RADIO PHILIPS HOOGTEZON Laat uw koleÉon niet waardeloos worden Het huis aari de baai Dinsdag 31 Mei 1949 4 De nieuwe IJmuidense loodsboot „Deneb" die 1500 ton meet, maakte gistermiddag haar eerste proeftocht van IJmuiden uit. Het mooie scheepje koerst naar zee Er kwamen 9 ambtenaren voor één zaak Een lezer schrijft ons onder het motto „teamwork" het volgende: Dezer dagen kwam een ambtenaar van de P.T.T. aan mijn huis vragen of hij de aansluiting van de radio-centrale even mocht controleren. Eenmaal binnen vertelde hij (zonder iets over een verlengsnoer van de luidspreker te zeggen) dat er een nieuwe knop, be horende bij een nieuw type luidspreker geplaatst kon worden tegen een extra ver goeding van f 0.40 per maand. Daartoe werd door mij besloten. De volgende morgen kwam ambtenaar no. 2 informeren of ik een nieuwe luid spreker wenste. Een uurtje later kwam no. 3 controleren of nos. 1 en 2 hun werk goed gedaan hadden. Na enige tijd kwam no. 4 de apparatuur brengen. No. 5 informeerde of de luid spreker afgeleverd was. Enige dagen daarna belde no. 6 aan om de aansluiting in orde te maken. De oude knop kon hij niet meenemen. Een uur later informeerde no. 7 of de aansluiting tot stand gekomen was. De dag daarop werd dié gecontroleerd door no. 8, die ook bereid was de oude knop mee te nemen. De aansluiting zit in de achterkamer, waar wij 's winters wonen. Voor de zomer hebben wij een verlengsnoer naar de voor kamer (zie boven). No. 8 verklaarde dat het gebruiken van zo'n verlengsnoer om technische redenen verboden is. No. 9, die met de kwitantie over de maand Mei kwam, raadde mij aan op het kantoor der P.T.T. te informeren of er iets te vinden was om dit verlengsnoer toch te kunnen gebruiken. Na enig praten bleek inderdaad de mogelijkheid „een neven aansluiting voor eigen gebruik" (een dienstterm) aan te vragen tegen f 0.75 per maand. Met dit alles wil ik maar zeggen dat die negen ambtenaren door mij wel betaald zullen worden voor al het „werk" dat zij bij mij te verrichten hadden, al duurt het wat lang, want wat is tenslotte f 0.75 per maand over bijvoorbeeld twintig jaar ge rekend? Tot zover deze klacht. Wij vroegen de directeur van het Tele foondistrict naar de verklaring Hij antwoordde: „Het bezoek van enige personen van mijn dienst ten huize van betrokkene (ik wil in het midden laten of dit er inderdaad negen zijn geweest) is het gevolg van de ERRES en PHILIPS BETALING IN OVERLEG HAGEMAN GED. OUDE GRACHT 52 tegenover de kerk TEL. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 30 Mei 1949 BEVALLEN van een zoon: 25 Mei, I. G. de WinterOchse Freiwald; 28 Mei, G. A. Kruyt Gooszen: G. P. NivardMeijer; A. Beek Kok; 29 Mei, C. C. OudhoffHesselman; P. Strijbisde Voogd; J. E. de Raadtvan De venter; 30 Mei, A. J. van NederpeltKuntze; E. Driessende Muijnck; W. S. van der Wa terenJansen. BEVALLEN van een dochter: 25 Mei, C. E. C. ten HaveLasschuit; 23 Mei, J. W. Arends van de Westelaken; T. van der BijlTalens; 29 Mei, M. H. van WallingaBongartz; J. M. Kuipersvan Tol. OVERLEDEN: 27 Mei, J. A. de Koninck— Zoetigheid, 78 j., Gasthuisvest; 28 Mei, J. Nouwland, 69 j., Minahassastraat; J. Hoogen- dijk, 83 j., Kamperlaan; J. M. Kruivervan der Laar, 81 j., Marnixstraat. Verhuur per maand THEO VAN AMERONGEN De Radio-specialist van Heemstede RAADHUISSTRAAT 35 - TELEFOON 29449 (Adv.) omstandigheid, dat te Haarlem momenteel vervanging op grote schaal plaats vindt van luidsprekers, die uit een technisch oogpunt minder geschikt zijn voor het radiodistributienet, door PTT-luidsprekers met bijbehorende programmakiezers, die speciaal voor het radiodistributiebedrijf zijn vervaardigd. Teneinde de abonnés op de voordelen van deze nieuwe luidsprekers te kunnen wijzen en hen te overtuigen van de nood zaak tot omwisseling, gaat een acquisiteur deze vooraf bezoeken. De vervanging van de luidsprekers ge schiedt door personeel van een aannemer, aan wie dat werk is opgedragen. Rond brengen 's morgens van de nieuw te plaat sen luidsprekers en ophalen 's avonds van het afkomende materiaal wordt per be stelauto uitgevoerd. Deze werkwijze is het meest efficient, omdat het niet doenlijk