Serpentines flitsten over de Kruisweg Er bestaat nog onzekerheid over het lot van 25.000 Nederlanders Boerderij in Hoofddorp uitgebrand Promoveert de Racing? ZATERDAG 23 APRIL 1949 4 „Haarlem Entrée" pakte feestelijk uit De nieuwe buurtvereniging' van Stations plein en Kruisweg „Haarlems Entrée" heeft gisteren een pracht van een entrée gemaakt door niet een uitbundig en oorspronkelijk feestbetoon de heropening voor het verkeer van de van de tramrails verloste en op nieuw geasfalteerde Kruisweg te vieren. Er waren heel wat autoriteiten die van hun belangstelling blijk gaven: de Hoofd commissaris van Politie, de heer J. Fon- tijne; de directeur en de plaatsvervangend directeur van Openbare Werken, respectie velijk ir. M. H. Maas en ir. D. N. de Lange: de directeur der N.Z.H., de heer J. J. Juris- sen; de directeur van Haarlems Bloei, de heer C. S. Th. van Gink; vertegenwoordi gers van het Energiebedrijf en van de Utrechtse Wegenbouw N.V. Om half acht de Postfanfare had toen al een half uurtje ten pleiziere van de hon derden Haarlemmers die op de trottoirs ston den opgesteld staan blazen stak voorzit ter Van der Wal via de microfoon een pluim op de hoed van alle diensten, die hadden meegewerkt om van de Kruisweg een ware Boulevard te maken, vooral dooi de schitterende verlichting. De spreker ve> - gat de arbeiders van de „Utrechtse Wegen, bouw" niet, die met een narcis in knoops gat of op pet gewapend met hun houwelen en vorken ook van de partij waren. Ir. Maas herinnerde in een toespraakje aan de grote verrassing die de N.Z.H. de gemeente had "bereid door tot liquidatie van de tram over te gaan, zeer ten gerieve van de wagens met smalle wielen en de fietsers. „Dat thans in de binnenstad een vlotter en veiliger verkeer mogelijk is, danken we aan dit besluit van de N.Z.H." zo zei de heer Maas, die de Haarlemmers verder aanried de kwaliteit van het asfalt niet naar zijn uiterlijk te beoordelen, daar dat net zo min enige zekerheid geeft als de huidskleur voor de inborst van de mens. Triomftocht Vervolgens ging het in optocht achter de versierde walmende en puffende stoomwals aan de Kruisweg op. waar de winkeliers voor extra-fleurige étalages hadden ge zorgd. De Postfanfare, nog glimmend van vol doening over het in Arnhem behaalde suc ces, tetterde dat het een aard had en van de ramen uit daalden zonder ophouden kleurige serpentines neer tot groot vermaak der feestelingen op straat. Bij de Nieuwe Gracht, waar de afsluit hekken nog steeds staan, werd de stoet, ontbonden. „Haarlems Entrée" komt de eer toe als jongste buurtvereniging het eerst in het nieuwe seizoen wat leven in de stedelijke brouwerij te hebben gebracht. De voor zitter gewaagde van een nauwe samen werking in de toekomst met „Haarlems Bloei". Indien deze twee geestdriftige teams elkaar weten te vinden en aan te vullen, dan kan niet alleen Haarlems En trée, doch de gehele Spaarnestad er nog veel pleizier aan beleven. Vrijdagavond is de Haarlemse Kruisweg, die een nieuw asfaltdek gekregen heeft en uit welke de tramrails verwijderd zijnop feestelijke^ wijze weder in gebruik genomen. Een versierde stoomwals opende de op tocht en daarachter kwamen de werklieden die de asfaltering aanbrachten en de Postliarmonie. België neemt 20 vierkante kilo. meter Duits gebied in bezit Ongeveer 20 km.2 van Duitsland zijn vandaag Belgisch grondgebied geworden. Zes kleine gebieden ten Zuiden van Aken, met slechts twee bewoonde dorpen, Bild- chen (500 inwoners) en Losheim (150 woners) zijn ingelijfd. Het grensverkeer is vier uur stil gelegd terwijl de Belgische autoriteiten het bestuur overnamen. Vele smokkelaars zijn verrast door het Belgische besluit de annexatie van de dor pen Rötgen en Mützenich voor onbepaalde tijd uit te stellen. De politie heeft voor raden goederen gevonden, die „lagen te wachten tot zij Belgisch werden" zonder betaling van rechten. De vacantiespreiding Bereikte resultaten In aansluiting aan vroegere mededelin