fav. d. BROEK „BOSCH EN VAART" Amsterdamse Beurs CKort en Bondig J Het huis aan de baai WOENSDAG 4 MEI 1949 HAARLEMS DAGBLAD 4 Programma voor de Bevrijdingsdag 7.30 10.00 10.30 11.00 11.00 14.00 15.00 16,00 20.00 23.00 Réveilles in enige delen van de stad. Tochten van muziekcorpsen door de stad. Concert op de Grote Markt Singellöop (route: Raaks, Wilhelmi- nastraat, Raamsingel, Gasthuis singel, Kampersingel, Spaarne, Kou- denhorn, Nieuwe Gracht, Kinder - huisvest, Zijlvest. Carillonbespeling Grote Kerk Kinderzangconcours in de Hout,'bij Dreefzicht. Tocht van muziekcorps 19.30 en 21.15 uur Opvoering van „Dokter tegen wil en dank" op het Proveniershofj e. Openluchtbal op de Grote Markt Vuurwerk in de Hout gan de Wa genweg NOORD 10.00 Kinderfeest in de ATO-garage, Ro zenstraat. OOST 7.30 Réveille 8.45 Sint Jorisband trekt door het kwar tier 9.30 Tocht naar de Grote Markt 10.00 Filmvoorstelling Rembrandt-theater 13.00 Muziek van de toren der R.K. kerk aan de Amsterdamstraat 16,00 Tocht tamboercorps „Oosterkwar tier" 19,00 Tocht van „De Spaarnebazuin" KLEVERPARK 9.00 Vertrek van een deputatie van de jeugd van alle scholen naar de Ere begraafplaats. 19.30 Concert op het Santpoorterplein 21.00 Tocht met muziek voorop door het Kleverpark Herdenkingsbijeenkomst te Bloemendoal „Het verzet is geboren uit de vrijheids beroving, de représailles en de Jodenver volgingen. De geest van verzet is ook nu nog noodzakelijk, want al is Hitier ver slagen, de demonische krachten leven nog steeds", aldus Ds. J. H. Stelma in zijn toe spraak, die hij gisteravond hield in de Nederlands Hervormde Kerk te Bloemen- daal, waar een herdenkingsbij eenkomst was belegd door de Vereniging van oud-illegale werkers. We zijn bewust in verzet gekomen tegen de geest van het nihilisme cn zijn hierdoor aaneengesmeed tot één volk. De geest van het verzet is helaas teloor ge gaan, maar we trachten deze geest weer op te roepen en te handhaven, omdat we daar mee ons volk dienen en de doden eren. De tweede spreker, de heer J. H. Scheps, vroeg zich af of het zin had om te her denken. Hij meende dit bevestigend te moeten beantwoorden, omdat men terug ziet om vooruit te zien. Zonder het ver leden kunnen we de toekomst niet be grijpen. Spreker noemde het een wonder, dat een volk, dat een rode taal en een niet-rode - taal kende, dat twee vlaggen en twee volles- liederen had, na Mei 1940 als een eenheid verzet had geboden. De illegaliteit is niet ontstaan, omdat de Duitsers ons land leeg plunderden, maar door de bewustwording van de waarden van waarheid en gerech tigheid. De heer Scheps wees erop, dat het juist de- illegaliteit was geweest, die tegen verkeerde toestanden in de kampen voor nat.-soc, politieke delinquenten had gepro testeerd, iets dat de „Van der Vaart-Smits" in de oorlog hadden nagelaten. „Donker was het gebeuren, dat ons volk trof in Mei 1940, maar toch gloorde er een licht van de eenheid", aldus besloot de heer Scheps zijn herdenkingsrede. De avond werd muzikaal omlijst door zang van Mevrouw Hélène Ludolph, die op voortreffelijke wijze een aria uit de can tate „Was mir behagt" van Bach en het be kende „Panis Angelicus" van César Franck zong, begeleid door de heren P. Halsema, orgel, en J. H. Broekhuyzen en A. Butter, hobo. Het was jammer, dat er bij de hobo's af en toe iets rammelde. De door Burgemeester en Wethouders bijgewoonde plechtigheid werd gesloten met het Wilhelmus. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 3 Mei 1949 ONDERTROUWD: 4 Mei, A. A. Botter en Z. J. Komlós. GEHUWD: 4 Mei, M. Klerk en G. E. Rijn- ders; F. ter Heide en J. A. H. Visarius. BEVALLEN van een zoon: 30 April, J. W. WildeboerBosdijk: 2 Mei, J. H. Brouwer Kooijman; 3 Mei, E. C. FeberEussen. BEVALLEN van een dochter: 30 April L. M. van EerdeScholte; 1 Mei, M. E. Verhaar Jansen: G. KlijnDame: 2 Mei, A. M. W. van DamKooij; M. A. Diebenvan der Vossen: 3 Mei. A. G. StellingBotterweg. OVERLEDEN: 1 Mei, J. H, H. van der Moolen, 71 j.t Schoterveenstraat; J. Hendriks Jonker, 75 j., Zomerkade; C. de Klerk. 