Eiectrische feesttrein in Limburg enthousiast verweikomd Zeemlappen Hef huis aan de baai VRIJDAG 13 MEI 1949 HAARLEMS DAGBLAD 4 Muziek, geschenken en hartelijke toespraken Alleen in Kerkrade is men niet tevreden Met ingang van 15 Mei krijgt Limburg een snelle treinverbinding met het cen trum en het Westen des lands. Gisteren, toen de Nederlandse Spoorwegen de eerste eiectrische trein Den Haag-Maas tricht lieten rijden, hebben de Limbur gers hun vreugde duidelijk doen blij ken. De ontvangst op allé stations was enthousiast. Blokpost 78 was het punt, waar de eigen lijke „feestreis" begon. Daar, op de grens tussen Limburg en Brabant, kwam de Commissaris der Koningin in Limburg, mr. dr. F. Houben, in de trein. Op het station Weert stond de muziek gereed en zo was het op vrijwel alle stations, waar de trein passeerde. De Limburger is gul en laat de bezoekers niet met lege handen vertrekken. Deze dag maakte daarop geen uitzondering en in Weert boden midden stand en industriëlen een relief aan voor het station. Oolc in Roermond werd de trein met muziek begroet. Sittard had geen muziek, want zoals de burgemees ter zeide het werk in de mijn gaat door, ook op deze dagen. Maar een geschenk was er wel: een nieuwe verlichting van, het stationsplein en zijn toegangswegen. In Lutterade stonden schoolkinderen op het station toen de trein binnenrolde en lieten het „Limburgs dierbaar oord" schal len onder de overkapping. Drie gedenk borden waren het geschenk van Lutte- rade's dankbare burgerij. In Maastricht werd het gezelschap van spoorwegautoriteiten verwelkomd door £et college van B. en W. Voorts was er een delegatie van de Belgische spoorwe gen, prof. Van Hecke en de heer Delory, leden van de directie. In de grote hal van het stadhuis valgde de overdracht van enige gebrandschilderde ramen, welke Limburg (de Limburgse industrie, het provinciale bestuur en vele gemeenten) aan de Nederlandse Spoorwe gen als herinnering aan deze bijzondere dag aanbood. De president-directeur der N.S., ir. Q. den Hollander heeft zijn bijzondere dank uitgesproken voor het geschenk van Lim burg. Hij vertrouwde dat deze verkeers- verbetering' voor de andere provincies aanleiding zou zijn om Limburg druk te bezoeken en daardoor mede te helpen de welvaart van hef gewest te verhogen. ÏTet gezelschap begaf zich hierna naar het gouvernementshuis waar de Commis saris der Koningin namens de Limburgse bevolking op hartelijke wijze de voldoe ning uitsprak over de electrificatie van het Limburgse spoorwegnet. Hij verwel komde ook de Amerikaanse plaatsvervan gende vertegenwoordiger van de ECA- missie in Nederland de heer L. Smith, die dr. A. Valentine verving. De Commissaris der Koningin bood ir. Den Hollander alsmede de heer Smith de zilveren legpenning van de provincie Lim burg aan. Kerkrade is niet tevreden Van Maastricht reed het gezelschap naar Heerlen. Daar verwisselden de reizigers de Speciaalzaak Baby- en Kleuterkleding WAGENWEG 9 (HOUTPLEIN) (Adv.) Wagenvoerder had een goede dag Het was voor de heer P. H. Giesbers, wagenvoerder van de „feesttrein", die gisteren ter gelegenheid van de elec trificatie van het spoorwegnet door Limburg reed, een goede 'dag. Want zoals vele Limburgse gemeenten, waar de trein langs kwam, de spoorwegen met geschenken uit de streek bedachten, bood ook Valkenburg een specimen van zijn „industrie"de vreemdelingen industrieaan en wel een vacantiever- blijf in Valkenburg voor de heer Gies- bers en zijn vrouw. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 12 Mei 1949 ONDERTROUWD: 11 Mei, P. van Houten en P. Pigmans; 12 Mei, K. J. Maas en J. M. E. Ineke. GEHUWD: 12 Mei: C. de Graaf en H. J. de Geus; J. Kuipers en G. A. Hohlfeld; L. T. Bouwmeester en C. Obbes: P. Janse en M. E. Griffioen: T. Rose en R. Evelijn; H. P. Moonen en M. Janszen; J, H. Fonteijne en M. Slagboom; J. P. Vunderink en N. Krol; W. Vos en J. C. Engelmoer; H. van Geldorp en N. Kuijken; M. H. Krombeen en S. Keijzer; H. J. van Aanholt en C. J. Hanzon; J. L. de Korte en P. Möhringer. BEVALLEN van een zoon: 11 Mei, J. P. BarnhornReinerie; M. J. E. Divendalvan Daalen; P. J. DoetsMulder; J. W. Kosters Bol; M. AltheerPelt; S. van Kooten Kats; 12 Mei, E. M. E. van der Puttende Rooi. BEVALLEN van een dochter: 11 Mei, T. LukkienWinter; L. van Cranenburgh Taverne. OVERLEDEN: 9 Mei, J. P. van Dalen, 72 j j., Planetenlaan; 10 Mei, J. Dijkstra, 83 j., Marnixstraat; 11 Mei, H. KrugerLeenheer, 68 j.. Sparenbergstraat; B. WempeGroen hout, 71 j.. Voorzorgstraat. comfortable eiectrische voor een heel wat minder comfortable stoomtrein, die voor taan de passagiers van Heerlen via Schaes- berg-Kerkrade naar Simpelveld zal bren gen. Tot dusverre waren op dit „millioen- lijntje" alleen kolen vervoerd. Als proef zullen er nu ook reizigerstreinen gaan rijden. De burgemeester van Schaesberg her innerde er aan, dat 55 jaar geleden Schaesberg een treinverbinding kreeg met Herzogenrath. Iemand die nog een kaartje voor die eerste rit in zijn bezit had mocht nu op ditzelfde kaartje met de feesttrein mee. Kerkrade's burgemeester was niet zo erg enthousiast en had liever een eiectri sche trein in zijn gemeente gezien dan „dit vooroorlogse vervoermiddel". Niette min was het hem toch een vreugde een sierbank aan te bieden, een symbolisch ge schenk zoals hij zeide, omdat het een bank is waarop men kan gaan zitten wachten. Voorts bood hij een plaats aan in het oud heidkundig museum „voor het stoomtrein- tje dat nu op deze lijn rijdt". Simpelveld verraste de directie der N.S. met een paar boekensteunen, gebakken van Simpelveldse klei en Heerlen kwam voor de dag met twee eiectrische stations klokken, voorlopig echter nog „op papier". In Nuth, het laatste „feeststation", speelde de harmonie „St. Bavo", die in 1896 even eens de plechtigheid bij de opening van de spoorlijn Sïttard-Heerlen had opge luisterd en kreeg ir. Den Hollander een prachtige mijnwerkerslamp met inscrip tie. In. iets meer dan drie uur was de trein weer in Den Haag terug en was een dub- belsporig baanvak van 145 km. lengte aan het reeds bestaande eiectrische net toe gevoegd. SCHEEPVAART Aldabi, RotterdamRio de Janeiro 12 Mei 470 mijl Noord St. Vincent. Alhena, Buenos Aires-Rotterdam 12 Mei dwars van Lissabon. Ahvaki, Rotterdam.New York, 12 Mei dwars van Starlpoint. Amstelkerk, Dakar Plymouth pass. 13 Mei Finisterre. Arkeldijk, New YorkAntwerpen pass. 12 Mei Bishop. Bali 12 Mei van Colombo te Djibouti. Klip- fontein BeiraAmsterdam 12 Mei te Kaap stad. Mariekerk, Manilla—Rotterdam 12 Mei te Singapore. Meliskerk, JapanRotterdam 12" Mei van Port Said naar Alexandrië. Sala- watd, AntwerpenBelawan pass. 12 Mei Cape Palos. Si'bajak, RotterdamBatavia 12 Mei van Aden. Waterland, Buenos AiresAm sterdam 13 Mei te Bahia. Herstel van Kasteel van Breda is bijna voltooid Nog klinken er hamerslagen op het ter rein van de Koninklijke Militaire Academie te Breda, doch dat zal niet lang meer duren. De verbouwing van het kasteel en de aanleg der sportvelden is reeds bijna gereed gekomen. Van vele gebouwen is de inwendige verbouwing voltooid. Uitwendig moeten zij nog wat opgeknapt worden. Dit is niet de eerste verbouwing van het Kasteel van Breda. Oorspronkelijk bezit van de graven van Polanen, werd het door een huwelijk eigendom der Nassau's. Het kasteel werd de bakermat van de Neder landse tak der Nassau's. Een van hen, graaf Hendrik III, huwde een Spaanse prinses, Menzia de Mendoca, die met haar bruid schat en een jaargeld van een half millioen, het kasteel liet verbouwen in een stijl, welke geïnspireerd was op de Italiaanse renaissance. De medaillons van veldheren en filosofen, aangebracht op de zuilengalerij die de binnenplaats van het kasteel om sluit, herinneren nog aan de bouwlust van de Spaanse prinses. Tijdens de bezetting hebben de Duitsers in de academie gewoond