ssrssisr-H Cl(Tm PTYIQ I JfTCf h PTH v—dageiijksbnerrPerr, sssrasrswts 1 1UUI1CIUÖ I^UyUlUU SHirSsHS Communistische troepen bezetten in ijltempo steden rond Sjanghai Haarlems garnizoen herdacht gevallenen 63e Jaargang No. 19235 TT 1 T"V *8 "8 "I Woensdag 4 Me! 1949 Directeur-HoofdredacteurRobert Peereboom Ctt «öpCCftltC UtXarlmiSCte <£OUCattt (JUttO l6$6) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Tweede Chinese rivierlinie in gevaar HONGKONG, 4 Mei (Reuter-A.F.P.) iGemeld wordt, dat de communistische troe- Ipen hun opmars naar het Zuiden versnel- uen. Gistermiddag bezetten zij het door de jregeringstroepen verlaten Hangtsjou, 100 imijl ten Zuiden van Sjanghai aan de mond ■van de Tsjientang gelegen. Een macht van 4000 man begon de stad onmiddellijk van Iresten der regeringstroepen te zuiveren Her wijl een commissie van de Kwomïntang behulpzaam was bij het vreedzame over nemen van het stadsbestuur. De plaatse lijke spoorwegautoriteiten zouden onge moeid gelaten worden. Door de val van ■Hangtsjou zijn de communistische troepen de nieuwe verdedigingslinie langs de Tsjientang naar de kust*dicht genaderd. Voorhoeden van de communistische stra teeg Lioe Po-Tsjeng naderen Sjoenan, een andere door de regeringstroepen verlaten Stad ten Zuid-Westen van Hangtsjou. Mili taire waarnemers zijn van oordeel, dat de Communistische troepen de regerïngsstrijd- jkrachten in veertien dagen tijds zullen Swingen de tweede grote rivier-verdedi gingslinie zonder een belangrijke slag te verlaten. Terzelfder tijd zcfcs^n zij de vi tale verbinding over land met Zuid-China afsnijden. I Volgens betrouwbare bron is generaal Tsjang Kai Tsjek op Formosa aangekomen, waar hij besprekingen voert met leden der Kwomintang en regeringsfunctiona rissen. I Volgens de communistische radio.zijn in de driehoek Sjanghai-Nanking-Hangtsjou [neer dan 80.000 regeringsmanschappen ge- 'angen genomen. De omroep noemde een waalftal steden ten Zuiden van de Yangtse welke bezet zijn, waaronder Woekiang, aan ie spoorlijn Hsoetsjou-Kasjing. Een actie ivas begonnen om Anjang, ongeveer 100 nijl ten Noorden van Tsjengtsjou aan de ipoorlijn Peiping-Hankou gelegen, te be letten. Anjang is een van de weinige steden in Noord-China, die zich nog" in handen der regering bevinden. Tot zover de com- nunistische radio. Volgens het centrale Chinese nieuws bureau is een van de mogelijke redenen ivaarom Sjanghai niet wordt aangevallen het feit, dat de communisten in Koensjang laitsjang en Kasjing slechts drie regimen- cn hebben, hetgeen voor een aanval on- foldoende zou zijn. De plaatsén liggen repectievelijk op 35, 30 en 60 mijl van Sjanghai af. Een bevelhebber te Sjanghai [ou hebben verklaard er op te vertrouwen dat de communistische troepen zouden kunnen worden verslagen indien de bevol king „in de rug" zich rustig zou houden •n indien de prijzen niet te hoog zouden tijgen Van de zijde der Marshallrhulpadmini- Iratie is verklaard, dat Sjanghai van voed- el zal worden voorzien, zolang zij iii han- ien der regeringstroepen is. Het economi se leven ondervindt grote belemmering, mder meer door. gebrek aan contant geld. De dreiging van onlusten neemt toe. Vele luitenlanders treffen de laatste maatrege- en om de stad te verlaten. Generaal Tsjang Tsji Tsjoeng en de l'oormalige Chinese ambassadeur te Moskou Sjao Li Tse, beiden lid van de uit vijf man «staande vredesdelegatie te Peiping, zijn door de communisten gevangen genomen. In Kwantoeng, China's Zuidelijkste pro vincie, beginnen ongeregelde communisti sche strijdkrachten, naar schatting 40.000 man, meer activiteit