Asfalt ering Grote Houtstraat VAN HIEL Uurwerken SchoorsfeenkEokken Het huis aan de baai RADIO Amsterdamse Beurs Dinsdag 24 Mei 1949 Haarlems Dagblad Voor hêt Zuidelijk gedeelte komt het einde Uitgezonderd de Grote Houtstraat van het Proveniershuis tot de Grote Markt en de Jansweg is het asphalteringswerk in de binnenstad thans voltooid. Het verkeer Noord-Zuid, met inbegrip van de auto bussen, maakt dan ook weer gebruik van de oude route. Het verkeer uit Zuid kan, uit de Kleine Houtstraat komende, over de Riviervismarkt weer de Jansstraat berei ken, maar moet dan de Nieuwe Gracht op rijden. Dit zal evenwel niet lang meer duren, want ook de Jansweg krijgt spoe dig zijn nieuwe asfaltdek. In het hierboven aangegeven deel van de Grote Houtstraat is het nog een chaos. In het'deel van het Proveniershuis tot de Gedempte Oude Gracht zijn de rails op gebroken. Naast de' baan waar vroeger de tram liep liggen de grote stukken beton die met de zware boren zijn losgemaakt. Er wordt nu ook begonnen met het ma ken van een betonbed in de stroken waar de rails zijn uitgehaald. Dat is een werk dat niet veel tijd vordert. Als dit eenmaal is voltooid, is het leed voor de voetgangers geleden. Zij krijgen dan weer een vlakke straat om over te wandelen. In de afge lopen dagen was het zelfs voor voetgan gers soms een hele prestatie een kantoor of winkel te bereiken! Als het betonbed „bestorven" is wordt het asfaltdek gelegd. Begin Juni is het te verwachten dat het verkeer van dit deel van de Houtstraat weer gebruik kan maken. Dat zal een grote verbetering brengen,want dan is het mogelijk met auto's en andere voertuigen uit Zuid ko mende, de Oude Gracht en het Verwulft te bereiken. In het stuk Grote Houtstraat tussen het Verwulft en de Grote Markt is men Maan dag begonnen met het oude asfalt op te breken. De ploegen die de tramrails ver wijderen moeten zullen daar dus weldra de lucht vervullen met hun trillende ge luiden; het stukje Grote Markt waar nog rails liggen wordt dan meteen „meegeno men". Men weet dat Openbare Werken heeft beloofd dat het asfalteringswerk in de Kweker uit Sassenheim tot acht jaar veroordeeld De Rotterdamse kamer van het Haags Bijzonder Gerechtshof heeft de 54-jarige bloembollenkweker A. K. uit Sassenheim veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en uitsluiting van de kiesrechten voor het leven. Aan verdachte was ten laste gelegd, dat hij in 1943 tijdens de artsenstaking in Maart van dat jaar de namen van vier artsen, die op hun naamborden de ver melding van hun beroep bedekt hadden, had doorgegeven aan de Duitsers. Hij zou voorts aan een N.S.B.-functionaris een lijst van namen van vijftig dorpsgenoten, die naar zijn mening in aanmerking kwamen voor de „Arbeitseinsatz" hebben doen toe komen en er bij de S.D. op hebben aange drongen, dat de burgemeesters van Voor hout en Sassenheim vervangen werden. Ook werd hij er van beschuldigd enige geestelijken aan de S.D. te hebben verraden. 86 GROTE HOUTSTRAAT 86 Weer voorradig met bim-bam slagwerk Sierlijke modellen - Bekende garantie Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 23 Mei 1949 GEHUWD: 23 Mei, J. Zwemmer en G. B. Fris. BEVALLEN van een zoon: 20. Mei. M. C. Bijman—Lucas; 21 Mei. C. E. M. Spier— Weijers; M. Bark—Huisman; C. A. Buur— Smit; J. M. Tool—Joosten; 22 Mei, J. Schone —Haak; J. M. A. Ruigrok—Goemans; M. F. Hofstede—van der Burgt; E. Meyer—Heij- boer; 23 Mei, J. Start—Mieog. BEVALLEN van een dochter: 19 Mei. A. S. van 't HoenderdaalBuné; 21 Mei. T- M. Dijkhoff—Schaap; J. E. Kooien—Knol; G. BusselmannWatson; J. G. ZalmLaatsch; H. Pater—Olthuis; M. S. C. Koeiemij—Weers; 22 Mei, J. Dros—Eelman; A. M. C. Goedhart —Rondeel: E. Niemeijer—Kraaijer; W. In- pijnGraal; G. Goijaerts—Swaanswijk; K. 4. Qp-kmaat—Noorland; M. A. Zwaanswijk Ligtenberg; 23 Mei, S. W. Becker—Gruteke; M. E. Kokke—Vonk. OVERLEDEN: 21 Mei, C. van Hout—de Vries, 76 j.. Zomervaart; 22 Mei S, Smit, 71 j., M, v. Heemskerkstraat. FEUILLETON 45) door ANDREW MACKENZIE vertaald uit het Engels. De grote onbekende heeft het drukste plekje van Londen uitgekozen, merkte Brannigan op. Ik heb die twee politie mannen in uniform daar laten staan, om dat het er vreemd uit zou zien zonder die figuren op Piccadilly Circus. Maar er zijn nog wel een dozijn politiemannen in de een of andere veiynomming onder de men