Haarlems Dagblad De Engelsen stemmen President Truman zet afvallige democraten het mes op de keel Sumatraanse delegaties protesteren tegen dr van Royens verklaring 63e Jaargaug No. 19243 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Direct.-Hoordred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Zaterdag 14 Hei 1949 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal 4.25. Franco per post 4,75. Postgiro 273107. Advert-tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom. en «©pretljte Haarlems rije <£ourant (Jraia 165-6) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem OPNIEUW zijn de Engelsen ter stembus getrokken, ditmaal om nieuwe ge meenteraden te kiezen, hetgeen wij binnen enkele weken ook zullen moeten doen. On langs heeft Engeland de provinciale bestu ren vernieuwd en dat is toen uitgelopen op een grote zetelwinst voor de Conservatie ven, ten koste van de Labour Party. Dat resultaat heeft zich nu bij de gemeente raadsverkiezingen herhaald, zelfs in ver sterkte mate. Labour heeft vele honderden zetels verloren en de meerderheid in een aantal gemeenten verspeeld. Ofschoon van morgen nog lang niet alle uitslagen bekend waren is wel te verwachten dat deze houding der kiezers tenslotte ook in de totale uitslag bevestiging zal vinden. In Juli is het al vier jaar geleden dat Labour de meerdei'heid bij de Lagerhuis-verkiezin gen behaalde en de regering op zich nam. De zittingsduur van het parlement is niet vier jaar zoals bij ons maar vijf. Britse regering, die niet voornemens schijnt te zijn op een vervroegde Kamer-ontbinding aan te sturen, zal dus binnen een jaar de mensen ter stembus roepen om een nieuw Lagerhuis te kiezen. Vormen de huidige uit slagen een aanwijzing voor de naderende ommekeer? Na dë overwinning der Con servatieven bij de provinciale bestuurs verkiezingen is hier gezegd, dat men die conclusie er geenszins uit trekken kon. Zelfs bij een nog meer uitgesproken con servatieve zege voor de gemeenteraden moet dat worden herhaald. Op het ogenblik hebben vele Engelsen grieven tegen de stand van zaken. De staatsbegroting, ingediend door de Chan cellor of the Exchequer Sir Stafford Cripps, is deerlijk tegengevallen. Men had op wat verlichting in de materiële toestand gehoopt en de levensduurte is toegenomen. Er wordt veel critiek geuit op het dure beleid. Het zijn kostbare hervormingen, die Labour toepast en met name ten aanzien van de ver-doorgedreven nationalisatie betwisten velen de noodzaak van die maatregelen. Het plan tot nationalisatie van de staal industrie heeft vooral sterke oppositie uit gelokt; men vreest dat de hoge productie zal dalen door vervanging van particulier initiatief door ambtelijke leiding en voert ten bewijze daarvan de onvoldoende pro ductie van de genationaliseerde mijn-indu- stric aan. Tegenover de bezwaren tegen het regeringsbeleid staat evenwel de erkenning van veel welslagen in de opbouw na de oorlog. Tot dusver heeft de stemming ten aanzien van de regering nog steeds niet tengevolge gehad, dat bij een der tussen tijdse districtsverkiezingen voor het Lager huis Labour een zetel verloor. Wel namen de meerderheden af, hetgeen trouwens na vier jaar regeren ook niet anders verwacht kon worden, maar telkens weer wist de Labour-candidaat het te halen. Wilt gij niet mijn broeder zijn Dat de conservatieven nog steeds niet overwinnaar behoort de buit". Die buit zijn met een eigen program voor de dag zijn duizenden, zo niet tienduizenden baantjes. Geen stemmen, geen baantjes Van onze correspondent te New