c 3 Feestjubel in Haarlem en omstreken f TS Panda en de Meester-Ontdekkingsrelziger Wereldnieuws MAANDAG 2 MEI 1949 KONINGINNEDAG Overal grote drukte Alle buurten van de Spaarnestad hebben Zaterdag rijkelijk hun deel gehad aan de feestvreugde ter ere van de verjaardag van Koningin Juliana. Was het in de morgenuren nog wat onwennig, zo'n stad met draai- en zweefmolens, rijdende en lopende orkesten, worstelaars en gewichtheffers, zingende kinderen en bevlagde huizen, in de middag en avond bleek iedereen met de idee verzoend, dat Koninginnedag voortaan niet meer op een zomerse dag als sluitstuk van het vaeantie- seizoen zal vallen, doch in een kil April-etmaal waarin een dapper, maar krachteloos Oranjezonnetje, het met wisselend succes opneemt tegen motregenwolkjes en gure windstoten uit alle richtingen. Toch hebben we deze keer over het weer niet te klagen gehad, ook al werd het later op de avond bitter koud. Dat heeft echter niet verhinderd, dat de Gedempte Oude gracht tussen Verwulft en Kleine Hout straat zwart bleef zien van de kijkers naar het reusachtige projectie-paneel, dat over de ganse breedte van de straat aan een paar ijzeren masten was opgehangen en waarop uit een ambulance-achtig uitziende autó* met dertigduizend lumen tegelijk allerlei beelden werden afgeschoten: van alle ramp spoeden uit het laatste decennium af via een hele reeks opwindende auto-, motor- paarden- en zwemraces, een bloemenfilm- in-kleuren, een paar geestige poppenfilmp- jes van Joop Geesink en George Pal tot de reportage der kroningsplechtigheden toe. Tegen een uur of half elf scheen de be langstelling wat te luwen, doch het laatst genoemde deel van het programma deed de toeschouwers van alle kanten weer toe stromen. De „Luchtgeest", zoals de onder nemers hun attractie maar dan natuur lijk in het Engels.hebben gedoopt, heeft een opmerkelijk succes gehad en daarmee dus ook het Centrum-comité „Koninginne dag", dat deze „stunt" voor zijn rekening nam. De enorme belangstelling op de Gedempte Oudegracht ging overigens in het geheel niet ten koste van de drukte op het Phoe- nix-terrein en Wilsonsplein, waar „Octo pus", autocarroussel, poffertjeskramen en vooral het prachtige stukje huisvlijt dat door de miniatuurkermis van de heer Van der Velde wordt gevormd. Het Oranjebal in het Krelagehuis trok meer dan duizend danslustigen, die onder de bekwame leiding van de heren R. v. d. Berg en W. Fortgens op de klanken van „The Marinucci's" en de Haarlemse Har moniekapel vele kilometers al schuifelend aflegden. Noord. Een van de voornaamste attracties van de feestviering in Haarlem-Noord was Van Meurs' rijdend cabaret: een groepje ver dienstelijke artisten, dat op zes verschil lende punten in het stadsgedeelte voorstel lingen gaf, waarbij een platte vrachtauto als vervoermiddel en podium diende. Deze korte voorstellingen, met een programma dat prettig en vlot in elkaar zat, trokken veel publiek, dat gul was met zijn bijval. Joop van Dysel, de conférencier van het gezelschap, vertelde werkelijk geestige en niet al te oudbakken anecdotes en gaf daar tussen door een paar populaire liedjes weg. Herman Teunisse, die hem daarbij op de piano begeleidde, toonde zich ook goed thuis op de accordeon. De Spaanse klanken van het Majoco Trio vielen zeer in de smaak en Huib van Meurs tenslotte zorgde voor wat originele en humoristische imi taties. Boksen en judo in Haarlem-Noord Op het EDO-terrein was de belangstel ling door de gure wind voor de judo- en bokswedstrijden niet groot. De resultaten van de bokswedstrijden waren: partij J. C. Antonisse (Haarlem)De Rooy (Amster dam) onbeslist; partij R. de Vries (Amster dam)Politiek (Den Haag) onbeslist; J. Spit (Haarlem) wint op punten van