te ontwikkelen. ïenlandenconferentie Ie Londen Communiqué der ministers De tien ministers van Buitenlandse Za ten, die Dinsdag te Londen bijeengekomen hebben gisteravond in eerx commu- ïiqué meegedeeld, dat zij de opstelling van iet statuut van de Europese Raad hebben «sproken en hun werk zullen voortzetten. Voorts wordt in het communiqué ver- tlaard, dat Bevin als voorzitter fungeerde sn dat negen landen door hun ministers fan Buitenlandse Zaken waren vertegen woordigd, doch België door zijn ambassa deur te Londen. De conferentie zal drie dagen duren. De vertegenwoordigde landen zijn: Noor- Wegen. Denemarken, Zweden, Italië en Eire en de vijf mogendheden van de West- Europese Alliantie. De ontwerpstatuten voorzien in de op lichting van een adviserende Assemblée en ten uitvoerend comité van ministers. De Assemblée zou bestaan uit 87 gedele- leerden van de tien ledenstaten, namelijk fchttien van Groot-Brittannië evenals van frankrijk en Italië, zes van België, van Zweden en van Nederland, vier van Dene marken. van Eire en van Noorwegen en drie van Luxemburg. Ter conferentie zal beslist worden over de vraag, of Griekenland en Turkije thans of later tot de raad moeten worden toe- felaten. De drie grote Westelijke mogendheden lijn het er reeds over eens geworden, dat ftest-Duitsland in aanmerking komt voor lidmaatschap wanneer' een West-Duitse logering in functie komt. Men verwacht dat het Handvest voor de Baad van-Europa Donderdag ondertekend bl worden. Kommandante van het leger des heils overleden. Kommandante M. J. van de Werken, een «er bekende figuur in Leger des Heils- fringen, is te Maarssen op 75-jarige leef- tjd overleden. Zij was onder andere leid- i'-er van het Leger des Heils in India en ie Zwitserland. Ook voerde zij enige jaren let bevel over het Leger in Nederlands- 'ïdië. Door haar geschriften was zij ver luiten onze landsgrenzen bekend. Ook •Areef zij voor het Leger een aantal liede- j ;t-n, die grote bekendheid hebben verwor- «n. De teraardebestelling zal geschieden Vrijdag 6 Mei des middags om 2 uur Amsterdam op de Nieuwe Ooster- «graafplaats, nadat in de congreszaal op Door de verovering der twaalf ten Zui den van de Yangtse' gelëgen steden, zo ver neemt A.F.P. van de Chinese communis tische radio-omroep, is contact gelegd met de Chinese guerillastrijders in deze gebie den. De verovering der steden zou voor een groot deel te danken zijn aan deze guerillastrijders. Bij de bezetting van Tai- joean zijn twee generaals van het voorma lige Japanse leger gevangen genomen. Zware Amerikaanse oorlogsschepen, zo gaat Reuter verder-, zijn de haven van Sjanghai uitgestoomd, omdat zij vreesden „in de val te lopen". Er zijn voldoende tor pedojagers en andere lichte schepen in de haven om de Amerikaanse burgers in ge val van nood te evacuex-en. Uit Washington wordt gemeld, dat de hoofdmacht der Ame rikaanse vloot in de Chinese watex-en twee kruisers en tien torpedoboot jagers in' de haven van het door de communisten bezette Tsintao voor anker ligt. Japanse generaals. De Chinese communistische radio-omroep heeft medegedeeld, dat tijdens de bezetting van Taijoeang door de communistische troepen twee Japanse generaals zijn ge vangen genomen, het zijn de generaals Iwada en Imamaoela, respectievelijk van de artillerie en van de infanterie der voor malige Japanse stx-ijdkrachten. Generaal Iwada is tijdens de laatste Japans-Chinese oorlog als stafofficier ver bonden geweest aan het hoofdkwartier van het Japanse leger in Sjansi. Na brand in pakhuis werd diefstal ontdekt In de nacht van 26 op 27 Maart woedde een