79 j., Velserstraat; M. C. ZeilerBolmeijer, 75 j,. Zijlweg; W. de Goede, 63 j., Veerpolder; 2 Mei, A. Sikking, 76 j., Schouwtjeslaan; J. Giliamvan der Hoef, 42 j„ Saturnusstraat. Haarlem groeit thans slechts langzaam In het 1e kwartaal 1949 ver trokken er 247 personen meer dan zich hier vestigden In het eerste kwartaal van dit jaar ves tigden zich te Haarlem 1683 personen; 1930 vertrokken er. Een ongunstig verschil van niet minder dan 247. Vroeger had Haarlem altijd een vesti gingsoverschot. Dit is nu veranderd ten gevolge van het grote woningtekort dat hier bestaat. Toch is het zielenaantal in dit kwartaal nog iets opgelopen. 31 December 1948 waren er 160.828 inwoners, 31 Maart 161.025. Een vooruitgang dus van 197. Dit danken wij aan het feit dat er 891 kinderen geboren zijn en slechts 447 inwoners over leden. Het geboorteoverschot is dus 444. Velser pont krijgt volgend jaar versterking Naar de A.N.W.B. mededeelt, zullen waarschijnlijk het volgend jaar twee Moer dijkponten bij Velsen in gebruik worden genomen. De verkeerssituatie bij de ponten zal daardoor aanzienlijk worden verbeterd. Levenslang geëist tegen „Lagerführer" van kamp Erica De procureur-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te Arnhem heeft levenslange gevangenisstraf geëist tegen de 52-jarige K. L. D., die „Lagerführer" van het kamp „Erica" in Ommen is geweest. D. was tot 1931 agent van politie te Amsterdam, daarna werkzaam in Duits land, van 1936 af N.S.B.'er en van 1936 tot 1940 steuntrekker. Hij werd ervan beschuldigd, als tolk te hebben diénst gedaan bij de S.D. te Am sterdam,de reeds gemelde functie in het k^mp „Erica" te hebben vervuld, voorts diénst te hebben gedaan bij de Ordnungs- polizei en het Kontroll-kommando. Verder was hem ten laste gelegd twee illegale werkers te hebben doodgeschoten. Verdachte ontkende dit laatste. Hij zei- de, dat zijn medewerkers in het Ommense kamp een complot hadden gesmeed om hem voor deze moorden te laten opdraaien. Bij het verhoor van getuigen kwam vast ehaussée J. van Putten en de distributie- chaussee J. van Putten en de distributie ambtenaar D. Webbink, beiden illegale werkers, had gearresteerd. Beiden zijn la ter in „Erica" gefusilleerd. Ook een onder duiker, W. Barenkamp, was door hem gevangen genomen. Deze jongen keerde nimmer uit Duitsland terug. In Amster dam arresteerde hij in September 1940 vier employes van de Nederlandse Han- delmij. die anti-Duitse geschriften ver spreid hadden. Twaalf getuigen décharge, vroegere gedetineerden, legden echter gunstige ver klaringen af. Hij werkte volgens deze ver klaringen ontvluchtingspogingen in de hand, gaf gevangenen soms grote bewe gingsvrijheid en nam arrestanten in be scherming tegenover de Duitse kamplei ding. De procureur-fiscaal gaf in zijn requisi toir een beschrijving van de toestanden in het kamp. In een bunker werden soms vier gevangenen dagen zonder eten en drinken opgesloten. D. wist van deze toe standen af, want een desbetreffend rap port had hij voor gezien getekend. In Augustus 1941 vroeg hij schriftelijk aan de Duitsers wanneer de Joden kwa men, „want zijn bewakers hadden er zin in". De moorden op de beide illegale wer kers achtte de procureur-fiscaal bewezen. D. stak ook een boerderij te Dalfsen in 'brand, waarna hij zich bedronk en met zijn auto tegen een boom reed. De procureur-fiscaal requireerde ten slotte levenslange gevangenisstraf. VRAGEN VAN TWEEDE KAMERLID. Het Tweede Kamerlid mr. B. J. Stokvis (CPN) heeft aan de ministers van Oorlog en van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen de volgende vragen gesteld: „Is het juist, dat op 10 Maart 1949 in het stedelijk gymnasium te Haarlem door een beroepsofficier voor de leerlingen van ge melde onderwijsinrichting een propaganda- lezing is gehouden, bij welke gelegenheid door bedoelde officier werd verklaard, dat het in brand steken van kampongs in de strijd tegen Indonesische verzetslieden als een geoorloofd middel is te beschouwen, ook als daarbij onschuldigen het slachtoffer worden? Achten de ministers bij bevesti gende beantwoording van deze vraag een dergelijke uitlating, gedaan ten overstaan van jeugdige scholieren, paedagogisch toe laatbaar en in overeenstemming met de zedelijke normen, geldende in een demo cratische staat?" POSTDIENST MORGEN ALS OP ZATERDAG. Op 5 Mei zal de P.T.T.