c Monument voor de martelaren van Auschwitz De regering geeft olie-concessies aan buitenlandse maatschappijen Haarlem wordt meer en meer in hettoeristenverkeeropgenomen r Première van een Poolse film Film) Soiree dansante WOENSDAG 4 MEI 1949 HAARLEMS DAGBLAD 3 Ongerustheid in Franse politieke kringen Geen francs genoeg (Van onze correspondent te Parijs) Berichten over belangrijke concessies aan buitenlandse trusts voor de exploitatie van petroleumbronnen in Tunis hebben in Parijs grote onrust te weeg gebracht en al gemeen neemt men aan, dat de regering van haar tegenstanders van uiterst links en rechts wel het een en ander te horen zal krijgen, wanneer het parlement zijn Paas- recès heeft beëindigd. Al verschillende verzoeken tot interpellatie zijn bij het bureau van de Kamer ingediend en de on gerustheid in politieke kringen over dit punt van het regeringsbeleid is zo groot, dat sommige waarnemers zelfs de mogelijk heid van een kabinetscrisis niet uitgesloten achten. Persoonlijk geloven we niet, dat deze eventualiteit onder ogen behoeft te worden gezien, te meer waar de regering over een paar sterke troeven beschikt en de achter haar staande meerderheid niet van zins lijkt Queuille en de zijnen los te laten. Dat er in Noord-Afrika en speciaal in Tunis petroleum gevonden zou kunnen worden, werd reeds lang vermoed. In 1932 heeft de Franse regering al kostbare bo ringen laten verrichten, die toen echter op niets zijn uitgelopen. Nieuwe berekeningen moeten thans aanwijzingen hebben ver schaft, dat speciaal in het Zuiden van Tunis, dat thans het statuut van een Franse provincie bezit, petroleum in de grond zou zitten. Om deze verwachtingen echter aan de realiteit te kunnen toetsen, zullen proef boringen moeten worden uitgevoerd, waar voor men minstens 65 milliard Francs denkt nodig te hebben. De regering acht het niet mogelijk dit bedrag uit nationale middelen in korte tijd te fourneren. Daar om is een beroep gedaan op Amerikaanse en Engels-Nederlandse petroleum-trusts, te weten op de Gulf-Oil en de Royal Dutch, die thans 65 procent der kosten voor hun rekening hebben genomen, en over een ge lijk percentage der aandelen zullen be schikken. Dit heeft een deel van de pers heftig gealarmeerd. Vroeger, aldus schrijft men, fungeerde Frankrijk als bankier bij de exploitatie van olie-ontginningen in het Midden-Oosten, Roemenië, Rusland, Polen en Indonesië. Thans staat de regering bij voorbaat een flink part der eigen rijkdom men af aan het buitenland en dat nu het land de benzine, die het voor eigen gebruik nodig heeft, druppelsgewijs uit Amerika in moet voeren. We zijn wel diep gevallen, stelt men verbitterd in deze kringen vast. De argumenten, die de regering hiertegen over stelt, zijn vooral van practische aard: Wij missen enerzijds de kapitalen en ander zijds het materiaal. Met onze eigen midde len zou het zeker 25 jaar duren voor we zekerheid zouden hebben over de juistheid Eerbied voor de vlag! De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen vestigt met betrekking tot het gebruik van de Nederlandse vlag de aandacht op het volgende: De vlag is het hoge symbool van de een heid en de onafhankelijkheid van het Koninkrijk der Nederlanden. Overal waar de Nederlandse vlag op Nederlands grond gebied wordt ontplooid moet zij de ere plaats hebben. Op de vlag mag, behoudens uitdrukke lijke toestemming van Hare Majesteit de Koningin, geen enkele versiering of andere toevoeging worden aangebracht. De ontplooide vlag mag nimmer de grond raken. Een vlag die versleten is, scheuren ver toont, in hevige mate is verkleurd of zo danig vuil is geworden dat behoorlijke reiniging niet meer mogelijk is, behoort te worden vernietigd. Elke