c 3 Oplossing der moeilijkheden slechts mogelijk door actieve belangstelling der leden Republiek van Bonn onder de kleuren van, Weimar: Rood,, goud en zwart Nieuwe pastoor van de Oud-Katholieke kerk te Haarlem geïnstalleerd Q Wereldnieuws MAANDAG 9 MEI 1949 De bestuurscrisis bij de H.O.V. De ledenvergadering van de Haarlemse Orkestvereniging, die aanstaande Vrijdag avond plaats vindt, zal de oplossing moeten brengen voor de moeilijkheden die de laatste tijd in deze voor de Spaarnestad en haar wijde omgeving zo uiterst belangrijke instelling zijn gerezen. Men kent de voorgeschiedenis: Ruim een jaar geleden richtte de Nederlandse Toon- kunstenaarsbond zich met een adres dat be vatte een aantal ernstige klachten over de gang van zaken bij het orkest inzonder heid ten aanzien van het artistieke beleid tot de gemeenteraad, die besloot de Muziekcommissie te belasten met een onderzoek naar de gewraakte feiten. Deze commissie is enige tijd geleden na een diepgaand onderzoek tot de conclusie gekomen, dat de subsidie over 1949 slechts kon worden toegekend indien met ingang van het volgende seizoen niet langer twee dirigenten maar één met de leiding van het orkest zou worden belast, de gemeente door enkele 'afgevaardigden in het be stuur vertegenwoordigd zou worden en in artistieke aangelegenheden de orkestleden door het bestuur zouden worden geraad pleegd. Dit rapport van de Muziekcommissie werd door de raad met algemene stemmen aanvaard, doch in het debat hierover uit ten verscheidene sprekers bezwaren tegen het beleid, zoals dat door het bestuur van, de H.O.V. de laatste jaren was gevoerd. Ongelukkigerwijze is tijdens dat débat meer de nadruk gelegd op datgene, wat de bestuursleden naar de mening der raads leden verkeerd hadden gedaan dan op het vele werk, dat deze mannen, soms laren- lang, onbaatzuchtig en met grote toewijding voor het Haarlemse muziekleven hebben verricht. Wethouder Geluk was de eerste om deze lacune aan te vullen door m de jongste vergadering van de gemeenteraad de waardering van het College en de Raad voor het H.O.V.-bestuur uit te spreken Het bestuur is evenwel bij zijn, naar aan leiding van het debat in de gemeentel aad genomen, besluit en bloc af te treden, ge bleven. Een nadere bespreking met de wet houders heeft daarin geen Yera"^Vg bracht. Wel heeft men zich beieid ver klaard een nieuw bestuur gedurende de eerste maanden bij te staan by het uitoefe nen van zijn taak. Andere verenigingsvorm noodzakelijk. Op de op 27 April gehouden ledenver dering is daarop duidelijk gebleken moeilijk het is een bestuurs-samenstelhng te verkrijgen, die waarlijk representatief Geacht kan worden voor de Haarlemse be- volking. En evenzeer bied; hoe huidige structuur van de H.O.V. de verkie zing van een dergelijk bestuur Me hand werkt. Immers leden van de H.O V. z«n alleen zij, die een abonnement op be con verter! hebben genomen. Het hgt.voov.ae hand, dat in die kring in meerd.snbeid per sonen worden gevonden, die wel van muziel. houden doch die voor de organisatorische vraagstukken die aan het bestaan van een orkest verkleefd zijn, weinig of geen be l3nf|« ahfer ook M van mensen dóe om welke reden dan ook geen abonnement on de H O.V. nemen, doch wel geschikt zijn voor een bestuursfunctie en toch geen ^an- didaat gesteld kunnen worden, omdat zij geerf lid zijn van de H.O.V, Vroeger is dat anders geweest, toen kon men voor- een betrekkelijk laag bedrag lid worden van de orkestvereniging. Een dergel#esitgge doet zich ook voor bij voetbalclubs, w de geregelde bezoekers der wedstrijden abonnementhouders zijn zonder meer du geen zeggenschap over de vereniging heb b8Hieruit is dus te verklaren, dat van de ongeveer achthonderd „leden van de Haarlemse Orkslveremgmg er slecMs ï8 ter vergadering aanwezig waren en het zal^ei niemand