Haarlem viert Koninginnedag! AUTO-RACEBAAN Inderdaad... Fa. van Basten's Woninginrichting Soiree dansante Bokswedstrijden JUDO en JIU JITSU Ingezonden stukken Amsterdamse Beurs Ui Hef huis aan de baai VRIJDAG 29 APRIL" 1949 HAARLEMS DAGBLAD Feestprogramma voor Haarlem ter gele genheid van de eerste viering van Ko ninginnedag op 30 April. CENTRUM 8.00 Bazuingeschal van het Stadhuis af. Muzikale ommegangen door padvin ders en padvindsters. 9.00 Aubade op de Grote Markt door 5000 kinderen. 9.50 Muzikale ommegangen door de Haarlemse Harmoniekapel en de Ac- cordéonvereniging ASVA. 10.00 Wijdingsdienst in de Grote Kerk on der leiding van ds. G. J. Waarden burg. 11.00-13.00 Groot militair concert op de Grote Markt door de Royal Fusiliers. 14.00-17.00 Nationale wielerwedstrijden voor amateurs en nieuwelingen op het traject Spanjaardslaan-Fontein- laan-Paulinalaan. 20.30 Openluchtfilmvoorstelling op de Bo termarkt (bij stil weer op de Ge dempte Oudegracht tussen Grote en Kleine Houtstraat. 21.00 Groot Oranjebal in het Krelagehuis. Einde 1 uur 's nachts. Kermisvermakelijkheden op Phoenixter- rein en Wilsonsplein. NOORD 14.00 Kinderfeest in de Floresstraat. 15.00-22.45 Van Meurs Rijdend Cabaret met Joop van Dysel, humorist-confé rencier, Herman Teunissen, accor- déon, Majoco-trio, Huib van Meurs. imitator. Het cabaret treedt achter eenvolgens op op het Stuyvesantplein (15.00), Junoplantsoen (16.00), Van Nesstraat hoek Middenweg (17.15), Julianapark (19.00), Molukkenstraat hoek Zaanenstraat (20.00), Spaarn- hovenstraat hoek Indischestr. (21.00). P. C. Hooftstraat hoek C. Huygens- straat (22.00). 16.00 Bokswedstrijden, Judo- en Jiu-Jitsu- demonstraties op het EDO-terrein. De bokswedstrijden worden georga niseerd door „De Ring". De Jiu- Jitsudemonstratïe en Judowedstrij den staan onder leiding van J. Nau- welaerts de Agé. Kermisvermakelijkheden aan de Zaanen- laan en op het Pretoriaplein. OOST 7.30 Réveille door tambourcorps „Ooster kwartier". 14.30 Enti'ée van de Hoogdraadéquilibris- ten, de familie Kion, voorafgegaan door de St. Jorisband, vertrekken van de Turfmarkt naar Speeltuin Zomervaart. 15.00 „Mensen tussen hemel en aarde". Eerste optreden van de familie Bob Kion boven de speeltuin aan de Zo mervaart op een stalen draad ter hogte van twintig meter. 16.00 „Hoog boven de daken", tweede op treden van de luchtacrobaten. 19.00-20.00 Muzikale wandeling van de „Spaarnebazuin". 20.00 „In hoger sferen". Derde optreden van de familie Bob Kion. 22.00 „Het hoogste punt". De familie Kion treedt thans op in 't licht der schijn werpers. Lunapark aan de Zomervaart. KLEVERPARK 10.00 Stadsschouwburg. Aerdenhouts Kin dertoneel voert ,De gelaarsde kat" op 14.30 Gecostumeerd voetballen op het Sportterrein aan de Kleverlaan. 15.00 Sportterrein Kleverlaan: Voetbal wedstrijd Kennemexdand-M.T.S. In de pauze: demonstratie van de Haar lemse Luchtvaartclub met zelfge bouwde vliegtuigmodellen. 18.30 Aankomst in Haarlem van „De Pij pers" uit Vlaardingen. 19.00 Mars door de stad van Oude Groen markt naar Santpoorterplein. 20.00 Concert op het Santpoorterplein. 21.00. Taptoe. voor meubelen is onze etalageruimte nog al beperkt. Desondanks loont het altijd de moeite even een kijkje te nemen, of nog beter even bin-nen le stappen. Wij zijn U met deskundige voorlichting gaarne en vrijblijvend van dienst. Gr. Houtstraat 155 t.o. het Proveniershuis (Adv.) hotel je schelp" ZANDVOORT Zaterdag a.s. KONINGINNEDAG TOT UUR -s NACHTS Zondag Thé en Soirée Dansante Orkest Lorenzo en zijn solisten (Bekend uit „Extase". Amsterdam) SIGARETTENROKERS(STERS) (beperkt) Egypt. IMPORT „zonder bon" (Adv.) Pastoor C. F. Nieuwenhuyzen door gemeenteleden gehuldigd Donderdagavond kwamen leden van de Oud-Katholieke Gemeente van Haarlem in een meer ongedwongen sfeer met hun schei dende pastoor bijeen; Een door enige gemeenteleden op rijm ge zette en