opsM//oozrSAlA7A/ f Keiler Macdonald De houding der Nederlandse diplomaten in Madrid en Lissabon tijdens de oorlog L Verliezen in Indonesië Contact van Kweekschoolleerlingen uit Haarlem en Dusseldorf Sïïftïïïr «*>sschool met leken-leerkraehten is. De De kleine Wereld WOENSDAG II MEI 1949 HAARLEMS DAGBLAD Commissie-Cleveringa onderzocht Klachten zijn voor een deel ongegrond gebleken Administratieve chaos bij gezantschap in Madrid De commissie tot onderzoek naar de hou ding: van Nederlandse diplomatieke en con sulaire ambtenaren tegenover Nederlandse uitgewekenen, de Commissie-Cleveringa, heeft een derde verslag gepubliceerd, dat betrekking heeft op Spanje en Portugal. Bij haar onderzoek heeft de commissie zich bepaald tot die ambtenaren, tegen wie klachten te harer kennis waren gekomen, namelijk de oud-gezant te Madrid mr. C. H. J. Schuilei- tot Peursum, de oud-gezant- schapsraad te Madrid jhr. mr. W. E. van Panhuys, de oud-zaakgelastigde te Lissabon mr. R. Flaes, de vice-consul te Barcelona A. L. A. Kriens en de consul te Bilbao S. A. Blitz. De commissie heeft terstond de later be vestigde indruk gekregen, dat de klachten vaak een uiterst eenzijdig beeld van de werkzaamheid en houding van de betrok ken ambtenaren geven. De commissie kan zich niet aan de indruk onttrekken, dat de vertegenwoordigers te Madrid een ze kere zwakheid van geloof in de vaderlandse zaak, althans in den beginne, niet geheel vreemd is geweest en voorts dat zij hiervan meer hebben laten blijken dan wenselijk en gepast moet worden geacht. Deze zwakheid van geloof op zich zelf is wellicht geen reden voor enige afkeuring, al stelt men haar aanwezigheid ook achter af niet gaarne vast bij hoge ambtenaren. De commissie neemt aan. dat er in Ma drid iets in de lucht moet hebben gehangen van die zwakheid van geloof en dat deze zich heeft geopenbaard op een wijze, die pijnlijk moet hebben aangedaan en nog pijnlijk aandoet. De commissie acht dit een ernstig tekort juist tegenover de jonge men sen, wier enig streven was zo spoedig mo gelijk mee te gaan doen om de gehate vijand het land uit te slaan en die op hun moeilijke en gevaarlijke tochten vol leed en ontbe ringen door Spanje kwamen. Natuurlijk konden of wilden, onder hun allesbeheersende wens om Engeland te be reiken, de doortrekkende Nederlanders de bijzondere moeilijkheden van de politieke situatie niet steeds zien. Zij weten maar al te vaak aan onwil, gebrek aan belangstel ling of onbekwaamheid, wat in werkelijk heid goeddeels aan overmacht toe te schrij ven was. Er was hier een schier onover brugbare kloof tussen vurige wensen ener zijds en technische moeilijkheden ander- Z^Dat de legale doorreis van Engeland vaarders dikwijls niet snel is verlopen, is onloochenbaar, maar dat van een stelsel matige en opzettelijke vertraging door de Nederlandse functionarissen sprake is ge weest, kan de commissie niet als juist aan nemen. Tegen rechtstreekse bevordering van illegale evacuatie heeft bij de per soneelsleden van het Madrileense gezant schap een begrijpelijke bedenking bestaan. Men gaf de voorkeur aan legale wegen, zo lang het enigszins mogelijk was. Dit betekent niet, dat men niet begrepen heeft, dat illegale evaeutie wenselijk kon wor den. Een brief van de heer Van Panhuys van 3 Juli 1942 bewijst duidelijk, dat hij destijds meende, dat het zover was. Administratie was een chaos. De volkomen onbevredigende toestand is voor een goed deel te wijten geweest aan 'n administratieve wanorde op het con sulaat-generaal, waarvoor behalve de con sul-generaal ook de gezantschapsraad Van Panhuys verantwoordelijk moet wor den gesteld. De beschikbare ruimte was uiterst ge brekkig, het personeel was ontoereikend, de taak ongewoon, maar deze omstandig heden pleiten de schuldigen niet vrij. Miranda opgeslotenen dat natuurlijk niet waarnemen. De commissie kent generlei waarde toe aan de mededeling van rapporteurs, die door Spanje zijn getrokken, dat „Enge landvaarders van