Haarlems Dagblad en <©ptetiitc 'Uaatlemsrtic «Courant (2tnno i6$6j Eén dode en ongeveer duizend gewonden bij spoorwegrelletjes Zwitserland beschouwt de kwestie van het „Duitse" goud als afgedaan Een prachtige vacantie voor duizend Haarlemse kinderen 63e Jaargang No. 19250 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Maandag 23 Mei 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal ƒ4,25. Franco per post 4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Directeuren: P. W. Peereboom en Ph. A. Mees RUMOERIG WEEKEINDE IN BERLIJN Bezettende mogendheden zien toe bij botsingen tussen stakers en politie BERLIJN, (United Press en ANP). De ongeregeldheden in Berlijn ontaardden Zondag in verschillende belangrijke sta tions van de luchtspoorweg in schietpar tijen, en de twee dagen oude staking van 16.000 spoorwegarbeiders van uur tot uur een meer gespannen toestand schiep. Een dreigende algemene staking van alle Vakbondsleden in West-Berlijn heeft zich niet verwezenlijkt. Inplaats daarvan heb ben de vakbondsleiders een resolutie uit gegeven waarin geëist werd dat de spoor wegpolitie van de Russische sector zich uit West-Berlijnse stations zou terugtrekken. De politie schatte dat in de ongeregeld heden van de afgelopen twee dagen dui zend personen gewond werden. Een per soon werd gedood. Naar schatting tachtig gewonden werden in de ziekenhuizen be handeld. Zondag kwamen voor 'de eerste maal de Britse autoriteiten tussenbeide. J. D. Stewart, chef voor de openbare veiligheid, deelde aan zeven Russische officieren die in de Britse sector de strijd om het Char- loltenburg-station gadesloegen mede, dat de Engelsen het omstreden station gingen overnemen. Stewart gaf aan honderd West- Duitse politïe-agenten bevel zich naar het perron te begeven. Even eerder had een menigte van enige honderden jeugdige personen de uit de Russische sector af komstige werkwilligen het station uitge jaagd. De menigte trok er zich niets van aan dat de verdedigers met karabijnen gewapend waren en schoten. De aanleiding tot de ongeregeldheden is: 16.000 stakende leden van de niet-commu- nistische „UGO" vakvereniging van spoor wegpersoneel legde# Vrijdag om midder nacht hun werk neer omdat hun loon niet in Westmarken werd uitbetaald. De sta kers wonen en werken in de Amerikaanse, Britse en Franse sector. De directie van de spoorwegen die in de Russische sector huist, betaalt het gehele personeel met Oostmarken, welke slechts 25 procent van de koopkracht van de Westmark hebben. De onder de Russische controle staande lei ding der spoorwegen weigert om de eisen in te,willigen omdat de Westmark niet er kend is door het communistische gemeen tebestuur van Oost-Berlïjn. De staking legde Zaterdag bijna het ge hele spoorwegverkeer tussen Berlijn en West-Duitsland stil.'Maandagmorgen is „de strijd om de stations" te Berlijn tot rust gekomen. Na middernacht had nog een menigte van 300 mensen, onder leiding van onder Russische contöle staande spoor wegpolitie, getracht het station Charlotten- burg te bestormen, dat op Brits bevel gisterenavond door de politie van West- Berlijn bezet werd. De aanval werd echter afgeslagen. Maandagmorgen vroeg bevond zich meer dan de helft der voornaamste stations van de luchtspoorweg in de Westelijke sectoren nog in handen van de Oostelijke spoorweg politie, die aan het station Wannsee door ongeveer 25 gewapende Russische soldaten wordt bijgestaan. Het stakingshqpfdlcwartier heeft de sta kers aangeraden de stations, die in de Vroege morgenuren door gewapende spoor