Bestuur moet op korte termijn beslissen of het de voorwaarden aanvaardt Kort en Bondig-J Fa. J. v. d. BROEK Amsterdamse Beurs Het huis aan de baai DONDERDAG 19 MEI 1949 HAARLEMS DAGBLAD 4 H. O. V. weer in de raad Weer acht ton voor woningbouw beschikbaar gesteld „Ik stel deze vragen niet omdat het College niet diligent genoeg zou zijn geweest, doch wel om duidelijk te maken, dat het de raad ernst is met zijn critiek en voornemens is ernst te maken met de uitvoering van de aan de subsidie verbonden voorwaarden. Na de jongste ledenvergadering van de H. O. V. heeft ten onrechte hier en daar de ge dachte post gevat, dat het allemaal niet zo diep ging en dat nu alles weer in orde is. Docht het gaat hier niet om oppervlakkige en lichtvaardige critiek: Bij de controle op het administratieve en financiële beleid zijn verkeerde dingen aan het licht geko men. Er zijn bezwaren tegen de sociale verhouding tussen de orkestleden en het bestuur en tegen de geringe mate waarin dit rekening hield met de opvattingen der musici. Vooral de derde voorwaarde, die aan dit laatste bezwaar moet tegemoetkomen, is uiterst moeilijk te verwezenlijken en de uitvoering daarvan is moeilijk na te gaan, omdat het hier een verhouding van mensen tegenover mensen betreft. De gang van zaken sedert het aanvaarden door de raad van het rapport van de muziekcomnussie geeft al evenzeer aanleiding tot critiek. Er zijn twee maanden voorbij gegaan, waarin practisch niets is gebeurd. Het is echter van groot belang, dat het bestuur nu snel beslist of het bereid is de voorwaarden te accepteren of niet". Het Loze Vissertje uit Ostende? (Zie editie Vrijdagavond) (Adv.) Aldus lichtte de heer H a p p (Arbeid) Woensdagmiddag in de vergadering van de Haarlemse gemeenteraad de vragen toe, die hij over de situatie, die ontstaan is nadat het bestuur van de Haarlemse Or kestvereniging op verzoek van de meer derheid der leden tot aanblijven had besloten, stelde. En hij voegde eraan toe: „Deze voorwaarden moeten nu geaccep teerd of verworpen worden, ze kunnen geen onderwerp van onderhandelingen of besprekingen meer uitmaken. Indien het bestuur daartoe niet bereid is, dan ligt het op de weg van het gemeentebestuur op andere wijze het voortbestaan van de H.O.V. te verzekeren". Gezien de grote offers die de gemeenschap voor het be staan van de H.O.V. over heeft, achtte de hèer Happé de stelling van de voorzit ter van de H.O.V., dat het bestuur alleen verantwoording schuldig zou zijn aan de leden, ten enenmale onjuist. Mevrouw Scheltema-Conradi (V.V.D.) betreurde het, dat de heer Happé deze vragen stelde. Tenslotte waren er nog slechts enkele dagen verlopen sedert' de ledenvergadering zich had uitgesproken en de vertegenwoordigers van de gemeen te hadden nog geen tijd gevonden in die KORSTJES voor KINDER, en WANDELWAGENS Wij hebben een uitgebreide sortering. GENERAAL CRONJéSTRAAT 82 TELEFOON 13053 (Adv.) Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 18 Mei 1949 ONDERTROUWD: 18 Moi, J. P. Vogel en M. J. Bückel; F. Elferink en G. Stevens; B. J. C. Warnaar en K. P. Kamer; A. G. Mulder en G. van de Gevel; P. Hoogeterp en J. ter Wee; W. H. J. Robbers en A. Pel: J. Brouwer en C. A. M. Ruifrok: A. P. T. Vink en H. H. Blom; P. Dijkstra en L. J. L. Stolvoort; C. Sanders'en G. Kok; H. G. Deijlius en E- van Putten; C. G. de Regt en C. H. Boon; M. J. M. Mooren en J. C. van der Heijden; J. A. J. Remmers en C. P. van der Meer; D. J. Nijveld en A. Veenkamp; P. F. van Daalen en J. C. M. Bol; P. S. Winnubst en M. J. Ver molen; J. C. Lentz en J. C. Stekelenburg; A. B. Witteman en J, H. A. Formanoij; H. G. A. de Vré en W. C. M. Snakenburg; J. G. Peter sen en N. Misset; J. Post en A. Anko; C. H. J. van Loon en H. M. Kok; M. A. C. Beek man en J. J. de Jong; C. van den Brink en J. Ophuijsen. GEHUWD: 18 Mei, J. A. Lohmann en H. H. R. van den Brakel; H. H. C. Baars en H. M. E. van Dam; J. J. Beun en B. J. M. van Liemt; H. T, Uitermark en M. P. C. Cliteur; C. G. van der Putten en C. E. Keeman; P. G. Len- ting en E. Berends; J. B. H. Cornelissen en E. M. M. Boerrigter; L. J. Tummers en J. H. Flückiger; J. Flobbe en N. van Die; J. JJlstra en M. W. de Regt; A. G. Willebord en C. M. van Kessel; G. J. P. Visser en A. M. de