-dienst worden uit gevoerd als op Zaterdag. Er zal één post- I bestelling zijn. In Maart f 1 millioen schade door brand De directe schade welke in Maart als gevolg van brand is ontstaan wordt ge raamd op 1.527.370,— (Maart 1948 4.239.580). Er waren 26 branden met een schade van 20.000 of meer. Hierbij zijn acht boerderijen, een landbouwschuur en zeven tarwemijten, welke geheel of gedeel telijk zijn vernield en waarvan de totale directe schade wordt geraamd op 55.9.000. Voorts verloren tengevolge van brand twee personen het leven. Negen personen wer den gewond, waaronder drie leden van het brandweerpersoneel. Van de veestapel zijn 24 melkkoeien verloren gegaan. „STEM VAN AMERIKA". Het Amerikaanse departement van Bui tenlandse Zaken deelt mede dat de uitzen dingen in het Russisch van de „Stem van Amerika" in de Sovjet-Unie worden ont vangen, ondanks pogingen van Russische stoorzenders om deze stem te doen ver stommen. De „Stem van Amerika" was voorheen negentig minuten per dag op de Sovjet- Unie gericht. Toen de Russische storingen begonnen, werden de uitzendingen uitge breid tot 24 uur per dag. De onder Amerikaanse controle staande zender van radio-Berlijn relaveert thans deze uitzendingen. SCHEEPVAART Abbekerk, Rotterdam—Australië 4 Mei te Framantle verwacht. Albireo, Rotterdam Buenos Aires 3 Mei van Bahia naar Santos. Algenib, 4 Mei van Rotterdam te Beunos Aires. Baud, RotterdamJava pass. 3 Mei Gibraltar. Bengkalis, JavaAmsterdam pass. 3 Mei Algiers. Celebes, MakassarAmster dam 4 Mei te Colombo. Ceram, 3 Mei van Durban naar Lorenzo Marquez. Gaasterkerk, AmsterdamBeira 4 Mei te Port Elisabeth. Groote Beer, AmsterdamJava 4 Mei van Sabang. Japara (KRL), 3 Mei van Beira naar Mombassa. Keilehaven (verbetering) 3 Mei van Tabou naar Amsterdam. Klipfontein, BeiraAmsterdam 4 Mei te Durban. Macoma, 3 Mei geankerd Palembang-rivier. Mapia, 3 Mei van Makassar te Balikpapan. Mataram, 3 Mei van Semarang naar Soerabaja. Leuve- kèrk, BombayRotterdam 3 Mei van Barce lona. Lieve Vrouwerekr, 4 Mei van Gothen burg te Glasgow. Pr. Joh. Willem Friso, QuebecHamburg pass. 3 Mei Dungeness. Salatiga, 3 Mei van Batavia naar Singapore. Samarinda, 4 Mei van Batavia te Singapore. Salavrati, 4 Mei van Amsterdam te Antwer pen. Stad Alkmaar, MombassaAmsterdam 3 Mei te Gibraltar. Tero, Buenos AiresRotter dam 3 Mei van Rio de Janeiro. Tjibadak, 3 Mei van Semarang naar Batavia. Tjipanas, 4 Mei te Durban. Van der Waals, JavaAm sterdam 4 Mei te Djeddeh. Van Heutz, 3 Mei van Amoy te Hongkong. Volendam, 3 Mei v. Batavia naar Rotterdam. Weltevreden, 3 Mei van Batavia naar New York. Alhena, Buenos AiresRotterdam pass. 3 Mei Fernando Nö- ronha. Amstelstad, BangkokAmsterdam pass. 3 Mei Finisterre. Delfland, Buenos AiresAmsterdam pass. 3 Mei Finisterre. Kota Baroe, RotterdamJava pass. 3' Mei Ouessant. Maas, 3 Mei van New Orleans n. Curasao. Merwede, 3 Mei van Cochin naar Colombo. Sibajak, RotterdamBatavia pass. 4 Mei Pantellaria. Tosari, JavaRotterdam 7 Mei aan de Hoek van Holland verwacht. Utrecht, JavaNew York 3 Mei van Port Said. Waterman, RotterdamBatavia pass. 3 Mei Malta. Willem Ruys, RotterdamBatavia pass. 3 Mei Gibraltar. Zaan, 3 Mei van Wis- mar te Terneuzen. Zijpenberg, 3 Mei van Vlaardingen te Bagnoli. Zuiderkruis, Bata viaRotterdam 3 Mei van Port Said. Breda, 4 Mei van Curasao naar Punta Car- don, Dalerdijk, 5 Mei van Vancouver te San Francisco verwacht. Hedel, RotterdamMon treal 4 Mei te Antwerpen. Helicon, 3 Mei v. Maracaibo naar New York. Hestia, Dominica Amsterdam pass. 4 Mei Azoren. Maas, 3 Mei van New Orleans naar Curasao. Maas land, AmsterdamBuenos Aires 3 Mei van Santos. Radja, 4 Mei van Trinidad te Panama kanaal verwacht. Soestdijk, JavaNew York 3 Mei te Halifax. Sommelsdijk, 3 Mei van New Orleans naar Londen. Van 't Hoff, 3 Mei van Port of Spain naar Walvisbaai. heeft de sigaar, die ik zoek Momenteel 40 fabrikaten voorradig. Sigarenmagazijn Fa. J. v. d. Broek WAGENWEG 106 - TELEFOON 10475 Nog plaats in het Proveniershuis