Laboratorium Haarlemse Geneeskundige Dienst wordt belangrijk uitgebreid ZandvoorL iii cijfers Amsterdamse Beurs VRIJDAG 13 MEI 1949 HAARLEMS DAGBLAD J Gevolg van decentralisatie van Rijksinstituut voor 'de Volksgezondheid Het Rijksinstituut voor de Volksgezond heid te Utrecht verricht voor alle medici n den lande bacteriologische onderzoekin gen, voor zover deze in het belang van de volksgezondheid zijn, dus onderzoekingen op tuberculose, typhus, diphterie enz. Daarnaast bestaan enkele plaatselijke labo ratoria, o.a. te Haarlem, Amsterdam en koningen. De besturen van deze gemeen- en hebben huri laboratoria steeds in stand gehouden, hoewel de medici ter plaatse hun onderzoekingen ook naar het Rijks- nstituut in Utrecht konden zenden. Zij ieden dit, omdat door hun plaatselijke aboratoria de volksgezondheid beter ge- liend werd dan door een laboratorium, dat amelijlc ver verwijderd lag. Ondanks deze gemeentelijke laboratoria, die het Rijks- nstituut veel werk uit handen namen, is lit instituut overbelast. Gebouwen en per- oneel zijn niet meer opgewassen tegen de norme eisen, welke een dergelijk centraal aboratorium stelt. Daarom kwam bij de directeur van dit nstituut de wens naar voren tot een ze- ere decentralisatie. Hij dacht zich deze ldus, dat de reeds bestaande plaatselijke aboratoria zouden worden uitgebreid en en groter rayon zouden bestrijken, en bo- endien nieuwe laboratoria opgericht zou- len worden. Op beide wijzen wordt de ecentralisatie van het Rijksinstituut thans ot stand gebracht. Deze verandering irengt mee, dat de onderzoekingen, die tot usver door het Rijksinstituut verricht 'orden en voortaan door de plaatselijke ■boratoria zullen worden gedaan, door het ijk betaald worden- Een moeilijkheid ormden hierbij de reeds bestaande plaat- :lijke laboratoria, welke in feite het Rijks- ïstituut vele onderzoekingen uit handen amen zonder enige tegenprestatie van de ant van het Rijk. Het Rijk was niet voet- ioots bereid ook voor deze onderzoekin- en, die reeds vele jaren door de gemeen- in met een plaatselijk laboratorium be- ■ald werden, een tegemoetkoming in de osten te geven. Dit gold ook voor Haar- m. Tenslotte heeft het Rijk zich bereid erklaard ook deze onderzoekingen voor :jn rèkening te nemen, zodat de directeur an het Rijksinstituut voor de Volksge- mdheid gemachtigd is een overeenkomst te gaan, waarbij de gemeente Haar- m zich verbindt het diagnostisch-bacte- ologïsch en serologisch onderzoek te ver- chten op bepaalde ziekten, onder meer aratyphus, meningitis, dysenterie, tuber- jlose, diphterie, malaria, benevens het irologisch syphilis-onderzoek; een en an- er voor zover afkomstig van inwoners van laarlem, Heemskerk, Beverwijk, Velsen, aarlemmerliede en Spaarnwoude, Bloe- .endaal, Heemstede, Zandvoort, Benne- ioek, Hillegom, Haarlemmermeer en Aals eer. De Staat vergoedt aan de gemeente aarlem 2.25 voor ieder onderzoek. Door et sluiten van deze overeenkomst zal een edrag van pl.m. 22.500 per jaar in de emeentekas vloeien. Daartegenover staat, at de uitbreiding van het arbeidsgebied an het laboratorium uitbreiding van i W. van Haarlem stellen voor: Verhoging der grafrechten B. en W. van Haarlem hebben de ge- leenteraad een verhoging van grafrechten de Algemene Begraafplaatsen van de ïmeente van 2025 procent voorgesteld. He College is van oordeel, dat de sterke ijging van de uitgaven voor de begraaf- laatsen deze tariefsverhoging motiveert, aerzijds zijn de lonen, materiaalprijzen onderhoudskosten hoger geworden, iderzijds maakt ook de in uitvoering inde uitbreiding van de Noorderbegraaf- la'ats de exploitatie duurder. B. en W. iwachten, dat de voorgestelde verho- ngen ƒ22.000 meer in de gemeentekas ïllen brengen. In zijn toelichting op het voorstel merkt :t College nog op. dat het niet gewenst de kelders onder het hoofdgebouw op de igraafplaats aan de Kleverlaan als graf- ;ider uit te geven wegens het gebruik a de hal en het voorportaal als aula. Voor de kelders in de zijvleugels van het lusoleum bestond tot nu toe weinig be- igstelling, hetgeen B. en W. toeschrijven ffl het hoge tarief. Daarom zal dat in de ieuwe verordening worden gehalveerd, erder is gebleken dat behoefte bestaat aan iigifte van graven voor een langere ter- djn dan tien jaar, zodat nu ook een tarief )or dertig jaar wordt