ontplooide vlag moet bij zonsonder gang worden binnengehaald. Geen vlag mag tussen zonsondergang en zonsopgang gehesen blijven of worden. Het bezigen van de vlag voor louter ver siering moet worden beschouwd als een ernstig gebrek aan eerbied voor ons hoog ste nationale symbool. Daarom behoort de vlag nimmer voor versiering te worden ge bruikt. Voor versiering kan wel vlaggedoek worden gebezigd. Aan de vlag mag een oranje wimpel worden bevestigd op de verjaardagen van leden van het Koninklijk Huis en bij fees telijke gelegenheden, waarbij de twee eenheid Nederland-Oranje tot uitdrukking wordt gebracht. Bij alle overige gelegenheden behoort Zonder wimpel te worden gevlagd. Wamieer de vlag bij enige plechtigheid wordt gehesen, hetzij dat zij geheel wordt gehesen, hetzij dat zij halfstok wordt ge hesen, maken allen, die daarbij aanwezig zijn, front naar de vlag en ontbloten het hoofd totdat het hijsen van de vlag is voltooid. Hetzelfde eerbetoon dient te geschieden, wanneer een vlag- bij een plechtige gelegenheid wordt neergehaald. Wanneer de Nederlandse vlag wordt ont plooid in een gehoorzaal of bij een bijeen komst waar een podium voor de spreker is, hetzij binnenshuis hetzij buitenshuis, is de piaats van de vlag rechts van de spre ker indien de vlag op het podium staat en rechts van het auditorium indien hij in de zaal met het front naar het podium staat. Andere nationale vlaggen staan in deze gevallen aan de tegenovergestelde zijde. Indien de Nederlandse vlag tegen de wand achter de spreker wordt beves tigd, moet zij achter de lessenaar hangen en met de onderkant boven de spreker uitkomen. Aan vlaggen van vreemde naties behoort dezelfde eerbied te worden betoond als van vreemdelingen voor de Nederlandse Vlag wordt verlangd. der verwachtingen, doch met behulp dei- vreemde fondsen zullen we binnen vier jaar al weten waar we aan toe zijn, en dan misschien al van de petroleum van Franse bodem kunnen profiteren. Bovendien en dit lijkt een sterk argument beschikt volgens de Franse wet een groepering die meer dan een derde der aandelen bezit over een soort vetorecht. Het is dus onjuist, dat Frankrijk alle beslissingen uit handen heeft gegeven, want met de 35 procent eigen aandelen overtreft de Franse invloed altijd die van Amerikanen of Engelsen en Nederlanders. Daar komt bij dat, hoe be trekkelijk gunstig de perspectieven ook mogen zijn, de onderneming toch altijd in zekere mate een gok blijft. Sommigen be rekenen de kansen slechts a raison van één op zeven. Hoe dit zij, het schijnt wel zeker dat de petroleumrijkdommen van Tunis nooit met die van Irak of Amerika vergeleken zullen kunnen worden. Men acht het, in het beste geval, niet uitgeslo ten, dat dit Noord-Afrikaans gebied eens evenveel op zal kunnen leveren als Honga rije, of zelfs Roemenië thans. De 9 Muzen Moord in de Kathedraal. Op Dinsdag 17 Mei wordt via Hilversum II een radio-be werking van Moord in de Kathedraal", het spel van de Nobelprijswinnaar Thomas Stearns Elïot, uitgezonden. De Nederlandse vertaling is van Michel van der Plas; de microi'oonbewerking van Louis Lutz. In de hoofdrol speelt Albert van Dalsum, de regie is in handen van Herbert Perquin. Picasso gestolen. Uit het museum voor moderne kunst te Antibes is een stilleven van Picasso gestolen, waarvan de waarde op een half millioen francs wordt geschat. Afhalen distributiebescheiden Donderdag 5 Mei is het in Haarlem (Vlees hal) de beurt aan Ap tot en met Ba voor het afhalen van distributiebescheiden en in Heemstede (Binnenweg) aan U tot en met VI Vrijdag 6 Mei is het in Haarlem (Vlees hal) de beurt aan Be voor het afhalen van distributiebescheiden en in Heemstede (Bin nenweg) aan Vo tot en met Wa. SLOT defect: „SLEUTELSPECIALIST" LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 De Engelse prinses Margaret verblijft thans enkele dagen op Capri; per roeiboot begeven prinses Margaret (in badpak, een grote witte hoed in haar hand houdend) en leden van haar gevolg zich naar een afgezonderde plaats op het strand om te zwemmen. Agenda voor Haarlem WOENSDAG 4 MEI Bioscopen: Middagvoorstellingen. DONDERDAG 5 MEI Stadsschouwburg: „Tramlijn begeerte", 7.30 uur. Rembrandt: „Een koninkrijk voor een huis", alle leeft, 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Palace: „Rumoer op de afdeling", alle leeft., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Het ver haal van de soldaat". 18 j., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. City: „Zij winnen de slag", alle leeft., 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: „Gezworen vijanden", 14 j„ 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: „Die Mörder sind unter Uns", 18 j., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. VRIJDAG 6 MEI Bioscopen: Middag- en 'avondvoorstellingen. Paul Steenbergen als Hamlet Mooie persoonlijke prestatie m bedompte voorstelling Toen Paul Steenbergen, wellicht onze grootste en zeker onze gevoeligste acteur, in de maand October van het vorig jaar in de voornaamste schouwburgen des lands zijn zilveren jubileum vierde, vertolkte hij voor het eerst onder regie van Eduard Ver kade de titelrol in het treurspel „Hamlet' van William Shakespeare. Deze keuze was tekenend voor de ernst waarmede hij zijn kunst 'opvat. Maar door welke oorzaken dan ook, de feestelijk opgezette voorstel lingen liepen in artistieke zin op een desillusie uit. Men miste vooral de poëzie als voertuig der emoties. Er lag misschien een te bekrompen verbeelding aan ten grondslag. Dank zij de goede zorgen voor haar leden van de vereniging „Geloof en We tenschap" zag men gisteravond, ongeveer in dezelfde bezetting, de genoemde trage die in Haarlem, waar binnenkort ook ein delijk de wegens treurige omstandigheden uitgestelde openbare 'vertoning gegeven wordt. Het algemene spelbeeld is in het halve jaar, dat sedert de première verliep, eerder verzwakt dan verbeterd, doch Paul Steenbergen heeft op een miraculeuze ma nier zijn eigen warme trant en in eenvoud glanzende vorm hervonden. Door het ver strijken van de tijd luwde merkbaar de scha delijke invloed van Verkade op deze ge heel anders geaarde acteur. Bij Verkade immers wordt de liefde door het verstand bepaald en de geestelijke visie door ont leding van de gedachte, bij Steenbergen overheersen het geloof en de drang naar echtheid. Zij hebben ten hoogste een voor keur voor zinrijke versobering gemeen. Waarschijnlijk is Hamlet het meestge- speelde werk van Shakespeare, omdat vrij wel alle stervelingen daarin, behalve zeer sensationele dramatische verwikkelingen, wie zij verder ook mogen wezen, een deel van hun eigen karakter in beginsel terug vinden. Welnu: de bijzondere verdienste van Paul Steenbergen schuilt in zijn streven naar openbaring van het algemeen-huma ne. Zijn Hamlet vertoont zich ontdaan van het stof van drie eeuwen tegenstrijdige litteratuur. Hij ging uit van een naakte rol, geschreven voor een schitterende toneel speler. Dat is natuurlijk alleen mogelijk in een land zonder tradities op dit gebied. Men ontbeert daardoor enigszins de ba rokke schoonheid van de grillige vertak kingen der fantasie, de boven menselijke verhoudingen uitstijgende visionnaire as pecten, de flitsende bewijzen van superieur verstand en vooral de beklemmende wer king van het noodlot. Zijn karakter wint aan diepte en verliest een naar buiten tre dende dimensie. Men kan op deze Hamlet geen stempel van een de gehele rol