c J Voorlopig Verslag Wederopbouwwet „Maarniet" Zondagsstakingen bij de Britse Spoorwegen kunnen uitgroeien tot een algemeen conflict Verhaart Uw hond? PANDA OP DE KERMIS Wereldnieuws Dinsdag 31 Mei 1949 Vele Kamerleden juichen decentralisatie toe In het Voorlopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp inzake tijde lijke voorzieningen ten behoeve van de wederopbouw en de bevordering van de bouwnijverheid (Wederopbouwwet) ver klaren vele leden, dat de wijzigingen, die in dit ontwerp, vergeleken bij de beide voorgaande ontwerpen, zijn aangebracht, in het bijzonder voor de positie der ge meentebesturen van groot belang zijn. Vele leden waren de opvatting toege daan, dat het alleen mogelijk zal zijn het voorstel met vrucht in openbare discussie te brengen, wanneer de beraadslagingen over het voorstel van wet op de materiële oorlogsschaden in de Tweede Kamer haar beslag zullen hebben gekregen. Een uitbreidingsplan behoeft goedkeuring van Gedeputeerde Staten, een wederop- bouwplan die van de minister. Zeer vele leden meenden, dat er voqr dit verschil geen afdoende reden is. Hoe zal, zo vroegen verschillende leden, de minister zich doen gelden, wanneer een gemeenteraad een kostbaarder wederop- bouwplan voorstaat dan in het financiële kader der centrale overheid past en de raad de hogere kosten voor rekening van de gemeente wil nemen? In de voorgestelde regeling ontbreekt een opsomming der re denen, op grond waarvan de rijksgoedkeu ring kan worden geweigerd. Daarin ligt, zo meenden deze leden, de mogelijkheid, dat de centrale overheid zijn zin kan doordrij ven, ook wanneer de aangelegenheid der materialen-disti-ibutie geen rol speelt. Om stedebouwlcundige redenen kwam het zeer veel leden gewenst voor, dat de inhoud van de met machtiging van de ge meenteraad door burgemeester en wethou ders te geven nadere voorschriften ter uit werking van het wederopbouwplan aan de goedkeuring van Gedeputeerde Staten zal worden onderworpen. Eveneens werd be pleit, dat rekening zal worden gehouden met de belangen van land- en tuinbouw en dè economische belangen. Vele leden merkten op, dat de praktijk tot dusverre heeft uitgewezen, dat de wederopbouwplannen als regel slechts een betrekkelijk vage stedebouwlcundige rege ling inhouden en dat grote bevoegdheid is verleend aan de stedebouwkundige super visor met betrekking tot de behandeling van bouwaanvragen. Met het oog hierop werd gevraagd of het nietnoodzakelijk moet worden geacht de vastgestelde weder opbouwplannen op zo kort mogelijke ter mijn in uitbreidingsplannen te preciseren. Onteigening. Hoewel met het treffen van de normale onteigeningsprocedure afwijkende regelin gen voorzichtigheid moet worden betracht, was men algemeen van oordeel, dat er hier voor het invoeren van een bijzondere pro cedure alleszins reden bestaat. Bij verschillende leden stuitte het op ernstig bezwaar, dat deze onteigenings procedure ook kan worden toegepast „ten bate van het economisch herstel des lands". Deze omschrijving achtte men veel te ruim, Voor dergelijke belangen behoort de nor male procedure te worden gevolgd. Vele leden hadden ernstige bedenkingen tegen de afzonderlijke regeling van de onteige ningvan door oorlogsgeweld getroffen goe deren. - Wie beoordeelt, zo werd gevraagd, of een industrie tot het economisch herstel des lands strekt? Vele leden duchtten, dat speciaal door wederopbouwonteigeningen grote gebieden cultuurland aan de rand van gemeenten zullen worden getroffen. Het is voor de 'landelijke bevolking echter vrijwel onmo gelijk vervangend land te kopen, zeker niet voor de schadeloosstelling, die zij op basis van de prijsbeheersingsvoorschriften krijgt toegemeten. Bouwprogramma. Vele leden hadden met voldoening ken nis genomen van het streven naar decen tralisatie, dat