Haarlems Dagblad Berlijn werd deze nacht weer met West-Duitsland verbonden De dure brug Nachtelijke auto-rallye gaf aan Berlijnse déblokkering sportief karakter Accoord van Batavia gezonde basis voor verdere overeenstemming 63e Jaargang No. 19241 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admïn. 10724, 14825. Redactie 10600. Direch-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Donderdag 12 Mei 1949 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal ƒ4,25. Franco per post ƒ4,75. Postgiro 273107. Advert-tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom en ©pecttjtc Ï9aarten»dje «Üourant (3traio 16^6) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem 1V0G 1 i\ de i len- [ol- nde nen :ldt. nde van WERKT DE LUCHTBRUG, omdat ?ele J_^ de Amerikaanse en Britse autoriteiten de zekerheid willen verwerven dat vol- c_ doende voorraad van levensmiddelen en ite-1brandstoffen is gevormd en „dat het ver voer over de grond in de behoeften van isl West-Berlijn kan voorzien". Dit laatste ansimoge u verwonderen, maar luitenant-gene- ieu-lraal John Cannon, die het gezegd heeft, 3e^," I bedoelt er ongetwijfeld mee dat eerst in de practijk blijken moet hoe gewillig de Rus- sen zijn. Het beduidt dus niet dat men in Dste he*- algemeen vervoer door de lucht zeker- jo- der en productiever dan vervoer over de ich- grond is gaan achten. Zover is de wereld "ge-jnog niet. Of volgende geslachten het mis- ens jschien wel zover zullen brengen valt niet rtje;fe voorspellen. Men kan er plezierig over Jfantaiseiren en er is een boek van Aldous j.ec(. jHuxley (Brave new world) dat het in dit de (opzicht al ver heeft gebracht. »eftZelfs in dit tijdvak, dat wat ongevoelig een [voor astronomische-uitgaven-cijfers is ge- aan wórden, maken de kosten van de luchtbruf lindruk. Men kan hoogstens als troost aan- m Loeren, dat op de talloze milliarden die icht Duitsland sinds 1940 de wereld heeft ge- j kost het maar een bescheiden percentage "luitmaakt. Omgerekend in onze valuta heb- en- ben de bruggelden op Amerikaanse reke- rde ning bijna 400 millioen gulden en op Britse van rekening bijna 70 millioen gulden gevergd, van voor cüt geld zijn anderhalf millioen ton im~ goederen, w.o. 950.000 ton steenkool en ppn p38.000 ton voedsel, naar Berlijn vervoerd. |Wie van cijferen houdt kan de vervoerkos- jM- i'en Per ton uitrekenen, al zal het hem niet ing bezielen tot oprichting van een transport- ïjf- onderneming op dergelijke grondslag. D( gedachte aan tweehonderd viermotorige Amerikaanse Skymasters, die nog maar de ihelft uitmaakten van de luchtvloot die in pet begin dezer maand de vliegende brug st.r vormde, imponeert overigens wel. Ameri- rdt kanen en Engelsen zullen zich met dit merkwaardige avontuur, dat tien maanden rak lang de wereld verbaasd heeft, ongetwijfeld ch- extra zelfvertrouwen verworven hebben kt- ten aanzien van het overwinnen van mate riële moeilijkheden. Of zij zelf, en de mens N(j van deze tijd in het algemeen, prat kunnen gaan óp het toepassen van dergelijke ver- er-jyaarlïjk kostbare middelen is een andere ien kwestie. Er zit geen toekomst, geen ontwik- ]ke keling in. En tenslotte moet de mens I [iedere mens steeds aan de toekomst iag kerken. De luchtbrug, met al haar snelheid ans jen bewegelijkheid, was merkwaardigerwijs len toch een symbool van stilstand: van mislukt en overleg, van een slop waarin men beland kas, van een „deadlock" zoals de Angel- feaksen dat noemen. Men kan aanvoeren dat a.te pet welslagen van - de brug, die ten- slotte West-Berlijn volledige voorziening waarborgde, de aanleiding is geweest tot )p. pet opheffen van de deadlock. Maar zeker sg" 's dat niet; er zullen meer motieven gegol- het pen hebben en die