Beethovens Vijfde Symphonie klonk in de Haarlemse gevangenis JAN VAN DER PIGGE Het asfalteringswerk te Haarlem CKort en Bondig j Amsterdamse Beurs Het huis aan de baai DONDERDAG 12 MEI 1949 HAARLEMS DAGBLAD 4 Een experiment: de enorme koepel als concertzaal Af en toe worden in de gevangenis te Haarlem zoals dit ook'elders geschiedt concerten gegeven. Tot heden hadden die plaats in de kerkzaal, die evenwel klein is en ook andere bezwaren heeft. Er staan een honderd hokjes op een grondvlak dal' schuin oploopt. De bedoeling daarvan is, dat elke gedetineerde in zo'n hokje zit. Dan kan men elkaar niet zien; maar alleen bij een kerkdienst de dominee of priester die op het podium staat. Het ligt in de bedoe ling in de naaste toekomst die hokjes te slopen, maar daarmee hangen verbouwings werkzaamheden samen. Voor concerten is de tegenwoordige in richting der kerkzaal natuurlijk buiten gewoon ongeschikt. Er zijn ongeveer 200 gedetineerden, zodat nog 100 buiten de hokjes moeten staan, Nu had het symphonieorkest „Haerlem" aangeboden een concert voor de gevangenen te geven. Het was uitgesloten dat dit grote aantal musici (55) ook een plaats zou vinden op het kleine podium. Die moeilijk heden leidden tot een experiment: de grote koepel te gebruiken als concertzaal. Dit is een enorme ruimte, ongetwijfeld de grootste zaal in onze omgeving. De doorsnede is ruim 52 meter, terwijl de hoogte niet veel minder zal zijn dan 30 meter. Maar het was niet de ruimte, die zorgen opriep. Wel het sterk resoneren van de klank. Als iemand spreekt hoort men de stem zeven of acht maal als echo naklinken, elke keer natuurlijk iets zachter. Hoe zou muziek klinken? De aanblik, die de enorme koepel bood was vreemd. Aan een kant zat het orkest. De grote groep van 55 musici viel natuurlijk in het niet in deze ruimte. De ge vangenen hadden recht tegenover het or kest een plaats gekregen op de begane grond en op de gaanderijen. Daar tussen was niets. In het schemerige licht zagen de musici het publiek bijna niet. Andersom was het beter. Boven het orkest waren enige sterke lampen aangebracht om 'het lezen der muziek mogelijk te maken. „Haerlem", onder leiding van de dirigent Piet Halsema, had op zijn programma staan: 1. Onvoltooide Symphonie, van Franz Schubert; II. Concert in D gr. t. voor fluit en orkest, van W. A. Mozart (solist was J. J. Poolman) en III. Symphonie V van Ludwïg van Beethoven. De gevangenen (en enkele leden van reclasseringsverenigingen die als genodig den aanwezig waren) hadden een uitvoerige schriftelijke toelichting op de muzieknum mers ontvangen. Slechts een enkele keer was het sterk resoneren wat hinderlijk, maar als geheel was het experiment toch uitstekend geslaagd. Zelden heeft „Haerlem" zo'n aandachtig en dankbaar gehoor gehad. De gevangenen lieten na elk gedeelte en vooral aan het slot der uitvoering een applaus horen, dat zich ook tot een massaal geluid ontplooide. Een welgeslaagd concert dus. De directeur van de gevangenis, de heer Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 11 Mei 1949 ONDERTROUWD: 11 Mei, M. W. Reijnders en G. G. van Trigt; H. J. H. Puts en F. A. A. van Blokland; H. W. Hegman en C. J. P. Swets; J. Steegman en W. G. Bos; T. Wernik en P. Feenstra: J. Visser en L. M. van der Leen; P, van Ham en W. Rebergen; H. P. Prenen en F. M. Splinter; Jonkheer F. W. Teding v. Berkhout en Jonkvr. H. J. van Spengler; J. Smit en W. Hommels; J. Faber en C. C. Flesch; J. Witjens en M. J. van Dijk; J. W. Hermans en A. M. Andringa; T. van Roodselaar en F. M. van den Heuvel; C. A, Polak en E. J. M Cassee; J. Noordzij en A. F Dercks; J. Donkers; en L. C. Pus; P. A. M. de Pagter en T, Devies; A. W. van Brederode en E. M. van der Zee; H. Janzen en M. T. Graus; A. M. Maaskant en C. Bout; P. M. Klaverweiden en H. M. Davidson; D. Koe man en W. Brouwer; G. de Boer en F. W. Lovis; A. J. Sjouke en H. T. Klijn; F. D. Jonker en A. G. Hooft; A. Houtman en A. A. ten Hoeve; J. W. C. Dielemans en H. M. van Hagen. GEHUWD: 11 Mei; J. Buren en H. C. Stam; F. Abrahams en M. E. van Kuijeren; C. M. Ruijgvoorn en G. van Sehaik; J. H. A. M. van Son en H. C. J. van Beek; J. A. Been- ders en R. van den Oosterkamp; H. M. A. van Opstal en M. C. Scholte; P. Lagerweij en L. Limpl; G. Pieters en C. C. M. Scheenaard; J. Wildschut en