is elke man al het materiaal dat hij per dag verwerkt, mede te geven. Het omwisselen van de luidsprekers en programmakiezers in de percelen vindt plaats door het hier boven genoemde personeel van de aanne mer, waarbij het uiteraard gewenst is, dat in sommige gevallen een monteur van mijn dienst aanwijzingen geeft. Bovendien con troleert de opzichter van mijn dienst steekproefsgewijze of de werkzaamheden correct zijn uitgevoerd en is het tevens mogelijk, dat ook de aannemer het werk van zijn mensen nagaat. Uiteraard staat het werk van de quitan- tieloper geheel buiten bovengenoemde werkzaamheden. Het aanbieden der qui- tanties is een maandelijks terugkerende incassohandeling". Lawntennis Eerste wedstrijden van het Noordwijkse tournöoi Vanmorgen werd op het tennispark te Noordwijk begonnen met de eerste partijen van het tournooi om het internationale kampioenschap van Nederland. De eerste uitslagen luiden: Heren enkelspel, voorronde: Drs. Reidfc slaat Breukïng 63, 60; Shaff (Fr.) slaat Lim 61, 63; H. Beernink slaat Goelst 63, 16, 60; F. Beernink slaat Ketjen 4—6, 6—2, 7—5. Eerste ronde: Sturges (Zuid Afrika) slaat Van Oort 6—0, 61; Linck slaat Coen (Egyp te) 75, 75; Van Meegeren slaat Windt 6—2, 6—3. Dames enkelspel, eerste ronde: mej. W. Broers slaat mej. J. Munro (Groot Brittannië) 6—1, 6—1. Kegelen Haarlemse dames behalen kampioenschap In de laatste districtswedstrijd te Bussum staken de Haarlemse dames de heren de loef af en werden kampioen van Noordholland. De eindstand is: Dames: Haarlem 3427 houten 12 pnt.; Alk maar 3387 houten 11 pnt.; Amsterdam 3309 houten 11 pnt.; Gooi- en Eemland 3178 hou ten 8 pnt. Heren: Alkmaar 8026 houten 13 pnt.; Haar lem 8023 houten 12 pnt.; Amsterdam 8054 houten 11 pnt.; Gooi- en Eemland 7655 houten 4 pnt. Clubs: „Twee Duifjes", Amsterdam 3810 houten 14 pnt.; „O. K. A.", Alkmaar 3763 houten 14 pnt.; „Houdt Plank", Bussum 3599 houten 6 pnt.; „De Prins", Haarlem 3476 houten 6 pnt. R.K. Huishoudschool viert haar dertigjarig bestaan In de R.K, Industrie- en Huishoudschool aan de Gedempte Voldersgracht wordt op het ogenblik een tentoonstelling gehouden, die „School en Gezin" heet en speciaal is georganiseerd ter ere van het dertigjarig bestaan van deze school. De viering van het 25-jarig bestaan heeft men in 1944 maar overgeslagen, doch de schade is met deze expositie dubbel en dwars ingehaald. Het aardige van de tentoonstelling is, dat men niet zonder meer een massale hoeveelheid producten van de leerlingen ten toon heeft gespreid, maar de lijn heeft gevolgd van een vrouwen-leven en daarbij de kans heeft waargenomen om te demonstreren hoezeer dat verbonden hoort te zijn aan de kennis op een huishoudschool opgedaan. Zo gaat men van het huwelijk naar de baby-kamer, van de lagere school naar. de huishoudschool en in al die afdelingen blijkt aan de hand van het door de leer lingen vervaardigde materiaal, hoe nuttig een practische vooropleiding v.oor het huis houden kan zijn. Natuurlijk beperkt de leerstof zich niet tot sokken stoppen en spinazie koken, want- een vrij groot aantal van de verschillende opleidingen bereidt het jonge meisje voor op een zelfstandig beroep zoals lerares, kinderverzorgster, costumière of coupeuse. Niettemin zal ook die kennis in het huishouden haar nut hebben. Wat overigens op de tentoonstelling die tot en met Woensdag 's middags en 's avonds te bezichtigen is wel duidelijk wordt, is dat het oude gebouw veel te klein is geworden. De school telt bijna 800 leer lingen en moet gebruik maken van de gast vrijheid van andere scholen om iedereen te kunnen bergen. Er bestaan dan ook plan nen een nieuwe school te laten bouwen, maar men schijnt moeilijkheden te hebben met het vinden van een geschikt stuk bouwgrond, aangezien de school, die zoveel leerlingen van buiten telt,' centraal moet liggen, zo deelde de directrice van de school, mej. E. H. de Weijer ons mede. Bond van Gereformeerde Vrouwenverenigingen Ongeveer 3500 leden van de Bond van Gereformeerde Vrouwenverenigingen wa ren vandaag naar Haarlem gekomen voor de twaalfde bondsdag. Maandag is in de kerk aan dé Kloppersingel een begroetings avond gehouden