hebben wellicht de poorslag gegeven. ïn Het blijft slecht te aanvaarden dat geen Overeenkomst, geen vorm van eikaars aan- ?e" wezigheid dulden, tussen Oost en West te pinden zou zijn. Hoe men die luchtbrug- periode van tien maanden ook beschouwen moge, zij heeft getoond dat men oorlog pilde vermijden. De West-Berlijners zijn nu aan het feest vieren omdat de blokkade is opgeheven, ji- Hun gemeenteraad zal in feestelijke bui- am lengewone zitting bijeenkomen. Maar zij ew kullen daarbij wel aan Parijs denken, waar le onderhandelingen tussen Oost en West Eerstdaags hervat zullen worden. Zij zul- en hopen dat zij meer zekerheid voor de oekomst zullen verwerven dan alleen uit ie opheffing der blokkade valt te halen. )e West-Berlijners staan niet alleen in leze hoop; zij wordt in de gehele wereld 'ekoesterd. Zonder sentimenteel over de Juitsers te worden dienen wij te begrijpen iat hun lot opnieuw een kernvraagstuk in ie toekomst van Europa is. Zij die tijdens Ie oorlog meenden, dat afrekening met het ütler-bewind en zijn Nazi's tevens een af scheid van het Duitse vraagstuk zou be ekenen, zullen wel eens met verwondering lan hun kortzichtigheid in die dagen heb- len teruggedacht. De Amerikaanse minis- er van Buitenlandse Zaken Dean Acheson leeft verklaard: „Of wij te Parijs een op- ossing zullen bereiken hangt af van de vraag of Rusland bereid zal zijn voorstellen e doen of in overweging te nemen, die niet uilen leiden tot vertraging van de vorde ringen der Westelijke mogendheden bij het onderbrengen van een zo groot mogelijk deel van Duitsland in de vreedzame ge meenschap van de vrije landen van iuropa". Zo ziet ge nu dit Westelijk standpunt dui- ielijk weergegeven: het Duitse vraagstuk oplossen door Duitsland naar zich toe te halen. De moeilijke maar enige weg. R. P. Maar de vliegtuigen der luchtbrug blijvsn ronken in de wolken IiELMSTEDT, 12 Mei (Reuter, A.N.P. en United Press). In de afgelopen nacht om één minuut over twaalf ging de grens tussen de Britse en Amerikaanse zones van Duitsland enerzijds en de Russische zóne anderzijds op die punten, waar wegen en spoorlijnen in de richting van Berlijn lopen, weer open na een blokkade van een jaar. Talloze auto's gingen op die punten de grens over, treinen met passagiers en goederen zetten zich in beweging en weldra was het verkeer tussen de Duitse hoofdstad en de Westelijke zones in volle gang. De Russische controleposten bepaalden zich tot een lichte en oppervlakkige controle van de passerende voertuigen en de manschappen legden een zeer tegemoetkomende en vriendelijke houding aan de dag. In Berlijn was het hedenmorgen feest. Gedurende de nachtelijke uren hadden reeds velen zich opgesteld bij de Westelijke invalswegen en iedere auto die daar arriveerde werd luide toegejuicht. Doch boven de waterwegen, waar schepen in de richting van Berlijn voeren, boven de auto-strada. waar een eindeloze slang van autolichten dooi de nacht kroop, en boven de spoorlijnen, waar volgepropte tremen in Oostelijke richting stoomden, ronkten onophoudelijk de vliegtuigen van de luchtbrug heen en weer in hun nooit onderbroken verbinding tussen Berlijn en het Westen. Want de luchtbrug blijft voorlopig de aanvoer verzorgen tot er zekerheid bestaat dat de bevoorrading van Berlijn over de grond ongestoord en ïn voldoende mate kan worden voortgezet. Di Berlijn branden nu 's avonds alle lichten weer, men kan er alle kranten uit Oost en West kopen die men wil en alle barricades tussen de sectoren zijn afgebro ken en opgeruimd. Israel Is UNO-lid geworden De Algemene Vergadering van de UNO leeft gisteren besloten Israel toe te laten Is lid van de UNO. Zcvcn-en-dertig leden stemden vóór on- aiddellijke toelating van Israel, twaalf