Haarlems Dagblad Wat willen wij? Wysjinski wijst de voorstellen van de Westelijke mogendheden af Tegenhanger der consfirutie van Bonn onder Russische auspiciën Met escorte van straal-jagers kwam de^Batavia^teMontrea! aan Sumatraanse gebieden verenigen zich in een federatie: verband Bureaux: Grote Houtstraat 93. Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Eedactie: 10600. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Dinsdag 31 Hei 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal ƒ4,25. Franco per post ƒ4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom cn <Sprect}tc Igaacltuxsrije Courant (Jnno 165-6) DirecteurenP. W. Peereboom en Ph. A. Mees DE REGERING heeft een wetsontwerp tot goedkeuring van het statuut van de Raad van Europa bij de Tweede Kamer ingediend. Er is een toelichting bij met een degelijke historische inleiding. De hiermee belaste ambtenaar van minister Stikker laat daarop volgen: „De gang van zaken gedurende de afgelopen maanden heeft steeds duidelijker aangetoond, dat de vorm geving aan de Europese samenwerking in een nieuwe organisatie beantwoordt aan een verlangen, dat steeds sterker in Euro pese kring leeft." Mooi. Een zin waarmee men op het Plein, zijn belangstelling tonend, voor den dag kan komen. „Intussen is het dienstig onderscheid te maken tussen twee stromingen: enerzijds wordt geijverd voor het in het leven roepen van een wer kelijke Europese federatie, waarbij de leden ineens een groot gedeelte van hun souve- reiniteit afstaan en aan federale organen zeer ver gaande bevoegdheden worden ge geven, anderzijds wenst men een geleide lijke ontwikkeling, waarbij wordt gewaar schuwd tegen overhaaste verwezenlijking van de federalistische idealen." „Ah", denkt de lezer van het staatsstuk (of mis schien wel „Ha", hetgeen het Plein nooit denkt). „Nu komt het. Ons antwoord. Nu zullen wij vernemen, welke stroming die van de Nederlandse regering is." Want het kan toch niet alleen „dienstig" zijn in een toelichting, het onderscheid tussen twee stromingen vast te stellen. Het moet nog veel dienstiger zijn te weten, met welke de regering instemt. Dat kunnen u en ik menen, maar wij krijgen geen antwoord. De regering noteert alleen maar verschijnselen. „Op grond van de laatste overweging" dat is de mening anderzijds", die waarschuwt tegen over haaste ontwikkeling van de federalistische idealen „is tenslotte de naam „Raad van Europa" gekozen en niet bijvoorbeeld „Europese Unie". In de nieuwe organisatie wordt overigens een lichaam geschapen, dat de Idem in zich draagt van een Euro pese federatie". Wat betekent dit? De^schrijvende ambte naar heeft het de lezer een beetje moeilijk gemaakt met te schrijven over „ontwikke ling van idealen", maar men wil gaarne toegeven dat hij „verwezenlijking van idealen" bedoeld heeft, Welnu, zij die waarschuwen tegen overhaaste verwezen lijking van federalistische idealen het staatsstuk zegt niet wie dat zijn,, en ont houdt zich zorgvuldig van een eigen opinie op dit punt hebben de naam „Raad van Europa" verkozen boven „Europese Unie". Maakt dit indruk op u? Vermoedelijk niet, want het woord Unie is ten aanzien van het Pact van Brussel in de vorm „Westelijke Unie" al herhaaldelijk gebruikt. De be tekenis van de zaak ligt overigens in de inhoud, niet in de naam. Zich dit herinne rend heeft de auteur van de toelichting, het nu schuchter wagend met iets dat op eigen mening lijkt, laten volgen: „In de nieuwe organisatie wordt overigens een lichaam geschapen, dat de kiem in zich 'aagt van. een Europese