verwondering baren, dat men op die avond niet tot een bestuursverkiezing k°Wel°hëbben wij toen gedacht ge sprekken met wethouder Geluk, met leden van het afgetreden bestuur en met andere insiders uit het Haarlemse muziekleven hebben die indruk bevestigd dat.vande zijde van een der dirigenten geacht werd personen die hem gunstig gezind zijn m het nieuwe bestuur te doei} verkiezen. De dirigentenkwestie. Dit nu achten wij niet wenselijk. De dirigentenkwestie is inderdaad een pijnlijke aangelegenheid en niemand zal het nieuwe bestuur, dat hierin een beslissing moet nemen, benijden. Maar een eerste vereiste De radio geeft Dinsdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00. 18.00, 20.00, 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek 7.30 Lichte muziek. 7.50 Dagopening. 8.15 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.0Ó Symphonisch concert. 9.30 Zangplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Arbeidsvitaminen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Jan During, viool en Isja Rossiean, piano. 11.30 „De Wekker". 12.00 Etudes opus 10, Chopin. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Platteland. 12.40 Pierre Palla. 13.20 Promenade-orkest. 14.00 Met naald en schaar. 14.30 Operettemuziek. 16.25 „Frédéric Chopin". 16.40 Schoolbel. 17-00 Kin derkoor. 17.30 Platen. 17.45 „Minderheden in Indonesië", 18.15 Piano-potpöurri. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Radiostrip. 19.15 Brief uit Parijs. 19.20 Kwartet op. 76 no. 2, Haydn. 19,45 Scheepvaart, 19.50 Wederopbouw. 20.05 Ronde van Nederland. 20.15 Musicorda. 20.45 Brieven over hersengymnastiek. 20.55 Peter Pears, tenor en Benjamin Britten, piano.: „Dichterliebe", Schumann. 21.30 Buitenlands overzicht. 21.45 Kamerorkest met Ida Rosen- heimer, piano. 22.20 Voordracht. 22.30 Ka merorkest met Peter Pears, tenor. 23.15 Sym phonisch concert. HILVERSUM II, 414.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 19.00, 20.00 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gramofoonmuzïek. 7.45 Gebed. 8.15 „Pluk de dag". 9.05 Lichtbaken. 9.35 Piano- werken van Schubert en Schumann. 10.00 Voor kleuters, 10.15 Oupera-muziek. 10.40 Schoolradio. 11.00 Lichte klanken. 11,20 „Als de ziele luistert". 11.40 Koorwerken. 12.03 Elsa Barther, zang en Willem Rettich, piano. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Ronde van Nederland. 12.38 Orkest zonder naam. 12.55 Zonnewijzer. 13.45 Platen. 14.00 Anjo Knib- beler, cello. 14.30 Voor de vrouw.. 15.00 Schoolradio. 35.50 Piano-klanken. 16.00 Voor zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Amuse mentsorkest. 18,10 Sport, 18.50 Actualiteiten 19.1.5 Ensemble Sensible. 1.9.50 „Bevrijdend Christendom". 20.05 Gewone man. 20.12 Maastrichts Stedelijk Orkest, met Lélia Gousseau, piano: Franclc, Ravel, Strawinsky. 21.20 Fien de la Mar declameert „Beatrys" van Boutens. 21.40 Alma Musica. 22.10 Zang en piano. 22.45 Gebed. 23.15 Scandinavische orkestwerken. voor een juiste keuze is, dat de H.O.V. dan ook een bestuur krijgt, dat tegenover alle musici onpartijdig staat en slechts aan de hand van gefundeerde rapporten van deskundigen tot een besluit komt. Want boven het belang van een dirigent gakt het belang van het orkest. Een houding van „Als Hartvelt het niet wordt bezoel: ik nooit meer de H.O.V." of „Adam en nie mand anders!" dergelijke uitlatingen hebben we gehoord de laatste weken zijn ten enenmale verwerpelijk. Het betreft hier een instelling, die van niet te onderschatten belang is voor een hele streek. Men denke slechts aan het prachtige werk, dat met'de jeugdconeerten voor de muzikale ontwik keling wordt gedaan, aan de concerten, die voor het personeel van de Hoogovens w den gegeven en die honderden kunstgenot brengen. Grote opkomst gewenst. Gelukkig hebben wij