Loogs (Amsterdam), H. Govers (Haarlem) ver liest op punten van Burgers (Amsterdam), C. van Ostrum (Den Haag) wint op punten van Visser (Amsterdam), H. Klerkx (Haar lem) verliest op punten van Pij tak (Am sterdam). De heer Nauwelaerts d'Agé gaf een de monstratie jiu-jitsu en verder werden judo- partijen gehouden. Kleverpark. De afdeling Kleverpark van het Haar lems Comité voor Nationale Feesten had voor de kinderen van de leden een aardige verrassing: de opvoering yan de operette „De Gelaarsde Kat" door het Aerdenhouts Kindertoneel in de Stadsschouwburg. Wij hebben reeds meermalen gelegenheid ge had de aandacht te vestigen op de in veler lei opzicht voortreffelijke kwaliteiten van de sprookjes-voorstellingen van Aerden houts Kindertoneel. De keuze van de afde ling Kleverpark valt daarom te waarderen, want men heeft de jeugd een bizonder pret tige ochtend bezorgd. De kinderen leefden helemaal mee met de levend geworden figuren uit het bekende verhaal en zullen er de eerste dagen nog wel niet over uitge praat raken! De radio geeft Dinsdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00. 13.00, 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.15 Lichte klanken. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Hersengymnastiek. 9.30 Chan sons. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Arbeidsvita minen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Platen. 11.30 De wekker. 12.00 Promenade-orkest. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Platteland. 12.40 Pierre Palla, piano. 13.20 Skymasters. 13.50 Platen. 14.00 „Met naald en schaar". 14.30 Opera Rosenkavalier, Strauss. 16,25 „Felix Mendelssohn". 16.40 Voor de jeugd. 17.00 Kinderkoor. 17.30 Victor Silvester. 17.45 Ne derlandse Antillen. 18.15 Piano-potpourri. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Radiostrip. 19.10 Brief uit Parijs. 19.15 Toneel. 19.30 Gevraagde platen. 19.45 Scheepvaart. 19.50 Wederop bouw. 20.15 Strijkorkest. 20.45 Willem van Oranje, luisterspel. 21.30 Concertgebouw orkest onder Hein Jordans, met Corry Bijster, sopraan en Herman Schey, bas. 22.25 Buitenlands overzicht. 22.40 Annie Fischer, piano. 23.15 Platen. HILVERSUM II. 414.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 19.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Platen, 7.45 Gebed. 8.15 „Pluk de dag". 9.05 Symphonisch concert. 9.35 Sym- phonie espagnole. Lalo. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 10.40 Schoolradio. 11.00 Dans muziek. 11.30 „Als de ziele luistert". 11.40 Kwartet in Bes, Haydn. 12.03 Frans Oudra- cek, viool. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Orkest zonder naam. 12.55 Zonnewijzer. 13.45 Zangrecital. 14.10 Divertissement, Ibert. 14.30 Voor de vrouw. 15.00 Schoolradio. 15.30 Me- tropole-orkest. 16.00 Voor zieken. 16.30 Kerkkoor. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Kerk koor. 18.00 Orgelmuziek. 18.10 Sport. 18.20 Zevenklapper. 18.50 Actualiteiten. 19.15 Uit de Jan te 's Hertogenbosch. 20.05 Gewone man. 20.12 Radio Symphonisch Orkest onder Albert van Raalte: Symphonie no. 9, Bruck ner. 21.30 Reportage over de luchtbrug. 21.45 Orgelsonates van Bach. 22.00 Amsterdams kamermuziekgezelschap. 22.45 Gebr. 23.15 Platen. 