Haarlems Dagblad Eiffel Grenscorrecties zijn hedenmorgen ten uitvoer gelegd Koninkrijk der Nederlanden Westelijke geallieerden doen concessies ten aanzien van West-Duitse grondwet Yangtse-iinie is ineengestort Weerbericht 63e Jaargang No. 19226 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin. '10724, 14825. Redactie 10600 Direct.-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Zaterdag 23 April 1949 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal ƒ4,25. Franco per post 4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom en 0pvctbte 'tjaaclcmacbc Courant (Anno 1656) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem HET WAS OP 31 MAART zestig jaar geleden dat de Eiffeltoren te Parijs werd ingewijd en dit herinnert' aan een der wonderen van de negentiende eeuw en aan een groot man. Want dat was de bou wer van dit ijzeren gewrocht ongetwijfeld. Hij, Alexander Gustave Eiffel, geboren te Dijon in 1832, in het luchthartige Bour- gondië, was een man wiens energie van I hetzelfde materiaal was waaruit hij zijn I bruggen, viaducten en grote overkappingen van stations schiep. Want hij heeft onein dig veel meer tot stand gebracht dan de toren, die een zo kenmerkend accent van Parijs zou worden en zijn naam wereld- vermaard maken. Hij was daarbij een in genieur van buitengewone begaafdheid, een baanbreker in zijn vak: de eerste die samengeperste lucht toepaste bij funderin gen voor brugpijlers, de durver die, steeds aan verbetering van zijn techniek werkend, 1 na zorgvuldige berekening telkens mach tiger ijze'rconstructies dorst te ondernemen. In Frankrijk en, Portugal, maar ook in an dere landen van Europa en in de Franse koloniën bouwde hij zijn voor die tijd ge- i weldige viaducten, te Parijs een verbazing wekkende „galerie des machines" voor de I wereldtentoonstelling van 1867 tijdens I het Tweede Keizerrijk en later de kolos sale voorgevel voor de tentoonstellingshal in 1878. Maurice Schofield, in een artikel in het Schotse tijdschrift Chambers' Jour nal, verzekert dat een door hem geschre ven handboek nog steeds als waardevol geldt in de vaklitteratuur. Al zou Eiffel, als hij die toren niet gebouwd had, nu bij het grote publiek een vergeten man zijn. Parijs deed veel aan wereldtentoonstel lingen in de negentiende eeuw. Op die van 1867, op'één na de laatste triomf van het Tweede Keizerrijk de laatste was de opening van het Suez-kanaal volgden snel herhalingen. Voor de tentoonstelling van 1889 werd de Eiffeltoren gebouwd, driehonderd meter hoog, de hoogste ter wereld. De bouwer heeft het plan gezien als een climax van zijn streven om de grootste mogelijkheden in ijzerconstructies te verwezenlijken. Het Frankrijk van de tachtiger jaren werd gedreven door de eerzucht, zich te herstellen van de débacle van 1870, van de Frans-Duitse oorlog, en Parijs door nieuwe wonderen als het lich tende middelpunt van Europa, la Ville Lumière, te handhaven. Zo kwam het dat men bereid was 6% millioen francs, een voor die tijd enorm bedrag, aan de bouw van de toren te bésteden. Zo verrees hij op het Champ de Mars, op zijn vier geweldige beton-voeten die op een onderlinge afstand van 110 M. liggen. Zevenduizend ton me taal werden erin verwerkt; er kwam een eerste platform 'op 58 meter hoogte, een tweede op 115 meter, een vereniging der vier stijlen op 190 meter tot één enkele, een derde platform op 276 meter en ten slotte het kleine balcon, van "1 meter 60 middellijn, op de top. De toren is en wordt gebruikt voor meteorologische waarnemin gen, als radio-station, als „reclame-zuil" en