sen daar op dat trottoir. Twee hebben zich verkleed als Militaire Politie. Ik zag inderdaad twee korporaals met rode petten bij de ingang van de zaak staan. Terwijl ik daar stond te kijken, zag ik hoe één vap hen op een soldaat afging, zijn papieren bekeek en hem daar na beduidde verder te lopen. Brannigan deed dit soort dingen inderdaad grondig. Langs Piccadilly Circus stroomden de rode bussen, gevolgd door een leger van taxi's, Maar er waren geen privé wagens. Ik wachtte tot het verkeerslicht weer groen werd. Wat wonderlijk, merkte ik op. Er zijn helemaal geen particuliere wagens. De grote man aan mijn voeten gaf een zucht van voldoening. Dat wilde ik juist graag weten. Alle privé-wagens worden namelijk van kwart voor twaalf af omgeleid. Ik ben niet van plan risico's te nemen met gewapende ke rels, die vanuit auto's schieten, zoals ge beurde, toen Billy de dood vond. Hoe laat i* het nu? in zicht Grote Houtstraat vóór 25 Juni voltooid zal zijn, omdat dan de leden der Grote Hout straatvereniging gaap feestvieren. Niet alleen omdat deze organisatie dan 40 jaar bestaat, maar ook omdat dan de asfalte- rings-misère geleden is. Het werk ver loopt zo vlot, dat er geen gevaar bestaat, dat „Openbare Werken" in tijdnood komt. Op 25 Juni is dus het gehele asfalterings werk in de binnenstad voltooid. Dan res ten nog slechts de wegen ten Noorden van het Station. ERRES en PHILIPS BETALING IN OVERLEG HAGEMAN GED. OUDE GRACHT 52 tegenover de kerk TEL. 12762 (Adv.) Gefusilleerde Haarlemse cadet met militaire eer begraven Met monotone roffels op zwart om floerste trommels trok het muziekcorps van 2 T.B. vanmiddag aan het hoofd van een begrafenisstoet door de straten van Haarlem. Het stoffelijk overschot van Jacob van Assenbergh, in leven cadet-vaandrig van de Koninklijke Militaire Academie te Bre da, die in 1942 bij Dijon in Frankrijk dooi de Duitsers werd gefusilleerd, nadat hij in 1941 getracht had via Frankrijk naar Engeland uit te wijken, werd met militaire eer naar, zijn laatste rustplaats, de - dodenakker aan de Vergierdeweg, ge dragen. Op initiatief van de Stichting 1940-1945 en met medewerking van de Franse en Nederlandse autoriteiten werden zijn stof felijke resten met die van acht anderen, waaronder drie .leerlingen van de K.M.A., opgegraven. Tevoren waren de gefusil- leerden in Fran la-ijk met het Franse oor- logskruis met de palmen onderscheiden. Dit teken lag op de Nederlandse vlag, die de door een deputatie van de K.M.A. gevolgde baar van Jacob van Assenbergh dekte. Als slippendragers fungeerden vier ca detten van de K.M.A. De militaire begeleiding bestond uit een^ detachement van vijftig manschappen van' het Haarlemse garnizoen, een vuurpeloton en de muziek van 2 T.B. De plechtigheid op de begraafplaats droeg een sober karakter. Toen de baar in de groeve werd neerge laten speelde het muziekcorps het Wil helmus. Daarna werd aan de moeder van de gevallene het Franse oorlogskruis over handigd. Een salvo besloot de plechtigheid. Ex-polifieman uit Haarlem voor het Bijzonder Hof Het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam behandelde Maandag het eerste gedeelte van de zaak tegen de 33-jarige ex-inspec teur van politie T. J. uit Haarlem. De tenlastelegging tegen J. bevat feiten uit twee perioden: die van Augustus 1940 tot November 1942, toen hij eerst hoofd agent en later waarnemend commissaris van politie te Harlingen was en die van November 1942 tot Mei 1945, toen J. als luitenant van politie in Zaandam werk zaam was. J. werd er van beschuldigd dat hij in Harlingen personen had gearresteerd we gens het aanbrengen van V- en vraag tekens op muren, het indienen van rap porten bij de Duitse politie over anti- nationaal-socialistische gedragingen van de commissaris van politie en de burge meester van Harlingen, liet opsporen van de verspreiders van illegale bladen en het opmaken van proces-verbaal tegen Jood se landgenoten die zonder ster liepen. De verdachte gaf de feiten toe, maar beweerde dat hij zijn best had. gedaan steeds zoveel mogelijk verzachtende om standigheden voor zijn arrestanten te be pleiten. Op 30 Mei zal de periode Zaandam worden behandeld. Figee keert 6^/2 procent uit In de heden gehouden jaarlijkse alge mene vergadering van aandeelhouders van de N.V. Haarlemse Machinefabriek voor heen Gebr. Figee werd het jaarverslag der directie, zomede de balans en verlies- en winstrekening over 1948 goedgekeurd. Het dividend over 1948 werd vastgesteld op 6V2 Pet. (vorig jaar 6 pet.). De aan de beurt van aftreden zijnde com missaris dr. ir. W. J. Muller werd her kozen. Aan de directeur ir. W. Koppen werd op diens verzoek wegens zijn gezondheids toestand en het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd op de meest eervolle wijze ontslag verleend onder dankbetuiging voor zijn belangrijke diensten gedurende 42 jaren aan de vennootschap bewezen. H.O.V.