voorgesteld. Teneinde de aula op de Noorderbegraaf- laats te doen beantwoorden aan het doel aarvoor zij is gesticht, komt het B. en W. wenst voor het gebouw bij elke begrafe- j zonder enige restrictie ter beschikking stellen door enige beperkingen van de staande verordening te laten vervallen, ffleinde te voorkomen, dat een handel in bijgekomen grafruimte ontstaat, zal het Kht tot overboeking in het algemeen be slet worden tot de nabestaanden van de ahthebbende. Onderwijs te Haarlem B. en W. bevelen aan voor onderwijzeres aide school voor voorbereidend onderwijs i de Soendastraat: 1 mej. M, Meyer te indhoven, 2. mej. A. N. Hoeneveld te Vel- M, 3 mej. Th. J. Semplonius te Baarn. Door B. en W. wordt aan de raad voor- steld te benoemen: Tot tijdelijk leraar in de Engelse taal en tterkunde aan het Coornhertlyceum: J. P. aijsse te 's Gravenhage; Tot leraar aan het Coornhertlyceum in wis- en natuurkunde: R. Kofman te kastricht: Tot leraar in de Franse taal en letter ende aan het Gymnasium: G. E. Albregts Haarlem; Tot leraar in de wis- en natuurkunde, Shanica en cosmografie aan de H.B.S. B: -K. Robertus te Winschoten: lot tijdelijk leraar in de wis- en natuur de en mechanica aan de H.B.S. B: D. Smeenk te Amsterdam: Tot tydelijk leraar in de handelsweten- \appen aan de avondschool voor handels- dierwijs: J. Siepelinga te Haarlem: "oor leraar in de geschiedenis aan het bornhertlyceum worden aanbevolen: 1. J. -Rijnberg te Haarlem en 2. S. de Vries te ^itpoort: Toor onderwijzer aan de school voor -lo (Parklaan 108) worden voorgedra- 5b 1. C. A. Meyer te Delfzijl, 2. C. J. Gel sblom te Scheemda, 3, E. J. Weert te ïdlaren. werkzaamheden meebrengt, wat voorts ten gevolge heeft uitbreiding van personeel. Voorlopig kan 'echter worden volstaan met aanstelling van een tweede analyst en een adjunct-klerk of klerk. Voorts zal op den duur ook een bacterioloog aan het labora torium moeten worden verbonden, doch het is gewenst eerst de nieuwe organisatie tot een geheel te laten groeien, alvorens een dergelijke specialist te benoemen. Ook zal het instrumentarium van het labora torium vergroot moeten worden. Op de begroting voor kapitaalsuitgaven van 1949 voor de Gemeentelijke Geneeskundige- en Gezondheidsdienst is een bedrag van 3500 uitgetrokken voor de inrichting van een broedkamer. Voor de verdere uitbrei ding van het laboratorium is nog 5700 nodig. B. en W. stellen de gemeenteraad voor deze overeenkomst aan te gaan en dit be drag beschikbaar.te stellen. Candidatenlijsten gemeente raad geldig verklaard De hoofdstembureaux voor de ver kiezing van de leden van de gemeenteraad van Haarlem in kieskring 1 en in kieskring 2 hebben vandaag vergaderd. De ingeko men lijsten met namen van candidaten werden geldig verklaard. Alle op de lijsten- voorkomende namen zijn gehandhaafd. Haarlemmers zijn gedurende twee dagen in de gelegenheid tegen de vaststelling der lijsten in beroep te gaan bij het college van Gedeputeerde Staten van Noordhol land. In de volgende week worden de zitting hebbende leden van de gemeenteraad in de gelegenheid gesteld een voorkeur voor de nummering aan te bevelen. Maken de leden van alle partijen daarvan gebruik, dan wordt de volgorde der nummering: 1. Partij van de Arbeid; 2. Katholieke Volksparten: 3. Communistische Partij Nederland; 4. Anti Revolutionaire Partij; 5. Volkspartij voor Vrijheid en Democra tie: 6. Christelijk Historische Unie. Wordt er geen gebruik van gemaakt dan zal in een binnenkort te houden vergade ring van het hoofdstembureau, waarin de nummering definitief vastgesteld wordt, geloot worden. Een film over het B.L.O. Op 1 April was het veertig jaar geleden dat in Haarlem de eerste gemeentelijke school voor buitengewoon lager onderwijs werd geopend. Het is echter nog steeds nodig bij het grote publiek een juister be grip te wekken voor de kinderen die zo moeilijk leren dat zij beter een opleiding op een school voor buitengewoon onderwijs kunnen volgen en daarom hebben B. en W. het voornemen een film over dit onderwerp te laten opnemen. Zij hopen, dat deze film dan een voortreffelijk middel tot voorlich ting over deze tak van onderwijs zal wor den. Het hoofd van de school „Buitenrust", dat een rapport over deze zaak heeft uit gebracht, meent dat duizend-gulden vol doende zijn om een r.edelijke