Het kopen op afbetaling Voor BETERE AFDRUKKEN Foto-Engs! Overeenstemming bij de N.Z.H.V.M, SLEUTEL WEG2 \Kort en Bondigj PHILIPS KOORTOESTEL BONTEKOE Het huis aan de baai ZATERDAG 23 APRIL 1949 tf-ia. HAARLEMS DAGBLAD Ervaringen in het land en in Haarlem In een publicatie van de voorlichtings diensten van Economische en Sociale Za ken wordt er op gewezen, dat het geld in handen van consumenten schaars begint te worden. Dit komt ook tot uiting in de op leving van het afbetalingssysfeem. De omzetten van de afbetalingsmagazijnen lopen snel op. Van Juli 1948 tot Februari 3949 werden stijgingen geconstateerd van 100 en zelfs 200 pet. Voor de oorlog werd zeer veel op afbe taling gekocht. Er liepen in ons land in 1939 niet minder dan 423.600 contracten, tot een bedrag van 36.700.000. Daaronder waren de volgende bedragen 3.000.000 aan nieuwe personen-auto's, 700.000 aan gebruikte auto's, 1 4.200.000 vrachtauto's en autobussen, 700.000 aan motorfietsen, 2,600.000 aan fietsen, 4.900.000 aan radiotoestellen, 800.000 aan piano's en andere muziekinstrumenten, 3.400.000 aan meubelen en stoffering, 3.000.000 aan kleding, 400.000 aan koelkasten, 1.500.000 haarden en kachels, 1.100.000 wasmachines. 2.600.000 stofzuigers, f 3.400.000 andere huishoudelijke artikelen. 1.900.000 bearijfsmachines en 2.500.000 diversen en gemengde contracten. Geconstateerd wordt dat bona-fide af- betalingsbedrijven bij de. afgenomen koop kracht. een uitkomst zijn voor de verbruiker bij de aanschaffing van duurzame ge bruiksgoederen, die niet in eens betaald kunnen worden. Mala-fide bedrijven daar entegen misbruiken de geringe koopkracht van de adspirant-kopers en brengen deze in steeds grotere moeilijkheden. Op enige punten wordt in het bijzonder de aandacht gevestigd. Er moeten geen artikelen gekocht worden waarvan de ge bruiksduur korter is dan de afbetalings- termijn. Dan moet ook niet boven draag kracht gekocht worden, anders kunnen de verplichtingen niet nagekomen worden. Het verschijnsel doet zich namelijk voor. dat men zich laat verleiden goederen te kopen in een luxere uitvoering dan waar mee men tevreden zou zijn geweest als men contant had moeten betalen. In veel ge vallen wordt concurrentie uitgeschakeld. Dit geldt vooral bij zogenaamde colportage- bedrijven die op afbetaling verkoper*. De klanten worden thuis bezocht en komen dus niet eens in de winkel om uit te zoe ken wat zij willen hebben. Deze colpor teurs komen zo wordt verder in deze publicatie gezegd vooral in minder koopkrachtige buurten. Dikwijls gebeurt het nog dat tijdens de'termijn van een be staand contract weer een nieuwe overeen komst wordt afgesloten, zodat de koper nooit van de afbetalingsverplichtingen af komt. De Prijzenbeschikking heeft om excessen tegen te gaan onlangs verschillende bepa lingen gemaakt over het verkopen op afbe taling. Als rente wordt daarbij l'/2 pet. per maand als normaal aangenomen. liet Kennemcr financierings instituut. Zoals men weet is voor Haarlem en omstreken een Kennemer financieringsin stituut ingesteld dat de schakel vormt tus sen de koper en verkoper om het kopen op afbetaling te regelen. Hierbij werken mede de Middenstandscentrale en de Volkscredielbank. De laatste is een instel ling der gemeente Haarlem. Sinds 25 Februari van dit jaar worden contracten gesloten. Er wordt nauwlettend toegezien dat alleen duurzame verbruiks- artikelen verkocht worden, zoals fietsen, radio's, textiel, meubelen, ledikanten, bedden, enzovoort. Dus geen personen- iuto's. Ook geen piano's, tenzij een muziek- van Uw Films KLEVERPARKWEG 7 SPAARNWOUDERSTRAAT 63 (Voorhanden: Rolfilms in tropenverpak- king f 1.40) 1 onderwijzer zo'n instrument moet hebben om zijn brood te verdienen. Er kwamen reeds betrekkelijk veel aan vragen binnen. Een deel daarvan moest evenwel worden afgewezen omdat zij niet verantwoord waren. De tijd is nog te kort om reeds nu een indruk te geven over het verloop van za ken, maar van bestuurszijde werd ons verzekerd, dat de aanvankelijk bereikte resultaten een goede verwachting geven. Het is de bedoeling met 1 Juli een balans te geven over het werk der eerste vier maanden. Natuurlijk voldoet het instituut ten volle aan de voorschriften van de Prijzenbe schikking. Hier wordt geen rente van iy2 pet. per maand berekend, maar hoogstens slechts 8 pet. over het gehele jaar. Nieuwe routes van autobussen Door de werkzaamheden in het centrum der stad zullen de autobuslijnen 1, 2. 