Tot tweemaal toe werd Piet Knijnenburg op het nippertje verslagen Courses op Duindigt Zwak begin van Haarlemse honkbalclubs Sport in het kort QKort en Bondig MAANDAG 9 MEI 1949 Spannende motor-duels in Zandvoortse duinen Piet Knijnenburg- heeft de Zondag gehouden motorraces op het Circuit van Zandvoort belangwekkend gemaakt door de duels, welke hij gevoerd heeft met Van Rijswijk (350 cc klas) en met Drikus Veer (500 cc klas). Ook in het nummer met zijspan heeft hit van zich laten spreken door de tweede manche te winnen en wel op een zodanige wijze dat hij, door deze afstand vijf-tiende seconde sneller te rijden dan Van Rooyen, in het totaalklassement zegevierde. De internationale race voor de kleinste motoren mislukte enigszins door het ontbreken der Italianen en het falen van de enige buiten, lander, de Engelsman Mason. De ruim dertigduizend bezoekers, die in de prachtige Zandvoortse duinen een plaats hadden gevonden, kunnen op prachtfge races terugzien en de K.N.M.V., die de lei ding had, op een geslaagde middag. Geble ken is wel, dat Zandvoort over een mooi circuit beschikt met goede en snelle wegen, waar motorrenners gaarne rijden. De snel ste ronde werd gemaakt door Knijnenburg, die in de halve-liter-klasse een tijd no teerde van 2 min. 3 sec., hetgeen betekent 125 km per uur. Op sommige stukken moet hij een gang van 150 km hebben gereden. Dick Renooij bereikte met de 125 cc motor een ronde-snelheid van 99.8 km. Voorronde wereld-kampioenschap Daar ons land zich speciaal toelegt op de fabricage van de kleinste motoren, had de K.N.M.V. een internationaal nummer uit geschreven en dan konden Dick Renooij en Heineman hun krachten meten met Italia nen van naam. De race was bedoeld als voorronde van het wereldkampioenschap. Om onbekende redenen verschenen de Ita lianen niet aan de start en het bestuur van de K.N.M.V. is voornemens een protest in te dienen. Daar de Engelsman Mason reeds in de eerste ronde pech kreeg, moest er dus spoedig van een nationaal nummer gespro ken worden. De race bracht aanvankelijk enige spanning. Renooij en Heineman voch ten om de leiding, daarnaast streden W. Zijlaard (op een geleende motor), Huij- brachts en Van Zutphen om de derde, vier de en vijfde plaats en het felst ging het tussen Rietveld en Oude Avenhuis. Toen het Renooij in de twaalfde van de vijf en twintig ronden gelukt was een voorsprong te behalen, zakte Heineman steeds af en rustig ging Renooij over de baan. Nog even duurde de strijd tussen Oude Avenhuis en Rietveld, maar doordat eerstgenoemde bij de bocht naar de Hunzerug viel en schaaf wonden opliep, kwam hieraan een einde. Negen van de zeventien gestarte rijders reden de 25 ronden uit. De uitslag was: 1. Renooij (Eysink) 1 uur 05.35.7; 2. Hei neman (id.) 1 uur 0.6.22.1; 3. Zijlaard (id.) 1 uur 0.6.55.8; 4. Huybregts (id.) 1 uur 0.7.17.7. Op één ronde: 5. Van Zutphen (Eysink): 6. Rietveld (DMF). Op twee ron den: 7. Breeman (DKW); 8. v. d. Eyk (DK W). Op drie ronden: 9. Jansens (CZ). De snelste ronde was van Renooij 2 min. 31.1 sec. in de 17e ronde, hetgeen neerkomt op een gemiddelde van 99.8 km. In de 250 cc klasse (achttien ronden) had de Rotterdammer Van Dongen tien ronden de leiding, maar hij werd naar de derde plaats verdrongen. Vink uit Maasland nam de kop over, doch vier ronden latei- kwam S. Postma uitstekend opzetten. Deze verhoogde zijn tempo en behaalde in de op één na laatste ronde een snelheid van 109 km en won met een voorsprong van twaalf seconden op Pellikaan. De uitslag was: 1. Postma (Motto Guzzi) 42 min. 41.2 sec. 2. Pellikaan (Excelsior) 42 min. 49.2 sec. (één ronde achter). Knijnenburg was in de eerste ronde uitgevallen door het vastlopen van zijn motor. Knijnenburg dacht, dat hy eerder aankwam. Toen Knijnenburg in de 350 cc na een spannend duel de eindstreep voorbij ging, dacht hij iets sneller geweest te zijn dan Loes van Rijswijk, doch deze had in de laatste honderd meters nog zo'n grote snel heid ontwikkeld, dat hij Knijnenburg met enkele centimeters klopte. Dat was een spannend slot van een even spannend duel. dat beiden gedurende vele ronden geleverd hadden. Van Rijswijk had de eerste vier van de twintig ronden de leiding gehad en die moeten afstaan aan Pellikaan. Deze kreeg een