Drama op Heizicht. >,Onthullingen" van de Chicago Sun Times f De 9 Muzen over voorgeschiedenis Indonesisch compromis Sportprogramma's instelling bedrijfsorganisaties ook bij algemene maatregel van bestuur 'De kiesne Wereld VRIJDAG 20 MEI 1949 3 Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie Nederland zou gezwicht zijn voor Amerikaanse druk teneinde Marshall-hulp te behouden. NEW YORK, 19 Mei (A.N.P.-Aneta). Onder het hoofd „De Nederlanders beschou wen het compromis inzake Indonesië als noodlottig" schrijft Irving Pflaum, de bui tenlandse redacteur van het te Chicago verschijnende dagblad „Sun Times", in de editie van Maandag het volgende: „'s-Gravenhagq, Nederland. Regering en bevolking van Nederland hebben onder drang van de V.S. aanvaard, wat zij per soonlijk als een noodlottig compromis met de Indonesische republikeinse leiders be schouwen, aldus heb ik uit gezaghebbende bron alhier vernomen. Stopzetting van het Europees herstelprogram voor Nederland en mislukking van de inschakeling bij het Atlantisch verdrag zou de straf geweest zijn voor het niet gehoorzamen aan de UNO. In de week voor de ondertekening van het Atlantisch verdrag uitte mr. D. U. Stik ker, de Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, te Washington de bedrei ging de ondertekening van het verdrag te zullen weigeren, tenzij de V.S. hun houding wijzigden. Doch onder gemeenschappelijke druk van Dean -Acheson, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, de Vei ligheidsraad en de Benelux (België, Neder land en Luxemburg), die door Acheson met aandrang als bemiddelaars werden inge schakeld, gaf Stikleer toe, zonder veel hoop te hebben op een werkelijke oplossing van de Indonesische kwestie. In die week maakte Acheson de Nederlanders duidelijk, dat de^hulp in het kader van het plan- Marshall voor Nederland zou ophouden, tenzij de Indonesische republikeinse leiders werden vrijgelaten en gepoogd werd tot een nieuw compromis te komen. De Nederlandse autoriteiten waren van mening, dat hét stopzetten van de Marshall hulp een dergelijke economische crisis en zo veel werkloosheid in Nederland zou verwekken, dat uitgebreide stakingen en onrust binnen vijf of zes maanden het gevolg zouden zijn. Daar men het stop zetten van de Marshall-hulp en de daarop volgende binnenlandse crisis niet wilde riskeren, besloot het Nederlandse coalitie kabinet te speculeren op de uiteindelijke bereidheid en geschiktheid der Indonesische republikeinen om een bruikbare overeen komst voor Indonesië uit te voeren. Wordt dit kansspel verloren en die kans is volgens de Nederlandse autoriteiten groot dan zal een massale uittocht van Neder landse planters, handelaars en regefings- employés uit Indonesië plaats hebben en, wat men in Haagse kringen „chaos" noemt het gevolg zijn. <- In langdurige exclusieve besprekingen met de Nederlandse minister-president dr. W. Drees en met minister Stikker ontving de „Sun Times" de volgende inlichtingen: 1. Op de komende Ronde Tafel-conferen tie zullen de onafhankelijke Verenigde Staten van Indonesië een grondwet krijgen met volledige bevoegdheden op het gebied van eigen buitenlandse betrekkingen, fi nanciën en handel. 2. Het sybpol van de Kroon zal de enige schakel vormen tussen de Verenigde Sta ten van Indonesië en Nederland. De ver houding zal te vergelijken zijn met die tus sen India en Engeland. 3. Over overeenkomsten betreffende Ne derlandse beleggingen, handel in Indonesië en de voor de oorlog door Nederland gege ven garantie van de Indische staatsschuld zal worden onderhandeld. 