Haarlems Dagblad Jenner P.v.d.A. overweegt onderzoek naar beweerde excessen in Indonesië Kolenbon voor elf eenheden Cokes komt vrij Koninklijk bezoek zette luister bij aan Rotterdamse Opbouwdag Autovervoer naar Berlijn door Russische maatregelen gestoord Labour-party royeert Zilliacus Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directeur-Hoofdredacteur:' 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom en «Spredjtc 'ifjaariemsdje Courant (2tnno i6$6) Donderdag 19 Mei 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Da mi ate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal ƒ4,25. Franco per post ƒ4,75. Postgiro 213107. Adverttarxeyen op aanvraag bij de Administratie. Directeuren: P. W. Peereboom en Ph. A. Mees HET IS TWEE EEUWEN geleden dat Edward Jenner geboren werd, de ont dekker van de vaccinatie tegen pokken. Hij was een dier „strijders tegen de dood", zoals de Amerikaan Paul de Kruif hen genoemd heeft, die hun leven hebben ge wijd aan het heil van hun medemensen, vechtend tegen een dier gevaarlijke ziekten die lien in massaas ten grave voerden. An dere namen komen in gedachte: Koch, Pasteur, Metschnikoff, Ehrlich, Bruce, Roux, Mignotnamen van waarlijk grote mannen. Er bestaan er die veel al gemener blijvende faam hebben verwor ven, waaraan geen heil voor de mensen verbonden is geweest. Wel een ramp, een vervaarlijke mislukking of een slachting van mensen op tevoren ongekende schaal. Dat waren geen medische ontdekkers. De distributie der Faam geschiedt op vaak zon derlinge wijze en het zou kunnen zijn dat de naam Hitler in het jaar 2000 veei meer bekend is gebleven dan die van Jenner of Pasteur. Het is een gedachte die geens zins beletten kan dat men bij voorkomende gelegenheid de mannen herdenkt, die geen onafzienbaar leed veroorzaakt hebben maar onafzienbaar leed voorkomen. Edward Jenner was een Engelsman. Hij werd op 17 Mei 1749 in het dorp Berkeley in Gloucestershire geboren, als zoon van een dominé. Hij ging op school te Ciren cester (een plaatsnaam die de Brit uit spreekt als „Cissester") begon zijn medische studie' bij een chirurgijn nabij Bristol en zette haai' voort als leerling van een ander te Londen. Dat lijkt vreemd, maar zo ging het vaak in die tijden. De jonge man onder scheidde zich al spoedig door zijn onder zoekende geest en door veelzijdigheid van belangstelling. Hij schijnt vooruitgelopen te zijn op latere ontdekkingen betreffende rheumatïsche aandoeningen. Hij studeerde ook ornithologie en geologie, hield zich een tijdlang extra-bezig met de constructie van een luchtballon en onderscheidde zich als musicus en als dichter. Een ongewone op somming. Er kwam nog bij dat hij zeer gezien was in gezelschap. Pas in 1792 werd hij arts. In zijn leertijd had hij al onder zoekingen naar koepokken in het landelijke Gloucestershire ingesteld. De gedachte dat daaruit een vaccine tegen de« menselijke ziekte te bereiden zou zijn was langzaam in zijn brein gei'ijpt. Hij vatte haar weer op toen hij medicus was en paste in 1' voor het eerst de inenting op een jongen van acht jaar toe. die daarna ongevoelig voor pokken-inenting bleek te zijn. Na her haalde proeven publiceerde hij zijn on^ dekking twee jaar later. Zij werd toen ook beproefd in St. Thomas' Hospital te Lon den, eveneens met succes, en trok alge mene aandacht in medische leringen. Even als Koch later in Duitsland door de ver maarde prof. Virchow bestreden zou wor den werd ook Jenner door een der grote mannen van de Britse medische weten schap, Ingenhousz, bestreden. Meer nadeel ondervond hij evenwel van de roekeloos heid van een geestdriftig aanhanger, die experimenteerde met een virus van koeien, die door een andere ziekte besmet