r Voor a.s. Moeders Kort en Bondig Jleemexs Amsterdamse Beurs et huis aan de baai VRIJDAG 20 MEI 1949 HAARLEMS DAGBLAD 5 Muziekavond Leger des Heils Naast de talrijke plaatselijke muziek korpsen van het Leger des Heils is ook in land een élite-ensemble van deze wereldomvattende religieuze stichting werkzaam. Het korps is bekend onder de naam „Nationaal Muziekkorps" en staat sinds een jaar onder leiding van de Capt.- cen. Douglas Rolls. Gisteren bezocht het koips onze stad ;oor het geven van een muziekavond in de Nieuwe Kerk. Uiteraard ging het dus in de jerste plaats om de muziek en om de uil- 'oering daarvan, maar dan gezien in het icht van het Soli Deo Gloria. De leidqr van jeze avond de chef-secretaris kol. J. Smael iprak hiervan in zijn openings-toespraak >n ook'bij de verdere toelichting van het irogramma wees hij op de betekenis van ie muziek als middel ter verheerlijking fan de Allerhoogste en voor de verbreiding fan het Evangelie. Dit beginsel werd weerspiegeld in de marsen, selecties, variaties, en in de solo-, ;oor- en samenzangliederen, die voor de uuzikaie samenkomst gekozen waren. Het Nationale Muziekkorps begon zijn iandeel hierin met de mars „Het Leger des leren", een voor de rhythmiek, door rele syncopen, nog al eisen stellend stuk. let korps kon hiermede direct bewijzen het uitstekend gedisciplineerd is. Want liet alleen viel de uitvoering op door ge- ijkheid van melodische tekening, maar 10k door het gevoelige reageren i iirectie van Capt. Roils bij hét streven laar doeltreffende klanknuancering. Meer nogelijkheden hiertoe bood de reeks Ame- ikaanse melodieën, waarvan de uitvoering meer vertolkingskwalitpiten van het orps deed ontdekken. In het bijzonder erd de rijke afwisseling van klankkleuren, ie de dirigent met de fanfarebezetting kon iereiken, een verrassing. Naast de indivi- uele klank-tinten van de instrumenten, !s trombones, baritons, tuba's en pistons, wamen de eigen klanken der instrumen- ciigroeperingen met -de fraaie homogene ynenklank van alle instrumenten, die de orpsleden met zeer te loven technische eheersing bespeelden. Toonzuiverheid en ooral ook toonstabiliteit werden hierbij an bijzondere betekenis. Ook werden de itvoeringen aantrekkelijk door het frisse !an, door de levendige stuwing in de irectie van Capt. Rolls. Dit alles gold de ieds genoemde composities en verder wer- in van de Leger des Heils-componisten irk, Coles, Gullidge ei» Sail, muziek van gecompliceerd, harmonisch en melo- isch karakter, maar dat het de uitvoerders oor grote bewegelijkheid in figuraties las- genoeg kan maken. Vocale muziek kwam ter afwisseling met i koorzang door een uit het korps ge- ormd mannenkoor en voorts met de solo- oordracht door mevrouw Sr. Capt. Rolls, je beschikken kan over een goed geschool- mooie altstem en die een juist besef leek te hebben van de waarde van expres- leve zang. P. ZWAANSWIJK SOLDAAT VAN IIET K.N.I.L. RIDDER DER M.W.O. De Koningin heeft benoemd tot ridder ierde klasse der Militaire Willemsorde de ndstormsoldaat der infanterie van het .N.I.L. J. van Oort, die zich in Maart 1942 Kediri (Oost-Java) in de strijd tegen de ipanners bijzonder heeft onderscheiden. Kettingbrief eén bizondere aanbieding Wiegledikant met sluier, Friese kunst f 57.75 Matrasje f 14.75 Aa-Be dekens f 6.75—9.95 wJUeeVb VOOR DE BABY Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 19 Mei 1949. SEHUWD: 19 Mei: W- P. Puts en A. P. sterling. G. F. M. van Emmerik en J. Cal- ahove. J. Kloosterhuis en E. L. Willemse. Heuving en N. Kluit. J. C. Verton en A. Looze. H. Lagerwaard en S. P. Siertsema. BEVALLEN van een zoon: 17 Mei: M. oedgebuureMeerens. G. T. M. Haal- iijerStaats. 18 Mei: I. K. Groeneveld imborn. H. Kuijkhoven—Kaatman. W. P. SchoutenJanssen. A. ZijlstraBonhof. Mei: C. G. RusmanBreukels. 3EVALLEN van een dochter: 18 Mei: J. C. GraafLukkien. A. Koster—Alkema. E. rkhoffMolenaars. D. M. Bakkervan :oningen. M. P. C. Lammersvan Etten. FijnvandraatSmith. J. E. M. van der iep—Nederkoorn. J. C. Keessenvan Bragt. A. van HerwerdenPruim. C. J. H. •n der Woll—Severijnse. OVERLEDEN: 17 Mei: R. W. van der Heij- j., Kamperlaan. G. van Keulen, 64 j., «epaterslaan. 