3 Republiek India, lid van het Gemenebest Dr. J. E. baron de Vos van SteenwijkóO jaar f*uit Drie jaar geëist tegen Haarlemse deurwaarder Onthulling van een monument aan de Leimuiderdijk KORTEBAAN D R A E R SJ Panda en de Meester-Ontdekkingsreiziger Trouw-Auto's Wereldnieuws VRIJDAG 29 APRIL 1949 2 IN DE WERELDPOLITIEK India heeft zich een zeer speciale status in de gemeenschap der Britse dominions verworven door zich als souvereine repu bliek te komen presenteren en tegelijk he' verlangen kenbaar te maken lid van het Gemenebest te blijven. In Londen hebben de premiers van de dominions met de Engelse regering geconfereerd over de manier waarop deze twee Indiase ver langens, die in feite tegenstrijdig aan el kaar waren, konden worden gecoördineerd en het spreekt vanzelf dat er een oplossing voor gevonden is. Want het zou ondenkbaar zijn geweest dat het Gemenebest, waarvan de structuur nu eenmaal toelaat dat een land' zich eraan onttrekt, het vrijwillige lidmaatschap van India zou hebben afge wezen op grond van een formaliteit. De formaliteit is overigens in het Ge menebest te enen male verdwenen. Wat de dominions aan elkaar en aan het oor spronkelijke moederland verbindt is door d jaren heen een zuivere gevoelskwestie ge worden een gevoelskwestie weliswaar die voornamelijk steunt op wederzijdse economische, politieke en culturele verbon denheden, doch overigens door geen zweem van intimidatie meer wordt gestimuleerd. India heeft door zijn spontaan aanbod om ondanks de verwezenlijking van zijn souvereiniteits-aspiraties lid van het Ge menebest te blijven aangetoond dat het be lang van die gevoelskwestie de dominions zelf evenzeer duidelijk is als Engeland. Het heeft bovendien bewezen dat de verbon denheid van de leden van het-Gemenebest juist door zijn losheid sterker aanspreekt dan een gemeenschap-onder-dwang ooit zou vermogen te doen en dat de Engelse politiek ten aanzien van het „imperium" een voorbeeld mag heten van geïnspireerde intuïtie, gebaseerd op een tijdig onder kennen van belangrijke politieke evoluties. India zal als vrijwillig lid van het Ge menebest in de toekomst waarschijnlijk veel minder zorgen baren aan de Britse regering dan het al die jaren van zijn ko loniale status heeft gedaan, en tegelijk gro tendeels dezelfde voordelen blijven bieden ten opzichte van Engelands economie, die tenslotte een wereldeconomie is gebleven. Wie echter meent dat er in de psychische gesteldheid der Indiase regeerders geen wijzigingen aan het werk zijn geweest en dat de verbondenheid van India met Enge land nog steeds afhankelijkheidsbesef en onmacht ademt, vergist zich deerlijk. Pan dit Nehroe, de premier van India heeft daarvan ondubbelzinnig blijk gegeven tij dens een interview dat de correspondent van de Daily Mail onlangs met henr had en daarbij geen twijfel overgelaten ten aanzien van de vraag, of India in de toekomst in derdaad zijn eigen weg resoluut en vast besloten wenst te gaan. Nehroe vertelde de correspondent dat het zeker niet in het belang van India zou zijn om toe te treden tot enig pact dat auto matisch intreding in een oorlog tot gevolg zou hebben. Hij legde er de nadruk op dat bij een eventuele oorlog de omstandig heden zo zouden kunnen zijn dat de deel neming van India in zijn eigen belang nodig zou blijken. Doch, en daarmede was het hoge woord gesproken, Europa is niet langer het centrum en Azië niet langer een franje. Azië is het toneel geworden van een machtige beweging, waarvan de reflecties