egen en negen onthielden zich van stem- ning. Israel is het 59ste lid. Tegen toelating van Israel stemden: Af- hanistan, Birma, Egypte. Ethiopië, India, 'erzië, Irak, Libanon. PaldStan, Saoedi- irabië, Syrië en Jemen. Engeland, België, Brazilië, Denemarken, m Salvador, Griekenland, Siam, Zweden a Turkije onthielden zich van stemming. lesprekingen te Djokja over ierstel der republikeinse regering DJOKJAKARTA, 12 Mei (Aneta). Woensdagmiddag werd te Djokja een be preking "gehouden van de subcommissie de terugkeer van de republikeinse «gering naar Djokja. De leden van de ommissie waren te 9,30 uur in twee vlieg- aigen geland op het vliegveld Magoewo. fear werden zij afgehaald door de com mandant der T-brigade, de kolonel D. R. A. ïn Langen, de resident J. C. Lycklama en ïdere autoriteiten. Kort na aankomst 'achten de republikeinse leden een bezoek an de sultan van Djokja ten huize van angeran Bintoro, een jongere broeder van a Sultan, bij welk onderhoud een der ^en van de commissie der UNO aanwezig as. Voordat de gezamenlijke besprekingen anvingen. hadden er aparte voorbespre- jfflgen plaats tussen de militaire comman- ■*nt, de kolonel Van Langen en de Neder- todse commissie, de Sultan en de republi- kinse commissieleden. Te middernacht maakte het onder Sov jet-Russische controle staande radiostation Berlijn het volgende bekend: „Op dit ogen blik zijn alle verkeers- en handelsbelem meringen tussen de Russische zóne van Duitsland en de Westelijke zóne plus Ber lijn, die sinds 1 Maart 1948 zijn ingesteld, op bevel van de vier bezettende mogend heden opgeheven". Eveneens om een minuut na midder nacht begon de straat- en huisverlichting te Berlijn te branden, daar de grote elec- trische centrale in de Sovjet-sector de stroomievering had hervat. De politiepatrouilles, die aan de grens tussen de Westelijke en de Russische sec toren alle voetgangers en voertuigen con troleerden, werden te middernacht terug getrokken. De meeste versperringen op de sectorgrenzen waren reeds in de loop van Woensdag weggebroken. Zes minuten na middernacht ging een Brits convooi van vrachtwagens bij Helm- stedt over de grens. Het had ongeveer 20 minuten oponthoud aan de Sovet-Russi- sche controlepost, doch een Russische ka pitein lachte de chauffeurs vriendelijk toe en liet hen na een lichte inspectie verder gaan. Luitenant-generaal John Cannon, bevel hebber der Amerikaanse luchtmacht in Europa, heeft in een officiële verklaring te Wiesbaden gezegd: „De luchtbrug wordt voortgezet totdat voldoende voorraad is gevormd en wij er van verzekerd zijn, dat het vervoer over de grond in de behoeften van West-Berlijn kan voorzien". Vandaag zullen zowel in Oost- als in West-Berlijn demonstraties worden gehou den ter viering van de opheffing van de blokkade. Het onder communistische leiding staan de „democratische blok" heeft tegen van middag een massabijeenkomst uitgeschre ven op Berlijn's „Rode Plein" het August Bebel plein de plaats waar de communisten hun Mei-demonstraties ple gen te houden en waar de communisten in November van het vorige jaar hun eigen stadsbestuur over Berlijn hebben geproclameerd. Twee uur later vieren de West-Berlijners de opheffing der blokkade met een massa bijeenkomst in het stadhuis van Schóne- berg, de zetel van het stadsbestuur voor West-Berlijn. Vandaag zal de gemeenteraad in een „feestelijke buitengewone zitting" bijeen komen, welke zal worden bijgewoond door generaal Lucius D. Clay, de Amerikaanse militaire gouverneur en de drie Westelijke commandanten van Berlijn. Acheson, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft heden tegenover verslaggevers verklaard dat de opheffing van de blokkade niet beschouwd moest worden als iets