wegpolitie zijn bezet, niet aan te vallen. Ernst Scharnowski, voorzitter van de anti-communistische onafhankelijke vak bond UGO heeft de gebeurtenissen van Zondag ,.een poging van de communisten, een burgeroorlog te ontketenen" genoemd. Zo nodig zal de UGO een algemene sta king in geheel Berlijn, de Russische sector incluis, uitroepen, aldus Scharnowski. Stakers en toeschouwers buiten het sta tion Tiergarten in de Britse sector hebben een vrachtauto met Russische officieren en soldaten met stenen bekogeld. Op enkele trajecten van de luchtspoorweg in de Wes telijke sector hebben stakers de rails los gemaakt om stakingbrekers te verhinderen de treinen door te laten rijden. De gemeenteraad van West-Berlijn heeft besloten het geallieerd bestuursbureau te verzoeken, de politie van West-Berlijn toe te staan de bescherming van de lucht spoorweg in de Westelijke sectoren over te nemen. Op het ogenblik is de spoorweg politie, die onder Sovjet-Russische controle slaat, hiervoor verantwoordelijk. Bij het station Rummelsburg (Russische «ector) heeft de politie vijf pond ontplof- John MacCloy, de nieuwe Amerikaanse gouverneur in Duitsland, die met de titel van Hoge Commissaris de Amerikaanse gezagsdrager in W est-Duitsland zal zijn onder de gewijzigde omstandigheden, die ingetreden door de stichting van de West-Duitse staat, waardoor het bezetters- bestuur een meer civiel karakter heeft gekregen. bare stoffen op de spoorlijn ontdekt en verwijderd, voordat schade werd aange richt. In een ander deel der Russische sector zijn schoten gelost op een groep spoorwegpolitie, waarvan één lid ernstig gewond werd. De nieuwe Hoge Vertegen woordiger vertrekt eind Mei Naar wij vernemen zal de nieuwbenoem de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, de heer A. H. J. Lovink, op 30 Mei a.s. naar Indonesië vertrekken. EMIGRATIE NAAR ARGENTINIë. Een Argentijnse irtimigratiecommissie is naar Europa vertrokken om er de kampen voor ontheemden te bezoeken en emigran ten aan te werven. Deze commissie zal eveneens een bezoek brengen aan Neder land, België en Denemarken om de uitwij king van kolonisten' uit deze landen naar Argentinië te vergemakkelijken. (AFP.) De verwarring in Berlijn tengevolge van de spoorwegstaking en de daarop volgende onregelmatigheden heeft dit weekeinde een hoogtepunt bereikt door schermutselingen lussen de stakers en de Oostelijke politie, welke laatste gesteund werd door jonge com munisten. Het merk/vaardige feit doet zich voor dit de communisten proberen deztf staking te breken, ahngezien zij tegen liet Russische bestuur van Berlijn gericht is. Er zijn hier en daar schoten gevallen, waarbij circa duizend mensen zijn gewond: Op het Berlijnse station West-Kreuz in de Britse sector werd hevig gevochten met het resultaat dat de stakers meester van het terrein bleven en de politie verdreven werd. Een radiotelegrafische foto van het station na de gevechten. De trein waarmede de politie versterkingen had aangevoerd uit de Russische sector werd „veroverd". De beroofde landen kregen echter minder dan 10 procent gerestitueerd WASHINGTON, 23 Mei (A.N.P./Aneta). De onderhandelingen welke dezer dagen te Washington beginnen tussen Zwitserland enerzijds en de Verenigde Staten, Frarfk- rijk en Engeland anderzijds over de kwes tie van het Duitse bezit in Zwitserland heb ben de bijzondere aandacht van de Neder landse autoriteiten, aldus meldt Aneta's diplomatieke correspondent uit Washington. Hoewel de kwestie van het door Duitsland tijdens de oorlog uit de bezette landen ge