De plannen voor wijkraden in Haarlem Het monument voor de Zandvoortse gevallenen Amsterdamse Beurs VRIJDAG 6 MEI 1949 HX'ARL'EMS DAGBLAD Vragenlijst aan verenigingen en instellingen Het vorige jaar werd in de gemeenteraad van Haarlem onderstaande motie aange nomen, die ingediend was-door de heer F. S. Noordhoff en enige andere leden van de P. v. d. A.. „De Raad, overwegende, dat elders reeds wijkraden zijn ingesteld, waarbij blijkbaar overwegingen hebben gegolden, dat door de instelling van zodanige wijkraden de zelfwerkzaamheid der ingezetenen zal worden bevorderd en hun belangstélling voor gemeentelijke aangelegenheden ver groot, nodigt Burgemeester en Wethouders uit, de mogelijkheid en de wenselijkheid van de instelling van wijkraden hier ter stede te deen onderzoeken door een commissie ad hoe en gaat over tot de orde van de dag." Naar aanleiding hiervan zijn B. en W. ertoe overgegaan, een kleine studiecommis sie in het leven te roepen onder voorzitter schap van de burgemeester en verder be staande uit de gemeenteraadsleden me vrouw mr. E. A. J. Scheltema-Conradi en de heren H. Loerakker, F. S. Noordhoff en D. A. j. Spek. Als secretaris treedt mr. B. Taconis, referendaris ten Stadhuize. Het eerste punt, dat bij de bestudering flezer aangelegenheid in de commissie naar voren kwam, was de vraag of de zaak, waar het hier om gaat, bij de bevolking leeft, casu quo of de belangstelling ervoor met passende middelen gaande gemaakt zou kunnen worden. Ten einde enig inzicht hierin te krijgen werd een vragenlijst samengesteld, welke aan' een groot aantal Haarlem werkzame verenigingen en in stellingen van verschillende aard is toe gezonden. Die toezending geschiedt mede daarom, omdat, mocht te zijner tijd tot het instellen van wijkraden worden besloten, voor de samenstelling van deze colleges ongetwij feld een beroep zal moeten worden gedaan op vertegenwoordigers van in een bepaald stadsdeel werkzame verenigingen en instel lingen. Er wordt hier gedacht aan colleges van ten hoogste twintig personen doch of die omvang doelmatig is. zal uiteraard eerst later kunnen worden beslist. Natuurlijk kan ook aan enkele andere lekende persoonlijkheden in een stadsdeel een plaats in zulk een wijkraad worden ingeruimd, doch de grote meerderheid van de leden zal toch onder bovenbedoelde nt vertegenwoordigers moeten worden ge- iocht. Die verenigingen en instellingen van de aanvang af in het onderzoek te betrekken, leek derhalve nuttig. Mede met het oog daarop wordt zeer in iet algemeen aangegeven welke taak naar iet aanvankelijk oordeel der commissie aan de eventueel in te stellen wij la-aden zou kunnen worden opgedragen. Zij dienen een schakel te vormen tussen de bewoners der onderscheidene stads delen en het gemeentebestuur in al zijn vertakkingen. Zij zoi/clen ook een vraag baak kunnen en moeten zijn voor de bur gerij. Zij zouden voorts in hun vergade ringen zaken kunnen behandelen, waar voor de door hen vertegenwoordigde buurt lelangstelling heeft getoond en daar om rent aanbevelingen aan het gemeente- lestuur kunnen doen. Tevens zou het ge meentebestuur hun advies kunnen vragen iver aangelegenheden, welke voor dat tadsdeel van bijzonder belang worden ge acht (gezondheidszorg, onderwijs, hulp- ecretarie, verkeersregeling, badgelegen- leid, plantsoenaanleg enz.) Het behoeft geen nader betoog, dat het rverk der commissie er ten zeerste mede iou zijn gediend, indien een zo groot mo gelijk "aantal der aangezochte verenigingen :n instellingen zich de moeite zou willen 'even de gestelde vragen te beantwoorden, ivaarbij de commissie wil opmerken, dat in vulling door een combinatie van samen werkende verenigingen evenzeer kan ge- chieden. Zij veroorlooft zich echter de wens uit te spreken, dat in het laatste ge- ral de samenstellende delen ener zodanige lombinatie eerst in deze zaak gekend zul- en worden. In hoe wijder kring aan de onderhavige ongelegenheid bekendheid wordt gegeven, te beter kan daarover een oordeel wor- gevormd en des te beter zal ook de ommissie de haar verleende opdracht kun- ;en vervullen. De commissie zou het op prijs stellen de ngevulde vragenlijst uiterlijk 15 Juni e.k. ngevuld