York) Wanneer district 311 van de staat Loui siana de heer Johnson (nummer en naam zijn denkbeeldig) met een grote democra tische stemmenmeerderheid een plaats in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden of de Senaat bezorgt, dan wordt veronder steld, dat de heer Johnson, eenmaal in Washington gearriveerd, zijn kiezers niet zal vergeten. In zijn district blijft een po litieke kern bestaan, die zich voor meneer Johnson heeft uitgesloofd en daar nu wel eens wat tegenover wil zien in de vorm van regeringsbaantjes: rechters aan kleine rechtbanken, politiefunctionarissen, beheer ders van postkantoren en tal van soortge lijke posities, waarvoor de aanstelling uit Washington moet komen. Het is een vaste gewoonte dat meneer Johnson door zijn getrouwen in district 311 op de hoogte wordt gehouden van openval lende functies, terwijl hij tevens aanbeve lingen krijgt voor de benoemingen. Meneer Johnson laat dan direct of via invloedrijke tussenpersonen aan de president weten, dat in district 311 van Louisiana een vacature is als beheerder van het postkantoor in het gehucht Mudhole en dat Pete Cornpicker deze functie ambieert. Meneer Johnson kan Pete Cornpicker ten zeerste aanbevelen, daar Pete altijd democratisch stemt en in November 1948 veel propaganda heeft ge maakt voor de Truman-candidatpur. De president geeft de tip door aan de mi nister van Posterijen en zoals dat in een eensgezinde familie te doen gebruikelijk is, krijgt Pete de zegen van die minister. Kleine" diensten onderhouden de vriend schap. De president is blij Congreslid John son een pleziertje te hebben kunnen doen, Congreslid Johnson is blij Pete Cornpicker een pleziertje te hebben kunnen doen en Pete zelf is blij met zijn nieuwe baantje; kortom iedereen is tevreden. Partij-begunstiging. Dit gebruik dat even sterk in zwang is bij republikeinen, als zij de meerderheid hebben, als bij democraten staat in Amerika bekend als „party-patronage", partij-begunstiging, en steunt op het oer oude en gerespecteerde beginsel „to the victor belong the spoils", oftewel „aan de Het is een waar grabbeltonfeest voor de politici en iedereen wil natuui-lijk met twee handen en liefst tot zijn schouders toe in die ton grabbelen. „Politiek realisme" of „realistische poli tiek" schrijft voor, dat men moet kunnen profiteren van de partijbegunstiging, zo niet, dan is men snel zonder politieke vrien den. Truman, die tot het Witte Huis opklom uit de onderste laag van de partij, kent de procedure door en door. Hij is klaarblijke lijk van plan om van zijn kennis een gron dig gebruik te maken. Officiële uitslag der Engelse gemeenteraadsverkiezingen De einduitslag van de gemeenteraads verkiezingen in Engeland en Wales, Londen inbegrepen, is als volgt Conservatieven 1856 zetels Labour 1778 Onafhanltelijken 941 Liberalen 107 Communisten 14 Uit de einduitslagen van de 28 Londense boroughs blijkt, dat Labour de leiding heeft in 17 en de conservatieven in 11 boi-oughs, waarvan er 6 op Labour gewonnen werden. Labour heeft 800 zetels verloren en 85 gewonnen, terwijl de conservatieven 27 zetels hebben verloren, doch er 832 hebben gewonnen. De socialisten hebben gezegevierd in 17 Londense voorsteden', terwijl de conserva tieven in 11 andere de meerderheid behaal den. Voor Londen luiden de verkiezings uitslagen: Labour 739 zetels, conservatieven 616, communisten 11, onafhankelijken 4 en liberalen nihil. gekomen en zich meermalen in het Lager huis met het regeringsbeleid accoord heb ben moeten verklaren, heeft daartoe na- luurlijk