Haarlems Dagblad De West-Duitsers Levendige gedachtenwisseling ter Parijse conferentie Klacht over Russische beperkingen van vervoer naar Berlijn Gang van zaken bij wisseling van het bestuur over Djokja Weerbericht 63e Jaargang No. 19253 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Eedactie: 10600. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Vrijdag 27 Mei 1949 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom en <©pcccl)te 'tjaaclemsctje Courant (3!nno 165-6) Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75. Postgiro 273107. Advert.tarïeven op aanvraag bij de Administratie. DirecteurenP. W. Peereboom en Ph. A. Mees „Samenleving in Puin" heeft de Gro ningse hoogleraar dr. P. J. Bouman zijn sociologische waarnemingen in West- Duitsland genoemd. Prof. Bouman, die in de maanden na de bevrijding tot de Mili taire gezags-dragers in Haarlem heeft behoord en wiens persoonlijkheid en in zichten hier grote belangstelling hebben gewekt, heeft in 85 pagina's druks, ver schenen bij de uitgever H. J. Paris te Am sterdam, een pittige beschouwing aan gevuld met statistieken aan de toestand der West-Duitsers gewijd. Dit boekje is nuttig voor al diegenen die naar goed be grip van de Duitse kwestie zoeken, hetgeen een streven is dal zowel door onze ervarin gen in de jaren 19401945 als door zorg voor de toekomst wordt gerechtvaardigd. Dat de buurvollcen van Benelux tot dusver zo weinig invloed op de zaak hebben kunnen doen gelden is geen beletsel voor deze belangstelling. Pro£ Bouman heeft zijn sociologische waarnemingen gedaan tijdens een gast- professoraat dat hij verleden jaar te Münster heeft vervuld. Verkennings tochten door Westfalen en het Roergebied hebben hem met talrijke groepen en per sonen in aanraking gebracht, waarbij hij ervoer dat men zich over sociale noden openhartiger uit dan over politieke ge voelens. Juist om die sociale noden was het hem te doen, want zij bieden een sleutel tot beter begrip van een aantal culturele en politieke vraagstukken, zoals hij op merkt. In een reeks korte hoofdstukken, waarin hij zijn bijzondere aandacht eerst wijdt aan het bevolkings-vraagstuk, de ge zondheidstoestand, algemene sociale ont reddering, ook aan psychische beproevin gen van zoveel millioen ontredderden, aan de wpning en het gezinsleven, opvoeding en onderwijs, geloof en kerkelijk leven komt hij dan ook tot de besteding van de vrije tijd, het gemeenschapsleven en de politieke activiteit eindigend met een slot beschouwing waarin hij constateert, dat hij nevens het verval een aantal hoopgevende symptomen heeft kimnen noemen. Die treden inderdaad in zijn studie naar voren, waarbij hij zich doet kennen als een van die zeldzame objectieve beschouwers, die oprecht pogen zich in de toestand en de gedachten van anderen te verplaatsen. Dit heeft hem doen ontdekken dat ,.de ver deling tussen licht en donker" voor de Duitsers zelf anders ligt dan voor de vreemde waarnemer, die in hun wonder lijke wereld zijn weg zoekt. Hij geeft dit typerende voorbeeld: „Wie veel ellende heeft meegemaakt, is doorgaans al tevx-eden bij een lichte ver-betering van het lot. Ik trof eens een uit Russische gevangenschap teruggekeerde militair aan, leunend tegen een brokstuk van een ingestort kerkpor taal: een tengere man; met ingevallen wangen, doorschijnend bleek onder een onregelmatige stoppelbaard. In zijn onbe schrijfelijke vieze, gerafelde uniform ge huld dampte hij rustig uit een zelfgefhaakt pijpje en trok daarbij zo'n vergenoegd ge zicht, dat ik hem aansprak. „Het is hier een paradijs", luidde zijn conclusie.Dit tekent de betrekkelijkheid van alle levens omstandigheden." Als wij ons de hongerwinter herinneren begrijpen wij dit en als wij het herstel na de bevrijding overdenken wordt het ons duidelijk, dat latere