film te ver krijgen. en W. stellen de raad voor tot de ver vaardiging van de rolprent over te gaan. Huizenveiling De uitslag van de verkoping in het Notaris huis luidt: De percelen Harmenjansweg 57 S, 57 T en 57 U, alsmede Drappenierstraat 6 zijn 'niet geveild. Wilsonsplein 21 f6400, mevr. J. E. Kruyer Hulsebosch; Van Hogendorpstraat 25 f7200, F. A. Groen qq; Arnoldystraat 11 f3800, Th. Bijman qq: Van Nesstraat 86 en 88 f 15.000, N. N.; Van Nesstraat 91 f7475, C. F. Eibink qq; Van Nesstraat 93 f7500, J. C. Demoitié; Van Nesstraat 65 f 11.050, D. J. van Rijn qq: Ur'anusstraat 1 f7025, N. N.; Zaanenstraat 119 f10,600, Th. Coene; Zaanenstraat 121, f 10.000, Th. Coene: Zaanenstraat 123 f 10.400, J. C. Demoitié; Duinlustparkweg 62, Sant poort f8200. J. E. Langler qq.; Ramplaan 22 en 24 f37525. J. A. M. Neelissen qq; Hout vaart (bloembollenland), Haarlem f9900, J. Kol: Clematislaan 24. Aerdenhout f 11.600, F. Wildeboer qq: Kenaustraat 4 f 11.425. C. J. Sindram; Glasblazerstraat 12 f 1825, J. J. Ter poorten. Heemstedenaren vertrekken volgende week naar Engeland Voor de laatste maal vóór hun vertrek naar Engeland kwamen de Heemsteedse sportbeoefenaars(sters), die zullen deelne men aan de reis naar Leamington Spa, gis teravond in het Sportparkrestaurant bij een. Vergezeld van burgemeester jhr. J. P. W. van Doorn zullen de Heemstedenaren Woensdagavond met de boottrein van 20.46 uur van het station-Haarlem vertrekken naar Hoek van Holland. Met het vooruit zicht een prachtige week in Engeland tege moet te gaan was de stemming onder de aanwezigen uitstekend. Verbeteringen in het Huis-Van Looy Het blijkt noodzakelijk in het Huis-Van Looij verscheidene voorzieningen te tref fen en herstellingen uit te voeren om het gebouw voor gebruik geschikt te maken. Zo zijn voor expositie van tekeningen twintig wissellijsten nodig en de houten lijsten waaraan op het ogenblik de schil derijen opgehangen zijn zullen vervangen worden door een metalen buis. De wanden, waarin nogal wat scheuren moeten worden gedicht, zullen door toepassing van sili- caatverf een behoorlijk aanzien kunnen verkrijgen. De dakgoten zullen wegens de geconstateerde lekkages worden verwij derd. Voorts blijkt het achteraf toch gewenst een nieuwe toegang te maken tot het mu seumgebouw aan de zijde van de Kam perlaan, zodat met één suppoost kan wor den volstaan. B: en W. ramen de kosten op f 5.700 en stellen de raad vopr dit be drag te hunner beschikking te stellen. Passagierslijst van de „Volendam" Op onze bureaux ligt ter inzage de pas sagierslijst van het s.s. Volendam, dat met repatriërende militairen op 3 Mei uit Indo nesië is vertrokken en omstreeks 1 Juni in Rotterdam wordt verwacht. Te Amsterdam is in de leeftijd van 65 jaar overleden prof. dr. A. P. H. A. de Klevn, hoogleraar in de keel-, neus- en ooreelkunde aan de gemeentelijke universiteit. Twintig jaar geëist tegen arts van kamp Amersfoort Twintig jaar gevangenisstraf eiste de advocaat-fiscaal bij de Utrechtse Kamer van het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam tegen de voormalige arts van het kamp Amersfoort dr. N. van N., alsmede ontzetting uit het recht een medisch be roep uit te oefenen.. Hem was onder andere ten laste gelegd dat hij niet alleen de ge vangenen geneeskundige hulp had ont houden, maar zich ook aan mishandeling had schuldig gemaakt. Prof. dr. J. G. F. Borst uit Amsterdam, indertijd zelf gevangene in het kamp, ver klaarde dat hij de kamparts de weg ge wezen heeft om aan de benodigde medica menten te komen. Hij had verdachte ge zegd, dat elk gewenst kwantum uit het ziekenhuis waaraan prof. Borst verbonden was, binnen 24 uur in Amersfoort kon zijn. De kamparts was hier echter niet op ingegaan. De advocaat-fiscaal zeide in zijn requi sitoir, dat verdachte de conventie van Genève, waarin bepaald is hoe men zich ten opzichte van zieken, gevangenen en krijgsgevangenen heeft te gedragen, in ernstige mate heeft geschonden. In plaats van te zorgen voor de noodzakelijke ge nees- en verbandmiddelen, liet hij de ge vangenen' uren lang in de kou staan en met geweld uit zijn spreekkamer verwij deren. Het mishandelen van gevangenen achtte de advocaat-fiscaal buiten enige twijfel. Verdachte werd door „De Flitspuit" reeds als kampbeul gesignaleerd. Ook het schenden van een tweetal