Vos; J. C. Wijnrox en A. A. M. de Haan; P. H. Scholte en M. M. Schoen; C. T. Portegies en J. M. Broekman; A. F. B. Wijdeveld en M. E. de Bruijn; J. Hoekstra en C. Hoekstra; J. de Beurs en H. Eichelberg; L. E. M. Reijns en M. van der Niet; T. A. Zuiderduijn en M. Klaassen; A. G. A. van der Reep en P. Versloot: K. Anema en J. G. Visser; J. W- Snoeks en M. J. Snoeks; P. A. de Haas en T. T. Anema; N. van Heemskerk en J. ten Cate; H. J. Buse en M. Gort; J. Pirovano en G. Hout: J. W. Zandstra en M. C. J. vamSchaick. BEVALLEN van een zoon: 14 Mei. A. M. Wisker—Luijben; 17 Mei. C. C. de Wit andgraaf: 18 Mei, A. M. SchramaBaars. BEVALLEN van een dochter: 16 Mei, K. de VriesMuller; 17 Mei, J. G. RuigrokWi- nands; H. G. CatauLouwerens; J. Rogaar Planting; 18 Mei, E. Jooresten Bosch; H. E. LubberinkSinnecker; W. M. BlankHoo- gerduijn. OVERLEDEN: 17 Mei, P, Blokker. 74 j„ de Witstraat; 17 Mei, J. Bouwman, 59 j., Ted. v. Berkhoutstraat; J. M. J. Muschvan Cap- pellen, 57 j., Hazepaterslaan. tijd met de overige bestuursleden te spre ken. Zij vond dat de positie van de gede legeerden nu was verzwaard, al gaf zij toe, dat de tijd drong. Ook meende zij, dat het niet zozeer de voorwaarden waren die tot het conflict hadden geleid dan wel het gebrek aan appreciatie van het werk van het bestuur zoals dat in het debat in de raad tot uiting zou zijn gekomen. In ieder geval zou men voor de uitwer king der voorwaarden enige tijd nodig hebben en zij achtte het onverstandig de besprekingen daarover met eén debat te doorkruisen. Wethouder Geluk was het met zijn partijgenoot Happé eens, dat de raad recht had op verdere mededelingen van het College. Hij kon niet inzien, dat de positie van de vertegenwoordigers van de ge meente moeilijker zou zijn geworden en stelde vast, dat tijdens het diepgaande onderzoek het bestuur bijvoorbeeld in de dirigenten kwestie reeds maatregelen had kunnen nemen. Nadat het rapport van de muziek commissie aanvaard was, is weder om ruim een maand verlopen. Daarom hebben B. en W. besloten het H.O.V.-bestuur te verzoeken nu spoedig en we! uiterlijk op Maandag 23 Mei - te be richten of het bereid is de voorwaarden te aanvaarden en die maatregelen te nemen die voor de ten uitvoerlegging daarvan noodzakelijk zijn. De wethouder geloofde, dat de voor waarden zonder reserve geaccepteerd kon den worden. Bij moeilijkheden kon na tuurlijk overleg plaats vinden. Hij hoopte dat het het betuur mogelijk zou zijn die maatregelen te nemen die tot een nieuwe bloei van de H.O.V. zouden kunnen lei den. Het was hem nog in de laatste we ken gebleken, dat er voor een goed orkest nog een ruim arbeidsterrein aanwezig is. Dan zouden de twee ton subsidie, die rijk, provincie en gemeenten jaarlijks toeken nen, niet vergeefs gegeven worden. De wethouder en het vrijbankvlees Vervolgens kwam een andere vragen steller aan het woord: de heer Proper (C.P.N.), die wel eens wilde weten hoe dat nu precies zat tussen wethouder Schreurs en het van het Slachthuis afkom stige vrijbankvlees. Uit de strafzaak voor de Economische politierechter was hem weliswaar gebleken, dat het geen zaak van grote omvang was geweest, doch hij ver moedde, dat de wethouder toch een be langrijke beleidsfout had gemaakt en dat hij zijn handelings- en beslissingsvrijheid tegenover een ondergeschikte ambtenaar in casu de directeur van het Slachthuis" had verloren. Burgemeester Cremers gaf de heer Pro per een uitvoerig antwoord: Wethouder Schreurs heeft drie keer een kilo vrij bankvlees tegen de vastgestelde prijs be trokken, waarbij hem de moeite van het in de file gaan staan werd bespaard. Hij was ertoe gekomen het vlees te accepteren nadat de directeur van het Slachthuis hem te goeder trouw op deze mogelijkheid had attent gemaakt, omdat het Bedrijfschap had bepaald, dat alle bij het Slachthuis betrokkenen in de ruimste zin des woords een zeker voorkeursrecht kon den doen gelden. De wethouder had uit drukkelijk gevraagd of „aan het vlees geen luchtje was" en de directeur had dit even stellig ontkend. Toen gebleken was, dat de mogelijkheid bestond, dat deze opvat ting toch niet geheel juist zou zijn, had de wethouder onmiddellijk gezegd: „Ik schei ermee uit. B. en W. hadden om iedere schijn van een zakelijke bevoordeling te