hevige brand in het pakhuis van de firma Weijts te Bergen op Zoom, waarbij twee auto's, enige ameublementen en een partij kapok een prooi der vlammen wer den. Het viel de heer W. enige dagen later op, dat er niets was overgebleven van enige Perzische tapijten welke in het pakhuis waren opgeslagen. Dit gaf de politie aan leiding tot een nader onderzoek. Het spoor leidde naar Tholem waar de tapijten wer den ontdekt en in beslag genomen bij twee personen, die ze hadden gekocht van iemand uit Halsteren. Deze bekende de tapijten gekocht te hebben van G. V. uit Bergen op Zoom, de chauffeur vaix de be nadeelde fix-ma. Deze gaf toe dat hij de tapijten twee maal had gestolen! De eerste maal vond hij geen afnemer en heeft hij ze tex-ug'gelegd. Op de dag voor de brand had hij' ze ten tweede male weggenomen en aan C. H. vex-kocht. Overzichtsfoto van de Tienlandenconferentie in St. James Palace te Londen, waar de ministers vati Buitenlandse Zaken van tien Europese landen beraadslagen over de vaststelling van een Handvest voor de Raad van Europa. Hendrik Chabot overleden De Nederlandse schilder en beeldhouwer Hendrik Chabot is op 54-jarige leeftijd na een langdurig ziekbed te Rotterdam over leden. In Chabot verliest Nederland een groot kunstenaar, wiens werk ovex-igens pas laat erkenning vond. Karakteristiek voor hem zijn de tegenstellingen in licht' en donker. Zijn doeken muntten uit in heftig bewogen, zwaar bewolkte luchten, die aan zijn land schappen Chabot voelde zich in het bij zonder tot de polders rond de Maasstad aangetrokken een tragisch accent gaven. Wax-en het vóór de oorlog de levens van boeren en ai'beiders die hij onder in vloed van de Vlaamse expx-essionist Per- meke uitbeeldde, na de bevrijding (hij had door het Duitse bombardement op Rot terdam vrijwel alles vexioretx) ging zijn belangstelling vooral uit naar de slacht offers van de bezetting. Zijn beeldhouwwerk bleek al evenzeer voor het grote publiek moeilijk te begrij pen: zijn beeld „Manus Govilla" in het Feijenoord-stadion werd het onderwerp van vele twistgesprekken. POST VOOR-DE OPVARENDEN VAN DE „VOLENDAM" Opvarenden van hét s.s. „Volendam", op weg van Indonesië naar Rotterdam, kunnen in de tussenhavens nog in het bezit komen van post uit Nederland. Deze dient dan uiterlijk 12 Mei ter post bezorgd te worden, Minister Acheson Overste H. W. Lenderink legt namens de militairen van het Haarlemse garnizoen een krans aan de voet van het monument aan de Dreef. Het Haarlemse garnizoen heeft heden ochtend de gevallenen van de tweede we reldoorlog met een korte plechtigheid bij het monument aan de Dreef herdacht. Na mens de commissaris der Koningin was aanwezig» het lid van Gedeputeex-de Staten A. B. J. Prakken. Generaal mr. H. J. Kruis had zich eveneens laten vertegenwoordi gen namens het gemeentebestuur waren secretaris Wesstx-a en de wethouder van Openbare Werken A. J. M. Angenent aan wezig. Vele militaii'e en burgerlijke autori teiten woonden de plechtigheid bij. Aan de herdenking werd deelgenomen door dxie compagnieën van II-T.B. en een compagnie van de School K-troepen. Na een ixxleidend koraal door het muziekcorps van II-T.B., hield de garnizoenscomman dant, luitenant-kolonel H. W. Lenderink een korte toespraak. Overtoom, om half elf een uitvaartdienst „Bij dit monument, opgericht ter ere van gehouden. l.