Wij maken onze lezers erop attent, dat voor de drie voorstellingen van „Dokter tegen wil en dank", die morgenmiddag en -avond in het Proveniershuis worden ge geven niet alle voorkeurskaarten vergeven zijn, 'zodat zij, die nog geen kaart afhaalden, bij de aanvang der opvoeringen nog toe gelaten kunnen worden. Deze voorstellin gen worden de Haarlemse bevolking door het Centrumcomité „Koninginnedag" gra tis aangeboden. Boekhouder leidde vrolijk leventje van verduisterd geld Twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest eiste de officier vair justitie bij de Rotterdamse rechtbank tegen de 42- jarige boekhouder M. J. van B. wegens verduistering. Verdachte, die in dienst was bij een transportbedrijf was ten laste ge legd, zijn firma voor ongeveer 20.000. te hebben benadeeld. Hij was belast met het beheer van ruim honderd huizen te Lobith. Hij noteerde hogere bedragen voor reparaties dan werden uitgegeven en eigende zich een belangrijk deel van de huurpenningen toe. Verdachte bekende. Hij had van het geld een vrolijk leventje geleid. IJSLANDVISSERS OP WEG NAAR SCHEVENINGEN. De motortrawlers Sch. 6 en Sch. 120, die onder IJsland gevist hebben, woi'den van avond of morgenochtend te Scheveningen terugverwacht. De vangsten zouden vijf- a zeshonderd kisten per schip bedragen. Heemstede STERTOCHT VAN DE PLAATSELIJKE MUZIEKKORPSEN Op de bevrijdingsdag zullen de drie plaatselijke muzikkorpsen, „Excelsior", „Eensgezindheid" en „St. Michaël" een stertocht maken uit verschillende punten van de gemeente en om ruim 8 uur des avonds op het Raadhuisplein bijeen komen. Hier zullen dan gezamenlijk verschillende marsen worden gespeeld en tot slot het Wilhelmus ten gehore worden gebracht. Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie. 284% 22854 245 246 219)4 221% 1621/2 165 ■A~ Nederlandse Ford 2631/2 Nederlandse Kabel v. Berkei's Patent 1101/2 Scheepvaart- Unie. 1-5934 159% Holl.Amerika Lijn 160 Deli Maatschappij 15054 151% H. V. A 159 159.J4 A'dam Rubber 143 142 Ned. Handel Mij. 154 N.-I. Handelsbank 108% 108% Biliton Mij. II 330 O West-Berlijnse studenten demonstreerden dezer dagen op de Wittembergplatz. Zij beweerden dat hun belangen niet voldoende in acht genomen waren bij de geldzuivering. Reeds enige finalisten bekend in het schaakkampioenschap Na de vierde ronde van het tournooi om het persoonlijk schaakkampioenschap van Haarlem zijn reeds enige finalisten bekend geworden. In de hoofdklasse A heeft J. H. Marwitz (HSG), met 3)4 pnt. uit 4 de leiding. Hij is reeds zeker van plaatsing in de finale. In de hoofdklasse B gaat J. de Vries (HSG) even eens met 3)4 pnt. uit 4 aan de kop; hij wordt evenwel nog bedreigd door S. Bonkenburg (Heemstede): VA pnt uit 3 en J. Blokker (Haarlem): 2% pnt uit 4. In de eerste klasse A zijn A. Schneiders (Haarlem) en J. E. Wielinga (Rolland), bei den: 4 pnt uit 4, zeker van deelname aan de eindstrijd. Hetzelfde geldt in de eerste klasse B voor C. A. Lukaart (Rolland). In de derde klasse, waar geen voorronde gespeeld wordt maar de kamp direct om de titel gaat, staan aan de kop: 1. K. J. Altena (Rolland): 3)4 pnt. en 2. F. Adams (Het Oosten): 3 pnt. De vijfde en laatste ronde wordt Zaterdag middag in het clublokaal van „Het Oosten", restaurant Munniks, Grote Martk, gespeeld. De uitslagen van de vierde ronde luiden: Hoofdklasse A: S. HerfstG. B. v. d. Velde 10; J. H. MarwitzJ. Nijman 10. B. J. BlokkerMr. G. Snoek Henkemans 14—)4; J. de Vries—J. Blokker 1—0; Mr. G. Snoek HenkemansW. Geuzenbroek 01. Eerste klasse A: J. E. WielingaH. M. J. C. Verstegen 10; A. SchneidersJ. Bronk- horst 10. B: M. J. VollengaC. A. Lukaart 01; P. J. VuykJ. de Graaf O-l. C: A. H. v. d. LindJ. J. H. Bauer 01; G. J. Boot—J. M. Post 1—0. Tweede klasse A: R. MolA. v. Geylswijk 1—0; A. Schmitz—N. J. W. Hoogland 1—0. B: J. Snoek Jr.P. J. Verhoeff 01; N. de RondeF. Fictoor 10. Derde klasse: F. Adams—J. J. Bonsing 10; G. H. KroesK. J. Altena 01. Heugd van „Concordia" geeft uitvoering Na de gymnastiekuitvoering van haar oudere leden van enkele weken geleden ver volgt Concordia Zondagmiddag in het Con certgebouw haar jaarlijkse uitvoering