Oude ambachten zingen hun zwanenzang De Gaulle geeft blijk van mededogen met het lot van de grijze Pétain lid finish huiskamer 665.- Predikbeurten Haar Verven ZATERDAG 23 APRIL 1949 HAARLEMS DAGBLAD Klompen, hoepels, tonnen en manden kregen moderne vervangers (Speciale reportage) Het is een opvallend verschijnsel, dat in deze tijd, waarin opvoering van de produc tie een eerste vereiste is, verscheidene eeuwenoude handwerksbedrijven met tolale uitschakeling worden bedreigd. Het zijn zonder uitzondering ondernemingen, waarin het lied van de arbeid bijzonder melodieus klinkt, omdat belangwekkende historische en folkloristische motieven in dit stage gezang zijn verwerkt. Veel minder dan in andere bedrijven hoort men daar het geronk van motoren en de scherpe tonen van mechanische bewerkings-installaties. De door jarenlange, practische scholing ver kregen vaardigheid in het bewerken van materialen gold altijd als middel voor het verkrijgen van naam en faam. Merkwaardig genoeg was echter noch een gebrek aan kundigheid, noch het ontbreken van machines en andere hulpmiddelen de voornaamste oorzaak van het verval van deze ondernemingen. Veeleer moet dit worden geweten aan het feit, dat de voortbrengselen van ver schillende van die oude ambachten hun betekenis voor ons economische leven groten deels hebben verloren. Liever gummilaarzen dan klompen. De klompenmakerij tobt met moeilijk heden op allerlei gebied. In dit bedrijf brengt technische vereenvoudiging van de productie inderdaad de kleine ambachts- bedrijven, waar de ruwe blokken met dé hand tot klompen gevormd worden, in ge vaar. De prijsvaststelling werd tot nu toe geregeld naar de productiekosten in grote klompenmakerijen, die het product mecha nisch vervaardigen. De kleine klompen maker komt hier niet mee uit en hij moet noodgedwongen bijverdiensten zoeken. Het handwerk is dus niet lonend meer en bovendien: de Hollandse klomp is in het buitenland wel erg populair, maar in ons polderland zelf geven steeds meer boeren en landbouwers de voorkeur aan een paar stevige, waterdichte gummilaarzen. Waar schijnlijk zal onze klomp, het eeuwenoude schoeisel van de plattelandsbewoner, een steeds zwaarder strijd krijgen te voeren tegen de moderner voetbedekkïng. Tevens heeft de klompenmakerij in het algemeen te kampen met een groot gebrek aan mate riaal. Met veel belangstelling zien de klom penmakers de inwerkingtreding van de economische unie met België tegemoet. In het kader van de Benelux-overeenkomst zouden de Belgische klompen ongelimiteerd ingevoerd kunnen worden, maar tevens zou dan het Belgische populierenhout onver werkt de grens mogen passeren. De Bene lux zal dus waarschijnlijk grote verande ringen brengen voor de kwijnende Neder landse klompenindustrie. Het blijft intussen de vraag, of de verandering een verbete ring zal zijn. Boter in kartonnen verpakking. Het is zeer opvallend, dat in deze tijd van houlschaarste bepaalde inheemse hout soorten nagenoeg waardeloos worden. Zo bijvoorbeeld het hout, dat door onze grienden wordt geleverd en dat vroeger j veel aftrek vond in mandenindustrie en hoepelmakerij. Want ook de hoepelmakerij, een merk- waardig oud ambacht, verliest veel van zijn betekenis. De ho'epelmakerijen, die gevestigd zijn langs onze grote rivieren, waar ook het griendhout groeit, hebben in het verleden tijdperken van grote j bloei meegemaakt. Uit kleine dorpjes-; werden scheepsvrachten hoepels over heel j de wereld verzonden. De bewerking van het taaie griendhout geschiedt ook thans nog volkomen met de hand in de schemerige, kleine werkplaat- j sen, waar de eigenaardig gevormde werk banken staan. Maar helaas, deze bedrijven missen momenteel elke levensvatbaarheid. Vroeger gingen grote hoeveelheden van die witte of groene hoepels naar Scandina vië. De Deense boter werd verpakt in vaat jes, o'ie in de vorm werden gehouden door Hollandse hoepels. De Nederlandse haring- export vroeg grote partijen, die om de grote tonnen met „Hollandse Nieuwe" werden geslagen en zo over heel de wereld reisden. Ook andere vaten en tonnen werden met hoepels omwikkeld. Thans verliest de hoe pelmaker steeds meer afzetgebied. Boter wordt tegenwoordig hoofdzakelijk verzonden in kartonnen