onder leiding van mevr. H. A. M. BaxHorjus uit Veenendaal. Mevrouw A. WiersemaBruins (alt) en mevr. T. TammingaLamsma (sopraan) verleenden medewerking. Ds. P. de Ruig, predikant bij de Gereformeerde Kerk te Haarlem, voerde het woord. Voor de bondsdag, welke vanmorgen begonnen is, waren de Kloppersingelkerk, de Wilhelminakerk en het Concertgebouw als vergaderplaatsen uitgekozen. Mevrouw BaxHorjus leidde de bijeen komst in het Concertgebouw. Zij sprak over „Waarom leven wij", nadat de samen komst geopend was met het zingen van Psalm 118, verzen 7 en 14 en het lezen van Timotheus 6, verzen 6 tot 19. De presidente zeide, dat als men jong is men idealen koestert. Gedeeltelijk, voor de een meer dan de ander, worden ze verwezenlijkt De ouderen hebben geluk kig ook nog idealen. De vraag kan gesteld worden „Waarom leven wij?" Moet dit ge schieden voor het gezin, voor de familie* vroeg spreekster zich af. Is er niet een te grote zucht naar geld of meer geld ver dienen? Vaak is de tevredenheid zoek. Spreekster vervolgde, dat Gods doel nog niet bereikt is. Hij mag de vraag stellen: „Leef voor Mij." Steunpunten daarbij zijn de bijbel en het gebed. Aan de orde kwam het jaarverslag van de secretaresse, mejuffrouw G. J. Molendijk uit Hendrik Ido Ambacht. Zij deelde mee, dat het aantal leden gestegen is tot meer dan elfduizend. Besloten werd telegrammen van trouw en aanhankelijkheid te zenden aan Koning in Juliana en Prinses Wilhelmina. Na het voorlezen der telegrammen zongen de da mes het Wilhelmus. In de Wilhelminakerk stond de bijeen komst onder leiding van mevrouw S. M. P. de JongVisser uit Zwolle en in de Klop persingelkerk onder leiding van mevrouw A. de DieVan den Berg uit Leiden. Het onderwerp, dat aan de orde was gesteld, was getiteld „De waarde van een gezond gezinsleven". Mevrouw H. G. KokWyminga leidde het onderwerp in de Wilhelminakerk in en mevrouw E. M. HenzeveldtVan der Lelie in de Kloppersingelkerk. Mevrouw Kok zeide, dat het Gods wil is iets goeds te maken van 't huwelijk. Wordt het huwelijk begonnen met Hem en voort gezet met een beroep op Zijn hulp, dan kan veel bereikt worden. De twee pijlers waar op het huwelijk rusten, zijn de gunst van God en de warme liefde van vader en moe der. De opvoeding van de kinderen is een grote zorg. Getracht moet worden hen te leren, elkander lief te hebben en op te voeden tot christenen. In de middagbijeenkomsten zal gespro ken worden over „De plaats van de vrouw in de kerk". Kerkconcerf in de immanuelkerk Ten bate van het Wijkgebouw van Ds. G. Koch in West, gaf Schoten's Christelijk Gemengd Koor onder leiding van Jac. Zwaan op Maandagavond een concert in de Immanuëlkerk te Haarlem-Noord. De a-cappella-zang van het koor liet vooral de fraai klinkende en lenige prestaties van de vrouwelijke bezetting ten hoogste waar deren; en waar het niet zo moeilijk uitviel als in mijn zeer lastig modulerend koor werkje „Weer 't Paradijs", lieten ook de tenoren en bassen zich vrij goed gelden, zeer trefzeker zelfs in het ook niet onge vaarlijke „Ave Verum" van Mozart. Alleen was er soms bij de bassen één al te zeer dominerende stem, die wel kern aan de partij verleende, doch geen koorzang be dreef. Een romantisch stukje a la Mendelssohn, Motet-Psalm van Blumner, klonk als ge heel zeer fris. Een fragment uit Psalm 121, eveneens van Blumner werd stevig gezongen. Dat Jac. Zwaan niet bang is voor een waagstuk, bewees hij eens te meer met de keuze van bovengenoemd stukje van on dergetekende. Dank zij de vastbeslotenheid van het zogenaamde zwakke geslacht en de handig heid van de dirigent, die over de klippen heen moest laveren, kwam het tot een bevredigend slot. „Avondlied" van Zwaan, een melodieus koorlied, ging daarna voor treffelijk. Als solist werkte mede de bariton Henk Snoek die een degelijke muzikale voor dracht gaf aan liederen van Bach en Cath. van Rerrnes, de arioso „Dank sei dir, Herr" van Handel en de aria „Es ist genug" uit „Elias" van Mendelssohn. Ook was er zeer te waarderen mede werking van de cellist Bert Zuidema, wiens stijlvolle uitvoering van Sonate III van Vivaldi en het met zuivere en bezielde toon gespeelde „Kol Nidreï" van Max Bruch goede indrukken van muzikaliteit en tech nische vaardigheid gaf. Jac. Zwaan begeleidde op het voor con certdoeleinden gevaarlijk sterk geïntoneer- de orgel, en hij zal zelf wel eens geschrok ken zijn van het effect van zijn registra tie. Als solist speelde hij onder meer de „Sonata da chiesa" van Hendrik Andries- sen: in het. tweede gedeelte van dit fraaie werk was de aard en de intensiteit van de orgelklank in overeenstemming met de eisen van de compositie, die daar ook vlot vertolkt werd. JOS. DE KLERK. Jacob Bijster Heden, 31 Mei, is het 25 jaar geleden, dat Jacob Bijster, de organist der Doopsgezinde kerk alhier, de prijs van uitmuntendheid voor orgel aan het Amsterdams Conserva torium behaalde. Een continubedrijf Dat is een bedrijf, dat voortdurend in gang is. Die omschrijving kan worden toegepast op het inzenden van Groentjes (adverten ties van Vraag en Aanbod) bij Haarlems Dagblad. Bij tienduizenden per jaar. Amateurtoneel Hef Gouden Kalf Blijkens een mededeling van de aftre dende voorzitter der zich met de initialen S.A.C. tooiende vereniging van spoorweg personeel koesterde men aanvankelijk het voornemen om de laatste toneelvoorstel ling van dit seizoen in de schouwburg te geven. Dit plan kon echter geen doorgang vinden omdat het theater geen enkele avond meer beschikbaar was. Derhalve kwam de eerste groep leden en donateurs gisteren naar oude gewoonte in hötel De Leeuwerik bijeen om daar bij een schier subtropische hitte van de opvoering der klucht „Het Gouden Kalf" te genieten en vervolgens nog enkele uren te dansen. Zaterdag volgt een herhaling van het pro gramma voor de andere helft der gegadig den. In de loop der jaren heeft deze vrolijke verwikkeling, zoals de auteurs Mar. Jansen en Gerard Nielen - het oppervlak kige en luidruchtige product van hun samenwerking met gepaste bescheidenheid betitelden, reeds zoveel vertoningen be leefd, dat het geheugen van de lezers zich waarschijnlijk gekwetst zou voelen bij een nieuwe navertelling van de inhoud. Door de afwezigheid van iedere poging tot ka raktertekening biedt het spel betrekkelijk weinig moeilijkheden. Het zijn immers steeds de malle situaties die de gelegen heid tot lachen openstellen. En nu mag men zeggen van deze beide schrijvers wat men wil, doch aan hun kennis der ontvan kelijkheid van het publiek valt niet te tornen. Onder leiding van Martien Langeveld bood het twaalftal medewerkers de grote verzameling van toeschouwers bijna door lopend veel vermaak. Merkwaardig ge noeg is het steeds de ondergeschikte rol van de dienstbode, die eerlijk voor haar mening uitkomt, welke de beste vertolking vindt. Dat gebeurde ook nu, dank zij Nelly Meijer. Een zeer goéde indruk maak te verder vooral mevrouw Ell.y Hooger- vorst Schenau. Bij de heren verdiende spe ciaal Joop van Droffelaar als de rijke jongeling, die zich voor zijn secretaris uit geeft, een vermelding. De anderen wissel den dikwijls aardige reacties met even- zovele onbeholpenheden af, zonder het plezier echter noemenswaard te verstoren. D. K. Hoofddorp Vergadering Anti-Revolutionnaire partij Voor een goed bezochte vergadering in hotel „De Landbouw" te Hoofddorp sprak mr. W. Rip over het onderwerp: „Waarom Anti-Revolutionnair gestemd bij de a.s. raadsverkiezingen?" Spreker constateerde, dat de politieke belangstelling sterk is afgenomen. De ont spanning na de moeilijke jaren 1940'45 doet zich gelden. De verdeeldheid aller- wege neemt toe, ook in eigen kring. Dit komt door gebrek aan grote mannen. Door dat de Anti-Rev. partij in de oppositie is gegaan, bestaat bij vele Anti-Revolution- nairen een minderwaardigheidsgevoel. Er moet meer aandacht gewijd worden aan de Zondagsheiliging en verhoging van het zedelijk peil. Ook de zorg voor het voor bereidend onderwijs in een gemeente is urgent. Aan het hoofd van een gemeente staat niet langer de burgemeester en de wethouders, maar (volgens de grondwet) de raad. Daarom is het aantal raadsleden voor een partij van groot belang. Samenwerking met de Partij van de Ar beid is absoluut onmogelijk, daar commu nisten en socialisten uit één stam zijn ont sproten en zuiver