if fySlA^SAlATA: c Keiler Macdonald 3 In het licht der Benelux-unie is onze vertegenwoordiging gering Nederlandse verliezen in Indonesië Bij huurverhoging gaan velen een goedkopere woning zoeken Comedia brengt het volgende seizoen weer een belangwekkend repertoire Panda en de Meester'Ontdekkingsreiziger C Wereldnieuws WOENSDAG 4 MEI 1949 Nederland op de Brusselse Jaarbeurs (Van onze correspondent te Brussel) JDe Nederlandse deelneming aan de Brus selse jaarbeurs is dit jaar groter dan in 1948. Zij zal bekroond worden door het be zoek van Prins Bernhard, die Vrijdag 6 Mei op het Brusselse stadhuis het woord zal voeren ter gelegenheid van de Neder landse dag. De collectieve Nederlandse inzending ter jaarbeurs is een merkwaardige prestatie. Ze telt 60 firma's tegen 38 vorig jaar en beslaat de gehele eerste verdieping van één der grote expositiegebouwen. De heer Schaafsma, organisator van deze inzen ding, verklaarde ons dat 40 man sedert 10 April aan de stands dezer collectieve in zending gewerkt hebben. Het ziet er dan ook prachtig uit, vooral de textiel. Met een herenpantalon-fabrikant uit Haarlem ble ven we een half uurtje praten. De man bracht hier het beste wat hij had, namelijk kamgaren pantalons, die hij wegens de hoog gestandaardiseerde productiemetho des tegen 400 francs kan aanbieden, ter wijl de Engelse concurrent 775 frs moet rekenen. Zoals vele onder de Nederlandse exposanten dit jaar, was deze fabrikant nooit met België in handelsrelatie geweest. Haarlemse bedrijven exposeren voorts: werktuigmachines, hydraulische persen, mastiek, transportmateriaal. De Amsterdamse confectiehuizen brengen dit jaar vooral de dure artikelen. Uit Lei den zijn een wolspinner en een fabrikant van breiwol en dekens, een fabrikant van plastisch publiciteitsmateriaal en een tex tielfabrikant aanwezig. Met 4.061 exposanten, die 11 lokaliteiten vullen over een oppervlakte van 90.000 m2 is de Brusselse beurs er sedert 1948. nog in belangrijke mate op vooruit gegaan. Er zijn 300 exposanten rrieer en de bouw van een nieuwe grote expositieruimte wordt overwogen. Vorig jaar telde men een millioen be zoekers en werden er voor een milliard francs of 60 millioen gulden zaken gedaan. Met 270 deelnemende firma's is Neder land nog niet sterk genoeg vertegenwoor digd. Verdeelt men deze 270 bedrijven over de verschillende takken, dan kan men vast stellen dat in de electro-huishoudartikelen slechts 7 Nederlandse firma's exposeren, in de belangrijke metaalgroep, waar de Bel gen schitteren met. honderden prachtige werktuigmachines, zijn vier Nederlanders. Men moet het inderdaad zo zien, dat België en Luxemburg straks voor Neder land als binnenlandse markt kunnen gere kend worden Alleen de textiel-industrie schijnt dit begrepen te hebben. Uit Den Haag troffen we een transport band-fabrikant aan. Enschedé, Almelo en Gedenkplaat in ministerie voorgevallen marinemannen Gedurende de tweede wereldoorlog is vijf-en-zestig procent van het vooroorlog se personeel der Koninklijke Nederlandse Marine omgekomen. Ter herdenking van deze gevallenen is,in het trappenhuis van het ministerie van Marine een gedenkplaat onthuld, „eerbiedig opgedragen aan hen, die in dienst van de Koninklijke Marine het hoogste offer brachten voor Koningin en Vaderland", staat onder het beeld houwwerk. De minister van marine ad interim, mr. W. F. Schokking, heeft bij de onthulling een rede uitgesproken, waarin hij zeide, dat er geen marine ter wereld is, die een zo hoog percentage gesneuvelden kent als de Nederlandse. „Wij mochten ons nationale bestaan her winnen, vooral ook door onze marine", zo zeide de minister. Nadat de Nederlandse vlag, welke het beeldhouwwerk bedekte, was weggeno