J. Keevel; W. J. Klomp en J. M. van Loon; D. van Schravendijk en J. Smit; °A. van Esveld en G. J. M. van Voorst; K. H. Plasse en A. Boulonois. BEVALLEN van een zoon: 9 Mei, P. Bot telierSteur; A. BrugmanMc. Laren; 10 Mei, J. KnuversBunt; A. C. Lampede Coninck; M. Waverijn—Nieuwenhuize; E. OttenbrosBosboom; K. RotKoopman; 11 Mei. W. M. Sleper—Meiland. BEVALLEN van een dochter; 10 Mei, M. J. Jacques—Pauw; H, A. M, Garthoff—Mientjes; M. C. van Wegenvan der Hulst; 11 Mei, F. de Gans—Spitse; A. M. M. Naaijey—de Haas. OVERLEDEN: 9 Mei, W. A. Adler, 58 j., M. v. Heemskerkstraat; 10 Mei, W. L. de Rooij, 71 j.. Ecndrachtstraat; J. A. Borrenberg, 57 j., Karolingenstraat; J. Wilder om, 53 j., Gasthuisvest. T. Boender, sprak een slotwoord, waarin hij aan het orkest en zijn dirigent dank bracht. Hij stelde vast, dat zulke con certen voor de gevangenen van grote be tekenis zijn. Er wordt niet alleen ontspan ning mee beoogd, maar ook om mensen even uit de sleur van het grauwe leven te rukken, die als regel tussen deze sombere muren heerst, een zonnestraal in hun som berheid te werpen en daardoor kracht te geven om zich voor te bereiden op het nieuwe leven, dat hen wacht als eenmaal hun tijd van boete is verstreken. Propaganda-avond Kinderverzorging De commissie voor huishoudelijke en ge zinsvoorlichting, afdeling Haarlem, gaf Woensdagavond in Zomerlust op uitnodi ging van mejuffrouw Ligtvoet, sociaal werkster te Zandvoort, in het kader van de jeugdweek een geslaagde propaganda- avond. Er was hiervoor grote belangstel ling. Onder de aanwezigen merkten wij op het raadslid mevrouw Mol, voorts directri ces van kindertehuizen, leidsters van pad- vindsters en enkele verpleegsters. Mejuffrouw Averes lichtte de ontwikke- lings- en propagandafilm „Onze kinderen" op interessante wijze toe, in welke aardige film wij de verzorging, ontwikkeling, spel en bezigheid van het kind tot in de fines ses konden aanschouwen. Mejuffrouw Franse, directrice van de Haarlemse commissie gaf een helder over zicht van hetgeen deze commissie beoogt en hoe zij werkt. Daar de noodzaak hiertoe aanwezig bleek, besloot men een spoed cursus van acht weken te houden voor kin derverzorging en opvoeding, vanaf begin Juni tot eind Juli, waarvoor vele aanwezi gen zich opgaven. Van deze spoedcursus zullen de cursisten directe practische resul taten hebben bij hun werk in het komende seizoen. Na de maand Augustus zal dan bij vol doende deelneming een grote cursus wor den opgezet met een wekelijkse avondles gedurende de wintermaanden. Een aardige kleine tentoonstelling van door cursisten en kinderen vervaardigde voorwerpen, gaf een duidelijk beeld van hetgeen onder leiding van de Haarlemse commissie door hen wordt tot stand gebracht. Drietal voor de vacature van ds. P. J. Mackaay Op het drietal van de Nederlands Her vormde gemeente te Haarlem ter vervulling van de vacature van ds. P. J. Mackaay zijn geplaatst: ds. J. de Groot, Apeldoorn, ds. D. E. der Hertog, Loosduinen en dr. A. J. Rasker, voorheen rector van de Hoge Theologische school te Batavia, thans met verlóf te Groningen. De volgorde van het drietal is alphabetisch. SCHEEPVAART Bantam vermoedelijk 12 Med van Bahrein naar Koweit. Friesland 11 Mei van Batavia naar Singapore. Garoet, RotterdamMacas sar pass. 11 Mei Suez. Joh. v. Oldenbarnevelt 11 Mei van Soerabaya naar Semarang. Kedoe 9 Mei te Batavia. Kota Baroe, Rotterdam— Batavia, pass. 11 Mei Pantellaria. Kota Gede New Orleans—Balik Papan 11 Mei te Singa pore. Meerkerk, RotterdamJapan, 11 Mei van Port Said. Modjokerto 11 Mei van Port Said, MacassarRotterdam. Noordwijk, 10 Mei van Huil naar Ceuta. Nijkerk, Mombas- saAmsterdam 11 Mei te Luderitzbocht. Oranje. 