geïllustreerde levensgeschiedenis belichtte de 22 jaar, welke pastoor C. F. Nieuwenhuyzen de Haarlemse gemeente heeft gediend. De foto's en grappige teke ningen werden door middel van lichtbeelden geprojecteerd. Ter herinnering aan het. feit, dat pastoor Nieuwenhuyzen zo'n groot aandeel heeft ge had in het tot stand brengen van het huidige kerkgebouw van de gemeente van St. Anna en Maria werd een gedenksteen aangebracht in het portaal van het kerkgebouw, waarop dit feit is vastgelegd. Aan de pastoor werd de dank der gemeente overgebracht voor het vele werk, dat hij tijdens zijn pastoraat in en buiten de kerk heeft verricht onder- het aanbieden van enkele geschenken, waarvan het belang rijkste een fraaie armstoel was. Ook zijn zuster, mejuffrouw H. C. Nieuwenhuyzen werd in de hulde betrokken. Op hun beurt schonken pastoor en mejuf frouw Nieuwenhuyzen de gemeente als her innering aan hun verblijf alhier respectieve lijk een deurbetimmering en een kerkelijk gewaad. Op 1 Mei hoopt pastoor Nieuwenhuyzen officiéél afscheid te nemen en voor de laat ste maal het dienstwerk-in deze gemeente te verrichten in het kerkgebouw aan de Kin derhuissingel. Oranje-ronde in Den Hout De HSV „De Kampioen" houdt Zaterdag middag in de Haarlemmerhout de jaarlijkse wielerronde. Vroeger werd in Haarlem-Noord gereden, maar morgen is de start op de Span jaardslaan bij het terrein van HFC. Onder de deelnemers zijn Hooyschuur, winnaar van de ronde van Medemblik, Voorting, win naar van de Robde' van -Purmerend en Cor- •nelisse, winnaar van de Ronde van Zaandam. Zowel nieuwelingen als amateurs komen aan de start. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 28 April 1949 GEHUWD: 28 April, H. M. Franken en E. C. M. van der Meer; H. H. 'Kolkmeijer en B. van den Boogert; A. C. Jansen en H. M. Bor; A. J. Tabernal en W. S. K. van- Leeuwen; D. Eveleens en W. J. C. Spiers; T. Sipma en M. E. van Elk; T. Brandsma en J. A. de Haan; H. C. Hobhof en A. W. Weeber; P. J. Vink en J. T. Brandsma; J. A. Plantinga en H. Guicheiaar; P. Smit en A. van Heerden. BEVALLEN van een zoon; 26 April, M. SpronkDekker; 27 April, A. StijveAlting; G. C. GrootRijntjes; 28 April M. E. Berg- huijsBerg. BEVALLEN van een dochter: 27 April,, J. Kloos—Bruyn; M. C. Jansen Hendriks—van Engelen: A. van der Schaaf—Jager; S. de VriesPrinsen; G. VeenBoogaard; 28 April, K. de Bruin—Spijkstra; G. P. E. Spaan—de Jager. OVERLEDEN: 27 April, G. M. Paardekoo- per, 29 j., Leïdsevaart; H. van Wooning, 15 d., Vergierdeweg; C. E. Mutsaers—Hendriks, 25 j., Scheldestraat. Na een paal gepasseerd te zijn moesten de deelnemers aan de Tulpenrally e tijdens de klassementsproef, welke vanmorgen in Zandvoort gehouden is, snel keren. Een der rijders bij de met vlaggen versierde pits. yr CARILLONBESPELING Ter gelegenheid van het feit, dat de deelnemers van de Tulpen-rallye vandaag in Haarlem vertoeven zal de stadsbeiaar- dier. Reinout Heering hedenavond van zeven uur tot halfacht het carillon van de St. B'avo op de Grote Markt bespelen. PROT. CHR. NIJVERHEIDSSCHOOL Ook vandaag zullen aan de Protestants Christelijke Nijverheidsschool openbare lessen gegeven worden. Zaterdag is de school gesloten; de tentoonstelling van de huishoudschool zal dus slechts vandaag nog te bezichtigen zijn. VERENIGING BELLAMY. Voor de Internationale Vereniging Bel lamy hield de heer J. Bogaard uit Den Haag Donderdagavond een lezing, getiteld „Een derde wereldoorlog is niet nodig". De spreker ging op dit onderwerp aanzien lijk minder in dan men zou kunnen ver wachten, en bepaalde zich in hoofdzaak tot een breedvoerige uiteenzetting van de economische wetten, die de maatschappij beheersen. Hij gaf in de loop van zijn be toog als zijn mening te kennen, dat in ons huidig economisch stelsel het geld in feite als toereikend ruilmiddel heeft afgedaan, en dat het dan ookzoals Bellamy reeds propageerde moet