al te merken zijn in menig Azia tisch land. India is het natuurlijke middel punt van een nieuw Azië, waarin de kolo niale heerschappij snel verdwijnt. Daarmede heeft Nehroe wel duidelijk gemaakt dat de houding van India bij ge beurtenissen en situaties die voor Engeland en Europa belangrijk zijn, enkel afhangen zal van de vraag of zij voor Azië belang hebben. Azië is in zijn ogen een werkelijk werelddeel, dat in geen enkel opzicht min der belang heeft dan Europa of Amerika, ïndias vriendschap tot het Gemenebest, vertolkt door zijn vrijwillig lidmaatschap, is niet meer dan vriendschap alleen. De omstandigheden zouden die vriendschap kunnen wijzigen, zij zouden er zelfs vijand schap van kunnen maken, wanneer de be langen van Azië en van Azië alleen dit zouden voorschrijven. Het is duidelijk welke gevaren die vriendschap thans reeds bedreigen. Enge lands houding in kwesties als de Indonesi sche en de Indochinese zal in India op een gouden schaaltje worden gewogen. Een deel van Azië is reeds met de wapenen bezig zich te ontworstelen aan datgene wat India op vreedzame wijze verkreeg, doch waarop het boven alles prijs stelde: auto nomie, zelfbeschikkingsrecht, souvereini- teit. De band die India nog met Engeland verbindt is de uiterste: India heeft geen enkele concessie aan zijn eigen ideaal ge daan en met het proclameren van de repu bliek daarentegen concessies van het Ge menebest geëist. Thans is de weg vrij voor een economi sche, politieke en culturele uitwisseling op basis van volkomen gelijkheid, waarbij Engeland ter ere van zijn vriendschap met India bevoorrecht zal zijn doch ook niet méér. De onderlinge verhoudingen in Azië zullen door de jaren dit werelddeel steeds onafhankelijker maken van Europa. De les die voor Europa in deze ontwikke ling ligt is een harde, doch een nuttige wanneer de landen van Europa zich zullen willen aanpassen aan de onvermijdelijke ontwikkeling, zullen zij het bij eikander moeten zoeken, ieder voor zich en tezamen tegelijk trachtend ook met Azië verbonden te blijven door vriendschap, zoals Engeland en India thans verbonden zijn. Er is geen andere weg. J. L. Ds. W. Teeuwissen bezoekt ons land Ds. W. Teeuwissen, predikant van de Presbyterian Church in Trenton, Amerika, maakt op het ogenblik een tournee door Frankrijk, België en Nederland als t tegenwoordiger van de Zending der Lage landen, teneinde nieuwe contacten te leggen en bestaande te vernieuwen. Voor de oorlog was ds. Teeuwissen jarenlang verbonden aan de Belgische Evangelische Zending en. verwierf in dien tijd ook m ons land be kendheid als Maranathaprediker. Zondag 1 Mei zal hij in de Zuiderkapel aan de Züider- straat no. 15 te Haarlem in beide' diensten, om 10 en 5 uur spreken, des middags ook een en ander vertellen over zijn werk en het geestelijk leven in Amerika. ECONOMISCHE STUDIE-CONFERENTIE TE AMERSFOORT Op 7 en 8 Mei zal in de internationale school voor wijsbegeerte te Amersfoort on der leiding van prof. dr. C. A. Mennicke een economische studie-conferentie worden gehouden over „de problematiek van de houdbaarheid der West-Europese economi sche structuur". Inleiders zijn pro'f. dr. H. J. Witteveen uit Rotterdam, de heer D. C. van der Poel uit Amsterdam en oud-minis ter ir. H. Vos te Wassenaar. De conferentie zal worden besloten met een gedachten- wisseling naar aanleiding van de drie lezingen. De radio geeft Zaterdag NATIONAAL PROGRAMMA, HILVER SUM I en II. 7.07, 8.07. 12.45. 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.00 Wilhelmus. 