bijgedragen, al is anderszins een stroom van critiek door de oppositie over de regering uitgegoten. Wie in de grote lijnen een gevoerd beleid betwist moet daar dan ook zijn eigen beleid, eveneens in grote lijnen aangegeven, tegenover stellen. De conservatieve partij heeft dat tot dusver nagelaten. Met de begroting van Sir Stafford Cripps heeft Labour het op het ogenblik verbruid >n men uit zijn ontevredenheid bij de pro- rinciale- en gemeenteraads-verkiezingen, maar is er zich wel bewust van dat deze rerkiezingen van veel minder belang zijn Jan die voor het Lagerhuis. ..One must jumble against the government" men noet mopperen over de regering zegt de Sngelsman gaarne, en hij laat dat dan ook liet na. Maakt zij het te bont met de last lie zij hem in zijn persoonlijk bestaan be- ;orgt, dan wil hij daar bij vex-kiezingen ran minder betekenis wel uiting aan geven :ok. Maar dat wil nog niet zeggen dat hij iie lijn ook voor het Lagerhuis zal door- rekken. En ten aanzien van duur beleid al hij wellicht voorzien dat de conserva- ieven het ook niet goedkoop zullen doen Is zij in 1950 aan het bewind mochten iomen; met name niet ten aanzien van lefensïe. Of 1950 een ommekeer in de meerderheid n het Lagerhuis en dus in het Britse rege- ingsbeleid zal brengen zal nog in hoge nate afhangen van de gebeux-tenissen in de esterende tijd. Op het moment valt nog eenszins te voorspellen of Labour dan de ledei-laag zal lijden 'of opnieuw „inge- uurd" worden. R. P. Duitse ministers-presidenten bijeen De conferentie van de ministers-presi- enten der West-Duitse „Lander" is Vrij- lag te Godesberg bijeengekomen om de atificatie van de republikeinse grondwet oor alle „Lander" voor te bereiden. De premiers, die gisteren door de ge llieerde militaire gouverneurs, zijn ge- lachtigd tot het treffen van voorbereidin- en voor een federale regering, hebben eden 'drie commissies daartoe ingesteld, leze zullen zich respectievelijk bezig hou- met het verschaffen van gebouwen oor de nieuwe regering, voorbereiding an de wetgeving en opstelling van een fganisatieplan. Men wil trachten zo snel overeenstem ming te bereiken, dat de ratificatie kan 'aats vinden op 23 Mei, de dag waarop de aad van ministers van Buitenlandse Za- :Q der grote vier te Parijs bijeenkomt. ■ssup ontkent bestaan van ieuw Amerikaans bezettingsplan De reizende ambassadeur van president niman, dr. Philip Jessup, is te Parijs aan komen waar hij voorbereidende bespre ngen zal voeren met Fx'anse en Britse actionarissen. Kort na zijn aankomst vei-klaarde hij, het bericht uit New York over een 2a tot hergroepering der geallieerde troe- in Duitsland „onjuist en zeer mislei- kd" was. Volgens dit plan zouden de aerikaanse autoriteiten het teingtrekken a alle bezettingstroepen ixx Duitsland op Noord-Duitse havensteden overwegen. ER KOMEN BANANEN. Hp het ogenblik is men doende met de avoer van 1800 ton bananen van de harische Eilanden. De lopende bonnen Hen gehoxxoreerd worden. Over de ver ing van het restant wordt beraadslaagd. - inbegrip van dit kwantum bedroeg de '-voer van bananen voor ons land na oorlog ongeveer 6000 ton. Iedereen in Amerika vindt het de gewoon ste zaak van de wereld en niemand neemt er aanstoot aan. Als regel gaat dè partij- begunstiging dan ook volkomen geruisloos. Ongelukkigerwijze is de democratische partij thans piet eensgezind en vi'edelie- vend. De Zuidelijke democraten, die op hun achterste benen zijn gaan staan, toen de president zijn program voor burgerrechten voorstelde, zijn nog steeds in deze hals starrige