HB. BE IM - slot defect; Kort en Bondig e( Amsterdamse Beurs Hef huis aan de baai WOENSDAG 11 MEI 1949 HAARLEMS DAGBLAD 4 Ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd Bijeenkomst in het Concertgebouw Na de plechtigheid op de Erebegraaf plaats aan de Zeeweg kwamen de leden van de Nederlandse Vereniging van Ex- politieke Gevangenen uit de Bezettingstijd des avonds in het Concertgebouw bijeen. Aanwezig waren onder meer de heren L. J. P. N. A. Bouwman, lid van Gedeputeerde Staten, mr. M. A. Stufkens, griffier der Staten en D. J. A. Geluk, wethouder van Haarlem. De heer K. R. van Staal, voorzitter van het Uitvoerend Comité, heette de gasten welkom en bracht dank aan allen, die me dewerking hebben verleend op deze dag. Spreker meende ook te moeten herinneren aan het feit, dat vele Nederlanders nog geen schade-uitkering hebben ontvangen en aan de stopzetting van het onderzoek naar vermisten. Wat het laatste betreft, heeft het hoofdbestuur besloten te trachten het werk voort te zetten, omdat het van mening is, dat nog belangrijke resultaten te Verwachten zijn. De Koninklijke Mannenzangvereniging „Apollo" verleende deze avond haar mede werking. De zangers zetten het Wilhelmus in en later zongen zij op prachtige wijze „Litaney" van Schubert en „Ecce quo modo moritur" van Handel. De heer George Robert was verhinderd het orgel te bespelen. In zijn plaats werkte mee de heer G. Michels. „Ergens in Neder land", naverteld door een schooljongen, was een schets, welke mevrouw Rolien Numan voordroeg en die indruk maakte door de voordracht en door de inhoud. Na de herdenkingsrede van Pater Gilles droeg mevrouw Rolien Numan nog wer ken voor van A. H. Nijhoff, Jan Campert en Jacob Cats, „Apollo" zong „Het Haze- grauwt" van Guido Gezelle en de heer Michels besloot het programma met orgel spel. Niet de politie, maar het „spoor" In afwijking van het gepubliceerde pro gramma heeft niet het orkest van de Haar lemse politie, maar dat van de spoorwegen, „Harmonie Crescendo" onder leiding van Jac. Zwaan de muzikale omlijsting van de plechtigheid op de Erebegraafplaats ver zorgd. Na de twee minuten stilte ter her denking van de doden, werd het Wilhelmus en tot besluit het „Dankt, dankt nu allen God" gespeeld. Zolderkamer uitgebrand Zoals in ons blad van Dinsdag is mee gedeeld, heeft gistermiddag een brand gewoed in perceel Floraplein 22. De brand is ontstaan op de zolderverdieping, waar een vijfjarige jongen, die zijn middagslaapje moest doen, uit zijn bed is geklommen en met lucifers, welke hij op straat had gevonden, heeft gespeeld. De jongen heeft op de zolder een papieren zak aangestoken. Het gevolg was, dat de zolder-kamer in korte tijd in brand stond. De brandweer werd gewaar schuwd, die onder leiding van de heer H. C. Vernout het vuur bestreed. De zolderkamer brandde uit en het overige deel van het per ceel liep veel waterschade op. Candidatenlijsten voor de gemeenteraad In Haarlem, Heemstede en Bloemendaal zijn gistermiddag geen lijsten, bevattende namen van candidaten voor de gemeente raad, meer ingediend. In Haarlem zijn binnengekomen zes lijsten, in Heemstede eveneens zes en in Bloemendaal vijf. Het hoofdstembureau van district 1 van Haarlem vergadert Vrijdagmorgen om negen uur op het Stadhuis en dat van district 2 in Huis te Zaanen om kwart voor één om te beslissen over de geldig heid der ingediende lijsten. „SLEUTELSPECIALIST" LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 10 Mei 1949 GEHUWD: 10 Mei, T. P. van Tongeren en H. J. M. Spaander: W. B. Bierman en M. C. J. C. Becker. BEVALLEN van een zoon: 6 Mei, J. A. Mentjoxvan Dijk; 8 Mei, W. Rijskamp Dijkstra; 9 Mei. R. SteenBobeldijk; E. M. Linn—Muis; J. M. Bijlsma—van de Griendt; 10 Mei, J. WeberSmit; L. P. Wille Seuntjens. BEVALLEN van een dochter: 9 Mei, E. M. S. Sanders—Bergmans; J. M. Brosensvan Kampen; W. M. C. Bernhard—Jansen; 10 Mei, H. Houweling—Turk. OVERLEDEN: 7 Mei. P. de Ridder, 81 Schreveliusstraat; C. J. SnelMedema, 64 j„ Rijksstraatweg; J. A. Martens. 