vermijden tevens een einde gemaakt aan het laten bezorgen van hef vlees met een auto van het Slachthuis, ook al moest die toch dezelfde kant uit. De burgemeester ontkende, dat het vrij bankvlees speciaal voor economisch-zwak- keren is bestemd. Desondanks was een regeling ontworpen met de vrijbankslager en de Directeur van Sociale Zaken om weer tot een voorkeursregeling voor deze categorie te komen, doch men wachtte nog op een verklaring van de Officier van Justitie dat een dergelijke regeling inder daad geoorloofd is. Nadat mr. Proper nog had gezegd, dat hij natuurlijk nooit had getwijfeld aan de persoonlijke intrigiteit van de wethouder, deelde mr. Cremers nog mee, dat nadat de strafzaak in hoger beroep was beslist, het College zou nagaan welke conclusie het uit een en ander zou moeten trekken. Geen „grote"punten De agenda van de raad bevatte overi gens geen „grote" punten, al werd er dan over sommige aangelegenheden nogal uit voerig en hardnekkig van gedachten gewisseld. De heer Mol (C.P.N.) was er ook dit maal op tegen, dat in het Zuiderhoutpark grond verkocht zou worden aan een parti culier, al was die dan ook in het bezit van een herbouwplicht. Er moet geen steen verloren gaan, die voor arbeiders woningbouw gebruikt had kunnen wor den, doch wethouder Angenent zei leukweg: „Dan zal de heer Mol helemaal schrikken wanneer ik hem vertel, dat in dit geval twee personen de beschikking krijgen over 350 kubieke meter". Maar, zo onthulde de wethouder, het betreft hier de kunstenaar A. Molkenboer, die in de oorlog alles is kwijt geraakt, negen jaar onder de ongunstigste omstandigheden heeft moeten leven en werken en nu ein delijk de kans krijgt weer eens aan een atelier toe te komen. Waarop ook de heer Mol c.s. met het voorstel accoord gingen. Tussen wethouder Ge 1 u k en de heer Van Boekhoven (Arb.) werd tame lijk lang heen en weer gepraat hoewel ze het in de grond der zaal? volkomen eens waren of de tijdelijke uitkerings regeling voor het losse gemeentepersoneel wel op de juiste manier was tot stand gekomen. De heer van Boekhoven kreeg de toezegging, dat het Georganiseerd Over leg niet meer voorbij gelopen zou worden. De grafrechten Hetzelfde raadslid had een gevoel van onbehagen gekregen bij de bestudering van het raadstukje, waarin een verhoging van de grafrechten werd voorgesteld. Hier uit was hem gebleken hoe zelfs de laatste rustplaats van de mens wordt bepaald naar zijn maatschappelijke welstand tij dens zijn leven, hoewel we in de dood toch allen gelijk zijn. Hij zou het van veel meer piëteit vinden getuigen indien de indeling in vijf klassen verviel, al achtte hij het principe wel juist, dat iedereen naar draagkracht moest betalen. Wethouder Noordhoff deelde mede, dat men in Groningen onlangs was over gegaan tot de toepassing van de door de heer Van Boekhoven aangehangen gedach te, doch dat dit alleen mogelijk was, om dat het hier een begraafplaats betrof, die nog niet in gebruik is genomen. Voor de Vergierdeweg zou een dergelijke regeling al niet meer ingevoerd kunnen worden. Wel zullen B. en W. aan deze zaak aan dacht blijven schenken. Mevrouw Scheltema vond duizend gulden voor een instructief filmpje over het buitengewoon lager onderwijs wel wat duur en vroeg of dat hu niet in samen werking met landelijke organisaties had kunnen worden vervaardigd, doch wet houder Geluk legde uit, dat het hier niet om een film ging, die voor het grote pu bliek in bioscopen gedraaid zou worden, want dan was men met dat- bedrag zeker niet uitgekomen. De rolprent wordt door de cineast Busé uit Hillegom tegen kost prijs gemaakt en is bestemd voor vertoning in kleine kring, b.v. voor leerkrachten en op ouderavonden. Mejuffrouw B o 1 s i u s (K.V.P.) was het helemaal met de wet houder eens, dat de uitgave volkomen gerechtvaardigd is gezien de grote behoefte die er aan voorlichting over deze tak van onderwijs bestaat. Is dit nu hef duurste „Is dit nu het duurste project dat mo gelijk was?" vroeg de heer Meyers Eeinig Uw ingewanden en voorkom verstopping. Neem eens per week 1 of 2 (Arb). naar aanleiding van het voorstel van B. en W. om op het Stationsplein een urinoir te bouwen, dat niet minder dan 5600,gaat kosten. Maar wethouder Angenent zei, dat het niet alleen