positie blijven volharden en vel zetten zich nu tevens tegen andere „fair deal'Mdeeën van de president. Nadat }iet 81ste Congres nu reeds meer dan vier maanden in zitting ïs geweest en er van alle Fair-Deal-plannen nog maar heel weinig tot wet is geworden, kwam het dezer dagen tot een uitbarsting. De Taft-Hartleywet van 1947 is een doorn in het oog van de Amex'ikaanse vakvereni gingen. Truman heeft het zich tot een per soonlijke taak gesteld om de Taft-Hartley wet uit de Amerikaanse wetboeken verwij derd te krijgen, als teken van zijn dank baarheid aan de arbeiders voor hun stem men in November 1948. Tot nu toe was al zijn pogen tevergeefs geweest, maar toen dezer dagen een belangrijke stemming in het Huis van Afgevaardigden aan de orde kwam, liet Truman weten: „De democra tische leden van het Congres, die inzake de Taft-Hartleywet niet stemmen zoals ik dat wens, behoeven voor de toekomst niet meer op partijbegunstïging te rekenen". Trots maar bezorgd. De trotse Zuiderlingen liepen paars aan. „De president hangt een prijskaartje' aan onze stem", reageerden zij hatelijk en met verheffing van stem: „Wij laten ons niet door de president omkopen. Wij zullen onze stem uitbrengen zoals ons geweten ons dat ingeeft". Maar ook deze Zuiderlingen realiseren zich dat hun positie „thuis" uitei'mate zwak wordt, indien zij geen baantjes meer weg kunnen geven aan de „getrouwen". Er is bijzondere reden voor die bezorgd heid, omdat er een volkstelling op komst is, waarbij over het gehele land tiendui zenden baantjes weggegeven zullen worden. Van Beinum neemt afscheid in Londen De IJmuidense havenmonding verbergt nog verscheidene oorlogssouvenirs en bij tijd en wijle wordt een dezer lugubere zaken door de baggermolen aangeraakt. Zo kwam er gisteren een twee-mans duikboot van de voormalige Kriegsmarine aan de opper vlakte, niet ver van het wrak van de J. P. Coen af. Het grijze karkas is met een bok op de wal gehaald en schoongespoteii. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat er tussen de pieren nog meer van deze duikbootjós liggen, die de bezetter er vlak voor de v capitulatie liet zinken. Onze foto toont het „duiktuig", thans aan lager wal „Te enenmale onvoldoende rekening gehouden met Sumatra's belangen" BATAVIA, 14 Mei (Anela). Onder- staand telegram is heden verzonden aan de UNO-commïssie, aan de minister van Over zeese Gebiedsdelen a.i. en aan de voorzitter der Tweede Kamer: „In verband met de Donderdag afgelegde regeringsverklaring, waarin wordt vermeld, „dat de B.F.O. haar volledige instemming heeft betuigd met dc Nederlands-Republikeinse overeenkomst, wijzen ondertekenaars, delegaties van Su matra, erop dat zij tegen de punten vier. vijf en zeven van de verklaring van dr. Van Royen overwegende bezwaren hebben, aangezien hierbij te enenmale onvoldoende rekening wordt gehouden met de belangen van Sumatra. De delegaties van Sumatra Grens met Duitsland wordt definitief vastgesteld De demarcatie-commissie, die volgens het Parijse protocol de nieuwe grens tussen Nederland en Duitsland tér plaatse van de op 23 April uitgeverde grenscorrecties de finitief zal vaststellen, is thans in Zuid- Limbui'g haar werk begonnen. De commissie bestaat uit de Britse bri gadier-generaal R. L. Whitmore, de Franse luitenant-kolonel F. Morel Deville en de Nederlandse hoofdingenieur van de Rijks waterstaat, ir. C. In 't Veld. Zij wordt bij gestaan door deskundigen. In twijfelgevallen zuilen de plaatselijke autoriteiten en de betrokken inwoners door de commissie worden gehoord. De