in één greep omvattende persoonlijkheid vinden. Doch men deelt - wat anders bijna onmo gelijk blijkt - met zijn vriend Horatio het gevoel van sympathie voor deze ont goochelde melancholicus. Men beleeft vreugde aan deze vertoning, die niettemin tot ernstig na-denken stemt, omdat harts tocht er de motor van is. Zijn soepel en eigenaardig melodius stemgeluid maakt het Paul Steenbergen mogelijk om iedere spe ling van Shakespeares grandioos vernuft onmiddellijk en met effect te registreren. Plastiek en stylering der gebaren overtaï- gen doör hun feilloze zuiverheid. Het is wel heel jammer, dat men de ver taling van Jacobus van Looy gebruikt, want diens gewrongen en dikwijls zeer on fraaie, even onuitsprekelijke als onver staanbare tekst ondermijnt het goed begrip, laat staan de gevleugelde schoonheid in vaak onoverkomelijke mate. De meeste medewerkenden wisten er dan ook geen weg mee. Op enkele .uitzonderingen na - Elisabeth Andersen als Ophelia, Jan van der Linden als de doodgraver en Henri Eerens als Polomus, hoewel deze de praat zieke geborneerde staatsman te sterk tot een „komische alte" transfigureerde - was de rolbezetting door de Haagse Comedie bedenkelijk zwak. Ida Wasserman als de koningin en Jan Retèl als de heftig ge schokte Laërtes hadden enkele tamelijk goede scènes, maar Cees Laseur als koning Claudius en zijn gehele hovelingenschaar voldeden in geen enkel opzicht. Verkade heeft bij zijn décorbouw ge tracht ongeveer dezelfde mogelijkheden te scheppen als waarover Shakespeare des tijds beschikte, waardoor de twintig tafe relen, zonder onderbrekingen om techni sche redenen, achter elkaar door gespeeld konden worden, dus met behulp van en kele schuifgordijnen en een balcon boven het achtertoneel. Het nadeel daarvan was dat het geheel meer de indruk van een huiskamer dan van een feodaal slot maak te en dat bij de schikking der spelers (tij dens de geestverschijningen, waarvan de eerste achterwege bleef, de ontmoeting met Fortinbras en de pantomime) storende con cessies gedaan moesten worden. Het werd een bedompte voorstelling, waar de in spiratie geen kans kreeg doorheen te bre ken. Doch dank zij de persoonlijke presta tie van een begenadigd acteur kon men veel van deze schaduwzijden over het hoofd zien. DAVID KONING Plannen van „Haarlems Bloei" Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS HAARLEM Wij hebben al eens eerder geschreven, dat Haarlem de laatste jaren in toenemen de mate in net vreemdelingenverkeer wordt opgenomen: met name krijgt de Spaarne- stad steeds meer deel aan de stroom vacan- tiegangers, die uit het midden en het Oosten van het land naar de grote centra in het Westen trekken; menige toerist die Amsterdam, Alkmaar, Den Haag, Delft of de badplaatsen op zijn programma heeft staan, voegt daar een bezoek aan de Bloe menstad aan toe. Dank zij de activiteit van het gemeentebestuur en de Stichting „Haarlems Bloei" die de volgende week keurige folders over Zuid-Kennemerland en Haarlem, waarvan geleidelijk ook uit gaven in de gangbare talen zullen ver schijnen, het licht" doet zien pikt de stad vaak ook een graantje mee uit de trog vol toeristische evenementen. Dat was het ge val bij de Tulpen-rallye en bij de stemt der motorrijders, die het volgend jaar „Tul- penrit Haarlem" zal worden genoemd. Zo is voor de Bavostad het seizoen eigen lijk al begonnen de goede zaken die hoteliers en resaturaieurs in de jongste week-einden deden, getuigen daar ook van. Hoogtepunt wordt ook dit jaar weer de Bloemenweek, die dit jaar, aangepast aan de gewijzigde economische omstandig heden, van 30 Juli tot en met 6 Augustus wordt gehouden. De gebruikelijke evene menten blijven gehandhaafd: de Bloemen- koningin, bet