andere nationaliteiten regelmatig verder konden en hun altijd voor waren". Merkwaardig is, hoe een Engelandvaar der vertelt, dat hij, toen hij, na in ver schillende Spaanse gevangenissen te heb ben gezeten, eindelijk vrij kwam, vol wrok was tegen het gezantschap, maar dat zijn boosheid later luwde, toen hij na zijn be vrijding in November 1943 daar zelf te werk werd gesteld en de moeilijkheden uit een andere gezichtshoek onder de ogen kreeg. Aangeven van Engelandvaarders niet bewezen. De commissie heeft ook een klacht on derzocht over het aangeven van Enge landvaarders bij de Spaanse politie. Medio 1943 kwam het gezantschap ter ore, dat een groep van dertig Nederlan ders, het wachten moe, van plan was er clandestien van door te gaan, waarop het volgens de klacht al deze mensen aangaf bij de Spaanse politie, met als gevolg dat de betrokkenen zich elke dag om negen uur moesten aanmelden bij de Spaanse politie. De commissie heeft niet kunnen vast stellen, dat de Spaanse autoriteiten inder daad door het gezantschap of het consulaat tegen het clandestiene vertrek van de betrokkenen gewaarschuwd zijn. Zij kan dus de gegrondheid van de klacht niet be vestigen. In het uitermate verwarde complex van beschuldigingen en tegenbeschuldigingen inzake de mislukte illegale evacuatie komt de onderlinge wrijving tussen de betrok ken instanties wel sterk tot uiting. De commissie spreekt haar leedwezen uit dat hiervan en van onderlinge me- nings- en van temperamentverschillen de Nederlanders meer dan eens het slacht offer zijn geworden. Een andere klacht luidde: „Het eenvoudigste middel, om evacuatie mogelijk te maken, was omkoping. De Nederlandse autoriteiten lieten na daarvan gebruik te maken, hoewel dit middel in Spanje noch onfatsoenlijk noch kostbaar geweest zou zijn. Omkoping wordt in Spanje namelijk beschouwd als iets zeer normaals". De commissie zegt hierover: Wat in normale tijden in diplomatieke ambtenaren, naar Nederlandse opvattin gen, ten sterkste zou moeten worden ge laakt, zou in abnormale tijden wellicht inderdaad in hen te prijzen zijn geweest. Dat echter officiële vertegenwoordigers zich op grote schaal met omkoperij van ambtenaren hadden behoren bezig te hou den en daarmede het toch al bedreigde voortbestaan van hun gehele diplomatieke post nog verder hadden behoren op het spel te zetten, wil er bij de commissie echter niet voetstoots in. Kampen en gevangenissen: Over een klacht inzake het tolereren en niet verbeteren van de onhoudbare om standigheden, waaronder Nederlanders in Spaanse gevangenissen en concentratie kampen gedwongen werden te leven zegt de commissie, dat de officiële vertegen woordigers van ons land waarschijnlijk niet geheel aan gerechtvaardigde verwij ten kunnen ontkomen, omdat het gezant schap te Madrid ook naar de overtuiging der commissie waarschijnlijk niet steeds die energie heeft aangewend, die onder de voor vele Nederlanders zo uiterst peni bele omstandigheden volstrekt geboden zou zijn geweest om het uiterste te doen w ««ntcr-hflii pn het ter verlichting van het lot hunner opge- landgenoten,' al ware het alleen ter wille van hun moreel. De klachten der Engelandvaarders zijn te algemeen en te gelijkluidend dan dat men gerechtigd is San individuële gevallen .te denken. De vermoedelijk in arren moede gegeven raad aan geïnterneerden om zich in vre- consulaat-generaal zulk een ernstige wan orde geheerst met betrekking tot de geld- boekhouding ook al konden later alle posten worden verantwoord dat de minister van buitenlandse zaken zich ge noodzaakt heeft gezien een brief naar Madrid te zenden met zulke weltoege- lichte verwijten als zelden enig gezant schap in ontvangst zal hebben behoeven te nemen. Ofschoon de heer Van Panhuys voor dit falen wel verontschuldigingen heeft aan gevoerd, heeft hij toch ruiterlijk erkend op dit punt te hebben gefaald. De klacht, dat de Nederlandse autori teiten te Madrid „de legale evacuatie zelfs op allerlei wijzen