c D Twee Hagenaars, die meespeelden in het „Hannibal-Spiel", voor hun rechters Doorlaatpost voor Engelandvaarders opgerold Voorziening met distributiegoederen in correctiegebieden verloopt vlot Nederlandse Rode Kruis wil paraat zijn bij alle mogelijke rampen Grenzen der Noordhollandse gemeenten Panda en de Meester-Ontdekkingsreiziger Z.K.H.PePost Wereldnieuws VRIJDAG 20 MEI 1949 Om het hoofd te kunnen bieden aan. .de geallieerde penetratie in het bezette West- Europa en het verzet van illegale organi saties had het Duitse leger gedurende de bezetting de beschikking over een legertje spionnen, de „Abwehr". Deze geheime dienst voor contra-spionpage heeft tijdens de oorlog talrijke „Spiele" uitgevoerd. Een er van is het „'Hannibal Spiel", ontworpen door de „Aussenstelle Niederland, Abwehr- stelle Wilhelmshafen". Donderdag begon het Haagse Bijzondere Hof met de berechting van de Nederlanders, die als V-mannen en spionnen voor de „Aussenstelle" hebben gewerkt. Als eersten j van deze groep spionnen stonden C. J. van 1 der B. en J. B. terecht. De 37-jarige Hagenaar Van der B. alias „Ederveen" was vóór de oorlog lid van de N.S.B. In Mei 1940 bedankte hij daarvoor wegens „de onvaderlandslievende houding van de N.S.B.'ers in- de Meidagen". Dit betekende echter niet, dat hij ook zijn Duitse .sympathieën had afgezworen. Toen hij in contact kwam met agenten van de „Abwehr" sloot hij zich bij hen aan. Zijn eerste werk was het schaduwen van een illegale werkster in Delft. Hij wilde te weten komen wat zij van de z.g. „piloten- lijnen" afwist. Zij wist er heel wat van, maar de Duitsers kwamen het niet te we ten omdat B., die ondertussen vriendschap voor het meisje had opgevat, het niet over zijn hart kon verkrijgen haar te verraden. Zijn andere nasporingen hadden evenwel ernstige gevolgen. Met B. ontdekte hij. een doorlaatpost in Eysden waarlangs Enge landvaarders via België, Frankrijk en Spanje naar Engeland konden komen. Deze doorlaatpost was gevestigd bij de heer Alphons Smeets. Zij ontdekten dat „Alphons 13" het wachtwoord was. De heer Smeets en zijn familieleden werden gevangen ge nomen en de doorlaatpost werd vervolgens door V-mannen bezet, waardoor talrijke Nederlanders in de handen der Duitsers vielen. Dit werd het „Hannibal*-Spiel' genoemcf. Van der B. wist zich voorts bij de illega liteit te Nijmegen in te dringen. Dit kostte verscheidene Nederlanders het leven. Toen de illegaliteit ontdekte, dat Van der B. een verrader was, werden plannen gemaakt om hem te liquideren. Bij een schietpartij werd Van der B. zwaar gewond. Hij bleef evenwel in leven en verried na zijn herstel een groot aantal Nederlandse verzetsmen sen, van wie er vijf werden gefusilleerd. Ter zitting deed hij het voorkomen, alsof hij de illegaliteit niet had willen verraden. De schietpartij had zijn plannen omverge worpen, zei hij. Hij kon de arrestaties toen niet meer tegenhouden. Reeds vóór de oorlog gespionneerd. De tweede verdachte, de 32-jarige J. B. uit Den Haag, spionneerde reeds vóór de oorlog voor de Duitsers. In begin 1940 moest hij in Vlissingen onderzoeken of daar En gelsen ons land binnenkwamen. Verder was hij betrokken bij de opsporing van een gevluchte Duitse vlieger en de bestrijding van een Frans-Belgische spionnagedienst, die in Delfzijl gevestigd was. In opdracht van de „Abwehrstelle Wilhelmshafen" heeft hij in de bezetting talrijke illegale organi saties verraden, onder andere in Zwolle, Enschedé, Groningen, Utrecht en Leeuwar den. B. verklaarde dat hij aanvankelijk niet had geweten, dat de Duitsers aan de hand van zijn inlichtingen vele Nederlanders hadden gearresteerd. Zodra hij dat had vastgesteld zou hij protest hebben aange tekend. B. ontkende, dat hij de