-bestuur aanvaardt gemeentelijke voorwaarden Het bestuur van de Haarlemse Orkest Vereniging heeft gisteren in een brief aan het college van Burgemeester en Wethou ders laten weten, dat het de voorwaarden die de gemeenteraad aan de toekenning van de subsidie over 1949 heeft verhonden, aanvaardt, zij het met een voorbehoud op een enkel punt. Aan een der voorwaarden, de opneming in het bestuur van twee vertegenwoordi gers der gemeente, was reeds voldaan door de verkiezing van mevrouw mr. E. A. SeheltemaConradi en de heer D. A. J. Spek tot bestuursleden. Thans heeft het bestuur bericht, dat het de leiding van het orkest in het komende seizoen zal toevertrouwen aan één dirigent teneinde het artistieke peil op te kunnen voeren. De beide ^tegenwoordige dirigenten zullen daartoe op korte termijn worden ont slagen, zij zullen straks natuurlijk op nieuw kunnen solliciteren. Het bestuur gaat er ook mee accoord te zamen met de gemeentelijke vertegenwoor diger-s te bestuderen op welke wijze in de toekomst de organisatievorm van de H.O.V. moet worden gewijzigd, opdat een directer contact met de muziekliefhebbers in Haar lem en omstreken kan groeien. De laatste voorwaarde, waarin het be stuur gevraagd wordt in het vervolg meer rekening 'te houden ook in artistieke aangelegenhedenmet de mening van de dirigent en de orkestleden, wordt in prin cipe eveneens geaccepteerd. De practische toepassing daarvan is evonwel op meer dan een wijze te verwezenlijken en het bestuur zou het op prijs stellen daarover met het College nog eens van gedachten te wisselen. Academie voortgezet eco nomisch onderwijs te Haarlem Een provinciale subsidie Het bestuur der Stichting voor voortgezet, economisch onderwijs te Haarlem heeft ten behoeve van zijn in September 1947 te Haarlem geopende Academie een provin ciaal subsidie gevraagd van 1000 per jaar. Naar aanleiding van dit adres delen Ge deputeerde Staten mede: Aan deze Academie ligt de gedachte ten grondslag, dat degenen die uitsluitend een opleiding bij het middelbaar of voorberei dend hoger onderwijs hebben gevolgd, in de huidige tijdsomstandigheden voor vele functies in het maatschappelijk leven niet met voldoende economisch inzicht zijn toe gerust. De Academie beoogt daarom de kloof te overbruggen, die er bestaat tussen deze opleidingen en de bij uitfetek econo mische opleidingen, zoals die gegeven wor den aan de economische hogescholen en de economische faculteit van de Amsterdamse universiteit. Zij zoekt dit doel te bereiken door het geven van een driejarige avond cursus met wekelijks zes lesuren van vijftig minuten, van half September tot half Mei. De Stichting, waarvan de Academie uit gaat, beoogt uitdrukkelijk niet het maken van winst. De oprichting der Academie is in de eer ste plaats mogelijk gemaakt door de leden der vereniging van oud-leerlingen dei- Haarlemse Hogere Handelsschool (H.H.V.), die uit hun midden een garantiefonds bij een brachten van ongeveer 5000. De gemeenten Haarlem en Heemstede verlenen ieder een subsidie van 50 per in die gemeenten woonachtige leerling. De gemeente Haarlem heeft de Academie voorts het kosteloos gebruik (inclusief ver lichting en verwarming) gegeven van een lokaliteit. De rekening over het cursusjaar 1947- 1948 sluit met een nadelig, saldo van ƒ1.118.61. Op de begroting voor het jaar 1948-1949 wordt een tekort geraamd van f 1830,—. Gelet op het streven der Academie, als mede op het feit, Hat de leerlingen die zij trekt, behalve uit Haarlem en Heemstede, uit een tiental andere gemeenten afkomstig zijn, zijn Gedeputeerde Staten van oordeel, dat hier een provinciaal belang aanwezig geacht kan worden. Daarom stellen zij aan de Provinciale Staten voor, voor het jaar 1949 een bijdrage te verlenen van 1000. Slotkoei's Openings gisteren koersen Koninklijke Olie. - 285 Yt 2861/2 Unilever 2481/2 250%. 