c 3 6 té* Grote expositie van beeldhouwwerken in Arnhems beroemde park André Eglevsky en Tamara Toumanova dansen op het Holland Festival Nederlands woord voor efficiency" gevraagd VRIJDAG 13 MEI 1949 HAARLEMS DAGBLAD De voorbereidingen voor de Openlucht tentoonstelling van Europese beeldhouw kunst „Sonsbeek 1949", die op 1 Juli in Arnhems beroemde park wordt geopend, zijn bijna afgesloten. De aanleg van het park met zijn ver siering van bloemen en planten zal onge twijfeld alle krachten van Arnhems plant soenendienst opeisen. Niemand echter be hoeft er aan te twijfelen of Park Sonsbeek wordt een lustoord. Een aparte opgave is daarbij de opstelling der beeldhouwwei-ken. In het grote geheel van bloemen, planten en bomen moeten de kostbare kunstwerken van de hand van Europa's grootste beeld houwers volledig tot hun recht komen. En dat eist zorg en kennis van zaken, Een artistieke commissie van experts op dit gebied staat evenwel borg voor een resul taat, dat er zal mogen wezen. Hoewel de lijst van te exposeren beeld houwwerken nog niet volledig is, kan ge rekend worden op een achttal werkstukken van de grote Franse meester Auguste Rodin' waaronder waarschijnlijk ook de beroemde beeldengroep „Burgers van Calais". Het was lange tijd onzeker of deze groep op de tentoonstelling aanwezig zou kunnen zijn. Het z.g. reisexemplaar was onlangs naar Bazel verkocht en het leek er op, dat de stad het machtig werkstuk maar niet dade lijk wilde afstaan. Het is ook geen kleinig heid. Het geheel weegt ongeveer tien ton. Het vervoer daarvan vereist een enorme krachtsinspanning. Voorts zal van Rodin het beroemde brons van de Franse schrij ver Balzac aanwezig zijn. Frankrijk brengt trouwens van verscheidene zijner grote zonen kunstwerken. Maillol, Bourdelle,- Renoir, Despiau, Brancusi, Gargallo, Zad- kine, Arp, Laurens en Lipchitz zullen met een of meer werken vertegenwoordigd zijn. Uit Duitsland verschijnen werken van de grote beeldhouwers Lehmbruck en Barlach, terwijl uit België een representatieve in zending komt van hedendaagse beeldhouw kunst. Van Rik Wouters zullen drie figuren worden geëxposeerd, van G. Minne komen een mansbuste en een reliekdrager. Voorts zullen werken van Leplae, Puviez en Cantré worden tentoongesteld, terwijl Meunier met twee arbeiders-figuren ver tegenwoordigd zal zijn. Uit Denemarken zullen werken van Kai Nielsen, Fischex-, Eichhoff en Noach wor den gebracht en uit Engeland verschijnt een bijzondere collectie van Moore. Epstein, Dobsen en nog enkele andere beeldhouwers. Hiermede is de verzameling inzendingen nog lang niet uitgeput. Afgezien van onder handelingen, die nog met buitenlanders lopen, zal Nederland zelf werken van zijn beeldhouwers brengen, waaronder beelden, die nog niet eerder zijn tentoongesteld. Radecker legt de laatste hand aan een groot oorlogsmonument bestemd voor Waal wijk, dat voor het eerst op de expositie zal worden uitgebracht. Als een onderdeel van de expositie zal een speciale hal worden ingericht voor kleine plastieken van Neder landse beeldhouwers. Zo staat het dus reeds thans vast, dat de tentoonstelling van Europese beeldhouw kunst in Park Sonsbeek, waarvan Koningin Juliana het beschermvrouweschap aan vaardde, één der belangrijke gebeurtenissen op cultureel terrein van 1949 zal zijn. De 9 Muzen Van Gogh in New York. In samenwer king met het Nederlandse Ministerie van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen, zal in October te New York de grootste exposi tie van schilderijen en tekeningen van Van Gogh worden