worden afgeschaft. Spreker bestreed verder de opvatting, dat perioden van economische hoogcon junctuur noodzakelijkerwijs moeten wor den afgewisseld door tijden van laagcon junctuur en crisis. „Het zijn avonturiers, die ons maatschappelijk bestel van thans beschaafd durven noemen", verklaarde hij. Sprekende over het „ijzeren gordijn" maakte de heer Bogaard de opmerking, dat dit „gebreid werd in de journalistieke weverijen op de grote kranten". Na de pauze werden enige vragen be antwoord. Zaterdagmiddag 3 UUR inplaats van 4 uur demonstraties op het EDO-terrein (Adv.) (Buiten verantwoordelijkheid der redactie) Inzendingen zullen met het oog op de 1- eperkte plaatsruimte tot een maximum van ongeveer 20 regels worden bekort. De lichtingen 1941—1944 De heer J. M. Kroon, Haarlem-Noord, schrijft ons: „Met verwondering las ik het ingezonden stuk in uw blad van Woensdag onder bovenstaand opschrift. Wat die jongeman van 28 jaar daarin beweert over onze jongens van 2021 jaar in Indonesië, raakt kant noch wal. Deze jongeman moest blij zijn, dat hij acht jaar de tijd gehad heeft, een vak te leren-en dat hij nu misschien de soldaten in Indonesië, die daar twee jaar of langer zijn, moet aflossen. Tevens zal het hem geen kwaad doen, wat „discipline" te Ieren. Geef de jongens van 21 een kans om de plaatsen van hen die 28 zijn, in te nemen, dan kunnen zij later zeggen: wij hebben allen onze plicht gedaan; nu staan wij weer gelijk," aldus de heer Kroon. Amateur-toneel „Spel met het Noodlot" De ruim drie jaar bestaande toneelver eniging Heemstede-West heeft de moei lijkheden, verbonden aan een opvoering van de boeiende thriller „Spel met het noodlot" van Emlyn Williams, wel enigs zins onderschat. De vele belangstellenden zaten gisteravond in restaurant Dreefzicht te griezelen, dat het een lust was, maar de spanning werd toch voornamelijk gewekt door de behendig uitgeslepen macht van de auteur, waaraan de spelers zo min mogelijk afbreuk probeerden te doen. Misten de me lodramatische aanvallen op het zenuwgestel van het publiek hun effect dan ook niet, de bekoring van het spel om het spel ging voor het grootste gedeelte verloren. Het is met dergelijke stukken zo, dat niet alleen het nerveuze sentiment van de toeschouwer geprikkeld behoort te worden, doch even zeer diens waarderende intelligentie. Dit scherp beseffende, maakte de schrijver, die alle knepen van het vak door en- door kent, een gewiekst gebruik van psychologische verklaringen, die ver genoeg naar het ge bied van de kitsch overhelden om voor ieder een volkomen duidelijk te zijn en bereidde hij elke pakkende scène langs een het ver stand waarschuwende omweg voor. Reeds eerder bleek hoe zwaar het amateurs valt dergelijke in zeker opzicht min of meer subtiele indicaties, zoals het zingen van en reageren op de fatale melodie, de manipu laties met de hoedendoos en het schermen met dubbelzinnige woorden, de nauwkeurig berekende betekenis te verlenen. Hier stond men bovendien nog voor de lastige taak 'het gemis aan sfeerbrengende decoratie te overwinnen, hetgeen tamelijk wel gelukte. Jan Verkoren vertolkte de rol van de door zijn overspannen fantasie tot misdaden gedreven moordenaar zeker niet slecht, soms vrij overtuigend en tijdens het gesprek met de inspecteur zelfs bepaald voortreffelijk. Hij trachtte alleen te veel het vulgaire te ontwijken. Tiny Geuzenbroelt maakte aanvankelijk van de bazige me vrouw Bramson door haar ongearticuleerde geschreeuw een al te bespottelijke corica- tuur, doch zorgde in het voorlaatste tafe reel terdege voor de angstaanjagende sfeer. In het algemeen dienen dilettanten, die zich geroepen voelen om dit stuk te vertonen, nauwlettend te streven naar vérgaande ver sobering der uiterlijke middelen, voor een zeer strikt afgemeten- tempo der dialogen, naar uiterste zelfbeheersing bij de per soonsuitbeelding. Alleen daardoor