ten Stadhuize terug te mogen ont vangen. Zou men daarbij nog speciale inzichten te lezer zake onder de aandacht der commis- ;e willen brengen dan wordt dit op prijs festeld. Er wordt o.a. in de vragenlijst gevraagd of de verenigingen beschikken over een Hulp in levens- en gezinsmoeilijkheden Vooral na de oorlog is steeds meer de behoefte gebleken aan bureaux, waartoe 3e tegenwoordige mens, veelal in proble men van het leven verward en vereen- ïaamd, zich kan wenden om begrip, raad en steun. Zo ontstonden er bureaux voor evens- en gezinsmoeilijkheden, waar men n een vertrouwelijk gesprek met een des kundige deze moeilijkheden kan uitspre ken en waar men dan samen zoekt naar meest aangegeven oplossing. Deze bureaux blijken, bij een leiding die belang stelling heeft voor de vragen welke zich kunnen voordoen en die bovendien oog beeft voor de betekenis van de levensover tuiging van de betrokkene, in een behoef te te voorzien. Dit geldt vooral voor hen, die door de bestaande maatschappelijke in kerkelijke zielszorg onvoldoende kun nen worden geholpen, maar voor een be handeling door een zenuwarts eigenlijk niet in aanmerking komen. In Haarlem bestond sedert enige jaren ien bureau, dat zich in hoofdzaak bewoog op het terrein van maatschappelijk werk. Het kwam een groot aantal Haarlemmers op psychiatrisch, medisch, sociaal, kerke lijk en ander gebied gewenst voor, dit bureau een nieuwe vorm te geven en de leiding op te dragen aan een spreekuur- bouder, die ervaring heeft in het geven fan advies en hulp aan personen van ver killende gezindten, in moeilijkheden van oet persoonlijke of sexuele leven, verlo- fing, huwelijk en gezin. Als zodanig heeft üj bereid gevonden mr. A. Bouman te Amsterdam, die aldaar reeds jaren derge- jke spreekuren voor het grootste Amsjer- öomse bureau houdt. Zo hoopt dan het „Bureau voor Levens- 3 Gezinsmoeilijkheden" te Haarlem in jjn nieuwe vorm van 11 Mei af, iedere ''oensdagavond van 7-8 uur mr. A. Bou- san spreekuur te laten houden in het bebouw Wilhelminastraat 3, tel. 21785. ïet Bureau staat los van het Sociaal loorlichtingsbureau, dat aldaar gevestigd b). eigen gebouw of vergadergelegenheid. Zo niet, hoe zij daarin dan voorzien. Ook of er te deze opzichte bepaalde verlangens be staan. Ook wordt gevraagd hoe het medeleven en de activiteit der leden in de laatste tijd is. Er is te klagen over lauwheid bij ad- spirantleden en waaraan is die lauwheid dan toe te schrijven. Ook wordt gevraagd naar de samen werking met andere verenigingen. Tenslotte zijn er nog de volgende vragen: Zou er meer gedaan kunnen worden dan thans geschiedt om de band tussen de in gezetenen onderling steviger aan te halen? Zou dit met name bereikt kunnen wor den door in enige daarvoor in aanmerking komende stadsdelen 'een aantal vertrou wenspersonen uit de burgerij bijeen te brengen, wier taak het zou moeten zijn daar een schakel te vormen tussen de be woners onderling en tussen dat stadsdeel en' het gemeentebestuur? Hebt gij een mening omtrent een of meer buurten en haar begrenzing, waar een der gelijke wijkraad wellicht nuttig zou kun nen werken? Verenigingen die geen vragenlijst ont vangen hebben, kunnen deze nog aanvra gen ten Stadhuize. De schooljeugd van Veisen legde op de Nationale Feestdag 's morgens om 8 uur bloemen aan de voet van het monument op het Raadhuisplein. Onderzoek naar mijnen _bij de „C. A. Bank" De pogingen om het Zweedse stoomschip „C. A. Bank", dat op 1 Maart strandde op het Bloemendaalse strand, vlot te brengen, vorderen langzaam. Voordat men begint met het baggeren van een geul, waardoor de „Bank" naar zee gesleept zal worden, heeft de bergingsmaatschappij de mijnen- opruimingsdienst van de Koninklijke Ma rine verzocht, te onderzoeken of dit werk zonder al te groot risico zal kunnen ge schieden. Het strand is na de bevrijding zo goed mogelijk van mijnen gezuiverd, maai er bestaat uiteraard niet de absolute zeker heid, dat ook inderdaad alle mijnen zijn verwijderd. De mijnenqpruimingsdienst zal daarom in de loop van'de volgende week een gron dig onderzoek ter plaatse instellen om na te gaan of de baggermachines met het gra ven van een geul