voorsprong van vier en later van acht seconden op Knijnenburg en Van Rijswijk en zonder veel moeite won hij. De andere streden om de tweede plaats fel en het resultaat vermeldden wij reeds: 1. H. G. Pellikaan (AJS) 42 min. 51.2 sec. gemiddeld 108.66 km; 2. Van Rijswijk (Ve- locette) 42 min. 57.8 sec.; 3. Knijnenburg (AJS) 42 min. 57.8 sec.; 4. op één ronde Poel (Velocette) 43 min. 27.4 sec. Snelste ronde Van Rijswijk 2 min. 4.2 sec. of 121 km. Nummer met zyspan. Vier senioren verschenen met motoren met zijspannen en zij kwamen uit in twee manches van zes ronden. Zuur, Knijnen burg en Van Rooyen namen om beurten de leiding in de eerste manche en Van Rijssel zakte steeds af. Het resultaat was: 1. Zuur (JAP) 15 min. 39.5 sec.; 2. Van Rooyen (Zündapp) 15 min. 43.7 sec.; 3. P. Knijnenburg (BMW) 15 min. 43.9; 4. Van Rijssel (BMW) 16 min. 27.6 sec. Snelste ronde 2 min. 22.9 sec. of 105.7 km per uur. In de tweede manche ging Knijnenburg direct na de start aan de kop, gevolgd door Zuur. Deze kon het tempo niet volgen en er volgde een spannende strijd, waarbij Knijnenburg zegevierde met een verschil van een halve seconde. Zijn tijd was 15 min. 36.8 sec.; 2. Van Rooyen 15 min. 37.3 sec.: 3. Van Rijssel 16 min. 12.7 sec. Zuur had motorpech. Knijnenburg en Van Rooyen hadden vier punten, maar de totaal- tijd van Knijnenburg (31 min. 20.7 sec.) was 0.3 seconde beter dan van Van Rooyen (31 min. 21 sec.). Derde was Van Rijssel. De climax Ook in de zware klasse, die der halve liters, werd Piet Knijnenburg geslagen. Maar zijn strijd tegen Drikus Veer, uit Boekelo, mag de climax van dit motorfeest worden genoemd. Hij was zonder twijfel een der boeiendste, welke ooit in ons land is geleverd. Twintig ronden lang was het een duel op leven en dood, zo opwindend en adembenemend van tempo, techniek en durf, dat het publiek alleen nog maar oog had voor dit tweetal rijders en de rest vol komen vergat. Misschien tienmaal heeft Veer aan de kop gelegen, wellicht evenvele malen werd hij daar door Knijnenburg ver jaagd, die altijd weer in de haarspeldboch ten zijn tegenstander te troeven wist. Het spel werd per saldo vrij duidelijk. In het bochtenwerk was Knijnenburg de onbe twiste heerser, maar op het rechte eind en ook bij het beklimmen van de Hunzerug trok de Triumph van Veer sneller weg dan de B.M.W. van Knijnenburg en uiteinde lijk moest dat de doorslag geven. Het gemiddelde over meer dan tien ron den lag voor beide renners om de 124 kilo meter, waarmede zij de verleden jaar op deze baan bereikte topsnelheid van 125 km wel buitengewoon dicht hebben benaderd. 1. H. Veer jr. (Triumph), 2 P. Knijnenburg (B.M.W.)3 H. G. Pellikaan (B.M.W.). Paardensport Het heeft gistermiddag op Duindigt aan spanning niet ontbroken, Meer dan één course eindigde met een nek-aan-nek-finish en er waren enige verrassende overwinnin gen. De sensatie van de dag was de over winning van de volslagen outsider Flying Peter in de Toughstone-prijs. Toen onder doodse stilte de cote van de toto van deze ren bekend werd gemaakt, konden slechts een stuk of tien mensen juichen, toen zij hoorden dat zij voor iedere gulden die zij op dit paard hadden gespeeld, er honderdtwin tig terugkregen. Draveryen. De uitslagen luidden: Determlnation-pry> (1900 meter): 1. Mon sieur Axkit (W. H. Geersen) 3.09.5; 2. King Axkit (R. van Wieringen) 3.10.7; 3. Kapitein Axkit (F de Mol) 3.11.4. Dalila-prys (2000 m.) voor amateurs.' 1. Lucky Fanfare (L. J. van Harlingen) tijd 2.58.6; 2. Larus S (P. J. Ruiter) 3.00.1; Lucky Axvile (C. Disselkoen) 3.07. Diamant Blue-prijs (1900 meter): 1. Mo quette de la Maire B (Th. Ponsen) 3.03.2; 2. Marianne V (J. Roodenburg jr.) 3.03.6; 3. Marie Dynamic (N. J. Bloemsaat) 3.04.3. Dynamic-pry's (2040 meter): 1, Mondragon (T. J. de Graaf 3.09.1; 2. Mientje Deter (R. W. Laarman) 3.09.5; 3. Lietse Mitzi (W. Leeu wenkamp) 3.14.2. Don Mc Ehvyn-prijs (2060 meter)1. Intre pid (S. J. van Leeuwen) 2.55.7; 2. Louis Axkit (W. H. Geersen) 2.56.5; 3. Happy Saint (W. Leeuwenkamp) 2.57.4. Rennen. Toughstone-prys (1800 meter): 1. Flying Peter (J. v. d. Loo); 2. Marvellous (H. Pije); 3. Clipper (J. C. Pex). Gentleman-prys (2200 meter): 1. Grand Prix (T. Timmer); 2. Miss Winki (G. C. Dekkers): 3. Ramena (J. M. A. Dekkers): Anecdote De jonge mevrouw Scott, die voor het eerst een baseball-wedstrijd bijwoonde luisterde geduldig naar de uitleggingen van haar echtgenoot. Maar toen hij plot seling opsprong en wild met zijn hoed zwaaide riep zij ontsteld: „Wat is er, John?" „Nou", antwoordde hij, zag je die fielder dan de bal niet vangen?" „Natuurlijk", zei mevrouw Scott rustig, „maar ik dacht dat hij daarvoor was". (Reader's Digest). De start van de 125 cc-klasse in de Zondag op het Zandvoortse circuit gehouden motorraces. HHC versloeg Schoten met 9—3 Nu de Italianen verstek hadden laten gaan werd de 125 cc-klasse een vrij een zijdige vertoning. Dick Renooy, die hier met zijn snelle Eysink de haarspeldbocht ingaat, won met flinke voorsprong dit hoofdnummer van de Zandvoortse races Het eerste competitie-weekend in de eer- e klasse van de Nederlandse Bond heeft voor de Haarlemse clubs een ongunstig ver loop gehad. HHC was 't enige negental, dat het tot een overwinning kon brengen ten koste van Schoten. S.C. „Haarlem" leed een flinke nederlaag tegen V.V.G.A. en het pas gepromoveerde H.C.K. maakte een slecht debuut tegen Ajax. O.V.V.O. won dank zij het goede werpen van Urbanus met 7—4 van BI. Wit. Schoten—H.H.C, 3—9. Een op papier zeer sterk H.H.C. met o.a. de vroegere spelers van Haarlem Smidt, Jole en Vreenegoor heeft een matige pres tatie geleverd tegen een Schoten-negental, dat vanwege de promotie-wedstrijden van de voetbalafdeling, enkele prominente spe lers moest missen. Immers indien de geel zwarten aan slag" wat meer beheersing had den getoond, dan had werper Duinker veel minder succes geboekt, dan nu het geval was. H.H.C. nam door het aanvankelijk zwakke werpen van Hoefsmit en goed slaan van Hoogenbos en Jole reeds in de eerste innings een voorsprong van 30, die door de bovengenoemde fout van Schoten niet meer in gevaar is geweest. Dat het 93 werd was vooral te danken aan de honkslagen van Gaartman, Jole, Baas en Vreenegoor. De werpers resultaten wai'en: Duinker: 15 x 3 sl., 3 x 4 w., 5 hsl. Hoel'smit: 4x3 sl., 7 x 4 w,, 9 hsl. De inningscijfers luiden: H.H.C.: 3—0—1—2—0—1—0—0—2 9 Schoten'. 0—0—0—1—1—0—0—1—0 3 S.C. Haarlem—V.V.G.A. 5—12. De wedstrijd S.C. HaarlemV.V.G.A. droeg evenals de andere wedstrijden van het eerste competitie-weekend het ken merk van het nog niet ingespeeld zijn der negentallen. Dat S.C. Haai'lem hiervan het meeste last had was vooral te wijten aan het feit, dat enkele goede spelers naar H.H.C. zijn overgegaan. Vooral door goed slaan van Pronk, Bloem en P. Holewijn hadden de Amsterdammers in de vijfde innings reeds een 7—0 voorsprong, die in de volgende slagbeurten nog' even in gevaar kwam door een inzinking van wei-per v. d. Velde en honkslagen van Ottolander en KIoos, maar reserve-werper Nottrot gaf de Haaidemmers geen kans meer, terwijl V. G. A. dank zij nuttige tikken van C. Holewijn en Bloem de voorsprong weer kon vergroten. De werpersresultaten waren: Fex-ment: 6x3 sl., 1 x 4 w., 8 hsl. V.V.G.A.: 10 x 3 sl., 7 x 4 w„ 3 hsl. De score had het volgende verloop: V.V.G.A.: 1—1—4—0—1—1—2—2—0 Haarlem: 0—0—0—0—0—3—2—0—0 Ajax—H.C.K. 9—3. Dat het voor de nieuwe eerste klasser H.C.K, een moeilijk jaar zal worden, be wees gisteren de wedstrijd tegen Ajax wel. Immers de Amsterdammers slaagden er in met een ploeg, die vergeleken bij het vorig seizoen zeer verzwakt is door het niet me despelen van Geestman, Losekoot, v. d. Schuyt en Bosboom een gedecideerde over winning te behalen. Aanvankelijk zag het er naar uit, dat de 20 voorsprong die Ajax in de eerste innings vooral door veld- fouten verkreeg, -piet onoverkomelijk zou zijn, temeer omdat na de zesde innings de stand nog 42 was. Een inzinking van werper Lindeman, enkele veldfoutjes en een homerun van Kok zorgden er tenslotte voor dat de Amsterdammers tenslotte nog een grote overwinning behaalden. De werpersresultaten waren: H.C.K.: 7x3 sl., 5 x 4 w., 3 hsl. Ajax: 11 x 3 sl., 8x4 w., 5 hsl. De score verliep als volgt: H.C.K.: 0—0—1—0—0—1—0—1—0 - 3 Ajax: 2—0—1—0—1—0—1—4—x 9 Uitslagen. De uitslagen luiden: Overgangsklasse a: SpartaanEDO 2 910; Celeritas—TYBB 18—16; HFC „Haarlem"— ABC 2—17; HHC 2—DWS 4—8. Overgangsklasse b: Ajax 2Hilversum 2—12; DOS—TIW 14—13; EDO—SC Haarlem 2 110; RCHWatei-graafsmeer 