als uitzichttoren van toeristen. Dat laat ste doel stond bij zijn bouw voorop; het wonder moest de vreemdeling tot verba zing en ontzag brengen en het heeft on getwijfeld ruimschoots aan de verwachtin gen beantwoord. Bij helder weer heeft men van de toren een gezichtsveld met een straal van zeventig kilometer. Eiffel zelf heeft in de toren gewoond; hij had er ook zijn werkkamer in; hij troonde hoog boven Parijs, hoog boven alle men sen in de opperste triomf van zijn ijzer constructies. Hij moet niet alleen een eer zuchtig man maar ook een romanticus zijn geweest. Maar tot rust kwam hij, 11a de voltooiing van zijn vervaarlijkste werk, geenszins. In 1893 werd hij belast met het ontwerp van de sluizen voor het Panama kanaal. De bouw van dit nieuwe technische wonder leidde tot een financieel schandaal, dat veel reputaties vernietigde. Ook Alexandre Eiffel werd daarin betrokken, maar hem bleek niets te verwijten te zijn en hij ging vrijuit. Zijn vitaliteit moet ver bazingwekkend geweest zijn: in 1912 sticht te hij nog te Auteuil hét eerste laboratorium voor aërodynamica, bestemd voor de stu die der luchtvaai't. Het werd na zijn dood hij stierf in 1923, een-en-negentig jaar oud staatseigendom. De toren was dat al in 1909 geworden. Critiek heeft de Eiffeltoren ruimschoots ervaren. Niet op de technische eigenschap pen van het gewrocht, ofschoon er wel sombere lieden zijn die voorspellen dat het tenslotte, doorgeroest, zal afknappen. Maar wel uit aesthetisch oogpunt. Ge moet niet verwachten dat hier schoonheid bezongen zal worden; ook ik heb de toren op zichzelf altijd lelijk gevonden. Op zichzelf. Maai- hij heeft sinds lang zijn plaats veroverd en erkenning gevonden als letterlijk hoogte punt, als varïant-in-het-beeld, als uitroep teken van de wereldstad. Niet immer hoeft zulk een accent op zichzelf schoonheid te bezitten, om te worden aanvaard. Menig een zal ook zo denken over de Sacré Coeur, op de top van de Butte Montmartre ander Parijs „accent". Zestig jaar Eiffeltoren. Het lijkt of het Veel langer moest zijn. Men kan zich Parijs zonder de toren moeilijk voorstellen. R. P. Griekse opstandelingenregering doet vredesaanbod De radio van de Griekse opstandelingen heeft melding gemaakt van „de bereidheid van de vrije Griekse regering om de ooi-log in. Griekenland te doen eindigen zodra de massa-executies worden stopgezet, een algemene amnestie wordt afgekondigd en de democratische rechten van de mens worden geëerbiedigd." Volgens de radio was van dit aanbod mededeling gedaan op een buitengewone zitting van het „kabinet" op de dag van de opening der Parijse vredesconferentie. De verklaring was door het gehele kabinet ondertekend. Zij was gericnl tot de leden van de UNO, de afgevaardigden naar de Parijse vredesconferentie en tot de „demo craten van de gehele wereld". Dertienjarige jongen vermoord In een bos bij Almelo is het lijk gevonden van de 13-jarige jongen E. M. uit Almelo. De knaap is door hamerslagen op het hoofd gedood. De politie verdenkt van deze moord een 35-jarige kostganger van de ouders van de jongen. Deze man is sinds Vrijdagavond voortvluchtig. De politie neemt aan, dat sprake is van een zeden misdrijf. Bevolking aanvaardt nieuwe situatie met gelatenheid Slechts enkelen hebben betrokken gebieden verlaten (Van onze parlementaire redacteur) De persconferentie waarin mr. J. M. Kan van Binnenlandse Zaken en mr. P. Eyssen, raadadviseur van het departement van Justitie, zeer knappe uiteenzettingen gaven over de in menig opzicht ingewikkelde vraagstukken betreffende de grensverbete- ringen