Hoe zijn smalle straten te verbreden Philips- en Siera Radio Uit een gemeenschap van 24 weduwen of bejaarde dochters Grand Seigneur „Blijdorp" gaat zomertoilet maken Haarlems Matrassenhuis DINSDAG 26 APRIL 1949 HAARLEMS DAGBLAD 5 Vele gemeenten, ook Haarlem, hebben grote verkeersproblemen omdat verschei dene straten te smal zijn om aan de eisen van het verkeer te voldoen. Algemeen werd aangenomen dat de enige remedie is de huizen en gebouwen af te breken, om de grond te krijgen voor de verbreding van de weg. Dit eist van het stadsbestuur evenwel grote financiële offers en daarom wordt dit middel slechts sporadisch toegepast. Haar lem heeft, om een voorbeeld te nemen, grote behoefte aan een brede verkeersweg in het midden der stad, lopende in de rich ting Noord-Zuid. Maar om die te maken zouden honderden huizen gesloopt dienen te worden. Zo'n doorbraak zou vele mil- lioenen kosten, daar de huizen aangekocht of onteigend zouden moeten worden. Daar om worden ingrijpende maatregelen maar steeds verschoven in de hoop dat er eens betere tijden komen. Hoe lang wachten wij daarop al? De gemeenten trachten nu wel tot een geleidelijke verbloeding van de allersmalste delen van een straat te komen door het vaststellen van een voorgevelrooilijn. Wordt een huis dat gedeeltelijk buiten die rooilijn valt uitwendig verbouwd, dan heeft de eigenaar de verplichting het nieuwe pand binnen de rooilijn te zetten. Zo'n middel werkt natuurlijk heel langzaam. Onlangs heeft dr. ir. M. L. L. van der Schaaff octrooi aangevraagd op een door hem uitgedacht middel om tot straatver betering te komen. Het betreft hief een werkwijze voor het geleidelijk verbreden van een te smalle straat en de daarvoor vereiste methode voor verbouw of herbouw van een huis. Hij wil dat wel een nieuwe rooilijn voor zo'n straat wordt vastgesteld, maar dat de eigenaar alleen de verplich ting heeft de grondverdieping van het nieu we of verbouwde huis tot de nieuwe rooi lijn terug te brengen, zodat de verdie pingen in het oude vlak der gevels kunnen worden gelaten. De zijmuren van het ge lijkvloerse deel van het huis (die ook de overstekende verdiepingen dragen) over schrijden de rooilijnen. Die zijmuren krij gen dan de vorm van op een bepaalde wijze geconstrueerde bogen, zodat als er meer huizen komen die op dezelfde wijze ge bouwd worden, op den duur een arcade, die voor het voetgangersverkeer kan wor den aangewend, ontstaat. Als wij ons deze gang van zaken bij de Gierstraat indenken, zou dus na verloop van zeer vele jaren een straat ontstaan met overdekte trottoirs, zodat dan de nu be staande straatbreedte geheel voor het rij- verkeer bestemd zou kunnen worden. Hoe lang zou het evenwel duren voor alle, thans bestaande huizen verbouwd of vernieuwd zullen zijn? Wij zijn ook erg benieuwd hoe de aanblik van een aldus veranderde straat zou zijn. Bovendien kan men er zeker van zijn dat de eigenaars der huizen wel be zwaar zullen maken om grond aan de ge meente af te staan zonder vergoeding. Vooral indien het winkelpanden betreft is immers juist de begane grond van de Een bestreden octrooi j meeste waarde. Een eigenaar zal er licht toe komen om van de gewenste verbouwing j maar af te zien om daardoor de beschikking te houden over zijn gehele winkelruimte. De Vereniging van Nederlandse Gemeen ten is van mening dat een dergelijk octrooi voor de gemeenten bij haar stedebouwkun- dige werkzaamheden grote bezwaren met zich zou meebrengen. Daarom is aan de rechtbank te 's-Gravenhage gevraagd het octrooi van dr. ir. Van der Schaaff nietig te verklaren. Dit is daarop door de recht bank gedaan. Dit college overwoog, dat „de bedoelde gedachte een uitkomst zou kunnen bieden op het terrein der stadsontwikke ling" maar besliste daarnevens, „dat stads ontwikkeling en in het algemeen stede- bouwkunde niet kunnen geacht worden te behoren tot de nijverheid", zodat er geen octrooi voor verleend kan worden. De octrooihouder kwam van die beslis sing in beroep bij het Haagse gerechtshof, maar ook dit rechtscollege sprak zich uit voor intrekking van het octrooi. Het is nu nog mogelijk dat de octrooi houder cassatie aantekent bij de Hoge Raad. de bekende frl „ROKERSKRING IN NEDERLAND" organisator: - - •ewxmmmi m§ -SlGAJtENHANDEL %PtóT*wraoR N.V.V.