materialistisch zijn in- De Anti-Rev. partij echter wil een Chr. sociale politiek volgen, gebaseerd op het v/oord Gods. Aan het debat werd deelgenomen door de heer P. Lanser, lid van de C.P.N. voor de raad en de Provinciale Staten, die zijn standpunt over de politiek der C.P.N. uit eenzette. Hij werd door de heer Rip beantwoord. Zandvoort SPREEKUUR BURGEMEESTER. De burgemeester van Zandvoort is ver hinderd op Woensdag 1 Juni zijn wekelijkse spreekuur te houden. Zandvoortse Handelsvereniging De Zandvoortse handelsvereniging kwam Maandagavond in ledenvergadering bijeen in hotel Keur. Er was een zeer grote opkomst, waarover de voorzitter, de heer M. Weber, zijn bij zondere blijdschap uitsprak in zijn wel komstwoord. De heer K. Pijl, propagandist van de Ko ninklijke Nederlandse Middenstandsbond, was uitgenodigd, een woord van propa ganda en opwekking te spreken. In een enthousiast betoog, dat ruim een uur in be slag nam gaf spreker een overzicht van de geschiedenis van de middenstand, waar voor reeds in de negende eeuw organisatie begrip ontstond. Via de gilden en de gou den eeuw voerde spreker zijn gehoor op interessante wijze naar de crisis-jaren van 1928 tot 1940 en besprak de komende pu bliekrechtelijke bedrijfs-organisatie, criti- seerde de ondernemingsbelasting en schil derde de gevaren die de middenstand be dreigen van de zijde der grote bedrijven. Spreker bepleitte één groot aaneengesloten blok van middenstanders, omdat eendracht slechts macht kan maken. Het betoog werd door de vergadering met interesse gevolgd. De voorzitter deed hierna enkele mede delingen over de gehouden winkelweek, die tot een groot succes is geworden en bracht dank aan allen, die hieraan hadden mede gewerkt. Een grote actie van Zandvoorts midden stand in de komende wintermaanden staat als één der voornaamste punten op de agenda van het bestuur. Aan de voorbe reiding hiervan wordt reeds gewerkt en in een volgende vergadering zullen hierover nader mededelingen volgen. Een levendig debat me't critiek en klach ten van diverse leden, over winkelweek en markt-avond, besloot het zakelijk gedeelte van deze avond, waarna men nog geruime tijd gezellig bijeen bleef vóór een dansje. Beslist voor 10 Juni a.s. moet n.l. uw bon No. 6 bij de kolenhandelaar worden inge leverd. VAKGROEP DETAILHANDEL BRAND STOFFEN Haarlem en Omstreken BINNENLAND Bij een pakhuis in de St. Jacobsstraat te Amsterdam viel Maandagmiddag een fles ether op straat. Vermoedelijk doordat iemand een brandend sigaretteneindje weggooide, vloog de etherdamp in brand. Emballage materiaal in het pakhuis en een bakfiets gingen in vlammen op. Twee huizen aan de overkant kregen geblakerde gevels. Bij een auto-ongeval is om het leven ge komen de heer Maurits de Koning, oud- houtvester der Nederlandse Heidemaatschap pij. De heer de Koning was vooral bekend door vele publicaties, lezingen en cursussen. Hij was kenner van het insectenleven en heeft onder andere het boek „Ziekten en beschadiging van houtgewassen" geschreven. Enige predikanten hebben het initiatief genomen, om een stichting in het leven te roepen, die de naam draagt: Bond van Ont houders van Tabak en Alcohol (B.O.T.A.). Het doel van deze bond is, het gebruik van tabak en alcohol te bestrijden. De rustkuur, die mr. G. van Walsum, burgemeester van Delft en vice-voorzitter van de Partij van de Arbeid, kort geleden heeft ondergaan, heeft niet het gewenste resultaat gehad. Operatief ingrijpen is nood zakelijk. Mr. Van Walsum zal in een zieken huis te Delft worden opgenomen. Het Bijzondere Gerechtshof in Den Haag veroordeelde A. A„ die tijdens de bezetting burgemeester van Zwijndrecht was, tot 11 jaar gevangenisstraf, alsmede tot ontzetting uit de kiesrechten en uit het recht ambten te bekleden voor de tijd van het leven. Hem was ten laste gelegd dat hij twee vrouwen en een man van Joodsen bloede aan de Duitsers overgeleverd had. Deze mensen zijn in gevangenschap omgekomen. De Duitser W. H. H. uit Kolberg is door de Bijzondere Raad van Cassatie tot veertien jaar gevangenisstraf met aftrek veroordeeld. Het Bijzondere Gerechtshof te Arnhem had hem tot twaalf jaar