roofde goud bij deze onderhandelingen of ficieel geen onderwerp van bespreking uit maakt, wordt in Nederlandse kringen gehoopt dat de kwestie toch wel ter sprake zal komen èn opnieuw zal worden bestu deerd. Naar verluidt zijn reeds preliminaire stappen in deze richting gedaan, doch aar zelt de Amerikaanse regering hieraan ge volg te geven, daar wordt gevreesd, dat her opening van de zaak Zwitserland aanlei ding zou kunnen geven om ook zijnerzijds terug te komen op de afspraken van 1946, waarbij de goudkwestie geregeld werd. Niettemin geven Amerikaanse functiona rissen toe dat, aangezien de voorbespre kingen met de Zwitsers nog in het stadium zijn waarin over de agenda van de onder handelingen wordt gediscussieerd, het laat ste woord over de aangelegenheid mis schien nog niet is gesproken. Van Zwitserse zijde werd verklaard, dat eén nieuwe bespreking van de goudkwestie door dat land als volkómen uitgesloten wordt beschouwd, daar Zwitserland zich op het standpunt stelt dat de zaak drie jaar geleden voor goed gesloten werd. Uit andere bron vernam Aneta's correspondent echter, dat dit standpunt in geallieerde kringen- geenszins algemeen wordt gedeeld, en dat vooral Nederland zich daarmede niet kan verenigen. Het accoord van Washington behelst weliswaar de verklaring, dat de regeringen van Frankrijk, Engeland en de Verenigde Staten tegen ontvangst van 250 millïoen Zwitserse francs afstand doen van alle aanspraken op de Zwitserse regering en de Zwitserse nationale bank in verband met „het goud, gedurende de oorlog door Zwit serland van Duitsland verkregen", doch in de landen die het ergste geleden hebben van de Duitse goudroof is daartegen na drukkelijk geprotesteerd. Het accoord van Washington is ondertekend door de drie genoemde regeringen, die daarbij verklaar den te handelen namens alle landen die deel uitmaken van de Parijse overeenkomst inzake de herstelbetaling, hetgeen echter geschiedde in een periode, waarin de fi nanciële en economische verhoudingen van het na-oorlogse Europa nog moeilijk kon den worden overzien. Financiële experts hebben intussen berekend dat Duitsland goud ter waarde van 660 millioen dollar uit de bezette landen heeft geroofd en wel voornamelijk uit de Beneluxlanden (Ne derland 164 millioen. België 223 millioen en Luxemburg 5 millioen) en dat voor meer dan 400 millioen dollar aan Zwitser land is verkocht. De vergoeding daarvoor, volgens het accoord van Washington door Zwitserland gegeven, bedroeg in Ameri kaans geld slechts 58 millioen dollar, zodat de beroofde landen minder dan 10 procent van het volgens deze cijfers gestolen goud hebben teruggekregen. Indien de thans on dernomen pogingen om de zaak te herope- Dollarcrediet van 15 a 20 millioen van de Wereldbank? Ten behoeve van bepaalde Nederlandse industrieën Naar het ANP van zeer goed inge lichte zijde verneemt, bestaat goede kans dat Nederland door bemiddeling van de maatschappij tot financiering van het Nationaal Herstel van de Wereldbank een crèdiet ten bedrage van 15 a 20 millioen dollar zal ont vangen ten behoeve van bepaalde Nederlandse industrieën. Burgemeester van Den Haag vraagt ontslag Het A.N.P. meldt: Mr. W. A. J. Visser heeft ontheffing uit zijn functie gevraagd als burgemeester van 's-Gravenhage. Naar wij vernemen vindt deze ontslagaanvrage haar oorzaak in moeilijkheden waarin de heer Visser per soonlijk is komen te verkeren en die geen verband houden met zijn ambtsvervulling. Als oorzaak van bedoelde moeilijkheden schijnt te moeten worden gezien het be schikken over