lijken van Russische krijgsgevangenen rekende de advoèaat-fiscaal verdachte zwaar aan. Verdachte heeft met opzet de dood van velen veroorzaakt. De advocaat-fiscaal achtte een gevangenisstraf van twintig jaar op zijn plaats. Tevens verlangde hij dat verdachte, die hij iemand noemde zonder enig medisch en ethisch gevoel, nooit meer in staat zal zijn het medisch beroep uit te oefenen door bij de straf bepaald te zien, dat verdachte voor het leven wordt ontzet uit het recht tot het uitoefenen van de geneeskunde in de ruim ste zin en uit de burgerrechten. De verdediger betoogde in zijn pleidooi, dat verdachte niet het treden in vreemde krijgsdienst ten laste gelegd kan worden. Volgens pleiter waren de getuigenverkla ringen over verdachte sterk overdreven. Uit de gegevens van het bevolkingsregister te Leusden blijkt dat daar in de periode, dat verdachte kamparts was, zestien Neder landers gestorven zijn. De verdediger gaf toe dat verdachte in psychisch en medisch opzicht voor kamparts ongeschikt was. Hij vond de straf te hoog. De opvolger van verdachte, dr. K„ is tot 6 jaar veroordeeld. Pleiter verzocht oplegging van een lichtere straf dan geëist was. Het Hof zal op 26 Mei uitspraak doen. Ex-directeur van de Arbeiderspers voor het Hof Vijftien jaar geëist De advocaat-fiscaal bij het Bijzondere Gerechtshof te Amsterdam heeft vijftien jaar gevangenisstraf geëist tegen H. j. K., die tijdens de bezetting directeur was van de N.V. De Arbeiderspers, voorts ontzetting uit alle.openbare rechten voor de tijd van het leven en het recht om enige leidende functie in het drukkerij- en uitgeversbe drijf uit te oefenen. Hem was ten laste gelegd dat hij in 1940 als verantwoordelijk directeur van de stich ting „Nenasu", de „Nationale Pers" en de N.V. Boekdrukkerij v/h L. van Nifterik Hzoon, die onder invloed stonden van Mus- sert, de leiding heeft gehad en medewer king heeft verleend aan het drukken en uitgeven van „Het Nationale Dagblad", „Volk en Vaderland" en nationaal-socia- listische propaganda-lectuur en uit dien hoofde de verantwoordelijkheid heeft aan- voord voor en bijdragen heeft geleverd tot het verspreiden van de nationaal-socialis- tische beginselen onder het Nederlandse volk. Voorts werd hij er van beschuldigd van Juli 1940 tot Mei 1945 opgetreden te zijn als verantwoordelijk directeur, daar toe aangewezen door Rost van Tonningen, van de N.V. drukkerij en uitgeversmaat schappij „De Arbeiderspers", en dat hij van 1941 tot en met 1944 als leider van de sectie grafische industrie van het „Econo misch Front" heeft medegewerkt aan de verspreiding van de nationaal-socïalistische gedachte in Nederland en het invoeren van door de Duitse bezettende macht getroffen maatregelen betreffende de arisering of liquidatie van Joodse en andere grafische ondernemingen. Uit het verhoor van verdachte bleek, dat hij brieven schreef aan Rost van Tonningen, waarin hij verslag deed van zijn werk sinds 20 Juli 1940, dat in de eerste plaats had bestaan in het zo spoedig mogelijk ontslaan van de Joodse personeelsleden. Ook schreef hij brieven aan Duitse in stanties waarin hij verzocht maatregelen te nemen tegen bepaalde kranten, die niet „Duits" genoeg waren. Verdachte trachtte kranten verboden te krijgen om zodoende de abonnés van die kranten tot zich te trekken. Hij ging zelfs zo ver voor te stel len alle kranten in de Zaanstreek te ver bieden en daar dan één krant uit te doen geven door de „Arbeiderspers". De tegenwoordige directeur verklaarde, dat de financiële toestand bij het begin van de oorlog niet zo best was. Na de oorlog was de financiële toestand erbarmelijk. Er was wel een tamelijk groot bedrag in kas maar er moesten nog verplichtingen worden voldaan, waar men zich tijdens de bezet ting niet om bekommerd had. Er waren voorts grote voorraden die volkomen waar deloos waren en grote vorderingen op Duitsland, die natuurlijk wel afgeschreven konden worden. Verdachte vond „De Arbei derspers" een bedrijf zonder liquide mid delen en heeft toen een uitverkoop van voorraden en machinerieën gehouden, aldus deze getuige. Het pleidooi van de verdediger, mr. J. A. ,T. Botterheim, werd herhaalde malen on derbroken door opmerkingen van de pre sident en van de raadsheer mr. Vliegen. Beiden wezen de verdediger er steeds weer op dat K. niet terecht