vorderingen naar groter welstand in afnemende mate vol doening en vreugde gaven; de eerste, waar bij wij de werkelijke nood verlieten, brachten de grootste openbaring. Zelfs dit opnieuw in een Duitser te begrijpen is evenwel niet eens zo gemakkelijk; hij Woont vlak naast ons maar schijnt tegen woordig verder verwijderd te zijn dan de Amerikanen. Wij hebben nog nooit weinig contact met de Duitsers gehad als in deze naoorlogse jaren. Hunnerzijds is dat ten aanzien van het gehele buitenland in blijkbaar nog veel sterker mate het ge val. Prof. Bouman heeft in alle West- Duitse sociale en politieke groeperingen een tekort aan begrip voor internationale be trekkingen waai-genomen. „Men heeft zo lang in nationale afzondering verkeerd en zich zo ingeleefd in chauvinistische waan denkbeelden dat men thans, na de neder laag, moeilijk tot een evenwichtig oordeel kan komen. In wonderlijke vermenging komen minderwaai-digheidsgevoelens en nationalistische hoogmoed voor. Ik heb op een der perrons van het station te Hamm uit Frankrijk teruggekeerde krijgsgevan genen horen schimpen op de Franse cul tuur op een manier, die volslagen blindheid voor eigen gebreken verried. Men kan aca demici ontmoeten die er ernstig van over tuigd zijn dat Duitsland op alle gebieden van wetenschap een leidende rol speelt nu nog." Het gebrek aan belangstelling voor de schuldvraag inzake de oorlog, dat de schrijver heeft waargenomen, acht hij niet steeds te wijten aan geestelijke beperkt heid. Ook bij ruim denkende Duitsers heeft hij dikwijls een zekere afweer-houding tegenover de vraag, hoever Duitslands Khuld reikt, waargenomen. Het is, zegt hij, alsof men zich wil schrap zetten tegen over een krachtig zelfverwijt. Men heeft loveel ellende meegemaakt, dat het bijna sen levens-noodzaak lijkt zich te pantseren tegen zelfverwijt, dat de toch reeds ge haalde levensmoed verder zou kunnen ondermijnen. Daarom acht prof. Bouman het niet uitgesloten dat men over enige laren beter over de schuldvraag zal kunnen spreken dan nu. Overigens beroepen de Duitsers er zich op dat anderen ook fouten hebben begaan en voortdurend maken. Als bekende vraag hoort men telkens: «Hebben zij, die bezig zijn zich voor te «reiden op een strijd met afschuwelijke vapens. het recht de staf over anderen te treken?" En men is zeer verontwaardigd •er het optreden van Russische en Poolse toepen, vooral wegens hun mishandeling Tan de vrouwen, dat men erger acht dan «tgeen Duitsers gedaan hebben. De democratie is in Duitsland alles behalve populair. Prof. Bouman zegt dat ten het begrip teveel aan de bezettings macht verbindt of, zoals een jonge Duitser hatelijk opmerkte: „Wij ruiken bij het ?oord democi-atie altijd de geur van En- fclse sigaretten". Er is weinig waardering de politieke partijen: er zijn veel tapjes en stekelige opmerkingen over de Smocratie. Ge ziet hieruit opnieuw hoe de nadelen een langdurige bezetting zich hebben ten gelden. Tegenover bezetters is geen mkel volk, in welke omstandigheden ook H al heeft het alles aan zichzelf te wijten, ®it mild gestemd; het kan er zelfs niet fibevangen tegenover staan. Ik zal u meer Geen besluiten, noch nieuwe aspecten „Paradijs en hel" vergeleken PARIJS, 26 Mei. De vier ministers van Buitenlandse Zaken zijn Woensdag en Donderdag bijeen geweest op de derde en vierde zitting van hun conferentie over Duitsland. Woensdag heiwatten de ministers, met Wysjinski als voorzitter, de bespreking van het voornaamste vraagstuk: de Duitse een heid. Alle vier de ministers namen het woord, doch het kwam niet tot besluiten, zo verklaarden afgevaardigden bij het ver- laten van het Palais Rose. John Foster Dulles, de Amerikaanse re publikeinse deskundige voor buitenlandse zaken, verklaarde na afloop van de bijeen komst van Woensdag dat geen