kan men de hypnotiserende stemming opbouwen, die deze draak naar de eis veredelt. De andere medewerkers kunnen op aar dige prestaties terugzien, speciaal de dames Joke van der Veldt en Wil de Bruyn, die het huishoudelijk personeel realistisch ty peerden. Wies Barleeus liet haar concen tratie nogal eens verslappen, dooh demon streerde een toereikend besef van het eigen aardige karakter, dat zij moest voorstellen. Vooral de rol van-de politie-man echter had veel sterker, met meer bewijzen van listige scherpzinnigheid gekund. Met de op vatting van spelleider Harry Akkermans, dat de pauze na het eerste bedrijf behoort te komen, kan ik mij niet verenigen. DAVID KONING. Lampion-optocht in Haarlem-Noord -De buurtvereniging „I.V.O." draagt het hare toe tot de feestelijkheden op Konin ginnedag met een lampion-optocht, die 's avonds in Haarlem-Noord, omgeving Van Nesstraat, zal worden gehouden. Het tam boer- en pijpercorps van de Chr. Jonge- mannenvereniging verleent medewerking. De opstelling van de deelnemers geschiedt om half negen in de Van Nesstraat bij de Planetenlaan. WIE ZAG DIE AANRIJDING? Zij, die getuige zijn geweest van een aanrijding tussen twee auto's, die gister avond om ongeveer zeven uur op de hoek van de Lanckhorstlaan en de Bronsteeweg in Heemstede plaats vond, worden verzocht zich in verbinding te stellen met de Ver keerspolitie van Heemstede. Bezoekt fa. J. W. Danvier's Benzine Standplaats: ZOMERVAART (direct by de Kruistochtstraat) Koninklijke Olie. Unilever Philips A. K. U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel v. Berkel's Patent Scheepvaart-Unie. Hol!.Amerika Lijn Deli Maatschappij H. V. A A'dam Rubber Ned. Handel Mij. N.-I. Handelsbank Biliton Mij. II Slotkoers Openings gisteren koersen 2801/2 280% 237 237 217 217)4 161% 160% 260 258 111 158 158% 159 1431/z 145*4 15134 154% 137% 138 153 109 1081/z 320 Het gebouw „St.-Bavo" te Haarlem Wordt verbouwd Nu de controle van de rijksdistributie- dienst „St. Bavo" in de Smedestraat te Haarlem ontruimd is, zal dit gebouw van de Katholieke Arbeidersbeweging worden verbouwd. De grote en ook de kleine zalen worden gemoderniseerd, het- toneel krijgt een nieuwe accomodatie, bovendien komen er nieuwe stoelen. De totale kosten zullen ongeveer 52.000 bedragen. Het besluut van de K.A.B. om zich deze uitgaven te getroosten is van grote bete kenis, omdat er nog steeds in onze stad een tekort aan zalen bestaat. Concert Hoofddorps Mannenkoor „Zang en Vriendschap" gaf met mede werking van het knapenkoor „De Bavo- zangers" uit Heemstede een concert in de Geref. Kerk te Hoofddorp, onder leiding van de dirigent Gerard de Barbanson. Verder werkten mede de heren H. F. J. Kroon, orgel, en D. Schutte, tenor. De nummers werden op uitstekende wijze vertolkt. In het bijzonder vermelden wij het „Ave Verum" van W. A. Mozart, door beide koren gezamenlijk, alsook het Pel grimskoor uit „Tannhaiiser" van R. Wagner en „Hij die geen liedje zingen kan" van Em. Huilebroëlc. De organist bracht op zeer goede wijze de orgelhymne „Wilt heden nu treden" van Jan Zwart ten gehore. De tenor D. Schutte zong ook niet onverdienstelijk. Besloten werd met het Alleluja uit het oratorium „Der Messias" van Handel, door beide koren gezongen. De directeur Gerard de Barbanson heeft ook deze avond met zijn koren groot suc ces mogen boeken. Onder de aanwezigen bevond zich de beschermheer der vereniging, burgemeester mr. J. F. Jansonius. VRACHTAUTO'S IN BOTSING. Donderdagavond om half tien had op het kruispunt van wegen Velserstraat-Saenre- damstraat-Mr. Cornelisstraat een aanrij ding plaats tussen twee vrachtauto's. De aanrijding ontstond doordat de bestuurder van de vrachtauto, welke in de Velser- straat van Zuid naar Noord reed, geen voorrang verleende aan de voor hem van rechts komende vrachtauto, welke van Oost naar West in de Saenredamstraat reed. Door de