De Slachthuiszaak voor de rechter TWEELING Philips- en Siera Radio Wedstrijden trainingsfonds voor zwemsport VRIJDAG 6 MEI 1949 HAARLEMS DAGBLAD 5 Alle verdachten vrijgesproken „Uit niets is gebleken, dat er bij het Slachthuis een groot schandaal met het vrijbank- vlees heeft plaats gehad. Het is een onjuiste voorstelling van zaken als zouden onbe- middelden niets over de vrijbank hebben kunnen krijgen. Inderdaad werd vlees achter gehouden voor bjj het Slachthuis betrokkenen, doch dit nam nooit onredelijke propor ties aan. Ook bij particuliere bedrijven worden immers vaak gaven in natura verstrekt. Het is mogelijk, dat de een of andere bepaling is overtreden, doch de voorschriften over het vrijbankvlecs zijn niet bijzonder duidelijk en bovendien moet het op korte termijn worden weggewerkt om bederf te voorkomen. Enige heren van het Bedrijf schap voor Vee en Vlees hebben trouwens verklaard geen bezwaar tegen de te Haarlem gevolgde methode te hebben. Ik spreek de verdachten ten aanzien van de tenlaste gelegde overtredingen van de vleesdistributie vrij". Met deze uitspraak van de Economische politierechter mr. C. G. Bijleveld kwam een einde aan een urenlange behandeling van de zaak tegen de indertijd in Haarlem zo geruchtmakende „Slachthuis-affaire", al thans voor wat het economische gedeelte betreft, want het criminele deel is nog" steeds sinds November van het vorige jaar in onderzoek. Er waren niet minder dan vijftien ver dachten gedagvaard, waarvan de voor naamste de directeur van het Slachthuis, de zestigjarige G. de V., en de 63-jarige slager A. v. d. V. waren. Aan de directeur was het afleveren, doen afleveren, vervoeren en ontvangen van vlees zonder bon ten laste gelegd; aan de slager alleen het ontvangen en afleveren en aan de andere veertien delinquenten, waar onder zich enkele directeuren van gemeen telijke diensten bevonden, alleen het in ontvangst nemen zonder bon en dit alles zich uitstrekkende over een periode van 10 Mei 1945 tot 20 November 1948. De slager was op papier de vrïjbank- vleeshouder op het Slachthuis, doch in de praktijk was het de directeur van het abat toir, die de zaken van de vrijbank regelde. Volgens deze was er bij de mensen niet veel animo voor het vrijbankvlees, zodat er geregeld overbleef. Dat was niet geneel in overeenstemming met zijn voor de politie afgelegde verklaring, waarin hij zei, dat er geregeld vechtpartijen onder het soms urenlang wachtende publiek voor kwamen, zodat men genoodzaakt was de deuren te sluiten. Om bedrijfsdiefstallen te voorkomen, was men er ook toe'overgegaan het personeel wekelijks een kilo vlees te verstrekken. De directeur van de Vlees keuringsdienst moest verklaren, dat de afgifte van het vlees geen dag langer kon wachten, maar een groot obstakel vormde deze functionaris niet, want deze was iden tiek aan de directeur van het Slachthuis. Uit practische overwegingen, zo verklaarde De V., bleef het voorgeschreven raadplegen van het Bedrijfsschap als regel achterwege. Volgens de heer Bruins, adjunct-directeur van het Slachthuis, kwam in ieder geval vijf-zesde deel van de aangevoerde hoe veelheden vrijbankvlees aan het publiek ten goede en het restant het personeel en aan enkele bevriende relaties. Vier personen, onder wie de oud-direc teur van het Slachthuis, kregen hun vlees bonloos thuisbezorgd, doch alles zou vol gens deze getuige in kleine proporties ge bleven zijn. Requisitoir. De Economische Officier, mr. J. Wiarda, zei in zijn requisitoir dat tijdens het onder zoek de betrokkenen niet die medewerking hadden verleend, die van ambtelijke in stanties had mogen worden verwacht en hij achtte de aanhouding van de kopstukken, die zoveel stof hadden doen opwaaien dan ook volkomen gerechtvaardigd. De Officier haalde voorts enige voorbeelden van on waarheden en tegenstrijdigheden in de af gelegde verklaringen aan en onthulde dan o.m. dat de verbalisanten door de ver dachten onaangenaam bejegend waren. Hij zag in de vrijbanltslager v. d. V. een marionet van de directeur en uit een ver klaring van mr. Schreurs had hij de indruk gekregen, dat De V. zelfs zijn relaties het vlees min of meer opdrong. Artikel 67 van wandelwagentjes 6 stuks ont vangen voor onze Haarlemse tweelingen .VOORDE BABY' ANEGANG 46 (Adv.) Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 4 Mei 1949 ONDERTROUWD: 4 Mei. C. T. Portegies en J. M. Broekman; P. H. Scholte en M. M. Schoen; J. van der Veldt en E. T. Zuidhoek; A. F. B. Wijdeveld en M. E. de Bruijn; P. A. de Haas en T. T. Anema; L. Bogaart en M. C. v. Westerhoven; J. J. Beun en B. J. M. van Liemt; J. Aarsen en H. A. Beuker; R. C. van de-Bunt en M. Oostervaal; G. J. Vegter en J. H. Kampinga; J. Pirovano en G. Hout; J. W. Zandslra en M. C. J. van Sehaick; A. G. Willebord en C. M. van Kessel; P. J. Bak ker en G. S. Elferink; J. Kraaij en D. A. Zegwaart; C. G. van der Putten en C. E. Keeman; P. Goossen en E. van der Stelt; H. T. Uitermark en M. P. C. Cliteur; A. Vos en G. Reinders; G. F. M. van Emmerik en J. Caldenhove; P. H. Lasschuit en E. H. Fröhl- king; H. J. Sarmk en C. Dhont; L. J. Tum- mers en J. H. Flückiger; P. Lenting en E. Berends; F. van Petten en A. C. M. de Jong; W. J. Forti en A. M. van Nieuwenhove; J. Jelsema en A. H. Tulen; W. van Gog en S. L. Hut.; H. Deinum en G, Pünter. GEHUWD: 4 Mei: H. M. Otter en J. H. Tigchelaar; A. J. F. Lammerse en M. J. Kloosterman; J. C. Suidgeest en A. E. Op dam; H. Rompa en C. F. Bosman; G. J. ter Bruggen en M. J. Verbeek; C. Jansen en C. Calandt; B. J. van Dijk en J. M. van den Berg; J. H. Beenders en M. A. Houtkamp; T. H. Goemans en H. C. Booms; L. Dekker en J. M. Heerens; D. van Alten en A. Herse- voort; J. E. Lukkien en W. van Dijk; K. Janson en S. Tuilhof: F. van der Meulen en J. Verkade: A. M. Bongenaar en C. Heese mans; P. J. Neele en D. M. Rotteveel; C. Klomp en A, Sepers; K. J. Brink en E. G. Hameetman; C. J. van Gelderen en J. M. Bianchi; J. C. Kiebert en A. A. M. de Jong. BEVALLEN van een zoon; 30 April: W. van BentemGorissen: 1 Mei: H. Kedde Stulp; 2 Mei: K. S. VisserCalis; 3 Mei: A. van EsDe Groot; A. H. de Boo Rietberg; M. H. AllersmaBrandon; 4 Mei: B. G. van HartenBerendsen. BEVALLEN van een dochter: 2 Mei: J. Co belensVan der Velde; 3 Mei: B. A. M. Jacobs—Castelein; A. J. Bos—Bosselaar; 4 Mei: M. E. ToesetJansen; J. J. Rouw Verdonk; C. J. M. van den Nouwland Van der Veldt. I OVERLEDEN: 2 Mei: J. Smit. 83 j.. Lom bokstraat; H. Oostveen. 59 j., Jan Haring straat; G. W. J. Hofman. 65 j.. Maerten van Heemskerkstraat; A. C. van Heijmngen Vreeburg, 76 j.. Archipelstraat: C. M. Wal- lekers—Van der Peet. 68 i.. Oudeweg. 3 Mei: C. Bakker—Van Hage. 69 j., Kamperlaan: M. VeöderBuadingh, 72 j., Wagenweg; J. P. G. DuineveldSpeet. 81 j.. Emostraat; A. J. TeuneDen Bremer, 59 j., Beiken- Btraat. 1 de Vee- en Vleesverordening schrijft even wel voor, dat het vrijbankvlees alleen dan zonder bon kan worden afgeleverd indien gebleken is, dat het publiek het op de bon niet meer wil hebben en het niet meer houdbaar is. Vólgens de Officier was er niet gepoogd deze bepalingen serieus op te volgen en hij steunde daarbij op een verklaring van de heer De V. dat „van tevoren reeds werd uitgemaakt wat er zou overblijven". Voor de bevriende relaties, aldus mr. Wiarda, werd het vlees gereserveerd, klaar gemaakt en thuis bezorgd. Hij was van oordeel dat hier niet het goede voor beeld was gegeven, omdat de ongeschreven wet, dat het vrijbankvlees in de eerste plaats voor de economisch-zwakkeren bestemd, was overtreden. Hij vond het inzonderheid merkwaardig, dat voordat de politie ingreep 17 procent van het vlees op de bon werd afgeleverd, daarna 52 procent. Hij verweet de directeur gebrek aan ver antwoordelijkheidsgevoel en egoïsme en eiste een geldboete van 1500,en drie weken gevangenisstraf voorwaardelijk. Tegen de slager Van der V., die volgens mr. Wiarda met vlees en vet de boer was opgegaan om dit in te ruilen tegen drank en brood eiste hij een boete van 500,en drie weken