nieuw voor stel was ingediend. „Er was echter wel een uitgebreide discussiöy gevoerd, te ingewik keld om in een paar woorden weer te geven", aldus Foster Dulles. De Donderdag gehouden zitting tijdens welke evenmin beslissingen zijn genomen eindigde na levendige g'edachtenwisse- lingen. John Foster Dulles, die als deskundige op het gebied der buitenlandse politiek deel uitmaakt van de vertegenwoordiging der Verenigde Staten, heeft na afloop van de zitting verklaard: „Ons werd een beeld gegeven van het paradijs in het Oosten en de hel, die de situatie in het Westen is. Er is in dit vel band op gewezen, dat een groot aantal Duitsers aan de hel de voorkeur schijnt te geven boven het paradijs". Het voornaamste kenmerk van de Don derdag gehouden zitting was een lange rede van de Sovjet-Russische minister van Buitenlandse Zaken Wysjinski over de vol gens hem onzekere toestand in West- Duitsland. Minister Wysjinski beweerde dat de cijfers die door zijn Amerikaanse collega Dean Acheson waren verstrekt over het herstel in West-Duitsland, geen waarachtig beeld van de situatie gaven. Wysjinski haalde feiten en cijfers aan, waaruit vol gens hem bleek dat de kosten van levens onderhoud in West-Duitsland waren ge stegen, terwijl ook de werkloosheid zou zijn toegenomen. Daarop trok hij een ver gelijking met de toestand in de Sovjet-Unie en hij maakte melding van de weldaden, die de bewoners van de Sovjet-Russische zóne waren bewezen in de vorm van leve ringen van grondstoffen en afgewerkte pro ducten door de Sovjet-Unie. Siei-lijk duel Minister Acheson betuigde zijn collega Wysjinski zijn dank voor de verstrekte in lichtingen; hij sprak de hoop uit dat de Sovjet-Russische minister van Buitenland se Zaken nog nadere mededelingen zou willen doen over onderwerpen zoals her stelbetalingen en de werking van Sovjet- Russische trust-maatschappijen in de Oos telijke zóne. De levendige gedachtenwisselingen, die aan het einde der zitting plaats vonden, droegen over het algemeen een opgewekt karakter. Deze namen een aanvang toen minister Bevin die zijn collega Wysjinski eveneens zijn dank betuigde voor de door hem verstrekte inlichtingen, de hoop uit sprak dat deze in de gelegenheid zou zijn kennis te maken met enige van de vluch telingen uit de Oostelijke zóne, die nog steeds in een onverminderde stroom West- Duitsland blijven binnenstromen Hij voegde hieraan toe dat deze uitge wekenen mogelijk door het aanschouwen van de „opmei-kelijke, in de Oostelijke zóne gemaakte vorderingen, zouden kunnen worden overreed naar Oost-Duitsland te rug te keren". Wysjinski antwoordde hierop, dat men geen geloof moest hechten aan de van der gelijke personen afkomstige verhalen. Hij zeide gemakkelijk verhalen te kunnen pro duceren afkomstig van Duitsers uit West- Duitsland, die naar de Oostelijke zóne waren vertrokken en die ongunstig waren voor de drie Westelijke bezettingszones. Minister Bevin deelde ter conferentie nog mede dat, volgens een schatting van Britse autoriteiten, maandelijks gemiddeld 45.000 vluchtelingen uit de Sovjet-Russi sche zóne in West-Duitsland aankomen. Hiervan bereiken er, ruw geschat, 30.000 de Britse zóne. Duitse adviseurs naar Parijs. De Duitse adviserende commissie, die naar Parijs zal gaan om te antwoorden op mogelijke vragen van de vier ministers van Buitenlandse Zaken over Duitsland, zal uit elf afgevaardigden bestaan. De delegatie zal samengesteld worden uit zeven vertegenwoordigers van de par lementaire raad te Bonn, die de verschil lende politieke fracties van deze vergade- ï-ing vertegenwoordigen en uit vier eerste- ministers. Benelux wordt ingelicht Het Franse departement van Buitenland se Zaken heeft Woensdagavond ingestemd met een verzoek van België, Nederland en Luxemburg om op de hoogte te worden ge houden