220)4 221% A. K. U 165 1653/4 138 Nederlandse Ford 258 Nederlandse Kabel 268 c. Berkel's Patent 108i/2 Scheepvaart-Unie. 15614 158 HolLAmerika Lijn Deli Maatschappij 15114 1501/a H. V. A 156% 155)4 A'dam Rubber 1391/, 138 Ned. Handel Mij. 149)4 N.-I. Handelsbank 108)4 Biliton Mij. II 338 Haarlemmers zijn begaan met het lot van de „Nordkaperen" Giften en geschenken voor jonge Denen, die getij tegen hadden Tal van Haarlemmers kennelijk be gaan met het lot van de jonge Denen wier tocht naar Kaapstad met het jacht „Nord kaperen" door een beslaglegging in de Spaarnestad moest worden onderbroken hebben zich in het afgelopen week-eind van hun gulste zijde laten kennen. Zoals in ons nummer van Zaterdag te lezen viel, zijn deze Denen in financiële moeilijk heden geraakt doordat men hen schan dalig hoge sleeplonen zou hebben berekend, nadat zij in een vliegende storm benoorden de Waddeneilanden twee zeilen hadden verspeeld, en kreeg de „Nordkaperen"' dezer dagen bezoek van een deurwaarder, die het roer kwam verzegelen, omdat de Denen niet bij machte waren een andere schuld te betalen, die volgens de schuld eiser een bedrag van drieduizend gulden beloopt. Toen hun droeve lotgevallen door onze reportage bekend waren, kwamen terstond Haarlemmers opdagen om te béwijzen dat men hier zeevaarders in moeilijkheden niet uitsluitend ziet als mensen van wie wat te halen valt. Een groot restaurant hier te stede nodigde hen put gedurende hun ver blijf in Haarlem tweemaal per dag te komen eten, anderen brachten proviand om zo althans gedeeltelijk de mondvoor raad te herstellen, die door diefstal in Am sterdam verloren ging en zo had bijna iedereen wat om de niet al te beste indruk, die de jonge zeilers van ons land hadden gekregen, goed te maken. Hulp uit Delfzijl. Een idee dat zodeh aan de dijk kan zet ten, kwam van een Haarlems leerling aan de Zeevaartschool te Delfzijl. Deze had met goedvinden van zijn directeur een grote collecte op touw gezet onder zijn mede leerlingen om een deel van het geld bijeen te krijgen dat de kluisters van de „Nord kaperen" kan verbreken. Ook enige Haar- .lemmers hebben zich trouwens bereid ver- Jdaard voor dit doel wat te offeren. Zoals de zaak nu ligt, ziet de toekomst van de „Nordkaperen" er nog niet roos kleurig uit en vrezen de opvarenden dat het schip, dat na zijn spectaulaire wereld reis de lieveling van Denemarken is ge worden, onder de hamer zal komen, wan neer er geen hulp opdaagt. Wanneer zij op 31 Mei de vordering niet betwisten, dan zal deze wel worden toegewezen en vol daan moeten worden uit de opbrengst van het schip. Een gedeelte van de inventaris verkopen is onmogelijk, want er is letter lijk niets aan boord, dat voor de grote trip niet# strikt noodzakelijk is. Bestrijden zij haar wel en schipper Ambech verklaart, dat hij kan bewijzen dat de vordering maar een fractie van drieduizend gulden be draagt dan zal het proces maanden duren en daar hebben de Denen geen geld voor. Borgstelling. Resten slechts twee mogelijkheden: een schikking treffen of een cautie storten. Wat het eerste geval betreft, heeft de schuldeiser laten weten dat hij niet met minder dan het volle bedrag genoegen neemt, maar dat hij wel bereid zou zijn het. schip te kopen (voor een bedrag dat ongeveer de helft van de werkelijke 'waar de zou vertegenwoordigen). In het tweede geval moeten zij voor 31 Mei een bedrag storten dat de gehele vordering plus een bepaalde som voor onkosten vertegenwoor digt, te weten 3500 gulden. Zij zouden dan kunnen vertrekken en een procureur zou inmiddels het proces voor hen kunnen uit vechten. Enigszins aangemoedigd door de harte lijkheid die zij in onze stad hebben onder vonden, hopen zij nu maar in stilte dat een of meer goede geesten zich over hen ont fermen zullen.' Afhalen distributiebescheiden Woensdag 25 Mei is het de beurt voor het afhalen van distributiebescheiden te Haarlem (Vleeshal) aan Ho en in Vogelenzang (Ge meenteschool) aan de letters L tot en met Z. Haarlemmermeer Liefdadigheidswedstrijd Haarlemmermeer—Ajax Ten bate van het Nederlandse Rode Kruis zal Zaterdag 28 Mei op het Gemeen telijk Sportterrein een voetbalwedstrijd worden gespeeld tussen het Haarlemmer meer-elftal en Ajax. Het Haarlemmer meer-elftal is samengesteld uit spelers van Halfweg, ETO, De