veroordeeld. H. was ten laste gelegd, dat hij als „Untersturmführer" en „Kriminalkommissar" te Deventer op dracht had gegeven tien gevangenen dood te schieten, die niet waren veroordeeld. De Bijzondere Raad van Cassatie ver oordeelde de Wassenaarse arts F. H. tot tien jaar gevangenisstraf met aftrek. De procu reur-fiscaal bij de Raad had drie weken geleden eveneens tot tien jaar geconcludeerd. Het Bijzondere Hof te 's Gravenhage had H. tot vijftien jaar veroordeeld. De Raad achtte bewezen, dat hij. als arts honderden land genoten, waaronder velen van Joodse bloede, naar Duitsland had doen zenden. Tot veertien jaar met aftrek veroordeel de de Bijzondere Raad van Cassatie de Duitser G. M. uit Frankenthal, tijdens de bezetting opzichter van de Philipsafdeling in het kamp Vught, en bewaker van de bunker aldaar. Het Bijzondere Gerechtshof te 's Her togenbosch had hem tot negen jaar gevan genisstraf met aftrek veroordeeld. Te Delft wordt in het gebouw van de Vereniging „Kunstkring Delft" een tentoon stelling van foto's gehouden ter gelegenheid van het zilveren jubileum van de Delftse Amateurfotografen-vereniging. In een der eeuwenoude boerderijen in Twente, het Erve Reef in de buurtschap Twelckelo, is in het bijzijn van het bestuur der Oudheidkamer Twente en vele belang stellenden een gedenksteen onthuld ter her innering aan het feit, dat in 1782, tot grote blijdschap en dankbaarheid van de Twentse boeren, de drostendiensten in Overijssel wer den afgeschaft. Bij een brand in een café te Heerlen is een 58-jarige kostganger om het leven ge komen. Toén de brand uitbrak had men hem terstond-gewaarschuwd. De man heeft ech ter nog geprobeerd zijn geld, dat in een kast weggeborgen was, mee te nemen. Hij is daarbij door de rook bedwelmd. Er bestaat zowel bij de handel als bij het publiek enig misverstand over de pun tenwaardering van Smyrnawol en Smyrna- gaas. Het ministerie van Economische Zaken deelt mede, dat Smyrnawol evenals hand breigaren en tapijtwol is gewaardeerd op drie punten per honderd» gram en Smyrna- gaas op vijf punten per vierkante meter. In een bericht betreffende koop- en ver koop- en verwerkingsvergunningen voor non- ferro metalen werd medegedeeld, dat de be staande distributievoorschriften van kracht blijven voor de blokmaterialen. Het ministe rie van Economische Zaken deelt mede, dat hiervan uitgezonderd zijn lage metalen op lood- en tinbasis, tin-, alluminium-" en cad- miumsoldeersoorten, glazenierslood of voor- iooplood. letter- en zetmachinemetaal en stereotype- en monotypemetalen, welke reeds zijn vrij gegeven. HAARLEM EN OMGEVING Dr. W. R. M. Noordhoff, Remonstrants predikant te Haarlem, staat op het tweetal te Amsterdam in de vacature ds. G. J. Sirks, die tot hoogleraar is benoemd. Op hun reis door Europa hopen de lei ders van de grote Zuid-Afrikaanse Pinkster beweging Donderdagavond te spreken in de Immanuelkapel, Nieuwe Kruisstraat 14 te Haarlem. De in het Jeugdhuis te Bloemendaal gehouden bazar ten bate van het Chr. Tehuis voor jonge meisjes aan de Rustenburgerweg aldaar, heeft een saldo van f 1128 opgeleverd. De heer en mevrouw J. van der Lijn en P. van der LijnWissing hopen op 8 Juni hun gouden huwelijksfeest te vieren. De bruidegom is vele jaren hoofdboekhouder bij de firma gebroeders Merens geweest en daarna administrateur van het Centraal Administratie Bureau van het Visserijbedrijf te IJmuiden. In de te Haarlem gehouden jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders der Nederlandse Maatschappij tot het ver-* richten van Mijnbouwkundige Werken N.V. werd het bestuursvoorstel tot het verlenen van uitstel voor het indienen der jaarstukken over het boekjaar 1948 goedgekeurd. De aan de beurt van aftreden zijnde commissaris mr. G. Sluis werd herkozen. FEUILLETON door ANDREW MACKENZIE vertaald uit het Engels. 