Nu de tulpen weer bloeien (Konen Bondig J Weinig vreugde in Frankrijk over de economische gefijwisseling Conflict in de leiding der W.F.B. kwam in Haarlem tot uitbarsting VRIJDAG 29 APRIL 1949 Vloedgolf van werkloosheid gevreesd nu inflatiegevaar wegebt (Van onze Parijse correspondent) Het centrale probleem der binnenlandse politiek is sedert een vijftal jaren in Frank rijk geweest: een evenwicht te vinden tus sen prijzen en lonen. Maar nu men een goed eind op weg schijnt dat evenwicht te scheppen en daarmee hel gevaar der infla tie af te wenden, worden tevens nieuwe monsters opgeroepen de monsters der bestaansonzekerheid en der werkloosheid. Na het vertrek der Duitsers, die met hun dictatoriale dwangmiddelen er goeddeels in geslaagd waren zowel de prijzen als de lonen in de hand te houden (althans van de gedistribueerde artikelen: maar alles was toen vrijwel op de bon), hebben de Franse regeerders er naar gestreefd gelei delijk tot de vrijheid van vraag en aanbod terug te keren. Maar omdat er na de be vrijding nog veel zwarte francs in omloop waren de Gaulle's geldsanering was een hopeloze mislukking geworden die een toevlucht in koopwaren zochten, welke dan ook, zette direct een duizelingwekkende prijsstijging in voor elk artikel, dat van de bonkaart werd bevrijd, anderzijds waren onder leiding der communisten, die in deze dagen op regeringszetels zaten van waar zij belangrijke sectoren van het economische leven beheersten, de vakverenigingen der mate in kracht gegroeid, dat ten koste van het nationale belang en met de stok der sta kingen achter de deur vrijwel alle eisen tot loonsverhoging konden worden doorgezfet. De twee factoren, het zwarte geld en de afgedwongen loonsverhogingen bepaalden toen voornamelijk de inflatie: de prijzen stegen soms tot het vijftigvoudige. Gemid deld werden de kosten van het levens onderhoud vijftien a twintig maal duurder. De lonen bereikten een niveau, dat circa acht a twaalf keer boven het vooroorlogse peil was gelegen. Einde der duurteperïode? Wij hebben reeds eerder uiteengezet, hoe door toedoen van het Marshallplan, het gunstige seizoen, de verzadiging van be paalde behoeften, de verslapping van de greep der communisten op de arbeiders, die in begonnen te zien, dat ze zelf de eerste slachtoffers werden van de. roekeloze sta- kingspolitiek der CGT, en tenslotte dank zij ook de verstandige inzichten der rege- ring-Queuille langzaam maar zeker een wijziging intrad in de verhoudingen. Sedert enkele maanden stegen de meeste prijzen niet meer, anderen liepen duidelijk soms zelfs met een flinke vaart terug en de officiële statistieken van het ministerie van Economische Zaken tonen thans aan, dat het leven in Frankrijk een aantal procenten goedkoper is geworden. Niettemin wordt die vreugde aanmerke lijk getemperd door het feit, dat deze hope- lijke terugkeer tot gezondere verhoudingen gepaard gaat. met moeilijkheden voor een groot aantal industrieën en middenstanders, die velen hunner fataal dreigt te worden. Talrijke fabrieken worden gesloten en de faillissementen van Parijse firma's hebben de laatste tijd een omvang aangenomen, die herinnert aan de jaren 25, de tijd der zware crisis. Averechts resultaat. Zeker, ook dit verschijnsel was te voor zien en zelfs noodzakelijk, omdat vooral de Franse tussenhandel tot een gezwel was uitgegroeid, dat noodzakelijk drainering behoefde. Maar deze sanering blijkt groten deels in averechtse richting te worden doorgevoerd: want het zijn niet allereerst de ex-zwarte pieten die hierdoor worden „weggezuiverd", maar vooral de bonafide handelaars, die gedoemd zijn hun winkels te sluiten. Juist degenen die met kwalijke practijken zoveel hebben verdiend, kun nen de eerste slagen van de veranderde conjunctuur nog wel met goed gevolg doorstaan. Ik wandelde dezer dagen door de Rue du Faubourg Saint Honoré, een zeef drukke winkelstraat en ging een magazijn binnen om er een zakdoek te kopen. Het was laat in de middag en de juffrouw, die mij be diende vertrouwde mij toe, dat mijn zak doek het eerste artikel was, dat in de zaak die dag was verkocht. Bij informatie