de duur ste, maar ook de beste oplossing was, voor al omdat men uit aesthetische overwegin gen ook de N.Z.H. had genoopt dure in gebouwde dienstvertrekken te maken. Plet voorstel om aan de Coöperatieve W oningbouwvereniging „V olkshuisves- ting" U.A. een voorschot van 813.600, te verlenen, opdat zij kan overgaan tot de bouw van 75 woningen aan en bij de Vondelweg deed mevr. Scheltema erop wijzen, dat de gemeente te weinig invloed zou hebben bij de toewijzing der woningen, indien in de overeenkomst de clausule bleef staan, dat voor rijks- en gemeente ambtenaren slechts 20 der woningen zou worden gereserveerd. „Zo komen we nooit door onze urgentielijst heen" meende ze en zij wees daarbij op het voorbeeld van andere steden, waar de gemeente wel 8 der woningen van de corporatiën tot haar beschikking heeft. Wethouder Angenent vond dat de wet op de woonruimteverdeling waarborgen genoeg schiep dat de gemeente wel aan haar trek zou komen, maar mevrouw Scheltema vond het niet elegant een der gelijke oplossing met 'n vorderingsbesluit te bewerken. De heer Meyers vreesde daarentegen, dat, indien de gemeente de zeggenschap over de huizen ook zou gaan vastleggen heel wat-mensen, die uit sociaal gevoel zich voor de woningbouwvereniging hadden ingezet hun belangstelling in dit werk zouden gaan verliezen. Nu ja, zei mevr. -Scheltema daarop weer, ik vraag toch geen 90 of 100% voor de gemeente, maar laten we de toewijzing op basis van fifty-fifty verdelen. Dan kunnen de wo ningbouwverenigingen ook hun eigen ur gentielijst langzamerhand wat laten slin ken. Weth. Angenent beloofde tenslotte, dat hij bij een volgende gelegenheid met de opmerkingen van mevrouw Scheltema rekening zou houden. Hamerstukken Van de voorstellen, die zonder of met weinig woorden de hamer passeerden noe men wij de belangrijke uitbreiding van het gemeentelijk laboratorium voor pathologi sche bacteriologie, de voorlopige uitbrei ding van het Slachthuis, het maken van enige voorzieningen aan en in het Van Looijhuis. Voorts werden gelden beschik baar gesteld voor de aanschaffing van meu belen, leer- en hulpmiddelen voor enkele scholen. De gemeente zal weer voor f 5000 deelnemen in het garantiefonds voor de Sportweek en zal voorts financieel mede werking verlenen aan de verlaging van de Liebrug. Personalia Aan mejuffrouw V. V. de Wit werd op haar verzoek eervol ontslag verleend als onderwijzeres bij het kleuteronderwijs. Tot leraar werden benoemd de heren K. K. Robertus (H.B.S. B), G. E. Albregts, R. Kofman en J. A. Rijnberg (Coornhertly- ceum), tot tijdelijk leraar: J. P. Thijsse (Coornhertlyceum), D. J. Smeenk (H.B.S. B) en J. Siepelinga (Handelsavondschool), tot onderwijzer bij 't M.U.L.O. C. A. Meyer (Th. M. Ketelaarschool), tot onderwij zeres èan de J. P. Coenschool mej. C. H. L. Grolle en tot onderwijzeres bij het kleuter onderwijs mejuffrouw M. Meyer. Extra - koffie „ZWARTMERK"^ f 1.10 per1/'' pond. Srmw.nnnm (Adv.) SCHEEPVAART Alcyone, 18 Mei van Baltimore naar Neder land. Alphard, 18 Mei van Hamburg naar Cuba. Blommersdijk, 18 Mei van Rotterdam te New York; Dalerdijk, Vancouver—Londen 20 Mei te Balboa verwacht. Japara (KRL) Mombassa—Rotterdam 18 Mei van Port Said naar Sfax. Kedoe, Java—Rotterdam 18 Mei van Singapore. Kota Gede, vermoedelijk 19 Mei van Batavia naar Cheribon. Kota Inten. RotterdamJava 19 Mei te Suez. Limburg, 18 Mei van Bahrein naar Tanga. Meliskerk, Japan—Rotterdam 19 Mei te Genua. Muider- kerk, Dakar—Havre pass. 18 Mei Las Palmas. Nigerstroom, Amsterdam—West Afrika 18 Mei nog te Accra. Oranje, Amsterdam—Java pass. 18 Mei Point de Galle. Pr. Joh. Willem Friso, 18 Mei van Antwerpen naar Halifax. Pr. Maurits, Montreal—Antwerpen pass. 18 Mei Father Point. Pr. Willem 3, Montreal- Havre pass. 18 Mei Fame Point. Sibajak, Rotterdam—Java pass. 18 Mei Point de Galle. Slamat, 16 Mei van Pladjoe te Makassar. Tabinta, QuebecRotterdam pass. 18 Mei Scillies. Tawali, Amsterdam—Java 19 Mei te Belawan. Volendam, Batavia—Rotterdam 18 Mei ter hoogte v. Port Soedan. Willem Ruys, RotterdamJava 18 Mei van Singapore. Zij penberg. Bona—Velsen pass. 18 Mei Ouessant. Lekhaven, 18 Mei van Buenos Aires naar Victoria. Nijmegen, Philadelphia—A'dam pass, 18 Mei Wight. Waterman, Rotterdam- Java 18 Mei