4. Verkiezing, vorm en regeling van de federale regering van Indonesië zal geheel aan de Indonesiërs worden overgelaten." Mogelijk is het een poging Amerikaanse beleggers vrees aan te jagen en hen er zo toe te brengen dat zij bij Acheson aan dringen op een gunstiger behandeling van Nederland. Maar het blijkt hier in Den Haag duidelijk, dat welingelichte Neder landse kringen een vlucht van Nederlan ders uit Indonesië verwachten, indien de republikeinen er in slagen, de volledige be voegdheden te verkrijgen, die men hun bij de Ronde-Tafelovereenkomst wil verlenen. In gesprekken met Paul Henri Spaak, de Belgische minister-president en minister van Buitenlandse Zaken en met andere autoriteiten te Brussel vernam de „Sun Times",, dat staatslieden van de Benelux en elders in West-Europa het met Nederland eens zijn, dat de V.S. in Indonesië een ern stige fout hebben begaan. Zij zijn van oordeel, dat Nederland reeds lang een compromis-oplossing zou hebben gevonden, indien de V.S. zich niet als hel pers van de Indonesische republikeinen hadden opgeworpen. Maar toen de Indone sische leiders eenmaal verzekerd waren van de goedkeuring der U.N.O. werd een dergelijk compromis onmogelijk. Ontkenning van officiële zijde 's-GRAVENHAGE,, 19 Mei. Officieel wordt medegedeeld: In een beschou wing, welke een vertegenwoordiger van de Chicago Sun Times gewijd heeft aan het Indonesische probleem wordt aan de minister-president en de minister van Bui tenlandse Zaken een viertal uitspraken irt de mond gelegd, welke deze correspondent als een samenvatting aanduidt van een oriënterend gesprek, hetwelk genoemde ministers met deze correspondent hebben gehad. Het beeld, hetwelk deze correspondent tekent en dat in enkele opzichten een grond van waarheid bevat, is door zijn simplisti sche samenvatting van een gecompliceerde materie een onjuiste weergave geworden van de gedachten, welke genoemde minis- De Koningin zal heden Thomas Dewey ontvangen Thomas Dewéy, de gouverneur van de staat New York en, gewezen candidaat voor het presidentschap der Verenigde Staten, die op hetogenblik een bezoek aan ons land brengt, wordt hedenmiddag door Koningin Juliana op het paleis Soest- dijk ontvangen. Hedenavond biedt de ambassadeur» der Verenigde Staten, dr. Herman B. Baruch, in Den Haag een diner aan gouverneur Dewey aan, waaraan ook de minister-pre sident, dr. W. Drees, zal aanzitten. Gouverneur Dewey maakt een vacantïe- reis door enige Europese landen. Hij heeft veel belangstelling voor de landbouw en is voornemens enige land bouwbedrijven te bezoeken. Dewey bezocht 24 jaar geleden Europa, maar is thans voor het eerst in Nederland. Zaterdag zal hij per auto naar Brussel vertrekken. ters tegenover deze correspondent tot uiting gebracht hebben. Wat de correspondent verder meent te moeten schrijven over hetgeen zich te Washington heeft afgespeeld vóór de onder tekening van het Atlantisch pact kan sléchts gezien worden als een persoonlijke "weer gave van speculaties van deze correspon dent. De aan de minister van Buitenlandse Zaken toegeschreven uitlating is door deze nimmer gedaan. Het is te betreuren, dat de namen van Nederlandse bewindslieden0 ir verband zijn gebracht met een gedachten- gang, die hunzelf en verantwoordelijke Nederlandse kringen vreemd is": Paardensport Prins Bernhard en E. van Loon winnen in België - De eerste prijs in de Belgisch-Nederlandse dressuurwedstrijd om de Prix St. George, welke gisteren gehouden is in de manége l'Etrier Beige" te Ukkel. is gewonnen door E. H. M. van Loon op „Spring Steel" met 415 pnt. Tweede werd Prins Bernhard op „Rex" (405 punten). Derde was opnieuw de heer Van Loon, ditmaal op „St. Hubert", terwijl Plains Bernhard nog een vierde prijs behaalde op de Ierse appelschimmel „No No Na nette", Hierna volgde madame Philippe (Bel gië)- op „Marengo" terwijl als zesde werd geklasseerdmej. Ten Bos (Nederland). Tegen het middaguur stond voor de' deskundigen reeds vast dat Nederland met de eerste vier prïjzen-zou gaan strijken. De proeven, die des middags werden afgelegd, gaven een beves tiging van de indruk die men 's morgens reeds had opgedaan. Bij het uitreiken van de prijzen door de jury aan de eerste vijf ge- klasseerden mochten Prins Bernhard en de heer Van Loon een