5 en 6 in de richting Heemstede enigszins ge wijzigd worden. Van het Station rijden de bussen naar de Raaks en vervolgens Wil- helminastraat, Wilsonsplein. Raamsingel, Van Eedenstraat, Lorentzplein en verder zijn de routes ongewijzigd. Opgeheven worden tijdelijk de haltes Botermarkt (1 en 2), Gedempte Oude Gracht (5 en 6) en Plein (1, 2. 5 en 6). Nieuwe haltes komen in de Wilhelminastraat bij de Keizerstraat, op het Wilsonsplein en het Lorentzplein. „DE TSAREWITSJ". In de recensie van de uitvoering van de operette ,.De Tsarewitsj" door de stichting Haarlemse Operette in ons blad van Woens dag jongstleden werd abusievelijk vermeld, dat het danseresje Vera Boots zich met een klassieke dans wist te onderscheiden. Niet Vera Boots bracht deze dans, doch het danseresje Henny Meyers. Mondeling bericht De kapitein tegen de sergeant-majoor: De sergeant van de week tegen de Zoals u dient te weten is er morgen- korporaal van de week: ochtend een zonsverduistering, iets wat Order van de kapitein: morgen vroeg niet elke dag gebeurt. Laat de compag- om 5 uur opening van de zonsverduis- nie in veldtenue om 5 uur op het tering. Veldtenue met rol. De kapitein kazerneplein aantreden. De manschap- komt op de slaapzaal de nodige orders pen kunnen dan het zeldzame natuur- geven als het mocht regenen, iets wat verschijnsel meemaken en ikzelf zal er niet alle dagen gebeurt, de nodige uitleg bij geven. Als het mocht regenen valt er vanzelfsprekend De korporaal van de week tegen de niets te zien, u kunt in dat geval de soldaten: manschappen op de slaapzaal laten. Morgenvroeg om 5 uur zal de kapitein de zon in veldtenue laten verduisteren. De sergeant-majoor tegen de sergeant Bij regenweer buiten, bij goed weer op van de week: de slaapzaal, iets wat niet alle dagen Op verzoek van de compagniescomman- gebeurt, dant is er morgen vroeg om 5 uur een zonsverduistering in veldtenue met een De manschappen onder elkaar óp de demonstratie van de kapitein, iets wat kamers: niet alle dagen gebeurt. Bij regenweer Morgen vroeg om 5 uur zal de zon in valt er buiten niets te beleven, maar de veldtenue de kapitein met een demon verduistering gaat in dat geval door op stratie laten verduisteren, iets wat niet de slaapzaal. alle dagen gebeurt. (De Linie). Vellingen De uitslag van de ver'opingen in het Notarishuis te Haarlem is als volgt: Troel strastraat 28. Heemstede f 775 Th. M. Romijn qq. Troelstrastraat 30, iieemstede, 7125.F. H. van Emmerik. Troelstra straat 32, Heemstede f 7100 S. L. Mok qq. Troelstrastraat 34, Heemstede f 7950.F. van Emmerik. Raadhuisplein 6, Heem stede opgehouden op f 17800.Brou wersstraat 52, Haarlem f 2250 J. Ph. Hal- steyn. Zuidpolderstraat 61, Haarlem, opge houden op I' 2200. Bloemertsteeg 3a, Haar lem f 1400 H. M. Sanders. Kerkerinklaan 37 Santpoort opgeh. f 18500. Kost- i'erlorenstraat 63, Zandvoort f 7650.E. Sonderdors qq. Lorentzkade 158, 160, 162, 164. 166, 168, 170, 172, 174. 176, 178, 180, 182', 184 en 186 f 160635.— N. S. Verbeek iq. Schermerstraat 9, Haai'lem f 4900. Ph. Halsteyn, Kinheimweg 25. Bloemen- daal (niet geveild). Schalkwijkerweg b.d. Molen Haarlemmerliede f 200 (opgehou- ien). Rollandstraat 45. Haarlem f 3500. D. J. Edel. Afhalen distributiebescheiden Maandag 25 April is in Heemstede (kan oor Binnenweg) Hu tot Ki aan de beurt voor iet afhalen van distributiebescheiden en in Dverveen en Bloemendaal (Hartenlustschool) en F. NACHTDIENST APOTHEKEN Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69, el. 11596. Grijseels en Van Hees, Lange Veerstraat 9. tel. 11000. Frans Hals-apotheek, Frans Halsplein 1. 61. 11180. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 22 April 1949 BEVALLEN van een zoon: 20 April, J. Ver- ionkschot—de Laat; 21 April, C. J. Besteman -van Rijn: M. A. Jansen—van Dijk; 22 April. L J. BruijnzeelsBurger; G. F. Kamp fogeboud; C. M. van BloklandRotteveel, BEVALLEN van een dochter: 21 April, A. C. de Vriesvan Duivenbode. OVERLEDEN: 20 April. A. van den Oever, jijSchalkwijkerweg; H. de Vries—de Jong, H j., Jansstraat; H. Kingma. 