kunnen beginnen. Het is namelijk mogelijk, dat zich enige meters onder de oppervlakte nog mijnen bevinden, welke bij het baggeren ongelukken zouden kunnen veroorzaken. Montgomery brengt bezoek aan ons land Veldmaarschalk Montgomery is heden op het vliegveld Welschap gearriveerd voor een vijfdaags bezoek aan ons land. Hij zal de gast zijn van de Britse am bassadeur en informele besprekingen voe ren met Nederlandse militaire autoriteiten. Tijdens zijn verblijf in ons land zal de veldmaarschalk ook de bloembollenvelden, de Betuwe en de afsluitdijk bezoeken. NIEUW TEXTIELPRODUCT „NYLOTEX" Vertegenwoordigers van de Nederlandse textielindustrie zijn in New York aange komen om bij Amerikaanse kopers belang stelling te wekken voor een nieuw Neder lands textielweefsel. Nylotex genaamd. Dit weefsel is vervaardigd uit wol en Nylon vezels. In andere landen is met slechts matig succes getracht het gebruik van Nylon en wol te combineren. Na verscheidene jaren intensief onderzoekingswerk zijn de Ne derlanders er in geslaagd Nylotex te vervol maken. Het is uit wollen en Nylon vezels getwijnd. Er worden drie bijzondere ken merken genoemd: buitengewone sterkte, minder krimpend en kreukvrij. Nylotex kost niet meer dan het gewone wolproduct, dat door de V.S. wordt ingevoerd. Ofschoon Nylotex in Europa zeer gemakkelijk ver koopbaar zou zijn, wordt het naar de V.S. gezonden om dollarsaldi voor Nederland te kweken. LANDBOUWVOORLICHTINGSDIENST IS HET NIET EENS MET Ir. CLEVERINGA. Ir. O. J. Cleveringa, Rijkslandbouwcon- sulent voor het bodemonderzoek in alge mene dienst, propageert op het ogenblik een intensiever bemesting met organische mest om uitmergeling van de bodem tegen te gaan, het biologisch evenwicht even wicht te bewaren en ziekten van plant en dier te voorkomen. De Rijkslandbouwvoorlichtipgsdienst is eveneens overtuigd van het nut van orga nische bemesting, doch ook van de nood zakelijkheid en het belang van gebruik van kunstmeststoffen. Deze dienst gaat, naar het ministerie van Landbouw mede deelt, uit van de resultaten van haar we tenschappelijk onderzoek. Deze onderzoe kingen geven in ons land noch in het bui tenland aanleiding tot grotere waardering van organische bemesting dan thans het geval is. Hoewel, aldus deze mededeling van het ministerie, de zienswijze van ir. Cleveringa geenszins overeenstemt met het standpunt van de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst, bestaat er geen aanleiding hem de ge legenheid te ontnemen in zijn functie zijn persoonlijke inzichten in dit opzicht ken baar te maken, Mij. „Nederland" laat nog geen mailschip bouwen Bedrïjfsuitkomsten over 1948 zijn bevredigend De exploitatie van de vloot van de N.V. Stoomvaartmaatschappij „Nederland" heeft in 1948, naar uit het jaarverslag blijkt, tot bevredigende bedrijfsuitkomsten geleid. Twee nieuwe geregelde diensten werden aan het lijnenstelsel toegevoegd, namelijk een van Zuid-Afrika via de Oostkust van Zuid-Amerika en het Panamakanaal naar de Westkust van Noord-Amerika en een maandelijkse dienst van de Golf van Mexico en de Atlantische kust van Noord-Amerika iva het Suezkanaal naar de Perzische Golf en de Westkust van India. Het vervoer van Europa naar Indonesië nam toe, hetgeen aanleiding gaf tot ver hoging van de frequentie der afvaarten. Een niet onaanzienlijke verbetering trad in ten aanzien van het vervoer van Indonesië en Malakka naar Europa. Voorts begon de export van de Oostkust van Sumatra te herleven. De dollarschuld van de maatschappij bedroeg per 31 December 1948 4.604.340 dollar. Hiervoor zijn drie schepen hypo thecair verbonden. De directie betreurt deze schuld op lange termijn, die zij op verlangen van de regering heeft moeten aangaan, teneinde twee verbouwde vracht schepen, in Amerika aangekocht, te ver krijgen. Zij hoopt, dat de staat haar alsnog zal willen garanderen, dat de voor aflos singen en interest nodige dollars tegen de thans geldende koers in de loop der vol gende jaren ter beschikking zullen worden gesteld. De directie durft nog niet te besluiten tot de bouw van een nieuw mailschip, aan gezien het zeer aanzienlijke bedrag, dat daarmede onder de tegënwoordige om