7-20 Platen, 8.20 Marsmuziek. 8.30 Carillonspel en kinderzang. 9.00 Kamerorkest. 10.00 tHilv. I) Oranjebloe sem in de Nederlandse lente. 10.00 (Hilv. II) Morgenwijding. 10.30 Lyra Trio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Piet Hartvelt, viool en Cor van Boven, piano. 12.00 Promenade-orkest. 12.30 Weeroverzicht. 13.00 Toespraak minis ter-president. 13.10 Reportage. 13.40 Metro- pole-orkest. 14.00 Ds. A. L. Broer. 14.30 Ganzebordspel in Olympisch Stadion te Amsterdam, 16.30 Gevarieerd programma. 17.20 Voor de jeugd. 18.15 Reportage. 18.35 Koninklijke Militaire Kapel. 19.05 Reportage HeerenveenSW. 19,15 Korte toespraken door vrouwen uit rndonesië, de Antillen en Suriname. 19.45 Wognum's zangkoor. 20.05 Boekbespreking. 20.20 Gevarieerd program ma. 21.20 Voordracht van Oranje-verzen en liederen. 21.45 „De fortuinlijke kist", zang spel door Joh, Wagenaar. 22.15 Radio Phil- harmonisch Orkest onder Willem van Otter- loo. 23.15 Reportage. 23.30 Taptoe door de Koninklijke Marinicrskapel. Het gebeurde één jaar geleden Ondanks de textielschaarste was op 1 Mei 1948 in de Generaal Cronjéstraat een zes tal keurig verzorgde étalages te bezichti gen, waarin een buitengewone collectie wollen en zijden stoffen werd geëxpo seerd. Deze expositie vond plaats bij de opening van de nieuwe stoffenafdeling van Tex- tielhuis Peters. Kosten noch moeite zijin in deze zaak in het afgelopen jaar gespaard om steeds het beste van het beste te brengen. De collectie moderne wollen en zijden stoffen welke deze firma U thans kan tonen, zal dan ook zeker Uw goedkeuring kunnen wegdragen en U het kopen verge makkelijken. Een bezoek aan de Generaal Cronjéstraat 62-64 is U ten zeerste aan te bevelen. Voor de feestaanbieding verwijzen wij naar de annonce in dit blad. (Adv.) vragen../ iMrs J (Adv.) Nadat de Haarlemse Arrondissements rechtbank gistermorgen de zaak tegen de oud-deurwaarder J. van W. had behan deld, tegen wie 2y2 jaar werd geëist, kwam die tegen zijn zoon, D. G. van W., aan de orde. Daar de ten laste legging tegen hem op de zitting van 3 Maart reeds was behan deld, kon de Officier van Justitie mr. G. W. F. van der Valk Bouman na een kort getui genverhoor, dat geen nieuwe gezichtspun ten opende, de vordering nemen. Spreker zeïde, dat ook Van W. Jr. het vertrouwen dat hij bij de rechtbank, de collega's en het publiek genoot, beschaamd had. Het feit, dat hij 34.000 verduisterd zou hebben, had ook mr. Van der Valk Bouman zo ongelooflijk geleken, dat hij aanvankelijk de zaak stil had gehouden. Thans meende hij, dat het wettig en over tuigend bewijs was geleverd. Het onder zoek was door de verdachte zeer bemoei lijkt, zijn boekhouding bleek chaotisch te zijn en de bewijsstukken, dat hij het geld op rekening van de Prijsbehefersing had gestort blijven ontbreken. „Hoe is deze man tot zijn daad gekomen?" vroeg de Officier zich af en hij meende, dat de verdachte wellicht in de verwarring na de bevrijding en zijn vader gedacht hebben: „Laat ons eens een kansje wagen!" „Hij heeft groot slem geboden, was kwets baar, heeft gedoubleerd en is down gegaan" aldus de aanklager in de termen van het bridgespel. Overigens achtte spreker het niet uitgesloten, dat de Prijsbeheersing de verdachte ook nog civielrechtelijk zal aan spreken tot terugvordering van het geld. Het Bestuur van de Haarlemmermeer- polder besloot reeds in 1945, ter herinne ring aan hen die vielen en hen die waakten voor de vrijheid van ons land in de jaren 