1 Des middags werd er op het sportterrein aan de Kleverlaan gevoetbald. Eerst kwam er een wel zeer heterogeen gezelschap het veld op: een Spaanse toreador, een paar Pierrots, een schone uit Hawaii en een Ti- rolerinnetje, een vreemd uitgedost heer schap met een koffertje, dat naar weldra bleek dienen moest om de bal te ver donkeremanen, en nog veel meer andere figuren, die men gemeenlijk niet op een voetbalveld pleegt aan te treffen. Met het vertoonde spel heeft het publiek zich kos telijk geamuseerd en daar was het uitslui tend om begonnen. De doelpunten d< wind maakte er ook een paar gingen al lemaal in hetzelfde doel. Het andere was geblokkeerd door toeschouwers. Na een halfuurtje kwamen er echte voet. b&llers, elftallen van „Kennemerland" er de Middelbare Technische School. De tech nici moesten in de Kennemerlanders hun meerderen erkennen, maar wisten toch de eer te redden. De uitslag 3-1 gaf de sterkte- verhouding wel juist weer. In de rust demonstreerden leden van de Haarlemse Luchtvaart Club, wat er met zelfgebouwde vliegtuigmodellen bereikt kan worden. Een demonstratie, die aller belang stelling had en een goede propaganda vorm de voor het werk van de H.L.C. 's Avonds was er weer een verrassing: het concert van het uit ongeveer honderd veertig man bestaande corps „De Pijpers" uit Vlaardingen. Dat was iets nieuws voor Haarlem! Bij de mars door de stad (van de Oude Groenmarkt naar het Santpoorter- plein) hadden de tamboers, hoornblazers, pijpers en vlaggedraagsters veel bekijks. Zulk correct marcheren ziet men niet vaak! Het concert op het Santpoorterplein en vooral de voortreffelijk uitgevoerde taptoe hadden zeer zeker een grotere belangstel ling verdiend. Toegegeven moet worden dat de gure wind het genoegen van het luiste ren naar de pijpermuziek wel een beetje vergalde. Misschien hielden sommige toe hoorders daarom ook hun hoed op, toen ten slotte het volkslied werd gespeeld. Oost. Ook in Haarlem-Oost heeft men Ko ninginnedag gezellig gevierd, 's Ochtends vroeg, om half acht al was er een réveille, later op de ochtend waren er voor de kin-' deren voorstellingen in verschillende zalen en om zeven uur 's avonds was er een mu zikale wandeling door de voornaamste straten. Maar de grootste attractie van de Am sterdamse Buurt was Zaterdag toch het op treden van de koorddansers-familie Bob Kion, die zijn hoge, lichtmetalen installatie boven de speeltuin aan de Zomervaart had opgebouwd, 's Middags om half drie maak ten deze equilibristen van de hoge draad een glorieuze entrée. Vorafgegaan door de trotse St. Joris-padvindersband reden zij in een open auto van de Turfmarkt langs een aantal straten naar de speeltuin en even later begonnen zij er hun eerste voorstel ling. Het optreden van deze koorddansers, twee mannen en een vrouw, was inderdaad indrukwekkend. Van de stijve bries die was opgestoken, zullen zij boven op hun stellage ongetwijfeld veel last gehad hebben en vooral de acrobaat van het drietal die op het topje van een geducht heen en weer zwaaiende mast alle mogelijke toeren en zelfs handstanden uitvoerde, had talloze angstige ogen op zich gevestigd. Vooral ook omdat hij niet de zekerheid van een stevig net. onder zich had, dat een eventuele val zou onderbreken, zoals dit bij het balance ren op de hoge draad tenminste het geval was. Hun laatste optreden volvoerden de drie koorddansers in het licht van enkele sterke schijnwerpers en een nog groter menigte dan 's middags volgde toen ge spannen dit in hoge mate spectaculaire schouwspel. De harde wind was er de oorzaak van, dat de eerste middagvoorstelling iets te vroeg eindigde en dat de tweede zelfs ge heel niet doorging. In Bloemendaal Temidden van vlaggengewapper, be schenen door een vroeg Oranjezonnetje, trok de jeugd in alle delen der gemeente op om Koninginnedag te vieren. In Bloemendaal vormde het sportterrein aan de Donkerelaan des mox-gens het mid delpunt, waar de schooljeugd na een rond gang zich om de burgemeester verzamelde, die met een korte rede de feestelijkheden van de dag opende. Daarna was het woord aan de jongens en meisjes, die in verschil lende behendigheidsspelen hun krachten met elkaar konden meten en daarbij din gen naar de vele prijzen