i'iMK I, SpaitaitiMen %etmecs Staking Japanse herstelbetalingen zeer tèleurstellend geacht ^otetiaar SKdlETC qifr priwi''' P-veil Hi""' :::m W- - "s Vijftig Nederlandse toneelcritici wezen hun favorieten aan Uitg. £difafcm VRIJDAG 20 MEI 1949 HAARLEMS DAGBLAD 4 Slechte economische situatie dwong V.S. tot deze'stap Ofschoon de regeringsinstructies uit Den Haag en Batavia met betrekking tot de Amerikaanse verklaringen van 12 Mei j.l. waarmede verdere Japanse herstelbeta lingen aan de geallieerden werden stop gezet,. nog niet te Washington zijn ont vangen en een officieel Nederlandse com mentaar daarop dus nog ontbreekt, ver neemt de diplomatieke correspondent van Aneta, dat Nederlandse kringen in de Ame rikaanse hoofdstad deze Amerikaanse maatregel zeer teleurstellend achten. Het besluit kwam echter niet geheel onver wacht, daar de werkzaamheden van de commissie voor het Verre Oosten reeds lang belemmerd werden doordat de leden niet tot overeenstemming konden komen over vitale punten als de percentages voor de verdeling der herstelbetalingen onder de landen, die daarop aanspraak maken en over het niveau van de industriële produc tie, dat men voortaan aan Japan zou toe staan. Nederlandse ingewijden realiseerden zich reeds getuime tijd, dat er waardevolle tijd verstreek en dat de kansen om een be vredigend deel van de Japanse industriële uitrusting te verkrijgen, steeds kleiner werden. Verouderd materiaal. Toen de Verenigde Staten in April 1947 voorlopige richtlijnen vaststelden voor voorschotoverdrachten, die het mogelijk maakten leveranties te doen aan de vier landen, die het zwaarst getroffen waren (de Philippijnen, China, Indonesië en het Ver enigd Koninkrijk voor de gebieden in het Verre Oosten), kreeg Indonesië hierdoor de kans om een eerste afbetaling te verkrijgen op zijn herstelbetalingsvordering. Volgens deze regeling kreeg Indonesië het recht om ongeveer 3200 machinewerktuigen te ver schepen, doch vele daarvan schenen on bruikbaar omdat zij of te verouderd waren of niet voor transport in aanmerking kwa men, wegens de grote omvang, de slechte kwaliteit of de geringe waarde. Er zijn er on geveer 1600 naar Indonesië verzonden, doch de waarde daarvan, vijf tot zes mil- lioen gulden,vertegenwoordigt ruw geno men tweederde van de.-waarde der werk tuigmachines, die als Nederlands aandeel beschikbaar waren. Behalve fabrieksuitrus- ting ontving Indonesië ook een hoeveelheid laboratoriumuitrusting. Verder zijn enkele kleine electrisehe krachtstations-installaties onderweg naar Indonesië, maar de waarde daarvan is begrepen in het hierboven ge noemde bedrag. Onduidelijke'interpretatie. In^sommige kringen hoopt men, dat de gewijzigde Amerikaanse politiek zodanig zal worden uitgel.egd, dat weliswaar geen nieuwe installaties mêer voor herstelbeta lingen zullen worden aangewezen, maar dat wel zal kunnen worden verzonden, alles wat de aanspraak makende landen reeds hadden uitgezocht. Voor Nederland zou dit echter maar zeer weinig verschil maken, vermoedelijk een bedrag van ongeveer een half millioen gulden. Aangezien alle her- stelbetaKngsgoederen door de Japanners werden afgeleverd aan boord van schepen in de Japanse havens, en het vervoer uit Japan en de wederopbouw op de plaats van bestemming betaald moest worden, wer den de beschikbare goederen van vooroor logs fabrikaat in vele gevallen door de Ne derlandse missie in Japan geweigerd, om dat deze kosten te hoog waren om verzen ding te rechtvaardigen. Het Gezelschap „HET LOZE VISSERTJE" uit Ostende komt in: HoTEL DE SCHELP te ZANDVOORT en zorgt voor een aardige verrassing tijdens het Soirée Dansante op Zater dag 21 Mei a.s. Zondag van 5 uur af DINER DANSANT, daarna SOIRéE DANSANTE ORKEST LORENZO Tijdens Diner Dansant niet-verhoogde prijzen. Men vestigde de aandacht van de Aneta- correspondent erop, dat twee of drie jaar geleden dezelfde goederen van veel meer waarde voor Indonesië zouden