men, zong het gemengd koor van het bur gerpersoneel van het departement „Ecce quomodo moritur" en „Boven de sterren". Gezamenlijk werden nog twee coupletten van het Wilhelmus gezongen en daarna heeft minister Schokking nog in het bij zonder dank gebracht aan de Haagse beeldhouwster mej. G. Rueb, wier werk hij zeer prees. De plechtigheid werd bijgewoond door de staatssecretaris van Marine, schout bij nacht Moorman, de secretaris-generaal van het departement van marine, de heer J. J. van Houten, de leden van de Admi- raliteitsraad en deputaties van alle afde lingen van het departement. In ons landje ging vroeger de mare: Ons natje zij steeds ouwe klare 't Kan verkeren voorwaar Men zegt nu elkaar TIP VAN BOOTZ dat is pas je ware. 'n TIP VAN BOOTZ Inz. de Hr. H. d. J. De radio geeft Donderdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00. 18.00, 20.00, 23.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.15 Lichte klanken. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Symphonisch concert. 9.30 Zangplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Arbeidsvitaminen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Orgelconcert. 11.45 Voordracht. 12.00 Lyra Trio. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Spionnetje. 12.38 Piano-duo. 13.20 Musette-orkest. 13.50 Platen. 14.00 „Rhenen". 14-.15 Kamermuziek. 15.00 Klimop. 1000—24.00 Nationaal programma. 16.03 Re portages. 16.45 Fragment uit Hooft's „Histo riën". 17.15 Nederlandse volksdansen. 18.15 Toespraak mr. L. A. Kortenhorst. 18.30 Stra- diva Sextet. 19.00 Toespraak tot de jeugd, A. Viruly. 19.10 Om het kampvuur. 19.30 Wat bereikten wij? 20.05 Herdenkingsbijeenkomst Nieuwe Kerk, Amsterdam. 21.05 Nederlandse liederen. 22.00 Gevarieerd programma. 23.15 Reportages. 23.30 Omroeporkest onder Henk Spruit: Serenade in E, Dvorak. HILVERSUM II, 414.5 M. 7.00. 8.00, 13.00, 18.00, 20.00, 23.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Gebed. 8.15 „Pluk de dag". 9.00 Voor de vrouw. 9.05 Vioolconcert in a, Glazoenof. 9.35 Italiaanse liederen. 10.00 Oud- Nederlandse vioolcomposities. 10.15 Morgen dienst. 10.45 Kerkelijke muziek. 11.00 Voor zieken. 11.40 Tijl Uilenspiegel, R. Strauss. 12.02 Casadesus speelt Debussy. 12.30 Land en tuinbouw. 12.33 Orkest zonder naam. 12.55 Zonnewijzer. 13.20 Zangrecital. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Opera's van Mozart. 14.40 Voor de vrouw. 15.00 Kamerorkest. 16.0024.00 Nationaal programma (Zie Hilversum I). zelfs Groningen zijn te Brussel met zijde, confectie, bedrukte zijde, weefsels in wol en katoen aan de markt. Utrecht telt wei nig, maar propagandistisch gezien, wel be langrijke stands: Nederlandse spoorwegen, de jaarbeurs, zilverartikelen, adresseerma- chines, boekhoudkundige systemen. Zoals telken jare zijn ook de sigaren, likeuren en chocola, verven en vernissen, K.L.M., Philips e.a. met goed verzorgde stands vertegenwoordigd. Als voorberei ding van de economische unie is de Neder landse deelneming echter te gering, iets wat eveneens van de Belgische deelneming te Utrecht moest worden gezegd. Hoofdpijn SAN Pijn ver drij Kiespijn - Zenuwpijn APIR1N 'er bij uitnemendheid Buisje 40-75 c Bedrijfspensioenfonds voor de Landbouw Arbeiders van 17 tot 64 jaar, die werk zaam zijn in de land- en tuinbouw, op vee teelt- of hoveniersbedrijven, zijn thans verplicht zich ten behoeve van het Be drijfspensioenfonds voor de Landbouw te laten registreren. Aan hen die reeds ge registreerd zijn wordt een inlichtingenfor mulier toegezonden, dat op de daarop aan gegeven zittingsdagen ingeleverd moet worden. Zij ontvangen dan een kaart, waarop de door de patroon verstrekte pre miezegels geplakt moeten worden. Het