vertraagden" werpt vol gens de commissie op de betrokkenen een volkomen onverdiende blaam. Dat zij „vrijwel niets ondernamen, om de legale evacuatie van Engelandvaarders te bevor deren of te bespoedigen" is een grove on waarheid. De Nederlandse legatie is aan houdend in touw geweest, al konden de in desnaam maar bij de Gestapo te melden om naar Nederland te worden terugge stuurd, is niet te rechtvaardigen, ook dan niet, wanneer daarbij de uitgesproken be doeling heeft voorgezeten hun te raden onderweg of na terugkeer in Nederland opnieuw te ontsnappen en dan bij net ten tweede male overschrijden van de Spaan se grens zich als Engelsman of Canadees uit te geven. Dat de gezant slechts eenmaal het kamp van Miranda heeft bezocht, werpt een eigenaardig licht op zijn medeleven. Van de kern der beschuldiging inzake hel in discrëdfet brengen van een kost bare geheime weg van Perpignan naar Portugal, hetgeen de dood van de consul te Perpignan, de heer Kolkman ten ge volge gehad zou hebben, gelooft de com missie niets. Wat de oorzaak is geweest van het lot, dat de verdienstelijke heer Kolkman heeft getroffen, zal wel nooit meer precies vast te stellen zijn. Minister van Boeyen mocht niet naar Madrid. Over het beletten van een onderzoek in Madrid door de minister van Binnenland se Zaken zegt de commissie, dat de Spaan se autoriteiten de gezantschappen der door Duitsland bezette landen „bevroren" en ze onder Duitse druk officeel nauwelijks meer erkenden. Het was dus begrijpelijk, dat het Spaanse ministerie van Buiten landse Zalven er niet in wilde toestem men, dat een lid der Nederlandse regering het Nederlandse gezantschap te Madrid kwam bezoeken. Een klacht over het ondersteunen van „foute" figuren en spionnen geeft de com missie aanleiding op te merken dat het onderzoek naar de politieke betrouwbaar heid van onbekenden niet eenvoudig is. Uiterste gereserveerdheid tegenover onbe kenden is begrijpelijk. Dat het gezantschap welbewust en dus met landverraderlijk op zet Duitse spionnen zou hebben geprote geerd acht de commissie een stoutmoedige, maar ongeloofwaardige aantijging. Conclusies. De commissie concludeert, dat vele klachten ongegrond, althans schromelijk overdreven zijn. Sommige zijn zelfs als kwaadwillige insinuaties zeer te betreuren. Bepaalde klachten wijzen op tekortko mingen van het gezantschap te Madrid, tekortkomingen, die niet wijzen op boos opzet, maar veeleer op een tekort in ge zindheid en aan vermogen om zich in oor logstijd aan nieuwe en zware eisen in de dienst van het vaderland aan te passen en aan administratieve bekwaamheid, waarnaast echter verschillende goede din gen niet mogen worden vergeten. Da gezant miste waarschijnlijk elk over wicht als chef. Of de klachten van Enge landvaarders zoveel minder zouden zijn geweest, indien de gezant wèl overwicht over de gezantschapsraad had gehad, staat intussen te bezien. Wat de gezantschapsraad betreft, zijn ruiterlijke erkentenisseii op de punten, waarop hij voornamelijk heeft gefaald, hebben de commissie een sympathiek beeld gegeven van de hoofdtrekken van zijn per soonlijkheid. Zij tonen bovendien een zelf kennis, die in zaken als deze een der hoofdvoorwaarden is voor een mogelijke verbetering. Met betrekking tot de consulaire amb tenaren Kriens te Barcelona en Blitz te Bilbao en de zaakgelastigde mr. Flaes te Lissabon zegt de commissie, dat het tussen de ambtenaren, wier roeping het was, in vriendschappelijke samenwerking voor Nederland en Nederlanders het beste te bereiken, aan harmonie heeft ontbroken. Zij acht zeker niet in de eerste plaats de heer Flaes de oorzaak van de wrijvingen. Het oordeel van minister Stikker. De minister van Buitenlandse Zaken heeft de aanbieding van het rapport aan de Kamers vergezeld doen gaan van enige op merkingen. Het onderzoek heeft in de eer ste plaats een aantal tekortkomingen bij mr. C. H. J. Schuller tot Peursum, destijds gezant te Madrid, naar voren gebracht, al dus de minister. De