ware ovatie in ontvangst nemen van de talrijke voor het merendeel Belgische toeschouwers. Korfbal Zaterdag beginnen de schoolwedstrijden Ook dit jaar heeft de Haarlemse Korfbal- bond schoolkorfbalwedstrijden uitgeschreven, waarvoor 32 twaalftallen hebben inge schreven. Zaterdag worden de eerste ronden verspeeld, waarna een winnaars- en verlie zersronde "wordt ingedeeld. Het programma voor a.s. Zaterdag luidt als volgt: Terrein Aurora: 2.30 uur: Weth. Wester- veldschoolC. Houtmanschool 2; 3.15 uur: FuhropschoolWeth. Westerveldschool 2; uur: C. HoutmanschoolLorentzschocl. Terrein Oosterkwartier: 2 uur: v.. Zegge- lenschool 2Teylerschool; 2.40 uur: J. v. Stolbergschoolv. Zeggelenschool 2: 4 uur: Mr. Bruchschool—v. Zeggelenschool 3; 4 uur: Zeggelenschool 4J. v. Stolbergschool 2. Terrein Watervliet: 2.30 uur: Chr. School Langeveldstraat 2—Zeewijkschool 1; 3.10 uur: Julianaschool (Beverwijk)Chr. School Langeveldstraat 3; 3.50 uur: Zeewijkschool 2 V-Chr. School Langeveldstraat 4. (Chr. School Langeveldstraat vrijgeloot). Terrein Kleverlaan: 2.15 uur: Tetterode- schoolBornwaterschool; 2*55 uur: Lin- naeusschoolJulianaschool; 3.35 uur: Juliana school 2Tetterodeschool 2. Terrein Van Oosten de Bruinslraat: 2.30 uur: Rijksleerschool—ULO c 3; 3.10 uur: VondelschoolRijksleerschool 2. Friese ambachts- en volkskunst. De Stichting Friese Ambachts- en Volkskunst heeft plannen gemaakt om de echte, van het merk- F. A. F. voofziene producten van Friese Volkskunst onder de vreemdelingen, die in de komende maanden Friesland zul len bezoeken, meer bekendheid te geven. Deze stichting, werkt ten nauwste samen met het Economisch Technologisch Instituut in Friesland. Van 12 tot .16 Juli wordt te Wolvega een tentoonstelling „Scheppend ambacht" gehou den. Deze beoogt zoveel mogelijk represen tatief tè zijn voor alle ambachten in Fries land. Daarom zal de stichting hieraan medewerken met een uitgelezen collectie van Friese ambachts- en volkskunstproduclen. Het ligt tevens iri* de bedoeling om, in aan sluiting op deze expositie, een afdeling in te richten van dergelijke producten uit vroeger eeuwen, waarvoor het bestuur de medewer king heeft gekregen van de directeur van hét Fries Museum, dr. A. Wassenbergh. Het programma van de Koninklijke Neder landse Voetbalbond luidt volgens de Sport kroniek. Kampioenschap van Nederland: Heerenveen—'VSV; NO ADSW: BW— AGOW. Promotie tweede.klas. district I: SchotenSDW; KennémersWA. District II: VelsenHollandiaan; Scheveningen TYBB. Het tennisprogramma vermeldt: eerste klas: Groen WitHaarlemse LTC. Overgangs klas: Haarlemse LTC 2Leiase Studenten: GroenendaalJo.v 2; DDV 3Weslrust Tweede klas: DashBeverwijk: Groenendaal Smash; Ready '28Eindenhout; Heemstede Spieghel; BloemendaalHilverheide 2; Return 2Groenendaal 2: Groen Wit 3 Groenendaal 4; WGA 2Brererode; Club huis Te WerveWOC. Het programma van de Nederlandse Cricketbond luidt: eerste klas: ACCHaar lem; VWKampong: HBSExcelsior: HCC 2—Rood en Wit: HDVS—HCC 1; VOC VRA; Quick (NJ-PW. Tweede klas: VUC Rood en Wit 2. Het K. N. K. B.-programma luidt: Kam pioenschap van Nederland: Rigtersbleek Blauw Wit; VitesseHet Zuiden. Tweede klasse: ZKV—Lu to. Z. N. v. d. D.: FortunaSamos 2: Excelsior -SVK 2; Westerkwartier 3—KVD; Blauw Wit 4—DED 2; TOGO—Landlost. Zilveren korf: DXCOosterkwartier. HKB-programma: Derde klasse: Aurora iWatervliet 5, 10 uur. Het programma van de Nederlandse Honkbalbond luidt: Zaterdag 21 Mei. Eerste klas, 4 uur: Blauw Wit—WGA: 3.30 uur: Schoten—OWO. Overgangsklasse A, 4 uur: DWS— Spartaan; 5 uur: CeleritasEDO 2. Overgangsklasse B, 3.30 uur: Ajax 2SC Haarlem 2; 3.30 uur: DOSHilversum; 3.30 uur: Watergraafsmeer —EDO. 2e klasse C, 3 uur: EHS—HFC Haar lem 2; 3 uur: WGA 2Blauw Wit 2; 4 uur: OVVO 2Kennemerland; 3 uur: Volewijckers APGS.. Zondag 22 Mei. Eerste klasse, 10 uur: SC HaarlemHCK; 2 uur: AjaxHHC. Over gangsklasse A: 10 uur: HFC HaarlemTYBB; 2.30 uur: HHC 2ABC. Overgangsklasse B, 10 uur: RCHTIW. 