secretariaat voor Haarlem en omgeving, Brouwersvaart lOOArood, verstrekt nadere inlichtingen. myojllectric CALL LUIDSPREKENDE TELEFOON INSTALLATIES INLICHTINGEH EN PROSPECTUS BIJ: JANSWEG 42, HAARLEM TEL. 11828-18626 Politie Bioemendaal heeft weer een hoofdinspecteur Tijdelijk vervanger van de heer Voerman Tot hoofdinspecteur van politie te Bioemendaal is benoemd de heer P, Scheepenaar, tot dusver inspecteur van politie te Den Haag. De heer Scheepenaar werd in 1893 te Barradeel (Fr.) geboren..In 1915 trad hij in dienst bij de Haagse politie, waar hij tot de rang van inspecteur opklom. De nieuwe hoofdinspecteur is dezer dagen door de burgemeester van Bioemen daal, jhr. mr. C. J. A. denTex, geïnstal leerd. De heer Scheepenaar zal zijn functie blijven waarnemen- tot de corpschef, de heer Voerman, die zich in militaire dienst in Indonesië bevindt, is teruggekeerd. Orgelbespeling Er wordt een orgelbespeling gegeven in de Grote of St. Bavo Kerk te Haarlem op Don derdag 5 Mei 1949 des namiddags 3—4 uur door George Robert. Het programma luidt: 1. Preludium en Fuga G gr. t, J. S. Bach; 2. Concert F gr. t., Allegro moderato, Andante maestoso, Adagio, Allegro, G. H. Handel; 3. Sonate da chiesa, Tema con variazoni e finale, H. Andriessen; 4. Andante, A. aMilly; 5. Cantique, E. Eigar; 6. Fantasie over het koral „Looft den Heer", N. W. Gade. Aan mej. J. Baron, dienstbode bij de heer A. H. Hartkamp te Haarlem, is verleend de ere-madaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. 's-GRAVENHAGE, 3 Mei De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn ge rapporteerd: Koninklijke Landmacht Gesneuveld 1 April 1949: serg. A. T. Trentelman uit Schaesberg (L.). Gesneuveld 5 April 1949: sold. J. IT. M. Poppe, uit Zwollerkerspel. Gesneuveld 6 April 1949: sold. M. S. van de Laar uit Haelen. Gesneuveld 7 April 1949: huzaar le kl. G. Dekker uit Wieringen. Gesneuveld 12 April 1949: sold, le kl. G. J. Poortman uit Rijssen. Gesneuveld 14 April 1949: sold. J. Bom uit Ooltgensplaat. Gesneuveld 17 April 1949: sold, le klas P. A. W. Peters uit Maasbree (L.). Gesneuveld 25 April 1949: sold. W. Soete- man uit Beverwijk. Koninklijk Ned.-Ind. Leger Gesneuveld 10 April 1949: Men. sold. 2e Id. inf. H. M. Mewenkang uit Indonesië: Men. sold, le kl. inf. A. Mijojo uit Indo nesië. Gesneuveld 11 April 1949: Amb. sold. 2e kl. inf. J. Soselila uit Indonesië. Gesneuveld 12 April 1949: Sond. sold. 2e kl. inf. Sapri uit Indonesië. Gesneuveld 13 April 1949: Jav. sold. 2e kl. inf. Kartam uit Indonesië; Jav. sold. 2e kl. inf. Temon nuit Indonesië. Gesneuveld 14 April 1949: Sang. sold, le kl. inf. M. Takahindangeng uit Indonesië. Overleden tengevolge van oorlogsver wonding op 15 April 1949: sold, le kl. genie M. O. Pfaff uit Indonesië. BOERDERIJ AFGEBRAND BIJ NIJVERDAL. Door onbekende oorzaak ontstond brand in de boerderij van de landbouwer Jansen in de buurtschap Haarle bij Nijverdal. In een oogwenk stond alles in lichter laaie. Wegens gebrek aan water viel aan blussen niet te denken. De boerderij, twee schuren, de inboedel, vele landbouwgereedschappen alsmede voorraden hooi én stroo gingen verloren. Dertien varkens en honderd kui kens kwamen in de vlammen om. De scha de loopt in de tienduizenden. De boerderij was laag verzekerd. „IK VERKOOS DE VRIJHEID" OP HET WITTE DOEK? De Parijse bladen delen mee, dat de film producent Jacques Gauthier de filmrechten van Kravchenko's boek „Ik verkoos de vrijheid" heeft aangekocht. Het contract zou enkele uren voor het vertrek van Kravchenko naar Groot-Brit- tannië zijn getekend. De buitenopnamen zouden in Frankrijk en de studio-opnamen in Engeland worden gedraaid. De auteur zou zich verbonden hebben bij alle opnamen aanwezig