gehouden, die Amerika ooit gekend heeft. De schilderijen zullen in bruikleen worden afgestaan door verschillende Nederlandse musea. Ook uit privébezit zullen stukken naar dé tentoonstelling gaan. De tentoonstel ling gaat vervolgens naar Chicago. John Radecker-'legt in zijn atelier le Amsterdam de laatste hand aan zijn monumentaal bevrijdingsstandbeeld voor de gemeente Waalwijk. Het monument zal op de tentoonstelling Sonsbeek 1949 ie zien zijn. Muzieft Haarlems Christelijk Mannenkoor Met medewerking van „Het Matrozen- koor", het bekende knapenkoor uit Den Haag, gaf „Haarlems Christelijk Mannen koor" op Donderdagavond zijn voorjaars uitvoering. Als elk ander ensemble is „Haai'lems Christelijk Mannenkoor" in zijn zingen afhankelijk van stemmingen, maar het geeft er niet gemakkelijk aan toe. Het kost de dirigent Jac. Zwaan blijkbaar heel wat inspanning om een bepaalde sfeer te suggereren, die het karakter van de sa menzang dient te beïnvloeden. Doch hij kreeg nu onverwacht hulp van het „Ma- trozenkoor", waarvan de licht vloeiende zang zoveel indruk maakte op de stoere mannen-hangers, dat het hen verlokte tot een prachtige, doorzichtige vertolking van „Die Nacht" van Schubert. En, nu eenmaal uit hun eenzelvigheid losgerukt en samen opgaande in de melodische heerlijkheden van Schubert, werd ook diens Psalm 23. „Gott ist mein Hirt", heel mooi licht en zui ver en met passende uitdrukking gezongen. Het werd volop aanvaardbaar gemaakt, deze fraaie compositie die voor vrouwen stemmen geschreven werd, nu een octaaf lager, van mannenstemmen te horen. Later kwam „Séx-énade d'hiver" van Saint-Saëns aaxx de beurt. Dat ging be hoorlijk, maar veel te zwaar op de hand. Toen kx-eeg hel koor de zweepslag van een daverend succes; Jac. Zwaan liet het geestige werk gedeeltelijk herhalen en nu was er plots zoveel durf en temperament, zoveel kleur en joligheid in de* uitvoering, als men maar wensen kon. Dank zij de opwekking van het applaus! Ik hoop dat zo ïxog eens van dit mannenkoor te horen; maar dan van meet af raak! Laat men maar eens beginnen met zo'n ding uit het hoofd te zingen; dan zal al veel gewon nen zijn. De „Zweedse Lucifers-Mai'sch" van Joh; Wagenaar is ook een prachtig object om puntige, geestige samenzang te bevorderen. Als zodanig was het een uitstekend pro grammanummer. Het „Matrozenkoor", onder leiding van Theo van Elferen, oogstte met zijn gedisci plineerde zingen veel succes. Het ensemble is afgericht op alle mogelijke effecten en de stemcultuur is voortreffelijk. Onder de solo-zangertjes was er een sopraan van bijzonder mooi gehalte. Maar stylistisch doet Van Elferen rare dingen, zowel in klassieke motetten als in profane liederen, bijvoorbeeld „Hymne a la nuit", „Der Lindenbaum", „Schlafe mein Px-inzchen", en andere, die hij totaal uit de maat rukte. Onverdeeld genoten hebben wij bij de uit voering van de oud-Vlaamse liedjes, waar van de bewerkingen ook heel aardig waren. De avond werd besloten met het geza menlijk zingen van Psalm 72 11. JOS. DE KLERK. Agenda voor Haarlem VRIJDAG 13 MEI Restaurant Brinkmann: Ledenvergade ring H.O.V., 8 uur. Frans Hals Museum: Costuumshow Cruys Voorbergh, 8 u. Luxor: ..De held van Texas". 18 j.. 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. City: „Misleide jeugd", 14 j.. 2.15, 1.30, 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: „De tyran van San Fernando", 14 j., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: „De Bewaarschool", 18 j., 2.30. 