gemerkt, dat een aantal serieuze muziekliefhebbers bereid is een deel van zijn toch al geringe vrije tijd op te offeren, om de H.O.V. uit de im passe, waarin zij is geraakt, te helpen. Ook hopen wij, dat van het oudé bestuur althans nog enkele leden bereid zullen zijn hun grote ervaring ten dienste van de IT. O. V. te stellen. Anderzijds hebben allen, die liet belang van de H.O.V. en de stad ter harte gaat en die stemrecht, bezitten dat zijn dus de abonnés op de concerten de. plicht om de ledenvergadering op Vrijdag 13 Mei bij te wonen, opdat de belangen van alle bij deze zaak betrokkenen rechtvaardig kun nen worden gediend. MINISTER VAN DEN BRINK VOOR DE MICROFOON Hedenavond om vijf minuten voor half- acht zal de minister van Economische Zaken, prof dr. J. R. M. van den Brink, een radio rede houden over Hilversum I ter inleiding van een lezingencyclus over industriali satie. Heringa Wathrich HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES GRONDVERWARMING (Adv.) Volksdans moet nationale ontspanning worden Na de laatste wereldoorlog is de volks danskunst in Nederland weer opgebloeid. Reeds in December 1945 werd onder auspiciën van het ministerie van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen een volks- danscommissie in het leven geroepen en een volksdansstichting opgericht, waarin de volksdansgroepen uit het gehele land elkander konden vinden. Sommige zelf standige groepen hielden zich aanvankelijk nog afzijdig. De Katholieken stichtten in de zomer van 1948 de Katholieke volks- danscentrale en daarnaast ontstond de Nederlandse Volksdansvereniging, waarbij volksdansgroepen met behoud van hun zelfstandigheid zich aansloten. Deze laatste vereniging organiseerde een volksdans- weekeinde in de jeugdherberg „Ocken- burg" te Loosduinen, waar ongeveer vijftig deelnemers en deelneemsters, meestal lei dende figuren uit de volksdanswereld, te zamen kwamen om van gedachten te wis selen, en de door hun bestudeerde volks dansen te bespreken. Gedurende dit weekeinde werd ook de volksdansraad ingesteld, die samengesteld is uit experts op verschillende gebieden uit het culturele leven. Deze raad adviseert over de danskleding, de leeftijdsgrens, welke dansen geschikt zijn voor kinderen en of bepaalde dansen alleen door vrouwen of mannen beoefend moeten worden. In deze raad zullen zitting hebben: prof. di\ G. van der Leeuw, dr. D. J. Meertens, mej. C. Hartong, mevrouw A. Moerman van den Bergh, mr. J. Kunst en mevrouw A. Sanson-Catz. De Nederlandse Volksdansvereniging wil een volksdansarchief eri volksdanskar- thoteek aanleggen, cursussen houden voor kinderdans en propaganda-avonden orga niseren opdat de volksdans in brede krin gen grotere bekendheid gaat verwerven en niet langer gesluierd zal blijven in een folkloristisch waas. Het contact met het buitenland is de laatste jaren levendiger geworden. Dit jaar verwacht men weer de Zweedse groep: „Folksdanssaelskapet Appell", waardoor de kennismaking met de Zweedse volksdans hernieuwd kan worden. Van 7 tot 11 September van dit jaar zullen vele Europese landen zich in Vene tië laten vertegenwoordigen op het volks- danscongres dat daar gehouden zal wor den. Ook Nederland zal hieraan naar alle waarschijnlijkheid deelnemen. De vereniging hoopt dat de volksdans, evenals de volkszang, een nationale ont spanning wordt. West-Duitse staat is een feit BONN, 8 Mei (Reuter). De consti- nemen van een tegen haar beleid gerichte Charitas-missie zorgt voor noodlijdende Berlijnse jeugd. Een van de belangrijkste werkzaamheden van de Nederlandse Charitas-missie in Berlijn bestaat uit het verzorgen van de noodlijdende kinderen. Leden van de missie bezig met het klaarmaken van voedselpaketten uit Holland. Zondagmorgen had in de Kathedrale kerk van St. Anna en Maria aan de Kin derhuissingel de installatie