die hedenochtend om zes uur zijn niet onder Nederlands bestuur te komen. op weg naar de nieuwe posten der Duitse grensbewaking. De nieuwe Duitse grens- kantoren worden ingericht in de dorpen Halder en Gangelt. Het grenskantoor te Tüddern, op de weg naar Sittard, was reeds geheel ontruimd. De Duitse civiele administratie werkte gisteren nog door. Volgens geruchten zou men het in de afgelopen dagen druk hebben gehad met afschrijving van inwoners, die het gebied zouden willen verlaten, teneinde ingegaan, liet enig bijzondere indrukken achter. Ten eerste bleek, dat de verschil lende ambtenaren, die een en ander hadden voor te bereiden, spoedwerk hebben moeten leveren. Hun was slechts veertien dagen tijd gegeven om de nodige regelingen te treffen. In de tweede plaats bestaat er alle aanleiding tot bewondering voor deze ver richtingen van de ambtenaren. Voorts kwam tot uiting, dat wij ons heel wat moei lijkheden op de hals hebben gehaald, niet slechts door tot de grensverbeteringen over te gaan maar ook door ons te laten dwin gen zulks door de grote mogendheden, wier instemming men moest verkrijgen een en ander op zo korte termijn in elkaar te zetteri. Dit alles om der wille van toe voegingen van Duits gebied aan Nederland, Naar de correspondent van de meest be voegde zijde vernam, ontbreekt aan derge lijke geruchten elke grond. In het gebied Zelfkant hebben zich de laatste tijd twin tig nieuwe gezinnen gevestigd, die blijk baar voor een overgang naar Nederland voelen. De afschrijvingen uit het bevol kingsregister betreffen vrijwel uitsluitend de gezinnen der grensbeambten, die bun nieuwe kwartieren moeten gaan betrekken. De „Ambt-director" van het gebied Zelf kant, de heer Goerts. heeft enkele dagen geleden zijn eerste bespreking gehad met landdrost Dassen, waarbij hem ten aan zien van de positie der 5000 inwoners van zijn gebied de geruststellende verzeke ringen zijn gegeven. Onder meer is aan de Duitse administratie, die vandaag op wachtgeld is gesteld, medegedeeld, dat er geen enkele grond is voor de verwachting, dat de vluchtelingenfamilies die in de grensstreek een onderkomen hebben ge vonden, zouden moeten vertrekken. Ieder een, die sedert Februari 1948 in de dorpen woonachtig is, zal als inheems worden "be schouwd. Onder de boerenbevolking aan de Duitse zijde der nieuwe grens vraagt men zich af, wat er worden zal van het grondbezit, dat op Nederlands gebied komt te liggen. Boe ren hebben hun vee van de binnen het cor- rectiegebied gelegen weilanden weggehaald. De afdeling Noordrijn-Westfalen van de .vereniging van vervolgden door het nazi regiem" had Vrijdag een telegram aan Koningin Juliana gezonden met verzoek de grenscorrecties alsnog tegen te houden. De Duitsers in Suderwick zijn zeer te- neergeslagen. Hun hoop was de laatste dagen nog gevestigd op de mogelijkheid, dat de Eerste Kamer de correcties zou ver werpen, meldt het ANP verder. Het aantal Duitsers, dat Suderwick heeft verlaten is echter zeer gering. Een vleeswarenfabriek is overgeplaatst naar een pand, dat op Duits gebied ligt. Deze fabrikant heeft het oude fabrieksgebouw laten afbreken. Burgemeester Koppers van Suderwick was niet van plan te verhuizen. Het plaats je komt nu onder bestuur van Burgemees ter Haverkamp van Dinxperlo. Zowel in de R.K. kerk als in de Evange lische Kirche te Suderwick zijn Vrijdag avond speciale diensten gehouden. In de Evangelische Kirche werd afscheid ge nomen van de leden der gemeente, die voortaan bij Nederland zullen behoren. In die op het ogenblik alleen nog een voorlopig de R.K. kerk