voorwaardelijk. De verdediger van Van der V., mr. T. A. M. A. van Löben Seis, merkte op, dat zijn cliënt zich op deze openbare behandeling had verheugd omdat dan eindelijk de on waarde van alle geruchten, die over zijn persoon waren uitgestrooid en die hem zeifs in zijn buitenlandse handel had geschaad, zou blijken. Hij bemoeide zich overigens niet met de verkoop en distributie van het vlees, wel nam hij het in ontvangst, doch zo betoogde mr. Van Löben Seis, waar het hier vrijbankvlees betrof, waarover geen distributïevoorsehrift gegeven is, kon hij er mee doen wat hij wilde. Inderdaad heeft hij het ingeruild tegen brood, doch het staat vast, dat hij dit alleen deed ten bate van het personeel van het Slachthuis en ten bate van behoeftige mensen, waarmee hij de bijnaam „Sint Nicolaas zonder baard verdiende". Mr. Van Löben Seis hekelde evenals zijn con- frator Van der Goot zou doen het op treden van de politie in deze zaak, waar door zijn cliënt psychisch geknakt zou zijn en concludeerde tot ontslag van rechtsver volging subs, clementie ten aanzien van overtreding der brooddistributie. Mr. F. van der Goot ving zijn pleidooi voor de twaalf verdachten die de hen aangeboden schikking hadden geweigerd, aan met een verwijzing wegens het verge vorderde uur naar de twee minuten stilte, waarin „we ons zouden bezinnen op onze hoop op een betere wereld met wat minder formalisme" om vervolgens uitvoerig te betogen, dat vrij bankvlees formeel buiten de distributie valt, zoals tijdens de behan deling pok nadrukkelijk door drie des kundige getuigen a décharge was beves tigd. „Men heeft van deze zaak een rel gemaakt", meende ook hii en hij noemde enige voorbeelden waaruit de geringe om vang van de beweerde onregelmatigheden zou moeten blijken, doch de Officier in terrumpeerde: „U bent lang niet volledig!" De raadsman was echter van oordeel, dat beleidskwesties een zaak van de gemeente lijke zuiveringscommissie waren." Het gaat hier om de reputatie van fatsoenlijke mensen. Er is niets achterbaks gebeurd en men kan gemakkelijk achteraf zeggen „Dat had U beter moeten doen!" Het standpunt van de C. C. D. is dat het Haar lemse slachthuis vergeleken bij elders een goed figuur staat. Mr. Van der Goot con cludeerde dan ook tot ontslag van rechts vervolging. De verdachte Van der V. gebruikte zijn laatste woord om nog enige aanvallen te doen op de politie die jegens hem onheus zou zijn opgetreden, doch mr. Bijleveld maakte hem er op attent, dat hij van No vember af de tijd had gehad om een aan klacht in te dienen. Naar mr. Van Löben Seis aan kondigde, zou dit zeker gebeuren. Vervolgens deed de rechter de uitspraak, waarvan wij in de aanhef de motivering reeds citeerden. Verdachte v. d. V., die het ontvangen vrijbankvlees had ingeruild voor brood, ontsloeg hij van rechtsvervolging voor de overtredingen van de brooddistributie, daar deze juist enige dagen voor het aflopen van de in de dagvaarding genoemde ter mijn waarbinnen de vergrijpen gepleegd zouden zijn, was opgeheven. De behandeling van de zaak tegen de veertien afnemers van het vrijbankvlees kon toen zeer kort duren. Eén van hen, de directeur van de Haarlemse distributie- dienst A. v. D., merkte nog op, dat volgens hem de economisch-zwakkeren door toe slag en extra-verstrekkingen genoeg kre gen, zodat de voor-oorlog'se bestemming van het vrijbankvlees na de oorlog niet gehand haafd behoefde te worden. De Officier vond het toch maar merkwaardig dat al deze mensen week in week uit vlees zon der bon hadden betrokken en eiste geld boeten, variërende van tien tot vijf-en- zeventig gulden. Mr. Van der Goot refereerde zich aan het oordeel van de rechter, die de verdach ten vrijsprak. Comedia gaat waarschijnlijk toch naar Indonesië Hoewel het aanvankelijk de bedoeling was om dit jaar niet, zoals de vorige zomers, een tournée naar Indonesië te ondernemen, overweegt de directie van de toneelgroep Comedia nu toch de mogelijk heid om te voldoen aan een dezer dagen ontvangen uitnodiging