-Vrouwenbond en t.b.c.-bestrijding De kleine bovenzaal van het Concert gebouw was gisteravond reeds lang voor achten tot de laatste plaats bezet met ge zellig koutende dames, maar toen mevrouw C. van den Berg, de voorzitster van de N.V.V. Vrouwenbond-afdeling Haarlem, de bijeenkomst opende, verstilde het drukke gebabbel tot een aandachtig luisteren, het sympathieke doel van deze propaganda- avond waardig. Dat doel was in de eerste plaats, de aandacht te vestigen op de tbc- bestrijding en -voorkoming in het algemeen en daarnaast, op de moeilijkheden waarin het eigen tbc-fonds van het N.V.V. momen teel verkeert. Die moeilijkheden zijn van velerlei aard, zoals de heer J. Landman, penningmeester van het N.V.V., aan de hand van veel cijfers toelichtte. Er is een nijpend tekort aan verplegend personeel, aan verpleeg-inrichtingen en bovenal aan geldmiddelen. Slaagde het fonds er voor de oorlog in, alle gegadigden de verpleging en verzorging te verstrekken die zij nodig hadden en desondanks nog een deel der in komsten te reserveren, nu is het ondanks de verhoogde ledenbijdragen en de extra subsidies der organisaties een geweldige toer om allen die daarvoor in aanmerking komen, te helpen. Een prachtig initiatief vond spreker daarom het plan van de Haarlemse afdeling, zelf een fondsje op te bouwen ter verlichting van de nood in dit opzicht binnen de eigen, gelederen. Dit plan was geopperd door mevrouw Van den Berg en dat het weerklank vond, bewees het vlotte verloop van de taartenloterij die in de pauze gehouden werd en die tot resultaat had, dat de kas van dit eigen fondsje reeds op de avond van zijn geboorte ruim zestig gulden toevloeiden. Na de pauze werd de Willy Mullensfilm „Wit wint" vertoond, een filmverhaal dat in licht-aansprekende beelden zowel het leed dat de tbc teweegbrengt, als de moge lijkheden van bestrijding en voorkoming belicht. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 25 April 1949 GEHUWD: 25 April, M. Struijs en E. H. Nieuwenhuis; M. L. Booij en A. van der Glas. BEVALLEN van een zoon: 22 April, L. J. Verbruggenvan Dinteren; 23 April. M. DernisonRooijers; J. W. de Cockvan den Brink; J. E. F' Bruntvan Wijngaarden; M. J. D. H. Uijtenbogaartvan der Kuij; 14 April. W. van der Weijdenvan der Putte; M. WildschutGermans: G. Schuurman N'ieuwenkamp: A. S. van Reijendam—van Hinte: M. J. Bianchi—-Woltering; 25 April. I. Eelman—Ridley; J. A. M. Huisman- Groen. BEVALLEN van een dochter: 21 April, A. P. van Exterden Boef; 22 April, M. M. van der PrijtUitendaal; W. G. Fesman N'ieman; 23 April. G. Sloot—Blaas; 24 April, II. C. van Sikkelerusvan Straalen; A. C. Miedema—Gouwentak; G. T. BoeléWarmer dam; D. de Jong—Janson; G. H. J. Diekmann -van Dijk: J. M. Borst—Stuurman. OVERLEDEN: 22 April. E. Verhoef—Wil- fems. 68 j., Hazepaterslaan; J. W, Hensber- ?enLutjenkossink, 65 j.. Meeuwenstraat; Ï3 April. J A. Verhoeff, 6 d., Hazepaters laan; J. S. Schotvan Houweninge. 43 j., Gasthuisvest; 24 April, A. M, J. v. Marselis Hartsinck—Schuijt v. Castricum, 85 j., Flora- plein- Na 13 weken Amsterdam van Vrijdag a.s. af in REMBRANDT „Een Koninkrijk voor een huis" De nieuwste Nederlandse film met Hen- riëtte Davids, Johan Kaart, Tilly Per in Bouwmeester, Bob de Vries, Mathieu van Eysden en vele anderen. Een lachsucces! (Adv.) THEO VAN AMERONGEN DE RADIO-SPECIALIST VAN HEEMSTEDE - RAADHUISSTRAAT 35 - TEL. 29449 (Adv.) Bloemendaalse Reddingsbrigade Nadat vorige week het medisch gedeelte van de examens zwemmend redden werd afgenomen, werden de technische examens Zondagmorgen in Stoop's Bad afgenomen door de Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen. Volledig geslaagd zijn voor het voorberei dend diploma 7: de heren W. Kolvoort, A. M. Rijke, H. Teer en