11 Mei van Suez, Amsterdam Singapore. Oranjefontein 11 Mei van East Londen naar Durban. Poelau Laut 12 Mei van Belawan naar Poeloe Samboe. Salland, AmsterdamBuenos Aires 11 Mei te Las Palmas. Slamat, 7 Mei op Moessi rivier ver moedelijk 13 Mei naar Makassar. Sloterdijk 12 Mei van Aden te Belawan. Streefkerk, RotterdamCalcutta, 10 Mei van Genua naar Alexandrië. Talisse 11 Mei van Abadan te Bushir. Weltevreden 11 Mei van Singapore naar Penang. Van 't Hoff Pensacola-Durban pass. 11 Mei Fernando Noronha. Volendam, BataviaRotterdam pass. 11 Mei Minicoy. Willem Ruys, RotterdamBatavia pass. 11 Mei Guardafui. Zuiderkruis 12 Mei 8.10 uur van Batavia te Rotterdam. Albireo Rotter damBuenos Aires 12 Mei te Rio Grande. Aldabi, Rotterdam—Buenos Aires pass. 11 Mei Las Palmas. Heelsum 12 Mei van Ma cassar te Sorong. Klipfontein 11 Mei van Port Elisabeth naar Kaapstad. Nigerstroom 11 Mei van Freetown te Grand Bassam. Siba- jak RotterdamBatavia 12 Mei te Aden. ANNO 1800 DE ALOUDE TABAK- EN SIGARENHANDEL, bericht de ontvangst van enige partijen sigaren van goede samenstelling, hoofdzakelijk met Sumatra dek Baronesa 15 cetvt Een greep SrfSda 25 cmt De v°°rraad uit onze collectie. La Becomp«ö;a 11111111T1130 cent is beperkt Antonio-Uniek 30 cent Werkzaamheden blijven gelukkig vlot verlopen De Haarlemmers eten zich om even voort te borduren op een stoute vergelij king die wij eerder maakten zonder veel mopperen door de rijstebrijberg heen om het Luilekkerland te bereiken: een stad met een nieuw asfaltkleed. De opgebroken straten veroorzaken natuurlijk veel onge mak voor het verkeer en de machines die het beton breken om de tramrails te ver wijderen maken wel veel lawaai, zodat be woners der huizen in de naaste omgeving „horen en zien vergaat", maar iedereen be seft dat die narigheden nu eenmaal onoverkomelijk zijn. Bovendien stemt het tot voldoening dat Openbare Werken het tempo van het werk zoveel mogelijk op voert. Er is dan ook al een heel stuk in gelopen op het tijdschema! In de Grote Houtstraat, van het Prove niershuis tot het Verwulft, is het personeel van het gasbedrijf al enige tijd bezig met het herstel der leidingen die in het trottoir liggen. Heden is Openbare Werken begon nen met het oude asfalt in dit deel van de Grote Houtstraat op te breken. Maandag wordt begonnen met het opbreken van de tramrails. Dan komen de lawaai-verwek- kende automatische boren in actie. Ver moedelijk zal slechts met één machine ge werkt worden. Indertijd stonden er in de Gierstraat twee. Hoe lang die opbrekerij zal duren valt niet met zekerheid te zeg gen. De opbrekers moeten achter de man nen van het Gasbedrijf blijven. Niet onmo gelijk is dat daarom het werk op het deel der Grote Houtstraat tussen Proveniers huis en Verwulft even onderbroken moet worden, omdat men elkaar te veel nadert. Dan gaan de opbrekers tijdelijk naar het déél Verwulft-Grote Markt. Het gehele werk in de Grote Houtstraat wordt achter elkaar afgemaakt, want voor 25 Juni als de feesten der jubilerende Grote Houtstraatvereniging beginnen moet alles daar klaar zijn. Daarop kunnen de feestende winkeliers staat maken! Zaterdag wordt begonnen met het laat ste stuk Koningstraat te asfalteren. Men begint daar al vroeg in de morgen om het die dag te kunnen voltooien. Alleen de regen zou als spelbreker kunnen optreden. Maandag komt dan voor het leggen van asfalt het stuk Grote Houtstraat van het Proveniershuis tot de Grote Houtbrug en het Houtplein van de brug tot de Tempe liersstraat aan de beurt. Dit is een opper vlakte van 3000 m2. Ook de Dinsdag en de Woensdag zijn daarmee nog gemoeid. Woensdagavond of Donderdagmorgen is dan de gehele weg Noord-Zuid in de bin nenstad klaar, namelijk van het Stations plein tot en met het Houtplein. Het is aan te nemen dat dan ook de autobussen meteen weer van deze route Uitreiking van onderscheidingen bij de Haarlemse brandweer Volgende week Woensdagavond zal de commandant van de Haarlemse Brand weer aan negen leden van het corps de onderscheiding uitreiken, die de Koninklij ke Nederlandse Brandweervereniging heeft ingesteld voor hen, die 25 of 40 jaar brand weerdienst hebben gedaan. Het betreft hier jubilea die in de oorlog niet konden worden gevierd. De burge meester van Haarlem zal deze plechtigheid meester van Haarlem zal corps toespreken. Na afloop heeft een gezellig samenzijn van de brandweervereniging „De Tien" plaats. (Adv.) gebruik zullen maken. Daarover moet evenwel nog geconfereerd worden met de directie der N.Z.H.V.M. en de Verkeers politie. Het werk in de Jansstraat en op de Jans- weg vlot inmiddels ook reeds goed. Dat komt nog lang voor de Grote Houtstraat klaar. Op 25 Juni is dus het gehele asfalterings werk in de binnenstad klaar. Er resten dan nog het Bolwerk, Frans Halsplein, Frans Halsstraat en een stuk van de Schoterweg. Ook komt dan nog aan de orde het Zui delijk deel van het Houtplein van de Tem