74 j„ Zo- mervaart; J. van Staveren, 68 j., Junoplant- soen: 8 Mei, H. G.Laurenssen, 20 j., Gast- huisvest; W. van Warmerdam, 62 j., Vis- scherseinde; H. Bijster, 84 j., Oranjeboom straat; M. H. Willemse, 53 j., Kleverlaan. MIS .x Vele ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd hebben gisteren deelgenomen aan de jaarlijkse herdenking van de Tiende Mei op de Erebegraafplaats te Overveen. Een overzicht van de stoet op de Duinweg die naar de gewijde plek leidt. Veertig Haarlemse stucadoors vergaderden onder EVC-leiding Staking aanbevolen, doch niet in alle gevallen Een kleine veertig van de 170 Haarlem se stucadoors verschenen Dinsdagavond op een vergadering, die door de E.V.C. was uitgeschreven als protest tegen het afschaffen van de zogenaamde „zwarte lonen" in het stucadoorsbedrijf en het in voeren van nieuwe, door de regering vast gestelde loonbedragen per 1 Mei 1949. Tevens wilde de E.V.C. hier plannen voor een eventuele stakingsactie ontvouwen, zulks in navolging van Den Haag en andere plaatsen. Het E.V.C.-beleid verschilde hier echter in zoverre met dat in de meeste andere steden, dat de op de vergade ring aanwezige stucadoors werd gead viseerd slechts dan het werk neer te leggen, als hun patroons zich inder daad aan de nieuwe loonbepalingen hielden. Diegenen van de stucadoors, die nog het oude bedrag in him loon zakje ontvingen, werd aangeraden voorlopig aan het werk te blijven. Op de vergadering werd voorts een plaatselijk „actie-comité" gevormd, be staande uit zes leden, waarvan drie ver tegenwoordigers van de E.V.C. Tevoren had de heer J. van 't Schip, hoofdbestuurslid van de Algemene Bond van Werkers in de Bouwnijverheid, het woord gevoerd. Hij viel de regering scherp aan op haar loonpolitiek, en verklaarde dat de „zwarte lonen", die de stucadoors sinds 1945 hadden verkregen, juist voldoen de waren om in hun levensonderhoud te voorzien. De regeling van het College van Rijksbemiddelaars en de drie patroons organisaties om per 1 Mei slechts de offi cieel vastgestelde lonen te betalen en al leen arbeiders in dienst te nemen die in het bezit zouden zijn van een geldig ont- slagbewijs noemde hij „een stukje onder- nemersterreur". Teleurstellend was ech ter, aldus spreker, de grote verdeeldheid in stucadoorsgelederen, hetgeen ook tot uiting kwam in het feit dat deze verga dering slechts een klein gedeelte van de Haarlemse stucadoors had aangetrokken. Haarlems Jaarboek 1949 „De jaargang 1949 van Haarlems Jaarboek bieden wij de gebruikers met meer vertrou wen aan dan die van 1948, omdat het door veler medewerking, aanwijzingen en wenken mógelijk is het jaarboek vollediger te doen zijn dan zijn voorganger". Met deze woorden kondigt de redactie-commissie de uitgave voor 1949 aan en zij voegt er aan toe, dat zij meent de bi-uikbaarheid van het boek vooral te hebben vergroot door het opnemen van een namen- en zakenregister. De heer N (ieuwenhuis) geeft een overzicht van de gebeurtenissen van 1948 in een artikel over „Haarlem in 1948". Evenals vorig jaar bevat het jaarboek een goed overzicht van het openbare leven van Haarlem. Vermeld worden de namen van hen, die in overheidsdienst werken ge meente, provincie, belastingen, rechterlijke macht, postbedrijf enzovoort) en van hen, die verbonden zijn aan bankinstellingen, aan bedrijven, dagbladen en periodieken. Hoofd stukken zijn gewijd aan kerkgenootschappen, notarissen, advocaten, artsen, tandartsen en dierenartsen. Bijna de helft van het goed uitgevoerde boek wordt in beslag genomen door de na men van bestuursleden van 795 verenigingen op allerlei gebied. Met een zaken- en persoonsregister wordt de uitgave besloten, waardoor het voor de gebruiker gemakkelijk wordt gemaakt be paalde namen en adressen van personen, verenigingen of instellingen te vinden. Haarlems Jaarboek 1949 is met medewer king van het gemeentebestuur uitgegeven voor de Stichting „Haarlems Bloei". De Haarlemse M.T.S. ïr» 1948 Het verslag over 1948 van de Middelbare Technische School te Haarlem maakt met vreugde gewag van het feit dat bij de aan vang van de cursus 1948-1949 ha een lange reeks van jaren voor het eerst geen roos- terwijzigingen nodig waren als gevolg van een tekort aan onderwijzend personeel. Wel waren er in de loop van het verslag jaar vele mutaties in het lerarencorps en ook waren er nog moeilijkheden met de vervanging van niet-docerend personeel. Het aantal leerkrachten omvatte per 31 December 1948 47 leraren en assistenten; op 1 Januari 1948 waren 715 leerlingen in geschreven. 