meer deviezen dan op nor male wijze voor x-eizen naar het buitenland kunnen worden verkregen. Wegens een acute storing in het zenuwgestel is mr. Visser in een zenuwinrichting opgenomen. ■Mr. Visser werd 1 Juni 1947 benoemd tot burgemeester van Den Haag. Hij is waar nemend ambtenaar van het O.M. te Arn hem en te Wageningen geweest en daarna achtereenvolgens burgemeester van Ave reest, Soest en Zeist. Hij is de Chrislelijk- Historische beginselen toegedaan. Vier Zondagen autorijden Amerikaanse journalisten naar Indonesië genodigd WASHINGTON, 23 Mei (ANP-Aneta) Een groep vertegenwoordigers van voor aanstaande Amerikaanse dagbladen, week bladen, radio-omroepen en persbureaux zal volgende maand op uitnodiging van de Nederlandse regerixxg Indonesië bezoeken. Men zal in de tweede week van Juni per vliegtuig uit New York vertrekken en een kort oponthoud in Nederland hebben om zich in verbinding te stellen met regerings functionarissen in Den Haag. Daarna wordt de reis naar Indonesië voortgezet, waar alle faciliteiten voor transport en verbixxdingen zullen worden verleend. Men zal volledig vrij zijn om de situatie in zijn geheel in ogenschouw te nemen en daarover te berichten. Bij de uitnodiging aan de deelnemers gaf de Nederlandse regering uitdrukking aan haar wens „alles te doen, dat er toe kan bijdragen de ka nalen van verbindingen en voorlichting van dit ver afgelegen deel der wereld (Indo nesië) open te stellen. Men verwacht, dat ongeveer 15 journalisten en radioverslag gevers zullen deelnemen aan deze reis, die ongeveer een maand zal duren.en die ver zorgd wordt door de Indonesische afdeling van het Nederlandse voorlichtingsbureau te New York. Frankrijks financiële moeilijkheden nen zouden slagen, zouden vooral Neder- laixd en België dus zeer aanzienlijke aan spraken geldend kunnen maken. De Zwitserse gedelegeerde, Stucki, hoofd van het Zwitserse comité de Surveillance, die het accoord van Washington drie jaar geleden zelf tot stand heeft helpen bren gen, zal ongetwijfeld zijn uiterste best doen Qm bij de besprekingen over het Duitse bezit in Zwitserland de goudkwestie onaangeroerd te laten. Of hem dit zal ge lukken zal grotendeels van de Franse hou ding" afhangen, daar de V. S. zich vermoe delijk tegen nieuwe, uit de goudroof voort vloeiende aanspraken op het Duitse bezit in Zwitserland zouden verzetten uit de overweging, dat Duitslands economische herstel moet worden beschermd, terwijl bovendien op Engelse steun voor het stand punt van de beroofde landen niet al te zeer mag worden gerekend. Hedenmiddag bijeenkomst vier ministers te Parijs Officieel wordt medegedeeld, dat de eerste bijeenkomst te Parijs van de minis ters van Buitenlandse Zaken der vier grote mogendheden hedenmiddag om 4 uur plaatselijke lijd zal worden gehouden. Men meeixt te Parijs, dat de ministers zijn overeengekomen tijdens deze vex-gade ring de volgende punten in behandeling te nemen: 1. Het Duitse vraagstuk; 2. De problemen, welke verband houden met de situatie te Berlijn en met het Berlijnse muntvraagstuk; 3. Inleidende besprekingeix betreffende een met Oostenrijk te sluiten vredes verdrag. Zaterdag en Zondag vergaderden de ministers der drie Westelijke mogeixdheden. Andrej Wysjinski, de Sovjet-Russische minister van Buitenlandse Zaken, is Zater dag met zijn delegatie op het vliegveld Orly te Parijs aangekomen. Wysjinski werd op het vliegveld ver welkomd door de Sovjet-Russische am bassadeur te P#rijs en namens de Franse regering door de chef van het protocol, Dumaine. Op de vraag of hij