van de Stichting voor Culturele Samenwerking tot het ver zorgen van een serie voorstellingen aldaar. De kans moet zeer groot worden geacht, dat het plan doorgang vindt, daar het alleen op technische bezwaren, samenhangende met het nieuwe speelseizoen, zou kunnen afstuiten. Men stelt zich voor deze keer slechts twee stukken op het répertoire voor deze reis te plaatsen en wel „Glazen Speel goed" van Tennessee Williams en „De mooiste ogen van de wereld" van Jacques Deval. Welke leden van het gezelschap daaraan deelnemen, is nog niet bekend. Als datum van vertrek noemt men 6 Juli, de duur van de tocht schat men op zeven weken. Winkeliors, die deze combinatie nog niot in voorraad hebben, kunnen per omgaande worden voorzien, zolang de voorraad strekt I Bel of schrijf: „RHóDEL", Den Haag, Tel. 114466-114072 DIR. I. H. M. van DOORNIK (Adv.) Tijdelijke ontheffing van Rijtijdenbesluit voor N.Z.H.V.M. Minister Spitzen antwoordt Tweede Kamerlid Algera Het Tweede Kamerlid mi". J. Algera (a.r.) heeft onlangs naar aanleiding van een door de N.Z.H.V.M. gedaan verzoek om ontheffing van de Rijtijdenbesluit aan de minister van Verkeer en Waterstaat ge vraagd, of, nadat de N.Z.H.V.M. bij de mi nister een verzoek had ingediend om ge durende de zomerdienstregeling een ont heffing van het Rijtijdenbesluit toe te staan, ten gevolge waarvan het personeel slechts één vrije Zondag in de zes weken zou hebben, de inspecteur-generaal van het verkeer een ontheffing heeft verleend en wel zonder dat overleg werd gepleegd met de personeelsorganisatie? Voorts vroeg de heer Algera of de minister niet van oordeel is, dat er in plaats van meer Zon- dagsarbeid in te voeren, juist gestreefd moet worden naar meer Zondagsrust en of hij wil bevorderen, dat er in overeenstem ming met het karakter van de Zondag, maatregelen worden genomen ter bevor dering van de Zondagsrust van genoemd personeel Minister Spitzen heeft hierop geant woord, dat over het bedoelde verzoek door de dienst van de inspecteur-generaal van het verkeer overleg gepleegd werd met de personeelsorganisaties, die ter zake een af wijzend standpunt innamen. Alvorens op dit verzoek een beslissing te nemen, heeft de minister nader overleg met de betrokken organisaties en de ver voersmaatschappij gepleegd. Tijdens dit overleg heeft de inspecteur-generaal enke le dagen vóór de bollentijd de betrokken Rijksinspecteur gemachtigd aan de N. Z. H. V. M. voor een periode van 6 weken een ontheffing in de gewenste zin te ver lenen op grond van de overweging dat anders het te verwachten zeer drukke ver voer op de in die periode vallende Zon dagen niet behoorlijk zou kunnen worden uitgevoerd. Van dit voorlopige besluit, waarvoor, ook naar de mening van de minister, in de gegeven omstandigheden zeker aanlei ding bestond, heeft de inspecteur-generaal echter geen mededeling aan de organisaties gedaan, hetgeen de minister betreurt. De ontstane moeilijkheden met het per soneel zijn intussen in nader overleg met de betrokken organisaties en met de N. Z. H. V. M. opgelost. De minister hoezeer de wens naar Zondagsrust onderschrijvende is van oordeel, dat ook op Zondag de nodige ver- voersgelegenheid moet worden geboden. Bij te treffen regelingen wordt overeen komstig de zijnerzijds gegeven instructies ernstig aandacht besteed aan het verlenen van compensatie voor extra-diensten op Zondag en aan de gelegenheid om ook op de dienstzondagen kerkelijke plichten te kunnen vervullen. Vermakelijkheidsbelasting te Haarlem Zal de raming van f 550.000 voor 1949 gehaald worden? De opbrengst der Vermakelijkheidsbelas ting te Haarlem is voor 1949 geraamd op f 550.000. Er werd daarbij rekening gehou den met een hogere opbrengst, als een ge volg van de verhoging dier belasting, die op 1 April 1948 door de gemeenten werd ingevoerd op aandrang van Den Haag. In de laatste tijd vertoont de ontvangst der Vermakelijkheidsbelasting een neiging tot achteruitgang. Dit is een verschijnsel dat zich vrijwel overal voordoet. Het