Amsterdamse Beurs ff iet huis aan de baai (jKort en Bondigj VLEES MAANDAG 23 MEI 1949 HAARLEMS DAGBLAD 5 Hollandse Maatschappij der Wetenschappen De Hollandse Maatschappij der Weten- Schappen hield'Zaterdag In het gebouw aan het Spaarne haar 197ste jaarvergadering onder voorzitterschap van dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk. In zijn openings woord herdacht de voorzitter de overleden directeuren der maatschappij, ir. J. v. d. Waerden en ir. G. L. Tegelberg, benevens de leden prof. Otto de Vries, prof. dr. A. P. H. A. de Kleyn en prof. dr. J. Böseken en het buitenlands lid Louis Lumière. De voorzitter hield vervolgens enige be schouwingen over de problemen van het door de overheid gefinancierde wetenschap pelijk onderzoek, waarna de secretaris, dr. J". A. Bierens de Haan, zijn jaarverslag las. Aan dit verslag zij ontleend, dat de maat schappij in het afgelopen jaar het omvang rijke werk van de levensbeschrijving van Christiaan Huygens, geschreven door dr. J. A. Vollgraff, kon voltooien. Het is een werk van 300 bladzijden, waarmede dr. Vollgraff de afsluiting leverde van zijn levenswerk. Deze levensbeschrijving wordt toegevoegd aan de „Oeuvres Completes de Christiaan Huygens" dat uit twaalf delen bestaat en waarvan het laatste deel binnenkort zal verschijnen. Het verslag kondigt verder de uitgave aan van „Acta phisiologica et phar- macologica Neerlandica", de periodieke uit gave der maatschappij, waarvan de oude naam „achïves Neerlandaises" veranderd'is en dat op 1 Januari 1950 zal verschijnen in een nieuwe vorm en onder redactie van prof. dr. J. W. Duyff te Leiden. De biblio theek der maatschappij is gedeeltelijk ge combineerd met die van Teylers slichting en de overbodig geworden doublettes zijn verkocht aan een antiquariaat. Het ruil verkeer met het buitenland van tijdschrif ten is uitgebreid met West-Duitsland; met de Russische zone bleek -dit niet mogelijk. Het verslag deed tenslotte mededeling van het verlenen van subsidies en de verbete ring van het in- en uitwendige van het ge bouw der maatschappij. Na het jaarverslag hield prof. dr. M. G. J. Minnaert uit Utrecht een voordracht over „Met kijker en integraal". De bate van het Pieter Langerhuizen Lambertusz-Fonds werd toegekend aan de heren dr. ir. R. W. van Bemmelen en prof. dr. M. G. Rutten voor het maken van een studiereis naar IJsland om daar een onder zoek in te stellen naar de aard der z.g. horstbergen. Tot leden werden daarna be noemd prof. dr. H. J. C. Tendeloo te Wa- igeningen en dr. J. A. Vollgraff te Leiden. Hollandse Voorschotbank In de vergadering van aandeelhouders van de N.V. „De Hollandse Voorschotbank" zijn de verslagen, balans, winst- en ver liesrekening goedgekeurd. Mr. W. G. J. Veenhoven is als commissaris herkozen. In het jaarverslag wordt meegedeeld, dat de bedrijfsuitkomsten over het afgelopen jaar niet ongunstig zijn te noemen. De bedrijfsinkomsten, te weten: rente op voorschotten, provisie, enz. overtroffen de bedrijfsuitgaven als: salarissen, onkosten en rente schuldbrieven met een bedrag van f 2.563. Dit resultaat is mede te dan ken aan de vlotte wijze, waarop aandeel houders hebben voldaan aan het verzoek om bij storting van 20; procent op de niet- volgestorte aandelen. Het gunstige resultaat wordt vrijwel ge heel teniet gedaan door het feit, dat niet minder dan een bedrag -van naar schatting omstreeks f 2.300 moet worden gereser veerd voor betaling van vennoótschapsbe- agting' en ondernemingsbelasting. In 1948 tonden namelijk enige leningen worden afgewikkeld, die administratief slechts ge- leeltelijk, doch fiscaal reeds geheel waren afgeschreven. Dientengevolge bedraagt de liscaie winst méér dan de commerciële. In de loop van 1948 werd een inschrij ving van schuldbrieven gehouden, met als gevolg dat werden ingekocht a 90 pet 17.000 31/2 Pct schuldbrieven en f 13.900 pet schuldbrieven. De inschrijving op het Grootboek voor dp Wederopbouw werd in 1948 van de hand gedaan. Hierdoor kon de reserve voor wederopbouw van het afgebroken perceel, destijds ontstaan doordat de in schrijving hooger was dan de boekwaarde, naar de verlies- en winstrekening worden overgebracht. TROUWAUTO'S Onze specialiteit sinds tal van jaren. Amsterdamsche Rjjtuig Maatschappij Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 21 Mei 1949 BEVALLEN van een zoen: 19 Mei, A. Kok -Rinsma; M. E. AuberlenRosbak: 20 Mei, StrijbisVreugdenhil; 21 Mei, T. M. Bos- [ffian—de Vries. BEVALLEN van een dochter: 20 Mei, G. .van LooijWallbrink; M. Bosma—Humme; P. LijnzaatLam'eris. OVERLEDEN: 19 Mei. C. A. van Ekeren— van Dantsik. 