iets te zeggen had over de conferentie, die heden zal beginnen, zeide Wysjinski in het Frans, dat hij er de voorkeur aan gaf iets later een verklaring af te leggen. Staking bij Engelse spoorwegen Het passagiersverkeer per trein lag in het Noord-Oostelijk deel van Engeland Zondag practisch stil tengevolge van een symboli sche staking van 24 uur door machinisten en stokers. De machinisten en stokers, die in dit ge bied op lange afstanden rijden, hebben na melijk besloten voorlaan iedere Zondag te staken als protest tegen de nieuwe regel, dat zij 's avonds niet naar huis terug kun nen keren, doch in nachtverblijven van de spoorwegen moeten overnachten. De staking omvat ongeveer "3000 perso nen. De financiële commissie van de Franse Assemblée heeft vanmorgen een vele malen gewijzigde versie van het wetsontwerp van Maurice Petsche, de minister van Fi nanciën, tot dekking van een begrotings tekort van 83.100 millioen franc, goedge keurd. Tevoren verwierp zij het voornaamste punt van lxet ontwerp om een tekort van 22 milliard franc te bestrijden door de benzine vrij te geven en de prijs van 43,20 franc tot 55 franc per liter te verhogen. De leden der commissie vonden de voor gestelde prijs te hoog en waren niet gene gen het alternatief van een dubbele prijs Teneinde tegemoet te komen aan de vele I een voor vrije benzine en een lagere desbetreffende verzoeken, die hom hebben j voor gedistribueerde benzine ten behoeve bereikt, zal de minister van Verkeer en van voorrangsverbruikers te aanvaar- Waterstaat gedurende enige Zondagen out- den. Op 5 en 26 Duni, 31 Uulï j en 28 Augustus heffing verlenen van het Zondagsrijverbod, en wel op de volgende Zondagen: 5 Juni, 26 Juni, 31 Juli en 28 Augus tus 1949. Op de overige Zondagen wordt de con trole op naleving van het Zondagsrijverbod gehandhaafd. Amerikaanse autoriteiten dulden geen ontvoeringen uit hun sector De Amerikaanse brigade-generaal How- ley. de Amerikaanse commandant van Ber lijn heeft heden een protest van de Sovjet- Russische commandant Kotikof tegen de in hechtenis neming van negen Duitsers die de Amerikaanse sector hadden betreden om de boekhandelaar Schütte te arresteren, van de hand gewezen. Generaal-majoor Kotikof heeft in zijn brief aan Howley verklaard, dat de negen Duitsers hadden gehandeld op instructie van de Russische autoriteiten. In zijn antwoox-d zeide Howley onder meer: ..Ofschoon ik uw oprechtheid appre cieer, mijn beste generaal, in de bekentenis, dat deze bende ontvoerders op bevel van de Sovjet-Russische autoriteiten naar de Amerikaanse sector kwam, doet dit niets af van de ernst vanhun daad, doch accen tueert deze zelfs, daar hun daad een on middellijke schending is van de in 1945 uitgegeven en door alle vier bezettings- mogendheden ondertekende order van de geallieerde kommandatura." Hij haaMe verschillende gevallen van ontvoering aan en besloot zijn brief met te verzekeren, dat de Amerikaanse autoritei ten niet zullen dulden, dat personen van welke nationaliteit ook uit de Amerikaanse sector van Berlijn worden ontvoerd. tandtechnici vragen wettelijke regeling van hun positie. De Vakbond voor Tandtechnici heeft in Utrecht zijn jaarlijks congres gehouden. De voorzitter, de heer H. L. Fransen, zette in zijn openingswoord de huidige toestand in de tandtechniek uiteen, die vooral voor het publiek verwarrend is en de onbevoegde uitoefening der tandheelkunde in de hand werkt. De heer W. de Ruiter, bestuurder van de vakbond, betoogde dat de patiënt het groot ste belang heeft bij tandprotheses, vervaar