te zijn, verder de laatste controle uit te oefenen op de mon tage en de dialogen en de film in te leiden in elke hoofdstad waar zij zal worden ver toond. Volgens „Paris Presse" zou Kravchenko voor de vertolking van zijn persoon gedacht hebben aan Charles Boyer of James Mason. Sommige deskundigen menen echter dat men nog niet te veel geloof dient te hech ten aan de berichten betreffende de ver filming van „Ik verkoos de vrijheid". Zij zijn van oordeel, dat Gauthier slechts een optie bezit, die voor een bepaalde termijn geldig is en zou vervallen, indien hij niet binnen de gestelde tijd de vereiste voor waarden vervult. OPINIE ONDERZOEK WIJST UIT: Het Nederlands Instituut voor de Pu blieke Opinie heeft aan vele mannen en vrouwen in alle delen des lands gevraagd: „Men is van plan dit jaar een huurver hoging van 30 procent in te voeren. Dat betekent dus dat u bijvoorbeeld in plaats van 6.huur in de week 7,80 (bij maandhuurders in plaats van bijvoorbeeld 40.in de maand 52.zult moeten betalen. Als deze maatregel doorgaat, zult u dan trachten bijvoorbeeld door woning- ruil een goedkopere woning te krijgen of niet?" Uit de antwoorden blijkt dat 19 procent der ondervraagden inderdaad zal proberen een goedkopere woning te krijgen; 66 pro cent is dat niet van plan; 15 procent weet het nog niet. Een vijfde deel van het publiek gaat dus bij een huurverhoging van dertig procent naar een goedkopere woning uitzien. Dit voornemen bestaat onder alle lagen dei- bevolking, het sterkst echter bij de minder gesitueerden. Maar ook onder de beter ge situeerden zijn er nog velen, die bij een huurverhoging van dertig procent naar een goedkopere woning gaan omzien. Dit zijn de antwoorden van de vertegenwoordigers van de verschillende welstandsklassen: Tracht goed- Doet dat Weet 't koper woning niet niet. te krijgen Geen antwoord Laagste inkomens 26% 58% 16% Lage inkomens 19% 66% 15% Middenklasse 11% 74% 15% Welgestelden 11% 80% 9% Bij de laagste inkomenstrekkers is er ruim een kwart, dat dan naar een goedko pere woning gaat omzien Bij de welgestel den echter nog ruim 10 procent. FritsScliuurman nam afscheid van het Residentieorkest Bestuur, leden en vrienden van het Residentieorkest hebben Dinsdagavond af scheid genomen van de dirigent Frits Schuurman, die benoemd is tot dirigent van het Stedelijk Orkest van Johannesburg. Dit geschiedde vóór het Mozart—Beet hoven-concert. De voorzitter van het Residentie-orkest, dr. A. Loudon, deelde mede dat op deze avond met de dirigent ook -drie van de oudste leden op.de voorgrond treden, na melijk de heren De Roo en Voerman, die gedurende 45 jaren hun beste krachten aan het orkest hebben gegeven en de heer Ger- brands, die na een periode van bijna 40 jaren het orkest met pensioen gaat verlaten. Vervolgens was de beurt aan de schei dende tweede dirigent, Jan Out, die even eens voor het voetlicht moest treden om te worden gecomplimenteerd met het grote succes dat hij met het orkest in Manches ter behaalde. Een ovatie viel de heer Schuurman ten deel toen hij het podium betrad. Dr. Lou don sprak hem in hartelijke bewoordingen toe, daarbij gewagende van het zware werk in zijn strijd voor de opbouw van het mu ziekleven in Den Haag. Toen werd een aantal fraaie bloemstuk ken aangedragen, waarbij ook aan mevrouw Schuurman gedacht was. Hierop nam de heer Schuurman het woord om een terugblik te werpen op de afgelopen tien jaren, waarin hij zijn taak als dirigent vervulde, een taak, die vaak ondankbaar was, doch waarbij tevens zo veel goede dingen naar voren kwamen, dat hij geen ogenblik gedesillusioneerd was geweest. Op zijn beurt dankte de heer Schuurman allen, die hem bij zijn werk ter zijde hebben gestaan. In het