78 j., Bilderdijkstraat; 20 Mei, D. F. Bloemzaad. 39 j.. Trompstraat; P. van Wamel, 84 j., Bakkerstraat; G. B. van der Wensch, 76 j., J. Luijckenstraat. Dit jaar bijna 2000 deelnemers aan de verkeersexamens Maandagmorgen is in Haarlem het prac- tische gedeelte begonnen van de verkeers examens voor de jeugd, die onder auspi ciën van het „Verbond voor veilig ver keer" worden gehouden. Er zijn dit jaar in Haarlem 1950 deelnemers van 66 scholen. Het schriftelijke gedeelte hebben zij op 3 Mei gemaakt. Het practiscne gedeelte van het examen is zoals altijd zeer eenvoudig. Te voet of op de fiets hebben de deelnemers het traj eet Kenaupark-Rozenstraat-Kruisweg- Parklaan af te leggen. Op verschillende punten staan politie-agenten, die de ma noeuvres der candidaten controleren en hun bevindingen op lijsten aantekenen. De examens duren tot en met 21 Juni. Afhalen distributiebescheiden Dinsdag 24 Mei is het de beurt voor het afhalen van distributiebescheiden te Haarlem (Vleeshal) aan Hek tot en met Hit en in Vogelenzang (Gemeenteschool) aan de let ters A tot en met K. Zijn er nog uitzonderingen? Er zal langzamerhand haast niemand meer zijn, die nooit zijn voordeel heeft gedaan met de Groentjes in Haarlems Dagblad. Door ze te lezen en zelf te plaatsen. Zijn er nog uitzonderingen, die er nooit een geplaatst hebben? Zij zullen wel doen dit verzuim, zodra de gelegenheid zich voordoet, in te halen, tot eigen voordeel. Leerlingen-voordracht in de Begijnhofkapel Een zeer uitgebreid programma werd Zaterdagavond voor een talrijk gehoor ten beste gegeven door pianoleerlingen van Pie van der GlasBoosman en vioolleerlingen van Chris van der Glas. Daar ik mijn aan dacht over twee uitvoeringen te verdelen had en van de Begijnhofkapel nog al eens moest uitwijken naar de Concertzaal, kan ik niet een volledige beoordeling geven van deze leerlingen-voordracht, maar wel kan ik vertellen dat hetgeen ik zo in drie ter mijnen heb kunnen opvangen, alles op een zeer goed peil stond, ja soms van verras sende kwaliteit was en getuigde van smaak en degelijk paedagoglsch inzicht. Natuur lijk zijn er onder de leerlingen altijd uit blinkers, die met een natuurlijke begaafd heid aUes voor hebben: maar een dergelijke voorsprong kan men echter niet van twin- tig leerlingen verwachten: de meesten j onder hen behoren tot de gewone soort die het met doelmatig studeren echter ook een j heel eind kunnen brengen. En naar hetgeen wij zo al te horen kregen, mag gezegd wor den dat zij het allemaal halen kunnen, want de grondslag is goed gelegd, er wordt niet geknoeid en men proeft uit de resultaten dat het musiceren niet als een dorre tech-. nische bezigheid geschiedt. Zelfs wat er nog uit een eenvoudig fabrieksviooltje klinken kan; als de muziek maar innerlijk werkt en zingt, kan verbazing wekken. En dit deed dan ook de vertolking van het Allegro uit de Sonatine, van Dvorak. Een belangwekkende prestatie was het om deel I uit het Concert voor twee violen van Bach tot een goed einde te brengen: het mocht dan al eens eventjes scheef gaan, de slotindruk was toch zeer bevredi gend. Nog een be efje meer rhythmische be heersing van de violist, en de toch reeds zeer verdienstelijke vertolking van Mozarts vioolsonate in Es zou wel zeer bijzonder zijn geweest mede dank zij de pianiste. De violist die zijn krachten waagde aan de Elégie van Albert de Klerk en de Danse Espagnole van Granados toonde mede veel begaafdheid. Van de pianonummers die ik hoorde kan ik niet nalaten met bijzondere lof te ver melden: Impromptu in f van Schubert, Fantasiestück en Papillons van Schumann, Thema met var. in Bes van Schumann, en vooral Polonaise in As van Chopin, die bij zonder muzikaal en met vlotte techniek (in het alternatief de linkerhand) gespeeld werd. Het echtpaar Van der Glas kon over de demonstraties van zijn discipelen zeer vol daan wezen. JOS. DE KLERK. Leger des Heils Commissioner Tobias I. Ogrim, verbon den aan het Internationaal Hoofdkwartier van Het Leger des Heils te Londen als In ternationaal Secretaris voor Europa, ver toeft in Nederland. Donderdag 26 Mei zal hij dé Nationale Landdag van het Leger des Heils leiden op het Koninklijk Domein „Soestdijk" te Baarn, welwillend beschik baar gesteld door Koningin Juliana, die een gedeelte van de Landdag zal bijwonen. Comm. Tobias I. Ogrim, die o.a. Terri toriaal Leider van Noorwegen was en o.a. ook werkte in Japan, Denemarken en in het Engelse territorie, zal ook een spreek beurt vervullen in Haarlem op Zaterdag avond 28 Mei in het gebouw