Haarlems Dagblad Koninginnedag Opnieuw samenkomst van Malik en dr. Jessup in New York Amerika's taak in de wereld Naar vele landen in Europa is toerisme weer mogelijk 63e Jaargang No. 19232 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendapleïn 37, TeL 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Zaterdag 30 April 1949 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal ƒ4,25. Franco per post ƒ4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom en <©predjtc tlaaricmacije Courant (anno 1656) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem VANDAAG beleeft Nederland voor het eerst zijn nieuwe Koninginnedag. Der tig April, Koninginnedag. Het doet nog wel even vreemd aan. Vooral voor de ouderen, voor wie een leven lang de één-en-dertigste Augustus onafscheidelijk verbonden ge weest is met de gedachte aan en de per soonlijkheid van de Koningin. De dag heeft zijn eigen plaats en eigen sfeer gehad: in het seizoen, in de opeenvolging van jaar- lijks-weerkerende gebeurtenissen in ons eigen leven. Als de vacantietijd ten einde liep, als de school maar ook de volle activi teit van het maatschappelijk leven weer voor de deur stonden, dan vierden wij Koninginnedag. Het is nu anders. Omdat het de aanvang van een nieuw koningschap insluit en omdat het Koningin Juliana geldt is het gelukkig, dat de nieuwe ver jaardag in de lente valt. De lente van een nieuw koningschap: het beeld van een per soonlijkheid die voor ons allen vernieuwing en jeugd betekent. Ik geloof dat wij aan deze nieuwe Koninginnedag al na de eerste ervaring gewend zullen zijn, omdat wij met de Prinses Juliana al zo vertrouwd waren. Vertrouwd.... dat is een eenvoudig woord, dat zoveel inhoudt. Toen bijna acht maanden geleden Koningin Juliana inge huldigd werd sprak zij dat eenvoudige woord, dat ons allen ontroerde: „sedert eer gisteren ben ik geroepen tot een taak, die zo zwaar is, dat niemand, die zich. daar ook maar één ogenblik heeft ingedacht, haar zou begeren, maar ook zo mooi, dat ik al leen maar zeggen kan: Wie ben ik, dat ik dit doen mag?" Als ons volk op dat ogen blik die vraag had kunnen beantwoorden zou het gezegd hebben: „Gij zijt degeen die wij vertrouwen". Vertrouwen en begrijpen als vrouw .en als moeder, vertrouwen ook in de hoge en zware taak die U- is opgelegd. Want wij zijn ons welbewust dat de volle toewijding van een genereuze en onbaat zuchtige natuur, van een ootmoedig hart en van een grote intelligentie daaraan zul len worden gegeven. Wat zouden wij meer kunnen wensen? Toen Koningin Wilhelmina afscheid nam heb ik gepoogd een indruk te geven van de zwaarte der taak, die zij vijftig jaren lang op haar schouders had moeten voelen. Ik. heb toen een beroep gedaan op het begrip van al diegenen onder ons, die in kleiner of groter gemeenschap, voor een meer of min der belangrijke taak, leiding moeten geven: aan een gezin, een bedrijf, een school, een dienst of instelling of vereniging. Wie dat doet, en ook wie onder zijn of haar leiding staat, ex-vaart dat het voorbeeld, de hou ding, de geest en het karakter van die per soonlijkheid voortdurende invloed uitoefe nen. En hoe menigeen, in al die talloze ge meenschappen die alle zoveel kleiner en zoveel beperkter van taak zijn dan het Ne derlandse volk, ervaart meermalen dat de last hem of haar drukt. Het is dit zelf- ervarene, geloof ik, dat het best en in grote eigen bescheidenheid tot het zich indenken in de taak van de Koningin leidt. Koningin Juliana heeft de grote verant woordelijkheid van haar Moeder overge nomen in de blijde erkenning dat de taak niet alleen zwaar maar ook mooi is. „Zo mooi"heeft .zij gezegd en dat getuigt van moed en levenskracht. Haar gelukkige gezin, de belofte van haai* vier kinderen zullen haar daarin sterken. Zij heeft een dubbele grote levenstaak te vervullen; wie zou de taak der Moeder minder hoog willen schatten dan die der Koningin? Ieder die vandaag in gedrukt of gespro ken woord zijn wensen voor het geluk der Koningin en dus ook voor haar gezin tot haar richt, zal de behoefte gevoelen zijn hartelijkheid ten beste tot uitdrukking te brengen. Dit is het gevoel dat Koningin Juliana wekt. omdat zij ons zo na staat, omdat zij ons zo volkomen vertrouwd is. Zij zal al die' goede wensen niet kunnen lezen en horen; zij zal er slechts een deel van woordelijk vernemen, maar wonderlijk zijn de stille, onverklaarde krachten die in het onderling verkeer der mensen leven. Zo zullen al die hartelijke gedachten van daag toch tot haar komen, als een sfeer die haar omgeeft. Het is een tijd van hoogspanning en zor gen, een tijd van grote verandering en van naderende nieuwe wording, die wij beleven. Koningin Juliana verstaat en voelt dit zeker. Men kan, zonder zich als profeet op te werpen, voorzien dat zij met het volk van Nederland in haar leven voor grote beslissingen zal komen te staan. Wij zullen ook dan blij zijn dat zij er is en vertrouwen in haar inzicht hébben. R. P. Weer vredescongres in Parijs j,Verzet tegen dictatuur en oorlog" Ter voorbereiding van een wereldvredes congres, dat geoi-ganiseerd wordt door niet- communistische linkse politici en vakver enigingsleden, wordt heden te Parijs een Voorlopige bijeenkomst gehouden onder het motto: „internationale dag van verzet tegen dictatuur en oorlog". Een boodschap Van mevrouw Eleanor Roosevelt zal heden avond worden voorgelezen op een massa bijeenkomst, waar 20.000 personen worden verwacht. De voorbereidende bijeenkomst Voor het congres wordt bijgewoond door meer dan 100 afgevaardigden uit de Ver enigde Staten, Engeland, Frankrijk, Bel gië, Nederland, Griekenland, Italië, Oos tenrijk en West-Duitsland. Chinese communisten sneden Birma-weg af Ruim 2500 valschermspringers van het Chinese nationalistische leger zijn met hun opperbevelhebber naar de communisten overgelopen, zo meldt de communistische radio te Peiping volgens A.F.P. .De radio voegde er aan toe, dat de natio nalistische parachutisten werden' be schouwd als de keurtroepen van de rege ringsstrijdkrachten, wier loyaliteit ten op zichte van maarschalk Tsjang Kai Tsjek nooit in twijfel werd getrokken. Zij werden door de Amerikanen opgeleid en uitgerust. Volgens de radio van het Birmese leger heeft een Chinese communistische leger macht van 2000 man Paosjan veroverd, on geveer 160 kilometer van de Birmese grens if gelegen, waardoor cle bekende weg van Birma naar China is afgesneden. Waarschijnlijk Russisch tijdschema voor opheffing der Berlijnse blokkade overhandigd Jacob Malik, de Russische gedelegeerde bij de U.N.O. en dr. Jessup, de Amerikaan se reizende ambassadeur voor interna tionale onderhandelingen, zijn Vrijdag avond in het hoofdkwartier van cle Russi sche delegatie bij de UNO te New York aangekomen. Men verwacht dat Malik aan Jessup een tijdschema voor de opheffing van de Ber lijnse blokkade en het begin van de zitting van de raad der ministers van Buitenlandse Zaken der grote vier heeft overhandigd. Jessup en Malik hadden een onderhoud van twee en een half uur over cle blokkade van Berlijn. Na afloop van de bijeenkomst weigerde Jessup een verklaring af te leg gen voordat hij zich in vérbinding gesteld had met het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Jessup zag er opge wekt uit en