bleek mij later, dat in de klerenbranche de ver koop sedert kort met vijftig procent tot zeventig procent is teruggelopen en dat de schoenenzaken er nog veel slechter aan toe zijn. Voor de levensmiddelen is de situa tie wat minder wanhopig van de kant der neringdoenden beschouwd en men verwacht dat er nog wel een jaar mee ge moeid zal zijn, alvorens hier de prijzen een belangrijke daling zullen vertonen. Het monster dat hier opdoemt heet niet meer: inflatie, doch werkloosheid. Vele Fransen voelen hun positie bedreigd. Vele arbeiders worden ontslagen. Zelfs onder de ambtenaren heerst onrust over de toe komst. Sinds jaren gingen er stemmen op om het administratieve apparaat ingrijpend te besnoeien en dat was hard nodig. Doch dank zij de protectie der socialisten-coa litiegenoten in de regering, die hun cliën- tèle voor een groot deel uit de ambtenaren stand recruteren, werd tot dusver de guil lotine der ontslagen met een verdachte omzichtigheid gehanteerd. Maar nu ten gevolge van de crisis of hoe men het verschijnsel ook noemen wil het laadje van de minister van financiën zich al aan merkelijk minder vlot vult dan korte tijd geleden, toen er nog een schijnwelstand heerste, zal de regering toch wel moeten besluiten zich van een flink aantal over tollige functionarissen te ontdoen. Waar mee dan misschien een tweede voorwaarde zal zijn geschapen voor een blijvend eco nomisch herstel van Frankrijk. Misschien... want op dit moment is door niemand nog met zekerheid vast te stellen of de periode, die het land thans doorloopt als een over gangsstadium naar een nieuwe nationale welstand beschouwd mag worden, dan wel als het begin van een economische débacle. ARTS VOORZIET EINDE VAN T.B.C. IN VERENIGDE STATEN. Dr. James-E. Perkins, directeur van de Amerikaanse bond tot bestrijding van tu berculose, heeft in Baltimore verklaard, dat gezien de vooruitgang van de moderne medische wetenschap de mogelijkheid bestaat, dat over vijftig jaar tuberculose in de Verenigde Staten volkomen is uitge roeid en dat er „geen reden is aan te nemen dat tuberculose een ziekte zou zijn waar mede de mensheid blijvend besmet is". Uit statistieken van de Amerikaanse gezondheidsdienst blijkt dat er sedert het begi^ van deze eeuw een gestadige daling te constateren valt in het aantal sterf gevallen als gevolg van t.b.c. Van elke 100.000 sterfgevallen in 1900 werden 194 door t.b.c. veroorzaakt. In 1910 was dit aantal 154, in 1920 113, in 1930 71, in 1940 46 en in 1947 slechts 34. De gevreesde ziekte komt thans veel minder voor in de leeftijdsgroepen van 16 tot 45 jaar. Ook in de leeftijdsgroepen boven 45 jaar valt een kleine vermindering der ziektegevallen te constateren. (USIS). HOOGWATERTIJDEN Vrijdag 29 April: 4.27 en 16.44 uur. Zaterdag 30 April: 4.54 en 17.12 uur. LAAGWATERTIJDEN Vrijdag 29 April: 0.12 en 12.28 uur. Zaterdag 30 April: 0.41 en 12.58 uur. 47 GROTE HOUTSTRAAT HAARLEM TELEFOON 18036 PARAFLUIES WANDELSTOKKEN OVERTREKKEN REPAREREN Amerikaanse exportcontrole op aantal artikelen opgeheven Het Amerikaanse ministerie van Handel heeft Woensdag medegedeeld, dat de ex portcontrole op meer dan 500 artikelen is opgeheven. Hierdoor zal het mogelijk wor den deze goederen te zenden naar welke bestemming ter wereld ook, zonder "dat exportvergunningen nodig zijn. Het verbod van verzending naar Oost-Europese lan den, dat ruim een jaar geleden om strate gische redenen werd afgekondigd, is hier mede dus voor deze producten vervallen. Klokken en horloges, dwarsliggers, vele houtproducten en bouwmaterialen, en goe deren. die de laatste tijd schaars waren, als koelkasten en wasmachines, behoren tot de artikelen, waarvoor de controle werd afgeschaft. Dc- minister van Handel heefi verklaard, dat door deze maatregel het aan tal goederen, dat zonder een exportvergun ning kan worden uitgevoerd, meer dan verdubbeld is. Wegens één jarig bestaan van onze Stoffenafdelipg enige EXTRA VOORDELIGE AANBIEDINGEN Rayon Imprimé zeer chique, tijdelijk van ƒ6,35 thans 1 5,45 per Meter. Gebloemde Georgette 90 cm breed, zeer modern, slechts 4.60 per Meter. Bedrukt imit linnen 70 cm