19401945, een monument op te richten. Door bijzondere omstandigheden was het niet mogelijk het monument eerder te vol tooien. De ontwerper van dit monument is de oud-illegale strijder architect W. Maarse. Op de dag der Bevrijding de 5 Mei 1945 vielen twee jongemannen Pleter Hoogvliet en Dirk Hennink tegenover de Westeinder- plassen, een der schoonste punten van dit polderland. Deze verzetsstrijders hadden met anderen hun leven reeds maanden gewaagd voor de verdediging van de pol der door mede een wakend oog te houden op de zogenaamde „springputten" en om zo mogelijk te verhinderen, dat" de bezet ters hun euveldaad, het inunderen van onze polder, zouden ten uitvoer brengen. De onthulling van het monument zal op 4 Mei te 15 uur worden verricht door de Dijkgraaf van de Haarlemmermeerpolder, mr. K. J. G. baron van Hardenbroek van Bergambacht. Bij de plechtigheid zullen tegenwoordig zijn de nabestaanden van de gevallenen en de groep verzetsstrijders, die in hoofdzaak bij de „springputten" waakten. De gemeente Haarlemmermeer zal ver tegenwoordigd worden door het College van Burgemeester en Wethouders van Haarlemmermeer, terwijl verschillende corporatiën zijn uitgenodigd, die zich tot taak hebben gesteld om hen die zijn ge vallen voor de bevrijding van het Konink rijk te herdenken of hun graven te ver zorgen. Het fanfare-gezelschap „Excelsior" zal toepasselijke muziek ten gehore brengen. Vrouw met drie mannen Een inwoner van Belfeld deed bij de po litie aangifte dat hij door zijn verloofde was opgelicht. Hij had haar 1375 gegeven om een huwelijksuitzet te kopen, doch de vrouw was met het geld verdwenen. Zij werd Woensdag iri Tegelen aange houden en bij onderzoek bleek, dat deze 28-jarige Amsterdamse in 1943 met een Helmondenaar trouwde, die zij reeds na enkele maanden in de steek liet. Zij ging naar Duitsland en huwde daar in 1945 opnieuw onder een valse naam. Ook deze tweede echtgenoot bleef na enkele weken alleen achter. De vrouw was naar Frank furt gegaan en daar met een Pool ge trouwd. Zij liet ook de Pool in de steek en probeerde thans in Nederland nieuwe slachtoffers te maken. Dr. Malan aangekomen Donderdagochtend is de Zuid-Afrikaanse px'emier dr. Daniël Malan met zijn echt genote op Schiphol aangekomen. Hij werd verwelkomd door mr. J. Visser van het departement van Buitenlandse Zaken. Ook waren ter begroeting aanwezig oud-minis ter Jonkman en zijn echtgenote, alsmede de burgemeester van Haarlemmermeer, mr. J. F. Jansonius. Een ieder kan de plechtigheid bijwonen. Door het aanbrengen van een geluidsinstal latie zal het mogelijk zijn het gesproken woord? volledig te beluisteren. Na de onthulling zal de gelegenheid be staan door het strooien van bloemen een eenvoudige hulde te brengen „Aan hen die vielen en hen die waakten voor de vrijheid van ons land". VERKIEZINGEN OVERBODIG IN OUDE NIEDORP. De Noordhollandse gemeente Oude Nie- dorp zal een van de weinige gemeenten in ons land zijn, waai- men dit jaar niet de spanning van gemeenteraadsverkiezingen zal beleven. Na onderlinge besprekingen zijn de katholieke en neutrale kiesvereni gingen het eens geworden over de verdeling der. zetels en zo zullen straks op een in te dienen lijst twee neutrale en vijf katholieke raadsleden automatisch worden gekozen. Daarmee spaart de gemeente de onkosten, verbonden aan verkiezingen, deze keer uit. MAANDAG 2 MEI met TOTALISATOR PLANETENLAAN AANVANG 2 UUR Mr. van der Valk Bouman eiste drie jaar gevangenisstraf met aftrek en