zijn ge weest, omdat de behoefte eraan toen groter was en de goederen zelf minder verouderd en daardoor ook de'transport- en montage- kosten naar verhouding kleiner zouden zijn geweest. Dat men in de commissie voor het Verre Oosten zo weinig voortgang maakte was derhalve voor Indonesië zeer kostbaar, daar dit land voort moest gaan met de wederopbouwplannen en verplicht was el ders te kopen, wat het gratis van Japan had kunnen krijgen. Scheepsbouw. Een belangrijk project, dat thans waar schijnlijk voor goed van de baan is, was de ontmanteling van de Japanse scheepsbouw- werven, afgezien van het gebruik van enkele daarvan als herstelbetaling. Zoals men tijdens verschillende fases van de be sprekingen in de commissie voor het Verre Oosten voornemens was, is het niveau van de scheepsbouwindustrie in het na-oorlogse Japan van vitaal belang voor andere lan den, niet alleen uit een oogpunt van con currentie, maar ook, omdat Japan slechts door middel van een koopvaardijvloot ooit weer in een zodanige positie kan komen, dat het in staat zal zijn oorlog te voeren. Ofschoon het op het ogenblik vrijwel zeker Speciaalzaak Baby- en Klputerkleding WAGENWEG 9 (HOUTPLEIN) (Adv.) is dat de Verenigde Staten.niet zullen toe staan, dat scheepsbouww.erven ontmanteld worden voor herstelbetalingsdoelemden, is het te verwachten, dat verscheidene leden van de commissie voor het Verre Oosten er op zullen aandringen, dat de omvang van de Japanse scheepsbouwindustrie sterk beperkt zal worden, op zijn minst voor wat betreft het binnenlandse gebruik van de voltooide tonnage. Er zal in dit opzicht veel afhangen van de houding van de Verenigde Staten, daar het recht van veto dit land in staat zou stellen geen rekening te houden met de wensen van de tie» andere landen in de commissie. De redenen. Zowel in Amerikaanse als in andere ge allieerde kringen te Washington twijfelt men er niet aan, of de jongste Amerikaanse politiek vloeit niet alleen voort uit de tegenwoordige onbevredigende economische omstandigheden in Japan en de noodzaak om de lasten voor de Amerikaanse schat kist te verlichten, maar ook uit de wens- om iets te stellen tegenover de naar links ■gerichte tendens in Japan, die door deze omstandigheden veroorzaakt wordt en door de communistische successen in China. Ook veronderstelt men, dat het Amerikaanse besluit om verdere herstelbetalingsleveran ties te staken, bespoedigd is door de over weging, dat de Japanse industriële instal laties, die naar de Chinese nationalistische regering werden gezonden, vermoedelijk weldra in communistische handen zullen vallen. De aanwezigheid van het circus Straszburger te Eindhoven is voor Philips' experi mentele televisie-dienst aanleiding geweest om „Maximiliaan" met een van zijn gedresseerde zeeleeuwen uit te nodigen, in een televisie uitzending op te treden. In het schelle licht van de studio vertoonde de zeeleeuw zijn wonderbaarlijke jongleurs kunsten, waarvoor hij steeds met een wijting werd beloond. (Adv.) Stichting „Facultatieve vri|e Zaterdag" opgericht Een aantal vooraanstaande bedrijven op verschillend gebied is dezer dagen over gegaan tot de oprichting van een „Stich ting Facultatieve vrije Zaterdag", waarvan mr. dr. P. Lucas op wens der intiatief- nemers voorlopig optreedt als voorzitter. Het doel der stichting is: „het verzekeren van de béVoegdheid van iedere werkgever om in overleg met zijn werknemers de ver deling der werktijden aldus te regelen, dat de onderneming op Zaterdag gesloten blijft. Het bestuur der stichting doet zich bijstaan door een commissie van advies, aangewezen uit de werknemers". Men zal zich herinneren, dat mr. dr. Lucas, adviseur van een industrie in het Westen des lands, zich enige tijd geleden heeft gewend tot verscheidene bedrijven en firma's, met het verzoek te willen mee delen, hoe men stond tegenover het denk beeld van invoering van een 48-urige werkweek, verdeeld over vijf dagen