18 Mei: A. M. H. Franken W Zurk, 64 j., Aelbertsbergstr. C. j., Lorentzljade. Het is een oude en goede gewoonte zijn vrienden, familieleden en dierbaren op ge zette tijden een schriftelijke gelukwens te zenden. Minder oud en ook minder goed lijkt ons de in zwang komende methode om zulk een schriftelijke geluksbode vergezeld te doen gaan van een bedreiging met dood en verderf, wanneer de geadresseerde bin nen een bepaalde tijdsduur niet voldoet aan de instructies die in het schrijven zijn ver meld. Het betreft hier een speciale soort ketting brief, die op gezette tijden opduikt en waarvan een exemplaar blijkbaar thans zijn lugubere ronde door Nederland maakt. Een onzer lezeressen zond ons een af schrift van deze kettingbrief en vertelde aan de hand van een voorbeeld de betreu renswaardige gevolgen die zulk een dwaze schrijverij kan hebben. De bedoelde ket tingbrief is in het Engels gesteld en draagt als opschrift: „Chain of good luck (ge- luksketting)". Het epistel draagt de ont vanger op, twaalf afschriften te maken en deze binnen 72 uur aan twaalf verschil lende adressen door te zenden. „Houdt deze brief niet in uw bezit," aldus zegt de brief in somber Engels, „Doch stuur hem binnen 72 uur door. Degene die deze geluksketting verbreekt zal zeker door een ongeluk ge troffen worden. Kapitein Romo die de ket ting verbrak stierf 72 uur na ontvangst van deze brief. Detective Segund B. Nillenaine uit de stad Blegio, die met deze geluks ketting spotte, werd onmiddellijk h et- slachtoffer van een ongeluk in Juni 1948". Dat klinkt niet bemoedigend. Maar de brief geeft ook de lichtzijde van het geval weer: „President Franklin Roosevelt van de U.S.A. werd voor de eerste maal tot pre sident gekozen 52 uur nadat hij deze ket tingbrief verder had gezonden. En een sol daat in het Philippijnse leger won de Sweepstake doordat hij de instructies van dit schrijven opvolgde." De onverantwoordelijke dwaas, die deze nonsens uitvond en de wereld instuurde, heeft de consequenties van zijn streek niet overdacht en zich, geen voorstelling ge maakt van de „bad luck", die zijn „chain of good luck" zou kunnen veroorzaken. Hij moet zonder meer kinds, misdadig of idioot zijn. Doch onze lezeres die het epistel .aan ons adres afzond er uitdrukkelijk bij vermeldend dat zij dit deed niet om onze redactie tot schakel in de ketting te maken, doch om het euvel onder de aandacht te brengen vertelt van een geval dat zij zelf meemaakte en waarbij vriendschapsbanden op even tragische als onnodige wijze ver broken werden tengevolge van zulk een brief. Zij zond een dergelijke kettingbrief op aandringen van een nerveuze huis genoot aan het vereiste aantal kennissen door, doch waarschuwde deze geadresseer den tevoren en verzocht hun verder geen aandacht aan het geval te besteden. Slechts één van de geadresseerden een vriendin die zij als zeer verstandig kende bracht zij niet tevoren op de hoogte, in het ver trouwen dat deze de dwaasheid van het hele geval zou inzien. Enige tijd later stierf de man van deze vriendin aan een kwaal, die hij reeds jaren had en waarvan ge nezing uitgesloten was. De weduwe was door het sterfgeval echter zo geschokt dat zij de schrijfster van de kettingbrief de hef tigste verwijten deed en pas jaren later werd de vriendschappelijke verhouding enigszins hersteld. Het valt moeilijk te begrijpen wat de aantrekkelijkheid kan zijn van zulk eéh kettingbrief-initiatief. Wanneer de oor spronkelijke schrijver de opzending van geld aan de afzender zou hebben bedongen, zou men kunnen zeggen met een even naïve als doorzichtige poging tot gemak kelijke verrijking te doen te hebben. Thans lijkt het een liefhebberij tot verstoring van de gemoedsrust bij eenvoudigen van geest, overeenkomende met „spookspelen" of andere exploitatie van bijgelovigheid. Wie zulk een kettingbrief ontvangt, zal er goed aan doen het epistel onmiddellijk in enkelvoud door te zenden naar zijn be stemming, de prullemand. Verkoop van huizen De uitslag van de Donderdag in het Nota rishuis gehouden verkoop luidt: Haarlemmerstraat 74. Zandvoort f 8700, op gehouden: Oosterlaan 9. Heemstede, niet geveild: Vondelweg 446 f5150. S. L. Mok qq.; Reitzstraat 44 f2800, J. Ph. Halsteyn; Joh. van