breed, extra voordelig, 2,90 per Meter. Fantasie katoen 80 cm breed, in diverse frisse dessins, slechts 2,10 per Meter. Ook in Moderne Wollen Japon- en Mantelstoffen brengen wij een zeer BIJZONDERE COLLECTIE. TEXTIEL- HUIS GEN. CRONJéSTRAAT €264 TELEFOON 11748 Protestantse Unie Het dagelijks bestuur der Protestantse Unie is zodanig gewijzigd, dat voorzitter is geworden ds. H. E. Gravemeyer te Amster dam, vice-voorzitter dr. W. J. Talsma te Overveen, ds. P. F. Th. Aalders, Muider- berg, assessor, G. H. J. Berckenkamp, Den Haag, secretaris, mr. H. A. Snoep, Schie dam, 2e secretaris en H. A. de Bruyn, Voor burg, penningmeester. MINDER FORMALITEITEN VOOR AUTO'S AAN DE GRENZEN DER BENELUXLANDEN Op de conferentie van" ministers dei' Be- neluxlanden, welke van 10 tot 13 Maart in Den Haag werd gehouden, is besloten, dat de door buitenlandse reizigers of vervoer ders tijdelijk ingevoerde auto's onder dek king van eenzelfde triptiek of „carnet de passage en douane" binnen het grondgebied van België, van Nederland en van Luxem burg mogen rijden. De toepassing van dit stelsel zal de for maliteiten voor het overschrijden van de Belgisch-Nederlandse grens door auto's toebehorend aan in het buitenland geves tigde personen vereenvoudigen en zal het toerisme en het internationaal goederen verkeer vergemakkelijken. De douane heeft maatregelen getroffen om het nieuwe stelsel met ingang van 16 Mei in werking te doen treden. In Noordwijk is gisteren het Bloemenfeest officieel door de Bloemenkoningin geopend die hier met haar gevolg jeen rondgang door haar fraai-versierde rijk maakt. Dr. Schuurman: „Oplossing of splitsing" Het conflict in het hoofdbestuur van de Wereldfederalisten beweging is gisteravond tijdens een ledenvergadering van de afde ling Haarlem tot uitbarsting gekomen en heeft er toe geleid, dat het op 7 April ge kozen afdelingsbestuur, dat onder voor zitterschap stond van de heer F. S. Noord- hoff, tot aftreden werd genoopt. De vergadering, die ondanks de vaste hand waarmee de heer Noordhoff de dis cussies in toom trachtte te houden, zeer rumoerig verliep, was nog maar vijf minu ten oud toen er reeds twee moties werden ingediend, één van wantrouwen in het be stuur en een andere die de noodzakelijkheid van een voor deze avond neutrale voor zitter uitsprak. De eerste motie zou aan gehouden worden tot het punt: bekrachti ging van de bestuursverkiezing van 7 April en aanvulling daarvan met vier leden, de tweede werd na herhaalde stemmingen met 5561 stemmen verworpen. Toen om negen uur een rustiger atmos feer scheen te gaan heersen stelde de voor zitter voor dat de vergadering zich tot de Haarlemse zaken zou bepalen, hetgeen hij motiveerde door erop te wijzen, dat al vorens verder gewerkt kon worden, conso lidatie van de Haarlemse afdeling nood zakelijk was. Daar de volgende sprekers het blijkbaar gewenst achten de moeilijkheden in het hoofdbestuur onafscheidelijk te zien van het door hen gewraakte beleid van het afdelingsbestuur, kreeg de heer P. F. Kre- mers het woord om zijn visie op het con flict uiteen te zetten. Deze begon met de erkenning een fout te hebben gemaakt door het bestuursbeleid niet in een afdelings vergadering aan de orde te stellen. Hij klaagde voorts over de weinige activiteit, die er van het hoofdbestuur volgens hem was "uitgegaan, nadat dr. C. J. Schuurman het voorzitterschap had overgenomen. De controverse met dr. Schuurman c.s. was nog groter geworden toen deze hem eerst schriftelijk als voorzitter van de Beweging had aanbevolen niemand is er meer van overtuigd dat ik daartoe ongeschikt bén ian ik zelf. riep de heer Kremers, die niet naliet zijn gehoor te verzekeren van zijn onbaatzuchtigheid en daarna op het con. nes van de Wereldfederalisten deze brief :ou hebben herroepen. Hij meende voorts, .iat men bezig was hem op een unfaire ma nier weg te werken en zei geen vertrouwen in de structuur van de organisatie te kun nen stellen. De heer Kremers besloot met Eindeloos aantal soorten en variëteiten was vrucht van veel moeizaam experimenteren uit te roepen, dat hij tot de overtuiging was gekomen, dat het voor de