J. M. Werre. Voor het diploma A-8: mevr. E. A. v. DonkelaarBoots en de heren F. Bontenbal, R. G. van den Bosch, P. J. Castenmiller, J. J. Jonkman. B. J. Keppler, J. M. Kuyl, A. G. Schaake en H. R. Vos. Alleen medisch: mej. E. J. Tames en de heer A. Ham; alleen technisch: de heer G. H. van Eerden. Voor het diploma B-9: de dames M. C. Lex en H. Th. H. Veldhuis en de heren J. Booms en D. N. de Lange. De voorzitter van de examen-commissie, de heer G. H. Timmermans, wenste de ge slaagden geluk, evenals de instructeurs en het bestuur van de Bloemendaalse Reddings brigade. Dit temeer zo vervolgde de heer Timmermans nu de brigade op het Bloe mendaalse strand het deze zomer druk zal krijgen met de talloze bezoekers aan de ge strande „C. A. Banck". De reddingsbrigade zal op Zondag 22 Mei de strandwacht betrekken en in drie ploegen beurtelings op Zaterdagmiddag en Zondag dienst doen. Het gemeentebestuur van Bloemendaal heeft inmiddels de reddingsflotteur „Eva- neha" zeewaardig laten maken. Omtrent het onderkomen van dit vaartuig en de strandwachters zelf, die hun werk vrij willig verrichten. wordt nog naar een betere oplossing gezocht. Uit Haarlems verleden Teylershofje aan de Koudenhorn is een der mooiste hofjes uit onze stad. Dit is wel te verklaren want het werd de gehele opzet getuigt het uit een ruime beurs gebouwd. 24 bejaarde vrouwen van onderscheiden godsdienstige gezindte, die de leeftijd van 50 jaar bereikt hebben genieten er vrije woning en krijgen bovendien nog een uit kering in geld, vast te stellen door de di recteuren. Wij vonden een reglement vastgesteld in 1787 toen het hofje zijn eerste bewoonsters kreeg. Het is een verzameling voorschrif ten die interessant genoeg zijn om er ken nis van te nemen. Er werd geen „weduwe of bejaarde dochter" toegelaten als die geen behoor lijk gevulde linnenkast had. Het minste moest zijn, behalve een bed, matrassen en kussens, drie dekens, zes lakens, zes slopen, zes hemden en een ordentelijke voorraad kleding en huishoudgeld. Voor deze tijd van textiel-nood een verzameling die me nig huismoeder jaloers zal maken. Het was dus niet „één aan de bast, één in de was en één in de kast"! De meubels die de mensen meebrachten moesten ook toonbaar zijn, geen stuk mocht binnengebracht worden tenzij de opzichter of opzichteres zich overtuigd had, dat er geen ongedierte in zat. De mensen moesten 's avonds klokke tien thuis zijn, tenzij zij van de opzichter een enkele keer, bijvoorbeeld voor een huiselijk feestje, toestemming gekregen hadden later thuis te komen. Deze ver gunning werden evenwel slechts spaar zaam verleend. De opzichter moest twee stuivers vergoeding hebben om de poort- deur te openen. Wie een poosje elders ging logeren moest toestemming van de oudste regent vragen. Als iemand een week zon der vergunning afwezig was, kreeg zij een gulden boete. Die een jaar zonder toestem ming afwezig was, werd uit het huis gezet. Niemand mocht logés hebben, zelfs geen bloedverwant. Na half elf 's avonds mocht geen.licht meer gebrand worden. De opzichter moest elke avond om die tijd zijn ronde maken en in alle kamers kijken. Alleen bij ziekte werd een uitzondering toegestaan. Verwarming van het bed met een bed- stoof was verboden, alleen een kruik was toegestaan. De opzichter zorgde voor warm water. Men was vooral bang voor brandgevaar, ieder die eens brand veroorzaakt had, ook al waren de gevolgen niet ernstig, wercruit het hofje verwijderd. Wie as buiten de as- pot wierp, kreeg 60 stuivers boete. Honden of katten werden niet Voor menig oudje een zware bepaling. Een kanarie, of ander vogeltje, werd wel geduld. Artikel 20 luidde: „Die zich in wijn of sterken drank te buiten gaat, zal, voor de eerste reize, verbeuren zes weken ordinaris preuves; en voor de tweede maal daarin bevonden wordende, terstond met schande van het Hofje gezet worden, en hare plaats voor altijd verliezen". Een goede verstandhouding was voorge schreven. Artikel 21 spreekt daarvan; „De bewoonsters zijn verpligt