van mr. J. W. Key als pastoor bij de Oud-Katholieke ge meente van Haarlem plaats. Nadat de Bisschop, mgr. J. van der Oord, de aanstellingsbrief had voorgelezen en de nieuwe herder de belofte zijn ambt ge trouw en nauwgezet te vervullen had af gelegd, hield mgr. Van der Oord een toe spraak over Johannes 16 vers 23: „Voor waar, voorwaar ik zeg U, al wat Gij den Vader zult bidden in mijnen naam, dat zal Hij U geven". Grote en zware plichten zijn de nieuwe pastoor opgedragen. Omdat bij alle g'öede ernst onze wil en onze kracht zwak zijn, moeten wij onze blikken opwaarts richten tot God en I-Iem om kracht vragen onze plichten te vervullen. De eerste plicht van de nieuwe pastoor is het bidden, dat God hem in grote genade kracht en wijsheid moge geven het Evangelie te verkondigen. In deze taak mag de dienaar door geen gemakzucht, geen vrees voor mensen en geen aanzien des persoons weerhouden worden. De tweede plicht is herder der gemeente te zijn. Naar het voorbeeld van de Opper ste Herder moet hij waken voor zijn kudde en bezorgd zijn voor de zielen der ge meente. Zich richtende tot de gemeente, zeide mgr. Van der Oord dat het de plicht der gemeente is het Evangelie aan te horen. De pastoor heeft eenmaal rekenschap te geven hoe hij het Evangelie heeft ge bracht, de gemeente zal eenmaal verant woording af moeten leggen, hoe zij naar het Evangelie heeft geluisterd. Hoor dan naar de prediking van de nieuwe pastoor en bid dat God in U wakkei' make honger en dorst naar het Evangelie. De derde plicht van de pastoor is raad gever, trooster, vriend en vader van U allen te zijn. Treedt dan uw nieuwe pastoor met liefde en vertrouwen tegemoet, zo wekte de Bisschop op. Dan kan hij zijn ambt in vreugde ver vullen. Indien de nieuwe pastoor en de ge meente om al deze gaven in alle ernst bidden, dan zal God ze geven. Dan zal een gemeenschap ontstaan, voor jaren. Dan zal deze dag tot in der eeuwigheid een dag van vreugde zijn! Pastoor Key had tot tekst gekozen Thes. 5 vers 16, nl.: „Verblijd U te allen tijd". Pastoor Key memoreerde, hoe tegenslag, vervolging, miskenning en gevangenschap de discipelen van Jezus niet weerhielden blijde te zijn. Hun blijdschap was een andere dan die van de wereld. Als wij zien naar de toestand van deze tijd, de constel latie op politiek en geestelijk gebied, is het leven dan zo buitengewoon gunstig? vroeg spr. In deze wereld is er een be droefd kleine kans voor ware blijdschap. Hoe geheel anders is de blijdschap in de Bijbel. De zangers van het Oude Testament zien over de ellende heen naar omhoog. Het Nieuwe Testament neemt de toon van blijdschap over. Het begint al met: „Ik verkondig U grote blijdschap". Het Evangelie is de „blijde Boodschap". Waar ontspringt de blijdschap der gelovigen? De oorzaak is het zien van Jezus. Dat is de bron waaruit het leven groeit! Deze blijd schap kan komen als de mens zijn willen, denken en handelen in Zijn diénst wil stellen. Laten wij dan navolgers van Chris tus zijn op elk gebied! Moge de tijd, waar in U als gemeente en ik als dienaar met elkander verbonden zullen zijn er een van deze gezamenlijke blijdschap wezen, zo eindigde pastoor Key. tuerende vergadering van, West-Duitsland te Bonn heeft met 53 tegen 12 stemmen de nieuwe West-Duitse grondwet derde lezing bekrachtigd, waarmee de West-Duitse staat een feit is ge worden. Voor de stemming had de com munistische leider Reimann nog verklaard, dat de Westelijke geallieerden ter wille van de eenheid met de Sovjet-Unie binnen enkele weken al het werk ongedaan zou den maken. De nieuwe constitutie, „fundamentele wet" genaamd, is zo opgesteld, dat zij ge makkelijk voor geheel Duitsland van kracht kan worden indien de komende viermogendhedenconferentie het hierover eens zou worden. In de preambule wordt gezegd: „Op de gehele Duitse