die voor de wed strijden beschikbaar waren gesteld. Ter afwisseling gaf een aantal leden van de Bloemendaalse Gymnastiekvereniging enige demonstraties. «UI i Zaterdagmorgen werd in Heemstede een Jevgdappèl gehouden, waarbij jhr. J. P. W. van Doorn voor de laatste keer ter gelegenheid van Koninginnedag als burgemeester het woord tot de jongeren richtte. De georganiseerde jeugd van Heemstede heeft ter herinnering aan dit feit de burgemeester een schilderij van het raadhuis aangeboden. Tegen twaalven traden de Bloemendaalse onderwijzers in voetbaltenue aan om te trachten een voetbalzege te behalen op een combinatie van de beide plaatselijke U.L. O.-scholen; in een doelpuntenrijke strijd slaagden de „bazen" er in hun „onderhori gen" er met 63 onder te houden. Op de terreinen aan de Brederodelaan vonden in de middaguren enige sportwed strijden plaats: Twee hockeyclubst n.l. HBS en 'Zandvoort, betwistten elkaar de eer en de wisselbeker door de Oranjevereniging beschikbaar gesteld; door een 10 over winning, die tevens de derde achtereenvol gende zege was, behaalde HBS de beker en werd daarmede tegelijkertijd definitief eigenaresse. De voetbalwedstrijd op het terrein van BVC aan de Brederodelaan tussen combi naties van Bloemendaal en DEC eindigde in een 31-zege voor de thuisclub. „Waar is de brand' De Bloemendaalse en de R.K. Midden standsvereniging hadden voor de middag uren een originele wedstrijd 'geësceneerd; in een aantal étalages van aangesloten le den was een huisje opgesteld, waarvan tus sen 5 en 5.10 uur een exemplaar zou gaan branden. Wie 't. eerst die brand meldde bij de brandweerstandplaats ,was winnaar. Deze wedstrijd bracht honderden kinderen op de been. Even over vijven werd de brand ont dekt in de étalage van een groentenhandel aan de Korte Kleverlaan en het duurde niet lang of de brandmeldingen kwamen binnen. De brandweer rukte uit en bluste het gevaar met twee stralen op de water leiding, onder grote belangstelling van het publiek. De vlugste brandmelders waren: bij de meisjes Karola Vissers en bij de jongens Guus Niehe. Voor de nummerzoekwedstrijd der Mid denstandsverenigingen werd de eerste prijs behaald door Truuske Bos. De avond werd voor de jeugd gevuld mét een zeer geslaagde instuif in het Jeugdhuis, georganiseerd door de C.J.M.V. Een geheel met eigen krachten gevuld programma heeft de tot de laatste plaats bezette zaal in vrolijke stemming bijeen gehouden. De ouderen maakten een dansje in hotel „Duin en Daal". In Overveen De Overveense jeugd opende de Koningin nedag met een optocht die van het Joan Mauritsplein af de gehele buurt doortrok, met muziek en trommels van de padvinders in de voorste gelederen, en verzamelde zich daarna op de speelplaats van de Juliana- school, waar poppenkast en goochelaar de kinderen geruime tijd bezig hielden. 's Middags vond onder veel belangstelling op de Prins Hendriklaan voor oudere kin deren een ringrijderij plaats, die menig spannend en komisch moment opleverde. Het feestprogramma werd des avonds be sloten met een bal-champêtre op het met honderden oranjelichtjes geïllumineerde dorpsplein aan de kop van de Zijlweg. En in Aerdenhout Ook de Aerdenihoutse jeugd bezong zijn- Oranjeliefde in een kinderaubade die des morgens plaats vond voor de Vondelschool. De morgen werd verder gevuld met kinder spelen op het veld aan de Catslaan. Een geheel enig programmapunt voor onze gemeente werd gevórmd door de lam pionoptocht die in de avonduren met hon derden dansende lichtjes door Aerdenhout's dreven trok. Voorafgegaan door de onge wone maar toch zo aantrekkelijke muziek van een heus draaiorgel trok een lange stoet van flikkerende lampjes door de lanen en parken en leverde een fantastische aan- - blik