hand had gehad in het oprollen van de doorlaatpost te Eys- den. „Deze verdachten hebben zich aan de Duitse zaak verkocht" verklaarde de advo caat-fiscaal in zijn requisitoir. „Toen zij zich aan de „Abwehr" verbonden, moeten zij geweten hebben, dat zij meer zouden dóen dan alleen het werk van de contra- spionnage. Er moesten slachtoffers vallen. Laten zij thans niet aankomen met de bewering, dat het Verraad en de arrestaties van illegale werkers niet in hun bedoeling heeft gelegen." De advocaat-fiscaal noem de de wijze, waarop zij hun spionnage-werk hebben verricht, afschuwelijk. De advocaat-fiscaal achtte bewezen, dat B. het eerst in de doorgangspost te Eysden was binnengedrongen en memoreerde ook het spionnage-werk van B. vóór de ooi-log. Van der B. rekende de advocaat-fiscaal vooral zijn verraad van de illegaliteit te Nijmegen sterk aan. Hij eiste tegen Van der B. 20 jaar gevangenisstraf en levenslang tegen B. De raadsman van de verdachten, mr. Klaassen, vroeg zich af, waarom niet de chef van deze V-mannen, Hoosemans, als eerste verdachte had terecht gestaan. De president deelde daarqp mede, dat het dos sier Hoosemans pas drie weken geleden het Hof had bereikt en dat Hoosemans later terecht zou staan. Mr. Klaassen was van'1 oordeel dat de arrestaties te Nijmegen niet te wijten zou den zijn aan het verraad van Van der B. Hij meende dat nog meer gevallen, die deze verdachten ten laste werden gelegd, niet waren bewezen. Mr. Klaassen drong ten slotte t an op een nader onderzoek. Indien dit ni» zou worden toegestaan, dan hoopte hij op 'erlaging van de geëiste straffen. GESTOLEN BRIEF VAN PIETER STUYVESANT TERUGGEVONDEN. Een brief van Pieter Stuyvesant, de laat ste Nederlandse gouverneur van New York, welke- brief in 1917 uit de archieven van Massachusetts werd gestolen, is teruj gevonden. De directeur van een bibliotheek ve Harvard kreeg de brief in handen, toen een boekhandelaar in New York deze aah hem wilde verkopen voor 800 dollar. De in het Nederlands geschreven brief dateert uit 1659, toen New York nog Nieuw Amster dam heette. Hij is gericht aan gouverneur Winthrop van Massachusetts en is een af wijzing van diens verzoek om vrije door vaart op de rivier de Hudson. Nieuw Am sterdam werd in 1664 New York, toen de Engelsen de stad veroverden. 'Z&pzs'x limo- nadesiroop piiddi>'^auS De radio geeft Zaterdag HILVERSUM I. 301.5 M. 7 00 8 00 18.00, 20.00, 23.00 uur Nieuws. 7.1o Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.55 Symphome no 7. Bruckner. 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld 10.05 Morgenwijding. 10.20 Feuilleton. 10.35 Continubedrijven. H.40 Preludes van Rach maninoff. 12.00 Accordeola. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Zuid-Amerikaanse klanken. 13.00 Strijdkrachten. 13.30 Ramblers 14.00 A.J.C. 14.20 Amsterdamse Politiekapel. 14.50 Friese kunst. 15.15 Kamerorkest. 16.15 Ama teurs 16.45 Sport. 17.00 Humor en rhythme. 17.30 Om en nabij de twintig. 18.15 Lichte pianoklanken. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 „Lezen in de Bij bel". 19.45 Voor Nederlanders in Duitsland. 2015 Promenade-orkest. 21.00 Socialistisch commentaar. 21.1.5 Bont programma. 22.00 Stradiva-sextet. 22.25 Flitsen uit het leven. 22.40 Flierefluiters. 23.15 Ensemble Marcel Thielemans. 23.35 Dansmuziek. HILVERSUM II, 414.5 M. 7.00. 8.00. 13-00r 19.00. 20.00. 23.00 uur Nieuws. 7.15 Brandenburgs Concert no. 2 in F. Bach. 7.30 Gewijde muziek. 7.45 Gebed. 8.15 Op gewekte melodieën. 9.00 Voor de vrouw. 9.05 Concert voor cello en orkest in D, Haydn. 0 35 Zigeunermuziek. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Lichte klanken. 11.00 Voor zieken. 11.45 Schoolradio. 12.15 Orgel. 