en dus van sluiting van het bedrijf op Zaterdag. Een en ander met dien verstande, dat niet bedoeld wordt dat alle bedrijven tot slui ting worden verplicht, doch alleen, dat de directie en werknemers van iedere onder neming de bevoegdheid krijgen zelf uit te maken, wat in hun geval het verkieselijkst is. Naar mr. dr. Lucas meedeelde, gaat men hierbij uit van twee gedachten: ten eerste, dat een vrije Zaterdag verschillende be- drijfsonkosten drukt en de arbeidsvreugde stimuleert. Ten tweede, dat de leiding en pérsoneelskern van ieder bedrijf zelf beter dan wie ook kunnen beoordelen, of invoe ring van een vrije Zaterdag de onder neming en de werknemers ten goede komt. De .stichting is voorlopig gevestigd in het gebouw Van Alkemadelaan 231 te Den Haag. Kamparts uit Amersfoort tot twintig {aar veroordeeld Conform de eis veroordeelde de Utrechtse Kamer van het Amsterdamse Bijzondere Gerechtshof de voormalige kamparts uit he' kamn Amersfoort dr. M. Nieuwen- huyci' fn( twintig jaar met aftrek en ont zetting uit de burgerrechten. Ook werd hem het. recht ontnomen in een medisch beroep in de meest uitgebreide zin werk zaam te zij a. In het vandaag verschenen nummer van de Theater Courant kan men de uitslag vinden van een enquête, waaraan ongeveer vijftig toneelcritici, zowel uit de grote ste den als uit enkele provinciale centra, heb ben deelgenomen. De nogal vaag gestelde vragen, die uit het geheugen beantwoord moesten worden, hadden betrekking op de prestaties gedurende het seizoen 1948'49. Er was dus in geen enkel geval sprake van een zorgvuldig overwogen mening, waar mede men bij de beoordeling van de resul taten van dit onderzoek natuurlijk terdege rekening moet houden. Met een zeer grote meerderheid van stemmen werd de beste mannenrol toege schreven aan Paul Steenbergen, sedert lang het enfant chéri van het Haagse publiek, wiens uitzonderlijke talenten niet alleen door zijn creatie van Hamlet, maar vooral door zijn dubbelrol in Rouw past Electra (van Eugene O'Neill) en eerder door zijn beklemmend optreden in Het graf van de Onbekende'Soldaat (van Paul Raynal) na de oorlog algemene erkenning verwier ven. Als tweede op de ranglijst kwam Albert van Dalsum te staan uit hoofde van zijn Paul Steenbergen. vertolking van Koning Lear en voorts wer den Cor Hermus en Joan Remmelts ge noemd. Van de actrices kreeg Ank van .der Moer dank zij haar zeldzaam knappe spel als Blanche Dubois in Tramlijn Begeerte (van Tennessee Williams) verreweg de meeste voorkeurstemmen. Caro van Eyck en Fie Carelsen waren haar naaste mededingers naar de eer, de namen van Rie Gilhuys (Jeanne, van, Lorraine) en Elise Hoomans kwamen op slechts enkele formulieren voor. Men dient hierbij te be denken, dat er niet gevraagd werd naar een algemene waardering, die stellig anders zou zijn uitgevallen, doch naar de beste rol. Niet iedereen krijgt zo'n uitzonderlijke kans als eerstgenoemde, doch evenzeer staat vast dat slechts heel weinigen er zo voor treffelijk van zouden hebben gebruik gemaakt. Ellen Vogel (dank zij Gla zen Speelgoed) en Jan Velzeboer (dank zij Christopher Blalce) kregen een belangrijke meerderheid van stemmen bij de beantwoording der vraag naar de meest opvallende jongerenrol, waarbij de leef tijdsgrens op dertig jaar was gesteld. Over de mening van enkele critici, die aan Ellen Vogel de voorkèur gaven op 'grond van een paar andere rollen, kan men ernstig twisen. Degenen die zich niet alleen hebben laten leiden door hun 'waardering voor één los staand geval, waarbij ook de natuurlijke dispositie meespreekt, brachten hun stem men uit op Rob de Vries en Ton Lutz. Ook Jenny van Maerlant en Truus Dekker brachten het tot een vermelding. Bij de aanwijzing van de sterkste karak terrollen openbaarde zich weinig verschil van mening. Johan Elsensohn bleek met zijn prachtige uitbeelding van Pancras Duif in Schakels van Heijermahs ook de gunsten der toneelrecensenten te hebben