Lijnden, "NAS, Hoofd- dorpse Boys en Nieuw-Vennep. Tot op heden heeft het Haarlemmermeer-elftal nog geen wedstrijd verloren, hoewel het steeds tegen zeer sterke tegenstanders is uitgekomen, te weten Blauw Wit, RCH, AFC en Stormvogels. Zandvoort Gunstige start van de Zandvoortse winkelweek De Zandvoortse winkelweek werd Maan dagavond om 6 uur geopend door het. uit steken van de vlaggen. Om 7 uur maakte de Zandvoortse muziekkapel een muzikale rondgang door het dorp, gevolgd door een kort concert op het Tramplein, waarvoor veel belangstelling bestond. De prachtig met bloemen versierde Bur gemeester Van Alphen-fontein en het in mat strijklicht gezette raadhuis hadden, evenals de feestelijk uitziende Haltestraat, aller bewondering. De Klokjes-actie bleek reeds de eerste dag een succes te zijn en algemeen werd geconstateerd, dat deze actie een grotere loop naar de winkels Tengevolge had. Er waren winkeliers, die reeds deze eerste dag méér dan zestig gulden aan prijzen uitbe taalden. Al met al een gunstige start van deze Zandvoortse winkelweek, die van 23 tot 28 Mei door de Zandvoortse Handelsver eniging in samenwerking met „de Hanze' wordt georganiseerd. Tentoonstelling Ton de Boer Mr. H. M. van Fenema zal Vrijdagmorgen' de jubileumtentoonstelling van de Zand voortse kunstschilder Ton de Boer in de Raadszaal van het Zandvoortse gemeentehuis openen. De expositie is van 27 Mei tot en met 1 Juni te bezichtigen. Demonstratie met de „Dudok" vervalt De ter opluistering van de Zandvoortse winkelweek voor Vrijdag aangekondigde demonstratie van de Noord-Zuidhollandse Reddingmaatschappij en de Zandvoortse red dingsbrigade komt te vervallen, omdat het personeel van de „Dudok de Wit", dat in hoofdzaak bij Publieke Werken in dienst is, die middag niet gemist kan worden. Boven dien was de tijd van voorbereiding te kort. De demonstratie zal nu laffer in het seizoen worden gehouden. Heemstede Het afscheid van Heemsteeds eerste burger Huldigingscomité gevormd Maandagavond kwam in het Raadhuis een aantal ingezetenen bijeen om een co mité te vormen dat de burgemeester, jhr. J. P. W. v. Doorn, zal huldigen ter gele genheid van zijn afscheid. De vergadering stond onder leiding van de heer E. J. v. Lent, die in zijn openingswoord dank bracht voor de grote belangstelling. Besloten werd een werkcomité te benoe> ipen dat de plannen nader zal uitwerken. Het bestaat uit de heren E. J. 'v. Lent, wet houder van Openbare Werken, voorzitter; dr. JLaeyendeckcr, vice-voorzitter; J. Schelling, secretaris; A. H. A. Verstijnen, ï>enningmeester; B. F. Enschedé, J. R. Roest en J. H. Vester. Het comité zal een circulaire onder de ingezetenen verspreiden, waarin een uit eenzetting van de bestaande plannen wordt gegeven en een financiële bijdrage wordt gevraagd, teneinde de burgemeester een blijvend geschenk aan te bieden. Besloten werd op 30 Juni het geschenk te overhandigen, waarbij dr. J. Laeyen- decker namens de ingezetenen het woord' zal voeren. Het comité bestaat uit 72 personen en is zodanig samengesteld dat alle richtingen en gezindten vertegenwoordigd zijn. Leerlingen van de Uloschool toonden wat zij konden In het gymnastieklokaal van de Ulo school aan de Bronsteeweg te Heemstede hielden de leerlingen een feestavond, ge organiseerd door de schoolvereniging „De Schakel", voor de ouders. Zaterdagavond was het zelfde programma opgevoerd voor de leerlingen der school. De heer De Boer, het hoofd der Ulo, heette mede namens personeel ouders en genodigden welkom, in 't bijzonder de wethouder van Onder wijs de heer H. Disselkoen en mevrouw Van Noord, ambtenaresse van de inspectie. Hierna opende de voorzitter van de School vereniging „De Schakel" het programma dat, gezien de korte tijd van voorbereiding wegens eind-examens en overgangsrappor ten, er mocht zijn. Er werd "een bopte reeks van nummers ten tonele gebracht bestaan de uit zang, muziek, declamatie, toneel en rhythmiek. Van de vele 'goede prestaties noemen wij „Een lentedag" van Worp met medewerking van mevrouw Barnard aan de piano. Een tweede zeer aantrekkelijk nummer was „Vrolijke kampklanken", een reportage-vooraf van de kampweek die de hoogste klas de volgende week gaat onder nemen. Ook „Gratie en Charme", een rhythmische dans onder leiding van de gym nastiekleraar de heer Duif viel zeer in de smaak. De vier meisjes met een