Vlietstraat 75. Duvenvoordestraat 87 f12.850, F. A. Groen qq.; Teylerplein 11 f 3520. S. L. Mok qq: Scheeperstraat 37 f 2025: mr. B. E. van Tijn oq.; Prinsen Bolwerk 30. niet geveild: Camphuysstraat 2. niet geveild; Camphuysstraat 4, niet geveild: Harmen-* jansweg 57 Y, niet geveildKorte Kleverlaan 2224. Bloemendaal f 15.700, A. J. Overakker; Midden Duin en Daalseweg 26, Bloemendaal f 10,525, C. Keur; Midden Duin en Daalseweg. Bloemendaal (duinterrein) f 15.000, opgehou den: Midden Duin en Daalseweg 28, Bloe mendaal f30.800, Th. M. Romijn qq.; Mid denweg 22 f 5800, G. W. Brands: Leidsevaart 514 f4700, J. C. Demoitié; Sumatrastraat 8 f 3005, A. Schornagel Jr.; Zuidpolderstraat 19, f2000, opgehouden. De Gouden Koets maakt deel uit van een varende tentoonstelling welke op 25 Mei in Middelburg officieel wordt geopend. In de Haagse Laakhaven is de Koninklijke statiekaros aan boord van het tentoon stellingsschip gehesen. Jan van Zutphen spreekt voor „Zonnestraal" Wanneer de vereniging Zonnestraal, die gisteren voor het eerst sedert tien jaar in Haarlem en wel in de Protestantenbond weer een bijeenkomst hield, over één pro pagandist beschikt die zijn gewicht in goud waard is, dan is dat de thans 86-jarige „Ome Jan" van Zutphen. Het meest spre kende bewijs daarvoor was trouwens gis teravond wel dat de zaal stampvol zat met mensen, allen gekomen om naar deze voortreffelijke spreker te komen luisteren, die kans zag om anderhalf uur lang met z'n grappige maar indrukwekkende spreek- „Voortvluchtig" De Haarlemse Toneelclub speelde Galsworthy Zoudt u een ontsnapte gevangene, wiens goede trouw overigens op zijn gezicht te lezen staat, bij de vlucht behulpzaam zijn? Dat is de groote vraag waar het fragmen tarische toneelstuk „Voortvluchtig" door de in 1933 gestorven auteur John Galsworthy om draait. Kapitein Matt Denant, de hoofd persoon, wiens martelende lotgevallen in negen episoden worden vertoond en toe gelicht, kan men onmogelijk als een schurk en evenmin als een tragische held beschouwen, doch alleen als een gewoon mens, ten slachtoffer gevallen aan een be treurenswaardige combinatie van omstan digheden. Hij heeft slechts één tegenspe ler, onder verschillende vormen be lichaamd in een kleine twintig figuranten: het bekrompen rechtsgevoel." Soms door kracht of handigheid, dan weer door een beroep op sportiviteit slaagt hij er in zijn trant zijn gehoor te boeien door een ver- „rijheid lc verlengen? totdat zijn jngeb,,. WANDELTOCHTEN IN HAARLEM. Zaterdag en Zondag houdt de Noordhollandse Wandelsportbond propaganda-wandeltochten in Haarlem waaraan een ieder kan deel nemen. De afstanden zijn 10, 20 en 30 km. Startplaats is gebouw Rosehaghe, Hoofman- Kresz- straat. Zaterdag wordt tussen 2 en 3 -pur. :estart en Zondag tyssen 10 en 12 uur. handeling over de t.b.c.-bestrijding. Hij haalde -herinneringen op uit zijn jeugd, waarir. de zo gevreesde „tering" hele gezinnen decimeerde. In zijn eigen familie stierven negen van de twaalf kin deren aan. t.b.c. en ook zijn moeder over leed aan deze ziekte. Het zijn niet in het minst deze "tragische gebeurtenissen die hem tot een onvermoeid vechter tegen de tuberculose hebben gemaakt. Hij richtte steunfondsen op omdat hij wel inzag dat voor een doeltreffende bestrijding van de t.b.c. zeer veel geld nodig was. Wanneer er één groep is van de vele die t.b.c.-bestrijding door hun giften moge lijk hebben gemaakt, dan is dat voor „Ome Jan" die van de moeders en die strekt zich uit van de vrouw van de werkloze die van haar zes gulden steun nog een halve cent voor Zonnestraal afzonderde tot Koningin moeder Emma die twee ton in het fonds stortte. Hij voegde daar meteen aan toe, dat hoewel die moeders zoveel voor Zonne straal gedaan hebben, zij het minste van .lleh' in de gelegenheid zijn geweest opge nomen te worden, wanneer dat voor haar nodig was. Daarom heeft cis Stichting- Zonnestraal het plan opgevat een Vrou- wenpavillioen op te richten en „Ome Jan" kondigde zijn voornemen aan om zijn schouders met allo kracht onder de pro pagandistische kant van dit plan te zet ten. Hij hoopte dat spoedig met de bouw zou kunnen worden begonnen.' De rede van deze eminente spreker