698 daarvan beëindigden het cursusjaar, waarvan er 148 slaagden voor het eindexamen in een der zes afdelingen en 327 werden bevorderd. Afgewezen wer den 20 eindexaminandi, niet bevorderd 123 leerlingen. Het practische leerjaar is streng onder de loupe genomen en gedeel telijk gereorganiseerd. Van de directies van instellingen, bedrijven en fabrieken werd zeer veel medewerking ondervonden, waarvoor dezen in het jaarverslag dank gebracht wordt. Tot de cursus 1948-1949 werden 251 leerlingen toégelaten;-het aan tal candidaten bedroeg 476. Het verslag memoreert voorts de plech tige onthulling in de hal van het schoolge bouw op 10 Januari van de gedenksteen ter nagedachtenis aan de 38 leden der schoolgemeenschap die gedurende de oor- logs' 1 tengevolge van bruut ge weld of van de oorlogshandelingen het leven lieten. Tenslotte somt het jaarverslag een lange reeks van lezingen en excursies op, die in 1948 door of vanwege de M.T.S. voor de leerlingen werden georganiseerd. Tentoonstelling van werk van leerlingen der Huishoudschool Vandaag en morgen kunnen belangstellen den in het werk der leerlingen van de Haar lemse Huishoud- en Industrieschool aan de Voorhelmstraat op de hoogte komen van het onderwijs, dat aan meisjes in vijftien oplei dingen gegeven wordt. De bezoeksters en eventueel bezoekers wandelen klassen bin nen, waar meisjes aan het werk zijn, volgen de verrichtingen en bekijken zij de tafel? of wanden, dan zien zij hetgeen bereikt is. Het zou ons te ver voeren mededelingen te doen over alle opleidingen 'en de voorwerpen, welke tentoongesteld zijn, omdat er tijdens een wandeling door het schoolgebouw zo veel te zien is. Tekeningen voor aanstaande kinderverzorgsters vragen de aandacht, vele nuttige en fraaie handwerken zijn te zien, evenals werk, dat meisjes, die opgeleid wor den voor lerares kunstnaaldwerk, hebben gemaakt. De leraressen hebben het textielvraag- stuk nog niet overwonnen, maar er is reeds veel tentoongesteld en ook werk, dat van gebruikte stof is gemaakt verdient de aan dacht. Bezoeksters zullen de leerlingen aan het werk kunnen zien bij het poetsen en schoonmaken van voorwerpen, bij het wassen en strijken en de verzorging van babies en tijdens een les in het kleuterklasje. Aanstaande huisvrouwen moeten ook op de hoogte kómen van koken, bakken enz. Vandaag en morgen wordt aandacht besteed aan de wijze van bereiden van gebak enz. en onder de titel „Een ei rolt door onze handen" zullen de leerlingen laten zien, dat behalve het spiegelei en gekookte ei, nog een groot aantal variaties mogelijk is. Hebben de dames en heren na de rond wandeling de bovenste verdieping bereikt, dan kunnen zij uitrusten en thee drinken met koek, dat leerlingen gebakken hebben. Te Heemstede is in de ouderdom van 68 jaar overleden ds. M. C. Bronsveld, voor heen predikant te Padang. Gymnasia, Lycea en HBS-en Vergelijking van het leerlingen aantal uit Haarlem en omgeving met het rijksgemiddelde Thans zijn de cijfers bekend over het aantal leerlingen dat in 1947 in Nederland Gymnasia, Lycea of H.B.S.-en bezocht. Het totaal is 86.499 op een bevolking van 9.650.000. Dat wil dus zeggen dat op elke 1000 inwoners 9.15 leerlingen van het Mid delbaar- of Voorbereidend Hoger onder wijs waren. Onderverdeeld naar de verschillende schooltypen vinden wij de volgende cijfers: Gymnasia 11.471 H. B. S39.711 Lycea 31.228 Handelsdagscholen 1.599 Middelbare Meisjesschool.2.490 46.018 bezochten bijzondere, 40.481 open bare scholen. Interessant is 't ter vergelijking de cijfers over Haarlem en omgeving daarnaast te zetten. Het aantal leerlingen uit Haarlem was op de scholen in Haarlem en omgeving in 1947: Gymnasium 173 Lorentzlyceum 272 Coornhertlyceum 27 H. B. S. A 331 H. B. S. B 271 H.B.S. voor meisjes172 R.K. Lyceum voor meisjes.134 R.K. Lyceum