bevolking wordt een beroep gedaan door vrije zelfbeschikking de een heid en vrijheid van Duitsland te bewerk stelligen". Het laatste artikel luidt: „Deze funda mentele wet wordt ongeldig op de dag, dat een constitutie door een in vrijheid g'eno men besluit van het Duitse volk van kracht wordt' In de plenaire zitting werd met 49 tegen 1 stem en 15 onthoudingen besloten, dat de vlag van de nieuwe federale republiek van Duitsland de kleuren van de republiek van Weimar zal dragen, rood, goud en zwart. Het werk van de grondwetgevende ver gadering te Bonn is nog niet afgelopen. De vergadering moet nog haar goedkeuring hechten aan de kieswet, zoals deze door de geallieerde militaire zone-bestuurders is gewijzigd; ook moet er een federale hoofd stad worden aangewezen. Deze beslissingen zullen in de eerstvolgende dagen worden genomen. De nieuwe Duitse grondwet voorziet in de instelling van een Rijksdag, overeen komend met de Nederlandse Tweede Ka mer en van een federale raad, die als „Eerste Kamer" zal fungeren. De deelsta ten zijn echter vrij in de wijze waarop zij hun parlementen willen instellen, mits deze volksvertegenwoordigingen worden samen gesteld overeenkomstig de algemene, in de grondwet neergelegde beginselen. De federale kanselier zal door de Rijks dag worden gekozen; laatstgenoemdè zal persoonlijk verantwoordelijk zijn voor het door hem samengestelde kabinet. Teneinde te voörkomen, dat een regering, tot aftre den kan worden gedwongen door het aan- Verdedigingsgordel rond Sjanghai wordf nauwer Concentratie van communis tische troepen op 50 km van de stad HONGKONG, 9 Mei (Reuter). Chi nese regeringstroepen waren heden bezig met het aanleggen van een buitenste de fensiegordel, die op één punt slechts onge veer 50 kilometer van Sjanghai is verwij derd. Zij hebben gisteren hun verdedigings linie ongeveer 65 k.m. dichter bij de stad moeten aanleggen na het verloren gaan van het spoorwegknooppunt Kasjing, dat op een 'afstand van ongeveer 100 kilometer ten Zuid-Westen van Sjanghai is gelegen. In de buitenwijken van Sjanghai waren duizenden arbeiders bezig met het aan leggen van een netwerk van loopgraven en het opwerpen van, versperringen; de verdedigingsgordel rondom Sjanghai wordt door keurtroepen van de regering bezet. Gemeld wordt dat een zeer zware strijd wordt gevoerd om Kashan, dat in deze verdedigingsgordel ligt. Nader wordt in een door de garnizoens- leiding van Sjanghai uitgegeven commu niqué gemeld, dat de Chinese communisten versterkingen aanvoeren, die in groten ge tale ten Noord-Westen van Taitsjong een strategisch belangrijk punt in de nieu we verdedigingslinie van Sjanghai, dat 50 kilometer ten Noord-Westen van de stad is gelegen worden samengetrokken. In het communiqué wordt voorts melding ge maakt van gevechten op kleine schaal langs de nieuwe verdedigingslinie. De hoofdcommissaris van politie van Sjanghai heeft heden bekend gemaakt, dat leden van de politiemacht, die deserteren met medeneming van hun wapens, terecht zullen worden gesteld. Heden werden opnieuw twee op heter daad betrapte plunderaars te Sjanghai te recht gesteld. Drie personen, die wegens het bedrijven van sabotage op politiek ge bied tot de doodstraf zijn veroordeeld, zullen heden worden geëxecuteerd. Volgens officiële en persberichten uit Sjanghai hebben communistische troepen, die naar Sjanghai trachten door te stoten, een bres geslagen in de buitenste verde digingslinie van Sjanghai, namelijk in het Zuid-Westelijk gedeelte, waar dé nationa listen onder overmachtige druk van de communistische legers de plaats Pi.ngpo, knooppunt van spoorlijnen, wegen en ka nalen hebben moeten ontruimen. motie, waarbij leden der uiterst rechtse en extreem linkse partijen tezamen een meer derheid zouden kunnen vormen is bepaald, dat een'dergelijke motie slechts