diplomatieke gaven, mELÊVOX ELECTRIC CALL luidsprekende telefoon installaties INLICHTINGEN EN PROSPECTUS Bil: JANSWEG 12. HAARLEM TEL. 11828-18626 waarvan deze gezant anderzijds blijk heeft gegeven, geven de minister reden hem op zijn huidige post (Bogota, Columbia) te handhaven. Wat jhr. mr. W. E. van Panhuys, destijds gezantschapsraad te Madrid, betreft, is de minister van oordeel, dat ook hij, ondanks zijn tekortkomingen op voornamelijk ad ministratief terrein, gedurende zijn loop baan niet alleen in Madrid maar ook el ders blijk heeft'gegeven van goede diplo matieke hoedanigheden. De minister wil de heer Van Panhuys dan ook in de buitenlandse dienst handhaven. Bij de hem op te dragen werkzaamheden zal rekening worden gehouden met zijn te kort aan administratieve gaven. Minister Stikker meent, dat er ernstige bezwaren bestaan tegen het beleid van de heer A. L. A. Kriens, vice-consul te Barce lona. Hij overweegt welke maatregelen te gen deze ambtenaar getroffen dienen te worden. Voor maatregelen tegen de heer S. A. Blitz, consul te Bilbao, bestaat geen reden. De minister ziet geen enkele aanlei ding het beleid van dr. R. Flaes, destijds gezant in Lissabon tijdens de oorlog af te keuren. 's-GRAVENHAGE. 10 Mei. De rege ring maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke marine: Gesneuveld 8 Mei 1949: mar. 1 z.m. H. F. van der Horst uit Nijmegen: le It. der mar. G. H. W. Wouters uit Hilversum. Koninklijk Ned.-Ind. Leger: Gesneuveld 17 April 1949: Jav. sold. 2e kl. inf. Soed- jono. Gesneuveld 19 April 1949: Soend. sold. 2e kl. inf. Paat. Gesneuveld 20 April 1949: Jav. sold, le kl. inf. Disan; Jav. sold, le kl. inf. Kawan: Jav. sold, le kl. inf. Partopawïro; Jav. sold. 2e kl. inf. Goetoel: Jav. sold. 2e kl. inf. Kadar: Jav. sold. 2e kl. inf. Legiman; Jav. sold. 2e kl. inf. Masiman; Jav. sold. 2e kl. inf. Nakïm: Jav. sold. 2e kl. inf. Soetomo; Jav. sold. 2e kl. inf. Soenoes, Gesneuveld 20 April 1949: Jav. sold. 2e kl. inf. Sidjas; Bat. korp. inf. Soetagaloeng; Bat. sold. 2e kl. inf. Sitanggan; Amb. sold, le kl. inf. Leatemia. Gesneuveld 21 April 1949: Jav. sold, le kl. Amatsardi; Chin. mil. sold. Tan Tjiaw Ong; Tim. sold. 2e kl. ïnf. Wimpie. Gesneuveld 23 April 1949: Amb. sold. 2e kl. inf. L. Lalurumele. Overleden ten gevolge van. oorlogsverwonding op 23 April 1949: Soend. sold. 2e kl. inf. Emen, allen uit Indonesië. Franse locomotieven voor de Nederlandse Spoorwegen In de afgelopen nacht reden van België uit drie electrische locomotieven het sta tion te Roosendaal binnen, die door de Nederlandse Spoorwegen van de Franse nationale spoorwegmaatschappij zijn ge huurd. Ir. Pels uit Utrecht was aanwezig oir. de nieuwe trekkers „in ontvangst" te nemen van het Franse personeel, dat het transport begeleidde, De locomotieven zijn niet nieuw, zij deden in Frankrijk reeds dienst, maar werden geheel nagekeken alvorens naar Nederland te worden afgezonden. De machines zullen in Zuid-Limburg dienst doen bij personen- en goederenver keer. De Nederlandse Spoorwegen zijn van plan nog een aantal Franse locomotieven le huren met het oog op de voortschrijdende electricificatie van het Nederlandse spoor wegnet en het nijpende gebrek aan elec trische locomotieven. Haarlemse Bestuurdersbond hield jaarvergadering In „Brinkmann" werd de jaarvergadering van de Haarlemse Bestuurdersbond gehou den. De voorzitter, de heer A. Mars, sprak iri zijn openingswoord zijn vreugde uit, dat er thans in Indonesië een voorlopige over eenstemming is bereikt, waaraan hij de wens verbond, dat spoedig gehele over eenstemming moge volgen. Het ledental stijgt nog steeds en heeft de 8900 over schreden. De Vrouwenbond speciaal groeit flink. Volgens spreker vond de vakbeweging in Haarlem bij de overheid de laatste tijd niet die erkenning, zoals die elders wel het geval is. De verklaring van de burge meester in de raad hierover, doet de hoop koesteren, dat hierin thans verbetering zal komen. Inzake de Mei-viering gaf