van de gang van zaken ter confe rentie van de raad van ministers van Bui tenlandse Zaken. Het Franse departement zal dagelijks aan de ambassadeurs van de Beneluxlanden te Parijs rapport verstrek ken. Onbemande ballon, raakte door rukwind los Het gevaarte maakte een reis van Nijmegen naar Ootmarsum Donderdagmiddag is de luchtballon „Henry Dunant" van de Haagse ballonclub, tijdens een luchtvaartfeest voor padvinders in het Goffertstadion te Nijmegen ontijdig opgestegen zonder bemanning. Door een rukwind raakte de ballon los van zijn ankers en verdween in de wolken. De balloncommandant de heer Boesman, zijn echtgenote en de heer De Vos Kloot wijk, die met de ballon zouden opstijgen, trachtten per auto na te gaan, waar de vluchteling naar toe ging, doch dit was door het laaghangende wolkendek vrijwel onmogelijk. De heer Boesman verwachtte echter niet, dat de ballon een grote afstand zou afleg gen, daar de vulopening naar boven ge draaid was en het gas dus kon ontsnappen. Inderdaad kwam er een halfuur latei- een bericht uit Ootmarsum, dat daar een ballon was neergekomen. Aanvankelijk meende men met een Belgische ballon te doen te hebben, omdat hij Belgische re- gistratieletters droeg, doch later bleek dat dit de in Nijmegen op drift geraakte ballon was. Het gevaarte werd in een boeren schuur opgeborgen. De heer Boesman was natuurlijk zeer verheugd over deze „red ding", daar het verlies van de ballon een schadepost van 10.000 betekend zou hebben. Nog een ballon op drift. Behalve de ..Henry Dunant" is Donder dag ook een Belgische ballon, vermoedelijk uit Brussel afkomstig, zonder bemanning de lucht ingegaan en bij Grave neerge komen. Het gevaarte was zonder touwwerk of mand op reis gegaan. Communistisch congres te Praag Het negende congres van de Tsjechoslo- waakse communistische partij is Woensdag te Praag geopend. Ongeveer tweeduizend bezoekers en gedelegeerden uit 25 landen zijn voor dit congres naar Praag gekomen. Bij alle openbare gebouwen is speciale be waking geplaatst en om de plaats, waar het congres werd gehouden, was een cor don getrokken. Nosek, de minister van Binnenlandse Zaken, bracht bij de opening van het con gres de „eerste groet" aan „kameraad Stalin, de grootste figuur van onze tijd, een figuur die de eeuwen zal overleven". President Gottwald werd tot voorzitter van het congres gekozen. Hij verklaarde in zijn toespraak, dat geheel Tsjechoslo- wakije de Marxistisch-Leninistische ideo logie moest aanvaarden. De boeren moest worden bijgebracht, dat „de ovei-gang naar het socialisme absoluut noodzakelijk is". Verder waarschuwde hij tegen „anti- staatsgezine en reactionnaire elementen" bij de veiligheidspolitie. Hij betuigde zich erkentelijk voor „de door de Sovjet-Unie en het Russische leger geboden onbaat zuchtige hulp bij het opbouwen van de Tsjechoslawaakse republiek". De rede van Gottwald wordt beschouwd als een aanwijzing van het voornemen dei- partij de gelederen nauwer aaneen te slui ten en de ontwikkeling van het commu nisme in Tsjechoslowakije te bespoedigen. I zijn. Hef woord is aan Lord Halifax: Populariteit is een misdrijf van het ogenblik af. dat zij wordt gezocht; zij is alleen een deugd, als men haar heeft of men wil of niet. Joodse passagiers werden in volle zee over boord gezet Politie van Israel stelt onderzoek in De Isi-aelische politie stelt een onderzoek in naar een incident, dat zich in de Mid dellandse Zee zou hebben voorgedaan. Vol gens een politieverklaring zou de kapitein van een schoener, die zich op weg naar een Israëlische haven bevond, dertig vaten over boord hebben geworpen en toen der tig jonge Joodse passagiers met een geweer gedwongen hebben zich uit te kleden en over boord te springen. Hij zeide „geen interesse" meer in de voortzetting van de reis te hebben. De