peliersstraat tot de Dreef. Bij dit werk is ook inbegrepen een verlegging en vergro ting van de verkeerscirkel. Die wordt enigszins naar de Dreef verplaatst, wat mogelijk is doordat het transformatoren huisje op het Plein bij de Wagenweg ver vallen is. De uitvoering van ditwerk zal het verkeer evenwel niet in ernstige mate belemmeren. Haarlemse Rechtbank ,i. - De Haarlemmers A. S. en J. V. stonden vanmorgen in hoger beroep terecht voor de Haarlemse rechtbank. De kantonrechter had hen respectievelijk veroordeeld tot een maand hechtenis en 75 boete wegens het lopen op verboden grond in Zandvoort in de nacht van 10 op 11 Augustus. De. bedoe ling van de Haarlemmers was te stropen. Tegen S., die reeds acht maal veroor deeld is wegens het lopen op verboden grond, eiste de officier van justitie een heehtenisstraf van twee maanden en tegen V. een maand. Dronken op straat. De kellner G. A. B. liep op 11 September van het vorig jaar des middags om drie uur dronken in de Lange Wijngaardstraat en was lastig voor voorbijgangers. De politie bracht hem naar het bureau aan de Sme- destraat. Wegens openbare dronkenschap heeft de kantonrechter hem veroordeeld tot een heehtenisstraf van één dag en op zending naar de Inrichtingen van Veen- huizen gedurende een half jaar. Van dit vonnis was hij in hoger beroep gekomen. Vanmorgen stond hij voor de Haarlemse rechtbank terecht. De officier van justitie eiste een heehtenisstraf van een week en opzending naar Veenhuizen gedurende een jaar. Onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde. In hoger beroep stond terecht de Heem- steedse magnetiseur E. H. B., die door de kantonrechter veroordeeld was tot een geldboete van 250, subsidiair 50 dagen hechtenis, wegens het onbevoegd uitoefe nen der geneeskunde. Van eind 1946 tot Maart 1947 had hij in een perceel te Haar lem, hoewel hij niet toegelaten was tot het beroep van geneeskundige, patiënten be handeld door als magnetiseur op te treden en kruiden en poeders te verkopen. Verdachte deelde mee, dat hij reeds vijf en twintig jaar een studie maakt van het magnetisme en dat hij een instituut heeft opgericht. Hij heeft leerlingen in dienst, die hij de nieuwe therapie leert, in de ver wachting dat, zolang de wetenschap het magnetisme nog niet erkent, dezen zullen meewerken de gezondheidstoestand van Nederlanders te verbeteren. Een patiënte, als getuige gehoord, deelde mee', dat zij bij een behandeling baat heeft gevonden. De officier van justitie was van mening, dat er van twee overtredingen sprake is, omdat er twee patiënten behandeld zijn en eiste twee geldboetes van 300, subsidiair twee maal zestig dagen. De verdediger, mr. J. O. Baron, merkte op, dat verdachte zijn gaven wil geven, om de volksgezondheid te dienen. Natuurlijk moeten medici zich aan deze taak wijden, maar men mag niet verwachten, dat zij alles kunnen doen. Een feit is echter, dat velen uit alle rangen en standen bij ver dachte komen en spreker heeft een aantal brieven gelezen, waarin patiënten hun dankbaarheid betuigen. Is het wel wenselijk een zware straf op te leggen? De patiënten, i die geholpen zijn, hebben er baat bij ge vonden en fouten zijn er niet geconstateerd. De rechtbank zal in deze zaken op Woens dag 25 Mei uitspraak doen. R.K. mandolinevereniging „De Troubadours" Onder veel belangstelling gaf de R.K. Mandolineverenig'ing „De Troubadours" een uitvoering in de tuinzaal van het Haar lemse Concertgebouw. Verleden jaar kon dat nog in De Leeuwerik, maar nu ziet het er naar uit dat men in de naaste toekomst naar een concertzaal zal moeten uitzien met een nog groter podium dan dat van de Tuinzaal. Want dat was reeds behoorlijk gevuld en nu traden nog maar twee van de vier afdelingen op waaruit het plectrum orkest bestaat. Waar zal men het ensemble bergen, wanneer het eens met al zijn leden - honderd in getal - tegelijk wil optreden? Het is inmiddels verblijdend, dat er voor deze soort volksmuziek, die onder goede leiding een smaakvolle ontspanning biedt, zoveel animo bestaat. Die goede leiding is er bij de „Troubadours"; de heer George Blok dirigeert handig en met smaak voor mooie nuances en naar wat wij zo te horen kregen heeft hij er slag van zijn discipelen de techniek op de plectrum-instrumenten bij te brengen. Het programma mocht er wezen en