182. Tweede klasse a: HCK 2Schoten 2 46; NeptunusCeleritas 2 223; SpartaLaak kwartier 217. Tweede klasse b: TYBB 2—RCH 2 5—12; AHC '31Schoten 3 122; Spartaan 2Zand- voortmeeuwen 144. Tweede klasse c: VVGA 2Kennemerland 6—9: OVVO 2—APGS 2—11; Volewijckers— HFC „Haarlem" 2 29—7. Gymnastiek Uitvoering van .Concordia" „Een sportieve uitvoering van „Concor dia"-" kondigde de voorzitter, de heer F. Jansen, in zijn openingsrede deze uitvoering aan, Indei*daad is de uitvoex-ing in het Con certgebouw sportief zeer goed geslaagd, daar er zeer veel te zien was. Eigenlijk té veel, want er werd van twee tot halfzes van de toeschouwei-s heel wat gevei'gd, en vooral de vijf vrije lessen van de jongens eisten veel tijd, evenals het algemeen springnum- mer. Desondanks kreeg men een goede in druk van het uitgebreide terrein van de li chamelijke Oefeningen en bij het springen werden zeer vele goede sprongen gedemon streerd. Vrije oefeningen zonder handgereedschap pen werden vertoond door groepen jongens van Haarlem Centrum en Haarlem-Noord, door de middelste meisjesgroepen en volde den goed. Door aardige variaties vSelen de springrïetoefening en de stokoefening van de kleine meisjes op, hetgeen ook gezegd kan worden van de oefening op marsmuziek door de meisjes van 8 en 9 jaar. Wel dient bij deze laatste oefening de vraag gesteld te worden of niet te veel van de lichamelijke en geestelijke gesteldheid van de kindei-en gevergd werd. De oefening was voor hen vrij ingewikkeld 'en behoorlijk lang. De oudste meisjes vertoonden nog een oefe ning met één knots, die ook goed werd uit gevoerd. Mejuffrouw A. Jonkman gaat zich steeds meer doen kennen als een zeer bekwame leidster voor de kleutei-afdelingen, hetgeen zij ook dit keer weer liet zien met haar les aan de kleuters van 6 en 7 jaar en met de oefeningen aan een ladder. Het aantal toestelnummers was wel zeer gering. Tegenovex' tien nummers vrije oefe ningen stonden vier toestelnummers, waar onder klassikaal brug en ringenzwaai. van de oudste meisjes en laagrelc van de jon gens. Wat de oefenstof betreft maakten de rekoefeningen wel het meeste indruk; ove rigens was bij al deze oefeningen behoor lijk aandacht geschonken aan samenstelling en afwerking. Ter opluistering lieten enige dames en heren een oefening aan hoogbrug zien en enkele dames vertoonden nog een serie bal en rhvthmische oefeningen. Rest nog te vermelden, dat door een groep meisjes verschillende sporten gedemon streerd werden evenwel zonder de daarvoor benodigde attributen. Het publiek moest ra den, welke sport werd uitgebeeld. Ook dit onderdeel oogstte veel succes. Cricket Nederlandse Cricketbond Te Utrecht is onder voorzitterschap van mr. H. van Manen de jaarlijkse algemene vergadering van de Nedex-landse Cricket bond gehouden. De gouden kampioènsmedaille viel ACC ten deel. De heer H. C. vaxx der Bijl trad af als bestuurslid. Zijn plaats als commissaris zal door mr. P. C. G. Labouchère bezet worden. De nieuwe coach, J. W. Hitch van Sur rey zal dezer dagen zijn werkzaamheden in ons land beginnen. Het aantal elftallen aan de competities is dit jaar zeven meer dan in 1948. Ook in Breda zal men thans het cricketspel gaan beoefenen. Nauwer vexbaxxd zal er zijn met de Indonesische ci-ickètclubs en de bond hier te lande. Op 15 Mei vangen de competities - aan. H. S. V. „DE KAMPIOEN". De H.S.V „De Kampioen" hield Zondag voor de A- klasse een trainingsrit over ongeveer 40 km. De uitslag luidt: 1. H. Kramer tijd 1 uur 22 min, 55 sec.; 2. B. Groenevelt; 3. A. Visser. De nieuwelingen reden de tweede rit voor de Meicompetitie, een wedstrijd met onbe kende afstand. De afstand was gesteld op 36 km. Even als verleden week zegevierde ook nu weer Piet de Vries in 1 uur 21 min. 50 sec.; 2. A, v. *t Hof; 3. M. Storkhart; 4. Hop penbrouwer; 5. Stoker; 6. v. Roon. CERDAN VERSLOEG KRAWCSYK. In een gevecht dat Zaterdagavond te Casablanca is gehouden, boekte de wereldkampioen middengewicht Cerdan een overwinning door technisch k.o. in de vierde ronde op dn Frans-Poolse bokser Lucien Krawcsyk. NEDERLANDSE GOLFPLOEG TEGEN BELGIë. De Nederlandse golfploeg, die Zondag 22 Mei op de terreinen van de Haagse Golfclub tegen het Belgische golf- team zal uitkomen, is uit de volgende