guitaar zorgden met haar liedjes voor een aardige afwisseling. De toneelstukjes „Het Kind" en „De Rowland-Robijn" werden vlot ge- BINNENLAND Een 22-jarige militair heeft in de Hoofd straat te Dordrecht een revolverschot gelost op een 18-jarig meisje, dat echter niet ge troffen werd. De militair is gearresteerd. De procureur-fiscaal bij de Bijzondere Raad van Cassatie heeft geconcludeerd tot verwerping van het beroep dat Kotalla, een der bewakers van kamp Amersfoort, had ingesteld tegen de sententie van het Bijzon dere Hof te Amsterdam, waarbij hij tot de doodstraf is veroordeeld. De gemeenteraad van Den Haag besloot het rookverbod op de trambalcons op te heffen. Enige weken geleden werd in Ascona in Zwitserland de Nederlander H. J. K. gear resteerd, verdacht van een daar gepleegde moord op de Nederlandse danseres H, K. H. J. K. werd naar een krankzinnigenge sticht overgebracht waar hij Maandag is overleden. Uit het drooggelegde gedeelte van het kanaal tussen Eindhoven en Geldrop zijn vier bommen van zestig kilo, honderden 2 c.m.-granaten en een aantal splinterbommen opgevist. Wilde zwijnen hebben bij Groesbeelc enige aardappelvelden omgewoeld en de aardappelen opgepeuzeld. Tussen Enschedé in Nederland en de stad Enslcede in Zweden, een voorstad van Stockholm, is een contact tot stand geko men. Een delegatie uit Enschedé onder lei ding van burgemeester M. van Veen gaat naar Enslcede in Zweden. De Noorse walvisvaartier „Sir James Clark Ross" gaat ook dit jaar weer in repa ratie bij de Amsterdamse Droogdok-Maat schappij. De werkzaamheden zullen circa drie maanden vorderen. Zondag is het schip in Amsterdam gearriveerd. Een 80-jarige inwoner van Tiel is 's mor gens om kwart voor zeven op een onbe waakte overweg nabij Tiel door een trein, aangereden en gedood. Nijmegen denkt binnen drie jaar het stadscentrum -voor een groot deel volgebouwd te hebben met nieuwe winkels. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting zal dit jaar voor bouwmateriaal f3,500.000 tot f4.000.000 beschikbaar stellen. Prins Bernhard zal op 13 Juni bij oe marinewerf te Amsterdam op Hr. Ms. „Soem- ba" 'en „Flores" gedenkplaten onthullen waarop de „Koninklijke Vernftlding bij Dagorder", welke in November aan beide schepen is verleend, wordt vermeld. Zij die in de jaren 19401945 deel hebben uitge maakt van de bemanning van deze schepen, kunnen de plechtigheid bijwonen. HAARLEM EN OMGEVING De markt in de Floresstraat zal morgen, Woensdag worden gehouden in plaats van Donderdag (Hemelvaartsdag) Voor het diploma scheepswerktuigkun- dige A is geslaagd de heer A. van Steenis te Bloemendaal. In het openluchttheater te Bloemendaal wordt Zondagavond 29 Mei een concert ge geven door de Kon. Militaire Kapel, dirigent kapitein Rocu's van Iperen. Bij slecht weer is het concert Maandag 30 Mei. De Vereniging „De Reünie" brengt a.s. Woensdagavond in de Stadsschouwburg als slot van dit seizoen een thriller, getiteld „Als de klok waarschuwt". De regie is wederom in handen van de heer H. Deinum. Na afloop is er dansfeest in „Modern", Raaks, met medewerking van Jan van Ake's Harlem Swingers. Een boottocht voor ouden van dagen wordt vanwege het Comité uit de Gerefor meerde Kerk van Haarlem gehouden op 14 Juni. De tocht gaat naar Alkmaar. Het Pinksterspel „Des Heilands Tuin" wordt opgevoerd op Woensdag 1 Juni en Donderdag 2 Juni in het Koor van de Grote of St. Bavokerk. Het initiatief gaat uit van de Haarlemse Hervormde Jeugdraad. Vóór zijn vertrek naar België, zal ds. W. Tecuwissen, predikant van de Presbyterian Church te Grand Rapids, die momenteel als vertegenwoordiger van de Zending der Lage landen in ons land vertoeft, nog een keer in Haarlem spreken en wel op Zondagmiddag 29 Mei in de Zuiderkapel aan de Zuiderstraat. De bariton Adriaan Pape zal enkele leide ren zingen. Een met stro geladen vrachtauto wilde Maandagmorgen onder het viaduct over de voormalige Oude Weg te Haarlem doorrijden. De lading was echter te hoog opgetast, en ongeveer 25 balen stro werden van de wagen afgeschoven. Een passerende fietser kreeg een van die balen (die ongeveer 45 kg. we gen) boven op zich. Zijn stuur werd vernield en aan beide handen liep hij lichte kwetsuren op. De heer C. Schulz, wethouder van Sociale Zaken der gemeente Bloemendaal zal niet Donderdag, doch morgenmiddag spreek uur houden van 