7.00 en 9.15 uur. Rembrandt: „Een ko ninkrijk voor een huis", alle leeft., 2.00, 4.15, ï.00 en 9.15 uur. ZATERDAG 14 MEI Stadsschouwburg: ..Thomas More", 8 uur. Frans Hals Museum: „Trio-avond". 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. Gemeenteraad van Heemstede Aan het deze zomer opnieuw te houden Holland Festival wordt evenals verle den jaar medewerking verleend door het Grand Ballet de Monte Carlo, dat drie voorstellingen verzorgt (op 17, 18 en 20 Juni) in de Stadsschouwburg te Amster dam en twee (beide op 19 Juni) in het Kux-haus te Scheveningen. Dit cosmopoli- tische gezelschap, waarin nota bene tien nationaliteiten vertegenwoordigd zijn, staat onder leiding van markies' Georges de Cuevas, die althans de traditie van aan goede smaak gepaard raffinement vaix wij len Diaghilew poogt voort te zetten. Deze merkwaardige ax-istocraat, blijkbaar ge fortuneerd genoeg om zich een der-gelijk ideaal te kunnen verooiioven, beschouwt zichzelf als een apostel van de renaissance der vormenschoonheid waarin de vier grote kunsten samengaan. De Markies de Cuevas begon zijn acti viteit in 1944 in de Verenigde Staten, waar hij het in korte tijd vermaard gewox'den Ballet International oprichtte, zich de medewex-king verzekerend van een aantal voox'aanstaande musici, de surrealistische schilder Salvador Dali en de belangrijkste choreografen ter wereld: Bronislava Ni- jinska, George Balanchine en Leonide Massïne. Drie jaar later vertrok hij naar de Rivièra om de directie van* het in 1945 door Serge Lifar geformeerde Nouveau Ballet de Monte Carlo op zich te nemen. Door vereniging van de beide groepen kreeg hij de beschikking over een uitge breid répertoire en een vrijwel niet te evenaren keur van solisten, opgeleid in gerenommeerde studios van gewezen Russische paedagogen in Frankrijk en in de nieuwe wereld. Tegenover de aan het op de spits gedreven sterrensysteem aan te voex-en bezwaren dient men als zeker niet te onderschatten winstpunt de mag netische aantrekkingskx^xcht op het publiek te stellen. Men geeft nu eenmaal -aan de brillante prestatie de voorkeur boven het artistieke evenwicht, dat een ensemble van gelijkwaardigen kenmerkt. Trouwens: bex-ichten uit Parijs, waar op drie Mei het nieuwe seizoen begon, gewagen van aan zienlijke verbetering vaix het corps de bal let in vergelijking met het vorig jaar. De als danser zeer gewaardeerde John Taras fungeert nu als balletmeester. Prima ballerinas zijn: de verbluffend virtuoze Rosella Hightower, toonbeeld van smetteloze maar gladde perfectie en de delicate, tot lyrische verrukkingen inspi- rerende Marjox-ie Tallchief (de tweede me vrouw Balanchine) van zuiver Indiaanse bloede. Eveneens keert naar ons land terug de nog minderjarige Ethéry Pagava, die haar voornaam met ere draagt. Als haar partners treden op de prachtige danseur noble André Eglevsky, wiens als het ware gevleugelde elevatie fenomenaal genoemd mag worden en de op het eex-ste gezicht gemakkelijker aansprekende Georges Ski- bine. Zij zullen onder meer uitvoeren de romantische balletten „Giselle" en „Les Sylphides" ixx de oorspronkelijke zettingen van respectievelijk Petipa en Fokine, een excerpt uit „Lac des Cygnes" op de heer lijke muziek van Tschaikowski en het door Bronislava Nijinska gereviseerde „La fille mal-gardée" van Jean Dauberval, in de achttiende eeuw leerling van Noverre, de grondlegger van het zogeheten klassieke ballet. Twee gasten komen de vertoningen extra luister verlenen: Ana Ricax-da, die een eigen Spaans ballet „Del amor y de Ia muerte" op muziek van Granados mee brengt en vooral