commissie moet haar werk uiterlijk binnen zes maanden voltooien. Vrijdag heeft mr. G. S. Whithamhoofd van de dienst „Reparations, Deliveries and Restitutions" in de Britse zóne van Duitsland, een bezoek aan de Hoogovens gebracht. Op uitnodiging van de minister van Economische Zaken brengt de heer Whitham, die er voor Nederland in belangrijke mate toe heeft bijgedragen dat door Duitsers geroofde goederen konden worden teruggevoerd, enkele dagen in ons land door. Van rechts naar links: de heren C. van Boekei, G. S. Whitham, P. F. H. Maclaine Pont en ir. J, v. d. Wonde. zijn vóór het sluiten van de overeenkomst niet door de Nederlandse delegatie geraad pleegd." Het telegram was ondertekend door de delegaties van Zuid-Sumatra, inclu sief dc Lampongs en Benkoelen, de delega tie van Djambi, van Rïouw, van Sumatra's Westkust, van Tapanoeli en van Sumatra's Oostkust. Naar aanleiding van bovenstaand tele gram vernam Aneta desgevraagd van de zijde der Nederlandse delegatie, dat de Ne derlandse delegatie contact onderhield met een speciale delegatie uit de B.F.O., die was aangewezen voor deelneming aan de be sprekingen. Ter verduidelijking van het bovenstaand zij het volgende aangetekend: Punt vier van de verklaring van dr. Van Royen luidt als volgt: „Zonder te prejudi ciëren op het recht van zelfbeschikking der Indonesische volken zoals erkend in de be ginselen van de overeenkomsten van Ling- gadjati en Renville zal de Nederlandse re gering zich onthouden van vestiging of er kenning van Negara's en Daerahs in ge bieden die vóór 19 December j.l. onder republikeins bewind stonden en van uit breiding van Negara's en Daerahs in ge noemd gebied". Punt 5 luidt: „De Nederlandse ï'egering staat het bestaan- voor van de republiek als j een staat die zijn plaats inneemt in de Ver enigde Staten van Indonesië. Wanneer een voorlopig vertegenwoordigend lichaam voor geheel Indonesië zal worden ingesteld en het deswege noodzakelijk is om het aantal vertegenwoordigers der republiek te bepa len, zal dit aantal gesteld worden op één derde van het totaal". Punt 7 luidt: „In het licht van de nood zakelijke samenwerking bij het herstél van vrede en handhaving van orde en rust stemt de Nederlandse regering ermede in, dat in alle gebieden buiten de residentie Djokja, waar burgerlijke, politiële en andere amb tenaren van de Indonesische regering mo menteel niet functioneren, de republikeinse burgerlijke politiële en andere ambtenaren, die nog steeds in functie zijn, in functie zullen blijven". De speciale commissie van de B.F.O. waarover in bovenstaand bericht sprake is, bevatte vertegenwoordigers rfit Sumatra. Na opheffing der Berlijnse blokkade De viermogendhedenbesprekingen ter oplossing van de vraagstukken verband houdend met de wederopenstelling van de interzonale handel na de opheffing der blokkade worden vandaag voortgezet. De I bespx-ekingen zijn reeds twee dagen gaande. Er zijn geen bijzonderheden overbekend gemaakt, doch de Russen hebben beweerd,- dat de Westelijke mogendheden de tegen- blokkade niet zodanig hebben opgeheven, aat hervatting van de interzonale handel op het peil van voor de blokkade mogelijk is. De toestanden in Berlijn keren geleide lijk weer tot het normale terug. Acht en veertig uur na de openstelling van de Wes telijke wegen naar de stad zijn de prijzen van niet gedistribueerde goederen aanmer- kelijk gedaald. De étalages van de winkels zijn thans weer gevuld met luxe-artikelen. Dankbaar publiek beloont hem met daverende ovatie (Van onze correspondent te Londen) Een