-de hier gefusilleerde verzetsstrijders, wil len wij met hen alle gevallenen der ge allieerden gedenken", zei hij. „Laat hun streven en hun ideaal ook het onze zijn en blijven". Nadat het Wilhelmus was gespeeld legde de garnizoenscommandant namens alle Haarlemse militairen een krans aaix de Voet van het monument. Het blazen van de „Last Post" besloot de plechtigheid. Aan de Zeeweg Vanmorgen om tien uur heeft een depu tatie van het Marinehospitaal, bestaande uit één officier, één verpleegster en zeven onderofficieren en maixschappen een krans gelegd op de Erebegraafplaats. De plech tigheid stond onder leiding van de waar nemend commandant, kapitein-luitenant ter zee E. W. Creyghton. De vlootpredikant ris. J. van der Gïesen had zich bij de depu tatie aangesloten. Na een ere-saluut vond de kranslegging plaats. „Europese ontwikkelingen betekenen aanmoediging'' Op een bijeenkomst van de Amex-ikaanse Kamer van Koophandel te Washington heeft de minister van Buitenlandse Zaken Acheson verklaax-d, dat de loop der gebeur tenissen in West-Europa een aanmoediging mag heten voor de kx-achten van vrijheid en democratie. Hij zeide, dat sinds het begin van het Europese herstelprogram het totalitarisme in West-Europa geen vordering heeft ge maakt en dat de volken aldaar in elke be langrijke verkiezing' hun duidelijke steun gegeven hebben aan de constitutionele re gering. De arbeiders zijn in toenemende mate het gevaar van de communistische agitatie gaan beseffen, en de communisti sche pogingen om het herstel te belemme ren zijn verijdeld door een krachtige hou ding vaix de regerixxg in het bijzonder in Frankrijk en Italië, zo verklaarde Acheson. „Deze toenemende vooruitgang, gestimu leerd door de Amerikaanse hulp, wordt echter bedreigd door eexx toenemend gevoel van onveiligheid tegen een gewapende overval", zo zeide Acheson. „Het Atlanti sche pact kan deze vrees wegnemen, zodat de volken van West-Europa hun gehele aandacht en energie aan huix herstel kun- neix wijden. De waarde van het pact voor de veiligheid wordt aanzienlijk verhoogd doe; Amerikaanse hulp bij de opbouw van West-Europa's strijdkrachten. De Ameri kaanse militaire hulp moet echter op zo danige wijze verleend worden, dat het voortschrijdende economische herstel er door niet in gevaar wordt gebracht." Berlijns blad verwacht verras sende Russische concessies Volgens het met Amerikaanse vei'gun- ning verschijnende blad „Der Abend" zou „van welingelichte Sovjet-Russische zijde" verklaard zijn, dat „verrassende conces sies" zouden worden gedaaxx door Andi-ei Wisjinski op de voorgestelde bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken der grote vier ter bespreking van de Ber- lijnse blokkade. Het blad schrijft: „Op het Russische hoofdkwartier in Berlijxx wordt verwacht, dat de Russische vertegenwoor digers bij de UNO naar Moskou zullen terugkeren om op 22 Mei aan het Kremlin verslag uit te brengen en dat de ministers omstreeks 1 Juni bijeen zullen komen". Het blad voorspelt, dat Wisjinski zal streven naar de vorming van een federale Duitse republiek met centrale, in Berlijn gevestigde, staatssecretarissen. „Een eer ste vereiste hiervoor", aldus het blad, „zou zijn de wederzijdse erkenning van de door de Russen gestexmde „volksraad' de parlementaire raad te Bonn. De Russen zijn zelfs bereid zover te gaan met concessies, dat de Verenigde Staten ertoe zullen worden gebracht iedere ge dachte aan de vormiixg van een West- Duitse staat op te geven". „De Abend" meldt voorts, dat kolonel Sjoekof, het Russische hoofd van de Duit se politie in de Sovjet-zóne, op een con ferentie van politie-functionarissen ver klaard heeft, dat de blokkade van Berlijix door een „edelmoedige daad" van de Sovjet-Unie opgeheven zou kxinnen wor den. De kolonel zou er aan toegevoegd hebben, dat de bevolking van West-Berlijn