aan de voorgestelde regeling ten grondslag ligt. Men kon er zich ten volle mede verenigen, dat bij de verdeling der bouwmaterialen de provincie wordt ingeschakeld. De gang van zaken betreffende de vast stelling van het bouwprogramma bevredig de vele andere leden niet geheel. Zij vroe gen zich af of ook de provinciale besturen niet ingeschakeld dienen te worden bij de verdeling van alle bouwvolumen binnen hun grenzen, met name ook die voor de industrieën, welke nu via twee kanalen bediend worden. Gevraagd werd tevens nog om de provinciale besturen niet al te zeer te binden door verhoudingspercentages vast te leggen voor van de gestelde bouw- eenheid in grootte afwijkende bouwprojec ten. Vele leden achtten het wenselijk, dat in deze wet bepalingen worden opgenomen, waardoor het nemen van incidentele en plotselinge maatregelen, die het plan door kruisen, worden voorkomen. Vele leden waren de zienswijze toegedaan dat het gewenst is in het ontwerp bepalin gen op te nemen, welke een deugdelijk wel standstoezicht zullen verzekeren. Voorgesteld wordt aan de z.g. bouw systemen meer rechten te verlenen dan aan de traditionele bouw, waartegen vele leden in het algemeen toch wel bezwaar hadden. Vele leden stelden de vraag of het artikel, waarin wordt bepaald dat voor bouwsyste men geen termijn wordt gesteld, waarna afwijking van de bouwverordening niet meer geoorloofd is, niet van toepassing is op de duplex-bouw, waarbij in het alge meen ook afwijking van de bouwverorde ning noodzakelijk zal zijn. I Er is één middel, dat VLIEGEM radicaal uitroeitt V ,/nC. depraciische.:: vóórdelige siüifzak /65- rcènt „World Congress of Faiths" In de Nieuwe Remonstrantse Kerk te Amsterdam heeft de eerste bijeenkomst plaats gehad van de Nederlandse afdeling van het „World Congress of Faiths". Deze beweging stelt zich ten doel over de ge hele wereld een geest van wederzijds be grip en saamhorigheid aan te kweken en doet daartoe een beroep op de godsdien stige ernst van de belijders der verschil lende godsdiensten. Zulks in de overtui ging, dat het welzijn der mensheid door de samenwerking tussen de aanhangers van verschillende geloofsinzichten ten zeerste wordt bevorderd, en dat deze sa menwerking alleen vruchtbaar kan zijn bij volledige eerbiediging van ieders gods dienstig standpunt. In Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten bestaan reeds bloeiende afdelingen van dit „World Congress of Faiths". Op de bijeenkomst te Amsterdam kwa men vertegenwoordigers van tien verschil lende godsdiensten aan het woord. In kor te redevoeringen zetten zij uiteen, waarom zij sympathiseerden met de gedachte, die aan het „World Congress of Faiths" ten grondslag ligt. Maanacig heeft de minister van Sociale Zaken, mr. A. M. Joekes, in Amsterdam het Internationale ZieVcenhuiscongres geopend. De minister tijdens zijn welkomstwoord. Links van hem de president van het congres, dr. René Sand. Raad van Europa Eerst even kijken bij BARTELJORISSTRAAT 27 HALVE PRIJZEN voor COUPONS tot en met 2 Meter Matcrèpe Noppé f 3.51 Mantelstof f 9.40 voor Toppers 140 cm breed Kamgaren f 13.90 150 cm breed OXOOCODOXCOOO&XgOOOCOOOQOCOOOOOCOOOCOiXOOCOOOOOecO (Adv.) De radio geeft Woensdag HILVERSUM I, 301,5 M. 7 00, 8.00, 13.00, 18.00, 20.00, 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7-33 Platen. 8.15 Operette muziek. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Sympho- nisch concert. 10.15 Morgenwijding. 10.20 Kookpraatje. 10.35 Voor de vrouw. 11.00 Skandinavië. 11.30 Populair programma. 12.00 Aceordeola. 12,30 Land- en tuinbouw. 12,33 Platteland. 12.38 Orgel. 13.20 Metropole- orkest. 14.00 Gesproken portret. 14.15 Am sterdams Strijkkwartet. 15.00 Voor zieken. 15.30 Kjnderkoor. 15.50 Voor de jeugd. 16.00 Platen. 16.15 Voor kleuters. 16.30 Voor de jeugd. 