Haarlems Dagblad Vredescongres Indonesische kwestie zal Congres-debat over het Atlantisch pact verscherpen Drie principes van Washington ten aanzien der Duitse kwestie Bevordering van het zuiver wetenschappelijk onderzoek Weerbericht <63e Jaargang No. 19231 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Vrijdag 29 April 1949 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal ƒ4,25. Franco per post ƒ4,75. Postgiro 273107. Advert-tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom en «Dpccrtjtc 'tlaailcmeclje «Courant (3tano 1656) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem DIT IS EEN ZONDERLING BEGRIP ge worden. Er zijn tegenwoordig nogal wat termen, die in de practijk des levens iets anders vertegenwoordigen dan zij oor spronkelijk aanduidden. Wij verwonderen ons daarover. Dat is op zichzelf schoon: de verwondering maakt het leven rijk en boeiend. Maar het onderwerp is niet altijd verheugend. Vredescongressen hadden vroeger ten doel, de vrede na te streven. Zij deden dat dus. Ook in liet tijdvak 1919 1939, door sommigen later niet vleiend aangeduid als „de pauze tussen twee wereldoorlogen" en „de wapenstilstand", deden zij het. Er kwam wel eens spektakel bij. maar dat werd dan niet veroorzaakt door het congres, maar door buitenstaan ders, die poogden zijn uitwerking te beder ven. Ik herinne» mij een vredescongres te Parijs, in 1931, waarbij de slotzitting in het Trocadéro werd verstoord door een troep „camelots du Roy", jeugdige Franse roya listen, die een vervaarlijk rumoer maakten om Lord Robert Cecil, Edouard Herriot en andere achtenswaardige mannen het spre ken tè beletten. Dat lukte dan ook, de radio zond het lawaai uit en toen ik thuiskwam zei men mij: „wat heeft dat congres een ruzie gemaakt", omdat het voor zoveel mensen te moeilijk was om het verschil tussen het congres en zijn tegenstanders te beseffen. Dat was dus een aardig succes voor de camelots du Roy. Maar het deed aan de zuiverheid van streven van het Con gres niets af. Later was er een vredescongres in 'Brus sel, dat ook dagenlang ongestoord zijn gang ging tot in de openbare slotzitting de com munisten er zich mee bemoeiden en een groot lawaai ontketenden onder leiding van een Spaanse dame, die zich La Passionaria noemde. Weer gaven vele mensen de schuld aan het congres, omdat zjj zo slecht geluisterd hadden. Het leidde tot de niet opwekkende gedachte, dat men over de vrede eigenlijk alleen rustig achter geslo ten deuren kon praten; in het openbaar werd dat niet «geduld. Tegenwoordig houden de communisten de vredescongressen. Er is er pas weer een in Parijs geweest. Het bevestigde de indruk dat het doel niet de vrede is maar het aan vallen van de regeringen der niet-commu- nistische landen. Als iemand de zaak van twee kanten wil bekijken wordt dat niet gewaardeerd. Integendeel. En het is nu zover dat het vredescongres daarbij zelf spektakel gaat maken. Een zekere John 'Rogge, een Amerikaan, heeft te Parijs niet alleen zijn landgenoten maar ook .de Rus sen van ernstige tekortkomingen in hun beleid beticht en het congres heeft hem deswege uitgefloten. Hij had alleen maar de Amerikanen ongelijk mogen geven. Dit nu is niet de manier om tot vrede te geraken. Een vredescongres, dat zich ten doel stelt het beleid van een groot deel der wereld te verguizen, zou dan ook eigenlijk anders moeten heten: Koude oorlogs-con- gres, bijvoorbeeld. Maar ge begrijpt wel dat de ondernemers daar niet voor voelen; het zou niet zo'n goede indruk naar buiten maken. De veronderstelling schijnt gerecht vaardigd da$ zij liever op rekenen dat vele mensen niet nadenken. De rede van John Rogge en de uitflüïterij pasten evenwel niet in het schema, want ook nu zal er weer gezegd zijn: een raar vredescongres. Zij die vroeger zulke congressen belegden doen het niet meer; zij zien er geen heil meer in. Dat is, op zichzelf beschouwd, geen hoop vol verschijnsel. Deden zij het wel, dan zouden hun openbare slotzittingen onge twijfeld door een nog veel