deze daad verkeerd zou kunnen opvatten. „Daarom", zo zou hij volgens het blad gezegd hebben, „moet het alle leden van de volkspolitie telkens weer op het hart gedrukt worden, dat zij tot de enige wet tige organisatie voor Berlijn en de Ooste lijke zóne behoren. De volkspolitie zal dan evenals voorheen optreden name lijk als de enige wettige politie en orde bewaarder in de Sovjet-Russische bezet tingszone, waartoe Berlijn behoort". Labour verliest zetels in Schotse gemeenteraden Uit de bijna volledige uitslagen van de gemeenteraadsverkiezingen, die in Schot land zijn gehouden, blijkt dat de verschui ving naar rechts.'die verleden maand in de graafschapsraadsverkiezingen ixx Engeland begon, in Schotland wordt voortgezet. Labour verloor 71 zetels en won 25 zetels. Te Edinburgh verloor Labour twaalf zetels aan de progressieven, die daar in de raad reeds de meerderheid hadden. De vertegen- woordiging van Labour te Edinbui-gh is de laagste sinds 25 jaar. Te Glasgow is de meerderheid van Labour van drie zetels tot één enkele teruggebracht. Labour beschikt hier thans over 56 zetels, de progressieven over 55. Het is echter mogelijk, dat twee bijzondere leden van de raad zich bij stem mingen aan de zijde der progressieven scharen. In nog zes andere steden verloor Labour de leiding. Spanje mag over lening onderhandelen Het Amerikaanse departement van Bui tenlandse Zaken heeft Spanje toegestaan directe onderhandelingen met de export- importbank te openen over een lening van de Amerikaanse regering. De perschef van het departement van Buitenlandse Zaken deelde mee, dat bin nenkort een vertegenwoordiger van de Spaanse regei'ing naar Washington zou komen om met bankfunctionarissen te sprekenl Een gewoonlijk welingelichte regerings functionaris zeide, dat de Vex-enigde Staten nog steeds van mening zijn, dat Spanje „een slecht credietrisico" is. Deze functionaris nam aan. dat de bank het Spaanse verzoek om crediet zou afwij zen, tenzij Spanje op advies van de Ver enigde Staten zekere economische hervor- mixxgen zou uitvoeren. Amerikaanse geleerden willen atoom-geheimen onthuld zien De federatie van Amerikaanse geleerden heeft voorgesteld een nationaal debat te houden over de kwestie of aan het Congres en het publiek verteld moet worden hoe veel atoombommen de Verenigde Staten in voorraad hebben. De federatie wekte ook op om het reeds lang achtergehouden officiële rapport over de atoombomproeven bij Bikini te publiceren. Beide aanbevelingen der geleerden zijn in conflict met de houding van president Truman. Onlangs merkte de president nog op dat de grootte van de atoombomvoor- raad geen kwestie voor openbare discus sie was. Ook is bekend dat Truman per soonlijk de publicatie van het Bikini-rap port heeft tegengehouden nadat de mili taire autoriteiten het hadden vrijgegeven. De federatie meent dat onthulling van het cijfer van de atoombomvoorraad van enig nut voor andere landen kan zijn, doch men gelooft dat deze mogelijkheid dient te worden afgewogen tegen de wenselijkheid het publiek in te lichten over zaken van nationaal welzijn. De federatie zegt dat het Bikini-rapport gepubliceerd moet worden omdat zulks aan het publiek begrip zal kunnen 'bijbrengeix van alles wat te pas komt bij het gebruiken en beheren der atoomenergie. (United Press). Ontslagverzoek van generaal Clay ingewilligd President Truman heeft Dinsdag mede gedeeld dat hij het verzoek van generaal Lucius Clay om ontheven te worden van zijn plichten als Amerikaans militair bevel hebber in Duitsland, heeft ingewilligd. Truman deelde voorts mede, dat luite