de uitvoering bracht de dromerige, verstilde stemming die de mandoline-muziek in haar beste vorm wekken kan. Eerst speelden de groepen A en B samen en daarbij was reeds veel moois te beluiste ren, bijvoorbeeld een fraaie dynamiek m het eerste gedeelte van „Trinette" van Joh. B. Kok, doch er waren ook momenten waarbij de dirigent moeite had een gelijk matig rhythme bij allen in stand te houden. Maar toen later de keurgroep - het A- orkest - alleen optrad, bleek de rhythmi- sche beheersing zeer goed en kon men volop genieten van klank en nuancering. Alleen wil het mij voorkomen, dat de partij der mandola te zwak bezet is. Een sonore mid denpartij kan een treffend effect maken. Medewerking werd verleend door het dubbel-mannenkwartet „Harmonie", onder leiding van Henk Arisz. Vier klassieke nummertjes klonken wat onrustig en te overdreven beklemtoond; ook merkte men hier een tekort aan zuivere vocaal-vorming. Maar het kwartet kwam brillant op dreef met „Der Fremdenlegionar"; hier waren de zangers in hun element. En zij kwamen ook tot rustige toonvorming en zuivere samenzang, onder invloed van de fascine rende klank van het mandoline-orkest, dat hun beide slotnummers op delicate wijze begeleidde. JOS. DE KLERK 25 Jaar gemeente-ambtenaar Op 15 Mei viert de heer J. H. Visser, adjunct-commies ter gemeentesecretarie van Haarlem, afdeling' Bevolking en Ver kiezingen, zijn 25-jarig jubileum als ge meente-ambtenaar. De jubilaris is werkzaam aan de admi nistratieve controle van het bevolkings register. In deze functie heeft hij vooral in Haarlem-Noord en Spaarndam, met vele inwoners contact gehad. In sportkringen is hij, mede door zijn functie als hoofdcontroleur bij de voetbal vereniging „Haai'lem', een bekende figuur. Bij vele sportgebeurtenissen en feestelijk heden verleende hij zijn medewerking. Het zal de jubilaris, die zich ook in de bezettingstijd vele vrienden maakte, niet aan 'belangstelling ontbreken. Grote ketel op transport van Haarlem naar Beilen Een gecombineerde vlampijp- en water pijpketel, gebouwd bij de Nautic Machine fabriek hier ter stede, zal van Haarlem naar Beilen bij Assen worden vervoerd, om daar geplaatst te worden in een nieuwe melkpoederfabriek, die hoofdzakelijk voor export gaat werken. Men denkt in de nacht van Zaterdag op Zondag uit, Haarlem te vertrekken. Er is voor het vervoer een tra ject uitgestippeld, waarbij alle viaducten, telefoondraden en hoogspanningsleidingen worden vermeden. Dit is nodig omdat de ketel formidabele afmetingen heeft: het gevaarte is 4,35 meter hoog, zes meter lang en 2,75 meter breed en weegt 35 ton. Het vervoer zal op Zondag, moeten plaats heb ben omdat er dan het minste verkeer op de weg is. Gedurende de gehele rit zal men geen grotere snelheid kunnen ontwikkelen dan vijftien a twintig kilometer per uur. Via de pont bij Velsen gaat men naar Castricum en Alkmaar. Bij de Stolperbrug gaat het transport langs Schagen naar de Heer Hugowaard terug, omdat de brug bij De Kooi de zware belasting niet kan heb ben. Over de Afsluitdijk rijdt men naar Friesland. Aan de overzijde bij Kornwer- derzand is een brug, waarvan de toog 4,35 meter hoog is. De ketel moet hier worden afgeladen en met behulp van dunne eiken houten plankjes waarop vet wordt ge-' smeerd over de brug geschoven worden. Op een kilometer van de plaats waar de ketel moet worden afgeleverd, moet men om een Baileybrug te vermijden 35 kilo meter omrijden. Men hoopt "s Zondagsmor gens ongeveer 10 uur de Afsluitdijk te heb ben bereikt, en die dag vóór donker te Beilen te zijn. Als men de ketel was gaan slopen en later weer gaan opbouwen, had dit een bedrag van twintig duizend gulden gekost. Per spoor kon de ketel niet worden ver voerd; per boot was het te riskant. Uit protest tegen de naar haar mening te hoge vermakelijkheidsbelasting', welke een lonende exploitatie van het bedrijf onmoge lijk zou maken, heeft de directie van het Apollotheater te Kaatsftteuv.el deze bioscoop gesloten. Een kellner uit Leiden, de 37-jarige V. d. W.,.klom Woensdagmiddag te Oosterhout in de mast van een hoogspanningskabel. Bij het afdalen is hij in aanraking, met een hoog spanningskabel gekomen. Hij was op slag dood. V. d. W. laat vrouw en een kind achter. Te Groningen zijn 26 stucadoors, die werkzaam waren aan een woningencomplex