12.30 Land- en tuin bouw. 12.33 Amusementsorkest. 12.55 Zonne wijzer. 13.50 Film en toneel. 14,10 Platen. 14.20 Engelse les. 14.40 Platen. 14.50 Boeken nieuws. 15.00 lei-se liederen. 15.10 Muziek- cursus. 15.30 Koor. 16.00 „Beschermde jeugd". 16.10 Viool-recital. 16.30 Gregoriaans. 17.00 Wigwam. 18.00 Amersfoorts Mannenkoor. 18.30 Journalistiek overzicht. 18,45 Metro- pole-orkest. 19.15 Actualiteiten. 19.25 Metro- pole-erkest. 20.05 Gewone man. 20.12 Platen. 20.20 Lichtbaken. 20.45 Stem van de week. 21.00 „Negen heit de klok". 21.45 Vraagge sprek. 22.00 Week-end serenade. 22.30 Ave Verum, Mozart. 23.15 Symphonisch concert., In de onlangs bij Nederland ingedeelde grensgebieden zijn door het centraal distri butiekantoor 9356 stamkaarten uitgereikt. Op deze stamkaarten werden op de dag van de indeling onze normale distributie-, textiel- en tabalcskaarten verstrekt. Veer tien dagen geleden is men er ook toe over gegaan, de bewoners in deze gebieden de kaarten voor jonge en a.s. moeders, zieken en voor zware arbeid te verstrekken. Bij de voorbereiding van de bedrijfs- registratie en de voorziening met distribu tiegoederen in dit gebied moest men uit gaan van het bevolkingsregister ten aan zien van het verstrekken van de stam kaarten. Nu waren de gegevens van het bevolkingsregister wel beschikbaar, maar deze bleken niet geheel en al juist te zijn. Men is er daarom toe overgegaan, voor lopige stamkaarten uit te geven. Inmiddels beschikten de Duitsers in de bij ons land ingedeëldë gebieden over de eigen distributiekaarten. Gevraagd werd nu aan de Nederlandse instantie, de Duitse kaEirten in te nemen, daar men vreesde dat deze van de hand zouden worden gedaan door de bewoners van de nieuwe Neder landse gebieden aan hun landgenotenin Duitsland. Ruim 8000 Duitse kaarten heeft men kunnen innemen. De bevoorrading van de handel in deze gebieden vormde een apder vraagstuk voor het CDK. De bedrijfsregistratie wees uit, dat er waren: 36 apotheken, drogisten en schildersbedrijven, 34 textielwinkels, 23 naaisters en kleermakers, 1 weverij, 32 timmerlieden, 23 schoenwiekels, 10 kolen handelaren, 18 tabakspijpen, 48 kruide niers, 11 slagers, 32 hotel-,'café- en restau ratie-bedrijven, 1 ziekenhuis en nog en kele kleinere bedrijven. Bij de bevoorrading moest men uitgaan van £e opgaven van het aantal klanten, welkè door de bedrijven werden ver strekt. Aan de hand daarvan werden de coupures verstrekt. Dat was in zekere zin een gokje, want men kon die opgaven nergens controleren. Twee weken nadien is echter bij de controle van de toen in geleverde bonnen gebleken, dat de ver strekte opgaven in het algemeen zelfs nog iets te-krap zijn geweest. Hoe moesten de bedrijven aan geld ko men voor de voorziening met de artikelen? Men heeft hier de Nederlandse Midden- standsbank ingeschakeld voor het verstrek ken van credieten op ruime schaal. Het HR. MS. FREGAT „JOHAN MAURITS" BEZOEKT VLISSINGEN. Hr. Ms. fregat „Johan Maurits" zal op 21 en 22 Mei Vlissingen bezoeken en in de buitenhaven ligplaats kifezen. Commandant van het fregat is de luitenant ter zee eerste klasse J. van Haga. Het vaartuig behoort tot het Britse type „river class fregats" en werd in Mei 1943 in dienst gesteld. In de tweede wereldoorlog werd het onder meer als escortevaartuig voor de ge allieerde koopvaarders gebruikt. Thans wordt het schip gebezigd voor de opleiding van kanonniers. De „Johan Maurits" meet 1994 ton, is 93 meter lang, 11,25 rri breed en heeft een diepgang van 4,4 meter. De bemanning telt 140 koppen. bleek echter, dat de Nederlandse grossiers en andere leveranciers van de eerste dag af zeer actief zijn geweest en reeds veel op crediet leverden. Men beschikt thans in deze gebieden over vrijwel alle artike len, die