spreker een overzicht van de besprekingen met de Partij van de Arbeid, waarbij hij toezegde, dat het volgend jaar vroeger met de voorbereidih: zal begonnen worden. Door de minister van Sociale Zaken is kenbaar gemaakt, dat de vakverenigingen ingeschakeld zullen worden bij de uit keringen wegens ae wettelijke werkloos heidsverzekering. Het advies van de Stich ting van de Arbeid om toestemming ti geven voor de verstrekking der 2% vacan- tie-toeslag, is niet bevredigend, daar dit toch zeker thans bindend voorgeschreven behoort te worden, zo zei de heer Mars. Bij de behandeling van het jaarverslag werd door verschillende organisaties waar dering uitgesproken voor het veie werk door het bestuur verricht en werden de verslagen van de secretaris en de penning meester met algemene stemmen goedge keurd. Bij de bestuursverkiezing werd de heer A. Mars bij acclamatie als voorzitter herkozen. Ook de heren J. H. Schouten en G. K. Janssen konden achter de bestuurs tafel blijven zitten, waar zij bovendien ge zelschap kregen van de heer C. Kuyper. De vergadering was het met de door het bestuur voorgestelde actie tot bindend ver klaren van de 2% vacantietoeslag volkomen eens en gaf tevens de wens te kennen, dat geijverd zou worden om de Nationale feest dag definitief tot vrije dag verklaard te zien. De kennis van het Russisch in het leger Het Tweede Kamerlid de heer Gortzak (CPN) heeft onlangs aan de minister van Oorlog schriftelijke vragen gesteld naar aanleiding van een enquête bij onder de wapenen zijnde militairen naar hun kennis van het Russisch of van andere Slavische talen. De minister heeft thans geantwoord: Zoals reeds in de circulaire staat vermeld, diende de enquête ter completering van statistische gegevens. Een en ander houdt geen verband met militaire verplichtingen, welke de regering op zich genomen zou hebben wegens het verdrag van Brussel. Het stellen van een termijn voor inzen ding van opgevraagde gegevens is bij de Generale Staf algemeen gebruikelijk en het verzamelen van gegevens, als in de vragen bedoeld, behoort tot het gebruikelijke werk van generale staven. De minister is niet bereid mede te delen, welke resultaten de enquête heeft opge leverd. Dergelijke gegevens zijn uitsluitend bestemd voor intern gebruik. Het ligt uiter aard in de bedoeling deze gegevens regel matig aan te vullen en bij te houden. Alleen Duyvis maakt Salata Het onderwijs in Duitsland Woelen en Wentelen van Rheuma. tlsche pijn Heel de lange nacht.... omdat die pijnen U het slapen onmogelijk maken. Om nog niet te spreken van dat ge radbraakte gevoel omdat ge steeds nacht rust te kort komt...... Neem toch Kruschen Salts! Daarmee drijft ge Uw pijnen liet lichaam uit. Iedere morgen maar wel regelmatig de minimale dosis. Proeven doet ge het nauwelijks maar voelen doet ge de weldadige werking al gauw door al Uw nu zo pijnlijke ledematen. Kruschen's aansporende werking op lever, nieren en ingewanden draagt alles bij om Uw bloed te zuiveren van de schadelijke zuren, die de verwekkers zijn van Uw pijn. Uw stramheid en ongemak. Een heerlijk middel, een uitkomst reeds voor miljoenen lijders aan Rheumatische pijnen: Kruschen Salts. Vraag het bij Uw Apotheker of Drogist. (Adv.) Agenda voor Haarlem WOENSDAG 11 MEI Zuiderkapel. Opwekkingssamenkomst. 8 UUr. Voorhelmstraat 25: Haarlemse Huishoud en Industrieschool, tentoonstelling 2 tot 4.30 uur en 7 tot 9 uur. Palace: ..De piraat", 14 j., 2D, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Sensaties Een onderwijsdeskundige schrijft ons: Zoals we kort geleden vermeldden, heeft een klein leerlingenkoor van de Haarlemse Rijkskweekschool, onder leiding van de heer E. van Zoest, deelgenomen aan een Muziekweek, georganiseerd door een Duitse kweekschool en gehouden in de buurt van Düsseldorf. Deze zangleraar en de kweke ling Reinier Stam hebben nu in een bij eenkomst van de Kweekscholen-Werkge meenschap van de Haarlemse school een uitvoerig verslag uitgebracht van hun