van het Leger in de Schagchelstraat. De avond zal staan onder leiding van Majoor D. Bosveld van Haarlem I. Scholieren ontvangen ouders in „hun" school Een welgeslaagde Kweek school-avond Een onderwijs-medewerker schrijft ons: In de bonte rij van onderwijsinrichtingen neemt een kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen uiteraard een aparte plaats in. Het is imihers een school die voor de arbeid in de school opleidt, die zijn leerlingen «geschikt moet maken zelf het genotene weer door te geven. In zo'n inrichting zal de traditionele schoolkennis, de boekenwijsheid, zeker nog een belangrijke plaats hebben, maar daar naast zal de leerling allerlei eigenschappen moeten ontwikkelen die hij later in zijn opvoedingstaak nodig heeft: durf, zelfver trouwen, vlotheid in de omgang, vaardig heid in spreken, tekenen, zang en andere technieken. Hij zal over enkele jaren zelf lessen moeten geven, de' sport leiden, met zijn leerlingen er eens op uit trekken, allerlei initiatieven nesnen, zal contact moeten zoeken met de ouders, enz. Dan toch zal zijn schooltaak eerst goed aan zijn doel beantwoorden. Het was dan ook een vruchtbare gedachte van de leerlingen der Rijkskweekschool aan de Leidsevaart t® Haarlem nu zelf hun ouders eens te betrekken in het leven van „hun" school. Ze hebben dit Zaterdagavond gedaan en vrijwel geen ouder liet zich de gelegen heid ontgaan, kennis te maken met de per sonele» van kweek- en leerschool, de doel matige gebouwen te bezichtigen en eens een avond geheel opgenomen te zijn in het schoolleven van hun zoon of dochter. Van het ogenblik af, dat de voorzitter van de schoolclub, Piet Nieuwenweg uit Beverwijk, deze eerste ouderavond opende, tot het moment waarop de laatste bussen en treinen noopten tot een overhaast eindigen van het program, hebben de ouders volop kunnen genieten van vele uitstekende pres taties: declamatie, pianospel, volksdans, solo-, kwartet- en koorzang, o.a. het „Sicut Servus" van Palestrina, het zes-stemmig „Psalm 118" en „Gebet" van Sweelinck. Enkele personeelsleden werden toege sproken en gehuldigd; een extra-editie van de eigen schoolkrant, speciaal gedrukt voor de ouders, werd met een vlot speechje aangeboden en in de pauze leidden de leer lingen hun ouders zelf door de gebouwen, toonden het werk op het gebied van teke nen, handwerken, boetseren, knipwerk, hout- en andere handenarbeidtechnieken, hun taakwerk voor biologie en geschiedenis. Het was met recht een avond van en dóór de leerliiigerj-a.s. leerkrachten belegd vóór en mét hun ouders. Buiten de koordirigent de heer E. van Zoest, was do enige volwassene die en dan nog op uitdrukkelijk verzoek van de leerlingen een werkzaam aandeel aan de avond had, de Directeur der Rijks kweekschool, die een korte uiteenzetting gaf over de opleiding tot het zo belangrijke be roep van opvoeder-onderwijzer. Slechts zij, die het nodige idealisme voor en een juiste opvatting van hun schooltaak bezitten, kunnen een zegen zijn voor het opgroeiend geslacht en "wederkerig zelf volle arbeids vreugde smaken. Hij bedankte de leerlin gen voor deze fijne avond. De eerste ouderavond aan de Haarlemse kv/eekschool is een groot succes geworden voor de zo initiatiefrijke en eensgezinde kwekelingen werkgemeenschap. De ouders waardeerden de avond ook door royale donaties aan de K.W.G.-kas. Ondanks stralende zon werd jeugdvoorstelling succes Hoewel Zaterdagmiddag het weer tot al les lokte, behalve tot in de bioscoop zitten, hebben toch enige honderden kinderen de weg naar Cinema Palace gevonden, waar de eerste Jeugdfilmvoorstelling in Haarlem werd gegeven. Het bleek al spoedig, dat „De Spoorzoekers", net als in andere plaatsen ook de jonge harten in de Spaarnestad snel ler deed kloppen. De kinderen waaron der een paar die eigenlijk nog wat te jong waren voor deze geschiedenis leefden intens mee met de avonturen van hun Australische kameraadjes op het witte doek en gaven door hun geestdriftige opmerkin gen meer dan eens uiting aan het plezier, waar mee zij het verhaal volgden. De directie van „Cinema Palace" stelt zich dan ook voor deze door de wethouder van Onderwijs aanbevolen en door de ge meente van vermakelijkheidsbelasting vrij gestelde programma's voorlopig voort te zetten. Afdeling van Genootschap tot Reclassering 125 jaar Op 15 Juni is het honderdvijf en twintig jaar geleden, dat de afdeling Haarlem van het Nederlands Genootschap tot Zedelijke Verbetering der Gevangenen werd opge richt. Deze naam is enkele jaren geleden veranderd in Nederlands Genootschap tot Reclassering. Ter