waren. Jenner kwam de tegenslag" en het misver stand dat daaruit ontstond te boven. Hij werd voorgesteld aan leden van de Konink lijke Familie, hetgeen leidde tot verstrek king van enige middelen om vaccinatie op ruimer schaal toe te passen. In 1803 werd de Royal Jennerian Society te Londen vormd en het jaarlijkse gemiddelde aantal sterfgevallen tengevolge van pokken daalde in de hoofdstad tot minder dan een derde. Het bleef niettemin een moeizame strijd, met veel zorgen en gebrek aan geldmidde len. Jenner zelf sloofde zich uit om zoveel mogelijk armen vaak meer dan drie honderd per dag gratis te behandelen. In het buitenland maakte zijn ontdekking in tussen grote opgang en hij kreeg op het vasteland meer erkenning dan in Engeland. Ook van de vijand, want Engeland was in oorlog met Frankrijk en de Encyclopaedia Britannica vermeldt dat toen Napoleon een verzoek ten gunste van Engelse gevange nen wilde afwijzen en keizerin Joséphine de naam Jenner noemde de keizer had uit geroepen: „Die man kunnen wij niets weigeren". Tenslotte werden in Engeland toch gro ter bedragen ter beschikking van Edward Jenner gesteld. Ook India zond hem een belangrijk bedrag. Maar in 1810 ervoer hij een inzinking tengevolge van het ster ven van zijn oudste zoon en van uitputting door overmatige arbeid. Drie jaar later schonk Oxford hem een eredoctoraat. In zijn laatste levensjaren, na de dood van zijn vrouw, toen hij zich uit het openbare leven had teruggetrokken en de toepassing van zijn ontdekking door een nationale instelling op grote schaal georganiseerd was deed zijn oude veelzijdigheid zich weer gelden: hij werkte onverpoosd door niet alleen als dokter, maar ook als natuur onderzoeker en al£ politierechter in zijn landelijk district. In 1822 en '23 gaf hij nog twee wetenschappelijke publicaties, de eerste op medisch en de tweede op ornithologisch gebied. Op 24 Januari 1823 stierf hij, 73 jaar oud, een man die een merkwaardig rijk leven achter zich had maar daarin grote zorgen, strijd en tegen kanting had ondervonden. De roman van zijn leven zal wellicht hog eens opnieuw geschreven worden. „The Lile of E. Jenner" door J. Baron dateert van 1827: een heel oud boek en Wellicht te spoedig na zijn heengaan ver- lohenen om alles te bevatten. R. P. DE JAGERS NAAR HUIS ,Karel Doorman" KW 227 ligt aan de kop Radiotelefonisch uit zee, 19 Mei. De frote jacht om de Hollandse Nieuwe het Krst „thuis" te brengen is thans aan de ling. De schepexx van de combinatie, waar- te de „Gorredijk" behoort, hebben de terste vangsten al overgegeven aan de iager KW 73. die er hedenmorgen vroeg tee is vertrokken. De „Gorredijk" zelf ving l'ot nu toe 18 kantjes. Vermoedelijk ligt de jager „Karei Door- ian" KW 227, die 24 kantjes aan boord •eeft, aan de kop. Scheveningen. 19 Mei (ANP). Als jager is onderweg naar Scheveningen de "gger Sch. 314, schipper W. F. Rog, met 71 '-antjes Hollandse Nieuwe, de vangst van *"-ht schepen. De logger heeft nog een 250 -ri af te leggen en wordt morgenmiddag Scheveningen verwacht. TWEEDE KAMER (Van onze parlementaire redacteur) Minister Van Maarseveen is een gevat debater. Dat bleek Woensdag weer bij zijn beantwoording van de verschillende spre kers over het Indonesische vraagstuk. Daar was bijvoorbeeld de manier waarop hij tot twee keer toe zweeg over de positie, die de republiek gedurende de overgangstijd zal innemen om zich louter te bepalen tot de plaats, die zij als staat zal innemen te mid den van de gpdere staten, die te samen de Verenigde Staten van Indonesië zullen uit maken. Achter die uitdrukking „staat" moest men heus niets zoeken. Wanneer zij in de verklaringen Van Royen-Roem ge bezigd was, dan kwam dat eenvoudig klonk het heel