groter lawaai dan vroeger verstoord worden. Niet dooi de afgevaardigden, maar door buitenstaan ders. Ik zeg het er nog maar eens bij. De Manchester Guardian, even verwon derd als dit blad over de vredescongressen van de communisten („waarop geen spoor van pacifisme te bekennen valt", zegt het Engelse dagblad) citeert president Bierut. Deze is de president van Polen en hij heeft zi jn partij uitgelegd wat de vredescampagne betekent. „Hel probleem van wereldoorlog onder de huidige condities zal niet opge lost worden in de bureaux van de oorlogs makers en imperialistische diplomaten maar in de -strijd tussen de verdedigers van de vrede en de oorlogsmakers. Dit moet een strijd zijn, die niet alleen door gevoelens maar ook door ideologische argu menten beheerst wordt, niet alleen door politieke maar ook door economische actie, niet alleen door morele maar ook door materiële wapens. Hol pacifisme zal geen resultaat hebben. De strijd om de vrede is een klassestrijd waarin alleen de millioe- nen, die de noodzaak van vechten begrij pen en in wier voorhoede de partijen der wei-kers staan, kunnen overwinnen". Het is wat gezwollen, maar vredelievend zien deze woorden van president Bierut van Polen (die ten nauwste vermaagschapt is aan Moskou) er zeker niet uit. De Man chester Guardian merkt op dat het niet precies de taal des vreöes is, zoals de mees ten van ons die verstaan. „Het lijkt meer op een oorlogsverklaring, maar inplaats van oorlog te worden genoemd is het woord verdraaid en heet het vrede". Het is inderdaad geen prettige taal om te lezen. Maar wij moeten er ons maar niet bang door laten maken. Dat baat toch niets. Nodig is het, zoals hier al zo vele malen gezegd is, de tijd die wij hebben te baat te nemen om het Westen een vernieuwde, herboren democratie in een hechte aaneen sluiting der volken te geven. R. P. Ongeldige munten kunnen nog worden omgewisseld Het ministerie van Financiën deelt mede, dat de destijds aangekondigde laatste gele genheid tot na-inlevering van halve gul dens. halve stuivers en halve centen zal Worden opengesteld van 1 Mei tot en met 15 Juni. Na deze termijn zal omwisseling niet meer mogelijk zijn. De omwisseling kan geschieden bij alle postkantoren, bij en hulpkantoren der posterijen en poststa tions en de halve guldens bovendien bij de hoofdbank, de bijbank en de agentschappen van de Nederlandse Bank. West-Duitse spoorwegen gereed De directie van de Duitse spoorwegen te frankfort heeft medegedeeld, dat de West- Duitse spoorwegen opdracht hebben gekre- len zodanige voorbereidingen te treffen, dat zij binnen enkele uren na bevel hiertoe bet verkeer met de Russische zóne kunnen hervatten. Een recent portret van Koningin Juliana die morgen veertig jaar wordt. Washington vond een compromis WASHINGTON, 29 April (A.N.P.-Aneta) Volgens Aneta's diplomatieke correspon dent te Washington wordt verwacht, dat de komende debatten in het Congres over de goedkeuring van 't Amerikaanse regerings program voor militaire steun aan de landen van het Atlantisch pact een krachtige con troverse zullen uitlokken over de voor waarden van de militaire steun aan Neder land. Verschillende leden van de Ameri kaanse Senaat, die onlangs zich uitspraken voor intrekking van alle Marshall-steun aan Nederland, aldus de correspondent, zullen zich ongetwijfeld ten sterkste kan ten tegen iedere verscheping van militaire uitrusting naar Nederland, als niet eerst de Indonesische kwestie volledig geregeld is voordat het debat in het Congres een aan vang neemt. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Dean Acheson heeft vier we ken geleden de ministers van Buiten landse Zaken van de West-Europese lan den te Washington inderdaad medegedeeld, te vrezen, dat het Congres geen toestem ming zou geven voor het zenden van wa pens naar Nederland zolang de Indonesische kwes.tie niet was opgelost. Hij handhaafde zijn standpunt ondanks het argument van de ministers der landen van het pact van Brussel die 2 April in het geheim met Acheson over deze kwestie confereerden dat de West-Europese alliantie haar eigen gemeenschappelijke staf voor het opstellen van militaire plannen had en het maken van gemeenschappelijke plannen voor haar verdediging kennelijk onmogelijk zou zijn, indien het Amerikaanse Congres zich de beslissing omtrent de vraag,, welke landen militaire uitrusting zouden ontvangen of niet, wilde voorbehouden. Het was voor namelijk Bevin, die dit standpunt krachtig verdedigde en er op wees, dat niet alleen Sluizen-blokkadë in Berlijn opgeheven Nadat Russische militairen verschillende Berlijnse sluizen voor Engelse schepen hadden gesloten, arriveerden gistermiddag bij de sluis van Charlottenburg zowel als die van Plötzensee en Spandau groepen Britse militairen politie, die voorzien waren van pantserwagens. De Russische officier-van-dienst te Char lottenburg ging, na met de commandant van de Britse compagnie te hebben gespro ken, zijn hoofdkwartier opbellen om in structies te vragen. Later bracht de Russische officier te Charlottenburg aan de commandant van de Britse compagnie, majoor Hughes, de ver zekering over, dat onder Britse controle staande schepen wederom toestemming zouden verkrijgen de sluis te passeren. Men kwam overeen, dat Russische sol daten de sluis zouden blijven controleren mits aan de onder Britse controle staande schepen vrije doorvaart werd verleend. De Britse militaire politie zou uit de omgeving' van de sluis worden teruggetrokken zodra zou blijken, dat het scheepsverkeer in feite wederom normaal verliep, aldus verklaarde een Britse functionai'is ter plaatse. De binnenschepen zijn normaal door de drie sluizen gevaren. De Britse troepen zijn daarop naar huis teruggekeerd. Een Britse woordvoerder verklaarde later, dat de Britse autoriteiten het recht der Russen op technisch jtoezicht op de waterwegen in de Westelijke sectoren niet betwisten, maar dat het verkeer binnen de Britse sector geen invloed heeft op de eco nomie van de Russische zóne. Het Britse militaire bestuur kon daarom geen enkele tussenkomst- in dit verkeer toestaan. Montgomery komt - naar Nederland Veldmaarschalk Montgomery komt Vrij dag 6 Mei naar Nederland. Hij arriveert die dag om twaalf uur op het vliegveld Welschap bij Eindhoven. Het hoofdkwartier van Montgomery was na de bevrijding van het Zuiden van Ne derland en gedurende de strijd in West- Duitsland in Eindhoven gevestigd. Na een rondrit door Eindhoven begeeft de veldmaarschalk zich naar 'sGraven- hage, waar hij de gast zal zijn van de Brit se ambassadeur. De volgende dagen zal de veldmaarschalk gebruiken om de bloem- bollenvelden, de afsluitdijk en de bloeiende boomgaarden te bezoeken. Op 11 Mei ver trekt Montgomery om tien uur van het vliegveld Valkenburg bij Leiden. ZATERDAG VROEG VERS BROOD. Wegens de viering van Koninginnedag mogen de broodbakkerijen Zaterdag van zeven uur af brood vervoeren en van 8 uur af verkopen. Om deze reden mag op die dag reeds twee uur eerder dan gewoonlijk met het bakkerswerk worden begonnen. Minister Acheson geeft verzekeringen aan de volken van West-Duitsland, Europa en Amerika De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Acheson, heeft in een toespraak tot de Amerikaanse vereniging van dagbladuitgevers te New York drie principes uiteengezet, die naar hij zeïde de regering essentieel acht voor een bevre digende oplossing van het Duitse pro bleem. Deze zijn: „De bevolking van West-Duitsland kan er gerust op zijn, dat de Amerikaanse re gering niet accoord zal gaan met een al gemene oplossing voor Duitsland, waarin de fundamentele waarborgen en voordelen van de bestaande West-Duitse regeling niet zouden zijn verdisconteerd. Voorts kan de West-Duitse bevolking er op vertrou wen, dat de Amerikaanse regering haar krachtige steun zal blijven geven aan de uitvoering van het program voor West- Duitsland, zolang een dergelijke-' oplossing niet kan worden bereikt. Verder: De bevolking van Europa kan er van verzekerd zijn, dat de Amerikaanse re gering