beweging wellicht beter zou zijn indien hij voor elke functie zou bedanken. Na het geëmotioneerde betoog van de heer Kremers lichtte dr. C. J. Schuurman op bezadigde wijze zijn standpunt toe. Hij bracht hulde aan de toewijding en de gave des woord van zijn tegenstander en zeide zelfs nu nog een aanbeveling voor een voorzitterschap van de heer Kremers te kunnen geven, doch dat anderzijds deze kwaliteiten ook in hun tegendeel konden verkeren. Dr. Schuurman herinnerde er aan, dat in het jongste verleden nog geble ken was hoe gevaarlijk het kon worden als een keer losgemaakte volkskrachten niet meer konden worden beheerst. Dan zou het wel eens kunnen zijn, dat een wereldrege ring een vloek in plaats van een zegen zou worden. Bovendien bleek het met de heer Kre mers in het hoofdbestuur moeilijk werken te zijn, omdat deze altijd zijn zin wist door te drijven. Zo verzette hij er zich tegen dat het hoofdbestuur zich uit zou spreken of het gewenst was dat een ex-politiek delin quent lid was van dat orgaan. Bij die passage stond één der leden op en riep: „Ik ben ex-politiek delinquent, dat wens ik ten overstaan van de gehele zaal te ver klaren!" Dr. Schuurman verklaarde ten slotte, dat de tegenstellingen in de Wereld federalisten thans zo scherp waren gewor den, dat hij slechts twee mogelijkheden zag: oplossing of splitsing. Het laatste achtte hij geen ramp. Na deze twee sprekers het was in middels kwart voor elf geworden begon het geharrewar opnieuw, zodat de oud voorzitter Joh. Spiering een dringend be roep op de leden deed de eenheid te be waren. De heer Noordhoff stelde vervolgens de vertrouwenskwestie. Na een schriftelijke stemming bleken 69 personen tegen en 32 voor het bestuur te zijn. zodat dit onmid dellijk aftrad. De vergadering belastte me vrouw Labberté met het tijdelijk voorzit terschap. Om half twaalf nam de heer Kre mers weer het woord, waarin hij deze 28e April een mooie dag noemde. %omdat men nu eindelijk kon gaar. 'verken aan de uit bouw der vereniging waarna de heer Noordhoff in een kort woord als zijn me ning te kennen gaf, dat de leden over en kele maanden wel hard spijt van hun han delingen zouden krijgen. Wil men de bloembollenvelden op hun mooist zien, dan moet men komen in deze tijd, nu allerwege de tulpen bloeien. Dan vertoont Bollenland zijn rijkste schakerin gen en gloeiendste kleuren. De tulp omzweeft een zekere romantiek. Evenals de roos heeft ze een bewogen historie. En dan denkt ge natuurlijk aan de windhandel van enige eeuwen geleden, maar mede aan het feit, dat Dumas de „Zwarte Tulp" die nimmer heeft bestaan, koos tot titel en onderwerp van een zijner romans. Wij zijn geneigd de tulpen echt-Holland se bloemen te noemen. Verscheidene soor ten, thans zo ingeburgerd, vonden echter hun oorsprong in gebieden, waar men de mest, mist en regen van ons kille landje niet kentwellicht zelfs* niet bij ge ruchte. Van de geweldige variatie onder de tul pen merkt men maar weinig, wanneer men per auto of fiets langs de bollenvelden rijdt. Maar wanneer ge behoort tot een dier bevoorrechten die mogen binnentre den in het „heilige der heiligen" van de bollenkweker, zijn kassen, dan ontdekt ge de onjuistheid van de uitspraak „een tulp is eert tulp". Hoe groot is het verschil tussen de eerste tulpen die we zo omstreeks Kerstmis ont waren, de „Duc van Thol" kleine witte en rode dingsigheidsjes die men mooi op gemaakt in een mandje met sparappels en wittigheid kan kopen voor de Kerst tafel, en de statige, koninklijke Darwin, die in deze dagen, zo eind April, haar bloem kelk aarzelend openspreidt. De tulpen die op het veld het eerst kleur tonen, zijn de „vroegen", enkele of dub bele. Ze zijn betrekkelijk kort op steel, fris van kleur, vrolijke voorjaarsbloemen. De zacht-oranjegetinte „Generaal de Wet" is wel een der meest bekende, en maakt op Koninginnedag die tegenwoordig juist in haar bloeitijd valt, als het weer wat meewerkt nogal furore. Haarlem tulpenstad Vooral in Haarlem is nogal het een en ander gedaan om het „sortiment" zoals men het tulpen-gamma in vakkringen be titelt, uit te breiden. De naam Krelage moet hier