enthousiaste schare toehoorders heeft Donderdagavond in de Albert Hall afscheid genomen van Eduard van Beinum, wiens verblijf in Londen, waar hij vijf maanden achtereen de leiding had van het London Philharmonic Orchestra, thans een einde heeft genomen. Van Beinum komt op 23 Mei nog vooi*' één week met het Con certgebouworkest naar Engeland. Op 1 Januari zal hij, wederom voor vijf maanden, zijn taak van vast dirigent en artistiek leider van het London Philhar monic Orchestra hervatten. De Engelse muziekcritici prijzen Van Beinum voor het door hem verrichte werk. Hij heeft thans voor het eerst na vele jaren een vaste lijn gebracht in het orkest, dat hij tot een prachtige eenheid heeft opgevoerd. Het uitstekende materiaal bood aan Van Beinum daartoe alle gelegenheid. De des tijds gedane keus om Van Beinum voor deze functie in aanmei'king te doen komen, wordt dan ook algemeen toegejuicht. De uitvoering van Mahler's Lied von der Erde, met als solisten de jonge Eugenia Zareska en Richard Lewis, was van een verrassend gehalte, dat het publiek in ver voering bx-acht. De minutenlange ovatie was tevens .bedoeld als afscheidsgroet voor Van Beinum, die hier zonder twijfel zijn vaste plaats veroverd heeft. Andere hoog tepunten tijdens Van Beinum's leiderschap waren de'Beethoven-cyclus, de derde sym- phonie van Bruckner en de Matthaus- Passion. Ontploffing in de Hudson- tunnel met fatale gevolgen In een tankauto, geladen met kooldisul- phide, gebeurde gisteren in de tunnel onder de Hudsonrivier te New Yoi-k een ontplof fing, die de hele tunnel in een ondoor dringbare ï'ook zette. De tunnel die inder tijd vijftig millioen dollar gekost heeft en waardoor dagelijks honderdduizend auto's passeren, was bezaaid met brandende auto onderdelen. Dertig brandweerlieden raak ten bewusteloos in de verstikkende ï'ook. Minstens zeventien andere personen zijn ten gevolge van de ontploffing ernstig wond. Van beide zijden trok de brandweer tegen het vuur ten sti-ijde, maar het duurde ruim drie uur voor men de brand geheel meester was. De brandweer was uitgerust met walkie- talkies wegens de ondoordi-ingbare rook. Dokters reden per jeep door de brandende tunnel af en aan om de gewonden de eer ste medische bijstand te kunnen verlenen. Over een lengte van tweehonderd meter viel het pleisterwerk van de muren en van de zoldei'ing, maar er kon niet geconsta teerd worden dat de tunnel lekte. Een boot van de brandweer patrouilleerde op de Hudson boven de tunnel om te zien of er ook luchtbellen opborrelden. Vijf en twintig vrachtauto's brandden uit in de tunnel. Alle bestuurders verlieten hun wagens zo snel mogelijk. Een lading rauw vlees waarmede een auto geladen was, werd aan één kant volledig gebraden. Het vuur verbrak vele communicaties. Telefoon- en telegraafkabels en de ver bindingen van di-ïe radio-slations brand den door. (U.P.) Laatste persconferentie van generaal Clay in Duitsland De heengaande militaire gouverneur van de Amerikaanse zóne van Duitsland, gene raal Lucius Clay, heeft op een afscheids- persconferentie onder meer verklaard, dat de Amerikaanse politiek op een verenigd Duitsland gericht is en blijft. Amerika zal echter slechts een verenigd Duitsland aan vaarden op basis van vrije verkiezingen en indien de elementaire rechten, zoals die in West-Duitsland bestaan, aanvaard zullen worden. De te Bonn opgerichte regering zal volgens Clay door voldoende volmach ten voor de ledenstaten niet uit kunnen groeien tot een gevaarlijk over-gecentra- liseerd gezagsorgaan. De opheffing der