is op dit moment nog niet te voorspellen of over 1949 voor Haarlem het geraamde bedrag van 55.000 gehaald zal worden. De op brengst der belasting was over Januari, Februari en Maart respectievelijk 51.000, 54.000 en 65.000. Tezamen dus 170.000. De wintermaanden zijn natuurlijk het gun stigst. Een vergelijking tussen het le kwar taal van 1949 met dat van 1948 is niet zuiver, omdat de verhoging pas da teert van 1 April 1948. Veel hangt af of er in de komende maanden bijzondere ver makelijkheden zullen plaats hebben. Als er bijvoorbeeld een goed circus komt, be tekent dit voor de gemeente een' opbrengst van een kleine 10.000 aan belasting. Sportweek wordt ingezet met vaandel- en vlaggendéfilé De Haarlemse Sportweek, welke dit jaar van Zaterdag 11 Juni tot en met Zaterdag 18 Juni gehouden wordt, zal ingezet worden met een vaandel- en vlaggendéfilé op de Grote Markt. De asphalteringswerkzaamheden in het centrum der stad maken het niet moge lijk een route vast te stellen voor een sport- optocht. Verwacht wordt, dat het volgend jaar weer een optocht op het programma geplaatst kan worden. Deze wijziging bete kent niet, dat een groot aantal sportbeoefe naars (sters) de officiële opening zal missen. Men kan met belangstellenden plaats nemen op de Grote Mart, waar enkele sport- demonstraties gegeven zullen worden. De deelnemers aan het vaandel- en vlag gendéfilé stellen zich in de omgeving van het stadhuis op, maken een korte wandeling, waarvan de route eerst vastgesteld kan wor den. wanneer bekend is, hoe ver de werk zaamheden in het centrum gevorderd zijn en komen op de Grote Markt aan. Langs het gemeentebestuur en genodigden zal gedefi leerd worden. Elke bond en vereniging zal vertegenwoor digd kunnen worden door ten hoogste tien leden. Na het défilé zullen twee afgevaar digden worden uitgenodigd deel te nemen aan een officiële ontvangst in de hal van het Stadhuis. De besturen der bonden en verenigingen zullen nader ingelicht worden over de rege ling. welke het uitvoerend comité van de Sportweek gemaakt heeft. Abbé Morel in Haarlem Propagandist voor Picasso De buitengewoon welsprekende, cultuur filosoof abbé Morel uit Parijs, van wie gek scherend wordt gezegd, dat hij meer men sen tot Picasso dan tot de kerk heeft be keerd, hield Woensdagavond in de tentoon stellingszaal van het Frans Halsmuseum een even boeiende als diepgaande causerie over het onderwerp: de hedendaagse schilder kunst - uiting van een voortgaande dege neratie of begin van een nieuwe renais sance? Zonder onderbreking sprak deze door hartstocht voor de symbolische vorm bezeten geleerde ruim negen kwartier ach tereen met grote heftigheid naar aanlei ding van door projectieplaten gedemon streerde overeenkomsten tussen de antieke sculptuur en het zogenaamde ultra-moder nisme. Volgens zijn overtuiging dient het wezen va.n het tragische het vitale beginsel van de artistieke openbaring uit te maken. In de eerste stadia der beschaving was zowel de beeldende als de dramatische kunst een getuigenis van geloof. Gaandeweg maakte echter de evocatie plaats voor de simulatie en verwisselde men de abstractie voor de concretisering, de verheerlijking voor de profanatie. Dit leidde op den duur tot een pathologisch realisme ten bewijze van de sceptische wanhoop van de mens in het algemeen en de kunstenaar in het bijzon der. Iedere maatschappij beschikt over de kunst, die zij verwerken kan. In onze tijd overheerst de chaos. Het gaat er nu om - door opzettelijke mistekening en deformatie - een expressièVe vorm te vinden. De be schouwing moet zich niet richten op details van licht, kleur of architectuur, maar op de zinrijke organisatie van het geheel. Een niet minder belangwekkend deel van zijn betoog richtte zich op de uitbeelding in steeds terugkerende vormen van de eeuwige strijd tussen mens en monster. Na afloop dankte de heer A. H. J. Molkenboer, voor zitter van de afdeling Haarlem der vereni ging Amities Catholiques Frangaises. de abbé Morel voor zijn