en er zeer veel schade aangericht. Toen deze schade na de oorlog hersteld moest worden, besloot men het gehele gebouwencomplex te restaureren en te moderniseren. Daar is men in 1948 aan begonnen. Over het algemeen heeft men bij de restauratie getracht de zuilen, plafonds en muren van hun omlijstingen, verflaag en bepleisteringen te ontdoen en de natuur steen weer aan het licht te brengen. De kapellen, een voor protestanten en een voor katholieken, die zich vroeger in de vleugels van het kasteel bevonden, zijn nu fngericht in twee torentjes uit de zes tiende eeuw bij de wallen. Deze plek wordt nog steeds het „Spanjaardsgat" genoemd, hoewel later is vastgesteld, dat het beroem de turfschip niet daar heeft aangelegd. Dat gebeurde een 300 meter verder, waar als een herinnering aan Prins Maurits' krijgs list een eenvoudig monument staat. Om het kasteel zijn verschillende andere gebouwen gegroepeerd. Enkele er van zijn door de Duitsers gebouwd. „Pleegouders" van Franse kinderen bijeen Gisteravond werd in_ Brinkmann onder auspiciën van de Conférences frangaises en de Eglise Wallonne een reünie gehouden van de families die in de afgelopen drie maanden een aantal Franse kinderen in huis hebben gehad. Ds. Jospin van de Eglise Wal lonne vertelde een en ander van de beleve nissen van zijn kleine landgenoten en vertolkte aan de hand van een paar voor vallen welk een heerlijke tijd de kinderen, in Holland hebben gehad. De Franse consul, de heer Mondon. beklom vervolgens het spreekgestoelte om in een warme toespraak de dankbaarheid te uiten die zijn land voelt jegens de tijdelijke pleegouders. De heer Jospin vertoonde tenslotte een drietal films die evenzovele bewijzen leveren voor de schoonheid van het Franse landschap. De Middenstand nog actiever Extra -koffie „ZWARTMERK" M .1 0 per !/2 pond R. H. DIJKSTRA Toen de Amerikaanse piloot James Worsham in Richmond na een vlucht van zes uur moest landen om zijn motor na te kijken, ontdekte hij boven aan de motor een vogel nestje met eieren. Samen met een collega-piloot bekijkt hij het nestje, met de nog onbeschadigde eieren. Op een persconferentie te Amsterdam, waar hoofdbestuur-sleden van de drie Mid denstandsorganisaties in ons land (de Kon. Ned. Middenstandsbond, de Ned. Kath. Middenstandsbond en de Christelijke Mid denstandsbond) aanwezig waren, werden enige middenstandsbelangen besproken. Mr. F. Bachg, secretaris van de Ned. Kath. Middenstandsbond, gaf een algemene beschouwing over de positie van de mid denstand in ons land. Volgens een raming zijn er in ons land 300.000 middenstanders, waarvan er helaas niet meer dan 65.000 in een bond zijn georganiseerd. In de midden- standsbedrijven werken 700.000 arbeiders. Daarnaast staan weliswaar 1.000.000 van de groot-industrie en het groot-winkelbe drijf, maar er blijkt uit deze cijfers toch wel heel duidelijk dat de welvaart van de middenstand een landsbelang is. Gelukkig is de positie van de midden stand in de loop der jaren in ons land be langrijk verbeterd. Er was een tijd dat met reden gevreesd werd dat de middenstand doodgedrukt zou worden, maar die tijd is voorbij. De middenstand kan nu vertrouwen in de toekomst hebben, mits alle zeilen worden bijgezet om te behouden wat men heeft en zijn invloed nog uit te breiden. Daarom is door de drie organisaties een stichting in het leven geroepen voor recla me. Deze heeft tot doel voorlichting te geven op het gebied van individuele recla me en daarnaast ook een krachtige collec tieve reclame te maken voor de midden stand in het algemeen. Deze zaken worden groot aangepakt, want alleen daardoor kan men van succes verzekerd zijn. Het is niet de taak van het opgerichte bureau te con curreren met bestaande bureaux op reclame gebied, maar daarmee zoveel mogelijk samen te werken. Aan alle georganiseerde middenstanders wordt een vaste bijdrage- gevraagd voor deze stichting. Verwacht wordt dat de