2e klasse A: 10 uur: HCK 2Celeritas 2; 2 uur: NeptunusLaak kwartier; 2 uur: SpartaHHC 3; 2.30 uur: SchiedamSchoten 2. 2e klasse B, 11 uur: AHC '31Zandvéortmeeuwen; 11 uur: Spar taan 2—RCH 2; 12 uur: TYBB 2—Catchers. Onze Olympische kampioene Fanny Blankers-Koen. die Zondag j.l. met haar man en trainer Jan Blankers in Nero York aankwam, oefent reeds intensief voor de in de loop van deze maand te houden atletiekwedstrijden in Los Angeles. Links: Fanny trekt in het McCombs Dam Park te New York haar spikesaan om enige rondjes te lopen. Rechts: voordat Fanny aan het rondjes lopen slaat, moet zij zich eerst los „fietsen". Regering wenst dat Sociaal-economische Raad spoedig zal functioneren De regering heeft thans bij de Tweede Kamer haar Memorie van Antwoord inge diend op het Voorlopig verslag der Kamer over het wetsontwerp inzake- de Publiek rechtelijke Bedrijfsorganisatie. De regering verklaart onder andere, dat de bedrijfsorganisatie gezien mag worden als een maatschappij-inrichting, die op ge lukkige wijze het midden houdt tussen in dividualisme en collectivisme. Voor de verschillende bedrijfsorganisa ties zijn drie taken te onderscheiden: een adviserende taak tegenover centrale over heid en becirijfsgenoten, een zelfbesturen- de of uitvoerende taak en tenslotte een autonome taak. Bij de uitoefening daarvan, is het theo retisch mogelijk, dat een bedrijfsorganisatie met haar autonome maatregelen de alge mene economische politiek zou kunnen doorkruisen en het Nederlandse bedrijfs leven in een ongunstige positie zou kunnen brengen tegenover het Belgische. Van het bedrijfsleven kan naar de mening van de regering niet worden verwacht, dat het maatregelen zal nemen, welke aan de con currentiemogelijkheden tegenover de Bel gische bedrijven .ernstig afbreuk doen. De taak van de msuwe lichamen wordt te veel gezien als de overneming van een deel van de werkzaamheden, welke thans door de centrale overheid worden verricht. De nieuwe organisatie moet ook worden gezien als verdere ontwikkeling van het geen reeds op verschillende gebieden van het bedrijfsleven in privaatrechtelijk ver band is tot stand gebracht. Doordat de or ganisaties zelf regelend optreden en in staat z;ijn op deze wijze ongewenste ont wikkelingen op hun gebied te voorkomen, zal kunnen worden bereikt, dat" de centrale overheid minder behoeft in te grijpen. Dat de wet de medewerking van bedrijfs organen bij de uitvoering van een wette lijke regeling kan eisen kan de regering niet als een bezwaar zien. Wanneer een deugdelijke organisatie van het bedrijfs- Schaken Altena kampioen derde klas Een aantal pax-tijen in de sti"ijd om het persoonlijk schaakkampioenchap van Haar lem kwam tot een beslissing. In de derde klasse brachten deze het kampioenschap aan K. J. Altena (Rolland), die met 4H punt uit 5 wedstrijden een prachtig resultaat boekte. De uitslagen zijn: Eerste klasse: J. M. Post—J. J. H. Bauer 0—1; P. Rotteveel—G. J. Boot 1—0. Derde klasse: F. Adams—G. II. Kroes 01; K. J. AltenaP. v. Loevezijn 10. De eindstanden van de uitgespeelde groe pen zijn: Hoofdklasse B: J. J. de Vries (H.S.G.) 4 pnt.; 2. en 3. S. Bonkenburg (Heemstede) en J. Blokker (Haarlem) 3H pnt.; 4. W. Geu- zebroek (Haarlem) 2 pnt.; 5. H. Groeneweg (Rolland) lVj pnt.; 6. mr. G. Snoek Henke- mans (H.S.G.) Vj pnt. Eerste klasse C: 1. J. J. H. Bauer (Haarlem) 4 pnt.; 2. en 3. G. J. Boot (Het Oude Slot) en P. Rotteveel (Bloemendaal) 3L pnt.; 4. N. C. de Tombe (Het Oosten) 2ti pnt.; 5. A. H. v. d. Lind (Heemstede) 1 pnt; 6. J. M. Post (H.S.G.) 'j pnt. G. J. Boot heeft zich terug getrokken voor de finale. Tweede klasse B: 1. P. J. Verhoeff (H.S.G.) 4li pnt.; 2. C. Korthüys (Haarlem) 4 pnt.; 3. G. v. d. Stoop (Haarlem) 2'i pnt.; 4. N. de Ronden (Haarlem) 2 pnt.; 5. en 6. J. Snoek Jr. (Haarlem) en F. Fieloor (Torens) 1 pnt. In de hoofd- en eerste klasse gaan twee spelers over naar de finale; in de tweede klasse drie. Derde klasse: 1. en kampioen K. J. Altena (Rolland) 4'.