78 j„ Velser- fraat: 21 April, H. Poelgeest, 50 j.. Kamper- jan; J M. van Deijzen, 3 mnd., Reigerstraat: s J. Moes. 74 j., Kamperlaan. ONDERTROUWD: 22 April. K. G. Winkel a J, C. Bakker. GEHUWD: 22 April, H. Peschar en T. •Gunder. Personeel verenigt zich met regelingen In de afgelopen dagen hebben zich enige moeilijkheden voorgedaan bij de Noord- Zuid-Hollandse Vervoermaatschappij naar aanleiding van het verzoek, dat de directie aan de minister van Verkeer en Waterstaat heeft gericht, om gedurende de zomer dienstregeling ontheffing van het rijtijden besluit toe te staan, op basis van één vrije Zondag in de zes weken. Vrijdagavond is een vergadering gehou den van de besturen der personeelsorga nisaties en later is een bespreking gehou den tussen de directie van de N.Z.H.V.M. en de Bedrijfsunie. Het resultaat is geweest, dat overeen stemming is bereikt en dat de moeilijkheden uit de weg zijn geruimd. Tot 14 Mei zullen leden van het personeel, die zich daarvoor vrijwillig aanmelden, op de Zondagen wer ken, opdat 'de diensten zo volledig mogelijk uitgevoerd kunnen worden. Daarna komt een nieuwe regeling, waarmee de besturen der personeelsorganisaties zich hebben verenigd. Die regeling houdt in, dat het personeel over meer vrije 'Zondagen zal beschikken, dan de bepalingen in het rij tijdenbesluit vermelden. Vragen van een Kamerlid. Het Tweede Kamerlid de heer Algera (A.R.) heeft aan de minister van Verkeer en Waterstaat de volgende vragen gesteld: 1. Is het juist dat de Noord Zuid Holland se Vervoermaatschappij bij de minister een verzoek heeft ingediend, om gedurende de zomerdienstregeling een ontheffing van het rijtijdenbesluit toe te staan, ten gevolge waarvan het personeel slechts één vrije Zondag in de zes weken zou hebben? 2. Is het juist, dat de inspecteur-generaal van het verkeer een ontheffing heeft ver leend en wel zonder dat overleg werd ge pleegd met de personeelsorganisaties? 3. Is de minister niet van oordeel, dat er in plaats van meer Zondagen arbeid in te voeren juist gestreefd moet worden naar meer Zondagsrust? 4. Wil cle minister bevorderen, dat er in overeenstemming met het karakter van de Zondag gis dag des Heren maatrege len worden genomen ter bevordering van de Zondagsrust van genoemd personeel? Protestvergadering van het personeel. Wij ontvingen van de zijde der Bedrijfs unie het volgende communiqué: „SLEUTELSPECIALIST" LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 In de nacht van 22 op 23 April is door de drie organisaties, tezamen vormende de Bedrijfsunie Vervoer, een nachtvergadering gehouden voor het N.Z.H.-personeel, als protest tegen het feit dat zonder dat de or ganisaties daarin waren gekend, tijdelijk een ontheffing was toegestaan van de in de wettelijke voorschriften vastgelegde bepa ling, dat aan de autobuschauffeurs éénmaal per drie weken een vrije Zondag moet wor den verleend. De directie van het bedrijf had voorge steld om de dienstroosters zo op te stellen, dat éénmaal per zes weken een vrije Zon dag zou worden genoten. Dit voorstel is door de organisaties verworpen. Terwijl met de directie en de minister werd onderhandeld over een mogelijke oplossing voor het tekort, dat er op Zondag aan chauffeurs bestaat, werd er zonder overleg met de organisaties door de Inspecteur Ge neraal van het Verkeer een tijdelijke ont heffing verleend aan de N.Z.H. om toch éénmaal per zes weken een vrije Zondag te geven aan haar autobuspersoneel. Op de Eerste Paasdag heeft dit reeds geleid tot een korte, staking. Nadat de toezegging was verkregen dat niemand, die op Eerste Paas dag zijn wettelijke rustdag had, verplicht zou worden om dienst te doen, werd op ad vies van de hoofdbesturen eenparig het werk hervat. De heer J. de Later, van de Bedrijfsunie Vervoer, die over deze kwestie op de pro testvergadering een inleiding hield, hekelde de houding van de Rijksverkeersinspectie. De arbeiders hebben in Nederland na de bevrijding een bewonderenswaardige disci pline aan de dag gelegd. Het personeel van de personenvervoersbedrijven heeft onder zeer moeilijke omstandigheden een zeer zware taak verricht. Het