onschuldig doordat er in het Engels noch in het Maleis een geschikte term voor bet begrip „deelstaat" bestond. Handig was het voorts van de bewindsman om zowel de heer Schouten als de heer Weiter niet slechts hoffelijk maar ook vriendelijk tegemoet te treden door het te doen voorkomen alsof zelfs zij nog neiging hadden getoond aan het kabinet de vrien denhand toe te steken. Bij de replieken wenste de Anti-Revolulionnaire fractie- leidex', al had de minister hem dan ook we gens zijn werkelijkheidszin geprezen omdat hij verklaard had te beseffen, dat de rege ring thans niet van de ingeslagen weg kon terugkei-en, uitdrukkelijk te verklaren, dat» zijn groep het kabinet geen steun noch ver trouwen kon schenken voor het beleid, dat het thans wenst te volgen. De welwillend heid van de heer Welter (K.N.P.) had de minister gemeend te kunnen ontdekken in diens verzoek om nu toch eens precies te verklaren, waarom wij wegens internatio nale noodzaak, dus onder internationale druk, het pad hadden betreden, dat met het accoord van 7 Mei is ingeslageix. Aan deze aandx'ang kon de bewindsman niet voldoen, want zulk een verklaring ware volgens hem onopx-echt geweest, nog daargelaten, dat als er werkelijk internationale druk had plaats gevonden, het van weinig staatkundig in zicht getuigd zou hebben om dat openlijk te bekennen. Maar in feite was het zo niet. Zowel op internationaal gebied als elders had hetgeen waartoe wij nu bereid bleken te zijn, een gunstige uitwerking gehad. Minister Van Maarseveen gaf de ver- zekex'ing dat clr. Van Royen waarlijk niet gedwongen het accoord had aangegaan. Het besluit om de overeenkomst van 7 Mei te aanvaarden vloeide voort uit de overweging van de regering, dat in de gegeven omstan digheden dit de enige weg was. Ongerechtvaardigd was de vrees vaxi prof. Romme, dat het tegenwoordige kabinet de klok tachtig jaar terug wilde zetten wat betreft de -verhoudingtussen regering en parlement ten opzichte van de uitvoerende macht. Minister Van Maarseveen wist heel goed, dat uiteindelijk de suprematie bij het parlement berust, maar voor regering noch Kamer kon het goed wezen om ten aanzien van de uitvoering de omvang van het over leg te groot te maken. Dat zou een ondoel treffende uitwerking hebben. Met betrek king tot. het accoord van 7 Mei had zich geen gelegenheid voox'gedaan te voren nog de Kamer in te lichten. Intussen trachtte hij prof. Romme en anderen in zoverre te be vredigen, dat hij toezegde om, indien enigs zins mogelijk, liet resultaat van hetgeen volgens de overeenkomst van 7 Mei inge stelde onder-commissies trachten uit te werken, ter kennis te brengen van de Kamercommissie voor Indonesische Zaken, alvorens het kabinet zijn definitieve beslis sing zal nemen. Geen afwijking van de Grondwet. Prof. Romme kreeg voorts nog iets anders te horen, dat hem ook een zekere voldoe ning kon schenken, te weten, dat overdracht- van de souvereïniteit slechts gelijktijdig met de vorming van de Nedei-lands-Indone- sische Unie zal geschieden en dat er van afwijking van de Grondwet geen sprake zal zijn zonder het bewandelen van de daarvoor dan aangegeven grondwettelijke weg. Met mr. Van der Goes van Naters was de minister het echter eens, dat men wat betreft het -niet vormen van deel staten na 7 Mei genist kon afwijken van het BIO-besluit, dat alleen een staatkundig programma en in dit opzicht niets bindends inhoudt. Overigens deed minister Van Maarseveen op Nederlands toegeven inzake die kwestie een beroep om de bewering van de heer Weiter te weei'leggen, dat de repu blikeinen bereid zijn om alles te beloven, maar niets zullen nakomen. De moeilijk heden, bij de onderhandelingen opgedaan, leerden wel axxders en de