werd opgeluisterd met zang, film en declamatie. Zes leden van Comedia naar Indonesië De afdeling van Comedia, die op 10 Juli naar Indonesië vertrekt voor een tournée van ongeveer vijf weken, bestaat uit de dames Joekie Broedelet, Edy de Boer, Truus Dekker en de heren Johan de Meester, Henk Rigters en Jack Dixon. Zij zullen een serie voorstellingen geven in hoofdzaak voor personeel van de B.P.M. - van „Glazen Speelgoed" door Tennessee Williams en „De mooiste ogen van de wereld" door Jean Sarment. In laatstge noemd stuk treedt ook Johan de Meester, die tevens met de regie is belast, op. Gereformeerde Kerk en Vrouwenkiesrecht Op de hier ter stede gehouden vergadering van de Classis Haarlem der Gereformeerde Kerken is uitvoerig over het kiesrecht van de vrouw in de Kerk van gedachten gewis seld. Besloten werd aan de Particuliere Sy node van .Noordholland te verzoeken het vol gende voorstel te willen ondersteunen en doorzenden aan de Generale Synode: „De Generale Synode spreke uit, dat de vrouwe lijke belijdende leden krachtens het ambt der gelovigen het recht hebben deel té nemen aan de verkiezing der ambtsdragers in de Kerk van Christus". 8 ren ridderlijkheid hem het verder vechten verbiedt. Galsworthy - die men gemeenlijk de schrijver met het te grote hart noemt laat zich ook in dit diep tot het geweten doordringende drama duidelijk kennen als een vurig prediker der verdraagzaam heid, welke de individu in bescherming neemt tegen de kille overmacht der maat schappij. Tengevolge van zijn vrijwel feil loos dramatisch instinct bemerkt men eigenlijk ternauwernood enig aesthetisch bezwaar tegen deze didactisch gerichte kunst. Te minder nog omdat hij - natuur lijk voor zover mogelijk, want de groepe ring der feiten blijft altijd subjectief - een voortdurende onpartijdigheid betracht en het oordeel aan de toeschouwers overlaat. Desondanks voelt men het medelijden, ver borgen achter de goed en kwaad in even wicht houdende knappe compositie, voor de onrechtvaardig behandelde heftig laaien. Onder de beheerste doch soms wat te gemakkelijk opgevatte regie van Wim Paauw gaf de Haarlemse Toneelclub, 'ij: de wandeling met de initialen H.T.C. aan geduid. er een meer onderhoudende dan boeiende voorstelling van. Vermoedelijk was 'trouwens het publiek tezeer op gezel ligheid ingesteld om de in lettelijke zin aandoenlijke ernst een redelijke kans te geven. Hierbij aansluitend dient het tech nisch personeel van de schouwburg hulde te worden bewezen voor de snelle verzor ging der vele changementen van décor. In deze tijd zou Galsworthy dit gegeven stellig voor de film in plaats van voor het theater hebben bestemd! Het zijn bijna steeds dezelfde werkende leden van deze vereniging, die de volle maat der critische bewondering krijgen toegewezen. Laat mij daarom deze keer als eerste mejuffrouw W. Ch. Cohen Tervaert noemen, welke speciaal in het voorlaatste tafereel haar candidatuur voor vrouwelijke hoofdrollen wel zeer scherp stelde. Mr. H. Drost spendeerde zijn buitengewone talen ten ten volle aan de uitbeelding van de voortvluchtige, zonder echter meer strijd te kunnen openbaren dan de situaties eis ten. Niettemin leverde hij een indruk wekkende prestatie, waarbij vooral zijn heldere articulatie opviel. Enkele aardige hoewel .niet ver boven het papier van de tekst uitgestegen typeringen verzorgden mejuffrouw M. van Gelderen en de heren mr. M. Wijt, G. A. Koppen, L. Straus en C. van Woerden. In de slotscène zag men de heer J. de Reede als de geestelijke in een verwarrend dilemma, dat door deze speler treffend werd gesüggereerd, zeer ten gunste van de eind-uitwerking van de gehele vertoning. Detailcritiek daarop, waartoe men tamelijk veel stof opleverde, kan hier geen plaats meer vinden. Dat is eigenlijk maar goed ook, want per saldo betekende deze opvoering van een nog steeds belangwekkend stuk een prijzens waardige beurt. DAVID KONING Cursussen I. v. A. O. besloten Donderdagavond had in restaurant „Munninks" aan de Grote Markt te Haar- j V lem de sluitingsavond plaats van de cursus 1948/49 van de Scholendienst die gevormd 1 werd door de samenwerkende organisaties: I Instituut voor Arbeidersontwikkeling, Ne derlandse