glimlachte toen hij het gebouw van de Russische delegatie verliet. De ver slaggevers deelde hij mede, niet te weten of er nogmaals een bespreking met de Russen zou worden gehouden en ook niet of hij nog in New York zou blijven. Het was hem evenmin bekend of er later nog een of andere mededeling zou worden ver strekt. Een Amerikaanse woordvoerder verklaarde, dat Jessup eerst verslag wilde uitbrengen aan het. departement en daarna „met de Britse en Franse gedelegeerden zijn onderhoud met Malik wenste te be spreken"'. Naar men meent te. weten, bevestigde Malik eerst officieel de door Moskou ge stelde voorwaarden voor de opheffing dei- blokkade, die hij bij zijn laatste onderhoud met Jessup mondeling had medegedeeld, Deze voorwaarden zijn: De gelijktijdige opheffing van de Ooste lijke en Westelijke bepei-kingen en het vaststellen van een datum voor een bijeen komst van de raad van ministers van Bui tenlandse Zaken. Malik zou vervolgens het opstellen van een tijdschema hebben voorgesteld. Jessup zou, zo meent men te weten, hier op geantwoord hebben, dat dit beter gedaan kon worden op een mogelijk de volgende Oost-Duitse politie pleegt roofoverval op boerderij De onder Russische controle staande Oost-Duitse politie heeft Vrijdagavond een overval gedaan op een boerderij, die juist binnen'de Britse sector van Berlijn ligt. Zij dreef al het vee over de grens naar de Russische zone. Veertig man politie kwamen zonder waarschuwing en sloten de bewoners in het woonhuis op. De boerderij ligt in de Britse sector, doch het meeste grasland ervan valt onder de Russische zóne en is door de Russische autoriteiten aan het Westelijke stadsbe stuur verpacht. De boer waarschuwde na het incident de West-Berlijnse politie; terwijl hij opbelde kwamen 10 van de 34 meegenomen paai den teruggelopen. De Britse autoriteiten zullen een onder zoek instellen. Wederopbouwplannen voor Oost-Berlijn Het stadsbestuur van Oost-Berlijn is doende een tienjarenplan op te stellen voor de wederopbouw van de stad, aldus heeft Friedrich Ebert, burgemeester van Oost- Berlijn, op een bijeenkomst van het „demo cratische blok" in het gemeentehuis van de Russische sector Jneegedeeld. De opera, de Humboldt-universiteit en de nationale bi bliotheek, alle in de Russische sector ge legen, komen het eerst voor wederopbouw in aanmei-king. Ebert deelde mee, dat het stadsbestuur van Oost-Bex-lijn het financiële jaar heeft afgesloten met een batig saldo van 50 mil- lioen Oost-Marken. Het stadsbestuur heeft gisteren besloten bank- en vei-zekerings- maatschappijen „tot bezit van het volk" te maken. In het totaal zijn 465 fabrieken, 95 banken en 188 verzekeringsmaatschappijen „■bezit van het volk" geworden, aldus Ebert. Petroleum uit afval Dr. Laigret, hoofd van het Laboratorium van Het „Instituut Pasteur" te Tunis, zou een middel nebben uitgevonden om petro leum te vervaardigen uit onverschillig welk afval", zo meldt de „France Soir". Dr. Laigret heeft enkele jaren geleden een ent stof tegen gele kooi-ts ontdekt week te houden bijeenkomst der vier mo gendheden. Van gezaghebbende zijde werd vernomen dat op de bijeenkomst van Vrijdagavond zich geen nieuwe moeilijkheden zouden hebben voorgedaan. Wel zou de coördina- tie van de opheffing der blokkade aan beide j Vredesdelegatie der Chinese re gering zou in Peiping in arrest zijn In Sjanghai, waaraan de communistische legers voorbij trekken, verwacht men een nieuwe aanval op de 500 mijl lange natio nalistische verdedigingslinie in het Zuiden. Naar gemeld wordt hebben de nationalis tische troepen sterke stellingen in Woekang ingenomen, ten Zuid-Westen van Sjanghai