verpakking en de meeste haringvaten worden voorzien van ijzeren ringen, die veel langer meegaan. Uit psychologische overwegingen worden de witte bandjes nog wel gebryikt, bijvoor beeld \oor de verzending van luxe vaatjes haringvaar Amerika, doch steeds meer hoepelmakerijen worden gesloten wegens gebrek aan afnemers. Bovendien is er ook geen belangstelling meer voor het belang rijke afvalproduct: spanen. Handkuiperij in de knel. Merkwaardig is ook dat de kuiperij, die zich voornamelijk concentreert in de vis sersplaatsen langs de kust, in de huidige vorm de hoepel makerij het leven onmogelijk maakt. Er is nog wel vraag naar tonnen, want jaarlijks zijn voor verpakking van haring 250.000 rederijtonnen no dig en 450.000 ver- zendtonnen. In en kele plaatsen zijn daarvoor grote stoomkuiperijen verrezen, die het vurenhout, dat men uit Zweden pn Noorwegen be trekt, vol-automa- tisch verwerken. Daarnaast wordt in de handkuipe rijen de oude methode nog ge volgd. Het met.de hand vervaardigen van tonnen (waar bij geen spijker te pas komt) vraagt echter een maxi mum aan practi sche ervaring. Jongeren voelen zich tot dit beroep zonder toekomst niet meer aange trokken. De situatie is thans zo, dat de handkuiperijen meestal worden geëxploiteerd door haringhandelaars, die dus slechts ton nen voor eigen rekening vervaar digen. Alleen op die wijze heeft het kuipen met de hand nog reden van bestaan. De kuiperij in haar geheel is voortdurend op haar hoede, want steeds wordt geëx perimenteerd met nieuw verpakkingsmate riaal. De ton heeft voor verschillende arti kelen ai het onderspit moeten delven tegen aluminium en kartonnen kisten. Nu de zuivelfabrieken het kaasmaken van de boerin hebben overgenomen, zijn er ook voor de zg. „boerenkuipers" in de dorpen weinig vooruitzichten. Heeft de mand afgedaan? De slechte toestand in de mandenmake rijen heeft de laatste jaren al herhaaldelijk de aandacht getrokken. Er zijn in ons land nog heel veel van die bedrijven. Concen traties ervan treft men aan langs de oevers van het IJselmeer, in Overijsel rondom Zwolle en Wijhe, in Friesland, Zuidholland en Utrecht langs de Lek, en in Brabant bij Ammerzoden en Vlijmen. De ondernemers kunnen hun product evenwel niet kwijt, doordat de kist algemeen is aanvaard als plaatsvervanger van de mand, ondanks het feit. dat hout veel deviezen kost en schaars is. De export van manden, die voor de oor log zeer belangrijk was. kon slechts op zeer bescheiden schaal worden hervat. Dorpen, die zich geheel op de manden- vlechterij hadden toegelegd, moesten radi caal het roer omgooien. In Ammerzoden werkten voor de oorlog driehonderd man m de werkplaatsen en nu zijn het er geen vijftig meer. Zo gaat het overal. Slechts met kunst en vliegwerk worden sommige bedrijven nog in stand gehouden om de schaarse orders uit te voeren. Enige problemen dringen zich thans op. De vraag is allereerst of onze grienden door deze ontwikkeling vrijwel waardeloos zul len worden. Moerassig Holland heeft immers veel van dergelijke cultures. Men zal daar om wel naar een nieuwe mogelijkheid moe ten uitzien, want in deze tijd mag geen vierkante meter grond ongebruikt blijven. Een ander probleem is dat van de omscho ling. Een grote moeilijkheid daarbij is, dat het gros der arbeiders in die bedrijven vrij oud is en hecht vergroeid met het werk. Wil men hen voor verpaupering behoeden, dan zal toch die omscholing hoe onge wenst ook op psychologische gronden plaats moeten hebben. Tenslotte zijn er de bezwaren van meer ideeële aard. Onze ambachtslieden en hun handwerk waren nauw verweven met het Hollandse landschap. Door hun traditio neel vakmanschap vormden zij een onder deel van het werkende land, dat slechts node gemist zal worden. Kunstmeststoffen zijn niet geheel uit den boze Directeur van proefboerderij is het niet eens met ir. Cleveringa Er is enige deining ontstaan rond de kruistocht van ir. O. J. Cleveringa, rijks- landbouwconsulent in algemene dienst, tegen het overmatig gebruik van kunstmest in de landbouw. Ir. Cleveringa keert zich, zoals bekend, in felle termen tegen de op vatting, die volgens hem geldend heet in kringen van de Plantenziektekundige Dienst te Wageningen en de Landbouw voorlichting, al