federatie." Deze uitspraak zegt niets en verplicht tot niets. Wij kunnen er nog steeds niet uit afleiden wat het standpunt van onze regering is. Zij neemt de houding aan van een min of meer belangstellend toeschou wer. Zij deelt ons niet mede of zij de kiem tot ontwikkeling wil helpen brengen. En dat is toch een belangrijke vraag, als men bedenkt hoeveel leven in kiemen wordt gesmoord. Daarom kan iedere Nederlander, die een verhaal als dit leest, zich met recht onbevredigd voelen( en vragen: maar wat doen wij nu? Wat 'is onze houding? Zijn wij ook benauwd voor overhaas tingwaarmee eigenlijk bedoeld wordt „voor daden"? Want het Europees federalisme is helemaal geen nieuwe, pas opgekomen gedachte en allerminst een onbereikbare utopie, maar een practisch, zakelijk plan om van een vermolmde, ver ouderde staatkundige indeling bevrijd te raken. Een plan om een groep kleine staten, die in uiterst zwakke positie tussen twee grote, aaneengesloten machten ver keert, tot eenheid te brengen en hun ver splinterde economische mogelijkheden tot een krachtig geheel te verenigen. Vinden wij het „overhaast" dat te doen? Of be horen wij tot de eerste stroming, die beseft dat het tijd is om tot daden te komen? Wat willen wij? Het zou mij van harte verheugen als het debat over dit wetsontwerp in de Tweede Kamer of anders dat in de Eerste Kamer, die vaak duidelijker taal spreekt h deze vraag opwierp en haar beantwoor ding bracht. Dit is immers het politieke vraagstuk dat onze toekomst 'beheerst. Het baat niet eromheen te draaien in vage zinnen. Er moet niet worden afgewacht wat de anderen doen zullen, om dan achteraf eens een mening te uiten. Wij moeten die nu vormen en baar durven uiten. Er moet een duidelijke, besliste koers zijn. Neutraal zijn wij niet meer. In geen enkel opzicht. Wie in een actieve buitenlandse politiek betrokken is, zoals wij, moet zichzelf actief tonen. En op zijn tijd initiatief nemen bovendien. Anders wordt hij slechts meeloper. r. p. Stakingen in Engeland uitgebreid LONDEN, 30 Mei (Reuter). De haven en spoorwegstakingen in Engeland hebben zich weer uitgebreid, doordat het locomo- hefpersoneel van Birmingham en Grimsby Maandag bij stemming beslten hebben zich bij de „Zondagsstakers" van het Noord- Oosten aan te sluiten. De staking van havenarbeicfers te Liver- Pool werd in omvang verdubbèld. De 1300 man, die Vrijdag het werk hadden neer- plegd, besloten de staking voort te zetten, terwijl 1400 andere arbeiders besloten in staking te gaan. In de haven van Londen was heden alles tormaal, doch de stakers van Avonmouth Bristol besloten gedelegeerden naar alle belangrijke Britse havens te zenden om steun te vragen. George Isaacs, de Britse minister van Ar beid, weigerde in het parlement te bemid delen in de spoorwegstaking. „Wij kunnen met met wilde stakers in onderhandeling heden, omdat er in de vakverenigingen meer en meer en vastbesloten getracht *ordt buiten de leiders om te handelen", zo zeide hij. Het locomotiefpersoneel in het Noord- Oosten staakt elke Zondag in protest tegen de nieuwe dienstregeling, waarbij de man den gedwongen zijn de nacht buitenshuis door te brengen. „De werkelijke verlangens der Duitsers liggen in de grondwet die het Volkscongres opstelde" Parijs, 30 Mei (Reuter) Wysjinski, de Sovjet-Russische minister van Buitenland se Zaken, heelt Maandag het door Bevin ingediende plan der drie Westelijke mo gendheden voor een Duitse federale repu bliek, geheel en in principe verworpen. Wysjinski verklaarde, dat de voorstellen der Westelijken „in strijd