen de dreigementen ophouden. Als ik me op de achtergrond houd, zal er vast en zeker nog een brief volgen. En dan bestaat er een kans, dat ik er achter kom. wie „Vernon" is en' hoe dat geld wordt overgedragen. Een schuifelend geluid in de gang deed Brannigan ophouden. De deur werd open gegooid en Burton sleepte een klein armoe dig mannetje het vertrek binnen. Ik betrapte hem er op, dat hij stond te luisteren in de gang, inspecteur, grijns de de detective. En toen ik zag, dat het Billy Turner was, wist ik dat hij het pret tig zou vinden u even te zien. Hij was te verlegen om op eigen houtje binnen te komen. Het mannetje hief zijn hoofd op. Zijn houding was schichtig en zijn kleine ogen waren rusteloos. Heus, meneer, ik wist werkelijk niet, dat hier iemand was, kermde hij. Hoe kon ik weten, dat er politie in de buurt was. U zult niets bij me vinden. Denk je dat? zei Brannigan langzaam Keer z'n zakken binnenste buiten, Burton. Het mannetje hield op met protesteren en tegenstribbelen, toen Burton uit zijn zak een leren portefeuille haalde en deze aan Brannigan overhandigde. Ik wist niet, dat jij bij de Bank van Engeland werkte, Billy, merkte Brannigan op. En ik zie ook, dat je je naam veran derd hebt' van William Turner in John Holmes. Bovendien schijn je een aardig vrouwtje en twee zoontjes te hebben, als ik deze foto bekijk. Maar' slechts tien pond in je portefeuille? Billy, je gaat er niet op vooruit, voor een man als jij met zo'n goede baan bij de Bank van Engeland. Ik heb dat ding gevonden, zei Billy nijdig. En je was van plan het naar het naastbijzijnde politiebureau te brengen? Neen? Dan ben ik bang, dat ik je zal moe ten aanklagen wegensTenzij Tenzij, wat, meneer? Tenzij je me vertelt, wie je betaalt om mij te schaduwen. Het kleine mannetje keek besluiteloos voor zich uit. Eén ogenblik kreeg ik de indruk, dat hij iets los zou laten, maar dan keek hij naar Brannigan, die geweldig en massief tegenover hem zat. Luistert u eens, meneer, gelooft u nu werkelijk dat ze iemand als mij geld geven om een reus als u te achtervolgen? Brannigan zuchtte. Neem hem maar mee, Burton. Als hij zes maanden de gevangenis in wil, moet hij het zelf maar weten. Het mannetje werd in de richting van de deur geduwd, maar toen hij op het punt stond daardoor te verdwijnen, draaide hij zich om. Een ogenblikje, meneer, zei hij. Denk er om Billy, weet wat je wil, merkte Brannigan op. Zul je me iets ver tellen of niet? v Ik zal u alles vertellen, meneer. Billy werd in een stoel geduwd en zat' enige tijd te aarzelen als wist hij niet hoe te beginnen. Plet is moeilijk alles te vertellen, meneer, dat is een feit. Ik krijg zo nu en dan met de post een brief, waarin me ge zegd wordt wat ik moet doen. Elke keer was het weer, dat ik u moest schaduwen. Ik geef mijn rapport door en krijg er 5 Pond voor, en dan ben ik het heertje. Hoe breng je rapport uit? Dat is de zonderlinge kant van het geheel, meneer. Een plaats wordt genoemd en er zijn aanwijzingen als b.v. lucifers doosje, rode roos, of iets dergelijks, en als ik op de aangegeven plaats kom, is daar een oud vrouwtje of mannetje, dat op me afkomt en me een doosje lucifers, of wat het dan zijn mag, geven wil. Ik doe alsof ik het koop, en onderwijl vertel ik, wat er te rapporteren valt, en dan krijg ik de en veloppe met geld toegestopt. Brannigan dacht even na. Heb je nog een van die brieven met instructies, Billy? Ik verbrand ze altijd, meneer. Maar het is zeer behoorlijk papier. Blauw. Brannigan stond op uit zijn stoel. Zijn grote massieve figuur stond hoog en drei gend boven het kleine miezerige mannetje. Ik geloof wat je me vertelt, Billy. Geef me die portefeuille nu maar, die aan de eigenaar teruggegeven zal worden, en zorg, dat je niet weer in moeilijkheden komt. Je steekt je neus in zaken, die veel te gevaarlijk voor je zijn. En nu er van door! Billy vertrok met een blik van opluch ting in zijn schichtige ogen. De deur was nauwelijks achter hem ge sloten, of Brannigan wendde zich tot zijn assistent. Ga hem achterna, Burton, en verlies hem niet uit het oog, beval hij. Hij zal hierover wel aan iemand verslag gaan uit brengen, en naar ik aanneem zal hij daar-, mee niet lang wachten. Je weet nu de.hele opzet. Arresteer onmiddellijk ter plaatse. De rest maak ik wel in orde. Brannigan belde om meer bier en zonk weer in zijn stoel. Je hebt me geluk gebracht, Arlen. Als Burton er in slaagt iemand te arreste ren, dan zou het wel eens kunnen zijn, dat we wat belangrijks in handen krijgen. Het had geen zin Billy te vragen, wat de afgesproken plaats vandaag was, want hij zou zeker een leugen verteld hebben of de afspraak niet nagekomen zijn. Terwijl we op nader nieuws wachten, moet jij me eens zeggen, wat jij van een en ander denkt. Ik zie wel iets meer licht, maar