met een speciaal jeugdprogramma. Uitgevoerd zullen worden een springriet- oefening door de jongste meisjes, een vrije oefening door jongens en een knotsoefening door de oudste meisjes. Van het toesteltur- nen zullen het ringzwaaien van meisjes en rekstok van jongens ongetwijfeld de hoogte punten zijn. Een bijzondere attractie zorgt ervoor, dat de toeschouwers ingeschakeld worden bij de uitvoering van een bepaald programmapunt, zij het dan, dat zij slechts behoeven te tonen op de hoogte te zijn met het huidige sportleven. In twee nummers komen er dames en heren voor het voetlicht, waarbij vooral het optreden der rythmische damesgroep de aandacht vraagt. Autosport Race voor sportmodellen Het ligt in de bedoeling van de KNAC om ter gelegenheid van de motorwedstrijden voor Juniores, welke de KNAC op 18 Juni op het circuit van Zandvoort houdt, een enkele race voor sportmodellen te laten ver rijden, indien daarvoor van de zijde der auto sportliefhebbers, die een geschikte wagen disponibel hebben, voldoende belangstelling blijkt te bestaan. De wedstrijd zal vermoede lijk in de morgenuren worden gehouden over een nader te bepalen aantal ronden. Nationale cracks starten in Zandvoort Nu de inschrijvingen voor de motorraces op Zondag 8. Mei te Zandvoort binnen zijn, blijkt dat in de 135 cc klasse niet minder dan 22 deelnemers zullen uitkomen. Dick Renooy zal met drie Italianen en een Engelsman ook de sterkste Nederlanders tegenover zich vinden, onder wie Heiheman, Rietveld, Zijlaard, Huysen en Dupont. De wedstrijden brengen allereerst de kwartliters aan de start, die in 18 ronden moeten uitmaken aan wie de zege zal zijn. Lo Simons zal verstek moeten laten gaan, omdat hij nog niet volledig hersteld is van een val tijdens de training. Henk Vink, Kra nenburg, Sekuur, Van Dongen en Pellikaan zijn wel van de partij. Aanvankelijk zouden de zijspaneombinaties, waarvan er zeven uitkomen, 12 ronden rijden; doch die zullen nu, om het nummer attractiever te maken, in twee manches, elk van zes ronden, met puntentelling rijden. Hier dingen mee Zuur, Kees van Rijssel en Piet Knijnenburg. In de 350 en 500 cc klasse, die ieder 20 ronden rijden, is de bezetting meer dan vol doende om ook hier de kopstukken tot ver weer tegen felle aanvallen te nopen. Het is natuurlijk heel moeilijk te zeggen, wie in deze klassen het ererondje zullen rijden. Een goede kans bij de 350'ers maken Piet Knijnenburg, Van Rijswijk, Poel, Jo van Doren en Schot. In de zware klasse zijn dit Drikus Veer, Knijnenburg, Poel, Iesberts en wellicht Reinbergen. Voetbal Wedstrijden van Bondselftallen Volgende week zal Rotherham twee wed strijden spelen tegen Bondselftallen en wel op 10 Tlei (Rotterdam) en 12 Mei (Gronin gen). Balvers en Strieker van VSV zullen in Rotterdam de binnenplaatsen bezetten. Huddersfield Town speelt op 14 Mei tegen een Bondselftal, dat als volgt is samen gesteld: Doel: De Munclt (Sittardse Boys). Achter: Van Bun (MVV) en Schijvenaar (EDO). Midden: Vermeer (Excelsior), Terlouw (DCV) en Stoffelen (Ajax). Voor: Biesbrouck (RCH), Wilkes (Xerxes), Appel (Sittard), Timmermans (ADO) en Clavan (ADO). Ter herdenking van de in de verzets strijd tegen de Duitsers gevallenen zal door de Nederlandse Spoorwegen hedenavond twee minuten stilte in acht worden genomen. Alle treinen en rangeerdelen op het gehele net zullen van 20.0020.02 uur stilstaan. Op Dinsdag 10 Mei zal de voorzitter der E. V. C., de heer Berend Blokzijl, zich voor de Amsterdamse economische politierechter moeten'verantwoorden wegens het beschik ken over Franse francs, die de E. V. C. wenste te sturen aan stakende arbeiders in Frankrijk ten behoeve van hun kinderen. Het beschikken over Frans geld (het woord beschikken is in de deviezenbepalingen een zeer ruim begrip) is strafbaar. In een bos bij Groesbeek is het stoffe lijk overschot gevonden van de 55-jarige S. uit Nijmegen. S. werd sedert drie weken vermist. In Westerbork zijn tien urnen met de as van tien illegale werkers bijgezet in een graf kelder op de plaats, waar deze mannen door de Duitsers werden doodgeschoten. Tegen de 52-jarige architect C. J. B. uit