zijn met de over eenkomsten van Potsdam en Jalta en met dèJwensen en belangen van het Duitse volk, dat een vredesverdrag eh het eind van de bezetting wil." Wysjinski wees iedere onderwerping van de Russische zóne aan de grondwet van Bonn met de meeste nadruk van de hand, daar deze constitutie volgens hem geba seerd is op een schending van de demo cratische beginselen. Het West-Duitse volk heeft volgens Wy sjinski geen enkel aandeel gehad in de op stelling van de grondwet, die „het resultaat is geweest van openlijke druk van de Wes telijke mogendheden." De Russische minister zeide, dat de wer kelijke vei'langens van het Duitse volk ver tegenwoordigd zijn in de grondwet, die door het Oost-Duitse Volkscongres is ont worpen. De zogenaamde vrijheden, waar naar de Westelijke mogendheden hebben verwezen, resulteerden volgens Wysjinski in de vervolging van democratische ele menten in de Westelijke zones. Er zou daar slechts vrijheid bestaan voor elemen ten, die het Hitler-bewind hebben gesteund. „In de Oostelijke zone bestaat vrijheid voor allen, behalve voor fascisten," aldus Wysjinski. Hij zette uiteen, dat de Sovjet- Russische regering blijft staan op de be sluiten van Potsdam. Hij schreef aan de Westelijke voorstellen de bedoeling toe om de Duitse economie via de bezettingsauto riteiten geheel te penetreren door Engels en Amerikaans monopolistisch kapitaal. Hij zeide niet te geloven, dat de Westelijke mogendheden verlangend zijn een overeen komst met de Sovjet-Unie te bereiken.- Bevin stelde hierop Wysjinski de vraag: „Is u tegen het denkbeeld van een Duitse regering?" Wysjinski beantwoordde deze vraag niet direct, doch zei, dat er grote verschillen bestaan tussen Oost en West, niet slechts wat betreft datgene wat vandaag gezegd was, doch evenzeer bij hetgeen hij morgen wilde zeggen. „De verschillen betreffen niet alleen de details, doch de voornaamste, principes." Dean Achespn, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, verklaarde dat de Westelijke voorstellen gebaseerd waren op de West-Duitse grondwet, welke op haar beurt was ontworpen door vertegenwoordi gers van en goedgekeurd door 45 millioen Duitsers. Acheson zeide „verbluft" te zijn door de redenen, die Wysjinski had gegeven. Het Sovjet-Russische voorstel, zo zeide Acheson, voorziet niet in een Duitse rege ring doch slechts in een bestuurslichaam onder de geallieerde contróleraad. „Indien er Duitsers zijn die dit verlangen, dan is dit mij nooit opgevallen", zo verklaarde hij. Acheson verklaarde: „De totstandkoming van de West-Duitse grondwet is in over eenstemming met de overeenkomst van Potsdam. Dat dit geschied is onder leiding van drie mogendheden en niet van vier is te betreuren, doch dat is niet de schuld van de Westelijke mogendheden." Schuman, de Franse minister van Buiten landse Zaken, noemde Wysjinski's opmer kingen „zeer pertinent". Ook lïij verwierp iedere aantijging, dat de West-Duitse grondwet op andere dan zuiver democra tische wijze tot stand gekomen is. In kringen van de Franse delegatie meende men te mogen aannemen, dat de Russische minister zijn „neen" niet als de finitief zal beschouwen. In deze kringen denkt men, dat de vier mogendheden ten slotte tot een compromis zullen komen, waarbij de kloof tussen Oost en West zal worden overbrugd, aldus Reuter. Amerikaanse handelspolitiek ten aanzien van communistisch China Naar te Washington uit officiële bron nen wordt vernomen, bereiden de Verenig de Staten thans een handelspolitiek voor het communistische China voor. Evenals de handel met