aan de Gorechtkade, Maandag in staking gegaan. Dinsdag zijn zes, Woensdag drie hun ner naar het werk teruggekeerd, zodat nu nog 17 stucadoors in staking zijn, Mr. A. J. d' Ailiy, burgemeester van Am sterdam, zal op 23 Mei aanwezig zijn bij het enige concert dat het Concertgebouworkest dit jaar te Londen zal geven. Ook de Neder landse ambassadeur in Londen, jhr. mr. E. F. J. M. Michiels van Verduynen, zal daarbij' tegenwoordig zijn. De verplichting tot uitbetaling van een postwissel of postbewijs vervalt na twee jaar. Bij de Tweede Kamer is thans een ontwerp tot wijziging van de Postwet ingediend, waar bij deze termijn tot één jaar teruggebracht wordt. De Rotterdamse verkeerspolitie heeft, de beschikking gekregen over nieuwe motor fietsen. Deze motoren kunnen een topsnel heid ontwikkelen van 160 km. per uur. Veldmaarschalk Montgomery is gisteren na zijn vijfdaags bezoek aan ons land per vliegtuig naar Parijs gegaan. In de vacature in de Tweede Kamer, ontstaan door het overlijden van oud-minis.ter A. H. J. L. Fiévez heeft de voorzitter van het Centraal 'Stembureau benoemd verklaard 'oud-minister mr. E. M. J. A. Sassen te Vught. Op de middelbare scholen in Luxemburg zal met ingang van 1950 ook Nederlands worden onderwezen. HAARLEM EN OMGEVING Voor het gemeentelijk examen voor het Politiediploma slaagden de heren K. Aarts, H. A. Bilars, H. Blanckert, Th. de Boer, K. Bultena, W. J. v. d. Boom, H. Drenth, A. Dijkstra, H. J. Engelse, J. Th. Eggink, M. Gerners en J. J. de Gooyer. Afgewezen wer den vier candidaten. Het diploma met lof werd uitgereikt aan E. Holtslag. Het Amsterdams Volkstoneel zal Zon dagavond 15 Mei in het Gem. Concertgebouw opvoeren „Ambtenaar geef ons een huis", 's Middags zal door Chris Hoflands Operette gezelschap het vervolg op „Tom Poes" ge bracht worden, n.l. „Tom Poes en Ollie ,B. Bommel". De heer H. Sondorp, dirigent van het Gereformeerd Evangelisatie zangkoor Haar lem Noord slaagde gisteren voor het examen koorleider van de Koninklijke Bond van Christelijke Zang- en Öratoriumverenigingen. De leden van het zangkoor bereidden gister avond hun dirigent op het perron van het station een zanghulde. Voor de Nederlandse Vereniging voor Natuurgeneeswijze wordt op Maandagavond 16 Mei in Gebouw Nassaulaan 8, een lezing gehouden door dr. H. van der Upwich, arts te Bussum, over „Kanker: de best bekende oorzaken van kanker; het voorkomen van kanker; wat kan nog voor de kankerlijder gedaan en bereikt worden?" Lisse Stanc! der werkloosheid Bij het Arbeidsbureau Lisse staan van de vijf onder dit bureau ressorterende gemeen ten ingeschreven 323 werkzoekenden (waar van 149 landarbeiders respectievelijk tegen •198 en 101 vorig jaar). Bloemendaal BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: J. A. ScholtzKoebrugge, d.; M. G. H. de VriesGauthier, z.; E. Over- eijndérWindhorst, z.; W. Steetskamp— Smits, d.; G. J. WalgemoedKuh, z. ONDERTROUWD: C. J. Kraak en E. T. F. v. d. Zwaag; F. L. J. Göttgens en M. Veninga; J. v. Adrighem en H. Muizer; W. Medemblik en E. v. d. Kroft. OVERLEDEN: A. HamelKruithoed, oud 64 j.; L. Pouwer, oud 66 j. GEHUWD: J. Noordraven en G. Roor; C. E. Lubbers en A. P. Bfoerse; J. W. Speek en J. J. C. H. Meijer; S. Kroon en J. G. Boers- wa; J. Eden en D. Bijlsma. Koninklijke Olie. Unilever Philips A. K. U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse KabeJ v. Berkei's Patent Scheepvaart- Unie. Holl.Amerika Lijn Deli Maatschappij H. V. A A'dam Rubber Ned. Handel Mij. N.-I. Handelsbank Biliton Mij. II Slotkoers gisteren 287 248 y2 223J4 165J4 144 269 261 llli/a 160K 158'A 153% 1015* 1431/a 152 111 350 Openings koersen 160.}£ 154% 16154 144 109;4 FEUILLETON door ANDREW MACKENZIE, vertaald uit het Engels. 