voor jongens.374 Christelijk Lyceum 375 Kennemer Lyceum 186 Totaal 2315 De bevolking van Haarlem was in dat jaar gemiddeld 159.500. Daaruit blijkt dus dat op de 1000 inwo ners in Haarlem 14,5 leerlingen Middelbaar of Voorbereidend Hoger Onderwijs geno ten. De verhouding tussen Nederland en Haarlem is dus 9.15 en 14.5. Het aantal leerlingen is in verhoudinge dus ruim 58 procent hoger. Het wordt moeilijker een zuivere verge lijking te geven voor de gemeenten in de naaste omgeving van Haarlem. In het alge meen zijn de buitenleerlingen van de Haarlemse scholen uit Bloemendaal, Heemstede, Zandvoort en Bennebroek af komstig. Een klein gedeelte komt uit Hille- gom, Haarlemmerliede en het Westelijk deel der Haarlemmermeer. Het aantal buitenleerlingen op de Haar lemse scholen is in totaal 1902. Het aantal uit Bloemendaal, Heemstede, Zandvoort en Bennebroek is te ramen op 1600. Op het Kennemer Lyceum gingen in 1947 380 leerlingen uit Bloemendaal, 127 uit Heem stede en 16 uit Zandvoort. Tellen wij de leerlingen uit Haarlem, Bloemendaal, Heemstede, Bennebroek en Zandvoort tezamen, dan komen wij op een totaal van 4738. Het aantal inwoners van die gemeenten was over 1947 gemiddeld 213.100. Per 1000 inwoners van Haarlem en om liggende gemeenten bezochten dus 21.2 leerlingen een Gymnasia, Lyceum of H.B.S. Dit cijfer is voor Haarlem en omgeving dus bijna 132 procent hoger dan het gemid delde voor ons land. Ook komt daarin tot uitdrukking dat in verhouding het aantal leerlingen van het Middelbaar en Voorbereidend Hoger On derwijs in de omliggende gemeenten be langrijk hoger is dan in Haarlem. Het is trouwens een algemeen verschijn sel dat het aantal leerlingen in gemeenten met een welgestelde bevolking ver boven het rijksgemiddelde uitgaat. „Spaarne" won de wisselbeker van de Westelijke Roeibond Op het Galgewater te Leiden zijn de jaar lijkse wedstrijden gehouden van het district Westen van de Nederlandse Roeibond. De dames en heren van de Roei- en Zeilvereni- j „Het Spaarne" waren bijzonder op dreef. Het hoofdnummer om de wisselbeker (over- naadse vier) werd door Het Spaarne gewon nen Tweede werd Die Leythe. De uitslagen waren: Skiff (heren): 1. Het Spaarne, Haarlem 4 min.; 2. DS, Delft 4 min. 5 sec.; 3. Die Leithe, Leiden. Achten (heren): 1. DDS, 6 min. 37 2/5 sec.; 2. Het Spaarne, op taflengte. Gladde Vier (heren): 1. Die Leythe, 7 min. 14 2/4 sec.; 2. De Laak, Den Haag. Gladde Vier (dames) snelroeien: 1. Het Spaarne, 3 min. 48V4 sec.; 2. DDS 3 min. 50 sec.: 3. Die Leythe 4 min. (DDS gediskwali ficeerd). Skiff (dames) stijlroeien: 1. Het Spaarne; 2. De Laak; 3. Die Leythe. Overnaadse Vier (heren): 1. Het Spaarne, 7 min. 29 1/5 sec.; 2. Die Leythe. Overnaadse Vier (dames) stijlroeien: 1. DS; 2. Het Spaarne; 3. De Laak. Zandvoort sluit contract niet de V.A.M. De Zandvoortse gemeenteraad besloot gisteravond tot het sluiten van een con tract met de N.V. Vuil Afvoer Maatschap pij, waardoor de vuilnisbelt en de be- vloeiïngsvelden in het Noorden der ge meente, die velen reeds lang een doorn in het oog waren, kunnen verdwijnen. De gemeente zal bij het zijspoor van het stations-emplacement een vuillaadstation laten bouwen, dat 57 mille zal vergen. Met het opruimen van de vuilnisbelt is reeds een begin gemaakt. Protestants Christelijke Reclasseringsvereniging De afdeling Haarlem der Prot. Chr. Reclasseringsvereniging houdt haar algemene vergadering op Maandag 16 Mei in het wijk- gebouw Ged. Oude Gracht. Wegens het bedanken van ds. A. J. van Rhijn als voorzitter moet in deze vacature worden voorzien. Ook is de penningmeester, de heer L. de Jong, aan de beurt van aftre ding. In de vacature als voorzitter stelt het bestuur als dubbeltal; mrs. C. G. Bjjleveld en K. Heimig. Het bestuur stelt er prijs op ds. Van Rhijn als bestuurslid te behouden. De agenda vermeldt nog: Interview varndr. v. d. Loos mét de celbezoekers. Aan het jaarverslag van de secretaris de heer P. P. Hartendorf ontlenen wij dat door de gezamenlijke celbezoekers aan 190 gede tineerden 951 bezoeken werden gebracht en dat het aantal celbezoekers met drie is toe genomen. Er