standigheden gemoeid zou zijn, de renda biliteit ongunstig zou beïnvloeden. De Verenigde Nederlandse Scheepvaart Maatschappij behaalde in 1948 minder gunstige resultaten dan in 1947. De N.V. Aero Holland, waarin de „Nederland" be langen heeft, maakte in het eerste jaar van haar bestaan een niet onbevredigende ontwikkeling door. Het voordelig saldo van de exploitatie rekening bedraagt ƒ21.891.043 (ƒ21.676.327) Afgeschreven op de vloot wordt voor een bedrag van ƒ4.080.323 (ƒ2.989.774). Aan de reserve voor vernieuwing en herstel der vloot wordt 6.695.301 toegevoegd 6.291.475). Voor belastingen wordt 6.000.000 8.000.000) gereserveerd. Na afschrijvingen op de etablissementen en gratificaties aan het personeel blijft ter verdeling :n bedrag van ƒ5.133.333 (onv.), waaruit een dividend van 9 pet. (onv.) wordt voorgesteld. Tumult bij eerste zitting der Staten van Curasao De eerste openbare vergadering van de nieuwe staten van Curacao .verliep zo ru moerig, dat na een kwartier de waarnemend voorzitter, de heer Planlz, de tribune liet ontruimen. De vergadering was bijeenge roepen op verzoek van vier leden van de oppositiepartijen. Er was een overweldi gende belangstelling op de tribune, in de gangen en op het Wilhelminaplein. De hoofdschotel van deze vergadering was de bespreking van de voordracht van het nieuwe college van algemeen bestuur. Bij dê voorafgaande behandeling der voor dracht van een voorzitter en een onder voorzitter der Staten, schreeuwde en ap plaudisseerde het publiek, toen de demo craat Jonckheer protesteerde tegen de ge volgde procedure. De oppositie sprak harde woorden. De heer Debrot sprak van een college van politieke avonturiers, samen gesteld tegen het algemeen belang der Ne derlandse Antillen. Niettemin wilde spre ker het college een eerlijke kans geven. Ook anderen spraken hun afkeuring uit over het nieuwe college van algemeen bestuur en ontzegden het hun steun. Op voorstel van de heer Jonckheer werd besloten een brief aan de gouverneur te zenden met het verzoek zo spoedig mogelijk een beslissing te nemen over de benoeming van het col lege van algemeen bestuur. De heer Irausquin distancieerde zich openlijk van de heer Email. Volgens hem was het voorgedragen college te partijdig en waren de beste krachten over het hoofd gezien. Na een aanval op de heer Eman, zeide spreker, dat deze verklaard had dat zijn zoon de god van Aruba was en dat Aruba niet in het college van algemeen bestuur vertegenwoordigd zou zijn, wan neer zijn zoon geen lid daarvan was. Dr. Da Costa Gomez verdedigde de voor dracht. Gedurende de vergadering trachtte het publiek op het plein voor het statengebouw door geschreeuw de bijeenkomst te versto ren. De politie liet de brandspuit aanruk ken. Deze behoefde echter niet gebruikt te worden. SCHEEPVAART Albireo, RotterdamBuenos Aires 6 Mei te Santos ver<vacht. Alakid, Buenos Aires Rotterdam pass. 5 Mei Finisterre. jMphard, Buenos AiresRotterdam pass. 5 Mei Dover. Amstelkerk, DualaAmsterdam 6 Mei te Dakar. Baarn, 7 Mei van Baltimore te Cristo bal verwacht. Beverwijk, 5 Mei van Gibral tar te Casablanca. Borneo, CalcuttaBangkok pass. 5 Mei Singapore. Boschfontein, Beira Amsterdam 6 Mei te Suez verwacht. Bonaire, 6 Mei van Paramaribo te Demarara. Colytto, 5 Mei van Barrow naar St. Laurensrivier. Delfland, Buenos AiresAmsterdam pass. 5 Mei Casquets. Edam, New YorkRotterdam 5 Mei te Antwerpen. Groote Beer, Amster damJava 5 Mei van Belawan. Hydra, Am sterdamCristobal 5 Mei van Punta Cardon naar Barranquilla. Meliskerk, JapanRot terdam 6 Mei te Aden. Streefkerk, Rotterdam —Calcutta pass. 5 Mei Gibraltar. Stad Haar lem, CasablancaVlaardingen pass. 5 Mei Kaap St. Vincent. Stentor. 5 Mei van Bizerta te Tunis. Straat Malakka, 5 Mei van Zanzibar naar Beira. Tawali, 5 Mei van Suez New York—Java. Garoet, Rotterdam—Batavia 5 Mei van Genua. Kota Inten, RotterdamJava pass. 5 Mei Dover. Modjokerto. Batavia Rotterdam 6 Mei te Aden. Willem Ruys, Rot terdamBatavia pass. 5 Mei Malta. Abbekerk, RotterdamAdelaide 5 Mei van Fremantle. Alblasserdijk. RotterdamVera 6 Mei van Antwerpen. Bali, JavaNew York 6 Mei te Colombo. Colytto, 5 Mei van Bar row naar Montreal. Eemdijk, HavanaRot terdam 6 Mei te Antwerpen verwacht. Haar lem. AmsterdamCallao 6 Mei van Cristobal. Helder. 