17.15 Orkest Malando. 17.40 Piano-duo. 18.20 Platen. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 „Het gemeentelijke belastingstelsel". 19.15 Fluit en piano. 19.30 „Levensopbouw". 19.45 Raad van Kerken. 20.20 Promenade-orkest. 21.10 „Mariandel", luisterspel. 22.25 Kwartet Cor- duwener. 22.45 Reportage. 23.15 Cor Steyn, orgel. 23.40 Dansmuziek. HILVERSUM ff, 414.5 M. 7.00. 8.00, 13.00, 19.00, 20.00 23.00 uur Nieuws. 7 15 Gewijde muziek. 7.45 Woord voor de dag. 3.15 Strijkorkest. 8.45 Papillons, Schumann. 9.00 Voor jonge zieken. 9.35 Symphonisch concert. 10.30 Morgendienst. 11.00 Bondsdag Gereformeerde vrouwen. 12.00 Enigma variaties, Elgar. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Blaaskwintet en piano. 13.15 Orgel. 13.45 Bondsdag Gereformeerde vrouwen. 14.45 Voor de vrouw. 15.00 Koor. 15.45 Alma Musica. 16.15 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.45 „Minderheden in Indonesië". 18.00 Koor. 18.30 Spraakverzorging. 19.15 „Het nieuws uit Indonesië". 19.30 Actueel geluid. 19.45 Platen. 20.15 Omroeporkest, 21.15 Pinkster- zendingsfeest. 21.35 Ensemble Selecta. 22.05 Nederlandse vioolmuziek uit de achttiende eeuw. 22.45 Overdenking, 23.15 Orkest Paul Whiteman. Wetsontwerp tot goedkeuring van het statuut ingediend Bij de Tweede Kamer is ingediend het wetsontwerp tot goedkeuring van het sta tuut van de-Raad van Europa, ondertekend te Londen op 5 Mei 1949. In de toelichting wordt na een uitvoerig historisch overzicht van de totstandkoming van het statuut, verklaard: De gang van zaken gedurende de afge lopen maanden heeft steeds duidelijker aangetoond,, dat de vormgeving van de Europese samenwerking in een nieuwe organisatie beantwoordt aan een verlan gen, dat steeds sterker in brede Europese kring leeft. Intussen is het dienstig om onderscheid te maken tussen twee stro mingen: enerzijds wordt geijverd voor het in liet leven roepen van een werkelijke Europese federatie, waarbij de leden in eens een groot gedeelte van huri souverei- niteit afstaan en aan federale organen zeer ver gaande bevoegdheden worden gege ven, anderzijds wenst men een geleidelijke ontwikkeling, waarbij wordt gewaar schuwd tegen overhaaste verwezenlijking van de federalistische idealen. Het is op grond van deze laatste overweging, dat tenslotte de naam „Raad van Europa" werd gekozen, en niet bijvoorbeeld „Euro pese Unie". In de nieuwe organisatie wordt overigens een lichaam geschapen, dat de kiem in zich draagt van een „Europese federatie". Men heeft nadrukkelijk tot uiting wil len brengen, dat de Raad van Europa is gedacht binnen het kader van.de Vere nigde Volken en dat de nieuwe organisa tie aan de werkzaamheden van de Vere nigde Volken geen afbreuk zal doen. In de preambule worden de grondslagen uiteengezet, waarop de organisatie berust, te weten de gebondenheid aan de democra tie en de behoefte aan grotere onderlinge eenheid. Van Nederlandse zijde is tijdens de voorbereidende onderhandelingen ge poogd het woord „geestelijk" in de pream bule te vervangen door „christelijk" of „godsdienstig", waarbij steun werd ont vangen van enkele andere vertegenwoor digers. Het woord „christelijk" werd'ech ter niet aanvaard, vooral met het oog op de mogelijke deelneming van niet christelijke landen. Het Engelse woord „spiritual", dat algemeen de voorkeur genoot, ligt overi gens zeer dicht bij „godsdienstig". Opdat de Raad terstond zal kunnen functionneren, nadat het statuut in wer king is getreden, is een voorbereidende commissie in het leven geroepen, welke inmiddels te Parijs is bijeengekomen. De instelling van deze commissie is geregeld in een afzonderlijke overeenkomst, welke tegelijk met het statuut is ondertekend. Nederland is in de voorbereidende com missie vertegenwoordigd door mr. C. G. W. H. baron van