minister ging er dan ook per se van uit, dat de republikeinen hier de goede trouw in acht hebben geno men. Hij keerde zich ook tegen de opmer king van de heer Weiter, dat Amerika onze vijand was. De feiten bewezen het tegen deel. Men moest beseffen, dat indien Ame rika een van ons inzicht afwijkende opvat- 1 ting koesterde omtrent het Indonesische vraagstuk, dit toch waarlijk niet aan kwade bedoelingen toegeschreven mocht worden. Van het ministerieel betoog vermeld ik verder n^g", dat de troepen alleen uit Djokja zullen terugkeren en niet uit andere gebie den, dat volgens hem de tweede militaire actie uiteindelijk het nu bereikte accoord mogelijk had gemaakt, dus dat de offers niet tevex-geefs waren gebracht en voorts, dat er geerx aanleiding bestond om een bij zonder onderzoek te wensen naar eventuele excessen van militairen, waarmee zich de rechterlijke autoriteiten bezig houden. De communistische moties werden zon der hoofdelijke stemming met aantekening van het „voor" der communisten ver worpen. Te voren had de heer Goedhart (Arbeid) aangekondigd, dat zijn fractie binnenkort een uitgewex'kt voorstel aan hangig hoopt te maken om te kunnen ko men tot een onbevangen ondex-zoek naar militaire excessen. Pijnlijk Meer dan 100 waardevolle, oude schil- j derijen, die sinds 1945 uit een museum te Frankfort werden vermist, zijn in i de kelders van dit museum terugge- vonden. Onder deze doeken bevinden zich werken van Rubens, Van Dijck, Frans Hals, Cézanne en Renoir. Zesduizend gedrukte catalogi met re- j producties der gestolenschilderijen zijn aan kunsthandelaren over de ge hele wereld verzonden en de politie in verschillende Europese landen zoals in België en Zwitserland werd gealar meerd met het verzoek nasporingen naar de schilderijen te doen. Verder werden hoge beloningen uitge- 8 loofd voor aanwijzingen, die konden leiden tot de ontdekking der vermiste g doeken,- die millioenen markenwaard 8 zVn- De heer A. H. J. Lovink opvolger van dr. Beel De Koningin heeft op voordracht van de Raad van Ministers, aan dr. L. J. M. Beel, op zijn verzoek, op de meest eervolle wijze ontslag verleend als Hoge Vertegenwoox-- diger van de Kroon in Indonesië, onder dankbetuiging voor de gewichtige diensten door hem als zodanig in zeer moeilijke om standigheden aan den lande bewezen. Tot Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon in Indonesië is benoemd de buiten gewoon en gevolmachtigd ambassadeur A. II. J. Lovink, secretaris-generaal vaxx het ministerie van Buiteixlandse Zaken. Het eervol ontslag aan dr. Beel gaat in op het tijdstip, waarop dr. Beel het bestuur zal hebben overgedragen. De hëer Lovink zal zo spoedig mogelijk naar Batavia ver trekken. De heer A. H. J. Lovink is de zoon van wijlen het oud tweede-kamerlid dr. H. J. Loviixk. Hen werd op 12 Jxxli 1902 te 's-Graven- hage geboren en koos na zijn voorberei dende studiën te Leiden de Indische loop baan. Na zijn aankomst op Java werd hij in October 1929 tijdelijk belast met de waar neming der betrekking van ambtenaar voor Chinese zaken, in welke functie hij enige tijd later definitief werd aangesteld. Op 16 November 1933 werd de heer Lovink aangewezen als,assistent-adviseur van het hoofd van dienst der Chinese zaken en Oost-Aziatische aangelegenheden en op 5 April 1934 werd hij adjxmct-adviseur bij die dienst. Op 25 Juli 1935 werd hij adviseur en hoofd van de dienst voor Oost-Aziatische zaken. In 1936 werd hij lid van de com missie voor de handelsbetrekkingen met China. In 1937 keerde hij na een vex-loftijd naar Indië terug als adviseur en alge meen hoofd van de dienst der Oost-Aziati sche zaken. Gedurende de oorlog verbleef de heer Lovink in Londen, waar hij enige tijd chef