gelegenheid van het jubi leum zal op deze dag een bijeenkomst wor den gehouden in hotel „De Leeuwerik". De bezoekers zullen een indruk krijgen van het werk van het Genootschap, waarbij beelden uit strafgestichten uit Nederland en het buitenland worden vertoond. Een muziek-ensemble verleent medewerking. Politie-r echter Knock-out op het voetbalveld Speelt de verlenging van een voetbal wedstrijd zich over het algemeen op het groene veld af, die van de wedstrijd Half weg 4EDO 10 vond zijn besluit op het groene laken van de Haarlemse rechtszaal! Eén van de Halfwegspelers had, volgens de getuigen, een EDO'er onder de wedstrijd een klap op het oog verkocht, die hem voor 10 tellen neer deed gaan. De slag was raak, want de EDO'er kreeg een .oogkasbreuk en zijn linkerjukbeen schoot naar binnen. De verdachte ontkende/ hardnekkig ge stompt te hebben. „Ik maakte alleen maar een afweerbeweging", zei hij, hetgeen de nodige bewondering in de zaal opwekte voor 'smans defensieve kwaliteiten. Het lijdend voorwerp herinnerde zich niets anders dan in deze volgorde een klap. sterretjes en duisternis. „Zo kan je niet meer voetballen", zei hij somber. Eén van zijn medespelers verklaarde dat de wedstrijd helemaal niet wild ging. „Lang niet zo wild als twintig jaar geleden", zei hij en zijn ogen glinsterden bij de herinne ring. Ook de scheidsrechter bevestigde het faire karakter van de wedstrijd. De officier, mr. G. W. F. van der Valk Bouman zei dat hij met veel belangstelling de promotie-wedstrijden van RCH had ge volgd, maar van het spel in de lagere regio nen weinig kaas gegeten had. Hij verklaar de het standpunt van de K.N.V.B., dat het beter is om de politie buiten zulke zaken te houden, niet te kunnen delen. De enige ferzachtende omstandigheid achtte hij dat verdachte niet ten volle de beschikkmg heeft over zijn geestelijke vermogens, m'ar hij vond het een fout van de club om zo'n man mee te laten spelen. Hij eiste twee maanden gevangenis. De verdediger, mr. K. Heimig, zei dat dit één van de wedstrijden was tussen lagere elftallen, waarin de mensen zitten, die wel erg enthousiast zijn, maar jammer genoeg niet kunnen voetballen. Verdachte die al leen mee mocht spelen op voorwaarde dat hij in de buurt van zijn broer, de aanvoer der, bleef, had deze horen roepen: „Kalm aan heren". Hij had daaruit de conclusie getrokken, dat men zijn broer kwaad had gedaan en zijn familie-instincten afgerea geerd op de eerste EDO'er die hij zag. Mr. Heimig deelde mede, dat Vrijdagavond het bondsbestuur waarschijnlijk zal besluiten de verdachte levenslang uit het recht te ontzetten voetbalwedstrijden te spelen en wees op het psychiatrisch rapport, volgens hetwelk de verdachte geestelijk niet nor maal is. De politie-rechter veroordeelde hem tot 25 boete en zes weken voorwaardelijk, maar voegde eraan toe dat wanneer hij een soortgelijk geval te berechten zou krijgen, waarbij de dader wel normaal zou zijn, deze achter de tralies zou gaan. SCHEEPVAART Almdijk, Rotterdam-New Orleans, pass. 22 Mei Key West. Annenkerk, Sydney-Rot terdam 22 Mei van Port Said. Bali, Java- New York pass. 22 Mei Gibraltar. Bonaire, 21 Mei van Trinidad te Paramaribo. Borneo 22 Mei van Batavia naar Singapore. Brit- sum. 21 Mei van Part Said naar Marseille. Celebes, Makassar-Amsterdam 22 Mei van Genua. Congostroom. 21 Mei van Pointe Noire naar Accra. Edam. Rotterdam-New- York 21 Mei van Antwerpen. Kertosono, 21 Mei van New York naar Alexandrië. Kota Agoeng, New York-Java, pass. 22 Mei Kaap Guardafui. Kota Inten, Rotterdam-Java pass. 22. Mei Perim, Leerdam, 21 Mei van New York naar Antwerpen en Rotterdam. Maet- suyclcer, Singapore-Fremantle pass. 22 Mei Straat Soendo. Polyphemus, Batavia-Am- sterdam 21 Mei van Singapore. Ridderkerk, Rotterdam-Sydney 21 Mei te Bombay. Roe- biah Amsterdam-Balikpapan 21 Mei te Se- marang. Garoet, Rotterdam-Makassar 20 Mei Point de Galle. Japara (KRL) 22 Mei te Sfax. Keilenaven Las Palmas-Amsterdam, pass. 21 Mei Ouessant. Noordam. Rotterdam- New York pass. 22 Mei Bishoprock. Oranje 23 Mei van Amsterdam te Batavia. Oranje fontein, 21 M. van Lorenzo Marquez te Beira. Overijsel Rotterdam-Java pass. 21 Mei Kaap Guardafui. Weltevreden, Java- New York 21 Mei van Belawan. Waterman, 21 Mei van Batavia naar Soerabaja. Wester- dam 21 Mei van New York naar Rotterdam. Winsum 27 Mei van Cuba te Rotterdam verwacht. Zeeland,Java-Rotterdam pass. 22'Mei Gibraltar. Sibajak, Rotterdam-Java 22 Mei van Belawan. Van der Waals. Java- Amsterdam pass. 21 Mei Ouessant. Volen- dam, Batavia-Rotterdam 22 Mei van Port Said. Koninklijke Olie. Unilever Philips A. K. U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel c. Berkei's Patent Scheepvaart-Unie. Ho 11 .Amerika Lijn Deli Maatschappij H. V. A A'dam Rubber Ned. Handel Mij. N.