een sleutelpositie in de linie van Tsjekiang naar Nantsjang vormend. Naar verder gemeld wordt, bevindt zich een communistische colonne op slechts 25 mijl ten Noorden van Hangkou. Ten Oosten van het Tai-meer rukt een andere commu nistische colonne op naar het strategische punt Kasjing. Op de Oostelijke flank rukt een colonne op naar Sjanghai. Naai* gemeld zou deze zich op een af- zijden zorgvuldige uitwerking vereisen. stand van 35 mijl van de stad bevinden. Op Een officiële woordvoerder verklaarde,grond van de nieuwe militaire maatregelen dat de besprekingen tussen Jessup en zijn te Sjanghai meer dan duizend „onge- Malik bevredigend, maar niet beslissend-j:- geweest waren. Er werd geen datum voor de volgende bijeenkomst vastgesteld, doch men gelooft, dat dit zal geschieden in het begin van de volgende week, nadat de drie Westelijke gedelegeerden de gelegenheid hebben gehad overleg te plegen met huh regeringen. wenste personen" gearresteerd, die ge deporteerd zullen worden. Volgens plaat selijke berichten bevindt de nationalisti sche vredesdelegatie zich te Peiping in hechtenis. In Hongkong melden zich vele vrijwilligers. Men vreest, dat zich op initia tief van communisten stakingen in vitale bedrijven zullen voordoen. Senator Vandenberg over „De vrede hangt af van de Russische houding'1 De Amerikaanse senator Vandenberg is ontwapeningsprogramma het uiteindelijke, van mening dat, nu de gehele Westelijke wereld de duidelijke bewijzen er van heeft geleverd dat zij bereid is te handelen vol gens het principe van „leef en laat leven", de vrede thans afhangt van de wijze, waar op de Sovjet-Unie in de eerstkomende ja ren gebruik maakt van haar „monopolie" op de „toekomst van de vrede". Met uitzondering van Moskou en zijn satellieten en vijfde colonnes heeft de ge hele wereld duidelijk geloond dat zij be reid en begerig is om „te leven en te laten leven" in een vrije wereld van vrije men sen onder het gezag van de UNO, aldus Vandenberg in een toespraak, naar aan leiding van de officiële aanbieding van de Roosevelt-medaille voor verdiensten voor 'het jaar 1948. Vandenberg, een vooraanstaande repu blikeins lid van de Senaats Commissie voor buitenlandse betrekkingen heeft bij deze gelegenheid zes richtlijnen uitgestip peld voor de Amerikaanse buitenlandse politiek. Hij wees er op, dat andere landen over het algemeen geen vrees koesterden dat de Verenigde Staten de atoombom zullen mis bruiken, en zeide: „Van nog groter invloed dan onze gehele voorraad atoombommen zou een aankondi ging van Moskou zijn geruggesteund door daden, welke in dit vergevorderd sta dium nog een schijn van werkelijkheid hieraan kunnen geven dat het commu nisme bereid is zijn vooi'nemens op te ge ven, gericht op de onderwerping van an dere landen en de omverwerping van an dere regeringen, dat net Politburo werke lijk bereid is mede te werken aan gemeen-, schappelijk ernstig bedoelde pogingen om een bewoonbare .wereld te scheppen, waar in het elk land zal vrijstaan volgens eigen keuze te bepalen welke ideologie het wenst voor te staan, en dat een behoorlijk gere geld en behoorlijk gecontroleerd algemeen Z.K.H. Prins Bernliard verlaat met de burgemeester van Zandvoort het terrein van de Rallye-klassementsproeven. De gistermiddag op het circuit te Zandvoon gehouden klassementsproef voor de deelnemers van de Tulpen-rallye werd b ijgewoond door Prins Bernhard. Met hem waren tevens aanwezig de burgemeester van Zandvoort, mr. van Fenema en de burge meester van Haarlem mr. P. O. F. M. Cremers. Foto: In één der pits toonde de heeri Gatsonides aan Prins Bernhard het systeem van electrische