gen wordt bericht, dat op een bijeenkomst van vrijwel alle organisaties en instanties, welke bij het vraagstuk vai) de vacantie spreiding in tijd en in ruimte zijn betrok ken, algemene goedkeuring is gehecht aan de tot dusver gedane stappen. Deze zullen e, reeds in 1949 een zekere spreiding teweeg brengen. Waardering werd geuit voor de .49 van de 80 gemeentebesturen, de school besturen en de onderwijzers, die door het aanvaarden van het spreidingsschema voor de Lagere Scholen hebben bijgedragen tot de evenzeer gewaardeerde maatregelen in de kringen van het bedrijfsleven. De campagne om de vacantiegangers, die niet gebonden zijn aan de schoolvacanties zoveel mogelijk buiten de periode half Julihalf Augustus te doen gaan, blijkt in ruime mate in de particuliere en over heidsbedrijven sympathie en ondersteuning te verwerven. Zij zal met kracht worden voortgezet. Overgegaan werd tot het vormen van een Algemene Commissie voor de Vacantie spreiding, welke commissie tot taak heeft om aan de hand van de in 1949 opgedane ervaringen de spreiding in 1950 en volgen de jaren te consolideren en te vergroten, alsmede om tot voorstellen te komen met betrekking tot de spreiding in de ruimte. In deze algemene commissie hebben zit ting: deskundigen uit het Lager, Middel baar en Nijverheidsonderwijs en vertegen woordigers van het Bijzonder ondérwijs, de onderwijzersorganisaties en enkele der grootste gemeenten; "voorts vertegenwoor digers van de bij de Stichting van de Ar- beid aangesloten centrales, van diverse vakraden en van de Middenstandsbonden, van de ministeries van Sociale Zaken, Eco nomische Zaken en Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen: verder de A.N.W.B., de Ned. Reisvereniging. de Verenigingen van Vreemdelingenverkeer, Horecaf. Nederl. Spoorwegen, de Ned. Jeugd Gemeenschap, de Rijksdienst voor het Nationale Plan, het Centraal Planbureau. Concours te Aalsmeer officieel geopend Ongeveer 2000 bezoekers hebben Vrijdag de openingsavond van het Internationaal concours te Aalsmeer bezocht. De voorzitter van de jubilerende vereni ging Aalsmeers fanfarecorps de heer W. Spaargaren Jzn. herinnerde in zijn inlei dend woord aan de oprichting van het fan farecorps. De burgemeester van Aalsmeer, dr. D. H, Peereboom Voller, heette de onge veer 550 buitenlandse gasten welkom. In het bizonder stelde spreker op prijs de aan wezigheid van de vertegenwoordiger van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, de consul-generaal van België, de ambassadeurs van Engeland1, Frankrijk. Luxemburg en Zweden. De officiële opening geschiedde door de commissaris van de Koningin in de Pro vincie Noordholland, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk. Deze vestigde er de aan dacht op dat zelfs het kleinste dorp in Nederland een fanfarecorps bezit. Hij stelde het op hoge prijs in het internationale bloe- mencentrum. Aalsmeer het concours te openen. Ook hij heette de buitenlandse zijn over de uitvoeringen. De heer Hage- gasten, op wier aanwezigheid hij zeer hoge naar kent de waarde van de nuancering Poppen van Bert Brugman Nog maar enkele maanden geleden was de tentoonstellingszaal van het Frans Halsmuseum veel te klein om aan alle be langstellenden voor het marionettentheater van Bert Brugman plaats te bieden. Mede naar aanleiding van de vele verzoeken om een reprise, werd gisteravond onder auspiciën van de Haarlemse Kunstgemeen- schap een opvoering van het tragi-komisch poppenspel .Don Juan" naar een oud (waarschijnlijk Duits) handschrift gegeven. Nu deed zich echter de zonderlinge om standigheid voor dat het meerendeel dei- stoelen onbezet bleef. Men kon toch niet vooruit weten dat deze „Spaanse" pendant van de Faustlegende aanmerkelijk minder tot de verbeelding zou spreken. In elk ge val heeft het bestuur uit deze teleurstel lende ervaring de wijze les geput, dat één poppenkast per seizoen voldoende is. Bert Brugman zou er uit een oogpunt van propaganda voor zijn voor