stond voor zijn zake lijk beheer over de Arbeiderspers. Verdachte betuigde zijn innige spijt en riep de clementie van het Hof in. Uitspraak 23 Mei. Prijzen van haring vrij Er is thans na het wegvallen van de maximumverkoopprijzen voor zeevis, aan leiding ook de nog bestaande maximum prijsregelingen voor haring op te heffen, aldus deelt het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mede. Blij kens een publicatie in het Voedselvoorzie ningsblad vervallen met ingang van heden de maximumverkoopprijzen voor gezouten haring, voor verse haring, voor haringpro- i ducten (bokking. Harderwijkers, rolmops gemarineerde haring enzovoort). Ook voor visconserven gelden met in gang van dezelfde datum geen prijsbepa lingen meer. Resultaten van de volkstelling Verschenen zijn de uitkomsten van de op 31 Mei 1947 gehouden Volks- en be roepstelling voor de gemeente Zandvoort, Haariemmerliede en Spaarnwoude en Lisse. Voor Zandvoort blijkt uit het cijfermate riaal, dat de plaats op die datum 9025 in woners telde, waarvan 550 in Bentveld, verdeeld in 4345 mannen en 4680 vrouwen. De oudste leden daarvan waren twee 94- jarigen. Er bleken 2174 ongehuwde man nen en 2218 ongehuwde vrouwen te zijn well? hoog cijfer natuurlijk vooral be ïnvloed wordt door de catagorïe van 015 jaar (resp. 1311 jongens en 1229 meisjes). De jongste getrouwde vrouw bleek een zestienjarige te zijn. Wat de verdeling over de kerkgenoot schappen betreft: 3521 der Zandvoorters zijn Nederlands-Hervormd, 2748 buiten kerkelijk, 1976 Rooms-Katholiek en 552 behoorden tot zestien andere groeperingen, Het aantal vreemdelingen in de badplaats is niet groot: 19-Belgen, twee Britse vrou wen, twee Frangaises, een Oostenrijker, 39 ingezetenen verdeeld over verschillende nationaliteiten, 21 statenlozen en 36 Duit sers. Dit alles er zij nogmaals op gewezen op 31 Mei 1947. De meeste inwoners zijn werkzaam in de nijverheid (1244) en in de handel en het verkeer (1167), overheids diensten, vrije beroepen en onderwijs trok ken 441 personen aan en 98 kozen het bankwezen tot hun werkkring. Dat de „inboorlingen", zoals wethouder Slagveld zijn oude dorpsgenoten graag noemt, zo langzamerhand uitsterven blijkt uit het staatje, waarin de herkomst van de bevolking wordt aangegeven: van de 9025 werden er slechts 3617 in Zandvoort geboren. Daarbij moet men natuurlijk in aanmerking nemen, dat de kinderen van de „geïmporteerde" Zandvoorters, die in de badplaats worden geboren, op hun beurt als zij- daar blijven wonen later ook weer als oer-echte dorpelingen zullen wor den beschouwd. Van de 3241 in beroep en bedrijf werk zame personen behoren er 1088 tot het genus der forensen, waarvan er 428 van de tram gebruik mahen, 293 van de trein,, 115 stappen op de fiets, vier gaan er wan delen en 27 kunnen zich een auto ver oorloven. Dat men in Zandvoort geen „Bedrijfs- hoofden in de binnenscheepvaart" noch mijnwerkers, noch schippersknechts en ook geen veenarbeiders aantreft, wordt, voor zover u het zelf al niet wist, door deze sta tistiek gestaafd. Daarentegen vindt men er 270 „overige bedrijfshoofden" (hetgeen ons een mooi beroep lijkt) en 560 industrie arbeiders en -sters. Acht personen ver werven nog hun dagelijks brood met de visserij en de jacht. Verder werden geregi streerd: 141 bedrijfshoofden in de nijver heid met en 89 zonder personeel, vijftien bedrijfshoofden in de landbouw, 130 win keliers, 68 bedrijfsleiders en meester knechts, 258 personen behoorden tot de categorie administratief personeel, vijftien 139 ambtenaren, vijf geestelijken, drie be roepsofficieren, 46 onderwijzers- en -essen, 42 man zorgen voor de openbare veiligheid, vor de ziekenzorg zijn 24 verpleegsters be schikbaar, vijftien lieden brengen de brie ven rond, 157 ingezetenen zijn werkzaam in de horeca-bedrijven, 206 in het bouw vak, Daarmee zijn de belangrijkste cate gorieën wel opgesomd. Oud-deurwaarder tekent hoger beroep aan De oud-deurwaarder J. van W., die door de Haarlemse rechtbank wegens meineed en verduistering is veroordeeld tot een ge vangenisstraf van twee en half jaar, zal in hoger beroep gaan tegen het vonnis. Of de zoon, die tot drie jaar is veroordeeld, be roep zal aantekenen, is nog niet bekend. Golf Dameswedstrijd Kennemer—Twente 3—6 Donderdag is te Zandvoort voor de han dicap-competitie voor