grootste zaken ook het meest zullen geven. Maar ook niet-leden kunnen raad en hulp van het bureau vragen, omdat verwacht wordt dat door het werken van dit bureau het ledental der organisaties zal groeien, Het uitvoerend bestuur van het bureau wordt gevormd door de heren W. H. J. v. Mansum, voorzitter; H. v. Eysden, secre taris en A. J. van Ginkel,- penningmeester. De drie bonden hebben een kapitaal ge vormd om het bureau in staat te stellen onmiddellijk met zijn werk te beginnen. „Wilde vaart" in de lucht van steeds groter betekenis Wie tegenwoordig des avonds op Schiphol komt, kan er naast de toestellen van de be kende lijnmaatschappijen als KLM, AOA, SAS enz. ook regelmatig toestellen zien met als maatschappijregistratieletters BNA. Kisten verse sla en andere primeurs van onze landbouw, maar ook vruchten als aardbeien en perziken worden van de vrachtauto's in het binnenste van deze vliegtuigen der British Netherlands Air transport geladen. Het is een Britse chartermaatschappij, welke in hechte sa menwerking met de „Aero-Holland" van Fritz Diepen opereert. Beide luchtvaart chartermaatschappijen opereren met een zeer groot deel Nederlands kapitaal, ge fourneerd door Nederlandse scheepvaart maatschappijen, hoofdzakelijk de Maat schappij Nederland. De chartermaatschappijen verzorgen alle soorten luchtvervoer in opdracht van der den. Niet alleen luchttaxidiensten; de hoofdzaak is vracht: van ieder gewenst vliegveld naar elk ander vliegveld ter we reld. Wat de opdrachtgever gevlogen wil hebben kan de chartermaatschappij niet schelen: sla of machines, passagiers of bloemen, auto's of vee. Deze vorm van vliegerij - oorspronkelijk alleen in Amerika bekend - begint thans ook in Europa grote omvang aan te nemen. Alleen in Engeland bestaan thans reeds ongeveer zeventig van dergelijke maat schappijen, van welke de Nederlands- Engelse BNA-combinatie een der belang rijkste is; Steeds meer exporteurs maken - vooral voor vrachtvervoer - van chartervliegtui gen gebruik, vooral omdat het goedkoper is dan vrachtvervoer per lijnvliegtuig, maar ook omdat men zelf de bestemming van het toestel kan bepalen en dus tijdverlies en overladingsrisico voorkomt. Een andere be langrijke reden voor het prefereren van charter-luchtvervoer is dat men zelf het gunstigste vertrekuur kan bepalen. De kioppen sla, bijvoorbeeld komen zo van de kassen in het Westland en Beverwijk, waar ze een uur tevoren geoogst werden. Twee uur later kan de sla dan al op de markt in Covent Garden in het hart van Londen zijn. De Nederlandse reders zijn echter nog niet waar ze wezen willen. Nieuwe onder handelingen zijn gaande, andere charter maatschappijen op luchtvaartgebied zullen wellicht in Nederlandse handen overgaan, Want waar vracht te vervoeren is, daar is Holland paraat. Handelsmarges voor textiel gewijzigd Het ministerie van Economische Zaken maakt bekend dat met ingang van 27 Mei de groot- en ldeinhandelsmarges voor dc textielhandel worden gewijzigd. Deze wij ziging betekent in de eerste plaats, dat de hogere handelsmarges voor z.g. niet-utility- goederen voor wollen stoffen worden op geheven, waarmede het verschil tussen de marges op utility- en niet-utilïty-stoffen, hetwelk afhankelijk van het artikel maxi mum 10 pet. bedroeg van de verbruikers- prijzen, is vervallen. Aangezien in de prak tijk, in vele gevallen mede wegens de moei lijkheden bij controle, de non-utilitymarge werd toegepast op utility-artikelen, is deze herziening belangrijk. Vooral de reeds in 1947 begonnen stijging der weefselprijzen kan door de herziening der handelsmarges voor een deel worden gecompenseerd. Aan gezien intussen ook op de internationale wolmarkt een kentering is opgetreden, is het niet "onwaarschijnlijk, dat in de toe komst een zekere daling der weefselprijzen zal optreden, welke zich ook, zij het voor lopig in beperkte mate, in de verbruikers- prijzen zal kunnen kenbaar maken. Tevens