Haarlems Dagblad Tussen Naties Duizenden brachten de jarige Vorstin een grootse bloemenhulde Na opheffing der Berlijnse blokkade reeds half Mei bespreking van Vier De kabouters wonnen het Oud-Hollands ganzenbordspel in het Stadion 63e Jaargang No. 19233 ^.nv? Bureaux: Grote Houtstr. 93, TeL Adv. en Admin. 20724, 14825. Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Maandag 2 Mei 1949 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal ƒ4,25. Franco per post f 4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag by de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom en (©pcetbtc tjaaclemectje «Courant (2tnno tó^6) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem DE KRACHT en de. blijvende waarde van een verbintenis tussen naties lig gen in het onderling vertrouwen en de vriendschap, niet in min of meer strakke verdrags-formules. Het Britse Gemenebest is daar het levende bewijs van. Het heeft indertijd in het statuut van Westminster, dat de leden der Commonwealth onafhan- kelijfcheid liet en alleen saamhorigheid on- der de Britse Kroon bleef vaststellen, al een zo soepele vereniging ingevoerd dat de wereld bet met verbazing aanschouwde. Het heeft nu, vergaderend te Londen en gesteld voor het feit, dat India een repu- bliek wilde zijn maar toch gaarne lid van het Gemenebest blijven, eenvoudig een uitzondering voor India gemaakt. Het is een republiek; het erkent het koningschap als symbool voor het Gemenebest. Al is deze vorm niet vergelijkbaar met de situatie waarin wij ten opzichte van Indo nesië verkeren, de geest waarin deze kwes tie behandeld is verdient onze grote aan dacht. Met een gemeenschap, die op weder- zijds vertrouwen en op wederzijdse erken- kl ning van vrijheid gegrond is, bereikt men arjveel meer dan met een samengaan onder reeks dwingende bepalingen. En als Imen door onderhandeling tot nieuwe vor- jJ men wil komen is het niet de verstandigste i tactiek, een reeks formules op te stellen en zich daarna concessies slechts te laten af- 'et dwingen. Het brengt de wederpartij tot een dergelijk beleid en schept bovendien voort durend twijfel of men werkelijk tot een eindresultaat wil komen, waarbij zij'onaf hankelijkheid verwerft. Wij blijven de loop der Indonesische onderhandelingen met bezorgdheid en zonder veel hoop aanzien zolang slechts onder dwang def omstandig heden en met velerlei aarzelingen af en toe enige vordering wordt gemaakt. De-grote lijn, de vooruitziende blik, het inzicht in de mentaliteit van een volle, dat eenmaal door de gedachte van zelfbestuur-in-vrijheid is [gegrepen, ontbreken. Het is op deze plaats al eerder betoogd dat wij het einddoel in het oog moeten houden en daarop onze gedachten concen treren. Dat is oneindig veel belangrijker dan de vraag, die zovelen zich voortdurend maar blijven stellen, of wij gelijk hebben. Eeii volk dat zijn vrijheid wenst ziet daarin zijn gelijk en is voortdurend gespitst op de verwezenlijking van dat ideaal. Wij hebben nu wel ruimschoots ervaren dat dit niet alleen bij Europese maar ook bij Oosterse volken het geval is. Men verkeert in die geestesgesteldheid en heeft voor het berei ken van zijn doel zeer veel over. Sommigen zelfs alles, en die sommigen bepalen zich niet tot een kleine kring van intellectuelen. Het is goed, ook in ons eigenbelang, het bestaan van zulk een geest en overtuiging te zien als de werkelijkheid, die zij zijn. Zij sluiten samengaan in de toekomst niet uit; het is immers klaar genoeg, en herhaalde lijk weer gebleken, dat de Indonesiërs gaar- met Nederland willen blijven samen werken en er hun belaijg in zien. Onze redacteur J. L. heeft over de repu bliek India, lid van het Gemenebest, Vrij dag geschreven: „De formaliteit is overigens in het Gemenebest te enenmale verdwenen. Wat de dominions aan elkaar en aan het oorspronkelijke Moederland verbindt is door de jaren heen een zuivere gevoels kwestie geworden een gevoelskwestie weliswaar die voornamelijk steunt op we derzijdse economische, politieke en cultur