het aftre den van de kanselier kan veroorzaken, in dien daarin tevens de naam van zijn op volger is vermeld. Bevin bracht cie laatste eer aan de luchtbrug Ernest Bevin, de Engelse minister van Buitenlandse Zaken, die Zaterdag' van Londen naar Berlijn is gevlogen om de luchtbrug in werking te zien voordat de blokkade wordt opgeheven, heeft Zondag morgen gedurende een1 uur besprekingen gevoerd met generaal Clay, de Amerikaan se militaire gouverneur, generaal-majoor Noiret, de Franse plaatsvervangende mili taire gouverneur en generaal Robertson, de Engelse militaire gouverneur. Vervolgens bracht hij een bezoek aan het eerste Engelse bataljon te Berlijn Op een persconferentie met buitenlandse en Duitse verslaggevers verklaarde Bevin, dat door de raad van ministers van Bui tenlandse-Zaken die 23 Mei te Parijs bij eenkomt, „de basis van een uiteindelijke vredesregeling" zal worden gelegd. Bevin legde er de nadruk op, dat voor de beslissing over de toekomst van Duits land'de geest van vrijheid de leidende ge dachte moet zijn: „Ik wil te Berlijn en in geheel Duitsland vrijheid zien heersen met vrije verkiezingen en een vrije pers". Bevin zal zijn verblijf in Duitsland een dag verlengen. Men t verwacht, dat hij Dinsdagmorgen per vliegtuig 'naar Enge land zal terugkeren. Wordt conferentie over Oostenrijk verdaagd? Samuel Reber, de Amerikaanse afgevaar digde op de conferentie der plaatsvervan gers over het Oostenrijkse staatsverdrag, heeft voorgesteld dat de conferentie zou worden verdaagd tot na de vergadering te Parijs van de ministers van Buitenlandse Zaken. Reber's voorstel werd gesteund door de vertegenwoordigers van Engeland en Frankrijk. Zaroebin, de Russische afge vaardigde, verklaarde aanvankelijk, dat hij de voorkeur gaf aan een verdere bespre king van enkele minder belangrijke artike len' van het verdrag, waarover nog geen overeenstemming is bereikt. Nadat de overige afgevaardigden hadden verzekerd, dat voortzetting der besprekin gen in dit stadium weinig nut zou hebben, zei Zaroebin, dat hij bereid was te beraad slagen over een datum voor de hervatting van het werk. Men komt morgen weer bijeen óm het voorstel van Reber nader te bespréken. Westelijke vóór-conferentie te Berlijn Een woordvoerder van het Engelse mini sterie van Buitenlandse Zaken heeft mede gedeeld, dat vertegenwoordigers van Groot- Brittannië, Frankrijk en de Verenigde Sta ten te Parijs voorbereidende besprekingen zullen houden vpor de bijeenkomst van de vier ministers van Buitenlandse Zaken op 23 Mei aanstaande. Stalin zou Truman willen spreken Het Britse socialistische Zondagsblad The People meldt, dat Stalin een vertrouwelijke boodschap aan Truman heeft gezonden, waarin hij een bijeenkomst van hen beiden voorstelt om onder vier ogen de wereld problemen op te lóssen. Het blad weet te melden, dat Truman nog geen definitief antwoord heeft gegeven doch Moskou heeft doen weten, dat hij mis schien zal instemmen met een bijeenkomst van de grote vier, indien de komende ver gadering van de raad van ministers van Buitenlandse Zaken goede resultaten af werpt. Truman wil, aldus The People, niet de indruk wekken dat hij buiten Frankrijk en Engeland om wil handelen. ROOFOVERVAL IN PARIJS. Gisterochtend zijn uit een drukkerij in de buurt van Parijs door zeven met revol vers gewapende personen meer dan 112 millioen franc gestolen. De bandieten hebben gebruik gemaakt van het ogenblik, dat een bediende dei- drukkerij naar binnen ging. Men heeft het nummer van de auto, waar in zij wegreden niet kunnen opnemen. MONTGOMERY BEZOCHT ROTTERDAM Veldmaarschalk Montgomery heeft Zon dagmorgen in Rotterdam in de Church of St. Mary van de British Mission to Seamen een dienst bijgewoond. Hij bezocht daarna het Engelse Zeemanshuis, waar voor de ingang Engelse padvinders stonden opge