Boetzelaer van Ooster hout, Nederlands ambassadeur te Parijs, die in deze wordt bijgestaan door de heren W. C. Posthumus Meyjes, ambassaderaad te Parijs, mr. E. A. Liefrinck, financiële raad te Parijs en jhr. mr. D. A. W. van Tets van Goudriaan, commies-griffier van •de Tweede Kamer. PRIJSGARANTIEREGELING VOOR VROEGE AARDAPPELEN Het Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen in Nederland heeft een prijsga rantieregeling voor vroege aardappelen aangenomen. Deze regeling treedt reeds spoedig in werking en blijft van kracht tot 16 Juli. Na de sterke prijsdaling voor late aardappelen, welke voor vele bedrijven funest is geweest, kunnen de telers, zo zegt het Centraal Bureau, thans zelf de mogelijkheid scheppen om een dergelijke inzinking voor vroege aardappelen te voor komen. Indien alle betrokkenen meewer ken, is volgens het Bureau een gegaran- deérde minimumprijs zeker. Een aardappelteler, die nadere gegevens wenst, kan zich in verbinding stellen met het bestuur of de directie van de dichtst bijzijnde groenten-, fruit- en aardappelen veiling. BROEDEND VUURGOUDHAANTJE Een in 1928 voor het eerst in Nederland waargenomen vogel, die hoogst zelden broedend wordt aangetroffen, namelijk het vuurgoudhaantje, heeft in een spar naast een villa te Delden een nestje gebouwd en tien bijzonder kleine eitjes uitgebroed. De vogel deskundige Jan P. Strijbos maakt een film van dit zeldzame gebeuren. Uitkering van 2 procent van het jaarloon toegestaan Het College van Rijksbemiddelaars heeft evenals het vorig jaar bepaald, dat het geoorloofd is, zonder voorafgaande af zonderlijke toestemming van het college, in de loop van 1949 een of meer uitkeringen toe te kennen tot een totaalbedrag van maximaal 2 procent van het jaarloon van de betrokken werknemer. Deze uitkering kan ineens of in gedeelten geschieden bij gelegenheden als Kerstmis, vacantie, einde boekjaar en dergelijke en mag niet in de verkoopsprijzen wordèn doorberekend. Passagierslijst „Groote Beer" Op onze bureaux ligt ter inzage de pas sagierslijst van de „Groote Beer", die op 16 Mei uit Tandjong Priok is vertrokken en vermoedelijk op 8 Juni in Amsterdam zal aankomen. De „Groote Beer" heeft aan boord ongeveer zevenhonderd leden van de Koninklijke Landmacht, ongeveer 470 mariniers,-enkele leden van de Koninklijke Marine, het K.N.I.L., de Medische Staf en een dertiental burgers. Niets is beter, duurt zo lang, als BARKER'S R. D.-behang Vanaf 60 cent per rol Desgew. vakkundige behangers beschikbaar. Gen. Cronjéstraat 135 - Telefoon 11657 (Adv.) S.S.'er, in hoger beroep, hoorde wederom de doodstraf eisen „Al is deze man dan wellicht niet de initiatiefnemer geweest, hij heeft zich toch schuldig gemaakt aan dergelijke afschu welijke dingen, dat ik van mening ben dat de opgelegde doodstraf volkomen op zijn plaats is. Ik concludeer derhalve tot verwerping van beroep", aldus Maandag de procureur-fiscaal bij de Bijzondere Raad van Cassatie in de zaak tegen de 47-jarige R. F. uit Groningen, die door het Bijzon der Gerechtshof te Arnhem tot de dood straf was veroordeeld. Het Bijzonder Hof had als bewezen aan genomen, dat F. in November 1944 als SS-er deel had genomen aan het dood schieten van een zestal Joodse landgenoten in de bossen nabij Vierhouten. De president van de Raad, prof. Verzijl, hield requirant nogmaals in het kort de toedracht van dit drama voor- De slacht offers hadden eerst hun eigen graf moeten graven en waren, liggende in hun graf, dood geschoten. Onder hen bevonden zich een oude man, een jongetje van zes jaar en een invalide vrouw. F. wist slechts te antwoorden: „Ik wist1 niet wat de bedoeling was. ik had opdracht mede te gaan". De raadsvrouwe mej. mr. J. J. L. Timmer uit 's-Gravenhage drong aan op het maken van een psychiatrisch rapport alvorens de