Oost-Europa zal ook de handel met het communistische China aan twee beperkingen onderhevig zijn. Zo zal Amerika geen leningen ver strekken en zal alles wat de Chinezen ko pen met geld of goederen moeten worden betaald. Ook zullen er geen strategische materialen naar China worden verscheept. Functionarissen geloven, dat het nog slechts een. kwestie van tijd is alvorens de communisten het gehele Chinese terri toir zullen overnemen en een nieuwe Chinese regering zullen proclameren. De begrafenis van generaal Spoor te Batavia. De echtgenote van de overleden bevelhebber der Nederlandse Strijdkrachten in Indonesië legt bloemen op het graf van haar man. (Radiografisch overgebrachte foto). Indonesische kwestie in het Lagerhuis Londen, 30 Mei (Reuter). De Engelse minister van staat, Hector McNeil, ver klaarde heden in het Lagerhuis, dat' de Britse regering de overeenkomst tussen de Nederlanders en de republikeinen in Indonesië, die tot stand is gekomen „in een geest van goede wil" toejuicht en dat naar zij hoopt, deze overeenkomst zal lei den tot een permanente en spoedige bij legging van het geschil. De kwestie was in bespreking gebracht door het lid der conservatieve oppositie Chai'les Taylor, die de vraag had gesteld welke instructies ten aanzien van de overeenkomst in Indo nesië zijn verstrekt aan de Britse afge- vaardigdè in de Veiligheidsraad, waarop McNeil antwoordde, dat bij de huidige stand van zaken het geven van nieuwe instructies niet nodig wordt geacht. Op de vraag of McNeil kon zeggen, wanneer de republikeinse regering wederom in Djokja zou zijn gevestigd luidde het ant woord, dat dit een kwestie van afspraak tussen de betrokken partijen is en dat het verloop daarvan bevredigend is. Hongarije staakt herstel betalingen aan Joegoslavië Tanjoeg, het Joegoslavische nieuwsagent schap, publiceerde Maandag een officiële Joegoslavische verklaring over een nota wisseling tussen Joegoslavië en Hongarije inzake herstelbetalingen uit Hongarije. Vol gens de verklaring heeft de Hongaarse re gering de herstelbetalingen aan Joegoslavië volledig gestaakt. Als reden hiervoor werd opgegeven, dat de Joegoslavische regering niet had geantwoord op een verzoek om vermindering der herstelbetalingen. De Hongaarse regering, aldus de verklaring, verzocht op 25 Mei de Joegoslavische leden van öe commissie voor herstelbetalingen en restitutie van eigendommen Hongarije bin nen vier dagen te verlaten. Joegoslavië be schouwt deze eis niet slechts als een schen ding van het vredesverdrag, doch tevens als bewijs, dat de Hongaarse regering geen en kele regeling van de kwestie der herstel betalingen wenst. De Joegoslavische regering behoudt zich het recht voor. de nodige maatregelen te nemen ter bescherming van haar belangen, zo besluit de verklaring. De grondwet van het Volkscongres Pacifist werd uitgejouwd BERLIJN, 30 Mei (Reuter) De con ferentie van het Duitse Volkscongres, on langs in de Russische zone bij algemene verkiezingen samengesteld, heeft heden de ontworpen grondwet voor Duitsland aan vaard met één stem tegen. Toen de voor zitter vroeg of er iemand tegen het ont werp was, stond een gedelegeerde op en X'iep: „Ik verwerp deze grondwet als Duits pacifist!" Van alle kanten van de zaal riep men daarop: „Ga naar huis!" Er werd een driewerf hoera geroepen voor een verenigd Duitsland met een rege ring volgens de ontwerp-grondwet. Deze grondwet voor een „onverdeelbaar democratisch Duitsland" waarborgt vrij heid van meningsuiting, vrijheid van ieder individu zich aan te sluiten bij de partij die