35) Ze moet gek zijn, dat ze die bedragen betaalt. Zijn we niet allemaal gek, als het een bepaald iemand betreft? vroeg Fellowes cynisch. Ze is dol op haar zoon. Ik geloof, dat ze iedere cent, die ze bezit, zou betalen om haar geheim te bewaren. Opeens rilde de vrouw. Ik moet er nu vandoor. Ik word moe van het staan. Je weet/waar je me kunt vinden. Doe je zaken af en kom dan bij me. Even drukten ze elkaar de hand. Daarna verdween Edith Simpkins in het huis en werd de deur achter haar gesloten. Fellowes aarzelde niet lang. Hij liep het schuurtje binnen, waar Job verblijf hield, en sloot de deur achter zich. Gedurende enkele ogenblikken wachtte ik, totdat hij weer te voorschijn zou komen. Maar toen hoorde ik voetstappen in het huis en besloot mijn kans te wagen. Ik rende de tuin door en drong het schuurtje binnen. Als Fellowes daar aan wezig was geweest, geloof ik dat ik hem overmeester had en getracht zou hebben te ontsnappen, maar mijn vermoeden bleek juisi ie zijn: hel schuurtje was leeg. Er was slechts één mogelijkheid: een smal opklapbed stond tegen een van de muren van het schuurtje. Toen ik er aan trok, kwam het vlot naar me toe, alsof het op rolletjes liep, en werd de ingang van een soort tunnel zichtbaar. Een paar se conden later was ik in het duister van deze doorgang en achter me hoorde ik het bed automatisch op dezelfde plaats terugrollen. HOOFDSTUK XIII. De gang was hoog genoeg voor rhe om er met even gebogen hoofd in overeind te staan. Met uitgestrekte armen kon ik de zijkanten aanraken. De vloer was van leem. Ik luisterde scherp, of ik iets hoorde, maar er was geen geluid. Ik nam derhalve aan, dat de tunnel niet lang was en dat Fellowes er al uit was verdwenen. Deze veronderstelling was juist. Nadat ik nauwelijks een stap of tien, twaalf, had gedaan, begon de vloer omhoog te lopen. Nog een paar stappen, en ik kwam bij de plaats, waar de gang uitkwam in een hoop puin en rommel van een van de gebombar deerde, huizen, waarop welig onkruid groeide'. De uitgang was zo nauw, dat ik me er met moeite doorheen moest wringen. Brannigan zou er zeker niet doorheen ge komen zijn. Ik zag nog net een glimp van Fellowes, die op een vijftig meter afstand om een hoek van de straat verdween. Ik rende achter hem aan en hield myn vaart in, toen ik dicht genoeg in zijn buurt was ge komen om hem in de gaten te houden. Ge lukkig keek hij niet om. Het moet een zonderlinge aanblik ge weest zijn: de lange ietwat gebogen ge stalte van de lugubere bureauchef, achter volgd door mij. gehuld in een regenjas, die onder het vuil uit de geheime doorgang zat, en met schoenen aan de voeten, die dik onder de klei zaten. Toch schonken de paar politie-agenten, die wij passeerden, geen aandacht aan ons. Fellowes stak Piccadilly over en liep in de richting van Piccadilly Circus. Daarna begaf hij zich in het warnet van straten en straatjes, waaruit Soho bestaat. Op de hoek van Beak Street en Carnaby Street hield hij even stil en keek op zijn horloge. Opnieuw merkte ik zijn gewoonte,, om in zichzelf te praten, op. Een taxi kwam langzaam de straat in rijden. De chauffeur keek vragend in myn richting en zou waarschijnlijk, omdat ik er zo schooierachtig uitzag, gedaan heb ben alsof hij het teken, dat ik hem gaf, niet zag, als ik niet op de treeplank van de wagen was 'gesprongen en de man een biljet van een Pond in handen had ge drukt. Ik beval hem een zijstraat in te rijden en daar te wachten. Enkele minuten later kwam een grote zwarte auto aanrij den, die net lang genoeg stil hield om Fel lowes gelegenheid te geven in te stappen. De deur viel met een slag dicht. De wa gen reed met grote snelheid weg en ik volgde hem in de taxi. Ik had op die rit reden om de uitvin der van het verkeerslichtensysteem bij de dwarsstraten dankbaar te zijn. De zwarte wagen was kennelijk veel sneller dan mijn taxi, maar telkens wanneer deze een al te grote voorsprong kreeg, werd hij door de rode stoplichten net lang genoeg opgehou den om mijn taxi weer gelegenheid te ge ven, de verloren afstand in te halen. De achtervolging voerde mij door Holborn en door de goedkope buurten van Oostelijk Londen Tenslotte hield de grote wagen stil in de buurt van een zeemanscafélje, ergens op een hoek van een rommelig sti-aatje, temidden van een warnet van straten, vlak in de buurt van de dokken. Fellowes liep een trap af naar het sous- terrain van het café, terwijl de auto haastig uit het gezicht verdween. Mijn taxi-chauffeur was één van die kleine, kromme mannetjes van niet te de finiëren leeftijd, zoals er zovele achter het stuur van Londense taxi's zitten. Dit soort mannen hebben zoveel wonderlijke dingen gezien en meegemaakt, clat ze eenvoudig nooit meer ergens verbaasd over zijn. Mijn taxi-chauffeur toonde dan ook niet de minste verbazing, toen ik hem in een bocht, een honderd meter van het café verwij derd, stil