Onderwijzersvereniging en df. Wiardi Beckmanstichting. De voorzitter, de heer Van Asperen. bracht dank aan het hoofd en de concierge van de Ulo A voor de prettige samenwerking in de afgelopen winter en deelde mede, dat de heer Geluk door een dienstreis was verhinderd aan wezig te zijn. Hierna bracht de secretaris-penning meester verslag uit over de verrichte werkzaamheden van de afgelopen winter. De eerste kaderklasse telde aanvankelijk 18 leerlingen en eindigde met 16. De twee de kaderklasse resp. met 5 en 4. De klassen I en II voor lager onderwijs vertoonden de cijfers 18 tot 16 en 12 tot 10. De secretaris bracht een woord van lof aan de leraren, die tijd nog moeite hebben gespaard hun aandeel bij te dragen tot het slagen van dit zo belangrijke werk. Daar na ging de voorzitter over tot de uitrei king van de diploma's. Alle leerlingen van de tweede kader klasse ontvingen dit diploma „met lof" en hij had grote waardering voor de energie van deze andere mensen, om twee jaar ter schole te gaan en tot het eind toe zo vol hardend en uitstekend te werken. Tevens sprak hij de wens uit, dat zij de beste propagandisten voor de school moch ten worden, niet alleen in 't belang van-de school zelf, maar juist in het belang van de arbeidersbeweging die op zovele plaat sen in haar organisaties en daarbuiten goed onderlegde en geschikte mannen en vrouwen nodig heeft, zoals dat ook het geval is met Speeltuin- en Bouwvereniging en in de Bedrijfskernen in de fabrieken. Tenslotte hield dr. P. H. Schroder op zeer leerzame en humoristische wijze een inleiding over het ontstaan der talen. PINKS TER- reclam e exclusief model wandeltasje o i on box leder /l,ou leuke suède tasjes diverse kleuren en modellen weekend-tas gevoerd met j; on treksluitirsg °,ÖU grote boodschaptas bijzonder sterk met treksluiting Canadian bag groot model 1 A cn leder alw. IH.3U 7. ÓS 8.50 Ga naar KRUISSTRAAT 35 BINNENLAND Ond-ministcr Sassen heeft bedankt voor zijn benoeming tot Tweede Kamerlid in do vacature-Fiévez. Thans is benoemd de heer II. M. van Lieshout te Eindhoven. Verwacht wordt dat ook de heer Van Lieshout zal be danken ten behoeve van luitenant-kolonel J. J. Fens te Breda, die op de lijst van de K. V. P. een gekwalificeerde plaats als militair deskundige bezet Frau Gasille, die bij de evacuatie van Arnhem de Duitsers hielp plunderen, is aan Nederland uitgeleverd en in Arnhem opge sloten. Zij was na devbevrijdtng gearresteerd, maar wist in November 194G te ontvluchten. In Duitsland hield zij zich schuil, totdat zij enkele maanden geleden werd opgespoord. Dc prijzen van tomatenpuree zjjn blij kens een publicatie in het Voedselvoorzie ningsblad met ingang van 19 Mei vrijgelaten. HAARLEM EN OMGEVING De Anti Revolutionaire Kiesvereniging „Groen van Prinsterer" houdt Dinsdag 24 Mei een vergadering in Restaurant Brinkman, Plein, waar als sprekers zullen optreden ds. J. C. Maris, Christelijk Gereformeerd predi kant, alhier en de heer D. A. J. Spek, lid van de gemeenteraad. Dinsdagmiddag 24 Mei om vüf uflr houdt het Centraal Stembureau voor de verkiezing van de leden voor de gemeenteraad een ver gadering om de nummering definitief vast te stellen van de ingekomen candidatenlijs- ten. De zitting hebbende fracties hebben ge bruik gemaakt van het recht een voorkeur aan te bevelen. Aan de heer C. F. Overhoff te Wijk aan Zee is op zijn verzoek bij Koninklijk Besluit eervol ontslag- verleend als lid van het be stuur van het waterschap „De Johannes Kerkhovenpolder" in de provincie Groningen. Een opvoering van het lekenspel „Als de schaduwen lengen", wordt op 28 Mei in de aula van het Chr. Lyceum gegeven. De opbrengst is ten bate van het Bouwfonds van de Hervormde Jeugdraad te Heemstede. In het Diaconcssenhuis slaagden voor het diploma A Ziekenverpleging de zusters: W. C. Belgraver. A. van Breda. N. A. de Bruin, M Dedecker. P. v. d. Herik, A. de Jong. M. Sinke, C. Sombroek en A. G. Stoop. De afdeling Haarlem van de Ned bond van militaire oorlogsslachtoffers houat een feestavond op Woensdag 25 Mei in hóle! „De Leeuwerik", Kruisstraat. Het doe! is, het contact met de oorlogsweduwen en -invali den te verstevigen. Het programma vermeldt: films, muziek