Corso, het vuurwerk. En natuurlijk een Lunapark, de kurk waar alle overige festiviteiten financieel op drijven. De door de Haarlemse Middenstands centrale georganiseerde tentoonstelling „Nijver Kennemerland" gaat niet door, waar-enerzijds de middenstand zich niet sterk genoeg gevoelt een belangrijk finan- ciëel risico te dragen, anderzijds ook van officiële zijde niet voldoende steun toege zegd kon worden. Desondanks heeft men de hoop niet opgegeven deze belangwek kende expositie maar dan het volgend jaar te kunen houden. De plannen voor deze manifestatie van het Nederlandse Ambacht hebben bij „Haarlems Bloei" de herinnering aan voor oorlogse projecten tot het bouw.en van een grote ruimte (ongeveer twee keer het Con certgebouw), geschikt voor congressen met veel deelnemers, tentoonstellingen, massale muziekuitvoeringen en dergelijke wakker gemaakt. Zo'n gebouw zou bijzon der goede diensten kunnen bewijzen tijdens de „Kennemer week", waartoe, naar men hoopt, de feestweek in Augustus eens zal uitgroeien. En is dat allemaal nog toekomstmuziek, „Haarlems Bloei" zint toch op middelen om tot zo'n gebouw, waarvan men overi gens niet verheelt, dat het zeer moeilijk exploitabel zal zijn te maken, te komen. Geen luchtkastelen alleen. Gelukkig heeft men bij het Haarlemse „Vreemdelingenverkeer" niet vergeten, dat' de propaganda voor de eigen stad niet zo zeer afhankelijk is van allerlei luchtkasteel achtige toekomstdromen, doch dat een klein stukje bedrukt papier, mits regelmatig verspreid, de aandacht op doeltreffende wijze op de toeristische kwaliteiten van de Spaamestad kan'vestigen. Daarom liet „Haarlems Bloei" een fraaie sluitzegel vervaardigen, die tegen kostprijs voor alle Haarlemse bedrijven verkrijgbaar wordt gesteld. Hoe meer brieven met dit zegel de wereld worden ingestuurd des te meer kans, dat reizigers uit alle wind streken naar Loutje komen kijken. En bij kijken alleen blijft het als regel niet, zodat herbergier, kastelein en neringdoenden daar de zoete vruchten van zullen plukken. Een foto-prijsvraag. Tenslotte heeft „Haarlems Bloei" be sloten de belangstelling van de Spaarne- stedelingen voor het eigen stadsschoon en voor het natuurschoon in de omgeving aan te wakkeren. Daartoe wordt in de laatste week van September een fotowedstrijd en -salon gehouden onder het motto „Haarlem en omgeving door de lens" voor amateurs en beroepsfotografen uit deze streek. „Haarlems Bloei" heeft dan tevens de ge legenheid de grondslag te leggen voor een foto-archief, daar volgens één der voor waarden een afdruk van 13 x 18 in het be zit van de Stichting komt. De technische organisatie van een en ander is opgedra gen aan de Kennemer Fotokring". César Franck-avond in de Meesterserie Betrekkelijk weinig talrijk zijn de wer ken waarmee Franck de titel van groot meester verworven heeft; maar het merk waardige is, dat hij in verschillende genres één meesterwerk leverde, dat hem de onsterfelijkheid als componist waarborgt. Men denke aan zijn énig strijkkwartet, aan zijn énig piano-kwintet, aan zijn énige viool-sonate, aan zijn énig groot oratorium „Les Béatitudes", aan zijn énige symphonie. aan zijn „Variations symphoniques", die na het symphonisch gedicht met piano-solo „Les Djins", een hernieuwde, en zeer ge slaagde poging betekent, om het klavier concert in nieuwe banen te leiden. Alleen met kapitale orgelwerken is hij vrijgeviger geweest, maar voor piano-solo gaf hij toch ook slechts twee werken, doch beide van onbetwistbare eeuwigheidswaarde. Zo zou het kunnen lijken, dat men over Franck als symphonicus tamelijk gauw uit gepraat is, ware het niet dat aan één enkel werk, als de Symphonie in d, zo enorm veel te beleven valt, dat men er niet over