aanrijding werd een der inzit tenden op het wegdek-geslingerd, waarbij hij snijwonden aan zijn gelaat opliep en zijn rechteronderarm kneusde. Een der auto's werd aan de linkerzijde licht be schadigd, het andere voertuig werd zodanig beschadigd, dat het moest worden weg gesleept. INWONER VAN BLOEMENDAAL SCHOOT B.S.'ER NEER. J. Th. J. B. uit Bloemendaal, die tijdens de bezetting deel uitmaakte van de „Was- serschutzpolizei", schoot in de gemeente Blokker, in Noordholland, op de dag der bevrijding van korte afstand de B.S.'er N. P. Kolenberg in de rug, tengevolge waarvan deze overleed. B. moest zich op 31 Maart voor het Amsterdamse Bijzondere Gerechtshof verantwoorden en is thans conform de eis tot tien jaar gevangenisstraf met aftrek van voorinternering veroor deeld. scheepvaart Aalsum, 28 April van Dar es Salaam naar Tanga. Alnati, RotterdamRio. de Janeiro pass. 28 April Ouessant. Almkerk, 28 April van Bremen naar Hamburg. Albireo, Rotter- - damPernambueo pass. 29 April Fernando Noronha. Almdijk. 28 April van Londen n. Antwerpen. Alwaki, New YorkAntwerpen 28 April op 900 mijl West v. d. Scillies. Amstelkerk, 28 April van Tacoradi n. Grand Bassam. Amstelland, Buenos AiresAmster dam 28 April van Rio de Janeiro. Averdijk, New YorkRotterdam 28 April te Antwer pen. Bengkalis, JavaAmsterdam 28 April van Port Said. Beverwijk, ïmmingham Gibraltar pass. 28 April Ouessant. Groote Beer, AmsterdamJava pass". 28 April So- cotra. Jobshaven, 28 April van Tabou te Las Palmas. Joh. van Oldenbarnevelt, Amster damJava pass. 28 April Point de Galle. Lievevrouwekerk, 28 April van Kopenhagen te Gothenburg. Lissekerk, RotterdamPerz. Golf 28 April te Bahrein. Mariekerlc, 28 April van Fusan naar Shanghai. Nieuw Holland, 28 April v. Penang naar Singapore, Riouw, 28 April van Balikpapan naar San Francisco. Sloterdijk, New YorkJava 28 April van Suez. Sibajak, RotterdamBatavia pass. 28 April Ouessant. Stad Alkmaar, Mom- bassaAmsterdam 28 April v. Genua. Tawali, New YorkJava pass. 28 April Kaap Bon, Tegelberg, 28 April van Port Elisabeth naar East London. Tero, 28 April v. Buenos Aires naar Rotterdam. Tiba, AntwerpenMonte video 29 April op 90 mijl Oost van Rio Grande do Sul. Tjibesar, 28 April van Maltas- sar te Batavia. Utrecht, 28 April van Colom bo te Aden. Van der Waals. JavaAmsterdam pass. 28 April Kaap Guardafui. i iieiuwe Nigel Balchin, De mannen in achterhoede Vertaling van N. Hazelhoff Uitgeverij v.h. i Dit-mar N.V., AmsterdamAu werpen. Als Nigel Balchin in Nederland een repi tatic heeft, dankt hij die aan de films d naar zijn romans „Mine own executione en „The small back room" gemaakt zij Dat is een onfortuinlijke omstandigheid v« een schrijver van betekenis. Films mi handelen de romans waar zij zich op fu deren altijd, op gerechtvaardigde mam zolang het alleen aanpassing aan de eis- van het film-middel is, maar moeilijk vergeven als de veronderstelde smaak t het publiek het verhaal bij voorbaat ga veranderen. Dat tegenwoordig de faam ni door het oorspronkelijke boek aan de fi! maar omgekeerd wordt verleend, maakt filmische vrijheden nog schadelijker; de vertaling van „The small back room", c opzettelijk tegelijk, met de film verschij en daar zelfs het omslag aan ontleent, z daar ook onder lijden. Beelden in film-voj hechten zich makkelijker in de herinnerii dan die in beschrijvingen, en men voelt bij de lezing voortdurend de zuivere appr ciatie bederven. Balchin's roman heeft overigens lcwa teiten te over: de beheerste beweeglijkhe van het verhaal en de natuurlijkheid dialoog en de karakters zijn voortreffeli De onmogelijkheid voor Sammy Rice om v zijn vrees en indolentie verlost te raken gei de essentie van het boek, die door de fil niet aanvaard werd: de tragiek daarvan zeer overtuigend. Men kan van oordeel zi dat de gedrongen stijl soms meer dan 1: overbodige dooddrukt, maar dat blijkt bet in de Engelse