men ook in ons land kan krijgen. Voor Elten en Tuddern is de toestand voor de horeca-bedrijven heel goed, zo vernamen wij. Elten blijkt voor het tou risme belangrijk te zijn. Op een der Zon dagen dat er geen rijverbod was, waren daar zelfs 3000 auto's aanwezig. Vele werklozen uit deze gebieden zijn thans werkzaam "in Nederlandse fabrieken. Het is de bedoeling de 600 arbeiders, die thans in Duitsland werken en in de nieuw ingedeelde gebieden wonen, in het bedrijfs leven in ons land in te schakelen. Zij blij ven geheel vrij, daar al of niet toe over te gaan, maar aantrekkelijk is het wel, zo vernamen wij, want het verschil in lonen is betrekkelijk groot: 28 tot 29 gul den in Duitsland tegen ongeveer 40 gulden per week hier. In het algemeen mag men zeggen, zo was de indruk van deskundigen, dat de bedrijfsregistratie en de voorziening van de distributiegoederen op vlotte wijze tot stand is gekomen. Nieuw plan tot inrichting van magazijnen en depots voor hulpverlening bij calamiteiten De jaarlijkse inzamelingscampagne van het Nederlandse Rode Kruis zal ditmaal van 23 Mei tot en met 4 Juni worden ge houden en ingeleid worden met een radio rede van minister-president dr. W. Drees op Zondagavond .22 Mei te 20 uur. Op een persconferentie heeft ir. F. C. C. baron van Tuyll van Zuylen, voorzitter van het Nederlandse Rode Kruis, in een korte toespraak uiteen gezet, dat het de roeping van elk volk is, de Rode Kruistaak te aan vaarden, omdat deze organisatie geen uni formen en geen naties kent, maar alleen aan naastenliefde denkt. Daarna zette de di recteur van het Nederlandse Rode Kruis, de heer A. van Einden, de plannen voor de nieuwe campagne uiteen. Hij begon daarbij met de opmerking, dat het Rode Kruis paraat wil zijn bij even tuele rampen en ook bij de grootste cala miteit, de oorkig, die, naar wij allen hopen, achterwege zal blijven. Momenteel is er in Nederland op „dit gebied nog niets gereed. Het Nederlandse Rode Kruis heeft nu het plan, een groot centraal magazijn, elf kringmagazijnen (één per provincie) en 88 depóts in te richten. De inhoud van elk der kringmagazijnën zal gelijk zijn aan die van vier depóts. In deze depóts zullen onder meer worden opgeslagen: bedden met toe behoren, genees- en verbandmiddelen, ver- pleegartikelen en niet aan bederf onder hevige voedingsmiddelen benevens kook- ;erei en brandstof, een eenvoudig chirur gisch instrumentarium en een steriliseer- apparaat. De uitvoering van dit plan vraagt een bedrag van anderhalf millioen. Want ook in geval van oorlog, als de verbindingen geheel of gedeeltelijk'verbroken zijn, moet men op deze depóts een beroep kunnen doen. Daar het Nederlandse Rode Kruis slechts een half millioen beschikbaar- heeft die het in, eigen kring bijeenbracht, is aan het plan slechts een voorlopige uitvoering gegeven. Bij de taakverdeling voor de „hulpver lening bij calamiteiten", zijn natuurlijk de colonnes van het Rode Kruis ingeschakeld met haar 8000 vrijwillige helpers en help sters, evenals de noodcolonne die in Den Haag gestationneerd is en die in haar sa menstelling er op berekend is, bij iedere ramp hulp te kunnen verlenen. Eigenlijk is het dringend nodig, dat er in het Oosten en Noord-Oosten van ons land een tweede noodcolonne komt, die hulp kan bieden bij rampen in de industriegebieden aldaar, maar de kosten van een dergelijke nood- colonne bedragen aan materialen alleen al 160.000 want zij bestaat uit ambulances, een rijdende polikliniek een veldkeuken, materiaalwagens, een lichtaggregaat en zo meer. Het vredeswerk Daarnaast moeten er gelden zijn voor het vredeswerk van het Nederlandse Rode Kruis, zoals voor het „welfare"-werk in militaire- en burgerhospitalen. Op het ogen blik wordt deze