met eikanderen in alle vriendelijkheid, eendragt en vrede om te gaan en zich voor allen twist, krakeel en gekijf zorgvuldig te wachten. Ingeval van verschil zullen zij de zaak aan den Opzichter of Opzichteresse, met beschei denheid, moeten te kennen geven, die haar lieden zal trachten te bevredigen, en zulks niet gelukkende, of zoo de zaak van groot aanbelang is, zal die in de eerstvolgende vergadering van Regenten moeten gebracht en daarop door dezelven de noodige voor ziening en order gesteld worden". In geval van ziekte moesten de bewoon sters elkaar hulp verlenen. Indien er bij een zieke gewaakt moest worden diende dit om beurten te geschieden. Wie niet wilde helpen moest de kosten voor een vervangster betalen. Het reglement drong er evenwel op aan deze liefdeplicht zelf te vervullen. METSELAAR DOOR VALLENDE STEEN GEWOND Een 56-jarige metselaar was juist voor een huis in de Ripperdastraat te Haarlem ge arriveerd met materiaal, waarmee hij de woninggevel zou repareren, toen een los geraakte steen uit de gevel viel, die hem op het hoofd raakte. Met een schedelbasisfrac- tuur is hij naar het ziekenhuis Joannes de Deo gebracht. VEERTIG JAAR Op 20 Mei zal de heer G. Klop veertig jaar in dienst zijn bij de houthandel F. C. Misset Jr. Ter gelegenheid van dit jubileum zal de heer Klop die dag op het bedrijf ge huldigd worden. De voordelen die de bewoonsters geno ten waren behalve vrij wonen: een week geld van 30 stuivers, een tarwebrood en vijf stuivers grutterswaren in de week, verder elk jaar 25 tonnen turf, 40 pond vlees, 2 vaatjes boter elk van 20 pond en 1 zak aardappelen. Bovendien dokter en apotheker vrij en op 25 Maart, de jaardag van Teyler, een krentenbrood en een fles wijn. Velsen Crematie H. Kingma Vrienden, belangstellenden en collega's hebben met de naaste familieleden het stof felijk overschot van het oud-hoofd ener opleidingsschool in Haarlem, de heer H. Kingma, uitgeleide gedaan naar het crema torium te Velsen. In de aula sprak de zoon van de over ledene, de heer M. J. Kingma, woorden van herdenking namens kinderen en kleinkin deren en gewaagde hierbij van de altijd durende zorg die zijn vader voor hen had op elk terrein des levens. Spreker vergeleek het leven van de verscheidene met een rijk beladen schip, dat thans in veilige haven is geland. Ook de heer H. J. Prins uitte namens en kele familieleden woorden van dank. Daarna heeft ds. J. M. Leendertz, Doopsge zind predikant, de aanwezigen bepaald bij het smartelijk doch ook verheven ogenblik, zoals hij zeide. Gij staat hier, zo vervolgde spreker, op de grens van de zichtbare en de onzichtbare wereld, die is de drempel der eeuwigheid. In de laatste dagen van zijn leven heeft de heer Kingma de verstande lijke scepsis, die hem eigen was, opzij gezet en in zijn zielenood zich tot God gericht. Vervolgens las spreker het laatste vers van Psalm 42, berijmd en het evangelische gezang: Ik weet aan Wien ik mij vertrouwe. Er is geen mens die werkelijk leeft, die niet uitspreekt te eniger tijd wat in deze beide verzen wordt gezegd, omdat men zich dan bewust wordt dat men niet zijn eigen weg bepaalt. Ds. Leendertz eindigde met het uitspre ken van een gebed. Onder de tonen van J. S. Bach's compositie: Wenn ich einmal soil scheiden daalde de met kleurige lentebloe men bedekte kist. Een zoon heeft de aanwezigen dank ge zegd voor de betoonde belangstelling. Vogelenzang Programma Koninginnedag Het nieuwe Oranje-comité heeft voor de viering van Koninginnedag het volgende programma samengesteld: 8 uur: Dienst in de Kath. Kerk. 9.30 Kinderzang op de speelplaats van de St. Jozefschool. 10-12.30 Kinderspelen, eveneens op deze speelplaats. 2 uur: Ronde van Vogelenzang. 