dan in de Nederlandse vers het gevolg van de min of meer gebruikelij vertaalwijze, waardoor het boek geen gc gedaan is. S. Stichting Het Haarlems Avondlyceum Het bestuur van de Stichting „Het Ha; lems Avondlyceum" verzoekt ter rectific tie van een mededeling" in ons blad d.d. April 1949 het volgende te plaatsen: Over het jaar 1948 genoot het Haarlei Avondlyceum Rijkssubsidie. Over het ja 1949 is nog geen beslissing genomen, da het onderzoek door de Inspecteur van h Gymnasiaal en Middelbaar Onderwijs n niet kon worden ingesteld. De mededeling „erkenning" zou daarc tot misverstand kunnen leiden en hou slechts in dat over 1948 Rijkssubsidie we verleend. Heemstedi Schooltuintjes weer in ere Niettegenstaande het regenachtige waren Donderdagmiddag niet minder d 360 kinderen van zeven scholen op de grote terreinen van de Vereniging vc School- en Werktuinen bijeengekomen met de tuinarbeid te beginnen. Groepsj wijze werden zij ontvangen en kregen door de leider van de onderneming, de he •Stavenga, de tuintjes aangewezen. Ond leiding van hun klasseonderwijzers waren kinderen weldra aan het werk en de reg was niet in staat hun ijver te doven. Wethouder H. Disselkoen, die eveneens het terrein aanwezig was. vertelde ons r dat het volgende jaar de tuinen opniei vergroot zullen worden door er een stuk te trekken, zodat dan alle tien scholen a dit mooie werk kunnen deelnemen. Voo: zullen de bouwvallige huisjes die nog lan de Herenweg staan verdwijnen en voor opslagplaats van de Rijkswaterstaat die d; eveneens is gevestigd, zal een andere pla; worden gezocht. Bloemendaa Viering Koninginnedag Het programma van de viering van Koninginnedag in de gemeente Bloeme daal luidt als volgt: DORP BLOEMENDAAL: 9 uur: ron wandeling „Sursum"; 9.45 uur: optocht leerlingen der scholen naar het terrein de Donkerelaan, waar kinderspelen en d monstraties worden gehouden. 14,30 ui sportwedstrijden; 20 uur: jeugdbijeenkoii in het gebouw aan de Donkerelaan en da sen in hotel „Duin en Daal". OVERVEEN: 10 uur: optocht van set lieren naar de speelplaats der Julianascho waar een poppenkastvoorstelling gegev wordt; 14 uur: ringrijderij op de Prins He driklaan: 20 uur: dansen op het dorpspie AERDENHOUT: aubade bij de Vondi school; 10 uur: kinderspelen bij de Catsla; 20 uur: lampionoptocht (verzamelen bij Tramweg). <S5e <$rricbaat Speciaalzaak Baby- en Ivleuterkleding WAGENWEG 9 (HOUTPLEIN) (Ad' FEUILLETON door ANDREW MACKENZIE, vertaald uit het Engels. 26) Maar dan hoorde ik het vage gesnor van een motorboot, die zich bij de monding van de baai voortbewoog. Het geluid werd steeds duidelijker. Johnny deed zenuw achtig en wilde verder lopen, maar Burton beduidde hem zich stil te houden. De mo torboot werd nu zichtbaar. Eerst was het alleen maar eert donkere stip op het water, maar de stip werd steeds groter en ten slotte konden we de silhouet van een man aan het roer onderscheiden. Het was slechts een klein bootje. Toen het midden in de Baai was, draaide het met een grote bocht totdat het recht op het smalle kanaal, dat gedeeltelijk van hier uit te zien was, aan voer. Burton keek me aan en ik knikte. Dezelfde gedachte was bij ons beiden op gekomen. Met een wenk aan de oude in breker om ons te volgen zo goed als hij kon, slopen we langs de zeewering in de richting van het bos. Het geluid van de motor was nu dui delijk hoorbaar. Hoewel het bootje zelf niet meer zichtbaar was, maakte ik uit het steeds toenemend geluid op, dat het in onze richting moest varen. We kwamen op een punt, waar het bos niet meer dan een 100 meter van ons verwijderd was. Daar zag ik voor het eerst, dat de dijk practisch tot aan het bos doorliep. In de beschutting van enige struiken konden we zonder in de gaten te lopen uitkijken. Uit het bos kwam geen enkel teken van bedrijvigheid, terwijl de motorboot nader bij kwam. Toen de motor tot zwijgen werd gebracht, stapte