Havelte is levenslange gevangenisstraf geëist, omdat hij in 1944 en 1945 als comman dant van een groep landwachters in Drente verscheidene onderduikers en illegale wer kers heeft gearresteerd. Zes hunner verloren het leven. De uitzichttoren te Vaals, die vóór de oorlog jaarlijks door tienduizenden toeristen werd beklommen, is in oorlogstijd door de Duitsers afgebroken. Binnenkort zal met de bouw van een nieuwe uitzichttoren worden begonnen. In Zutphen is de eerste autoveiling ge houden onder auspiciën van de „Measham Motor Auctions" in Engeland. De 60 aange boden wagens die tevoren door experts waren gekeurd en getaxeerd, werden bijna alle verkocht. Uit 2300 sollicitanten heeft de American Overseas Airlines acht meisjes gekozen voor de functie van stewardess, Er zijn twqe Ne derlandse meisjes bij: de 23-jarige Betty van der Burg uit Den Haag en de 22-jarige Jetty de Witt Hamer uit Noordwijk. In Den Haag is een 39-jarige fotograaf gearresteerd, die uit cafés, hótels, openbare gebouwen en kantoren jassen, mantels, bont mantels, actetassen en koffers heeft gestolen. Hij had twee kamers gehuurd om de buit op te slaan. De politie nam goederen ter waarde van f6000 in beslag. HAARLEM EN OMGEVING De toneelvereniging „Nut en Genoegen" te Heemstede zal Zaterdagavond in „Het Wa pen van Heemstede een voorstelling geven van „Mensen in Nood" een spel uit de be zettingstijd van Wil Brakenburg. Op 10 Mei hoopt het echtpaar H. Bier manC. Sluijters te Heemstede de dag te herdenken, waarop het voor een halve eeuw in de echt werd verbonden. In ons blad van Zaterdag is vermeld, dat Henny Reinalda tijdens het jeugdappèl voor het Raadhuis van Heemstede gedecla meerd had. De naam van de medewerkster was echter Renny Ringnalda. De R.K. mandolinevereniging „De Trou badour" onder leiding van George Blok geeft op 11 Mei in de tuinzaal van het Haarlemse Concertgebouw een uitvoering met mede werking van het dubbelmannenkwartet „Harmonie", dirigent Henk Arisz. De Haarlemse Postfanfare gaf ter gele genheid van de verjaardag van H. M. de Koningin een concert in de tuin van het Diaconiehuis aan de Jansstraat. De burgemeester van Bloemendaal zal Vrijdag geen spreekuur houden. 17 Mei hoopt het echtpaar D. Antonisse Boeree de dag te herdenken, dat het 50 jaar geleden in de echt werd verbonden. De heer Antonisse, die reeds meer dan 50 jaar lid is van het mannenkoor „Proza en Poëzie" is in zangerskringen geen onbekende. Aan de gebroeders J. en G. Broertjes is de verbouwing tot rusthuis voor ouden van dagen van „Wildhoef", waarin de Storm- school was gehuisvest, opgedragen. De Donderdagmarkt in Haarlem-Noord gaat morgen normaal door. Hockey Dalmeyer onder de laf tegen de leren In de wedstrijd NederlandIerland, welke Zaterdag in het Wagenerstadion te Amstel veen zal worden gespeeld, wordt de plaats onder de lat ingenomen door Dalmeyer van BMHG Kennemer Golfclub Op de banen van de Kennemer Golfclub is een onderlinge """fstrijd gehouden om de Van der Vlietbe' 'espeeld werd een acht tien holes-med? F. Antonietti (handi cap 20) en A J. van Huysstee (15) behaalden een ne>,o-score van 74 en zullen op een nader te bepalen datum over spelen voor de wisselbeker. Voor de competitie van herenploegen B is de wedstrijd Kennemer GolfclubHaagse Golfclub gespeeld. De uitslag was 41441)4. Foursomes: jhr. J. T. van Spengler en C. W. de Visser verliezen met 8 en 7 van H. J. de Coster en J. T. Stuy. A. van Huysstee jr. en J. H. C. Muller winnen met 7 en 6 van G. C. Tilenius Kruithof en R. F. Sturm. Jhr, W. A. L. Mock en L. Sodderland verliezen met 3 en 2 van F. Vurnee en C. R. Spruyt. Singles: jhr. Van Spengler verliest met 2 en 1 van G. C. Tilenius Kruithof, C. W. de Vis ser speelt all square met H. J. de Coster. A. van Huysstee jr. wint met 3 en 1 van C. R. Spruyt. J. H. C. Muller wint met 4 en 3 van F. Vurnee. L. Sodderland verliest met 3 en 2 van J. T. Stuy. Jhr. W. A. L. Moclc wint met 2 en 1 van R. F. Sturm. FEUILLETON door ANDREW MACKENZIE, vertaald uit het Engels. 