gaat dan ook niet aan, aldus spreker, om over een zo belang rijke aangelegenheid te beslissen, zonder de personeelsorganisaties daarin te kennen. Intussen heeft de Bedrijfsunie een on derhoud gehad met de minister van Ver keer en Waterstaat. Door de organisaties is daar de eis gesteld, dat de verleende ontheffing zou worden ingetrokken. Dit is dan ook gebeurd. Aan de organisaties werd verzocht om medewerking te verlenen aan het vinden van een oplossing voor het verwerken van het grote vervoersaanbod op Zondag. De" door de Bedrijfsunie voorgestelde op lossing werd door de vergadering aan vaard. Op deze basis zullen de verdere onderhandelingen worden gevoerd. Opnieuw werd fel geprotesteerd tegen het lange uitblijven van een beslissing op de ingediende loonvoorstellen. Mocht deze beslissing niet spoedig afkomen, dan zijn nieuwe moeilijkheden te verwachten. Tot zover het communiqué. Vanmorgen vroeg is het onderhoud tussen de directie en de Bedrijfsunie gehouden met het resul taat, dat overeenstemming bereikt is. „Opdat recht geschiede" (Lux or). Deze veelbesproken Engelse film wij herinneren aan een hoofdartikel in ons blad over deze rolprent waarvan de oor spronkelijke titel „The Winslow Boy" luidt, is gebaseerd op een zeer eenvoudig ge geven, dat nochtans elementen genoeg biedt om een interessante, boeiende handeling op te bouwen. De geschiedenis speelt zich af rond een Engelse jongen, „The Winslow Boy", die onder verdenking van postwissel vervalsing wordt uitgesloten van de ma rine-opleiding en wiens vader, genoegen nemend me: de verzekering van zijn zoon, dat hij onschuldig is, besluit de kwestie tot in hoogste instantie uit te vechten „opdat recht geschiede". De Engelse openbare mening raakt heftig geïnteresseerd in deze zaak, die de heiligste en diepst-gewortelde gevoelens van het Engelse volk aanspreekt en zo wordt het geval, dat in feite zo klein en onbetekenend was, een sensationele en bijna nationale aangelegenheid. De hard nekkige vader Winslow heeft tenslotte suc ces, doch wat hij daarvoor moet opofferen en welke eindeloze moeilijkheden hij daar voor heeft te bevechten vertelt de film in een simpele, spannende trant, die niet na laat een diepe indruk te maken. Robert Donat, bekend uit „Goodbye mr. Chips]] speelt in deze film een van de „sterke" rollen. A. O. „De Zesdaagse" (City). Joe Brown, de Amerikaanse collega van George Form- by en Fernandel, is in deze dwaze persifla ge op de wielrenners-zesdaagsen weer als vanouds op dreef. Hij is in deze rolprent een stationschef, die de genegenheid van zijn dorpsgenoten en de hand van een dorpsschone wil veroveren door deel te nemen aan een sterk-bezette zesdaagse. De avonturen, die hieruit ontstaan doen hem eerst zijn baantje verliezen en brengen hem dan zelfs nog in de gevangenis. Maar op een onverwacht vernuftige manier slaagt hij er in met de zesdaagse de genegenheid van zijn aangebedene te winnen. Zoals de meeste Joe Brown-films: kort, pretentie loos en zeer genoegelijk. H. J. E. C. „De wraak van een vrouw" (Rem brandt). Toen Aldous Huxley's be kende korte verhaal ..The Gioconda Smile" eenmaal als toneelstuk furore had gemaakt, was het duidelijk dat een verfilming niet lang kon uitblijven. Huxley zelf zette zich aan de onpleizierige taak zijn letterkundig product tot filmscenario te besnoeien, de regisseur Zoltan Korda zorgde veryolgens voor een gepopulariseerde uitvoering op celluloid, die hij van de titel „A Woman's Vengeance" voorzag. Wellicht had een kunstzinniger regisseur dan de routine-man Korda meer van de geest van Huxley's oorspronkelijke verhaal kunnen bewaren. Wat hier overbleef is niet veel meer dan een niet eens zo buitenge woon interessante detective-geschiedenis, verteld in even conventionele als lang ademige dialogen, en bovendien weinig ge- inspireerd gefilmd. Er wordt noch beter, noch slechter geacteerd dan in de gemid delde Amerikaanse film. Slechts Charles Boyer blijft onder dat gemiddelde: een groot acteur is hij zeker niet en zijn vol in „De wraak van een vrouw" was hem ken nelijk iets te machtig. Zijn medespelers Sir Cedric Hardwicke en Jessica Tandy zijn de enigen, die voor een enkel treffend moment zorgen in deze overigens