de zeldzaam begaafde Tamara Toumanova, die reeds eenmaal eerder ons land bezocht en wel voor het geven van een recital in 1931 op twaalf jarige leeftijd! Tamara Toumanova (klemtoon op de tweede lettex-gi-eep) was wat men noemt een wonderkiixd. Zij werd in Rusland ge boren tijdens de revolutie, vanwaar haar ouders via Siberië naar Sjanghai vluchtten. Als klein kind zag zij Pavlova* en besloot danseres te worden. Te dien einde ging zij op zevenjarige leeftijd naar Parijs, waar zij als leerlinge werd aangenomen door Preobrajenska en reeds na twee jaar debuteerde bij de nationale opera. Op een van haar recitals, werd zij ontdekt door Balanchine en in 1932 maakte zij als één van de drie „babies" -van Colonel de Basil deel uit van het tweede Ballet van Monte Carló, waar zij een sensatie verwekte door haar uitzondex-lijke bedrevenheid. Balan chine maakte speciale balletten om haar per soonlijkheid te doen schitteren en Massine ontdekte haar kwali teiten' als karakterdan seres. Haar wispelturige aard dreef haar naar de filmstudios in Holly wood, vanwaar zij, met de acteur Casey Robin son gehuwd, terugkeerde om haar loopbaan in liet theater te vervolgen. Nog steeds prijst men haar fabuleuze techniek. George Balanchine, die onlangs in een interview verklaarde: de muziek Is de vloer waarop wij flansen, maakte voor het Grand Ballet de Monte Carlo twee nieuwe wer ken, die ook hier ver toond zullen worden: „La Somnambule" op muziek van Bellini en „Concerto Barocco" bij het concert voor twee violen van Bach. Van Massine bx-engt men de suite „Le beau Danube" hier onlangs door Roland Petit uitgevoerd en „Tx-istan Fou" op muziek van Wagner. Een partituur van Schubert diende David Lichine tot het ballet „Le moulin enchanté" en een vex~- haal van Oscar Wilde als scenario voor „Un coeur de diamant" op muziek van Jeah Hubeau. Voorts wordt een keuze gedaan uit de nieuwste aanwin sten van het répertoire, die deze maand in het theater Covent Garden te Londen hun première beleven. DAVID KONING. In de Donderdagmiddag onder leiding van burgemeester jhr. J. P. W. v a n Doorn gehouden vergadering van de ge meenteraad vaix Heemstede werd meege deeld, dat bezwaren waren ingediend bij Gedeputeei'de Staten over het raadsbesluit tot het bouwen van klassen voor voox-be- reidend lager onderwijs aan de Craijenes- tersingel. De heer Reijnders (Ai-beid) zeide dit te betreuren, omdat het tot stand komen van een goed doel vertraagd kan worden. Wethouder Dissel koen (Ar beid) deelde mee, dat tot heden geen ver traging is ontstaan, omdat de toewijzing voor de materialen nog niet binnengeko men is. Een ingekomen voorstel van de heer Beelen (KVP) over wijziging der elec- ti-iciteitstax-ieven werd aangehouden tot de volgende vergadering. De heer De Ronde (communist) had geen bezwaren tegen het voox'stel van B. en W., om een crediet van 4000 beschikbaar te stellen voor een efficiency-onderzoek bij de gemeente-secretarie, het bedrijf van openbare werken, de reinigingsdienst en de gas^-, water- en electi-iciteitsbedi-ijven, doch wel tegen het woord ..efficiency". Kan dit woord niet door „doelmatigheid" ver vangen worden? De heer Zegwaard (KVP) ondersteunde deze opmerking. Jhr. Van de Poll (C.H.) betreux-de het ook, dat vele vreemde wooxden in de taal geslopen zijn, maar het woord „efficiency" heeft burgerrecht gekregen. Een ieder wat er mee bedoeld wordt. De heer R e ij n- ders was van mening, dat een groep van woorden te vervangen is door „efficiency"; doelmatigheid is niet voldoende. Mr. Bakhuizen van