rele verbondenheden, maar die overigens door geen zweem van intimidatie meer wordt gestimuleerd". India heeft door zijn aanbod om lid van het Gemenebest te blij ven getoond dat het die gevoelskwestie even goed begrijpt als Engeland. „Het heeft bovendien bewezen dat de verbondenheid van de leden van het Gemenebest juist door haar losheid sterker aanspreekt dan een gemeenschap-onder-dwang ooit zou ver mogen ie doen." Wij mogen, vanwege de Europese belan gen in Azië, blij wezen dat het zo met In dia is gelopen, dat het nauw aan het Westen Verbonden blijft. Wij kunnen er, in de geest waarin deze kwestie behandeld is, ook een voorbeeld aan nemen. Ik ben helemaal niet geneigd tot een bewering, dat „de Engelsen alles beter zouden doen dan wij", of derge lijke onzin. Ik zal evenmin beweren dat de Engelsen in hun koloniale historie niet vele fouten zouden hebben gemaakt. Want dat hebben zij zeker. In geen geval zal ik ooit zeggen dat zij vaker „gelijk" hebben ge had dan wij, want dit schijnt het teerste en dus kwetsbaarste aller punten te zijn. Maar ik geloof dat zij terzake van India meer blijk van mensenkennis hebben gegeven dan degenen, die bij ons het beleid be- 9 invloed hebben. Mensenkennis wordt niet als leervak-op-school onderwezen. Men krijgt er'dus in zijn jeugd geen cijfer voor. <1 Maar een belangrijker tak van wetenschap in de kunst des levens is er niet. Wij heb- I ben er tot dusver, in de Indonesische kwes- I tie, niet in uitgeblonken. J, B.P. Sjanghai wordt verdedigd Aan een 250 Britten en 600 Amerikanen in het district van het consulaat te Kanton, Waaronder de provincies Kwangtoeng en Kwangsi ressorteren, is aangeraden China ie verlaten, liever dan in het reeds over bevolkte Kanton of Hongkong te blijven. Inmiddels is Hangtsjov. 160 kilometer ten Zuid-Oosten van Sjanghai, door de natio nalistische troepen verlaten. Een stroom I va» vluchtelingen trekt nu gepakt en ge- «kt naar het Zuiden. Hangtsjov vormde een belangrijk punt in de nationalistische verdedigingslinie van Ningpo, dat aan de kust is gelegen, naar Nantsjang, een vijf honderd kilometer landinwaarts. Te Sjanghai is een communiqué uitge geven waarin wordt verklaard dat de com- Sünistïsche legers in Tsjangsoe, een tachtig kilometer ten Noord-Westen van Sjanghai •nog steeds versterkt worden", ie Generaal Tsjen Tai-Hsiang, woordvoer- 10 der van het nationalistische hoofdkwartier voor Sjanghai en Woosoeng, heeft met na- es- druk verklaard dat de nationalisten vastbe sloten zijn Sjanghai te verdedigen. Volgens deze generaal zullen de nationa- ■htische troepen binnenkort het initiatief bomemen en „beslissende klappen uit delen" aan de communisten, wanneer zij •iet zouden wagen Sjanghai aan te vallen". Ze verbindingslijnen van de communis- '•tn, die de Yangtse zijn overgestoken, wer- volgens de generaal „op een gevaar lijke manier uitgerekt". Nanking is Zaterdag door regeringsvlieg- toigen gebombardeerd, waarbij slachtoffers Welen. Duizenden hebben Zaterdag voor paleis Soestdijk een bloemenhulde gebracht aan de jarige Vorstin. Er kwam bijna geen einde aan het défilé dergenen die met bloe men in de hand de brede oprijlaan vooe het paleis kwamen oplopen om de vriendelijk lachende vorstin op het bordes hun aan hankelijkheid te tonen. Het défilé duurde ruim een uur. Toen het afgelopen was lag het brede bordes bedolven onder de kleur rijke pracht van duizenden bloemen. Voordat het défilé begon zongen drie dui zend kinderen van de lagere scholen te Baarn en Soest het Wilhelmus voor de Koningin, daarbij begeleid door de Baarnse harmonie „Crescendo". De kleine zangers hadden zich lang voor twee uur voor het paleis opgesteld met hun ballonnetjes, die dadelijk na het Wilhelmus de lucht in moesten. Maar voordat dit spannende ogenblik was aangebroken waren reeds vele ballonnen aan dé kinderhanden ont snapt. Toch bleven er nog genoeg over om het feest te doen slagen want toen het Wil helmus verklonken was stegen de bijna drie duizend ballonnetjes op onder luid gejuich van