er varingen en een indruk gegeven van Duitse toestanden, die waard zijn in ruimere kring bekend te worden. De „Singwoche" die buitengewoon goed geslaagd is, werd gehouden op initiatief van de Britse culturele delegatie in Rhein- landWestphalen en geopend met een toe- Ze hebben voor hun toekomstige schooltaak vrijwel dezelfde idealen als de jonge stu derenden in ons land. Helaas is slechts een klein deel van de oudere leerkrachten van soortgelijke idealen vervuld. Te veel oude ren, hoofden van scholen en inspecteurs zijn voorstanders van het oude Pruisische régime, zodat de aankomende onderwijzers generatie op een zware proef gesteld zal worden. Het is daarom van zo grote betekenis, dat deze goedwillenden morele steun krij gen uit het buitenland. Met die hulp zal democratisering en modernisering van on der op uit het eigen (Duitse) volk moeten komen. De schoolopvoeding zal daarbij van grote betekenis zijn, want zit er veel waars in de bewering, dat Hitier aan de macht is spraak van een Engelse dame, naar wie de j gekomen, dank zij de dril der oude „Duitse" honderden jonge en oudere Duitse leer- schoolmeesters, dan zal thans ook de om- krachten en leerlingen met grote welwil- mekeer ten goede in hoge mate begunstigd lendheid en begrip luisterden, al drukte moeten worden door een moderner onder deze dame zich ook scherp uit. Velen van wijs- en vooral opvoedingssysteem, hen waren kennelijk zeer dankbaar voor Uit gehouden voordrachten bleek, dat dit eerste contact met enkele kleine groe- thans in de ministeries van Onderwijs ook pen buitenlanders (behalve de Haarlem- mensen de leiding hebben, die wel degelijk mers waren er vijf Zwitsers en vier studen- I doordrongen zijn van de noodzaak om tot ten van de Nijmeegse universiteit). Een der I een goede verstandhouding met andere oudste leerkrachten, een man die sinds 1933 volkeren te komen. veel geleden had in Hitiers concentratie- De Duitse leerkrachten werken echter kampen, sprak geroerd van „een eerste j wel onder zeer moeilijke omstandigheden: venster, dat uitkeek op het buitenland" en I klassen van 80 leerlingen zijn geen zeld- van „een sprankje hoop, dat er ooit nog zaamheid; er heerst gebrek aan leermid- eens een goede samenwerking tussen de delen: vele scholen zijn verwoest: de huise- j volkeren zal komen." I lijke omstandigheden van de schoolkinde van 1948", 18 j., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. De ontvangende school bleek een zeer ren zijn vaak zeer droevig. (Er zijn klas- Spaarne: „Joe Palooka, kampioen", 13 j., 2.30,vooruitstrevende Katholieke kweekschool sen met 80 vaderloze kinderen!) "00 en 9.15 uur. City: ..Zij winnen de slag", j te zijn. De Protestantse Nederlanders en I Het is begrijpelijk, dat vele Nederlanders alle leeft., 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Frans: Zwitsers voelden er zich dadelijk goed nog een grote innerlijke weerstand moeten "Demoordenaar^ijn^nder on|;'- thuis, waartoe meewerkte het feit, dat de i overwinnen, alvorens ze tot enig medege- inrichting een gemengde jongens- en meis- 1 voel voor de moeilijkheden van onze Oos- 30 7.00 en 9.15 uur. Rembrandt: Jen to DONDERDAG 12 MEI 'jongeren stonden in bijzondere mate open Gem. Concertgebouw: Haarlems Christelijkvoor gesprekken over democratie, toenade- Mannenkoor. concert o uur. Bioscopen: Mid-ring van buurvolken, beperking van bewa- sag- en avondvoorstellingen. 