passagiers waren af komstig van een haven aan de Middel landse Zee en moesten 1.500 pond voor de overtocht betalen. De maritieme politie van Haifa heeft 23 personen opgepikt. Men vreest, dat de overigen verdronken Engelse verklaring uitgegeven Prins Bernhard heeft Woensdag een studietocht gemaakt door een deel van de provin cie Utrecht. Tijdens zijn bezoek aan Veenendaal bezichtigde de Prins onder meer een wolspinnerij. In een officiële Engelse verklaring van Woensdag worden de Russische autoritei ten er van beschuldigd, dat zij welover wogen de te New York gesloten overeen komst over de opheffing van de blokkade niet zijn nagekomen. .Terwijl de Westelijke mogendheden nauwgezet de overeenkomst over het op heffen van de beperkingen, die sinds 1 Maart 1948 ingevoerd waren, nagekomen zijn, heeft de Russische regering een poli tiek van obstructie gevolgd en zelfs nieuwe bepei-kingen ingevoerd, die een schending betekenen van de overeenkomst van New York", aldus de verklaring, waarin negen beperkingen door de Russen ten aanzien van het interzonale verkeer worden op gesomd; verder wordt geklaagd over het feit, dat de Russen er op staan dat locomo tieven uit de Russische zóne de treinen uit het Westen naar Berlijn en van Berlijn naar het Westen moeten trekken. De Rus sische autoriteiten hebben verder het maxi mum-aantal treinen tot 16 per dag be- Na Sjanghai ook Woesoeng gevallen? Volgens onbevestigde berichten hebben door de communisten geleide troepen Woe soeng, ten Noorden van Sjanghai, veroverd en daarmede de laatste ontsnappingsroute voor de regeringstroepen afgesneden. A.F.P. meldt uit Sjanghai vernomen te hebben, dat ongeveer 40 door de i-egering gevorderde schepen, met circa 20.000 man nationalistische troepen aan boord, uit Woesoeng zijn vertrokken. Waarnemers zijn van mening dat zich in de Sjanghai- Woesoeng-sector nog ongeveer 50.000 man nationalistische troepen bevinden, die op geen enkele wijze meer in staat zijn aan de greep der communistische strijdkrachten te ontkomen. In een Reuter-telegram uit Sjanghai wordt nog gemeld dat de tegenstand, welke bij de bruggen van de stad door de rege- ringsti-oepen werd geboden, is ineengestort. De UNO-commissie bracht rapport uit Batavia, 26 Mei (Aneta). Heden heeft I tailleerde voorwaarden zijn nog niet uit- de commissie der UNO voor Indonesië de I gewerkt en zullen worden opgenomen in tekst van di-ie rappoi-ten vrijgegeven, wel ke zijn goedgekeurd door de eerste sub commissie (commissie voor de terugkeer van de republikeinse regering naar Djok ja). De rapporten werden op 25 Mei aan de subcommissie voorgelegd door drie werkgroepen, die op 21 Mei werden in gesteld ter bestudering van de volgende onderwerpen: 1. Politieke veiligheid; 2. Technische diensten; 3. Financiële en eco nomische vraagstukken. Aan het rapport over het eerste onder- In de grote gebouwen in het uitgaans- is het volgende ontleend: De datum centi-um van Sjanghai en in de zakenwijk hadden zich eveneens nationalistische troe- Frans kabinet wint de benzinestrijd De Franse Assemblée heeft Donderdag morgen vroeg na vier uren van stormach tig debat met 329 tegen 264 stemmen het voornaamste artikel aanvaard van de re geringsvoorstellen ter bestrijding van het begrotingstekort van 83 milliard francs. Dit artikel behelst de invoering van een dub bele benzineprijs, namelijk van 63.20 fr. voor vrije en van 43.20 fr. voor gedistri bueerde benzine voor voorrangsverbrui kers. De minister-president, Henri Queuille, had aan het einde van het debat verklaard, het besluit van de Assemblée te zullen be schouwen als een „onofficieel vertrouwens votum". Voor stemden socialisten, MRP, radicalen en een meerderheid van rechtse gematigden. Tegen stemden de commu nisten. de Gaullisten en een aantal rechtse