blokkade is van beide zijden met goed vertrouwen geschied, aldus Clay. De luchtbrug zal gehandhaafd blijven totdat voldoende resei-ves aan voedsel en kolen zijn aangelegd. Een volledige terugtrekking der bezet tingstroepen uit Duitsland achtte Clay niet juist. Een geleidelijk terugtrekken zou zeker in overweging genomen worden. Clay zeide tenslotte: „Indien het Ruhr- gebiecl geïnternationaliseerd zou worden, zou het redelijk geacht kunnen worden, 1 dat de Sovjet-Unie een aandeel in de con trole zou krijgen". Generaal Clay heeft heden in een tele fonisch gesprek met het Amerikaanse de partement van Buitenlandse Zaken ver klaard, dat de opheffing van de blokkade door de Russen „volledig" was en „in goede geest gedaan". Clay achtte kleine geschil len onvermijdelijk en hij vond het nog te vroeg om er veel waarde aan te hechten. Hij meldde eveneens, dat de handelsbe sprekingen tusen de Russische en Weste lijke autoriteiten reeds begonnen waren. Viermogendhedenbespreking in Berlijn Een Britse woordvoerder heeft meege deeld, dat in Berlijn gisteren voor het eerst sinds vele maanden een viermogendheden bespreking is gehouden. Hij wilde geen bijzonderheden geven. Gustav Klingelhoefer. chef van econo mische zaken van het „Westelijke" bestuur van Berlijn, heeft op een persconferentie verklaard, dat vertegenwoordigers van de Westelijke mogendheden met Sovjet-ver tegenwoordigers hebben vergaderd ter be spreking van het gecompliceerde vraagstuk der hervatting van dc handel tussen Bei-lijn en het Westen. Klingelhoefer zei verder, dat hij geen bijzonderheden wilde verstrekken omdat zulks nadelig zou kunnen zijn voor het verdere verloop der besprekingen. Het voornaamste punt van bespreking was echter de export van Berlijn naar 't Wes ten. Hij voegde daaraan toe, dat enkele vrachtwagens met goederen uit Berlijn de Russische cntróle waren gepasseerd na de opheffing van de blokkade, doch dat an dere waren teruggezonden. Het woord is aan De Montesquieu: Algemene bijval kan gewoonlijk slechts de middelmatige mens ver werven. Rijkspolitie overvalt smokkelaars in Frankfort Zij brachten cacao en koffie naar Zwitserland Mannen van dc rijkspolitie en de rijks recherche te Amsterdam, onder commando van de kapitein der rijkspolitie jhr. B. F. de Beaufort, hebben in samenwerking met Amerikaanse politiebeambten 111 dc afge lopen nacht bij Frankfort een bende smok kelaars overvallen, toen deze bezig was een partij van 15 ton cacao en koffie, af komstig uit Nederland en bestemd voor Zwitserland, op te slaan. De rijkspolitie te Amsterdam had reeds geruime tijd het vermoeden, dat een bende smokkelaars, bestaande uit Nederlanders, Duitsei's en Polen, grote partijen cacao en koffie van Nederland via Duitsland naar Zwitserland smokkelde. Donderdag ver trok wederom een dergelijk transport per vrachtwagen. Een aantal rijksrechercheurs en leden der rijkspolitie hebben het ge volgd. I11 Frankfort zou de partij overge laden worden in een loods. De politieman nen wisten zich tevoren in deze loods te verbergen. Toen de bende, bestaande uit elf smokkelaars, met de goederen arriveer de werd zij ingerekend. Een der smokke laars trachtte te ontvluchten. Bij dc ach tervolging werd op hem geschoten, waarbij hij een schampschot aan het hoofd ooi iep. Op een der arrestanten is een bedrag van 4000 dollar gevonden, hetgeen an:x de chauffeur van de vrachtwagen, die dc goe deren vervoerde, zou worden uitbetaald. Politieke UNO-commissie neemt beslissing over Italiaanse koloniën LAKE SUCCESS. 