steld, die hij inspecteerde. In het gebouw hield de veldmaarschalk een receptie die door vele leden van de Engelse kolonie werd bezocht. Panda en de Meester*Ontdekkingsreiz;3ger I!» 59. Er is een spreekwoord dat zegt: „Als de nood op het hoggst is, is de redding nabij." Jammer genoeg komt dat niet altijd uit, maar deze keer klopte het toch werke lijk; want juist toen Panda helemaal wan hopig was geworden, zag hij in de verte het rosse schijnsel van een klein vuurtje. Waar vuurtjes zijn, zijn meestal ook men sen die het vuurtje stoken; en dus ging Panda er zo vlug mogelijk op af.. Daar bij dat vuurtje zat de bejaarde Mekker ben Drein, een eerzaam geitenhoeder, die in liet geheel niet verbaasd was toen hij Panda ontwaarde. „Kijk," zei hij, „daar ziet mijn doen? Hier zit ik, jaar in jaar uit, en allerlei oog een persoon! Och, och dat moet wel twintig jaar geleden zijn sinds ik voor het laatst een persoon ontwaarde. Waar blijft de tijd, o, persoon? Wees welkom aan mijn schaviel vuur en eet wat zure geitenkaas! Hebt gij ook zo'n last van de verveling?" „Nee," antwoordde Panda. „Ik heb last van allerlei, maar niet van verveling!" „O, gelukkige!" riep Mekker ben Drein uit. „Duizendmaal liever had ik last van aller lei dan van verveling! Maar wat kan ik komt niet, maar de verveling is er! Kent ge mijn hartverlangen? Niets zou ik liever willen, dan een spelletje capopolie spelen. Doch daartoe moet men met zijn tweeën zijn, en ik ben altijd alleen. Zeg mij, o, persoon, wilt gij een spelletje capopolie met mij spelen? Het is ontspannend en eenvoudig men speelt met deze glim mende kleine lach-steentjes.En met die woorden haalde hij een handvol steen tjes te voorschijn. Steentjes? Weineen! Een handvol caponiet! Panda slaakte een kreet. Brug bij de Ramspol in gebruik genomen Op een na de grootste van Nederland De toegangsbrug bij de Ramspol, welke de verbinding vormt tussen de Noord- Oostpolder en'het Kampereiland is zonder enig officieel vertoon voor het verkeer opengesteld. Deze brug is op de Moerdijk- brug' na de grootste van Nederland. Er wordt thans nog gewerkt aan een goedec verbindingsweg tussen de Ramspol en Emmeloord, het toekomstig hoofddorp van de Noord-Oostpolder. Men is bezig, op de toegangsweg naar EmmelooPd een] natriumverlichting aan te brengen. De aanleg van een deel van de Noorder- 1 weg, een deel van de hoofdweg, die dwars door de polder loopt (van de Ramspol via Emmeloord naar Lemmer) is thans aanbe- steed. Ballastgewicht van oude brug stortte op auto Toen Zaterdagmiddag een automobilist in Amsterdam via de oude ophaalbrug tegenover de Galgenstraat naar het Prin- s'eneiland wilde rijden, vielen de twaalf I ballastgewichten van de brug naar bene- j den en sloegen door de motorkap van de auto, welke zwaar beschadigd werd. De brug, die uit de zeventiende eeuw dateert, is niet berekend op zwaar verkeer, hetgeen door borden is aangegeven. Vracht- i autobestuurder houden zich echter zelden i aan het verbod, waardoor de brug veel te j lijden heeft. De gevolgen hebben zich nu gedemonstreerd. Vijfde lustrum der Nijmeegse universiteit Vijf eredoctoraten Zaterdag werd in Nijmegen het 25-jarig j bestaan der Katholieke universiteit gevierd. Honderden reünisten uit alle delen van het land waren naar de oude keizerstad geko men. In de Maria Geboortekerk droeg Kar dinaal De Jong een pontificale Hoogmis van dank op. Op het altaar hadden plaats genomen Kardinaal Van Roey, aartsbis schop van Mechelen, mgr. P. Giobbe, de Pauselijke Internuntius, de bisschoppen van Haarlem en 's-Hertogenbosch en de bisschop-coadjutoren van Roermond en Breda. Deze kerkelijke plechtigheid werd ook bijgewoond door de minister van On derwijs, prof. dr. F. J. Th._ Rutten, mr. Th. R. J. Wijers, minister.van Justitie en mr. J. R. H. van Schaik, minister zonder porte