tijdopname. geleidelijk te bereiken doel van de wereld zal worden in een nieuw wereldprogram ma dat aan de volken van de Sovjet-Unie en alle andere volken in een naar vriend schap hunkei'ende wereld weer nieuwe hoop zal geven. Zelfs de opheffing van de Berlijnse blokkade zou een onverwachte zonnestraal in een sombere wereld bete kenen. Hij bracht in herinnering, dat Theodore Roosevelt, van 1901 tot 1909 president van de Verenigde Staten, eens had gezegd dat de Verenigde Staten zich niet kunnen ont trekken aan hun taak in de wereld en stelde de vraag: „Vervullen wij deze taak inderdaad op de juiste wijze?" Zijn antwoord hierop gaf hij in de vol gende zes punten; 1. Wij moeten er voor zorgen, dat onze houding in internationale aangelegenheden steeds blijk geeft van onbevi-eesde op rechtheid; dat wij nooit ongerechtvaardig de voordelen voor ons zelf zoeken; dat wij nooit nodeloos aanstoot geven; dat wij steeds gaarne bereid zijn in goed vertrou wen te onderhandelen; dat wij steeds tot vriendschap bereid zijn doch tevens vast beraden zijn; dat men op ons kan vertrou wen en wij het met een ieder eerlijk voor hebben. 2. Dat wij steeds laten blijken, dat wij oprecht en ernstig' streven naar het uit eindelijke doel van een eervolle en recht vaardige vrede zonder enige bijgedachte aan de verovering van zelfs een vierkante centimeter vreemd gebied of de onderwer ping van een enkele buitenlander. 3. Dat wij samenwerken met gelijkge zinde, vredelievende, onafhankelijke lan den teneinde ons gemeenschappelijk erf deel van vrijheid voor vernietiging te vrij waren zoals belichaamd in *'t Marshall plan en zoals uitgestippeld in de beginse len en doelstellingen van de UNO en de verdragen van Rio de Janeiro en van de Atlantische staten. Speciaal in laatstge noemd verdrag wordt reeds bij voorbaat elke illusie ontnomen aan de potentiële aanvaller, die van de verkeerde veronder stelling uitgaat, dat hij deze gemeenschap van vrije volkeren naar eigen goedvinden kan „verdelen en onderwerpen". Bij voor baat waarschuwen wij hem, dat hij hierin niet zal slagen. 4. Wij verlangen naar saamhorigheid tussen goede buren met alle andere volken van deze in vrees levende en ongelukkige wereld. Wij zullen ons zelf evenwel niet in een hinderlaag laten lokken. Zo iets als Miinchen bestaat niet voor ons. 5. Wij moeten in alle kalmte tot een besluit komen over wat moet worden ge zegd en gedaan. Wij moeten ons woord gestand doen, ongeacht de gevolgen. 6. Door ons aan het verleden te spie gelen moeten wij ons gereed maken voor de toekomst. Dit wil zeggen, dat wij ons op oorlog moeten voorbereiden voor het geval een gewapende aanvaller het op ons gemunt heeft. Doch zelfs van nog groter belang en van zelfs nog moeilijker aard houdt dit een vredesprogramma in, dat zich pas in de verte enigszins begint af te tekenen". Niettemin kan vrede voor het grijpen liggen ofschoon hij dikwijls zo ver af schijnt te zijn. Er zal geen derde wereld oorlog uitbreken tenzij het communistische Rusland een oorlog wenst te ontketenen en de eerste aanleiding, welke tot zulk een catastrophe zou kunnen leiden, zal niet afkomstig zijn van andere landen en zeker niet van de Verenigde Staten. De werke lijkheid is, dat deze gehele wereld slechts met uitzondering van Rusland zijn satel lieten en vijfde colonnes zeer duidelijk bereid en begerig is om te „leven en te laten leven" in een vrije wereld van vrije mensen onder het gezag van de Verenigde Volken. Wij zijn en blijven steeds bereid ons goed vertrouwen in deze zaak te tonen". Volwassen zoon tien jaar door moeder gevangengehouden De politie van Brooklyn (New