en kienen. (Adv.) Verstekeling op Schiphol uit AOA-vliegtuig gehaald Tien minuten voordat het toestel van de American Overseas Airlines dat om acht uur hedenochtend met bpstemming New York uit Frankfurt was' opgestegen, op Schiphol landde, ontdekte de navigator van het toestel een plukje zwart haar, dat boven een zetel in de bemanningsafdeling achter de cockpit uitstak. Onmiddellijk ging hij een kijkje nemen en tot zijn grote verwondering vond hij een kleine man, weggedoken in de stoel. Twee uur lang heeft deze van Frankfurt af in het toestel kunnen zitten zonder dat iemand hem heeft opgemerkt. Hi.i vertelde in gebroken Duits een Pool te zijn, die .yoor de Russen gevlucht was. Hij zou ergens in de nabijheid van cle Rus sische grens gewoond hebben. Hij had wil len trachten naar Amerika te komen. De gezagvoerder van het toestel liet onmiddel lijk telegrafisch de politie-autoriteïten op Schiphol waarschuwen, die om tien uur op het vliegveld gereed stonden om de „Pool" in ontvangst te nemen. Onmiddellijk werd hij aan een streng verhoor onderworpen, dat ruim twee uur in beslag nam. Evenals tegenover de bemanning van het AOA-vliegtuig,verklaarde de versteke ling aanvankelijk van Poolse nationaliteit te zijn. Bij visitatie kwam echter een iden titeitsbewijs. te voorschijn, waaruit bleek, dat de man Duitser is, genaamd Matheus Rinner en geboren op 17 Augustus 1915 te Weisbrunn in Duitsland. Na deze vondst hing hij een verhaal op, dat erop i#er- kwam, dat hij om zeven uur vanochtend op het vliegveld Rhein-Main bij Frankfurt rondliep, hij erg moe was en in het vlieg tuig gestapt was om uit te rusten. Plotse ling zou hij bemerkt hebben, dat het vlieg tuig zich in de lucht bevond. Hij gaf op van beroep stucadoor te zijn. Bloemendaal DE VRIJWILLIGE BRANDWEER. Het comité uit de burgerij, dat het initia tief nam om de vrijwillige brandweer ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan te huldigen en dat daarifr uitnemend is ge slaagd, doet thans een oproep tot de inge zetenen om de vrijwillige brandweer blij vend te steunen. Immers zijn er vele kosten aan de brandweer verbonden, waarvan het comité noemt schade aan de kleding, cur susgelden, de hoge kosten van een aanvul lende ongevallenverzekering voor de le den enz. Het comité acht de medewerking der burgerij plicht tegenover de belange loosheid, waarmede de leden van het corps dag en nacht klaar staan en hpopt dat een flinke uitbreiding van het aantal donateurs het gevolg zal zijn van deze oproep. Heemstede BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: F. van Rossum en M. J. Koomen; H. Grillis en M. H. W. M. de Goeijen: J. Weïjers en T. Stam. GETROUWD: J. C. Mann en J. M. Mars man: P. Kolk en J. C. Prior; J. van Bleijswijk en M. H. van Elk. GEBOREN: Helena, d. van J. Piet en van H. van Buuringen; Maria Theodora, d. van L. J. van Bakel en van A. Timmers; Marga-^ retha Maria Bernardina Caecilia, d. van F. N. Duijn en van J. T. M. Hendriks; Jan Johannes, z. van C. van Norde en van A. C. Broekhof: Gerard Willem, z. van G. van de Leur en van G. W. Goldenbeld: Maria Jo hanna Cornelia, d. van C. M. Weijers en %-an J. M. P Driessen. OVERLEDEN: Mevr. H. van Rossum Koppelaar. 27 j.; Wed. A. Nieuwland—Boel houwer. 69 j.; O. J. Selis, 68 j. FAMEZO RIJWIELEN met lamp, geheel compl., verchroomd, 129,95 met solide garantie. Reparaties vakkundig en billijk. H. 3. v. d. MEER Alléén Schagchelstraat 7, Telefoon 12430 (Adv.) Koninklijke Olie. Unilever Philips A. K. U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse KabeJ v. Berkei's Patent Scheepvaart-Unie Holl.Amerika Lijn Deli Maalschappi) H. V. A A'dam Rubber Ned. Handel Mij. N.