bijzonder dacht hij aan de commissie voor de jeugd- concerten en aan de Haagse schooljeugd. Hij eindigde zijn toespraak met „leve het Residentie-orkest". Een daverend applaus volgde op dit afscheidswoord. In de pauze van het concert hebben velen van de heer Schuurman afscheid genomen. Tot hen behoorden de minister van Ver keer en Waterstaat, mr. D. W. G. Spitzen, 'de Commissaris der Koningin in de pro vincie Zuidholland, mr. L. A. Kesper, de inspecteur van het muziekonderwijs, dr. C. L. Walter Boer, de grootmeesteres van de Koningin, mevrouw C. M. baronesse Van Tuyll van Serooskerken, en wethouder J. van Zwijndregt. HOOGWATERTIJDEN Woensdag 4 Mei: 7.23 en 19.53 uur. Donderdag 5 Mei: 8.22 en 21.01 uur. Vrijdag 6 Mei: 9.33 en 22.17 uur. LAAGWATERTIJDEN Woensdag 4 Mei: 2.55 en 15.19 uur. Donderdag 5 Mei: 3.43 en 16.11 uur. Vrijdag 6 Mei: 4.40 en 17.24 uur. De versierde bedstee, door Havank, A. T Bruna Zoon, Utrecht, Antwerpen. De wereld zonder mannen, door Tjeei Adema. A. W. Bruna Zoon, Utrecht, Aij werpen. Sportfotografie, door A. H. Henneke. N.l Focus, Bioemendaal. Landschapsfotografie, door A. P. W. vl Dalsum. N.V. Focus, Bioemendaal. Binnen de lichtkring, door Wilma. Uita versmij. Holland, Amsterdam. Dinie neemt de leiding, door Truida Kt( geïllustreerd door Nans van Leeuwen. U| geverij Kluitman, Alkmaar. Een Lente verspeeld, Zuid-Afrikaat| roman door J. van Melle. J. H. Kok N.f Kampen. Siberië, door prof. Emil Leng'yel. Oorsprtf kelijke titel: Siberia. Uit het Amerikaai vertaald door dr. B. Raptschinsky. H. Leopolds Uitgeversmij., Den Haag. Vrouw en vriend, door Anna Blaman.| M. Meulenhoff, Amsterdam, derde druk. Vertelsels over Onze Lieve Heer, de* Rainer Maria Rilke. Vertaald door Jtf Winkler en ingeleid door J. Jac. Thomstl H. Meulenhoff, Amsterdam, tweede druk. Postduiven voor de Prins, beleg en ontj van Leiden, door A. D. Hildebrand. G> illustreerd door J. F. Doeve. H. Meulenho! Amsterdam, derde druk. Wegbereiders der Renaissance, door dr.| Gaupp. Oorspronkelijké titel van de Zwj serse uitgave: Pioniere der Neuzeit in di Frührenaissance. Vertaling van Helena Pos. H. Meulenhoff, Amsterdam. De opvoeding van zuigeling en kleuter, e| boek voor ouders en opvoeders, door prof. d M. J. Langeveld, H. Meulenhoff, Amsterda} tweede druk. Het kamer-terrarium, door 'K. Wern Uitgeverij „Oisterwijk", Oisterwijk. De blijde inkomst. Maarten Nieuwlam belevenissen bij de inhuldiging van Koning Juliana, door dr. A. Melchior. Geïllustree door de schrijver. Uitgeverij „De Sleute Haarlem, Antwerepn. Vrouwen om dokter Beylard, roman dr. J. van Arkel Zegwaard. A. J. G. Stres holt's Uitgeversmij. N.V., Amsterdam. De geschiedenis van een witte merel, do Alfred de Musset. Vertaling en illustrati van André Vlaanderen. Wereldbiliothe N.V. Nederlandse teksten, een litterair-stil tisch werkboek voor de hogere klassen v inrichtingen voor Middelbaar en Voorber dend Hoger Onderwijs, door W. Kram Tweede deel. J. B. Wolter's Uitgeversn N.V., Groningen, Batavia. Neue Bahnen, Duitse vocabulaire voor Ulo, door J. P. Verheule en H. de Lange, B. Wolter's Uitgeversmij. N.V., Gronings Batavia. Autour de la France, eenvoudige lectu voor Gymnasium, H.B.S. en Kweekschol door dr. K. W^genaar en M.,J. Ornée. J. Wolter's Uitgeversmij. N.V., Gronings Batavia. Mijn naam is Juliana, woorden van H, Koningin Juliana, ingeleid door H. K. Prinses Wilhelm ina. N.V. Gebr. Zomer Keuning's Uitgeversmij., Wageningen. Caecilia-concert in het Amsterdams Concertgebouw Dinsdagnamiddag had in het Concertge bouw te Amsterdam de gebruikelijke Do nateurs-repetitie plaats van de Maatschap pij Gaecilia. Het was als steeds een druk bezochte samenkomst van vriehden en vriendinnen van „Caecilia", niet alleen uit Amsterdam, maar ook uit andere plaatsen, met name ook uit Haarlem en omgeving. Het Concertgebouworkest concerteerde ditmaal voor „Caecilia" onder leiding van Otto Klemperer; solisten waren Jan Damen en Jan Bresser, die Bach's Concert in d voor twee violen voor hun rekening namen. Met de Egmont-ouverture van Beethoven liet Klemperer het programma openen. Het klonk fel en geladen onder de stuwende en tot levendig vibrerend spel opwekkende directie, die kennelijk haar kracht en be zieling put uit de dramatiek van het ge geven en daarmee het bewijs levert, dat de materie deze geestelijke geladenheid nodig heeft om het kunstwerk volledig aan zijn doel te doen beantwoorden. De uitvoering van het Concert van Bach had haar hoogtepunt in het heerlijke Largo ma non troppo, dat zonder opzettelijk ro mantiseren het innige gevoel van Bach's wezen openbaarde. Damen en Bresser, door een klein ensemble begeleid, kregen hier volop gelegenheid in zuiverheid van toon en klank met elkaar te wedijveren. In de snelle hoekdelen gaf Klumperer hen door sterke accentuering van de begeleiding minder gunstige kansen om het polyphone weefsel duidelijk tot het publiek te doen komen. Bach schijnt altijd nog een pro bleem te zijn voor enigszins romantisch aangelegde dirigenten. Tenslotte ging de Symphonie no. 4 van Anton Bruckner de „Romantische". Dit werd weer een kapitale uitvoering, die, om de klankschoonheid en de bezieling, over de zwakheden van de constructie van het werk kon doen heen kijken. JOS. DE KLERK Blijkens een circulaire, gericht aan be langhebbenden, zal ook de actrice Mien Duymaer van Twist deel van het gezel schap Comedia gaan uitmaken. Voorts heeft men zich wederom op dezelfde wijze als tot dusver van de medewerking als gast ver zekerd van Mary Dresselhuys. Van het huidige repertoire blijven drie ernstige stukken en drie blijspelen gehand haafd: Thomas More, Tramlijn Begeerte, Nachtasyl en Korporaal Elizabeth, De Her bergierster, Je hebt me aangeraakt. In de zomermaanden beginnen de vertoningen van de pikante vaudeville „The play is the thing" door P. G. Wodehouse, zijnde eèn nieuwe bewerking van het bijna dertig jaar oude kasstuk „Spiel im Schlosz" van Mol nar. Het reisgezelschap, dat op 2 Juni per vliegtuig onder auspiciën van de Stichting voor culturele samenwerking tussen Neder land, Indonesië, Suriname en de Antillen naar de West vertrekt, is nu definitief sa mengesteld en zal onder leiding staan van regisseur Jan Teulings. De dames Mary Dresselhuys, Mimi Boesnach, Ellen Vogel benevens de heren Fons Rademakers Jef. de Groot zullen ginds een twintigtal voorstellingen geven van „Candida" door Bernard Shaw en „Hélène" van Paul Ge- raldy. Ditmaal vtardt ook Venezuela be zocht. Répertoire-uitbreiding. Voor het komende seizoen zijn belang wekkende plannen bekend gemaakt. Wat het zogenaamd klassieke gedeelte betreft, wordt een keuze gedaan uit „Romeo en Julia" en „De Koopman van Venetië" door William Shakespeare en 't cynische zeden blijspel „La Mandragola" van de staats man-dichter Niccolo Macchiavelli, gedrukt te Rome in 1524. Het laatstgenoemde stuk behoort tot het in de Renaissance zo ge liefde genre der commedia erudita. Einde lijk komt ook Strindfoerg weer eens aan dé 56. Ach die arme Panda! Zevenduizend- mijl van huis in een woest, vijandig land! Wie had dat gedacht, toen hij zijn piccolo petje opzette dat hij nog eens hier te recht zou komen! Ja, hij had nu wel mede lijden met zichzelf. En hij had ook mede lijden met Joris Goedbloedwant Joris was dan wel een schelm, 'en het was Joris' schuld dat alles zo misgelopen was, maar Panda gunde hein toch ook niet dat hij nu zijn leven lang opgeslóten moest