het wenst, vrijheid van godsdienst en vergaderen. „De souvereine macht kan deze vrijheden slechts beperken of ophef fen op grond van wetten, die voor alle burgers gelden", aldus de tekst. De volksvertegenwoordiging zal bestaan uit een vrij en geheim gekozen Tweede Kamer van 400 leden en een Eerste Kamer, bestaande uit vertegenwoordigers van deel staten op basis van een gedelegeerde op iedere 40.000 inwoners. Voorts mag het volk geraadpleegd wor den in elke kwestie door middel van een plebisciet, dat zou kuixnen worden gehou den na een petitionnement door een tiende van het kiezerscox-ps of een petitie van een of meer partijen of „massa-organisaties", die kunnen aantonen, dat zij een vijfde van de kiezers vertegenwoordigen. De uitvoerende macht zou moeten be rusten bij een president van de republiek, die gekozen wordt door beide Kamers te zamen. een eerste minister en een regering, die leden moet omvatten van alle partijen in verhouding tot haar stex-kte. De president zou geen aanzienlijke bevoegdheden krijgen. Volksgex-echten De rechtex'lijke macht zou moeten be staan uit rechters „die onafhankelijk zijn en slechts onderworpen aan de grondwet en de wetten". Zij zouden kunnen worden verwijderd, indien zij „buitensporig" ge handeld hadden. Verder zouden „leken- rechters", benoemd op voordracht van de mocratische partijen en massa-organisaties, volledig kunnen deelnemen aan de uitoefe ning van het recht. De constitutie noemt Berlijn als de hoofd stad van de republiek. Zij voorziet tevens in straffen door „oorlogsophitsing", waar- Blohm en Voss-directie stal herstelbetalingsmateriaal Zes directeuren en leidende functiona- rissen van de wereldbekende scheepsbouw maatschappij Blohm en Voss te Hamburg zijn door de rechtbank van de bestuui's- commissie te Hamburg gedagvaard onder de beschuldiging dat zij installaties en uit rusting van de wexrf, die onder controle van het militair bestuur staat, hebben verwij derd en achtergehouden. Op de werven van Blohm en Voss werden onder meer het slagschip „Bismarck", on- dex-zeeboten, vliegboten en koopvaardij schepen gebouwd. Na de capitulatie werden de scheeps werven van Blohm en Voss onder gealli eerde controle geplaatst en de eigenaren kregen opdracht de werven te ontmantelen. Behalve de reusachtige kx-anen is er echter weinig van de uitrusting overgebleven. Gezien de aard van de zaak is het bijna zeker, dat de verdachten door de bestuurs commissie naar een hooggerechtshof zullen wox-den verwezen. borgt het stakingsrecht en schrijft vacan- tie met doox-betaling van loon voor. Voorts beveelt zij beperking aan vaxi het succes sierecht bij hoge successiebelastingen en schrijft onteigening voor in gevallen van „misbruik van eigendom". De conferentie nam tenslotte met twee stemmen tegen het besluit een manifest aan de ministers van Buitenlandse Zaken der „grote vier" te zenden, waarin wordt aangedrongen op het terugtrekken van de bezettingstroepen binnen een jaar en verder een aantal bepalingen werd opgesomd die aan het vredesverdrag ten grondslag dienen te liggen. Berlijnse spoorwegstaking naar een eind? Na een bijeenkomst tussen de drie Wes telijke commandanten van Berlijn heeft een officiële woordvoerder vei'klaard, dat het er naar uitziet dat de onderhandelingen tussen de spoorwegdirectie en de stakers thans „vaste vorm aannemen". De burge meester in West-Bei-lijn, Ernst Reuter, heeft in een brief aan de spoorwegdirectie voor gesteld Woensdag een bespreking te hou den om een einde aan de staking te maken. Reuter is door de drie