op. Heemstede trok des morgens de schooljeugd in grote getale naar het Sportpark waar zij zich met de verschillende poppenkast- en andere voorstellingen uitstekend amuseerde. Des middags werden de gebruikelijke spelen voor de volwassenen gehouden, afgewisseld met gecostumeerde wedstrijden op motoren en demonstraties van de gymnastiekvereni ging „Heemstede" die door hun keurige af werking zeer de aandacht trokken. Des avonds werd het openluchtspel „De Schel menstreken van Scapin" opgevoerd en het feest werd volgens traditie besloten met een vuurwerk. De kermis op het Valkenburgerplein trok veel belangstelling, niet het minst omdat de schooljeugd van de verschillende vermake lijkheden één keer gratis mócht genieten. In Hoofddorp Onder auspiciën van de Oranjevereniging „Hoofddorp" hebben, zowel in „Hotel de Landbouw" als in Hotel „De Beurs", feest- voorstellingen plaats gevonden. De voor zitter de heer G. W. vanDriel heette de ruim 1000 aanwezigen welkom en gaf hier na het woord aan de burgemeester, de heer J. F. Jansonius. Deze schetste de grote ver diensten welke het Oranjehuis steeds voor ons land heeft gehad. De verhoudingen zijn inmiddels grondig gewijzigd. Werd vroeger veel aandacht besteed aan pracht en praal, nu is het de mens zelf en vooral de Moeder in Koningin Juliana, die tot het hart van ons volk spreekt. Hierna werd overgegaan tot verdere af werking van het feestprogramma,- waaraan medewerkten Kees Pruis, Scholte en van 't Zelfde, Tobi Rix,. Jolly en Joker en overi gen. Radio-toespraak DrDrees „Als Koningin en Moeder haar volk ten voorbeeld" Zaterdagmiddag heeft minister-president dr. Drees ter gelegenheid van de verjaar dag van Koningin Juliana een radiotoe spraak gehouden. Na een uit naam van het Nederlandse volk uitgesproken gelukwens tot de Ko ninklijke Familie zeide dr. Drees dat het persoonlijk medeleven in de noden en moeilijkheden van haar volk bij Koningin Juliana gepaard gaat met een diepe en brede belangstelling voor de grote alge mene vraagstukken van deze tijd. In haar rede bij de aanvaarding van het koning schap heeft zij ons volk voor ogen gehou den wat er te doen staat. De gang van zaken in de wereld heeft na de bevrijding grote teleurstelling veroorzaakt. Toch mag de betekenis niet worden miskend van de internationale samenwerking op verschil lend gebied, waarbij ook Nederland is be trokken. Het is .bereid zijn taak tussen de volken naar vermogen te vervullen. Het weet, al wordt het in de wereld misverstaan, dat het geen hopeloze poging wil ondernemen oude koloniale verhoudingen te herstellen. Het wil, dat ook Indonesië vrij zijn eigen weg zal kunnen bepalen, op voet van ge lijkheid samengaande met Nederland. Ne derland wil niet blijvend zijn zonen in Indonesië onder de wapens houden. Wat in Nederland sinds de bevrijding ,is tot stand gebracht mag gezien worden. Maar er moet nog stevig aangepakt wor den en zelfbeperking op allerlei gebied is noodzakelijk. Deze offers worden gevraagd van een vrij volle, mede ter wille van het behoud van die vrijheid, ook als uiting van een sterk verantwoordelijkheidsge voel voor de medemens, waartoe Koningin Juliana in haar rede bij haar inhuldiging allen opriep. Koningin Juliana is als Ko ningin en als moeder een voorbeeld voor ons allen. Moge Zij gezegend worden in haar gezin en in haar koninklijke taak, zo besloot dr. Drees zijn toespraak. Heringa Wathrich HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES GROND VERWARMING (Adv.) Zege voor Keizers (Halfweg) in de Ronde van Den Hout De HSV „De Kampioen", die op verzoek Van het Centrum-comité van Koninginne dag het technisch gedeelte van de Oranje ronde in Den Hout verzorgde, heeft weer laten zien, dat zij daartoe in