arbeid, wat. de militaire hospitalen betreft, onder 2000 patiënten verricht. Met dankbaarheid gewaagde de heer Van Emden, dat het Nederlandse Rode Kruis, mede dank zij de steun van de pers, voor 600.000 aan goederen naar Indonesië heeft kunnen zenden. Maar op het verlanglijstje van deze organisatie staan nog meer pun ten. Zo wil men een weinig zonneschijn brengen in het leven van ouden van dagen en voorts het aantal.hulpposten langs de Wegen met 80 uitbreiden. De Keer Van Emden zeide dan ook te hopen, dat de inzamelingscampagne van het Nederlandse Rode Kruis met zijn vele belangrijke afdelingen hls de moedermelk- centrale, de bloedtransfusiedienst, de in tendance (die onder andere de NIWIN- pakketten naar de soldaten in Indonesië verzendt), en vele andere, in de grote be langstelling en offerbereidheid van ons volk zou staan. Volledige medewerking zal het Ned. Rode Kruis ook van het bestuur van de Nederlandse Bioscoopbond bij zijn campagne ontvangen. Voorts zullen nog tijdens de campagne de heer Henri de Greeve en het Eerste Kamerlid, de heer J. Schipper het woord voor de microfoon voeren. In Indonesië U.V.V.-land&g Hilversum in Toekomst van ons volk ligt vooreen deetin vrouwenhanden De Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers hield Donderdag een landdag in Hilver sum. De presidente, mevrouw J. B. Ch. Sjollema-s'Jacob, herinnerde in haar ope ningsrede aan de grote overgang in het U.V.V.-werk van een tijdelijke na-oorlogse naar een blijvende vredestaak. Deze over schakeling was lang niet gemakkelijk voor veel afdelingen. Hoe omvangrijk de vre destaak is zal ieder gewaar worden, die met open ogen in de maatschappij rond kijkt. Op bijna alle terreinen van maat schappelijke zorg komt men handen en hulpkrachten te kort. Tienduizenden militairen, die uit Indo nesië terugkeren, verwachten niet alleen een feestelijke ontvangst maar ook steun, belangstelling voor hun problemen van terugkeer in gezin en burgermaatschappij. Voorts is er het vraagstuk van de sociale verzorging en de ontspanning van ouden van dagen. Dit wordt overal door de U.V. V. met liefde en toewijding ter hand geno men. Belangrijk is de bereidheid van de Ne derlandse vrouw om met elkaar verant woordelijkheid te dragen voor het welzijn van de gemeenschap, om met elkaar te willen samenwerken. Ons land bezit tal van grote vrouwen organisaties. Zij hebben contact inhet Nederlandse Vrouwen Comité, waar de gemeenschappelijke problemen en belan gen besproken worden. Zij hebben ook een gemeenschappelijke taak ten aanzien van het welzijn van cle gemeenschap en daarom hoopte spreekster, dat naast plaatselijke samenwerking, de samenwerking dit jaar ook provinciaal en landelijk zal worden. Wat onder de druk van de bezetting als Geen startverbod voor Meteor-straal jagers Van de zijde der militaire luchtvaart wordt medegedeeld: Dinsdagmiddag start te van de vliegbasis Twenthe een Spitfire- lestoestel. Direct na de start, op een hoog te xan 15 meter sloeg de motor af, waarna de bestuurder het vliegtuig weer aan" de grond zette, ongeveer 500 meter van de vliegbasis. De beide inzittenden bleven ongedeerd; het toestel liep lichte schade op. Woensdagmiddag voerde een meteor- lesvliegtuig een oefenvlucht uit van de vliegbasis Twenthe af. Tijdens deze vlucht geraakte als gevolg van een nog niet be kende oorzaak het hoofdscherm los en ging verloren. Het toestel werd daarop minder goed.bestuurbaar en de bestuurder maakte een buiklanding in de omgeving van het vliegveld. De twee inzittenden kregen geen letsel. De Meteor werd vrij ernstig beschadigd. Berichten, die melding maken van een startverbod voor de Meteor, zijn niet juist. Van de meeste Meteors op Twenthe zijn op het ogenblik