2.30: Volks spelen. Een nieuw type mobiele tandheelkundige kliniek is gisteren in het Engelse graafschap Kent in dienst gesteld van de tandverzorging der schooljeugd. De kliniek bevat een wachtkamer voor zes personen, een behandelingsruimte waar twee patiënten tegelijk geholpen kunnen worden, een eigen Röntgen-apparaat en een tandtechnisch labora torium. Zij is bovendien voorzien van een eigen aggregaat voor de opwekking van electriciteit. De eerste patiëntjes op weg naar de stoel der zuchten. Kort verhaal door W. L. B. Karei van Apstroot werkt op een Rijks bureau. Iedere morgen trekt hij zijn blauwe regenjas aan, die al wat vaal begint te worden vijf oorlogsjaren moet U reke nen neemt zijn actetasch met boterham men onder de arm en haast zich in de ochtendschemering naar lijn 3. Lijn 3 is al tijd vol en de meeste mensen lijken op van Apstroot. Daarom haat hij ze. Hij haat ook Mijnheer Bensman, die afdelingschef is op het Rijksbureau. Mijnheer Bensman balan ceert iedere ochtend zijn lorgnetje op zijn neus, wrijft zich op aggressieve manier in de handen en zegt: „Tja. laat'es kijke." Karei houdt ook niet van de andere men sen die het Rijksbureau bevolken en daar werk verrichten, hetwelk ze aan hun fami lieleden als interessant en verantwoordelijk kenschetsen en waarvan ze tegen hun vrouw zeggen: „Bensman kan opvliegen". Als hij naar ze kijkt, is het hem, alsof hij in de spiegel zichzelf beziet, troosteloos, uniform en vaal. Hij vervloekt de kale vloeren, het wit gele licht, de electrische klok van het kan toor en de voetbalpraatjes van zijn collega's op Maandagochtend. Het is daarom, dat Karei eens per maand de monotonie van zijn bestaan verbreekt en uitgaat. Een keer per maand zijn salaris, begrijpt U. Hij trekt dan 's ochtends een smetteloos donkerbruin, double-breasted pak aan en strikt een nieuwe Engelse das met uiterste zorgvuldigheid. Deze attributen bewaart hij speciaal voor deze dag. Als hij 's avonds van kantoor komt, rijdt hij niet door naar zijn gewone halte, maar stapt bij het Leidseplein uit. Dit halverwege uit stappen is voor hem een symbool. Hij laat zijn alledaags bestaan doorrollen met lijn 3 en blijft achter met zichzelf, zoals hij graag zou willen zijn. Als hij de deur van „Charley's" openduwt, vloeit een golf warme zigeunermuziek over hem heen. Het ruikt er een beetje naar par fum. drank en VirginiasigarettenHet licht is zachtgeel en de barkeeper in zijn helder wit jasje glimlacht hem vriendelijk toe. met net dat tikje onderdanigheid, dat Karei zo prettig aandoet- „En meneer Meneer drinkt sherry. De mensen praten zachtjes over onbelangrijke plezierige din gen, want Charley's is een exclusieve ge legenheid en Karei trekt tevreden aan een Gold Flake. Hij kijkt naar een meisje, dat blauw-violette ogen en een mond, die boek delen spreekt. Karei bedenkt, dat dit een meisje is, om op een heldere herfstnacht mee in een witte Bugatti te rijden, om mee te gaan eten in een klein Parijs restau rant, of om 's ochtends in de zon sherry mee te drinken in een Zwitserse wintersport plaats. -Hij begint aarzelend een gesprek met haar, stelt zich voor als „van Opstraete" en fantaseert in de loop van het gesprek over zijn jacht, zijn paarden en over alles, wat haar moet interesseren. Hij kijkt naar haar kleine handen en ziet een inktvlekje op haar wijsvinger. Hij bedenkt vertederd, dat ze misschien op een blaadje geparfumeerd papier een brief heeft geschreven. Zij volgt zijn blik en zegt: „Ach ja, die vervelende stencil inkt krijg je er haastHet is Karei, of hij een vinnige klap in zijn gezicht krijgt. Hij hoort al niet meer wat ze verder zegt, want de bodem is uit zijn droom ge slagen. Hij realiseert zich zijn eigen be lachelijkheid met pijnlijke scherpte en de lampjes van de bar worden net- zo geelwit als het licht van het Rijksbureau. Karei betaalt en geeft de barman een uit gerekende tien percent fooi, maar als hij buiten staat voelt hij een schrijnende leegte. W. L. B. (Nadruk verboden) Nationale Herdenking te Bloemendaal De vereniging van oud-illegale werkers te Bloemendaal houdt op Dinsdag 3 Mei haar jaarlijkse herdenkingsavond in de Nederlands Hervormde kerk te Bloemen daal. Jan Moedwil, de bekende omroeper die tijdens de oorlog voor de microfoons van de B.B.C. zijn Belgische landgenoten moed in