van Sabang. Zeeland, Java—Rot terdam pass. 18 Mei Kaap del Armi. Arrestant wilde zelfmoord plegen, doch trof agent Zes weken voorwaardelijk geëist De jeugdige raclio-monteur C. de V. uit Alkmaar had in December van het vorige jaar zo diep in de narigheid gezeten, dat, toen hij op een avond bij de pont bij de Hembrug in een door hem gehuuffie auto door een Zaanse agent werd aangehouden omdat hij verdacht werd van een vermo gensdelict, hij besloot een einde aan zijn leven te maken. Nadat hij in het politiebureau was voor geleid, kreeg hij verlof nog even ietsv aan zijn auto na te kijken. De dienstdoende agent die hem volgde, zag hoe hij bij de treeplank neerknielde en de deksel van de accu opende. Op dat ogenblik klonk een schot en voelde de agent een snijdende pijn in zijn dij: hij was door een kogel uit een pistool getroffen. De agent wierp zich on middellijk op de arrestant: op datzelfde ogenblik ging weer een schot af en bij on derzoek bleek, dat de man zich in de borst had geschoten, doch dat de wonde geen levensgevaar had veroorzaakt. Vanmorgen had de radio-monteur zich voor de Haarlemse rechtbank te verant woorden wegens het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel en daarbij werd tevens een aanklacht wegens oplichting behandeld, die een onderdeel vormde van de vele moei lijkheden die tot zijn wanhoopsdaad hadden geleid. De oplichting bestond hierin, dat hij on der valse voorwendsels de K.L.M., waar hij indertijd werkte, had bewogen hem een klein voorschot te verstrekken. Het bleek thans vrijwel terugbetaald te zijn. Uit ge tuigenverklaringen en een reclasserings- rapport kwam naar voren, dat de verdachte in dip tijd moeilijkheden in zijn huwelijk had ondervonden, die ten dele hieraan te wijten waren, dat noch de verdachte, noch zijn vrouw met geld konden omgaan. De getroffen agent, thans als getuige aan wezig, was ervan overtuigd, dat zijn ar restant het niet op hem had gemunt, want „dan had hij wel uit een andere stand ge schoten". Verdachte zelf zei, dat zijn huwelijks leven thans weer normaal verliep en hij weer geregeld werk had. De Officier van Justitie wilde wel aan nemen, dat verdachte in een depressie toestand had gehandeld en daarom wilde hij deze keer nog met een voorwaardelijke straf van zes weken volstaan, doch hij ver heelde niet, dat hij hem een zwakke broe der vond. Twee voorwaardelijke veroor delingen wegens lichte vergrijpen wezen daar ook op. De rechtbank besloot, alvorens uitspraak te doen, op 2 Juni enige reclas- seringsambtenaren te horen. Echtpaar wegens moord tot twaalf jaar veroordeeld De Haarlemse Arrondissementsrecht bank deed vanmorgen uitspraak in de zaak tegen het echtpaar M. C. O. en Th. C. O.- B. uit Beverwijk, tegen wie de Officier van Justitie veertien dagen geleden twaalf jaar gevangenisstraf had geëist wegens een moord, die zij twaalf jaar geleden te Heemskerk op de eerste echtgenoot van de vrouw, de Hoogovenarbeider C. Welp, hadden gepleegd. De Arrondissementsrechtbank verklaar de beide verdachten schuldig aan het ten laste gelegde misdrijf en veroordeelde hen conform de eis tot ttvaalf jaar. Verkeersexamens Aan de verkeersexamens nemen dit jaar 1950 leerlingen van zes en zestig Haar lemse scholen deel. Het schriftelijk gedeelte is reeds achter de rug en Maandag aan staande begint het practische gedeelte (voetgangers- en rijwielexamen). De exa mens, welke tot en met 21 Juni duren, worden afgenomen door de politie in de omgeving van het Kenaupark, Rozenstraat, Kruisweg en Parklaan. Nieuwe bonnen voor werkkleding Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de bonnen voor werkkleding H 14 en L 14 tot nader order geldig zijn voor het kopen van werkkleding. De bonnen H 10 tot en met 12 en L 10 tot en met 12 zijn geldig tot en met 9 Juli. De bonnen H 13 en H 14 en L 13 en L 14 en de rantsoenbonnen FC en FD blijven voorlopig geldig. Russisch vliegtuig in Stockholm geland Een door een 25-jarige vlieger bestuurd vliegtuig van de Russische luchtmacht heeft Woensdagmiddag een noodlanding gemaakt op een militair vliegveld in de nabijheid van Stockholm. Door een verkeerde ma noeuvre raakte het toestel een heuveltje en werd vernield. De bestuurder bleef on gedeerd. dat de jeugdige officier geen noodlanding Volgens de eerste inlichtingen schijnt het, behoefde te maken en uit eigen wil naar Zweden is gegaan. BINNENLAND In de vacature ir. S. J. Rutgers (Com munistische Partij) is benoemd tot lid van de Staten der provincie Noordholland d? heer G. Th. F. Hilkes te Bussum. De koffers A'an de K.L.M.