-I. Handelsbank Biliton Mij. II Slotkoers Openings Vrijdag koersen 283% 285 246 VS 248 220% 221 165% 164% 255 265% 110 lo6 154 150 ég 151% 156% 139 139 150 109-34 342 ïUILLETON door ANDREW MACKENZIE vertaald uit het Engels. Meer dan je denkt. We hebben die motorboot gevonden.- Deze lag in Harwich, maar in de nacht, dat Edith Simpkins en Fellowes verdwenen zijn, heeft de oude man, die ervoor zorgt, de boot van haar ligplaats meegenomen en sindsdien is deze niet meer gezien. We hebben ons onder- Kek nu nog uitgebreid. Ik heb zo'n idee, dat dat tweetal, *aarnaar we zoeken, momenteel al rustig tp het vasteland van Europa rondwandelt, merkte ik somber op. Ik betwijfel dat. Als de laatste acte .van dit drama wordt gespeeld, zal dit in ia buurt van het Huis aan de Baai plaats tinden, daar heb ik een voorgevoel van. -- Geloof je dan dat in het Huis de Oplossing voor deze hele affaire ligt? Inderdaad. Ik heb er geen ogenblik (bijt van gehad, jou hierheen te hebben fstuurd. Opeens gingen mijn gedachten naar de oanzame man, die ik in het Huis achter- ïalaten had. Heb je de kolonel politiebescherming öQgeboden? vroeg ik. Hij heeft deze geweigerd. Hij zei. iat hij zijn wapens en zijn personeel ter ^schikking had. Die butler van hem, Roberts, lijkt me z'n mannetje te staan, dot moet ik toegeven. Ik moest mezelf bekennen, dat ik het hoe dan ook buitengewoon onaan genaam zou vinden om in het Huis aan de Baai de komst van de afperser af te wachten, ook al had ik een dozijn bedien den om me heen. Maar als de kolonel het gevaar alleen onder ogen wenste te zien, dan was dat zijn zaak. Waarom zet je niet een paar politie mannen op het terrein op post, alleen maar om de gang van zaken enigszins in het oog te houden, stelde ik voor. Hij hoeft helemaal niet te weten, dat ze er zijn. Brannigan schudde zijn hoofd. Ik heb daar ook wel aan gedacht, maar het is onmogelijk. Een dergelijke stap zou het gevaar allerminst afweren. We moeten kalm de loop der dingen af wachten. Opeens voelde ik me gapen. Ik merkte nu pas goed, hoe moe ik was van mijn lange wandeling die middag. Brannigan stond op. Bij de deur draaide hij zich even om. Kun" je morgen tegen een uur of negen klaar zijn? vroeg hij. Ik neem aan, dat je het slotbedrijf mee wilt maken? Ik had plotseling het gevoel, dat we ernaast waren. Als 't het eind is, antwoordde ik sceptisch. Waarom zeg je dat? Ik had echter geen verklaring voor deze opmerking. Misschien dacht ik aan het geen Brannigan gezegd had over de waar schijnlijkheid, dat de laatste acte van het drama bij het Huis aan de Baai zelf ge speeld zou worden...! HOOFDSTUK XVII. Brannigan was weinig spraakzaam toen we de volgende morgen naar Londen reden. Mijn dépressie van de vorige dag Was -iets minder geworden en ik trachtte een gesprek met hem te beginnen, maar hij leunde achterover met half-gesloten ogen en schonk weinig aandacht aan wat ik zei. Toen we de buitenwijken van Londen bereikten, ontdekte ik de auto van de dominee een paar honderd meter achter ons. Brannigan toonde echter weinig in teresse, toen ik hem dit mededeelde. Je moet mijn intelligentie niet onder schatten, Arlen, zei hij. Dominee Barlow wordt al sinds enige dagen nagegaan. Een politie-motorrijder, in burgerkleren na tuurlijk, volgt hem. Vanavond zal ik een volledig verslag krijgen van zijn doen en laten in Londen. En de kolonel? Die ging al om zeven uur vanmorgen- gen naar de stad. Hij vertelde me gisteren, dat hij zou gaan, en ik heb geconstateerd, dat hij inderdaad vertrokken is. Hij heeft me verzekerd, dat hij zijn kantoor niet zal Verlaten en niemand zal ontvangen, die hij niet kent. Ik heb een stel mannen bij het kantoor op wacht gezet, voor het geval er iets mocht gebeuren. Gravin Carfrew wachtte in haar woning op ons. Ik had dikwijls een foto van deze bekende gastvrouw van de mondaine we reld gezien, maar dit was de eerste keer, dat ik haar ontmoette. En nu besefte ik onmiddellijk hoe Volkomen onmogelijk het was, haar door iemand anders te laten vervangen. Ze was lang en koninklijk van gestalte, met wit haar en had dezelfde on bevreesde blauwe ogen als haar zoon. De gravin weerde mijn compliment voor haar persoonlijke moed af. Ik ben tot heden helemaal niet moedig geweest, protesteerde ze. Als er nu risico aan verbonden is, moet ik dat aanvaarden, opdat eindelijk die afschuwelijke misdadi