sprak, en de heer J. H. Scheps. die tijdens de Duitse bezetting in Nederland illegaal werkzaam was zullen het woord voeren. Voorts zal mevrouw Hellène Ludolph deze avond met haar zang opluisteren. De stille tocht naar de Erebegraafplaats op 4 Mei vertrekt om half zeven van het gebouw van Publieke Werken te Overveen, waar om zes uur een korte herdenkings bijeenkomst wordt gehouden. De nabe staanden van hen die op de Erebegraaf plaats rusten worden uitgenodigd hun ere plaats in het eerste gedeelte van de stoet in te nemen. Het middengedeelte van de Erebegraafplaats blijft uitsluitend voor hen gereserveerd. onderhoudt na afloop der De N.Z.H. naast hem zit en voelt zijn hart een beetje I plechtigheid een regelmatige busdienst op warm worden. Ze is donkerblond en heeftI het Station te Haarlem. Heemstede Herdenkingsavond 4 Mei Evenals vorige jaren zal ook ditmaal weer de avond van 4 Mei gewijd worden aan de herdenking van hen die in de strijd voor de bevrijding het leven hebben gelaten. Door de commissie voor Nationale herdenking zijn daartoe de volgende richtlijnen gege ven. Van 6 uur des avonds af zal van openbare gebouwen, particuliere woningen en vaartuigen de vlag halfstok worden ge hesen. De stille tocht begint te 7,40 en als ge woonlijk kan iedereen daaraan deelnemen. Men stelt zich te 7,20 n.m. op aan de Heem- steedse Dreef nabij de Zandvaartkade. De vastgestelde route is: Heemst. Dreef. Jac. v. Campenstraat, Havenstraat, Raadhuis straat, Raadhuisplein, v. Merlenlaan, Vrij- heidsdreef naar het monument voor de ge vallen strijders. Dertig seconden voor 8 uur zal de brandweersirene het sein geven voor de twee minuten stilte, die precies 8 uur beginnen. Bij het monument is het strooien van bloemen toegestaan. Slechts aan de recht streekse nabestaanden van de gevallenen is het geoorloofd aan het hoofd van de stoet te lopen. Van 7,45 tot 30 seconden voor 8 uur zul len alle klokken luiden. Voorts zullen in de Ned. Herv. Kerk, Geref. Kerk en de beide Katholieke kerken wijdingsdiensten worden gehouden tussen 8,30 en 9,15. Er wordt aan belanghebbenden verzocht winkels en cafés na 6 uur te sluiten. Voorzomer het thans bekend is zullen op de bevrijdingsdag geen bijzondere feeste lijkheden worden georganiseerd. Uitzending voor militairen in Indonesië Op 28 April zal in de kerk van de H. Bavo aan de Herenweg een plechtig Lof worden opgedragen door pastoor v. Mierlo tot in tentie van de militairen in Indonesië. De predikatie zal worden gehouden door de le luitenant ter zee Jos. M. Ph. Cools, vloot- aalmoezenier bij de Kon. Ned. Marine. Deze uitzending zal op platen worden opgenomen en de daarop volgende Zondagmiddag door de P. C. J. Wereldomroep op de gebruike lijke tijd worden uitgezonden in de 13, 19 en 49 m band. Ook deze uitzending vindt plaats op initiatief van Katholiek Thuis front, parochie Berkenrode. Ledenvergadering Kath. Volkspartij Maandagavond kwam opnieuw de afde ling" Heemstede van de Kath. Volkspartij in het R.K. Verenigingsgebouw bijeen ter ver kiezing van een nieuw bestuur. De voorzit ter, de heer J. Kamerbeek, gaf een uiteen zetting van de gebeurtenissen welke er toe geleid hebben, dat het grootste deel van het bestuur gemeend heeft, zijn mandaat ter beschikking te moeten stellen. Verscheidene leden gaven daarop eveneens hun ziens wijze, welke vrijwel met het standpunt van de aftredende bestuursleden overeenkwam, n.l. dat naar hun inzichten de minderheid in de afdeling te zeer als minderheid zou worden behandeld. Op voorstel van de heer E. J. v. Lent werd een zestal canaidaten aangewezen. Gekozen werden: mevrouw Polanen- Goudsblom. dr. W. J. Schmitz, Th. Verhoe ven, N, J. v. d Linden. A. Verdonschot en C. Pronk Voorzitter werd dr. W. J. Schmitz. Door de heren J. Bekker en dr. W. J. Schmitz werd dank gebracht aan de heer J. Kamerbeek voor alles wat hij als voorzit ter voor de afdeling van de Kath. Volks partij heeft gedaan. OPBRENGST EMMABLOEM-COLLECTE De opbrengst van de in Heemstede ge houden Emmabloem-collecte