den Brink (WD) merkte naar aanleiding van vx-agen over het vooi-stel op. dat B. en W. bij de voorbereiding van het opstellen van de gemeentebegroting geschrokken zijn van de grote bedragen. Daarom willen zij laten nagaan op welke wijze bezuinigingen kun nen worden aangebracht. Een uitgave van 4.000 op een begi-oting van 2.700.000 is niet veel te noemen. Spreker merkt op dat „doelmatigheid" niet de juiste vei-taling is van efficiency. Dit woord is een duidelijk begrip geworden, al is het moeilijk uit te spreken. Het beplanten op het voor de stichting van nieuwe zwemvijvers bestemde terrein aan de Sportparklaan werd gegund aan de heer J. A. de Vries voor 4.746. Met Ben- nebroek zal een gemeenschappelijke i-ege- ling wox'den aangegaan, inzake organisatie van gemeentelijke bemoeiingen met sport. Goedgekeurd werden de voorstellen over de verhuur van perceel Glipperweg 83 („Meerzicht"); over het verlenen van een crediet voor wijziging van de brandweer garage en over het verlenen van een cre diet voor vex*betering van een rijwielstal ling in Groenendaal. Op een vraag van de heer Verspoor (Arbeid) of de negen woningen, welke in de omgeving van de Ritzema Boskade ge bouwd worden, ten goede komen van de Heemstedenaren, deelde wethouder Van Lent (KVP) mee, dat door het wijzigen van plannen enige gegadigden zich hebben Tamara Toumanova als prinses Aurora in „De schone slaapster". Benelux-congres van grossiers in levensmiddelen Het congres van de Belgische, Neder landse en Luxemburgse groothandelaars in levensmiddelen en landbouwproducten is Donderdagmiddag te Brossel geopend. Na een welkomstwoord van de congresvoor- zitter M. R. A. J. Raymaekers. secretaris- genei-aal van de Nationale Federatie dei- Kamers van Koophandel en Industrie in België, hield mi\ dr. E. J. E. M. II. Jaspar, secretaris-generaal van de Belgisch-Neder lands-Luxemburgse douane-overeenkomst, een lezing over het onderwerp„De handel en de economische unie", waarin hij in het bijzonder wees op het belang van blijvend ovex-leg tussen de verschillende takken van groothandel in de landen der Benelux- groepering. „De grote verdienste van dit congres is", aldus de heer Jaspar. „dat een poging wordt-gedaan elkaar te begrijpen, want wederzijds begrip is een hoofdvoor waarde voor het slagen van de Benelux- gedachte". Na afloop van de vergadering werd in de salons van een der grote Brusselse hotels een receptie gehouden. De leider van de Nederlandse delegatie is H. -J. Duyvis, voorzitter van de onder- bedrïjfsgroep „voedselvoorziening en aan verwante gebieden". Humanistisch Verbond ontving transport Duitse kinderen Een transport van 21 Duitse kinderen, die drie maanden bij leden van het Huma nistisch Verbond in Haarlem en omgeving te gast zullen zijn, kwam Donderdagmid dag op het Haai-lemse station aan. Zij zijn allen tien of elf jaar oud en afkomstig uit het Noorden van het Ruhr- gebied, waar zij veelal slechts een bunker tot ondex-dak hadden. In totaal zijn ditmaal 250 Duitse kinde ren over verscheidene Nederlandse plaat sen vex-deeld. Zij hebben twee dagen in een quarantaine-kamp in het Zuiden des lands doorgebracht, waar zij grondig op besmettelijke ziekten zijn ondex-zocht. In dit kamp zijn nog twaalf voor Haar lem bestemde kinderen achtergebleven; wellcht zullen deze hier wat later arrive ren. De meeste kinderen, die Donderdag door hun pleegouders in ontvangst werden genomen, legden een grote vx-ijmoedigheid aan de dag en hadden kennelijk veel ple zier in nun avontuur. Het was velen van hen aan te