spelers samengesteld: jhr. A. Calkoen van Limmen, G. van Reede, J. Dudok van Heel, H. Tim mer, A. Groskamp, mr. H. Swane en J. W- Cramer us. Radio-distributie te Haarlem Wordt gesaneerd en uitgebreid De Telefoondienst, waaronder de radio- distributie ressorteert', is thans bezig een sanei'ing uit te voeren. Het is gebleken dat verscheidene aangeslotenen een minder goede ontvangst hadden. Dit werd ver oorzaakt doordat er mensen waren die een luidspreker hadden die niet aan de eisen voldeed, wat tengevolge had, dat het geluid, waarop mede-abónnés recht had den, werd weggezogen. De enige oplossing was alle luidsprekers te keuren. Wie geen goede had werd voor de keus gesteld zich een andere aan te schaffen of er een te huren van de dienst, tegen een vergoeding van 10 cent in de week. Verleden jaar is de derde lijn voor de radio-distributie in werking gesteld. Juist dezer dagen heeft een deel der abonnés in Haarlem ook de vierde lijn gekregen. Degenen die nog niet zo gelukkig waren krijgen die vierde binnenkort. Geregeld stijgt nog het- aantal abonnés. Maar nieuwe aansluitingen zijn alleen mogelijk in wijken waar reeds een leiding is, omdat het materiaal nog altijd beperkt is. In Bloemendaal wenste men in de oude tijd geen radio-distributie. Nu komen er uit die gemeente verscheidene aanvragen, maar daaraan kan niet voldaan worden, omdat de kabel slechts loopt tot de spoor wegovergang. Het zou teveel materiaal eisen om thans de radio-distributie ook in het hart van Bloemendaal te brengen. Motor in brand Bij 't doortrekken, in Hoofddorp, van hon- dei'den motoren, onderweg naar het circuit te Zandvoort, was een 150-tal motor-rij ders uit het Noorden des lands in hotel De Beux-s te Hoofddorp afgestapt. Bij het starten raakte een Henderson met zijspan in brand. Door actief optreden van een der kellnex-s werd de motor met een brandblusapparaat geblust. Melodisten Amusements Vereniging De Haarlemse Melodisten-Amusements- vereniging heeft Zondag in de gemeentelijke Concertzaal een wedstrijdavond georgani seerd, waarop amateurs dongen naar prijzen, waarvan detoekenning afhankelijk gesteld werd van de waardering van het aanwezige publiek, De toehoorders konden door mid del van stembiljetten hun voorkeur tot uit drukking brengen. In het midden latend of de op deze wijze tot stand gebrachte stemming ieder de prijs deed toevallen, waarop de gelevex'de presta ties hem of haar recht gaven, kan men zeg gen, dat deze gang van zaken paste bij de opzet van deze avond: de aanwezigen gezel lig bezig houden, zoals op een huiselijke feestviex-ing. Er werd gezongen door Joh, Gijbeis, Me juffrouw Westra, de herén H. van Mont- foort en P. Souverein, het duo Tonelly, „Willy" en „Loes" en To Out. Van de stern- kwaliteit kon men, omdat alles voor de mi crofoon met versterker werd gezongen, geen indruk krijgen. Wel een vermoeden, dat To Out en de heer van Montfoort over goede stemmen beschikken. Gespeeld werd er door Elly Schönhage, die met „Schubert-herinneringen" op de piano een beroep deed op een omvangrijke mu- ziek-literatuurkennis bij de toehoorders, Mevrouw A. v. d. Beek-Rensbuxg decla meerde gevoelig „Huibert en Klaartje", een breed uitgesponnen'geval uit de oude doos. Gegoocheld werd er door Ritz van dei- Zee, een waarlijk fris intermezzo in dit programma. Zo vaardig als deze manipula tor met de vingers was, zo vlot waren twee tapdanseresjes met de voeten. Het revuegezelschap van Jac, de Boer had de sketch de „Zuigelingen" voor zijn reke ning genomen en een „verliefde soldaat" kwam met zijn uitverkorene in het laatste optreden voor de pauze. Na de pauze, die om kwart voor elf begon, zouden nog optreden het Nieuwe Niedorps Amusementsorkest, het amusementsorkest van de Haarlemse Hawaiianvereniging en de Haarlemse Klavai'skribo Accordeonclub, elk met een eigen progi-amma. En tot slot: prijsuitreiking. Vrijdag hoopt de M. A. V. wederom een dergelijke avond in de Concertzaal te kun nen geven. Rhapsodie in Oranje, Rood, Wit en Blauw De Rhapsodie in Oranje, Rood, Wit en Blauw, verleden jaar door Max'inus Adam geschreven in opdracht van het Centrum Comité „Koninginnedag" en, ter gelegen heid van de Kroningsfeesten uitgevoerd in Den Hout, dit kleurig en zeer gevarieerd feeststuk voor