staat is. On danks de concurrentie (er werden ver scheidene wedstrijden in den lande gehou den) hadden toch nog meer dan honderd renners ingeschreven. In Haarlem-Noord kan niet gereden worden en daarom was een parcours op de hoofdwegen in Den Hout uitgekozen. Dat betekende, dat de renners het gemakkelijker hadden, want het parcours leverde voor hen niet veel moeilijkheden op. Pogingen om uit te lo pen hadden dan ook geen succes. Wel wer den groepen gevormd en bij het uitloven van premies volgde enige strijd. Van de zeventig nieuwelingen werd F. Cornelissen uit Halfweg winnaar. Hij legde de 36 k.m. af in 54 min. 3 seconden. Tweede was A. Voorting, Haarlem; 3. A. Keesman, Am sterdam; 4. A. Rijnder, Amsterdam; 5. R. Obdam, Amsterdam; 6 M. Snijder, Halfweg. Drie-en-dertig amateurs moesten 70 km. afleggen. De Haarlemrher H. den Droog heeft een goede kans gehad de zege te be halen. Hij was uitgelopen, doch viel en werd uitgeschakeld. Een groep van vijftien renners streed om de prijzen. Eerste kwam binnen A. Keizers uit Amsterdam 1 uur 40 minuten. Dezelfde tijd noteerden: 2. P. van Roon, Haarlem; 3 C. Ris, Den Helder; 4 Th. Drost, Haarlem; 5 W. Voor ting, Haarlem; 6 P. Duijns, Haarlem; 7 B. Groeneveld, Haarlem; 8 Westerterp, Leeu warden; 9 J. van Leeuwen, Haarlem; 10 W. Wiersma, Amsterdam. Na het zeer geslaagde jeugdappèl dat wel het hoogtepunt van de viering is geweest, Last van zenuwen Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen. 54. Ja daar kwamen Heer Goudbakker en Dop te voorschijn en ze keken triom fantelijk. Daar staat de misselijke bedrie ger! Misselijk!" riep Geofrldus luid. „Geld heb ik hem gegeven! En toen ging hij er vandoor! Die caponiet-mijn is van mij! Ik zal er voor betalen! Hoeveel? Zeg het maar, Bey! Hoeveel moet u hebben? Tienduizend daalders? Twintigduizend daalders? Der tigduizend daalders?" En terwijl hij sprak haalde hij massa's geld te voorschijn. Dat was iets voor de Bey! Je moet namelijk weten, dat de Bey dol was op gelden aan gezien Joris en Panda geen geld hadden, was hij niet dol op Joris en Panda. En, zo dacht de Bey, wanneer deze man mij zó maar een hele massa geld wil geven, waar om zou ik me dan nog zorgen maken over een nieuwe kaart die deze nietswaardige Joris maken zou? Neen 't besluit van de Bey was snel genomen. Hij keek streng om zich heen en sprak: „Zo zij de zaak beslist! Vijftigduizend daalders, en gij moogt op de plek, die op deze kaart staat aangegeven, naar caponiet graven zoveel u lust! En wat dit wurmachtig Goedbloeds-persoon betreft.hij is een oplichter die ons allen veel verdriet heeft gedaan! Hem ver oordeel ik er toe, om levenslang mijn kle ren te borstelen, en zulks in de kelder onder mijn paleis! Zijn jeugdige metgezel, die zich Panda noemt, zal inmiddels met geweld uit het paleis verwijderd worden en zal zich hier nooit weer mogen verto nen! Met het oog op zijn leeftijd zal ik genadig voor hem zijn. Smijt hem er uit!" De vraag is nu; hoe zal dit alles aflopen? Stormschool-froepen defileerden in Roosendaal Op Koninginnedag hebben de drie com pagnieën van de Stormschool, die van Bloemendaal naar Roosendaal is verhuisd, een mars gemaakt door de stad en daarna voor het gemeentebestuur op de Markt gedefileerd. Burgemeester A. Freijters sprak de sol daten toe en herinnerde er aan dat in 1938 voor het eerst een garnizoen in Roo sendaal werd gelegerd. De burgemeester was er trots op weer een garnizoen in zijn stad te hebben. (Sinds 1940 had Roosen daal geen garnizoen meer) en het ver heugde hen: bijzonder, dat dit garnizoen bestaat uit het élite-corps van het Neder landse leger. De burgemeester zegde alle medewerking toe aan de militaire autori teiten. „Willem Barendsz" keert terug Vermoedelijk