3—4.30 uur. speeld en oogstten veel succes. Het pas opgerichte orkest zorgde verdienstelijk voor intermezzi. Voor de pauze brachten enkele leerlingen mevrouw Barnard en de heer Sieplinga hulde voor de vele moeite en tijd die ze voor het slagen van deze avond over hebben gehad. Mede door deze bijeenkomsten kan er een gemeenschap van kinderen, leerkrach ten en ouders groeien, die de school ten goede komt. Onderlinge tuinliedenvereniging Woensdagavond vergadert in het Volks koffiehuis de Onderlinge Tuinliedenver eniging „Aerdenhout en Omgeving". De agenda vernjpldt o.m. bespreking en vast stelling van de datum voor de grote Tien minuten voor twaalf. De volgende tien minuten duurden eindeloos. Het leek op het wachten in de wachtkamer van een tandarts, wanneer er een bijzonder pijnlijke behandeling plaats zal vinden. Alles was tot dusverre volkomen normaal. Maar als de klok twaalf uur had geslagen, wat zou er dan gebeu ren. Om twee minuten voor twaalf klom Brannigan naast me op de bank. Hij sprak geen woord. Ik voelde, hoe ook hij de spanning van het drama, dat zich nu zou afspelen, onderging. Prompt om klokslag twaalf uur ver dween er een grote massa mensen, die ging lunchen, in de ingang van de onder grondse. Het was zo'n geweldig gedrang, dat iedereen in die massa op zou kunnen gaan. Maar daar opeens ontdekte ik de gravin, lang en kaarsrecht, met wit haar onder haar hoed uit zichtbaar, en in het oog lopend als was ze de „Queen Mary" temidden van een vloot van kleine onbe duidende schepen. De gravin moest een voortreffelijke actrice zijn, Alsof ze zich op het toneel van een of ander theater bevond, zo be woog ze zich voort in de mensenstroom; in haar ene hand hield ze haar handtas en in de andere hand het kleine pakje in bruin papier. Aan het eind van het trot toir stond ze even stil, alsof ze niet zeker was, of ze over zou steken in het drukke verkeer, maar daarna draaide ze zich om en wandelde terug in de richting vanwaar ze gekomen was. Dit alles scheen heel lang te duren, maar de klok ergens aan een groot gebouw op Piccadilly Circus liet zien, dat het pas één minuut over twaalf was. Op dit moment moest ergens in de menigte de afperser op zijn kans wachten. Een klein, slecht- gekleed mannetje liep tegen de gravin aan, zag de politie kijken en haastte zich ver der. Twee minuten over twaalf. De menigte leek dichter dan ooit. Mijn blik was' nu gevestigd op een lange, ietwat .voorover lopende oudere heer, die uit de richting van Piccadilly kwam. Hij zag eruit alsof hij zo juist uit zijn club in St. James Street kwam. Hij droeg een grijze geklede jas en een grijze bolhoed. Ik zag iets van een gerimpeld gezicht en het soort baard, dat onze voorouders in de Victoriaanse tijd droegen. Op zijn eigen wijze was deze oudere heer even in het ooglopend als de gravin. Steunend op zijn stok, liep hij lang zaam langs het trottoir. Mijn blikken wer den weer gevangen door de steeds bewe gende, steeds veranderende, mensenme nigte. Drie minuten over twaalf. De oude heer aarzelde even op de rand van het trottoir en draaide dan om, terug in de richting van Piccadilly. De gravin was stil blijven staan en scheen te aarzelen of ze nog lan ger moest wachten of niet. Terwijl c(e oudere heer in haar richting liep, zag ik hoe hij een hand in zijn zak stak en daaruit twee witte bloemen haalde, die hij iri zijn knoopsgat bevestigde. In zijn andere hand hield hij een klein pakje. Dit alles speelde zich af, alsof er niets bijzonders aan de hand was. De gravin nam het haar aangeboden pakje aan, ter wijl ze in ruil hiervoor haar eigen pakje overgaf. Maar toen opeens liet een klein mannetje, dat lucifers zat te verkopen, zijn doos met koopwaar vallen, en greep de ene arm van d® oude heer vast, terwijl de twee militaire politiemannen de me nigte op zij drongen om de andere arm van de oude heer te pakken te krijgen. Alles hierna speelde zich in flitsende snel heid af. De oude heer richtte zich op en gaf de lucifersverkoper met zijn stok een flinke slag op het hoofd. Met zijn andere hand hij had het pakje laten vallen smeet hij een van de militaire politieman nen iets in het gezicht, waardoor deze zijn beide handen naar zijn ogen moest bren gen. Vrouwen begonnen te gillen en twee politieagenten in uniform drongen de me nigte opzij. De tweede militaire politieman kwam zijn