meer dan de eerste stap naar de oplossing van de geschillen tussen Oost en West over Duitsland. „Of wij te Parijs een oplossing zullen kunnen bereiken, hangt af van de vraag of Rusland bereid is voorstellen te doen of in overweging te nemen, die niet zullen leiden tot vertraging van de vorderingen der Westelijke mogendheden bij het onder brengen van een zo groot mogelijk deel van Duitsland in de vreedzame gemeen schap van. de vrije landen van Europa". Professor Ernst Reuter, deWestelijke burgemeester in Berlijn, heeft bij de opening van de speciale bijeenkomst van de Westelijke gemeenteraad hedenmorgen, bij gelegenheid van de opheffing der blok kade, dank gebracht aan de Westelijke mi litaire besturen en ieder die bij de lucht brug betrokken was, omdat zij „Berlijn door een allermoeilijkste periode heen ge sleept hebben". Op de tribunes bevonden zich ruim twee honderd journalisten en persfotografen uit alle delen van de wereld. De Westelijke militaire gouverneurs en commandanten werden bij hun binnenkomst luide toege juicht. Generaal Lucius Clay kreeg van profes sor Reuter een verzameling van 24 foto's van Berlijn, in leder gebonden, aangebo den „als een blijk van Berlijns dankbaar heid voor wat ge voor deze stad hebt ge daan." Generaal Clay verklaarde in een toe spraak: „Ik ben en van overtuigd, dat mijn collega's het met me eens zullen zijn wan neer ik zeg, dat wij allen evenzeer als gij een verenigd Duitsland zouden willen zien. Dit moet echter niet tot stand komen ten koste van de fundamentele vrijheid, zoals omschreven is in de te Bonn aanvaarde constitutie. Van één ding ben ik zeker: dat in de toekomstige bestuursontwikkeling in Duitsland de geest van vrijheid, welke hier in Berlijn zulk een krachtig fundament heeft gekregen, een steeds grotere rol zal spelen en dat er, met het opheffen van de materiële blokkade, ook een doorbraak is tot stand gebracht van alle geestelijke blok kade van Berlijn." Blokkade-brekers In tien maanden luchtbrug-operatie brachten Amerikaanse en Engelse I vliegtuigen meer dan 1.500.000 ton goe- deren in bijna 200.000 vluchten naar Berlijn. Zij hebben hierbij een geza- i menlijke afstand van 87 millioen mij- len afgelegd. De vervoerde voorraden bestonden onder meer uit 950.000 ton steenkool \en 438.000 ton voedsel. De luchtbrug kostte naar schatting aan de Verenigde Staten 150 millioen dollar en aan Engeland 6.500.000 pond j sterling. Begin Mei waren er 380 Amerikaanse I en Engelse vliegtuigen op de luchtbrug i waaronder 200 viermotorige Ameri kaanse skymasterseen Amerikaanse j stratocruiser, Dakota's en Britse Yorks en Hastings. Meer dan 57.000 man hebben de vlieg- tuigen van de luchtbrug bemand. Algemene Vergadering stelt Indonesië-debat uit De Algemene Vergadering der UNO heeft heden besloten de bespreking van het In donesische vraagstuk uit te stellen tot haar volgende zitting in September ingevolge het gisteren in de politieke commissie aan genomen voorstel. De door de Australische en Indiase dele gaties gezamenlijk ingediende resolutie, strekkende tot een verdaging van het debat, Het woord is aan Gcllcrt: Gij mist de gaven van anderen, de anderen missen de uwe; uit deze onvolkomenheid ontstaat de gezelligheid. met het oog op de voorlopige, te Batavia door Nederland en de Indonesische repu bliek bereikte overeenkomst, is met 43 tegen zes stemmen en drie onthoudingen aange nomen. REGERINGSVERKLARING OVER INDONESIë Alternatief voor Franco De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Acheson, heeft tegen over journalisten verklaard, dat de Ame rikaanse politiek er op gericht is Spanje te doen opnemen in de Europese gemeenschap. Het is van belang wat er in Spanje zelf gebeurt en wat er gedaan