commandanten ont vangen. Deze hebben, aldus de woordvoer der, met genoegen geconstateerd dat de ge weldpleging opgehouden is sinds de sta tions door de West-Berlijnse politie zijn bezet. Eerste na-oorlogse Duitse missie in Washington Dr. Eduard Schneider is benoemd tot hoofd van de eerste officiële Duitse missie te Washington. Schneider, die in Londen geboren is en een Amexükaanse moeder heeft, was vroe ger vertegenwoordiger in Duitsland van een Amerikaanse auto-firma. Schneider zal aan het hoofd staan van een kleine voorlopige bizonale missie bij de Marshall- administx-atie, die voorbereidend werk zal doen voor de vorming van een grotere permanente missie, die de toekomstige federale x-egering zal vertegenwoordigen. Het woord is aan Ortega y Gasset: Alleen het besluit, met de groep der volken van dit vasteland een grote natie te vormen, zou Europa meer nicuiv, krachtig leven geven. Europa zou dan weer in zichzelf gaan geloven en daardoor zichzelf iveer hogere eisen gaan stellen en zich onder tucht brengen. (Uit: De opstand der Horden; 1933). Staat van beleg in Bolivia De Boliviaanse regering heeft de staat van beleg afgekondigd voor het hele land naar aanleiding van de troebelen in het tinmijngebied bij Cetavia. Intussen is in dit gebied de orde hersteld. In het afgelo pen week-einde zijn daar in een strijd tus sen mijnwex-kers enerzijds en troepen an derzijds 150 personen om het leven geko men. De mijnwerkers hadden 15 technici, onder wie zeven Amerikanen, als gijzelaars gevangen gezet toen zij vernamen, dat se nator Juan Lechi, secretaris van de mïjn- werkersbond, naar Chili gedeporteerd was. Lechi werd met enige officieren, politici en andere arbeidersleiders geai-resieeró en gedeporteex-d omdat een complot zou zijn ontdekt, dat via een algemene staking een revolutie beoogde. Prins Bernhard getuigt van onze dankbaarheid jegens Canada De Constellation „Batavia" van de KLM is om 8.20 uur plaatselijke tijd op het vlieg veld Dox-val van Montreal aangekomen. Prins Bernhard, die deze eerste vlucht op dc nieuwe lijn Amsterdam-Montreal mee maakt. werd op het vliegveld ontvangen door talrijke Canadese militaire autoritei ten, onder wie generaal Foulkes, clief van de generale staf van het Canadese leger. De laatste 75 kilometer werd de „Bata via" geëscorteerd door een escadrille jagers met straalaandrijving. Tussen Gander en Montreal heeft Prins Bernhard zeil' enige tijd dc „Connie" bestuurd. Nadat op het vliegveld de volksliederen gespeeld wax-en, inspecteerde de Prins de erewacht, terwijl 21 saluutschoten weer klonken. Vertegenwoordigex-s der Cana dese regering en van het gemeentebestuur werden aan de Prins voorgesteld. De „Molenkerk" naar Sjanghai De militaire contróleraad te Sjanghai heeft het Nederlaixdse stoomschip „Molen- kerk" vergunning vex-leend Sjanghai aan te doen. De „Molenkerk", toebehorend aan de „Hoïland-East-Asia Line", zal het eex'ste buitenlandse schip zijn, dat na de bezetting van Sjanghai door de commu nisten de haven van deze stad binnen loopt. Eensgezindheid op de Sumatra-conferenfie Op de twee Sumatra-conferenties te Me- dan, waarbij vertegenwoordigers van Ben- koelen, Djambi, Indragiri, Lampong, Mi- nangkabau. Riouw, Tapanoeli, Sabang, Zuid-Sumatra en Oost-Sumatra aanwezig waren, werd veel critiek gehoord ten aan zien van de Bataviase ovex-eenkomst, welke de staatkundige vorming van Sumatra ver traagt. Bovendien werd de houding van het B.F.O. afgekeurd, aaxxgezien in Rit college neiging bestaat de belangen van Sumatx-a ondergeschikt te maken aan die