liet houden en hem vijf pond be loofde, als hij daar op me zou wachten, ongeacht hoe lang. dat wachten eventueel zou duren. Ik had er een vaag voorgevoel van, dat ik die taxi nog nodig zou hebben, voor de nacht voorbij was. De maan scheen thans helder aan de hemel. Ik zette mijn kraag op en in de schaduw van de huizen blijvend,, bereikte ik een portiek, .dat precies tegenover het café lag .en van waaruit ik onopgemerkt de zaak kon bekijken. Binnen een minuut of tien, verscheen er een andere zwarte wagen van hetzelfde type als ik achterna had gezeten, doch naar ik meende niet dezelfde, en deze stopte net lang genoeg voor het café om een man uit te laten stappen. Ook deze man liep de trap naar het sousterrain van het café af. De glimp, die ik van hem kon opvangen, gaf me de indruk, dat hij klein was en schamel gekleed. Nog zes keer in het halve uur daarna hield een auto van hetzelfde type stil voor het café, om telkens een enkele passagier uit te laten stappen, die in het café ver dween. Daarna gebeurde er een kwartier lang niets, en ik vermoedde, dat er nie mand meer zou komen. Ik voelde op dat ogenblik geen spoor van vermoeidheid meer. Ik was vastbeslo ten er achter te komen, wat er in het sous terrein van dat obscure cafétje gebeurde. In vervaagde letters stond boven de deur: „Joe's Matrozen-eethuis". Er was genoeg licht binnen om te zien, dat het meubilair bestond uit de gebruikelijke tafels en stoe len en een buffet. Achter het schot, aan het eind van het vertrek, was waarschijn lijk de keuken. De bewoners sliepen onge twijfeld ergens boven. Het beste leek het me, door de achterdeur binnen te sluipen. De straat was gelukkig volkomen uitge storven. Ik had er slechts een paar secon den voor nodig orri over 't muurtje aan de achterkant van het café te klimmen. Toen ik op mijn voeten terecht kwam, bezeerde ik mijn gekwetste been en had enige ogen blikken nodig om de pijn, die dat veroor zaakte, de baas te worden. Ik hoorde de zware tred van een politie-ag'ent, die juist nadat ik uit het gezicht verdwenen was, de hoek van de straat om gekomen moest zijn. De achterdeur was gesloten, maar er was ook nog een raam, dat groot genoeg was om er vlot doorheen te klimmen. Na een minuut of tien werk met een zakmes en mijn zakdoek, had ik het glas uit het raam en de rest was kinderwerk. Zoals ik al gedacht had, werd de hele achterkant van het huis in beslag geno men door de keuken, behalve een nauw gangetje, waarop de trap, die uit het sou terrain omhoog voerde, uitkwam. Van ergens boven kwam het geluid van een hevig snurkende man. Een tochtdeur vormde de toegang tot de trap, die naar het souterrain leidde. Ik hield de deur open en luisterde aandachtig, maar hoorde niets. Daarna begon ik doodvoorzichtig, stapje voor stapje, de trap af te dalen. Ik wist, dat de enige manier om je geluidloos voort te bewegen, is héél lang zaam te gaan. Na zes treden maakte de trap een bocht. Mijn eerste opzet was bij die bocht te komen zonder in de gaten te lopen. Ik geloof, dat het me wel een tien minuten gekost heeft om die zes treden af te dalen. De deur boven aan de trap had ik dicht gedaan, zodat deze volkomen in duisternis gehuld was. Maar ergens aan het eind van de trap was licht te zien. Mij op deze voorzichtige wijze, centi meter voor centimeter, verder naar beneden bewegende, kreeg ik gelegenheid rond de bocht van de trap te gluren. Wat ik daar te zien kreeg, maakte me duidelijk, dat ik geen centimeter verder moest gaan, want nauwelijks een meter of zes van me ver wijderd zat een verzameling boeventronies bijeen, zoals men zich in zijn benauwdste dromen niet zou kunnen voorstellen. De zeven mannen, die ik het huis binnen had zien gaan, zaten in een kring in een kamer, die gemeubileerd was als een vertrek in een derderangs hótel. Zware gordijnen sloten de ramen af, zodat het onmogelijk was van buiten af in de kamer te gluren. Het café boven was klaarblijkelijk de dek mantel voor wat hier eigenlijk plaats vond; het betrof hier waarschijnlijk öf een speelhol öf een opiumtent. Geen van de mannen rookte of sprak een woord. Ze zaten er allen bij alsof ze op bevelen wachtten. En ze keken allen in de richting van dal deei van de kamer, dat voor mij niet zichtbaar was. XWordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6