een lange man, die nota bene - een bolhoed op had, aan wal na enige woorden, die we niet konden volgen, gewisseld te hebben met de man aan het roer. Johnny koos dit ogenblik uit om een hevige hoestbui te krijgen. Hoewel hij on middellijk een vod te voorschijn haalde om voor zijn mond te houden, was het kwaad al gedaan. De lange man hield stil en staarde argwanend in onze richting. Dit was een situatie, die ik op m'n eigen houtje aankon. Op een teken van mij gle den Burton en de oude man weg langs de dijk en verdwenen in de duisternis. De man uit de motorboot wandelde hal verwege in de richting van de plek, waar ik verborgen lag. Ik denk, dat hij helemaal tot waar ik zat gegaan zou zijn, als niet een luid gekraak van takken en een hoest bui, die die van Johnny evenaarde, hem afgeleid hadden. Hij hield stil en nam zijn hoed af. In het maanlicht kon ik zien, dat hij volkomen kaal was. Plij moest 55 tot 60 jaar oud zijn. Zijn lange hoofd en magere nek gaven hem het uiterlijk van een roof vogel. Een lange dunne neus hing over een smalle toegeknepen mond. Hij mompelde iets in zichzelf. Uit het bos kwam de jachtopziener, die eruit zag als een ex-bokser, te voorschijn. De lange man wierp nog een vragende blik in mijn richting, en ging dan het bos in. In de stille nacht kon ik zijn voetstap pen horen wegsterven. De jachtopziener volgde hem, hoewel geen van beiden een woord sprak. Toen de kust veilig was, sloot ik me weer aan bij de anderen, die in de schaduw van de haag op me wachtten. Het lijkt me tijd, dat we dit feest eindigen, fluisterde Burton. Als we hier nog lang samen blijven, loopt vast de een of andfere snuiter ons tegen het lijf. U hebt gelijk, meneer, huiverde Johnny. Ik weet nu hoe het er hier uitziet, zodat ik op eigen houtje m'n gang kan gaan. Ik zal dat huis eens nader gaan verkennen. Maar je wilt dat toch niet vanavond proberen? protesteerde ik. Ik wilde even snel poolshoogte nemen en dan morgen het karwei uitvoeren. Zegt u maar, waar u blijft, dan zal ik u straks laten weten, wat ik er van denk. Burton fluisterde hem enige instructies in en de oude man verdween in de duisternis. Wat doen we nu, wachten we op Johnny of gaan we naar huis? vroeg de detective. Het idee van de oude man alleen in het bos vond ik niet plezierig. Ik twijfelde er niet aan, dat hij wel op zich zelf kon pas sen, maar tegenover de figuren, die hier in het bos wacht liepen, zou hij toch niet veel in te brengen hebben. En verder wilde ik graag zijn opinie horen over de mogelijk heid om in het Huis aan de Baai in te breken. Uit de richting van het dorp 'drong de klokslag van de dorpskerk door. De wind was deze kant uit. Ik begreep, dat de be zoeker uit de motorboot niet lang zou weg blijven, omdat de vloed binnenkort zou keren. De man, die de motorboot bestuur de, bleek het koud te hebben. Hij stak een sigaret aan en stampte met zijn voeten, terwijl hij zijn armen heen en weer tegen zijn lichaam sloeg. Hij was een klein man netje, gekleed in een veel te grote overjas. Ik zou er wat voor geven, die boot eens goed te bekijken, fluisterde de detec tive. Maar ik zie geen kans om ongezien naderbij te komen. Hoewel de afstand niet groot was, leek de oever geheel kaal en onbeschut, zodat het onmogelijk was dicht genoeg bij de boot te komen om gegevens ervan te no teren. We zouden de bewaker van de boot met gemak hebben kunnen overmeesteren, maar ik wilde niet, dat de bezoeker van het huis zou merken, dat zijn manier van entrée geobserveerd was. Dan zag ik echter opeens een paar strui ken, niet al te ver van de plaats, waar ik gehurkt zat, en vrij dicht bij de waterkant. Als ik daarheen kon komen, zonder dat de man van de boot het merkte; zou ik vandaar uit misschien dichterbij kunnen kruipen. Gedurende mijn militaire loop baan in de oorlog was ik een poosje in structeur geweest aan een cursus in ge- vechtstaktiek