gloedvolle rede door onder meer diens uitspraak te citeren: de kunst dient zowel de schoonheid als de herinnering. Haarlems Christelijk Mannenkoor Haarlems Christelijk Mannenkoor, onder leiding van Jac. Zwaan, geeft op Donderdag 12 Mei in de Gem. Concertzaal een concert waarop werken worden uitgevoerd door Schubert, Landré, Saint Saëns en Joh. Wage naar. De piano-begeleiding wordt verzorgd door mej. Bertje Davelaar. Medewerking verleent het bekende Matrozenkoor (Haagse Koorknapen) onder leiding van Theo van Elferen. Dit Haagse Matrozenkoor trad met groot succes op, zowel in concertzalen als voor de radio in Nederland, Frankrijk, België, Luxemburg en Zwitserland. U ROOKT U koopt 't bij: graag IETS GOEDS THEO VAN AMERONGEN DE RADIO-SPECIALIST VAN HEEMSTEDE - RAADHUISSTRAAT 35 TEL. 29449 (Adv.) "abide*i eéitS/A* A/e&g éét*, ajf tutee In 1923 richtte mr. J. A. C. Bierenbroods pot de N.V. „De Sportfondsen" op met een kapitaal van 20,Nu bedraagt het vijf millioen gulden. Thans heeft hij 'n nieuw plan van stapel laten lopen. Opgericht is een wedstrijd- en tr&ningfönds, dat zo de voortekenen niet bedriegen in de toekomst zeer veel vruchten zal kunnen afwerpen voor de zwemsport in het al gemeen en voor dekking van de hoge kos ten, die zwemtournooien in binnen- en buitenland en uitzending van zwemmers en zwemsters naar de Olympische spelen met zich brengen, in het bijzonder. Het plan is gerijpt, nadat het personeel van de Sportfondsen en Sportfondsenba- den 5000,had ingezameld voor een jubileumgeschenk, dat aan het bestuur zou worden aangeboden ter gelegenheid van het feit, dat 25 jaar geleden de Sport fondsen werden opgex-icht. Een deel van dit geld voi-mt thans het basiskapitaal van de nieuwe stichting „mr. Bierenbroodspot's wedstrijd- en trainingfonds", die hecht gegrondvest is op de samenwerking tussen de overdekte zweminrichtingen en de Koninklijke Nederlandse Zwembond. Voortdurend ziet de KNZB zich ge noodzaakt buitenlandse uitnodigingen af te slaan wegens gebrek aan financiële middelen en voortdurend wordt de inten sieve training door hetzelfde euvel ernstig belemmerd. Indien de nieuwe stichting er in zou slagen deze tekorten aan te zuive ren, dan zou daarbij niet alleen de zwem sport, doch ook het elementaire zwemmen onder de bevolking zeer gebaat zijn. Het bestuur van de stichting, dat samen gesteld is uit de heren Jan de Vries, voor zitter KNZB, A. W. Sabel Tzn., bestuurs lid KNZB en N.O.C., dr. J. Miedema, chef van het bureau lichamelijke opvoeding en sport van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, H. E. W. de Vries, directeur der N.V. de Verenigde Om te voorkomen, dat de aardbeibloesem-snuitkever. zoals vorig jaar, weer schade zal aanbrengen aan de aardbeienvelden in Beverwijk, zijn reeds maatregelen getroffen. De kevers deponeren een eitje in de stengel, vlak onder de vruchtbodem en het gevolg is, dat het bloempje afsterft. Op velden, waar geen voorzorgsmaatregelen getroffen ■warenging veertig tot vijftig procent der vruchten verloren. Een foto van een tuinder uit Beverwijkdie bezig is een veld, te bespuiten. Sportfondsenbaden en mr. J. A. C. Bieren broodspot, waarbij de directeur van het Sportfondsenbad-Oost te Amsterdam, de heer Van Es, als secretaris het leeuwen deel van de organisatie op zich heeft ge nomen, heeft zich in een persconferentie optimistisch uitgelaten over de toekomstige mogelijkheden. Achttien sportfondsenba den, twee Amsterdamse overdekte zwem inrichtingen en de Ozebi te Uti-echt zijn door de directies één avond per jaar gra tis aan de stichting ter beschikking ge steld voor het houden van zwemwedstrij den. Aangezien het personeel van deze in richtingen zich spontaan bereid heeft ver klaard gratis zijn medewex-king te ver lenen op die avond, zullen de recettes, die door het publiek worden opgebracht, ge heel ten deel vallen aan de stichting. Een tweede bron van inkomsten zal naar men hoopt worden gevox-md door de uitgifte van 't diploma van geoefend zwem mer in