zal de „Willem Barendsz" Vrijdagochtend tussen zeven en acht in de sluizen van IJmuiden aankomen. Het vleesverbruik in Nederland Een vergelijking tussen 1938, en 1946-1948 In Nederland werden in 1938 en 1948 geslacht: 1938 1948 Koeien 378.593 237.581 Graskalveren92.112 22.384 Vette kalveren 117.301 Nuchtere kalveren 588.396 622.840 Varkens 1.128.829 732.179 Paarden 34.795 36.795 Schapen 218.508 91.534 Geiten 15.647 10.759 Üit deze cijfers blijkt zeer duidelijk-dat 'door de rantsoenering het vleesgebruik in ons land belangrijk lager is dan in de vooroorlogse jaren. Niet alleen is het aan tal geslachte dieren veel lager, maar men dient ook rekening te houden met de toe neming der bevolking. Opmerkelijk is evenwel dat er in 1947 veel meer koeien zijn geslacht dan in 1948. De cijfers zijn namelijk 460.636 en 237.581. Voor de andere dieren zijn de cijfers over 1947 en 1948 niet belangrijk afwijkend. Er is dus in 1948 veel minder rundvlees ge geten dan in 1947. Voor de oorlog werd veel meer vet kalfsvlees gegeten. Nu gunt men de kalveren, voor zover zij niet nuch ter geslacht worden, het leven tot zij een maal koe geworden zijn. Dat is natuurlijk om onze veestapel op peil te brengen. Wij herinneren er aan dat het voorne men is de vleesdistributie in het komende najaar af te schaffen. In 1938 was het vleesgebruik per hoofd in Nederland 37.7 k.g., in 1947 kwamen wij tot 23.1 k.g., maar in 1948 slechts tot 20.5 kilogram. Eind 1948 bestond onze veestapel uit 1.362.508 melk- en kalf koeien. Totaal wa ren er 2.288.587 stuks rundvee (in 1945: 2.182.202). Verder waren er 1.157.570 var- kens (1945: 980.600). Luchtbrugvliegtuig verongelukt Een Halton-vliegtuig van de luchtbrug, dat Zaterdag als vermist werd opgegeven, is op 25 k.m. ten Noord-Westen van Ber lijn neergestort, waarbij alle vier leden van de bemanning zijn omgekomen. Nadat de Oost-Duitse politie te Nauen de ontdekking van een vliegtuigwrak ge meld had, zijn Britse officieren voor on derzoek naar deze stad vertrokken. Bij hun terugkeer verklaarden zij, dat de Russen zich behulpzaam hadden ge toond. Uitï A. Remizou, Nikola de Barmhartige Geautoriseerde vertaling van Dr. Boi'is Raptschinsky Neder- Landse Uitgeversmij., Leiden. In de oude Russische volksvoorstelling is Sint Nicolaas de eerste der heiligen; hij is de gelijke van Onze Lieve Vrouw en heeft geen bepaalde functie, maar treedt als de Wonderdoener in alle omstandigheden op. Deze inlichtingen vindt men in het voor- woord van de vertaler en in de inleiding van de schrijver van de volksverhalen in Nikola de Barmharitige, met nog wat meer feiten, een vrij beperkt aantal toch, dat men groteï zou wensen als men eenmaal veroverd is door de verhalen. Men raakt dat haast on vermijdelijk; de verhalen zijn onweerstaan baar in deze vorm, gedragen door de won derlijkste gebeurtenissen, die verteld worden alsof men toch wel weet, dat in werkelijkheid de dagelijkse gebeurtenissen zo'n oorsprong hebben. En er is hier ook uit de verbeelding een werkelijkheid geschapen die men niet verwerpen kan, zij het dat men er niet in gelooft. De verhalen zijn voortref felijk geschreven, bewerkt, als men wil, en Dr. Raptschinsky heeft 'aan de vertaling kwa liteiten gegeven, die men de laatste tijd alleen bij werk uit het Russisch vindt. Er zal van de geur wel wat verloren gegaan zijn, zegt hij; dat moet ook wel, maar er is genoeg overgebleven. Er is weinig „psychologisch inzicht" in deze verhalen, maar er zijn voortdurend menselijke eigenschappen, in de gedaante die gevergd wordt door het verhaal, dat om der wille van zichzelf bestaat en om een werk- lijkheid vol wonderen. Dit is pas vertelkunst, of liever gezegd: nog steeds vertelkunst. S. M. Oud-minister van