de grote kinderschare. Voordien waren vier meisjes uit Baarn en Soest het bordes opgestapt om aan de prinsesjes Beatrix en Irene, die naast de Koningin en de Prins stonden, de ballonnetjes te overhandigen die zij zouden oplaten. Aanreik der ballon netjes was een kaartje bevestigd met naam en adres van de afzender en het Comité Kinderfeest, dat deze middag samen met de Baarpse Oranjeverenigingen heeft georga niseerd, stelde enkele fraaie prijzen be schikbaar voor degene wiens ballonnetje het verst van Soestdijk neerkomt. Prinses Margriet die wegens een lichte Jongens gingen er met bestelauto vandoor De Haarlemse politie heeft Zaterdagmid dag omstreeks half zes twee jonge mon teurs uit Hillegom aangehouden, die even tevoren op de Gedempte Oude Gracht, nabij het Verwulft, een bestelauto hadden ge stolen. Zij hadden enkele borreltjes ge dronken en hadden het plan opgevat met de auto naar Amsterdam te rijden. Zij kwamen echter niet ver. Vlak om de hoek van de Zijlstraat, die zij in verboden richting waren ingereden, kwam de wagen in botsing met de paal van een verkeers bord. Een der jongens sloeg door de schok van de botsing met zijn hoofd door de voorruit van tie wagen heen en liep ern stige snijwonden op. doch beiden lieten vlug de wagen in de steek en trachtten het hazenpad te kiezen. Een inspecteur van po litie, die zich in de nabijheid bevond, schoot enige malen in de lucht en zette een dei- jongens na. Op de Nassaulaan kreeg hij hem te pakken; het was degene, die de auto had bestuurd. Hij is thans in een politiebureau achter slot en grendel gezet. Zijn gewonde vriend werd in de Zijlstraat door burgers staande gehouden; hij is later naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo gebracht. „Tegen dictatuur en oorlog" De te Parijs vergaderende vredesorgani saties „tegen dictatuur en oorlog" heeft op de bijeenkomst van Zaterdagavond een slotmotie aangenomen, waarin wordt ge zegd. dat „de zaak van de vrede nauw verbonden is met de strijd voor de econo mische en sociale hervorming van de wereld". Deze strijd kon slechts worden gevoerd door handhaving en ontwikkeling van alle democratische vrijheden. De "deelnemers aan de conferentie, aldus de motie, hebben besloten een wereldcon gres te organiseren en „een beroep te doen op alle progressieve en internationale krachten". De Nederlandse Vooruitstrevende partij voor Wereldregering heeft aan de confe rentie het volgende telegram gezonden: „De Vooruitstrevende Partij voor We reldregering deelt u met kracht haar over tuiging mede dat het anarchisme tussen de naties moet eindigen door alle mensen van goede willen samen te binden en oorlog on mogelijk te maken door een Wereldrege ring. Zij staat naast u in de strijd tegen de wandaden die ontstaan door de dicta tuur". Koningin JulianaPrins Bernhard en de prinses jes Beatrix en Irene op het bordes van paleis Soestdijk tijdens het défilé. verkoudheid het bed moest houden, kon achter een der ramen van de kinderkamer het feest van bloemen en ballonnen gade slaan. Voor een ander raam keek het jong ste prinsesje op de schoot van Prinses Wil- helmina naar het feest. Na het défilé bracht de band van de Arn hemse r. k. padvindersverkenners met schetterende trompetten en slaande trom mels hulde aan de Koningin. Geschenken voor Moeder. De prinsesjes hebben haar jarige moeder zoals ze dat al enige jaren gewoon zijn met een zelfvervaardigd geschenk ver rast. Ditmaal was het een xruitschaaltje met vruchten, geheel zelf geboetseerd en gekleurd. Beatrix en Irene schonken bovendien een foto van zichzelf te paard. Van Prins Bernhard kreeg de Koningin onder andere een fluwelen avondtasje, ver vaardigd van een Oostenrijkse boerinnekap. President Truman heeft Zaterdag mede namens het Amerikaanse volk telegrafisch zijn gelukwensen aan Koningin Juliana ge zonden. Tsjechoslowakije vroeg om een Amerikaanse lening In verband met de berichten volgens welke zeer binnenkort door de Verenigde Staten aan Tsjechoslowakije een lening zal worden verstrekt, wordt