zitten en de kleren van de Bey moest borstelen.... En kwaad was Panda ook; vooral op Heer Geofridus Goudbakker en Dop, want je kimt-zeggen wat je wiltmaar die waren toch ook niet helemaal eerlijk geweest. En daar liep Panda nu juist diep over te den kenj toen hij achter zich plotseling het geraas van een aantal motoren hoorde. Hij keek om, en zag een groot aantal vracht auto's en jeeps naderen. Je moet iveten, dat dit de auto's waren van heer Goud bakker, die er nu op uit ging om naar caponiet te gaan graven. Hij had nu im mers de kaart van Joris, en de Bey had hem immers voor veel geld de toestemming gegeven? Nu, daar ging hij dan! Dat kon Panda, eerlijk gezegd, niet veel schelen maar hij dacht wel: „Hé ze gaan de goede kant op! Misschien kan ik een eindje meerijden!" Zo gezegd, zo gedaan; toen de laatste auto langs hem reed, nam hij een koene sprong en kwam achterop terecht. Zo ging het veel vlugger dan lopend, maar. beurt en wel met het in 1919 door Royaards hier te lande geïntroduceerde drama „Een Roes" en beleeft het sublieme stemmings beeld „De drie zusters van Anton Tchekow (of Tsjechoff als men dat liever leest) een serie opvoeringen onder regie van profes sor Scharoff. Het is te hopen, dat het al meer dan eens aangekondigde folkloristische meesterwerk van het Ierse theater, te weten „The Play boy of the Western World" van John M. Synge nu werkelijk op de planken wordt gebracht. Belofte maakt Schuld! Van Nobel prijswinnaar Thomas Stearns Eliot staat het modern-religieuze dramatische gedicht „Moord in de Cathedraal" van 1Ö35, schi-even voor het toen gehouden festival te Canterbury en spelend in de twaalfde eeuw, op de nominatie. Zou dit ook niet geschikt zijn voor het Bloemendaalse Open luchttheater? Aan Franse stukken denkt Comedia onder .meer te brengen „La femme de ta jeunesse" van de boulevardschrijver Jacques Deval, die reeds de eer van ver schillende reprises genoot en „Les mal- aimées" van de door zijn romans vermaard geworden auteur Frangois Mauriac. Uit de nieuwe wereld komt het inmiddels van alle kanten bekroonde „Death of a salesman" door Arthur Miller, die zich met't ongemeen sterke en serieuze probleemstuk „Mijn Zoons" bekendheid verwierf. In ons land speelden Joan Remmelts c.s. het ver leden jaar. Men beschouwt in zijn vader land Arthur Miller als een tweede Ten nessee Williams, vooral op grond van uiter lijke overeenkomsten. Hij is echter man- lijker en aggressiever en behandelt de lot gevallen van normale mensen. „Harvey" van Mary Chase, een vrolijke ode aan de dipsomanie hetgeen in nuchtere woor den wil zeggen: periodieke drankzucht handhaafde zich vijf jaar achtereen op Broadway, waar hét 1775 keer het voet licht passeerde, dusdoende een fortuin voor de schrijfster verdienende. Men heeft tot dusver gezocht naar een vertolker van de hoofdrol, maar in Amerika had men er liefst acht, die elkaar naar de kroon staken, Rudy Vallee was de eerste, Joe Brown de laatste. Het merkwaardige is dat „Harvey" in Engeland zelfs geen schijn van succes boekte. Het omgekeerde deed zich voor met de eveneens door Comedia aangekochte En gelse thriller „The Shop at Sly Corner" Edward Percy, die in New York op een fiasco uitliep na twee jaar van uitverkochte zalen in Londen. Op de gereserveerde stukken met Duitse titels „So wird es kommen oder nicht" van Erich Schönlank en „Die Frau im Morgengrauen" van Alessandro Casona komen wij te zijner tijd in een afzonderlijk artikel "terug. D. K. De „Oranje" weer naar Batavia Dinsdagmiddag is het m.s. „Oranje" van de maatschappij Nederland naar Batavia vertrokken, waar het 22 Mei wordt ver wacht. Voor de eerste keer na de oorlog geschiedde het vertrek op de traditionele wijze. De