moet direct worden gecon stateerd, dat niet ieder lid dezer kringen deze opvatting blijkt te delen. Deze opvattingen gelden volgens ir. Cle veringa een te eenzijdig denken ten aan zien van bemestingsvraagstukken. Men meent met chemische stoffen, kunstmest dus, aan de bodem te kunnen teruggeven, wat er door de verbouw van voedsel is uitgehaald. Er wordt echter naar zijn mening meer uitgehaald, dan door kunstmest te ver vangen is. Daarom propageert ir. Cleve ringa gebruik van uitsluitend natuurlijke mest, compost, die de bodem niet uitmer gelt, doch daarentegen voedt en behoudt. Naar zijn mening is de oorzaak van vele afwijkingen en ziekten bij mens en dier gelegen in een wanverhouding, die door verkeerde bemesting ontstaan zou zijn. De natuurlijke weerstand gaat verloren, zegt hij, de grond gaat dood en zo gaat het even wicht in alles verloren. Ook het met giffen bespuiten van fruitbomen en gewassen bestrijdt hij op dezelfde gronden. Ir. Cle veringa voorspelt een aanzienlijke degene ratie van bodem en levende wezens, indien men met de thans gebruikelijke methoden voortgaat. Dit is in hoofdzaken zijn betoog. Het A.N.P. vroeg dr. J. Grashuis, direc teur van de proefboerderij „De Schothorst" onder Hoogland bij Amersfoort naar zijn mening. Op deze proefboerderij, eigendom van de Coöperatieve Centrale te Rotter dam, nam dr. Grashuis vele proeven met bemesting, inplant van grasland en de uit- Een betrouwbaar advies Wilt U een solide stofzuiger kopen (eventueel ook in huurkoop) of huurt U liever een goede machine voor f 4.60 per maand, reparaties gratis. Ga dan naar: De Stofzuigercentrale HAGEMAN Ged. Oude Gracht 52 t/o de Kerk - Tel. 12762 (Adv.) werking hierop bij dieren. Op zijn bedrijf van 30 ha weiden op het ogenblik 159 run deren, enige paarden en wat kleinvee. Dr. Grashuis is een dierenarts, die in hoge mate belang stelt in weidebouw- en voe dingsvraagstukken. Naar zijn zeggen ko men, dank zij doelmatige beplanting en bemesting van de weiden, rond de Schot horst geen ziekten voor. Zijn dieren ver tonen geen afwijkingen en hij gaat zelfs zo ver. dat hij zijn fokvee bij minder goede dieren van andere bedrijven brengt, zonder schade voor de eigen veestapel. Compost en kunstmest Evenwichtige verwerking van compost en kunstmest beide kan volgens oordeel en ervaring van dr. Grashuis tot gezonde landbouw en veeteelt leiden. Kunstmest is een waardevol hulpmiddel, doch eenzijdige toepassing ervan kan de meest onaange name gevolgen met zich brengen. Steeds moet gestreefd worden naar harmonie tus sen bodem, plant en dier. Dr. Grashuis heeft echter in de practijk ervaren, dat door gebruik van uitsluitend kunstmeststoffen veranderingen in de bo dem veroorzaakt worden, welke van in vloed zijn op leven, gezondheid en vrucht baarheid van plant en dier, ook al kan men deze veranderingen dóór toevoeging van allerlei elementen lang tegenhouden. Ern stiger dan de meer anorganische veranderin gen noemt hij de onontkoombare erosie- verschijnselen, die de bodem volkomen on bruikbaar kunnen maken. Het is in het buitenland, zowel als in ons land zonne klaar gebleken, aldus dr. Grashuis, dat eenzijdige kunstbemesting tot vernietiging van de bodemstructuur kan leiden. Toe voeging van compost,, eventueel aangevuld met kunstmest, gebaseerd op de behoefte van de bodem, kunnen de bodem en daar mee gewas en dier gezond houden. Volgens dr. Grashuis heeft ir. Cleveringa gelijk, wan neer hij het gebruik van organische mest propageert alsook de aanmaak daarvan uit de afvallen der grote steden. Deze af vallen mogen niet vernietigd worden, want zij zijn onontbeerlijk voor de landbouw. Men behoeft echter niet zover te gaan dat men, zoals ir. Cleveringa propageert, het gebruik van kunstmest geheel afschaft, aldus dr. Grashuis. KENTERING IN FRANKRIJK zware uitvoering compleet P. SCHOEN Meubilering SPAARNWOUDERSTRAAT 130 (Adv.) Stalen huizen in Amerika Een grote fabriek in de Verenigde Sta ten, die zich gedurende de oorlog bezig hield met de fabricatie van militaire vlieg tuigen, heeft zijn productie thans omge schakeld op zogenaamde „prefabricated" huizen, vervaardigd uit zwaar geëmailleer de stalen platen waarvan de emaille aan porselein doet denken. De productie