de liefheb bers toch altijd weer fascinerende kunst beter aan hebben gedaan een geheel ander onderwerp dan de vorige keer voor zijn vertoning te kiezen, temeer daar deze herhaling van motieven een niet geringe verzwakking betekende. De intrigue van dit stuk, waarin de wijze vermaningen bij het pond worden afgewogen, zweefde voortdurend in het halfslachtige, tussen avontuur en romantiek, zodat de aandacht van het publiek zich meer en meer beperkte tot de bijkomstigheden. De bewegingen van de vernuftig be diende poppen waren dikwijls zeer fraai, zoals bij het lopen en het omhelzen. Het zijn voortreffelijke acteurs, vooral in het kluchtige genre. Alleen van het uiterlijk schoon der vrouwenfiguren raakten de toe schouwers niet geheel overtuigd. Overigens werden de komische effecten, waaraan hel niet ontbrak, toch voornamelijk door mid del van de tekst bereikt. Speciaal de scènes met de Shakespeariaanse politiemannen oogstten terecht veel gelach, evenals de vaak op de actualiteit gerichte improvisa ties van Hansworst, een eigenlijk wel wat zonderlinge verschijning in dit/ zuidelijke milieu. De harmonie tussen gesproken woord en gebarentaal mocht verrassend worden genoemd. Ook het betrekken van de décors bij de handeling geschiedde niet zonder fantasie. DAVID KONING Klavarskribo-demonstratie- concert Op het Klavarskribo-demonstratieconcert gisteravond in de tuinzaal van het Haar lemse concertgebouw gegeven, traden leer lingen op van leraressen en leraren, die hun discipelen volgens het Klavarskribo- systeem onderricht geven. In wezen gold het hier dus een leerlin genavond met het doel de aandacht te ves tigen op de genoemde muzieknotatie. Ver reweg de meeste der optredende leerlingen hadden de piano als instrument uitver koren. Slechts drie leerlingen bleken hun zin op het accordeon gezet te hebben en één leerling kwam met een zang-solo die door het innemende timbre van de stem indruk kon maken. Uiteraard waren de muzikale waarden der piano-voordrachten uiteen lopend, omdat zij werden beïnvloed door de verschillende begaafdheden der leer lingen. Van de leerlingen mogen genoemd worden Truus Muilwijk en vooral Greet Buzink (leerlinge van het Rotterdams Con servatorium), die, wat het blijk geven van natuurlijke muzikaliteit aanging, de kroon spanden. Greet Buzink en Truus Muilwijk waren ook aangewezen om proeven te geven van het a prima vista spelen van „klavarskribo- muziek". Na de pauze volgde het optreden van de Haarlemse Klavarskribo Accordeon Club onder leiding van de heer J. Hagenaar Jr. met werken van Hugo van Dalen, A. W. Ketelbey, Durand en Offenbach. Afgezien van enige ongelijkheid kon men tevreden Bloemmozaïek in de bollenstreek- De bollenstreek bood in de vroege mor genuren gelegenheid om rustig de bloem- mozaïeken te bewonderen waarvoor zij zo langzamerhand befaamd begint te worden. Hillegom, vorig jaar zo weinig actief, is nu ontwaakt. Voor het gemeentehuis ver kondigt een machtig bloementableau de lof van de Benelux en ook vele particulieren hebben hun tuinen met kleurige mozaïeken versierd. De gemeente Lisse, welker raad huis versierd en des avonds agiorno ver licht is, toont talrijke fraaie en goedver zorgde zelfs artistieke werkstukken. Sassenheim roept zijn bezoekers het wel kom toé met een door de schoolkinderen moeizaam vervaardigde bloemenversiering door heel het dorp. Het internationale karakter van de bollen streek komt sterk tot uiting in het groot aantal vlaggen, wapens en symbolische tekeningen die de onderlinge verbondenheid uitbeelden. Benelux en het Atlantisch Pact Het werk van de missie tot opsporing van vermiste personen Op de grens van hoop en vrees leven vele duizenden Nederlanders. Bijna geen dag gaat voorbij of ze denken aan dé zoon, man of vader, die na de oorlog nog niet is teruggekeerd en van wie en over wie nog geen enkel bericht is binnengekomen. Uit komst uit een pijnigende onzekerheid kan geen enkele instantie geven. Hoeveel mensen zijn