van het kabinet van minister president Gerbrandy was. 11 Februari 1943 werd hij ambassadeur bij de Chinese re gering te Tsjoenking. In Februari 1947 ging hij als ambassadeur naar Moskou. Van 1 Januari 1948 af is de heer Lovink secretaris-generaal van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Hij is commandeur in de Orde van Oranje Nassaul De distributie van huisbraxxdkolen zal gedurende het komende stookseizoen ge handhaafd worden. Het is echter mogelijk behalve bruinkool briketten, turf en kolenslik nu ook cokes bonvrij beschikbaar te stellen. Het huisbrandrantsoen voor 19491950 is vastgesteld op 11 eenheden. Aangezien in het rantsoen van 12 eenheden voor het stookseizoen 19481949 ongeveer 2 een heden (4 mud) cokes waren begrepen, be tekent het thans vastgestelde rantsoen, te zamen met de bonvrije cokes, een zekere verruiming vaxx de consumptiemogelijkheid, aldus het ministerie van Economische Zaken. Voor het betrekken van deze 11 eenheden is aangewezen bon 06 van de brandstoffen- kaax't TA 806. Deze bon dient zo spoedig mogelijk, doch uiterlijk op 10 Juni bij de bx'andstoffenleverancier te worden inge leverd. De brandstoffenhandel zal slechts in beperkte mate anthi'aciet op de bonnen kunnen levex-en. De leverancier is gereditigd gedeeltelijk cokes te leveren op de oude bonnen, toewij zingen of vergunningen voor brandstoffen, die vóór 1 Mei zijn geldig verklaard of uit gereikt. Het woord is aan Wallis: Iedereen is te benijden die iets bezit, waarvoor hij offers kan brengen. Protest in Belgische Kamer over Nederlandse uitlating BRUSSEL, 18 MEI (A.N.P.). In de vergadering van Woensdag van de Belgi sche Kamer van Volksvertegenwoordigers heeft het Kamerlid Carton de Wiart (Kath.) minister-president Spaak geinterpelleex-d over de uitlatingen met betrekking tot de Belgische Koning van jhr. Van der Goes van Natei's, op het internationaal socialis tisch congx'es te Baarn. De interpellant sprak namens het Bel gische katholieke volksdeel zijn veront waardiging uit over het feit, dat de heer Van der Goes van Naters Spaak gelukge wenst heeft met diens „vastberadenheid tegenover zijn ongedisciplineerde Koning". Carton de Wiart sprak er zijn verwon dering over uit, dat Spaak daar niet tegen geprotesteerd heeft en zei een vei'klaring hierover te vex'wachten. Minister Spaak verklaarde o.m.: „Ik wens van ganser harte, dat niemand in het buitenland zich met de Koningskwestie bemoeit. Hoe wilt u echter dat dit geschiedt, indien Koning Leopold zelf een interview toestaat aan grote Amerikaanse dagbladen. Ik geloof", aldus Spaak, „dat het gebeur de niet de aandacht van het parlement verdient." De „Opbouwdag" is eexi bijzondere feestdag voor de Rotterdammers ge worden doordat Koningin Juliana en Prins Bernhard een officieel bezoek aan de Maasstad brachten om kennis te nemen van hetgeen in de jaren na de oorlog op opbouwgebied is gepresteerd. Burgemeester Oud begroette het Ko ninklijk Paar des morgens in de Kralingse Plaslaan, waar de Koningin tevens een bloemenixulde van jeugdige padvinders en padvindsters in ontvangst nam. Bij het stadhuis op de Coolsingel stond een ere wacht van het korps Mariniers, die de Koningin inspecteerde, nadat de Mariniers- kapel het Wilhelmus ixad gespeeld. In de bxn-gemeesterszaal richtte burge meester Oud zich tot de vorstelijke gasten om zijn dank te betuigen voor het feit, dat zij juist op Opbouwdag dit officiële bezoek aan Rotterdam wilden brengen. „Uw be zoek symboliseex-t de verbondenheid tussen uwe Majesteit en haar Huis met haar volk in het grote werk van de opbouw, dat na de jaren van verwoesting moet worden ver richt", aldus de burgemeester*. De vele genodigden werden hierna aan de Koningin en