Oorlog A. H. J. L. Fiévez overleden Zaterdagmiddag is in het ziekenhuis Westeinde te 's-Gravenhage overleden de oud-minister vaxx Oorlog, A. H. J. L. Fiévez. De heer Fiévez werd 22 Juni 1902 te Zutphen geboren, waar hij de HBS bezocht. Na zijn militaire studies in 1922 te Breda te hebben voltooid, werd hij benoemd tot tweede luitenant bij het 17de Regiment in fanterie te Venlo. Van 19261931 was hij leraar aan de Gasschool te Utrecht. Van 1931 tot 1934 bezocht hij de Hogere Krijgs school. In 1926 was hij tot eerste luitenant bevorderd. Bij het verlaten van de krijgs- - De politie heeft in het oostelijk deel van Amsterdam een paar honderd pamfletten in beslag genomen en twee verspreiders aange houden. Het waren pamfletten, ondertekend namens de Algemene Nederlandse Jeugd Vereniging, welke als beledigend voor de regex-ing worden beschouwd. De bekende Limburgse architect J. J. Wielders is te Sittard in de leeftijd van 65 jaar overleden. school werd hij gedétacheerd onder debe- velen van de chef van de Generale Staf. In 1935 werd hij toegevoegd aan de comman dant van het veldleger. In Maart 1938 volgde zijn benoeming tot kapitein der infanterie en in November van dat jaar tot kapitein bij de Generale Staf» Gedurende de mobilisatie tot het uitbreken van de oorlog in 1940 was hij hoofd van het Bureau Organisatie van het hoofd kwartier van het veldleger. In krijgsge vangenschap vertoefde hij te Neurenberg, Stanislau en Neu-Brandenburg, waar hij hoofd was van de geheime radioberichten dienst der krijgsgevangen Nederlandse officieren. Na zijn terugkeer in Nederland in Juni 1945 werd hij geplaatst bij het ministerie van oorlog, afdeling Generale Staf, later bij het militair kabinet van de minister, waar hij .de functie vervulde van hoofd van het Bureau Organisatie. Kort daarop volgde zijn benoeming tot majoor en op 1 Mei 1946 tot luitenant-kolonel van de Generale Staf. In het kabinet-Beel werd hij minister van Oorlóg. Hij werd in 1948 opgevolgd door mr. W. F. Schokking. In Augustus van dat jaar werd hij tot kolonel bevorderd. Kolonel Fiévez was ridder in de Orde van de Nedex-landse Leeuw en grootofficier in de Kroonorde van België. De begrafenis is vastgesteld op Woens dag omstreeks 12 uur op de R.K. begraaf plaats aan de Kerkhoflaan in Den Haag. De uitvaartdienst wordt om 10 uur ge houden in de Paschaliskerlc aan de Neu- huyslcade. Fatima. De 26-jarige Egyptische prinses Fatima Toussoun, die de schoonzuster was van koning Faroek van Egypte, is ten huize van de graaf van Parijs in Sintra, bij Lissabon, in hét huwelijk ge treden met de 32-jarige prins Joao van Orleans en Braganza, broer van de pre tendent naar de Braziliaanse, troon. Prinses Fatima is de weduwe van Prins Hassan, die drie jaar geleden bij een auto-ongeluk in Frankrijk om het leven kwam. Prins Joao is werkzaam bij Pan- American Airways in Rio de Janeiro. Thuis blijven. De Britse autoriteiten heb ben aan Max Reimann, leider der West- Duitse communistische partij, een uit reisvisum geweigerd. Reimann wilde zich naar het congres van de Deense communistische partij te Kopenhagen begeven als vertegenwoordiger van het bestuur van zijn pax-tij, zo deelt het communistische hoofdkwartier te Frankfort mede. Het bestuur der* partij heeft protest aangetekend. Brandewijn. Bij eexx brand in een opslag plaats bij Edinburgh is ruim iy2 mil- lioen liter whisky verloren gegaan. Vlucht. Een Roemeense student heeft de bemanning van een Roemeense Dakota, waarin hij op weg was naar Boekarest, met een revolver gedwongen te Salo- niki te landen. De student heeft de Griekse autoriteiten verzocht hem" als anti-communistisch politiek vluchteling te beschouwen.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2