verworven. Direct na hem kwam Louis Saalborn, die met de rol van professor Linden grote in druk maakte. Merkwaardig is hierbij dat noch Han Bentz van den Berg noch Guus Hermus werden genoemd. Enkele inzenders brachten hun stenT uit op. John Soer, die men echter geen karakterspeler doch een typeur moet noemen. Bij de genoemde ac trices kreeg Aaf Bouber een kleine meer derheid dank zij haar sublieme, vertolking van Juno in „Neem weg onze harten van Steen" door Sean O'Casey. Nell Koppen (titelrol in Fluffy neemt de leiding) en Cor Ruys (de nachtportier in Hotel 't Gulden Vlies) werden, beschouwd als de beste comici. Zeven critici gaven echter de voorkeur aan Cor Hermus voor zijn vertolking van de bediende' in De Her bergierster van Goldoni. Deze verloren uit het oog dat het niet aangaat om, zoals hier door de bewuste acteur geschiedde, een bij rol volkomen naar het eerste plan te drin gen. Mary Dresselhuys, Myra Ward en Mimi Boesnach bij de dames, Johan Kaart en enkele anderen bij de heren deelden de overige stemmen. Aan de beantwoording der vragen naar de kwaliteit van opvoeringen en stukken wordt morgen een korte beschouwing ge wijd. K. Afhalen distributiebescheiden Zaterdag 21 Mei is het de beurt voor het afhalen van distributiebescheiden in Haarlem (Vleeshal) aan H tot en met Hal en in Ben- nebroek de letters L tot en met O. SCHEEPVAART Algorgb, Porte Alegre—Rotterdam 20 Mei te Bahia. Alchiba, Amsterdam—Basra 20 Mei te Genua. Bosch-fontein, Beira—Amsterdam 20 Mei te Southampton, Congostroom, 19 Mei van Loanda.naar Pointe Noire. Eemdijk-, Rotterdam—Havana 19 Mei van Antwerpen. Jaarstroom. 19 Mei van Amsterdam te Duala. Maaskerk, Amsterdam—West Afrika 19 Mei van Bordeaux. Mariekerk, ManillaRotter dam 19 Mei van Port Swettenham. Mentor, 19 Mei van Tanger te Gibraltar. Samarinda, 20 Mei van Rangoon te Colombo. Sloterdijk, 20 Mei van Tandjong Oeban te Batavia. Sala- tiga, 19 Mei van Karachi naar-Calcutta. Ta- bian, AmsterdamJava pass. 19 Mei Gibral tar. Tawali, Amsterdam—Java 20 Mei van ïelawan. Tero, Buenos Aires—Rotterdam 19 Mei van Plymouth. Tiba, Bahia Blanca—Rot terdam pass. 19 Mei Kaap Frio. Willem-Ruys, 19 Mei van Rotterdam te Batavia. Berlage, 18 Mei van Semarang naar Bintang. Kota Inten, Rotterdam—Java 19 Mei van Suez. Modjo- kerto, JavaRotterdam pass. 19 Mei Ouessant. Molenkerk, 17 Mei van Rotterdam te Yokohama. Ternate, BintangGulfport pass. 19 Mei Bermuda. Tjitjalengka, 18 Mei van Cheribon te Batavia. Zeeland, JavaRot terdam 19 Mei te Genua. Mr. H. M. VAN FENEMA: „Ondanks alle gepraat zal ik doorzetten" Vilta „Njord" het enige huis dat in aanmerking komt Waar de vordering door het College van B. en W. van Zandvoort van de villa „Njord" ten behoeve van mr. H. M. van Fenema nog steeds de gemoederen in de badplaats blijft bezighouden, had onze correspondent in Zandvoort een onderhoud met de burgemeester, die onder meer het volgende zei: „Vóór alles moet u van mij aannemen dat het voor mij zowel als voor mijn vrouw een ellendig iets is, dat "Wij genoodzaakt zijn op deze wijze ons van een woning in onze gemeente te moeten voorzien. Reeds langer dan een jaar wonen wij nu een eind buiten mijn eigenlijke gemeente en het is van het grootste belang, dat wij nu ein delijk in Zandvoort komen wonen, in de eerste plaats voor mijn vrouw, die ir Bentveld moeilijk de ware burgemeesters vrouw kan zijn; in de tweede plaats voor mijn kinderen, die behoren te zijn in het midden van de gemeente waar ik werk. Ik heb aan de eigenaar van het huis, waarin ik nu woon, op ere-woord beloofd, het huis per 1 Juni te zullen verlaten. Dit erewoord wil ik- onder alle omstandigheden gestand doen. Men zegt, dat ik drie huizen in Zandvoort heb aangeboden gekregen. Dit is inderdaad waar. Maar het huis van •oud-burgemeester Beekman zal de ge meente voor niet minder dan f 25.000 moe ten kopen, waarbij nog tenminste vijftien mille zal komen om het weer bewoonbaar te .maken. Daar Gedeputeerde Staten af wijzend beschikken op het bouwen van een ambtswoning, die aïn de gemeente f 27.000 zou kosten de andere f 37.000 kwamen voor rekening van het Rijk is het logisch dat men niet met dit voorstel van f 40.000 bij Gedeputeerden kón aan kloppen. Het tweede huis in de Köstver- lorenstraat, dat men mij aanbood, zou f 45.000 kosten. Hier gold dus hetzelfde argument en hef derde huis was werkelijk te klein. Mijn gezin .bestaat uit man, vro.uw en vier kinderen, plus een dienst bode en een kindermeisje. De villa „Njord" is nu het enige huis in Zandvoort, dat voor mijn gezin geschikt is. De bewoners er van zijn twee van de eerst aan mijn gezin aangeboden huizen beschikbaar gesteld, plus nog een perceel aan de Wikkelacfn te Bentveld en een prachtige woning aan de Zandvoortse laan. Tot viermaal toe heb ik getracht langs minnelijke weg de villa „Njord" te mogen bezichtigen. Het werd mij geweigerd. Daarop moest ik wel tegen mijn zin tot maatregelen overgaan. On danks alle gepraat en alle verhaaltjes die men thans opdist zal ik deze zaak door zetten. Wethouder Kerkman heeft direct ingezien, dat het niet anders kan, wet houder. Slagveld gaf slechts schoorvoetènd toe, doch er is geen sprake van onenigheid in het college, maar wanneer het gemeen tebestuur mij niet helpt, dan ben ik ver plicht mijzelf te helpen, omdat ik perse wonen moet in de gemeente, waar ik een taak die mij lief is. heb te vervullen. Deze gehele affaire heeft mij teleurge steld, maar zeker niet ontmoedigd en ik zal tot het einde toe volhouden, omdat ik ervan overtuigd-ben,'dat de bewoners van „Njord" niet gedupeerd worden, daar zij zéér behoorlijke woningen kregen aange boden. Over de afloop van deze vordering maak ik mij niet ongerust. Wanneer alles op vriendschappelijke wijze was behan deld, was ook een vriendschappelijkeen volkomen aanvaardbare oplossing mogelijk geweest. Door een zéér onwelwillende houding heeft men mij tot deze voor mij zèer onaangename wijze van handelen gedwongen." Gedeputeerden beslissen schriftelijk Wij delen nog mede dat Gedeputeerden op het beroep van de heer -Goedkoop, hoofdbewoner van „Njord", hun beslis sing schriftelijk kenbaar zullen maken. Winkelweek in Zandvoort Vele attracties ter opening van het seizoen De Zandvoortse winkelweek,- die dooi de samenwerkende middenstandsvereni gingen „de Hanze" en de Zandvoortse Handelsvereniging van 23 tot 28 Mei ter inleiding van het seizoen 1949 wordt ge houden, belooft een groot succes te wor den. De 'week zal op 23 Mei ingeluid worden door het uitsteken van de vlaggen, waar na de Zandvoortse muziekkapel een muzi kale mars door het dorp zal maken. De burgemeester van Alphen-fontein zal worden versierd en in de hoofdstraten zal een feestverlichting branden. De étalages zullen eveneens een feestelijk aanzien krij gen en de winkels zullen ook gedurende de avond-uren zijn geopend. Door de „klokjes-actie", waarover wij reeds eerder bijzonderheden meldden, hoopt men- een en ander nog aantrekkelij ker te maken. De eigenlijke feestelijkheden vangen pas aan met het Hemelvaarts-week-end. Onder auspiciën van de stichting „Tou ring Zandvoort" organiseert de R.A.C.- West op Hemelvaartsdag 's morgens op het circuit behendigheidswedstrijden voor auto's, die tot diep in de middag zullen voortduren. Er werden voor deze óók voor het publiek zeer aantrekkelijke wedstrij den reeds van meer dan 150 automobilis ten inschrijvingen ontvangen.' „De Gort met stroop" In de avond-uren concerteert op het po dium op het Tramplein de Zandvoortse accordeon-vereniging; Zandvoorts mannen koor verleent eveneens medewerking. Voorts zal de pas opgerichte Zandvoortse folklore-groep van het comité Ouden van dagen voor het eerst in het openbaar op treden, zo mogelijk in originele oud-Zand- voortse costuums, met een demonstratie van de „Gort, met stroop". Vrijdagmorgen zal de burgemeester de jubileum-tentoonstelling 