kan worden „om Spanje terug te brengen in de gemeen schap der vrije landen" en het deel te doen nemen aan de inspanningen op economisch en defensief gebied. Acheson zeide, dat géén der voor de vrij heid fundamentele rechten, zoals dat van het habeas corpus, een onafhankelijke rechterlijke macht, jury-rechtspraak, gods dienstvrijheid en recht van vergadering, in Spanje bestaat. Niemand wil Spanje de wet voorschrij ven, zei Acheson, doch er kan geen behoor lijke band bestaan tussen Spanje en de andere landen van West-Europa, voordat Spanje een begin maakt met het scheppen van een meer democratische toestand. Zo lang Spanje dit niet doet, heeft het geen zin een ambassadeur te Madrid te hebben. Autokaravaan met belangstellenden en verslaggevers op ontsloten weg Berlijn-Helmstedt Wederzijdse goede bedoelingen zijn van overheersend belang De correspondent van het ANP in Berlijn schrijft: De weg naai' Helmstedt is thans open. Voor het eerst na tien maanden zijn gealli eerde automobielen hedennacht Russische slagbomen bij Babelsberg, vijftien kilo meter buiten Berlijn, gepasseerd, om in lange karavaan naar het Westen te rijden. Het officiële einde van de blokkade, die een zo betekenisvolle factor in de wereld politiek is geworden, had het karakter van een sportieve gebeurtenis. Het geallieerde controlepunt leek vóór het middernach telijk uur op de startplaats voor een rallye. In vele honderden automobielen waren zij, die het einde der blokkade ter plaatse wil den meemaken, naai" de controlepost ge komen. Reeds sedert de middaguren had een leger van geallieerde en Duitse pers fotografen er een collegiale strijd gevoerd cm de beste stellingen te betrekken. De weg was door barricaden van fotoappara ten geblokkeerd en velen hadden zich met hun toestellen op het dak van het controle- gebouw of in bomen genesteld. Het gros van de ongeduldige massa be stond uiteraard uit journalïstén. Precies twaalf uur openden Amerikaanse en Britse militaire politie de slagbomen en terwijl Blitzlicht uit tientallen lampen felle flitsen in de bossen wierp die de autobaan omzo men, begon een autorace. Door een haag van honderden wuivende toeschouwers schoot de ene na de andere auto door de controle. Documentaire formaliteiten waren tevoren reeds verricht en een kilo meter verder bevond zich de Russische controlepost van Nowaves. Er stonden Rus sische officieren en manschappen, die zich niet om ons bekommerden en door de Prinses Margaret Rose van Engeland verlaat het Vaticaan na haar audiëntie bij Paus Pius XII. Zij wordt uitgeleide gedaan door de Pauselijke kamerheer mgr. Di Vignale. Links een lid van 's Pausen Zwitserse garde. Duitse politie het sein lieten geven, dat wij zonder formaliteiten konden doorrijden. Als een keten van lichten begonnen de auto rijders daarop aan de honderdzestig kilo meter naar Helmstedt. De kleine Amerikaanse wegpatrouille, die met een radiowagen de stoet had geopend, werd spoedig door wagens met verslag gevers gepasseerd. Iedereen wilde de eerste zijn om de controlepost aan het andere einde van de Russische zóne te bereiken. Halverwege ontmoetten wij de kop van de colonne, die uit Helmstedt in omgekeerde richting was gestart en ook daar dezelfde ijver. Met deze colonne keerden wij naar Berlijn terug. Duitse politiemannen openden de slag bomen en scheten stram in de houding. Hetzelfde ritueel dat wij nog gewoon waren van tien maanden geleden. Verderop, bij de Westelijke controle, schoten nog een paar blitzflitsen op onze wagen. Toen was de grote sensatie voorbij. Voor ons lag weer Berlijn, de straten en ruïnes overgoten door een overvloedig maanlicht. In de hoofd straten brandden weer lantaarns en uit vele vensters scheen licht, het licht