5 Mei van Curagao naar Cuba. Laren- berg, 6 Mei nog te Guanta Namo. Leersum, CalcuttaRotterdam 5 Mei van Cochin. Leuvekerk, BombayRotterdam pass. 5 Mei Gibraltar. Loenerkerk. Perz. GolfRotter dam 6 Mei te Antwerpen. Molenkerk, Rot terdamJapan 5 Mei van Manilla. Nieuw Amsterdam, 6 Mei van Rotterdam naar New York. Oranje, AmsterdamBatavia 5 Mei in Golf van Biscaye. Polyphemus, 6 Mei van Makassar te Panaroekan. Sogstdijk, 5 Mei v. Boston naar New York. Stad Arnhem, Vlaar dingenGdynia pass. 6 Mei Bornholm. Tibe rius. 6 Mei van Trinidad naar Paramaribo. Van der Waals, JavaAmsterdam 7 Mei te Suez verwacht. Zuiderkruis, BataviaRotter dam pass. .6 Mei Malta, Bevin naar Berlijn De Britse minister van Buitenlandse Za ken, Ernest Bevin, zal Zaterdag in Berlijn arriveren. Het doel van Bevins bezoek zal zijn een inspectie van de luchtbrug. Bevin zou na ae Zondag in Berlijn te hebben doorgebracht, Maandagechtend van het vliegveld Tempelhof naar Melle in de Britse zóne vertrekken, waar hij de lunch zal gebruiken met generaal Robertson en andere hoge Britse militaire functionaris sen alvorens naar Engeland terug te keren. De correspondent van het ANP meldt nader, dat Bevin bij dit bezoek niet in de gelegenheid zal zijn een ontmoeting te hebben met dr. Arnold, minister-president van Noord-Rijnland Westfalen, waarom deze naar aanleiding van de grenscorrec ties verzocht. Volgens Reuters correspondent te Ber lijn zal Bevin Maandagmiddag per auto uit de Britse zóne vertrekken naar Hoek van Holland en van ddar naar Londen. Britse versterkingen naar Hongkong De Britse minister van Defensie, A. V. Alexander, heeft in het parlement ver klaard, dat Engeland aanzienlijke verster kingen naar het garnizoen van de Britse kroonkolonie Hongkong zendt. Deze zullen bestaan uit eenheden van alle wapens, land-, zee- en luchtmacht. Minister Alexander verklaarde verder, dat het enige motief van de Britse regering voor de door haar getroffen maatregelen is geweest te verhinderen dat, als gevolg van de ongeregelde omstandigheden in China, het welzijn en de veiligheid van de bevolking van Hongkong in gevaar zouden worden gebracht, terwijl de regering tevens wilde voorkomen, dat de wettige handel op China, die over Hongkong loopt, wordt belemmerd. Marshallhulp aan Nederland De speciale missie in Nederland van de Marshall-administratie heeft bekend gemaakt, dat Nederland in Maart van de E. C. A. aankoopver gunningen voor herstelgoederen heeft ontvangen tot een bedrag van 29 millioen dollar. Dit cijfer is '"t meest recente maand cijfer dat te Parijs gepubliceerd is door het bureau van de Amerikaanse speciale ver tegenwoordiger in Europa. Dit bureau deel de ook mede, dat in de afgelopen 12 maan den Nederland in totaal aankoopvergunnin gen heeft ontvangen tot een bedrag van 468.3 millioen dollars. Nederland neemt al dus de vijfde plaats in op de lijst van lan den, die in het kader van het Europese herstelprogramma dollarhulp ontvangen! Het totaalbedrag aan aankoopvergunningen over de 12 maanden is voor alle Marshall- landen 4.770.000.000 dollar. De aankoopvergunningen voor Nederland in Maart hadden voor 8.8 millioen dollar betrekking op non-fevrometalen, voor 5.4 millioen dollar op ijzer- en staalproducten en voor 4.6 millioen dollar op voertuigen en uitrusting, merendeels vliegtuigen en on derdelen. NEDERLANDS MILITAIR HOSPITAAL TE MALANG AANGEVALLEN. Republikeinse strijdkrachten hebben het door het Rode Kruis-teken beschermde Nederlandse militaire hospitaal te Malang aangevallen. Men maak*e gebruik van het nachtelijk duister en stichtte grote ver warring in het ziekenhuis, waar ook veel kinderen lagen, die in hun angst voor de rondvliegende kogels onder de bedden kropen. De aanvallers openden gelijktijdig uit drie lichtingen het vuur en slechts na uiterste krachtsinspanning gelukte het het personeel na een half uur de aanvallers op de vlucht te drijven. In de nacht van Zaterdag op Zondag werd opnieuw een aanval ondernemen, thans van een grotere afstand van het zie kenhuis af. Bij deze aanval werd gebruik