er nog zoek? Deze vraag stelden wij het bureau van de Nederlandse Missie tot Opsporing van Ver miste Personen uit de Bezettingstijd, kort weg genoemd: missie tot opsporing. Deze dienst, waarvan kolonel W. Ch. J. M. van Lanschot het hoofd is, heeft zijn vertakkingen in een groot deel van West- Europa en werkt onder directe verantwoor delijkheid van de minister van Sociale Zaken. Het doel van deze dienst is na te gaan waar de nog niet teruggekeerde Ne derlanders, die gedwongen of vrijwillig in oorlogstijd naar het buitenland zijn gegaan, zijn gebleven, benevens om er achter te komen wat er met de Nederlandse slacht offers van het Hitler-régime is gebeurd, die daarenboven een inzicht geeft van de wijze, waarop de Duitsers zich tegenover millioenen mensen hebben gedragen. Het aantal mensen dat nog zoek is, wordt geschat op rond 25.000. Vorige maand zijn nog enige honderden nieuwe aanvragen binnengekomen van mensen, die een fami lielid missen. Deze mensen denken dat de overheid alles weet. Als een inwoner van hun dorp weg is, dan weet iedereen dat daar en daarom wordt verondersteld dat Den Haag er ook van op de hoogte is. Zo komt men pas na jaren met een verzoek tot opsporing. Er zijn onder de verzoeken ook die betrek king hebben op alleenstaande personen, waarvan familieleden of kennissen zich nu ineens het bestaan herinneren. Op grond van de gegevens, waarover het bureau beschikt, meent men wel zeker te weten dat de meeste vermisten overleden zijn, hetzij tijdens de oorlog, hetzij daarna, door ontbering of anderzins. Zó zijn tijdens en na de bevrijding in het kamp Bergen- Belsen nog 20.000 mensen van allerlei na tionaliteiten gestorven. Zij, die niet terug willen. In de verschillende zones van Duitsland leven nog Nederlanders, die niet terug wil len keren en die zich daarom ook niet mel den. Zij zijn ondergedoken in het Duitse volk. Zonder uitzondering hebben zij een onzuiver politiek verleden of op ander ge bied misdrijven begaan. Er zijn er die daar vrouw en kinderen kregen, hoewel zij ook in Nederland getrouwd zijn. Zij geven er de voorkeur aan in de chaos van Duits land te blijven. Bij de opsporing van vermisten in de Britse zóne zijn sinds enkele weken Duitse ambtenaren ingeschakeld. Deze Duitsers krijgen een bepaalde taak toegewezen, zo als het onderzoek in de archieven van ge vangenissen en politie-bureaux, om daar- zijn de onderwerpen van de dag. Bijzonder: - - trekt in Sassenheim de aandacht een vele I gegevens te verzamelen. In Sleeswijk- honderden vierkante meters groot tableau,J;Io,stein 1S deze ac.tie "thans aan de gang, dat de lof van de bloembollenexport ver kondigt, terwijl voor de Rooms-Katholieke kerk een witte Calvariheuvel met drie krui sen versierd met donkerpaarse hyacinten staat opgericht. In deze plaats is trouwens een sculpturaal element in de versiering waar te nemen en ook verder in de streek noteert men hier en daar een poging om de tendenz naar symbolische voorstelling te doorbreken. Overal wapperen in de 'frisse morgen wind de vlaggen. Boven alles straalt een zonnetje dat het welslagen van dit bloe- menfeest belooft. De bollenstreek heeft zich op bijzondere wijze uitgedost, om de vele gasten uit binnen- en buitenland te ont vangen. Dr. Euwe weer op reis Nauwelijks terug van zijn Amerikaanse tournée, gaa£ de nationale schaakkampioen dr. Euwe opnieuw op reis, zij het ditmaal niet zo ver van huis. In Mei zal hij deelnemen aan een tour- nooi in Denemarken, waarin, behalve een aantal Denen, ook Tartakower en enkele sterke Zweden zullen uitkomen. In Juni gaat de reis naar Joegoslavië waar een match met Py-e zal worden gehouden. De juiste data van deze ontmoetingen zijn nog niet bekend, maar zullen wel aansluiten bij de eveneens in Juni geprojecteerde tour van het Nederlandse tiental naar Oosten rijk, Tsjechoslowakije en Joegoslavië. In een groot aantal gevallen zijn er geen gegevens meer, omdat destijds tengevolge van oorlogshandelingen of