dat zovele maanden heeft ontbroken en dat nu plot seling weer is teruggekeerd. Goederenvervoer op gang. Te Londen werd een bericht opgevangen, afkomstig van radio-Hamburg, waarin wordt gemeld dat de eerste goederentrein, die 669 ton steenkool vervoert, heden te drie minuten over één uit het station van Helmstedt naar Berlijn is vertrokken. In een telegram uit Helmstedt wordt ge meld, dat de eerste auto die hedenochtend te plus minus twee uur uit Berlijn aldaar is aangekomen, een Ford van het Ameri kaanse leger was, waarin zich Stuart Schuberg, werkzaam bij de inlichtingen dienst van het Amerikaanse militaire hoofdkwartier te Berlijn, bevond. Schuberg verklaarde bij aankomst onder meer, dat er grote belangstelling van Duitse zijde be stond voor de auto's, die over de auto strada naar Berlijn reden. Uit Berlijn wordt gemeld dat professor Edmund Frohne, directeur van het ver voerswezen in de Britse en Amerikaanse bezettingszones van Duitsland, heeft ver klaard dat de autoriteiten die belast zijn met de regeling der transportvraagstukken, voorlopig voornemens zijn treinen en schuiten te gebruiken voor het vervoer van goederen die in grote hoeveelheden worden verzonden. Goederen van hoge waarde zullen per vliegtuig en per vrachtwagen worden vervoerd. Professor Frohne zeide verder nog te hopen dat de vervoerssituatie zou verbete ren, indien het vervoer van goederen over r.og elf andere zóne-grensplaatsen kon wor den geleid, die vóór de blokkade als zoda nig werden gebruikt. Hierover wordt thans met de Sovjet-Russische autoriteiten onder handeld. Schacht naar Chili Dr. Hjalmar Schacht, eens Hitiers minis ter van financiën, zal naar Santiago, de hoofdstad van Chili vertrekken, om er de leiding op zich te nemen van een textiel firma, aldus meldt het weekblad „Vea", De minister van Overzeese Gebiedsdelen a.i., mr. Van Maarseveen, heeft heden middag in de Tweede Kamer een rege ringsverklaring afgelegd over de nieuwe fase, welke in de ontwikkeling van het Indonesische probleem is ingetreden door een overeenkomst, welke op Zaterdag 7 Mei is gesloten te Batavia. De minister herinnerde aan de voorge schiedenis van het overleg en zei vervol gens: Op 16 Februari is verklaard, dat er geen verschil van mening was over het doel, dat men wenstte bereiken, nameHjk de schepping van de Verenigde Staten van Indonesië, waartoe de republikeinse ge bieden behoren en waarin de republikein se leiders een belangrijke positie zullen kunnen innemen, maar dat de moeilijkheid steeds heeft gelegen in de overbrugging van de periode tot aan de vorming van de souvereine Verenigde Staten van Indo nesië, aangezien de republiek niet bereid was haar prerogatieven op te geven, voor en aleer een dergelijke souvereine federa tie tot stand was gebracht. De overeenkomst van 7 Mei voorziet thans ïn een overbrugging van deze perio de, doordien de republiek in een gedeelte van haar vroeger territoir hersteld wordt ïn afwachting van het ogenblik, waarop zij haar plaats in de Verenigde Staten van Indonesië zal innemen. Bij de op 7 Mei 1949 te Batavia gesloten overeenkomst hebben thans de president en de vice-president van de republiek ver klaard, dat zij de deelneming aan de Ronde tafel-conferentie te 's-Gravenhage zullen bevorderen. „Op 16 Februari verklaarde ik in deze Kamer", aldus mr. Van Maarseveen: „Het Nederlandse gezag in Indonesië is voor het ogenblik de enige pijler van orde en recht in die streken. Daaraan zou een onherstel bare slag worden toegebracht indien republikeinse leiders thans in het bestuur van Djokja hersteld werden". In de overeenkomst van 7 Mei 19*49 heeft de Nederlandse regering verklaard, dat zij instemt met de terugkeer van de republi keinse regering naar