-piloot Malouin, die naar men meende op 12 Mei gestolen waren, zijn terecht. Een luchtreiziger had ze bij vergissing meegenomen. Nadat de Hilversumse jeugd reeds voor tienduizenden guldens schade had aange richt in een leegstaand landhuis, dat als vijandelijk bezit onder beheer stond, heeft zij het rieten dak in brand gestoken. Het landhuis brandde totaal uit. HAARLEM EN OMGEVING De heer Jan A. van Zutphen zal heden, Donderdagavond, als voorzitter van „Zonne straal" in hét gebouw der Vrijzinnig Her vormden, Vesterstraat spreken over,, „Zon nestraal" in de tuberculose-bestrijding". De Haarlemse Politie-Muziekvereniging zal Zaterdag 21 Mei in het gemeentelijk Con certgebouw concerteren. Aan dit concert wordt medewerking verleend door het piano duo André de RaaffJacques Schutte en het radio-ensemble „De Speeldoos". Het politie- orkest zal onder meer „Le régiment de Sambre et Meuse" van Rauski spelen; het piano-duo zal onder andere de Veertiende Rhapsodie van Liszt en het „Warsaw Con certo" van Addinsell ten gehore brengen. Een Padvinderswijdingsdienst vindt plaats op Zondagnamiddag 29 Mei in de Grote Kerk te Haarlem. Als „goede daad" zal elke groep bloemen of fruit meebrengen, hetgeen na afloop van de dienst naar een Haarlems ziekenhuis of kindertehuis zal voorden ge bracht. De alom bekende sigarenhande! heeft voorradig een uitgebreide sortering zeer goede sigaren WAGENWEG 106 - TELEFOON 10475 hoek Schouwtjeslaan Prijzen van fietsen komen vrij Met ingang van 24 Mei zullen de prijzen voor in het binnenland vervaardigde toer- rijwielen worden vrijgelaten. Tot dusverre waren de rijwielfabrikanten gebonden aan een prijsregeling, welke mede door de daarbij gestelde verplichting de helft van de productie af te leveren in zogenaamde standaarduitvoering, er op gericht was een ruime voorziening van eenvoudige en goede rijwielen tegen redelijke prijzen te waar borgen. De huidige situatie op de rijwielmarkt is echter langzamerhand dusdanig geworden, dat de concurrentie merkbaar haar invloed doet gelden en bijgevolg aan de bij de rijwielbranche betrokkenen meer vrijheid kan worden gelaten. Ten einde het publiek te allen tijde in staat te stellen zich een eenvoudig en goed rijwiel tegen een redelijke prijs aan te schaffen, is met de fabrikanten de afspraak gemaakt, dat zij steeds rijwielen in voor geschreven standaarduitvoering via de nor male handel zullen leveren tegen prijzen die variëren van 107,50 tot 120. Bloemendaal BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: A. v. Tuyl—van Til, d.; K. Rothbart—Frenkel, d.; J. Botman—Kalff, d.; H. H. Koelc—Prenen, z.; W. H. Mense— Warmerdam, z. ONDERTROUWD: D. Th. v. Werkhoven ent Sieverts; H. K. Koning en M. E. Breitenstein; P. C. Rompelman en H. W. J. Versteegt. OVERLEDEN: Wed. J. G. D. v. Veen- Slot, 86 j.; Wed. P. A. ScholtenStortenbeker, 81 j.; G. J. Gerbrands, oud 69 j. FEUILLETON dooi ANDREW MACKENZIE, vertaald uit het Engels. 41) Maar er was géén televisie. En de gene, die je hoorde spreken, kon zien wat er in de kamer gebeurde. Fellowes kan het huis later weer binnengegaan zijn, maar ik geloof niet, dat hij daarvoor ge noeg tijd heeft gehad. Dat is zo, gaf ik toe. Maar waarom zou Fellowes eerder weggegaan zijn dan de anderen? Omdat hij op een heel ander plan staat dan die kerels daar. Dat personeels bureau is een essentieel bestanddeel in de chantage-beweging, Via het bureau worden de inlichtingen verzameld. Fello wes krijgt zijn instructies van de onbeken de leider persoonlijk. De bende, die jij daar te zien kreeg, bestond alleen maar uit degenen, die het geld incasseren. Ik neem aan, dat zij geen notie hebben over de rest van de organisatie. Brannigan moet mijn gezicht hebben zien betrekken. Hij lachte even en klopte me op m'n schouder. Ik ben bang, dat je denkt, dat ik jouw ontdekking aan het kleineren ben, maar dat is geenszins het geval. Indivi dueel zijn die kerels niet erg belangrijk, maai- als