- pnt.; 2. en 3. D. J. Verkerk (Bloemendaal) en F. Adams (Het Oosten) 3 pnt.: 4. G. H. Kroes (Rolland) 2 pnt.; 5. J. J. Bonsing (Rolland) V/> pnt.; 6. P. v. Loevezijn (Haarlem) 1 pnt. Eerst even .kijken bij „Ütauoxiet" BARTELJORISSTRAAT 27 Piqué voor blouses f ).7Q wasecht Linnen in 5 tintenf 3.24 ook ïn wit Altijd iéts aparts in Franse shawls en Zwitserse kragen. Grote keuze in knopen Kort verhaal door E. W. Zes uur 's morgens. Traag tikt een hangklok de seconden weg in het wachtlokaal van het politie bureau te E., een dorp op de hei in Gel derland. Brigadier Kaspers, die wacht heeft tot 8 uur, begint zoetjesaan te ont waken uit de halfslaap, waarin hij sedert enkele uren is gedompeld. Ilij verlangt naar een pijp tabak, maar kan toch niet besluiten op te staan om de noodzakelijke attributen hiervoor uit zijn jaszak te gaan halen. Hij "geeuwt luidhet leven is saai in zo'n gat op de hei. De telefoonschel verscheurt met een razend gerinkel de stilte. Met een onder drukte verwensing (van de schrik, want ook brigadiers hebben zenuwen) pakt hij de hoorn. „Met de politie". Wat hij hoort doet hem ijlings in beweging komen. Na een kort „wij komen" gooit hij de hoorn neer, stuift met energie geladen het lokaal uit, grijpt zijn fiets en springt in het zadel. .Verdraaid, mijn achterband", moppert hij, maar rijdt toch door op een bedenke lijk stotend wiel. Na enkele minuten stopt hy bij het huis van inspecteur Kieviet en houdt de vinger op het knopje van de bel, tot de inspec teur verschijnt om te vragen wat dit lawaai „midden in de nacht" betekent. „Moord, inspecteux-, op Heizicht. Ze heb ben de ouwe Jansen te pakken gehad." „Ik kom, haal mijn fiets vast uit de ten komt de inspecteur te voorschijn en rijden ze in versneld tempo naar het een zame landhuis „Heidezicht", eigendom van een niet best bekend staande geldschieter. Een trillend en bevend vrouwspersoon staat al in de deur en vertelt dat ze de huishoudster is en mijnheer, die bij voor keur 's pachts om 3 uur opstond vanmor gen om 6 uur dood heeft gevonden in zijn werkkamex". „Laten wij maar eens gaan kijken, vooruit brigadier". Een revolverschot blijkt een einde te hebben gemaakt aan des heren Jansen's leven. Na een kort onderzoek komen de politiemannen tot de conclusie, dat het schot van buitenaf door het x"aam moet zijn gelost, terwijl de x-evolver waar schijnlijk van een knaldemper voorzien is geweest, gezien het feit, dat geen knal is gehoord door de huishoudster, die boven sliep. „Zoek dat nu maar eens uit", moppert de inspecteur en kijkt vernietigend naar de brigadier, alsof die er iets aan 'kan doen. Dan verschijnt de dokter en con stateert, dat "de moord om ongeveer 5 uur gepleegd moet zijn. Daar een geldschieter meestal niet bepaald seliefd is en vooral niet bij zijn klanten, de uitgezogenen, zit er niets anders op, dan de alibi's van al deze schuldenaren te gaan controleren. Aan de hand van de „boekhouding" wor den deze mensen afgewerkt en allen blij' schuur, hier is de sleutel". Na enige minu- ken in het bezit van een gaaf alibi, ook Jan Vos, een ongxmstig bekend staande vechtersbaas. Hij is per fiets orfx 4 uur vertrokken uit het plaatsje O., dat een uur fietsen van E. verwijderd ligt. Ilij had in O. een hele nacht zitten kaarten, vertelde hij en het klopte bij navraag precies. Minder aan nemelijk was het dat hij pas om 6 uur bleek te zijn thuisgekomen. Ook hiervoor is een verklaring: hij kreeg ondei-weg een lekke band en zijn ketting was eraf ge lopen. Het repax-eren had een uur gekost. Gezien het schemerdonker lijkt dit wel aannemelijk. Het repareren heeft niemand gezien op de lange, eenzame weg en moet dus ongecontx-oleerd blijven. „Laat me je fiets maar eens zien, va der", zegt Kieviet en hij slapt met de brigadier, die de hele rhooro zo langza merhand