kameraad te hulp, maar de oude heer, die op wonderbaarlijke wijze de hin derpalen van de ouderdom terzijde had ge schoven, wist hem met een behendige slag van zijn stok neer te slaan, waarna hij door de draaideur van de Monopolis Ma gazijnen verdween. Ik merkte, dat Brannigan mijn - arm vastklemde bij het aanschouwen van dit drama, dat zich in enkele seconden af speelde, en waaraan hij geen deel kon nemen. Dan lag ik opeens met een schok op de vloer, doordat Brannigan mij mee sleurde in zijn sprong van de bank in de richting van de deur. In een oogwenk was ik overeind en rende ik eveneens de deur door. De zaak was stampvol winkelende da mes en er heerste een onbeschrijfelijke verwarring. Modieuse hoedjes gingen op en neer, terwijl de eigenaressen schreeuw den en gilden en elkaar vastklemden. De „oude" heer rende tussen de vrouwen door en duwde hen links en rechts van zich af, om=öich een pad te banen. Niet ver van hem vandaan zat Brannigan hem op de hielen, gehinderd door vrouwen, die de man vóór hem neergeslagen had. Ik geloof, dat Brannigan hem 'zeker ingehaald zou hebben, als hij niet' opeens gestruikeld was over een vrouwenfiguur, die vlak voor hem van haar stokje ging. De „oude" heer verdween juist door een deur aan het an dere eind van de zaak, toen' hij, weer over eind was gekrabbeld. Een paar seconden later verdween de inspecteur ook door deze deur, gevolgd door politie-agenten. .Verkoopsters waren bezig met reukzout en andere middelen om de verschrikte damescliëntèle weer bij te brengen, toen ik mijn weg door de menigte baande. Bij de val van de bank had ik mijn been be zeerd, maar in de opwinding van de jacht schonk ik daar niet veel aandacht aan. In de grote afdeling van japonnen en ondergoed speelde zich een zelfde scène af. Diverse vrouwen geraakten in min of meer zenuwachtige toestand bij het aan schouwen van deze jacht op een misda diger. Hoeveel uitgangen heeft deze zaak? vroeg ik de chef, die met veel handen wringen naast me voortliep. Meneer, kermde hij, dit is verschrik kelijk. Wat zal mijn cliëntèlè hiervan zeg gen? En mijn directie zal buiten zichzelf van woede zijn! Het kan me allemaal geen laars schelen, antwoordde ik vrij bruut, ik stel meer belang in de jacht op die gevaar lijke misdadiger dan in uw eventuele moeilijkheden. Dat de afperser er tussenuit was ge komen, daarvan was ik overtuigd. Onze kans was verkeken geweest, toen hij zich in de mensenmenigte van het warenhuis gestort had. En dat mijn gevoel me niet had bedrogen, bevestigde me even later Brannigan, die met een woedend gezicht op me af kwam. Het is hem gelukt een taxi te pair ken te krijgen, legde deze uit. Door de radio is het bevel gegeven alle wagens aan te houden, maar ik ben er vrijwel zeker van, dat hij er niet meer in zal zit ten, als die' taxi een paar straten verder aangehouden wordt. Ga met me mee, ik moet even telefoneren. Brannigan telefoneerde met Scotland Yard zonder zich iets aan te trekken van de chef, die niet ophield met jammeren en zijn arm vastklemde. Ik volgde niet het hele gesprek, maar ik hoorde wel, dat de inspecteur op gedempte toon snel enige instructies doorgaf. Precies zoals ik gedacht had, kreunde hij. De taxi werd inderdaad aangehouden in Oxford Street, maar onze man sprong er uit, toen de wagen stilstond voor de verkeerslichten bij Oxford Circus, en ren de vandaar het station van de ondergrond se in. De politie is nu bezig alle stations op de lijn te bewaken, maar misschien zijn we al te laat. Brannigan bleef bij de telefoon zitten wachten, zijn gezicht één en al teleurstel ling. Ik voelde dat ik beter deed niets te zeggen. Zelfs de chef van het warenhuis scheen dit óók te voelen, want met een laatste wanhopig handgebaar verdween hij door de deur van het vertrek. Een mi nuut of tien later ging de telefoon. Terwijl Brannigan luisterde, kwam er een uitdruk king van verbazing op zijn gezicht. Een man, die beantwoordt aan de be schrijving van onze afperser, is aan het station Bond Street uit de ondergrondse gestapt, zei hij, nadat hij de hoorn weer op de haak had gehangen. Sindsdien is er geen spoor meer van hem te binden. Maar nog verwonderlijker is het feit, dat onze dominee het klaar speelde om de man, die hem achtervolgde van zich af te schudden. XWordt vervolgd)? j

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6