samenwerkende bende wel dege lijk. En ik ben van oordeel, dat we, als we dank zij jou dat zoodje achter slot en grendel hebben zitten, de onbe kende leider tot daden kunnen brengen, die hem in onze handen zullen spelen. Ik moet vrij dom gekeken hebben, want Brannigan maakte een geïrriteerd gebaar en zei: Maar je snapt toch zeker wel, wat ik bedoel, Arlen? We zijn van mening, dat de leider van deze bende zich gereed maakt voor een laatste slag. Hij of misschien is het een zij is rijk genoeg om er thans mee op te houden, maar nu komt het element van menselijke heb zucht naar voren. Gravin Carfrew kan, laten we zeggen, nog een 5000 pond op leveren. Als dat stel handlangers er nu niet meer is, om als tussenpersoon te fungeren bij het in ontvangst nemen van het geld, zal onze grote onbekende ge dwongen worden het zich in eigen per soon te laten overhandigen. Werk dat uit en de zaak zal opgelost zijn, riep ik uit, opeens de eenvoudige opzet van Brannigan doorziend. Maar je zult er natuurlijk de medewerking van de jonge Carfrew bij nodig hebben. Ik geloof, dat het ook wel zonder diens medewerking kan, zei Brannigan lang zaam. Ik heb onlangs met hem gesproken. Hij hield vol, dat zijn moeder, als hij met haar over een en ander sprak, in geen enkel opzicht mee zou willen werken. Maar dat beweert hij alleen maar, en het lijkt me daarom goed, dat iemand anders nog eens met de gravin gaat praten. Ju dith Taylor zou uitermate voor deze taak geschikt zijn. Ik zie niet in, waarom zij dat moet doen, zei ik ontstemd. Dal meisje liecft nu al genoeg moeilijkheden gehad. Waar om kan een vrouwelijke politie-beambte de gravin niet op gaan zoeken? Dat zou de zaak een veel te officieel karakter geven, hetgeen fatale gevolgen kan hebben, legde Brannigan uit. Judith Taylor is tactvol en kent de hele geschie denis. Heb je een beter voorstel te doen? Ik moest bekennnen, dat ik dat niet had. We zullen alle maatregelen nemen, dat zij geen gevaar loopt, belbofde Bran nigan. Ik zal zelf met haar gaan praten. Juffrouw Clitherwood gluurde door de gordijnen toen we op het huis aan liepen. Wat heb je eigenlijk tegen die jonge Carfrew? vroeg ik. Je verdenkt hem toch zeker niet? Ik vind, dat die jongeman ons nogal om de tuin geleid heeft, antwoorde Bran nigan. Als iemand het Victoria Cross heeft gekregen, staat hij ijx ieders ogen zonder meer op een voetstuk. Ik heb hem op z'n woord geloofd, wat zijn verhaal betreft over hetgeen hij in de bossen uitvoerde die avond, dat er op Judith Taylor werd geschoten. Maar wat zou je ex-van zeggen, als hij op z'n eigen houtje een beetje aan chantage doet? Ik keek Brannigan in stomme verba zing aan. Wat is dat voor waanzin! Je hebt toch niet de minste aanwijzing voor zo'n opmerking. Misschien niet. Maar waar krijgt' hij zijn geld vandaan? Van zijn moeder, zul je natuurlijk antwoorden. Maar als hij méér wil hebben? Hij wordt in alle eerste families ontvangen. Hij is zeer knap om te zien. Hij zou heel goed de dienstmeisjes, die via Simpkins' bureau in die families geplaatst zijn. kunnen benaderen en over halen om hem inlichtingen te verslrekken Mijn hoofd duizelde door alle nieuwe mogelijkheden, die deze voorstelling van zaken opeens gaf. Maar zou hij zijn eigen moeder chan teren? vroeg ik. Waarom niet? De man, die wij zoe Koninklijke Olie. Unilever Philips A. K. U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse KabeJ v. Berkei's Patent Scheepvaart-Unie. Holl.Amerika Lijn Deli Maatschappij H. V A A'dam Rubber Ned. Handel Mij. N.-I. Handelsbank Biliton Mij. II Slotkoers gisteren 284% 246 221 166^ 265 265 110 159 159% 151% 158% 139J4 151% 109% 347 Openings koersen 283 244 218 166 15154 157 13854 ken is meedogenloos in ieder opzicht. Het gaat mij te ver, mompelde ik. Opeens barstte Brannigan in lachen uit. Ilc geloof wel, dat ik Carfrew in een te ongunstig daglicht heb gesteld. Maar hoe dan ook, geen van mijn veronderstel lingen is volkomen uitgesloten. Het was alleen mijn bedoeling om te bewerkstelli gen, dat we die jongeman zuiver blijven zien en ons niet laten misleiden door een Victoria Cross en hoge geboorte. Juffrouw Clitherwood klopte op de deur. Hier is meneer Carfrew voor u, kon digde ze aan. Geen woord over wat we hier be sproken