worden genoemd, want het is deze firma die de Mendel-tulpen in de handel bracht, genoemd naar de grond legger der erfelijkheidsleer. De „hybridisa- teur" van deze firma was toen de heer J. Th. C. Dix te Heemstede, een man die van bloemen meer heeft vergeten dan menigeen er ooit van leren zal. In die tijd trachtte hij, met ontzaglijk veel geduld, de Darwintulp te kruisen met de hiervoor reeds genoemde „Kersttulp" de Difc van Thol. Hierdoor kreeg men de Mendel, een vroegbloeiende tulp met de goede kwali teiten van de Darwin. Het is ongeveer 25 jaar geleden dat de eerste Hendels, de „zaailingen" bloeiden. De namen Krelage en Dix leven in enkele variëteiten van deze tulp voort. Een soort apart vormen de zogenaamde cottage-tulpen, die ge een allegaartje zoudt noemen, als het'niet zo oneerbiedig klonk. De Cottage is toch min of meer de vrij buiter onder de tulpen; de variëteiten ver schillen onderling sterk zo wat vorm als bloeitijd betreft. De kleuren lopen van sneeuwwit tot paars met alle mogelijke variaties. Tot deze cottages behoren ook de zogenaamde leliebloemigen met hun sierlijke, spits toelopende bloemkelken, soms aan vlammentongen gelijk. In haar exotische vorm doen ze onwille keurig denken aan de tulipa's of botanische tulpen, die ge tegenwoordig op iedere ten toonstelling in steeds toenemende variatie kunt zien, en die het vooral in rotstuinen buitengewoon goed „doen". Want de lelie bloemigen zijn familie zowel van de Dar- wins als van de tulipa'sook in haar geschiedenis staan de namen Krelage en Dix opgetekend! Die langstelige, fraaie bloemen, die als met een doffe glans schijnen overtogen, zijn Breeders. De kleur moge niet zo bril liant zijn als bij de Darwins het geval is, die somwijlen gelakt schijnen, zij doet daarentegen vaak denken aan oud goud. De langstelige, trotse Darwins, ook door de firma Krelage in de handel gebracht, voelen" en gedragen zich als koninginnen in de tulpenwereld, en er zijn er talrijke die koninklijke namen dragen. Men streeft er blijkbaar nog altijd naar eens een „zwar te tulp" te kwekende namen „La Tulipe Noire" en „Queen of the Night" ge tuigen ervan, hoewel beide bloemen wel héél diepdonkerpaars, maar niet zwart zijn. En het is nog niet eens zo heel lang geleden, dat men voor het eerst zuiver witte Darwins wist te kweken! Van de Darwins (in de streek hoort men vaak spreken van Dar winnen) is een der meest bekende soorten wel de Bartigon (meer- Winnaars aanmoedigingsprij zen voor jonge toneelspelers Op Vrijdag 6 Mei worden in de grote foyer van de Stadsschouwburg te Amster dam de jaarlijkse aanmoedigingsprijzen uitgereikt aan drie jonge actrices en even- zovele jonge acteurs, die zich naar het oor deel van een deskundige jury in de loop van het seizoen bijzonder hebben onder scheiden en een belofte voor de toekomst inhouden. Deze keer komen voor deze zo genaamde 5 Mei-prijs voor toneel in aan merking de dames: Truus Dekker van het gezelschap Comedia, Gerda Ruyters van het Nederlands Volkstoneel en Corry Weyer van de Haagse Comedie, benevens de heren Jan Velzeboer van het Rotterdams Toneel, Frans van der Linge van hetzelfde gezel schap en Wim Kouwenhoven van het Ne derlands Volkstoneel. Truus Dekker vervulde belangrijke rol len in Naar het u lijkt, Thomas More, Tram lijn Begeerte, Tartuffe en Nachtasyl. In enkele gevallen heeft zij deze overgenomen, na verloop van tijd, van actrices met een reeds gevestigde reputatie. Gerda Ruyters onderscheidde zich vooral in „Schakels" als de huishoudster. Corry Weyer zag men onder meer als Rebecca in „Onze Stad" en als het dienstmeisje in „De Erfgename" onder regie van Laseur. Thans speelt zij de rol van Hazel in „Rouw past Electra" van O'Neill. Jan Velzeboer deed vooral van zich spreken door zijn optreden in het hier ter stede helaas nimmer vertoonde drama „Christopher Blake" en Frans van de» Linge als La Hire in „Joanne van Lorraine van Maxwell Anderson. Wim Kouwenho ven speelde verleden jaar bij Herman Bou- ber het schoffie Buster en is thans verbon den aan het Nederlands Volkstoneel. voud: Bartigonnen; wie het anders zegt, verraadt zich als