1924-1949 van de Zandvoortse kunstschilder Ton de Boer openen, 's Middags zal de Noord-Zuidhol landse Reddingsmaatschappij in samen werking met de Zandvoortse reddingsbri gade een reddingsdemonstratie geven-. Zaterdag wordt de kroon op de feeste lijkheden gezet: Dan zal men vóór de tri bune op het circuit de vulling kunnen ga deslaan van Nederlands grootste ballon, de Henri Dunant",' die 's middags met de be kende ballonvaarders van de Haagse bal lonclub de heer en mevrouw Boesman het luchtruim zal kiezen. Een verrassing op luchtvaartgebied, waarover nog geen na dere mededelingen mogen worden gedaan, staat de toeschouwei's als extra gebeurtenis te wachten. Des avonds zal de jaarlijkse marktra vond, die in 1948 zulk een enorm succes werd, een waardig slot vormen. De organisatoren hebben nog slechts één wens: mooi en warm Mei-weer. Beiers parlement verwerpt grondwet van Bonn 1-Iet onder Amerikaanse controle staande Duitse nieuwsbureau Dena meldt, dat het Beierse parlement de constitutie van Bonn voor een West-Duitse federale republiek heeft verworpen. De desbetreffende resolutie werd met 101 tegen 64 stemmen en 9 onthoudingen aan genomen. Volgens dr. Ehard, de christelijk- democratische minister-president, is sepa ratisme niet het doel van de verwerping, doch „versterking van de federalistische beginselen in de nieuwe staat om zodoende Duitsland en ons Beieren te versterken tegen de stormen, die ons wachten". Met 97 tegen 6 stemmen en 70 onthou dingen besloot het parlement de wetskracht van de grondwet te erkennen, mits deze de vefleijfte goedkeuring van twee- derden d§r 11 Duitse staten krijgt. Franse wetgever durfde het Naar aanleiding van een artikel van onze correspondent te New York over „Toni's toverdoos" waarmee de Amerikaanse vrouw heur haar thuis kan permanenten, dat besluit met de zin: „Welke wetgever durft zulle een schare te trotseren?", ont vangen wij van coiffeurs^ijde de mede deling dat de Franse wetgever zulks in derdaad heeft gewaagd. Bij een decreet van 17 Maart 1949 heeft de Franse regering namelijk voorwaarden gesteld voor het gebruik van giftige stof fen (zoals Thioglycholiekzuur) voor het friseren van haar en de verkoop aan het publiek van permanent-middelen die der gelijke stoffen bevatten, verboden. Wel mogen deze middelen in Frankrijk door bevoegde kappers Worden gebruikt. Chuter Ede over Eislers arrestatie De Britse minister'van Binnenlandse Zakèn, Chuter Ede, heeft in het parlement verklaard, persoonlijk volledig de verant woordelijkheid voor' Eislers arrestatie in de Britse wateren op zich te nemen. Voor dat tot enige daad was overgegaan had men hen) om advies gevraagd en hij had zijn toestemming tot de arrestatie gegeven. Als hij een verzoek tot uitlevering zou ontvangen, zou hij nagaan of het wel of niet een politieke zaak betrof. Zo ja, dan zou het zijn plicht zijn toe te zien, dat geen verdere stappen werden gedaan. Ede ver klaarde verder, dat bij de arrestatie zelf geen Amerikaanse functionarissen betrok ken waren. Wel waren Amerikanen aan wezig bij de besprekingen, welke aan de arrestatie vooraf gingen. De minister zeide voorts, dat dit geval niet zonder precedent was. In November 1938 had de Poolse po litie een Boliviaan in Gdynia op een Brits schip gearresteerd en Engeland bestreed Polens recht daartoe niet. Sinds de oorlog waren tien Britse zee lieden door de Poolse politie gearresteerd. Sjanghai ©roder vuur der communistische karóoronero" 20.000* man regeringtroepen, iopen naar de vijand over De eerste granaten van de onder commu nistische leiding staande strijdkrachten zijn in Sjanghai gevallen. Gebouwen in de wijk Yangtsepoe werden getroffen. In woners van deze wijk konden heden com munistische en nationalistische strijd krachten in het gebied van Pootoeng ge wikkeld zien in een strijd van man tegen man. Volgens de radio, der Chinese com munisten zouden in dit gebied het afge lopen weekend 10.000'man