13 Mei (United Press). De politieke commissie van de UNO nam het laatste voorstel betreffende de verde ling van de vroegere Italiaanse koloniën aan. Het voorstel is voornamelijk gebaseerd op het accoord dat Bevin met de Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken Sforza te Londen bereikte. De uitslag van de stemming was vier en dei-tig tegen zestien en zeven onthoudingen. Deze overwinning, twee meer dan de tweederden meerderheid die in de 'Alge mene Vergadering noodzakelijk is, kwam als een verrassing en houdt de belofte in van een felle strijd in de Algemene Ver gadering. Het voorstel dat dooi' de co,mmissie werd aangenomen bevat de volgende punten: 1. Onafhankelijkheid voor geheel Libië, inclusief Cyrenaica, Tripolitanic en Fezzan in 1959, tenzij de Algemene Vergadering besluit dat de tijd daarvoor nog niet riip is. Stemmingsuitslag op dit punt was 38 tegen 15, 4 onthoudingen. 2. Onmiddellijk Brits beheer over Cyx-e- naica. Stemmingsuitslag was 35 tegen 17, 5 onthoudingen. 3. Italiaans beheer over Tripolitanïë in 1951 met een interim bestuur van Groot- Brittannië, bijgestaan door een raad be staande uit Turkije. Frankrijk, Italië, Groot Brïttannië en de Verenigde Staten. Stem mingsuitslag was 32 tegen 17, 8 onthoudin gen. 4. Frans beheer over Fezzan. Stem mingsuitslag 32 tegen 16. 9 onthoudingen. 5. Italiaans beheer over Somaliland. Stemmingsuitslag was 36 tegen 17. 5 ont houdingen. 6. Aansluiting van Eritrea bij Ethiopië behalve de Westelijke provincie. Voor de twee havensteden Asmara en Massawa zal een speciale status gezocht worden. Stem mingsuitslag was 36 tegen 6. 15 onthoudin gen. Amerikaanse belangstelling voor investeringen in West-Duitsland Professor Ludwig Erhard, de directeur van het Duitse economische bestuur van de Brits-Amei'ikaanse bezettingszone, die is teruggekeerd van een bezoek aai: de Verenigde Staten, verklaarde dat rie Ame rikaanse industriëlen grote belangstelling hebben voor de wederopbouw van de West- Duitse industrie. Hij zeide er zeker van te zijn, dat vele Amerikaanse zakenlieden zeer gaarne kapitaal zullen willen investeren in West-Duitsland, in het bijzonder in het Ruhrgebied, wanneer de politieke situatie geregeld zal zijn. Prof. Erhard noemde in dit verband de ijzer- en staalindustrie, de auto-industrie en de chemische industrie. Naar hij zeide zullen de Amerikaanse firma's voornamelijk machines verschaffen aan de West-Duitse fabrieken in dezelfde branche, op wélke wijze zij aandelen in Duitse ondernemingen zullen kunnen ver werven. Prof. Erhard achtte het hoogst onwaar schijnlijk. dat een toekomstige regering van Duitsland beperkingen zal instellen op buitenlandse investeringen, daar naar zijn mening investeringen op grote schaal Duitsland weer op de been zullen helpen. Hij is van mening, dat Duitsland eerst moet trachten aan alle oude eisen van buiten landse beleggers te voldoen. VEEL BEWOLKING. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond: (opge maakt te 10 uur) Meest zwaar bewolkt met enkele regenbuien. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk tussen Noord en Oost. Weinig verandering in temperatuur. 15 Mei: 4.47 uur, onder 20.26 uur uur, onder 6.14 uur 16 Mei: 4.45 uur. onder 20.23 uur 0.46 uur. onder 7.17 uur Hoogwatertijden: Zaterdag 14 Mei: 4.33—17.03 uur Zondag 15 Mei: 5.21—17.51 uur Maandag 16 Mei: 6.07—13 33 uur LaagwatertUden: Zaterdag 14 Mei: 0.23—12-46 uur. Zondag 15 Mei: 1.04—13.31 uur Maandag 16 Mei: 1.46—14.13 uur Zon op Maan op Zon op Maan op

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1