Yoi'k) heeft in een afgesloten kamer een 33-jarige man aangetroffen, die aldaar tien jaar door zijn moeder gevangen was gehouden. De zoon was in 1939 door zijn moeder in een slaapkamer op de derde verdieping in gesloten, vervolgens had zij de deur van de kamer door het aanbrengen, van metsel werk aan het gezicht onttrokken. Via een gat in het plafond van de kamer, dat uit kwam op het dak van het huis, voorzag zij haar zoon van voedsel. De politie trof de man in vervuilde toe- stapd aan. Hij had blijkbaar in de verstre ken tien jaar niet van kleren verwisseld en droeg een lange baard. De vader van de man deelde aan de politie mede, zijn zoon gedurende üen jaar niet te hebben gezien. Zijn vrouw had hem verteld, dat hij naar Canada was vertrok ken om zich aan de dienstplicht te ont trekken. Indonesië blijft op de agenda der politieke UNO-commissie De Algemene Vergadering van de UNO heeft met 47 tegen 6 stemmen, bij een ont houding, besloten tot instelling van een commissie van veertien leden ter bestude ring van de mogelijkheid tot oprichting van een UNO-garde. De Sovjet-Unie en andere Oost-Europese landen stemden tegen Het voorstel tot oprichting van een garde is gedaan door de secretaris-generaal, Trygve Lie. De garde zou in het bijzonder dienst moeten doen als geleide van UNO- nxissies. Jacob Malik de Russische gedelegeerde, verklaarde, dat oprichting van een derge lijke garde een „flagrante schending van het Handvest" zou betekenen. In een poging om het werk der Alge mene Vergadering te bespoedigen, heeft de bestuurscommissie de aanbeveling ge daan, de kwestie van het lidmaatschap van Israel in de politieke commissie ad hoe te behandelen. Dit voorstel werd met tien tegen twee stemmen met een onthouding aangenomen. De kwestie-Span je en het Indonesische probleem bleven op de agenda der poli tieke commissie gehandhaafd. Besteding tegenwaarde der Marshallhulp In het jaarverslag van de Nederlandse Bank heeft de president van deze instel ling er op gewezen dat de besteding van de zogenaamde „local currency", (de te genwaarde in guldens van de genoten Marshall-hulp) welke op een speciale reke ning van de Nederlandse Bank wordt ge boekt, op zodanige wijze zal moeten ge schieden, dat dit een neutraliserend effect zal hebben op de nog opti'edende inflatoire invloeden. Van Nederlandse zijde is een plan aan de Amerikaanse autoriteiten voorgelegd voor de besteding van een eerste tranche van 250 millioen gulden dezer „local cur rency". Van welke aard de voorstellen zijn kan nog niet worden medegedeeld. Als voor stellen, welke een neuü-aliserend effect hebben worden genoemd vermindering van de vlottende schuld en het beschikbaar ko men van bedragen voor productieve uitga ven, welke reeds in de begroting zijn op genomen. Het woord is aan Otto Weiss: Het is dikwijls moeilijk een vraag even dom te beantwoorden als zij gesteld is. Prinses Margaret zal Parijs bezoeken Officieel wordt bekend gemaakt dat Prin ses Margaret op haar terugreis naar Enge land Parijs zal bezoeken. Zij zal, als gast van de Britse ambassadeur, sir Oliver Har vey. verscheidene dagen in de Franse hoofdstad doorbrengen. Het bezoek van Prinses Margaret aan Italië zal vier. weken durenzij is haar Italiaanse reis Woensdag met eer. bezoek aan Napels begonnen en zal de reis beëin digen met een bezoek aan Stresa. Van Stxe- sa zal Prinses Margaret via Lausanne naar Parijs reizen. Het is het eerste bezoek dat de Prinses aan Parijs zal brengen. Vestiging van West-Duitse staat gaat door De Britse en Amerikaanse militaire gouverneurs hebben Vrijdag de premiers van de beide zones meegedeeld, dat een