ontzegging uit het recht het ambt van deurwaarder of incasseerder te bekleden. Mr. T. A. M. A. van Löben Seis had de kern van zijn pleidooi reeds tijdens de vorige zitting geleverd. Hij betoogde toen, dat een banksaldo alszodanig geen eigendom is. Het geld stond op rekening van verdachte persoonlijk en die heeft het er af gehaald. De voor verduistering nodige opzet achtte de raadsman al evenmin be wezen als de toeëigening. Ook het onder zoek van de boeken behoeft geen enkele bruikbare aanwijzing op te leveren, dat er verduistering is gepleegd, tenzij men aan neemt, dat er een misdadige afspraak be stond tussen de vader en de zoon, doch ook dat moet nog bewezen worden. Tenslotte wees mr. Van Löben Seis erop, dat de verdachte geen enkel aanwijsbaar voordeel van het geld heeft genoten. Hij vroeg dan ook vrijspraak c.q. ontslag van rechtsvervolging en onmiddellijke invrij' heidstellïng van'de verdachte. De verdachte, zelf ging in zijn laatste woord nog uitvoerig öp de verschillende aspecten van zijn zaak in, waarbij hij onder meer aanvoerde, dat hij nooit door geld zucht was bezeten geweest en dat hij, in dien hij zich schuldig had gevoeld zeker de gelegenheid wel had aangegrepen een rege ling te treffen toen dat nog mogelijk was. Ook de gedachte aan medëplichtigheid van zijn vader wees hij beslist af! De rechtbank willigde hèt verzoek van de verdediger niet in en bepaalde de uit spraak op 12 Mei. Vulpen-reparatie KANTOORBOEKHANDEL DE ROOI] Anegang 14 - Tel. 11963 - Haarlem Een auto voor een costuum en een paar schoenen De auditeur-militair bij. de krijgsraad te Rotterdam heeft in de: z-aak tegen de reserve-majoor J. Ph. N., die in 1946 ge detacheerd *was bij de Nederlandse mili taire missie in Berlijn, gepersisteerd bij de straf, die hij bij de eerste behandeling van deze zaak op 1 December 1948 eiste, name lijk 25.000 gulden boete, subsidiair drie maanden hechtenis wegens overtreding van het deviezenbesluit. Bij de uitspraak op 8 December werd de zaak teruggewezen naar de officier-com missaris, omdat enige verklaringen van ambtenaren van de Nederlandse Bank noodzakelijk werden geacht. Majoor N. was tenlastegelegd in 1946 in Berlijn zonder vergunning van de Neder landse Bank drie auto's te hebben gekocht en voorts, dat een invoervergunning van de Centrale Dienst voor In- en Uitvoer en nationaliteitsbewijzen voor deze auto's op onrechtmatige wijze waren verkregen. Eén auto had majoor N. tegen een oud costuum en een paar schoenen van een Bulgaar gekregen. De twee andere auto's waren gekocht voor 40.000 Mark. Dit be drag was de opbrengst van de verkoop van militaire rantsoenen, voornamelijk drank. Volgens een verklaring van de directeur de Nederlandse Bank, welke op de zitting werd voorgelezen, stelt de Neder landse Bank zich op het standpunt dat aan kopen gedaan door Nederlanders in het buitenland met op rechtmatige wijze ver kregen buitenlandse valuta geen vergun ning vereisen. Uitspraak over veertien dagen: Morgen, Zaterdag 30 April, wordt dr. J. E. baron De Vos van Steenwij k, Commis saris der Koningin in Noordholland, 60 jaar. Over de levensloop van deze hoog geachte en om zijn grote verdiensten en bekwaamheden algemeen zeer gewaar deerde stadgenoot tekenen „wij het volgen de aan: Dr. baron de Vos van Steeiiwijk werd in Zwolle geboren. Hij bezocht daar de lagere school en het Gymnasium. In Leiden ging hij astronomie studeren. Van 1913 tot 1918 was hij observator aan de Leidse sterren wacht. In 1916, als reserve-officier