gemaakt van mortieren en rookgranaten. Geen noemenswaardige schade werd aan gericht. Startschot gelost voor de Ronde van Nederland Vandaag begint de Ronde van Nederland. De deelnemers kwamen op de Dam te Am sterdam bijeen en na het startschot door burgemeester mr. d'Ailly reden zij naar Zaandam voor de officiële start. Op de Dam heerste vanmorgen een grote drukte. De bezetting is. wat de Nederlandse rijders betreft, niet zwakker dan vorig jaar. De bui tenlandse deelneming lijkt over het alge meen genomen numeriek en ook kwalitatief iets minder dan in 1948. Maar men treft toch renners aan als de Fransen Le Nizerhy en Cosson, de Belgen Callens, Acou en Grysolle, de Zwitser Dig gelman, die hun sporen in tal van interna tionale wedstrijden verdiend hebben en voor hun kansen zullen vechten. De voorlopige mening moet zijn, dat aan alle voorwaarden voor een spannende strijd is voldaan, en dat de organisatoren het eerste deel van hun taak met succes volbracht hebben. De ploegen zijn gekleed in de volgende kleuren: Nederland a: rood wit blauw; Ne derland b: geel (Dunlop); Nederland c: rood; Nederland d: geel (Wilco); Nederland e: groen; België a: wit; België b: zwart geel rood; Frankrijk: lichtblauw met Franse lelie; Belgisch-Nederlande ploeg: paars; Zwitsers-Italiaanse ploeg: donkerblauw. Zaterdag finales van de schoolwedstrijden Wat later dan gewoonlijk komen dit jaar de eindwedstrijden van het voetbaltournooi aar. de beurt en als het weer mede-werkt, zal er Zaterdagmiddag op het Haarlemterrein nog wel belangstelling getoond worden. Niet minder dan acht wedstrijden worden ge speeld tussen half twee en vijf uur. Als de spelers zo tijdig aanwezig zijn. dat alle wed strijden op de vastgestelde uren kunnen aanvangen, staat niets een vlotte afwerking in de weg. Van de finalisten van het vorig jaar is er slechts één overgebleven, n.l. de Bornwaterschool in afdeling E. die ook nu, evenals het vorig jaar om de derde prijs zal moeten kampen Vorig jaar ontging haar die op de laatste dag nog. Nu zal ze de Cornells Houtmanschool moeten verslaan, om de plaquette voor dc derde prijs in de wacht te kunnen slepen. Het zal er om spannen. 1.30 uur: afdeling C: ULO C 1-^-St. Henri- cusschool 2. 1.30 uur: afdeling E 3de prijs: Bornwater schoolCorn, Houtmanschool. 2.00 uur: afdeling E Verliezersafd.: Kon. EmmaschoolSt. Lambertusschool. 2.00 uur: afdeling D Verliezersafd. Pr. Ircneschool 3St. Jeroenschool 3. i 3.00 uur: Afdeling A: Lorentzlyceum 1 HBS A 1. 3.00 uur: afdeling B: Triniteitslyceum 2 Kennemer Lyceum. 3.30 uur: afdeling E winnaarsafd.: Rijks leerschool Jacobaschool. 3,30 uur. afdeling D Winnaarsafd.: Lorentz lyceum 6—Triniteitslyceum 4. Paardensport Draverijen op Duindigt De uitslagen van de op Donderdag gehou den draverijen en rennen op Duindigt luiden: Clerimond-prys, afstand 2040 m., voor paar- ffen van 5 jaar en ouder, welke nog geen 1 1000 hebben gewonnen. 1. Judge Scott jr. (W. Leeuwenkamp) tijd 3.09 km.tijd 1.32.6; 2. Kapitein Bascom (J. M. v. d. Berg); 3. Little Anton D (F. J. Arzbach). Totalisator winnend 4.30 plaats 1.80, 2.90, 6.80. Captain Hcnri-prijs, afstand 1900 m., voor vier-jarigen, welke nog geen f500 hebben gewonnen: 1. Master Axkit (W. H. Geersen! tijd 3.01 km.tijd. 1. 37,5; 2. Marie Dynamic (N. J. Bloemsaat); 3. Maurits V <J. de Vlieger). Totalisator winnend 1.70 plaats 1.40, 3.70. Carentan-prijs, afstand 1860 m. voor drie jarige paarden, welke dit seizoen nog geen eerste prijs hebben gewonnen. 1. Non Plus Ultra (W. H. Geersen) tijd 3.01.7, km.tijd 1.37.7: 2. Nita K (W. Leeuwenkamp); 3. Nanco M 1T. A. v. d. Veen). Totalisator win nend 4.10 plaats 1.50, 1.30, 1.90. Concurrent-prijs, afstand 2040 m. voor paarden welke f 500 doch nog geen f 2500 gewonnen hebben. 1. Madame (W. H. Geer sen) tijd 3.02.3 km.tijd 1.28.5: 2. Lucky Fan- fara <Ph. Knijnenburg): 3. Mon Dragon (W. Leeuwenkamp!. Totalisator winnend plaats 1.30, 1.90, 1.40. Colombine-prijs, afstand 2030 m., interna tionaal. voor paarden welke f2500 of meer hebben gewonnen. 1. Luxor (W. H. Geersen) tijd 2.59.5 km.tijd 1.27.2; 1, Hanover (J. M. v. d. Berg): 3. Joe Axkit (F. A. Bosveld). Totalisator Winnend 1.40 plaats 1.30, 1.60, l.