van deze huizen, die in één collo verpakt per vrachtauto ter plaatse van bestemming worden afgeleverd, bedraagt thans 25 per dag. Fabrieksfunctionarissen verwachten, dat dit aantal in de loop van deze maand tot 70 zal stijgen en in Juli zelfs tot 100. Elk huis heeft twee slaapkamers, een zitkamer, een badkamer en een keuken. In de muren zijn vele kasten en boeken rekken aangebracht. Hoepels worden om de ton gelegd. (Van onze correspondent te Parijs) Op gezette tijden verontrust Frankrijk zich over Pétain en dat pleit voor het hu maan gevoel van het Franse volk. Men kan nog zo overtuigd zijn van het onheil, dat de vroegere maarschalk als staatschef onder de Duitse bezetting voor zijn land heeft aangericht, dat neemt niet weg, dat het moeilijk is het hart hermetisch te sluiten voor de menselijke tragiek, die be sloten ligt in het lot van deze 93-jarige soldaat. Eens was hij de glorie van Frank rijk en thans leeft hij als banneling op een eenzaam eiland-in een cel met twee stoelen, een tafel en een bed, dat hij elke dag zelf op moet maken. Die twee aspecten van het geval-Pétain, de politieke en de mense lijke kant, veroorzaken de moeilijkheid van het vraagstuk dat de regering toch eens op zal moeten lossen. De regering doet ken nelijk moeite een alibi te vinden, een scherm, waarachter een beslissing zou kunnen worden genomen, waartoe ze men selijk wordt genoopt en die politiek is te rechtvaardigen. Er worden regelmatig deputaties van specialisten naar Pétain ge zonden, die de regering' rapporteren over de gezondheidstoestand van de banneling, en premier Queuille, die zelf van huis uit medicus is, heeft die rapporten meermalen persoonlijk bestudeerd. Doch men moet aannemen, dat de toestand nog niet vol doende alarmerend is om er een conclusie uit te trekken, die bij een deel van het volk de communisten in het bijzonder zeker op tegenstand zal stuiten. Voorlopig is hem als hoogste concessie toegestaan wat huis raad te ontvangen, parket en wat gordijnen, die uit zijn vroegere woning in Parijs zijn weggehaald. Iedereen voelt niettemin, dat schuchter de eerste stappen worden gezet op de weg naar lotsverbetering van de grijze maarschalk. De Gaulle pleit. Zoals men weet, werd na de bevrijding Pétain tot de doodstraf veroordeeld, die echter terstond door De Gaulle, als toen malig hoogste magistraat der Franse repu bliek, gezien zijn hoge leeftijd, in een levenslange verbanning werd gewijzigd. Op zijn laatste persconferentie heeft de gene raal het geval-Pétain opnieuw ter sprake gebracht, zonder dat enig journalist naar zijn mening vroeg. „Een groot menselijk en nationaal drama" noemde de generaal het lot van Pétain en hij bracht daarna de wen selijkheid naar voren deze „thans onge vaarlijke grijsaard" die „misschien buiten zijn wil" de collaboratiepolitiek met de Duitsers heeft gepersonifieerd, de moge lijkheid te bieden in zijn laatste levensjaren nog eens „een boom of een groen grasveld" te zien. Men moest de „grote verdiensten" niet vergeten, voegde de generaal eraan toe, die Pétain „het vaderalnd eens bewezen had". Bij het Franse publiek hebben die woor den zeer de aandacht getrokken en velen hebben gepoogd er een verklaring van te geven. Sprak hier de mens. die mogelijk berouw had van een beslissing, die onder zijn verantwoordelijkheid was genomen en die hij thans zocht te motiveren met rede nen van „staatsbelang"? Pétain was vroe ger de leermeester en daarna de superieur geweest van de Gaulle, die hem geëerd heeft met een ronkende opdracht van een zijner boeken. Pétain is bovendien de peet in Franse families een zeer bijzondere,onder scheiding van een der zonen van de Gaulle: Beide mannen waren dus verbon- den door gevoelens van waardering en van vriendschap. Hun politieke inzichten heb ben hen daarna gescheiden. Tracht thans, bij de nadering van het levenseinde van Pétain, de Gaulle over die kloof een brug te slaan? De verklaring zou aanvaardbaar lijken, \ioor ieder ander dan juist deze koude, steile generaal ten aanzien van wie nog niemand de menselijl«e gemoedswarmte als een dominerende trek van zijn karakter op wist te merken. Over het algemeen gelooft men dan ook eerder, dat de Gaulle zijn opinie over Pétain zo