achterblijvenden waren op de Javakade samengestroomd en toen het schip van de kade los kwam daalde een regen van serpentines op de wuivende wegbrengers neer. Aan boord bevinden zich een groot aantal vrouwen en onge veer 380 kinderen, die in het kader van de gezinshereniging de reis naar Indonesië maken. Werkgevers zijn fegen vrijaf geven op 5 Mei De gezamenlijke centrale werkgever organisaties delen mede: 1 Het College van Rijksbemiddelaars hee aan de werkgevers vergunning verleen het personeel op de nationale feestdag i 1 uur vrijaf te geven, zonder dat deze vri uren op de vacantiedagen in minderii mogen worden gebracht. Wegens de economische toestand van oi land en de reeds na de oorlog ingevoeri verbeteringen in de vorm van vacahtie- t snipperdagen, welke laatste onder mei voor gedenkdagen waren bestemd, moet; de centrale werkgeversorganisaties het d jaar reeds aan het bedrijfsleven gegevt advies handhaven om op 5 Mei geen exti vrijaf te geven. Ontmaskerd. De gemeenteraad van Atlanl in Georgia heeft eenstemmig besloten tot het verbieden van het dragen v; kapmaskers door de anti-semietisch anti-katholieke en tegen de negers g! richte organisatie van de Ku Kli Klan. Het dragen van maskers in openbaar, behalve bij zekere festivite ten, is strafbaar gesteld met een boei van tweehonderd dollar of dertig dage gevangenisstraf. Het raadslid Lindse die het verbod voorstelde, zeide: „In land is geen plaats meer voor dergelijk organisaties". Radarpioniers. Drie Engelse geleerde: professor John Turton Randall, lera; in de physica aan de Londense univers teit en de professoren Howard Boot e James Sayers uit Birmingham hebben de koninklijke commissie voor octrooif verzocht hun rechten als uitvinders de radar te erkennen. De advocaat va de drie geleerden heeft voor de com missie verklaard dat de uitvinding z(jn cliënten, die aan de admiralite werd voorgelegd, het bouwen van eerste radarinstallatie mogelijk hee gemaakt. Echt vals. De West-Duitse autoriteiten zij genoodzaakt geweest de bankbiljette van 20 mark uit de circulatie te nemen daar een valse muntersbende deze bil jetten op zodanige wijze heeft nage maakt, dat zij niet van de originel onderscheiden kunnen worden. Luchtbrug. Geoffrey de Freitas, de Brits onder-minister van de Luchtvaart, ver klaarde Dinsdag bij zijn terugkeer .va: een inspectiereis van vier dagen door d Britse zóne, dat „geruchten over ophef fing der blokkade geen invloed hebbel op onze plannen om de luchtbrug te ver sterken. Geruchten hebben geen vat o, ons, wel feiten. Indien de blokkade zoi worden opgeheven, zou het iets ander zijn", aldus De Freitas. Nummer één. De Canadese ambassadeur te Washington, Hume Wrong, Dinsdag tijdens een korte plechtigheid aan de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Acheson, de Canadese bekrachtigingsoorkonde van het Atlan tisch pact overhandigd. Op de oorkonde, die in blauw Marokkaans leder is inge bonden, prijken de Canadese wapens. De oorkonde is ondertekend door de Cana dese minister-president St. Laurent. Tijdens de plechtigheid werd er geen enkele officiële verklaring afgelegd. Ca nada is het eerste land, welks parlement het Atlantisch pact heeft bekrachtigd en dat de bekrachtigingsoorkonde aan de regering van de Verenigde Staten heeft overgemaakt. Vuist. Professor Herbert Olivecrona, de Zweedse hersenchirurg, heeft onlangs bij een operatie, die 12 uur duurde en voor een deel verfilmd werd, uit de her senen van een 28-jarige man een gezwel verwijderd, dat zo groot als een vuist was. Het gezwel stond op doorbreken en de patiënt leed aan duizelingen en kram pen. De geopereerde was in 14 dagen weer op de been.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2