digd door gebrevetteerde taxxdtechnici. Het huidige systeem biedt de patiënt geen en kele garantie. Een wettelijke regeling van de positie der tandtechnici is dus nood zakelijk, waardoor tevens een einde kan komen aan het geknoei door tandtechnici, die in plaats vaix de helpers van de tand arts zijn concurrenten geworden zijn. In een telegram aan de minister van Sociale Zaken betuigden de congresserende leden hun instemming met de voorgenomen maatregelen tegen de onbevoegde'uitoefe^ ning der tandheelkunde. Een ander pixnt van geschil betrof de bezuiniging in genationaliseerde indus trieën, die zich niet kunnen bedruipen. De commissie keurde „in beginsel" een maatregel goed, die een deel van het te kort van 22 milliard zou achterhalen: het vrij geven van de verkoop van alcoholische aperitieven, die sinds 1940 was verboden. Premier Henri Queuille verklaarde nog steeds goede hoop te hebben dat een com promis zou worden gevonden, waardoor een regeringscrisis zou kunnen worden voorkomen. Hij zal vandaag besprekingen voeren met leiders van de grote partijen voor het debat in het parlement over de financiële moeilijkheden dat hedenmiddag zal beginnen. MORGANATISCH HUWELIJK. Vier-en-twintig Mei zal prins Flemming, de zoon van prins Axel en prinses Mar- gareta van Denemarken, te Kopenhagen in de echt treden met mej. Ruth Nielsen. De prins heeft afstand gedaan van al zijn eventuele rechten op de Deense kroon. Het woord is aan Victor Cherbuliez: Ecu pessimist is iemand, die ver ontwaardigd is dat de wereld niet sen onmetelijk magazijn van ge luk is te zijnen dienste. Amerikaanse ex-minister Forrestal overleden James Forrestal, de iix Maart van dit jaar afgetreden Amerikaanse minister van De fensie, die sinds enige tijd in het marine hospitaal bij Washington werd verpleegd is Zondagochtend tengevolge van een on geval om het leven gekomen. Hij is 57 jaar oud geworden. In 1940 werd Forrestal onder wijlen pre sident Roosevelt onder-minister van Mari ne. Hij was de stuwende kracht van de Amerikaanse bewapening in de oorlog. Hij stond op het standpunt, dat een militair sterk Amerika de enige werkelijke waar borg kon zijn voor het behoud van dc Wes terse beschaving. „De middelen om oorlog te voeren moeten in handen zijn van die genen, die de oorlog haten", zei hij. In Juli 1947 werd hij minister van De fensie en hoofd van de verenigde strijd krachten (leger, marine, luchtmacht). Het plan voor de vereniging der strijdkrachten was door Forrestal zelf opgesteld. Vooral de wetenschappelijke oorlogvoe ring had zijn belangstelling. Het is op zijn aandringen, dat de proeven met de atoom bom werden genomen. Zijn directe staf bestond grotendeels uit burger-technici. In Maart van dit jaar werd Forrestal op eigen verzoek van zijn functie ontheven. President Tx-uman heeft natioixale rouw bevolen om de nagedachtenis van de. ge wezen minister van Defensie te eren. Op alle openbare gebouwen, oorlogsschepen en marixxevaartuigen zal tot aan de dag der begrafenis de vlag halfstok worden ge hesen. Dit overlijden is", aldus de procla matie, „een groot verlies voor het volk der Verenigde Staten, dat hij zo goed en zo trouw heeft gediend." WOLKBREUK IN PRAAG. Een wolkbreuk te Praag heeft talloze huizen onder water gezet en het spoorweg verkeer tot stilstand gebracht. Zware re genval in de Alpen heeft in Boven-Beieren overstromingen veroorzaakt. Maar dan.moet het geld er ook komen! kunnen krijgen over het mooi gelegen kanxp „De Biezen" bij Barneveld. Dit kamp biedt plaats voor 160 kinderen, zodat