bedraagt bruto f 1725,25. Het comité verzoekt ons alle me dewerkers en medewerksters zijn hartelijke dank over te brengen. Zandvoort ALGEMEEN ZANDVOORTS BELANG De ledenvergadering van Algemeen Zancl- voorts Belang kwam gisteren nog niet tot de vaststelling van de candidatenlijst voor de gemeenteraadsverkiezing. Donderdag avond wordt een nieuwe vergadering ge houden. Wij publiceerden onlangs reeds de groslijst. Diaconessenhuis Op Vrijdag 29 April hopen vier zusters te gedenken, dat zij 25 jaren aan het Huis zijn verbonden. Zuster Geertje Louwerse, wijk- diacones in Schoten, zuster Annie van Hee- ren, vroeger diacones in „Bethesda-Sarep- ta" en de zusters Agaath Loerakker en Coba Vogelaar houden die dag receptie om 3 uur in het Diaconessenhuis. Afhalen distributiebescheiden Woensdag 27 April is het in Heemstede (Binnenweg) de beurt aan de letter L voor het afhalen van distributiebescheiden en in Overveen en Bloemendaal (Hartenlustschool) aan de letters I tot en met K. Veel nieuwe aanwinsten in Rotterdams dierentuin Diergaarde Blijdorp, die ofschoon reeds groter dan de meeste andere Nederlandse dierentuinen, nog altijd op uitbreiding hoopt men kon er het in de hongerwinter gesloopte Vroesenpark bij krijgen, maar wacht om practische en financiële redenen toch maar liever tot de spoorwegen de cein tuurbaan laten verdwijnen is weer aan haar zomergarderobe bezig. Er heerst voor lopig al tevredenheid over de aanwas van dieren, zowel door geboorten „aan huis" als door schenkingen, waardoor het moge lijk wordt een nog grotere collectie te tonen en tevens door ruil van overcomplete beesten andere te verwerven. Zo was deze week de president van het „Zoo"-bestuur uit Dublin gast in Rotterdam en als het een beetje lukken wil komt er een ruil tot stand, die beide partijen bevredigt. Het tijgertje, dat onlangs door mama werd verstoten en verder door een hond werd opgevoed, groeit als kool. Deze moe derhond heeft indirect de diergaarde ook nog op andere wijze geholpen, want een van haar echte kinderen, die in letterlijke zin stiefmoederlijk moesten worden groot gebracht, is nu als speelkameraadje ge geven aan een jong leeuwtje, dat ten offer dreigde, te vallen aan te overdadige liefdes uitingen van zijn moeder. Leeuwinnen houden nu eenmaal van properheid en lik ken onophoudelijk haar jongen, maar deze bezigheid is eigenlijk bedoeld voor een aantal van drie jongen, dat eigenlijk nor maal is. Aangezien deze moeder slechts een eenling ter wereld bracht, werd dit jong met driemaal zoveel energie gelikt en ma's tong is zo scherp dat het welpenhuidje overal kapot ging. Nu wordt het diertje in het bijzijn van het „hondse" speelkame raadje groot gebracht en het hondje heeft hem reeds geleerd hoe hij uit een schotel moet eten en drinken. Schapen met staartwagentjes De Nederlandse consul in Egypte heeft voorts drie Egyptische vetstaartschapen cadeau gegeven. Zoals de kameel vet ver zamelt in zijn bult, spaart dit schaap voor de magere tijden vet in zijn staart. Maar daardoor worden deze aanhangsels vaak zo zwaar, dat men genoodzaakt is er een klein tweewielig wagentje onder te binden. En dan zijn er nog drie jonge kamelen bij gekomen, zes jonge bruine beren, een Schots hooglandkalf, drie jonge orang oetans en enkele chimpansees. Een journalist uit Johannesburg, de heer Hughes, die verleden jaar Blijdorp bezocht, beloofde twee zwartvoetpinguins en heeft zijn belofte gestand gedaan. Per K.L.M. zijn ze dezer dagen gearriveerd. Er wordt overigens nog meer verwacht. Twee emu-paren zijn aan het broeden, dat wil zeggen de mannetjes. Want de wijfjes menen met het leggen van de eieren haar plicht te hebben gedaan. Zes en vijftig dagen lang moet het mannetje broeden en als zijn ega hem niet nu en dan wat eten brengt, krijgt hy al die tijd niets. Tezamen zitten de twee mannetjes op 26 eieren te broeden en dan is het wachten maar, hoe veel vogels deze broedsels op zullen leve ren. Een van de nijlpaarden zal dezer dagen. eveneens een jong