nam men afscheid van de karakter hebben, daar alles pas bij het te parochianen die op Duits gebied blijven sluiten vredesverdrag definitief kan svor- „.oncn. De Evangelische Kirche blijft name- de"' - lijk op Duits gebied, doch de R.K. kerk De „voorlopige" toevoegmg, die heden iJt>mt op Nederlandse bodem, ingaat omvat een gebied van ongeveer 70 1 T_ Ion2 met omstreeks 10.000 bewoners. Van- welkom ochtend om zes uur zijn vertegenwoordigers „Hartelijk welkom" staat in grote letters van de Nederlandse Rijkswaterstaat te op de we§ tussen Tüddern en Hongen. Het samen met Engelse functionarissen En- 1 s aronbeholpen, maar het doet toch geland is er immers op het ogenblik als be- vria JJ i'aan dan de slagzin „Deutsch zettende macht de baas de nieuwe ge- in Fieuden, Deutsch in Leider welke drie bieden ingetrokken ten einde bij wijze van 1 u,e an geleden werd neergekalkt op enkele voorlopige afpaling alom vlaggen te plaat- 1 p .a ei} m het correctiegebied bij Sittard. sen. Wat later zal dan een gemengde com- i pJaa*s.en niet omlig- PROCLAMATIE vord! doo' h«i N«d ■1 .4 hel Xedtrl! PROKLAMATION Oebict oboi" d ie Vorvraltüog oW*e$: m LarHldrtr D.15 öffwiMiclio Lsbcn lindet n< In de bij de grenscorrecties betrokken gebieden z\jn vanmorgen overal deze proclama ties van bestuursoverneming opgehangendie in 't Nederlands en 't Duits gesteld zijn. Het woord is aan Napoleon Wat systeem betreft: men moet zich altiid het recht voorbehouden de volgende dag om zijn ideeën van heden te lachen. Protesten tegen bezoek van Prinses Margaret aan de Paus J. A. Kensit, leider van de Engelse Pro testantse gemeenschap tot verbreiding van de waarheid, heeft koning George een brief geschreven, waarin hij hem verzoekt prin ses Margaret geen toestemming te geven tijdens haar komende bezoek aan Italië de Paus te bezoeken. De verenigde protestantse raad zal heden in besloten zitting het vraagstuk van het voorgenomen bedoek van prinses Margaret aan de Paus bespreken. De nationale unie van Protestanten te Belfast heeft gisterenavond bekendgemaakt een protest aan koning George te zullen zenden, waarin de vorst zal worden ver zocht te beletten, dat prinses Margaret, in welke hoedanighèid ook, een bezoek aan het Vaticaan brengt. missie de grenslijnen nader aangeven. Wat de bewoners betreft zij er op ge wezen, dat zij, die er al op 23 Februari 1948 woonden, als Nederlanders beschouwd zullen worden. Behalve voor zover het Lieden betreft, die bij denazificatie-proces- sen veroordeeld waren of die bekend staan als smokkelaars, kunnen zij niet worden uitgewezen. Het Nederlandse recht wordt op de be woners van toepassing zonder aantasting van reeds verkregen rechten. Op onder wijsgebied zullen zij echter voorlopig als Duitsers behandeld blijven. In de twee drostambten Elten en Tüd dern zorgt de maréchaussée, elders de ge meentepolitie voor de orde-handhaving. Geldzuivering en distributiemaatregelen zullen voorlopig evenzeer van kracht zijn als in Nederland. Voorshands zullen voor het bezoeken der nieuwe gebieden grens- passen nodig zijn. Tijdelijk zal om prak tische en technische redenen overdracht van onroerend goed niet mogelijk zijn. Proclamatie Het A.N.P. meldt uit Zevenaar, dat hedenmorgen om zes uur Nederlandse en Engelse autoriteiten, vei'gezeld door enkele Duitsers, bij Lobith zijn begonnen met het afbakenen 'van de nieuwe grens. Hiervoor werden rood-wïtte vlaggetjes gebruikt. Voorts werd in het aan Nederland toege voegde Duitse gebied de volgende procla matie zowel in bet Nederlands als in het Duits aangeplakt: Krachtens