de Px'ins voorgesteld. Groot was de blijdschap der vele duizen den tegenover het stadhuis, toen Koningin Juliana en Prins Bernhax'd op het balcon verschenen, om de zanghulde van de ruim 1500 leerlingen van de openbare en bij zondere scholen in ontvangt te nemen. Na het Wilhelmus klonk het Rotterdams stede lied uit alle kelen. Wuivend nam Koningin Juliana deze zanghulde in ontvangst. En toen het ogen blik van vertrek was aangebroken klonk een spontaan „Lang zal ze leven' en even later „Oranje Boven". Rijtoer en rondvaart Toegejuicht door duizenden reed het Ko ninklijk Paar naar Charlois, naar het „dox'p" Wielewaal, waar een der semi-per- maixeixte huizen werd bezichtigd. Daarna begaven Koningin en Prins zich aan boox'd van de „Regentesseplaat", waarmee een tocht door de havens .werd gemaakt. Aan boord werd tevens de lunch gebruikt. Bij de Koninklijke Roei- eix Zeilvereni ging „De Maas" begaf het Koninklijk Paai' zich aaxx wal, waarna een bezoek volgde aan het nieuwe Bouwcentrum. De Px'ins ging hierna naar het gebouw van de Rijks Vex'keex's-inspectie, waar hij wex'd verwel komd door minister Spitzen; de Koningin reed naar het Sparta-stadion, waar de Rotterdamse jeugd ixet spel „Wij willen bouwen" opvoerde. Later arriveerden daar ook Prins Bernhard eix minister In 't Veld. En het was voor de jeugd een groots ogen blik, toen Koningin en Prins zich naax- het midden van het veld begaven en mede hielpen aan het ophijsen van een heiblok,^ een handeling welke de wederopbouw van" Rotterdam symboliseerde. Na in het stadhuis de thee te hebben ge bruikt vertrokken Koningin en Prins naar Soestdijk, toegejuicht door onafzienbare scharen Maas-stedelingen. Nog geen resultaat van de onderhandelingen over het gehele vervoersprobleem BERLIJN, 18 Mei (Reuter). De be sprekingen die Woensdag op het Britse hoofdkwartier te Berlijn tussen vertegen woordigers van de vier bezettende mogend heden zijn gehouden over de problemen inzake het vervoer in Duitsland na de op heffing van de Berlijnse blokkade, hebben volgens mededeling van Amerikaanse zijde nog niet tot een bepaald resultaat geleid. Mogelijk zullen Vrijdag nieuwe bespre kingen gehouden worden. Een Amerikaans functionaris is vaxx Ber lijn naar Helmstedt gegaan om een onder zoek in te stellen naar de kwestie van honderdvijftig Duitse vx'achtwagens met goederen voor Berlijn, die Dinsdagavond door de Russen werden opgehouden, omdat de in de Westelijke zone uitgegeven verla dingspapieren niet door de Duitse economi sche commissie van de Russische zóne ge contrasigneerd waren. Volgens een Brits communiqué hebben de economische adviseurs van de Westelijke militaire gouverneurs in krachtige bewoor dingen aan de vertegenwoordigers van de militaire gouverneur van de Russische zone kennis gegeven van gevallen, waarin door Sovjet-Russische functionarissen vertoon werd gevraagd van documenten, welke voor I Maart 1948 niet vereist waren, alsmede van de gevallen, waarin het vervoer van de Westelijke zönes naar Berlijn over de weg of per rail is opgehouden en de gewone do cumenten zijn geweigerd. Vijf parlementaire secretarissen ontslagen De Britse Labourparty heeft gisteren de Lagerhuisleden Konni Zilliacus en Lesiie Solley als partijleden geroyeerd. Beiden maakten deel uit van de linker vleugel der partij en in het bijzonder is Zilliacus bekend als een der meest vast houdende cx-itici van het buitenlandse be leid der regering. In deze grootste zuivering, die de Labour- regering tot dusver heeft doorgevoerd, zijn ook vijf Labourleden van het Lagerhui: die ondanks hxxn strikte opdracht tegen het door de regering voorgestelde wetsontwerp inzake Ierland hebben gestemd, van hun post als parlementair-secretaris