de remschoenen, een snel slijtend onderdeel, niet meer in voorraad. Nieuwe aanvoer is onderweg. Tot deze arriveert zullen de toestellen op de grond blijven. Er is echter geen sprake van een startverbod voor de' Meteorjager. De 35-jarige machinist A. D. uit Den Haag is veroordeeld tot levenslange gevan genisstraf, omdat hij tijdens de bezetting in Nederland en andere bezette landen voor de Duitsers als V-man en spion heeft-.gewerkt. Zullen binnenkort in het brandpunt der belangstelling staan Reeds kort na de bevrijding benoemde het college van Gedeputeerde 'Staten van Noordholland een commissie i(onder voor zitterschap van prof. H. N. ter Veen) om te rapporteren over een nieuwe gemeentelijke indeling van Noordholland. Het werk dezer commissie, die haar taak breed heeft opgevat, is zeer omvangrijk geweest. Half December 1948 deelden Gedeputeerde Staten mede, dat het rapport in het voorjaar tg. verwachten was. De af werking heeft evenwel nog enige vertra ging ondervonden, maar een groot deel van het rapport is toch reeds ter drukkerij en het laat zich aanzien dat het overige ook wel spoedig door de commissie zal worden vastgesteld. Het eerste deel van het rapport, waarin de algemene kant van het vraagstuk be handeld wordt, zal uitgegeven worden door de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten. Over c'e wijze waarop het verdere deel van het rapport gepubliceerd zal worden, is door Gedeputeerde Staten nog geen be sluit genomen. Dat tweede deel zal in het bijzonder de belangstelling der besturen van alle Noordhollandse t gemeenten heb ben, want daarin wordt dè nieuwe indeling, die de commissie wenselijk acht, aange- 69. Panda en Joris Goedbloed werden op een drafje door de bedienden van de Bey naar liet vliegveld gebracht, en-daar wer den ze zeer onzacht uit de draagstoel ge gooid. Vooral Panda vond dat natuurlijk erg onaardig en geen wonder, wij weten allen, hoe goed hij het allemaal bedoeld had'. Maar toen ze eenmaal in het vlieg tuig zaten, dat hen weer naar huis bracht, kwamen zij weer een beetje bij, zoals men dat noemt, want daar kende niemand hen en zij werden dan ook behandeld zoals dat met vooraanstaande vliegtuigpassa giers de gewoonte is. „Het hangt er maar van af, hoe men het opneemt, manneke!" sprak Joris troostend tot de verdrietige Panda. Weliswaar hebben wij onze geld buidel niet zo verrijkt als gij wellicht ge hoopt had, maar daarentegen zijn wij door de ervaring innerlijk veel rijker gewor den! Laat dat u een troost zijn." Maar zon derling genoeg scheen Joris óók uiterlijk wel een beetje rijker geworden te zijn. Toen ze op de plaats van bestemming wa ren en uit het vliegtuig stapten, wierp hij namelijk de piloot als aandenken zo maar een paar diamanten toe. Echte! Pan da begreep er niets van geven. De commissie heeft de grenzen van alle gemeenten bekeken en het is wel zeker dat zij met een groot aantal voorstellen tot wijziging komt, die tot doel hebben een betere indeling te verkrijgen, waardoor de bestuursmogelijkheden der gemeenten kun nen worden vergroot. De commissie heeft het onaangenaam klinkende woord „annexatie" willen ver mijden, maar daarvoor in de plaats ge steld „samenvoeging". Als zo werd ons medegedeeld twee gemeenten worden samengevoegd, is van „annexatie" in veel gevallen ook niet te spreken, want men weet niet of de gemeente A de gemeente B annexeert of juist andersom. Voor Haarlem en omgeving is het werk der commissie ter Veen ook van grote betekenis. Met veel belangstelling ziet men dan ook in de kringen van de gemeente besturen uit naar de voorstellen die op tafel zullen komen. B. en W. van Haarlem hebben in de Memorie van Antwoord op de afdelingsverslagen van de raad over de begroting voor 