de vorm van een door de Heystee's tegelhandel vervaardigde tegel. Jaarlijks behalen duizenden, vooral jeugdige Neder landers het officiële zwemdiploma van de KNZB. Slaagt men thans voor dit examen, dan kan men tegen ƒ2.50 een speciale tegel kopen van de bond, waarop dank zij een speciaal procédé zijn gebrand de naam van de geslaagde, alsmede de datum van het examen en het bad, waarin het diploma is behaald. Voor een ieder, die reeds in het bezit is van een papiex'en zwemdiploma, zoals dat tot dusverre is uitgereikt (en ook in de toekomst steeds zal worden uitgex-eikt), bestaat de gele genheid zich tevens in het bezit te stellen van het tegeldiploma. De Blauwe Week te Haarlem De Nationale Commissie tegen het Alco holisme organiseert ook dit jaar, en nu voor het eerst met medewei-king van alle drankbestrijdings-organisaties van alle ge zindten, in de aanstaande Blauwe Week een collecte. De opbrengst van deze inzameling zal strekken voor het hulp- en reddingswerk van slachtoffers van het alcoholisme. In het bijzonder zullen de gelden aangewend worden voor steun aan de reeds bestaande Consultatie Bureaux voor Alcoholisme en voor het inrichten van nieuwe bureaux. Dit blijkt zeer noodzakelijk, nu het drankge bruik in ons land zo onrustbarend toeneemt dat de bestaande bureaux de stroom van hulp- en raadzoekenden niet meer kunnen ïrwerken. In Haarlem hebben B. en W. toestemming verleend om voor dit doel met lijsten te werken tussen 9 en Ï4 Mei en voor een straatcollecte op 7 Mei. In Heemstede is dit toegestaan van 16 tot 21 Mei. Het Centraal Drankweer Comité (dat nog gaarne opgave ontvangen zal van hen die medewerking willen verlenen, aan het adx-es van de secretaris. Pieter de Hoogh- straat 28, Heemstede, Tel. 19235) hoopt op milde bijdragen. R.K. Middenstandsvereniging De R.K. Middenstandsvc-X'eniging te Haarlem houdt een ledenvergadering op Donderdag 12 Mei in Brinkmann, Grote Markt. Rector C. Broers, oud-geesteliik adviseur, zal als spreker optreden. Voorts zal de heer H. Knötschke, secretaris Rijksborgstellings- fonds, vertellen hoe leden van dit borg stellingsfonds gebruik kunnen maken. Tenslotte zal de voorzitter de vraag be spreken: „Gaan wij in 1950 of 1951 naar Rome?" „Katholiek Haarlem" zong Bruckner en Szymanowski De symphonische muziek van Anton Bruckner heeft, dank zij vele uitvoeringen ervan door onze orkesten, in ruime kring bekendheid verkregen. Anders is het ge steld met de vocale werken van de vrome Oostenx-ijkse meester. Sporadisch heeft men wel uitvoeringen kunnen horen van de Mis in f en van het Te Deunx. Het bestaan van een werk als het Requiem in d, dat gistex-- avond door het R.K. koor „Katholiek Haar lem" onder leiding van Albert de Klerk in de gemeentelijke concertzaal ten ge- hox-e werd gebracht, was hier te lande slechts aan. enkelen bekend uit biographi- sche geschriften. Op 5 December van het vox-ige jaar heeft men door de omroep met de muziek kennis kunnen maken. Gister avond werd door een openbaar concert een direct contact met het Requiem mogelijk gemaakt en velen hadden de gelegenheid aangegrepen om met deze eex-ste uitvoering in Nedei-land Bruckners muziek te onder gaan. In ons blad van 27 April heeft men een beschouwing omtrent het ontstaan en de aard van het werk kunnen aantx-effen. Eveneens is in hetzelfde artikel het tweede op deze avond vertolkte werk het „Stabat Matex-" van de Poolse componist Karol Szymanowski besproken. Dit verslag kan dus in het bijzonder op. de uitvoeringen gericht worden. Zij wex-den enerzijds getypeex-d door het voldoen aan de objectief-muzikale eisen, die elk werk zeer speciaal stelt, anderzijds door het ver lenen van een expressiviteit, die zowel ten aanzien van het „Requiem" als voor het Stabat Mater op een zelfde principe be rustte: de subjectiviteit van de religieuze mens. die wordt gesteund door de zekei'heid van zijn geloof, maar daarnaast onderwor pen kan zijn aan innerlijke spanningen. Albert de Klerk heeft door een nauwe psychische