in deskundige kringen verklaard, dat de Tsjechoslo waak se regering inderdaad de Amerikaanse re gering om een belangrijke lening heeft verzocht, waarvan een derde zou besteed worden aan de schadeloosstelling voor de genationaliseerde Amerikaanse bezittingen en de overige tweederden voor de aankoop van werktuigen voor de Tsjechoslowaakse exportindustrie. Aldus zou Tsjechoslowa kije zelf harde valuta kunnen verwerven, waarmede het naderhand een eventuele Amerikaanse lening zou kunnen terug be talen. Dit voorstel, dat door de Tsjecho slowaakse economische missie zou ovorge- legd zijn aan de autoriteiten te Washington, wordt thans onderzocht door de bevoegde diensten van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Spanje niet in het Atlantisch Pact Volgens waarnemers te Washington be staat er op het ogenblik geen kans op op neming van Spanje in het Atlantisch pact, omdat hiervoor in de Amerikaanse Senaat niet de nodige meerderheid te krijgen zou zijn. President Truman zou van mening zijn dat een beslissing tot opneming van Spanje in het pact een meerderheid van twee-derden eist, omdat het gelijk zou staan met het aangaan van een nieuw ver drag. De. waarnemers gronden hun mening op door Dean Acheson tijdens de onder zoeken voor de ratificatie van het pact gedane mededelingen, waarbij hij geen na men noemde. In officiële Amerikaanse kringen blijft men nochtans de grootste terughoudend heid aan de dag leggen omtrent de vraag of de-Amerikaanse regering al dan niet op dit voorstel zal ingaan. Voorzitter van de Algemene UNO-vergadering, Evatt, zeer optimistisch Volgens gewoonlijk betrouwbare bron nen te Parijs zal waarschijnlijk, na ophef fing van de blokkade van Berlijn, op 15 Mei te Parijs een viermogendhedenconferentïe beginnen. Nadat een transatlantisch telefoongesprek met de Franse vertegenwoordiger bij de UNO, Jean Chauvel, was gehouden, hielden functionarissen van het Franse departement van Buitenlandse Zaken zich Zaterdagmid dag er van overtuigd dat de opheffing van de blokkade van Berlijn nog slechts een kwestie van dagen was. Naar vernomen wordt is er een gedach- tenwisseling gaande tussen de Amerikaanse, Britse en Franse regeringen over de mo gelijkheid van aansluiting van Oost-Duits- land bij de West-Duitse federatie ingeval de Russen een dergelijke stap bij eén even tuele viermogendhedenconferentie in over weging zouden willen nemen. Herbert Evatt, de voorzitter van de Al gemene Vergadering van de UNO verklaar de op een persconferentie, dat er „alle reden is om het einde te verwachten van het langdurige en allergevaarlijkste me ningsverschil terzake van Berlijn en spoe dige opheffing van de blokkade. Een rege ling van de Berlijnse kwestie zal geenszins het geschil tussen de grote mogendheden in zijn geheel omvatten, doch zeker de weg bereiden voor een nieuwe poging om tot een juiste en duurzame regeling te komen niet alleen met betrekking tot Duitsland, doch ook, wat van even groot belang is en I mam Zaterdagmiddag klokslag half drie wekte een viertal fraai uitgedoste herauten met klaroengeschal de bevolking van de om muurde kinderstad (naar een ontwerp van Karei Bruckman) op het helder groene grastapijt van het Olympisch Stadion te Amsterdam, waar op dat feestelijk ogen blik het oud-Hollandse ganzenbordspel met levende figuren ter ere van de jarige vorstin des lands een aanvang nam. De tribunes droegen een kleine zestigduizend toeschouwers, waarvan een groot gedeelte uit aUe provincies voor deze gelegenheid naar de hoofdstad was samengestroomd. Slechts in de vakken onder het scoring- bord, waarop de titelvraag „Wie wint de pot?" te lezen stond, ontwaarde men en kele open plekken. In de geluidscabine las Moeder de Gans met de Mare stem van de actrice Peronne Hosang een gelukwens voor aan het huis van Oranje „de Koningin is van ons aUemaal en wij zijn van de Koningin" en daarna wierpen de kinderen op het ereterras de dobbelstenen, die het verloop van het spel bepaalden. Het was een voort durende lust