zien, dat het met hun gezond heid niet erg fleurig gesteld was; de ko mende drie maanden zullen daar wel ver andering in brengen. teruggetrokken. De aanstaande bewoners zijn geen inwoners van Bennebroek, doch zij hebben schriftelijk verklaard, dat zij volledig zullen meewerken, om wonïngruil mogelijk te maken. De heex* Zegwaard ïnformeei'de of de verbouw van een perceel aan de Bronstee- weg tot bankinstelling niet vermindering van het aantal woningen tot gevolg heeft. Weihouder VanLent antwoordde, dat er één gezin woonde en er kan een gezin blij ven wonen. Bovendien wordt het bedrijfs leven bevorderd. Jhr. van de Poll vroeg, of de tram rails, welke gevaar opleveren voor de wiel rijders, spoedig zullen verdwijnen, doch de burgemeester kan hierop geen antwoox-d geven. De heer Zegwaard was van mening, dat de vijfde Mei waardiger geviex-d moet worden en vroeg of B. en W. wilden na gaan, of er in de toekomst een regeling ge troffen kan worden, dat het personeel vrijaf heeft. Aan de heer Kooyman (A.R.) deelde wethouder Van Lent mee. dat de plannen voor het treffen van voorzieningen van de rioolwaterzuivering gereed zijn en spoe dig aangeboden zullen worden. Koffers van KLM-piloot gestolen Dondei'dagavond zijn uit de auto van een gezagvoerder der K.L.M. op het voor plein van het vliegveld Schiphol twee kof fers met een belangrijke inhoud gestolen. De koffers zijn gemerkt met de initialen van de gedupeerde vlieger G. J. M. De eeftte koffer is een zogenaamde .navigation-bag", inhoudende boeken en instrumenten voor de navigatie. De tweede koffer is een zo genaamde „B 4-bag", gemaakt van Ame rikaans canvas en bestaai uit twee vakken. De ene helft bevatte kleding van de piloot, in dc andere helft zaten een aantal ge tekende ti-aveller-chèques voor Ameri kaanse dollars, de booi-dkas, een blanco chèque-boek van de National Bank te New York en K.L.M.-papieren. WERKZOEKENDEN IN DE „ZELFKANT" Het Gewestelijk Arbeidsbureau ie Sit- tard verleende voor 230 van de vierhonderd wei-kzoekenden in de Zelfkant, die zich aanmeldden, bemiddeling. Hondertien mijnwerkers uit dit gebied werden gekeurd voor dienstneming in de Nederlandse mijnen. Aan negen en zeventig vrouwelijke personen werd een betrekking als dienst bode en als dagmeisje bezorgd. Zeventien Zelfkanters wei-den geplaatst op een tex tielfabriek in Brunssum. Het arbeidsbureau te Sittard ontving ongeveer vierhonderd aanvragen uit het gehele land voor een dienstbode uit deze streek. Statistische gegevens over Haarlemmerliede en Lisse Op de datum van de in 1947 gehouden volkstelling werden in de gemeente Haar- lemmex-liede en Spaax-nwoude 3613 inwo ners geregisti-eerd, waarvan er 1673 in Halfweg, 238 in Ruigoord, 373 in Spaarn- woude, 159 in het Oostelijk gedeelte van Spaarndam, 255 in Haarlemmerliede en Penningsveer, 243 in Nieuwebrug en Vijf huizen, 269 in Zuid-Schalkwijk, 33 in de Houtrakpolder en 36 in het Oostelijk ge deelte van de Grote IJpolder woonden. Voorts waren er nog 32 bewoners van woonschepen en twee personen die zich op een schip op doortocht in de gemeente be vonden. Het aantal vrouwen overtrof in het uitgestrekte gebied van Haarlemmer liede en Spaarnwoude dat der mannen slechts in geringe mate. De cijfers zijn: 1797 mannen en 1816 Yx-ouwen. De oudste inwoner was op het ogenblik van de telling 97 jaar. Van de mannen 'oe- hoox-den er 1044 tot de caterogie der onge- huwden (waarvan 582 in de groep van 0-15 jaar), van de vrouwen 1041 (waar onder 524 meisjes van 0-15 jaar). Zeven honderd mannen waren gehuwd, 690 