vrij vlakke rol prent. H. J. E. C. „De moordenaars bevinden zich in ons midden" (Frans Hals). De bioscoop in Haarlem-Noord brengt deze week ge lijktijdig met de Amsterdamse theaters de Nederlandse première van de eerste na de bevrijding toegelaten Duitse film „De moordenaars bevinden zich in ons midden". Een in vele opzichten belangwekkend werk niet alleen om de oorspronkelijke, vaak gedurfde regie van Wolfgang Staudte er zijn een paar beeldovergangen bij die ons koude rillingen bezorgden, zo wisten ze de sfeer van oorlog en van ondergang op de toeschouwers over te brengen maar vooral om de behandeling van het vraag stuk van de schuld van het Duitse volk aan de in de oorlog bedreven gruwelen. Wij kunnen ons voorstellen, dat er mensen zijn, die vinden dat de makers van de film in dit opzicht niet consequent genoeg zijn geweest en dat zij dit probleem van de collectieve verantwoordelijkheid van een volk voor de daden van zijn vrijwillig aan. vaarde regering te beperkt hebben gezien, omdat ook in „De moordenaars bevinden zich in ons midden" de schuld op rekening van een bepaalde categorie die van de profiteurs wordt geschreven. Deson danks is reeds veel gewonnen, nu Staudte en zijn staf hebben gebroken met de gang bare opvatting, dat de oorlog en wat daar in gebeurde een zaak van het nazi-régime en van dat bewind alleen was. Het benieuwt ons hoe het publiek op deze rolprent, die wij in het begin van dit jaar reeds uitvoerig bespraken, zal reageren. „De duivels van het Wilde Westen" (Spaarne). Spaarnetheater brengt deze week de voortzetting van het mach tige Wild-West-epos „De duivels van het Wilde Westen", waarin één man stand houdt tegen de arglist en de revolvers van een stel voor niets en niemand terugdein zende bandieten. Eén van hen komt om in een met dynamiet geladen schuur, een op name die niet nalaat de toeschouwers hoor baar te doen huiveren, evenals die van het laatste gevecht tussen de bendeleider en zijn achtervolgers met een postkoets als in zet. Allan Lane, Kay Aldridge en Eddie Acuff zijn de jongens van de Jan-de-W it der cowboys. J. H. B. „Warschau Concert" (P a 1 a c e) Wanneer de makers van deze film-biogra- phie van de Poolse oorlogsvlieger en com ponist Stefan Radetzky de bedoeling gehad hebben, de tweeslachtigheid in diens mu ziek visueel te symboliseren, dan zijn zij daarin uitstekend geslaagd, want de rol prent „Warsaw Concerto" dartelt precies zo gezellig heen en weer tussen de serieuze kunst en de kitsch als het muziekwerk waaraan zij haar naam en haar inspiratie ontleende. Wordt men het ene ogenblik getroffen door een speelscène van magistrale sober heid of een öialoog-fragment vol dramati sche spankracht, het volgende moment slaan regie, acteurs en cameraman geza menlijk op hol in een wilde jacht op goed kope effecten vol valse romantiek en brave- Hendrik-moraal, passend geïllustreerd met veel rollende ogen en glycerinetranen-in- close-up. Vooral Anton Walbrook als Ste fan Radetzky presteert in dit opzicht din gen die ver beneden zijn kunnen liggen met het gevolg dat hij noch als componist noch als oorlogsvlieger geheel vermag te overtuigen. Sally Gray, die de vrouwelijke hoofdrol vervult, doet het beter, maar ook haar rol hinkt teveel op twee gedachten. Dat alles wil niet zeggen dat er ook niet veel te waarderen is, er zijn vele goede vondsten en spannende momenten en de fotografie is over het algemeen uitstekend, maar het epos van Warschau, dat zij pre tendeert te zijn, is de film toch niet gewor den, hoewel het onderwerp daartoe stellig de kansen geboden heeft. H. C. K.P.M. heeft haar nieuwe „Baud" „Uw vloot is thans verrijkt met een schip, waarvan wij moeten zeggen, dat het, wat inrichting, indeling en machinevermogen betreft, volkomen aan de wensen van de K.P.M. zal beantwoorden", aldus sprak een van de directeuren van „Wilton Fijenoord", ir. S. van West, Vrijdagmiddag tot de heer r. H. A. Backer van de K.P.M. toen hij in de Sint Jobshaven te Rotterdam het nieuwe motorschip „Baud" namens de werf aan de redery overdroeg. De heer Backer releveerde dat dit eigen lijk het derde schip van de K.P.M. is, dat die naam draagt. De eerste „Baud" ging, na 38 jaren dienst, in de buurt van