werden 105 voorlichtingsrap porten uitgebracht. De afdeling heeft 92 contribuerende leden; 53 toezichthouders in Haarlem en andere plaatsen binnen het ressort en 8 celbezoekers. Op 31 December 1948 stonden 136 personen onder toezicht dei- afdeling. Afhalen distributiebescheiden Donderdag 12 Mei is het in Haarlem (Vleeshal) de beurt voor het afhalen van distributiebescheiden aan Bu tot en met Ca en in Aerdenhout (Gemeente-kwekerij) aan de letters L tot en met Q. De aardappelmoeheid Tegen telen op besmette gronden zal streng worden opgetreden In Januari van dit jaar is op grond van het besluit „Aardappelmoeheid 1943" op een aantal terreinen de aardappelteelt ver boden. Deze terreinen zijn alle besmet met het zo zeer gevreesde aardappelaaltje en alleen door de verbouw van aardappelen achterwege te laten kan de besmetting langzamerhand worden teruggebracht en tenslotte verdwijnen, zo deelt het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening mee. Het ministerie heeft vastge steld dat er telers zijn, die toch aardappe len hebben gepoot op besmette terreinen. Hiertegen zal zeer streng worden opgetre den door rooien verplicht te stellen en de overtreders van het besluit strafrechtelijk te doen vervolgen. al PHILIPS KOFFER RADIO 195. THEO VAM AMERONGEM DE RADIO-SPECIALIST VAN HEEMSTEDE RAADHUISSTRAAT 35 - TEL. 29449 (Adv.1) Heemstede Een Katholieke Vrije Lijst In ons vorig nummer deelden wij mede dat in Heemstede voor de a.s. raadsverkie zing een lijst-Welter zou zijn ingediend. Men deelt ons evenwel mede dat dit on juist is; het is een Katholieke Vrije Lijst. Lijst. Op deze lijst staan: 1 J. Kamerbeek, 2 A. G. M. de Wolf, 3 M. J. Meyer, 4 J. L. v. d. Mey, 5 P. J. G. Hendrikse, 6 A. B. M. Lijnkamp, 7 Mevr. M. Copini-Blom, 8 H. Westerveld, 9 Drs. M. Weyers, 10 H. A. Meeuwenoord, 11 J. C. Th. Smit, 12 J. J. A. Preyde, 13 F. F. Ludwig. Inzameling „St. Michael" Te beginnen met Donderdagavond a.s. zal de R.K. Harmonie „St. Michaél" een inzameling houden die een muzikale om lijsting zal hebben. Het korps zal telkens in een deel van de gemeente een rondgang maken, waarbij dames intekenlijsten zullen aanbieden, teneinde de kas van de vereni ging en in het bijzonder het instrumenten fonds wat te versterken. Gepensionneerden De Algemene Nederlands Bond van Ge pensionneerden afd. Heemstede houdt Don derdagmiddag een vergadering in het Ver versingshuis „Groenendaal". De heer G. Vos, lid van het hoofdbestuur, zal een over zicht geven over de thans geldende Pen sioenwet, waarna een definitief afdelings bestuur gekozen zal worden. Overgeplaatst De Eerwaarde Zuster Dymphna van de Congregatie Zusters Franciscanessen, lera res Frans aan de St. Antonius Uloschool, zal met ingang van a.s. Maandag worden overgeplaatst naar Harlingen, waar zij Moeder-Overste wordt van een pensionaat voor R.K. Meisjes, waaraan verbonden zijn een huishoudschool en een Uloschool. BINNENLAND De gemeenteraden van Rijsbergen, Nu land en pussen zullen, evenals die van Oude Niedorp, ongewijzigd blijven. In elk van dezel gemeenten is door de gezamenlijke partijen slechts één candidatenlijst voor. de komende verkiezingen ingediend, die slechts de namen van de reeds zittende raadsleden vermeldt. Veldmaarschalk Montgomery woonde' Dinsdagavond de openingsvoorstelling van! het Nederlandse circus Frans Mikkenie in. de Haagse Dierentuin bij. Ook waren velej ambassadeurs en gezanten, de ministers Got- zen, In 't Veld en Liel'tinck, dr. Alan Valen tine, militaire autoriteiten, het Haagse ge meentebestuur en leden van de gemeente raad aanwezig. Tot burgemeester van Heinenoord is benoemd de heer C. J. van Bommel, thans burgemeester van Hellevoetsluis en Nieu- wenhoorn. Tot burgemeester van Hellevoet- sluis en Nieuwenhoorn is benoemd jhr. T. A. J. van Eysinga, voorzitter van de Grond kamer voor Friesland. Zwündrecht kreeg Dinsdag zijn 15.000ste stedeling met de geboorte van Hermina Jo hanna van Heeren. Toen 'de vader zijn doch ter kwam aangeven, werd hij door burge meester Slobbe ontvangen, die hem namens het gemeentebestuur voor zijn dochtertje een spaarbankboekje aanbood. Te