opzienbarend herzag, omdat hij als poli ticus van intuïtie begreep, dat in het Franse volk zich een wijziging aan het voltrekken is, minder misschien ten aanzien van Pétain's verdiensten, dan wel met betrek king tot de straf, waarmee die „verdien sten" volgens menselijke normen mogen worden gehonoreerd. Vijf jaar na de bezetting winnen de» hu manitaire overwegingen op dit terrein veld ten koste van de politieke motieven. Die kentering voltrekt zich, voor een deel mogelijk nog in het stadium van het on bewuste. Overigens is het minder moeilijk zo'n netelige kwestie aan.de orde te stellen dan er een oplossing voor aan de hand te doen en dat is de taak der verantwoordelijke 1 instanties waartoe thans de Gaulle niet j meer gerekend wordt. Amnestie is uiige- sloten, omdat zo'n maatregel de officiële erkenning in zou houden van de onschuld van alle handlangers van de nazi's, die zich op de trouw aan de maarschalk be- I roepen hebben en waarvan er vele iiental- len ter dood zijn gebracht. De maatregel zal zich dus moeten bepalen tot een on- I opzienbarende verzachting van de straf zonder de rechtvaardigheid ervan in het geding te brengen. Men zou zich evenwel vergissen, wanneer men meende, dat het gevoel van onbehagen, dat er momenteel onmiskenbaar in Frankrijk leeft in ver band met de zuiveringspolitiek der laatste jaren, zich uitsluitend concentreert op de gevangen grijsaard. Er is meer: de over tuiging breekt hier zeker door, dat er in de politieke rechtspraak na de bevrijding teveel hartstochten uit zijn geleefd en te weinig rekening is gehouden rnet omstan digheden, die eerst nu pas enigermate kun nen worden overzien. Ook de regering ziet dat in. Zo wordt, naar verluidt, door de nieuwe minister van Justitie momenteel een verordening uitgewerkt, welke de zo genaamde „Lampisten", de anonieme col- laborateurtjes, hun straf kwijt scheldt en een aantal grotere zondaars de gelegenheid zou bieden door een engagement in het expeditieleger voor Indo-China hun „na tionale waardigheid" terug te kopen. ZONDAG 24 APRIL 1949. HAARLEM. Ncd. Herv. Kerk. Grote Kerk. Grote Markt. Zaterdag 7.30: Dhr. Chr. Kou semaker, Avondgebed in de Consistorie, ing. Oude Groenmarkt.. Zondag 10: Ds. Joh. Bronsgeest. 4.30: Padvindersdienst. 7: Ds. E Pot. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein. 10: Ds. G. J. Waardenburg. Noorderkerk. Velser- straat. 10.30: Ds. J. J. Stam. Rotterdam. Oos- terkerk, Zomerkade. 10: Ds. W. J. van Elden Bakenesserkerk, Vrouwestraat. 9.30: Dhr. A J. v. Houwelingen Rijkhoek, Kinderkerk 10.30: Ds. E. Dijkhuis, Jeugddienst. Kapel Betliesda Sarepta, Hazepalerslaan. 9.30: Ds. E. Dijkhuis. Kinderkerk. 10.45: Ds. S. H. J. Voors. Diaconessenhuis, Hazepaterslaan. 4.15: Ds. A. J. van Rhijn. Rusthuis Jansstr. 10.30: de heer Spaling. Jeugdkapel. Oost: Wijkge- bouw Oosterkerk 10: Dhr. D. Boer. Grote Kerk, Grote Markt. Zaterdag 30 April 10 tot 10.45: Wijdingsdienst o.l.v. Ds. G. J. Waar denburg met medew. van het Oosterkerk- koor. Organist: Egbert Vos. Ver. van Vrijz, Hervormden, Jacobstraat 6. 10.45: Ds. A. van Biemen. Stads Evangelisatie, Lange Heren straat 6. 10: J. Kal, Haarlem. 7.30: W. Akse, Beverwijk. Zuiderkapel, Zuiderstraat 15. 10: Dhr. Joh, van Oostveen, Evangelist te Voor burg. 5: Sidney Wilson, Evang. te Hilver sum. Jeugddienst. Opwekkingssamenkom sten, Zuiderstraat 15. Donderdag 8: Dhr. B. Lemkes, Alphen a. d. Rijn. Vrije Evang. Ge meente. Bakenessergr. 9.30 en 5: L. Heerings 1 Evangelist. Ned. Herv. Evangelisatie. Park laan 34. Woensdag 7.30: Ds. H. Jonker, van Bodegraven. O. R. G. Centrum, Westerhout- park 1 A. 10.30: Ds. A. R. de Jong. Evang. Lutherse Gemeente. Witte Herenstr. 10.30: Ds. C. H. Brandt. Ver. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Mej. Ds. Soutendijk. Remonstr. Geref. Gemeente. 10.30: Ds. W. S. Wiardi Beekman. Geref Kerk. Kloppersingclkcrk. 10: Ds. L. Hoorweg Jr. 5: Ds. J. W. Siertsema. Wil'hel- mmakerk. 10: Ds. P. dé Ruig. 5: Ds. A. M. Boevmga. Zuid-Oosterkerk 10: Ds. J. A. van Arkel. 5: Ds. L. Hoorweg Jr. Geref. Kerk, Begijnhofkapel. 10 en 5: Ds. K, Doornbos. Geref. Gemeente onder 't Kruis. Bakenes- sergracht 63. Dinsdag 7.30: Ds. J. A. Smink. van Rotterdam. Oud-Geref. Gemeente, Ged. Oude Gracht 47. Maandag 7.45: Ds. E. van Dijk. van den Haag. Leger des Heils, Schag- chelstraat 26. 