voor het oog om het zwermen der in alle Meuren van de regenboog door Marten Toonder gecostumeerde pionnen gade te slaan. Het duurde niet lang na het afgaan van het startschot uit het speelgoedkanon of daar zwierven de paars-gele kabouters al in de draaimolen op de klanken van het wankele pierement en zaten de rood-wit- blauw gerokte boerinnen in de herberg, waar zij spoedig gezelschap kregen van de flanerende matrozen. De Chinezen met hun wïndvangende hoeden kwamen samen met de springlustige beige konijnen vlak bij het doel in de gevangenis terecht. Elf jes en zonnebloemen bleven dicht bij elkaar, van de brug over nummer twaalf naar de doolhof op zes-en-twintig. De boe ren met hun lange pijpen, zwarte pofbroe ken en rode wambuizen liepen zo hard Het spel in volle gang. van stapel, dat zij het paard voor de wa gen spanden, doch zij werden gepasseerd door de keurig in gelid marcherende parade-genadiers, die op hun beurt deze haastige spoed in de traditionele put moes ten betreuren. Daartussendoor krioelde het van de ganzen, welke met luid gesna ter de bonte figuren op hun zwerftochten over het natuurlijke bord begeleidden. Ter betaling van de in doolhof en ge vangenis opgelopen strafpunten, van het vertier in spoortrein en speeltuin en het gelag in de herberg werden geen fiches gebruikt, doch in plaats daarvan een royale tweeduizend geschenken, beschikbaar ge steld door tientallen grote bedrijven en bestemd voor de pot, waarin ze als prijzen voor de grote loterij verzameld werden. Koos Koen die ook een levendige re portage van de wedstrijd gaf maakte telkens de uitspraak van de strenge kamp rechter, notaris A. J. Dragt, met luider stem bekend: een automobiel, tweehonderd kisten cacao of sigaren, huishoudpakketten en diamanten, boeken en linoleum, bont mantels en tafelzilver, schoenen en be hangselpapier, cosmetische artikelen en allerhande nationale specialiteiten, varië rend van kaas en eau de cologne tot rij wielen en dameskousen. De reclame-op tochten over de sintelbaan vormden een bijzonder leuke afwisseling van kooplust- prikkelende fantasie. Nu eens snelden er tweehonderd padvinders op autopeds voor bij, dan weer steeg een tros voetballen op en even later droegen echte olifanten de prachtigste radiotoestellen rond, gevolgd door een stoet van West-Indische vrouwen. Tenslotte verscheen zelfs de zeer oude heer Hulstkamp in een draagstoel. Ter begeleiding van dit alles schreven twee Amsterdamse journalisten, zich schuil houdend achter hurt pennenamen Joost en Dagboekanier, levendige en bijwijlen maar al te veel wordt vergeten, met be trekking tot het Verre Oosten. Op een bespreking met de hoofdredacteu ren van de met Russische licentie werkende Berlijnse bladen heeft kolonel Toelpanof, hoofd van de afdeling voorlichting van het Russische bestuur, Zaterdag in het vooruit zicht gesteld dat de blokkade van Berlijn binnen drie dagen zal worden opgeheven, zo verklaart men in Duitse kringen, die in nauw contact met het Russische militaire bestuur staan. Toelpanof verklaarde, zo zegt men verder in deze kringen, dat de „kardinale vraagstukken" betreffende de verkeersbeperkingen tussen Berlijn en de Westelijke zóne van Duitsland door de vier grote mogendheden waren opgelost. Hij zou gezegd hebben: „De opheffing, of lie ver het begin daarvan, kan in de drie ko mende dagen verwacht worden". Op een vraag betreffende de „incidenten" van de afgelopen dagen, toen Russische of ficieren aken op de West-Berlijnse water wegen trachtten tegen te houden, zou Toel panof geantwoord hebben, dat het hier slechts routine-controles had gegolden, waaraan geen consequenties verbonden dienden te worden. Van Britse zijde is officieel medegedeeld dat op uitnodiging van generaal Kwasjnïn, hoofd van de Russische afdeling voor ver voer in Berlijn, een bespreking tussen hem en brigade-generaal Benson, de plaatsver vangende Britse commandant, is gehouden, waarop Kwasjnin verklaarde, dat de Russi sche autoriteiten in de toekomst niet meer zouden ingrijpen