in dienst, kreeg hij studieverlof en promo veerde te Leiden in 1918. Omdat hij zich na de oorlog niet uitsluitend tot weten schappelijk werk wilde bepalen, werd hij leraar aan het Haagse Lyceum, aan welke onderwijsinrichting hij tot 1925 verbonden bleef. In zijn Haagse periode trad hij op als voorzitter van de Alliance Frangaise. Daarna vertrok dr. Baron de Vos van Steenwijk naar Parijs om deel te nemen aan de arbeid van het Internationaal Co mité voor Intellectuele Samenwerking, in gesteld door de Volkenbond. Hij werkte daar als secretaris en chef van de afdeling wetenschappen. Ook maakte hij een reis naar Indië en gaf colleges aan de Sorbonne. Toen zich politieke invloeden deden gelden op het werk van het comité legde dr. Baron de Vos van Steenwijk in 1931 zijn werk in Parijs neer. Hij vertrok toen weer naar Nederland, waar hij optrad als secretaris van het Nationaal Crisis Comité. 1 Febr. 1933 werd dr. Baron de Vos van Steenwijk benoemd tot burgemeester van Zwolle, als opvolger van zijn schoonvader mr dr. I. A. van Royen, 4l/„ jaar heeft hij met energie en bekwaamheid in Zwolle gewerkt. Daar werd dan ook zeer betreurd dat hij zijn werk moest eindigen, omdat hij benoemd was tot burgemeester van Haarlem. In Haarlem stond hij slechts 3l/9 jaar aan het hoofd der gemeente. Slechts een korte tijd, maar toch lang ge noeg om de indruk achter te laten van een zeer bekwaam bestuurder, die zich met hart en ziel gaf aan de belangen onzer ge meende. In de oorlog heeft dr. baron de Vos van Steenwijk onder de bezetters nog korten tijd getracht te blijven werken in het be lang der gemeente, maar al spoedig bleek dit niet mogelijk. Na zijn ontzetting uit zijn ambt door de Duitsers moest hij onder duiken, maar ook in die periode bleef hij waar dit slechts mogelijk-was, invloed op de gang van zaken uitoefenen. Na de oorlog werd dr. Baron de Vos van Steenwijk benoemd tot Commissaris der Koningin in Noordholland. Een zeer eer volle benoeming en een erkenning van zijn verdiensten. Ook in deze nieuwe functie wordt hij hogelijk gewaardeerd, zowel door het college van Gedeputeerde Staten als van de Provinciale Staten. Dr. Baron de Vos van Steenwijk bleef als inwoner van Haarlem behouden. Het is voor de gemeente van zeer veel betekenis dat op de zetel van de Commissaris der Ko- j ningin iemand zit die volkomen bekend is met de belangen en noden der stad. In verschillende besturen van instel lingen en stichtingen heeft dr. Baron de Vos van Steenwijk zitting, o.a. is hij voor zitter van de Hollandse Maatschappij van Wetenschappen en voorzitter van het college van regenten van het Gereformeer de of Burgerweeshuis. Juist heden is dr. Baron de Vos van Steenwijk door H.M. de Koningin benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Ongetwijfeld hebben velen de gelegen heid willen aangrijpen om dr. Baron de Vos van Steenwijk morgen, Zaterdag, op on dubbelzinnige wijze te doen blijken, dat zij hem om zijn grote verdiensten, gepaard gaande met bescheidenheid en beminnelijk heid, waarderen. Wij vernemen evenwel dat dr. Baron de Vos van Steenwijk zich aan elke huldiging zal onttrekken en Zaterdag elders zal ver blijven. BOEREN WENSEN GEEN VERZEKERING TEGEN SCHADE AAN DE OOGST Na de droge zomer van 1947 heeft de ge organiseerde landbouw met de overheid de gevolgen van deze abnormale droogte besproken. De minister van Landbouw heeft toen de suggestie geuit, dat het be drijfsleven de mogelijkheid zou onderzoe ken zich te verzekeren tegen