is deze herziening der handels* marges aangegrepen om de mogelijkheid te scheppen aan de individuele fabrikaten dispensatie te verlenen van de utilitybepa- lingen in deze sector wegens de ontwikke ling op Benelux-gebied. In de productie als geheel genomen zal als gevolg hiervbn geen verschuiving goedkopere naar duurdere weefselsoorten plaats hebben. Via het Rijksbureau voor Textiel zullen aan het Directoraat-generaal van de Prij zen maandelijks gegevens omtrent de pro ductie in de verschillende prijsklassen wor den overgelegd. Indien uit deze overzichten zou blijken, dat door de gezamenlijke fabri kanten onvoldoende in het utility-genre wordt geproduceerd, zal tot Intrekking van de dispensatie worden overgegaan. Drie nieuwe haltes op buslijn Haarlem-IJmuiden Eindelijk stopt de bus bij de stations Driehuis en Zeeweg le N.Z.H.V.M., die Zondag de lijn Haar lemIJmuiden van de NACO overneemt, is inmiddels begonnen met de plaatsing van de haltebordjes. Er 'komen drie nieuwe halteplaatsen bij, die stuk voor stuk aan de wensen van het reizend publiek tegemoet zullen komen. Bij de Muiderslotweg in Haarlem-Noord komt een stopplaats, ver volgens bij. de treinhalte Zeeweg (de bus halte komt aan de Westelijke kant) en ook bij het station Driehuis zal de N.Z.H. in het vervolg stoppen. 25% DyüüöER Juist vóór deze'prijsverhoging ontvingen wij nog een flinke partij prima zeem lappen. De prijzen zijn nu nog: 1.28 3.24 1.80 3.54 2.24 4.20 2.85 5.30 Ga naar fReemecs Kruisstraat 35 R.K, Middenstandsvereniging Donderdagavond hield de afdeling Haar lem van de Rooms Katholieke Middenstands- vereniging een ledenvergadering in restau rant Brinkmann. De voorzitter, de heer S. J. Warmer deelde mee, dat de cursus verkoop- kunde een groot succes is geweest. Er zijn Elannen in de toekomst weer cursussen te ouden. De cursus van de étalage-school is ten einde. Van 27 Mei tot 31 Mei zullen in het gebouw Kruisstraat 25 werken van deze school ten toon gesteld worden. Plannen zijn in vooi-bereiding een .kegelconcours ten bate van Santos te houden. Voorts deelde de heer Warmer mee, dat er reeds belangstelling be staat onder de leden om in 1950 of 1951 een reis naar Rome te maken. De heer H. Knötschke, secretaris van het RijksboVgstellingsfonds, deed mededelingen over de werkzaamheden van dit fonds. Steun wordt verleend aan zakenmensen en in het bijzonder aan middenstanders. Na de pauze sprak rector C. Broers, oud- geestelijk adviseur, over „positief Christen dom". Voor een kleine verbouwing in het politiebureau aan de Smedestraat vragen B. en W. f750 aan de raad. Grondverkoop B. en W. van Haarlem stellen de raad voor te verkopen: Aan A. Molkenboer te ïgaarlem 320 m2 grond aan de Middenlaan om daarop een woonhuis voor één gezin te bouwen. De prijs is f 14 per m2. Aan de coöperatie „Vooruitgang 183 m- grond aan de Muiderslotweg, hoek Jan Luykenstraat, om daarop een winkel met- bovenwoning en bergplaats te bouwen. De prijs is f 16 per m2. ACHTJARIG JONGETJE LIEP ERNSTIGE BRANDWONDEN OP. Op een ojSen terrein tussen de Sperwer straat en de Vondelweg te Haarlem-Noord stookten enkele jongens Donderdagmiddag een vuurtje, waarbij zij ook een buitenband van een fiets in de vlammen gooiden. Een hunner, een achtjarig jongetje, nam de brandende band uit het vuur en bleef stil staan op een rioleringsput in de Vondel- weg. Gas, dat zich in deze put bevond, ont plofte en een felle steekvlam wondde het kind ernstig aan gelaat en handen. Hij werd voorlopig door de Ongevallendienst verbonden en is later naar het ziekenhuis Joannes de Deo vervoerd. Zijn toestand laat zich ernstig aanzien. Oude en Nieuwe Wereld wisselen technische gegevens uit Studiereizen van ingenieurs, landbou wers en vakverenigingsleiders kunnen een belangrijke bijdrage leveren tot een ruime re toepassing van rationele productie methoden, die een eerste vereiste zijn om de levensstandaard van de vrije