outsider!). Bloemen in stervenspracht Verrukkelijke kleurencombinaties ver tonen de zogenaamde gebroken tulpen, ook als fijne tulpen of liefhebbers-tulpen aan geduid. Niet alle hout is echter timmerhout, en onder dit bloemenschoon is ook veel stervensschoon. Dat zijn de tulpen, die door virusziekten zijn aangetast, ziekten die zich in de gebroken kleuren openbaren. De kweker is helemaal niet op ze gesteld, maar de liefhebber, die geen financieel be lang bij de teelt heeft, kan alleen maar bewondering hebben voor de kleurenpracht van deze stervende bloemen. Ge hebt zoëven die tulipa's gezienze vallen ook genoeg op. Er zijn heel kleine, wonderlijk-mooie bloemen onder, maar ook ware geweldenaren, met opvallend grote, vlammendgekleurde kelken. Zó groot zijn ze, dat de kweker ze zelfs in een aparte klasse, de Giganteae, wilde in delen, maar dat gaat zo makkelijk niet. Het is weer een Haarlemse firma, Van Tubergen, die deze uitheemse planten uit de steppen van Koerdistan en Bokhara importeerde. Ze zijn bestand tegen lage temperaturen, aangezien de bollen van binnen als het ware „gevoerd" zijn met een wollig laagje. Zij kenmerken zich meestal door korte stelen, brede, donker gespikkelde of gestreepte bladeren, die als een koker de bloem omhullen. Het is ech ter steeds moeilijker, een algemeen ken merk aan te geven, want ze komen voor in steeds veelvuldiger, veelkleuriger en veelvormig'er variatie, die Greigii, Kauf- manniana, Forsteriana en hoe ze meer mogen heten. Die kolossale bloemen met hun wonder lijk-gekartelde rand zijn de parkieten. Ze doen vaak meer aan een begonia dan aan een tulp denken reden waarom sommige tulpenliefhebbers de parkiet als stiefkind beschouwen. Terwijl de kelk zwaar en groot is, is de stengel vrij slap. zodat ze het hoofd treurig laat hangen. Tegenwoor dig kweekt men echter parkieten (door kruising met Darwins) die recht op haar steel staan en toch het exotisch karakter van de parkiet handhaven. Men is in het Bloembollenvak nog lang niet aan het eind van zijn Latijn! De soorten en variëteiten onder de tulpen zijn schier ontelbaar. Zelfs een doorgewin terd vakman zal u niet dikwijls op het eerste gezicht de naam van zulk een varië teit durven zeggen. De kleur loopt zo uit een en de verschillen onderling zijn soms zo miniem, dat ingewikkelde kleurbeschrij— vingen nodig zijn om die verschillen aan te duiden. Ja, ge kijkt dat allemaal van zo'n bloem bollenveldje niet af! De Nederlander in Canada De heer Th. Cnossen, directeur van de Centrale Stichting voor landbouw-emigra- tie, die Woensdagavond in de bovenzaal van het Concertgebouw voor de leden van de afdeling Haarlem van de vereniging NederlandCanada over „De Nederlander in Canada" sprak, heeft in zijn causerie o.a. gezegd, dat de emigratie uit Nederland met zijn sterk groeiende bevolking, bevorderd dient te worden. Van belang is echter een goede voorlichting en geschiedt de emi gratie naar Canada, dan wordt niet alleen een Nederlands belang gediend, omdat daardoor hier plaatsen vrij komen voor anderen, maar ook wordt meegewerkt aan de ontplooiing van Canada, waar nog zeer veel grond braak ligt. Op het ogenblik ver richten reeds vele duizenden Nederlanders goed werk in Canada. Dezen hebben het echter niet gemakkelijk gehad. In het bij zonder herinnerde de heer Cnossen aan de stichting van „Neerlandia". Er is aanvan kelijk geploeterd door een groep Neder landers. Halve bossen moesten omgehakt worden, de mensen moesten enige, tijd in tenten wonen, maar langzaam aan ontstond er een kleine kolonie. Twintig jaar geleden was de huisvesting nog primitief, maar nu is ook op dit gebied veel vooruitgang te constateren. Toen spreker er vorig jaar nog een bezoek bracht trof hij daar prachtige boerderijen aan, goed verzorgde werkplaat sen en uitstekend bewerkte landerijen. Mo derne voertuigen worden bij de landbouw aldaar veel gebruikt. Bij zijn bezoek kreeg spreker ook een goede indruk van de Nederlanders, die in 1946 geëmigreerd zijn. De meesten had den zich reeds een goede positie verwor ven. Jammer is het, dat er nog Nederlan ders zijn, die zich onvoldoende voorbereiden