Djokja. Indien men de regering thans verwijt, gelijk men reeds gedaan heeft en ongetwij feld nog doen zal, dat zij op dit zeer belang rijke punt van een verklaring, in de Ka mer afgelegd, is afgeweken, merk ik op, dat zij, die dit doen, niet alleen de schijn, maar zelfs een deel van de waarheid aan hun zijde hebben. De volle waarheid is echter, dat de regering aan haar verklaring, dat een terugkeer naar Djbkja onmogelijk was, de motivering verbonden heeft, dat de republikeinse regering niet bereid was, tot de federale interim-regering toe te treden en dat zij nog steeds niet had doen blijken, dat zij ook aan de eerste aanbeveling van de Veiligheidsraad wenste gevolg te geven en met name de guerilla zou afgelasten en met Ne derland zou samenwerken tot herstel van vrede en handhaving van recht en orde. Op deze punten nu is een om mekeer ingetreden. Wat de deelneming aan de federale inte rim-regering betreft, de instelling van deze regering wordt door geen der betrokken partijen meer noodzakelijk geoordeeld, om dat zij in het ontworpen plan van versnel de souvereiniteitsoverdracht een te kort be staan heeft om het tijd- en energieverlies, hetwelk met haar instelling gepaard zou gaan, te rechtvaardigen. Thans echter be staat er bereidheid de republiek haar plaats te doen innemen in de Verenigde Staten van Indonesië en de president en vice- president der republiek hebben op 7 Mei verklaard te zullen bevorderen, dat een order wordt uitgevaardigd aan de republi keinse gewapende aanhangers om de guerilla-oorlog te beëindigen en dat mede gewerkt wordt aan herstel van de vrede en de handhaving van recht en orde. Nadat het initiatief van de Nederlandse regering om op 12 Maart in Den Haag een Ronde tafel-conferentie te beleggen, niet tot resul taat had geleid, werd de Indonesische kwestie opnieuw in de Veiligheidsraad aan de orde gesteld. Een der paragrafen van' de toen geconstrueerde Veiligheidsraad-resolutie had betrekking op het herstel van de repu blikeinse regering in Djokjakarta. De re gering besloot, na raadpleging van de be trokken Nederlandse instanties, om aan de uitnodiging van de Veiligheidsraad tot het houden van een préliminaire conferentie tot bovenvermeld doel gevolg te geven. Van dat ogenblik af was het duidelijk, dat de Nederlandse regering bereid was een her stel van de republikeinse regering in Djok jakarta in overweging te nemen, een herstel waartoe de B.F.O. kort tevoren onder ze kere waarborgen had geadviseerd. Voor het antwoord op de vraag of dr. Van Royen geslaagd is en of de wijze, waar op hij geslaagd is, verantwoord mag wor den genoemd, is het nodig, op inhoud en strekking der gesloten overeenkomst in te gaan. Het accoord van Batavia. De overeenkomst wordt gevormd door twee verklaringen, waarvan in tijdsorde de verklaring van de republikeinse delegatie voorgaat. Zij behelst verzekeringen om trent beëindiging van de guerillastrijd, om trent vreedzame samenwerking en omtrent deelneming aan de Ronde Tafel-conferen tie. Deze verklaring is minder sterk dan de verklaring, welke de Nederlandse delegatie heeft gegeven. De verklaring van de Nederlandse delegatie bevat een verbintenis van Nederland, de verklaring van de repu blikeinse delegatie slechts een belofte van de twee hoogste regeringspersonen van de republiek, welke echter zonder meer dë republiek niet bindt, daar slechts wordt verklaard, dat men een bepaalde politiek 2al bevorderen en op aanvaarding van die politiek door de regering der republiek sterk zal aan dringen. Bij de beoordeling van dit verschil moet men acht slaan op het navolgende: 1. De feitelijke positie, waarin de repu blikeinse regering op dit ogenblik zich nog bevindt, verschilt wel zeer sterk van die, waarin de Nederlandse regering verkeert. 