dames B ploegen de wedstrijd Kennemer Golfclub—Twentse Golfclub gespeeld. De gasten wonnen met 36. De uitslagen waren: foursomes mevrouw N. de Vlugt en mevrouw B. Nielsen winnen met 3 en 1 van mevrouw O. ten Cate en mevrouw A. Schnitger. Mevrouw M. El- horst en mevrouw B. van Huysstee veriiezen met 3 en 1 van mejuffrouw B. Jordaan en mejuffrouw K. Bouman. Mevrouw C. Schou- te en mevrouw D. Fokker winnen met 4 en 2 van mejuffrouw E. Höpink en mevrouw M. Averes. Singles: mevrouw Nielsen wint met 5 en 4 van mevrouw Ten Cate. Mevrouw De Vlugt verliest met 3 en 1 van mejuffrouw Höpink. Mevrouw Van Huysstee verliest 1 down van mejuffrouw Jordaan. Mevrouw Elhorst ver liest met 3 en 2 van mejuffrouw Bouman. Mevrouw Schouté verliest met 5 en 4 van mevrouw Schnitger. Mevrouw Fokker ver liest met 6 en 5 van mevrouw Averes. Zonnevlekken en radiostoringen Over de gehele wereld zijn in het afge lopen etmaal radiostoringen waargenomen die op verschillende plaatsen zelfs de radio-ontvangst volkomen onmogelijk maakten. Tegelijk zijn er berichten over waargenomen Noorderlicht en de aanwe zigheid van zonnevlekken. Zaak legen J. Nederkoorn aangehouden De Rotterdamse Kamer van het Haagse Bijzondere Gerechtshof begon hedenmorgen met de behandeling van de zaak tegen de Haarlemse ex-heerbanleider van de WA., J. Nederkoorn, die in Februari 1948 door het Amsterdamse Bijzondere Gerechtshof tot 15 jaar werd veroordeeld. De Bijzondere Raad van Cassatie vernietigde echter deze sententie en verwees de zaak op 15 De cember van het vorig jaar naar het Haagse Bijzondere Gerechtshof. Er waren elf getuigen a charge en drie a décharge gedagvaard. Van de getuigen a charge waren de ex-burgemeester van Haarlem. S. L. A. Plekker en A. IJzerman, agent van politie, verhin derd te komen. De verdediger, mr. Van Ravenswaay, stond er echter op, dat ook deze getuigen opnieuw zouden worden gehoord, daar volgens hem de ver klaringen. die zij aan de politie hadden afgelegd, niet overeenstemden met hetgeen zij later hebben verklaard. Op verzoek van de verdediger werd de zaak voor onbe paalde tijd aangehouden en terugverwezen naar de instructie om de getuigen Plekker en IJzerman te horen. Nederkoorn wordt ten laste gelegd dat hij op 11 Februari 1941 met een groot aan tal W.A.-leden en enige Duitse militairen het gebouw Metropole in Zandvoort, waar een toneelvoorstelling werd gegeven, waar aan enkele Joodse acteurs medewerkten, met geweld heeft ontruimd en publiek en spelers heeft geslagen en mishandeld. Voorts zou hij begin 1943 in samenwer king met de N.S.B. en de S.D. lijsten heb ben samengesteld met namen van Joodse landgenoten, communisten en anti-natio- naal-socialisten uit Haarlem en omgeving, om deze personen als représaille voor het doodschieten van een Duitse onderofficier gevangen te laten nemen. Tien van hen werden op 2 Februari gefusilleerd, éen slachtoffer kwam in het concentratiekamp Vught om het leven. Bovendien werden ongeveer honderd Haarlemmers korte of lange tijd van hun vrijheid beroofd. Heemstede Bond van Gepenslonneerden De afdeling Heemstede van de Algemene Bond van Gepensionneerden hield Don derdagmiddag een ledenvergadering in het Verversingshuis „Groenendaal". Er werd een definitief bestuur gekozen, be staande uit de heren C. Vis, voorzitter, H. C. F. Heilen, tweede voorzitter, H. Verheul, secretaris, A. Arentsma, tweede secretaris, J. A. Abrahamsche, penningmeester, A. Ytsma, tweede penningmeester, N. J. Lam- mers, J. M. Spaargaren en mevrouw Heu- kels, adjuncten. Als spreker trad op het lid van het hoofdbestuur de heer G- de Noo, die ver schillende onderwerpen behandelde. Hij besprak 'een motie van de afdeling De 'Bilt, waarin verschillende demonstratieve maatregelen voorgesteld worden, teneinde de moeilijkheden waarmede de gepension neerden thans te kampen hebben, onder de aandacht van de regering te brengen. De bedoeling is kracht bij te zetten aan de reeds kenbaar gemaakte wensen. Na enige bespreking sloot de afdeling zich bij de mening van hel Hoofdbestuur aan, dat zich tegen de motie verklaart. Tot afgevaardigde naar de bondsraad vergadering, welke op 28 Juni wordt ge houden, werd benoemd de heer C. Vis en tot plaatsvervanger de heer H. C. F. Hei len. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: J. van Bleijswijk Som beek en M. H. van Elk; K M. P. van der Horst en J. Lameijer; C. Kaufmann en T. van Veen: E. J. Weier en M. E. Bos. GETROUWD: G. H. van den Bos en F. Borgmann; H. M J. Maas en I A. E. Beek man; H. van Looij en J. P. Weijers; R. J. Engelenberg en W. J. Teunissen. GEBOORTEN: Frederik Jozef. z. van R. M. J- Oppers en H. Tack: Ernst, z. van G. van Langelaar en C A. Geels: Joanna Adriana Maria, d. van A. J. Willemse en M E. Bos: Josephus Constant en Anton Hendrik, zonen van H. A. van der Laan en M. C. J. Hüner; Cornelia Maria. d. van J. L. J. M. van der Weiden en C. M. E. Groeneveld. OVERLEDEN: Wed. H. B. G. Kroezevon Henning. S4 j.; Mevr. J. Koudijsvan den Berg, 82 j.; M. C. Bronsveld, 62 j. Koninklijke Olie. Unilever Philips A. K U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse KabeJ v. Berkei's Patent ScheepvaaruUnie Holl.Amerika Lijn Deli Maatschappij H. V. A. A'dam Rubber Ned. Handel Mij. N.-I. Handelsbank Biliton Mij. II Slotkoers gisteren 288yA 248% 222% 166% 146 262 262 111% 160 159 154% 163 14454 161 110% 350 Openings koersen 287 248% 222J4 166& 160K 154% 162 142 lan twee Nederlandse verpleegsters, de zus ters Eijke Flikkema en loogste onderscheidingdie een verpleegster te beun kan vallen oike Hoiting, is d< verleend. Beider BINNENLAND Voor havermout gelden thans geen prijs bepalingen meer: in het Voedselvoorzienings blad is de intrekking van de pyijzenverorde- ning „havermout 1945" afgekondigd. Voor een prijsstijging op grond van schaarste be hoeft niet gevreesd te worden. In de Kweekschool voor de Zeevaart te Amsterdam wordt Zaterdagmiddag een mo nument onthuld ter nagedachtenis aan 135 oud-leerlingen, die in dc afgelopen oorlog zijn gesneuveld. De school is opgericht met behulp van gelden uit het „Fonds ter aan moediging van de zeedienst", dat in 1781 werd gesticht en vooral van de Amsterdamse en Haarlemse burgerij steun ontving. Het gerechtshof tc Amsterdam beeft de 46-jarige voormalige adviseur van de Cen trale Vermogens Opsporingsdienst te Amster dam, Chr. L. M. M, conform de eis tot 3 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Hem was ten laste gelegd, dat hij, toen hij dc leiding had van de C. V. O., kwitanties uitschreef voor z.g. tipgelden en op die kwitanties valse handtekeningen had geplaatst, waardoor bij tienduizenden guldens in eigen zak had ge stoken. De bouw van ruim vijftig woningen te Nijmegen moest onlangs worden gestaakt. Bij het aan Nijmegen toegewezen bouw volume voor 1949 was namelijk abusievelijk geen rekening gehouden met deze woningen. Thans is het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting er mee accoord gegaan, dat de bouw wordt voortgezet. De voormalige burgemeester van IJssel- stein H. M., tegen wie de doodstraf was ge- eist, is door, het Bijzonder Gerechtshof te Utrecht veroordeeld tot 12 jaar gevangenis straf. Hij werd er van beschuldigd in de laatste maanden van de oorlog in samenwer king met de gemeenteboden D. J. de W. en W. M. B. een verzetsgroep in het naburir-° Benschop aan de Duitsters te hebben ver raden. Negen inwoners van Benschop werden gefusilleerd. De gemeenteboden kregen bei den elf jaar. In het gehele land zijn nu 1257 stuca- doorsgezellen in staking. In Den Haag circa 450, te Amsterdam bij 22 werkgevers 207 man. waarbij dan nog een aantal dat buiten de stad werkzaam was. Volgens de bonden van stucadoorspatroons mag worden aangenomen dat een gelijk aantal in de hoofdstad nog aan het werk is. Kleinere groepen stucadoors staken te Rotterdam, Deventer, Arnhem. Enschedé, Groningen. Nijmegen en in de drie Zuidelijke provincies. Met een speciaal cmigrantenvliegtnig zijn 52 Nederlandse suikerbietenverbouwers afkomstig uit alle delen van het land naar Canada vertrokken. In Canada, waar een groot tekort bestaat aan geschoolde suiker bietverbouwers. begint de campagne in Juni. De K. L. M. zal 29 Mei een nieuwe transatlantische lijn openen en wel de ver binding AmsterdamGlasgowGander MontrealHavanna—Curagao. Deze dienst zal tweemaal per week met Constellations worden gevlogen. In de vergadering der Tweede Kamer heeft de voorzitter medegedeeld, dat de heren Bruins Slot en Dassen bericht hebben, dat hun werkzaamheden niet toelaten hun ar beid als leden der Parlementaire Enquête commissie voort te zetten. Thans zijn in deze commissie