vrou- wen vex-keerden in die omstandigheid. Stel u gerust: de ontbrekende dames vertoef den op dat ogenblik dus niet in de gemeen te. Bij de indeling naar de godsdienstige gezindten komen de Rooms-Katholieken met 2158 belijders voorop, dan volgen de Nederlands-Hervormden met 598 lidmaten, de buitenkerkelijken omvatten 419 perso nen, 287 inwoners behoren tol de Gerefor- meei-de kerken en de overige 141 zijn ver deeld over elf kerkgenootschappen. De vreemdelingen die in de gemeente op 31 Mei 1947 hun domicilie hadden bestonden uit vier Belgische, twee Engelse, een Fran se en een Italiaanse vx-ouw. Drie werden aangegeven onder het hoofdje „ovex-ige na tionaliteiten", zes waren er statenloos en tenslotte wax-en er nog zestien Duitsers. Van de Nederlanders waren er 442 in de landbouw, 376 in de nijvex-heid en 275 in handel en verkeer werkzaam. Plet totaal aantal forensen bedi-oeg 399 op een totaal aantal werkenden van 1394. De meesten zochten per tram hun wex-kplaats op (160), 128 deden -het op de fiets, 22 hadden de be schikking over een auto. Gegevens «ver Lisse De gegevens vermelden voor Lisse een totaal aantal inwonex-s van 11.107, de oud ste was ook hier 97 jaar. 1909 vrouwen en 1925 mannen konden opgeven dat zij ge huwd waren. Het aantal Katholieken bedroeg 6635, dat der Nederlands-Hervormden 2075. de Gereformeerde Gemeente komt op de derde plaats met 812 leden, de Christelijk Gere formeerden zijn 530 mai\ stexic, de Gerefor meerde Kerken hebben tien lidmaten min der dan deze. De buitenkerkelijken vindt men in Lisse niet zo veel als elders: er zijn er 217. Tot twaalf andex-e gezindten beho ren 318 inwoners. In Lisse- vindt men zes Belgen, vijf Polen, één Frangaise, vijf niet nader omschreven vreemdelingen, die sta- tenlozen en vijf Duitsers. Bij de beroepen komt de landbouw voor op: 1626 beoefenax-en. De nijverheid ver schaft 823 mensen werk, handel en verkeer 726, onderwijs, overheid en de vrije beroe pen trokken 245 inwoners aan. Niet minder dan 6694 ingezetenen zijn geboren Lissenaren, in vergelijking meh bijvoorbeeld Zandvoort een hoog percen tage. Afhalen distributiebescheiden Zaterdag 14 Mei is het ïn Haarlem Vleeshal de beurt voor het afhalen van distributiebescheiden aan De tot en met Dj en in Acrdenhout (Gemeente-kwekerij) V tot en met Z. t. - a 2&0 <te. «er tci/n^eo*' wordt wei. e.* s ae'i'iM Fop.neea.p- T Heee-r I Z.£iZEft }J K-FEMER.5 ■5EPn.ooee.R-x>. k 'MH&tS: KRUISSTRAAT 35 Haarlem weer een automarkt Nu alleen 's middags Zoals bekend is, werd in Haarlem ge durende enige jaren vóór de oorlog aan het Kennemerplein een automarkt gehouden, welke door particulieren hoofdzakelijk in de avonduren werd geëxploiteerd. Aange zien het gemeentebestuur de laatste tijd van particuliere zijde meer verzoeken be reikten, welke beoogden de vroegere toe stand te herstellen, was het van mening, dat er index-daad aanleiding bestond, we der tot instelling van een automarkt te besluiten, doch dan van gemeentewege. Als centrum van Kennemerland en de Bollenstx-eek zal Haarlem met de thans in te voeren automarkt de eerste in het Wes- terTries lands zijn. In ovex-leg en met mede wex-king van de betreffende organisaties, zal de mai-kt nu uitsluitend bij „daglicht" worden gehouden, waar verkopers met him wagens worden toegelaten, die georgani seerd zijn in een bond of vereniging van bonafide handelai-en, of die als particulier een wagen te koop aanbieden, zonder dat zij van de handel in auto's hun beroep maken. Men is van mening, dat deze maat regelen tevens een eind