raad uitspraak doet. KAMERLID VRAAGT: Is prijsaanduiding nodig voor alle artikelen? Het lid der Tweede Kamer, de heer Th. S. J. Hooij (K.V.P.), heeft aan de minister van Economische Zaken gevraagd: Is het de minister bekend, dat het Direc toraat-generaal van de Prijzen de detail handel er op heeft gewezen, dat het nood zakelijk blijft, alle artikelen te rzien van een prijsaanduiding, ook de artikelen, die niet meer vallen onder een prijsregeling van het Directoraat-generaal? Is de minister niet van mening', dat als regel de vrije prijsvorming met een zoda nige concurrentie gepaard gaat, dat de ver koopprijzen niet te hoog worden vastge steld en berekend? Wanneer de laatste vraag bevestigend wordt beantwoord, is de minister dan niet bereid, de „vrije" artikelen ook vrij te ma ken in deze zin, dat de desbetreffende maat regel, die geld en vooral veel tijd kost er die toch enkel een bestrijdingsmiddel was voor „zwarte" prijsvorming, wordt inge trokken? Indien voor een enkele groep ar tikelen handhaving nog gewenst lijkt, zo vraagt de heer Hooy tenslotte, is de minis ter dan niet van mening, dat dit er niet toe mag" leiden', dat de maatregel bestendigd blijft voor alle artikelen? Expeditie naar Ararat gaat niet door" Egerton Sykes, leider van de Engelse expeditie naar de berg Ararat, die in Juni naar Turkije had willen gaan om naar de resten van de ark van Noach te zoeken, heeft van de Turkse ambassade te Londen bericht ontvangen, dat zij opdracht heeft te verklaren, dat de Turkse autoriteiten on mogelijk toestemming kunnen geven voor een expeditie naar de Ararat. Dit verbod geldt ook vooy Hans Roozen, de jonge Nederlandse onderzoeker, en Sy kes neemt aan, dat het ook zal gelden voor de Amerikaanse expeditie onder leiding van A. J. Smith. Dit aannemende, is Sykes, hoe wel hij het besluit van de Turkse autoritei ten betreurt, bereid het verbod te aanvaar den. Hij hoopt slechts, dat de drie expedities in 1950 of 1951 een gemeenschappelijke poging kunnen wagen. E. NIJGH OVERLEDEN In een vliegtuig tussen Calcutta Hongkong is vlak voor de landing Hongkong overleden de heer E. Nijgh, di recteur van Phs. van Ommeren's Scheep vaartbedrijf N.V. te Rotterdam. De heer Nijgh was 49 jaar. Hij was lid van het college van gedelegeerden van de Ver enigde Nederlandse Scheepvaartmaat schappij. Motorrijder gedood bij botsing met autobus Op de Westzijde te Zaandam stak een 73-jarige dame plotseling.de weg over zon der op het verkeer te letten.. Zij werd aan gereden door de 36-jarige motorrijder J. E, uit Zaandam, die vervolgens tegen een naderende autobus botste. Hij was op slag dood. De 73-jarige dame kreeg een ernstige hersenschudding en is naar een ziekenhuis vervoerd. Zwemmen Zwemmen in de Sportweek Voor het op Vrijdag 17 Juni te houden zwemfeest ter gelegenheid van de Haar lemse Sportweek zijn door de Subcommissie Zwemmen de navolgende zwemmers en zwemsters uitgenodigd: 100 meter borstcrawl dames: A. de Jonge (ADZ), W. Langerveld (ADZ), M. Marsman (HVGB), A. Massaar (RDZ), I. Schumacher (RDZ), T. Snoeks (Robben), H. Termeulen (HDZ) en J. van Waard (DWR). 100 meter borstcx-awl heren: L. v. d. Berg (HZ PC), R. Bollen (ZIAN), A. v. Boxem (DAW), J. Overeem (HPC), J. Tjebbes (HPC), R. Sindorf (Y), N. v. Vliet (Robben) en J. Wittermans (ZIAN). 100 meter rugslag dames: D. v. Ekris (Rob ben), G. Gaillard (ADZ), I. de Gans (Neptu nes), R. v. d. Horst (RDZ), E. Kalf (Meeu wen), J. de Korte (ODZ), G. Wielema (Robben) en J. Wisker (DWR). 100 meter rugslag heren: A. Bijkerk (HVGB), J. de Groot (Y), J. Hoekstra (HVGB), K. Kievit (Aegir), B. Korevaar. (Merwede), F. Maus (Haarlem), C. Rol (DJK) en H. Smits (HZ PC). 200 meter schoolslag dames: L. Broekho'ven (Rotterdam), H. Caspers (LZC), N. Garrit- sen (RDZ). J. de Groot (ADZ), T. Tom (Robben), M. Laven (Robben), J. Spoor (DWR) en N. van Vliet (Robben). 