verwenst, naar het kax-retje van Vos. Het is goed uitgerust, alleen de ban den zijn niet te best. „Pak dat zadeltasje eens uit". Een stel bandenlichters, een klein flesje benzine, solutie en pleisters komen te voorschijn. „Ja, dat klopt", zegt de inspecteur, „en een pomp zit ook op de fiets, zie ik. Noxx, we zullen het maar voor gezien houden. Kom, brigadier, pak je fiets, dan gaan we eerst een stukje eten". De brigadier stapt op, maar zegt nu voluit een lelijk woord, wat hem met het oog op zijn lege maag en slaperigheid niet eens kwalijk kan worden genomen. „Mijn achterband, inspecteur, een ogenblik". Hij loopt naar de fiets van Vos, rukt de pomp naar zich toe, drukt deze tegen zijn ven tiel en pompttenminste hij wil pom pen, maar het ongeluksding heeft een kapotte zuiger, zodat er geen zuchtje lucht in des brigadiers band wordt ge perst Jan Vos krijgt op zijn minst 10 jaar. (Nadruk verboden). leven bestaat, zal hei"haaldelijk blijken, dat de uitvoering van bepaalde wettelijke maatx-egelen het beste kan geschieden door bedrijfsorganen. In gevallen, waariix het algemeen belang dit zou eisen, zal de verder- gaande maatregel van socialisatie niet achterwege blijven. Opbouw der bedrijfs organisatie De regering exkent de bezwaren tegen de bepaling, dat instelling van bedrijfs- ox'ganisaties slechts bij de wet kan ge schieden. Zij wil daarom bevorderen, dat de instelling van hoofdbedrijf- en bedrijf schappen wordt mogelijk gemaakt bij al gemene maatregel van bestuur, indien aan bepaalde vereisten voldaan is. De instelling bij algemene maatregel van bestuur dient te worden beperkt tot die gevallen, waarin overeenstemming bestaat tussen de rege ring, de sociaal-economische raad en een representatieve vertegenwoordiging van de betrokken ondernemex"S en wei-knemers. Dan zal tevens moeten wox'den bepaald, ten aanzien van welke onderwei'pen aan deze bedrijfsorganisaties vei"ordenende be- voegdheid kan worden gegeven en wie door haar verordeningen kunnen worden* gebonden. Worden deze wijzigingen in het wetsont werp aangebracht, dan is het niet langer op materiële gronden noodzakelijk, dat de instelling van hoofdbedrijfschappen en bedrijfschappen steeds bij de wet geschiedt. De instelling bij de wet moet echter mo gelijk blijven niet alleen voor die gevallen, dat ovex"eenstemming niet bestaat en de regering niettemin van oordeel is, dat de instelling dient te worden bevorderd, doch ook voor die bijzondere gevallen, dat af wijking van het door de wet bepaalde kader van de bedrijfsorganisatie wense- .lijk is. De spoedige instelling van een aantal nieuwe lichamen, welke in het wetsont werp zijn genoemd, wil de regering bevor deren door de Sociaal-economische Raad zo spoedig mogelijk te doen functionneren. alsmede door de Sociaal-economische Raad terstond te verzoeken in overleg te treden met die bedrijfstakken of gebieden van het bedrijfsleven, waar spoedige instelling van een bedrijf-, hoofdbedrijf- of product schap naar zijn oordeel wellicht in aan merking zou kunnen komen. In de ovex"gangstijd zal het onvermijde lijk zijn, dat zowel rijksbureaux, bedrijf- en productschappen, als bedrijfs- en vak groepen bestaan. Opheffing der organisatie- Woltersom Wat de opheffing van de verschillende onderdelen van de z.g. organisatie-YVolter- som betreft merkt de regering op, dat het geenszins in haar bedoeling ligt hiermede steeds tc wachten, totdat een bedrijfschap of hoofdbedrijfschap op het betrokken ge bied tot stand is gekomen. Het ligt ïn haar voornemen opheffing van vak- of bedrijfs groepen te bevorderen, wanneer de betrok kenen een redelijke termijn hebbexx gehad om een bedrijfschap voor tc bereiden, zon der van deze mogelijkheid gebruik te maken. Geen ongerustheid behoeft te bestaan, dat de hoofd&ëhedrijfs- en vakgroepen en andere onderdelen van de z.g. zelfstandige organisatie van het bedrijfsleven nog vele jaren zullen bestaan. De