uitgepraat raakt. Een goede uitvoering van deze magistrale compositie, als die welke Dinsdagavond onder leiding van Kees Hartvelt werd gegeven, zou daartoe allicht verlokken, omdat zij het eeuwige heimwee naar het tijdeloze, met de rijpste midde len van de romantiek verklankt, zo dui delijk en' zo kleurig liet spreken, dat het belangwekkende ervan ons geregeld' bezig hield en laat ons het eerlijk bekennen geestelijk kwam verrijken; want Père Franck heeft ook aan ons geslacht nog wat te zeggen. Van zijn bezinning, van zijn geestdrift en van zijn zin voor orde en evenwicht kunnen wij nog wat leren. We hoorden deze avond ook vier frag menten uit „Psyché", eveneens goed ver tolkt, hoewel niet zo lenig als de sympho nie. Doch wie ontkomt er aan de magische werking van dit zo prachtig melodisch weefsel! Cor de Groot werkte mee als solist in de „Variations Symphoniques" en zijn aan deel mocht superieur heten. Zijn klare klankproductie, zijn stevig volgehouden rhythme, ondanks de remmingen van een wat na-komende begeleiding, deden met zijn brillante techniek en bezielde stuwing, ook dit meesterwerk van Franck van genialiteit getuigen. Het was over 't geheel een mooie avond. JOS. DE KLERK Openluchttheater Donderdag, de nationale feestdag, zal het Openluchttheater te Bloemendaal, ook des avonds geopend zijn. De bezoekers kunnen dan genieten van de tulpen, welke op het ogenblik op zijn mooist zijn. De rhapsodie in Oranje, Rood, Wit en Blauw zal Zondagavond gegeven worden. Daaraan werken mee het ballet van Tilly Sylon, de Haarlemse Orkest Vereniging, de Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriend schap" en het jongenskoor van de Sint Jozefskerk. Het geheel staat onder leiding van Marinus Adam. Waarschuwing De Commissaris van Politie te Haarlem, hoofd van de justitiële politiedienst, waar schuwt namens de Officier van Justitie bij de Rechtbank te Haarlem, tegen het aan gaan van relaties met of het lidmaatschap van: het „Nederlands Instituut van Rechts kundige Adviseurs", postbus no. 1, te Haarlem. Dit instituut verzendt brieven, welke ondertekend zijn met „L. van der Velde". Achter deze naam verschuilt zich: Luijkx. Johannes Theodorus, geb. 8-11- 1921 te Leiden, wonende te Amsterdam, Lange Leidsedwarsstraat 54II, voorheen te Leiden, Rijn en Schiekade 29. Genoemde instelling, welke wordt geleid door voornoemde Luijkx, heft, alvorens men lid kan worden, voor z.g. enquête- kosten e enbedrag van 15,terwijl aan de waarde van het lidmaatschap van be doeld instituut moet worden getwijfeld, aangezien het een organisatie betreft, wel ke naar buiten de schijn van gelijkwaar digheid aan andere reeds bestaande bona fide organisaties tracht te wekken, doch waarvan de handelingen aan oplichting grenzen. Luijkx is ook oprichter en mede-oprich- j ter van verschillende andere instellingen. Tegen het aangaan van relaties met of lidmaatschappen van deze in hoofdzaak door Luijkx geleide instellingen is reeds eerder door de Commissaris van Politie te Leiden gewaarschuwd. Faillissementen De Haarlemse rechtbank te Haarlem heeft Dinsdag in staat van faillissement verklaard: W F. G. Roemersma. kantoorbediende, wonende Roskamstraat 49 te Haarlem. Cura tor: mr. E. J. Groenevelt te Heemstede. De firma Handelsonderneming „TECO", gevestigd en kantoorhoudende te Heemstede, Raadhuisstraat 19; en de firmanten: G. H. Terink, wonende te Heemstede. Raadhuis straat 19: H. A. van den Hoogen, wonende te Heemstede. Bronsteeweg 98. Rechter-commis- saris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. J. H. Ekering te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van: B. J. Bruins, tuinder, wonende Hoflanderweg 63 te Beverwijk. Curator: mr Th G. A. Mulder