mannenkoor, knapenkoor, orkest en ballet, zou op Zondagavond zijn tweede uitvoering beleven in het Openlucht theater van Bloemendaal. Tóen het omstreeks zeven uur begon te druppelen, leek het even twijfelachtig of de uitvoering zou kunnen doorgaan. Maar het publiek scheen er goede moed op te hebben; het kwam geleidelijk de tribunes vullen of gaf, in afwachting van het begin, al wandelend de ogen de kost, in verruk king voor de fleurige lentetooi van het heerlijke natuur theater. En het bleef droog; dus ging de uitvoering door. Een kort concert van de H.O.V., onder leiding van Marinus Adam ging aan het „feestnummer" vooraf. Ideaal klonk dat niet; de stemming van het koper had nog al last van de lage temperatuur en het eig'enaax-dige van de accoustiek van het openlucht-theater is dat alles duidelijk ge hoord wordt, de minste zweving in een accoord w.erkt er funest; bovendien zijn de ox'chestraties niet berekend voor deze na- tuurconcertzaal zonder klankbord, dat niet alleen het geluld hoeft te versterken, maar vooral het bij elkaar dient te houden en te versmelten. Zelfs de „Marche Hongroise" van Berlioz en het „Meistersinger"-voor- spel zijn er niet tegen bestand. De strijkers- groep alleen doet het, de kopergroep alleen ook, het hout iets minder maar toch ook nog tamelijk bevredigend; doch tezamen lukt het niet om een goed klankgeheel te vormen, Een nis zou hier mijns inziens al leen een behoorlijke oplossing kunnen brengen voor uitvoeringen met symphonie- orkest. De orchestratie van Adam's Rhapsodie deed het betex% en wel om de goede reden, dat de componist er blijkbaar rekening mee gehouden heeft, dat het stuk in de open lucht zou moeten klinken. Bovendien bleef het koper, daar dit bijna gei'egeld te spelen had en dus „op temperatuur" bleef, beter op toon. Er werd vrij verdienstelijk gezongen dooi de Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap" en het knapenkoor der St. Josephkerk, on danks de opstelling over een veel te brede afstand om behooi'lijk contact te houden. Dat was dan ook oorzaak dat de inzetten wel eens ongelijk waren. Doch eenmaal op dreef, bleef men stevig in het rhythmiscb verband. Dat gaf een zeer mooi resultaat in het „O Nederland let op uw zaak" van het mannenkoor en slaagde bijzonder met „De Zèvenspi-ong" van de knapen; maar het werd vooral een imposant geheel by het Wilhelmus aan 't. slot. Het ballet van Tilly Sylon zorgde voor een kleurige choreografische uitbeelding met hier en daar komische effecten en met een fraaie apotheose van het Oranje, Rood, Wit, Blauw. JOS. DE KLERK. Het m.s. „Tosari" van de Koninklijke Rotterdamse Hoyd is in Rotterdam aange komen. Meer dan de helft van het aantal passagiers, dat dit uit Indonesië komende schip vervoex-de, bestond uit Marva's. Er waren driemaal zoveel vrouwen als mannen aan boord. De „Tosari" bracht aan lading een grote partij Delitabak mee. Vier-en-zestig boeren uit Hampshire (Engeland) zijn naar Nederland gevlogen om Nederlandse agrarische methoden te be studeren. Van Noordwijk uit zullen zij modelboerderijen en bedrijven in de N.O.- polder bezoeken. Voorts zullen zij naar de Alkmaarse kaasmarkt gaan cn een dag in de kassen en op de veilingen te Aalsmeer door brengen. De Duitsers hebben toen zij het ge denkteken voor leger en vloot in Schevenm- gen afbraken, de bronzen plaat met de beeltenis van generaal Snijders geroofd. Thans hebben de Koninklijke Nedex-landse Verenigingen „Ons Leger" en „Onze Vloot" een nieuwe plaat in het gedenkteken doen aanbrengen. De garderegimentcn Grenadiers, Jagers en Prinses Irene hebben het voornemen op gevat aan de Koningin ter gelegenheid van haar koperen huwelijksfeest een huldeblijk aan te bieden in de vorm van een zonne wijzer, versierd met de emblemen der garde regimenten, welke zal worden geplaatst in de tuin van het Huis ten Bosch. Op de PTT-kantorcn met een speciaal philatelistenloket zullen frankeerzegels van Suriname, serie Koningin Wilhelmina type Hartz, verkrijgbaar worden gesteld. Met ingang van 16 Mei zal by P.T.T. een speciale philatelistische dienst' worden ingesteld, Deze dienst zal zich belasten met de levering' na schriftelijke bestellingen van postwaarden aan verzamelaars. De afdeling van het postkantoor 's