nant-generaal Clarence I-Iübner en gene- raal-majoor George Hays, generaal Clay's plaatsvervangers, zijn werk zouden voort zetten, hangende de benoeming van een burgerlijke hoge commissaris. Truman zeide, dat het werk „van morele en economische wederopbouw" in de Wes telijke zóne thans een stadium had bereikt waarin de Duitsers „op het punt staan een veel grotere mate van politieke en econo mische verantwoordelijkheid te verkrij gen". De president zei. dat genei-aal Clay een „ontzaglijke" bestuurstaak had verricht en dat hij op 15 Mei van zijn post ontheven zou woi-den, in overeenstemming met „zijn herhaalde verzoeken". „Zijn naam zal altijd vei-bonden zijn met een der moeilijkste taken en verrichtingen in de Ameirikaanse geschiedenis. Hij ver dient de dank van het Amerikaanse volk en hij zal deze ontvangen", zo voegde de president er aan toe. Natsir afgetreden als adviseur der republikeinse delegatie BATAVIA, 4 Mei (Aneta). Natsir, die behalve republikeins minister van Voor lichting ook adviseur van de republikeinse delegatie was, is als adviseur afgetreden. Een republikeinse woordvoerder vex-klaar- de, dat dit aftreden „niet in de eerste plaats" in vex-band staat met de gerucht makende verklaring, die voi-ige week van republikeinse zijde werd uitgegeven. Zoals bekend, gaf deze verklaring het standpunt van de republikeinse delegatie weer ten aanzien van de resolutie van de Veilig heidsraad van 28 Januari. Volgens latere berichten zouden leden van de republi keinse delegatie van deze verklaring niet op de hoogte zijn geweest, hoewel zij vol gens de republikeinse woordvoerder wel de inhoud, doch niet de bewooi-dingen gekend hebben. Britse politiek ten aanzien van China wordt herzien LONDEN, 3 Mei (Reuter). Een woord voerder van het Britse departement van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat de Britse politiek ten aanzien van China, in overleg met de landen van het Gemene best, Frankrijk en .de Verenigde Staten, herzien wordt. Hij ontkende categorisch, dat de Britse regering reeds de mogelijk heid in overweging zou hebben genomen van erkenning van het communistisch be stuur in China. Het was waar, aldus de woordvoerder, dat de Britse consuls in de onder commu nistische controle staande gebieden van China instructie hadden geki'egen om con tact te zoeken met de communistische auto- riteiten. ter bescherming van Britse levens- en goedei-en, doch dit was iets heel anders daxx ex-kenriing van het communistisch be stuur en het aanknopen van diplomatieke betrekkingen. Op de vraag, of reeds Britse consuls, in het bijzohder die in Peking en Nanking, er in geslaagd waren contact te krijgen met de communisten, antwoordde de woord- voerdex-:- „neen, nog niet." Russisch antwoord laat zich wachten LAKE SUCCESS. 4 Mei "(Reuter) - Tot op heden is nog niets bekend van een Rus sisch antwoord op de van Westelijke zijde gedane voorstellen inzake opheffing van de Berlijnse blokkade. Men neemt aan, dat de Russen er de voorkeur aan geven eerst nog eens met de Amerikanen alleen te praten alvox-ens besprekingen te beginnen met de i drie Westelijke geallieerden tezamen. Hel woord is aan Pres. Roosevelt: Laten wij niet bidden om een lichte last maar om een sterke rug Roebel-loterij als attractie van Russische lening Radio Moskou maakt bekend, dat de re gering van de Sovjet-Unie de inschrijving heeft opengesteld op haar vierde na-oor- logse binnenlandse staatslening, die in totaal twintig milliard roebel bedraagt en aflosbaar is in twintig jaar. De opbrengst van de lening zal gebruikt worden voor het hei-stel en de