in het verkeer van vaar tuigen in de wateren van de Britse sector. De bespreking werd in een „buitengewoon vriendschappelijke sfeer" gevoerd. Een Britse woordvoerder zeide, dat Kwasjnin geen verklaring voor de incidenten had gegeven. De Britse militaire politie zou de wacht bij de drie sluizen echter blijven betrekken. In Londense officiële kringen toonde men voorzichtigheid met betrekking tot de be richten, dat de opheffing van de blokkade slechts nog een kwestie van dagen was. Men meent, dat de onderhandelaars nog nieuwe instructies zullen moeten ontvan gen. Volgens de New York Times zou de Sovjet-Russische gedelegeerde bij de UNO, Malik, „stilzwijgend toegestemd" hebben in de voorwaarde der Westelijke mogend heden, dat een bijeenkomst van de vier mi nisters van Buitenlandse Zaken over de kwestie van Duitsland de plannen voor een West-Duitse regering niet in de weg zal staan. Het woord is aan.. Ook de slaaf heeft zijn ijdelheid: hij wil slechts gehoorzamen aan de grootste despoten. zeer geestige teksten. Men kan natuurlijk het bijna overheersen van het reclame element op een nationaal feest betreuren, doch het ging er in de eerste plaats om de medewerking van de industrie voor het goede doel te verzekeren. Het zal nog wel lang duren eer men de beschikking krijgt over prijzen ter waarde van duizenden guldens zonder tegenprestatie. Overigens werd de gezelligheid van een artistiek evenement mocht men toch al niet spre ken er geenszins door ontluisterd. Om circa vier uur werd contact tot stand gebracht met een boven het veld cirkelend K.L.M.-toestel, een splinternieuwe twee- motorige Convair, van waaruit gezagvoer der Van Uizen 'n kort doch goed verstaan baar ooggetuigeverslag van de situatie gaf. Edward Startz de man van het Happy Station van de Wereldomroep zorgde voor de muzikale illustratie. Het pleit voor de fabelachtige organisa torische talenten van de vindingrijke auctor intellectualis en algemene leider van dit alles: Carel Briels die zich be diende van een regieboek met tabellen en overzichten van een halve vierkante meter dat precies om half vijf de kabouters als winnaars het eindpunt bereikten. Op dat moment trok door de Marathon-poort de levende have van circus Strassburger binnen om na een ereronde over het ter rein, met mevrouw Regina en de bereden harmonie van de Bond van landelijke rij- verenigingen voorop, een voorstelling in de witte piste, recht tegenover de Konink lijke loge, ten vermake van jong en oud te geven. De kleine gepuntmutste aan voerder van de zegevierende ploeg bood aan mevrouw mr. A. W. Ch. d'Ailly-Fritz een chèque ten bedrage van ruim twee ton aan, de opbrengst van de loterij ten bate van het zwakke kind van alle gezindten in ons land, waarvan de trekking onmiddellijk volgde. De geluk kige bezitters van de automobielen konden direct wegrijden. De hoofdprijzen zijn ge vallen op de loten serie A groep 1, num mer 5776 en serie L groep 1, nummer 5776. Geen enkele regendruppel probeerde de spelvreugde te breken. Wèl de koude. Maar die werd, voor zover gevoeld tijdens dit vrolijke en uitstekend geslaagde experi ment, met een klinkend Wilhelmus ver dreven. Viering van de eerste Mei Relletjes in Berlijn en Londen, parade in Moskou Te Berlijn is voor het eerst sedert het einde van de oorlog een Duitse militaire parade gehouden. In de Russische sector hebben 7.500 man van de „volkspolitie" in uniform, doch zondèr wapens, in rijen van acht gedefileerd voor een ere-tribune waarop, ter ere van het 1 Mei feest, de kopstukken der communistische partij had den plaats genomen. De in Oost-Berlijn gehouden demonstra tie was de grootste, die ooit sinds het einde van de oorlog in Berlijn is gezien. De so cialistische eenheidspartij en het eenheids vakverbond hadden collectieve deelneming van het personeel van openbare diensten en bedrijven zodanig georganiseerd, dat de menigte demonstranten op 400.000 ge schat kan worden. De Duitse politie in de Amerikaanse sector van Berlijn heeft de deelnemers aan een 