der reeds gevormde deelstaten. Bij de algemene beschouwingen welke door de voorzitter Abdoel Malik werden ingeleid, zeide de leider van de delegatie van Sumatra's Oostkust, de heer Damrah: „Het is duidelijk, dat vooral met het oog op de belangx-ijkste besprekingen het inter-Indonesische gesprek en de Ronde Tafel-conferentie het voor de gebieden van Sumatra slechts nadelig kan zijn deel te blijven uitmaken van de B.F.O., indien deze organisatie voortgaat op de thans in geslagen weg en niet bereid is haar instel ling ten aanzien van Sumatra grondig te herzien. Men bedenke hiex-bij echter wel, dat een eventueel uittx-eden uit de B.F.O. een stap is, welke alleen iix de uiterste noodzaak mag worden genomen, daar de nationale zaak van een scheuring in de federalen gelederen in het huidige politieke stadium nadelige gevolgen zou kunnen ondervinden." De heer Dami-ah vroeg het al of niet uit treden uit de B.F.O. afhankelijk te stellen van de inwilliging van de volgende voor- waax'den: 1. Het erkennen van de huidige waar- nemers in de BJF.O. als volwaardige stem gerechtigde leden (waarnemex-s zijn thans Djambi, Tapanoeli en Padang - Red. Aneta) 2. De B.F.O. dient op zich te nemen ook specifieke gebiedsbelahgen harer leden zo nodig naar bxxiten te bepleiten en te ver dedigen. 3. Indien zulks door bepaalde gebieds delen noodzakelijk wordt geacht, moeten zij in de gelegenheid worden gesteld zelfstan dig bij de betrokken instanties de sub 2 bedoelde belangen voor te brengen en te verdedigen. De heer Damrah bepleitte vervolgens een hechtere vorm van samenwerking van de gebieden van Sumatra, waarvoor hij op het ogenblik het vormen van een voorlopig federaal verband de aangewezen weg achtte. Dc confereixtie heeft daarop een re solutie aangenomen, waarbij de gebie den van Sumatra zich dadelijk vereni gen in een voorlopig federatief ver band. Er werd een uit drie leden be slaand federatief directorium gekozen en besloten werd tot de oprichting van een federatief college voor Sumatra. De conferentie sprak als haar oordeel uit dat een federatie van Sumatra, in het raam van de Verenigde Staten van Indonesië, de meest geëigende staats vorm is. De voorlopige federatie zal in beginsel alle gebieden kunnen omvatten, welke geo- gx-afisch tot Sumatra behoren. Het door de conferentie aangewezen secretariaat zal de nodige technische en organisatorische werk zaamheden hebben te vemchten, waarbij als richtlijn geldt, dat de leden van het federatieve college zullen worden aangewe zen door de volksvertegenwoordigingen der samenstellende gebieden. Medan werd als zetel van het secretariaat aangewezen. Als leden van het dix-ectorium werden gekozen dr. Mansoer, Abdoel Malik en mr. Abbas. De financiële consequenties zullen worden gedragen door de deelnemende gebieden. Er werden nog vier andere resoluties aangenomen, waarin onder andere besloten werd die gebieden van Sumatra, waar de volkswil op democratische wijze tot uit drukking gebracht is, te erkennen als delen ener negara of als eigen daerah van Su- nxatx-a in de overkoepeling van de Ver enigde Staten van Indonesië met dezelfde rechten en dezelfde positie 's de reeds erkende staatkundige eenheden. Britse „vliegende vleugel" verongelukt De Britse bladen melden, dat een van Engelands twee „vliegende vleugels" met straalaandrijving Maandagavond bij een proefvlucht is verongelukt. De piloot wist zich per parachute te redden. De kosten van de verongelukte machine waren naar schatting tweehonderdduizend pond ster ling. DOCUMENTEN GESTOLEN. Tijdens het