volken te verhogen, aldus de Amerikaanse admini strateur van het- Marshall-plan, Hoffman. In een toespraak tot de Amerikaanse Onderwijsraad zeide Hoffman, dat de EC-A, verwachtte dat het programma voor tech nische uitwisseling de productie van de landbouw en industrie in Europa en de achterlijke gebieden belangrijk vooruit zou brengen. Hij herinnerde er aan, dat de ECA opgericht was met het doel 'Europa te hel pen een levensstandaard te bereiken, waar bij de bevolking niet slechts „in doffe be rusting" voortleefde, doch die hoog genoeg zou zijn om de mensen tot grotere krachts inspanning te prikkelen en hen onder om- standigheden, vrije mensen waardig, in welvaart te laten leven. Europa heeft een groot stroomtekort en de ECA stuurt derhalve Amerikaanse in genieurs naar het buitenland om methoden uit te werken, die het mogelijk moeten ma ken krachtstations met minder onderbre kingen in bedrijf te houden. De ECA heeft bovendien geconstateerd dat de industriële productie per man/uur in de Verenigde Staten gemiddeld ruim tweemaal zo groot is als die in» Europa. Uitwisseling van technische experts, aldus Hoffman, kan er toe bijdragen de oorzaken van de hogere productie in de Verenigde Staten vast, te stellen en deze voor Europese omstandigheden pasklaar te maken. Hoffman wees er op „dat de Europese arbeiders over het algemeen even bekwaam en ijverig zijn als de Amerikaanse" en dat „het technische programma veel tot een uitwisseling van technische ideeën had bij gedragen." „De Nieuwe Wereld kan de Oude heel wat leren op het gebied van massaproductie, maar de oude wereld heeft in vele gevallen een voorsprong op tech nisch gebied." Ongeveer tweehonderd groepen technici zijn reeds in de Verenigde Staten aangeko men of worden daar in de loop van dit jaar verwacht. Hoffman zei ervan overtuigd te zijn dat de Bezoeken van Amerikaanse des kundigen aan het buitenland en van Euro peanen aan de Verenigde Staten „het hun ne ertoe zouden bijdragen de mensen te leren zonder conflicten met elkaar om te gaan". FEUILLETON door ANDREW MACKENZIE vertaald uit bei Engels. 86) Gedurende tien minuten hurkte ik daar in het donker op de trap, te bang om een beweging te maken, waardoor ik misschien de aandacht van de misdadige bende daar beneden zou trekken. Ik zat me af te vragen, wat precies het doel van deze bijeenkomst kon zijn. Toen hoorde ik op eens een vaag zoeménd geluid, zoals men hoort, wanneer er een luidspreker in wer king wordt gesteld. Het geluid duurde slechts enkele seconden, maar het bleek voldoende te zijn om iedereen in het ver trek tot onbewegelijke aandacht te bren gen. Ik zal jullie niet lang meer nodig hebben, hoorde ik een wonderlijke, meta len, onwezenlijke stem zeggen. Voordat ik verder ga, wil ik vragen: heeft iemand me misschien iets te vertellen? Er was nu geen kans, dat wie van de mannen ook in mijn richting zou kijken, ze staarden allen gefascineerd naar de ene kant van de kamer, waar vandaan het ge luid kwam. Ik zakte dus voorzichtig een trede lager en volgde hun gehypnotiseerde blikken. Een rood gordijn van een fluwelige stof sloot die ene kant van de kamer, in welke richting men keek, af en vóór het gordijn stond een tafel. De stem, die kennelijk op de een of andere manier via een luid spreker sprak 'noes' ergens achter het gordijn vandaan komen. Gedurende enkele ogenblikken sprak niemand. Toen verzamelde een van de msaacn genoeg moed om te vragen: Waarom werd Billy Turner opge ruimd? Een gemompel in het vertrek getuigde van de instemming van de aanwezigen met het stellen van deze vraag. Omdat hij van plan was, ons te ver raden, antwoordde de onwezenlijke stem. Hij had een valstrik bedacht, waardoor inspecteur Brannigan de hand zou kun nen leggen op enige leden van onze orga nisatie. De straf voor verraad is de dood. Zijn er bezwaren? Er kwam geen antwoord. Wat voor gevaar levert Brannigan op? vroèg een lange, lijkbleke