toch nog veel te veel duisternis antwoordde ik. Welke rol speelt b.v. de dominee? Hij stelt op meer dan normale wijze belang in het Huis aan de Baai. Misschien is hij een agent van Sïmpkins Bureau, maar wat voert hij 's nachts op zijn tochten in de buurt van het Huis uit? Dan is daar dat meisje, Judith Taylor. Zit zij ook in het complot? Ik geloof het niet. Ik zou er een eed op durven doen, dat ze, toen ik haar ontmoette, in een toestand van grote angst verkeerde, alsof ze verwachtte, dat er iets vreselijks zou gebeuren. En werd het schot op haar of op het dienstmeisje gelost? Ze zijn even groot en in de duisternis kon men zich gemakkelijk vergissen. Ik geloof, dat Judith Taylor onschuldig is en met de hele affaire niets te maken heeft. Ziet ze er aardig uit? vroeg Branni gan met een ondeugend lachje. {Wordt vervolgd) de gevorderde leeftijden overheerst zouden hebben. Na de toespraken maakten de vertrek kende militairen met muziek voorop een mars door het dorp en defileerden zij langs het Raadhuis waar mr. Rohling met de wethouders A. van Geluk en C. Schulz, generaal-majoor J. H. Jager, de comman dant van de Stormschool, majoor J. H. A. K. Gualthérie van Weezei en vele andere militaire autoriteiten hen gadesloegen. Vrijdagavond begint het muziekconcours in Aalsmeer Vrijdagavond zal dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, het inter nationale muziekconcours openen, dat het Aalsmeers Fanfarecorps ter gelegenheid van zijn vijftigjarig bestaan organiseert. Het openingsconcert zal die avond worden verzorgd door twee der deelnemende or kesten, „The regimental band Royal Fusi liers", uit Engeland en het symp'nonie- orkest van het Poincaré-lyceum uit Nancy. Het concours zal in de grote bloemenha! te Aalsmeer worden gehouden op Zater dag 23 April en worden voortgezet, op 24 en 30 April, alsmede op 1 Mei. Vele der bekendste buitenlandse harmonie-, fanfare- en symphonie-orkesten, waaronder bijv. de „Fairey Aviation Works band", zullen er concerten ten gehore brengen. Heemstede OPVOERING „GOUDMUILTJE". Zowel Woensdagmiddag als Woensdag avond gaf het kinderkoor van het Katho liek gemengd koor een vertoning van de operette „Goudmuiltje". De jeugdige mede werkenden zongen en dansten dat het een lust' was. De rollen van Goud- muiltje, Prins, Heksenkohing'in en Elfen koningin "waren bij Fiëta Haak, Theo Breeuwer, Corry v. d. Velden en Corry Timmers in goede handen. De muzikale lei ding was in handen van de heer Evert Haak. De heer Bob Jansen had de dansen ingestudeerd en de regie op zich genomen. Hedenavond wordt nog een opvoering van deze operette in het R!K. Verenigings gebouw gegeven. ONDERLINGE TUINLIEDEN VERENIGING. Woensdagavond kwam de Onderlinge Tuinliedenvereniging „Aerdenhout en om geving" in het Volkskoffiehuis bijeen. Als commissaris werd benoemd de heer P. Klaase. Door de Koninklijke Shell N.V. werd een aantal films afgedraaid die betrekking had den op land- en tuinbouw, alsmede een film over de aardoliewinning in Neder land. Voorts werd een inzending hortensia's gekeurd, ingezonden door de heer H. de Boer, die negen punten verwierf. Ter op luistering waren voorts nog bloemen inge zonden door de heer A. Warmerdam. Katholieke Volkspartij Maandagavond a.s. zal in het R.K. Ver-f enigingsg'ebouw een ledenvergadering wor den gehouden van de afdeling Heemstede Kath. Volkspartij. Wederom vermeldt da agenda bestuursverkiezing, als gevolg van het aftreden van niet minder dan negen bestuursleden. Bloemendaal BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: T. A. van Merkestein Giesen, z.; T. J. KroonKindermans, z. ONDERTROUWD: S. Kroon en J. G. Boersma; W. H. Folmer en J. C. E. Dekker. GEHUWD: W. B. Korsman en A. Mudde; S. Lautenbach en E. Stoeltje. OVERLEDEN: J. D. v. d. Plaats, 85 j.; A. W. v. d. Burgt, 58 j. Bennebroek SAMENWERKING BIJ RAADS VERKIEZING. In een -vergadering van vertegenwoordi gers uit de Partij van de Arbeid, de Anti- Rev. Partij, de V.V.D. en de Chr. Hist. Unie is besloten bij de aanstaande gemeente raadsverkiezingen met één lijst van canai- daten uit te komen. Deze candïdatenlijst is. als volgt samengesteld: J. Dubbis, A. El- gersma, K. Enthoven, F. Bloemink, J. Hoo- gendoorn, C. de Vries, mejuffrouw B. Ver- kaik, mevrouw L. A. Heeren, F. v. Rhode, Jac. Bakker, J. W. Schoneveld, R. J. Hom mes, L. Teeuw, F. Veldhuyzen van Zanten. Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie. 290% 292)4 239)4 241% 225 Va 225 Vs A. K. U 1631/z 1631/a 140 Nederlandse Ford 265 Nederlandse KabeJ v. Berkei's Patent 110 Scheepvaart-Unie. 159 159% Holl.Amerika Lijn 160)4 Deli Maatschappij 145)4 147% EL V A 154% 156 A'dam Rubber 1421/a 143% Ned. Handel Mij. 156% N.-I. Handelsbank 1101/2 111% Biliton Mij. II 338 i

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6