opzettelijk veel is vernield. Van de missie tot opsporing waren tot voor kort nog vertegenwoordigers werk zaam in Polen. Tsjecho-Slowakije, Oosten rijk, Italië en Frankrijk. Wegens inkrim ping van de dienst bevinden zich thans nog maar in de verschillende zones van Duits land vertegenwoordigers. Uit de aard der zaak wordt zoveel mogelijk met alle zuster organisaties in andere landen samenge werkt en ook met de door de UNO inge stelde I.R.O. (International Refugee Orga nisation). Er is enerzijds veel medewer king van de zijde der Nederlanders bij het geven van inlichtingen, maar anderzijds zijn er personen die zich niet melden wan neer zij in ons land zijn teruggekomen. De bedoeling daarvan is vaak minder fraai: de vrouwen blijven steun genieten, zodat het mes van twee kanten gaat snijden wanneer de man weer aan het werk is. Het behoeft geen betoog dat de steunregeling hierdoor in gevaar wordt gebracht en dat degenen, die zich aan dit feit schuldig ma ken, hun straf niet zullen ontlopen, want ontdekking kan natuurlijk niet uitblijven. Het hoofd van de missie tot opsporing legde er de nadruk op dat zijn dienst geen openbare instantie is, bij welke men ver miste personen moet opgeven. Dat moet bij het informatiebureau van het Nederlandse prijs stelde, welkom, cn sprak de verwach ting uit, dat dit concours er toe zal meewer ken de internationale banden te versterken. Hierna werd overgegaan tot het hijsen der vlaggen en spelen der volksliederen. Na dit officiële gedeelte gaf de „The Royal Fuseliers" onder leiding van mr. G. B. C. Quick een concert. Vervolgens speelde het „Orchestre Symphonique de Lycée Henri Poincaré", dat onder leiding stond van Monsieur Prof. Gastan Stolz. Rest ons nog te vermelden dat aan het bestuur van Aalsmeers fanfarecorps namens dc Federatie van Harmonie- en fanfarege zelschappen door haar voorzitter de heer J. G. I-I. Tuyten een vaandelplaquette werd overhandigd. en van een pittige rhythmiek en hij heeft zijn instrumentalisten het besef hiervoor goed bijgebracht. Ter inleiding van de avond sprak de heer Hagenaar over „kla varskribo", dat hij zowel een greep- als een klanknotatie noemde. Een later sluitingsuur voor tapperijen De burgemeester van Haarlem heeft het sluitingsuur voor de tapperijen in deze ge meente op 23. 30 April en 5 Mei bepaald op des nachts 1 uur. Voorts is bepaald dat in die inrichtingen tot uiterlijk 0.45 uur muziek mag worden gemaakt of ten ge hore gebracht. Rode Kruis gebeuren, Vlamingstraat 2, Den Haag, waarmede de missie tot opspo ring zeer nauw samenwerkt. Dit bureau gaat dan na offhet iets over bedoelde per sonen weet. Zo niet, dan gaat de aanvraag door naar de missie tot opsporing van ver miste personen. Die geeft de opdracht tot onderzoek. Een der officieren brengt een bezoek bij degene, die de aanvraag heeft ingediend, waarna alle bronnen in binnen- en buitenland worden geraadpleegd. Dan worden alle gegevens bijeen gebracht en een rapport opgesteld waarna het infor matiebureau van het Rode Kruis wordt ingelicht. Het horen van personen, die van iemand iets afweten, lijkt eenvoudig, maar in werkelijkheid is dat geen sinecure, want het aantal onjuiste berichten, dat te goeder trouw wordt gegeven naar aanleiding van allerlei geruchten, is zeer gemakkelijk staat om de officieren, belast met de op sporing, op een dwaalspoor te brengen. Door het werk, dat in de loop der jaren is verricht, beschikt deze dienst over zoveel materiaal, dat de puzzles waarvoor de mis sie werd gesteld, voor een belangrijk deel zijn opgelost. Zo zijn vele transporten ge reconstrueerd, ondanks het feit dat er geen officiële gegevens over bestonden. Ver scheidene concentratiekampen hebben wei nig geheimen meer, zoals Dachau, Buchen- wald en Mauthausen. Onbetwistbare conclusies Alle gevallen worden onderzocht tot re sultaat is bereikt. Dit betekent dat met zekerheid het lot van talrijke Nederlanders is te bepalen omdat er maar één conclusie is te trekken: de