feuille. Des middags werden in een academische zitting vijf ere-doctoraten verleend. Dit ge schiedde in het concertgebouw „De Vereni ging". Bij de talrijke genodigden waren minister-president dr. W. Drees, de minis ters Van Schaik, Rutten, Wijers en Van den Brink. Prof. dr. J. E. van Dievoet, hoogleraar m het internationaal privaatrecht te Leuven, promoveerde tot eredoctor in de rechts wetenschappen. Het eredoctoraat in de letteren en wijs begeerte werd verleend aan de Nederlandse letterkundige mevrouw Marie Koenen, we gens haar verdiensten voor de beoefening der Nederlandse letteren. Eveneens in de faculteit der létteren en wijsbegeerte werd het eredoctoraat toege kend aan prof. dr. Th. H. J. Hoenen S. J., hoogleraar aan de Pauselijke Gregoriaanse Universiteit te Rome, als waardering voor het baanbrekende werk dat hij als natuur kundige voor de ontwikkeling der natuur- philosophie heeft verricht. Aan prof. dr. A. IT. Michotte van den Berck, hoogleraar in de experimentele psy chologie te Leuven, wérd wegens zijn ver diensten voor de ontwikkeling van de on derzoekingsmethoden der experimentele psychologie het eredoctoraat in de letteren en wijsbegeerte verleend. Tenslotte werd aan Kardinaal Van Roey het eredoctoraat in de godgeleerdheid ver leend. Namens de eredoctors werd een woord van dank gesproken door Kardinaal Van Roey. Ook voerden nog het woord Kardi naal De Jong en de minister van Onderwijs, prof. dr. F. J. Th. Rutten. Opvouwbaar huis. Een Frans ingenieur heeft in Grenoble een huis gedemon streerd, dat in twintig minuten door een paar man in elkaar gezet kan worden. Hét huis is van hout en kan gemak kelijk door een vrachtwagen vervoerd worden. Het huis bevat een overdekte ingang, een hal, een woonkamer, twee slaapkamers, een keuken en een bad kamer met douche en vaste wastafel. Deze woning komt kant en klaar op achtduizend gulden. Radio-oorlog. Zaterdagmiddag is de radio- oorlog tussen Oost en West begonnen met een serie uitzendingen door 61 krachtige radiostations in Amerika, Engeland en Duitsland, die met fre quenties variërende tussen 10 en 49 meter programma's in het Russisch op de Sovjet-Unie richtten. De Russische storingszenders kwamen onmiddellijk in actie en slaagden er aanvankelijk in het programma van de „Stem van Amerika" onhoorbaar te maken, doch de B.B.C. kon op verschillende golf lengten duidelijk worden opgevangen. Later schakelden de storingszenders over op de B.B.C.-uitzendingen, waarop zenders van de „Stem van Amerika" weer duidelijk doorkwamen. Torenhoge winst. De zestig jaar oude Eiffel- toren in Parijs verheugt zich nog steeds in de gunsten van het publiek. Volgens de administratie bedroeg de winst, welke in 1948 gemaakt werd 14.400.000 Franse francs. De aandeelhouders, wier inleg van 500 francs al 60 jaar geleden werd terugbetaald, zullen dit jaar een divi dend van 700 francs krijgen. Grappig is, dat het dividend lange tijd in natura, namelijk in entrée-kaartjes werd uitbe taald. Ook betaalde de toren wel eens helemaal niets aan zijn aandeelhouders uit, want de enorme vlag, die wekelijks door de wind werd weggewaaid, ver slond letterlijk alle winst. IJzersterk. President Truman is Zaterdag, aan de vooravond van zijn65e verjaardag door zijn dokter „ijzersterk" genoemd. „Hij werkt echter te hard en ontvangt te veel bezoekers. Ilc weet niet hoe hij het volhoudt en daarbij zo opgewekt en vol energie blijft", aldus de arts. Natuurlijk. Het Russische nieuwsbureau Tass verklaart dat aan de hand van authentieke documenten van het Sovjet- Russische ministerie van luchtvaart is gebleken, dat de parachute uitgevonden is door een Russische student van de universiteit van Petersburg (thans Leningrad). De naam van de uitvinder zou Igor Kotelnikof zijn,

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2