ger gepat kan worden. Ik dacht, dat ik het enige slachtoffer was. Maar toen dat meisje me vertelde, dat er andere slacht offers waren, besefte ik, dat het mijn plicht was te helpen om hem aan het ge recht over te leveren. Zegt u me nu maar precies, wat ik doen moet. Brannigan haalde uit zijn zak een klein pakje te voorschijn. Dit bevat alleen maar bruin pakpa pier, legde hij uit. U moest altijd in biljet ten van 1 pond betalen, en dit pakje heeft ongeveer de juiste grote en het juiste ge wicht. U rijdt in uw wagen naar Regent Street en stapt uit bij de hoodingang van Austin Reed's, en vandaar wandelt u naar Piccadilly Circus. Daar gaat u dan op en neer lopen langs de Monopolis Magazijnen. Als een. man, die twee witte anjers in zijn knoopsgat heeft, u benadert, zegt u: „Hebt u de brieven?" Daarna geeft u hem het pakje en wij zullen dan wel voor de rest zorgen. De gravin herhaalde deze instructies. Uitstekend, zei de inspecteur. U wordt Èewaakt van het ogenblik af, dat u uit w auto stapt. Als er geschoten zou wor den en ik kan u verzekeren, dat wij daar niet mee zullen beginnen laat u zich dan onmiddellijk plat op de grond vallen. Ik zeg u niet, wat onze plannen zijn, want dat zou er misschien toe leiden, dat u om u heen gaat kijken, of wij wel doen wat we gezegd hebben. Het zal er veel natuurlijker uitzien, als u nergens van weet en u zich alleen op uw eigen rol concentreert. Toen we het huis door een achteruit Diaconessen Wijkarbeid In de vergadering van de Centrale Com missie voor Dïaconessen-Wijkarbeid is het jaarverslag over 1948 uitgebracht. Over het jaar 1948 zijn, wat de verple ging door de diaconessen betreft, weinig bijzonderheden te vermelden. Het aantal bezoeken nam iets af zodat de zusters, op één wijk uitgezonderd waar tijdelijk extra hulp moest worden aangenomen, het werk goed afkonden. Het verschijnsel van min der bezoeken, dat in de na-oorlogse jaren reeds meer naar voren is gekomen, ver dient de volle aandacht. Waarschijnlijk zijn hieraan verschillende factoren debet, te- weten: de vorderingen der geneeskunde in de laatste jaren, waardoor verschillende ziekten, zoals longontsteking, die" vroeger een vrij langdurige en zorgvolle verpleging vereiste, nu vaak in enkele dagen met de moderne therapeutica tot genezing worden gebracht: daarnaast de meer en meer in zwang komende gewoonte langdurige hulpbehoevende zieken in rusthuizen en verpleeghuizen onder te brengen en niet te vergeten de allengs toenemende ge woonte verschillende werkzaamheden, die vroeger tot het arbeidsterrein van de wijk zusters behoorden, aan sociale werksters, gezinsverzorgsters e.d. op te dragen. In de loop van 1949 zal moeten worden be zien of het mogelijk is door een andere wijkindeling met één zuster minder het werk te doen zonder dat de verpleging van de in de periferie van Haarlem gele gen gedeelten in de verdrukking komt. In het vorig verslag is melding gemaakt van de dringende behoefte aan een wijk zuster in Haarlem-Noord benoorden de Jan Gijzenvaart. Op 1 September 1948 is in deze wijk een zusterfonds tot stand ge komen en op 16 October is Zuster Cathrien Vis haar werkzaamheden in deze wijk be gonnen. Het aantal bezoeken, door deze zuster afgelegd, is stijgende: in October bedroeg het 19, in November 73. in De cember 111. De overige 11 wijkzusters, werkzaam in acht wijken, legden^ in 1948 42.582 bezoeken af, waarvan 37.900 bij verzekerden. 2289 bezoeken werden gratis aïgelegd en er 451 maal poliklinische hulp werd verleend. De rekening en verantwoording sluit met eên totaal bedrag van 28.121. en een nadelig saldo van 1296. Daar de bijdrage aan het Diaonessenhuis met ingang van 1' Januari 1949 belangrijk zal stijgen (een stijging, die reeds eerder dringend nodig was in verband met de verhoogde toelagen der zusters, doch die wegens de financiële nood der wijken nog werd uitgesteld) zal ook in het komende jaar de steun van vele particulieren onmisbaar zijn. Een heuge lijk feit is in dit verband de verhoging van de gemeente-subsidie van 625.op 750.per zuster. Te Enschedé zullen op het terrein van de Velve 194 montagewoningen gebouwd worden, bestemd voor 257 gezinnen. De bouwtijd is geraamd op ongeveer acht maanden. Bij de heden gehouden trekking van de Staatsloterij is op lot no. 4195 een prijs van 20.000 gevallen. Bloemendaal NED. CHR. VROUWENBOND. In een vergadering der afdeling van de Ned. Chr. Vrouwenbond heeft de heer Bok horst, onderwijzer aan de school voor doof stommen van de Vereniging Effatha te Voorburg, van dat werk verteld, waarna vele leden zich als