overeenkomst tussen de regeringen van de Verenigde Staten van Amerika, Frankrijk, het Ver enigd Koninkrijk, België, Luxemburg en Nederland is het gebied tot aan de nieuw uitgezette grens voorlopig toe gevoegd aan Nederland. In en over dit gebied heeft de Duitse overheid geen bevoegdheid meer. Het gezag wordt door het Nederlandse be stuur uitgeoefend. In beginsel is het Nederlandse recht van toepassing. Het plaatselijke be stuur berust bij de landdrost. Bescherming van personen en goe deren wordt volgens 'de Nederlandse wetten gewaarborgd. Het maatschap pelijk verkeer vindt normaal voort gang. Duitse bevolking rustig Een correspondent van het A.N.P. heeft Vrijdagavond de grensgebieden bezocht die th^ns bij Nederland zijn gekomen. Hij meldde, dat van een zenuwachtige stem ming der bevolking geen sprake was. Het leven in de dorpen ging zijn gewone gang. Het enige, dat op de naderende over dracht duidde, was de verhuizing van de Duitse douanekantoren en "van de families der grensbeambten. Op vele plaatsen kwam hij volgeladen karren en vrachtauto's tegen, gende landerijen, totaal ruim 41 km2 bij Nederland getrokken. In de omgeving van Groesbeek heerste hedenmorgen enige spanning. De provin ciale voedselcommissaris uit Arnhem, die dit gebied onder zijn beheer krijgt, vaar digde in het voormalige Duitse gebied een proclamatie uit waarin de landbouwers ge wezen werd op hun plicht om melk en andere producten voortaan te leveren aan de Nederlandse instanties. Voorts werden enige Duitse telefoon lijnen verbroken. In het toegevoegde gebied patrouilleerde de militaire politie. Hedenmorgen zijn ook bij Denekamp de grenscorrecties een feit geworden bij de grensovergang Rammelbeek tussen Dene kamp en Nordhorn, waardoor twee kleine stukjes grond, waarop geen Duitsers wonen, aan Nederland worden toegevoegd. De zg. ..vrije dijk", die half op Nederlands en half op Duits gebied lag, zal daardoor geheel op Nederlands gebied komen. Overvallen op Java Batavia, 22 April (Aneta). Corres pondenten van Aneta maken melding van verschillende overvallen op treinen Midden- en West-Java. De gecombineerde ochtendtrein van Poerbolinggo en Poerwonegoro is dezer dagen even voorbij Bandjarsari aangehou den. Toen politie-versterking ter plae kwam bleken twee machinisten en twee stokers te zijn ontvoerd. De beschieting had geen slachtoffers gemaakt. Aan de spoorbaan tussen Magelang en Ambarawa is de laatste tijd tweemaal sabotage gepleegd door het weghalen van railstaven. Dinsdag werd de eerste personentrein tussen Peles en Gandimarch nabij Tjibatoe, in West Java, beschoten. Van de bewaking werd een politieagent gedood en twee ge wond. Uit Bandoeng wordt gemeld dat een bende van 50 man, bewapend met drie brengeweren en vele stenguns, nabij Tji- badak een onderneming heeft aangevallen, waarbij 18 weningen in brand werden ge stoken en vrachtauto's werden beschoten. De aanval duurde vijf kwartier. De bende leed enige® verliezen. Uit Soerabaja meldt de correspondent van Aneta, dat een TNI afdeling van 23 man zich bij de politie heeft gemeld. Zij stond onder bevel van twee kapiteins der TNI. Deze mannen zeiden, dat zij naar Madoera wilden gaan om te helpen bij de opbouw. Een overzicht van de belangrijkste twee grenscorrecties. Links het gebied van Elten rechts een tekening van de nieuwe situatie in de hals van Sittard". Overeenstemming tussen de Duitse partijen verwacht De drie Westelijke geallieerden hebben Amerikaanse en Britse ministeries van Buitenlandse Zaken, respectievelijk Mur phy en Kïrkpatrick, zijn inmiddels naar Duitsland