50) De deur gaf gemakkelijk mee toen ik de knop omdraaide. Zachtjes deed ik haar wat verder open. Een vlaag wind woei door het huis en ergens boven sloeg een deur met een bons dicht. Op de grond in de gang lag een donkere, in elkaar gedoken figuur. Even, in een ogenblik van verbijs terde ontsteltenis, dacht ik dat het Judith was. Maar toen zag ik bij het licht van mijn zaklantaarn, dat het het lange magere lichaam van de kolonel was. Hij lag met zijn'gezicht naar omlaag op de stenen vloer van de gang. Ik knielde naast hem neer en beurde zijn hoold even op. Zoals ik wel vermoedde, was hij bewusteloos en de reden daarvoor was niet moeilijk te vin den. Het bloed druppelde uit een diepe snijwond in zijn voorhoofd. Mary rende naar de keuken om water te halen. Gedurende de enkele seconden, dat ze weg was, begonnen de oogleden van de bewusteloze man te knipperen. Daarna krabbelde hij mei veel gekreun overeind. Waar ben ik? steunde hij. Kalm maar aan. kolonel, zei ik. U bent in uw eigen huis. De een of andere schurk heeft u aangevallen. Maar nu bent u veilig. Ben jij het, Arlen? Beste man, ik weet niet, hoe je hier gekomen bent, maar vóór de nacht om is, zou ik je hulp wel eens nodig kunnen hebben. Geef me je arm en help me in een stoel. In de zit kamer liefst. Ik schonk de kolonel een straffe whisky in en nam er zelf ook een. Eerst op dat moment viel het me op, hoe buitengewoon stoffig de kleren van de man, die tegen over me zat, waren. Hij was geheel aan gekleed in een oud tweed pak. De kolonel dronk een klein slokje. Alles komt nu op mij neer, Arlen, zei hij. Ga eens kijken, of mijn nichtje veilig is. Neem Mary mee, die zal je haar kamer wijzen. In de opwinding over het vinden van de kolonel in een dergelijke toestand, had ik tijdelijk even het gevaar, waarin Judith zou kunnen verkeren, vergeten. Zonder iets te drinken zette ik mijn glas neer en strompelde ik zo snel als ik kon de trap op. Het dienstmeisje kwam achter me aan, toen ik juist het portaal bereikt had. Ik klopte op Judith's deur en wachtte een paar seconden op haar antwoord. Zelfs vóórdat ik de deur open maakte, deed de doodse stilte rondom me vermoeden, dat er niemand in de kamer was. Het vertrek lag volkomen overhoop. De dekens en la kens van het bed lagen op de grond. Een stoel lag ondersteboven en een karaf met water was omgevallen. Zeg aan de kolonel, dat hij de politie moet opbellen, zei ik tot het meisje. We kunnen dit niet langer aanzien zonder de politie erin te kennen. Mary snelde naar beneden. Ik liep ach ter haar aan, zo snel als mijn pijnlijke been het toeliet, en trof de kolonel bezig ongeduldig het telefoontoestel te hanteren. Deze ellendige telefoon werkt niet, Arlen, riep hij uit. Probeer jij eens even, wil je? Het toestel is afgesneden, zei ik na enige weinig succesvolle pogingen om een verbinding tot stand te brengen. Het beste wat we nu kunnen doen, is een plan de campagne te maken. Dan kan ik uw wagen nemen om naar het politiebureau te rijden. De kolonel ging ons voor terug naar de zitkamer. Tussen haakjes, hoe ben je hier ge komen? vroeg hij. Gedurende mijn verblijf boven in Ju dith's kamer, had hij het bloed van zijn gezicht gewassen en de wond enigszins verbonden. Hij had weer enige kleur en scheen iets meer de oude te zijn. Ik legde hem uit, wat er gebeurd was van het moment af, dat Mary mij had gewekt. Ik -vertelde hem niet over de daaraan vooraf gaande ontdekking van de maskerkap in de pastorie en ons onderhoud met de dominee. Het is allemaal zeer merkwaardig, merkte de kolonel op, toen ik mijn ver haal verteld had. De machten van het kwade zijn vannacht aan het werk, Arlen. Daar twijfel ik geen moment aan. Alle opschepperigheid en zelfverzekerd heid waren van de kolonel afgevallen. Zijn handen trilden, toen hij het glas naar zijn lippen bracht. Sinds Edith verdwenen is, slaap ik slecht, zei hij. Even voor middernacht werd ik wakker mpl het vreemde gevoel, dat er iets niet in orde was. Ik kreeg de gewaarwording, dat het huis volkomen was uitgestorven, alsof er zich geen mens meer hier bevond. Ik kon niet weer in slaap komen, en na een poosje hield ik het niet langer in bed uit. Ik opende de deur van Judith's kamer en door het ge luid van haar ademhaling kon ik con stateren, dat ze rustig sliep. Daarna ging ik naar beneden. Ik hoorde, dat Mary in haar kamertje was het meisje snurkt nogal maar verder was het huis vol komen verlaten. Roberts was verdwenen en ook de oude vrouw, die voor ons