West-Duitse staat zal worden gesticht on geacht een eventuele nieuwe conferentie der vier bezettende mogendheden. Op een vergadering met de Duitse lei ders zijn de maatregelen besproken, die moeten volgen op de ratificatie van de grondwet. De generaal Robertson en Clay hebben de premiers verzocht met de leiders van de Assemblée een kieswet uit te werken, die niet op bezwaren van de geallieerden stuit. Het organiseren van de verkiezingen voor het eerste West-Duitse parlement dient aan de afzonderlijke staten te worden overge laten. De generaals bevallen aan, dat de pre miers en de Assemblée de noodzakelijk heid overwegen van een tussentijds uitvoe rend orgaan ter coördinering van de ver kiezingswerkzaamheden en om voorberei dingen te treffen voor de toekomstige fede rale regering. De militaire gouverneurs verklaarden zich ermede accoora, dat de bizonale econo mische raad thans de verantwoordelijkheid voor de bezettingskosten en het welzijn der vluchtelingen op zich neemt. Met uitzondering van Noorwegen en Oost-Europa is thans toerisme mogelijk in geheel Europa, aldus verklaarde de alge meen directeur van de Nederlandse Reis- vereniging, de heer J. Panman op een in Den Haag gehouden persconferentie. De sleutel tot alle mogelijkheden is echter de Nederlandse Bank, die de toewijzing van de deviezen bij loting regelt. Bij deze toe wijzing zal thans voorrang verleend worden aan degenen, die, na 1945 nog geen buiten landse reis hebben gemaakt. Naar Zwitserland is de trek nog steeds het grootst. Het beschikbare bedrag is ech ter niet voldoende om alle liefhebbers tevreden te stellen. Verleden jaar was totaal beschikbaar elf millioen Zwitserse francs. Dit is voor dit jaar verhoogd met vier en een half millioen voor de periode Juli, Augustus en Septem ber. Voor de periode na September moet het bedrag nog worden vastgesteld. Tot Maart gold de algemene opvatting, aldus de heer Panman, dat de deviezen- toewijzing voor Frankrijk weliswaar door loting geschiedde, doch dat vrijwel alle aanvragers in het bezit van geld werden gesteld. De Nederlandse Bank verzocht zelfs liet toerisme naar dit land zoveel mogelijk te stimuleren. Maar bij loting waren er niet meer dan 18 gelukkigen op de 100 aan vragers. Voor België en Luxemburg is sedert de bevrijding een zeer gering bedrag beschik baar gesteld. Na de conferentie der Bene lux-ministers in Den Haag is een contin gent van 16 millioen francs voor toeristische doeleinden vrijgekomen, hetgeen, gezien de belangstelling welke er in ons land altijd voor onze Zuiderburen heeft bestaan, naar de mening van de heer Panman maar zeer matig is te noemen. Hij verwachtte voor de maanden Juli en Augustus nog een toe wijzing van 16 millioen francs. Toch is het te betwijfelen, of de aan vragen zeer talrijk zullen zijn, want ook het Belgische toerisme wordt als „volwaar dig" beschouwd. Iemand, die vier dagen naar Brussel gaat voor 'n gezellig weekend, verspeelt voor dit jaar alle kansen op reizen naar andere landen. Tot voor kort was toerisme naar Dene marken alleen maar in uitwisselingsverkeer mogelijk. Volgens Deense berichten is er een overeenkomst met Nederland tot stand gekomen. Bijzonderheden daarover zijn echter hier te lande nog niet bekend. Met Oostenrijk is het toeristisch verkeer niet. zoals met de reeds genoemde andere landen, in een handelsverdrag geregeld. Toeristische mogelijkheden zijn tot stand gekomen door een ruilcompensatie buiten het handelsverdrag om tussen naar Oos tenrijk exporterende groente- en bloem bollenhandelaren, die hun betalingen ont vangen in Schillingen, welke door toeristen in Oostenrijk moeten worden