de Kei eilanden verloren, de tweede was nog niet geheel afgebouwd toen zij door de Duitsers in de Nieuwe Waterweg tot zinken werd gebracht en dit is dan de derde. De K.P.M. blijft vertrouwen hebben in de toekomst. De gezagvoerder van het schip, kapitein A. E. del Prado, wenste hij behouden vaart. Zondagochtend vertrekt de „Baud" naar Antwerpen om lading in te nemen, daarna keert het schip naar Nederland terug en komen de passagiers voor Indië aan boord. BINNENLAND Aan de op 30 April, voor het eerst sinds elf jaar. op de Maliebaan te 's Gravenhage te houden militaire parade zullen ook vlieg tuigen van de legerluchtmacht deelnemen. Om kwart over tien des morgens zal een aantal „Harvard" toestellen uit het Noord Oosten aanvliegen, een minuut later gevolgd door „Spitfire'" machines cn weer een minuut later door de. Gloster „Meteor" straaljagers. Het KLM-lijnvlicgtuig, dat vandaag. Zaterdag, van Schiphol naar Kopenhagen vertrekt, zal herschapen zijn in een bloemen tuin. Een geschenk van de KLM in de vorm van bloemenruikers, zal onder meer worden aangeboden aan de koningin van Denemar ken en aan de burgemeester van Kopen hagen. Vijftig bossen zijn bestemd voor jeugdige kankerpatiëntjes in een der zieken huizen van de Deense hoofdstad. Vandaag. Zaterdag, vertrekt uit Rotter dam het voor het interinsulair verkeer in Indonesië hier te lande gebouwde nieuwe KPM-schip „Van Riebeeck" naar Batavia, ,met 63 kinderen onder wie niet minder dan 43 babies en veertig volwassenen aan boord. De sla-export door de lucht is op het ogenblik ir. volle gang. Hoewel met dit transport eerst korte tijd geleden is begonnen bracht Aero-Holland in enkele weken reeds 120 ton van deze groente naar diverse lucht havens in Engeland. Behalve sla maken ook komkommer en aardbeien deel uit van deze luchtvrachten. Onder grote belangstelling is Vrijdag middag het stoffelijk overschot van de heer W. Strijbis. in leven tweede voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakverbond op de algemene begraafplaats te Zaandam ten grave gedragen. De suikerbietenuitzaai in ons land heeft dit jaar een recordomvang bereikt. Tegen gemiddeld 50.000 ha. in de laatste jaren be draagt het areaal thans meer dan 65.000 ha. HAARLEM EN OMGEVING De Volkshogeschool in Bergen werd bezocht door de rectoren van Volkshogescho len uit Noorwegen. Zweden, Lapland en Finland. Tijdens dit bezoek werd door de Haarlemse pianiste mevr. Dinckc dc Nobel Knegtmans een causerie gehouden over het Wilhelmus en over Nederlandse muziek, waarbij zij enige werken van Nederlandse componisten uitvoerde. Dc afdeling Haarlem der Protestantse Unie besloot geen deel te nemen aan de ge meenteraadsverkiezingen. I Vraagt inlichtingen en demonstratie bij HEEMSTEDE BUSLIJN 3 (Adv.) Achttien muziekkorpsen defileerden gisteren voor het paleis Soestdijk voor de Koningin en de oudste drie Prinsesjes en vijfhonderd zangers brachten haar een aubade. Het Haarlemse Politie Muziekkorps marcheert langs het bordes. FEUILLETON door ANDREW MACKENZIE, vertaald uit het Engels. 22) Hoe ziet dat meisje eruit? Haar naam komt me bekend voor, zei hij. Middelmatige lengte, 1.65 meter schat ik, blond haar en lichtbruine ogen. Nogal knap om te zien, naar mijn mening. Juist, zei Arthur Carfrew, ze boft, dat ze niet geraakt is. Inderdaad. Het is mogelijk dat de kerel, die op haar geschoten heeft, haar voor iemand anders heeft gehouden; er was namelijk ook nog een dienstbode aan wezig. die ze uit de stad met zich mee had gébracht. Het gezicht van Arthur was ondoorgron delijk. Hij antwoordde niet op mijn opmer king, maar staarde voor zich uit in de richting van het postkantoor. Daar gaat een aardig meisje, ook met blond haar. Is dat soms het meisje waar ze het op gemunt hadden, Arlen? Het was inderdaad Judith. Ze stond even aarzelend stil op de stoep van het post kantoor en kwam daarna in onze richting. Ze was een van de weinige vrouwen, die er in het heldere daglicht beter uitzien dan bij kunstlicht. Ik voelde iets van be nauwenis in mijn hart bij de gedachte, dat zo'n mooi jong meisje in een dergelijke duistere affaire betrokken zou zijn. toestak. Ik vind het vreselijk, dat ik zo weinig bij m'n positieven bleef, maar