ontwikkeling van de economie der Sovjet-Unie in het vierde jaar van het lopende vijfjarenplan. Bovendien zal deze lening het mogelijk moeten maken het ge hele plan in minder dan vijf jaar te vol tooien. Om de lening aantrekkelijk te maken heeft de raad van ministers van de Sovjet- Unie bepaald dat de obligaties der lening, de inkomsten, die uit het bezit van deze obligaties voortvloeien, en de prijzen, welke kunnen worden gewonnen in de aan de lening verbonden loterij, vrij zullen zijn van staats- en gemeentebelasting en andere rechten. De trekking dei" prijzen zal ge schieden uit de nummers der obligaties. De pi-ijzen zullen 50.000, 25.000, 10.000, 5.000 500 en 200 roebels bedi'agen. In totaal zul len er 330.000 px-ijzen zijn met eer. totale waarde van ruim 89 millïoen roebels. Rumoer in de Belgische Kamer Tijdens de Dinsdagmiddag in de Belgi sche Kamer gehouden debatten over de goedkeuring van het Atlantische pact heb ben communistische manifestanten tijdens een uiteenzetting van minister Spaak van de publieke tribune een regen van strooi biljetten op de hoofden der volksvertegen- woordigex-s doen neerdalen. Spaak moest zijn uiteenzetting als gevolg van deze bom bardementen en de talrijke interrupties herhaaldelijk onaei-breken. De rust werd pas weer geheel hersteld, toen de voorzit ter der Kamer Frans van Cauwelaert de publieke tribune had laten ontruimen. Koning Feisal van Irak vierde zijn veer tiende verjaardag te Londen, waar liij studeert. Hij hield een receptie op de am bassade en ontving vele buitenlandse gasten. Koning Leopold.dringt aan op her stel van constitutionele toestand In een brief aan zijn bi-oei-, Prins-Regent Karei, schrijft koning Leopolc/ met betrek king tot het onderhoud, dat lfortgeleden in Zwitserland is gevoex-d, dat de „onmoge lijkheid onx te x-egeren door toedoen van de vijand" niet meer bestaat, aangezien er geen vijand meer is en hij verzoekt terug te keren tot de constitutionele toestand. Hij verklaart, dat het land opnieuw de wegen der legaliteit moet bewandelen en de tegen woordige toestand niet kan voortduren. „De regering en het parlement zullen hun verantwoordelijkheden dienen op te nemen. Wat mij betreft, ik zal de mijne opnemen en mij daarbij uitsluitend laten leiden door de hogere belangen van het vaderland, waaraan onze dynastie onherroepelijk haar beste diensten heeft gewijd", aldus de brief. „Thans leeft het land in afwachting van de eerstkomende parlementsverkiezingen. De nationale en internationale toestand doen zeer ernstige problemen rijzen, die geen verband houden met de koningskwes tie en die de aandacht van de kiezei-s kun nen opeisen. Eens te meer stel ik er prijs op te verzekeren, dat de Koning boven de partijen staat en geenszins de inzet van de kiesstrijd mag worden", aldus Koning Leopold. Haringvloot vaart toch op 17 Mei uit Naar wij vernemen heeft de redersver eniging voor de Nederlandse haringvisserij in haar vergadering van Maandagavond besloten, dat de haringvloot op 17 Mei zal uilvaren. Deze datum was aanvankelijk vastgesteld doch later werd besloten het uitvaren tot 24 Mei uit te stellen. Van dit besluit is men thans teruggekomen. raxocooooooc TL KANS OP ONWEER. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond: (opge maakt te 10 uur) Meer bewolking met hier en daar een regen- of onweersbui. Meest zwakke en veranderlijke wind. Nog vrij warm. In de kustgebieden echter plaatselijk een koele zeewind. 5 Mei: Zon op 5.04 uur. onder 20.10 uur Maan op 10.25 uur. onder 2.40 uur (Eerste kwartier)

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1