200 meter schoolslag heren: J. Berndes (HZ PC), B. Bonte (ZAR), J. v. Daatse- laar (Robben), R. v. Feggelen (Meeuwen), H. Kelder (Robben), J. Lablans (DWT), G. v. Rooy (Aegir), J. Sievers (HPZ). Tot besluit van de avond zal een waterpolo- wedstrijd worden gespeeld tussen het Neder lands Jeugdzevental en het Haarlems Zevental. Nationalisatie bracht de spoorwegmensen nog weinig voordeel (Van onze correspondent te Londen) De wilde Zondagsstaking in de Noord oostelijke sectie van het genationaliseei-de Britse spoorwegnet, welke vele duizenden reeds twee opeenvolgende weekeinden du peerde, is misschien een voorloper van een algemeen conflict in het spoorwegbedrijf. Het broeit er reeds een jaar lang. In Juli van het vorig jaar stelde de algemene ver gadering van de Britse unie van spoorweg personeel de eis tot verhoging van het v/eekloon met twaalf en een halve shilling (ongeveer zes gulden vijftig), welke eis door de bestuursraad der spoorwegen werd afgewezen. Inwilliging van het verlangen zou een verhoging van het spoorwegbudget met twintig millioen pond sterling beteke nen. Ook het onpartijdige tribunaal, welks beslissingen bindend zijn, verwierp de loon eis. In December maakte de spoorwegbond het geschil opnieuw aanhangig, wederom met een negatief resultaat. De toenemende onrust onder het spoor wegpersoneel leidde ertoe, dat de vakbond in April van dit jaar een nieuwe poging waagde. De organisatie vroeg toen een ver hoging van tien shilling met betaling van overuren voor arbeid op Zaterdag. Ook deze eisen werden van de hand gewezen. De geprikkeldheid onder de spoorwegman nen is ongetwijfeld mede oorzaak van de reeks Zondagsstakingen, waarvan de voort zetting is aangekondigd, waartoe de onmid dellijke aanleiding vormde de wederinvoe ring van een dienstschema, dat machinisten en stokers vaak verhindert na afloop van hun werk huiswaarts te keren. Hun ver blijfsvergoeding achten zij te gering. Vroe ger had de bond reeds tegen deze regeling geageerd, doch tijdens de oorlog werd zij afgeschaft. Bij conflicten in genationaliseerde bedrij ven houden de grote vakbonden zich door gaans afzijdig, omdat zij de Labourregering zo weinig mogelijk wensen te compromit teren. Ook thans houdt de spoorwegbond zich buiten het conflict, hoewel de organi satie volledig sympathiseert met de stakers, een eigenaardige situatie. De spoorweg mensen zijn in het bijzonder verbitterd, omdat de bij de nationalisatie verwachte verbetering van hun positie is uitgebleven, hoewel verscheidene andere groepen ar beiders looncorrecties ontvingen. Van fabriek naar verbruiker! Filiaal: Haarlem, Zijlstraat Korfbal BelgiëNederland Voor de wedstrijd tegen België op 12 Juni te Antwerpen zal een keus gedaan worden "uit de volgende 16 spélërs en speelsters: Heren: Stoeltie Wester kwartier)Koper (Westerkwartier), Seits (Deetos), Helder (Blauw Wit), Sloof (Ons Eibernest), Doeven (Koog Zaandijk) Karsen (Rohda) en Berings (Ons Eibernest). Dames: A. KoperVan Es (Westerkwar tier), M. Vonk (Ons Eibernest), A. Kerkstra (VKC), R. Smittenaar (Olympia), M. Tit (Westerkwartier), C. HelderVlietman (Blauw Wit), T. Heespelink (Westerkwartier) en L. Vlietman (Westerkwartier). De definitieve samenstelling van de ploeg zal pas kort voor de wedstrijd geschieden. Autosport Bill Holland wint in Indianapolis Bill Holland uit Reading (V.S.) heeft gisteren de Indianapolis-race over 500 mijl gewonnen met een gemiddelde snelheid van 196 kilo meter per uur. Aan het stuur van zijn „Blue Crown Special" vestigde hij hiermee een nieuw wedstrijdrecord. Het oude stond sinds 1948 met 190 km. per uur op naam van Mauri Rose. Rose, die eveneens met een „Blue Crown Special" mee deed, had een goede kans op de tweede plaats totdat