-I. Handelsbank Biliton Mij, II Slotkoers Openings gisteren koersen 284# 283% 244 Vz 245 218»4 223 J/2 166 165 y2 147 266 «A 110 156# 156# 150% 151 157# 1571/j, 139 IA 1381/2 151 108# 344 UILLETON dooi ANDREW MACKENZIE, vertaald uit het Engels. iarom nam ik de bus, die me op ongeveer in halv'e kilometer afstand van het Huis in de Baai afzette. Nog steeds besluiteloos it het teruggaan naar'Rose Cottage be at, besloot ik toch de kolonel nog met een Mek te gaan vereren. Het regende nu behoorlijk. Ik hield even op de verlaten landweg, me afvragend het wel verstandig was op zo'n afstand a huis uit de bus te gaan. Een gure zee- ad deed me diep in mijn jaskraag dui- a. Ik was niet zeker in welke richting ik ?cies moest gaan. Er was niemand aan lig aan wie ik iets kon vragen om me te interen. Tenslotte besloot ik maar door lopen, totdat ik iemand tegenkwam, die s zou kunnen inlichten. Binnen vijf minuten hoorde ik voetstap- 3 naderbij komen. Ik wachtte totdat er menselijke figuur zichtbaar werd in de S van regen. Voordat ik iets kon zeg- zag ik dat de man, die voor me stond^ ten zichzelf van angst was. Het was een te, bruinverbrand buitenmannetje, irschijnlijk een dagloner. Hij kon eerst te verstaanbaars uitbrengen. Na een 5je, toen hij over zijn eerste schrik heen 3. kon ik uit hetgeen hij in zijn platte dialect vertelde, opmaken, dat hij •n verderop een fantastische figuur ge- had, die hem een doodschrik op het lijf gejaagd. Hoe zag het eruit? vroeg ik. Uit allerlei gemompel over spoken en geesten merkte ik op, dat de figuur, die het doodsbenauwde mannetje gezien had, de bewuste maskerkap op had gehad en bij de heg, die langs de weg liep, zichtbaar was geweest. Ik overreedde de man mij te vergezellen tot de plek, waar hij deze verschijning had gezien. Eerst wilde hij niet met me mee gaan, maar na een poosje wist ik hem er van te overtuigen, dat we getweeën minder bang behoefden te zijn, dan wanneer hij alleen verder gaande, straks tnisschien op nieuw deze duistere figuur tegen zou komen. Mijn van angst trillende metgezel wees op een opening in de heg. waar naar hij zeide de mysterieuze verschijning te zien was geweest. Ik twijfelde niet aan de waarheid van zijn aanwijzing, want dit soort buitenmensen kan zich goed oriën teren. Hij weigerde met me mee te gaan het open veld in, en stond huiverig aan de kant van de weg, terwijl ik me door de heg heen werkte. Ofschoon de regen de aarde in een modderpoel aan het veranderen was, waren toch nog voetafdrukken zichtbaar van iemand, die hier nog maar kort geleden ge staan moest hebben. Ik schatte, dat binnen een uur ieder spoor door de regen uitgewist zou zijn. Uit de duidelijke afdrukken kon ik dus opmaken dat de man hier niet langer dan circa 15 minuten geleden geweest moest zijn. Het is in ieder geval géén spook! zei ik tot mijn metgezel. Wat je ook gezien mag hebben, het is iemand van vlees en bloed, dat staat vast. Kom met me mee en houd me vast, dan gaan we hem opsporen. Deze uitnodiging werd niet aanvaard. De man verdween haastig in de dichte regen achtige mist, klaarblijkelijk vastbesloten zich zo snel mogelijk te verwijderen van die halve dwaas, die op zoek naar spook verschijningen wilde gaan. Ongeveer een meter of dertig verderop was een kreupelbosje. Tot daar kon ik de voetafdrukken volgen, maar verder was er geen spoor meer te bekennen. Beseffend, hoe onmogelijk het was iemand te vinden in zo'n dichte regen en mist, gaf ik mijn onderzoekingstocht op. 'Het was ongeveer een drie kwartier later, dat ik tenslotte bij het Huis aan de /Baai aankwam. Ik moest er diverse keren vlak bij geweest zijn, maar er was nauwelijks een hand voor ogen te zien en dus kon ik het dennenbos niet als aanwijzing in de goede richting volgen. Juist toen ik op het punt stond mijn tocht op te geven en te gaan schuilen in een hutje, struikelde ik bijna over het draad, dat de dennen-aan plant afrasterde. Roberts, die mijn druip natte regenjas aannam, toonde geen teken van verbazing bij het zien van mij. Ik stond me te warmen voor een felbrandend open vuur, toen de kolonel uit zijn werk kamer te voorschijn kwam. Dat is erg attent van u, mij weer eens op te komen zoeken, zei hij. En het is prettig u alleen, zonder de inspecteur, te zien. Brannigan is een zeer geschikte kerel, protesteerde ik. Ongetwijfeld,'antwoordde de kolonel, terwijl hij mij een straffe whisky ter hand stelde. Maar ik ontkom nooit aan het ge voel, dat hij ieder ogenblik een bevel tot in hechtenisneming tegen je uit kan vaar digen of een andere, even onzinnige, offi ciële maatregel tegen je zou kunnen ne men. Het is zo veel prettiger praten, als we getweeën zijn. De kolonel schonk zichzelf een nog strafferdrankje in dan hij