regering wil een termijn stellen van drie jaren. Opheffing van de afzonderlijke groepen der Woltersom-organisatie kan door de minister geschieden. De verordeningen van product-, hoofd bedrijf- en bedrijfschappen mogen niet in strijd komen met verordeningen van de Sociaal-economische Raad. Verordeningen van bedrijf-, ondei'scheidenlijk hoofdbe drijfschappen mogen bovendien geen be palingen inhouden, die in strijd zijn met verordeningen van een hoofdbedrijf- of een pi-oductschap. Overheidsinvloed De regering kan de mening van vele leden, dat voor de productschappen, de hoofdbedrijfschappen en bedrijfschappen moet worden voorgeschreven, dat de voor zitter wox-dt benoemd door de Kroon,, niet delen. Een snelle uitoefening van het toezicht is van belang. Daarom wordt naast de vernietiging ook de schorsing van alle be sluiten van de organen van px-oduet-, van hoofdbedrijf- en van bedrijfschappen mo gelijk gemaakt. De ministeriële goedkeuring van de be noeming van een voorzitter van een hoofd bedrijf- of eep bedrijfschap door het be stuur zal vervallen. Blijkens opmerkingen van vele Kamer leden is de voox-gestelde constructie van een lichaam „de algemene bedrijfsorgani satie" met als bestuur de Sociaal-economi sche Raad niet geheel duidelijk. Onder deze omstandigheden geeft de i-egering de voorkeur aan, een eenvoudiger construc tie. In een ISfhïa van Wijziging stelt zij voor de desbetreffende ax-tikelen te wijzi gen, zodat volstaan wordt met instelling van de Sociaal-economische Raad, waar aan rechtspersoonlijkheid wordt gegeven. Materieel wordt hiermede geen wijziging in het ontwerp gebracht. Sancties op overtredingen De i'egering heeft het vraagstuk van de sancties op overtreding van verorde ningen van de nieuwe lichamen opnieuw overwogen. Het ontwerp kent slechts één sanctie: de mogelijkheid, dat overtre dingen worden ••beschouwd als economische delicten. De wet op de economische delic ten is echter nog in ontwerp bij de Tweede Kamer aanhangig. Er bestaat geen zeker heid dat dit ontwerp eerder tot wet zal worden verheven dan het wetsontwerp op de bedrijfsorganisatie. Intussen vraagt de regei-ing zich af. of de strafsanctie het aangewezen repressie- middel is, aangezien zulk een sanctie een volledige breuk met het privaatrechtelijk verleden van de bedrijfsorganisatie bete kent. De mogelijkheid wordt daarom ge opend op overtreding van de vex-orde- ningen een tuchtrechtelijke sanctie te stel len. Het bestaande scheidsgerecht voor de voedselvoorziening wordt voorlopig met de administratieve rechtspraak belast. Mei-regen Er is al zoveel over de lente geschreven er moet nog meer over geschreven wor den. Er moet over de lente geschreveh wor den en gesproken, en gezongen door alle seizoenen heen. In de winter: Omdat het spoedig lente zijn zal. In de zomer: Omdat het zulk een greotse lente geweest is. In de herfst: Omdat alleen de winter ons nog van de lente scheidt. En in de lente: Omdat het lente is. Dat zegt de man lot zijn vrouw, hij is wat dichterlijk aangelegd en nog pas met haar getrouwd. Ik neem er een dagje vrij voor, zegt hij. wij gaan eens den buiten op om te zien hoe de velden het maken, wij zullen eens gaan kijken hoe de bloemen en de asperges uit de grond aan het kruipen zijn. Zij gaan eens den buiten op, daar moet zo het een en ander aan vooraf gaan. Er moet een dag verlof worden gevraagd. Ik ga er eens met de vrouw op uit, zegt hij, wij moeten onze neuzen eens in de frisse lucht kunnen steken. Dus geef mij een dag verlof. Zij geven hem een dag verlof, neemt gij het er maar eens van, klop het stof maar eens uit uw gemoed zeggen zij, ga de lente maar eens zien aan de buitenkant. Zij gaan samen de lente zien aan de bui tenkant. dat simpele vooruitzicht van een dagje uit de sleur en rie slomp is als een glimp van de hemel. Een mens kan met een kleinigheid de zaligheid, proeven als hij de kunst van de kleine vreugde vex-staan