van een departement ontheven. Het zijn: Beswick van het ministerie van Luchtvaart, Blyton van Burgerluchtvaart, Mallalieu van Voedselvoorziening, Mellish van de Admiraliteit en Rogers van het mi nisterie van bevoorrading. In het Sparta-stadion te Rotterdam woonden Koningin Juliana en Prins Bernhard het spel Wij willen bouwen" bij. De Vors tin en de Prins namen deel aan de symboli sche handeling, welke bestond uit het omhoog trekken van een heiblok. Roestam Effendi gevangen BATAVIA, 18 Mei (Aneta). Te Soe- rabaja ontvangen berichten melden, dat de majoor der T.N.I., Soekowati, die met zijn troepen opereert in de omgeving van Ma- dioen, kort geleden het vroegere lid der tweede kamer voor de C.P.N., Roestam Effendi, heeft gevangen gezet, zulks om een eind te maken aan de geleidelijke commu nistische beïnvloeding van zijn guerilla- troepen. McCloy Amerikaans Hoge Commissaris voor Duitsland President Trurnan heeft heden John McCloy benoemd tot Amerikaans hoge com missaris voor Duitsland. McCloy treedt af als president van de wereldbank. Hij zal in die functie worden opgevolgd door Eueène Black, een der di recteuren van de barxk. McCloy volgt generaal Lucius Clay op als voox-naamste Amerikaanse autoriteit in Duitsland ingevolge het beslxiit van de on langs gehouden conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken der drie Weste lijke grote mogendheden te Washington, dat de Westelijke zones van Duitsland onder driezijdige burgerlijke controle zullen wor den gesteld. BRITS HOGERHUIS KEURT ATLANTISCH PACT GOED Het Britse Hogerhuis heeft Woensdag eenstemmig zijn goedkeuring verleend aan het Atlantisch pact. De zuivering kwam geheel onverwacht. Waarnemers hadden verwacht dat de Labour-tegenstemmers slechts een beris ping zouden ontvangen. De zuivei-ings-besluiten werden genomen door de uitvoerende nationale commissie van de Labour-party en hebben ten doel de gelederen van de partij aaneen te slui ten voor de voorbereidingen van de ko mende algemene verkiezingen en de partij discipline te versterken, aldus Reuter. In het geheel stemden 63 Labour-leden tegen de „Ireland Bill". Zij zullen allen een berisping oxxtvangen. Zilliacus, die zich voortaan „onafhanke lijk Labourlid" zal noemen, verklaarde: „Ik geloof niet in enige andere partij of gx-oe- pering. Ik hoop eens in de Labourparty tex-ug te kunnen keren zonder mijn prin cipes te moeten prijsgeven. Ik ben socialist en geloof in de strijd voor de vrede". Poolse klacht bij de U.N.O. over het geval-Eisler Polen heeft officieel een klacht ingediend bij de UNO in verband met de arrestatie van Gerhard Eisler. De Poolse klacht werd door de Poolse gedelegeerde bij de UNO Katz Suchy aan Ti-ygve Lie, de secretaris-generaal, over handigd. Gezegdj wordt, dat Eislers arrestatie een ontkenning is van de fundamentele x-echten van de mens, in strijd met het internatio nale gebruik van politiek asyl en een schending van het internationaal recht, Katz Suchy verzocht Evatt. voorzitter van de Algemene Vergadering, de kwestie op de agenda te plaatsen. In de laatste bijeen komst werd een resolutie die het als „vol komen onmogelijk" verklaarde deze zaak nog te behandelen, met 43 stemmen tegen 1 stem aangenomen, terwijl tien afgevaar digden zich van stemming onthielden. Hongaarse verkiezingen Volgens de officieel te Boedapest bekend gemaakte uitslagen van de Zondag in Hongarije gehouden verkiezingen is bijna 95 procent van het aantai kiesgerechtigden opgekomen, waarvan 95,6 procent voor het Volksfront stemde. Van de 5.730.519 kie zers stemden 5.478.515 voor de eenheids- lijst van het Volksfront, 165.283 stemden tegen en 86.721 stemmen waren ongeldig. Volgens het kiessysteem zijn 1335 afge