begunstiger opgaven. De leden der afdeling zullen op 9 Juni de landdag in Baarn bezoeken en daarna de studio van de N.C.R.V. in Hilversum. Op 28 Juni wordt per autobus een tocht ge maakt naar de bloemenveiling te Aalsmeer. Ten Noorden van Kootwijk is veertig ha. heide en bijna een ha. bos verbrand. De brand is vermoedelijk ontstaan door vuur uit een locomotief. De bosbrandweer van Kootwijk. Apeldoorn. Stroe en Essen, mili tairen en burgers zijn er na veel moeite in geslaagd het vuur meester te worden. In het Duitse Reïchswald is nabij Grocs- beek Zondagmiddag brand uitgebroken. Het vuur plantte zich over een oppervlakte van vijf vierkante kilometer voort en woedde voor een groot gedeelte in een bebossing van jong dennehout. HAARLEM EN OMGEVING Op de hoek van de Kleyerlaan en de Verbindingsweg te Bloemendaal is een auto bestuur door een inwoner van Alkmaar, die op de Kleverlaan in de richting van Bloe mendaal reed. gebotst tegen een autobus, komende van de Verbindingsweg. De auto bus werd in het midden aangereden en werd beschadigd. De andere auto moest worden weggesleept. De bestuurder en een inzittende liepen wonden op en zijn naar het ziekenhuis Joannes de Deo overgebracht. Dc brandweer van Overvecn is Zondag middag uitgerukt voor een brandje in een auto, welke gemarkeerd fcJond nabij het Sloemendaalse strand. Spoedig na aankomst was het vuurtje geblust. Dc achterbank en een kleed zijn verbrand. Vermoedelijk is de brand ontstaan door het wegwerpen van een brandende sigaret. Op dc Verspronckweg te Haarlem is Za terdagavond omstreeks haif twaalf een auto. waarvan de bestuurder door een tegenligger werd verblind, op twee motorrijders inge reden, die aan de kant van de weg hun motoren lopend voortduwden. Een hunner werd door de auto geraakt; zijn motor sloeg over de kop en belandde boven op die van zijn collega. Beide motoren kregen lichte schade; persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Eventule getuigen van deze botsing wordt verzocht zich met de verlyers- politie in verbinding te stellen. De Chr. muziekvereniging „Sursum" zal op Woensdag 25 Mei des avonds 8 uur een concert geven in de muziektent in het Bloe- mendaalse bos. De officiële sluiting van liet wintcr- cursuswerk voor de schoolvrije jeued van de stichting „Jong-Haarlemvooruit!" heeft Vrijdagavond 27 Mei tijdens een bijeenkomst in bet Gemeentelijk Concertgebouw plaats. De voorzitter der stichting, de heer D. J. A. Geluk zal een sluitingswoord spreken. De wethouder van Openbare Werken der gemeente Haarlem, de lieer A. J. N. An- genent, zal niet op Donderdag maar op Vrij dag 27 Mei spreekuur houden. De collectie schilderijen, tekeningen en documenten van Jacobus Van Looy. zal van Dinsdag 24 Mei af in het woonhuis Kleine Houtweg 103, te bezichtigen zijn op de ge wone museum-uren. De vereniging van Vrijzinnig Hervorm den houdt haar algemene ledenvergadering op Maandag 30 Mei. De voorzitter mr. B. Bouman. die vele jaren in het bestuur heeft zitting gehad, heeft wegens drukke werk zaamheden als bestuurslid bedankt. In zijn plaats wordt als bestuurslid voorgedragen de heer B. W. Spiele. Dc Collectieve Israel Actie geeft Zondag 29 Mei 's morgens in het City-theater aan de Grote Markt te Haarlem ecu voorstelling van de Israëlische film „My Father's house". Het programma van de orgelbespeling in de Grote of St. Bavo Kerk op Dinsdag 24 Mei des avonds van 8—9 uur door George Robert luidt: 1. Toccata Duodczimn tuit „Apparatus musico-organisticus 1690"), Georg Muffat; 2. Preludium en Tripelfuga Es gr. t., J. S. Bach; 3. a. Kyrie, C-ott Valer m Ewigkeit. b. Christe, aller Welt Trost. c. Kvrïe, Gott. heiliger Geist, (uit „Clavier- übung" 3de deel) kleine bewerking, J. S. Bach; 4. Prélude, Fugue et Variation, C. Franck; 5. Eerste Choral. H. Andnessen. Voor de Anti Revolutionaire Jongeren Organisatie „Mr. Th. Heemskerk" zal de heer G. van Kaam vanavond in een der zalen van de Wilhelminakerk" spreken over „Onze staatsinrichting" De griffier van de arrondis- sements-rechtbank te Haar lem maakt bekend, dat in de onteigeningszaak van: DE BURGEMEESTER DER GEMEENTE HAARLEM, wo nende te Haarlem, en 1. PETRUS HOOGEVEEN LEENDERTSZOON. make laar. wonende te Haarlem: '2. GEORGE HERMAN KAARS SYPESTEIN. wo nende te Aerdenhout, gem. Bloemendaal; 3. de Naamloze Vennootschap Gebr. A. M. en D. P. JOU- STRA's AANNEMERSBE DRIJF en HANDELMAAT SCHAPPIJ, gevestigd en kantoorhoudende te Haarlem gedaagden, procureur mr. T. A. M. A. van Löben Seis, het proces-verbaal van on derzoek en het advies dei- deskundigen de 20ste Mei 