1948 herinnerd aan het bofek van ir. Ottevangers over de sociaal economische structuur van Haarlem, dat vijf jaar geleden in opdracht van het ge meentebestuur gemaakt werd. Daarin wer den veel feiten en cijfers gepubliceerd over de verhouding van Haarlem en de rand gemeenten. De schrijver kwam tot de con clusie dat het naar zijn mening gewenst is, dat Haarlem en de randgemeenten ver enigd worden. Haarlemse raadsleden spraken de ver wachting uit, dat de commissie ter Veen van het werk van ir. Ottevangers gebruik zal hebben gemaakt. Tot heden werd meermalen door het departement van Binnenlandse Zaken, als er burgemeestersvacatures waren, de vraag onder ogen gezien of het soms gewenst was te volstaan met een tijdelijke oplossing als de gemeente betrokken was in een hangende annexatiekwestie. Zo werd onder andere toen de laatste annexatie van Scho ten hangende was (die in 1927 een feit werd) een Haarlemse wethouder tot tijdelijk burgemeester van die gemeente benoemd. Na de annexatie zijn in Noord holland vele nieuwe burgemeesters be noemd. Wij vernemen dat door Binnen landse Zaken het standpunt is en wordt ingenomen, dat die benoemingen moeten geschieden zonder reeds rekening te hou den met voorstellen der commissie-ter Veen, omdat het te bezwarend is in deze op de gebeurtenissen vooruit te lopen. Als dus zo werd ons gezegd binnenkort een nieuwe burgemeester van Heemstede wordt benoemd, kan daar in geen enkel opzicht enige conclusie uit getrokken worden over de toekomst van die gemeente. 1 Zondag komt er 4Vs ton, Woensdag 1V2 ton en Vrijdag niets bijzonders. Voor u zal het constateren van dit feit een volstrekt raadsel betekenen, maar voor de militair hieu is het dat helemaal, niet. Hij weet: het is post. Het betreft de drie wekelijkse KLM-vliegtuigen met de brieven uit Hol land. En dit is een onderwerp, waar hij voltedig mee op de hoogte is. Hij volgt ieder bericht, dat op de luchtverbinding met Holland betrekking heeft, met de aller grootste belangstelling. Want het belang van deze post is.... ach, eigenlijk is het niet te vergelijken met iets anders. Hoe zeer militairen onderling ook over andere dingen van mening mogen verschillen, over dit ene zijn ze het allemaal eens: de post- uitreiking is het belangrijkste. Daarom is bet dan ook een telkens weerkerend feest. De facteur, de man die de post verzorgt voor zijn onderdeel, is een van de meest gevierde figuren in het leger. In troepen staan ze om hem heen, tot hun naam wordt afgeroepen. Dan lopen ze naar hem toe om hun aandeel te halen. Soms zijn zij blij met een grote oogst, andere keren druipen zij wat teleurgesteld af met een of twee brie ven in de hand. Enfin, het is beter dan niks. En zoals een hond met een bot naar zijn lievelingsplekje in huis of in de tuin gaat, om in stilte te kunnen genieten, zo ver huizen zij met hun post naar de kamer, om liggend op het vertrouwde bed dat zij overal met zich mee sjouwen de be richten, de verhalen en de gedachten van thuis te lezen. Ja, als de facteur met de postzakken in de buurt komt, houdt alle werk op. Dan is ér nog maar één ding dat er toe doet: de post. Dit kleine woordje post heeft een magische betekenis voor allen, van soldaat tot officier. Geen demobilisatie? Vooruit dan maar, een half jaar langer hier. Als er maar post is. Stapels post. Er gaat het verhaal van de soldaat, die geen „pin up girls" aan zijn kast heeft ge prikt, maar foto's van Viruly, De Haas en Moll. Zo belangrijk zijn die mensen. Voor de gemiddelde militair beginnen zij' al be langrijk te wotden in Port Said, waar hij voor het eerst de post van huis krijgt en zij blijven dat tot hij twee jaar later - weer voorbij Port Said is. Daar krijgt hij voor het laatst zijn portie