Wassenaar is een school gebouwd volgens een nieuw systeem van de architect H. Pino uit Leiden. Deze school, waarvan de prijs beneden de f 12.000 per klas ligt, heeft een permanent karakter en is van baksteen opgetrokken. Alle leslokalen hebben aan twee zijden ramen. Een Joegoslavische handelsmissie die in ons land vertoeft om handelsbesprekingen te voeren, heeft Dinsdag een bezoek gebracht aan de hoofdstad. Burgemeester mr. A. J. d'Ailly heette de gasten welkom. De electrische centrale N.V. „IJsselcen- trale" te Zwolle heeft aan de Gedeputeerde Staten van Overijssel een crediet van f 17.000.000 gevraagd voor verbetering van de huidige situatie op het gebied van stroom voorziening in Overijssel. In totaal zullen deze verbeteringen in de komende jaren een bedrag van om en bij f 60.000.000 eisen. Dinsdagmiddag kwam met de KLM- vracht-skymaster PH-TEZ de eerste zending goederen sinds de blokkade schrijf machines uit de Russische zone op Schip hol aan. De eigenaar van een warenhuis in Hol land (Michigan) heeft in ons land 250 gramo- foonplaten met Nederlandse liederen be steld. Hij wil daarmee het „Tulpenfeest", dat van 12 tot 18 Mei in zijn stad wordt gehouden, opluisteren. Generaal b. d. H. G. Winkelman sprak Dinsdag te Delft op een herdenkingsplech tigheid, die werd gehouden door de lucht- afweerdienst. HAARLEM EN OMGEVING Jj; De heer J. Hulshos te Rijk-Haarlemmer- v; meer is geslaagd voor het koorleiders-examen fc- van de Koninklijke. Bond van Christelijke L Zang- en Oratoriumverenigingen. - Ans Bouter, piano, Jan Hesmerg, viool, r en Eduard Biele, violoncel geven Zaterdag r 14 Mei in de Renaissance-zaal van het Frans p Halsmuseum een trio-avond. Gespeeld zullen U worden werken van Mozart, Schubert en p Dvorak. L Ds. D. Henstra, Chr. Geref. predikant ,E te Broek op Langendijk en voordien te L Haarlem-N., ontving een beroep naar Almelo, j. De jeugdgroep van de Algem. Ned. Me- r taaibewerkers Bond houdt Zondag 15 Mei r een bonte avond in het 'Concertgebouw. Op- F gevoerd wordt „De poort aan de Zandweg" van W. van Iependaal. Verder vermeldt het programma zang en muziek. Donderdag omstreeks één uur zullen in Haarlem 23 Duitse kinderen aankomen, die door de zorgen van het Humanistisch Ver bond bij pleegouders in Haarlem en omge ving worden ondergebracht. SCHEEPVAART Overijsel, RotterdamJava, pass. 11 Mei Gi braltar. Zeeland K.R.L. BataviaRotterdam 10 Mei van Aden. Soestdijk, 11 Mei van New York te Jacksonville. Stuyvesanft, Amster damParamaribo 10 Mei van Madeira. Rem- pang, Buenos AiresRotterdam, pass. 10 Mei Beachy Head. Sarangan 10 Mei van Manilla naar Cebu. Tabinta 10 Mei van Quebec naar Rotterdam. Waterland, Buenos AiresAm sterdam 10 Mei van Rio de Janeiro. Water-, man, RotterdamBatavia, 10 Mei van Aden. Willem Ruys, RotterdamBatavia pass. 10 Mei Perim. Zuiderkruis, pass. 10 Mei Oues- sarnt. Wordt 12 Mei aan de Hoek van Holland verwacht. Koninklijke Olie. Unilever Philips A. K. U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel v. Berkel's Patent Scheepvaart-Unie. Holl.Amerika Lijn Dèli Maatschappij H. V. A A'dam Rubber Ned Handel Mij. N.-I Handelsbank Biliton. Mij II Slotkoers Openings gisteren koersen 247% 28(% 247 219% 2221/2 165 165.J4 144 261 111 Vz 161 1591/2 154 yA 152% 16154. 1601/, 143% 142 152 11154 109% 345 FEUILLETON dooi ANDREW MACKENZIE, vertaald uit bet Engels, 34) Het was op dat ogenblik, dat het lot, dat me tot dusverre die avond zo gunstig gezind was geweest, me in de steek liet. Een windvlaag, die door een open raam ergens achter me naar binnenkwam, veroorzaakte via de deuropening, daar doorheen ik stond te gluren, opeens êen hevige tocht in het andere vertrek. Fellowes, die naar de vrouw tegenover hem toegekeerd stond, draaide zich om en keek regelrecht in mijn richting. Maar ik was te snel voor hem. Met een vlugge behendige beweging trok ik de deur dicht en in een seconde was ik de kamer uit en op het portaal. Gelukkig was de man, die ik in het sousterrain had gehoord, nergens te bekennen. Ik strom pelde de trap af en door de dikke loper was geen geluid te horen. Ik wachtte en kele