ik wil toch, dat u weet hoe dankbaar ik u ben. Ik stelde haar voor aan Arthur. Ieder vermoeden, dat deze twee elkaar al eens eerder hadden ontmoet, werd te niet ge daan, want er was geen enkel teken van herkenning. Als ik geen afspraak in de stad had gehad, zou ik zeker zijn komen informe ren, hoe het met u ging, zei ik. Is er al een aanwijzing gevonden, wie op u gescho ten heeft? Gisteren heeft de politie een grondig onderzoek ingesteld. Ze zeggen, dat het schot gegeven is met een dienstgeweer. Degene, die het gelost heeft, wie het ook zijn mag, is er vandoor en onvindbaar. Mijn oom is erg zenuwachtig sinds het gebeurd is. Arthur Carfrew excuseerde zich en ging naar zijn auto. Met veel lawaai reed hij de dorpsstraat af. Judith keek hem na en er v/as een vragende uitdrukking op haar gezichtje. Ik weet bijna zeker, dat ik die wagen eerder gezien heb, zei ze. Zelfs het lawaai, dat hij voortbrengt, komt me bekend voor. Het is zeker iets, dat je niet gauw vergeet, stemde ik toe. Zijn moeder is gra vin Carfrew. Misschien hebt u hem eens ergens op een feest ontmoet. Ze schudde haar hoofd. Ik ga heel weinig uit. Maar ik heb die naam vaker gehoord, misschien in ver band met mijn oom's zaken. Ik merkte opeens, dat juffrouw Clither- wood ons uit het raam met belangstelling stond gade te slaan. Ze maakte allerlei Ik heb gehoord, dat u zich mijn lot erg heeft aangetrokken, toen ik flauw viel, j gebaren, die me niet geheel duidelijk wa- zei ze tot mij, terwijl ze me haar hand ren, totdat ze met veel nadruk een kop aan haar lippen begon te brengen. Mijn hospita maakt me duidelijk, dat ik u uit moet nodigen voor een kopje koffie, zei ik. Ze zal heel erg teleurgesteld zijn, als u het niet aanneemt. Judith lachte vrolijk. De gespannenheid, die ik bij haar waargenomen had, scheen geheel geweken te zijn. Ik zou het erg prettig vinden, zei ze eenvoudig. Toen ze tegenover me in een gemakke lijke stoel zat, had ik eerst goed de gele genheid haar eens op mijn gemak op te nemen. De avond van mijn eerste bezoek aan het Huis aan de Baai, was mijn be langstelling meer uitgegaan naar Edith Simpkins en de kolonel dan naar het meis je. En de sfeer van het huis was ver van alles wat naar romantiek neigde, Maar hier, in de zonnige zitkamer van het huisje, waren alle verschrikkingen vergeten. Werkt u al lang in uw oom's zaak? vroeg ik. Vier jaar. Mijn ouders lieten me een heel klein inkomen na, zodat ik wel een baan moest zoeken. Ik had niet veel erva ring en ik was blij, toen mijn oom zei, dat ik zijn secretaresse kon worden. Stenografie en typen had ik geleerd. Het lijkt me interessant werk, zei ik. O ja, dat is het. Maar soms heb ik het gevoel, dat er ergens op de achtergrond iets achter dit hele bedrijf schuilt, dat niet in orde is. Meneer Arlen, hebt u dat gevoel van angst wel eens gehad, waarvan je te gen je zelf zegt, dat het onzin is, maar dat je toch niet kwijt kunt raken? Haar ogen stonden ernstig. Iets van de vrees, die ik er die avond van onze eerste ontmoeting in gezien had, was er weer in te lezen. Dat soort gevoel, dat je als kind had, als je opgesloten werd in de kelder? vroeg ik. Aan de ene kant zeg je tegen je zelf, dat er niets te vrezen is, maar aan de andere kant heb je allerlei voorstellingen van vreselijke dingen, die des te erger zijn, omdat ze in de verbeelding fantastische vormen aannemen. Dat is het. Ze klemde haar handen in elkaar. U hebt precies beschreven wat ik voel. Er zijn diverse kanten van het bedrijf, waar ik niets van weet. De chef de bureau Fellowes werkt op mijn zenu wen. Ik heb het gevoel, dat hij meer van allerlei zaken weet dan zelfs mijn oom. En uw tante Edith? Och, die arme. Ze maakt me bang, maar mij niet alleen, ze jaagt iedereen angst aan. Ze komt niet vaak in de stad. Ze staat als lid van de directie ingeschre ven, maar ze is er bijna nooit. Ze is niet gezond en lijdt erg veel pijn. Al hetgeen Judith mij vertelde, was meer dan ik ooit had durven hopen. Het meisje zou als helpster aan onze zijde, onbetaal baar zijn. Maar opeens voelde ik argwaan in me opkomen. Bestond er niet de moge lijkheid, dat ze door haar oom op mij af was gestuurd om te zien, of ik soms speciale interesse had in de