niet accoord zal gaan met een rege ling voor Duitsland, die de veiligheid van de Europese gemeenschap niet waarborgt. En tenslotte: Het volk van de Verenigde Staten kan er van verzekerd zijn, dat de Amerikaanse regering bij alle besprekingen over de toe komst van Duitsland zich in de eerste plaats zal laten leiden door de vurige wens van dat volk deze moeilijke problemen, die de kern waren van zovele van onze na oorlogse moeilijkheden, op vreedzame en ordelijke wijze op te lossen". Kennelijk doelende op de lopende Rus- sisch-Amerikaanse besprekingen over de Berlijnse blokkade zei Acheson: „Indien het mogelijk mocht blijken nieuwe vier- mogendhedenbesprekingen te arrangeren, zal de Amerikaanse regering, evenals in het verleden, haar uiterste best doen om te komen tot een oplossing van het probleem, dat stellig een der belangrijkste is in de huidige wereld". „Als de Amerikaanse regering met haar Westelijke geallieerden een nieuwe rege ling voor West-Duitsland besprak, beteken de dat niet dat wij de hoop op een oplos sing voor geheel Duitsland hadden laten varen of dat wij de weg versperden voor een hervatting van besprekingen tot hel vinden van zulk een oplossing, als er enige kans op succes leek te bestaan. Het bete kende, dat de Amerikaanse regering de pogingen om gezonde toestanden te schep pen in die gebieden van Duitsland waar zii invloed kon doen gelden, niet voor on bepaalde tijd wilde uitstellen in afwachting van overeenstemming tussen de vier mo gendheden". De nieuwste joto van prinses Elisabeth van Engeland en de hertog van Edinburgh met hun baby prins Charles. Zuiveringsactie op Sumatra BATAVIA, 28 April (Aneta). Naar aanleiding van het bericht van het repu blikeinse kantoor te Londen over een po ging om de republikeinse noodregering op Sumatra gevangen te nemen, werd van bevoegde Nederlandse militaire zijde aan Aneta het volgende medegedeeld: In verband met de terreur, die door rond zwervende benden werd uitgeoefend, moest dezer dagen op Sumatra tot zuivering van enkele streken worden overgegaan. Met een gevangenneming vaij de republikeinse noodregering hadden deze acties niets te maken, doch wanneer de noodregering van mening was, dat deze acties tegen haar ge richt waren en deswege vluchtte voor de Nederlandse patrouilles, is dat haar zaak, aldus deze mededeling. Het was bekend, dat in het betrokken gebied sedert geruime tijd vernielingen voorkwamen en dat de bevolking geterrori seerd werd. Verscheidene malen verzocht de bevolking Nederlandse troepen om hulp, die verleend werd. Acheson was sober in zijn uitlatingen over de Sovjet-Unie. Hij schreef de slechte economische toestand in West-Duitsland, die de voorbereiding van een WesJ-Duitse regering noodzakelijk maakte, toe aan Russische pogingen het economische en politieke leven in Duitsland te beheersen. „Duitsland werd verdeeld in los van elkaar staande administratieve gebieden en dreef snel af naar een toestand van econo mische chaos, ellende en wanhoop. Een ramp werd in hoofdzaak afgewend door de economische hulp van Amerika", zo besloot minister Acheson. Truman overtuigd van Moskou's goede trouw President Truman heeft gisteren op een persconferentie verklaard, dat naar zijn mening de regering der Sovjet-Unie „te goeder trouw" handelt bij de lopende be sprekingen met de Westelijke regeringen over het opheffen van de Sovjet-Russische blokkade van Berlijn. Truman zeide de ontwikkelingen, die vervat zijn in de eerder uitgegeven ver klaring van het ministerie van Buitenlandse Zaken over de besprekingen tussen Jessup en Malik, als „bemoedigend" te beschou wen „Als wij niet overtuigd waren van de goede wil van Moskou, zouden wij niet onderhandelen" zeide hij. het Amerikaanse Congres, doch ook het Britse parlement in deze aangelegenheid een mening had en laatstgenoemde geldige bezwaren zou kunnen opwerpen tegen be lemmeringen, die door Amerikaanse poli tieke overwegingen aan de gemeenschap pelijke verdediging van de West-Europese Alliantie in de weg gelegd