2. Van belang is wat men overeenkomt, maar vooral, dat men het overeengekomene realiseert. Het is mogelijk, en vooral onder de huidige omstandigheden zelfs waar schijnlijk, dat de republiek langs de door haar leiders ingeslagen weg met minder bezwaar kan bekrachtigen en daarna reali seren wat haar leiders voor ogen staat dan langs de weg ener reeds voor terugkeer naar Djokja aangegane formele regerings verbintenis. 3. Indien de republikeinse leiders niet zouden slagen in de realisering van de door lien aanvaarde politiek, zou de over eenkomst komen te vervallen. 4. Wat de oplossing van het Indonesisch probleem vooral in de weg heeft gestaan is niet alleen het wederkerige wantrouwen, maar vooral ook de maatregelen, welke partijen tegen elkander op grond van dit wantrouwen beraamden en uitvoerden. De Nederlandse regering, die thans steunt op het vertrouwen, dat zij in de re publikeinse leiders wil stellen, slaat daar mede de weg in, welke uitsluitend kan lei den tot een oplossing van het conflict. De overeenkomst van Batavia heeft thans internationaal de grootst denkbare instem ming gevonden. Vóór de terugkeer der republikeinse re gering naar Djokja moet een accoord be reikt zijn over de met die terugkeer sa menhangende vraagstukken, waaronder vallen de maatregelen ter staking van de guerilla, het herstel van de vrede en de handhaving van recht en orde, waaronder vooral ook begrepen zijn maatregelen, die voorkomen, dat représailles, in welke vorm ook, genomen worden. De Nederlandse regering heeft op 6 Mei haar delegatie gemachtigd de overeen komst in naam der Nederlandse regering aan te gaan. Daarmede heeft de Neder landse regering de verantwoordelijkheid voor de thans ingeslagen weg aanvaard. Zij is tot dit besluit geleid door de over weging, dat de gewenste opbouw van de Verenigde Staten van Indonesië als een souvereine staat en de tot stand koming van de unie vroeg of laat eisen, dat de strijd, die thans gevoerd wordt, plaats maakt voor overleg. Naar de vaste overtuiging van de Ne derlandse regering is zulk een mogelijkheid thans aanwezig. Indien beide partijen er naar streven om de moeilijkheden te ver kleinen, die elk van haar thans op eigen terrein ongetwijfeld ondervindt, maar die ïn het licht van het op korte termijn te bereiken doel van de ronde tafel conferen tie yan snel voorbijgaande aard zullen zijn, dan zal in onderlinge samenwerking een werk tot stand gebracht kunnen wor den, dat straks tot zegen zal strekken van de vrije en souvereine volken van Indone sië en Nederland. De voorzitter van de Tweede Kamer, mr. Kortenhorst, heeft na de regeringsver klaring voorgesteld de debatten over deze verklaring op te schox-ten tot Dinsdag, ten einde de regering in de gelegenheid te stellen zich te beraden over de toestand die ontstaan is na de ontslagaanvrage van dr. Beel, welke nog niet in Den Haag is gearriveerd. VERDERE STIJGING VAN- TEMPERATUUR Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bi!:, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond: (opge maakt te 10 uur) Droog weer met over het algemeen weinig bewolking. In de nanacht en vroege ochtend op vele plaatsen nevel of mist en hier en daar nachtvorst. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk uit richtingen tussen Noord en Oost. Morgen overdag weer iets hogere temperatuur dan vandaag, maar langs de kust plaatselijk koele zeewind. 13 Mei: Zon op 4-50 uur. onder 20.23 uur Maan op 22.26 uur. onder 4.54 uur Hoogwatertyden: Donderdag 12 Mei: 3.14—15.38 uur Vrijdag 13 Mei: 3.55—16.22 uur. Laagwatertüden: Donderdag 12 Mei: 11.14—23.40 uur Vrijdag 13 Mei: 12.02 uur.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1