vertrokken voor besprekingen met de militaire gouverneurs, In de geallieerde nota wordt het geal lieerde standpunt herhaald betreffende de financiële aangelegenheden. Voorzieningen, die de onafhankelijkheid der regeringen van de deelstaten en van de federatie, ieder op hun eigen gebied, beogen zullen „wel willend overwogen worden". Met betrekking tot de federale wetge ving en die der 'deelstaten wordt in het memorandum „welwillende oyerweging" toegezegd van iedere formule volgens wel ke aan de federale regering die volmachten waarover men het te Londen in Juni eens is geworden, blijven ontzegd en voldoende volmachten aan de deelstaten worden ver leend om als zelfstandige regering op te treden. De federale regering daarentegen behoort eveneens voldoende volmachten te bezitten om te kunnen handelen bij za ken die voor meer dan één deelstaat van belang zijn. Dit laatste, aldus Reuter, neemt de vrees weg, dat de Westelijke geaUieerden zich zullen verzetten tegen federale wetgeving met betrekking tot de economische vraag stukken en de sociale politiek. belangrijke concessies gedaan om de im passe, ontstaan door de verdeeldheid tus sen de West-Duitse politieke partijen over de samenstelling' van een grondwet, te doorbreken. De ministers van Buitenlandse Zaken der drie landen hebben een geza menlijk schrijven aan de West-Duitse poli tieke leiders gericht, waarin hun grotere vrijheid wordt toegestaan bij het opstellen van een grondwet en de geallieerde verlan gens meer in overeenstemming met opvat tingen der Duitse politici worden gebracht. Het memorandum, dat te Washington opgesteld is geeft een ruimere interpretatie van het geallieerde standpunt, dat op ver schillende belangrijke punten niet met de Duitse opvattingen overeen kwam. De ge allieerden blijven zich echter verzetten tegen de insluiting van Berlijn bij de „begin-organisatie voor eer. federale Duit se republiek". Hoewel de Duitse politieke partijen on derling van opvatting verschillen, zijn waarnemers van oordeel, dat de belangrijk ste twee partijen, de sociaal-democraten en de christen-democraten, door het nieu we voorstel tot overeenstemming zullen kunnen geraken. De hoofden der afdelin gen voor Duitse aangelegenheden van de Chinese communistische troepen begonnen hedenmorgen Nanking binnen te trekken NANKING. 23 April (Reuter). De Chinese communistische troepen be gonnen vanochtend vroeg Nanking binnen te trekken. Alle verantwoor delijke ambtenaren hebben thans de stad verlaten. Alle berichten in de stad wijzen er op, dat de nationalisti sche verdediging van de Yangtse- linie ineen is gestort. In de stad heerst een chaos. Plunderaars zoeken in verlaten huizen en winkels naar voedsel en andere waardevolle artikelen. Ramen en deuren worden ingetrapt. Volgens onbevestigde berichten hebben de communisten vanochtend de buiten wijken van Woesih bereikt, een belang rijke stad aan de spoorlijn, 120 km ten Zuid-Oosten van Nanking. Door bezetting van de stad zouden de spoorwegverbin dingen met Sjanghai worden afgesneden. De nationalistische regering heeft een speciaal vliegtuig naar Peiping gezonden om de vredesdelegatïe af te halen, die er niet in is geslaagd tot een vredesregeling met de communisten te komen. Europese economische conferentie te Londen P. A. Kerstens, leider van de Nederlandse delegatie en voorzitter van de commissie voor overzeese gebiedsdelen van de confe rentie der Europese Beweging van Fede ralisten, heeft Vrijdag op de tweede zit tingsdag van de economische conferentie te Londen verklaard: „Het zware commis siewerk van