10: Heiligingsdienst. 8: Verlos singssamenkomst o.l.v. Majoor Bosveld. Bap- tiste Gemeente, Parklaan 34. 9.30 en 5: Ds. J. W. Weenink. 8: Jeugdsamenkomst (geb. Salem). Ned. Chr. Gcmeenschapsbond, Lin- naeuslaan 14. Maandag 3.30: Samenkomst. Pinkstergemeente, Nw, Kruisstraat 14. Za terdag 7.30. Zondag 10 en 7.30, Maandag 3 en 7.30: Zeer bijzondere samenkomsten. Sprs. Pastor J. Robinson, Zendeling in Spanje. J. Perkins. Vertegenw. der W. E. C. Vergade ring van gelovigen, Jansstraat 85. 10: Sa menkomst (Broodbreken) Bijbellezing, Jans straat 85, Vrijdag 8: K. Rozendaal. Gemeen te des Heren, Lange Molenstraat 22. 10 en 5: Samenkomst. Gemeente Gods, Jansstraat 85. 10: Samenkomst. Pinkster Evangelisatie, Wolstraat 7. 10 en 7: Volle Evangeliepredi king. Kerk van Jezus Christus van de Hei ligen der Laatste Dagen. Ged. Oude Gracht 47. 5: Zondagavondvergadering. Christian Science, Jansstraat 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Hersteld Apost. Zendingskerk Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Godsdienst oefening. Hersteld Apost. Zendingsgemeente Jacobijnestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefe ning Universele Eredienst (Soefi-Beweging), Nassauplein 8. 11: Dienst. Ncd. Ver. van Spiritisten „Harmonia". Jansstraat 83. 10.30: Wijdingsmorgen. Mevr. J. Molenaav—Kockx Noordwijkerhout. Broedergemeente, Pavklaan 34. Zaterdag 7.30: Liturgische Zangdienst. Zondag 7: Ds. Schutz. Fotografisch conserveren van dialecten In het Phonetisch Laboratorium te Am sterdam bevindt zich een merkwaardig archief. Het is een systeem waarin foto grafische curves zijn opgenomen van de stemmen der nieuwe bewoners van de Wieringermeer. Van driehonderd inwoners van dit nieuwe Nederlandse gebied zijn stemopnemingen gemaakt, waarvan de trillingen langs fotografische weg zijn vastgelegd. Bij de keuze van de driehon derd „stemgevers" heeft men er naar ge streefd tongvallen uit verschillende streken van ons land te verzamelen. De bevolking van de Wieringermeer is zeer heterogeen en het zal voor toekomstige taalkundigen interessant zijn het dialect dat over een vijftigtal jaren in de Wieringermeer ge sproken zal worden te vergelijken met de dialecten waaruit het ontstaan is. De Zui- derzeestichting, die het initiatief heeft ge nomen tot dit onderzoek beperkt zich ech ter niet tot de zuiver dialectische studie, doch onderwerpt de bewoners van het nieuwe gebied ook aan ethnologische tests. Drs. F. Peeters verricht thans in het phonetisch laboratorium een onderzoek naar het Venloos dialect, dat naar zijn me ning nog niet voldoende onderzocht is. Hij heeft besloten specimina van de huidige Venlose tongval te registreren en als do- cumentatie-materiaal te conserveren op dat men in de toekomst de ontwikkeling van dit dialect kan nagaan. Als proefper sonen heeft hij uitsluitend Venloërs geno men, die vier Venlose grootouders hebben. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag 10: Ds. E. Pot. van Haarlem. Imma- nuëlkerk, 10: Ds. G. Koch, 7: Ds, J. de Jong, Afscheid. Kon. Emmaschool, Raafstraat. 10: Ds. J. Kroon, H. Doop. 5: Dezelfde. Ned. Prot. Bond. Berkenstraat 10. 10.30: Ds. H. J. D. R. Theesing. te Mïddelie. Evang. Lutli. Gemeen- vonmSen- te, in de Noorder Kapel. Minahassastr. 10.30: t lm l-- _i Ds. W. Spliethoff. Geref. Kerk. Noord-Scho- JUDlIeum DIJ CIS polltiS terkerk. 9 en 10.30: Ds. J. W. Siertsema. ALLE tinten Natuurgetrouw ènChic! Maison HENRI" Hazepaterslaan 16 (naast Diaconessenhuis) Tel. 12747 Heemstede BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Laurien, d. van P. van Wijt» gaarden en B. Korringa; Antonius Alfrej Theodorus Maria, z. van G. S. Verdonkschj en W. A. M. van Slaase: Brigitta, d. van Harding en R. v. d. Meer; Michael Petrij Maria. z. van A. H. M. Strack v. Scliijndel a E. Matla; Franciscus, z. van J. G. van Veej en B. B. Willemse. ONDERTROUWD: S. J. Bannink en C. A Heijnis. GETROUWD: R. S. Dixon en C. M. Kaaij Sijpesteijn; K. M. de Vries en M. Reinds; 0 Buijs en W. S. Pieren; J. H. M. Nelissen a H. J. M. Roozen; R. Venekamp en A. Borrs man. OVERLEDEN: J. Negrijn, 85 j.; Mevr. A. Schultsvan Houten. 