benoemd: mej. Klompé en de heer Fokkema, tot dusver plaatsvervangende leden. HAARLEM EN OMGEVING B en W. krijgen de beschikking over steeds meer huizen, die gelegen zijn in het in voorbereiding zijnde saneringsplan voor „Rozenpriëel". Nu blijken de eigenaren van zes percelen aan de Eendjespoortstraat be reid deze voor in totaal f 15.000 aan de ge meente te verkopen. Het College meent, dat de raad dit aanbod niet mag afslaan. Op de Haarlemse meisJes-H.B.S. laat men de projectie-lantaarn niet roesten. Het apparaat wordt zelfs zo vaak bij het onder wijs gebruikt, dat het nodig bleek in een tweede lokaal verduisteringsgordijnen aan te brengen. B. en W. vinden, dat de raad voor dit goede doel wel f390 over mag hebben. Bij het bombardement op de Amster damse buurt in Maart 1943 ging behalve het gebouw ook het grootste deel van de inven taris van de Van Zeggelenschool verloren. Tot nu toe heeft men zich weten te behelpen met afgedankte leermiddelen van andere scholen, doch nu gaat het werkelijk niet lan ger. B. en W. stellen de raad dan ook voor ruim twee millle uit te trekken voor nieuwe leerboekjes. Het Politiediploma behaalden Donder dag de heren: A. Th. Huizinga, H. C. v. Hulst, A. Joppe, J. Jonk, R, G Klok. D. H. A Kooy, P. J. v. Menen. Th. Edervecn. Het diploma met lof werd uitgereikt aan: R. Planttnga, H. J. Sieffers. G. den Tuinder, K. Wleldraayer. Zes candidaten werden afgewezen. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor 138 m2 grond aan de P. C. Hooftstraat te kopen voor f 1,50 per m2. Wegens de voort schrijdende bebouwing is het gewenst dat de gemeente deze grond in eigendom krijgt. Het perceel Xassauplein 2 wil de Stich ting Christelijke Gezinszorg van de gemeente Haarlem huren voor f 1800 per jaar. De huur gaat 1 Januari 1949 in. Voor het Openbaar Slachthuis willen B. en W. een nieuwe auto laten kopen voor f3320. Een oude auto is bij een aanrijding zo gehavend, dat reparatie uitgesloten is. Van Zaterdag 14 Mei tot en met 29 Mei zal de Stadskweektuin aan de Kleverlaan, des morgens, middagsen avonds enkele uren voor het publiek geopend zijn. De gemeenteraad van Blocmendaal zal in de maaand Mei niet vergaderen. B. en W. zijn van mening, dat de agenda een wel zeer gering aantal punter, vermeldt, welke punten zonder bezwaar in de vergadering van Juni behandeld kunnen worden. De R.K. Rederijkerskamer „Alhcrdingk Thym" geeft op Maandag 16 en Vrijdag 20 Mei in de Stadsschouwburg voorstellingen van „Twee oorvijgen", kluchtig spel in drie bedrijven van Peter Vogel, De algemene vergadering van de Hol landse Maatschappij der Wetenschappen zal op Zaterdag 21 Mei in het gebouw der Maat schappij aan het Spaarne worden gehouden. Dr. M. G. J. Minnart zal een voordracht hou den over „Met kijker en integraal". In de Gereformeerde Kerk aan dc Koe- diefslaan te Heemstede zullen Didi Sanders (mezzo-sopraan), N, J. de Winter (orgel) en H. J. Dirlcsen (begeleiding) op Donderdag 19 Mei een concert geven. Ds. D. Henstra, Chr. Geref. predikant te Broek op Langendijk en voordien te Haar lem, ontving thans ook een beroep naar Vlissingen. De schrijver Dr. Max Brod zal op Dins dag 17 Mei in een der zalen van Brinkmann, Grote Markt. Haarlem, voor de afdeling Haarlem van de Nederlandse Zionistenbond spreken over „Die neuen Aufgaben des Staates Israels". Voor het koorleiderscxamen van de Ko ninklijke Bond van Christelijke Zang- en Oratoriumverenigingen zijn geslaagd de heren P D. Klut en H. Joh. de Haas te Santpoort. Benoemd is tot onderwijzer aan de Chr. Opleidingsschool „de Noorderschool", Velser- straat. de heer H. W Konijnenberg te Apel doorn. Toestand van kardinaal Mindszenty zou hopeloos zijn In een in de Volkskrant gepubliceerd bericht uit Wenen, afkomstig van K.N.P., wordt medegedeeld dat een Hongaarse arts I die uit Hongarije naar Wenen vluchtte, heeft verteld dat de toestand van kardinaal Mindszenty zowel lichamelijk als geestelijk zuilen van het Internationale Rode Kruis de Florence Nightingale-medaille'ontvangen i 3rtS ver^laarde dat de ëees- Zr. Flikkema (links) is momenteel in Indonesië werkzaam bij een Lbiel team en Lï dGrmat? zr. Hoitmg (rechts) bekleedt ie fund ie van sociaal verpleegster in de gem. Arnhem. I worden beschouwd. krankz»nni£ moet

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 7