werden. Het zelfde standpunt werd door alle andere ministers van de landen van het pact van Brussel op de bijeenkomst ingenomen. Het resultaat van deze besprekingen is geweest, dat het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken thans er mee accoord gaat. dat verzoeken van genoemde landen om Amerikaanse wapens voor de verdediging van West-Europa door de Amerikaanse militaire autoriteiten als verzoeken van één enkele eenheid in overweging zullen worden genomen; niettemin zou de Ameri kaanse regering ten slotte het recht hebben de verscheping van militaire goederen naar een of ander land stop te zetten wanneer zij dit nodig acht. Dit, zo concludeert Aneta's correspondent, is duidelijk een compromis waarbij de ge voelens van de senatoren zullen worden ontzien, terwijl tegelijkertijd de Ameri kaanse militaire deskundigen hun menin gen zo zwaar mogelijk kunnen laten wegen. De huidige formule van het ministerie van Buitenlandse Zaken houdt ook de voorzie ning in, dat door de Verenigde Staten ge leverde militaire goederen niet kunnen worden gebruikt buiten het Atlantisch ge bied of om soortgelijke goederen, die door de ontvangende landen naar andere gebie den zijn gezonden, te vervangen, aldus be sluit Aneta's diplomatieke correspondent. Suitan van Djokja met Hatta naar Banka BATAVIA, 29 April (Aneta) Moh. Hatta is hedenochtend naar Banka ver trokken na een verblijf van vijf dagen te Batavia, waar hij een reeks informele be sprekingen heeft gehad met dr van Royen, Merle Cochran, de leiders der federale deelstaten en anderen. Hij wordt naar Banka vergezeld door de sultan van Djok jakarta, Hamangkoe Boewono, die Maan dag naar Batavia zal terugkeren om de Woensdag daarop terug te keren naar Djokja. Dit is de eerste maal dat de sultan van Djokja, sedert het verblijf van de re publikeinse leiders aldaar, een bezoek brengt aan Banka. Moh. Hatta en de sul tan werd uitgeleide gedaan door de repu blikeinse delegatie en Cochran. Intussen heeft hedenochtend wederom een informele ontmoeting plaats gehad tus sen Roem endr. van Royen. Het is nog steeds niet bekend wanneer de volgende vergadering onder auspiciën van de com missie der UNO zal worden gehouden, doch welingelichte zegslieden zijn van me ning dat dit begin volgende week zou ge schieden. Het republikeinse antwoord op de Nederlandse zienswijze ten aanzien van de terugkeer van de republikeinse rege ring naar Djokja is nog niet formeel inge diend. Zevenfig doden bij Zuid-Afrikaanse treinramp Bij een treinramp op 12 km afstand van Johannesburg (Zuid-Afrika), waarbij drie treinen op elkaar botsten, zijn 70 personen gedood. Acht en veertig passagiers zijn m ziekenhuizen opgenomen en vijf en veertig andere gewonden worden elders verpleegd. Twee treinen, die achter elkaar op het zelfde spoor reden, werden door een on veilig signaal buiten een station opgehou den, toen een expresse-trein op de achter ste inreed met zo'n snelheid, dat beide stilstaande treinen in elkaar geschoven werden. Het woord is aan Christian Wagner: Ik heb de vaste overtuiging dat dc mens door vreugde beter wordt. Stichting van een fonds Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp van wet tot bevordering van het zuiver wetenschappelijk onderzoek. Op grond van verschillende overwegin gen, die de minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen in de Memorie van Toelichting omschrijft, acht hij de bevor dering van het wetenschappelijk onderzoek op het gebied van de sociale wetenschappen der sociologie, der psychologie, der paeda- gogie, der criminologie, der rechtsweten schappen en der taalkunde, dus in hoofd zaak op het terrein der geesteswetenschap pen, urgenter dan die van het zuiver- natuurwetenschappelijk onderzoek. Mate riële en geestelijke welvaart zijn ten nauw ste aan elkaar verbonden. Dat het mate riële welzijn aanzienlijk gemakkelijker naar concrete maatstaven is af te meten dan het geestelijke, brengt mee, dat het belang van geesteswetenschappelijke on derzoekingen