{ Scfveveningen-prijs, afstand 1700 m„ ri voor paarden van vier jaar en ouder. 1. Etoile du Nord (G. J. Riem) tijd 1.55; 2. Grand Prix (F. Delbrassinne)3. Karina (J. van Yperen). Totalisator winnend 1.90 plaats 1.80, 3.40. Grand-prix, afstand 2400 m. 1. Qualissa (J. van Yperen) tijd 2.43; 2. Qualla (L. Wauthy); 3. Marvellous. Totalisator winnend 4.50 plaats 1.G0, 1.50. De totale totalisator-omzet bedroeg f 39.: Gymnastiek Lingiade-ploeg in het Openluchttheater Deze zomer zal te Stockholm de tweede Lingiade gehouden worden ter gelegenheid van de 110e sterfdag van Per Hendrik Ling (17761839) de grondlegger van de Zweed se gymnastiek. Bij zijn reizen naar verscheidene landen kwam Ling ook in contact met de Duitse gymnastiek, verbreid door Guthsmuts en Jahn, wolKe gymnastiek hij een machtig hulpmiddel vond voor de verheffing van de Zweden tot een gezond en krachtig volk. Hij ontwikkelde een eigen stelsel, dat in cie loop der jaren meer keren gewijzigd en verbeterd is, doch nog steeds in de Scandi navische landen wordt gevolgd. Ter gelegenheid van de 100ste sterfdag werden grote feesten, demonstraties en con gressen gehouden, voor welke herdenking de naam van Lingiade werd ingevoerd. Ook dit jaar wordt een dergelijke herdenking gehouden. De Zweedse overheid is zo overtuigd van het nut van de gymnastiek voor de volks kracht, dat zij en niet het Zweedse Gym nastiek Verbond, de uitnodigingen tot be zoek en deelneming aan deze tweede Lin giade heeft verzonden. Door hel K.N.G.V. zal Nederland bij deze herdenking vertegenwoordigd zijn. Onder leiding van mevrouw J. v. d. Most is een groep van ongeveer 70 dames afkomstig van talrijke verenigingen al enige maanden aan het oefenen. Bovendien zullen een paar groepen dames van „Aspasia" uit Rotterdam als vereniging aan de Lingiade deelnemen. Door het bestuur van het K.N.G.V. is aan de Kennemer Turnkring het verzoek ge daan, een gelegenheid te scheppen om de Lingiadeploeg in Haarlem of naaste omge ving in de openlucht te laten demonstreren. Dit optreden is bepaald op Zondag 10 Juli in het Openlucht Theater te Bloemendaal. Behalve de K.N.G.V. afvaardiging en de dames van „Aspasia" zullen de Keurcorp sen van de K.T.K. een viertal toestelnum mers verzorgen en pogingen worden gedaan voor een specifiek herennummer. Ronfle van Nederland^ DE TOTALE ROUTE IS C-EL'JK AAN DE AFSTAND: ROTTERDAM-GIBRALTAR De totale KM. afstand van de route bedraagt 1895KM. ■r-ni(l Geertruidenberg Arewji3sAMENSTELUNG van de karavaan 50,i°™ 1 f"? ^Ossendrectit Doodstraf voor verrader van Engelandvaarders Het Amsterdamse Bijzondere Gerechts hof heeft heden de 50-jarige B. J. uit Am sterdam wegens het verraden van een aan tal jeugdige Nederlanders, die in Mei 1943 wilden trachten via IJmuiden per boot naar Engeland te ontsnappen, conform de eis tot de doodstraf veroordeeld. Door de val, die de verdachte in samen werking met de reeds ter dood veroordeel de 38-jarige Hilversumse journalist C. J. A. M. V. had opgezet, vielen de gebroeders Reijntjes uit Amsterdam, de 26-jarige Zaandamse technicus Johan Roos, de twee lingbroers Beek uit Amsterdam, alsmede Van Eeghen en Max Leyte in handen dei- Duitsers. Alleen de gebroeders Reijntjes en Johan Roos keerden uit de Duitse concen tratiekampen terug. Oproep van het Gertenbach-comité Wij ontvingen van de heer C. Kuyper, secretaris van het Gertenbach-comité te Zandvoort het volgende communiqué: „Het Gertenbach-comité zet haar werk zaamheden voort. Reclame is haar vreemd. Het comité tracht weinig te praten, doch thans, nu de tijd daarvoor gekomen is, na vele voorbereidende besprekingen met onze burgemeester en andere vooraan staande personen, daden te stellen. Die eerste daad, inwoners van Zandvoort, hebt u kunnen zien in de étalage van de firma Lorenz, waar een ontwerp voor het mo nument, dat voor onze Zandvoortse geval lenen binnen de kortst mogelijke tijd zal worden opgericht, thans is tentoongesteld. Het werd ontworpen door de Zandvoortse kunstenaar A. de Brouwer. De opbouw van het monument is geheel symbolisch gedacht. Zowel de vier zijden, als de vier treden verzinnebeelden de vier vormen van verzet. Dc