gebruikt. Een aantal reisverenigingen en reisbureaux heeft zich voor die totale exportsom garant verklaard. De deviezen worden niet ver loot. Vei-leden jaar konden de reizigers naar Oostenrijk per trein reizen. Dit jaar kon Autorenner verongelukt De Londense autocoureur K. W. Bear is bij de training voor automobielraces in Jersey (Engeland), met een vaart van over de honderd kilometer per uur uit een bocht gevlogen en op een groep omstanders ingereden nadat zijn Bugatti tegen een huis was opgebotst. Bear werd uit de wagen ge slingerd en was op slag dood. Twee der omstanders, waaronder een politie-sergeant werden eveneens dodelijk gewond. Van de zeven gewonden bevinden zich vier in zeer érnstige toestand. (U. P.) de Nederlandse Bank voor het reizen per trein geen toestemming geven, omdat met treinreizen door Duitsland of Zwitserland onze dollarpositie te veel wordt aangetast. Daarom zullen de reizigers dit jaar per autobus of per vliegtuig naar Oosten rijk moeten gaan. Voor Engeland worden als regel de ge vraagde deviezen toegewezen, want voor toerisme gaan er maar weinig Nederlanders naar Engeland. Er is nog een aantal landen, waarmee het verkeer kan geschieden op uitwisse lingsbasis. Voor een aantal Nederlanders, dat naar die landen trekt, moet een dienover eenkomstig aantal inwoners van het be trokken land naar Nederland komen. Dit is het geval met Zweden en Italië. Ook is er een reisbureau in ons land, dat op die basis reizen naar Spanje organiseert. Noorwegen is het enige land. waar zelfs het uitwisselingsverkeer door de staatsbank wordt verboden. Enorm wapenarsenaal in Cairo ontdekt De politie van Cairo heeft in een arbei derswijk aldaar een groot geheim wapen arsenaal opgegraven. Twaalf personen zijn gearresteerd. In dezelfde wijk heeft zich kort geleden een vuurgevecht tussen de politie en leden van de Mohammedaanse broederschap afgespeeld. De hoofdcommissaris van politie deelde verslaggevers mede, dat de vondst 25 stuks veldgeschut, waaronder Vickers Arm- strongkanonnen en Duitse 25 ponders, massa's geweren en revolvers van Duits en Italiaans fabrikaat, 500 handgranaten, 2 millioen munitiegordels, een ton dynamiet, een grote hoeveelheid schietkatoen, 10 grote vaten zwavelzuur en 5 tijdbommen omvat. De politie ontdekte tevens „een fabriek voor de vervaardiging van draagbare wapens", alsmede een werkplaats, radio zender, kaarten van Cairo, politie- en legeruniformen en handboeken over gue- rilla-methoden. Volgens de politie behoor den de 12 geai-resteerden tot dc verboden Mohammedaanse broederschap. Onder de gevonden documenten zou zich een kwi tantie bevinden, getekend door Sjeik Has san el Banna, opperleider van dc broeder schap, die in het begin van dit jaar werd vermoord. De politie verklaart in het bezit te zijn van gegevens over deze moord. EEN MILLIOEN KILO JUTE VERBRAND Vrijdagavond heeft brand gewoed in de grote jute-opslagplaats bij cle fabrieken van de fa. Ter Horst te Rijssen. In het pakhuis, met een inhoud van 16000 m3, bevond zich 1.500.000 kg jute. Onge veer 1.000.000 kg is verloren gegaan. BIJNA OVERAL DROOG Verwachting, medegedeeld door het K.N M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond: Koude nacht met weinig bewolking, weinig wind en op vele plaatsen nacht vorst; morgen overdag toenemende bewolking, maar nog vrijwel overal droog weer. Zwakke tot matige Wes telijke wind. Iets hogere temperatuur dan vandaag. 1 Mei: Zon op 5.11 uur, onder 20.04 uur Maan op 6.15 uur, onder uur 2 Mei: Zon op ,,u 5.10 uur, onder 20.05 uur Maan op 6.55 uur, onder 0.18 uur

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1