veel moeilijker dan dat van de natuurwetenschappelijke aan een cri terium van onmiddellijk sodaal of nationaal nut kan worden getoetst. In ons tijdsge wricht, waarin de veranderingen van de maatschappelijke structuur snel, omvang rijk en ingrijpend zijn, is het belang van de geesteswetenschappen zeer groot, wel licht groter dan dat van de natuurweten schappen. In vele gevallen grijpen natuurweten schappelijke en geesteswetenschappelijke problemen op onverbrekelijke wijze ineen. De universiteiten en hogescholen zijn sinds lang niet meer de enige instellingen, welke zich met de beoefening der zuivere wetenschap bezighouden. Niet alle beoefe naren der zuivere wetenschap zijn aan een universiteit cf hogeschool verbonden. De voorbereidingscommissie heeft er op aangedrongen dat op de volgende manieren hulp bij wetenschappelijk onderzoek zal worden verleend: Door subsidies ten behoeve van het uit voeren van een nauwkeurig omschreven onderzoek van zuiver-wetenschappelijke aard, te verrichten door al dan niet univer sitaire instellingen of personen; door sub sidiering van nieuwe instellingen of voor zieningen in het leven te roepen voor het zuiver-wetenschappelijke onderzoek in ons land; door de beschikbaarstelling van gel den ten behoeve van speciale, niet uit an dere hoofde financierbare aanschaffingen, welke noodzakelijk blijken voor het welsla gen van enig zuiver wetenschappelijk onder zoek: door stipendia aan Nederlandse ge leerden om in het buitenland een speciaal onderzoek uit te voeren of te voltooien, of wel om daar speciale ervaringen of gege vens te verzamelen, alsook aan Nederlandse geleerden .om aan enig instituut in Neder land zelf een onderzoek of studie te ver richten en door toelagen aan befaamde bui tenlandse onderzoekers om hen in staat te stellen in Nederland te doceren of hun wij ze van onderzoek te demonstreren. Door het aantrekkelijker maken niet alleen financieel van zuiver wetenschap pelijke werkzaamheid zal tevens worden bevorderd, dat de begaafden meer tot hun recht kunnen komen en baanbrekende ge dachten zich kunnen ontwikkelen. Het karakter van de zuivere wetenschap brengt de wenselijkheid mee, niet te sterk gebonden te zijn aan vooraf opgestelde werkplannen en gedetailleerde begrotingen. Hel lijkt daarom de beste oplossing de financiering van de organisatie te doen plaats hebben door middel van een fonds, waarin jaarlijks een zodanig bedrag wordt gestort, dat nieuwe onderzoekingen op ieder gewenst ogenblik kunnen beginnen en een maal begonnen werk zo nodig gedurende e? i zeker aantal jaren kan worden voort gezet. In dat fonds zullen, naar gehoopt wordt, behalve de jaarlijkse rijksbijdrage, ook gelden door anderen worden gestort. Guerilla-activiteit op de Philippijnen De „New York Times" maakt melding van een radiografisch uit Manilla ont vangen bericht, volgens hetwelk de vrouw en de dochter van de voormalige president der Philippijnen, dr. Manuel Quezon, zich onder de slachtoffers bevinden van een door Philippijnse guerilla-strijders gelegde hinderlaag, als gevolg waarvan verschei dene personen om het leven zijn gekomen. Volgens dit bericht zijn een vijftal per sonen gedood en tien anderen gewond, toen uit Hukbalahap afkomstige en met machi negeweren bewapende boeren in de nabij heid van Bongabon, dat op het in het mid den van de archipel gelegen Philippijnse eiland Mindoro is gelegen, een hinderlaag legden voor een aantal auto's. Onder de doden bevinden zich mevrouw Aurora Quezon en mejuffrouw Maria Quezon. De beweging der Hukbalahaps is links gericht. Tijdens de oorlog vochten zij tegen de Japanners. In 1946 maakten zij een aan vang met gewapend verzet tegen de Philip pijnse regering, teneinde aan hun na de oorlog gestelde eisen met betrekking tot een herverdeling van het land kracht bij te zetten. Critiek der Vakcentralen op hef Beneluxprogramma Nota aan de drie regeringen De drie grootste vakcentralen in de Beneluxlanden, het Algemeen Belgisch Vakverbond, de Confédération Générale