der nationalis tische troepen „in de pan gehakt" zijn. Duizend man Chinese regeringstroepen zijn met volledige uitrusting en artillerie op vrachtautos naar het Noord-Oosten van Sjanghai gebracht, waar de communisten een nieuwe aanval, op de stad hebben ondernomen. Bij het vliegveld van Loenghwa, op 15 kilometer van het hart der stad, wordt hevig gevochten. Meer dan 20.000 man national, troepen zijn aan de grenzen van de provincies Kiangsi, -Foekien en Kwantoeng in opstand gekomen en hebben de zijde van de com munisten gekozen, aldus wordt uit Kanton vernomen'. De opstand staat onder leiding van gene raal Li Tsjien, vroeger hoofd van de politie te Kanton. Waarnemers te Kanton geloven, dat deze opstand een ernstige bedreiging voor Kan ton' zal vormen, wanneer generaal Li's strijdkrachten de communisten in hun Zuidwaartse opmars zullen steunen. Rugzakken v.a Broodzakken v.a Voetbaltassen v.a Motorkappen v.a Schakelriemen leder Badtassen v.a. Badmutsen v.a. Zonnebrillen v. Zonnekleppen Zeepdozen v.a. 1.40 6.95 0.95 0:98 0.59 1.00 0.50 0.31 Ca naar KRUISSTRAAT 35 Verzoeningspogingen van de UNO op de Balkan mislukt Dr. Evatt, de Australische minister van Buitenlandse Zaken en voorzitter der Al gemene 'UNO-vergadering, heeft Donder dag bekend gemaakt er niet in geslaagd te zijn een politieke en territoriale over eenkomst tussen Griekenland en zijn Noor delijke buurlanden tot stand" te brengen, Evatt sprak in een verslag over de ver zoeningspogingen van een commissie, be staande uit hemzelf, de secretaris-generaal der UNO, Trygve Lie, en vertegenwoordi gers van Turkije en België, de hoop uit, dat de betrokken regeringen verder zouden pogen overeenstemming te bereiken. Vol gens Evatt was de voornaamste moeilijk heid tot een vergelijk te komen tussen Albanië en Griekenland. De verzoenings commissie had de vorming van een ge mengde Grieks-Albanese grenscommissie ter vermijdng van grensgeschillen voorge steld. De Griekse regering had dit voorstel in wezen goedgekeurd, doch de Albanese regering had er niet op geantwoord. i ïeuwe avem F. A. Hayek, De weg naar slavernij Geautoriseerde vertaling van H. L. Swart en Mr. M. J. Swart Her- zogem-ath Holdert en Co., Am sterdam. De Oostenrijkse econoom Hayek, die sinds 1931 aan de universiteit van Londen werkt, schreef dit boek, naar hij in zijn voorwoord zegt, uit bezorgdheid over alom verkondigde politieke opvattingen, waarvan hij meende dat men veelal de tendens niet goed zag. Zijn eigen standpunt is dat van de liberaal, en in andere opvattingen, zowel van links als van rechts, ziet hij het min of meer bewuste streven naar een totalitaire staatsvorm, vaak gerechtvaardigd met een beroep op de on vermijdelijke loop van de geschiedenis. In nazi-Duitsland (het boek werdin 1943 ge schreven) is dat streven vroeger begonnen en verwezenlijkt dan.in Engeland, zegt'hij, maar hier heeft het ook al een aanzienlijke invloed. Men hoede zich; wat men aan trek ken van het Duitse volkskarakter wijt, is in de kern de onvermijdelijke begeleiding van ieder totalitair systeem, en economische staatsalmacht is zonder een totalitaire rege ringsvorm ondenkbaar. Het beroep op de dwang van de geschiedenis is zwak; die dwang bestaat niet, maar „Het kan niet ontkend worden, dat er nog slechts weinig begrip bestaat voor de idealen, waar wij voor strijden". De vrijheid is de voorwaarde voor menselijke waardigheid; machthebbers ver gen altijd onderdrukten. Bandeloos laissez- faire leidt tot misstanden: de oplossing ligt in een weloverlegde economische wetgeving. Behalv.e dat staatseconomie het verlies van' de vrijheid aan tyrannïe betekent, wordt er ook geen der gewraakte toestanden door verbeterd (de „potentiële overvloed" is een fictie, het „rechtvaardig" verdelen van 's werelds goederen een onoplosbare opgaaf f. Hayek's betoog is veel rijker aan gezichts punten en motiveringen dan hier valt weer te geven, zijn intelligentie, gezond