1 pening en verbroedering der continenten. jeugd nu en in de eerstkomende jaren wordt opgevoed. In dit licht gezien, zijn de pogingen van de geallieerde bezettingsautoriteiten, om de democratisch gezinde Duitse elementen reeds nu zo krachtig mogelijk te steunen in hun moeilijke pioniersarbeid, dan ook enkel toe te juichen. Sympathiek was de gedachte de muziek want wat is internationaler als trait d'union te doen dienen bij deze allereerste ontmoeting van groepjes aanstaande op voeders. De Haarlemmers zijn in vele opzichten rijker thuisgekomen. Zij hebben vele in drukken, ervaringen en.... nieuwe liede ren (waaronder een Zwitserse canon uit blinkt) mee naar huis genomen. Het zal de lezer wellicht interesseren te vernemen, dat de fraaie canon „De Klokken van Haar lem" de Padagogisehe Akademie van Essen heeft „veroverd". Mogen nog vele derge lijke vreedzame veroveringen volgen. Militaire besprekingen Veldmaarschalk Montgomery heeft Dins dag besprekingen gevoerd met de minister van Oorlog en Marine a.i. mr. W. F. Schok king, de chefstaf, generaal mr. H. J. Kruis en met luitenant-generaal C. Giebel, chef luchtmachtstaf. TENTOONSTELLING „KUNST ZIJ ONS DOEL". In de recentie van de voorjaarstentoon stelling van Kunst zij ons Doel (H. D. van 10 Mei) komt de volgende passage voor: „Voor ik tot bespreking van de hier ge- exposeerde werken overga, lijkt het mij goed. een veel gemaakte fout bij het beoor delen van verenigingstentoonstellingen te signaleren. Daar domineert te vaak het mid delmatige". Deze laatste zin wekt een ver keerde suggestie: hij had dienen te luiden: „Daar (in die beoordelingen namelijk) legt men te veel de nadruk op het middel matige." terburen komen. Bij dieper nadenken zul len ze echter inzien, dat er voor de toe komst van West-Europa zeer veel zal af hangen van de wijze waarop de (toch vol komen onschuldige) Duitse lagere-school- Voor allen Ze schijnen ons destijds op school maar zo wat te hebben wijsgemaakt, toen ze ons vertelden van al die grote mannen die grote dingen hadden uitgevonden. Want het blijkt allemaal niet te kloppen, er zijn honderden standbeelden in tientallen landen voor niets en niemendal opgericht. Wij hebben al die namen voor niets van buiten geleerd. Want ik lees hier, dat de Russen al lang tevoren alles hadden uitgevonden, waar die standbeeld-mannen bij leven en dood mee hebben gepronkt. Dat heeft niets met politiek te maken, dat is een kwestie van recht en waarheid en anders niet. Wie gelijk heeft moet gelijk krijgen, wie iets uitvindt moet daar de eer van hebben. Daar valt geen speld tussen te steken. Als die Russen daar in de schaduw van hun Kaukasus zo slim en gewiekst zijn geweest om op eigen houtje achter al die geheimen van de natuur te komen, dan moeten wij de zaken breed zien: Dan moe ten wij zeggen: Russen, gefeliciteerd, dat hebt ge hem knapjes geleverd. Daar heb ben wij hier in het Westen alle respect voor, wij zullen voortaan een toontje lager zingen met onze standbeelden en onze grote mannen. Als wij eerlijk zijn, zullen we dat tegen de Russen moeten zeggen. Maar er is toch nog iets waarover ge peinsd moet worden. Waarom, Russen, hebt ge dat allemaal niet eens wat eerder ver-' teld? Nu hebben onze geleerden door de lange eeuwen heen in muffe keldertjes in potjes en pannetjes zitten roeren, zij heb ben staan mengen en koken en hutselen tot ze er bleek van zagen, zij hebben soms opeens „Eureka" of iets anders geroepen om hun vrouw mede te delen dat zij het gevonden hadden waar zij naar zochten. Kijk, Russen, dat was allemaal niet nodig geweest als ge uw mond eens wat eerder had opengedaan. Als ge ons verteld had dat ge allang tevoren Eureka in het Russisch had geroepen, als ge ons waart komen in lichten over het feit dat'ge in uw kelder tjes en in uw pannetjes al jaren tevoren succes had gehad. Dat zou ons heel wat moeite en stand beelden hebben bespaard. En wij zouden met plezier aan u gevraagd hebben om het recept van uw uitvindingen. Want uitvin dingen zijn voor alle mensen in de hele wereld. En wij allen, mensen in de hele wereld, zouden het al jaren eerder veel gemakkelijker en comfortabeler hebben gehad. Ik lees. dat een arbeider uit de Oeral al naar Moskou fietste op zijn vers-uitgevon den fiets, toen wij hier in het Westen nog. dachten dat lopen de grootste overwinning op de natuur was die een mens zou kunnen bereiken. Ik lees dat een Rus al naar de BBC luisterde toen niemand anders op de wereld nog over radio durfde dromen. Ik lees dat een Rus de autokoplamp uitvond