relatie tot de teksten van het Requiem en het Stabat Mater de gedachten- diepten ervan kunnen peilen en met het voldoen aan de muzikale eisen kwam voor beide werken een voortreffelijke uitvoe- rings-eenheid tot stand. Het koor stond hierbij niet voor een geringe taak. Want al bevat Bruckners werk geen harmonische problemen, de contrapunctiek vereist meer malen grote aandacht en vaste beheersing, zoals voor het moeilijke koorfragment „Quam olim Abrahae". "Voor het Stabat Mater kwamen hierbij in het bijzonder de eiseh van de geëvolu eerde harmoniek voor de intonaties. Het koor, waarvan de stemmenregisters een zeer gunstige onderlinge verhouding bezitten, heeft een uitnemende indruk kun nen maken. De koorklank bleef in alle nuances van geluidsvolume gaaf en prach tig van timbre, wat voor het Stabat Mater met zijn veelkleurige oi-kestbegeleiding van bijzondex'e betekenis werd. Van de medewex'kende solisten moet in de eex-ste plaats genoemd worden de sopraan Doi-a van Doorn-Lindeman om haar stralende, maar ook innig expressieve zang. De alt Leni Heere-Henning kon met de vertolking van haar aandeel voldoening schenken, evenals de tenor Wiebe Drayer. Voorts verdient de sonore zang van de bariton Peter de Vos vermelding. Het orkest der Haarlemse Orkestvereni ging was voor koor en solisten een goede steun en bovendien kon het ensemble onder Albert de Klerk's directie meermalen daar bij een uitstekende indruk geven van de schoonheid der muziek. De toehoorders hebben hun dankbaaxkeid nadrukkelijk geuit in een langdurig applaus, dat in het bijzonder gericht werd tot de dix-igent Albert de Klerk. P. ZWAANSWIJK. Nog mooie tulpenvelden Hoewel de grote bloeiperiode voorbij is zijn hier en daar nog mooie tulpenvelden te zien. Een tocht door het bollenland zal a.s. Zondag zeer zeker nog de moeite lonen, zo verzekert de V.V.V. Afhalen distributiebescheiden Zaterdag 7 Mei is het in Haarlem (Vlees hal) de beurt aan Bi voor het afhalen van distributiebescheiden en in Heemstede 'Bin nenweg) aan We tot en met Z. INDUSTRIëLE ONGEVALLEN VERZEKERING. Het bestuur der Rijksverzekeringsbank deelt mede, dat aan alle werkgevers van ondernemingen, die voor de verzekering krachtens de industriële ongevallenwet bij de Rijksverzekeringsbank aangesloten zijn, is of woidt toegezonden een beslissing van het bestuur dier bank, waarbij hun ondex*- neming opnieuw ingedeeld wordt in één of meer klassen met toewijzing van een of meer gevarencijfers, volgens welke van 1 Januari 1949 af de door hen te betalen voorschotpremie voor de industriële onge vallenverzekering berekend zal worden. Voorts kan aangenomen worden, dat de werkgevers, die het risico van de wettelijke verzekering hunner arbeiders aan een par ticuliere instelling hebben overgedragen, in het algemeen wel reeds door deze instelling zullen zijn ingelicht omtrent de nieuwe indeling, welke voor hun onderneming bij aansluiting bij de Rijksverzekeringsbank zou gelden. Bij vex-gelijking van de indeling der di verse bedrijven in gevarenklassen volgens dit nieuwe besluit met die volgens het be sluit van 1935 zal geconstateerd worden, dat voor vele bedrijven het gevarencijfer, met behulp waarvan dc premie wordt be- rekend, een verhoging heeft ondergaan. a^Dtcbaar Speciaalzaak Baby- en Klcutcrkleding WAGENWEG 9 (HOUTPLEIN) r(Adv.) Aëenda voor Haarlem VRIJDAG 6 MEI Palace: „De piraat". 14 j„ 2.00, 4.15. 7.00 en 9.1o uur. Luxor: „Sensatie van 1948". 18 j. 2.00. 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: Joe Palooka, kampioen". 18 j„ 2.30. 7.00 en 9.15 uur. City: „Zij winnen de slag", alle leeft 2.15, 4.30. 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: „De moordenaars zijn onder ons". 18 j 2 30 7 00 en 9.15 uur. Rembrandt: „Een koninkrijk voor een huis', alle leeft., 2.00, 4.15, 7.00 en' 9.15 uur. ZATERDAG 7 MEI Stadsschouwburg: .De model-echtgenoot", 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoor stellingen.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 9