kerel, die heel goed een doodgraver van beroep had kunnen zijn. Zijn stem was zacht en vloeiend. Hij is niet zó stom als de andere leden van de politie. Hij weet een en ander. Het was nu eenmaal onvermijdelijk, dat- het Personeelsbureau vroeger of later in de gaten zou lopen, Waarom maakt u geen korte metten met hem? Degeen, die- dit vroeg, was een klein mannetje met een rattengezicht en een hese stem. In zijn opwinding liep hij op het gordijn toe, maar een scherp commando beval hem te blijven staan, waar hij stond. Het rattengezichtje bleef staan met zijn handen in het gordijn grijpend. Ga terug naar je stoel, beval de ijzige onbewogen stem van achter het gordijn. Volkomen van zijn stuk gebracht, strom pelde het mannetje naar zijn plaats terug. Als wie van jullie oolc probeert, ach ter mijn identiteit te komen, dan kan hij er zeker van zijn. dat hij sterft sprak de metalen slem Sommigen van jullie den ken te weten, wie ik ben. Maar jullie weten dat geen van allen. Zelfs degenen aan de top van de organisatie hebben mij nooit gezien. Wat is er voor hoop voor jullie, er achter te komen? Niemand durfde iets te zeggen. De een of andere dwaas vraagt, waarom ik Brannigan niet uit de weg heb geruimd, vervolgde de stem. Ik heb dui zenden kansen gehad om hem neer te schieten gedurende de afgelopen maanden, zoals ik mijn mensen heb gezegd om Billy Turner neer te schieten. Maar het is niet nodig. Als één politieman vermoord wordt, werkt de hele politie met man en macht samen om de dader te pakken te krijgen. Dat is iets, dat ik niet moet hebben. Ik heb maar één doel, namelijk zoveel mo gelijk geld bijeen te krijgen, verder heb ik geen belangstelling. Niemand durfde nog andere vragen te stellen, maar allen staarden met angstige gezichten in de richting van het zware rode gordijn, zoals een heiden naar zijn afgodsbeeld zou staren. c— En nu terzake, zei de stem tenslotte. Bertini, jij moest dat laatste bedrag van 500,innen van mevrouw Savill. Je droeg bij die gelegenheid een zeer verlepte roos, die iedere kleur had kunnen hebben behalve rood. Je behoeft niet zo zuinig te zijn en kunt heus wel een paar Shilling eraan spenderen om in het vervolg een frisse bloem te dragen. De lijkbleke man werd nog witter dan hij al was. Ik wist niet, dat u daar aanwezig was, stafnelde hij op zachte toon. Een van mijn mensen bevond zich tussen de menigte. Ik neem zo nu en dan steekproeven, of mijn systeem goed werkt. Geef mij nu het geld maar hier. Met een trillende hand telde de doods benauwde man vijfhonderd pond 'n bil jetten van 5 pond uit op de tafel, die voor het gordijn stond. Klopt, zei de metalen stem. Je kunt je provisie van 50 pond eraf nemen, De man nam tien vijf-pond-biljetten en haastte zich terug naar zijn plaats. Jones, die hoogadellijke mevrouw Blewman moest jou 5000 pond betalen. Heb je die ontvangen? De man met het rattengezicht liep snel op de tafel toe en legde daar vier pakken bankbiljetten neer. Er zijn slechts 2000 pond in biljetten van één pond, zei hij met trillende stem. Toen ze me die gaf, deelde ze me mee, dat dit alles was, wat ze op dat moment kon opbrengen; de rest zou later komen, moest ik u zeggen. Er kwam 'geen antwoord van achter het gordijn. In de kamer was het ook dood stil. U gelooft me toch, riep het ratten gezicht op hysterische toon uit. U denkt toch niet, dat ilc u tegen wil werken of bedriegen? Ik weet het niet, antwoordde de me talen stem. Een ieder van jullie zou me graag bedriegen, als hij er de kans toe kreeg. Waar heb je het geld vandaan' ge haald om het laatste gedeelte op dat huis in Romford af te betalen? Dat heb ik van mijn spaarduiten gedaan, antwoordde het rattengezicht op zelfbewuste toon. Ik zal dat uit laten zoeken. Als het geen je zegt met de waarheid in overeen stemming is, krijg je je provisie uitbe taald. In het tegenovergestelde geval zul je krijgen wat je verdiende loon is. Ga weer op