80 j.; Smits, 77 j.; Mevr. W. G. Brouwer, Mevr. J. Visser, 87 j. ZONDAGSDIENST De Zondagsdienst voor artsen wordt waai genomen door: dr. K. L. Kout, Herenweg is! tel. 26224; dr. J. J. v. Luin, Bronsteeweg 7 tel. 15538; dr. J. L. Tombrock, Burg, v. Les nepweg 1, tel. 28032. Wijkverpleging: Zuster Dudok v. Heel, Ja de Wilstraat 9, tel. 17662. Geopende Apotheek: Apotheek Schotsmal Binnenweg 206, tel. 28320. Mevr. j J. M. TJ [-. 44 i Lisse ARTSENDIENST De medische dienst voor a.s. Zondag won waargenomen door dr. J. M. v. Dijk. Bennebroek DOKTERSDIENST De Zondagsdienst voor artsen wordt waa genomen door dr. H. straatweg, tel. 300. J. Steenge, Rijk Zandvoori Candidatenlijst K.V.P. Uit de opgemaakte groslijst werd in ledenvergadering van de K.V.P. afdelii Zandvoort de volgende candidatenlijst vol de gemeenteraadsverkiezing vastgesteld: 1 C. Siegers, 2 J. L. G. Lindeman, 3 1 A. van As, 4 P. Th. Warmerdam (Ben veld), 5 W. M. Castien, 6 mevr. J. van Ge ven-Carels, 7 J. P. L. Langeryoux, 8 C. Versteege, 9 G. F. van der Belt, 10 W. van Gerven. De heer J. L. Vinken, die reeds vele j; ren deel van het bestuur uitmaakte, hee in deze ledenvergadering als bestuursl bedankt. WONINGBOUWVERENIGING „EENDRACHT MAAKT MACHT". De woningbouwvereniging „Eendrac! maakt macht" belegt op 29 April een li denvergadering in Ons Huis. Het voc: naamste agendapunt is een voorstel v; het bestuur om opnieuw over te gaan t aankoop van grond voor nieuw te bouwf nc n p ■£ieFts?ïïia- 5: i De heer J. v. Huffelen, brigadier bij h Ds p. do Huig. jChmt^GjoneD Kerk, Floros-1 .;0utieCoipj. zal op 1 Mei 25 jaar bij straat. 10 en 5 HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerlc. Kerk op het Wilhelminapleïn. 10: Ds. M. G. Blauw, em. pred. 7: Ds. G. J. Waardenburg. H'lem. Kapel Nieuw Vredenhof. 10.30: Ds. J. W. v. Nieuwenhuijzen 7: Ds. F. R. A. Henlcels. Chr. Lyceum (ing. V. Merlenstr.) 10.45: Ds. F. R. A. Henkels. Prinsessekade 3: 10.3C: .Teugdka- pel. Jeugdgebouw a. d. H. Dreef: 10: Dhr. R Öostra. Jeugdkapel. Ned. Prof, Bond, Post- laan 16. J.0.30: Ds. H. A. Enklasr. N.P.B.. La- ren-Blaricum. Geref. Kerk. Chr. Lyceum. 9: Ds. A. M. Boeyinga. 5: Ds. J. A. v. Arkel Koediefslaan: 10: Ds. D. Ringnalda. A'darn. 5: Dr. P. J. Richel. Camplaan 10: Dr. Richel. 5: Ds. D. Ringnalda. Geref. Kerk, Herenweg 111. 9.30 en 4.30: Ds., M. Vrieze. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. Leeu- ".veriklaan. 9: Ds. A. J. van Rhijn. uit Haar lem. Jeugddienst. 10.30: Ds. C. A. F. van Sti- priaan Luiscius. uit Dieren. Relig. Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Ds. J. M. Leendertz. Doopsgez. pred. te Haarlem. BENNEBROEK. Ned, Herv. Kerk. 10: Ds. W. M. Maas. 7: Dr. H. v. d. Loos, Haarlem-N. Jeugddienst BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9 en 30.30: Dr, W. Dankbaar, uit Oegstgeest. Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4. 10.30: Ds. S. M. A. Daalder. Dg., Haarlem. Geref. Kerk. 8.45 en 10.30: Dr. J. L.'Koole, H. Avondmaal. 3.45: Dezelfde. Nabetrachting. Opwekkingssa menkomst in Schapenduinen, Brederodelaan 57. Donderdag 8: H, v. d. Brink. Vrije Katho lieke Kerk, Popellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis Woensdag 7.30: Completen en Lof.. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. Keers, uit Rotterdam. HALFWEG. Ned, Herv, Kerk. 10: Ds. A. J. Kromhout. 7: Ds. A. J. van Rhijn, Jeugd dienst, HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 10 en 7: Ds. Salverda. NIEUW VENNEP. Ned. Herv. Kerk. Dorp 9.30: Ds. M. M. de Jong. H. Doop. 6,30: Ds. J. Breeuwsma. Abbenes 9.30: Ds. G. H. v. d. Woord. Spaarndam. 6.30: Ds. Mr. G. A. Alma Lisse. Bethel. 10: Dhr. H. Remiëns, IJm. RIJK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. G. M. J. Winter. BADHOEVEDORP. Ned. Herv. Kerk. Im- manuëlkerk, Reigerstraat. 10: Ds. G. W. IJzer man. 7: Ds. C. J. Meilink. Geloof- en Liefde- kerk. Lijnden, ,10: Ds. C. J. Meilink 7: Ds. G. W. IJzerman. Rehoboth, Nieuwe Meerdijk. 10: Dhr. J. C. Göebel, Amsterdam. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10 en 3: Dhr. A. C. Brörens. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk, M: Ds. J. Heidinga, Haarlem. De Toorts. Duinweg 10: Ds. W. H. Kelder. Leiden. Ned. Herv. Kapel 5: Dhr. H. W. Hofmeester, Hilversum. Chr. Geref. Kerk. 3: Ds. J. C. Maris SPAARNDAM. Ncd. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds J. Breeuwsma, van Ab benes. Jeugddienst. West. Kon. Emmaschool, Raafstraat 10: Ds. J. Kroon. H. Doop. 5: De zelfde. Evangelisatie ..Bethel". Oost Kolk. 10: Dhr. II. de Wachter, uit Beverwijk. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. de Ru, K. Doop. 7: Ds. J. W. van Swig- chum, Jeugddienst. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. A. dc Ruiter. LISSE. Ncd. Herv. Kerk. 10: Ds. C. Jonge- Ned. Prot. Bond, Brugstraat 15. 10.30: Prof. Dr. C. A. Bleeker. can Amsterdam. Ned. Chr. Gemeenschapsbond, in Ons Huis. Dins dag 8: J. Dammuller. Evangelist te Alkmaar Parochie H. Agatha, Gr. Krocht. H.H. Missen om 7. 8.30 en 10 uur de Hoogmis. 7 n.m.: Lof. In de week om 7 en 7.45 n.m. boer. 5: Ds. Mr. G. A. Alma Ned. Prot. Bond Geen dienst Geref. Kerk 10 en 4: Dr. Th. Ruys Jr. Geref. Kerk (Art. 31) 10.30 en 4.30: Ds. J J. Verleur. Geref. Gemeente. 10 en 4: Ds. K. de Gier. Oud-Gcref. Gemeente. 9.30 en 3: Leesdienst. Christ. Geref. Kerk 10 en 4: Ds. Henstra, van Broek op Lange Dyk. politie te Zandvoort werkzaam zijn. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Anna Maria Catharina, d. L. van den Broek en M. G. Flemming; Co nelia Johanna Wilhelmina. d. van G. van i Bunt en C. P. Rooijers; Catharina Maria, van H. P. Lefferis en A. T. van der Zee. ONDERTROUWD: A. W. van Mierlo M. H. Seders. GETROUWD: A. Vlieland en N. van Vee M. J. de With en W. H. van Eldik. OVERLEDEN: A. Slagtveld, oud 67 echtgenoot van S. H. C. van der Ven. Hoofddorp CONCERT IN DE GEREFORMEERDE KERK In de Gereformeerde Kerk te Hoofddo zal Woensdag 27 April Hoofddorps ma nenkoor „Zang en Vriendschap" een co: eert geven met medewerking van Bavozangers" uit Heemstede en de ten D. Schutte. Organist is de heer H. J. Kroon. Nieuw Vermei „DE KLEINE APOSTEL" In hotel „De Gouden Leeuw" te Niei Vennep zal de toneelvereniging „De Zv luw" op Donderdag 28 April opvoeren h toneelspel „De kleine Apostel" van jhr. W. G. van Riemsdijk. Haarlemmermeer MEDISCHE ZONDAGSDIENST Hoofddorp: dr. Bult. Nw Vennep: dr. v. d. Weg. Badhoevedorp: dr. Bolt. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Leendert: Willem, z. van Schouten en M. Salentijn; Leonora Desire d. van T. Lasthuis en C. v. Puffelen: Gee truida Johanna Sophia, d. van J. P. Bus G. H. Straver; Jan, z. van J. A. Roos en Hoogenboom; Gerrit, z. van C. H. v. Eikere en J. v. Iperen; Marja, d. van F. H. Prop* en V. v. Halm: Margricta. d. van P. Broi en M. v. Staverden; Èngelina Maria Gesin d. van W. C. T. Op de Macks en E. Schreurs: Robert, z. van C. Garritsen en G. v. Ooïjen: Hendrik Cornelis, z. van A. v. Nieuwenhuijzen en A. Gïjzenberg: Fred: rik, z. van J. Stange en J. v. Riek Martie z. van^R. J. Bronkhorst en C. J. Claij; Leei dert, z. van J. Buis en C, H. Bakker; Lub bertus, z. van J, Groen en J. Voerman; Het drik Johannes, z. van K. Houtkoop den Ouden; Alida Teuntje. d. van Barten en N. Verbeek; Margretha Cecil: Maria, d. van W. J. Witteman en E. J. L pus: Johanna, d. van J. C. v. d. Boogert M. Trapman. Johanna Petronella Maria, van H. A. de Jong en G. Zoetendaal. Marp- retha Elisabeth, d. van J. Smit en H. Greeven; Johanna Anthonia, d. van J. Ve.' hoeff en J. M. Haak; Louise Meta, d. van B Bierenbroodspot en M. M. den Hollander. ONDERTROUWD: Harm Koster en hanna Imans; Johannes Romijn en JohanN Klazina Doeleman; Pieter Romijn en Chris tina van der Stelt. GETROUWD: Hendrikus Johannes Koks Anneke Pieternella van der Sluijs: Johancö Hendrikus Gijsbertus van der Peet en Eli» beth Brïgittha Apswoude. Nïcolaas van Ar- del en Margaretha Husemeier; Arnolds Kwint en Felicita van Kerkvoorde; Anionic Klaassen en Adriana van der Hooft; Wille® Engel en Wilhelmina de Jong. OVERLEDEN.' Bessel van den Hazel, 83 van L. v. Dasselaar; Harm Klarenberg, 81 wedn. van G. Hoekman: Otto Cornell! van der Meer, 62 j., e. van G. P. Bellini 1 leei De nizi een wa< te - haa sati ten geri het den ling de Nog dedi ligt, beh< de 1 dedi St naai In cc dat over D< de 1; den, leide lend en n Een i hudt Een een

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 8