vandaag bewijst, dat wij ons diepgaand met de zaak bezig houden. Er is goed werk gedaan. Het probleem van de economische betrekkingen tussen de overzeese gebieden en de Europese landen, waarmede zij verbonden zijn, biedt geen gemakkelijke oplossing. Europa is niet meer het leidende economische gebied in de we reld. Er is veel veranderd. Om de vroegere positie van Europa terug te krijgen moeten de verschillende landen zich verenigen ten einde sterk genoeg te zijn om aan hun plichten in de verschillende overzeese ge biedsdelen te kunnen voldoen. Nederland heeft nog een lastige en ver antwoordelijke taak in Indonesië te ver vullen en het is twijfelachtig, of het daar- voor-zelf genoeg mensen en materiaal heeft. Maar als Nederland het probleem kan aan* vatten in samenwerking met landen als Engeland, Frankrijk en België en als deze landen kunn#i samenwerken met de Ver enigde Staten en andere grote economische eenheden, is er niet alleen een goede kans maar ook een zeer bemoedigend vooruit zicht voor Nederland, dat het zijn plichten in Indonesië volledig zal kunnen vervul len. Ik wil er de nadruk op leggen, dat bij de besprekingen van vandaag in de com missie voor overzeese gebiedsdelen de ver antwoordelijke en deskundige vertegen woordigers zich steeds hebben laten leiden door de %'itale kwestie van wederzijds voordeel, zowel voor de Europese landen als voor de verbonden overzeese gebieds delen. Een of andere exploitatie van de overzeese gebiedsdelen is nimmer betoogd. Wij hebben thans de eerste lezing beëindigd van de voornaamste resolutie inzake de betrekkingen tussen die twee en wij hopen morgen het definitieve ontwerp, ter voor legging aan de algemene vergadering, ge reed te hebben. Wij hebben getracht alles te vermijden wat de indruk zou kunnen wekken dat de overzeese gebiedsdelen iets wordt opgedrongen". Door de voorzitter van de commissie voor de instellingen, de heer Leslie Hore Belisha, werd een resolutie ingediend, waarin het denkbeeld werd geopperd van een Nieuwe nationalistische hoofdkwartie ren zijn gevestigd te Tsjangr.a. de hoofd stad van Hoenan en te Hangtsjou. Voor beide steden geldt de staat van beleg. Nader wordt gemeld, dat de nationalis ten de stad Woehoe, 100 km ten Zuid- Westen van Nanking, hebben ontruimd. Volgens de laatste berichten bevinden de communisten zich op 5 km ten Westen van deze stad. Honderd man van de vroe gere verdediging van Woehoe zijn. ach tergebleven om te ti-achten de orde te be waren tot de communisten hel bestuur overnemen. Voor haar vertrek uit banking heeft de Chinese regering een officiële verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd dal zij de strijd tegen de communisten tot het bit tere einde zal voortzetten. De waarnemende president Li Tsoeng Jen heeft een decree uitgevaardigd, waar in minister-president generaal Ho Jing- Tsjin gelijktijdig tot minister van Defen sie en tot opperbevelhebber van alle strijd krachten der Chinese regering te land, ter zee en in de lucht wordt benoemd. Hem is opgedragen de politiek der regering te vervullen. Britse verklaring over Yangfse-incidenf verwacht Onze correspondent tc Londen telefoneer de ons heden: De beschieting van Britse vaartuigen op de Yangtse wordt in Engeland voorname lijk als een plaatselijk hoewel betreurens waardig incident beschouwd dat op zich zelf allerlei vragen doet rijzen. De belang rijkste daarvan is of het werkelijk nodig was dat een Brits oorlogsschip zich in het hol van de leeuw begaf. Waarom is er niet tevoren overleg gepleegd met Londen? Ook wordt de vraag gesteld