te Beverwijk. Bij beschikking van de rechtbank is voor lopig surséance van betaling verleend aan: de Handelsvennootschap onder de firma Gebrs. Dresselhuizen. gevestigd en kantoor- houdende te Westzaan, alsmede aan haar individuele vennoten. Met benoeming van mr. W Boers, advocaat en procureur te Over- veen, tot bewindvoerder. i Gehomologeerd werd het accoord, aange boden in hel faillissement van: C. H. van Toorn, wonende Reitzslraat 72, zaakdoende Kleverlaan 28 onder de naam „Dekto". Cura tor: mr. M. D. Proper. Donderdagmiddag winkels gesloten De Middenstandscentrale voor Haarlem en omgeving heeft zich tot de winkeliers gericht met verzoek de zaken morgen, Don derdagmiddag, om één uur te sluiten. PRIKKELDRAAD. Modder. Vuile barak ken. Treinen, die in de nacht aanrollen met steeds weer verse vrachten mensen materiaal, dat uitgeplunderd en' beroofd, op weerzinwekkende wijze geregistreerd en gekoejeneerd en tenslotte aan dood en ver derf overgegeven wordt. En op de achter grond roken dag en nacht, jaren lang. als een nimmer aflatende dreiging de schoor stenen van het crematorium. Dat is de voor het menselijk verstand bijna niet te vatten afgrijselijke werkelijk heid van het Duitse concentratiekamp bij het Poolse stadje Auschwitz. Millioenen mensen werden hier om geen andere reden dan om hun geloof en hun afkomst als beesten afge maakt; enkele duizenden overlevenden werden voor altoos naar lichaam en geest onherstelbaar geschonden. Nu, aan de vooravond van de vierde her denking van de overwinning van hen, die voor het recht en de menselijkheid streden op de duistere machten die Eui-opa vijf jaren lang tyranniseerden, zijn de gruwelen toen bedreven en sindsdien, zelfs uit een begrijpelijke reactie der getergde slacht offers, nimmer benaderd, laat staan ge ëvenaard reeds zover in onze herinnering teruggedrongen, dat de vertoning van de door twee Poolse vrouwen, die Auschwitz overleefden, vervaardigde film „De laatste étappe" ons met een schok terugbrengt in de sfeer van het meedogenloze régime, waaraan wij ternauwernood zijn ontsnapt. „De laatste étappe" neemt in de reeks films over de oorlog een bijzondere plaats in, omdat het hier een speelfilm betreft, waarin het „verhaal" zo'n bescheiden plaats inneemt en de feiten zodanig overheersen, dat hier van een gespeelde documentaire kan worden gesproken. De rolprent werd in Auschwitz zelf door Wanda Jakubowska geregisseerd naar een draaiboek dat door haar tezamen met Gerda Schneider werd geschreven. Door alle romantiserende ele menten als overbodig en schadelijk voor de I authenticiteit van het werk te vermijden en te voorkomen dat de aandacht van de toe schouwer versnipperd werd over de ontel bare schrijnende détails, die het leven in de concentratiekampen rijk is, werd een film verkregen, die niet alleen als getuigenis van een tijdperk van verwording en verschrik king, maar ook cinematografisch als een meesterwerk kan worden beschouwd, het geen tot uitdrukking is gebracht in de toe kenning van de grote internationale prijs op het festival ie Marianske-Lazore en het beschermheerschap, dat de culturele orga nisatie der Verenigde Volken voor de ver toning op zich nam. Om de veelheid der verschijnselen te or denen en een gemeenschappelijke basis te geven, hebben mevrouw Jakubowska en mevrouw Schneider de ziekenbarak als centrale plaats van handeling gekozen: een goede greep, omdat het „revier" in alle kampen het punt was, waar het individu niet geheel in de collectiviteit ten onder ging, waar de verzetsbeweging haar con tacten had en waar het licht der humani teit nog flauwtjes blijft schijnen, omdat daar tenminste de gevangenen nog niet eikaars beulen worden. Door het feit, dat men