verstand en zin voor menselijke vrijheid maken het voortreffelijk, hoogst verhelderend (en soms ontmaskerend), en bezielend voor wie de zaak, die hij behartigt, aangaat. Wie zich er niet mee kan verenigen, zal toch de schoon heid van eep zo krachtig en onafhankelijk betoog niet willen loochenen. E<e grootste vreugde blijft inmiddels gereserveerd voor hen, die de verworven vrijheden als onmis baar beschouwen. S. M. Was Uw ml veilig in IZ'J ct. per pak Moeilijkheden bij de Britse spoorwegen De pogingen der leiders van de 460.000 Engelse spoorwegmannen om een loons verhoging te verkrijgen zijn zonder resul taat gebleven. Na drie weken van onder handelen zijn de beheerders van de gena tionaliseerde spoorwegen bij hun weigering om loonsverhogingen toe te kennen geble ven. De leiders van het Nationale Verbond van Spoorwegarbeiders hebben thans de kwestie aan de minister van Arbeid, George Isaacs,- voorgelegd. Er zal binnen kort een vergadering van het verbond ge houden worden om de resultaten van de onderhandelingen der laatste dagen en voorstellen voor een stakingsactie te be spreken. Russisch piloot week uit naar Zweden Het Zweedse departement van Buiten landse Zaken heeft- afwijzend beschikt op een verzoek van een vertegenwoordiger der Russische regering om een onderhoud te hebben met de 27-jarige Russische luite nant-vlieger die Woensdag met een vol ledig bewapend jachtvliegtuig bij Stock holm is geland. De piloot, wièns naam geheim wordt' ge houden, heeft de Zweedse regering om asyl verzocht. Na zijn landing verklaarde hij dat hij genoeg had van het Sovjetsysteem. Hij. zeide geen angst te hebben voor représail les, daar zijn vrouw reeds naar Siberië ge deporteerd is Poncet Franse Hoge Commis saris voor Duitsland PARIJS, 20 Mei (Reuter). Frankrijk heeft André Frangois Poncet een 61-jarige diplomaat, tot Franse Hoge Commissaris in Duitsland benoemd, zo deelt het mini sterie van Buitenlandse Zajten mede. Poncet was van 1931 tot 1938 ambassa deur in Duitsland, waarna hij in dezelfde functie bij het Vaticaan werd benoemd. De laatste tijd is hij adviseur geweest van generaal Koenig, de Franse militaire gou verneur in Duitsland. Eerste vliegtuig op K.L.M.-lijn naar Paramaribo vertrokken Hedenmorgen vertrok van Schiphol de Constellation PH-TPW „Prinses Wilhel- mina" voor de eerste vlucht op de nieuwe KLM-lijn AmsterdamParamaribo. De nieuwe .lijndienst op Paramaribo zal eenmaal per week worden onderhouden. De route is AmsterdamMadridLissabon —«DakarParamariboCaracas, Cu^agao. De vlucht van Amsterdam naar Paramaribp duurt; 33 uur. Vroeger werd de dienst op West-Indm driemaal per week gevlogen via de. 'foute AmsterdamNew York Curagao (met aansluiting op het West-In dische net). Op 29 Mei worden deze'lijhen als volgt veranderd: tweemaal per week Amsterdam MontrealHavannaCura gao, eenmaal per week Amsterdam—New YorkCuragao. De gewone Amsterdam New York-dienst blijft onveranderd. Met de „Prinses Wilhelmina" vertrokken 33 .passagiers, van wie 11 als gasten van de KLM. De heer R. Vogels, chef van de K. L. M.-persdienst, brengt een brief met groeten van de' burgemeester van Den Haag, mr. W. Visser over aan de burgemeester van Caracas. Namens de directie van de KLM zal hij in Venezuela de presidentvan. de republiek een bord van Delfts blauw aan bieden. Landdag van de P. v. d. A. De afdeling Bergen van de Partij van de Arbeid heeft een grote landdag georgani seerd welke gehouden zal worden op Hemelvaartsdag, 26 Mei. Als sprekers zullen optreden mr. A. M. Joekes, minister van Sociale Zaken en W. Thomassen, burgemeester van Zaandam. De landdag zal gehouden worden op het B.S.V.-terfein aan de Kerkedijk. Onder meer wordt medewerking verleend door een groep van honderd personen uit, Wor- merveer, die een opvoering, zal geven van een Meispel. Voorts zullen er enkele zang- demonstraties gegeven worden.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6