ter wereld brengen. In de tuin zelf is men bezig twee nieuwe volières te bouwen en voorts wordt er een perk voor wolven aangelegd, een voor hyena's en ook een voor de panters. En tenslotte is in de grote serre on langs de Victoria Regia geplant. Tot nu toe was dit een klem gepot plantje voor de vensterbank, maar over enkele weken zal het gehele grote bassin weer gevuld zijn met de enorm grote bladeren, waarop naar men zegt een kind kan staan. Er worden nog veel meer beesten ver wacht, want de heren Van Geuns op Su matra en Peters in Afrika zijn druk aan het jagen en wie weet wat dit nog zal op leveren. SCHEEPVAART Aldabi. 25 April van Antwerpen naar Ham burg. Amsteldiep, 26 April van Makassar te Rangoon, Arendsdijk, 25 April van Bahia n. New York, Amstelkerk, 25 April van Lagos naar Cotonau. Bali, 26 April van Port Swet- tenham tc Penang verwacht. Bloemfontein, Kaapstad—Amsterdam 25 April te Southamp ton. Ceram, 25 April van Port Elisabeth naar East London. Ittersum, 25 April van Takoradi naar Freetown. Hilversum. 25 April van Pointe Noire naar Port Gentil. Java. 25 April van Makassar naar Banjoewangi. Lissekerk, LondenPerz. Golf pass. 25 April Muscat. Maetsuycker. 25 April van Singapore naar Fremantle. Mapia. AmsterdamJava 26 April te Soerabaja. Mariekerk, 25 April van Kobe naar Fusan. Modjokerto, Batavia—Rotterdam 26 April van Belawan. Molenkerk, Rotter dam—Japan 26 April te Singapore. Niger- stroom, AmsterdamWest Afrika "5 April van Antwerpen. Nieuw Holland, 25 April van Port Swettenham naar Penang. Poelau Laut, AmsterdamJava 25 April van Port Said. Rijn. VesterasIJmuiden pass. 25 April Ancona. Rijnkerk. JapanRotterdam 25 April van Bombay. Samarinda. 25 April v. Semarang naar Cheribon. Sarangan. verm. 28 April van Makassar naar Tarakan. Suma tra, 24 April van Singapore te Tandjong Pandan. Stad Maastricht, 25 April van Bona naar Gibraltar Tjipondok. AdelaideSinga pore 26 April te Perth. Tosari, JavaRotter dam 25 April van Port Said. Valerius. 23 April van Hongkong te Kobe. Amstelstad, BangkokAmsterdam 24 April van Port Said. Baralt, ParamariboAmsterdam 23 April van St. Michaels. Boissevain, 23 April van Yokohama te Kobe Grootekerk, 24 April van Kaapstad naar Walvisbaai. Lombok, BahreinLos Angeles 19 April van Honolulu. Melampus, HoustonJava 22 April te Pe nang. Tawali, New YorkJava pass. 25 April Kaap St. Vincent. Tjibesar, 26 April van Tarakan te Makassar. Almdijk. New Orleans—Londen 26 April 100 mijl West v. Scillies. Amstelkerk, 27 April te Tacoradi verwacht. Nieuw Amsterdam. 25 April van New York naar Rotterdam via Southampton en Havre. Sommeisdijk. 24 April van Tampico te Houston Tibn, Ant werpenMontevideo pass. 25 April Kaap Frio. Veendam, New YorkRotterdam 29 April te Southampton en 30 April vroeg aan de Hoek van Holland verwacht. Gezin met grote kinderen zoekt HUISHOUDSTER Srvaren en toegewijd, ouder dan 30 jaar. Prins Maurits- laan 21, Haarlem-Z. Telef. no. 19365. Linnennaaister gevraagd, bekend met ma- machine stoppen, 3 dagen p. week. Hotel de Leeuwerik. Aanmelden Parklaan 75, Mevrouw Savrij Droste. Von dellaan 16, A'hout, vr. een NET MEISJE voor dag en nacht of voor de Huize Houtrust. Westerhout- park 18. Haarlem, vraagt v. spoedig, intern, een VERPLEEGHULP Gevraagd per 1 Mei of 15 Mei een FLINK MEISJE voor dag en nacht. Mevrouw van der Wal. Schotersingel 137. Damesconfectiebedryf ECOBE vraagt voor haar nieuwe afdeling machinestiksters handwerkster leerlingen en hijpersers Aanmelden: Gasthuisstr. 3, te Haarlem. BANKETBAKKERIJ Gevraagd: een handig meisje voor de winkel, liefst enigs zins met het vak bekend. Kleverparkweg 12, tel. 11417. Mevr. van den Briel, Fred, v. Eedenplein 33. Heemstede, zoekt tegen 1 Mei a.s, NET JONG DAGMEISJE van 94; Zaterd. 9-2, Aanm. bij voork. 's avonds na 7 u. UW MATRASSEN TE DUN OF VERSLETEN? Laat U hét ons even weten' Bijvullen en vernieuwen met Javakapok In één dog retour GROTE HOUTSTRAAT 103 - TELEFOON 11485

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 3