du Travail du Luxemburg en het Nederlands Verbond van Vakverenigingen hebben zich met een nota tot de regeringen van België, Nederland en Luxemburg gericht, waarin critiek wordt geoefend op het Benelux-pro- gramma op lange termijn. Onder andere wordt gezegd: „gaat men er van uit, dat het programma een contructuele verplich ting tegenover de organisatie voor eco nomische samenwerking van de Benelux landen is, dan moet worden vastgesteld, dat 'de mogelijkheid van nakoming van deze verplichting en dus uitvoering van dit pro gramma zeer beperkt is. De ramingen zijn fictief en in sterke mate optimistisch. Het programma bevat sterke liberale tendenzen en is derhalve gericht tegen een rechtvaar dige verdeling van het maatschappelijk in komen. Grote sociale spanningen zullen hiervan het gevolg zijn. De vakbeweging in de drie landen moet dan ook ernstig waarschuwen tegen de in dit programma aangegeven politiek. Zij heeft er bovendien bezwaar tegen, dat uitsluitend ambtenaren bij de opstelling van het programma zijn betrokken. Wanneer zulke belangrijke pro gramma's worden opgesteld, dient het par lement en dienen vertegenwoordigers van het bedrijfsleven (werkgevers en werk nemers) reeds bij de voorbereiding te wor den ingeschakeld. De vakbeweging vraagt aan de regerin gen van de drie landen een nieuw pro gramma op te stellen, dat meer dan het tegenwoordige past in hel economisch be stel van Europa, dat voorziet in de nood zakelijke structuurwijzigingen, dat rekening houdt met de rechtmatige belangen van de arbeidersklasse en dat de middelen aan geeft, waarmede deze doelstellingen bereikt kunnen worden. De vakbeweging verklaart harerzijds, dat zij de studie van de struc tuurproblemen van de Benelux zal voort zetten en zo spoedig mogelijk een positieve bijdrage zal leveren voor de oplossing van de bestaande moeilijkheden". De nota werd samengesteld door het Permanent Bureau van Samenwerking, dat door de drie vakcentralen werd opgericht na de Benelux-studieconferentie welke in April 1948 in Amsterdam werd gehouden. Een Duitse soldaat stond aan Nederlandse zijde De ambtenaar van de Burgerlijke Stand in de hulpsecretarie van Nieuwendam heeft Donderdagmiddag het huwelijk voltrokken tussen Adriana van der Moor en Wilhelm Schindler. Schindler is een voormalig soldaat van de Duitse luchtafweer, die van de eerste dag af, waarop hij in 1941 in Nederland deel uitmaakte van de bezettingstroepen, vast besloten was zich los te maken van de nazi's, van wie hij altijd een verwoed te genstander was geweest- Hij schreef een briefje aan zijn commandant, waarin hij vertelde het leven niet langer te kunnen aanvaarden zodat men dacht, dat hij zelf moord had gepleegd. In werkelijkheid ver stopte hij zich in een hooiberg tussen Schel- lingwoude en Ransdorp en weldra voftd hij een gastvx'ij onderkomen op het boer derijtje van de landbouwer Jan van der Moor in Schellingwoude. Als onderduiker kreeg hij contact met de illegaliteit in Amsterdam-Noord, die hij geregeld van advies diende. Dc kroon zette hij op zijn werk, toen hij op dc verjaardag van Prinses Juliana in 1944 te toren van de kerk in Schellingwoude beklom en de Ne derlandse driekleur hees. Na de bevrijding bleef Schindler in Schellingwoude ep de vriendschap, die tus sen hem en de dochter van Van der Moor was ontstaan, vond gisteren zijn bekroning in een huwelijk. De kerkelijke inzegening, waarvoor in het plaatsje grote belangstel ling bestond, werd voltrokken in de kerk, waarop de bruidegom destijds dc vlag hees. KOEL WEER. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.Ï. in De Bilt. geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond: (opge maakt te 10 uur) Wisselende bewolking met enkele verspreid optredende buien. Meest matige Noord-Westelijke wind. Koude nacht met op beschutte plaatsen kans op lichte nachtvorst. Morgen overdag koel weer. 30 April: Zon op 5.13 uur, onder 20 02 uur Maan op 5.48 uur, onder 23.05 uur

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1