Gravenhage, die tit dusverre deze aanvragen behandelde, zal vervallen. De nieuwe .philatelistische dienst komt in de Zeestraat '64 te 's Gra venhage. Twee Nederlanders, een handelsverte genwoordiger en een koopman uit Den Haag, zijn door de rechtbank te Brugge vei'oordeeld tot respectievelijk 4 en 6 maanden gevange nisstraf en een gezamenlijke boete van 1.096.614 Belgische francs wegens het smok kelen van diamanten en horloges naar Engeland. Gratie is verleend aan Jan Ale Visser, die tot de doodstraf was veroordeeld bij sententie van het Bijzondere Gerechtshof te Leeuwarden. De doodstraf is veranderd in levenslange gevangenisstraf. „De model-echtgenoot" üohan Kaart in een klucht van liefde en dronkenschap Voor de toneelcriticus was er Zaterdag in de Haarlemse schouwburg niet veel meer genoegen te beleven dan het weerzien na haar jarenlange afwezigheid van Josephine van Gasteren, die er als actrice zeker we zen mag, al kreeg zij nauwelijks de kans om dat aan te tonen. De Komedianten, van welk gezelschap zij thans deel uitmaakt, hebben de zaal echter een mateloos plezier verschaft met de opvoering van „De Model-Echtgenoot" door Avery Hopwood, een ongeveer twintig jaar geleden in Ame rika gestorven fabrikant van enige tien tallen kluchten voor de derde rang, die hij zonder blikken of blozen volgens be- pi-oefde voorschriften aan de lopende band vervaardigde. Het succes daarvan is te danken (men mag ook zeggen: te wijten) aan een sti-oom van min of meer bedekte toespelingen op het sexueel verkeer en het brengen van de hoofdpersonen in een compromitterende staat van langdurige dronkenschap. Meer dan een handig aan elkaar geregen verza meling loze grappen had de schrijver niet te koop. Dit geval handelt over een even vlekke loze als vervelende meneer, die zijn echt genote de illusie tracht te geven, dat hij geen „eenvrouwsman" is teneinde haar tanende liefde voor hem op een bredere basis te plaatsen. De wijsheid van dit stuk reikt niet dieper dan de drukbeklante vraagbaak van slechte tijdschriften en de geestigheden ontberen iedere distinctie, maar de situaties bieden ruimschoots gele genheid tot komiek spel. Johan Kaart - die driewei'f helaas (want welk een talent be zit deze acteur) in blijspelen van beteren huize het publiek niet kan bereiken, omdat hij het vulgariseringsproces zover heeft ge dreven, dat de ene helft het vertrouwen mist en de andere hem naar een hoger niveau niet wenst te volgen - liet dan ook de ongeremde dwaasheid hoogtij vieren. In het melige eerste bedrijf vei'beeldde hij de onnozelheid zelve met beheerste stem en prachtige mimiek, in het. laatste paradeer de hij met grillige fantasie als een Napo leon door zijn half-ontruimde slaapkamer op en neer. Daartussen voltrok zich de wer king der veelkleurige alcohol zo overtui gend, dat men zijn ogen glazig zag worden. Wel werd de pret hier enigszins bedorven door de ongezonde aanstellerij van Inge- boig Winkler, die een akelige manier van kinderlijk praten beoefende. Matthieu van Eijsden overdreef zijn onplezierige aan wensels al evenzeer. Henk Isarin, die het vorig jaar bij Jan Lemaire niet onverdien stelijk „De Heilige" speelde, bracht nu niet meer op de planken mee dan een con- fectie-glimlach en een keurig pak. Het geheel was weinig hartverheffend, wel gek nu en dan. Vermoedelijk trekt het veel toeschouwers. DAVID KONING Overdekte fietsenstalling in „Groenendaal" B. en W. van Heemstede stellen de raad voor 4400,uit te trekken voor het maken van een overdekte rijwielstalling bij het „Verversingshuis in Groenendaal". De pachters van het Verversingshuis bleken bereid voor deze inrichting, waar vijfhonderd bezoekers hun fiets kunnen plaatsen, een vergoeding van vierhonderd gulden per jaar te betalen. Mocht de over kapping deze zpmer nog niet gereed zijn, dan behoeven zij over 1949 slechts hon derd gulden te betalen. Afhalen distributiebescheiden Dinsdag 10 Mei is het in Hiarlem (Vlees hal) de beurt voor het afhalen van distribu- tiebscheiden aan Boh tot en met Box in Aerdenhout (Gemeente-kwekerij) aan de letters C tot en met G. Het „Muiderslot" pakte tot genoegen van zijn leden uit Het is ons al eens meer opgevallen, dat de buurtvereniging „Muiderslot" haar leden op gezette tijden variétéprogramma's