hebben, fluisterde Brannigan me toen. Houd hem hier aan de praat, terwijl ik intussen juffrouw Taylor zal zien te bereiken. De jongeman kwam binnen en accep teerde een kop thee. Ik wilde bij u eens komen informeren naar het resultaat van uw onderzoek, leg de hij uit. Ik heb u al verteld, geloof ik, dat mijn moeder heftig protesteerde, toen ik een opmerking over chantage maakte? Brannigan, die in de deur was blijven staan, knikte. Wat kunnen we doen? vroeg Carfrew min of meer hulpeloos. Ik zal er wel iets op bedenken, zei de inspecteur bedachtzaam. Misschien was mijn idee, om te probe ren uit uw moeder iets los te krijgen, fout. Ik eeloof dat*we een andere weg moeten volgen. Ik bood de jongeman nog een kop thee aan. Toen Bx-annigan vertrokken was, zaten we even in stilzwijgen tegenover elkaar. Je schijnt ergens over in te zitten, m'n beste kerel, zei Carfrew tenslotte. Helemaal niet, verweerde ik ma, Gelukkig dan maar. Ik meende dat je er een paar keer dat ik met Judith Taylor sprak een beetje ontstemd uitzag. Ik wist niet, dat je belangstelling voor dat meisje had. Je bent tenslotte zoveel ouder dan zij. Tot mijn eigen verwondering hoorde ik mezelf de volgende, weinig geïnteresseerde woorden uitspreken, alsof het iemand, die mij volkomen onverschillig liet, betrof: Ja, vanzelf sprekend, ik ben véél ouder. Ik vind haar een aardig meisje, maar verder betekent ze niets voor mij. De jongeman knikte me toe. Prachtig, ouwe jongen. Want zie je, als ze me hebben wil, ben ik van plan met dat meisje te tx-ouwen. Het had me al eerder verbaasd, hoe iemand, terwijl hij ten prooi is aan hevige emoties, uiterlijk zo volkomen kalm kan blijven. Ik merkte, dat Brannigan weer in de kamer was gekomen. Ik maakte de een of andere alledaagse opmerking en daftfna begeleidde ik de beide mannen tot aan het hek. Niettegenstaande mijn uiterlijke kalmte, bonsde mijn hart en ik voelde, dat ik me over zou kunnen geven aan een hevige woede-uitbarsting. Ik wist, dat ik, wanneer ik terug naar binnen ging, jxxf- frouw Clitherwood's zwijgende medeleven zou moeten ondergaan die vrouw was bovenaards in haar intuïtie voor wat mijn innerlijk betreft en dat was meer dan ik zou kunnen verdragen. Aan het eind van de dorpsstraat zag ik de figuur van dominee Josiah Barlow in mijn richting aan komen wandelen, die binnen enkele minuten zo dichtbij zou zijn, dat hij een praatje zou beginnen. Ook zijn nabijheid zou me te veel zijn. En zo besloot ik mijn slechte stemming kwijt te raken in een flinke wan deling en met een stevige pas begon ik ia' de richting van het Huis aan de Baai te lopen. HOOFDSTUK XVI. Een fijne xxxotregen begon te vallen, toen ik door de velden liep. Terwijl ik aan het wandelen was, gaf ik mijn oorspronkelijk plan om naar het Huis aan de Baai te gaan op. Ik besefte, dat ik tegen de tijd, dat ik daar aankwam, in een dergelijk liumeur zou zijn, dat ik niet een behoorlijk gesprek met wie ook zou kunnen voeren. En daar om leek het mij beter maar door te blijven lopen, totdat mijn woede wat bekoeld was. Zelfs nu weet ilc nog niet, hoeveel kilo meter ik die dag afgelegd heb. Ik heb na derhand wel eens een kaart ter hand geno men om daarop mijn route na te gaan. Alles wat ik me herinner is, dat ik maar voort- sjouwde, het land in, in de hoop zó moe te worden, dat ik de ontstemdheid, die ik in mijn binnenste voelde, kwijt zou raken. Wat mijn dokter van deze wandelpartij gezegd zou hebben, weet ik niet. Het duur de niet lang, of mijn gekwetste been begon mij te hinderen. Maar ik schonk er geen aandacht aan. Ik hield mijn wandelstok stevig in mijn hand geklemd en vastbera den liep ik door langs modderige wegen en kleine dorpjes, waar licht scheen door de vensters en waar de mensen aan het thee drinken waren. Het was al schemerdonker, toen ik besloot eens even uit te blazen. Mijn hele lichaam schi-eeuwde om rust en in een met eikenhout betimmerd cafétje dronk ik enige koppen thee. Nadat ik vervolgens een pijp opgestoken had. begon ik me opgewek ter te voelen, alhoewel de pijn in mijn been me aankondigde, dat ik die ïxacht wel niet al te best zou slapen. Ik had geen krachten meer over om het hele eind terug te lopen» d '(Wordt vervolgd}*

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6