onafhankelijken. Deze stemming betekent een succes voor de arbitrage van Queuille tussen socialis ten en rechtsen inzake de nationalisatie en de sociale verzekering. Queuille beloofde de Assemblée binnenkort in de gelegenheid te zullen stellen tot bespreking van deze beide aangelegenheden. Het begrotingstekort is hoofdzakelijk te wijten aan de kosten van de actie in Indo- China en de verliezen van de staatsspoor wegen. Men verwacht, dat door de invoe ring van de dubbele benzineprijs twintig milliard op dit tekort zal worden inge lopen. ADMIRAAL HELFRICH GEHULDIGD. Op het hoofdkwartier van de Konink lijke Marine te Amsterdam hebben de offi cieren van de marine luitenant-admiraal C. E. L. Helfrich, de per 1 Januari afge treden bevelhebber der zeestrijdkrachten, gehuldigd en hem een schilderij aange boden. Het schilderij, een werk van J. W. Hey- ting, stelt voor het smaldeel liggende op het IJ te Amsterdam tijdens het voorbij varen van het koninklijke jacht „Piet Hein" tijdens de vlootschouw o!p 3 September. pen verschanst; hun was door 200 buiten landse inwoners van Sjanghai een over vloedig maal aangeboden, op voorwaarde dat zij zich aan de communistische troepen zouden overgeven. De regeringstroepen accepteerden het maal en gaven zich daar op over. Communistische troepen rukken op in de richting van het Noordelijke station van Sjanghai; dit station werd in 1937 drie maanden lang door de Chinese verdedigers tegen de Japanse strijdkrachten verdedigd. Andere communistische afdelingen voer den een omtrekkende beweging uit tenein de nationalistische troepen af te snijden van de hoofdmacht, die naar het Noorden is uitgeweken. De bioscopen in Sjanghai werden weer geopend en zij waren stampvol. Voormalige regerings-politiebeambten namen hun pos ten weer in, zonder bewapening, doch met rode armbanden. De Chinese regering zal Kanton, haar huidige residentie, ontruimen, wanneer de volgende grote veldslag begint, aldus wel ingelichte kringen te Kanton. Het kabinet zal zich naar Tsjoengking in de ver verwijderde Westelijke provincie Szetsjoean begeven, de wetgevende en con trolerende Joeans zullen naar Formosa gaan. Duizenden soldaten van de nationalisti sche troepen bij Sjanghai hebben hun uni form afgelegd en zich gemengd tussen de massa's vluchtelingen. In Sjanghai, dat thans door eeh veilig heidscommissie van burgerlijke leiders wordt bestuurd, is men zeer onder de in druk van de discipline en zelfbeheersing van de door de communisten geleide troe pen. De winkels in Sjanghai zijn weer geopend en trams en bussen zijn weer gaan rijden. Aanslag op Amerikaans vakverenigingsleider Victor Reuther, de b.roer van de presi dent der Amerikaanse Unie van verenig de arbeiders in de auto-industrie, werd Dinsdagnacht te Detroit door een onbe kende neergeschoten. Victor Reuther, die opvoedkundig leider van de unie is, werd, evenals zijn broer in I April vorig jaar, door het raam van zijn having van een „open deur"-politiek en zeggen hebben over Prof. Bouman s huis in zijn gezicht geschoten. Hij is ern- duidelijke omschrijving van de grens tus- oi-iron^ on stig gewond en zal een 00g moeten missen. I sen indo-China en China. van overdracht van het gezag aan de re publikeinse regering hangt af van de tijds duur nodig voor evacuatie der burgers en evacuatie der Nederlandse troepen, die daarna zal plaats hebben. De leden van de sub-commissie hopen, dat de terugkeer van de republikeinse regering zal kunnen plaats vinden omstreeks midden Juni. Overeenkomst is voorts bereikt over de volgende punten: Beide partijen zullen aan alle gewapende strijdkrachten in de resi dentie Djokja (politie en strijdgroepen) de order uitvaardigen om alle wapencon tacten te vermijden en elke vorm van sabotage, vernieling en subversieve acti viteit te staken. Op een