persoon in kwestie is overleden. Hebben om een enkel voor beeld te noemen enkele personen iemand in een bepaald transport gezien en de be trokkene is niet op de plaats gearriveerd waar de anderen wel zijn aangekomen, dan moet hij overleden zijn. Ontvluchten was niet mogelijk. Iedereen die achter bleef kreeg de kogel. Door massa-documentatie is langzamerhand bekend geworden wie in bepaalde kampen of gevangenissen heeft gezeten en daar is gestorven. Op grond van bepaalde conclusies zal binnenkort aan tienduizenden familieleden een overlijdensacte worden uitgereikt. De Eerste Kamer moet het desbetreffende wetsontwerp nog goedkeuren. Voor de na bestaanden is een dergelijke acte van groot belang, zowel voor de uitkering van ver zekeringsgelden als voor de mogelijkheid om weer te kunnen huwen. De Duitsers kenden verschillende soor ten gevangenschap, die van het gewone „Arbeitserziehungslager" tot de gevangen schap in het concentratiekamp. De laatste soort van gevangenschap was het ergste. Bij dit soort kampen waren ongeveer vijf en twintig z.g. „Mutterlager" over Duits land en de bezette gebieden verdeeld. Het totale complex van „Töchterlager" en bui tencommando's omvatte ongeveer 500 kam pen. De medewerkers van de missie hebben zeer veel werk verricht. Er zijn maanden geweest dat slechts door een zeer gering aantal personen meer dan duizend verho ren zijn afgenomen. Zeven a achthonderd verhoren per maand zijn nu nog normaal. Helaas wenden vele nabestaanden zich tot ielepathen en dergelijke personen. De inlichtingen door deze verschaft, hebben in vrijwel geen enkel geval een oplossing kunnen brengen. De missie zal niet rusten voordat alle problemen zijn opgelost en zo lang de re gering gelden voor deze interdepartemen tale instelling kan blijven verstrekken. Op de eerste étage van een cartorinage- en papierwarenfabriek aan de Egelantiers- gracht te Amsterdam leunde een 17-jarig meisje tegen een dwarsbalk, waarmee naar buiten openslaande deuren waren gegren deld. De balk schoot los, de deuren zwaaiden open en het meisje viel op straat. Zij brak haar linkerarm en -been en kreeg een bek kenfractuur en een hersenschudding. Voetbaloverzicht De verkoolde ruïne wordt nageblust. Vrijdagmiddag omstreeks twee uur brak brand uit in de boerderij van de landbou wer P. Bus, Hoofdweg 1052 te Hoofddorp. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat er aan redden niet te denken viel. De brandweren uit Hoofddorp en Nieuw Ven nep waren spoedig ter plaatse, doch zij stonden voor een zeer zware taak. Met be hulp van omwonenden en een colonne militaire motorrijders uit Den 1-Iaag, kon de inboedel voor een belangrijk deel gered worden. Het woonhuis ging geheel verloren, even als de voorraadschuren, waai* aanwezig meester mr, Jansonius zijn. belangstelling. waren twee paarden, een koe, koren en landbouwwerktuigen. Door de krachtige wind was het niet mogelijk nog iets van de gebouwen te redden, welke spoedig slechts een rokende puinhoop waren. Naar de oorzaak wordt een onderzoek ingesteld. De brand is ontstaan aan de voor zijde van de schuur. Daar brandde het in korte tijd zeer fel en het was niet mogelijk de paarden en de koe in veiligheid te stellen. Tijdens het blussingswerk toonde burge- Gouden jubileum van de Koninklijke Tennisbond De Koninklijke Nederlandse Lawntennis Bond. zal dit jaar zijn vijftigjarig bestaan vieren in een eigen stijl. De bondsvoorzitter, de heer D. Croll, die als opvolger van Broese van Groenou nu ook al weer tien jaren de scepter zwaait, de voorzitter van het herdenkingscomité, de heer P. D. A. van der Heyde, mr. H. F. Hoyer, de president van het comité internationale wedstrijdenen vele andere bekende tennis-officials, hebben een programma samengesteld, dat men in twee delen kan splitsen, binnenlandse zaken en de internationale wedstrijden. Als inleiding van de feestviering wordt op 26 en 27 Mei een tournooi gehouden voor genodigden op de banen van Leimonias te