voorzet, die het geluid van een stevige ka- thedraalklok nabij komen. Wat Zaterdag in de Haarlemse Concei-tzaal in 't door Anova gelanceerde programma werd - geboden, overtreft evenwel alles wat we de laatste tijd op het gebied van amusementsavonden hebben bijgewoond. Na het openingswoord van de heer A. C. den Braber die het belang van deze viei\iax'ige oi'ganisatie voor de bewoners van Haarlems Noordkaap dui delijk liet uitkomen trokken de twee Pico's op hun accordeons van leer op een wijze die geen twijfel oveiTiet aan hum kunde virtuositeit aan een beheèrste regi stratie te paren, vooral het voorspel tot „La Traviata" werd fijnzinnig vertolkt, ver volgens lieten de twee Wama's, dat onover troffen 'stel gekken, het gebouw aan de Begijnestraat trillen op zijn grondvesten met hun bekende sketch van de T.T.-race, waax-na het Majoco-trio wat Zuid-Ameri kaanse nummers bracht, Daarna kreeg de pianist. Tom Erich de ruimte voor zijn pot pourri van populaire wijsjes: een eenvoudig man die zonder ophef aan zijn vleugel zit en spelenderwijs zijn gehoor overtuigt en in de ban brengt van de uitzonderlijke kwa liteiten die hij op dit gebied bezit. Dat de bekende radiozanger Bruce Lowe met zijn cowboylikljes succes zou hebben stond bij voorbaat reeds vast. Het charmante paar Gita and Ellis voerde een Russische dans uit, die de bekoorlijkheden van dit duo in. ruime mate liet uitkomen. In het programma na de pauze liet Betty Visero zien, dat zij onder de acrobaten be hoorlijk kan mee doen en de clou van de avond werd het optreden van de illusionist Piëtro Nakaro, die zijn verrichtingen be kroonde met een uit een vaas tevoorschijn getoverd dundoek, waarop de wens tot uit drukking' was gebracht, dat de vereniging „Muiderslot" een lang bestaan beschoren moge zijn. De conférencier John Pims moest plot seling invallen voor Cees de Lange, daarom zullen we hem er maar geen verwijt van lang geleden reeds op dit podium had ge- maken, dat hij al zijn grapjes nog niet zo debiteerd. Hij doet dat trouwens zo aardig, dat we ze heus nog wel eens wilden horen. Na afloop werd er gezellig gedanst on der leiding van Henk van de Beig. De „Marinucci's" zorgden voor het rhythme, ENGELS AFWEERGESCHUT IN NEDERLAND Vier stukken Engels afweei'gesehut van het nieuwste type en voorzien van radar, zullen Dinsdag langs de weg 'van Rotterdam naar Deventer worden vei-voerd. Van de Engelse militairen, die dit geschut zullen demonstreren, zijn reeds 80 man in de Westenbergkazerne te Schalkhaar onder gebracht. De politie te Deventer heeft negen per sonen aangehouden, die de straten hadden bekalkt met leuzen, gericht tegen de komst van de Engelse militairen. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 7 Mei 1949. GEHUWD: 7 Mei, G. Dijkstra en A. R. de Vries; J. T. de Visser en M. H. Kruseman. BEVALLEN van een zoon: 5 Mei, J. J. van dei- WerfBoesaard. BEVALLEN van een dochter: 5 Mei, J. J. van der Werf—Boesaard; 6 Mei. C. Ham ming— Pimmelaar; K. J. Wiersma—Faas; J. P. van der Niet—Leunk: 7 Mei, Z. Korenstra —Koning: J. E. M. HoekerBrink. OVERLEDEN: 5 Mei, H. van Rossurn— Koppelaar, 27 j.t Hazepaterslaan; F. B. J. van Lieshout, 54 j„ Zwaluwstraat; J. van Es, 2 d., Nachtegaalstraat; A. Blok, 57 j., Timorstraat; H. W. van Cappellen, 91 j., Kenaupark; B. J. van Egmond, 87 j.. Hagestraat; 6 Mei, B. A. Vex-hoeve, 21 j., Gasthuisvest; A. Nïeuwland —Boelhouwer, 69 j., Hazepaterslaan; C. P. J. Schreurs, 3 uur, Kamperlaan; J. J. Balm, 80 j., Spaamdamsedijk. Agenda vooir Haarlem MAANDAG 9 MEI Palace: „De piraat", 14 j„ 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Sensaties van 1948", 18 j., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: „Joe Palooka, kampioen", 18 j., 2.30, 7.00 en 9.15 uur, City: „Zij winnen de slag", alle leeft, 2.15, 4.30. 7.00 en 915 uur. Frans Hals: „De moordenaars zijn onder ons", 18 j„ 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Rembrandt: „Een koninkrijk voor een huis", alle leeft., 2.00. 4,15. 7.00 en 9.15 uur. DINSDAG 10 MEI Gemeentelijk Concertgebouw: Herdenkings avond Vereniging van ex-politiek'e gevange* nen uit de bezettingstijd, 7.45 uur, Bioscopeüf Middag- en avondvoorstellingen,

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6