30) De brandkast was er een van het ouder wetse type, dat een geroutineerde inbre ker als Johnny weinig moeilijkheden op- gelevex'd moest hebben. De sporen van zijn breekijzer waren duidelijk zichtbaar De brandkast bevatte een zestal kan toorboeken met stijve ruggen van het genx-e, dat boekhouders gebruiken, enige op een pen géprikte brieven, wat kwitan ties en een geldkistje, waarin een paar shxllingen zaten, Er zijn geen vingerafdrukken, merkte Brannigan op. Hij heeft klaarblijkelijk handschoenen aan gehad. Als de man dood is, maakt het wei nig uit, of hij al of niet handschoenen droeg, meende de kolonel. Brannigan sloot de brandkast. Toen hij weer rechtop stond, stak hij ver uit boven de kolonel, die zelf ook niet tot de klein tjes behoorde. U schijnt moord nog al licht op te vatten, kolonel, zei hij. Ik ben het met u eens, dat het er niet veel toe doet of deze man al of niet handschoenen droeg. Maar het is mijn plichl om de moordenaar te vinden. En ik steJ me voor te beginnen mei dit huis aan een onderzoek te onder werpen om te kijken of hier misschien een aanwijzing te vinden is. U hebt daar zeker geen bezwaar tegen? Allemachtig, meneer, dit gaat toch wat al te ver, sputterde de kolonel. Be schuldigt u mij ervan een moordenaar te huisvesten? Maar opnieuw klonk op dat moment de stem van Edith Simpkins en zweeg haar broer. Stel je niet zo aan, James. De in specteur zal denken, dat we' iets te verber gen hebben. Als jij te weinig beleefd bent om hem rond te leiden, bel dan de butler. De kolonel mompelde een verontschul diging en begeleidde ons de kamer uit. Tegenover de zitkamer was een grote zon nige eetkamer. Brannigan onderzocht deze kamer slechts even. Aan de keuken be steedde hij echter meer aandacht. Het was een geweldige ruimte met een stenen vloer. Een oude vrouw, die niet ver van de ze ventig af geweest kan zijn, stond over de pannen op het fornuis gebogen. Roberts, de butler, en het dienstmeisje Mary waren bezig met zilver poetsen. Het meisje wierp ons een vragende blik toe met haar don kere ogen. Er bestaat niet veel kans, dat iemand door deze ramen naar binnenkomt, merkte Brannigan op, terwijl hij op de stalen luiken wees. Nee. meneer, stemde de butler toe. Heb je helemaal geen geluid gehoord in de afgelopen nacht? Nee, meneer, ik slaap erg vast. Waar slaap je dan? Op de bovenste verdieping. Daar zijn vier bedienden-kamers en twee rommel zolders. Ik neem aan, dat jij ook niets ge hoord hebt, zei Brannigan vervolgens tot Mary. Nee, meneer. Brannigan bekeek het meisje aandach tig: Heb ik jou niet ergens anders al eerxs gezien? Ja meneer. Bij gravin Carfrew. Ik ben daar kort daarna weg gegaan. Nee, daérvoor! U moet zich met iemand anders ver gissen, meneer. Dat weet ik nog zo net niet. Ik kon zien, dat het meisje zich weinig op haar gemak voelde. Maar Brannigan ging niet vei'der op het onderwerp in. Hij wees in de richting van de oude vrouw bij het fox-nuis. Wat is dat voor vrouw? Kan die ons inlichtingen géven? Ik denk het niet, meneer, antwoord de de butler. Ze heet vx-ouw Barthlomeus en kookt hier. Ze is zo doof, dat we alles wat we haar willen vertellen, op moeten schrijven. Dan heeft het weinig zin, haar te ondervragen, stemde Brannigan toe. Maar van jullie verklaringen zal ik straks waar schijnlijk een rapporl opmaken. Het on derzoek is nog maar in een beginstadium. Deze opmerking was niet zonder effect. Ik kon zien, dat de handen van het meisje trilden, terwijl ze deed of ze dxrxxk met het zilverpoetsen bezig was. De ixitpuilende ogen van de butler waren echter geheel zonder uitdrukking. De inspecteur bekeek de achterdeur met grote nauwkeurigheid. Een ieder met Johnny's ervai-ing zou het slot gemakke lijk kunnen openmaken. De rest van het huis onderwierp Bran nigan slechts aan een vluchtig onderzoek. Ik had gedacht, dat hij in de wapen kamer wel even rond zou blijven kijken, maar behalve dat hij de kolonel compli menteerde met de bijzondere uitgebreid heid van zijn verzameling, wijdde hij geen speciale aandacht aan dit vertrek. Edith Simpkins had een ineenlopende combina tie van zit-, slaap- en badkamer. De safe in een van de muren van haar kamer was niet aangeraakt, dat bleek duidelijk, en Brannigan vi'oeg dan ook niet, of