werkzaamheden van de firma? Ze zag er allerliefst uit, maar dat behoefde niet te betekenen, dat ze onschul dig was! Als u Fellowes niet vertrouwt, waar om gaat u dan niet naar uw oom om hier over te praten? vroeg ik. Ik ben er zeker van, dat die geen trucs tolereert. Het zou me bovendien verbazen, als er onregel matigheden voorkwamen in het bedrijf, zonder dat uw oom er van op de hoogte was. U stelt toch volledig vertrouwen in hem, nietwaar? (Wordt vervolgd) Prins-regent Karei naar Koning Leopold In de loop van de volgende week zal prins-regent Karei koning Leopold in Zwit serland ontmoeten, zo wordt in welinge lichte kringen vernomen. Waarschijnlijk heeft het onderhoud plaats op de Belgische legatie te Bern. Tijdens de laatste kabinetsraad zou be sloten zijn, dat de eerste minister en minis ter van justitie, tijdens het onderhoud in Bern aanwezig zullen zijn. Onze correspondent te Brussel telefo neerde ons heden nog: Het verzoek van koning Leopold aan zijn broeder prins-regent Karei om met hem in Zwitserland op het Belgische gezant schap te Bern Maandag belangrijke kwes ties te bespreken voor en aleer hij belang rijke beslissingen neemt, wordt hier be schouwd als een belangrijk nieuw feit in de lange tragedie van de koningskwestie. Het is zeker dat Koning Leopold binnen kort naar het land wil terugkeren, waar schijnlijk nog voor de verkiezingen, gelijk de berichten van de Belgische avondbladen gisteren duidelijk deden uitkomen. De prins zal worden bijgestaan door pre mier Spaak en de minister van Justitie, de katholieke en koningsgezinde Moreau de Melen, die juridisch de notaris van de Kroon is. Berichten als zou de prins reeds gisteren de Belgische hoofdstad verlaten hebben, kon men op het secretariaat des konings en op het paleis te Brussel bevestigen noch ontkennen. Men logenstrafte echter een bericht van de socialistische Peuple als zou de koning slechts op de troon mogen terug keren mits hij de belofte aflegde dat hij over enkele jaren ten voordele van prins Boudewijn zou abdiceren, namelijk als deze voldoende vertrouwd zou zijn met de staatszaken. SCHEEPVAART Algenib. 23 April van Santos te Montevideo. Alphard. MontevideoRotterdam pass. 22 April Kaap Verdi. Alpherat. 22 April van Norfolk naar Baltimore. Aldebaran, Amster dam—Baltimore 22 April 865 mijl van de Scillies. Alwaki, 22 April van New York n. Antwerpen. Arendsdijk, 22 April van Santos naar Bahia en New York. Bengkalis, Batavia Suez pass. 22 April Perim. Celebes. 22 April van Batavia te Singapore. Coneostroom. 22 April van Port Amboir. te Lobito. Cronen- burgh. 22 April van Bordeaux naar Casa blanca. Delfland, Buenos Aires^-Amsterdam 22 April 140 mijl Zuid Sanjago. Dordrecht. 23 April van Maatadi te Lagos. Farmsum. 23 April van Rotterdam te Baltimore verwacht. Japara (KRL), 22 April East London naar Durban. Joh. van Oldonbarnevelt, Amster dam—Java pass. 22 April Perim. Kamerlingh Onnes, pass. 22 April Finisterre, wordt 25 April te Hoek van Holland verwacht. Keile- haven. 22 April nog te Port Gentil. Kerto- sono, 23 April van New York te Boston ver wacht. Klipfontein. 22 April van Durban n. Lorenzo Marquez. Linge. AmsterdamMon rovia 22 April dwars Lissabon. Manoeran, 22 April nog te Koweit.' Mapia. Amsterdam Java 22 Aoril te Semaarng. Maasland. Am sterdamBuenos Aires pass. 22 April Fer nando. Modjokerto. 23 April van Batavia te Belawan daarna Rotterdam. Muiderkcrk. "22 April van Lobito naar Port Alexandra. Ophir, 22 April van Scmarang te Soerabaja. Plancius. 22 April van Batavia naar Singa pore en Belawan. Radja, 22 April van Santos naar Rlo de Janeiro. Salatiga, 22 April van Pladjoe naar Semarang. Saparoea. 22 April van Makassar naar Tarakan, Sarangan. 22 April vn Singapore naar Batavia. Stad Maastricht. 22 April van Bagnoli naar Bona. Talisse, 22 April van Bahrein naar Bar.dars- harpur. Tegelberg. 24 April van Rio de Ja neiro te Kaapstad verwacht. Utrecht. Bela wan—New York 23 April te Colombo. Vafi der Waals, Batavia—Amsterdam 22 April van Colombo. Van Oudshoorn, 22 April van Makassar naar Menado. Van Riemsdijk, 22 April van Hongkong te Amoy. Zeeland, 22 April van Soerabaja naar Semarang.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 7