waarom Engeland, toen het de communistische vloedgolf in China zag aankomen, geen contact met de nieuwe machthebbers ge zocht heeft om een behoorlijke bescher ming van de Britse onderdanen in Nanking te waarborgen. Al deze dingen zullen ongetwijfeld Dins dag aanstaande in het Lagerhuis ter sprake komen. Verwacht wordt dat Attlee of Bevin dan een verklaring over de gebeurtenissen zal afleggen. Men acht het in Londen op het ogenblik niet uitgesloten dat om Amerikaanse bij stand zal worden verzocht voor het in vei ligheid brengen van de „Amethyst". De Times dringt aan op het vragen van opheldering aan degenen, die verantwoor delijk zijn voor het vuren. De Daily Telegraph vraagt zich vanoch tend af of er geen diepere betekenis aan het gebeuren dient te worden toegekend. Tot nu toe hebben de Chinese communisten de buitenlanders ontzien omdat zij. volgens eigen verklaringen, hun medewerking zochten bij de_ economische wederopbouw van het geruïneerde land. Zijn hun de grote militaire successen, zo vraagt het blad, thans naar het hoofd gestegen en hebben zij, in overeenstemming met de aggressieve houding van het Kremlin be sloten zich openlijk tegen het Westen te verklaren? Het blad dringt aan op drastische her ziening van de Engels-Amerikaanse poli tiek in China. Indien de Westerse belangen in dat land niet verdedigd worden, zullen zij dezelfde weg gaan als die in Oost- en Centraal Europa. Generaal Calmeyer wordt plaatsvervangend chef staf De chef van het kabinet van de minis- dustrieel parlement" voor Europa. Dit ter van oorlog, eeneraal-majoor M. R. A. oavlement zou moeten worden «mum». Calmeyer is met ,,lgang va'„ Me; tot plaatsvervangend chef van de generale staf benoemd. Met ingang van dezelfde datum zal als chef :ht ctat dit plan in van het kabinet optreden majoor A. L. de conferentie zal van jen Berge, thans reeds aan het k; parlement zou moeten worden samenge steld uit vertegenwoordigers van de arbei ders en de ondernemers van alle belang rijke Europese industrieën, inclusief de landbouw. Men verwacht dat dit plan in de plenaire zitting van worden goedgekeurd. De opmerkingen van de Britse afgevaar digde. Amerv. over de imperiale preferen ties en Engeiands bijzondere betrekkingen met het gemenebest schenen bij vele con tinentale afgevaardigden een verkeerde indruk te hebben gewekt. Zij legden deze opmerkingen uit, als zou Amery hebben bedoeld, dat Engeland buiten een Europese economische unie moet blijven omdat het Sj tot het gemenebest behoort. I ij' Naar Amery echter later aan Reuter l 8 mededeelde heeft hij bedoeld, dat Engeland Berge, van de minister verbonden. t kabinet OVERWEGEND ZONNIG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond: Vannacht weinig wind mei tegen zons opgang vorming van plaatselijke mist- 0óanken. Morgen overdag droog en wegens de imperiale preferenties niet kan I overwegend zonnig weer me* matige toetreden tot een Europese douane-unie, jt wind tussen Zuidwest en Zuid. Eer. doch dat het zich zeker zou kunnen aan- j ieïs hogere temperatuur dan vandaag, sluiten bij een stelsel van preferentiële ta- 5 24 April: rieven tussen de landen van Europa. Tenzij echter wordt afgezien van cle meestbegun- stigingsclausule, zou een dergelijk prefe rentieel stelsel, toegepast op een beperkt gebied, in strijd zijn met het handvest voor de internationale handel, zo zeide hik Zon op Maan op Zon op Maan op 5.26 uur. onder 19.52 uur 4.34 uur. onder 15.45 uur 23 April: 5.23 uur, onder 19.54 uur 4.44 uur, onder 16.55 uur

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1