1-Mei-optocht, georganiseerd door de communistische „Vrije Duitse Vakbe weging". verspreid, waarbij van de gum mistokken gebruik moest worden gemaakt. Een aantal personen werd gewond. Er zijn arrestaties verricht. Het Amerikaanse militaire bestuur heeft alleen de leden van de anti-communisti sche „onafhankelijke vakbond" (UGO) toestemming gegeven een optocht door de Amerikaanse sector te houden. Een tweede incident deed zich in de Ame rikaanse sector voor toen een afdeling van de onder communistische leiding slaande „Vrije Duitse Jeugd" naar de Oostelijke sector trachtte te marcheren voor een 1- Mei betoging. De politie greep in en ver speldde de groep. Tien personen werden voor een verhoor vastgehouden maar spoe dig weer vrijgelaten. Ondanks een politieverbod, afgekondigd na de onlangs voorgekomen botsingen tus sen communisten en fascisten, hebben de communisten te Londen getracht een op tocht naar Trafalgar Square te houden. Voordat de politie kon ingrijpen, had een deel van de menigte de stoet reeds aangevallen. Er ontstond een kloppartij, waarna de betogers uit elkaar werden ge dreven. In Moskou Het hoogtepunt van de 1-Meï-plechtïg- heden te Moskou was de parade op het Rode Plein, waarbij Generalissimus Stalin, in militaire uniform, getooid met de me daille van held der Sovjet-Unie en die van held van de arbeid, aanwezig was. Achter hem stonden de leden van het politburo en de maarschalken Worosjilof en Boel- ganin. De leden van het corps diplomatique bevonden zich in de onmiddellijke nabij heid. Onder de tonen van militaire marsen schouwde maarschalk Wassiljefski, de Russische minister voor de Strijdkrachten, de troepen, die onder het bevel van maar schalk Meretskof, bevelhebber van 't gar nizoen van Moskou, defileerden. Veelbetekenende proclamatie van de Joegoslavische communisten In een proclamatie heeft de Joegoslavi sche communistische partij verklaard, dat de scheuring in de Cominform gevaarlijker is voor de toekomst van het communisme dan de tegenstand van de kapitalistische wereld. Het communisme werd thans be dreigd door een nieuw gevaar, namelijk de interne ideologische en politieke verdeeld heid en verwarring. De campagne van de Cominform tegen Joegoslavië is „strijdig met de grondbeginselen van het socialisme". Zij vormt de ernstigste hindernis voor Joe- goslavië's verdere ontwikkeling. De begin selen van gelijkheid van grote en kleine landen en van noninterventie in binnen landse aangelegenheden van andere landen zijn „vertrapt". Onder de dekmantel van critiek op de leiding van de Joegoslavische communistische partij worden alle moge lijke pogingen gedaan om „onze socialisti sche economie en de regering van het ar beidende volk uit de voegen te rukken". „De aanhoudende anti-imperialistische politiek van ons land wordt verdoezeld en op alle mogelijke manieren in een vals licht gesteld." DOOR DE DUITSERS OPGELEGDE „ZOENGELDEN" EN BOETEN. De minister van Financiën heeft goed gevonden, dat voor de door de Duitsers in 1941 en 1943 opgelegde „zoengelden"', schadevergoedingen en boeten voorzover zij een bedrag van 100 te boven gaan, een vergoeding zal worden toegekend. De oorspronkelijk geopende mogelijkheid om opgelegde „zoengelden" aan te merken als vooruitbetaling op de bijzondere hef fingen is vervallen. Verzoeken tot toe zending van aangifte-formulieren moeten worden gericht aan het Commissariaat voor Oorlogsschade, Stadhouderslaan 130 te 's-Gravenhage. Na 31 Juli worden geen aanvragen meer behandeld. AANHOUDEND DROOG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: Koude nacht met plaatselijk mist. Ove rigens droog weer met enkele over drijvende wolkenvelden, 's Nachts tij delijk zwakke, overdag meest matige wind tussen Noord en Oost. In de kuststreken ongeveer dezelfde, in het binnenland iets hogere temperaturen dan vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). 3 Mei: Zon op 5.08 uur, onder 20.07 uur Maan op 7.51 uur, onder 1.20 uur

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1