seconden om er zeker van te zijn, dat er boven geep alarm was geslagen. Daarna begon ik te overleggen, hoe ik uit het huis moest komen. Ik hoorde in het sousterrain de radio schetteren. Het zou te riskant zijn om daar zo maar de voordeur uit te wan delen En als ik door een raam zou klim- m?.ou ik kans lmhben in handen van een politie-agent te vallen Het leek mij daaróm het beste de achterdeur te pro beren. Ik liep op mijn tenen door de typekamer op de begane grond en kwam bij een deur, die met een sleutel aan de binnenkant af gesloten was. Ik opende deze deur en sloot haar achter me af, terwijl ik in een soort tuin stond. De kamer, waaruit ik was ge komen, was volkomen donker, zodat ik aan kon nemen, dat niemand me gezien had. Ik sloop in het beschuttende duister van een portiek öm mijn volgende daad te overleggen. De tuin was ongeveer een meter of acht lang en omgeven door een gave bakstenen muur. Dit verbaasde me enigszins, omdat een groot gedeelte van het plein, waaraan het huis stond, gebom bardeerd was. In het maanlicht kon ik een poortje onderscheiden aan het achtereinde van de tuin. Dit was gesloten. Ongeveer in het midden van de tuin bevond zich een ruw opgetrokken schuurtje, zoals tuinlui gebruiken om er hun gereedschappen in op te bergen. Er rammelde opeens iemand aan de deur van het vertrek achter me. Daarna ging het ongeduldige rammelen over in bonken. Ik trok me haastig terug in de schaduw van het portiek en ik was blij, dat ik dat gedaan had, want enige seconden later kwam een man te voorschijn uit 't schuur tje, hij wreef zich in zijn ogen. Toen de deur geopend werd en het licht uit het vertrek naar buiten stroomde, verlichtte dit het gezicht van de vermiste jachtopzie ner, Henry Job. Ik weet zeker dat ik een uitroep van verrassing geslaakt moet hebben, doch het geluid hiervan ging verloren door het ge daas van de man. die aa- -'"ur had ge rammeld en die woedend zei: Wat heeft dat in hemelsnaam te be duiden, dat jij naar binnen sluipt en daarna als je terug gaat, de deur aan de buiten kant achter je op slot doet! De stem van de man, die antwoordde, was niet die van een beschaafd iemand, maar had wel een zekere autoriteit. Ilc kon merken, dat deze man zich tot grote woede aan het opwerken was. Ik sliep in de schuur, zei Job. En als ik niet zo licht sliep, zou ik dat gebonk van jou op die deur nooit gehoord hebben. Als je er nog lang mee door was gegaan, dan was de politie er vast en zeker op af ge komen, dat zweer ik je. De eerste spreker kwam het huis uit en bekeek de deur. Hoewel hij slechts 1.60 meter lang was, was hij geweldig breed en scheen zijn gespierde lichaam uit zijn over hemd te barsten. Hij droeg geen jas, zijn gezicht was rimpelig en zijn hoofd volko men kaal. Jób's antwoord scheen de kale man enigszins tot bedaren te brengen. Als jij het dan niet gedaan hebt, vroeg hij, wie heeft het dan wel gedaan! Wan neer heb je de baas het laatst gezien? Die lange vent heeft een paar uur geleden even met me gesproken, zei Job. Maar is hij de baas? Ik vind dit de ge heimzinnigste beweging, waar ilc nog ooit in heb gezeten. Buiten op het land geeft de één bevelen, hier in de stad krijg ik beve len van een ander, maar is er ook nog iemand aan de top. die hen weer orders geeft? Als jij daar het antwoord op weet, dan weet je meer dan ik, antwoordde de kale man Alles wat ik weet, is dat ik hier °en nne'ie on hri huis moei houden om te zorgen, dat er geen verkeerde elementen hier komen spionneren. Maar iedereen kan toch dergelijk werk doen, protesteerde Job. Zou jij niet beter elders te gebruiken zijn? Dat vond ik in het begin ook. Maar de knaap, die hier vóór mij was, was net iets te nieuwsgierig naar wat hier voor viel. Waarschijnlijk was hij door de politie hierheen gestuurd. Daarom moeten ze nu een vent hebben op wie ze aan kunnen, zoals ik ben. Wat is er met die vent vóór jou ge beurd? Opgeruimd? Praat geen onzin, zei de man met het kale hoofd op verachtelijke toon. Dan had den we de politie toch zo hier gehad. Nee, de baas heeft hem gezegd, dat een van van onze mensen, die vroeger hier opzich ter was