de gevolgen van bijzondere weersomstandigheden. Mede naar aanleiding van deze suggestie heeft het hoofdbestuur van de Stichting voor de Landbouw een studiecommissie ingesteld, die over dit onderwerp van advies zou dienen. De commissie heeft gegevens verzameld over bestaande oogstrisicoverzekeringen in de verschillende landen. Het bleek, dat alleen in de Verenigde Staten een dergelijke verzekering bestaat. In 1947 hadden 360.000 Amerikaanse boeren hun tarwe oogst verzekerd. De situatie in de Verenigde Staten kan men echter niet vergelijken met die in ons land. In Amerika is een groot aantal boe ren, dat slechts één product of slechts enkele producten verbouwt. Dit maakt het oogstrisico voor hen groter dan voor de Nederlandse boer, die over het algemeen i een meer gevarieerd bouwplan heeft. In I Nederland zou men de verzekering moeten beperken tot enkele akkerbouwgewassen. De commissie heeft een enquête gehou den, waaruit bleek, dat de boeren een ver zekering tegen oogstrisico's, veroorzaakt door klimaatschommelingen, niet gewenst achten. Evenmin achten zij een verplichte verzekering tegen rampen gewenst. De commissie heeft dan ook geadviseerd niet over te gaan tot het instellen van een ver zekering tegen oogst-risico's, doch zodra de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie voor de landbouw tot stand zal zijn ge komen, een fonds te vormen om bij het optreden van onvoorziene rampen een zekere financiële tegemoetkoming te kun nen geven. Promin tegen lepra De heer Roland Kalff, arts bij de Dienst van de Volksgezondheid te Fakfak op West Nieuw-Guinea tegenover Ceram heeft aan zijn relaties te Amsterdam dringend oift toezending van 't geneesmiddel Promin ge vraagd ten behoeve van de lepralijders. Dokter Kalff is bezig te Fakfak een lepro zerie in te richten. Voor één patiënt zijn ongeveer driehonderd ampullen per jaar nodig, hetgeen voor de vijftig patiënten, die hij gaarne op deze wijze zou willen helpen, dus op 15.000 ampullen neerkomt, waarvan de prijs ongeveer 15.000 be draagt. De Dienst voor de Volksgezondheid zorgt wel voor de geneesmiddelen iri het algemeen, maar is voorlopig in zijn uitga ven te zeer beperkt om Promin te leveren. De vereniging „Simavi" heeft zich bereid verklaard voor de verzending te zorgen. Giften kan men op de postrekening no. 128487 van het „Melaatsen-fonds Fakfak" Simavi storten. 52. „Je bent een gevienerd!" riep Panda en dat meende hij. Alwéér een diefstal! Alsof er uit leugen en bedrog ooit iets goeds voort kan koinen! „Ik doe niet mee," zei Panda dan ook. „Je hebt weer gestolen, en ik zal het aan de Bey zeggen." „Dat doe je niet, vriendje," weerlegde Joris, „en dat om de eenvoudige reden, dat je er geen tijd voor zult hebben. Wij vertrekken nu namelijk onmiddellijk, voordat de toestand te ingewikkeld is geworden. Ik heb de een voud lief; of, zoals wij dit in het 'schone Latijn zeggen: semper crescendo simplici- tas! Zodat wij thans door dit venster ver dwijnen zonder afscheidstranen te plen gen. En al sprekend greep hij Panda bij de hals om hem dan met grote snelheid mee te slepen naar het raam, waardoor hij dacht te ontsnappen. Slim en eenvoudig, nietwaar? En stel je eens voor dat liij er nu in geslaagd was om weg te komen hoe vlug zou ons verhaal dan afgelopen zijn! Maar er gaat in het leven maar zelden iets zo als we het wel zouden willen, en dat bleek ook hier weer. Want nog vóórdat Joris met de tegenstribbelende Panda door het raam heen was, ging de deur open. en