van de scheeps- facteur. Kunt u zich begrijpen 'dat de laatste actie-tijd, toen er helemaal geen post kwam voor de militairen in de archipel, een tijd is gewgest, waar zij nog steeds de ver schrikkelijkste herinneringen aan hebben? E. P. bij toverslag mogelijk was, groeit in vrij heid slechts langzaam, maar het groeit. Spreek'ster behoort niet tot de pessimisten die menen, dat de saamhorigheid, die toen bestond, geheel verloren is5gegaan. De toe komst van het Nederlandse volle ligt voor een groot deel in vrouwenhanden. „De taak is zwaar, maar het is een schone taak, die waard is, dat wij er ons met hart en ziel aan geven, waarbij wij ieder staan' op het vaste fundament van eigen geloof en levensovertuiging. Wij hopen onze taak te volvoeren door'geloof iri onze opdracht en met Gods zegen" zo besloot mevrouw Sjollema. Zangeres Marie van Beekum te Naarden overleden In het Diaconessenhuis te Naarden is Donderdagmorgen op 75-jarige leeftijd overleden de operazangeres Marie, van Beekum. Zij was verbonden aan theaters te Essen, Osnabrück, Detmold, Bern en Berlijn, waar zij grote rollen zong in opera's van Wagner en Verdi. Na het uitbreken van de eerste wereldoorlog kwam zij bij de Nederlandse Opera, waar zij onder meer met veel succes optrad in „Hoffmanns ver tellingen". Na 1918 vestigde zij zich in Berlijn als zangpaedagoge. Na 1933 vlucht te zij voor het Hitlerregiem en vestigde zich te Laren. De begrafenis is bepaald op Zaterdag middag op de begraafplaats te Oegstgeest, Meer hulp. De Turkse opperbevelhebber van de strijdkrachten, admiraal Mehmet Ali Oelgen, is per vliegtuig uit Istanboel naar de Verenigde Staten vertrokken, waar hij met Amerikaanse functionaris sen zal spreken over maritieme hulp aan Turkije. Volgens Turkse persberich ten wordt te Washington vergroting van deze hulp aan Turkije overwogen, in antwoord op de versterking van de Sovjetvloot in de Zwarte Zee door de overdracht van Italiaanse oorlogs schepen. Verbazing. De Poolse regering heeft de Britse ambassade te Warschau een nota doen toekomen betreffende het Britse besluit, veldmaarschalk Von Rundstedt en kolonel-generaal Adolf Stra"uss vrij te laten. In de Donderdag gepubliceerde nota wordt gezegd, dat de Poolse autori teiten op Brits verzoek bewijsmateriaal verzamelden van oorlogsmisdaden, door deze Duitsers in Polen bedreven. Het zou de Poolse regering verbazen, aldus de nota, indien de persberichten over de vrijlating der Duitsers juist zouden blij ken te zijn. Gevangen vissers. Te Molfetta, ten Noor den van Bari, is gisteren een Italiaanse vissersboot met 64 Italiaanse vissers aan boord aangekomen. Zij verklaarden, dat negen van hun boten door de Joegosla vische autoriteiten in beslag genomen waren en de schippers vastgehouden werden. De vissers maakten deel uit van de bemanning van tien boten, die door de kustpatrouilles in de Adriatische Zee waren aangehouden. Lam. De pro-Westelijke spoorliedenvak- bond in Berlijn heeft de spoormannen in West-Berlijn aangespoord vandaag te middernacht in staking te gaan ter on dersteuning van de door de bond gestel de eisen tot betaling der lopen in West marken. Men verwacht, dat elfduizend spoormannen aan deze oproep gehoor zullen geven en aldus het onder Sovjet- Russische controle staande treinverkeer te Berlijn zullen lamleggen. Jiu-jitsu. Gisteren is in het Japanse Lager huis een gevecht tussen communistische en liberale afgevaardigden 'ontbrand. Een kwartier lang gingen de afgevaar- digden elkaan" met jiu-jitsu-grepen en slagen te lijf. Het gevecht begon, toen een der parlementsleden tijdens het debat over een financieel wetsontwerp een ander een klap in het gezicht göf»

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2