hij 20 mijl voor de finish wegens motorpech moest opgeven, Tweede werd nu Parsons met een „Kurtis- Kraft Special", gemiddelde 191 km. per uur. De derde plaats werd bezet door Connor, een ploegmaat van Holland en Rose, die in een kleiner model „Blue Crown Special" reed en een gemiddelde snelheid van 190 km. per uur haalde. Vakk. plukken, scheren, wassen enz. van alle soorten honden DOL'S CITY KENNEL WARMOESSTRAAT 2 - TEL. 17254 De enige spec, zaak 5. Genotvol smullend wandelde Joris Goedbloed verder. Het was een flinke taart, die hij gekocht had, waar heel wat lekkers aan te eten ivas. Maar Panda liet het er niet bij zitten, dat begrijpt men! Hij sprong woedend achter Joris aan en riep: „Dief! Dief! Lelijke dief! Je moet me onmiddellijk mijn geld terug geven!" „Och maar mannekeantwoordde Joris met volle mond, „wal begrijpt ge het toch slecht! Wat hebt ge toch een wantrouwig karakterl Gunt ge me voor al mijn moeite niet één hapje? Hier dan dit zal u tevre den stéllen en u de mond snoeren!" En zo sprekend duwde hij Panda, plotseling het laatste stuk van de taart in het gezicht. Nu je ziet het wel hierboven: Panda had juist zijn mond open om te schreeuwen en het was nogal een flink stuk taart met veel slagroom, en daardoor kon hij geen verstaanbaar geluid meer uit brengen. „Mblbrlblp," zei hij. „Puptsjoebllpk". Niet erg duidelijk, wel? En zo kwam hel dan, dat Joris Goedbloed ongehinderd aan het woord kon blijven. „Ei, ei!" kreet hij. „Wat ontwaar ik daar? Een waarachtige acht baan! Een heuse achtbaan! Achivat zult gij u daarmee vermaken!" Met die woor den greep hij Panda in de halstilde hem op, en zette hem snel in het bakje van een achtbaan, dat juist in beweging kioam. Panda spartelde uit alle macht en pro beerde van alles te zeggen, maar aangezien de taart hem in de keel stakwas hij niet alleen sprakeloos, maar ook zonder adem..,, In het spoorwegbedrijf houdt men blijk baar vast aan de richtlijn der regering, di destijds een vrijwillige loon- en dividend stop aanbeval als middel tegen inflatie. D spoorwegbond heeft de minister van Arbei verzocht in te grijpen en heeft reeds b voorbaat een voorstel van de spoorwege afgewezen om enkel de laagstbetaalde enige opslag te geven. Deze extra-uitgave zou voor Engelan een zware last betekenen maar de luxe va een algemene spoorwegstaking kan het zie nog minder vei'oorloven. Indien er nie spoedig een oplossing gevonden wordt, zul len de arbeiders in hun mening worden vet sterkt, dat de nationalisatie hun geen enltt voordeel bracht. Hierdoor alleen al staat c regering voor een moeilijk dilemma. Zweedse roeiers zijn gasten van „Het Spaarne' Vorig jaar brachten enige leden van d Haarlemse Roei- en Zeilvereniging ee bezoek aan Zweden. Zij werden hartelij ontvangen en bewaren nog aangename het inneringen aan de tocht. Toen het beken was,dat enige Zweedse roeiers naar on land zouden komen om Zaterdag en Zon dag deel te nemen aan de roeiwedstrijde van de Koninklijke Nederlandse Zeil- e Roeivereniging te Amsterdam en het be stuur van „Het Spaarne" verzocht werd d gasten onderdak te verlenen, werd het ver zoek gaarne aanvaard. De organisatie wen opgedragen aan het lid van het bestuur, d heer M. J. van Buren, die er slag van heef het niet gemakkelijke werk dat aan eei bezoek van een week verbonden is, voo te bereiden. Dat is Maandagavond reed gebleken, toen de Zweden in ons land aan kwamen. Bij het. clubhuis van „Het Spaarne kwamen bestuursleden en leden, die gasten enkele dagen zullen verzorgen, bij een en per auto ging men naar het Centra: Station. Een colonne trok door de stai naar de Amsterdamsevaart, voorafgegaai door de Wegenwacht van de ANWB. Di bestuurder maakte natuurlijk indruk doo de kleuren blauw en geel (de kleuren vai de Zweedse vlag) en dè auto's waren vet sierd