later te bepalen datum en na uitvaardiging van de hier- bovengenoemde order zal de wapenstil stand formeel worden afgekondigd. Gede- Amerika wil politiek ten aan zien van China coördineren De Verenigde Staten hebben voorge steld, dat „gelijkgezinde" landen zich ver enigen in het opstellen van een gemeen schappelijke politiek ten aanzien van de communisten in China, aldus maakt het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken bekend. Besprekingen hierover hebben nog slechts op officieuze basis plaats gehad, doch naar verluidt zullen de Verenige Sta ten binnenkort een conferentie van belang hebbende landen bijeen roepen. Het voor stel der Verenigde Staten is, dat geen dezer landen een communistisch regiem in China zal erkennen zonder voorafgaand overleg met de anderen. Tot de landen, aan welke dit verzoek is gericht, behoren naar verluidt Engeland, Frankrijk, Nederland, België, Australië, India, Pakistan, Nieuw Zeeland, Ceylon en Zuid-Afrika. Men verwacht, dat James Webb, onder minister van buitenlandse zaken, op zijn persconferentie van hedenavond hier meer over zal meedelen. Naar verluidt zullen de grote mogend heden de communisten om bepaalde garan ties vragen, voordat zij hun regiem erken nen, bijvoorbeeld om eerbiediging van de Britse souvereiniteit te Hongkong, hand- te belangwekkende studie. R. R een afzonderlijke overeenkomst. Wanneer de datum en het tijdstip waar op de evacuatie van de plaatsen en posten :n de residentie door de Nederlandse troe- pin zal plaats hebben zijn vastgesteld, zal Ce Nederlandse delegatie de republikeinse autoriteiten hiervan in kennis stellen 48 uur voordat die evacuatie zal worden uit gevoerd teneinde de republikeinen in staat te stellen de residentie snel te bezetten. De militaire waarnemers van de UNO- commissie zullen hun medewerking ver lenen teneinde incidenten te voorkomen. Aan alle Nederlandse en republikeinse commandanten wordt strikt verboden op enigerleiwijze in direct contact met elkaar te treden. Indien enig contact noodzakelijk is dan dit uitsluitend geschieden door een der commissies en/of door de militaire waarnemers van de UNO. Betreffende de voorziening van mate riaal, nodig voor de uitrusting van de re publikeinse politie, is overeenstemming bereikt op het punt van uniformen. Op drachten voor leveranties hiervan zijn reeds gegeven. Over de bewapening van de politie zijn enige moeilijkheden gerezen, welke zo spoedig mogelijk nader onder de ogen zullen worden gezien, Met het oog op overneming van de pu blieke diensten in de residentie zijn par tijen overeengekomen dat zij hun personeel zullen instrueren om met elkander in con tact te treden teneinde een lijst aan te leggen van onmiddellijk benodigde goede ren. Wederzijds contact is reeds opgeno men op gebied van de spoorwegen en de P.T.T. Schikkingen zijn reeds getroffen voor functionering van. telefoon, telegraaf en radioverbindingen, zowel interinsulair als internationaal. Tussen Djokja en Se- marang is reeds telefoonverbinding tot stand gebracht evenals tussen Batavia en Djokja. Op het punt van luchtvaartverbindingen heeft de Nederlandse delegatie het volgen de verklaard: De K.L.M. zal het vliegveld van Djokja opnemen in haar diensten indien de veiligheid van de passagiers zal zijn gewaarborgd. De voorlopige federale regering zal beslissen wanneer dit het ge val is. Het gebruik van republikeinse civiele vliegtuigen is nog in discussie en men verwacht dat een oplossing zal wor den gevonden, die het mogelijk maakt voor republikeinse vliegtuigen de routes Dj okj a-Semarang, Dj okj a-Medan-At j eh of Djokja-Sabang te vliegen. Nog geen overeenkomst is bereikt over republikeinse luchtverbindingen tussen de republikeinse gebieden en buitenlandse mogendheden. Trein op trekbom: drie doden Soerabaja, .27 