vaardigden gekozen voor ae 16 Hongaarse provincies en 60 voor het gehele land. De Sovjet-Russische vertegenwoordigers hebben beloofd, aldus het Britse commu niqué, deze klachten met spoed te zullen onderzoeken, aangezien sommige der opge houden goederen van bederfelijke aard zijn. Een hooggeplaatste Westelijke functio naris verklaarde, dat de Russen „klaar blijkelijk pogen zoveel mogelijk controle over de handel tussen Bei-lijn en de Wes telijke zones in handen te houden." Som mige moeilijkheden zouden aan misver standen te wijten moeten zijn, doch niet alle. Inmiddels wordt gemeld, dat Sovjet- Russische grenswachten bij het gi-enspunt op de autoweg in Beieren sedert Woensdag morgen alle Duitse vrachtwagens met goe- dex-en voor Berlijn, hebben tegengehouden en hebben medegedeeld, dat alle goederen voor Berlijn via Helmstedt moesten gaan, een kleine driehonderd kilometer Noord- westelijker. Auto's met goederen voor de Russische zóne mochten doorgaan. Derde zitting der Algemene UNO-vergadering gesloten FLUSHING MEADOWS, 18 Mei (Reu- ter). De dei-de zitting van de Algemene Vergadering der UNO, die twee maanden geduux-d heeft, is Woensdagavond door de algemene secretaris Trygve Lie gesloten. „De hoop op vrede en het vertrouwen in de UNO is sterker dan lange tijd het geval is geweest", aldus Lie. „De afgevaardigden der UNO hebben de besprekingen over het opheffen van cle Berlijnse blokkade tot een succesvolle afsluiting gebracht", zo zeide hij. „Op ander gebied en in andere om- standigheden heeft de UNO ook haar waarde als vi-edeslichter bewezen, zonder over een enkele soldaat te beschikken om haar besluiten door te voeren", aldus Lie. Hij voegde er echter aan toe, dat de UNO niet in staat zou zijn tie vrede te verzeke ren, totdat de grote mogendheden de laat ste oorlog definitief hebben geliquideerd. Dr. Herbert Evatt, voorzitter der Alge mene Vergadering, verklaarde, dat de strijd van de UNO voor vrede voort zou gaan, totdat de overwinning van de vrede op rechtvaardige wijze verzekerd zou zijn. Ruhrcontröle-orgaan vergadert Het internationale Ruhrcontróle-orgaan, tot de oprichting waai-van op de zes- mogendheden-confcrcntie in het begin van dit jaar werd besloten, zal, volgens Reu ters diplomatieke medewerker, morgen, Vrijdag, voor de eerste maal in Londen bijeenkomen. De bijeenkomst die ongeveer twee we ken zal duren, heeft ten doel een regeling te treffen voor bepaalde organisatorische aangelegenheden. De deelnemende partijen aan de gesloten Ruhrovex-eenkomst zijn: Groot-Brittannië, Frankrijk, de Verenigde Staten, de Bene- lux-landen en de Westelijke zones van Duitsland. Deze laatste gebieden pullen, totdat er een Duitse regering is gevormd, worden vertegenwoordigd door een lid van het geallieerde militaire bestuur. De algemeene taak van het internationale Ruhrconlröle-orgaan is toezicht te houden op de productie van steenkool, cokes en staal in het Ruhrgebied en de toewijzing van deze producten aan de betrokken mo gendheden. overeenkomtig de terzake ge sloten internationale overeenkomst. cxoocoooQoooococi^raccor«w.-j.-uw. ~~WV OVERDRIJVENDE WOLKENVELDEN Verwachting, medegedeeld door het K N.M-I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond: (opge maakt te 10 uur) Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk tussen Noord en Oost. Overdrijvende wolkenvelden met een kans op enige regen. Weinig verandering in tempe ratuur. 20 Mei: Zon op 4.40 uur. onder 20.34 uur Maan op 2.31 uur. onder 12.20 uur Hoogwatertijden: Donderdag 19 Mei: 8 52—21.25 uur Vrijdag 20 Mei: 9.57—22.35 uur. Laagwatertydon: Donderdag 19 Mei: 4.11—16.38 uur. Vrijdag 20 Mei: 5.09—17.46 uur.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1