geweest, uit dienst terug kwam, zodat die zijn baantje terug moest hebben. Dat was ik dan. Alleen kwam ik niet uit dienst terug, maar uit de gevangenis! Die vent vóór jou, heeft die veel ont dekt? Nee, niet veel. Dit huis is niet het hoofdkwartier. Ik weet niet eens, waar dat wel is. De mensen, die het werk doen, ont moeten elkaar iedere avond op verschil lende plaatsen. Zozo, zei Job en er klonk iets van verwondering in zijn stem. Vandaar dat niemand tot dusverre te weten is gekomen, wat er precies gebeurt. Er moet wel een wonder geschieden, willen die politiekerels daar achter komen! Het zal ook een wonder zijn, als je mij niet in moeilijkheden brengt door me hier zolang aan de praat te houden, brom de de kale man Ga térug naar de schuur en houd je mond dicht. Ze kunnen nu ieder ogenblik naar buiten komen. De kale man liep het huis weer binnen en nam de sleutel met zich mee. Een paar minuten later was Job ook in zijn schuur tje verdwenen en stond ik weer alleen. Iedere kans om Judith nog te ontmoeten was volkomen verkeken. Mijn enige hoop om te weten te komen, wat ze me te vertellen had, lag nu in de mogelijkheid, haar misschien op te kunnen vangen op haar terugtocht naar het Huis aan de Baai. Maar voordat ik verdere plannen kon maken, moest ik eerst uit deze achtertuin zien weg te komen. En hoe ik dat zou kunnen bereiken, was me nog niet duidelijk. Ik dacht er niet over om weer het huis te betreden, ook al zou ik het slot van de afgesloten deur misschien wel kun nen forceren. De nachtwaker leek me ech ter een zeer onaangename kerel om in moeilijkheden mee te komen. Als ilc over de muur probeerde te klimmen, zou ik misschien de aandacht van Job in het schuurtje trekken. En als ilc de tuin door liep om het achterdeurtje te proberen, dan zou ik waarschijnlijk van het huis uit ge zien worden. Het enige wat ik doen kon, was wachten om te zien, welke mogelijk heden het lot me zou bieden. Ik voelde, dat het geluk die avond met me was. Ik had dolgraag een sigaret gerookt, maar ik durfde het niet te riskeren. Ik hield me in de schaduw en probeerde de kilheid van de herfstavond te vergeten. Het sloeg tien en vervolgens 11 uur. Ik was langzamerhand in een ietwat wanho pige stemming geraakt. Mijn ledematen deden pijn van de kou. Tk stond op het punt om toch maar de tuin door te sluipen en te trachten het tuinpoortje open te krij gen, toen ik stemmen hoorde. Snel dook ik terug in mijn schuilhoek. Uit het huis kwam Edith Simpkins te voorschijn, gevolgd door de lijkbleke Fel lowes. Job kroop uit het schuurtje om hen te begroeten, maar werd het huis in, ge stuurd met het bevel van de bureauchef om over een minuut of tien terug te komen. Je zult goed op je zelf passen? zei de vrouw, zodra ze alleen waren. Doe ik dat niet altijd? Ja, maar toch heb ilc zo nu en dan angst. Niet omdat we grote risico's nemen, dat hebben we altijd gedaan. Het is geloof ik, omdat we binnen zo korte tijd er hele maal vandoor zullen gaan en we tot dus- vere zo bijzonder gelukkig zijn geweest. Geloof je niet, dat we het er nu wel bij zouden kunnen laten, ook al hebben we nog niet alles gekregen, wat we hebben willen. M'n beste Edith, begin je werkelijk last van je zenuwen te krijgen? spotte Fellowes. Ik had nooit gedacht, dat jij de zelfde nerveuze verschijnselen zou verto nen als James. Mijn broer mag stom zijn, maar hij heeft andere kwaliteiten, merkte de vrouw op. Dat is waar, gaf Fellowes toe. James is onbetaalbaar geweest als dekmantel. Het klinkt ongelooflijk, maar hij heeft nooit iets ontdekt. We zijn nu gelukkig bijna aan het eind. Het laatste bedrag, dat ilc moet innen, zal 6000 Pond zijn. Die vrouw, over wie ik je vertelde, krijgt dan misschien zelfs wel haar brieven terug. Edith Simpkins grinnikte. Het klonk verre van aangenaam. Ben jij op dat idee gekomen, of iemand anders? vroeg ze. O, ik niet Zoals je weet, geven we de brieven nooit terug, tenminste niet de originelen. Maar iemand met wie ik het geval besprak, was van oordeel, dat we dit keer wel coulant konden zijn. (Wordt vervolgd}, j

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6