Den Haag. Kam pioenen van alle vijftig jaren kunnen deel nemen. Zaterdag 28 Mei komen de vertegen woordigers der clubs, de delegaties van buitenlandse bonden en het Nederlands Olympisch Comité in de grote zaal van het Kurhaus te Scheveningen tezamen voor de herdenkingsvergadering. Op deze bijeen komst zal het gedenkteken voor de 250 oorlogsslachtoffers van de Tennisbond door het comité, waarvan jhr. ir. De Brauw voor zitter is, aan het bestuur worden aangeboden. Mr, H. "Wilton zal het woord voeren namens de verenigingen. Nieuwe ereleden en leden van verdienste zullen worden benoemd. De „jhr. mr. de Brauwbeker" en de „C. Vree- denburghschaal" zullen worden uitgereikt, respectievelijk aan de jeugdige speelster of speler, die in het voorafgaande jaar in alle opzichten het voorbeeld is geweest voor jong tennissend Nederland en voor het bondslid, dat de meeste verdiensten heeft gehad op organisatorisch gebied. Niet minder dan veertien verenigingen bestaan vijftig jaar of langer en aan deze clubs zal een bondsvlag worden uitgereikt. Na de vergadering is er een cabaretavond voor de 1400 bezoekers van de herdenkings bijeenkomst. In de veertien districten zullen feesten worden gehouden, in de periode van 14 Juli tot 3 Augustus. Verder staan er de nationale kampioenschappen op het programma, be halve voor de a-spelers, ook voor de b- eri de c-spelers. Op 27 en 28 Augustus wordt een stedenuitwisseling gehouden, tussen ploegen van het westen met die van de andere districten. Waterpolo Haarlems zevental Voor de waterpolowedstrijd Haarlem- Amsterdam, welke Maandagavond in het Sportfondsenbad wordt gespeeld is de op stelling van het Haarlems zevental als volgt: Doel: D. Brokken (HVGB). Achter: G. Bijlsma (Haarlem), J. G. Swier (VZV), K.. Anthoni (HVGB). Voor: J. Hoekstra (HVGB), A. Rol (HVGB). J. J. Hogeland Jr. (HVGB). Reserve: M, Th. Mauritz (HPC). RCH kan Zondag eerste klasser zijn, maar de mogelijkheid is niet uitgesloten, dat DFC de kans op behoud in de eerste klas vergroot. RCH heeft zes punten en DFC vier en beide partijen hebben nog twee wedstrijden voor de boeg. DHC of HVV heeft zelfs nog een kansje, als DFC wint. In ieder geval is DFCRCH een be langrijke ontmoeting, waarvan het resultaat met spanning tegemoet wordt gezien. Stormvogels trekt naar Sparta, om de theoretische kleine kans welke het nog heeft te-verdedigen. In het Olympisch Sta dion wordt DWVZFC gespeeld en be halen de Zaandammers de zege, dan staan zij er het beste voor. Op dit ogenblik zijn de promotiewedstrij den iets belangrijker dan het kampioens voetbal. Daarom zijn wij onze beschouwing met RCH begonnen. Voor het verdere ver loop van de competitie om het kampioen schap van Nederland is de ontmoeting AGOWVSV van groot belang. Winnen, de IJmuidenaren dan verstevigen zij hun positie. Andere kampioenswedstrijden zijn niet vastgesteld. Voor de promotie- en degradatiecompe- titïe tweede klas in district I worden ge speeld SDWSchoten en BaarnDe Ken- nemers. Ondanks de achterstand heeft Schoten nog een kans, maar dan moet het van de Amsterdamse club winnen. De Kennemers staat voor een minder moeilijke In district II heeft TYBB vrij. In het Sportpark te Velsen komen de tweede klassers Velsen en Scheveningen tegen over elkaar. Wint de thuisclub dan heeft zij de leiding. DIO speelt in Amsterdam tegen DVAV. EDODe Volcwijckers In het Noorder Sportpark wordt Zon dagmiddag een vriendschappelijke wed- strijd EDODe Volewijckers gespeeld. Clavan speelt niet mee Clavan zal vanmiddag te Rotterdam niet j tegen Frankrijk spelen, aangezien gebleken is, dat zijn enkelblessure, opgelopen in de wedstrijd tegen de Rode Duivels nog niet volledig genezen is. Als reserves zijn opge roepen de spelers Van Overbeek (BW) en Bloemendaal (Go Ahead). De definitieve samenstelling van het Nederlandse elftal zal eerst vanmiddag worden bekend ge maakt. Berichten als zou De Harder in de plaats van Clavan in het Nederlandse elftal wor den opgesteld