landmacht, zee macht, luchtmacht cn de illegaliteit. Deze vier vormen van verzet zullen nader wor den aangeduid op de hoogste zuil door op iedere zijde hiervan een passend symbool aan te brengen. Iedere trede is volledig geconstrueerd uit de voorgaande. Als norm is genomen dft hoogte van het grondstuk. Als we deze hoogte x stellen, dan is de grootste breedte van het monument 24 x, de volgende trede is eens zo hoog als de voorgaande, dus 2 x en de breedte de helft van de voorgaande, dus 12 x. Enz. De schuine zijden richten zich op de rand van de volgende trede. Voorgesteld is het grondvlak 6x6 meter te maken. Bij dit grondvlak zal de hoogte dan 3 meter 75 zijn. Daarop wordt dan nog de vrijheids- fakkel geplaatst, zodat de totale hoogte 4.5 meter wordt. Hier is het symbool van onze vrijheid tot uitdrukking gebracht in een vlam (die van brons gegoten wordt) die het sluitstuk vormt van een monument dat breed uit onze grond oprijst en culmineert in die vlam. Het voornaamste deel van het monument zal echter de plaquette zijn die op het mo nument aangebracht zal worden. Ieder die het ontwerp hiervan gezien heeft zal on middellijk de symboliek hiervan aanvoe len. Het stelt een stervende strijder voor, die nog met zijn laatste kracht een vlag probeert hoog te houden. Achter hem staat een jongen die de vlag van hem overneemt, om verder te dragen. De vlag bleef hoog omdat de strijder alles hiervoor over had. Deze plaquette zal 114 c.m. bij 85 cm. groot zijn. Zij wordt, evenals de letters die op het monument aangebracht zullen wor den, in brons gegoten. Wij kunnen u nog niet precies zeggen, hoeveel de kosten van dit monument zullen bedragen, doch het comité is er van over tuigd, dat het de goedkeuring van de Zand voortse bevolking zal hebben. Zowel ir. Friedhoff als onze burgemeester waren ei vol lof over. Thans wordt van u de daad gevraagd, inwoners van Zandvoort! De piëteit gebiedt ons, voor dit alles zo weinig mogelijk reclame te maken, maar er is voor de oprichting van dit moment zeer veel geld nodig. Wij roepen onze verenigingen op, hier daden te stellen door het storten van een bijdrage, wij roepen hiervoor alle inwoners van Zandvoort op. U kunt dit kenbaar ma ken ten kantore van de gemeente-ontvan ger, bij de penningmeester van het comité, de heer W. v. d. Ban. Zand voor ters wij rekenen op u! Laat het voor ons allen een ereplicht zijn de op richting van dit monument voor onze Zandvoortse gevallenen die bleven in de strijd voor onze vrijheid zo spoedig moge lijk te verwezenlijken. Wij hopen u bin nenkort onze verdere plannen omtrent de plaats van oprichting en stand der fi nanciën kenbaar te maken". Heemstede BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: Louise, d. van C. Sand; Petrus Johannes Maria, .z. van J. Verdonk- schot en G. W. M. van der Sluijs; Antonius Maria, z. van H. W. Juffermans en G. M, P. Smit; Margaretha Elisabeth Maria, d. van N. J. Turenhout en C. Zonneveld; Gerrit, z. van J. Kuiken en A, Smit; Hendrika, d. van F. Beuclcens en M. Doornebal; Edwin Jan Michel, z. van A. N. Mascini en B. M. Amos; Helena Cornelia Maria, d. van T. F. Willemse en M. C. Maarschalk; Roelandt Alexander, z. van J. van der Worp en Jonkvr. M. S. F. v. d. Brandeler. ONDERTROUWD: P. Kolk en J. C. Prior; H. Sevink en I. van Diggelen; A. T. v. Bar- neveld en K. Nijhoff. GETROUWD: J. Molenaar en A. Wiedijk; R. Meijer en W. van Manen; F. J, D. v. d. Eijnde en C. Ooms: A. H. de Bruin en C, J. M. Rutten; S. J. Bannink en C. A. Heijnis; A. G. Prins en J. E. Meijer; A. van Gils en G. M. Wesseling. OVERLEDEN: Mevr. wed. H. P. Lamers— van der Aar. 88 j.; J. H. Ritter, 81 j.; mevr. W. J. DozyKreunen, 58 j.,; L. A. Bouricius, 76 jaar. Koninklijke Olie. Unilever ■Philips A. K. U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel v. Berkel's Patent Scheepvaart-Unie. Holl.Amerika Lijn Deli Maatschappij H, V. A. A'dam Rubber Ned. Handel Mij. N.-I. Handelsbank Bilitoa Mij. H Slotkoera Openings 4 Mei koersen 278% 290% 245% 251 220% 222 Vï 165% 166 143 - 260 263 110% 159^ 161* 161% 150J4 152% 158% 162 150j<£ 143% 152% 108% 111 310 ül

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 11