door bijvoorbeeld niet wat Engels te leren of op landbouwtechnisch gebied ,bij" te blijven. Dan doen zich teleurstellingen voor. De heer Cnossen zeide, dat Neder land een goede naam in Canada heeft, dat de samenwerking tussen „oude" Neder landers en nieuwelingen goed is en hij had een goed vertrouwen in de toekomst. Nadat enige vragen waren gesteld volgde de vertoning van enkele films, welke een beeld gaven van het leven in Canada. Spelen van 1956 in Melbourne Tijdens het congres van het Internationaal Comité te Ro»ne werd een geheime stemming gehouden betreffende de stad, waar de Olympische Spelen in 1956 zullen worden gehouden Melbourne kreeg 21 stemmen en Buenos Aires 20, zodat aan Melbourne zal worden opgedragen de 16e Olympische Spelen in 1956 tc organiseren. Het Italiaanse wintersportcentrum Cortina d' Ampezzo werd met 31 stemmen aangewezen als plaats waar de 7e Olympische winter spelen in 1956 zullen worden gehouden. Cortina d'Ampezzo kreeg 31 stemmen, Mon treal 7. Colorado Springs (V. S.) 2 en Lake Placid (V. S.) 1 stem. Voetbal Oude garde van V.S.V. treedt aan Dezer dagen is het twintig jaar geleden, dat de voetbalclub VSV naar de eerste klas promoveerde In die periode heeft de ploeg in de eerste klas met veel succes gespeeld Twee maal werd het kampioenschap bereikt Zondag voor de wedstrijd VSV—BW zal een wedstrijd tussen de veteranen van VSV en van BW gespeeld worden. In de IJmui- dense ploeg komen spelers uit. die meege- verkt hebben aan de promotie naar de eerste klas, De opstelling is: doel: Van de Wint; achter: Van de Pieterman en Van dei- Griend: midden: Van Zutphen, de Koning en Demmers; voor: N. Koning, Horeman, De Wolf, J. Heyerman en M. Heyerman. BINNENLAND De Internationale Bank voor Herstel en Wederopbouw heeft medegedeeld, dat de vier grote Nederlandse scheepvaartmaat schappijen een bedrag van 600.000 dollars hebben terugbetaald op de lening van 12 millioen dollar, welke haar was verstrekt. De luitenant-kolonel der infanterie I. E. Lcczer is benoemd tot commandant van de landmacht op de Nederlandse Antillen. Hij zal op 3 Mei per vliegtuig naar de Antillen vertrekken om zijn nieuwe functie te aan vaarden. Dc Britse kruiser ..Devonshire", thans opleidingsschip voor adelborsten der Britse marine, zal van 30 Juni tot 7 Juli een niet officieel bezoek aan Amsterdam brengen. De voormalige wethouder var. Utrecht F. B. is door het Bijzondere Gerechtshof te Utrecht veroordeeld tot zeven jaar gevan genisstraf met ontzetting uit de burgerlijke en politieke rechten voor het leven wegens nazificering van het onderwijs te Utrecht tijdens de bezetting. De eis luidde tien jaar. Minister Stikker gaat op 2 Mei naar Londen ter bijwoning van een op 3 Mei aldaar beginnor.de vergadering van de con sultatieve raad der landen aangesloten bij het Pact van Brussel. In Utrecht werd de bloemen-, groenten- i vruchtententoonstelling „De Stichtsche Tuin" door ir. C. Staf, directeur-generaal voor de landbouw, namens de minister van Landbouw geopend. Deze expositie wordt van 28 April t.m. 3 Mei gehouden in de Jaar beurshallen en beslaat een oppervlakte van ruim 5100 vierkante meter. In Den Haag is de oprichtingsvergade ring gehouden van De Nederlandse Invali den Bond. Afdelingen werden gesticht in Rotterdam. Den Haag, Haarlem, Middelburg, Gouda en Delft. Aan de regering werd een request verzonden waarin wordt aangedron gen op het spoedig invoeren van eer. nood voorziening voor invaliden, zoals die reeds voor ouden van dagen bestaat. HAARLEM EN OMGEVING Dr. J. G. Hoge uit Haarlem en de heer II. Peeperkorn uit Heemstede zijn op de algemene vergadering van dc Noordhol- landsc bond van „Het Wit-Gele Kruis" tot hoofdbestuursleden herkozen. De heer II. Monsma. Dolfijnstraat 33 in Haarlem Noord, is op 9 Mei 45 jaar in dienst bij de Ned. Spoorwegen als eerste machinist. Het Instituut voor Arbeidersontwikke ling en de Nederl Culturele Sportbond organiseren Zondag 1 Mei in het Frans Hals theater een kunstochtend. Medewerking ver lenen mevr. Hanna Reumer en het Haar lems kwartet. De heer W. Koster, thans koster van de Noord Schoterkerk van