je plaats zitten. De overige vijf mannen telden ieder hun geld neer, hetgeen naar ik schatte op een totaal bedrag van een 20.000 pond kwam. Ik trachtte de namen van de mensen, die gechanteerd werden, zo goed mogelijk in mijn geheugen te prenten. Tenslotte liep deze vertoning op haar eind. De metalen stem liet een laatste waarschuwend geluid horen. Ik heb jullie reeds gezegd, dat ik jullie niet lang meer nodig zal hebben. De organisatie zal ophouden te bestaan. Maar ik zal te werk gaan op een wijze, die jullie niet kunt volgen. De politie is bezig achter een en ander te komen. Ik was hierop voorbereid. Op een goede dag, waarschijnlijk vrij spoedig, zullen jullie een oproep voor onze laatste bijeenkomst krijgen. Daarna zal ik jullie niet meer nodig hebben. Spreek echter geen woord over wat eventueel je vermoedens zijn. Weest op je hoede voor inspecteur Bran nigan. Hij heeft een grote prutser, ge naamd Arlen, als helper en een detective Burton. Ze zijn beiden waardeloos en kunnen me niets doen. Over tien minuten kunnen jullie beginnen hier weg te gaan, één voor één of getweeën. Ik heb de politie af laten leiden en jullie zult dus niet lastig gevallen wox-den, als je het huis ver laat. De metalen stem hield op met spreken. In de doodse stilte, die hierop volgde, kraakte plotseling de houten leuning van de trap, waartegen ik leunde op een wijze, die niets aan duidelijkheid te wensen overliet. Zeven verschrikte gezichten ke ken omhoog. Ik wist, dat ik niet zichtbaar voor hen was, maar als een van hen een paar passen deed om een onderzoek in te stellen, zou ik onmiddellijk in de gaten lopen. Ik moest snel beslissen wat te doen. Met enige handigheid zou ik me wel zon der een geluid te maken op de trap om kunnen draaien en snel omhoog kunnen sluipen. Ik moest daarbij echter op de trapleuning steunen en maakte hierdoor een grote fout, want het hout van de leu ning bleek volkomen wrak te zijn, met het gevolg. dat ik Tiidoelons de fran afrtrui- kelde. Als ik op mijn hoofd terecht was gekomen en even mijn positieven had ver loren, zou ik» in één ogenblik overmeesterd zijn geweest door dat stel boeven. Ik be zeerde echter alleen mijn knie, die razende pijn deed, maar verder liep ik geen letsel op. Er bleef me maar één ding over om te doen, dat was de tr.'ip weer op te ren nen en op die wijze te trachten zo snel mogelijk het huis Uit te komen. Het geheel peelde zich in een dergelijk tempo af, dat de mannen in de kamer nauwelijks tijd hadden om zich te realiseren, wat er eigenlijk gebeurde. Het moet voor hen de verrassing van hun leven zijn geweest, toen ik daar opeens naar beneden kwam duikelen om. daarna pijlsnel weer langs de trap omhoog te schieten. Maar welke voordelen ik ook mocht hebben van hun sprakeloze verbazing, van lange duur wa ren deze niet. Een revolverschot weerklonk en kwam terecht in de muur even boven mijn hoofd. Ik hoorde voetstappen achter me aan komen. Ik draaide me in de bocht van de trap even om, om achteruit te trappen, waarbij ik het rattengezicht tegen zijn kaak raakte. Hen viel terug tegen de anderen aan en ik klom zo snel, als mijn bezeerde been het toeliet, de laatste treden op. Ik zag een glimp van een groot bleek gezicht dat om een hoekje keek van de 'rap, die naar de volgende étage voerde, maar ik had op dat moment geen tijd om een verder onderzoek in te stellen. Ik rende de keuken door, het raam stond nog open, precies zoals ik het achtergela ten had, en mijn laatste obstakel was nu het muurtje. Juist toen ik er overheen geklommen was, hoorde ik weer een revolverschot en schampte een kogel mijn schouder. Een ogenblik later rende ik' de verlaten straat af. Ik had wel inge zien, dat tegen de tijd dat ik over het muurtje geklommen was, enige van de mannen bij de voordeur gekomen zouden zijn, en dus sloeg ik snel een zijstraat in. (Wordt vervolgd}* j'

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6