Mei (Aneta). Donder dagochtend is een gecombineerde perso nen- en goederentrein van Soerabaja naar Malang en Dj ember even buiten Bangil op een trekbom gelopen, waarbij drie pas sagiers werden gedood, zeven ernstig en vier licht gewond- perkt. Zij hebben ook geweigerd andere spoorwegverbindingen naar Berlijn behal ve over Helmstedt open te stellen en ge weigerd de verzekering te geven, dat andere routes zouden kunnen worden ge bruikt ingeval de route over Helmstedt onklaar zou raken. Van de zijde van Britse, met vervoers problemen belaste autoriteiten te Berlijn, is medegedeeld dat de Sovjet-Rusische autoriteiten heden de hoeveelheid goede ren, die uit West-Duitsland wordt ver voerd, met twee derde hebben verminderd. De commandanten van de drie Weste lijke sectoren van Berlijn hielden Donder dag een korte bijeenkomst over de spoor wegstaking, aldus meldt het Duitse pers bureau Dena (Amerikaanse zóne). Een Britse woordvoerder zei hierna: „De com mandanten hebben de huidige toestand besproken, maar er zullen niet meer in lichtingen dan deze worden verstrekt". De leiders van de stakers hielden even eens een geheime bijeenkomst, waarna een woordvoerder zei: „Evenals de Weste lijke commandanten verstrekken wij thans geen inlichtingen. Wij hebben een goede reden om op het ogenblik het stilzwijgen te bewaren". Volgens Duitse berichten heeft het door de Russen gecontroleerde spoorwegbestuur een aanbod van de stakers om het inter zonale verkeer te verzorgen verworpen. Een Britse woordvoerder heeft verklaard, dat tengevolge van de staking 34 treinen tussen de Westelijke zones en Berlijn wor den opgehouden. Militair treinverkeer gestaakt BERLIJN, 27 Mei (Reuter). Het Engelse en het Amerikaanse militaire treinverkeer naar en van Berlijn is tijdelijk gestaakt, aldus is officieel te Berlijn bekend ge maakt. Volgens Britse en Amerikaanse functio narissen heeft men dit besluit genomen, nadat gisteren de Britse trein uit Biele feld en de Amerikaanse uit Frankfort te Potsdam in de Russische zóne tot stilstand zijn gebracht. De Britse trein kwam met 9 uur vertraging te Berlijn aan, de Ameri kaanse met bijna 24 uur. Engelse protestnota aan de Sovjet Unie Het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft officieel bevestigd, dat 28 April door Peterson, Engels ambassadeur te Moskou, een nota is overhandigd aan Wj'sjinsky. waarin Engeland protesteert tegen het verdwijnen uit de Engelse am bassade te Moskou van drie vrouwen, van wie twee Sovjet-Russische bruiden van Engelsen zijn en over bedreigingen, geuit tegen vier andere employés. „De Engelse regering heeft de uiterste grenzen van verdraagzaamheid bereikt en kan voortzetting van de obstructie van het werk der ambassade niet toestaan", aldus deze nota Op de dag na deze bekendmaking van radio Moskou heeft een woordvoerder van het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken verklaard, dat Engeland verzoeken om visa voor Russen, die men aan de Rus sische ambassade te Londen te werk wil stellen, in behandeling zal nemen op een stricte basis van wederkerigheid. De be handeling van deze verzoeken zou afhan gen van de behandeling van de Britse bur» gers, die op de Britse ambassade te Moskou nodig zijn. OPNIEUW ENIGE REGEN. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond: (opge maakt te 10 uur) Overwegend zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen enige regen. Matige tot krachtige wind tussen Zuid en West. Aanhoudend vrij koud voor de tijd van het jaar. 28 Mei: Zon op 4.30 uur, onder 20-45 uur Maan op 4.17 uur. onder 22.06 uur HoogwatertUden: Vrijdag 27 Mei: 3,22—15.44 uur. Zaterdag 28 Mei: 3.56—16.18 uur. Laagwatertüden: Vrijdag 27 Mei: 11.17—23.37 uur. Zaterdag 28 Mei: 11.56 uur.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1