de Gereformeerde Kerk van Haarlem, is benoemd tot koster van de Wilhelminakerk; tot koster van de Noord Schoterkerk is benoemd de heer J. de Lange. Ds. H. W. Duvvendak, die twee jaar als predikant in Nieuw Guinea heeft gewerkt, is in Heemstede terug gekeerd. De Gereformeerde Mannenvereniging te Overveen houdt op 3 Mei een samenkomst ter herdenking van haar tienjarig bestaan. Als spreker zal optreden de bondsvoorzitter ds. IJ. van der Zee. De Kringvergadering van Geref. Man- nenverenigingen wordt gehouden op 10 Mei in het vergaderlokaal aan de Camplaan te Heemstede. Ds. IJ. van der Zee uit Nieuw Vennep zal spreken over „Schuldbesef". In de Korte Bogaardstraat te Haarlem kwam een achttienjarige wielrijder Woens dagavond bij het nemen van een te ruime bocht in aanraking met de trottoirrand, reed door zijn grote snelheid hel trottoir op en viel vervolgens door een grote spiegelruit van een woning heen. De jongen kreeg enstige snij wonden aan het gelaat en de lin kerhand. Na door een lid van de Ongevallen- dienst te zijn verbonden, is hij per zieken auto naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo gebracht. Gymnastiek Geslaagde uitvoering van „Kracht en Vriendschap" Onder zeer grote belangstelling gaf de Christelijke Gymnastiekvereniging „Kracht en Vriendschap" haar jaarlijkse uitvoering onder dc bekwame leiding van de heer D. C. van Alewijk. In een flink tempo werden de nummers ten tonele gebracht en het publiek kreeg een goed inzicht over het kun nen der vereniging. De kleinste meisjes openden het "-igram- ma met een vlotte kleuterles. w na de meisjes een goede vrije oefening 1' -n zien. Van de meisjes kregen wij verder nog te zien een aardige springrietoefening, klassi kaal brug, dat opviel door de goede gelijk heid, tremplinhoog springen en paardsprin- gen. Bij dit laatste nummer kon aan de afwerking wel wat meer aandacht geschon ken worden. Door enige stroeve bewegingen kon de oefening in het voortbewegen ons minder bekoren doch de knotsoefening werd daaren tegen weer zeer goed uitgevoerd. Van de jongens zagen wij een vrije oefening en springen, welke nummers goed voldeden. Een aantal dames en meisjes demonstreer de de oefening voor de uitvoering van het N.C.G.V. in Arnhem op Tweede Pinksterdag, welke oefening bij een massale deelname een goed effect zal geven. De dames lieten nog een rhytlimische oefening zien, die goed werd uitgevoerd. Jammer dat deze oefening ontsierd werd door enige stramme houdingen. Bij het toeslelturnen door de dames en heren kon geconstateerd worden, dat zich goede krachten onder de leden bevinden. Het vlot verwerken van de oefening mag echter niet ten koste van de afwerking gaan, hetgeen vooral bij brug dames duidelijk te zien was. De oefenstoffen waren overigens van een behoorlijk gehalte. Wandelsport Spoorwegv/andelvereniging houdt tochten in deze omgeving De Spoorweg Wandelvercniging „Haar lem" houdt Zaterdag 14 en Zondag 15 Mei wandeltochten over 15, 25 en 35 km. Deze wandeltochten zijn voor iedereen open gesteld, Het parcours brengt de wandelaars van de 25 en 35. ltm. via Zandvoort (C. A. Banck) door de duinen en bossen naar IJmuiden van waar men (ook de deelnemers van de 15 km.) per trein naar Haarlem wordt teruggebracht. Voor 5 Mei moet worden in geschreven. Inlichtingen en inschrijvingen bij dc heer J. H. Denekamp, Berkenstraat 25 te Haarlem, alsmede bij de kiosk op het Verwulft. Agenda voor Haarlem VRIJDAG 29 APRIL Rembrandt: „Een koninkrijk voor een huis", alle leeft., 2.00, 4.15. 7.00 en 9.15 uur. Palace: „Rumoer op de afdeling", alle leeft., '2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Het ver haal van de soldaat". 18 j.. 2.00, 4.15, 7 00 en 9.15 uur. City: „Zij winnen de slag" alle leeft.. 2.15, 4.30. 7.00 en 9.15 uur Spaame: „Gezworen vijanden", 14 j., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Frans Ilals: „Die Mörder sind unter uns", 18 j., 2.30. 7.00 en 9.15 uur. ZATERDAG 30 APRIL Stadsschouwburg: „Nachtasyl", 7.30 uur, Krelagehuis: Oranjebal, 9 uur. Bioscopen;* Middag- en avondvoorstellingen.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 5