en daarna, als vanzelf, op het idee kwam een auto te maken toen wij hier in het Wes ten het paard met zijn rijtuig als het einde van de snelheidsmanie beschouwden. Ik lees dat het Russen waren die de telefoon, de telegraaf, de courant, de tandenborstel, de plastics, de vulpen, de atoomsplitsing en misschien ook wel de atoomlijm uitvonden. Ik lees zelfs, maar het kan zijn dat ik het verkeerd begrijp, dat gij Russen de para chute hebt uitgevonden toen ge zelfs nog niet aan vliegen dacht. Zie, een dergelijke voortvarendheid had ge met voor ons verborgen mogen houden. Want wij vinden het zo prettig anderen te kunnen eren om hun waarachtige verdien sten. Wij weten niet of ge dat zelf ook zo prettig vindt, maar wij hebben daar een eerlijk en onschuldig plezier in. Dat kunt ge op ons woord aannemen. Het is niet alleen dat we u thans niet de eer hebben kunnen geven die u toekomt voor uw fiets en uw tandenborstel en uw parachute. Er is nog iets anders en dat is misschien nog belangrijker. Kijk, Russen, ge moet niet denken dat het iets met politiek te maken heeft, maar dat verzwijgen van uw uilvindingen was geen manier van doen. Het is mooi, wanneer iemand bescheidenheid toont, dat kunnen wij waarderen. Maar wanneer die beschei denheid schade veroorzaakt dan gaat de glans van die deugd af. En die schade is groot geweest. Op dit kleine, eigenwijze wereldje ploe teren wij mensen dag in dag uit om het onszelf en anderen enigszins naar de zin te maken. Wij proberen dit leven wat te orde nen, wij proberen hier te wonen en te ver keren met zo min mogelijk narigheid en kommer. En bedenk eens. Russen, wanneer wij allemaal zo deden als gij. Wanneer wij alles wat wij vonden voor ons zelf hielden en er niemand van lieten profiteren. Wat zoudt gij daarvan hebben gezegd? Want, al hebt ge zoveel uitgevonden en al zijt ge ons zo ver vooruit geweest, er staan hier toch wel enkele standbeelden die géén vergis sing zijn geweest. En wat die mannen deden, daar hebt ge vrij van kunnen mee profiteren, en ge hebt dat ook gedaan, dat weten wij zeker. En daarom, Russen, zouden wij willen zeggen: Het moet nu maar afgelopen' zijn met die bescheidenheid. Gooi uw deuren open, laat de frisse lucht in uw uitvinders keldertjes komen en zeg tegen ons dat wij eens aan moeten komen om te bekijken wat ge zo al hebt gepresteerd. Dan kunt ge met plezier ook bij ons terecht als ge eens wat weten wilt. Want wij hier in het Westen hebben mis schien ook wel iets gevonden waar ge uw voordeel mee kunt doen. En ge moogt het gerust afkijken, want het is voor alle mensen op de hele wereld. J. L. Om infiltratie door communistische agenten tegen te gaan zijn de bewoners van Sjanghai en omgeving thans voorzien van identiteitskaarten, die zij. vooral op de toegangswegen tot de bedreigde stad. zo veelvuldig moeten tonen dat de meesten hun „persoonsbewijs" maar op hun kleding spelden of in de hand houden. Ontwerp-overeenkomst voor nieuwsverspreiding aanvaard De sociale commissie van de Algemene Vergadering der UNO heeft met 27 tegen vier stemmen het ontwerp van een over eenkomst betreffende de internationale verspreiding van nieuws aanvaard; 12 leden der commissie hebben zich van stemming onthouden. De ontwerp-overeenkomst zal thans door de voltallige zitting van de Algemene Ver gadering in behandeling worden genomen. Voor goedkeuring van het ontwerp is een meerderheid van twee derden vereist. De ontwerp-overeenkomst is de eerste internationale poging definitieve beginse len vast te leggen omtrent de rechten en verplichtingen van agentschappen, die zich ten doel stellen nieuws te verspreiden bui ten de grenzen der landen, waarin zij zijn gevestigd. e opgestelde ontwerp-overeenkomst ontving de steun van Groot-Brittannië. de Verenigde Staten, Frankrijk en van ver scheidene Latijns-Amerikaanse staten. De Sovjet-Unie en andere Oost-Europese lan den verzetten zich tegen het ontwerp.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 5