met Zweedse vlaggen en met vlagge: van „Het Spaarne". De Scandinavië-express kwam precies O) tijd het Centraal Station binnenrollen e; na een begroeting trok het gezelschap naai de Bosbaan, waar de Zweden over enkeli dagen zullen uitkomen. Ondanks het feil dat zij een lange treinreis achter de ruj hadden, toonden zij grote belangstelling' voor de prachtige roeibaan. Zij informeer' den naar de snelst gemaakte tijden op di baan, naar de weersomstandigheden enzo voort De heer B. E. van Zanten, voorzitter vai de Roei- en Zeilvereniging „Het. Spaarne' sprak de gasten in het restaurant in he Zweeds toe, heette ze welkom en hoopte zij prettige dagen in Haarlem en omgevini z.ullen meemaken. Verder ging de tocht naar het clubhuis-it Heemstede, waar de ere-voorzitter „Het Spaarne", de heer W. Dyserinek, aart wezig was, om de Zweden te verwelkomen De jonge roeiers verlangden naar bed et daarom duurde het verblijf in het Clubhui: maar kort. Toch maakten zij nog even ge bruik van de gelegenheid, om de goede in richting te bezichtigen. Vanmorgen waren de roeiers weer in hel clubhuis, om aan de training te beginnen „Het Spaarne" stelt boten beschikbaar. De Zweden hebben zelf riemen meegenomèi en de skiffeur heeft zijn boot'opgezonden naar Rotterdam. De leider van het gezelschap is Stur« Ohlsson, vroeger een bekend roeier in Zwe den, die thans als manager optreedt. Hij bezocht vroeger reeds Nederland en enigszins op de hoogte. Sture Ohlsson ver- lelde, dat hij getracht heeft een sterke ploee af te vaardigen. De roeiers komen uit ver schillende plaatsen. Aan het nummer oude vier neemt de ploeg van Malmstads Rodd- förning deel, aan de oude skiff een roeief van Goteborg-i Roddklubb en aan oude twee roeiers van Falkenbergs Roddklubb, Sture Ohlsson heeft tevens gelegenheid zich op de hoogte te stellen van de Bos baan, waar in Augustus de Europese roei- kampioenschappen gehouden worden. Dan hoopt hij weer naar ons land te komen. Voor vanmiddag stond voor de Zweden op het programma een bezoek aan - - „C. A. Banck" en aan de erebegraafplaats. Morgenmiddag maken zij onder leidini van „Haarlems Bloei" een wandeling doo: Haarlem, waarna een ontvangst op hei Stadhuis volgt. Landverschuiving. Men vreest, dat 14 per personen levend begraven zijn door een landverschuiving, die in de heuvels boven Valparaiso (Chili) heeft plaats gehad. Tot dusver zijn vier lijken ge borgen. De jurist Andrei Wysjinski zei gisteren op de Parijse conferentie: „Enerzijds is daar de Hitler-centralisatie en ander zijds de federatie zoals die thans is voorgesteld. Er kan Hitler-centralisatie zijn en ook Weimar-centralisatie. Wei- mar-centralisatie is gekant tegen fede ratie en Hitler-centralisatie is gekant tegen federatie. Maar Weimar-centrali satie is evenzeer gekant tegen Hitler- centralisatie als beide gekant zijn tegen federatie". Zelfs de woordvoerder van de Sovjet-delegatie, Wladimir Pavlov, kon een lach niet onderdrukken, toen hij deze tirade aan de pers voorlas, (U.P.) Ruwe ontploffing. Op de Misberger olie raffinaderij te Hannover is Maandag een tank voor berging van ruwe olie ontploft, waardoor 4000 ton ruwe olie vlam vatte. Brandweerauto's uit geheel Hannover hebben zich naar de brand begeven en ook employés van de maat* schappij zijn opgeroepen om het vuur te bestrijden. Aboe. Een lid van de opperste raad van de Ismali-secte te Karachi, Aboe Al?, heeft geprotesteerd tegen de bezwaren die de katholieke kerk tegen het huwe lijk van Rita Ravworth en Aly Khan heeft ingebracht. „De kerk moet indach tig zijn, dat zij niet langer Rita Hay- worth is, doch prinses Aly Khan Mohammedaanse prinses en dat, zo zij hem kinderen zou schenken, dit sol daten van de Islam zouden zijn", aldus Aboe. II dt ge ra

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2