1949 te zijner griffie zijn ne- aergelegd voor de tijd van veertien dagen ter inzage van partijen en derde be langhebbenden. Geldbelegging Door omstand. te koop pracht blok moderne Mid denstandswoningen. f- 69.000. Huren f 4526. Br. no. 3314. De griffier van de arrondis- senients-rechtbank te Haar- iein maakt bekend, dat in de onteigeningszaak van: DE BURGEMEESTER DER GEMEENTE HAARLEM, te Haarlem, en HERMANUS SEDEL, wo nende te Haarlem, gedaagde, procureur mr. S. Groen, liet proces-verbaal van on derzoek en het advies der deskundigen de 20ste Mei 1949 te zijner griffie zijn ne- öergelegd voor de tijd van veertien dagen ter inzage van partijen en derde be langhebbenden. Bijz. aanb. door omstandigh. nw. SLA APK. AMEUBL., Ie klas fabrik. van f 1550 voor f HoO. Brieven no. 3316. TAPIJTEN—LOPERS Uit onze speciale aanbieding v. d. week: Karpetten bouclé moquette. Wilton enz. f 56.80 f 105, f 211: moquette en bou clé lopers f 3.75, f 8.95. over- gordijnstoffen f 4.30, vitrage f 1.95 p. mtr. molton dekens f 4,15. Verkoop Dinsd. Woens dag en Vrijd. van 10—12 en 1.30—5 uur. TAPIJTHAN- DEL „MARO" N.V., Gebouw St. Bavo, Smedestr. 23, Hrl. N.V: VAN WA VEREN» GRAANHANDEL, gevestigd tc Haarlem. In aansluiting aan onze an nonce van 13 Mei j.l. Inzake de Buitengewone algemene vergadering van Aandeel houders op 2 Juni 1949 wordt nog ter kennisname van H.H. Aandeelhouders gebracht dat het Voorstel Statutenwijzi ging eveneens ter inzage ligt bij De Twontsche Bank N.V., Amsterdam. Dé President Commissari». Sigarenzaak te koop aangeb. te A'dam-Z. bij markt. Hoge omzet (met wo- ningruil). Koopprijs f 8500. Br. lett. S. T, A. Nijgh en van Ditmar, Amsterdam C. Zonder Bon Weer bijna dagelijks ver krijgbaar. vers gestoomd vlees voor honden en katten Wc j. ZOMERDIJK GED. OUDE GRACHT G2 Haarlem. Tel. 11269. gang verlieten, keek Brannigan snel even de straat af. Alles in orde, Arlen, merkte hij op. Als die mysterieuze afperser ons tot dus verre niet in de gaten heeft, heb ik er zo'n idee van, dat we vandaag een heel eind komen. Ik begon me opgewonden te voelen. Het was nu kwart over elf. Binnen een uur zou dit bedrijf van het drama gespeeld zijn. We parkeerden onze wagen in Dean Street. Brannigan geleidde mij door de achteruigang een restaurant binnen, dat op Piccadilly uitkwam, en waar door ein deloze gangen kellners zwaarbeladen bla den balanceerden; vandaar kwamen we via een verbindingsgang, op de vijfde étage en langs nog vele trappen en gan gen in het kantoor van de directie van de Monopolis Magazijnen. We werden kennelijk verwacht, want een chef, een lange zenuwachtige man, in een zwarte geklede jas, maakte onmid dellijk aanstalten om het kantoor te ver laten. By de deur draaide hij zich even om. Kunt u me verzekeren, inspecteur, dat zich geen moeilijkheden zullen voor doen? vroeg hij. Brannigan haalde zijn massieve schou ders op. Dat kan ik onmogelijk zeggen. We nemen alle voorzorgsmaatregelen, opdat er niets gebeurtdat kan ik u verzekeren Maar de man, die we zoeken, is een ge vaarlijk misdadiger. U kent de reputatie van onze zaak, merkte de zenuwachtige chef op. Als er iets onaangenaams zou voorhallen, zou de directie mij dat zwaar aanrekenen. Ik kende de reputatie van de Monopolis Magazijnen heel goed. De prijzen waren er hoger dan in welk ander groot waren huis in Londen, zelfs hoger dan die van de kleine exclusieve zaken in Mayfair. Ik kon me voorstellen, hoe de reactie van de oudere dames-cüëntèle zou zijn, als het een wilde achtervolging en schietpartij zou worden. Brannigan wist tenslotte de angstige chef kwijt te raken door hem te beloven, dat, wat er ook mocht gebeuren, hij per soonlijk de directie van de zaak ervan zou overtuigen, dat ze hun ontstemming niet op deze chef mochten koelen. Zodra we alleen waren, nam hij me mee naar een bank, die langs het raam van het kantoor stond. Ga daarop staan cn vertel me dan wat je ziet, beval hij. Ik wil mezelf nog niet laten zien. Het raam bestond grotendeels uit mat glas, behalve het bovenste gedeelte, dat van helder doorschijnend glas was, waar door het zonlicht naar binnen viel. Op de bank staande, kon ik de hoofdingang van het gehouw bekijken en tevens het verkeer op Piccadilly Circus. Het ziet er allemaal precies uit als altijd, antwoordde ik. Vele bussen. Het trottoir is vol mensen. Ik zie slechts twee politieagenten en die' staan met hun rug naar ons toe. Verder zijn er de gewone leeglopers Telkens stroomt er een dichte rrfenigte uit het station var. de onder grondse. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 3