blijft. Het is een kleine wereld met kleine vreugden, die apart en sober genoten moe ten wox-den om goed te smaken. Zij zien de avond tevoren tesamen naar de lxxcht, het zal een schone dag zijn mor gen. De stexTen knipogen dat het goed weer zal zijn, zij weten er meer van. Zij hebben hun stil en schittei'end plezier in de man met zijn dag verlof en zijn vrouw en zijn vreugd. Zij zxillen morgenavond eens komen vragen of het goed bekomen is. Als zij in de ochtend hun ene oog open doen hangt er een grauwe regen voor het raam, het x-atelt op het platdak in eentonige wijs. Daar ligt mijn dag verlof in het water te zwemmen, zegt de man boven de dekens uit, hij schijnt het slecht uitgekeken te hebben met zijn lente aan de buitenkant. Wij kunnen met onze rugzak vol gesmeerde kadetjes in bed blijven liggen zegt hij som ber en spijtig, het is of de duivel er mee speelt. Het kan zijn dat de duivel iets over goed of slecht weer te vertellen heeft, maar bui ten op de velden staat het jonge groen zich plezierig te douchen onder de Mei-regen, de bloemen en planten laten zich het droge stof van de leden plensen en voelen zich weer een milimetertje groter worden. Zij hebben er op gewacht, zij hebben gesmacht onder een doye Mei-zon en zij hebben ge dacht: Het is alsof de duivel er mee speelt, wij staan hier dorst te lijden dat het krtfakt. En de boeren staan te lachen in de dam pende aarde waarin zij wegzakken tot de enkels, zij zien het gewas groeien onder de gestadige nattigheid en zij zeggen niet: Het is alsof de duivel er mee speelt, zij zeggen: Dat hebben ze daarboven goed bekeken, daarboven hebben ze er verstand van. a De man is er met zijn dag verlof en zijn vrouw toch maar op uitgetrokken, zij heb ben hun regenjassen aangedaan .en hun stevige schoenen. Zij lopen door het land dat van de Mei-regen drinkt in één teug van een dag lang, terwijl de boeren prosit- zeggen. De man en de vrouw hebben hun gera niums buiten gezet voordat zij gingen. Dat zijn de bloemen die zij van hun bruiloft hebben overgehouden-: Rode geraniums die nooit dood zullen gaan, omdat zij herinne ringen geworden zijn. Drinkt «mee van de Mei-regen, heeft de man gezegd, neemt het er vandaag maar eens goed van. Want het is feest vandaag, wij gaan bij de lente op visite. Wij tweeën gaan eens zien hoe hij ge doopt wordt. J. L. Clubwedstrijd „De Kampioen" De H. S, V. De Kampioen hield een peloton wedstrijd over 40 km. voor de A klasse en over 30 km. voor de junioren. De uitslagen waren: A-klasse: I. A. Voorting. H. Kramer. A. Visser en B. v. d. Eykhof 1 uur 4 min. 52 sec.; 2. W. Voorting, B Gi-oeneveld. B. Fennis en M. Taverne 1 uur 6 min. 50 sec. Uitslag Junioren: 1. Rusman, Woning, Kroezen, HoppenbrouWei* en v. d. Wel 52 mm. 30 sec.; 2. P. de Vries. Th. Burgraaf, Wijkhuizen. Bes en Stoker-52 min. 53 sec.; 3. Storchart, Steenbakker, van Schie. Bak ker en H de Vries 53 min. 11 sec. Clarence E. Hunter, die dr. Alan Valentine opvolgt als hoofd van de E.C.A.-missie in Nederland. Agenda voor Haarlem VRIJDAG 20 MEI Gem. Concertgebouw: Haarlems Gemengd Koor. opera-concert, 8 uur Restaurant Heem- steedse Sportpark: openbare vergadering V. V. D., 8 uur. City: „Sahara", 13 j., 2.25, 4.30. 7.00 en 9.15 uur Spaarnc: „De Dageraad". 14 j., 2.30. 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: „De be waarschool", 18 j., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Rembrandt: „Jody en het hertenjong". 14 j., 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Palace: „Giftige lippen". 18 j„ 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „De roemrijke daden van Danny". 18 j„ 2.00, 4.15. 7.00 en 9.25 uur. ZATERDAG 21 ."MEI Stadsschouwburg: Aerdenhouts kinderto neel „De gelaarsde kat". 2 uur Gem. Con certgebouw: piano-duo André de «Raaff en Jacques Schutte, 8 uur. Palace: Jeugdvoor stelling „De spoorzoekers". 2 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 5