wie kwam daar binnen? Dezelfde zwaar lijvige kamerheer, die nu weer een hele maal nieuwe tulband op had, met helemaal nieuwe edelstenen er in! „Salami! Salami, geëerde gasten!" begon de goede man en toen wilde hij nog meer zeggen, maar vóór dat hij daar aan toe was sprong Panda op hem af en riep; „Hij-daar heeft de edel stenen van uw hoed gepakt!" Dat was wel klikken, maar Panda kon toch ook niet al die misdaden maar rustig voorbij laten gaan, nietwaar"? Maar hij schrok er toch zelf van dat hij het zei, want hij verwacht te, dat er nu iets vreselijks met Joris zou gebeuren. Neem geen risico! Bestel vroegtijdig Uvtf Bouckaert Zoon Rozenstraat 7-9 Telefoon 19992 i (Adv.) Voorspoed. „Men zou alle Duitsers, die tijdens het Hitler-régime een vermogen hebben vergaard, van nazi-activiteit kunnen beschuldigen. De Duitse econo mische bedrijvigheid werd echter tijdens het nazirégime voortgezet en indien men alle personen, die tijdens deze periode voorspoedige zaken hebben gedaan, zou elimineren, zou dit neerkomen op uit schakeling van alle financieel en eco nomisch bevoegde persoonlijkheden", aldus luidt het antwoord van generaal Lucius Clay op een brief van de Ame rikaanse republikeinse afgevaardigde Jacob Javits, die er zijn bezorgdheid over uitte, dat thans verscheidene voor aanstaande functies bekleed worden door Duitse industriëlen, die, volgens hem, actief het nazirégime hebben ge steund. Onverdraagzaam. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Ernest Bevin, heeft in het parlement verklaard, dat sedert 1 Januari 1947 in Spanje op order van de Spaanse autoriteiten zeven Britse protestantse bedehuizen, voor het merendeel van baptisten, gesloten zijn. Op de vraag, welke de reden was van die sluiting, zeide Bevin: „Ik zou zeg gen: godsdienstige onverdraagzaam heid". Geroep. Volgens mededeling van lord Henderson in het Hogerhuis heeft Groot-Brittannië verzocht om terug roeping van Bogmil Todorof, derde secretaris van het Bulgaarse gezant schap te Londen, als tegenmaatregel op het Bulgaarse verzoek tot terugroeping van Denis Greenhill, eerste secretaris van de Britse legatie te Sofia, die be schuldigd werd van medeplichtigheid aan spionnage en die door zijn regering inderdaad teruggeroepen is. Onjuist. Verslaggevers te Sjanghai wreven zich de ogen uit toen zij Woensdag een bekendmaking van het garnizoenscom mando der stad lazen. De inhoud van deze afkondiging was letterlijk als volgt: „Aan Chinese en Engelse ochtend- en avondbladen en nieuwsagentschap pen is het verboden andere onjuiste oorlogsberichten te publiceren dan die welke door dit hoofdkwartier bekend gemaakt worden". (United Press) Bliksems! Zekere Jack Hendricks in Cam den, Arkansas (U.S.) stond als door de bliksem getroffen, toen hij zich plot seling zijn sigaar uit de mond voelde geslagendoor de bliksem. Achter af kon hij er zich over verheugen een dergelijk sterk staaltje te hebben mee gemaakt zonder zelf ook maar enig letsel te hebben opgelopen. Ras-democratisch. Volgens een wetsontwerp dat huwelijken tussen niet-blanken en blanken in Zuid-Afrika verbiedt, zal ieder die naar zijn uiterlijk te oordelen blank of niet blank is, als zodanig wor den beschouwd, tenzij hij of zij het tegendeel kan bewijzen. Geestelijken of ambtenaren van de burgerlijke stand, die hun medewerking verlenen aan het tot stand komen van een gemengd hu welijk, kunnen worden gestraft met een boete van ten hoogste 50 pond.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2