mij gegeven had. Dat is het enige plezier, dat me over blijft, zei hij. Ik mis mijn zuster meer dan ik u kan vertellen. En dan is er verder die hele verdachtmaking, die waarschijn lijk het einde van mijn zaak zal beteke nen. Ik merkte, dat mijn gastheer me aan dachtig gadesloeg. i Je ziet er niet al te best uit, m'n brave, merkte hij op. Ik ben alleen wat vermoeid, dat is alles. Ik ben gaan wandelen en heb het een beetje overdreven. Ik heb tussen haakjes iets wonderlijks meegemaakt voordat ik hier aankwam. De kolonel hoorde mijn verhaal over de verschrikte dagloner en de voetafdrukken bij de opening in de heg aan zonder iets te zeggen. Het is werkelijk buitengewoon, merk te hij tenslotte op, toen ik klaar was. Ik bewonder uw moed om te proberen die vent te vinden. Er is niemand anders hier in de buurt, die dat ongewapend zou dur ven doen. Maar wat is toch de bedoeling van dat rondspoken? vroeg ik. De kolonel schudde zijn hoofd. Ik weet het niet. Misschien doet iemand pogingen om mij uit het Huis aan de Baai weg te krijgen. Maar laten we er niet verder over praten. Ik %und het af schuwelijk, dat u er zo miserabel uit ziet. U piekert toch niet ergens over? Enige dagen geleden had ik een ongeval, en tengevolge daarvan ben ik nog wat slap, legde ik uit. Ik ben rs avonds gauw vermoeid. Arlen, mag ik aannemen, dat je een man van eer bent? Natuurlijk, stamelde ik, me afvragend,; waarom hij me deze wonderlijke vraag stelde. De kolonel scheen mijn antwoord niet gehoord te hebben. Hij staarde in het vuur en er was op zijn grimmige, oude ver weerde gezicht een vreemde uitdrukking van tederheid. Toen hij-weer begon te spreken, klonk zyn stem zo rustig en zacht, dat deze van geheel iemand anders scheen te zijn. Ik dacht, dat je iets voelde voor mijn nichtje, Judith. Als ik weg ben, zou het me zoveel gelukkiger maken te weten, dat er iemand is, op wie zij kan rekenen. Dit was allemaal zo verbazingwekkend, dat ik niet veel anders wist te doen dan hem met open mond aan te staren. Denkt u er over om hier weg te gaan? stamelde ik tenslotte. Te gelegener tyd, ja, antwoordde hij vaag. Edith zal me misschien niet over leven en dan zijn we nog maar met z'n beiden. Je voelt voor Judith, nietwaar? Ja, inderdaad, gaf ik toe. Maar er is waarschijnlijk iemand anders, aan wie zij de voorkeur geeft. De oude grimmige uitdrukking kwam terug op het gezicht van de kolonel. Wie? blafte hij. Arthur Carfrew! Die opgeschoten jongen! barstte de kolonel uit. Ik zal morgen met Judith spreken. O. doet u dat alstublieft niet, smeek te :k hem, ik weet het alleen van zijn kant. Als Judith weet, dat ik met u over Judith is tegenwoordig iedóre dag op kan toor. Nu Fellowes en Edith weg zijn, zijn wij tweeën alleen overgebleven om de zaken te regelen. Roberts klopte aan de deur en keek met een blik van verstandhouding naar de kolonel, die me met een gemompeld woord van verontschuldiging alleen liet. Toen 'hij weer terug kwam, kon ik zien, dat hij te kampen had met een hevige opwinding. Zijn manier van doen was verstrooid en hij schonk zichzelf nog een glas whisky in. U hebt me nog niet verteld, hoe u eigenlijk die verwonding aan uw schouder opgelopen hebt, zei hij tenslotte. Ik herinnerde me niet aan de kolonel iets over deze verwonding verteld te heb ben, maar misschien had Judith hem er over gesproken. Ik wist niet hoe ik hem moest antwoorden zonder in détails te treden. Ik vind mensen, die over hun kwalen praten, de vervelendste op aarde, trachtte ik hem af te leiden. Wanneer gebeurde dat ongeval? hield de kolonel echter vol. Gelukkig behoefde ik niet te antwoor den, aangezien de telefoon in de hal begon te rinkelen. Met een uitroep van ergernis stond de kolonel op om deze te beant woorden. Het is voor u, zei hij terugkomend. Ben jij daar, Arlen, hoorde ik de zware stem van Brannigan in het toestel dreunen, zodra ik me aangekondigd had. Gode zij dank! Is er iets niet in orde? vroeg ik. Dat kan het geval zijn, als jy niet Mijn gastheer keek me met een intense I Is »?g iemand blik ia zijn ogen aan. Zoals u wilt, zei hij tegea zijn riq, anders daar behalve de kolonel? LWordt vervolgd^,

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 7