afgelopen weekeinde is een onbekende het hoofdkwartier van de UNO in Haifa binnengedrongen en heeft zich meester gemaakt van drie bundels docu menten, die gereed lagen om naar Lausan ne, waar de verzoeningscommissie van de UNO zal bijeenkomen, te worden verzon den. Op het na aankomst te Montreal gehou den diner van de KLM heeft Prins Bern hard een rede gehouden, waarin hij de dag in Juni 1941 in herinnering bracht, toen hij voor het eerst voet op Canadese grond zette om een bezoek te brengen aan zijn gezin. De Prins gaf uiting aan zijn dankbaax-neid voor de gastvrijheid, hem en zijn gezin in die jaren betoond en verklaarde, dat de bevolking van Nederland nooit die tijd zal vergeten, waarin zij, die thans Koningin Juliana is, in staat gesteld werd haar weirk in een sfeer van oprechte vriendschap en goede vei-standhouding voort te zetten. De graven van Canadese soldaten in Ne- dex-land getuigen niet alleen van hetgeen gezamenlijk in het verleden werd bereikt, doch vormen voor ons, Nederlanders, even zovele symbolen voor de toekomst, sym bolen van de nieuwe verwantschap tussen ons. Voorts bi'acht Prins Bernhard nog het Atlantisch pact ter sprake „Ik besef ten volle", zei hij, ..dat wij in West-Eux-opa nog niet zo op de been zijn als gewenst is. En dat is geen wonder, als men de door de in vasie. de bezetting en de bevrijding van ons land aangerichte ravage beschouwt. Toch geloof ik, wanneer ik Nederland nu vier jaar na de nedex-laag van onze vijan den bezie, dat wij gerechtigd zijn, volledig vertrouwen te hebben in ons herstel. Ik waag dit met volle overtuiging over mijn land te zeggen. Nederland wordt met de dag sterker en zo wordt onze schakel in de Atlantische keten steeds betx'ouv/baar- der voor alle betx-okkenen." Prins Bex-nhard sprak tenslotte de hoop uit, dat de instelling van deze nieuwe lucht- vex-binding tussen Amsterdam en Montreal gezien zal wox-den in het licht van het die nen der belangen van Canada en Nederland en in ruimer zin, van de vrede, van een eiiige en voorspoedige toekomst. Chinese regering geeft Engelse torpedojager terug Te Hongkong heeft de Chinese regering met een korte ceremonie de torpedojager Mendip, die zij in 1948 van de Britse re gering in leen heeft ontvangen en die zij Ling Foe gedoopt had, teruggegeven. Sinds de kruiser Aurora, die eveneens door Engeland aan de Chinese regering was geleend, naar de communisten overliep, is de Mendip door Bx-itse oorlogsschepen nauwlettend in het oog gehouden. Belgische onderscheiding voor Zweedse chirurg De Stockholmse radio heeft medegedeeld, dat de Zweedse hartchirurg professor Cla rence Crafoord wegens zijn met succes bekroonde zogenaamde „blauwe baby-ope raties", tot officier van de Koninklijke Bel gische Academie van Wetenschapperx is benoemd. Deze onderscheiding werd hem vex-leend door prins Karei ter gelegenheid van zijn 50ste verjaardag. In Zweden is een bedrag van ongeveer 400.000 kronen bijeenge bracht voor een Clarence Crafoordfonds voor de studie van hart- en borstkas- chirurgie. WISSELEND WEER. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond: (opge maakt te 10 uur) Tijdelijk zwaar bewolkt met plaatse lijk enkele buien. Zwakke lot matige wind tussen Zuid en West. Weixiig verandering van temperatuur. Zon op Maan op 1 Juni: 4.26 uur. onder 20.49 uur 8.13 uur. onder 0.43 uur Hoogwatert(jden: Dinsdag 31 Mei: 5.46—18.12 uur Woensdag 1 Juni: 6.27—18.56 uur Laagwatertjjden: Dinsdag 31 Mei: 1.24—13.43 uur Woensdag 1 Juni: 2.01—14.24 uur

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1