en dus niet de tour naar Bor deaux meemaken, zijn hiermede tegenge sproken. Franse elftal. De samenstelling van het Franse voetbal elftal is als volgt: Doel: Vignal (R. C. Paris); Achter: Salva (R. C. Paris) en March® (Reims); Midden: Cuissard (St. Etienne), Jonquet (Reims) en Hon (Stade Francais); Voor: Gabet (R. C. Paris), Batteux (Reims), Baratte (Rijssel), Prouff (Reims), aanvoerder en Flamion (Reims). Scheidsrechters binden de strijd aan Voor Zondag staat het door de H. S. V. Haarlem georganiseerde tournooi op het pro» gramma, waaraan slechts elftallen bestaande uit scheidsrechtei's deelnemen. Ploegen van de scheidsrechtersverenigingen Eindhoven, Den Haag, Utrecht, Amsterdam en Haarlem zullen op de terreinen aan de Van Oosten de Bruynstraat samenkomen. Om tien uur wordt begonnen met de wedstrijd Haarlem I Haarlem II heren. De Haarlemse dames beginnen om 10.30 uur tegen Den Haag. Er wordt gespeeld in een winners- en verlie zersronde. De finales beginnen om ongeveer 4 uur. Omtrent de kracht der ploegen is weinig bekend, daar de spelers niet regelmatig uit komen. Zonder twijfel wordt echter wat de heren betreft het eftal van Eindhoven het sterkst geacht, gezien de successen, die het boekte in wedstrijden tegen Districtskam pioen Zuid en een Districlvert. ploeg. Am sterdam en Utrecht brengen ploegen met ongeveer de sterkte van een eerste districts- klasser. De Haai'lemmers zullen de handen vol hebben, hoewel vooral het A-elftal zeer be kende namen vermeldt. De volgorde der wedstrijden is als volgt: A 10 uur, heren, Haarlem IHaarlem II. 11 uur, heren, Den Haag IAmsterdam I. C 12 uur, heren, Utrecht IEindhoven I. D 13 uur, heren, Winnaar AWinnaar B.. E 14 uur, heren, Winnaar CWinnaar J. uur, dames, HaarlemEindhoven. G 16 uur, heren, Winnaar DWinnaar E. H 10.30 uur, dames. Den HaagHaarlem. J 11.30 uur, heren, Den Haag II-Eindhoven II. K 12.30 uur, dames. EindhovenDen Haag. L 13.30 uur, heren, Verliezer AVerliezer B. M 14.30 uur, heren, Verliezer CVerliezer J. N 16.15 uur, heren, Winnaar LWinnaar M. Schoolwedstrijden In afdeling A werden de halve eindstrij den gespeeld. Deze werden gewonnen door het Lorentzlyceum en de HBS A, zodat deze beide scholen elkaar op 7 Mei de wisselbeker zullen betwisten. Afdeling D was nog bezig met de tweede ronde van de Verliezersafdeiing. waarin zeer hoge uitslagen werden genoteerd en de derde ronde van de Winnaarsgroep. waar het wel bescheidener toeging, maar waar het vierde elftal van het Triniteitslyceum toch ook nog flink van leer trok. De uitslagen waren: Afd. A. Halve eindstrijden: Lorentzlyceum —HBS B 3—2; HBS ARHBS (Velsen) 4—1. Afd. D. Verliezersafd. 2de ronde: HBS A 5 Wim Gertenbachschool 2 09: Prinses Ireneschool 3—lste Centr. school 2 5—0; Coornhertlyceum 3St. Henricusschool 4 113: St. Henricusschool 5St. Jeroenschool 3 22 (St. Jeroenschool 3 wint). Afd. D. Winnaarsafd. 3de ronde: Lorentz lyceum 6HBS B 8 40; 2de Centrale school 1ULO B 5 20; 2de Centrale school 2 Triniteitslyceum 4 0—7; Triniteitslyceum 6— R.K. ULO 5 (O. Gr.) 0—1. Het programma voor Maandag luidt: Afd. B. Halve eindstrijden: ULO A 1Tri niteitslyceum 2. 2 uur, Schoten; Kennemer LyceumKon. Wilhelminaschool, 2 u„ EDO. Afd. D. Halve eindstrijden Verliezersafd.: Wim Gertenbachschool 2Pr. Ireneschool 3 en St. Henricusschool 4St. Jeroenschool 3 om 3.15 uur Haarlem-terrein. Afd. D Winnaarsafd. Halve eindstrijden: Lorentzlyceum 4—R.K. ULO 5 (O. Gr.), 2 Triniteitslyceum 4—R.K. ULO 5 (O. Gr.), 2 uur Haarlem-terrein. SCHOOLHANDBAL De uitslagen van de Vrijdag gespeelde schoolhandbalwedstrijden voor meisjes lui den: afdeling I, demifinale: HBS A—Kenne mer Lyceum 10. Afdeling II, demifinale: HBS B—Kennemer Lyceum 2—2 (Kennemer Lyc. wint). De finales worden gespeeld Maandagoch tend op het lerrein aan de Van Oosten de Bruynstraat. 12 t.m. 14 jaar, 9.30 uur: Gymnasium— HBS A. 14 jaar en ouder, 10.15 uur; HBS A—Kew nemer Lyceum,

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6