zich voor het lot van enkele, overigens ruw getypeerde (maar in de Duitse kampen bleef er van de persoonlijkheid van de mens ook niet veel over) figuren blijft interesseren, wordt het gevaar van een afschuwelijke eentonig heid ontgaan. Wanneer een prijs voor de „men selijkste film" ingesteld zou worden, dan zou „De laatste étappe" tezamen met „De laatste kans" en „Achter de wolken" zeker voor een bekroning in aanmerking komen. De Nederlandse commentaar, door Nel Knoop prachtig gesproken, staat op het niveau van het origineel. De importrice, Actueelfilm N.V., waarvan de heer A. Ben- no uit Haarlem directeur is, komt lof toe voor het risico, dat zij door het uitbrengen van „De laatste étappe" heeft durven ne men. Er zijn er immers velen, te velen, die maar liever willen vergeten, dat vier jaar geleden de rook uit de schoorstenen des doods nog opsteeg. J. H. B. hotel „de schelp" ZANDVOORT Donderdag a.s. NATIONALE FEESTDAG ORKEST Gé BAKKER (uit „Extase", Amsterdam) De bloedhonden van de Duitse kampen, de collaborerende Kapo en de cipier. Reclame in het stadsbeeld Schoonheidscommissie waakt voor excessen Voor een aanzienlijk aantal leden van de Vereniging „Haerlem" heeft Dinsdag avond in Brinkmann de heer J. Voogel, adjunct-architect bij Openbare Werken en secretaris van de Schoonheidscommissie te Haarlem een lezing gehouden over „Reclame in het stadsbeeld, vroeger en thans". De heer Voogel begon met een kort overzicht te geven van de geschiedenis der reclame. Waar ook maar enige handels- concurrentie was, is altijd reclame ge weest. Aanvankelijk zeer bescheiden en primitief, later uitgroeiend tot de meest wanstaltige afmetingen. De oudste vorm van reclame in ons land: het uithangbord, werd waarschijnlijk van de Romeinen overgenomen; de borden vervulden de functie van huisnummers en de bewoners werden veelal naar hun uithangtekens genoemd. In de loop van de achttiende eeuw brak een ware uithangborden-hausse uit, zo zelfs, dat dc overheid ingreep en eerst Parijs, later ook Londen en Amster dam verordeningen kregen ter voorkoming van al te grote excessen. Sindsdien heeft de straatreclame steeds meer gebied moe ten prijsgeven; wel opende ae techniek nieuwe perspectieven. Thans is de reclame in de drukpers de meest belangrijke, bui tenreclame blijft daarnaast echter onont beerlijk. Begrip voor de juiste plaats, de juiste omvang en de juiste vorm is bij het toe passen van straatreclame echter een eerste vereiste, en voor sommige punten van de stad is zij volkomen ongeschikt. Mineer mooie punten kunnen echter dikwijls wel wat opfleuring gebruiken, en de Schoon heidscommissie cn B. en W. van Haarlem zijn er dan ook afkerig van de reclame volkomen uit het stadsbeeld te weren. Sinds 1940 is het echter in Haarlem verboden zonder vergunning reclame aan te brengen, die van de openbare weg af zichtbaar is. Een jaar later werd besloten de bestaande reclame te saneren. Er is daarna inderdaad veel ontsierende reclame verwijderd. Een reeks door een epidiascoop gepro jecteerde foto's, meest in Haarlem geno men en enkele van nog recente datum gaf een indruk van de verbeten strijd tussen de Schoonheidscommissie en dege nen, die gevels en daarmee het stadsbeeld zonder enige consideratie en zonder enig begrip met reclame van de meest onaeste- tische aard wensen te verknoeien. Een ge vecht overigens, dat bijna altijd in het voordeel van de commissie beslist wordt. Ook bleek uit de collectie voorbeelden van de heer Voogel, dat heel langzamer hand toch iets meer begrip begint door te breken voor de noodzakelijke kunstzin nige verzorging van de stadsreclame en de aanpassing ervan aan het stadsbeeld.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 5