zullen maken aan de onjuiste en overdreven verhalen, welke over automax-kten de ronde deden, terwijl het de bedoeling is, het daarheen te lei den, dat kopers en verkopers met vertrou wen zaken kunnen doen. De markt zal gehouden worden iedere Vrijdag van 2 tot 7 uur n.m. op het Leidse- plein, dat centraal gelegen is aan een grote verbindingsweg Leidsevaart en waar tevens een behoorlijke gelegenheid is voor het maken van proefritten. Naar wij vernemen, zal de opening der markt plaatsvinden op Vx-ijdag 20 Mei. Diefstal uit wagons op het goederenstation In de afgelopen jaren werden vele malen goederen vermist uit goedex-enwagons, welke op het goederenstation aan de Wes tergracht stonden. De politie heeft in Maart de rangeerder W. T. aangehouden, verdacht van diefstal. Hij deelde mee belast te zijn geweest met controle op de goederenwa gons. Op bepaalde dagen verbrak hij het loodje van de wagon en haalde textielgoe- deren weg. In tqtaal heeft hij achttien maal goederen gestolen, zoals damesman tels, corsetten, overgooiers, damesregen mantels, overhemden, kant. voering, lin nen, coupons, stof. luiers, damesblouses en herenjassen. De goederen legde hij eex-st in het lokaal van de rangeerdei's en later werden ze naar zijn woning vervoerd. De echtgenote van T. verkocht de goederen en de opbrengst bedroeg ongeveer 2000. De zwager van T. de monteur J. H. B. heeft vijf maal medewerking verleend bij het weghalen van de goederen uit de wagons. Donderdagmorgen hadden T. en B. zich voor de Haarlemse rechtbank te vei-ant- woorden. Hun was diefstal ten laste ge legd. De officier van justitie eiste tegen T. een gevangenisstraf van twee jaar en tegen B. een straf van één jaar. De echtgenote van T. had zich te ver antwoorden het in bewaring nemen en verkopen van goederen. De eis luidde tegen haar een gevangenisstraf van zes maanden. Aan de echtgenote van B. was ten laste gelegd het ten geschenke ont vangen van enkele gestolen goederen. Tegen haar luidde de eis een geldboete van 40. subsidiair 24 dagen hechtenis. Een vijf-en-dei-tigjarige nicht van B. had enige malen texlielgoederen gekocht en werd verdacht van heling. Zij zeide niet begrepen te hebben, dat de goederen van diefstal afkomstig waren. De eis luid de een gevangenisstraf van zes weken. Tenslotte had de kleermaker J. J. R. zich te verantwoorden wegens het kopen van vijf coupons stof, voering en linnen van B. Deze verklaarde als getuige, dat hij de kleermaker niet meegedeeld heeft, dat de goederen van diefstal afkomstig waren. Tegen R. eiste de officier van justitie een geldboete van 100, waax-bij hij rekening wilde houden met het feit, dat verdachte op het ogenblik in voor arrest zit, verdacht van het kopen van de goederen zonder het afleveren van textiel punten. De rechtbank zal op Woensdag 25 Mei uitspraak doen. GROTE Braadkippen 5.— per stuk Braadkuikens 1.50, f 2—f 2.50 per stuk Vet kippenpoulet f 2 50 per pond Kruijer's Wildhandel TELEFOON 10924 WARMOESSTRAAT No. 4. Van ouds bekend (Adv.) PAUL BROMBERG OVERLEDEN Te Amsterdam overleed de architect Paul Bromberg, bekend door zijn publicaties en voordrachten over het moderne interieur. Hij heeft door tal van publicaties en voordrachten het Nederlandse publiek ver trouwd gemaakt met nieuwe mogelijkhe den van prettig en practisch worten. Hij v/as de tentoonstellingsarchitect van de deze zomer te houden expositie „Jeugd van Nederland" die hij met veel enthou siasme heeft voorbereid doch niet heeft mogen voltooien.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 5