en daar had ik wel geleerd, hoe iemand zich eeriige meters voort kan bewegen tussen hoog opgeschoten gras, dat een behoorlijke dekking kan bieden. Ik legde mijn plan aan Burton uit. Hij moest langs de zeewering kruipen en door enig lawaai te maken, de indruk geven dat zich daar iemand verborgen hield. Zodra de aandacht van de bootsman hierdoor in be slag werd genomen, zou ik van mijn schuil plaats uit naar de beschuttende struiken glippen, om vandaaruit te trachten in de buurt van de motorboot te komen. Het plan gelukte schitterend. Burton bewoog zich voort, totdat er een tak kraak te. Ik zag de bootsman stilstaan en in de richting, vanwaar het geluid kwam, staren. Op datzelfde ogenblik wipte ik uit mijn schuilplaats over naar de beschutting van de struiken. Er kwam een wolk voor de maan, waar voor ik dankbaar was. Ik merkte dat mijn stijve been, hoewel het geen pijn deed, een grote belemmering was om me vrij te be wegen. Met mijn gezicht tegen de grond schoof ik mezelf telkens een paar decime ter voorwaarts. Ik durfde mijn hoofd niet op te richten. Burton vervulde zijn rol behoorlijk. Ieder ogenblik kwam er van 'zijn kant een ge luid, dat er op wees dat daar iemand zich op een vrij onhandige manier vérborgen hield. De bootsman was opgehouden met heen en weer wandelen. Ik had goede hoop, dat hij zijn aandacht nog steeds bepaalde in de richting van de plek, waar Burton verborgen zat. Ongeveer een kwartiertje, nadat ik uit de beschutting van- het struikgewas was weggekropen, hief ik even mijn hoofd op. Ik had mijn berekening niet verkeerd ge maakt, want de boot was nu zo dichtbij, dat ik deze met mijn hand kon aanraken. Tot mijn teleurstelling stond er geen naam op. Zowel de naam als de haven waren afgedekt met dikke rode verf. Degene, die dit gedaan had, was slordig geweest, want drie druppels rode verf zaten op de witte achtersteven. En het houtwerk aan de kant van de aanlegplaats had een deuk, alsof er een botsing was geweest. Opeens hoorde ik voetstappen; ik hield me onbewegelijk. Ik was zó dicht bij de boot, dat iemand, die op de boot toeliep, heel gemakkelijk over mij heen zou kunnen lopen. Het enige wat ik kon doen, was'me doodstil houden.Gelukkig was de maan nog verduisterd door een dikke wolk. De voetstappen kwamen dichterbij. De man die kwam aanlopen, sprak in zichzelf, De bootsman ging aan boord en start de motor. In het plotselinge lawaai hie van ging ieder ander geluid verloren. Opeens hoorde ik een hijgende stem ze gen: Help me even aan boord. Ja, meneer Fellowes, hier ben ik. Het was dus «de mysterieuze chef v; het Personeelsbureau van kolonel Sim; kins, die op deze wijze het Huis aan Baai had bezocht! Lang nadat het gein van de motorboot verdwenen was, peins ik na over de reden van dit bezoek. Bi'ffl nigan zou hiervan zo spoedig mogelijk de hoogte gesteld moeten worden. Toen ik me weer bij Burton aanslof bleek de oude inbreker daar ook te wad ten. Hij liet zich niet uitvoerig uit over mogelijkheden om in het huis in te breke Het zal wel lukken, was alles v hij zei, en daarmee moesten we tevreaf zijn. Maar nadat we afgesproken hadde waar we de volgende avond op hem zo: den wachten, voegde hij er, alvorens i te denken gaf. scheid te nemen, nog iets aan toe, dat o: Er is iets, dat me bezig houdt, mi neer, zei de oude man. Ik ben die lan! vent achterna gegaan, maar ik verloor ha uit het oog. Ik bekeek de ramen en de dei ren van het huis en ging toen terug tusss de bomen. Er kon niemand uit h.et hd zijn gekomen, zonder dat ik hem zag, mal opeens hoor ik voetstappen in het bos o daar gaat die lange man, in zichzelf pr< tend, voor me uit, terug naar de boot. H« kunt u dat nou verklaren? En met een schouderophalen verlif Johnny ons, na dit raadsel aan de velt andere raadsels toegevoegd te hebben. (Wordt vervolgd),

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 8