in een tijdvak van 6 weken bijna 1000 kin deren van een week buiten kunnen ge nieten. Een prachtige gelegenheid voor de vele kinderen voor wie openlucht-recreatie zo hard nodig is en die zonder deze aanbie ding gedoemd zijn om thuis te blijven. De Commissie stelt dan ook alles in het werk om het plan tot uitzending te doen slagen. Zij heeft echter te kampen met grote financiële zorgen. Een groot aantal kinderen, dat reeds heimelijk op een her- haling van het kampwerk heeft gehoopt, heeft getracht door wekelijks enige centen te sparen een klein bedx-ag bijeen te bren gen. De kosten (incl. het vervoer) bedra gen echter 15,per kind en tot dit be drag heeft geen der kinderen het kunnen brengen. Er is dan ook nog een groot te kort. Verleden jaar is een beroep gedaan op hen, die wel iets voor dit doel konden en wilden afstaan, niet vergeefs gebleken. Er is toen een behoorlijke som bijeengebracht. Overtuigd van het zegenrijke werk, dat met de uitzending wordt verricht, vraagt de Commissie ook thans aan allen, die er toe in staat zijn en met het doel sympa thiseren, een bijdrage, klein of groot, te willen verlenen. De bijdragen kunnen worden gestort op de girorekening van de Twentse Bank N.V. no. 4000, onder ver melding „Kinderuitzending". Zij worden tevens gaarne in ontvangst genomen door het secretariaat Kampersingel 70 te Haar lem, dat tevens gaarne alle gewenste in lichtingen verstrekt. Ook dit jaar heeft de Dienst Uitvoering Werken (kortweg genaamd DUW) een aantal werkkampen ter beschikking gesteld van kinderen uit de grote steden in de leeftijd van 914 jaar voor een kort ver blijf aldaar in de a.s. zomevacantie. Voorwaarde is dat in de kampen alleen kinderen mogen worden toegelaten, die om financiële redenen niet met de vacantie naar buiten kunnen gaan. De DUW ver leent hierdoor medewerking aan het streven om te voorkomen, dat de jeugd in de vacantie een prooi van de straat wordt met alle daaraan verbonden gevaren van zedelijke en lichamelijke aard. De Haarlemse Commissie voor Kinder- vacantiezorg. waarin o.m. zitting hebben vertegenwoordigers van het gemeentebe stuur en van buurt- en speeltuinverenigin gen van alle gezindten heeft het vorige jaar ruim 700 kinderen een gezonde en prettige vacantieweek kunnen bezorgen in lxet werkkamp te Fochtelo (Fr.) te mid den van de vrije natuur. Deze uitzending is een groot succes geworden. Welk een verschil tussen dit heerlijke kampverblijf en het doelloos slenteren langs de stads straten. De Commissie heeft nu de beschikking Nadat tijdens baggerwerkzaamheden uit het Eindhovens kanaal in enkele dagen ruim dertig granaten van allerlei kaliber ivaren opgevist, besloot men vier kilometer van dit kanaal het gedeelte tussen de Eindhovense haven en de Hulsterbrug bij Geldrop droog te leggen, om de kanaalbodem van de gevaarlijke oorlogssouvenirs te zui* veren. Na het afdammen en leegpompen van het kanaal is men Zondag met het opruimen der munitie begonnen. WEINIG VERANDERING. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: Vannacht op sommige plaatsen nevel of mist. Overigens tijdelijk wat toe nemende bewolking, maar overwegend droog weer. Meest zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. Weinig ver andering van temperatuur. 24 Mei: Zon op 4 34 uur. onder 20.39 uur Maan op 3.11 uur. onder 17.03 uur Hoogwaterlijden: Maandag 23 Mei: 0.42—13.11 uur Dinsdag 24 Mei: 1.35—14.02 uur Laagwatertljden: Maandag 23 Mei: 8.26—21.06 uur Dinsdag 24 Meit 9,13—21.53 uur 000»!

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1