hij deze nader mocht bekijken. De kolonel opende de deur van zijn eigen slaapkamer met een sierlijke zwaai. De inspecteur keek naar binnen en knik te. Aangrenzend aan deze kamer was een zitkamer, en deze bekeek Brannigan met grote aandacht. Het was een grote kamer, met een schrijftafel in een hoek, waarop een schrijfmachine stond. Brannigan deed een stuk papier in deze machine en tikte een paar woorden. Dit is een goede machine, merkte hij op. Ik hoop, dat u het me niet kwalijk neemt, dat ik even_ kijk, hoe deze werkt. Schrijfmachines zijn een hobby van me. Ik verzet heel wat werk zelf, als mijn nichtje er niet is, antwoordde de kolonel. Ijjeeft zii geen eigen machine? Nee, dit is de enige machine, die hier in huis aanwezig is. Als u mijn nichtje wilt zien, kunt u wel op haar wachten, ze zal zo dadelijk terug zijn. Ze is even met de auto naar het dorp om wat te winkelen. In Judith's kamer verspilde Brannigan niet veel tijd. Ik maakte dat ik de laatste was, die de kamer verliet. Aan de deur hing een regenjas en toen ik deze even aanraakte, voelde ik dat zij nog nat was. En een paar schoenen, dat onder het bed stond en dat klaarblijkelijk pas schoongemaakt was, voelde ook nog vochtig aan. Het was dus inderdaad Judith geweest, die bij het hek op de weg had gestaan gisteravond. In een soort droomtoestand volgde ik Brannigan verder op onze speurtocht door het oude lugubere huis. Ik maakte er auto matisch in mijn hersens een notitie van, dat op de tweede verdieping twee extra logeerkamers waren exx een biljart-kamer. Aan de kamex-s van de bedienden, op de bovenste étage werd slechts weinig aan dacht geschonken. In de twee rommelka mers zat alles zo dik onder het stof, dat het overduidelijk was, dat deze de laatste tijd niet betreden waren. Verder is er nog der kelder, legde de kolonel uit. U komt er door de keuken. U kunt daar ook een kijkje nemen, als u dat wilt. Kan mexi er ook van buiten af bin nenkomen? Nee. Ik bewaar er alleen wat wijn. De ingang van de kelders was zo nauw, dat Brannigan enige moeite had met zijn reusachtige lichaam het wenteltrapje af te dalen. Ik bleef boven. Na enige minuten verscheen de inspecteur weex-, terwijl hij het spinrag van zijn ld eren klopte. Daar beneden is niets bijzonders, stemde hij toe. En nu zou ik graag nog spreken met het personeel buiten. Ik kreeg even de indruk, dat de kolonel niet op zijn gemak was bij deze woorden. Maar hij zei niets en begeleidde ons naar de tuin achter het huis. Het was toen, dat ik voor de eerste maal een kleine houten schuur, dicht tegen de zijkant van het huis aangebouwd, ontdekte. Het geval was grijs geschilderd en van de plaats, waar ik de eerste keer in het bos had gestaan, was het niet zichtbaar geweest. Daar slapen mijn twee jachtopzieners, legde de kolonel uit. 's Nachts patrouille ren ze in de bossen. Overdag knappen ze allerlei werkjes in en om het huis op en verzorgen de tuin. Ik zal ze even roepen. De kolonel blies op een schril fluitje. Enige ogenblikken later kwam de lange jonge man met de gebroken neus en het beschadigde oor uit het schuux'tje te voor schijn, terwijl hij de slaap uit zijn ogen wreef. Dat is Bartholomeus, zei de kolonel. Hij is de zoon van de oude vrouw, die voor ons kookt. Hij zal iedei'e vraag, die u hem stelt, beantwoorden. Bartholomeus keek argwanend in onze richting. Ik veronderstelde tenminste, dat zijn blik voor ons bestemd was, hoewel hij zo scheel was, dat het moeilijk was uit te maken, in welke richting hijprecies keek. Vraagt u maar op, gromde hij. Zijn stem was niet die van een buiten man. Hij leek me eerder uit de voox-steden van Londen te komen. Wat doe je hier precies? vroeg de inspecteur. Ik ben jachtopziener. Hoe laat deed je dienst gisteravond? Van schemering tot middernacht. Daarna nam Job dat is mijn collega het van me over. Heb je iets bijzonders gemerkt gister avond? Nee, het was zo rustig als in het graf. Maar Job vertelde me, dat hij wel iets ge hoord had. Wat het precies was, kan ik u niet zeggen. Wat voerde je uit, terwijl je dienst deed? /Wordt vetvolgd).

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6