kookt. Maar gaan die anders nooit eens weg? vroeg ik. Niet sinds de geruchten over de figuur met de maskerkap de ronde begonnen te doen. Roberts ziet er heel flink uit, maar hij is bijzonder bijgelovig. En die oude vrouw is het in nog heviger mate. Misschien besloten ze er tussen uit te trekken, zonder u er iets van te zeggen, opperde ik. Dat is inderdaad het meest waar schijnlijk, gaf de kolonel toe. De chauf feur zou hen gehaald kunnen hebben hij woont in een huisje hier een paar honderd meter vandaan. Maar op dat ogenblik dacht ik niet dadelijk aan deze mogelijkheid. Ik besloot te gaan kijken, of Bartholomeus ergens te vinden was. Ik draaide het licht aan, terwijl ik de trap af wilde gaan, en ik kan er een eed op doen, dat er niemand aanwezig was. Toen ik op het punt stond de gang in te lopen, voelde ik een slag op mijn hoofd. Van wat daarna gebeurde tot het moment, dat ik u over me heen gebogen zag staan, her inner ik me niets. Maar uw kleren, hoe komen die zo stoffig? vroeg ik. Ze zitten onder het spinrag. Zo kunnen ze toch niet geworden zijn, terwijl u bewusteloos in de gang lag? De kolonel streek met een vermoeid ge baar over zijn voorhoofd. Ik herinner me alles niet precies meer, mompelde hij. Misschien heb ik ook nog wel in de kelders gezocht, zonder het me duidelijk bewust te zijn. Een slag op het hoofd kan een dergelijk effect hebben, dat je niet meer weet, wat je doet. Ik liep een soort hersenschudding op, denk ik. Dat is heel goed mogelijk, stemde ik toe. Wat is uw theorie omtrent dat myste rieuze gespook rondom uw huis? Iemand probeert me hier weg te krij gen, antwoordde hij en er klonk iets van opwinding in zijn stem. Eei dacht ik dat het Fellowes was. Toen was ik ervan over tuigd, dat het de dominee moest zijn. Nu weet ik het niet meer. Mijn zuster is ver dwenen en thans mijn nichtje eveneens. Ik ga vannacht zelf ook hier vandaan. Een regenvlaag striemde tegen de rui ten. Boven in het huis sloeg opnieuw een deur. Ik kan u geen ongelijk geven, zei ik. Ik zal Mary roepen en dan zullen we gezamenlijk naar het dorp gaan. De in specteur gaat daarna met mij hierheen terug. Dan zullen wij een grondig onder zoek instellen. De ogen van de kolonel verhelderden. Dat lijkt me een uitstekend idee, riep hij uit. Drink je glas leeg, Arlen, dan zal ik naar de wagen gaan kijken. Ik heb een revolver bij me hij sloeg op zijn heupzak en ik zal niet aarzelen van dit wapen gebruik te maken. De voordeur sloeg achter hem dicht. Ik dronk mijn glas snel leeg. Toen opeens scheen de zware eikenhouten deur, waar naar ik keek, op en neer te gaan. Dat is al te dwaas, hoorde ik mezelf zeggen en mijn stem leek van mijlen ver te komen. Ik ben overspannen vaa op winding, dat zal het zijn: houd jezelf in handen, ouwe jongen.... De deur ging open en Mary stond me aan te staren. Maar haar figuur zag ik eveneens op en neer gaan,, groter en klei ner worden, alsof ik haar in een lachspie gel waarnam. Ik voel me niet prettig, probeerde ik te zeggen, maar de woorden kwamen niet over mijn lippen. Ik deed een stap in de richting van de deur, maar opeens zakte ik in elkaar en was alles duister om me heen. HOOFDSTUK XX. Ik lag ergens diep in een put. Ver boven me waren kleine lichtstreepjes waar te nemen in een alles-omvattende mist. Ik had het gevoel, dat ik omhoog kon stijgen door die mist, maar op de een of andere manier kon ik niet van de grond losko men. Als ik me bewoog, voelde ik pijn. En dus besloot ik als er tenminste van besluiten gesproken kon worden om maar in deze halfbewusteloze toestand te blijven liggen. Nadat er eindeloze tijd voorbij gegaan scheen te zijn, begon ten slotte de mist, die me scheen te omringen, te wijken. Ik kwam bij met uitgedroogde lippen. Gedurende enige tijd kon ik er maar niet achter komen, waar ik was. Mijn hoofd bonsde, mijn ledematen voelden loodzwaar aan, en ik had een ellendige dorst. Toen ik me probeerde te bewegen, merkte ik, dat zowel mijn handen als mijn voeten vastgebonden waren. Ik lag in een hoek van een soort kelder, althans dat leek het me op het eerste gezicfrt te zijn. (Wcrdt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6